[ Dane035 @ 01.12.2013. 21:19 ] @
Pozdrav!
Nisam siguran da li postoji slicna tema u kojoj bi postavljao pitanja, pa sam resio da otvorim.

Kotao je inace slovenacki, marke Sigma TZ-35 (trajnozareci, 35KW), 1986. god. 15ak godina nije koriscen, pa sam ove godine kupio hrastova drva i pustio ga u pogon. Kotao je instaliro otac (zapravo neki majstor) daleke 1986 godine. Nekoliko prvih godina je koriscen na drva i ugalj, zatim mu je ugradjen gorionik za loz ulje i tako je koriscen nekoliko godina a posle smo presli na struju pa na gas. Tako da 15ak god nije koriscen, ali je sve vreme bio prikljucen na sistem.
Sistem se nalazi u podrumu i greje 2 sprata iznad (oko 130kv). Imam Varstroj ekspanzionu posudu od 50l, i pumpu Sever Subotica po licenci Wilo sa 2 brzine i regulacijom protoka. Iz kotla ide oko 2m cunka do dimnjaka. Sistem je sa gvozdenim cevima a radijatori su alu. ukupno oko 150rebara.
Poprecni presek kotla:
Dimnjak je oko 10m, fi20cm, sidel i ozidan fasadnom ciglom, 70x70cm su spoljne dimenzije.
Prvo me zanima, ako dodje neki poznavalac ove materije, da mi kaze nesto o ovom kotlu, kakav je to kotao, kvalitet, efikasnost itd. Na internetu nikako da nadjem neke informacije.
Kotao inace ima dvoja vratanca i na svakim vratima po 1 klapnu koje regulise regulator promaje. Prvo me interesuje funkcija gornje klapne, moze li neko da objasni? Mnogi kotlovi imaju samo jednu klapnu...

Ima i izduvnu klapnu, koju ne umem bas da koristim kako treba. Znam da kad je otvorena da tada najbolje vuce, i znam da je treba drzati otvorenu pri hladnom startu, ali me interesuje kada i koliko je zatvoriti?

Trenutno ga lozim drvima, a imam nameru da probam i sa ugljem, treba da kupim jedan dzak (za pocetak), da vidim kako bi to islo. Imacu jos pitanja u vezi sa ovim kotlom, ali otom potom.


[ banelaki2 @ 09.01.2015. 00:28 ] @
Dane, ja imam taj kotao i fantastican je. Malo sam kasno nasao tvoj post, ali evo mozemo malo da pricamo na temu grejanja sa Sigma kotlom.
[ Dane035 @ 09.01.2015. 10:19 ] @
Zdravo! Nije kasno, drago mi je da si se javio.
U toku prosle sezone sam otprilike shvatio kako kotao radi. I dalje mi nije najjasnija funkcija klapne na gornjim vratima, tacnije, kako taj vazduh utice na sagorevanje i na temperaturu u kotlu. Inace, kroz tu gornju klapnu mi izlazi dim ukoliko previse pojacam regulator a kotao tj. dimnjak jos nije razgrejan. Tako da, kad palim hladan kotao, postepeno pojacavam regulator. Posle nema problema. I prilikom hladnog starta ponekad primetim nekoliko kapi vode kako kapnu sa gornje klapne...
Regulator, po ovim temperaturama oko -10, drzim na 70-75stepeni u toku dana, a ujutru ga ostavim na 80-85, da brze zagreje.
Malo su mi drva vlazna, pa ih zato cepkam na sitnije cepanice a otprilike 2 puta dnevno napunim kotao. Samo drva koristim.
Jednom u 15 dana skinem one gornje poklopce i ocistim cetkom onih 15 dimovodnih cevi i skinem cunak i njega ocistim. Da su drva suva mislim da bih komotno mogao i jednom mesecno.
Cini mi se da je kotao dosta efikasan u odnosu na neke druge koje imaju moji prijatelji, dosta manje drva potrosim od njih. I dobra stvar sto pepeljaru praznim na 5 dana, a oni moraju svakodnevno.
Nekad mi se desi da se gornja vrata "zalepe", pa imam problem da ih otvorim. Jel se desava kod tebe?
Interesuju me tvoja iskustva sa kotlom, kako ga ti koristis, zasto kazes da je fenomenalan, da li svakodnevno potpaljujes vatru ili ga drzis stalno u radu? Ne znam, bilo kakva iskustva i saveti me zanimaju. Jesi ti dobio turbulatore uz kotao? Koje godiste je tvoj kotao?


[Ovu poruku je menjao Dane035 dana 09.01.2015. u 12:09 GMT+1]
[ Živorad1 @ 20.02.2015. 08:05 ] @
Zdravo Dane! Moj kotao stoji nov oko 25 godina i nije do sad ložen.Inače su ti kotlovi namenjeni za uljen. Veseli me čuti da i na drva dosta dobro gori jer ga samo sa njima nameravam ložit sledeću sezonu. Na moju žalost nemam nikava uputstva o njemu. Imaš li ti? Turbulatore nemam ali ću ih napraviti (uskoro). Navodno mogu na vertikalnim izmenjivačima da mnogo povećaju efikasnost. Zatim ću stavit kockice šamota u zonu ložišta ispred cevi izmenjivača i vidit o potrebi dovoda sekundarnog zraka kako bih izgaranje drveta bilo što potpunije. Kod loženja sa ugljenom te radnje nisu potrebne zbog više temperature u ložištu ali sa drvima ????????
Moja unutarnja cev na kotlu je fi oko 40 cm a visina od rosta oko 70 cm, cevi izmenjivača 16x 440 x 48 otprilike.
Gornja vrata ti zalepi katran jer su drva sa većim postotkom vlage ili ti je previše smanjen dovod zraka. Kotlovi sa drvima se lože na full gasu jer je tad največa iskoristivost i najmanje štete za kotao ali je teško ostvarivo bez pufera. Za koji tjedan dolaze neki instrumenti pa ću počet sa testiranjima.
Lp.


[Ovu poruku je menjao Živorad1 dana 21.02.2015. u 21:09 GMT+1]
[ Dane035 @ 06.11.2015. 23:30 ] @
Pozdrav!
Evo pocela nova sezona, ja vec poceo da grejem. Ove godine imam suva drva i grejanje njima je zaista mnogo lakse i bolje. I vatra se mnogo brze razgori i brze voda postize temperaturu. Takodje uspevam da drzim kotao na nizoj temperaturi. To sa vlaznim drvima nije bilo moguce.

Napravio sam turbulatore. Oni malo smanjuju promaju dimnjaka ali zato kotao brze zagreva vodu. Problema sa potpaljivanjem ni dimom u kotlarnici nema. Ove turbulatore sam napravio sam, od obicnog lima. Ako se pokazu dobro onda cu da trazim prohrom I da ih ponovo napravim od prohroma, I da ih malo preciznije savijem. Inace, savijao sam ih 1 krug, 360stepeni a duzine su oko 30cm.

Imam uputstvo i kompletnu dokumentaciju o kotlu, samo treba to da pronadjem. Kad pronadjem javicu ti pa da ti to nekako posaljem.

Interesuju me te kockice samota, kako to mislis da izvedes, nisam te razumeo? Koliko kapiram, zelis da onemogucis da plamen ide direktno u cevi izmenjivaca, jel tako? To sam bas primetio, da, pod nekim okolnostima, plamen ide direktno u cevi, I palo mi je napamet da bi neka barikada mogla da to spreci. E sad, ne znam kako to izvesti.

To sto se tice sekundarnog, tercijarnog vazduha mi isto nije jasno. Ovaj kotao vec ima 2 vazduha, sa donjih i sa gornjih vrata. E sad, sta ti mislis da dovedes ne znam, ali sam primetio da, za razliku od nekih komsija, imam daleko manje pepela, I izbacujem ga maltene nedeljno. Ne znam da li si na to mislio pod kompletnim izgaranjem?

Jesu stigli ti instrumenti i sta ima novo kod tebe?
Pozdrav!