[ SASASTA @ 27.11.2013. 21:46 ] @
Pozdrav skoro sam diskutovao sa nekima o kafani i shvatio da veliki broj mesa kafanu sa splavovima, satorima i nekim rupama gde se toci alkohol. Naleteo sam danas na jedan klip gde se vidi boemsko ponasanje u fulu najzesce sto sam video snimljeno.Obratite paznju na Misu Janketica i njegovo igranje sa casom iako je u njoj voda.Ko ne zna sta je boem lepo da se vidi.
http://www.youtube.com/watch?v=fHFm3PTVWuY
[ SlobaBgd @ 27.11.2013. 22:31 ] @
Kafana je institucija, svojevrsno mesto za sticanje kafanske kulture (što mnogogde nedostaje, pa često i na ovom forumu), kafana je test da se vidi ko je šmeker a ko nije.
Može se i u kafani folirati, ali se takvi brzo provale. Kafana je za druženje, za razgovor, za pesmu. Nije za nadmetanje, dokazivanje, nadvikivanje.
U kafani se mogu provesti sati bez muzike, a da bude dobro. Sati bez alkohola, a da budeš raspoložen. Sati bez para, a da ti je uvek puna čaša.
[ ventura @ 28.11.2013. 07:44 ] @
Jbeš ti narod koji glorifikuje kafanu i pijandure u njoj.
[ Java Beograd @ 28.11.2013. 08:24 ] @
Tanka je linija između boema i pijandure. Zapravo, boem jeste pijandura, ali osim što je pijandura, ima još neke lične vrline, i / ili je u životu nešto uspeo da uradi. Pojam BOEM se uvek vezuje samo za ljude iz sfere umetnosti: glume, estrade, pozorišta. Zatim, tu dođu i pesnici, pisci, dramaturzi, poneki slikar i tako dalje. Ljudi drugih profesija nemaju pristup boemskom klubu. Usprešan automehaničar ili pekar - lekar - apotekar nikad ne postanu boemi i uvek ostaju samo pijandure.

Boem - kako to gordo zvuči kad se pominje van kafane. A u toj istoj smrdljivoj kafani "punoj dima", u sitnim satima, taj boem je zapravo ono šta jeste - pijanac koji trabunja nešto sebi u bradu, svađa se sa svima, priča o svojim promašajima, šta je on sve mogao da bude, i grebe se za sledeću turu.

Imao sam puno prilika u životu da vidim glumce u njihovom "prirodnom okruženju" - u pozorišnom klubu - tj. internoj kafani u koju nije dozvoljen ulaz ljudi spolja, (osim ako te neko uvede). Prvo vidiš glumca, velikana pozorišta, "bard teatra", onda za jedno sat-dva vidiš boema, a kad prođe još malo vremena pokaže se pijandura u najgorem svetlu.
[ Miroslav Jeftić @ 28.11.2013. 08:33 ] @
Citat:
SASASTA: Pozdrav skoro sam diskutovao sa nekima o kafani i shvatio da veliki broj mesa kafanu sa splavovima, satorima i nekim rupama gde se toci alkohol.


Kafana i nije ništa drugo nego rupa gde se toči alkohol
[ SASASTA @ 28.11.2013. 11:13 ] @
Da si pogledao video video bi da Misa pije vodu i da je trezan .Razlika izmedju rupe i kafane je prvo u muzici uzivo drugo u ljudima koji nisu dosli da se napiju nego da uzivaju .Kada ti muzika peva i pevacica procita sta te boli i otpeva ti pesmu koja ti pogadja dusu.voleo bih da svako to dozivi jer to je nesto posebno i nije stvar u alkoholu nego u necem vanvremenskom.
[ cika dacha @ 28.11.2013. 11:27 ] @
Koja je razlika između Boema i Bećara?
[ 3way @ 28.11.2013. 11:38 ] @
Citat:
Java Beograd:
Tanka je linija između boema i pijandure. Zapravo, boem jeste pijandura, ali osim što je pijandura, ima još neke lične vrline, i / ili je u životu nešto uspeo da uradi. Pojam BOEM se uvek vezuje samo za ljude iz sfere umetnosti: glume, estrade, pozorišta. Zatim, tu dođu i pesnici, pisci, dramaturzi, poneki slikar i tako dalje. Ljudi drugih profesija nemaju pristup boemskom klubu. Usprešan automehaničar ili pekar - lekar - apotekar nikad ne postanu boemi i uvek ostaju samo pijandure.


To jest, boemi su se nazvali boemi iz ciste sujete i/ili elitizma?
[ Java Beograd @ 28.11.2013. 11:55 ] @
Citat:
cika dacha:Koja je razlika između Boema i Bećara?
Pretpostavljam da ozbiljno pitaš, pa ću i da probam da ti odgovorim:

Boem je, kao što sam opisao, neki umetnik koji noći provodi u kafani. Pijan, naravno. Pojam je vezan za urbanu sredinu.
Bećar (bar kako ja kapiram taj termin) je seoska lola, neženja, lenština i neradnik koji noći provodi u kafani, i arči dedovinu.
[ cika dacha @ 28.11.2013. 12:47 ] @
Java Beograd@ da, pitao sam ozbiljno! jer sam cuo vise varijanti pa me zanima da cujem i vase!
[ Miroslav Jeftić @ 28.11.2013. 12:52 ] @
Citat:
SASASTA: Da si pogledao video video bi da Misa pije vodu i da je trezan .Razlika izmedju rupe i kafane je prvo u muzici uzivo drugo u ljudima koji nisu dosli da se napiju nego da uzivaju .Kada ti muzika peva i pevacica procita sta te boli i otpeva ti pesmu koja ti pogadja dusu.voleo bih da svako to dozivi jer to je nesto posebno i nije stvar u alkoholu nego u necem vanvremenskom.


Odgledao. Naravno da će na TV-u da pije vodu, a da kafane toče uglavnom vodu jako brzo bi propale
[ Java Beograd @ 28.11.2013. 13:20 ] @
Da me neko ne shvati pogrešno, nemam ja ništa protiv, tih, boema. Veliki glumac a voli da popije. Pamtimo ga po ulogama, ne po pijančenjima.
[ superbaka @ 28.11.2013. 14:02 ] @
kako ono kazu - zavrsi fakultet da bi te zvali boemom, a ne pijandurom
[ visnjic @ 28.11.2013. 15:14 ] @
bo·he·mi·an (b-hm-n)
n.
A person with artistic or literary interests who disregards conventional standards of behavior.

http://www.thefreedictionary.com/Boh%C3%A8me
[ andre2000 @ 28.11.2013. 15:40 ] @
Citat:
visnjic: bo·he·mi·an (b-hm-n)
n.
A person with artistic or literary interests who disregards conventional standards of behavior.

http://www.thefreedictionary.com/Bohème


pi-jan-ci.
[ vladd @ 28.11.2013. 17:24 ] @
Interesantno je simplifikovanje i ne primecivanje sustinske razlike.

Ali, jednostavno je razumljivije, pa neka, kome treba, ostane jednostavno. Mislim ako je tako lakse

Detalji gde se ne primecuju razlike su u inspiraciji, nacinu zivota, odnosu prema zivotu, i kriticki i aplikativno. Boem zivi zivot bez svakodnevnih stega i vecine besmislenih "obaveza". Narocito "obaveza" potrosackog drustva..npr
Tu se delimicno razlikuje od becara(kojeg iz drugih razloga ne zanimaju obaveze), ali boem formulise kriticki stav o zivotu, okolini...ne ignorise desavanja oko sebe

Pijanac zdere da se ozdere, a boem pije "pri svesti". Nije tu posta "mera" u pitanju, posto pice moze da prevari, vec se prestaje sa alkoholom kada se izgubi nit inspiracije. Za neku "kritiku zivota" ili za zafrkanciju, odnosno prijatnu atmosferu.

Pijanci piju dok ima pica, dok se ne unerede i obeznane(i nemaju pojma na kojoj su planeti ili galaksiji), a boemi piju dok im pice ne pokvari inspiraciju.
[ Lavlja_Jazbina @ 28.11.2013. 17:41 ] @
Boem ima meru,pozitivnu karmu na sve prisutne sa odlicnim stimungom.Prestanak takvog nacina zivota je gubitak smisla istog za njega.
[ Sceka @ 28.11.2013. 21:34 ] @
@vladd ; @Lavlja_Jazbina - tacno tako!

Poistovecivati boema sa pijanicom je u najmanju ruku neumesno, dok u isto vreme govori puno o onome koji tu stavlja znak jednakosti.


Pozdrav!
[ jnk @ 28.11.2013. 21:46 ] @
Ok shvatili smo, svaki boem je pijandura al nije svaka pijandura boem.
[ cika dacha @ 28.11.2013. 21:56 ] @
od vase filozofije pripilo mi se vino :p
[ Java Beograd @ 29.11.2013. 06:50 ] @
Citat:
vladd:Detalji gde se ne primecuju razlike su u inspiraciji, nacinu zivota, odnosu prema zivotu, i kriticki i aplikativno. Boem zivi zivot bez svakodnevnih stega i vecine besmislenih "obaveza". Narocito "obaveza" potrosackog drustva..npr
... ali boem formulise kriticki stav o zivotu, okolini...ne ignorise desavanja oko sebe

Vidi, ovo sve stoji kao potpuno tačno, sve dok o čitaš o boemima iz prošlog veka, o Parizu, Monmartru, Skadarliji. O Đuri Jakšiću, Tinu Ujeviću i sličnima. Sve dok je boemština na reativnoj udaljenosti od tebe izgelda sjajno i pomalo mistično. Ali, kao što rekoh, kad vidiš "boema" redovno uroljanog "k'o majka", kako baljezga i grebe se za piće, onda malo promeniš mišljenje.
[ vladd @ 29.11.2013. 09:01 ] @
Ja ne vidim "boema" koji baljezga i grebe se za pice, to je obicna propala pijandura.

Ne znam samo zasto mu se dodaje naziv BOEM?

Boem pre svega NE baljezga, bio pijan ili ne...radje ce da cuti ili spava ili ide u skloniste, nego da prozbori nesuvislo..

Pricam o boemima iz proslog veka, posto sam i ja pretezno iz proslog veka, i u proslom veku su postojale kafane sa boemima, sa pravim muzicarima, sa muzicarima boemima, sa dobrim picem i atmosferom..

I to je boemstina.

Ima je sve manje, ne smem bas da tvrdim da je nestala, ali sada su vlasnici kafana bizmismeni koji imaju semu po lokalnim upravama, toce se moderna pica, ili totalni krs, muzika je od strasne do strahovite, ugavnom neke zurle i masteri, vecina se ili ulita ili nadrogira...mislim da TO nije moj problem, ali se u takvim ambijentima ne nalaze boemi.

Postoje mesta koja imaju specifican imidz, ali ni tamo nema boema, odnosno, boemi i nemaju gde da se "izraze", posto je prostor i zivot u dobroj meri isprofanisan.

Sada je bitan kvantitet, a ne kvalitet...i masa je agresivna prema boemima..
[ jnk @ 29.11.2013. 09:22 ] @
A ja ti garantujem da je i u to vreme za koje ti smatraš da je boemština, bilo ljudi koji su pričali da to više nije to i kako se sve iskvarilo i izgubilo smisao. Takvih je oduvek bilo i biće po kafanama :)
[ ZaMpA @ 29.11.2013. 09:34 ] @
Ja kad sam išao u srednju, često sam sa društvom vodio diskusije "šta je pravi Metal" (pošto smo to slušali)

Svako je "navijao" za onaj bend koji mu se sviđa, a ove ostale je smatrao za skorojeviće i folirante. Posle nekog vremena, kad smo malo porasli, shvatili smo da je rasprava besmislena.
[ vladd @ 29.11.2013. 10:47 ] @
Nije bas tako. Ni bilo a nece ni biti.

Mogao je neko da ne voli boeme, i da im trazi ravni taban, ali je postojao neki respekt, ne straha, kako se savremeno insistira, nego dzentlmenski(zentlmenski) respekt i postovanje.

Boemi nisu agresivni ljudi, pa izazivanje napada, ili nesuvislih kritika je vise govorilo o pokretacu kritike, nego o boemu. A u sustini potrosacki skromni. Ne mogu prosto da kazem skromni ili malih zahteva, posto su jako puno trazili od zivota, ali ne materijallna dobra, automobilcine, stancuge, moc i sponzoruse, vec mnogo od kvalitetnih delova zivota i emocija. Od prijateljstva, ljubavi, postovanja..

Ko je mogao da boemima trazi manu?

Sto se diskusija oko komercijalnih uzivancija tice, na kraju se ispostavi da je diskusija skoro pa besmislena, medjutim, o cemu bi se pricalo i diskutovalo, sta bi se odlucilo da se voli i u cemu da se uziva

Ako su vas asocirali "muzicari boemi"..to su oni koji osete atmosferu, koji ne guse sa muzikom, koji ne ispaljuju redenike svojih repertoara, i koji nisu "radio sabac" da ispunjavaju zelje i cestitke..

Mislim, mogla je da se "naruci" pesma, ali sa "jel' moze ona ..."..pa ako se ne uklopi, onda se dogodi i "ne moze!"...i posle se jako pazi kada se "narucuje", odnosno "preporucuje"...

Muzicar boem sam pravi redosled pesama, zavisno od ambijenta, teme(druzenja ili rasprave) i tesko je kvalitetno "ubaciti" neku "svoju zelju"..koja mora da je OBZIRNA prema ostalima, a ne BAHATA zelja.
Ali ce prepoznati potez...

Insistirati na nekoj pesmi, zato sto se nekome LICNO bas ta sviidja, i zabole ga uvo za ostatak, to je kao da se u jednoj pesmi, trazi refren iz druge..

Pesma mora da se uklopi i sa ljudima, i sa pricom, ambijentom, i sa picem i sa raspolozenjem..a ne da bude taksativno izvodjenje "programa".

To bi licilo, nrp u fudbalu..istrce dve ekipe, svaki pojedinac pretrci svojih par km.., sutnu se lopte po pedesetak puta, golmani se bace nekoliko puta, publika popije po tri piva, uputi par zvizduka i aplauza, sakupe opremu i kraj...
Akcije, taktike..nema veze, odradjena je forma, a ne sustina...
[ Lavlja_Jazbina @ 30.11.2013. 18:11 ] @
[ vladd @ 30.11.2013. 22:56 ] @
Opaka muzika, opake pesme, publika takodje(vrlo opaka):), jeste koncert u pitanju, ali u velikom duhu kafane, ne toliko boemstine, vec dobre kafane.
http://www.youtube.com/watch?v=RcKY-eLuGDc
[ Lavlja_Jazbina @ 01.12.2013. 16:49 ] @
Da.
[ deerbeer @ 01.12.2013. 17:20 ] @
Da, bas tako, i ne videh nijednog naroljanog, mada ovo je tek "zagrejavanje"
[ Lavlja_Jazbina @ 03.12.2013. 20:55 ] @
[ Lavlja_Jazbina @ 06.12.2013. 07:43 ] @
[ Lavlja_Jazbina @ 06.12.2013. 07:54 ] @
Citat:
Da, bas tako, i ne videh nijednog naroljanog, mada ovo je tek "zagrejavanje"


[ Vole Domu @ 07.12.2013. 21:03 ] @
evo, od specijalnog dopisnika iz Sarajeva - dokle su stigli boemi (:



[ Lavlja_Jazbina @ 08.12.2013. 17:00 ] @
mASIS POENTU.



A SADA TRIO.

[ SlobaBgd @ 08.12.2013. 17:33 ] @
Lave, ti mašiš poentu.
Nije boemija narodna muzika, sevdah, dert i slično.
Boemija može i bez muzike, bez pijanstva, bez kafane. Boemija je specifičan pogled na svet, na vrednosti koje se nude i nepristajanje na njih.
[ Lavlja_Jazbina @ 08.12.2013. 19:14 ] @
Ovo prvi put cujem od tebe,a kada bi se malo manje koristio googl i wikipedia bilo bi zdravije drustvo i manje pluseva..
Tako da moram da izjavim da vecu glupost nisam cuo.Sorry.
[ Java Beograd @ 24.12.2013. 08:46 ] @
Evo i šta vukaljlija ima da kaže na tu temu.

[ vladd @ 24.12.2013. 12:23 ] @
Citat:
SlobaBgd: Lave, ti mašiš poentu.
Nije boemija narodna muzika, sevdah, dert i slično.
Boemija može i bez muzike, bez pijanstva, bez kafane. Boemija je specifičan pogled na svet, na vrednosti koje se nude i nepristajanje na njih.


Da, tu negde, pa jos pomalo..

Nije Tozovac boem, ali je specificna muzika, koja ne smeta boemima. A ne smeta, posto je kvalitetna, temeljna i sustinska.

Boemi supre svega imali pogled na SVET, i okruzenje, kafana je bilo mesto socijalizacije i druzenja, najcesce, ali i druge lokacije nisu bile bez kvaliteta.

Boemi su bili i umetnici, slikari, svaki onaj koji je imao iznijansiran pogled na covecanstvo, naravno i na najblizu okolinu, i na sebe.

Zato se cesto kafana povezuje sa boemima, vino..a u kafani ima i pesme..

Nije poenta ni u kafani, vinu i pesmi, vec u druzenju..a pesma cesto moze da pokvari druzenje, kada posttane sama sebi cilj, kao i alkohol..

Kada si naliven, i kada tresti ma kakva muzika, nema vise komunikacije sa prijateljima, poznanicima ili neznancima..

Sa druge strane, termin boem, kao i neke druge vrednosti su tesko isprofanisane...i nisu ostavljene proslosti, pre liberalkapitalizma i histerije profita, vec su "uvuceni" termini u savremen svet, isprofanisani na razne nacine..

Boemi, moral, etika...fuj, to je dosadno..pijanac, ovca i smor..
[ Lavlja_Jazbina @ 02.03.2015. 12:56 ] @
Da se vratimo na boemsku muziku..jednu od mnogih zanrova.




[ branko tod @ 16.03.2015. 18:04 ] @


Amira je čudo
[ Sceka @ 16.03.2015. 19:06 ] @
I ova tema se pretvara u kacenje klipova... steta...


Pozdrav!
[ Lavlja_Jazbina @ 16.03.2015. 21:37 ] @
Sto bi ti neciji individualni stav menjao,a nametao svoj?Ako imas neke smernice ti ih onda kazi a nemoj osporavati druge.

Branko,Dilber je odlican.A i mogao si nesto vise da kazes..


[ branko tod @ 16.03.2015. 23:08 ] @
Boem živi u duši a ne u kafani. U kafani se skupljaju boemi jer bi ih iz biblioteke izbacili.
Skadarlija danas je samo tužna senka davne prošlosti.

Ovo je jedna od zadnjih bašti gde je je rasla boemija. Srušena je. Predivno mesto u Kovilju
koje je umrlo.




_________________________________________________________

Lave, moje reči umiru pred lepotom Amirinog glasa.

Sceka, piši ti štogod o bohemima, da me setiš na mlade dane! Valjda se ti držiš još malo.
[ zener @ 16.03.2015. 23:17 ] @
@branko tod , maestralni
[ Lavlja_Jazbina @ 16.03.2015. 23:27 ] @
Da,prijatna atmosvera,mozes da zapevas a najvaznije da poricas sa drustvom.Nadglasavanje na svadbama i slicnim

veseljima gde gubis glasne zice da bi nekome nesto rekao,pa bilo i dodaj te kolace.Jedino moram priznati da nisam za neki

dublji stimung,mod alkohola je kod mene jako kratak u ml litrima.Vino,danas je bila strumicka mastika,ali casa dve.Prica mi je bitna

i atmosvera,ljudi.Sve spontano.Za pricu,profesionalno,moze od ujaka,striceva.Ja,ne ali uzivam i topim se u sreci okoline.Sa osmehom.


zener..trenutno,nema jacih.
[ Sceka @ 17.03.2015. 11:49 ] @
Citat:
branko tod:
Boem živi u duši a ne u kafani. ...
...
Sceka, piši ti štogod o bohemima, da me setiš na mlade dane! Valjda se ti držiš još malo.

U dusi ali je kafana karakteristika koja se vezuje uz pojam. Ali kafana a ne muzika u kafani jer je osnova boemskog zivota ziva rec i misao koja je nesputana pravilima i okolnostima trenutka i sam nacin zivota koji to sledi. Nekada je bilo dovoljno sedeti jedno vece sa Momom Kaporom u drustvu i dobiti inspiraciju za novo vidjenje zivota i sveta oko sebe, menjao se nacin zivota i pamtilo to vece bar do kraja zivota. Ko je imao srece da bude makar za susednim stolom od Duska Radovica nije ostajao ravnodusan i prepricavao je svoje ushicenje sa kolena na koleno. Sedenje u basti Moskve je garantovalo nove i potpuno drugacije, neuobicajene poglede na stav o uobicajenim pitanjima svakodnevice carsije ... a nocu uz zvuke "cetvoroclanog ansambla sa ukupno hiljadu godina zivota" uz poštovanje prema njima, njihovim godinama i entuzijastvu sumraka zivota bezglasno pijuckalo nesto hladno i lutalo u mislima svako za sebe pa onda sa osmehom na usnama i naklonom orkestru odlazilo dalje u noc.

Tesko je sada, danas opisati te stvari, ta desavanja, ta razmisljanja, ta dogadjanja... taj zivot. Docarati nepisana, neizgovorena, nenametana... pravila zivota kojih su se svi drzali danas je nemoguce razumeti. Zivelo se sveukupno, grupno, globalno u tom nekom mikrosvetu velegrada poštujuci coveka kao takvog i velicajuci zivot kao takav bez obzira na sve i uprkos svemu. I bilo je dobro, svima. Svi su bivali prihvatani bezrezervno i svima je davano sve, otvoreno i nesebicno i bez uslova... samo je trebalo biti covek. Nista vise.

Danas, udjes u restoran bilo koje vrste i namene lepo raspolozen i natrimovan na neke trenutke opustanja... a prvo sto te iznervira je pomalo namrgodjeni konobar sa sve tabletom u ruci koji se "niizcega" stvori, uplasi te, secne te, sa "izvolite" i ceka da porucis a jos nisi ni seo niti skinuo jaknu... pa stojis i bledo ga gledas par trenutaka a on tebe isto tako bledo gleda nakon "dobar dan, mogu li da sednem, makar, ili moram da porucim ovog momenta, popijem to sto sam porucio i istog trena da izadjem jer tako mi deluje tvoj nastup i ophodjenje (iako mi nije obicaj ali osecaj me natera da mu se obracam na ti)" i onda ni pet ni sest nego "pa sedi" i tada ti zgadi sve, i mesto i raspolozenje i nameru... onda porucis nesto a u toj porudzbini se nadje i "hladan Nes, nemucen, sa ledom unutra, cetiri kocke i bez pribora" a donese ti klasicno mucen (nekom elektricnom napravom) topao Nes, pola pena a pola nesto, bez leda i sa slamkama i kasicicom koje vire iz case koja je "orosena" nekom cokoladom istisnutom iz plasticne tube pa onako "isarana da izgleda"?! Nekada, kada se taj manir konobara pojavio, sam vracao to sto nisam porucio, pokusavao da naucim konobara i sankera sta je "ajs kafa" i kako se pravi, objasnjavao da nije sve jedno u kakvoj se casi sluzi odredjeno piće, raspravljao sa osobljem koje mi bez reci uzima sa stola nepopijenu kafu o tome da mora da me pita bar sa "jel' slobodno"... a sada se ili predajem i narucim opet, svesno placajuci i doneseno nenaruceno i nepipnuto... ili se na "pa sedi" samo okrenem i izadjem napolje, kao pre neki dan u Knezu... Nekada se znalo sta je "GOST" i kako se tretira, podrazumevalo se ophodjenje i stav prema gostu. I imalo je smisla otici u kafanu. Sada se izgubio i sam pojam i desavanja. I ljudi ne mogu da... Mislim, treba li reci bilo sta?


Pozdrav!
[ branko tod @ 17.03.2015. 14:35 ] @
Amira može da bude samo anđeo čuvar kafaske bohemije
[ Lavlja_Jazbina @ 26.12.2015. 20:12 ] @
[ Lavlja_Jazbina @ 01.02.2016. 20:19 ] @
Milos Radovanovic - Pukni zoro

[ Lavlja_Jazbina @ 04.06.2016. 21:10 ] @
Poenta boema i jeste muzika,a muzika nosi neke svoje emocije..Boema uvek prati muzika a ne filozofija.Pa posle pisane reci ide...

Za neka druga boemska mesta,manje gradska.

[ Lavlja_Jazbina @ 04.06.2016. 21:35 ] @
[ dusanboss @ 05.06.2016. 02:04 ] @
E moj Lave. Ti jesi bojem. Vidim to pošto i ja jesam. Mi smo ugrožena , neshvaćena vrsta i koliko se tebi ne svidja to, ja i ti smo slični.
[ član @ 05.06.2016. 08:11 ] @
ti si Dule na ovom forumu u svakom pogledu neshvacena vrsta! :)
[ dusanboss @ 05.06.2016. 08:37 ] @
Pa jesam i to ne samo na forumu veći i uopšte.
[ Sava @ 05.06.2016. 09:01 ] @
Boemština je način života.
Normalno je da je boemština vezana za kafanu jer drugih izlazaka i događanja praktično nije ni bilo. Kafana je mesto za druženje.
Svi mi stariji smo imali svoje kafane gde smo znali da ćemo uvek zateći nekog poznatog, znači imati društvo.
[ dusanboss @ 05.06.2016. 10:14 ] @
Verujem da još postoje takva mesta gde možeš da izadjš i započneš priču sa potpunim ne znacima. Ne obilazim ih, ali verujem da postoje. Slično možeš ispred diskonta, ali nije baš boemski . Ostalo fensi kafići su u fazonu svako za svoj sto i ako dodješ sam verovatno ćeš čitati novine ili čačkati telefon.
[ anon70939 @ 06.06.2016. 14:49 ] @
Meni je baš zanimljivo kad čujem nekog kako je sebi dodelio titulu Boema... O_o.
Samo ne znam na osnovu cega. Na osnovu uzivanja u dobroj muzici, pijancenju u kafani i druzenju sa drugim "boemima"?

Vidim da ovde u ovoj temi ima bas dosta ljudi koji su sebe deklarisali kao Boeme...
[ SlobaBgd @ 06.06.2016. 14:57 ] @
Da, ima istine u tome.
[ branko tod @ 06.06.2016. 15:36 ] @
Boemi ne bleje na forumu nego u mlečnom restoranu!

[ dusanboss @ 06.06.2016. 16:37 ] @
Ja sebe na smatram boemom. Nisam čitao celu temu tako da ne znam do kog se zaključka došlo. Pretpostavljam da bi se neko nazavao boemom nije dovoljno samo da ždere alkohol i uživa u muzici i u životo uopšte. To može svaka budala. Boem verovatno mora da ima tu neku spcifičnu notu. Mora do bude donekle iteligentan i kulturan. Po mom mišljenu morao bi da zna koliko može da popije, a ne da počne da priča gluposti ili da ima bitnih problema sa psihomotorikom usled previše alkohola .
Ne razmem se ja nešto u boeme i u kafane. Kafansku i starogradsku muziku skoro pa ne podnosim. Od alkohola pijem samo pivi i to često, ali umereno.

Može boem da bude i samo lepši naziv za pijnduru, ali ipak mislim da nije. Ne može svaka pijndura da bude boem (obrnuto može )
[ Branko Santo @ 06.06.2016. 17:42 ] @
https://en.wikipedia.org/wiki/Bohemianism


Citat:
Bohemianism is the practice of an unconventional lifestyle, often in the company of like-minded people, with few permanent ties, involving musical, artistic, or literary pursuits. In this context, Bohemians may be wanderers, adventurers, or vagabonds.

This use of the word bohemian first appeared in the English language in the nineteenth century to describe the non-traditional lifestyles of marginalized and impoverished artists, writers, journalists, musicians, and actors in major European cities.[1]

Bohemians were associated with unorthodox or anti-establishment political or social viewpoints, which often were expressed through free love, frugality, and—in some cases—voluntary poverty. A more economically privileged, wealthy, or even aristocratic bohemian circle is sometimes referred to as haute bohème[2] ("high bohemians").[3]

The term Bohemianism emerged in France in the early nineteenth century when artists and creators began to concentrate in the lower-rent, lower class, Romani neighborhoods. Bohémien was a common term for the Romani people of France, who were mistakenly thought to have reached France in the 15th century via Bohemia,[4] at that time a proto-protestant country and considered heretical by many Roman Catholics.
[ Sava @ 06.06.2016. 18:31 ] @
E sada, tipično za mlade, ajde da vidimo kako to izgleda na engleskom , srpski naravno ne znamo!
Eto ja napisao da je boemština način života, a onda sam zavirio u Vujakliju iz 1954.g. i našao baš to isto.
Onda sam pogledao (srpsku verziju) Wikipedie i našao isto što piše i u Vujakliji.

Citat
"Boem (franc. bohème) je osoba koja živi neregularnim, nekonformističkim, bezbrižnim životom. Obično se radi o umetnicima, ali i društvenim marginalcima. Reč je izvorno označavala osobu iz Bohemije, tj. Češke.

Boemstvo je naziv za način života, koji označava individualni stav ljudi prema postojećem društvenom stanju. Progresivnost boemstva se ogleda u njegovoj pobuni protiv oveštalih i stagnantnih formi građanskog društva, traženju novih umetničkih formi, kao i u neprekidnoj borbi za slobodu umetničkog izraza. Boemstvo može značiti i povlačenje iz društvenog života, gubitak osećanja odgovornosti, ekscentrično i ekstravagantno ponašanje, što dovodi do osećanja dosade, beznađa."

Završen citat

[ Branko Santo @ 06.06.2016. 19:55 ] @
Kakve onda veze ima sa kafanom? Pa boemizam po tom tumacenju bi trebao da ne bude nikada u kafani ako je takav zivot neregularan?

Ovaj ne relevantan pljuc za jezik je "off topic" :D
[ Lavlja_Jazbina @ 06.06.2016. 20:04 ] @
Citat:
branko tod:
Boemi ne bleje na forumu nego u mlečnom restoranu!


Upravo tako samo sto ja to prepisujem nekoj starijoj generaciji.Najblizi tome su po meni,glumci,slikari.Ali to u danasnje vreme gubi

smisao,zato sto su i te kafane pokojne ili renovirane u nesto savremeno.To se sada zove kafic a posetioci se zovu ( oni sto ceo dan

vrte ekspreso kasicicu u ustima )BLEJACI.Naravno,posto je mozak danas nebitan organ,Boenm kao definicija se pripisuje proslosti.

dusanboss...Mora da si doziveo neki stres pa si normalno postovao.EVE TI PLUS.

[ Darko Nedeljković @ 06.06.2016. 21:06 ] @
Citat:
Ja sebe na smatram boemom. Nisam čitao celu temu tako da ne znam do kog se zaključka došlo. Pretpostavljam da bi se neko nazavao boemom nije dovoljno samo da ždere alkohol i uživa u muzici i u životo uopšte.

Staro pravilo kaze da ako imas fakultetsku diplomu onda si boem, a ako nemas onda si obicna pijandura.
E, sad, posto je u medjuvremenu doslo do hiperprodukcije fakultetskih diploma, pa retko ko da nema jednu, onda bi se taj kriterijum morao podici - ako ne na nivo doktora, onda master kao minimum koji bi se uopste mogao uzeti u razmatranje.

Nego, ja htedoh iskusnije da pitam nesto drugo - kakvo je prosecno bracno stanje boema?
Da li tu ima reci o bezanju od nerazumevanja zene tipa "opet si se nalokao pijanduro, crko dabogra" u neku drugu realnost gde te svi cene i postuju i obracaju ti se tonom punim uvazavanja?
[ Lavlja_Jazbina @ 06.06.2016. 21:09 ] @
Ja po svom teci koji je bio vajar,pa i boem, imao je jednu manu po meni.Svaler,pa bi ih stavio u grupu

neodgovornih ljudi po pitanju porodice.
[ dusanboss @ 07.06.2016. 01:05 ] @
[ Lavlja_Jazbina @ 07.06.2016. 06:06 ] @
.

Kratko si bio normalan.
[ branko tod @ 07.06.2016. 07:29 ] @


Pitanje veliko je sada, da li su ova dva tipa boemi ili pijandure?
[ dusanboss @ 07.06.2016. 12:38 ] @
Sta sad ne valja Lave? The Dandy Warhols je dobar bend bar za mene. Možda deluju gej, ali mislim da nije niko iz benda. U svakom slučaju stavio sam pesmu samo zbog naslova. Inače rif je totalno maznut od Kita Ričardsa (Brown Sugar)
[ Lavlja_Jazbina @ 22.02.2017. 16:43 ] @
https://rutube.ru/video/78ec765485d487866e18144ec072b48f/
[ @ 26.02.2017. 00:10 ] @
Ma tu se najviše pila šljivovica i to je više od 99.9999 boemstva.

Kupio sam knjigu pjesama od Tina UJevića, navodnog boema #1 kod Južnih SLavena i ništa ne razumiješ o čemu piše. Vidi se da je nekialavenski jezik.
[ R A V E N @ 26.02.2017. 00:25 ] @
"99.9999%"
"Tina Ujevića"
"Južnih Slavena"
"neki slavenski jezik i to je to."

Ovoj stranici je po zakonima e-darvinizma ugrožen opstanak, jer kakav je to bug da ne možeš ispraviti poruku napisanu preko Android-a?

Neki dan Abdulah Sidran veli da je sjeo uveče da napiše 5 pjesama za honorar uz pomoć nekog konjaka ili šta li već? Uglavnom, kad se otrijeznio, vidio je po 2 do 3 riječi na papirima i sve je pobacao. I njega i Slavoja Žižeka ja sam osnovano osumnjičio za boemstvo.

Da bi se bilo boem, mora se provesti najmanje 7 do 8 sati u kafani dnevno, dakle nešto kao radno vrijeme, a ovi što sam ih ja vidio nisu ispisali u životu ništa više od tiketa za kladionicu, da ne spominjem literaturu.



[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 26.02.2017. u 04:44 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 26.02.2017. 09:05 ] @
Momo Kapor?
[ vladd @ 26.02.2017. 11:24 ] @
Previse je ofrlje ta dijagnoza sa wikipedije, naravno ispunjene pisanijama diletanata.

Boemi su sustinski filozofi, bilo da su pesnici, pisci, slikari ili inzenjeri, a mi takve ni medju kvazi umetnicima nemamo vise. Sve neki podobni, lakeji ili deca osrednjih ...

Bitan je stav prema zivotu, a ne broj sati provedenih u kafani.
Mogu da provedu duplo vise vremena u garazi i nece postati automobil.

P.S.
Boem pre svega nije pripadnik ni jedne drustvene grupe, nije rob uvrezenih drustvenih potreba i tu je koren njegove slobode. Kreativnost u poslu ima odredjenu dimenziju, a uzivanje u suplementima dodaje kreativnosti odredjenu notu.
PPS
Za one koji vole ultrapojednostavljenje, kod boema alkohol predstavlja eventualnost nove ili specificne inspiracije, nove dimenzije kreativnosti, a kod alkosa prostu potrebu organizma za hemijskim jedinjenjem i prosto preseljenje svesti u nesvest.
[ dusanboss @ 26.02.2017. 22:22 ] @
Ne znam za alkohol. Smatram da Slavoj Žižek skoro pa sigurno uživa u blagodetima supstance zvane kokain.
[ vladd @ 26.02.2017. 22:37 ] @
Nekada je opijum bio u modi osim par drugih hemija. Sada je asortiman sirok.
[ Bradzorf012 @ 01.03.2017. 20:26 ] @
Dobro rečeno vladd, mlogo dobro. Mislim na pretposlednji post.
[ dusanboss @ 01.03.2017. 22:31 ] @
Citat:
vladd:
Nekada je opijum bio u modi osim par drugih hemija. Sada je asortiman sirok.


Opijum i derivati su "evergreen".
[ Sceka @ 01.03.2017. 23:26 ] @
Ko o cemu baba o... drozi!


Pozdrav!
[ dusanboss @ 01.03.2017. 23:36 ] @
Pa eto. :) A nisam ja počeo. Dobro možda i jesam ;). Žižek stvarno deluje kao da je na nečemu. Nisam ja jedini koji to misli.
[ pajapop @ 02.03.2017. 18:32 ] @
Citat:
dusanboss: Opijum i derivati su "evergreen". ;)
Citat:
Sceka: Ko o cemu baba o... drozi!


[ R A V E N @ 06.03.2017. 00:44 ] @
Citat:
dusanboss:Smatram da Slavoj Žižek skoro pa sigurno uživa u blagodetima supstance zvane kokain.


Ja sam mislio da je to što mu curi nos uzrokovano socijalnom anksioznošću, odnosno nervozom pri javnom nastupu. Ili je to uzrokovano time da on zapravo priča dosta bedastoća i toga je svjestan? Sjećam se da kad je bio kod Aleksandra Stankovića u emisiji da je kazao nešto u ovom smislu: "Ja živim u svom malom ludom nelogičnom svijetu." I dalje ne mogu da vjerujem da sam to dobro čuo.

Mislim, hajde Bosna je intelektualna pustoš, ali Slovenci... uvijek su u prosjeku smatrani najnapredniji od svih Južnih Slavena. I onda da stvar bude gora, dovede ga onaj plavokosi novinar sa BBC-a u svoju emisiju Hard Talk. Nažalost, Slavoj se izgleda smatra intelektualnom elitom Evrope.

Dobro je rekao jedan član sa http://forums.philosophyforums.com/ o njemu nešto ovako otprilike: "U intelektualnom i filozofskom smislu on je kao osoba kojoj je pod u kući pocrnio od neodržavanja, ali koja zato iznajmljuje najskuplje odijelo za €1500 da se prošeta petkom uveče na korzu".

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 06.03.2017. u 03:35 GMT+1]
[ R A V E N @ 06.03.2017. 03:32 ] @
Vrlo je vjerovatno da Slavoj Žižek i Federica Mogherini ručaju jastoga od €1000 u nekom milanskom restoranu gdje samo ulaz košta €200. Onda iskažu genijalno rješenje evropskih problema: "da se nastavi na putu jednakopravnosti i pravde".
[ crnilabrador @ 06.03.2017. 04:45 ] @
Nisam citao temu, ali ja sam dosao sad iz kafane! kriv je naslov! samo doprinosim temi naslepo. Empirijski.
[ crnilabrador @ 06.03.2017. 04:47 ] @
U jbt, procitao sam prvu stranu, tesko napusavanje. @ajebao sam se. Procitajte Floberova privatna pisma koje je pisao Emilu. Nepismena gulijo. Prolazna i nebitna. Potrosni materijal, trezni i prazni. Nikad iskreni. Zgranucete se kad budete videli svoje pravo lice, koje mi gledamo ponekad pijani. VIdi, gleda te monstrum ahahha :P. A to si ti. hehe. Zajebano je to ogledalo :).TheFuck.

[Ovu poruku je menjao crnilabrador dana 06.03.2017. u 06:01 GMT+1]
[ pajapop @ 06.03.2017. 14:23 ] @
Citat:
crnilabrador: . VIdi, gleda te monstrum ahahha :P. A to si ti. hehe. Zajebano je to ogledalo .TheFuck.


U jeeee....vidim dobro si se zaneo u toj kafani...

[ Java Beograd @ 06.03.2017. 14:33 ] @
crnilabrador je onaj u crnom. Treći s leva.

Boem, pravi.
[ crnilabrador @ 27.05.2017. 03:45 ] @
U jbt kako sam bio razvaljen to vece, tek sad vidim sta sam napisao haha. :P

Pravilo broj jedan, i jedino: Nikad ne pisi poruke kad si pijan, nista viber, ni forum, nista sms, ni devojci ni drugaru, ni zeni.
[ vladd @ 27.05.2017. 08:31 ] @
Vidim ja da nesto nedostaju boemi
[ R A V E N @ 27.05.2017. 15:27 ] @
Abdulah Sidran anyone?
[ payge @ 27.05.2017. 15:40 ] @

Ovaj, pesnik ?

http://www.goodreads.com/book/...s-of-the-mothers-of-srebrenica
[ R A V E N @ 27.05.2017. 15:44 ] @
Jest. Pa bio je ili ostao blizak s Kustom.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 28.05.2017. u 00:51 GMT+1]
[ crnilabrador @ 31.05.2017. 03:58 ] @
Jbt opet sam se napio, crno pivo niškićko točeno, ovo ne vodi ničemu. Bilo i ćevapa malo.
[ prdalija @ 04.06.2017. 19:26 ] @
[ R A V E N @ 07.06.2017. 23:49 ] @
Ma Avdo i njemu slični su stalno na TV-u i impliciraju da mi svi trebamo njihove knjige.
[ niki212 @ 08.06.2017. 10:49 ] @


Ovo je pesma najvećeg Srbskog pesnika i velikog boema