[ ptak 13. @ 10.08.2013. 19:17 ] @
Jel moze neko da mi objasni kakvi su ovo novi jako glupi racuni za struju, pice samo cifra a potrosnja, kilovati nigde... hocu da imam podatke o mojoj potrosnji. Kako da vidim sve to?
[ bachi @ 10.08.2013. 19:57 ] @
Ae slikaj da vidimo kako izgleda?
[ ptak 13. @ 10.08.2013. 21:20 ] @
Prva stanica je ostala ista ali druga je ovakva, ne pise potrosnja kilovata, tarife, zone, nista....a cena 2650 za ovaj mesec.
[ Vasastajić @ 10.08.2013. 21:27 ] @
Gde ti tu vidiš iznos koji si pomenuo?!
[ Bik Koji Sedi @ 10.08.2013. 22:28 ] @
Nije ti to novi račun.

To je obaveštenje o stanju, tj. poslednje pismo koje ćeš dobiti od svoje elektrodistribucije.

Odsad računi stižu od "EPS Snabdevanje", trebalo bi da budu uniformni za celu Srbiju i ovo što si okačio nije to.
[ mr. ako @ 11.08.2013. 17:15 ] @
Citat:
ptak 13.: Jel moze neko da mi objasni kakvi su ovo novi jako glupi racuni za struju, pice samo cifra a potrosnja, kilovati nigde... hocu da imam podatke o mojoj potrosnji. Kako da vidim sve to?

Kada pomislis/kazes da je nesto sto ti nije uska specijalnost/struka glupo, ti zastani, pa ponovo razmisli. :)
[ Dexic @ 11.08.2013. 18:20 ] @
? Nije na njemu da ima struku ili da bude profesionalac u CITANJU RACUNA ZA STRUJU.
[ Vasastajić @ 11.08.2013. 19:39 ] @
^
Jasno, ali osnovi nekakve pismenosti nalažu bar razlikovanje računa/fakture od običnog, neobavezujećeg obaveštenja.
[ mrkii @ 11.08.2013. 19:59 ] @
Ih, lakse malo. Dobio sam i ja slican papir.
Sa druge strane pise koliko ste duzni, koji je rok za uplatu, sa sve uplatnicom, tako da moze covek se zbuni.
Supruga placa rezije i ja nemam pojma kako inace izgleda racun za struju. Sigurno bih i ja pomislio da je to normalan racun.
[ mr. ako @ 11.08.2013. 23:35 ] @
Citat:
Dexic:
? Nije na njemu da ima struku ili da bude profesionalac u CITANJU RACUNA ZA STRUJU.

Yep, cim vidi nije profi u citanju racuna, :D neka zastane i razmisli...


Citat:
Vasastajić:
^
Jasno, ali osnovi nekakve pismenosti nalažu bar razlikovanje računa/fakture od običnog, neobavezujećeg obaveštenja.

Upravo tako.
Ako vec vidi da nesto nije u redu, a nije dovoljno pismen, nek' mucne glavnom malo, a ne prvo sto uradi dodje na forum i kaze da je nesto GLUPO zato sto ne razume... :)
[ X Files @ 12.08.2013. 04:49 ] @
Meni je stiglo da sam 200 dinara u pretplati kod onih prvih (što više neće da se bave računima), pa treba da odem do njih da "regulišem".
[ Lavlja_Jazbina @ 12.08.2013. 05:12 ] @
Izgleda da je @ptak 13. pogresio u postavljanju ONE teme a ne sto je lose protumacio racun ili obavestenje.

[ Black_eyed @ 12.08.2013. 07:45 ] @
Nastaće opšta konfuzija oko ovih računa...


Prvi račun koji ste dobili od svoje ED vam je iznos duga/pretplate za dosadašnje račune, znači dugovi za struju ostaju kod matičnih distribucija dok se ne regulišu.


Drugi račun koji će te dobiti (ili ste možda već dobili) vam je od EPS snabdevanja i on vam fakturiše struju za Jul mesec pa nadalje...
[ anon115774 @ 12.08.2013. 07:48 ] @
Citat:
Dexic:
? Nije na njemu da ima struku ili da bude profesionalac u CITANJU RACUNA ZA STRUJU.


Iako moram da priznam da pocinjem da postajem jedan od obozavalaca tvoje demagogije ovde na forumu bojim se da ovog puta nisi u pravu. Na dokumentu koji je covek okacio se nalazi naslov "OBAVESTENJE" a ne "RACUN" :)
[ mrkii @ 12.08.2013. 08:22 ] @
A na poledjini ovog obavestenja, odnosno prednjoj strani papira jer je obavestenje u stvari na poledjini, pise koliko dugujes za struju, tv pretplatu, koji je rok da platis i UPLATNICA da uplatis.
Zasto za tako nesto ne bi ljudi pomislili da je u pitanju racun. U stvari to i jeste racun jer tako i pise - RACUN.
Cesto uz racune dobijes i neko obavestenje ali racun ostaje racun.
Moze ipak da se zakljuci da ovo nije klasican racun kada se pazljivo procita zadnji pasus koji bi trebao da bude valjda na pocetku i krupnijim slovima napisan jer predstavlja sustinu.
Mada i on je nejasan i treba dooobro razmisliti sta to konkretno znaci, ako je uopste i napisano kako treba.

Greska pokretaca teme je "samo" sto je nazvao racun glupim, mada mozda i jeste glup racun.
[ Dexic @ 12.08.2013. 08:40 ] @
Citat:
Informer:
Citat:
Dexic:
? Nije na njemu da ima struku ili da bude profesionalac u CITANJU RACUNA ZA STRUJU.


Iako moram da priznam da pocinjem da postajem jedan od obozavalaca tvoje demagogije ovde na forumu bojim se da ovog puta nisi u pravu. Na dokumentu koji je covek okacio se nalazi naslov "OBAVESTENJE" a ne "RACUN" :)

A lepo ti je ispod tvog posta mraki sazeo u cemu je greska, a nije to sto kazes :)
[ vladd @ 12.08.2013. 09:01 ] @
Ako nesto ima cifru i rok za placanje to je RACUN.

Da li se zove obavestenje(cemu obavestenje kada stizu mesecni racunu), obracun, zaracun, predracun, otprilike je samo jedna izmisljotina, i to bezobrazna, gde te prisiljava da platis nesto cemu ne znas karakteristike.

Placamo obavestenje? Hvala, volim neobavestenost!

Ako su pravili obracun, gde su cifre i preseci stanja? Ne rade kaligrafijom, pa da ne mogu da ispisu... Da se nije potkrala neka greska, cesto u Srbiji "kompijuteri" grese?
[ Vasastajić @ 12.08.2013. 09:42 ] @
Heh, vladd, kam lepe sreće da je greška, nego nije.
Ljudi nas lepo i pošteno obaveštavaju da su, eto, uz ogroman trud i zalaganje oformirili JOŠ JEDU jazbinu lezilebovića, za zapošljavanje partijske žgadije.
O ukidanju ELEKTROVOJVODINE, najefikasnijeg segmenta EPS-a, neću na ovoj temi.
A ni o tome da li je najefikasnija zbog ELEKTROVOJVODINE ili zbog Vojvođana.
Sad znate zašto je struja poskupela.
Pored ostalog...
[ superbaka @ 12.08.2013. 13:00 ] @
Citat:
X Files:
Meni je stiglo da sam 200 dinara u pretplati kod onih prvih (što više neće da se bave računima), pa treba da odem do njih da "regulišem".


mnogo jaka fora je da prijavljujes stanje sam, i kad su letnji meseci prijavis vise nego sto si potrosio... kad dodju zimski, prijavis manje i ne uskaces u crvenu zonu... naravno, ovo vazi tamo gde ne ocitavaju struju vec im sam javljas stanje...
[ mr. ako @ 12.08.2013. 15:05 ] @
Citat:
superbaka: mnogo jaka fora je da prijavljujes stanje sam, i kad su letnji meseci prijavis vise nego sto si potrosio... kad dodju zimski, prijavis manje i ne uskaces u crvenu zonu... naravno, ovo vazi tamo gde ne ocitavaju struju vec im sam javljas stanje...

Related: http://www.elitemadzone.org/t424134-Ocitavanje-Strujomera
:)
[ Dexic @ 12.08.2013. 15:24 ] @
Nego oce li ko da skenira taj novi RACUN da vidimo bas?
[ Vasastajić @ 12.08.2013. 15:37 ] @
Uj'o se za jezik postavljač teme kad je vid'o kakvu je glupost odvalio.
[ kaćunčica @ 12.08.2013. 15:40 ] @
Citat:
Dexic:
Nego oce li ko da skenira taj novi RACUN da vidimo bas?


ovako:
[ anon70939 @ 12.08.2013. 15:50 ] @
Nema vise visih i nizih tarifa? Crvenih zona?
[ kaćunčica @ 12.08.2013. 15:54 ] @
^ O, bože, čita li iko ono "Poštovani,..."

Ovo je račun za razduženje sa starom firmom, a nova će nam poslati novi, lepši, viši račun za potrošnju u proteklom mesecu.
[ anon70939 @ 12.08.2013. 17:02 ] @

pa zbog cega si se nadovezala i citirala

Citat:
Dexic:
Nego oce li ko da skenira taj novi RACUN da vidimo bas?
[ kaćunčica @ 12.08.2013. 17:27 ] @
Mislila sam da želiš da vidiš ono što postavljač teme zove novim računom.
Ne znam da li su negde podeljeni pravi novi računi.
[ Vasastajić @ 12.08.2013. 17:30 ] @
CoyoteKG !?!
Ti i dalje ne kapiraš ništa?!
[ anon70939 @ 12.08.2013. 19:02 ] @
ma kapiram naravno, nego sam mislio da je neko do sad vec dobio i nov racun, pa me interesuje kako izgleda NOV racun...

Stigao mi je mail od moje banke posto placam preko e-bankinga, da ce racun za Jul koji stize u prvoj polovini avgusta da bude nov sa novim ziro racunom pa da promenim "sablon". Meni nije jos stigao pa me interesuje kako izgleda

Pretpostavljam da i Dexica interesuje PRAVI NOVI RACUN.
Bem mu sunce moram da pocnem da crtam na ovom ESu u svakoj temi...
[ mrkii @ 12.08.2013. 19:15 ] @
Pa nacrtaj, sto ti je tesko

Stos je da u nazivu teme stoji NOVI racun, tako da je u celoj prici pod novim racunom podrazumeva ustvari taj problematican racun koji je spomenuo Ptak 13.
Tako da smo ocigledno svi shvatili da pod "nov racun" mislis na taj zbunjujuci sto je primio Ptak13.
[ anon70939 @ 12.08.2013. 19:19 ] @
Evo sad mi je zena dala to sto je ptak skenirao i nov racun uz to.
Mene je interesovao nov racun, a ne taj stari, odnosno obavestenje o dugovanju...

Fotografisacu ga i saljem ako nekog bude interesovao NOV PRAVI REALNI RACUN.

Ne vidim kako je ptak13 mogao da bude zbunjen ako je dobio oba lista kao i ja. Na jednom jasno pise da su dugovanja, na drugom da je nov. I taj nov podseca po izgleda na stari


[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 12.08.2013. u 20:42 GMT+1]
[ mrkii @ 12.08.2013. 21:13 ] @
Nije dobio to sto si ti postavio vec ono sto je kacuncica postavila.
Ptak je napisao da nema vise i nize tarife, kilovata (prvi post)... a toga ima kod tebe.
[ deks007 @ 12.08.2013. 21:59 ] @
A po cemu tvrdis da nije dobro molim te objasni i ko kaze da nema vise i nize tarife . Procitaj malo sta je ko napisao pored svog posta a ako ti nije jasno nema ti pomoci . Pozdrav !
[ anon70939 @ 12.08.2013. 22:25 ] @
sunce ti, vise ne znam ko se s kim ovde svadja hahahaha.
definitivno cu morati da batalim ovaj forum posto je ovo vec preterano...

dexic jednostavno trazi sken novog RACUNA, i to velikim slovom naglasi racun. I pritom i mene zainteresuje izgled novog racuna
Kacuncica mu odgovori i umesto racuna izbaci ono sto je izbacio ptak13
Ja se zapitam da li je to pravi racun u stvari posto se nadovezala na dexicev post.
Ona nezgodno odgovara sa "o boze" kao da sam debil, pa se nadoveze jos 5 trolova...

Do neke mere mi je trolovanje na ovom forumu bilo simpaticno dok je bilo umereno i sa ukusom, ali sada ste gori od burekasa jer se svodi na vredjanje a ne trolovanje...

[ mrkii @ 12.08.2013. 23:23 ] @
Citat:
deks007: A po cemu tvrdis da nije dobro molim te objasni i ko kaze da nema vise i nize tarife . Procitaj malo sta je ko napisao pored svog posta a ako ti nije jasno nema ti pomoci . Pozdrav !

Are you talking to me?
Are you talking to me?
Are. You. Talking to me?

Ako meni pises nista te ne razumem.
U stvari nista ne rezumem, bilo kome da pises
Sa koje si ti planete sada pao? Haos
[ Vasastajić @ 13.08.2013. 06:59 ] @
Ajde ljudi, dajte se kontrolirat....

...idemo redom...

CoyoteKG-okačio KLASIČAN RAČUN !

kaćunčica-okačila OBRAČUN-takođe obavezujući, a razlikuje se, iz politikantskih razloga, od onog što je okačio CoyoteKG.

ptak 13.- okačio TARIGUZ...

...i otud sav nesporazum.

Kažem, dajte se kontrolirat.
[ Atos @ 13.08.2013. 07:56 ] @
Znaci nema vise visih i nizih tarifa? Crvenih i ostalih zona???
[ mrkii @ 13.08.2013. 08:13 ] @
Ima, ima, ima :)

Ovo je novi racun (postavio CoyoteKG), odnosno racun kakav ce stizati od sada pa ubuduce!




Ono sto je postavila kacusica je poslednji racun koji treba platiti da bi se ratosiljali dugova iz prethodnog perioda:
http://www.elitemadzone.org/p3332280
Ono sto je postavio Ptak13 je poledjina racuna koji je postavila kacuscica:
http://www.elitemadzone.org/p3331720




[ Deep|Blue @ 13.08.2013. 08:38 ] @
Ajde malo pročitajte pre nego postujete.
CoyoteKg je okačio račun od EPS Snadbevanje, što jeste nova firma za naplatu struje.

A neverne tome bi mogle da okače neki račun EPS Snadbevanja iz perioda pre jula ove godine.
[ ptak 13. @ 13.08.2013. 11:14 ] @
Procitao sam prvu stranu postova a onda drugu do pola i shvatih da sam izgubio 10-15min zivota bezveze.
AMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAN nepismeni li ste?
Ovo je racun za strujuuuuuuuuuuuuuuuu!
Ali je glupo napisan do bola.
Sa prednje strane je klasican racun, pise mi lepo da dugujem 2700din za ovaj mesec (jul) i prethodni dug valjda 5208 nemam pojma...jutros sam izmirio sve. I GLUP je bas zato sto na poledjini ovog racuna ne pise potrosnja kWh za ovaj mesec nego ovo glupo obavestenje. Sta mene briga koja je cija firma, novo ime i sl. mene interesuje cena, broj potrosenih kWh, kamata, ono od cega zavisi moje placanje. Ne postoje dve ili tri firme pa da biram od koga cu da kupujem struju, postoji jedna jedina i bas me briga kako se zove. Interesuju me brojke od kojih mi zavisi dubina novcanika!

P.S. Nisam znao da je potreban fakultet za citanje racuna za el. energiju, sva sreca pa zavrsavam Elektronski!
[ deks007 @ 13.08.2013. 12:15 ] @
Racun za struju je onaj koji je okacio Coyote KG a razlog je u obavestenju jer je formirano novo drustvo ( Snabdevanje ) . Ko je do 20 u mesecu placao nije mozda ni dobio ovo vec ce za par dana pooceti distribucija novih racuna sa utroskom za MESEC JULI .neke sluzbe su azurnije pa je eto Kragujevac vec poceo da salje nove racune . Cak ni na sajtu svoje ED ne mozes da vidis nov racun jer ce proci par dana dok Administratori ne unesu nove obrazce . Pozdrav !
[ Deep|Blue @ 13.08.2013. 13:17 ] @
@ptak 13.
Da li možeš da se pouzdaš u svoju pismenost?!
Na tom računu od edb-a koji si prvo dobio, lepo (dobro, manje-više lepo) ti piše da više neće da se druže sa tobom i da im duguješ navedenu cifru.
Obračuna nema, jer si obračun dobio poslednji mesec, a sada ostaje samo da rasčistiš preostale dugove.

Od nove firme (EDS) ćeš dobiti novi račun (za jul mesec), poput ovog kojotovog. Ako na ovde navedenom računu EDS-a ne vidiš sve parametre koji su ti potrebni za obračun ... onda ne znam šta da ti kažem.

[ mrkii @ 13.08.2013. 13:46 ] @
Ptak13
da bih ti pomogao u daljem zivotu nacrtao sam jednu prostu skicu.

Kad zavrsis elektronski (crvena tacka), pratis plavu liniju i stignes do jednog divnog mesta (crna tacka) gde ce se dobro brinuti o tebi.
Nije ni daleko, igra sudbine.



Sala mala, ali stvarno treba da razmislis pre nego sto postujes, nije ti ovo prvi put.
[ bachi @ 13.08.2013. 14:38 ] @
I dalje nas deru za merno mesto i angažovanu snagu, mjku im lopovsku!
[ Dexic @ 13.08.2013. 14:52 ] @
Ventura: "Cena struje je neekonomska!"
Poltron: "Uvedi novu glupost na racunu bez razloga, tako cemo nadoknaditi efektivnu cenu"
while not (ljudi=smart) goto Ventura
[ deks007 @ 13.08.2013. 15:42 ] @
Citat:
bachi:
I dalje nas deru za merno mesto i angažovanu snagu, mjku im lopovsku!

Pa to im je bonus potrosis za 700 din a jos toliko ti uzmu jer platis za merno mesto , snagu , banderu , rotaciju , menadzerovu svalerku .... Pozdrav !
[ anon70939 @ 13.08.2013. 15:48 ] @
bilo bi lepo kad bi u ovom obracunskom listicu moje plate mogli lepo da na vec postojecu platu dopisu i
troskovi za telefon, troskovi za struju, grejanje... i sve lepo da mi se to plati, a plata da ostane cista da je "trosim" :)
[ bakara @ 13.08.2013. 17:24 ] @
Koja je sad fora da me distribucija SMS porukom obavesti:

Citat:
Molimo vas da obaveze za el. energiju nastale posle 01.07.2013. izmirujete uplatom na novi racun - EPS Snabdevanje. Info 0113108888

Poruka stigla sa broja 1500.

Dug nemam, ovo je samo obavestenje.

Odakle im moj mobilni?
[ bachi @ 13.08.2013. 17:34 ] @
Ozna sve dozna. :D
[ Dexic @ 13.08.2013. 17:57 ] @
Citat:
bakara:
Koja je sad fora da me distribucija SMS porukom obavesti:

Citat:
Molimo vas da obaveze za el. energiju nastale posle 01.07.2013. izmirujete uplatom na novi racun - EPS Snabdevanje. Info 0113108888

Poruka stigla sa broja 1500.

Dug nemam, ovo je samo obavestenje.

Odakle im moj mobilni?


Iz Banke Intesa :) 1500 je Intesin info SMS centar, i obavestava te da moras da uradis novi trajni nalog za na dalje, jer ne vazi vise isti.
Samo kako su ovo napisalo.... sad ce sve tri+ struje iz teme da to na tri+ nacina razumeju :)

BTW, 3108888 je ocigledno Intesin call centar ;)

E sad............... da li ovo znaci da JUNSKI racun koji je dosao JULA, na ime EDB-a nece biti sada uradjen..... to je extra nagradno pitanje!
[ mr. ako @ 13.08.2013. 18:37 ] @
Citat:
bakara:
Koja je sad fora da me distribucija SMS porukom obavesti:

Citat:
Molimo vas da obaveze za el. energiju nastale posle 01.07.2013. izmirujete uplatom na novi racun - EPS Snabdevanje. Info 0113108888

Poruka stigla sa broja 1500.

Dug nemam, ovo je samo obavestenje.

Odakle im moj mobilni?

Hmm, i ja sam dobio tu poruku danas, ali je pisalo "BancaIntesa". Cak sta vise, od njih nikad nisam dobio poruku da je pisalo 1500... (btw, ne, nemam ih memorisano u imeniku)
Svejedno, citam poruku i razmisljam sto mi to salju kad nemam dug, nemam trajni nalog, a nisam nikada ni platio struju preko njih! Tako da bice da to salju svima po defaultu ko god ima ukljucen e-banking...
[ Dexic @ 13.08.2013. 19:27 ] @
Ako si ikada imao aktivan trajni nalog izgleda.
[ bakara @ 13.08.2013. 19:54 ] @
Bice da ste u pravu da je to poruka od Intese ali ja preko intese nisam godinama placao struju, trajni nalog nikada nisam imao, jedino sto imam kreiran onaj obrazac za placanje struje preko e bankinga.
[ Dexic @ 13.08.2013. 21:17 ] @
Dovoljno je - sad gledam, ni ja nisam imao trajni nalog kod njih uopste :D

E pa kad bakara moze ovakve lapsusice da pravi, kako da onda obicni ljudi shvate ove nove "racune" :D
[ mr. ako @ 13.08.2013. 23:04 ] @
Yep, nisam nikad imao trajni nalog kod njih. Samo e-banking. Bice da je to trigger. :)
[ llux @ 14.08.2013. 08:31 ] @
Dobio sam ta dva racuna. Oba za mesec jul. Na jednom je racun nizi za pedesetak dinara. A nemamo nikakve dugove da rasciscavamo, kao sto ste ovde napisali.
[ Dexic @ 14.08.2013. 10:50 ] @
Junski racuni, tj. oni koji se ovog meseca uplacuju trajnim nalogom su prosli, za EDB.
[ test1234 @ 14.08.2013. 12:21 ] @
Plaćam preko trajnog naloga, nista od racuna nisam dobio a ni poruka nema, Bgd.
[ Dexic @ 14.08.2013. 12:52 ] @
Salju svima, treba vremena dok dodje izgleda. Meni je stigla jos pocetkom meseca od Intese, a evo bakari tek juce/prekjuce.
[ Atos @ 14.08.2013. 15:40 ] @
Cekaj, sad mi nista nije jasno.
Jel treba ti novi racuni da se placaju ili ne?
[ mr. ako @ 14.08.2013. 16:13 ] @
Citat:
Atos: Cekaj, sad mi nista nije jasno.
Jel treba ti novi racuni da se placaju ili ne?

Au covece... Novi racuni se ne placaju ukoliko korisnik proceni da su GLUPI i/ili ih zameni sa obavestenjem. Ili u bilo kom drugom slucaju, a da je opravdano licno od strane korisnika usluga elektrodistribucije koji je racun tumacio ili nije tumacio.
[ Homer J. Simpson @ 14.08.2013. 17:04 ] @
Na novim racunima nema 5% popusta.
Lepe pare onako na brzinu (~100 din x par miliona racuna = par miliona €)
[ Vasastajić @ 14.08.2013. 18:49 ] @
Citat:
mr. ako: Au covece...


Ne pratim situaciju, ali mi se čini kao da "burek-forumi", "kobaja grande" i slični više ne rade, ili šta drugo, pa odjednom navala raznih bisera na ES/EM-u.
[ Dexic @ 14.08.2013. 19:08 ] @
Ti onda ne pratis celu deceniju... sve sto nije u delu programiranje odavno je burek forum :) (mozda nesto iz fizike/matisa, ali ostalo yok)
[ Dexic @ 14.08.2013. 19:11 ] @
Citat:
Homer J. Simpson: Na novim racunima nema 5% popusta.
Lepe pare onako na brzinu (~100 din x par miliona racuna = par miliona €)


Ja sam imao utisak da toga odavno nema, vec da su obrnuli - ako ne platis na vreme, kamata 5%. Jer do pre koje godine, racun mi je stizao ovoliko ovako, onoliko sa popustom... a sada toliko je ako platis odmah, inace nema "popust".


I sa svim tim poskupljenjima, ja ovog leta imam manje racune za skoro duplo vecu potrosnju nego pre 7-8 godina.
[ miki069 @ 14.08.2013. 23:41 ] @
Misliš manji je račun kao papir.
Smanjili ga na 12X10 cm.

Struja je skuplja bar 3 puta nego pre 7-8 godina.
[ deedee6 @ 15.08.2013. 00:15 ] @
U čemu je fazon sa novim računima? Neki ministar dobio zeta pa otvara novu ispostavu?
[ Dexic @ 15.08.2013. 00:57 ] @
Citat:
miki069:
Misliš manji je račun kao papir.
Smanjili ga na 12X10 cm.

Struja je skuplja bar 3 puta nego pre 7-8 godina.

Ovo te je ventura slagao?
1. Sadasnja cena: 6.5 sa PDV-om
2. Cena pre 5+ godina je bila 4.25RSD
http://www.edb.rs/index.php?op...icle&id=229&Itemid=139
Pre toga je poskupela 15% 2007 u proseku:
http://www.aleksinac.net/?view...flacija517&category=biznis
2a. Cena 2007 je bila 3.7 RSD
3. Pre 7-8 godina je evro bio <85 (75-85), sada je 115
http://www.oanda.com/currency/historical-rates/
Da je skuplja struja, naravno :( Ali nije ni duplo skuplja. 12% je skuplja realno.

Danas preko 70% potrosnje fokusiram nocu lepo uz programiranje rada i imam efikasnije sve uredjaje. Pre 7-8 godina nista nisam gledao da bude nocu.

Tako da, da, iznos racuna mi je manji nego pre 7-8 godina iako je struja poskupela stvarno, i iako ja mnogo vise trosim.
[ miki069 @ 15.08.2013. 01:26 ] @
Ja trošim isto kao i pre 7-8 godina.
Ne fokusiram potrošnju noću.
TV pretplatu ne plaćam.
Grejanje centralno.

Iznosi na računima su veći skoro 3 puta nego pre 7-8 godina.
Imam sve uplatnice od 2002. godine i tu gledam, a ne na internetu.

Plus najnoviji račun ne može da se plati na šalterima objedinjene naplate u Kragujevcu (Kojote zna o čemu se radi).
Tu nisu naplaćivali proviziju.
Mora u pošti gde će mi naplatiti najmanje 100 dinara provizije
Napravljene su ogromne gužve u poštama u Kragujevcu zbog toga.

Kako je mogao EPS Snadbevanje iz Beograda da "preuzme" sve ugovore od ElektroŠumadije Kragujevac?
Bez pristanka kupaca struje?

Kojote, ko nama prodaje struju: ElektroŠumadija Kragujevac ili EPS Snabdevanje Beograd?
Nisu iste firme uopšte. Nije uopšte isti ED broj kupca na novom računu.

Ako ElektroŠumadija neće moje pare, ne dam ih ni nekom EPS Snabdevanju.
Ko će mi isključiti struju ako ne platim? Distributer ili ovi što samo uzimaju pare?
[ mr. ako @ 15.08.2013. 02:18 ] @
Citat:
Vasastajić:
Citat:
mr. ako: Au covece...


Ne pratim situaciju, ali mi se čini kao da "burek-forumi", "kobaja grande" i slični više ne rade, ili šta drugo, pa odjednom navala raznih bisera na ES/EM-u.

Ma sala, covek zapoceo, pa se ja nadovezao sa "saljivim" odgovorom. :)
No, temu nisam smatrao ozbiljnom jos od prvog posta... :D Ako je preterano i kvari MadZone, neka brisu modovi.
[ Vasastajić @ 15.08.2013. 06:38 ] @
^
Ma samo opušteno, vidiš da žurka ne prestaje:
Citat:
ko nama prodaje struju: ElektroŠumadija Kragujevac ili EPS Snabdevanje Beograd?
Nisu iste firme uopšte. Nije uopšte isti ED broj kupca na novom računu.

Ako ElektroŠumadija neće moje pare, ne dam ih ni nekom EPS Snabdevanju.
Ko će mi isključiti struju ako ne platim? Distributer ili ovi što samo uzimaju pare?

Kažem ja da još SAMO ES/EM forumi pokazuju znake života...mada i tu bez blage veze sa realnim životom.
[ Dexic @ 15.08.2013. 09:08 ] @
Citat:
miki069:
Ja trošim isto kao i pre 7-8 godina.
Ne fokusiram potrošnju noću.
TV pretplatu ne plaćam.
Grejanje centralno.

Iznosi na računima su veći skoro 3 puta nego pre 7-8 godina.

To ne znaci da je struja skuplja 3x. Struja, sama, nije ni duplo skuplja (realno je 12% skuplja, i to ne racunajuci inflaciju evra) sto sam ti pokazao potporeno zvanicnim cenama.

Citat:
Imam sve uplatnice od 2002. godine i tu gledam, a ne na internetu.

Ni ja ne gledam uplatnice na netu... gledam SVOJE. Od pre 7-8 godina (sto nije 2002., malo si se preracunao :P /shala) i od ove godine.
Ja nemam 3x veci iznos na racunu - imam cak i letnji mesec (pun mesec troseno) ove godine manji iznos (sa vecom potrosnjom) nego li pre 7-8 godina racun. U oba slucaja su oko 3000. Meni je sada racun ne samo u evrima, nego cak i u dinarima manji (sitno ali bitno ;)). Ne kazem da je struja jeftinija vec da je ja efektivno manje placam. I opet je placam preko 4 centa u proseku! (da uzmemo da je ceo racun cena struje, a ne merno mesto, porez na zivot, angazovana ne-snaga i sl. i da podelimo sa brojem kW, ispada preko 4 centa prosek - dok je pre 7-8 godina isto po kW ispadalo preko 10 centi)

Citat:

Plus najnoviji račun ne može da se plati na šalterima objedinjene naplate u Kragujevcu (Kojote zna o čemu se radi).
Tu nisu naplaćivali proviziju.
Mora u pošti gde će mi naplatiti najmanje 100 dinara provizije
Napravljene su ogromne gužve u poštama u Kragujevcu zbog toga.

To vec godinama radim preko trajnih naloga. Ionako moze to skroz besplatno da se radi, ne moram da brinem da li sam na vreme platio, da pamtim da treba da platim, da uopste radim ista osim da proverim iznos kad pogledam listing bankovnog racuna.
AIK ima besplatan racun, besplatan trajni (valjda?) i besplatno e-banking placanje, onima koji nemaju racune u drugim bankama gde su trajni nalozi besplatni.

Citat:
Ako ElektroŠumadija neće moje pare, ne dam ih ni nekom EPS Snabdevanju.
Ko će mi isključiti struju ako ne platim? Distributer ili ovi što samo uzimaju pare?

EPS je vlasnik tvog brojila, ti si samo korisnik. Ako hocete da burek-forumujete o okvakvim stvarima, deder otvorite temu da mozemo da te postove ignorisemo :)
[ anon70939 @ 15.08.2013. 09:45 ] @
Placam kao i sve ostalo preko e-bankinga. 9 din za racune do 3000 din, a 18 preko 3000 din.
Lakse mi je nego da jurim po salterima
[ Dexic @ 15.08.2013. 09:50 ] @
Ti si bese u obavezi da koristis Postansku ili tako nesto zbog plate/firme?
[ cozmo_im @ 15.08.2013. 11:43 ] @
Citat:
Dexic:
EPS je vlasnik tvog brojila, ti si samo korisnik. Ako hocete da burek-forumujete o okvakvim stvarima, deder otvorite temu da mozemo da te postove ignorisemo :)


Polutacno. Vlasnik je brojila samo kod onih koji su potpisali onaj papir sto su slali izvesno vreme, da brojilo prebacujes na njih, kao i odrzavanje i slicno.
[ Java Beograd @ 15.08.2013. 13:49 ] @
^ Da. Ja sam vlasnik svog brojla.

Nego, pošto plaćam na vreme, sad vidim da imam pretplatu od oko 200 dinara za struju kod ED Beograd. I glupa bratija to "ne može" da prenese novoj firmi, već moram da se cimam da lično na šalteru potpišem izjavu !

Neverovatna glupost. Dakle, ugovor o naplati i sve druge obaveze idu bez problema, samo tu razliku ne mogu da prebace !
[ kaćunčica @ 15.08.2013. 14:12 ] @
između ostalog i ovo sad pročitah u "021":

"Inače, popust od pet odsto za blagovremeno plaćanje računa i dalje će biti odobravan redovnim platišama, ali za julski račun neće biti popusta, jer novo preduzeće za naplatu startuje od nule. Redovne platiše popust će moći da ostvare tek na avgustovskom računu. Rok za plaćanje računa pomeren je na 25. u mesecu."
[ SlobaBgd @ 15.08.2013. 14:14 ] @
Super!
Zato oni koji nisu plaćali struju pa sad "reprogramiraju dug" imaju popust od 40%
I ko je ovde lud?!
[ Dexic @ 15.08.2013. 17:00 ] @
Citat:
SlobaBgd: Super!
Zato oni koji nisu plaćali struju pa sad "reprogramiraju dug" imaju popust od 40%
I ko je ovde lud?!

Ne mogu lepse da opisem koliko se slazem sa tobom do da te citiram :)
[ ironman @ 15.08.2013. 21:25 ] @
Citat:
Homer J. Simpson:
Na novim racunima nema 5% popusta.
Lepe pare onako na brzinu (~100 din x par miliona racuna = par miliona €)


Ako više nema popust, neću da žurim sa plaćanjem, nego kad se vratim sa odmora, do tada će taman da se smanje gužve u edb-u, jer samo oni ne uzimaju proviziju.

ps
a odsad provizija za plaćanje rč, npr u pošti, pada na teret korisnika, i tu će biti jedno 50 din puta par 1 000 000.

[Ovu poruku je menjao ironman dana 15.08.2013. u 22:48 GMT+1]
[ Dexic @ 15.08.2013. 22:25 ] @
To treba da bude 500 dinara i da lepo svi odu na trajne naloge. I da nema reda, kad dodjem u banku da bude cist prazna kao u Nemackoj ;)

A popust odavno nije na TRENUTNI racun vec na sledeci - ako ne platis do 25. neces ni sledeceg imati popust.
[ Vasastajić @ 16.08.2013. 05:33 ] @
Citat:
SlobaBgd: Super!
Zato oni koji nisu plaćali struju pa sad "reprogramiraju dug" imaju popust od 40%
I ko je ovde lud?!

Nešto sam razmišljao i ja na temu ovog famoznog popusta od 40%, pa su mi kao Vojvođaninu RAZNA pitanja padala na pamet.
Trenutno samo stim u vezi.
S tim što je na ovo tvoje pitanje odgovor jasan.
[ miki069 @ 16.08.2013. 08:08 ] @
Vrlo povoljan reprogram:
http://www.rts.rs/page/stories...+reprogram+duga+za+struju.html

Znači kupci koji su redovno plaćali struju ispadoše budale.
[ Vasastajić @ 16.08.2013. 09:03 ] @
^
Pritom je po zvaničnim podacima RZS procenat nenaplaćenoh potraživanja EPS-a u Vojvodini ispod nivoa statističke greške i meni NIKADA neće biti jasno kako je moguće da u jednoj državi postoje toliko različiti aršini za način naplate potraživanja.
U Vojvodini - N E M A - - Š A N S E - da ne plaćate struju, a da iste milisekunde ne budete isključeni sa distributivne mreže.
Sledi onda logično pitanje, POŠTO STRUJA U VOJVODINI, A POŠTO U UŽOJ SRBIJI?!
[ mr. ako @ 16.08.2013. 17:33 ] @
Citat:
miki069:
Znači kupci koji su redovno plaćali struju ispadoše budale.

Sto ne treba da iznenadjuje, nije to prvi put u ovoj drzavi.
[ Java Beograd @ 19.08.2013. 10:31 ] @
Ja i dalje ne vidim svoj novi račun na sajtu Elektrodistribucije Beograd. Jel ima neki novi sajt, ili je sve ugašeno ?
[ deks007 @ 19.08.2013. 10:45 ] @
Verovatno jos azuriraju videces ne brini i u Vojvodini se nisu videli racuni par dana ali je sada dostupno . Pozdrav !
[ Nabukodonosor @ 19.08.2013. 12:16 ] @
Malo mi nije jasan ovaj novi racun. Gde je prethodni dug? Pise samo potrosnja za ovaj obracunski period, nigde nema ukupno koliko sam duzan.
[ Java Beograd @ 19.08.2013. 12:41 ] @
Pa nema. Kreće se od početka. Stari dug - staroj firmi (elektrodistribuciji) a nova firma "EPS Snabdevanje" kreće "od nule".
[ Nabukodonosor @ 19.08.2013. 12:48 ] @
Pa zasto bi neko sada placao staroj firmi bilo sta?? Da nece da im iskljuce struju??
[ Java Beograd @ 19.08.2013. 13:20 ] @
Pazi, isključenje preti isto onoliko koliko i do sada. Ako do sada nisi plaćao, nemoj ni od sada.
[ Nabukodonosor @ 19.08.2013. 13:31 ] @
Ja sam placao, pitam samo za logiku stvari.
[ bachi @ 19.08.2013. 13:45 ] @
Nije isto. Ovako oni neće više moći da seku struju, jer makaze nisu u njihovim rukama više, ali to ne znači da ne mogu da te tuže za naplatu duga.

E sad, zanimljiva je ona situacija gde neko duguje više desetina ili stotina hiljada za struju, a nije ranije dobijao tužbu.

Ovo je lepa vest za njega, jer "stara distribucija" će da ga tuži, on će da se pozove na zastarelost i platiti samo prethodnih godinu dana i srazmerne sudske troškove tom iznosu, a "stara distribucija" više nema makaze, pa neće smeti da ga seče, a "nova distribucija" ga isto neće seći, jer će (ako je pametan) redovno plaćati svoje račune.

[ Homer J. Simpson @ 19.08.2013. 14:03 ] @
Koliko sam ja razumeo , 'stara distribucija' zadrzava makaze , i moze da sece / tuzi ko i do sada
Ovi 'novi' prodaju struju i to do 1.1.2014. a onda dobijaju konkurenciju pa mozemo da biramo od koga cemo da kupujemo
[ cozmo_im @ 19.08.2013. 14:35 ] @
Ne pise nista o iskljucenju u u ugovoru je samo ovo:

Ako Dužnik ne izmiri dve uzastopne rate reprogramiranog duga i posle
upozorenja, smatraće se da je Sporazum raskinut i izvršiće se obračun
celokupnog iznosa dospelog duga sa obračunatom kamatom, na način koji bi se
primenio da Sporazum nije zaključen.

"Dužnik je saglasan da će Poverilac slučaju raskida sporazuma primeniti sve
zakonske mere za naplatu duga."

Ranije je pisalo to isto plus da ce duznik biti iskljucen sa mreze.
[ deks007 @ 19.08.2013. 23:12 ] @
Pa sve zakonske mere su i da te iskljuci izmedju ostalih mera . Pozdrav !
[ Vasastajić @ 20.08.2013. 05:57 ] @
Nađi mi koji to zakon ovlašćuje EDB da ti uskrati el.en.
Pritom imaj na umu da je el.en. specifična roba.
[ Java Beograd @ 20.08.2013. 08:31 ] @
Zakon o obligacionim odnosima. Ja tebi dam robu, ti meni ne platiš, ja tebi više ne dam robu. Prosto i jednostavno.

Nađi mi koji to zakon ovlašćuje kupca da trajno preuzima robu / uslugu a da za to ne plati ? I hleb je specifična roba. I ekseri su specifična roba.
[ kaćunčica @ 20.08.2013. 08:53 ] @
A zna li ko šta će biti sa neplaćenom TV pretplatom?
[ Java Beograd @ 20.08.2013. 09:10 ] @
Citat:
kaćunčica: A zna li ko šta će biti sa neplaćenom TV pretplatom?
Dobićemo opomenu.
[ Vasastajić @ 20.08.2013. 11:24 ] @
Citat:
Java Beograd: Zakon o obligacionim odnosima.

Tu materiju ne možeš posmatrati samo kroz prizmu ZOO, kao što ni jednan problem iz domena prava ne možeš posmatrati samo kroz prizmu jednog zakona.
Imao sam negde prilično precizne informacije baš po pitanju "struje" i nije to baš tako jednostavno, iako je u ovoj Ibijevoj kraljevini sve pojednostavljeno do bola.
Ovde kod mene u Vojvodini ta informacija mi nije bila potrebna, pa sam je negde zaturio i morao bih baš da se potrudim da to nađem.
[ CandyMan @ 20.08.2013. 11:36 ] @
Citat:
Vasastajić:
^
Pritom je po zvaničnim podacima RZS procenat nenaplaćenoh potraživanja EPS-a u Vojvodini ispod nivoa statističke greške i meni NIKADA neće biti jasno kako je moguće da u jednoj državi postoje toliko različiti aršini za način naplate potraživanja.
U Vojvodini - N E M A - - Š A N S E - da ne plaćate struju, a da iste milisekunde ne budete isključeni sa distributivne mreže.
Sledi onda logično pitanje, POŠTO STRUJA U VOJVODINI, A POŠTO U UŽOJ SRBIJI?!


I pored toga što neplatišama daju 40%, nama koji redovno plaćamo ukradoše i onih 5%. Da, u Vojvodini nema šanse da ne platiš struju. Ne mogu dovoljno grozno da opsujem...
[ cozmo_im @ 21.08.2013. 10:50 ] @
Citat:
deks007:
Pa sve zakonske mere su i da te iskljuci izmedju ostalih mera . Pozdrav !


Ne postoji takva zakonska mera, cak sta vise suprotno je ustavu koliko sam upoznat (nesto oko prava na osnovne uslove za zivot), odnosno EPS ne moze da uskrati fizickom licu isporuku el. energije.

Takodje, menja se zakon o potrosacima i bice zabranjeno iskljucivanje sa mreze korisnika koji naprimer imaju maloletnu decu.

Koliko znam u vecini nekih zemalja je tako.

Najispravniji nacin su socijalne karte sto je dugorocnije resenje od svih ovih "otpisa" kamata dugova i slicno.

Dakle - napraviti razliku izmedju onog ko nema da placa i onog ko ima a nece i onog ko stedi ili onog koji se razbacuje.

Sve se to da uraditi jednim malo detaljnijim uvidom i istrazivanjem ali njima je izgleda bolje "daj sta das" nego da se to resi.

Evo ja imam dugovanje krivicom EDB-a i sa njima se ganjam vec tri godine i necu da im platim taj dug. Bili su da iskljucuju, nisam dozvolio (doduse imam taj neki "papir", dopis da je sporno, sta god).

Iako vise nemam poverenja u njih i dalje redovno placam (osim tog spornog duga - u pitanju je kvar koji se dokazuje a dokumentovan je). Popust ne mogu da ostvarim zbog tog dugovanja (iako je sporno).

Oni uopste ne gledaju zbog cega je nastalo dugovanje vec sve trpaju u jedan te isti kos.

I na kraju kad se to resi ja cu morati da platim pa ce oni to meni da oduzimaju od racuna. Vecu glupost nisam cuo. Zasto da platim uopste nesto sto nisam napravio.

I sve sluzbe im nisu povezane uopste.

Problem je bio u radu brojila nakon iskljucivanja limitatora u sanduku gde je brojilo i neverovatno okretanje istog uz enormne racune koje nisam mogao da platim. Brojilo i nakon tri godine nije provereno, odnosno nema nikakav trag osim potvrde da je dato u laboratoriju a tamo ga nema. Cak sam to i platio.

Neka glavna sekretarka mi rekla "Ma to su oni odneli (brojilo) u neko selo i instalirali, sta oni znaju tamo".

Eto odnosa EDB-a prema redovnim platisama kad imaju problem. Zabole ih.
[ Java Beograd @ 21.08.2013. 11:32 ] @
U poslednjem postu se mešaju dve stvari: stoka nesposobna u EPS-u (i ćerkama kompanijama), i ustav tj. zakonodavstvo.

Osnovni uslov za život nije samo struja već i stan (krov nad glavom), voda, grejanje, osnovna odeća i obuća, hleb, meso, mleko, jaja, voće, povrće, sredstva za higijenu ... Ako je ustavom zagarantovana isporuka struje i onome ko je ne plaća, onda je sasvim logično da se istom licu obezbedi ustavna zaštita od progonitelja nakon neplaćanja vode, grejanja, i krađe svega gore pobrojanog. A to baš nije tako. Nisam siguran da postoji neka tržišno orijentisana država gde se garantuje isporuka energije za dž.

Da još nešto razjasnimo: u uređenim državama struja se plaća obavezno: dal' od strane korisnika, ili od strane neke socijalne ustanove nebitno, ali kompanija koja distribuira el. energiju mora da dobije pare za isporučenu energiju. Nema džabe.
[ Dexic @ 21.08.2013. 12:08 ] @
Pa i kod nas se placa od socijalne ustanove (drzave) samo skroz neregulisano ;)
Problem je sto je to socijalna ustanova za bogate primarno.

Oni koji misle da imaju resenje, prvo moraju da rasciste sa samim sobom da ni 10% koraka nemaju ili da ni na 10% stvari nisu mislili. Da nije tako, reci ne bi bile na forumu, vec u nekom sudu, bitnim zatvorenim vratima ili sednici skupstine.
(ovo nije upuceno Javi direktno)
[ Java Beograd @ 21.08.2013. 12:29 ] @
Kod nas ne postoji socijalna ustanova koja plaća struju za one koji nemaju da plate. Jok.

Nego se raznoraznim soc-realističkim metodama EPS stavlja u ulogu socijalne ustanove, pa "... ako je račun toliki, onda je cena struje tolika ..." I još: " ... nemoj da isključuješ struju, čovek bi platio kad bi imao, ali je ostao bez posla pa nema da plati ... "

Ne kažem da čoveka bez primanja treba ostaviti bez struje, ali ovo nije način. Jer, "čovek je kvarljiva roba", pa kad vidi da mu ne isključuju struju i posle ko-zna-koliko neplaćenih računa, on batali grejanje na drva, pa se greje na struju. Što da ne ? "Ustav ga štiti". Zapravo banana država i populistička politika.

Tako je čitav jug Srbije godinama koristio džabe struju (batalili i ugalj i drva), i na kraju "pojeo vuk magarca", dok su stanovnici Vojvodine svaki potrošeni kilovat morali da plate.
[ Dexic @ 21.08.2013. 14:04 ] @
Jel' ti to mislis da je nesto u Vojvodini bolje (ustav drugi, drugi zakoni, drugi EPS?) pa je zbog toga?
A ne zbog proste manje kupovne moci juga, i zbog toga sto biju takvi :)
[ cozmo_im @ 21.08.2013. 14:19 ] @
Ja znam neke u sudu kojima su isekli struju a ovi (sudije) ih odrali po tuzbi za uskracivanje pravo na zivot (tj osnovnu egzistenciju ili sta vec) i krsenje ustava te su neki cak dobili i odstetu od EDB-a. Konkretno znam lika (sudiju) koji je od EDB-a dobio odstetu od 50.000 dinara sto su ga iskljucili (nematerijalna i materijalna steta).

Naravno da je to suludo i ekstremno ali ako ipak postoji nesto u zakonu i ustavu mora da se postuje. Isto kao sto i taj sudija mora da postuje odluke svog suda ako je tuzen za dug i mora da plati (ili se pleni imovina).

Inace ne vidim da je EPS socijalna kategorija. Svi placaju koliko potrose dal u zelenoj, plavoj ili crvenoj zoni. I onaj sto zaradi 10.000 i onaj sto zaradi 1.000.000 mesecno ce isto platiti potrosenih, naprimer, 1800 kilovata u grejnoj sezoni (kao i naknade za merno mesto i ostale dzidzabidze).

I jedan i drugi imaju popust samo ako potrose do 350kwh ili plate do odredjenog datuma u mesecu.


A ono sto treba i javno da se kaze je to da su najveci duznici radnici EPS, EMS i EDB. Saznao sam podatak da kod mene u naselju takvi duguju u proseku 300-400.000 (da da) dinara a "normalni" dugovi im idu cak od 600.000 do 1.000.000 dinara.
[ Java Beograd @ 21.08.2013. 14:32 ] @
Citat:
cozmo_im: Ja znam neke u sudu kojima su isekli struju a ovi (sudije) ih odrali po tuzbi za uskracivanje pravo na zivot (tj osnovnu egzistenciju ili sta vec) i krsenje ustava te su neki cak dobili i odstetu od EDB-a. Konkretno znam lika (sudiju) koji je od EDB-a dobio odstetu od 50.000 dinara sto su ga iskljucili (nematerijalna i materijalna steta).
Čekaj, da proverim da li te razumem.

Dakle: Vreme=sadašnje, Mesto=Srbija
Osoba N.N. troši struju koliko hoće, i ne plaća, i na kraju dobije odštetu 50.000,00 din zato što nije plaćao.

Da li je ovo po zakonu, ili je pomenuti sudija tipičan srpski korumpirani samovoljni isprdak sudske vlasti ? Ako je ovo drugo, ne moramo da se ubeđujemo, sve je jasno, sve je moguće. A ako je po zakonu, onda je sasvim realno da 100% pretplatnika ne plaća iskorišćenu energiju. Kome onda i zašto štampati račune ? Nije valjda da ti, sa ovim saznanjem, plaćaš račune za struju ?
[ cozmo_im @ 21.08.2013. 14:51 ] @
Ne. Njemu ostaje tuzeni dug - dakle tuzba EDB-a protiv njega ostaje pa kako se zavrsi (prinudnom naplatom, zaplenom sta god). On mora da plati dug.

To nema veze sa odstetom koju je dobio po ustavu jer je iskljucenje struje suprotno istom zbog neke povrede prava na osnovnu egzistenciju ili sta god (kad imas dete, invalida ili slicno).

Dakle morali su da mu ukljuce, on ih tuzio za materijalnu i nematerijalnu stetu.

Dug ostaje, tuzba protiv njega za dug ostaje kao i sve kamate i sudski troskovi i slicno (BTW i sudske troskove nelegalno naplacuju).

Sto se sudije tice - sve je po zakonu.

Slicno nesto kad premlatis lopova - lopov ide u zatvor ali brajko ti njemu placas odstetu i odgovaras za to sto si ga premlatio.
[ Java Beograd @ 21.08.2013. 15:12 ] @
Super. Onda od odštete platiš dug za struju, i još ti ostane za malo prasetine !

Voleo bih da čujem koji je to član ustava, i kako se on povezuje sa neprikosnovenim pravom na električnu energiju.
[ cozmo_im @ 21.08.2013. 15:35 ] @
Probacu tacno da se raspitam. Ima neke veze sa pravom na osnovne potrebe/egzistenciju.

Inace on je takodje pretio tuzbom i Parking servisu kad su mu odneli auto ispred klinickog centra tamo posto po ustavu nema niko pravo da ti otudji (ili privremeno oduzima) imovinu bez ucinjenog krivicnog dela (pokretnu i nepokretnu), odnosno samo na osnovu prekrsaja. Tako je preuzeo auto a nije platio ali je trazio i dobio uplatnicu za ucinjen prekrsaj te je to uredno platio. Dakle mogu da ti odnesu auto ali ne smeju da ga zadrze cak iako ne platis. Duzni su da ti daju uplatnicu za ucinjen prekrsaj sa rokom kad treba da platis, ali auto mora da ti daju - ukoliko nema sudske odluke da se auto ili imovina zadrzava.

Posto je sudija, njemu je lako. Ali sve po slovu zakona.
[ FoghornLeghorn @ 21.08.2013. 16:04 ] @
Citat:
cozmo_im...
A ono sto treba i javno da se kaze je to da su najveci duznici radnici EPS, EMS i EDB. Saznao sam podatak da kod mene u naselju takvi duguju u proseku 300-400.000 (da da) dinara a "normalni" dugovi im idu cak od 600.000 do 1.000.000 dinara...


Izvini Cozmo za parcijalni quote, ali dodao bih da duguju i mnogo vise, da im je u medjuvremenu otpisivano staro, da su im strujomeri kalibrirani da mere samo 30% potrosenog (100-500 eur je tarifa za obicne ljude da ti kod njih "srede" strujomer na zeljenu potrosnju), da im ne placa ni bliza rodbina kojima isto zavrsavaju poslove oko oprosta dugova, pa onda i to da je ogroman broj njih "krade" struju (tarifa za obicne "smrtnike" je kao ona gornja! Ovome dodaj razne politicke intervencije - licno sam bio prisutan kada je predsednik moje opstine zvao direktora EDB "da se ne za'ebava" i ne iskljucuje struju predsedniku fudbalskog kluba (inace lokalni falsifikator), a taj dug je pre 4 godine, kada se sve to desilo bio preko 700.000 din

[ Dexic @ 21.08.2013. 16:08 ] @
cozmo, sad ce ventura i ivan.miljkovic da dodju da ti traze dokaze "or it didn't happen" ;) (Ne moze to iz druge ruke, samo licna iskustva :D)


A ovo domacinstva duguju pola miliona i vise??? Pa sta su radili, grejali na struju 15 zima, da bude 25-30*C u stanu??
[ FoghornLeghorn @ 21.08.2013. 16:35 ] @
Kad vec pomenu licna iskustva...

Mom tastu je u septembru 2011. crklo brojilo. Na kraju meseca ocitana niza potrosnja, ali 'ajd, desava se svasta kad ocitavaju. Kraj oktobra, novo citanje - stanje "0"! Vidi covek da nesto nije u redu, popali sve ringle na sporetu, ali disk stoji u mestu! Ode do lokalne EDB i prijavi kvar brojila, na sta dobije odgovor da ce "dezurna ekipa" doci da proveri. Prijavljivao je jos jedanput sledeceg meseca i dobio isti odgovor. Do danas niko iz EDB nije dosao da proveri brojilo, nikome nije cudno sto skoro 24 meseca potrosnja iznosi NULA kilovata!!! U medjuvremenu je placao racune koji su stizali sa nultom potrosnjom + takse i RTS... Toliko o azurnosti EDB!
[ Dexic @ 21.08.2013. 16:57 ] @
To sve ide sistemski... problem je kad je nova NIZA od prethodno upisane vrednost i onda dobijas ono obavestenje "vas racun je zadrzan radi dodatne provere" bez ikakve cifre za naplatu.
Ima ljudi kojima se to redovno desava jer cova, koji cita brojilo, mrzi da gleda uopste pa samo lupne cifru neku vecu od zadnjeg stanja :D Pa sledeci put se vidi da nije toliko potroseno.

Cini mi se da u slucaju CG, razlike u isporucenoj i naplacenoj se podele na sve jedinice u trasi (tipa celo naselje), kao i za gas?
[ anon70939 @ 21.08.2013. 19:54 ] @
Citat:
FoghornLeghorn:
Toliko o azurnosti EDB!


Heh, pre par godina se meni u zgradi desilo da je brojilo zaglavilo na nizoj tarifi za celu zgradu.
Prijavili smo kvar, morali da platimo popravku, a naravno stigli nam racuni po srednjoj tarifi.

Bas me interesuje da se zaglavilo na visoj da li bi onda spustili cenu...
[ FoghornLeghorn @ 21.08.2013. 20:04 ] @
Citat:
CoyoteKG: Heh, pre par godina se meni u zgradi desilo da je brojilo zaglavilo na nizoj tarifi za celu zgradu.
Prijavili smo kvar, morali da platimo popravku, a naravno stigli nam racuni po srednjoj tarifi.

Bas me interesuje da se zaglavilo na visoj da li bi onda spustili cenu...


To se i ja pitam... Ali pazi, ovde uredno "citac" dolazi svakog meseca, ponekad ga vide, kazu mu "dobar dan!" Ma covek ocita onu cifru i ode u dalje. Pa zar nemaju na onim papirima prethodnu potrosnju pa da provere? Ah da, stigao mu je racun od stare EDB da ne duguje nista, a ovi novi su mu za jul ocitali veliko nista i opet nula Ko koga tu prci, ne znam, 'al on covek na nuli! I jos ceo komsiluk zna - dolaze zene kad treba da krckaju sarmu, kuvaju ajvar - da ne arce struju kuci! Cela ulica, koja je na 200 m od centrale EDB zna i ko te pita.

Dobri neki ljudi

A tek sto dobar bakar prodaju na otpadima... to je vec druga prica, a i dosta onih kablova bi se bacilo bezveze
[ cozmo_im @ 21.08.2013. 21:02 ] @
Citat:
Dexic:

A ovo domacinstva duguju pola miliona i vise??? Pa sta su radili, grejali na struju 15 zima, da bude 25-30*C u stanu??


Ne placaju struju po desetak godina. Ima jedan u kraju racun od 1.200.000, greje stan, suteren i potkrovlje na etazno (znaci povuce preko 2500-3000kwh mesecno zimi i tako 5-6 zima pa ti vidi potrosnju). Naravno radi u EPS i sta mu mogu - nista :)

Ovde kod mene se vecina greje na struju (dosta stanova nema dimnjake pa ne mozes drva ugalj ili brikete) i niko ne placa struju.

Jedan od komsija iz ulice ceka ove citace kad je zima i samo drekne "Pisi mi 500 kilovata nadoknadicu ti na leto". Hit, a ovaj jadnicak iz EDB ne sme da pisne.

I to je ono sto pricam. Socijalni program treba da razlikuje neplatise od onih koj NEMAJU stvarno da plate (i kojima na neki nacin moze da se omoguci da plate nizu cenu ili da ih drzava dotira ako su teska socijala bez primanja).

Ovde se svi duznici stavljaju u isti kos - i duznici koji rade kod njih, bogatasi koje zabole, bahati koji se sami prikljucuju i kradu drugima na brojilu ili slicno - i oni koji nemaju da plate ili koji su zbog neispravnih brojila ili kradje od strane treceg lica dosli u situaciju da imaju neki dug.

Ali zaboga ko ce time da se bavi :)
[ deks007 @ 21.08.2013. 22:59 ] @
Pa javno ga prijavis kao kradljivca ili anonimno posaljes nekim novinama pa kada mu legnu za vrat da vidis veselja ...Pozdrav !
[ Dexic @ 21.08.2013. 23:26 ] @
Citat:
deks007: Pa javno ga prijavis kao kradljivca ili anonimno posaljes nekim novinama pa kada mu legnu za vrat da vidis veselja ...Pozdrav !

Aj ti i Ventura to uradite malo pa onda pricajte ;) Mislim, neki kao da ne znaju ni sta je Srbija a kamoli da zive ovde ;)


Znaci oni koji placaju su glupi... a kako se u Vojvodini sece i naplacuje onda? :D
[ Vasastajić @ 22.08.2013. 06:49 ] @
Citat:
Znaci oni koji placaju su glupi... a kako se u Vojvodini sece i naplacuje onda? :D

Ovo je tema vredna da se o njoj posebno raspravlja, samo se bojim da će Gojko onda imati pune ruke posla zbog...ček' kako ono beše rekao....AHA, neprimerenog izražavanja!?!

Niti su Vojvođani u boljoj ekonomskoj situaciji nego jug Srbije, NAŽALOST, niti su glupi.
Jedino ako neko ne smatra da su civilizovanost, tolerancija i odgovornost kategorije za glupake.

Biranim rečima ću reći da se približava vreme kada će neko ipak rešiti da bezrezervno ispoštuje ove osobine Vojvođana.
[ filipisk @ 22.08.2013. 08:08 ] @
zbog tih debilnih racuna koje su napravili, meni racun nije stigao na vreme za naplatu tako da me bas briga da im placam.
[ cozmo_im @ 22.08.2013. 09:07 ] @
Citat:
Dexic:

Znaci oni koji placaju su glupi... a kako se u Vojvodini sece i naplacuje onda? :D


Posto mi je cela tazbina u Vojvodini - tamo je ipak malo drugacije - imaju gas i druge vidove grejanja i struja se trosi uglavnom za osnovne potrebe te su racuni mali kao i potrosnja.

U Srbiji i Beogradu je obrnuto - postoje ogromni delovi gradova, naselja koji se greju na struju, masa ljudi ima etazno po kucama na struju (gotovo SVA prigradska naselja bez daljinskog grejanja a tu ima brat bratu stanovnika ko u Vojvodini maltene)... pa otud i drasticno veci racuni koji se ne placaju.

A Beograd ima 2 miliona stanovnika maltene i ko ce od ekipa EDB-a da povata kad gde sta i kako, oni za jedan dan ne mogu da opsluze (sve ekipe) najmanje naselje a ne ceo grad.
[ Java Beograd @ 22.08.2013. 09:36 ] @
Citat:
cozmo_im: A Beograd ima 2 miliona stanovnika maltene i ko ce od ekipa EDB-a da povata kad gde sta i kako, oni za jedan dan ne mogu da opsluze (sve ekipe) najmanje naselje a ne ceo grad.
Cena struje, kao i plaćanje-neplaćanje računa je još od Miloševićevog vremena politička odluka. I partije na vlasti, u želji da se udvore najširem krugu glasača, nemaju želje da se ovde uvede red.

Kad bi postojala ozbiljna politička volja, i realni finansijski interesi - "opslužila" bi se sva naselja očas posla. Naravno, budimo realni i meni lično trenutno odgovara postojeća politika "socijalne struje".
[ cozmo_im @ 22.08.2013. 09:49 ] @
Java, ti racunas cenu u zelenoj tarifi.

Svi uglavnom prelaze u plavu a od novembra do marta su uglavnom u crvenoj tarifi svi koji se greju na struju.

Cena u plavoj i crvenoj je dosta velika i uopste nije socijalna - 7 evrocenti u plavoj i preko 12 evrocenti u crvenoj tarifi. Na te cene dodaj merno mesto i obracunsku snagu...

Naravno ne kazem da se treba grejati na struju ja samo gledam iz mog ugla (kada nemas uslova za drugi vid energenta).

Meni je cena struje u zimskim mesecima previsoka - oko 700 kilovata u plavoj zoni nije malo (prosek mi je 1000 kwh). To je oko 7700 dinara samo potrosnja plus snga plus merno mesto itd. I to samo zato sto koristim klime za grejanje i stedim. Prosek racuna kod komsija je 12-15.000 dinara. To NIKAKO nije malo. To je jako puno za nas standard.

Sto se tice ekipa EDB-a, otprilike su dvojica na oko 20.000 stanovnika (ovi sto iskljucuju), a radno vreme im je od 7 do 15h.

Imaju mnogo vise administracije nego radnika koji su u odrzavanju i pogonima maltene.
[ ironman @ 28.08.2013. 20:22 ] @
U vezi sa ovim reprogramom duga za struju kao poklona za redovne neplatiše, želeo bih da ga iskoristim za rč u vikendici, uglavnom 500 din za merno mesto, ali se mesec za mesec nakupilo nekih 8000.
Dakle ako sam dobro video, važi samo za dug do maja ove godine, a rč od juna do zaključenja ugovora trebalo bi biti plaćen. Uglavnom, od sada ću plaćati svaki treći ili tako račun za struju.
[ cozmo_im @ 29.08.2013. 09:43 ] @
Ja inace jos nisam dobio poslednji racun-obavestenje od EDB-a o stanju dugovanja. Samo sam dobio novi racun od EPS snabdevanja.
[ Burgos @ 29.08.2013. 15:47 ] @
Meni je danas stigao dopis od EDB-a u vezi pretplate od 100 dinara koju moram sam da regulišem.
[ Vasastajić @ 29.08.2013. 15:56 ] @
Citat:
EPS: Automatski prebacujemo preplaćeni novac za struju

EPS je odlučio da se po automatizmu prebaci preplaćeni novac potrošača sa prethodnog na nove račune za struju.
To je odlučeno da bi se izbegle gužve na šalterima i da građani ne bi morali lično da dolaze da to urade, izjavio je zamenik direktora EPS-a Životije Jovanović.

Oni potrošači koji budu želeli da podignu preplaćeni novac sa starih računa moći će i to da urade, rekao je Jovanović na konferenciji za novinare, povodom početka rada preduzeća "EPS snabdevanje", koje je od 1. jula zaduženo za javno snabdevanje potrošača strujom.

Jututunska juhahaha?
Ili na srpskom, PA DA TE CELI SVET RAZUME:
Iebe lud zbunjenog.
[ bakara @ 30.08.2013. 13:36 ] @
Moze li neko da mi objasni koliko i kome sad treba da platim struju?

Od el. privrede srbije sam dobio ono obavestenje za jul i traze 5618 din, a od EPS snabdevanje za (opet) jul da uplatim 6718 din

kako za isti mesec dve razlicite cifre?
[ deks007 @ 30.08.2013. 13:57 ] @
To od elektroprivrede ti nije za jul ( pretpostavljam ) vec verovatno dug prema njima koji datira od juna ili ranije i koji prema njima treba da izmiris , a od Snabdevanja si dobio nov koji placas . Neko ranije je okacio skeniran dokument od Elektroprivrede kojim oni potrazuju dugovanje , ako si dobio takav to moras platiti ( ako nisi platio u medjuvremenu a nije proknjizen ) . Pozdrav !
[ kaćunčica @ 30.08.2013. 13:59 ] @
Trebalo bi da ti ovi prvi traže da platiš dugovanja nastala do 1. jula. Obrati pažnju.


[ bakara @ 30.08.2013. 14:06 ] @
Evo mojih racuna:


[ Morpheus NS @ 30.08.2013. 14:21 ] @
"Elektroprivreda Srbije" ti je ispostavila račun da platiš dugovanja nastala pre ove promene, dakle da se "razdužiš" sa EPS-om. Od 11.000 duga platio si 6.000 i ostalo ti je 5.000 da platiš.
"EPS Snabdevanje" ti je ispostavilo regularan račun za jul.

Dakle, plaćaš oba, morali su staviti neki datum pod "period obračuna" u prvom računu.

Svi smo dobili takva dva računa. Neko ima dugovanje prema "Elektroprivredi Srbije" koje treba da izmiri, a neko ima preplatu po koju treba lično otići da podigne. Ili više ne treba, ako sam pravilno protumačio prethodno postavljenu vest.
[ Java Beograd @ 30.08.2013. 15:01 ] @
Citat:
bakara: Evo mojih racuna:
Pogledaj prethodni račun, onaj pravi, koji si dobio od ED Beograd. (ne ovaj za razliku). Koliko ja kapiram iznose koji su ovde prikazani, junski račun je bio 11.789 din (ili je to sumiran junski račun i neki još stariji dug). Za juni si platio 6.202 din i ostaje, kako reče i Morpheus, 5.618 din.
Račun od EPS Snabdevanja ne konstatuje starija dugovanja, već iskazuje ono šta je potrošeno od 10.jula do 10. avgusta, a to je 7.218 din
[ Dexic @ 30.08.2013. 16:08 ] @
OT: Sta ti hladis sa tolikom potrosnjom :D

EPS je izdavao racune za mesec unazad, a trajni nalozi su inace radili DVA meseca unazad (15. avgusta je prosao nalog za zadnji EPS racun koji je u stvari JUNSKI). EPSS ce izgleda da radi po principu Infostana sada, tj. do 15. za prethodni mesec.
[ cozmo_im @ 30.08.2013. 16:14 ] @
Ja nisam i dalje dobio taj racun za "razduzenje" do 1. jula (EDB). Imam samo od EPS Snabdevanja, ovaj od 1. jula.
[ Dexic @ 30.08.2013. 17:54 ] @
Ako ti je islo trajnim nalogom placanje EPS-u, racunaj da nije pre 25. poslat a mozda ni uradjen taj finalni obracun.
Meni je juce stigao tek, stajao je bas kasni datum "izdavanja". (26.)

Inace, primetio sam da je poziv na broj efektivno i dalje ED broj, samo sa modelom 97 i kontrolnim ciframa pre i posle (uvek se zavrsava na 000 izgleda?)
[ deks007 @ 30.08.2013. 20:48 ] @
Ne mora biti nda je za jun potrosio 11000 mozda mu se neki dug vuce od ranije , moj predlog ti je da dug izmiris u paru . A i to da ce prebacivati novac na nove racune vazi samo ako si izmirio RTS jer oni automatski svaku pretplatu po racunu prebace na racun RTS-a . Pozdrav !
[ bakara @ 30.08.2013. 21:03 ] @
Citat:
deks007: Ne mora biti nda je za jun potrosio 11000 mozda mu se neki dug vuce od ranije , moj predlog ti je da dug izmiris u paru . A i to da ce prebacivati novac na nove racune vazi samo ako si izmirio RTS jer oni automatski svaku pretplatu po racunu prebace na racun RTS-a . Pozdrav !


Ma jok...placam mesec za mesec tacno u paru, i uvek je racun izmedju 5 i 7000 din. nisam ni obratio paznju da postoji neki dug, verovatno je od ranije.

Danas sam uplatio ovaj od EPS snabdevanja 6718din, a ovaj drugi cu da sacekam posto mi nije jasno od kad je dug.
[ cozmo_im @ 30.08.2013. 21:30 ] @
Citat:
Dexic:
Ako ti je islo trajnim nalogom placanje EPS-u, racunaj da nije pre 25. poslat a mozda ni uradjen taj finalni obracun.


Nije islo jer se tuzakam s njima zbog duga koji nisam napravio.
[ Vasastajić @ 30.08.2013. 21:48 ] @
Čisto da skrenem pažnju.
Proverite da takvi nedefinisani dugovi nisu kojim slučajem saldo neplaćene TV pretplate.
Ne bi me iznenadilo da im se "omaškom" potkrade i takva jedna svinjarija.
[ ironman @ 31.08.2013. 07:01 ] @
Ja sam u pretplati 64 dinara, a dug za rtv oko 9000, kažu da ovaj preplaćeni iznos neće prenositi na novi rč, već treba da posetim lok edb i podignem pare.
Apropo 40% oprosta neplatišama, da li se to odnosi na dug za struju ili i na pretplatu?
[ Java Beograd @ 09.09.2013. 09:06 ] @
^ Na struju, naravno.

Nego, ja uporno proveravam postojeći sajt Elektrodistribucije Beograd, sve u nadi da će se nastaviti on-line uvid u račun, potrošnju i slično. Ali zađaba. Nema ni avgustovog računa.

Ima li neko kakvu informaciju da li će "EPS Elektrosnabdevanje" da pokrene svoj portal ?
[ Lavlja_Jazbina @ 21.10.2013. 20:57 ] @
Koliko vidim komsijam salju opomenu za iskljucenje i za 9k duga.Ima li neko informacije da li je to svuda ili samo kod mene u kraju?
[ bakara @ 21.10.2013. 21:25 ] @
Ja sam takodje dobio opomenu da ce me iskljuciti zbog 101 din.
[ Lavlja_Jazbina @ 21.10.2013. 21:32 ] @
Onda to kompis salje sam po difoltu.Zato je onaj iz novina dobio za 4 dinara opomenu za iskljucenje.
[ Java Beograd @ 22.10.2013. 08:02 ] @
Bilo jutros na vestima. Kaže, šalju opomene "pred isključenje" onima koji duguju preko 10 k din
[ cozmo_im @ 22.10.2013. 12:02 ] @
To je uvek bilo. I EDB je slao opomene pred iskljucenje za 10.000 din i vise (prvo obicnu opomenu, pa crvenu opomenu), a do 10.000 din samo obicne opomene o dugovanju.

Nista se to nije promenilo.

Inace, meni i dalje nije stigao racun o dugovanju prema EDB-u.


Stizu mi samo racuni od EPS snabdevanja.
[ deks007 @ 22.10.2013. 19:58 ] @
cozmo_im pa nece ti ni stici nov ako si vec jednom dobio da si duzan a sam kazes da se tuzakas , oni su te po meni obavestili da si duzan i ti je to , a ako si se zalio i u nekom si sporu verovatno i oni cekaju neku sudsku odluku , samo da ti ne uracunaju i kamatu ..Pozdrav !
[ kaćunčica @ 01.11.2013. 11:30 ] @
http://www.24sata.rs/vesti/sve...-kome-je-odsecena/112026.phtml
[ deks007 @ 01.11.2013. 12:13 ] @
Kacunice slazem se sa ovim i svakom za koga se ustanovi da nije u mogucnosti da placa imao bi besplatnu struju ali sta uraditi sa ovim biznismenima i drzavnim firmama sto duguju pa u Beopgradu nesto spominju da je gradska uprava napravila objekat i bespravno prikljucila struju . Pa kazu da Niskoj ED duguju ogromne para gradjani iz regiona i nikom nista , pa sta treba ostale da .... a njih kao .... Pozdrav !
[ cozmo_im @ 01.11.2013. 20:11 ] @
Citat:
deks007:
cozmo_im pa nece ti ni stici nov ako si vec jednom dobio da si duzan a sam kazes da se tuzakas , oni su te po meni obavestili da si duzan i ti je to , a ako si se zalio i u nekom si sporu verovatno i oni cekaju neku sudsku odluku , samo da ti ne uracunaju i kamatu ..Pozdrav !


Nisam dobio ni jedan racun o dugovanju. Samo imam one stare klasicne racune EDB. Obavestenje nisam dobio. Samo nove racune od EPS.
[ kaćunčica @ 01.11.2013. 21:56 ] @
Citat:
deks007: Kacunice slazem se sa ovim i svakom za koga se ustanovi da nije u mogucnosti da placa imao bi besplatnu struju ali sta uraditi sa ovim biznismenima i drzavnim firmama sto duguju pa u Beopgradu nesto spominju da je gradska uprava napravila objekat i bespravno prikljucila struju . Pa kazu da Niskoj ED duguju ogromne para gradjani iz regiona i nikom nista , pa sta treba ostale da .... a njih kao .... Pozdrav !


Ma, ne, nije to moj stav, nego mi bilo simpatično kako je vest preneta baš u trenucima kada su počela isključenja neplatiša u Srbiji, a pritom je ovog lika sud oslobodio krivice.
Koliko li će biti srpskih Robin Hudova?
[ cozmo_im @ 01.11.2013. 22:08 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...ezivao-struju-kome-je-odsecena

Grčki Robin Hud povezivao struju kome je odsečena
Beta-AFP | 01. 11. 2013. - 09:12h | Foto: Jutjub | Komentara: 6

Grčki sud oslobodio je jednog aktivistu koji se specijalizovao za vraćanje struje domaćinstvima kojima je presečena zbog neplaćanja računa, uz obrazloženje da je struja "osnovno društveno dobro", javila je grčka agencija ANA.

Mislim da i kod nas po ustavu ne sme da vas lise osnovnih sredstava za zivot (znam sudiju IV opstinskog suda kome je EDB platila odstetu zbog iskljucenja jer se pozvao na te neke delove Ustava).
[ Lavlja_Jazbina @ 02.11.2013. 06:53 ] @
cozmo_im..Meni to deluje neverovatno.Koliko je to struje "elementarno" mesecno treba finansirati onaj koji isporucuje elektricnu energiju.
Mislim da to objave novine na prednjoj strani,nastao bi takav haos......
[ bachi @ 02.11.2013. 09:40 ] @
Heheheh, cosmo zna nekog ko(me)...
[ cozmo_im @ 02.11.2013. 16:24 ] @
Smej se, isti lik je napravio to i Parking servisu kad su mu odneli auto.

Tuzio ih za nezakonito otudjivanje privatne imovine i dobio odstetu. Zadrzavanje automobila pod uslovom da platis njegovo preuzimanje je upravo to. Mora da ti da da preuzmes auto i izda racun sa troskovima da platis. Ti to mozes i ne moras da platis (pa te gone sudski) ali automobil, ukoliko nije nacinjeno krivicno delo, ne sme ni sekund da ti zadrzava. Odnosno bez odluke suda niko ne sme da zadrzava tvoju pokretnu imovinu.

Isto vazi i za struju. Fora je u deci - odnosno po nekoj povelji UN koji smo mi potpisnici, a i po Ustavu deci mora da se obezbede osnovni uslovi za zivot. Tako je i dobio tuzbu protiv EDB. Dug mu, svejedno, ostaje i platio ga je na rate, ali je dobio odstetu u visini od 50.000 dinara (dug je bio mislim oko 200.000) i sad ga vise ne diraju.

Kaznu je platio (za pogresno parkiranje).
[ Lavlja_Jazbina @ 02.11.2013. 17:44 ] @
Kako je uspeo da odveze auto iz parking servisa ako nije platio,koliko je vec odnosenje?
Nije valjda auto stajao sve vreme na parkingu?
[ Java Beograd @ 03.11.2013. 19:00 ] @
Citat:
deks007:... nije u mogucnosti da placa imao bi besplatnu struju ...
Šta bre besplatno ? Pa to bre nema ni u holivudu. NIŠTA NEMA BESPLATNO ! Samo neće on da plati, nego ti i ja koji imamo da platimom, nama će biti skuplje.


[ Java Beograd @ 03.11.2013. 19:10 ] @
Citat:
cozmo_im:
Smej se, isti lik je napravio to i Parking servisu kad su mu odneli auto.

Tuzio ih za nezakonito otudjivanje privatne imovine i dobio odstetu. Zadrzavanje automobila pod uslovom da platis njegovo preuzimanje je upravo to. Mora da ti da da preuzmes auto i izda racun sa troskovima da platis. Ti to mozes i ne moras da platis (pa te gone sudski) ali automobil, ukoliko nije nacinjeno krivicno delo, ne sme ni sekund da ti zadrzava. Odnosno bez odluke suda niko ne sme da zadrzava tvoju pokretnu imovinu.

Isto vazi i za struju. Fora je u deci - odnosno po nekoj povelji UN koji smo mi potpisnici, a i po Ustavu deci mora da se obezbede osnovni uslovi za zivot. Tako je i dobio tuzbu protiv EDB. Dug mu, svejedno, ostaje i platio ga je na rate, ali je dobio odstetu u visini od 50.000 dinara (dug je bio mislim oko 200.000) i sad ga vise ne diraju.

Kaznu je platio (za pogresno parkiranje).

Oduzimanje automobila, tj, privatnog vlasništva, sa prestankom isporučivanje robe/uslugu/struje onom koji tu robu/uslugu/struju uporno i uzastopce ne plaća nema ama baš nikakve veze.

Ove iste rečenice si pisao i nešto ranije. Pošto nema konkretnih podataka o konkretnom događaju, ostaje da ti verujemo na reč da je zaista tako bilo, (ne vidim razloga da izmišljaš) ali u državi Majmuniji, ne vidim ni jedan razlog da ista ta presuda ne bude i skroz obrnuta. Ipak ovde "visi vazduhu" jedno pitanje: kažeš dug je ostao i isplatio ga je na rate, ali šta-bi-bilo-kad-bi-bilo da dug uporno ne isplaćuje niti u celosti niti na rate ?! Da li ta Povelja i Ustav (Koji je to član ustava ? http://www.sllistbeograd.rs/do...ustav_republike_srbije_lat.pdf) (Koji je to deo povelje: http://www.tuzilastvorz.org.rs...trz/PROPISI/povelja_un_lat.pdf) predviđaju neki limit iznad kojeg prodavac struje ima pravo da kaže: "Dosta bre, ne može više !" ili mora do nedogleda da isporučuje neplatiši. Mislim, šta ako teoretski dug pređe 1.000.000 $ ? Sasvim hipotetički.

I još jednom: sve i da je zaista dobio tužbu protiv EDB-a, biće da je to uradio na stari dobri srpski način: mitom i korupcijom.



[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 03.11.2013. u 20:20 GMT+1]
[ Java Beograd @ 03.11.2013. 19:19 ] @
Kod nas postoji problem što prodavca struje poistovećujemo sa državom. Državna struja, državna EDB == Alajbegova slama. Ima se, može se, široko i bahato. Besplatno !!! Ali ako pogledamo malo van granica Srbistana tj, Majmunije vidimo da zapravo postoje realne firme (privatne, akcionerske, d.o.o. ili koji god drugi oblik vlasništva) koje kupuju struju na veliko, i distribuiraju krajnjim potrošačima ! Čik da vidim da tamo neko traži besplatno i poziva se na loše materijalno stanje, ustav, i Povelju UN ?!

Dakle, ako neko nema para a 'oće struju, onda neko za njega mora plati. Na primer opština, centar za socijalni rad, crveni krst, crveni polumesec ili već bilo ko drugi, ali da mu distributer daje za dž nešto što je plaćeno kešom, nema, kažem ni u Holivudu.
[ deks007 @ 03.11.2013. 19:24 ] @
Javo pa mi i ovako placamo za sve koji kradu i nelegalno se prikljucuju i mocnike koji uopste ne placaju , tako da mislim da kada bi neko ustanovio kategoriju za koje je strruja besplatna uopste ne bi bio velik broj a ne da prima socijalnu pomoc a onda parkira mercedes S klase dve ulice dalje kada ide da je podigne i niko ne sme da mu je obustavi jer odmah reaguju neke NVO . Pozdrav !











[Ovu poruku je menjao deks007 dana 04.11.2013. u 00:05 GMT+1]
[ Vasastajić @ 03.11.2013. 20:37 ] @
Citat:
cozmo_im
Isto vazi i za struju.

Možeš li ikako da dođeš do tih sudskih odluka pa ih okači ovde, normalno bez generalija, jer me jako interesuje pravni stav sudije oko te problematike.
Po mom dubokom ubeđenju ovde se u OBA slučaja radi o ometanju u mirnom uživanju imovine, što je definisano čl.58 Ustava, a i članom 1. Prvog protokola Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Kako pomenuti član Ustava Srbije tako i ovaj član Prvog protokola u primeni se moraju veoma široko tumačiti, a ko je voljan da dublje zađe u materiju, eto mu gore linka za priručnik sa sijaset bitnih delova odluka suda u Strazburu.
[ ventura @ 03.11.2013. 20:58 ] @
Citat:
cozmo_im:
Fora je u deci - odnosno po nekoj povelji UN koji smo mi potpisnici, a i po Ustavu deci mora da se obezbede osnovni uslovi za zivot.

Kako li su se samo deca rađala i odrastala dok struja nije postojala??
[ SlobaBgd @ 03.11.2013. 21:06 ] @
Kako li su ljudi mogli da pišu besmislice dok nije postojao internet?
[ dule_ns @ 04.11.2013. 08:12 ] @
Citat:
...
Mislim da i kod nas po ustavu ne sme da vas lise osnovnih sredstava za zivot (znam sudiju IV opstinskog suda kome je EDB platila odstetu zbog iskljucenja jer se pozvao na te neke delove Ustava).


Šta sad to znači. Ja uđem u prodavnicu i ukradem hranu, istrčim iz nje, stigne me prodavac i samo može da zove policiju, ukradenu hranu ne sme da mi uzme pošto je i hrana osnovno sredstvo za život?

Slično i za odeću.
[ Dexic @ 04.11.2013. 13:22 ] @
Ti struju ne mozes dobiti od drugoga, vodu takodje, dok hranu/odecu mozes. Po toj logici ne sme da ti se uskrati.
I da imas vise dobavljaca/prodavaca struje/vode (kao sto "ima" u Americi, EU...), opet ne sme, jer ces ti ipak ostati bez iste dovoljno dugo.
U Finskoj i Francuskoj ne smeju da ti iskljuce internet bez sudske odluke - tj. ne sme ISP jednostrano da iskljuci internet, cak i da ima dokaze da skidas pirateriju.
http://en.wikipedia.org/wiki/R...ting_unreasonable_restrictions

Da znam po kom zakonu ne smeju da ti otkazu struju/vodu, bez sudske odluke, ne znam stvarno, niti mogu da tvrdim da je tako - ali na osnovu gornjem linka, nadam se da jeste, jer ispada da ni mnogo manje ne garantujemo :)


Java, nije sija nego vrat - njemu je besplatno. To DA LI ce to neko platiti je drugo pitanje.
[ Java Beograd @ 04.11.2013. 14:08 ] @
Imaš pravo na internet, imaš pravo na struju. Niko ne sme da ti zabrani da koristiš. Ne sme provajder da kaže "Licu N.N. ne želim da uvedem struju / internet". Ali uz prava idu i obaveze. Apsurdno je pozivati se na prava, a ne izvršavati obaveze. A obaveza je da mora da se plati.
[ Java Beograd @ 04.11.2013. 14:13 ] @
Citat:
cozmo_im:Mislim da i kod nas po ustavu ne sme da vas lise osnovnih sredstava za zivot (znam sudiju IV opstinskog suda kome je EDB platila odstetu zbog iskljucenja jer se pozvao na te neke delove Ustava).
Zanimanje i radno mesto "oštećene" stranke nam govori sve. Ipak je ovo zemlja Juha-ha-ha. Svakako je proces protiv EDB-a vodio kolega sudija iz susedne kancelarije. Ništa me ne bi čudilo da je na ime pretrpljenog emotivnog stresa oštećeni dobio oko 1.000.000 $
[ Java Beograd @ 04.11.2013. 14:17 ] @
U vezi plaćanja-neplaćanja komunalnih i drugih obaveza.

U nama susednoj zemlji, bivšoj SFRJ republici, svaki punoletni građanin ima jedan i samo jedan transakcioni finansijski račun. Dal' prima platu, ili prima penziju, il' prima socijalnu pomoć, ili honorare, ili šta god - uvek samo na taj jedan račun. Otvaraš ga po želji, u bilo kojoj banci. Da vidiš kako je lako sprovesti u delo sudsku odluku da mora da se plati struja !
[ dule_ns @ 04.11.2013. 14:57 ] @
Citat:
Dexic:
Ti struju ne mozes dobiti od drugoga, vodu takodje, dok hranu/odecu mozes. Po toj logici ne sme da ti se uskrati.
...

Ima negde da hranu i odeću dele džaba? Dođeš, izabereš šta ti treba i odeš. Gde?

Takođe, žena koju znam ima vikendicu na mrtvoj Tisi. Vikendica nema ni struju ni vodu. Može li ona tom logikom da tuži elektrodistribuciju zato što joj ne dostavljaju struju? Ono recimo 100 evra dnevno zbog ugrožavanja ljudskih prava.
[ Dexic @ 04.11.2013. 18:25 ] @
Citat:
Java Beograd:
Imaš pravo na internet, imaš pravo na struju. Niko ne sme da ti zabrani da koristiš. Ne sme provajder da kaže "Licu N.N. ne želim da uvedem struju / internet". Ali uz prava idu i obaveze. Apsurdno je pozivati se na prava, a ne izvršavati obaveze. A obaveza je da mora da se plati.

Koliko sam ja shvatio (posto na finskom sigurno ne bih razumeo a sve su ostalo bili "prevodi" novinara), nemaju ni u slucaju neplacanja, da ti iskljuce internet "po svom nahodjenju", bez sudskog naloga. Neko drugi (drzava/socijalno?) ce mozda platiti tada, ali bez sudske odluke nemaju pravo da ti iskljuce.

Cak i u Americi koliko vidim ima nesto slicno:
http://www.tenant.net/Rights/Utility/utilch04.html
Zimi ne sme tek tako da se iskljuci ni struja (zbog potrebe da se njome pokrene grejanje), kao osnovnog prava. Moze, preko suda, vrlo brzo, ali ne mogu samovoljno.

Mislim da je kljuc u tome da ne smeju samovoljno, a ne da ne mogu.
[ Vasastajić @ 04.11.2013. 18:29 ] @
Citat:
Java Beograd:  Da vidiš kako je lako sprovesti u delo sudsku odluku da mora da se plati struja !

Mislim da ti se slučajno omaklo...oko lončića
...takođe mislim da je jasno da niko ne negira obavezu plaćanja struje, međutim ovde se vodi polemika oko toga da li EDB sme SAMOINICIJATIVNO da te isključuje s mreže zbog nemogućnosti plaćanja.
To su dve različite stvari.
Struja je veoma specifična roba i na nju se ni u kom slučaju ne može gledati kao na ostalu.
Hipotetička situacija...
...recimo da ti je sudbina takav put namenila da dobar deo svog života moraš da živiš od milostinje.
Za bukvalno SVE uvek se možeš nekom drugom obratiti da ti udeli, osim za...
...pa normalno, struju.
Čak i da postoji u ovoj našoj monopolističkoj majmunari nekakva konkurencija u branši isporučilaca struje, DRŽAVA je ta koja mora da stavi prst na čelo
ZAŠTO je neko u takvoj situaciji da i pored najbolje volje ne može da plati struju.
Zato smatram da je malko deplasirano pozivati se na "zapad" u ovakvim situacijama, šta i kako oni postupaju sa neplatišama, jer ovo gde mi živimo svačim se može nazvati samo ne uređenom državom, pa onda i možemo imati takve situacije gde neko duguje za struju.
Znam da niko bez preke potrebe neće izučavati nekakva skripta iz oblasti međunarodnog prava, ali ja sam na to bio primoran i stvarno sam se začudio kako široko međunarodno pravo gleda na pojam neometanog uživanja imovine, šta se sve smatra imovinom i o tome je jako detaljno u svojoj knjizi pisala Monica Carss-Frisk, ona sa linka u mom prethodnom postu.
Zašto ponovo ukazujem na to?
Pa jednostavno i Srbija je ratifikovala Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, pa ako neko samo malo izanalizira naš Ustav i tu Konvenciju bez problema će ustanoviti da je naš Ustav dobrim delom puki c/p te Konvencije, s tom razlikom što se naši pravni stručnjaci ni malo nisu potrudili da do u detalja objasne bitne odredbe Ustava kao što su to uradili gore pomenuta i Nula Mol i Ktarina Harbi u svojoj knjizi Pravo na pravično suđenje.
Sve to što su one obradile u svojim knjigama APSOLUTNO i OBAVEZNO je primenljivo i u našem pravu, zašto se to kod nas ne primenjuje je već poseban apsurd.
Još jedno ću reći, a to je da se stranka u sudskom postupku MORA pozvati na neko svoje pravo, ako je to pravo definisano u zakonima, da bi sud uopšte mogao prosuđivati o spornoj materiji.
Sud NIJE ničiji advokat pa da u postupku upozorava stranke na njihova prava, već samo presuđuje na osnovu ponuđenih elemenata.
Dakle, neznanje i nepoznavanje prava ne opravdava, već samo može proizvesti određeni stepen frustracija.
Zato bi prava poslastica za sve nas ovde bilo kačenje presuda o kojima je pričao cozmo_im , jer bi se iz njih itekako moglo što-šta naučiti.
[ FoghornLeghorn @ 04.11.2013. 21:04 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
cozmo_im:Mislim da i kod nas po ustavu ne sme da vas lise osnovnih sredstava za zivot (znam sudiju IV opstinskog suda kome je EDB platila odstetu zbog iskljucenja jer se pozvao na te neke delove Ustava).
Zanimanje i radno mesto "oštećene" stranke nam govori sve. Ipak je ovo zemlja Juha-ha-ha. Svakako je proces protiv EDB-a vodio kolega sudija iz susedne kancelarije. Ništa me ne bi čudilo da je na ime pretrpljenog emotivnog stresa oštećeni dobio oko 1.000.000 $


Cozmo je u pravu bar po meni. Ja sam kao obican gradjanin vodio spor protiv ne EDB-a ali EMS-a (elektromreze Srbije) jer su bez mog odobrenja i placanja odstete presli dalekovodom preko moje njive! Elem da vas ne davim detaljima, tuzeni su za umanjenje trzisne vrednosti parcele koja je pored puta i bila je obuhvacenja GUP-om te je na njoj moglo da se gradi. Nisam imao fensi advokata - proces je vodjen u "lokalu", potom prosao sve instance do iscrpljivanja pravnih lekova, ali ja sam na kraju uzeo 6 cifara u eurima, plus sto im uzimam jos uvek sto na ime nekih kamata, pretrpljenog dusevnog bola i propalog useva zbog upadanja u parcelu tokom noci itd. Sam spor je trajao 3 godine, i otezali su jos godinu dana sa placanjem dok im nije Privredni sud u BG blokirao racun (zato sad placaju te kamate).

Sta sam hteo reci? Ne moras biti sudija i da ti spor vodi kolega iz kancelarije pored. Ne moras imati ni fensi ni skupog advokata. Ja sam prosao sasvim normalnim putem iako su zaista sudije trpele velike pritiske i pretnje da se taj spor ubaci u neku fijoku i ne pravi presedan. Sto bi rekao jedan iz EMS-a koji je nudio 50 eur naknade (inace su seljacima obicno toliko placali) - mi prolazimo gde hocemo i kad hocemo - ako hocete novac, uzmite - mi cemo ionako proci tuda. Prosli jesu, al' ja sam uzeo lovu, ostala mi je njiva i jos uvek im strpkam. Inace, taj projekat je finansirala EBRD i posto smo imali te papire u rukama, tamo je bila predvidjena stavka ne za naknade, vec za otkup zemlje duzinom prolaza dalekovoda zbog odrzavanja i sta ti ja znam.


[ Java Beograd @ 05.11.2013. 07:34 ] @
Ti si vodio jednostavan parnični proces u vezi uzurpiranja vlastitog zemljišta. Nema to veze sa ovim.

A što se tiče imanja / nemanja prava - shvatio sam: u celom svetu pa i kod nas imaš pravo da neograničeno trošiš struju, bez obzira da li plaćaš ili ne plaćaš mesečne obaveze.
[ Vasastajić @ 05.11.2013. 09:31 ] @
^
Java, nemoj da se ljutiš, ali ja bih pre rekao da ti ne želiš da shvatiš...
...poenta cele priče je ne/pokrivenost EDB "makaza" legislativom ove države, pa ma kakva da je.
JEDINO sud ima ovlašćenje da te ometa u mirnom uživanju imovine.
Sve ostalo je anarhija.

A šta se sve smatra mirnim uživanjem imovine, začudićeš se kad bar malo prolistaš ono što sam gore kačio.
Razvijanje širokog tumačenja odrednica Konvencije, time i našeg Ustava, pisanih u stilu laconicas brevitas, je prosto frapantno.
[ Java Beograd @ 05.11.2013. 10:42 ] @
Citat:
Vasastajić: ^
Java, nemoj da se ljutiš, ali ja bih pre rekao da ti ne želiš da shvatiš...
...poenta cele priče je ne/pokrivenost EDB "makaza" legislativom ove države, pa ma kakva da je.
JEDINO sud ima ovlašćenje da te ometa u mirnom uživanju imovine.
Sve ostalo je anarhija.

Shvatam ja naravno, ali IMOVINA (ovde struja) nije tvoja ! Nego je vlasništvo firme koja distribuira tu struju. Kod nas je to državna firma, pa, kao što rekoh ima se - može se, široko i bahato. Ali, ajde da diskutujemo u pravcu da je EDB prava firma, odgovorna i organizovana tako da donosi profit, bez obzira na vlasništvo.
Dakle, onoliko koliko imam pravo da svaki dan uđem u Maksi, uzmem hranu i ne platim (svaki dan !) a zaposleni u Maksiju nemaju pravo da me ometaju u uzimanju i neplaćanju, bez sudske odluke (!?!) jer, to su osnovne namirnice za život, toliko imam pravo da svaki dan uzimam i ne plaćam struju.

Prema tvojim rečima, dakle, ako me zaposleni u Maksiju uskrate hleb i meso, to je anarhija. Nemoj mi samo reći da je struja važnija od hrane.
[ Dexic @ 05.11.2013. 13:07 ] @
Nije drugacije mnogo ni u drugim drzavama - struju ne sme jednostrano da ti bilo kada uskrati firma koja je isporucuje (ti mozes drugde ukrasti hranu, struju ne mozes tek tako?). Mora uz sudsku presudu. Koja se u normalnim zemljama brzo donosi, a kod nas to potraje.

Ali to nije ovo sto ti pises. Jel' taj konkretan Maxi jedini izvor hrane koji ti je dostupan, kradjom ili ne? Jok. Da li je EPS jedini izbor struje? Jeste. Da li je u UK recimo jedini izbor? Nije, ali zamena TRAJE. A za to vreme ti gubis ikakvu pravu mogucnost higijene. Nije fora da nemas za gledanje Honey Booboo-a ili Farme, vec da nemas za kupanje.
[ dule_ns @ 05.11.2013. 13:41 ] @
Kakve to ima veze što Maxi nije jedina prodavnica kada je u svakoj prodavnici nelegalno krasti hranu?
[ Java Beograd @ 05.11.2013. 14:26 ] @
Ja mislim da se mi ovde sporimo zato što zakoni i propisi iz nekog drugog pravnog univerzuma, pokušavaju da se preslikaju i nakaleme u pravni univerzum države Majmunije koji je u razvitku zaostao oko 10.000 godina.

U "pravnom sistemu" države Majmunije je najnormalnije da država nešto treba da isplati, a ona to ne uradi, iako postoje svi važeći ugovori. I nikom ništa.
U "pravnom sistemu" države Majmunije je najnormalnije da kriminalac, razbojnik i siledžija sa 50 krivičnih prijava za teška dela i dalje šeta ulicom, čini kriminalno delo i zaradi samo 51. krivičnu prijavu
U "pravnom sistemu" države Majmunije je najnormalnije da sud presudi da dužnik mora da plati, ali dužnik i dalje ne plati (manje od 5% izvršenih pravosnažnih presuda)
U "pravnom sistemu" države Majmunije je najnormalnije da potpuno čisti i jasni parnični predmeti traju i po 20 godina
U "pravnom sistemu" države Majmunije je najnormalnije da prodavac isporuči robu/uslugu, a kupac kaže "Neću da platim, tuži me ! "
U "pravnom sistemu" države Majmunije je najnormalnije da firma A duguje enormno mnogo miliona za porez, i normalno i dalje posluje, a da se račun firme B blokira zarad 12 dinara poreza.

I tako dalje, i tako dalje ...

I sad neko kaže "ja imam pravo na struju" !







[ Dexic @ 05.11.2013. 15:58 ] @
Citat:
dule_ns:
Kakve to ima veze što Maxi nije jedina prodavnica kada je u svakoj prodavnici nelegalno krasti hranu?

Nema logike ovo pitanje. Narodna kuhinja verovatno nema pravo da nekom uskrati obrok, iako ga on ne plati.
Ali Maxi nema veze sa time - jer ti imas alternativu tome da ne krades u toj prodavnici.
Nemas alternativu za struju.


Ne tvrdim da je tako kod nas, nego pravim paralelu i primenjujem neku logiku, u manjku drugih dokaza.
Znam da nam drzava nije logicna, i da je sansa da jos neko dobije ovakav spor atomski mala, ali ono... ne znaci da nije tako po zakonu.
[ dule_ns @ 05.11.2013. 17:36 ] @
@Dexic

Ček, ček, malo se ne razumemo.

Prvo, narodna kuhinja je narodna kuhinja - deli hranu ljudima koji dođu da traže, za džabe.

Drugo, što se tiče alternative - pa kakvu alternativu ti imaš, što se tiče struje, kad sud donese odluku da ti se iseče struja. Odgovor: istu alternativu kao i kad ti ED iseče struju bez odluke suda.

Meni je jasno zašto bi u Srbiji bio problem da ED samovoljno seče struju - imaju monopol i došli bi u neranopravan položaj. Ali to se rešava tako što im ukineš monopol, a ne tako što im de fakto ukineš slobodu da sami spreče krađu svog proizvoda - inače tu slobodu imaju svi ostali.
[ Lavlja_Jazbina @ 05.11.2013. 21:32 ] @
Citat:
Zoran Rajović, direktor Elektrodistribucije "Beograd", teško je povređen kada su ga oko 18 sati u Lominoj ulici, sa štanglama napala dvojica nepoznatih muškaraca. Rajović je sa povredama glave i leve noge prebačen u Urgentni centar gde je odmah došao i Veselin Milić načelnik beogradske policije.

Kako nezvanično saznajemo pre napada Rajović se vraćao kući s posla kada su mu prišla dvojica muškaraca i štanglom ga udarali po glavi i levoj nozi sve dok se nije onesvestio.

- Rajović je još uvek u Urgentnom centru, u svesnom je stanju i najverovatnije će biti hospitalizovan. Svi smo u šoku - rekao je za Kurir jedan od bliskih saradnika direktora EDB i dodao da mu nije poznato da li je Rajović do sada imao pretnje.

Iz Urgentnog centra su nam potvrdili da je Rajović zbrinut u tom zdravstvenom centru.

- Dijagnostika je u toku tako da trenutno ne znamo stepen povreda - kažu u UC-u.

Zoran Rajović na mesto direktora "Elektrodistribucije Beograd" postavljen je krajem prošle godine, do kada je obavljao poslove zamenika direktora JP "Elektrokosmet", sa sedištem u Beogradu.
[ Vasastajić @ 05.11.2013. 22:23 ] @
Citat:
dule_ns
Meni je jasno zašto bi u Srbiji bio problem da ED samovoljno seče struju

?!?! ?!?!

Pa problem JESTE, bez bio-nebio.

Upravo oko toga se i lome koplja ovde.

Citat:
Drugo, što se tiče alternative - pa kakvu alternativu ti imaš, što se tiče struje, kad sud donese odluku da ti se iseče struja. Odgovor: istu alternativu kao i kad ti ED iseče struju bez odluke suda.

Jesi li ti svestan da ovakvim stavom zastupaš zakon kolta?
Jer nije reč o alternativi, već o NAČINU/PUTU na koji se do nje dolazi.
Ovako ćemo sofort doći do zaključka da nam je suvišna i pomisao na bilo kakvo pravosuđe i pravnu državu.

Pretpostavljam da je pokojni Srđa Popović ovakve stavove imao u vidu kada je rekao:
„Moramo se ponašati kao da živimo u pravnoj državi, iako smo svesni da nje ni u tragovima nema“.
[ dule_ns @ 06.11.2013. 09:18 ] @
Vaso, radnici u Maksiju imaju pravo da spreče lopove u krađi hrane. Bez odluke suda.

Radnici u ED nemaju.

Kolt si ti spomenuo. Ne ja.

Hrana je važnija od struje.

Nema besplatne struje. Ni hrane. Ima samo da platiš ti, ili neko drugi.
[ Dexic @ 06.11.2013. 12:39 ] @
Da li svako moze da otvori elektrodistribuciju bilo gde? Nigde.
Da li svako moze da otvori prodavnicu/proizvodnju hrane? U svakoj normalnoj zemlji, maltene bez ogranicenja.

Kome treba i jednom da se crta razlika izmedju ta dva, jbg, pronacicemo negde da primaju punoletne u prvi razred osnovne.
[ Otto23 @ 06.11.2013. 13:14 ] @
Citat:
Replike Terazija krale struju, sledi krivična prijava
Iz "Elektrodistribucije Beograd" potvrdili da replike Terazija bile nelegalno priključene na mrežu. Kontrola utvrdila šest nelegalnih kablova

...
Kada je u akciji Službe za kontrolu pre desetak dana otkriveno nelegalno napajanje, pokrenut je krivični postupak protiv preduzeća koja su se bespravno napajala strujom. Za potrebe parka nelegalno je vučena struja za JP "Javno osvetljenje", "Vodovod i kanalizaciju" kao i prostor gde se nalazilo obezbeđenje novobeogradskih Terazija.
....



Ali nije sve tako crno, ipak:
Citat:
TRAŽIĆE SADA LEGALAN PRIKLjUČAK
IZ EDB naglašavaju da su svi potrošači sa ove lokacije isključeni sa mreže. Iz Agencije za poslovni prostor, koja je nadležna za lokale u Replikama, rekli su nam da će podneti zahtev za legalan priključak.

http://www.novosti.rs/vesti/be...-struju-sledi-krivicna-prijava

Genijalno, a cak nije ni njuz (kako je krenulo ostace bez posla). Nego dobro je da ce napokon podneti zahtev za legalan prikljucak...

[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 06.11.2013. u 23:35 GMT+1]
[ dule_ns @ 06.11.2013. 13:17 ] @
Citat:
Dexic:
Da li svako moze da otvori elektrodistribuciju bilo gde? Nigde.
Da li svako moze da otvori prodavnicu/proizvodnju hrane? U svakoj normalnoj zemlji, maltene bez ogranicenja.

Kome treba i jednom da se crta razlika izmedju ta dva, jbg, pronacicemo negde da primaju punoletne u prvi razred osnovne.


Da li svako može da otvori provajdera mobilne telefonije bilo gde? Nigde.
Aj leba ti kad se upišeš u prvi razred pošalji mi ime škole, kreće mi dete sledeće godine pa bi voleo da izbegnem istu.
[ Dexic @ 06.11.2013. 15:13 ] @
Mozes u Americi i EU prilicno lako da postanes provider mobilne telefonije kao MVNO, treba ti samo novac. Dok ti novac nije dovoljan da budes snabdevac strujom/gasom.
[ Vasastajić @ 06.11.2013. 18:21 ] @
Citat:
dule_ns: Vaso, radnici u Maksiju imaju pravo da spreče lopove u krađi hrane. Bez odluke suda.

Radnici u ED nemaju.

Kolt si ti spomenuo. Ne ja.

Hrana je važnija od struje.

Nema besplatne struje. Ni hrane. Ima samo da platiš ti, ili neko drugi.


Iz te tvoje nemerljivo uske vizure, ti JESI u pravu, a ja nemam nameru da ti je širim.
Pre zore još nikada nije svanulo.
Svanuće i tebi.
[ joojant200 @ 10.11.2013. 17:40 ] @
Gledam racun za struju za garazu i smejem se od muke :/

Potroseno KWh 1 - iznos dinara 5,41
Ukupna energija 5,41
Obracunska snaga 295,59
Trosak Javnog snabdevaca 121,29
...
Ukupno zaduzenje za obracunski period 481,79
[ Dexic @ 10.11.2013. 18:21 ] @
Cuti i to je bolje od grejanja i gasa :)
Racun leti za 100m2 iznosi oko 3000RSD samo za "odobrenu snagu" :) Znaci 36.000, ili ti ~320e godisnje a da se uopste ne grejes :)
[ Kangrga @ 18.11.2013. 09:34 ] @
Citat:
Dexic:
Da li svako moze da otvori elektrodistribuciju bilo gde? Nigde.
Da li svako moze da otvori prodavnicu/proizvodnju hrane? U svakoj normalnoj zemlji, maltene bez ogranicenja.

Kome treba i jednom da se crta razlika izmedju ta dva, jbg, pronacicemo negde da primaju punoletne u prvi razred osnovne.


Upravo je tu negde i osnov ovog problema, u lošem školskom sistemu i pogrešnom načinu vaspitavanja dece. Svi treba opet da krenemo u prvi razred osnovne škole. I mnogo pametniji od mene kažu da upravo u ovoj problematici i leže uzroci raspada SFRJ i bede u kojoj se Srbija trenutno nalazi. Mi sada ovde kažemo, budući veliki humanisti, da svako ima pravo na struju. Dobro, zašto tu da se zaustavljamo? Svako ima pravo i na vodu. Dalje možemo da stavimo da svako ima pravo na hranu. Onda možemo da dodamo da svako ima pravo na besplatno školovanje i lečenje i krov nad glavom i da se oseća bezbednim. Zašto svako ne bi imao pravo na rad i godišnji odmor i slobodno kretanje gde god poželi? itd. itd.

Glavno pitanje je: ko će to sve da plati? Uzmimo za primer, koje god da je tvoje zanimanje, da je korišćenje produkta tvog rada pravo svakog. Šta ćemo sada?

Kada izemituješ mnogo prava, a ekonomski sistem to ne može da isprati, onda ili moraš da skratiš spisak lepih želja i objasniš ljudima kroz vaspitanje i osnovno školovanje i efikasne zakone kako sistem funkcioniše i šta može, a šta ne može ili taj ekonomski sistem puca, jer ne može da se plati ono što upražnjavanje definisanih prava potroši. Jedna je stvar kada ti iz škole izlaze deca koja su naučena da svet može biti veoma nepošteno mesto za život, da su oni individue koje moraju da se bore za svoje mesto pod suncem, da su građani jedne veoma siromašne države, zašto su važni Ustav i zakoni, kako se oni sprovode u delo, zašto su važni lična inicijativa, znanje, rad i trud, zašto ne postoji čarobni štapić itd. dok je sasvim druga stvar kada ti iz škole izlaze elementarno neinformisani klinci koji su u fazonu "neko će to već da reši" u ovoj prelepoj zemlji koju još krase i bogata istorija i kultura i svi mogući prirodni resursi i fantastična geografska lokacija, a ja idem malo da strudiram marketing ili državnu upravu na Megatrendu. Tužna je činjenica da ogromna većina stanovnika Srbije definiše struju kao neku magiju koja iz utičnice pokreće uređaje po kući, a na koju svako ima pravo. Retko ko može da objasni kako struja nastaje, kako se transportuje do korisnika i koji su sve tu troškovi prisutni. Nisam znao pre dve godine da li da se smejem ili da plačem što mi je kasnio let iz Beograda - nije bilo struje na aerodromu "Nikola Tesla".

Sistem u Srbiji je nakaradan i, između ostalog, što se ljudi koji poštuju propise i plaćaju uredno dažbine prave budalama. Plaćao struju ili ne plaćao struju - imaćeš struju. Ako je nisi plaćao, biće milionita po redu akcija - plati neki deo nečega, bez kamate, nema frke. Samo budale plaćaju struju redovno. Zidao ti kuću poštujući sve procedure i tražeći sve dozvole ili zidao kuću bez i jednog jedinog papira - sve će kuće biti legalne, jer će biti opet neka legalizacija za dinar. Bedak je samo ako ti klizište odnese kuću, ali eto ministra okruženog kamerama sa džakom državne love da sve to sanira. Zaključak je da samo budale traže dozvole, plaćaju dažbine i osiguranje od nesrećnog slučaja i angažuju stručnjake prilikom zidanja kuće. Samo budale štede pare, a mudraci dižu stambene kredite u švajcarskim francima očekujući da im država reši problem fantastično debilne odluke.

Definisaćemo mi sto miliona želja, propisa, zakona, prava, ali nikako da Srbija ozida temelj svakog funkcionalnog sistema: dužnik mora platiti svoj dug.

Veliko je pitanje da li sve ovo uopšte sada i može da se reši. Ja, nažalost, mislim da ne može, zato sam emigrirao. Ne može se iseći struja stotinama hiljada neplatiša, niti se može porušiti dobrano više od milion nelegalnih objekata u Srbiji, a to su preduslovi za uspostavljanje bilo kakvog normalnog sistema.

Baš sam se skoro preselio i sistem je ovde, što se snadbevanja vodom i strujom tiče, tako jednostavan, da uopšte ne vidim kako bi mogao da se zakomplikuje do nivoa sudskog procesa u slučaju fizičkog lica, osim ukoliko nisi žestoko talentovan, a vanserijski uporan u svom ludilu. Odeš na sajt, uploaduješ skenirane ugovor o zakupu/kupovini stana i ID, uplatiš depozit i puste ti struju u roku od sat-dva, najkasnije 24 sata. Nije problem ako kasniš sa uplatom jedan mesec, ali ako duguješ više od dva meseca što je suma koja otprilike uvek prelazi nivo depozita koji si prethodno uplatio, onda imaš veliki problem - posle tri opomene (prve, poslednje i jedine) ostaješ bez depozita, gase ti vodu i struju, imaš dodatne penale da plaćaš, a policija te prilikom prvog sledećeg susreta, obično na granici, privodi na razgovor kao poslednjeg džibera što suštinski i jesi, jer ne plaćaš ono što trošiš. Ukoliko si objektivno sprečen da platiš svoje račune - upao si u finansijsku krizu, između poslova si, dugo si bio bolestan, problem sa vizom, izlaziš iz zemlje, ali ćeš se vratiti u isti stan, šta god obično jedan mejl rešava celu stvar - ako si do tada uredno plaćao svoje račune i dogodio se neki problem na koji blagovremeno ukazuješ u svom mejlu, naravno da će ti svaki provajder bilo čega pre izaći u susret nego da se vucara sa tobom po sudovima.


[Ovu poruku je menjao Kangrga dana 18.11.2013. u 12:57 GMT+1]
[ Vasastajić @ 18.11.2013. 10:15 ] @
Citat:
Upravo je tu negde i osnov ovog problema

Eee, da to tu negde ipak nema veću širinu nego što si je ti(ovo nije zamerka, dapače) opisao.
Niti jednom rečju ne negiram ono što si rekao, niti sam ikada zastupao stav da potrošeno ne treba platiti, nego sam stanovišta da u ekstremnim situacijama treba prvu i poslednju reč da ima PRAVNA DRŽAVA.
Postoji li tako nešto u našem slučaju?
Pa, ne postoji, to je i vrapcima jasno, ali to ne amnestira nikoga u postupku uzimanja pravde u svoje ruke, u slučaju EDB, makaze.
Jesmo li kao društvo sposobni da prazninu oko pravne države popunimo nadasve efikasnim pravosuđem?
Ako NE, onda smo zreli za patronat bilo koje vrste, ako DA, ŠTA čekamo?

Nije sporno da sve što se potroši mora biti i plaćeno, već momenat kada pravdu u svoje ruke uzimaju pojedinci, u koje spada i EDB.
To se jednostavno zove anarhija.
[ Kangrga @ 18.11.2013. 10:36 ] @
Citat:
Vasastajić
Pa, ne postoji, to je i vrapcima jasno, ali to ne amnestira nikoga u postupku uzimanja pravde u svoje ruke, u slučaju EDB, makaze.


Pravna država - nužnost koja ne postoji, slažem se. Ali i u pravnoj državi ne vidim problem da te snadbevač nekom robom prekine snadbevati istom, jer nisi platio prethodnu turu i bez odluke suda. Sud može biti angažovan po pitanju spora oko duga, ali tražiti odluku suda svaki put kada nisi platio struju, vodu, Internet ili nešto peto je iluzorno. Ne možeš očekivati od kućne pomoćnice koja ti nedeljno čisti kuću da se obrati sudu, ako neće u subotu da ti očisti kuću, a nisi je platio prethodna tri puta.

Najzad, ni sud ne živi od čistog vazduha - sudije, advokati, tužioci, administrativno osoblje, svi žive od plata. Da bi radili svoj posao dobro, moraju biti i dobro plaćeni, zato se i izbegava izlazak pred sud kada su u pitanju očigledno čiste i jednostavne stvari, jer ni sudski procesi nisu besplatni. Samo sada neplatišama struje u Srbiji treba natovariti i sudske troškove na grbaču u sporovima gde su 1+1=2. Moraš platiti svoj dug ili biti tretiran na definisan način u slučaju da to nisi u stanju. Nema trećeg puta. Da ima trećeg puta, rado bi ga prihvatili i u Londonu i u Njujorku i u Pekingu.

[Ovu poruku je menjao Kangrga dana 18.11.2013. u 12:14 GMT+1]
[ Java Beograd @ 18.11.2013. 11:53 ] @
Citat:
Kangrga: Ne možeš očekivati od kućne pomoćnice koja ti nedeljno čisti kuću da se obrati sudu, ako neće u subotu da ti očisti kuću, a nisi je platio prethodna tri puta.
I treba da se obrati sudu, naravno. Jer, ako ne dođe, povrediće tvoje ljudsko pravo da živiš u čistoj kući. Svako ima neotuđivo pravo na higijenu i čistoću.
[ Kangrga @ 18.11.2013. 12:01 ] @
Citat:
Java Beograd: I treba da se obrati sudu, naravno. Jer, ako ne dođe, povrediće tvoje ljudsko pravo da živiš u čistoj kući. Svako ima neotuđivo pravo na higijenu i čistoću.


:-))) To je suština. Svako ima pravo na sve, nego da vidimo ko će to da plati.
[ Java Beograd @ 20.11.2013. 13:09 ] @
^ A što se tiče velikih dužnika, oni polako prestaju da budu dužnici, i postaju statistika.
Dakle, u tržišnoj ekonomiji sve je moguće. Duguju "između 11 i 12 miliona dinara" (wtf milion gore - dole, kome je to bitno) ali predsednik opštine "lepo zamoli" i opa za sat ili dva, evo struje opet. Sve će to narod platiti.

http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...tine-Vozdovac-struja-ukljucena

Što da plaćaju kad ne moraju ?
[ joojant200 @ 13.12.2013. 08:39 ] @
Bilo je dosta dilema sta ce biti posle 31.12.2013, skoro je izaslo misljenje na site-u UJN gde mi deluje da je lepo sazvakano:
27.11.2013 Mišljenja i objašnjenja
Da li za nabavku električne enregije naručilac mora da sprovodi postupak u skladu sa odredbama Zakona o javnim nabavkama?

Usvajanjem Zakona o energetici ("Sl. glasnik RS", br. 57/2011, 80/2011 - ispr., 93/2012 i 124/2012), predviđeno je postepeno otvaranje tržišta električne energije u pogledu obima, uslova i vremenskog rasporeda otvaranja tržišta.

Članom 206. stav 2. Zakona o energetici, istog člana propisano je da krajnje kupce električne energije i prirodnog gasa koji do dana stupanja na snagu ovog zakona nisu izabrali svog snabdevača, nastavlja da snabdeva energetski subjekt koji je do tada snabdevao tarifne kupce, po regulisanim cenama, dok ne izaberu svog snabdevača, a najkasnije do 31. decembra 2012. godine.

Članom 206. stav 3. Zakona o energetici propisano je da će pravo na javno snabdevanje imati:
1) od 1. januara 2013. godine, krajnji kupci električne energije, odnosno prirodnog gasa čiji su objekti priključeni na distributivni sistem;
2) od 1. januara 2014. godine samo domaćinstva i mali kupci električne energije;
3) od 1. januara 2015. godine samo domaćinstva i mali kupci prirodnog gasa.

Članom 2. stav 1. tačka 15) Zakona o energetici propisano je da je domaćinstvo kupac koji kupuje električnu energiju ili prirodni gas za potrošnju svog vlastitog domaćinstva, isključujući obavljanje komercijalnih ili profesionalnih delatnosti, dok je tačkom 32) istog člana propisano da su mali kupci električne energije ili prirodnog gasa krajnji kupci (pravna lica i preduzetnici) koji imaju manje od 50 zaposlenih, ukupan godišnji prihod u iznosu do 10 miliona evra u dinarskoj protivvrednosti i čiji su svi objekti priključeni na distributivni sistem električne energije napona nižeg od 1 kV, odnosno na distributivni sistem prirodnog gasa.

Dakle, u skladu sa Zakonom o energetici, 31. decembra 2013. godine prestaje pravo na snabdevanje električnom energijom po regulisanim cenama, odnosno u skladu sa članom 206. stav 3. navedenog zakona, pravo na javno snabdevanje električnom energijom po regulisanim cenama od 1. januara 2014. godine, imaće samo domaćinstva i mali kupci.

Članom 2. stav 1. tačka 28) Zakona o energetici, propisano je da je krajnji kupac pravno ili fizičko lice ili preduzetnik koji kupuje električnu energiju ili prirodni gas za svoje potrebe.

Imajući u vidu navedeno, od 1. januara 2014. godine, krajnji kupci treba da imaju izabranog snabdevača električnom energijom - prodavca, sa kojim će ugovoriti količinu, cenu električne energije i druge uslove prodaje električne energije. U skladu sa Zakonom o energetici, svi krajnji kupci električne energije imaju pravo da slobodno biraju svog snabdevača na tržištu, osim domaćinstava koji će to pravo ostvariti 1. januara 2015. godine.

Ističemo da krajnji kupac, koji nema pravo na javno snabdevanje, ima pravo na rezervno snabdevanje, u periodu otvaranja tržišta. Rezervno snabdevanje može trajati najduže 60 dana. Ako krajnji kupac ne zaključi ugovor o prodaji sa snabdevačem, operator sistema je dužan da mu obustavi isporuku električne energije, sve u skladu sa članom 145. Zakona o energetici.
Dakle, kako je Zakonom o energetici uveden sistem konkurencije u elektroenergetskom sektoru Republike Srbije, naručilac je u smislu Zakona o javnim nabavkama („Službeni glasnik RS", broj 124/2012), dužan da proveri uslove ponude različitih ponuđača i zaključi ugovor saglasno odredbama ovog Zakona.

izvor:
http://www.ujn.gov.rs/ci/documents/objasnjenja
http://www.aers.rs/Index.asp?l=1&a=41&tp=TEEE

Na sajtu agencije za energetiku ima spisak licenciranih snabdevaca:
http://www.aers.rs/Index.asp?l...d=5&id_ed=30&tp=Zanpra