[ Stefan Markic @ 12.08.2013. 19:29 ] @


Hteo bih da nakon ovakvog ljuštenja i dalje bude upotrebljiv za pravljenje pomfrita. S tim na umu, je l' bi moglo da se pretera ako bi se predugo kuvao?
[ bakara @ 12.08.2013. 19:42 ] @
Zasto bi sa barenim krompirom pravio pomfrit?

Ovde je valjda poenta u kuvanju krompira u ljusci.
[ Stefan Markic @ 12.08.2013. 20:23 ] @
Citat:
bakara: Zasto bi sa barenim krompirom pravio pomfrit?


Sve zavisi koliko se izbario. Zato i pitam koliko dugo treba da se kuva.


Citat:
bakara: Ovde je valjda poenta u kuvanju krompira u ljusci.


Eh, point of view... :) Ovde je poenta o ljuštenju krompira.
[ cika dacha @ 12.08.2013. 20:24 ] @
bakara@ za pravi pomfri se prvo malo bari krompir pa tek onda przi!
[ Vasastajić @ 12.08.2013. 20:25 ] @
Od takvog krompira mo'š da praviš samo krompir-salatu, eventualno šufnudle, a pošto je testo isto ko i za knedle sa šljivama, mož' i to.
Ja se ne bi' bunio ni za jedno ni za drugo.
[ deedee6 @ 12.08.2013. 20:29 ] @
Citat:
cika dacha:
bakara@ za pravi pomfri se prvo malo bari krompir pa tek onda przi!


Ali se izmedju ta dva procesa malo zamrzne :)
Moja keva ima običaj da krompir malo obari pa onda peče, meni je to dupli posao i puno sudja, pravac friteza... :)
[ Sceka @ 13.08.2013. 20:30 ] @
Koliko ja kapiram nije rec o kuvanju krompira nego o blansiranju. Kao sto se radi sa paradajzom da bi se lako/jednostavno skinula kozica. Krompir ostaje potpuno sirov jer se u kipucoj vodi drzi kratko vreme i odmah zatim uranja u ledenu vodu tako da se eliminise kuvanje...


Pozdrav!
[ Stefan Markic @ 13.08.2013. 22:25 ] @
Citat:
Sceka: Krompir ostaje potpuno sirov jer se u kipucoj vodi drzi kratko vreme


Znaš li možda koliko dugo je to kratko?
[ Sceka @ 13.08.2013. 22:54 ] @
Pa pazi, nisam to radio sa krompirom ali paradajz samo petnaestak sekundi i direktno u ledenu vodu. Ljuska/kozica (ili vec kako se to zove?!) se skida strasno lako i ostaje paradajz citav i "ziv" za dalju upotrebu, obicno za kuvanje nekih sosova za spagete... gde ljuske od paradajza samo smetaju...

Evo nasao sam link za pradajz - http://www.kuhar.ba/kuhinja/me...anja/kako-blansirati-paradajz/

Inace sam termin "blanširanje" podrazumeva razlicita vremena a u zavisnosti od vrste namirnice i dalje upotrebe, uglavnom povrce ali moze i meso. Povrce se blansira od nekoliko minuta do vise od pola sata, zavisi.

Probaj da nadjes vise na Net-u (mene mrzi pravo da ti kazem) u vezi tog postupka sa krompirom. Ili probaj, pocni sa nekom malom vremenskom cifrom pa povecavaj dok ne dodjes do rezultata koji su ti ok, da se skine ljuska a da se ne kuva dalje.

Napomena - nije ni svaki paradjaz isti, za neki treba deset sekundi a za neki petnaest, mada vise od petnaestak sekundi mislim da nikad nisam drzao u kipucoj vodi. Bitno je da voda vri/kljuca svo vreme! Znaci da se ne stavi mnogo namirnica odjednom pa da se voda ohladi jer onda pocinje kuvanje...


Pozdrav!
[ vladd @ 24.08.2013. 10:20 ] @
Krompir je povrcka sa "samokontrolom". Onoliko koliko ti nije dosadno da ga oljustis, toliko je zdravo da ga pojedes.

Ako je neko alav, nece mu biti tesko da oljusti i dve kile krompira.:)