[ Don88 @ 13.01.2014. 22:15 ] @
Pozdrav,imam malo specificnu situaciju,pa bih zamolio za pomoc...
Naime,imam jednog rodjaka koji je prilicno star,deca su mu u inostranstvu,pa sa njima jedino moze da komunicira putem skype-a... osim toga,jedino sta jos radi na racunaru je da po nekad udje na net da procita novine na par sajtova... toliko smo ga naucili,za nesto kompleksnije on nema ni snage ni volje... medjutim,posto je na netbook-u koji ima (HP Mini) instaliran XP,sa antivirusom,a windows sam po sebi cesto baguje,pogotovu sto netbook ide u sleep mod,ne gasi se,cesto se desi da na ekranu izadje nesto sto odstupa od onoga sto on zna da uradi, pa onda nastaje problem sto "ne moze" da koristi skype i browser,nakon cega on zove mene,a ja zbog posla i udaljenosti od njega cesto ne mogu po dan-dva da stignem da odem do njega da mu "popravim to"... ono sto me zanima,da li postoji neki "idiot-proof" OS,koji bi u sustini mogao da se ogranici na skype i browser- nije bitno da li je u pitanju neki Linux ili nesto slicno,samo da je mogucnost nepredvidjenih dogadjaja i poruka svedena na minimum(nekad sam posedovao nesto slicno,sto sam koristio za neku bas sporu masinu,ali je ta distribucija baaas stara)?
[ HeYoo @ 13.01.2014. 22:36 ] @
Imao sam slicnu situaciju i ono sto sam provalio je da stariji ljudi ne vole: promene, sarenilo, brdo dugmica ili kada su prisiljeni da odgovore na bilo kakvu poruku. Doticna osoba je bila naucena i zadovoljna na neki preinstalirani matori SUSE linux. Pre nekog vremena sam joj instalirao Win7 s idejom da ce joj biti lakse da se snadje. Em Skype na srpskom, em je vise user friendly. Medjutim desilo se suprotno, ucestalost poziva "zasto ne mogu X stvar da uradim " je postala daleko veca. Dakle ako nameravas da bilo sta menjas, pripremi se da prelezis s tom osobom period privikavanja.
Ako bas hoces linux, uzmi neki ubuntu ili derivate, instaliraj neko jednostavno okruzenje (tipa mate, xfce), iskljuci notifikacije, postavi potrebne ikonice na desktop i to je to. Prednost linuxa je mozda u mogucnosti sklanjanja "suvisnog".Osim toga Skype se vizuelno nije menjao dugo, a pored toga nema reklame i social gluposti.
[ Don88 @ 13.01.2014. 22:47 ] @
u sustini upravo se o tome radi,sto u windowsu ima suvisnih stvari,koje ne mogu biti uklonjene a da se zadrzi funkcionalnost sistema... ono sto bi bilo najidealnije je da otprilike nema nista osim skype i browser,i to je to,da sve notifikacije i sl stvari mogu jedino da dodju od ta dva programa... ono sto mi je padalo na pamet je da se koristi neki live OS, pa i ako se desi nesto,ugasi-upali i sve je tu,ali posto je u pitanju fckn netbook,nema dvd,a ne bih da komplikujem sa eksternim ili fleskom,jer mislim da bi tek onda bilo problema :D
[ Nymeria @ 13.01.2014. 23:37 ] @
Ne postoji idiot proof software iz prostog razloga sto sto mi pravimo savrseniji software to priroda pravi savrsenije idiote.

Inace, mozes ti i taj XP sasvim fino ogoliti i srediti da nema nista osim skype-a i browser-a. Ukloni SVE iz startup-a, poiskljucuj nepotrebne servise, update ili iskljuci skroz ili podesi da obavlja sve u pozadini i nauci ga samo da prihvati restart kada mu sistem trazi. Posklanjaj sve ikone osim te dve koje mu trebaju, iskljuci sve iz start menija i.. Ako sam jos nesto zaboravila, kad se pojavi, javni pa cemo i to ukloniti :)
[ vujkev @ 13.01.2014. 23:46 ] @
Instaliraj na računar TeamView-er, LogMeIn ili neki slični program, pa ukoliko bude problema možeš daljinski da pristupiš računaru i da isti središ. Naravno, podrazumeva se da računar u tom trenutku može da se upali i da ima pristup net-u.
[ Java Beograd @ 14.01.2014. 08:09 ] @
Od komarca napraviste magarca.
1. Obriši sve ikone sa desktopa, i postavi samo ikone za skype, browser i šta već treba. Skloni image - pozadinu sa desktopa i postavi crno. Skloni i MyComputer i My Network Places i sve ostalo što se može skloniti.
2. Postavi automatski login, dakle, da nema unosa user name i password.

Kad god se "nešto desi" i ako se desi, neka resetuje tj. uključi - isključi i gotova priča.
[ Shadowed @ 14.01.2014. 08:37 ] @
Slozio bih se sa Nimerijom oko startup-a i update-a (ostali servisi manje-vise). Prvo jer mu ne trebaju a mogu da iskacu i pitaju kojesta. Update, ako hoce, najbolje da je automatski da ne mora nista da se odlucuje. Jedino kad treba restartovati, da potvrdi. Ako nece da radi update, najbolje da ga skroz iskljuci iz istih razloga - da ne smara.
[ Don88 @ 14.01.2014. 09:18 ] @
Ma iskljucivao sam ja sve servise koji se mogu iskljuciti a da se ne poremeti stabilnost,ali uvek se s vremena na vreme dogodi da nesto izbaci popup-ako ne verujete-probajte :) mislim da cu da probam varijantu sa FreeBSD,jer navodno on trpi i hard shutdown, sto bi mi odgovaralo,jer mi je lakse reci mu da ugasi komp na silu i da upali,nego telefonom razbijati glavu sta je problem :)
[ Java Beograd @ 14.01.2014. 09:24 ] @
Glas razuma: dva puta dobro razmisli pre nego što na HP notebook instaliraš Linux.
[ component @ 14.01.2014. 09:30 ] @
Po meni je to dobra ideja. Ukoliko ti FreeBSD radi dobro na tom modelu i ako imaš za njega softver koji ti treba, kada jednom podesiš sistem ne verujem da ćeš ikada više imati nekih problema. Ja sam ćaletu postavio Kubuntu i pokazala se kao bolja opcija od Windowsa. To se i potvrdilo nakon samo nekoliko dana pošto je dobio neki mail od nekog prijatelja, ali mu nije bilo jasno o čemu se radi i nije mogao da otvori slike iz attachemnta. Naravno niti je taj prijatelj poslao mail, niti su slike bile slike već neki izvršni fajlovi. Računar mu radi isto kao i prvog dana, bez virusa ili nečeg sličnog...
Ukoliko ti uspe FreeBSD varijanta moći ćeš rođaku da kažeš "Slobodno idi po intenetu gde god hoćeš i klikći na šta god hoćeš".
[ anon325 @ 14.01.2014. 09:39 ] @
Citat:
Java Beograd:
Glas razuma: dva puta dobro razmisli pre nego što na HP notebook instaliraš Linux.


Zašto? Znam najmanje dva HP notebook-a koji rade pod Ubuntu-om bez problema...
[ HeYoo @ 14.01.2014. 09:59 ] @
99% da ce Linux raditi ok. Posto je netbook u pitanju, verovatno je neki Atom u njemu. Atom je koliko znam odlicno podrzan.
Vrlo verovatno je netbook i dosao s inicijalno instaliranim linuxom koji je naknadno pregazen.
Na kraju krajeva lako je podici live sistem s fleske pa proveriti.
[ Java Beograd @ 14.01.2014. 10:41 ] @
Uvek bude neki problem sa drajverima. Notebookovi uvek imaju neki specifičan hardver, pa je teško naći drajvere i za XP a kamoli za neki BSD ili neki Linux.
Ne kažem da je nemoguće, daleko bilo, samo kažem da valja dva puta razmisliti.
[ madamov @ 14.01.2014. 11:43 ] @
Umesto OS-a, ja bih mu promenio uređaj, ako je ikako moguće, bilo finansijski ili inače. Moj matori (83 godine) koji nikada nije seo za računar, niti ima ili je imao želju da ikad sedne, je za pola sata počeo sam da surfuje sa iPadom. Nemaš nikakvih zezanja sa OS-om ili drajverima, radiće sigurno, on će brzo da se snađe.
[ anon325 @ 14.01.2014. 12:10 ] @
Citat:
Java Beograd:
Uvek bude neki problem sa drajverima. Notebookovi uvek imaju neki specifičan hardver, pa je teško naći drajvere i za XP a kamoli za neki BSD ili neki Linux.
Ne kažem da je nemoguće, daleko bilo, samo kažem da valja dva puta razmisliti.


Pa ja sam više problema sa drajverima imao sa Toshiba-om nego sa HP-om... Da ne pričam što nemaju podršku za bilo šta starije od 3 godine (Toshiba)...
[ plus_minus @ 14.01.2014. 12:56 ] @
Citat:
madamov:
Umesto OS-a, ja bih mu promenio uređaj, ako je ikako moguće, bilo finansijski ili inače. Moj matori (83 godine) koji nikada nije seo za računar, niti ima ili je imao želju da ikad sedne, je za pola sata počeo sam da surfuje sa iPadom. Nemaš nikakvih zezanja sa OS-om ili drajverima, radiće sigurno, on će brzo da se snađe.


Još bolje neka accer ili lenovo tabla.
[ bachi @ 14.01.2014. 13:48 ] @
Zar to nije Windows Metro šit?

Mislim na idiot-proof os? :D
[ bakara @ 14.01.2014. 15:32 ] @
Potpuno isti problem sam starijim ljudima koji vise nisu mogli da placaju racune za telefon i hteli da kupe racunare (koje nemaju pojma da koriste) zbog skajpa resio na taj nacin sto sam ih savetovao da potpisu ugovore za mobilne telefone (naravno svako u svojoj drzavi), instalirali skajp na oba i radi iskljucivo preko 3G mreze, placaju uglavnom samo pretplatu, a mogu i da se cuju i vide u svakom momentu.

Ne moram da pominjem da su telefon i onako do sad koristili, pa je period privikavanja minimalan.

Zakljucak:
nema potrebe da izmisljate resenja sa racunarima, laptopovima, i tabletima...kad telefon svakako vec imaju i koriste.
[ Homer J. Simpson @ 14.01.2014. 16:31 ] @
Tableti su mnogo bolji od telefona posto su veci , posebno ako se koriste i za surf

Citat:
bachi: Zar to nije Windows Metro šit?

Mislim na idiot-proof os? :D

Ne Metro je komplikovan tako da nije idiot-proof OS vec OS from idiots :D
[ madamov @ 14.01.2014. 20:20 ] @
Citat:
plus_minus:
Citat:
madamov:
Umesto OS-a, ja bih mu promenio uređaj, ako je ikako moguće, bilo finansijski ili inače. Moj matori (83 godine) koji nikada nije seo za računar, niti ima ili je imao želju da ikad sedne, je za pola sata počeo sam da surfuje sa iPadom. Nemaš nikakvih zezanja sa OS-om ili drajverima, radiće sigurno, on će brzo da se snađe.


Još bolje neka accer ili lenovo tabla.


Najbolje je ono s čime će čovek da se lakše snađe. Dakle, najbolje da proba, ja sam od Android tableta smao iz tuđih ruku video Asus Transformer i nije mi baš delovao user friendly i idiot proof.
[ jablan @ 14.01.2014. 21:07 ] @
Predlažem Linux (neki uobičajeni, tipa Ubuntu ili Lubuntu ako je slabija mašina). Samo da ga namesti neko ko ume, da isključi apdejte, omogući autologin i to bi bilo to. Inače, glupost je da na HP laptopima ne radi Linux, kao prvo HP laptopa ima sigurno na stotine, sa isto toliko kombinacija hardvera. Ja sam lično posedovao dva i ni sa jednim nisam imao problema. Takođe nisam imao problema ni sa Acerom npr, ali to opet ništa ne znači. Na kraju krajeva nema ništa lakše nego probati, narežeš LiveCD (ili USB fleš), ubaciš i probaš. Ako proradi iz prve (za šta su velike šanse), super. Ako ne proradi iz prve, opet ima šanse da će sve proraditi ako se neko stručan potrudi.
[ S A J A @ 14.01.2014. 22:44 ] @
Isprobana varijanta:

Windows 7
Instalirani osnovni programi
Isključene sve zezancije, updatovi, sinhronizacije i nepotrebni programi
Bez antivirusa i ostalih zaštita
Korisnički nalog sa standardnim privilegijama
Aktiviran UAC sa šifrom koju korisnik ne zna

Rezultat:
Ništa ne iskače
Može da se koristi samo ono što je instalirano, ne može da instalira niti deinstalira ništa
Virusi i slična gamad ne mogu da naprave nikakvu štetu jer nemaju privilegije
Korisnik koji radi na računaru, slučajno ili namerno, takođe ne može da napravi nikakvu štetu jer nema privilegije
[ mr. ako @ 15.01.2014. 00:02 ] @
^ Preporucujem anti-virus da bude instaliran, UAC nije dovoljna zastita.
Ja im instaliram AVG koji bukvalno ne primecuju, cak i na slabijim masinama kad radi dnevni update.
[ Don88 @ 15.01.2014. 09:17 ] @
obrni okreni, opet dodjosmo sa odgovorima na isto sto sam ja radio i sto mi se pokazalo kao neodgovarajuce :)
nego,zahvaljujem na odgovorima,resen je 'problem', instalirao sam freebsd, ocistio ga od svega suvisnog,malo me samo zeza instalacija skype-a, ali resicu i to,bitno je da je moguce instalirati ga :)
[ anon325 @ 15.01.2014. 10:09 ] @
Ne znam zašto stavljate sistem sa mnogo lošijom podrškom za hardware, plus je nestabilniji za desktop? Ubuntu LTS, gnome 2 desktop ili Mint i neće vas boleti glava...
[ BuzzLightyear @ 13.10.2021. 19:53 ] @
[ mjanjic @ 14.10.2021. 03:41 ] @
Ne kapiram zašto mora Skype, Viber radi i na mobilnom i na desktopu, a za te starije je mnogo bolji, imam koleginice koje su pred penzijom pa su se snašle da naprave razne Viber grupe za promocije i razmenu iskustava (ono Oriflejm i slično), a na Skajpu bi rodile mečku da urade nešto tako.

Potom, može da nauči da koristi Gmail, pa je tu Google Meet, itd., a sve to može i direktno iz brauzera, ne mora čak ni da ima desktop aplikaciju. Međutim, nisu ni ti stariji ljudi isti, dešava se da neko ko je završio samo četvorogodišnju srednju školu lako pohvata kako se koristi npr. tablet, a da neki koji su davno završili višu školu i ceo život radili neki šablonski posao uz 2 aktivne vijuge u glavi, sad ne mogu da se snađu ni na mobilnom, a kamoli računaru. E, takvi odu da kupe neki laptop da bi komunicirali sa decom u inostranstvu, a ovi u prodavnici im uvale laptop sa HDD-om koji nema SSD, pa Win10 na njemu radi "super".
[ nkrgovic @ 14.10.2021. 08:25 ] @
Ne uvali im niko nista - nego dodju i traze "najjeftiniji".

Sto se tice OP-ovog pitanja: Ako je cilj da koristi taj laptop, onda samo Win 10, redovan update. Ne zelis da imas problema. Alternativa jeste neki Mint ili tako nesto, ali tu je pitanje sta je podrzano i to treba dobro istraziti.....
[ SlobaBgd @ 14.10.2021. 09:57 ] @
Ljudi, tema je iz 2014. godine, ne pecajte se! To što ovaj "proof idiot" oživljava teme stare i po 20 godina je stvar za dublju analizu kvalifikovanih stručnjaka, kao što bi isti ti kvalifikovani stručnjaci trebalo da se pozabave inertnom moderacijom.
[ BuzzLightyear @ 14.10.2021. 10:16 ] @
Tema je očigledno još uvek aktuelna. Ja sam pre 20 godina bio na Windowsu, sada sam na Linuxu.
[ SlobaBgd @ 14.10.2021. 10:19 ] @
Koga boli uvo za to?
[ BuzzLightyear @ 14.10.2021. 10:42 ] @
Izgleda tebe, pošto troluješ temu staru 7 godina.
[ SlobaBgd @ 14.10.2021. 12:06 ] @
Ti si, zemljače, "oživeo" temu staru sedam godina postavljanjem glupavog video klipa koji ni uz najveću dobru volju učesnika u temi veze nema sa "idiot-proof" OS-om. Toliko o trolovanju. Ja sam se uključio da bih skrenuo pažnju na tvoje glupiranje na temi, što nkako nije trolovanje već je konstruktivni doprinos.

Slažemo li se bar oko toga, Irena?
[ BuzzLightyear @ 14.10.2021. 12:16 ] @
Koja sad Irena?

Video klip nije glupav, nego ti verovatno ne razumeš nemački. Radi se o operativnom sistemu za koji je pokojni autor dobio instrukcije direktno od Boga. Ceo sistem je napisan na HolyC programskom jeziku. Video je u skladu sa temom "idiot-proof" OS. Kod TempleOS je posebno idiot proof to što Temple OS nema podršku za TCP/IP, pa raznorazni idioti ne bi mogli da troluju. Ono što ti pišeš nema nikakve veze sa temom. Kakve veze ima koliko je tema stara, kada operativni sistemi i dalje idu napred?

Evo video na engleskom koji opisuje jedini (idiot-proof) OS koji je rađen po instrukcijama dobijenim od Boga.

[ SlobaBgd @ 14.10.2021. 13:28 ] @
Citat:
BuzzLightyear: Koja sad Irena?

https://www.elitemadzone.org/p4008575
[ BuzzLightyear @ 14.10.2021. 13:36 ] @
Ti baš pratiš ono što ja pišem. Šteta što si upropastio ovakvu temu. Tema je bila kao staro vino. Sada je kao sirće.
[ SlobaBgd @ 14.10.2021. 14:54 ] @
Možda bi i ti trebalo da pratiš šta pišeš. Iznenadio bi se!
[ BuzzLightyear @ 14.10.2021. 15:14 ] @
Nisam ja budala da čitam gluposti. Jel hoćeš molim te ukratko da mi prepričaš, pošto vidim da pomno pratiš.
[ BuzzLightyear @ 17.10.2021. 22:29 ] @
Elite mom? Jel ovo neka naša koleginica sa foruma?