[ darko 79 @ 25.02.2014. 09:57 ] @
Zanima me koja je procedura zabrane koriscenja njive ukoliko neko istu nepokretnost koristi bez saglasnosti vlasnika?

Da li je MUP ovlascen u tim situacijama da deluje,kako bi saopstio doticnom da se iseli sa protivpravno zauzete parcele?

Da li moze da se posalje sudu predlog za izricanje privremene mere sa predlogom iseljenja doticnog sa zauzete parcele?
Napominjem da ne postoji bio kakav ni usmeni ni pismeni dogovor po kome bi taj uopste imao prava da koristi nepokretnost,vec je istu zauzeo nasilnicki i odbija da prekine sa koriscenjem ?
Da li ima neko neku ideju koja bi bila najbolja varijanta da se doticni iseli sa parcele?
Odbija da se javi na telefon,usmeno odbija takodje bilo kakvu saradnju,a hoce da koristi besplatno iako to nije njegovo.
Imamo posedovni list koji jasno dokazuje ko je vlasnik,on svakako nije vlasnik.
[ Java Beograd @ 25.02.2014. 10:25 ] @
"Presaviješ tabak", pa na sud.
[ darko 79 @ 25.02.2014. 10:40 ] @
Citat:
Java Beograd: "Presaviješ tabak", pa na sud.



Javo a reci mi koju tuzbu da podnesem,kako da glasi naslov tuzbe.
Da li je bolja varijanta predlog za izricanje privremene mere,nesto sto bi ubrzalo postupak,jer ako bi isli na parnicni postupak on ce to uzorati,i vec u aprilu zasejati i sta ja onda da mu radim,a to bi prodali o tome se radi,postoji zainteresovan kupac,a niko nece uci tamo kada vidi da to neko koristi,ako moze da se postavi primer tuzbe na forumu kako bi to otprilike izgledalo forma tuzbe.
[ Java Beograd @ 25.02.2014. 11:16 ] @
Mislim da ima ovde na forumu nekoliko pravnika. Od njih ćeš dobiti valjaniji savet.
[ Miroslav Jeftić @ 25.02.2014. 11:50 ] @
Citat:
darko 79: Javo a reci mi koju tuzbu da podnesem,kako da glasi naslov tuzbe.
Da li je bolja varijanta predlog za izricanje privremene mere,nesto sto bi ubrzalo postupak,jer ako bi isli na parnicni postupak on ce to uzorati,i vec u aprilu zasejati i sta ja onda da mu radim,a to bi prodali o tome se radi,postoji zainteresovan kupac,a niko nece uci tamo kada vidi da to neko koristi,ako moze da se postavi primer tuzbe na forumu kako bi to otprilike izgledalo forma tuzbe.


Moraćeš podneti tužbu, mislim da nema druge; pošto kažeš da je stvar hitna, onda bolje odmah nađi advokata i posavetuj se, nemoj čekati forum
[ darko 79 @ 25.02.2014. 12:30 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Moraćeš podneti tužbu, mislim da nema druge; pošto kažeš da je stvar hitna, onda bolje odmah nađi advokata i posavetuj se, nemoj čekati forum :)

Dobro, nego sam mislio neke od mogucnosti,u svakom slucaju hvala na savetima.
[ Miroslav Jeftić @ 25.02.2014. 12:36 ] @
Nisam siguran koje je drugo rešenje... pošto je to njiva i njoj trenutno nema ničega, onda ne može niko ni da reaguje, jedino kad ga zatekneš u njivi da zoveš policiju da ga izbace, to onako laički
[ darko 79 @ 25.02.2014. 12:56 ] @
Da trenutno nema nicega,ali on dolazi iz drugog mesta kao bi to obradio,
mislio sam tuzba uradi sam,da ne bih se izlagao dodatnim troskovima angazovaje advokata,placanje njegovog zastupanja...
nesto sto bih mogao da odradim uz pomoc foruma i kolega koji su imali isti ili slican problem.
[ Dexic @ 25.02.2014. 12:56 ] @
Policija verovatno nece ni reagovati za izbacivanje sa njive, osim ako nije nesto postavljeno na njoj (nelegalno), pa se preko suda dobije resenje da to izbace.

Ali da dodju da izbace nekoga, to nece da pije vodu..
Racunaj da je "odbrana" njive tvoj licni problem, i da osim u gornjem slucaju, ne ocekujes nikakvu pomoc drzave/policije u tome!
[ Miroslav Jeftić @ 25.02.2014. 13:30 ] @
Citat:
darko 79: Da trenutno nema nicega,ali on dolazi iz drugog mesta kao bi to obradio,
mislio sam tuzba uradi sam,da ne bih se izlagao dodatnim troskovima angazovaje advokata,placanje njegovog zastupanja...
nesto sto bih mogao da odradim uz pomoc foruma i kolega koji su imali isti ili slican problem.


Opet, nisam pravnik, ali ne vidim kako bi tužio/prijavio/šta god nekog na osnovu toga što će možda za dva ili tri meseca da uđe u njivu? Tj. ne možeš ga valjda tužiti za nešto što nije ni uradio
[ darko 79 @ 25.02.2014. 13:36 ] @
Miroslave ako on pokosi,znaci da je usao protivpravno na posed,e a i vec je prosle godine to radio,
a ako koristi 10 godina to postaje njegovo vlasnistvo po osnovu sluzbenosti,on je kosio ali moze da i uzore i da poseje recimo psenicu i to onda dodatno komplikuje stvari.



imam ovde neki formular iz neke knjige koliko je to uopste tacno i validno za sud



SMETANJE POSEDA
PRIVREMENA MERA
H I T N O !!!!!!


TUŽILAC :
TUŽENI :

TUŽBA
RADI SMETANJA POSEDA broj parcele
SA
PREDLOGOM ZA ODREĐIVANJE PRIVREMENE MERE
iseljenje tuženog sa parcele

Tuženi protivpravno i nasilno je zauzela katastarsku parcelu broj: parcele ,katastarska opština ,Potes/ulica , i odbija da istu napusti,iako nema zakonskog osnova da na istoj boravi jer poseduje u susedstvu vec svoju parcelu, svakodnevno obilazi zauzetu parcelu i brani da istu koristim,te iz tog razloga tužba za smetanje poseda je opravdana,a sa ciljem kako bi se tuženom izrekla hitna mera napuštanja gorenavedene protivzakonito i nasilno zauzete parcele koja nije u njegovom vlasništvu, a što se iz priloženog posedovnog lista jasno vidi.

Dokaz:
izvod iz posedovnog lista
Odavde sledi da tužilac ima pravo vlasništva nad parcelom.
2.

S obzirom da tuzeni odbija svaki vid komunikacije gde bi joj se ukazalo na osnovu vidljivih i nesumljivih dokaza da zauzeta parcela nije njegova već je njegova parcela odmah do zauzete,tužba je jedini način da joj se saopšti da mora preći na svoju parcelu a zauzetu osloboditi jer zauzeta parcela je vlasnistvo tuzioca.
Ovim njegovim postupkom nacinjena je steta tuziocu usled zauzeća parcele koja je u njegovom vlasništvu,nije u mogucnosti da obrađuje.



Iz iznetog proizilazi da je tuženi prema tužiocu izvršio smetanje poseda nezakonitim zauzećem parcele te mu načinio štetu jer nije moguće obrađivati parcelu i time obezbediti najosnovnije egzistecijalne potrebe,jer tužena strana odbija izaći sa zauzete parcele i time obezbediti tužiocu korisćenje njenog vlasništva.


Tužilac zahteva da sud
Iz predloženih dokaza utvrdi da je tuženi smetala tužioca u mirnom korišćenju prava vlasnistva nad parcelom,protivpravno zauzevsi parcelu,a koja tuzenom nikako ne pripada,vec pripada vlasniku ,
tužilac predlaže da Sud usvoji tužbeni zahtev donoseći sledeće:

R E Š E NJ E

1. UTVRĐUJE SE da je tuženi smetao tužioca : kp KO ,maticni broj katastarske opstine: sa ulicom u , na taj način što je zauzeo parcelu:broj , zabranjujući tužiocu da obradjuje parcelu koja je u vlasnistvu tuzioca,
2. NALAŽE SE tuženom da, u roku od 24 sata od prijema ovog rešenja a pod pretnjom prinudnog izvršenja , napusti kp : KO sa ulicom _u _ tako što će da prestane da koristi imovinu tužioca,nasilnički kao što je do sada bio slucaj,
3. ZABRANJUJE SE tuženom da ubuduće na isti ili sličan način ometa tužioca u mirnom posedu i vršenju prava vlasništva nad kp:, KO sa ulicom u pod pretnjom novčanog kažnjavanja
4. Obavezuje se tuženi da tužiocu nadoknadi parnične troškove koliko budu izneli,
5. Žalba na ovo rešenje ne zadržava njegovo izvršenje

II
Odredbom čl. 442 ZPP određeno je da sud može po službenoj dužnosti i bez saslušanja protivne stranke odrediti privremene mere radi sprečavanja nasilja i otklanjanja nenadoknadive štete,
1.



Bez privremene mere postoji realna opasnost da će daljim korisćenjem tuženog, biti dovedena u pitanje egzistencija tužioca.
Ovakva situacija i ponašanje tuženika izazvala je jako uznemirenje kod tužioca i opravdan je strah za lični i fizički integritet, egzistenciju i dosadašnji miran način života,
Iz svega napred iznetog jasno proizilazi ne samo verovatnoća nasilničkog ponašanja od strane tužene strane već i potpuna neizvesnost u vezi napuštanja od strane tuženog, katastarske parcele., kao i potpuna osnovanost predloga za određivanje privremene mere čime su ispunjeni svi uslovi propisani u ZIP
Jasna je i potreba da se privremena mera donese hitno - bez održavanja ročišta
Pored toga, imajući u vidu stanje i pravo vlasništva nad parcelom, određivanjem predložene privremene mere tuženiku neće biti naneta nikakva šteta, a otkloniće se opasnost nastanka nenadoknadive štete tužiocu.
Na osnovu iznetog, tužilac predlaže da Sud HITNO, VAN ROČIŠTA, PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI odnosno po predlogu stranke donese sledeće:

REŠENJE

1. ODREĐUJE SE PRIVREMENA MERA OBEZBEĐENJA, I TO :
1.1. NALAŽE SE TUŽENOM DA ODMAH TUŽIOCU _ OMOGUĆI NESMETANO KORIŠĆENJE KP:_KAO I DA TUŽIOCU OMOGUĆI OBRAĐIVANJE i RASPOLAGANJE NAD PARCELOM PO OSNOVU VLASNIŠTVA , TAKO ŠTO ĆE OMOGUĆITI TUŽIOCU POTPUNO I NESMETANO KORISĆENJE I NESMETANO OBRADJIVANJE PARCELE UKLANJANJEM LETINE I OSTALIH STVARI KOJE SE NALAZE NA ZAUZETOJ PARCELI: KP: KO _ SA ULICOM U , A POD PRETNJOM PRINUDNOG IZVRŠENJA, A UKOLIKO TO TUŽENI NE UČINI, OVLAŠĆUJE SE TUŽILAC DA SAM O TROŠKU TUŽENIKA PREUZME SPROVODJENJE PRAVA VLASNIŠTVA NAD PARCELOM TAKO ŠTO ĆE UZ ASISTENCIJU POLICIJE OMOGUĆITI ISELJENJE TUŽENOG SA KP: KO :_ SA ULICOM:_ U _ U SVAKO DOBA DANA I NOĆI
1.2. TUŽENOM:_ POD PRETNJOM IZRICANJA NOVČANE KAZNE ZABRANJUJE SE VERBALNO I FIZIČKO UZNEMIRAVANJE TUŽIOCA: PRILIKOM KORIŠĆENJA I RADA NAD PARCELOM.
2. PROTIV OVOG REŠENJA ŽALBA NIJE DOZVOLJENA, ODNOSNO ŽALBA NA REŠENJE NE ZADRŽAVA NJEGOVO IZVRŠENJE
3. OVA PRIVREMENA MERA OSTAJE NA SNAZI DO PRAVOSNAŽNOG OKONČANJA OVOG POSTUPKA

Tužilac________________




Zanima me jel moza ovako da se napise,da li je to uopste validno.
[ dusans @ 25.02.2014. 13:45 ] @
Tuži ga i dok čekaš pusti ga da poseje i obradi i ti na kraju oberi i prodaj.
[ dava @ 25.02.2014. 13:54 ] @
Ne znam kako će ti u ovom slučaju sud pomoći, ali ja bih našao čovjeka i popričao.
Dobar dan, da pređemo na stvar. Ja imam njivu koju ne koristim, ti imaš želju da je obrađuješ. Hajde da se dogovorimo o godišnjem zakupu. Ako pristane dogovorite se, a ako ne kažeš mu da će raditi total herbicid. I naravno, ispuniš obećanje.

Citat:

Miroslave ako on pokosi,znaci da je usao protivpravno na posed,e a i vec je prosle godine to radio,
a ako koristi 10 godina to postaje njegovo vlasnistvo po osnovu sluzbenosti,on je kosio ali moze da i uzore i da poseje recimo psenicu i to onda dodatno komplikuje stvari.


Mislim da ovo ne važi za zemlju u privatnom vlasništvu. Znam da se to odnosi za državnu zemlju, ali ni tada ne postaje tvoje vlasništvo nego stičeš pravo da je prvi otkupiš po nekoj nižoj cijeni ili tako nešto. I mislim da treba državi uplaćivati svake godine neku taksu za korištenje.

P.S. Izvini ali ne mogu da ne primjetim da te k.r.ju na svakom koraku. Budi malo čvršći u svojim stavovima.


[ Miroslav Jeftić @ 25.02.2014. 13:54 ] @
Citat:
darko 79: Miroslave ako on pokosi,znaci da je usao protivpravno na posed,e a i vec je prosle godine to radio,
a ako koristi 10 godina to postaje njegovo vlasnistvo po osnovu sluzbenosti,on je kosio ali moze da i uzore i da poseje recimo psenicu i to onda dodatno komplikuje stvari.


Trebao si ga onda tužiti još prošle godine... mada niko nije lud da plaća pripremu zemljišta i setvu na njivi koja nije njegova i koju mu može bilo ko preorati sutradan, čisto sumnjam da bi tako nešto uradio, košenje trave je bezveze, ako je neki korov u pitanju
[ Bik Koji Sedi @ 25.02.2014. 14:08 ] @
Darko, meni kao laiku ovo što si citirao deluje prilično nepismeno, i pravopisno i pravno.

Ne kaže se džabe da čovek koji zastupa samog sebe na sudu ima magarca kao klijenta. (Ne zameri, šalim se malo.)

Kratko i jasno: angažuj advokata!


Kad tuženi izgubi parnicu, sve advokatske troškove će on snositi.
[ EmmaR @ 25.02.2014. 14:09 ] @
Citat:
dusans: Tuži ga i dok čekaš pusti ga da poseje i obradi i ti na kraju oberi i prodaj.


Ovo je dobro. Postoji mali milon nacina da se oteraju napasti iz zemlje i sa zemlje: od strpljivog branja tudjeg ploda (ako je to nesto sto ti treba), spaljivanja, preoravanja, prskanja totalom (sto neko rece), ogradjivanja i slicno. Tvoje je, imas papire i mozes da radis sta god hoces legalno sa svojim zemljistem.

Inace, "seljacka pamet" uvek moze da iznenadi pogotovo sada kada ima dosta prinudnih i privremenih seljaka koji se ne libe da uzurpiraju tudje nekorisceno parce zemlje samo ako procene da vlasnik ne obilazi imanje (cuti, kada ti nije nikla nekakava vikendica od 300 kvadrata na placu, tek bi onda bilo sto muka) a na zgodnom je mestu.
[ dava @ 25.02.2014. 14:15 ] @
Ako je u pitanju samo košenje trave, a da tebi ne treba ta trava za nešto, pa trebao bi da se zahvališ tom čovjeku na tome.
[ bakara @ 25.02.2014. 14:18 ] @
Cek, ne kapiram...ako sam dobro razumeo sad je njiva slobodna i niko je ne koristi?

Jednostavno obezbedi njivu (ogradi ako mozes) ili neka ti neko javi kada se on pojavi...ako pocne nesto da radi tog trenutka zoves policiju i kazes da je covek `ladno poceo da obradjuje tvoju zemlju i trazis da dodju i da naprave zapisnik o tome.
[ Miroslav Jeftić @ 25.02.2014. 14:33 ] @
Citat:
bakara: Cek, ne kapiram...ako sam dobro razumeo sad je njiva slobodna i niko je ne koristi?

Jednostavno obezbedi njivu (ogradi ako mozes) ili neka ti neko javi kada se on pojavi...ako pocne nesto da radi tog trenutka zoves policiju i kazes da je covek `ladno poceo da obradjuje tvoju zemlju i trazis da dodju i da naprave zapisnik o tome.


Nije baš lako ograditi nešto što može biti i 400m u dužinu

Citat:
dava: Ako je u pitanju samo košenje trave, a da tebi ne treba ta trava za nešto, pa trebao bi da se zahvališ tom čovjeku na tome.


Tako je i meni ličilo, moji su tražili nekog da pokosi travu u bašti (za pare) i nije hteo niko, a ne za džabe još
[ Dexic @ 25.02.2014. 14:34 ] @
A on ce da sedi dok policija popije kaficu i dodje?:)
Moze da snima, pa prikaze nekako kao dokaz, ali da zove policiju za ovako nesto - moze samo da ON popije kaznu za uznemiravanje policije, ako se ne zatekne niko na njivi, niti ima dokaza da je zloupotrebljivana.

Advokat ovde moze da pomogne samo da izbaci nesto sa njive - samo ograda i obezbedjenje mogu da zadrze istu van.
[ darko 79 @ 25.02.2014. 14:38 ] @
Bakara mislim da ce uzorati mart, april jer je njiva bliza njemu nego nama,mi smo desetrak kilometra od te njive,a njemu je blize jer je na dobrom mestu,o tome se radi,moze da ode kad hoce do te njive.
Uselio se jer mi nju nismo koristili godinama,mislio je i smatrao da osim svoje koju ima odmah do nase, da prisvoji i nasu njivu,jednostavnio da koristi bez pitanja bez bilo kakve naknade,e sada je problem nastao jer smo nasli kupca,koji ce za najvise nedelju dana spremiti novac za kupovinu,ne verujem da ce ovaj odustati od daljeg koriscenja jer je prosle godine njivu dobro nadjubrio kako bi je pripremio za ovu godinu da koristi,mi nismo prosle godine obratili paznju jer nismo tada nasli kupca,i to je najveca greska trebali smo da mu to zablokiramo a mi nismo,

e o tome se radi,da li ce pristati ili nece da izadje jer u posedovnom listu mi smo vlasnici zapravo moja majka.Sve legalno.
Pokusacemo finim putem ukoliko ne uspe,preostaje nam kao sto kazes da prijavimo policiji kako bi sacinil zapisnik a koji ce kasnije sluziti svrsi u dokazivanju da je on zauzeo njivu,bar ja sam tako to razumeo kako ste mi i Vi ali i ostale kolege na forumu objasnili.
[ darko 79 @ 25.02.2014. 14:44 ] @

Citat:
Dexic: A on ce da sedi dok policija popije kaficu i dodje?:)
Moze da snima, pa prikaze nekako kao dokaz, ali da zove policiju za ovako nesto - moze samo da ON popije kaznu za uznemiravanje policije, ako se ne zatekne niko na njivi, niti ima dokaza da je zloupotrebljivana.

Advokat ovde moze da pomogne samo da izbaci nesto sa njive - samo ograda i obezbedjenje mogu da zadrze istu van.


Ali kako onda uopste dokazati da je zauzeta njiva,recimo on uzore vidi se da je uzorano,ali on moze reci po dolasku policije kod njega kuci ja ne znam nista o tome jednostavno da odrekne,i ondaa sam ja u problemu,kako onda dokazati da je on uzorao ako on dodje na ideju do odrekne ucinjeno delo.
[ dava @ 25.02.2014. 14:54 ] @
To što je pođubrio ne mora da znači da će je uzorati. Ako je čovjek pokosio, vjerovatno ima krave, a ko ima krave ima i đubra da ne zna šta će sa njim. Možda je đubrenjem samo htio da se riješi viška đubriva koje ima na gomili negdje iza štale, a ujedno da do godine obezbjedi bolju travu za stoku.

Sad se ja pitam da li taj čovjek uopšte zna za ovaj problem i šta mu se sprema. Možde biti da je samo primjetio zapuštenu parcelu, zaraslu travom, a njemu trava treba pa još i znajući da ljudi inače plaćalu košenje, uzeo sebi za pravo da je pokosi i odveze sebi travu koja mu treba, a i ovako propada.

Potraži čovjeka i popričaj sa njim. Šta ako kaže: sve ovo gore navedeno, izvini ti se i još kaže da više to neće raditi, a ti vamo spremio tršku artiljeriju.
[ darko 79 @ 25.02.2014. 15:01 ] @
Citat:
dava: To što je pođubrio ne mora da znači da će je uzorati. Ako je čovjek pokosio, vjerovatno ima krave, a ko ima krave ima i đubra da ne zna šta će sa njim. Možda je đubrenjem samo htio da se riješi viška đubriva koje ima na gomili negdje iza štale, a ujedno da do godine obezbjedi bolju travu za stoku.

Sad se ja pitam da li taj čovjek uopšte zna za ovaj problem i šta mu se sprema. Možde biti da je samo primjetio zapuštenu parcelu, zaraslu travom, a njemu trava treba pa još i znajući da ljudi inače plaćalu košenje, uzeo sebi za pravo da je pokosi i odveze sebi travu koja mu treba, a i ovako propada.

Potraži čovjeka i popričaj sa njim. Šta ako kaže: sve ovo gore navedeno, izvini ti se i još kaže da više to neće raditi, a ti vamo spremio tršku artiljeriju.


Pokusacemo sa finim nacinom,sta cu takve sam prirode da mu pruzim sansu da se pokaje,ali kao nece da se pokaje moram imati rezervnu varijantu za nedaj boze,da znam kompletno sve opcije koje mi stoje na raspolaganju,pa i total herbicid to je poslednje resenje ako zakaze sud,policija i ostale sluzbe.
[ Dexic @ 25.02.2014. 15:10 ] @
Citat:
darko 79:

Citat:
Dexic: A on ce da sedi dok policija popije kaficu i dodje?:)
Moze da snima, pa prikaze nekako kao dokaz, ali da zove policiju za ovako nesto - moze samo da ON popije kaznu za uznemiravanje policije, ako se ne zatekne niko na njivi, niti ima dokaza da je zloupotrebljivana.

Advokat ovde moze da pomogne samo da izbaci nesto sa njive - samo ograda i obezbedjenje mogu da zadrze istu van.


Ali kako onda uopste dokazati da je zauzeta njiva,recimo on uzore vidi se da je uzorano,ali on moze reci po dolasku policije kod njega kuci ja ne znam nista o tome jednostavno da odrekne,i ondaa sam ja u problemu,kako onda dokazati da je on uzorao ako on dodje na ideju do odrekne ucinjeno delo.

O tome ti pricam!
Ti policiju mozes da pozoves i da imas koristi (tj. da nemas cak i stete) samo ako imas dokaz, u vidu nekog snimka (koji mora biti legalan).

Super je ako se on odrice da je to radi - iskoristi to i kad prodajes, njiva je vec podjubrena :) A sad ogradu ili nista.
[ Dexic @ 25.02.2014. 15:11 ] @
Citat:
dava:
To što je pođubrio ne mora da znači da će je uzorati. Ako je čovjek pokosio, vjerovatno ima krave, a ko ima krave ima i đubra da ne zna šta će sa njim. Možda je đubrenjem samo htio da se riješi viška đubriva koje ima na gomili negdje iza štale, a ujedno da do godine obezbjedi bolju travu za stoku.

Sad se ja pitam da li taj čovjek uopšte zna za ovaj problem i šta mu se sprema. Možde biti da je samo primjetio zapuštenu parcelu, zaraslu travom, a njemu trava treba pa još i znajući da ljudi inače plaćalu košenje, uzeo sebi za pravo da je pokosi i odveze sebi travu koja mu treba, a i ovako propada.

Potraži čovjeka i popričaj sa njim. Šta ako kaže: sve ovo gore navedeno, izvini ti se i još kaže da više to neće raditi, a ti vamo spremio tršku artiljeriju.

Na cemu si ti pa mislis da je ovo uopste realna mogucnost? :D
[ bakara @ 25.02.2014. 15:29 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
bakara: Cek, ne kapiram...ako sam dobro razumeo sad je njiva slobodna i niko je ne koristi?

Jednostavno obezbedi njivu (ogradi ako mozes) ili neka ti neko javi kada se on pojavi...ako pocne nesto da radi tog trenutka zoves policiju i kazes da je covek `ladno poceo da obradjuje tvoju zemlju i trazis da dodju i da naprave zapisnik o tome.


Nije baš lako ograditi nešto što može biti i 400m u dužinu :)

Ne mora bukvalno da ogradi, vec da jasno obelezi...
Seljaci obicno obeleze medju tako sto traktorom iskopaju rov izmedju dve njive.
Mislim da bi to bio dobar pocetak svega i jasno najavljivanje svojih namera da koristi imovinu.

Citat:
darko 79: Bakara mislim da ce uzorati mart, april jer je njiva bliza njemu nego nama,mi smo desetrak kilometra od te njive,a njemu je blize jer je na dobrom mestu,o tome se radi,moze da ode kad hoce do te njive.
Uselio se jer mi nju nismo koristili godinama,mislio je i smatrao da osim svoje koju ima odmah do nase, da prisvoji i nasu njivu,jednostavnio da koristi bez pitanja bez bilo kakve naknade,e sada je problem nastao jer smo nasli kupca,koji ce za najvise nedelju dana spremiti novac za kupovinu,ne verujem da ce ovaj odustati od daljeg koriscenja jer je prosle godine njivu dobro nadjubrio kako bi je pripremio za ovu godinu da koristi...

Nemoj se baviti pretpostavkama, vec idi pravo kod njega i razgovarajte, reci mu da znas da je koristio i da je to sve u redu....cak bi bio red da njemu prvom ponudis da kupi jer nameravas da prodas.

Posle toga jedino preostaje da reagujes policijom ako pocne nesto da radi na tvojoj imovini, a cak i da uradi sve sto rodi na toj njivi je tvoje, pa moze on tebe jedino da tuzi, ti ne mozes biti na gubitku, jer ti nisi nista ni ulozio.
[ Miroslav Jeftić @ 25.02.2014. 15:45 ] @
Citat:
bakara: Ne mora bukvalno da ogradi, vec da jasno obelezi...
Seljaci obicno obeleze medju tako sto traktorom iskopaju rov izmedju dve njive.
Mislim da bi to bio dobar pocetak svega i jasno najavljivanje svojih namera da koristi imovinu.


To se zove razor Sve zavisi, ako je neko zlonameran, tako nešto ga sigurno neće zaustaviti i onda jedino ostaje sud.
[ darko 79 @ 25.02.2014. 15:53 ] @
Citat:
bakara: Nemoj se baviti pretpostavkama, vec idi pravo kod njega i razgovarajte, reci mu da znas da je koristio i da je to sve u redu....cak bi bio red da njemu prvom ponudis da kupi jer nameravas da prodas.

Posle toga jedino preostaje da reagujes policijom ako pocne nesto da radi na tvojoj imovini, a cak i da uradi sve sto rodi na toj njivi je tvoje, pa moze on tebe jedino da tuzi, ti ne mozes biti na gubitku, jer ti nisi nista ni ulozio.


Sad sam pitao kevu,prosle godine je zasejan kukuruz koji je nedavno obran,u medjuvremenu je sklonio kako se to kod Vas kaze sasa,e to je kompletno ocistio sa njive, nadjubrio i svakako ce uzorati da i ove godine seje kukuruz,
odbija svaki vid komunikacije,i ne zeli ni da kupi, u ranijim pokusajima kada smo mu nudili da kupi rekao je da mu ne treba jer ima dovoljno a koristi tudje, tako da od finoce nema nista,ipak ce morati da reaguje sud.
Jedan advokat mi je rekao u neformalnom razgovoru da je moguce da mu se izrekne zabrana,kakva zabrana i koja zabrana nisam se tada posebno interesovao jer sam mislio da se nece naci kupac.

Zanima me ako se podnese tuzba sudu da li to znaci da se stavlja teret i zabelezba na parceli da do okoncanja pravosnaznog sudskog postupka ne postoji mogucnost raspolaganja imovinom ili se radi samo o zahtevu za izricanje mere iseljenja,sve mi se pomesalo u glavi.
[ Odin D. @ 25.02.2014. 15:59 ] @
@bakara

Policijom ne moze nista da postigne, i zvanje policije u takvim sporovima je samo gubljenje vremena.
Policija ne moze i nema ovlascenja da reaguje u ikakvim sporovima, osim u slucaju remecenja javnog reda i mira, ugrozavanju bezbednosti, pljacke/razbojnistva u toku i sl.
Za sve drugo treba joj nalog suda i obicno pratnja strucnih lica da im objasni sta da rade (obicno nista i ne rade nego samo fizicki obezbedjuju da strucno lice po nalogu suda obavi sta treba da obavi).

Npr. sve i da imas papir na kojem pise da je njiva tvoja:
- policajci obicno nisu ni obrazovani, a ni dovoljno pametni da razumiju sta na papiru pise (mislim u pravnom smislu);
- sve i da razumiju, nisu geometri niti imaju katastarske knjige, mape i instrumente kojima ce locirati spornu njivu na terenu;
- sva i da mogu da lociraju njivu - ne mogu znati da li ti izmisljas, ili taj sto ti je zauzeo njivu izmislja; mozda ste se odranije dogovorili da je on koristi, pa se u medjuvremenu posvadjali te sad lazete da biste napakostili jedan drugome itd...

Sve se to mora prvo razjasniti na sudu, pa sud narediti sta da se radi, pa ako sukobljene strane nece dobrovoljno da izvrse naloge iz presude - onda se salje policija da se volja suda sprovede silom.

Naravno, to je teorija.
Sta da se prakticno radi u konkretnom slucaju zavisi od niza okolnosti: koliko traju takvi sudski sporovi u tom kraju, ima li tuzeni neku vezu u sudu, opstini, ambulanti, vatrogasnoj stanici... koja ce rastezati sudjenje godinama, koliko ce sve to da kosta, da li su troskovi sudjenja naplativi od tuzenog u slucaju uspjesnosti tuzbe (cisto sumnjam) itd...

Licno mislim, uzimajuci u obzir stanje u domacem pravosludju, da je najbolje da prvo porazgovara sa covjekom, pa vidi o cemu se radi (ako niko ne koristi njivu, ne obraca paznju na nju, zapustio je godinama, zarasta u korov, ne zna se ko je vlasnik (mislim ne znaju seljaci okolo njive), je li ziv... onda nije neuobicajeno da neko odluci da je koristi "do daljeg" ili "dok moze" cisto da ne "propada dzaba", a bez ikakvih drugih kriminalnih namjera kao sto je bespravno otudjenje i sl.).
Ako se tu situacija ne rascisti - onda krenuti djonom, pa nek onda on njega tuzi.
U Srbiji je u vecinu slucajeva bolje biti tuzenik nego tuzilac, bolje duznik nego povjerilac, bolje kriv nego prav.
[ ventura @ 25.02.2014. 16:07 ] @
Što bi mu branio da koristi njivu?

Pusti ga lepo da on sve lepo odradi, i na leto/jesen angažuj kombajn da to skine i tebi odlično... I obavezno mu pošalji zahvalnicu i pozovi ga da i iduće godine slobodno koristi tvoju parcelu :)
[ Java Beograd @ 25.02.2014. 16:17 ] @
Citat:
darko 79:Zanima me ako se podnese tuzba sudu da li to znaci da se stavlja teret i zabelezba na parceli da do okoncanja pravosnaznog sudskog postupka ne postoji mogucnost raspolaganja imovinom ili se radi samo o zahtevu za izricanje mere iseljenja,sve mi se pomesalo u glavi.

Taman posla ! Ako je u zemljišnjim knjigama tvoje - onda je tvoje. Teret se upisuje ako se stavi pod hipoteku, a zabeležba ako je u svojinskom sporu (na primer ostavinska rasprava ili slično - kad sud treba da odluči kome pripada nekretnina). Ovde nije svojinski spor nad parcelom nego spor zbog uzurpacije.
[ darko 79 @ 25.02.2014. 16:21 ] @
Odin D.,
onda je poenta da tuzim katastar nepokretnosti,
ugovor postoji gde je pre 20 i kusur godina njena sada pokojna keva ostavila mojoj majci po osnovu ugovora o preraspodeli imovine za zivota parcelu sa brojem recimo 700 e, a podbroj je 2,to je na osnovu ugovora sacinjenog i overenog u sudu,

a ovome tipu takodje parcelu 700 ali sa podbrojem 3,
tako pise u ugovoru,
znaci dve parcele,dve njive ali je razlika samo u podbrojevima,

Na osnovu vazeceg posedovnog lista kevi pripada 700 podbroj 3 ne podbroj 2 kako je napisano u ugovoru,
zamenjeni su podbrojevi,ono sto je u ugovoru kevino pripada tom coveku a sto pripada coveku pise da je kevino,

Bio sam u katastru,rekli su mi da je kevino ono sto pise u posedovnom listu,a to sto pise to je 700 podbroj 3,a tu parcelu koristi taj covek,pitao sam da li je nacinjena greska u katastru prilikom upisa u zemljisne knjige,rekli su mi da oni ne mogu da pogrese i da je greska u ugovoru,zatrazio sam da vidim na osnovu kog ugovora ili dokumenta su izvrsili upis parcele sa zamenjenim podbrojevima jer se ne poklapa 2 i 3,odbili su.
Da li je mozda neko nesto naknadno falsifikovao u katastru cim odbijaju da daju dokument na uvid,ja imam ugovor gde pisu jasni podbrojevi parcela ali se ne poklapa sa podacima iz posedovnog lista.

[ darko 79 @ 25.02.2014. 16:24 ] @
Citat:
ventura:
Što bi mu branio da koristi njivu?

Pusti ga lepo da on sve lepo odradi, i na leto/jesen angažuj kombajn da to skine i tebi odlično... I obavezno mu pošalji zahvalnicu i pozovi ga da i iduće godine slobodno koristi tvoju parcelu :)


Ventura pa jedino da radi tandzara da me skine kao goluba sa kombajna.
[ ventura @ 25.02.2014. 16:25 ] @
Trebao si tako odmah da napišeš. Ti nemaš problem uzurpacije već problem vlasništva.
[ ventura @ 25.02.2014. 16:26 ] @
Citat:
darko 79:
Citat:
ventura:
Što bi mu branio da koristi njivu?

Pusti ga lepo da on sve lepo odradi, i na leto/jesen angažuj kombajn da to skine i tebi odlično... I obavezno mu pošalji zahvalnicu i pozovi ga da i iduće godine slobodno koristi tvoju parcelu :)


Ventura pa jedino da radi tandzara da me skine kao goluba sa kombajna.

Na koju foru ako je tvoja parcela?

Mislim, ti uđi sada u tuđu njivu i skini mu kukuruz, taj može da zove policiju, ona će doći, napraviti zapisnik o sukobljenim stranama, i taj drugi onda tebe može da tuži za nadoknadu štete.

Na osnovu čega će taj neko drugi tebe da tuži ako je to tvoja njiva?


Naravno, ovo se ne odnosi na taj problem koji ti imaš, jer kako rekoh u poruci gore, to tvoje je već problem svojine (ko je šta nasledio i kome je šta ostavljeno), a ne problem uzurpacije.
[ nemanjac @ 25.02.2014. 16:46 ] @
Darko apliciraj malo hrabrosti na problem, pa nismo na divljem zapadu da se plasis tandzare ?
Ako je njiva 1:1 tvoja, pali kombajn i skidaj kukuruz, kao sto ti je savetovano.

Ako imas problem sa vlasnistvom i prljavim papirima, nek ti je bog u pomoci.
[ darko 79 @ 25.02.2014. 16:46 ] @
Citat:
ventura: Na koju foru ako je tvoja parcela?

Mislim, ti uđi sada u tuđu njivu i skini mu kukuruz, taj može da zove policiju, ona će doći, napraviti zapisnik o sukobljenim stranama, i taj drugi onda tebe može da tuži za nadoknadu štete.

Na osnovu čega će taj neko drugi tebe da tuži ako je to tvoja njiva?


Naravno, ovo se ne odnosi na taj problem koji ti imaš, jer kako rekoh u poruci gore, to tvoje je već problem svojine (ko je šta nasledio i kome je šta ostavljeno), a ne problem uzurpacije.


Odnosi se na mene jer je moja njiva zapravo kevina ali to je isto,problem je u podbrojevima 2 i 3,
posedovni list se vodi na kevu,ona je uknjizena u zemljisnim knjigama bas na toj parceli koju je taj covek uzurpirao,njegova je odmah do kevine,a on nece da koristi njegovu vec hoce bas ovu jer je ona do glavnog puta,
uzurpacija njive da li bi posao odradio katastar pa da ispravi ako je do njih greska.Nema tu nista nejasno.3 je nasa a on bas 3 koristi.
[ ventura @ 25.02.2014. 16:51 ] @
Jasno je sve, nego kažem, tvoj problem nije uzurpacija nego spor oko vlasništva.
[ darko 79 @ 25.02.2014. 16:55 ] @
Citat:
nemanjac:
Darko apliciraj malo hrabrosti na problem, pa nismo na divljem zapadu da se plasis tandzare ?
Ako je njiva 1:1 tvoja, pali kombajn i skidaj kukuruz, kao sto ti je savetovano.

jeste
pise u posedovnom listu
vrsta prava svojina
oblik svojine privatna
obim prava celo pravo
udeo 1/1
broj dela 1
kultura njiva 2 klasa




Citat:
nemanjac:
Ako imas problem sa vlasnistvom i prljavim papirima, nek ti je bog u pomoci.

sve je legalno,

radi se samo u uzurpaciji jer po dokumentaciji ovaj covek je zauzeo parcelu koja nije njegova na osnovu posedovnog lista,njegova je ova druga,a ne ova koju sad seje.
Mozda je katastra pogresio pa pobrkao podbrojeve umesto 2 ubacio 3.
Da li bi mi geometar zavrsio posao?
[ Odin D. @ 25.02.2014. 17:27 ] @
Citat:
darko 79: Nema tu nista nejasno.3 je nasa a on bas 3 koristi.

Ne. Sluzbeno, 3 je njegova, a 2 je vasa, a vi mislite da je 3 vasa, a 2 njegova.
Mjerodavno je ono sto pise u katastarskim knjigama, a ne ono sto neko misli da bi trebalo da pise.
Ukoliko je doslo do neke greske kod upisa prava vlasnistva nad zemljom, prvo to mora da se ispravi u nekom sluzbenom postupku.

Cak i da on nije nista radio na toj parceli niti da je uopste koristi ili "uzurpira" kako ti kazes, svejedno vi ne mozete prodati nekom parcelu 3 jer se u katastru ne vodi na vama.
Kako mislis prodati i izvrsiti prepis necega sa sebe na nekog drugog kada se to u prvom redu i ne vodi na tebe?
[ bakara @ 25.02.2014. 18:35 ] @
Citat:
darko 79:
Odin D.,
onda je poenta da tuzim katastar nepokretnosti,
ugovor postoji gde je pre 20 i kusur godina njena sada pokojna keva ostavila mojoj majci po osnovu ugovora o preraspodeli imovine za zivota parcelu sa brojem recimo 700 e, a podbroj je 2,to je na osnovu ugovora sacinjenog i overenog u sudu,

a ovome tipu takodje parcelu 700 ali sa podbrojem 3,
tako pise u ugovoru,
znaci dve parcele,dve njive ali je razlika samo u podbrojevima,

Na osnovu vazeceg posedovnog lista kevi pripada 700 podbroj 3 ne podbroj 2 kako je napisano u ugovoru,
zamenjeni su podbrojevi,ono sto je u ugovoru kevino pripada tom coveku a sto pripada coveku pise da je kevino,

Bio sam u katastru,rekli su mi da je kevino ono sto pise u posedovnom listu,a to sto pise to je 700 podbroj 3,a tu parcelu koristi taj covek,pitao sam da li je nacinjena greska u katastru prilikom upisa u zemljisne knjige,rekli su mi da oni ne mogu da pogrese i da je greska u ugovoru,zatrazio sam da vidim na osnovu kog ugovora ili dokumenta su izvrsili upis parcele sa zamenjenim podbrojevima jer se ne poklapa 2 i 3,odbili su.
Da li je mozda neko nesto naknadno falsifikovao u katastru cim odbijaju da daju dokument na uvid,ja imam ugovor gde pisu jasni podbrojevi parcela ali se ne poklapa sa podacima iz posedovnog lista.


Mnogo si vaznih detalja ispustio da nam kazes...
Vase je samo ono sto pise u katastru, ako postoji neka greska u papirima najbolje da odatle pocnes da ispravljas.

I na kraju on koristi njivu za koju vi tvrdite da je vasa, sta je sa tom drugom njivom da li i nju koristi?

Posavetuj se ipak sa advokatom i nek ti neko strucan pregleda te papire, jako je bitno sta pise u katastru.
[ Bufalo Kikiriki @ 25.02.2014. 21:05 ] @
Citat:
darko 79
Da li bi mi geometar zavrsio posao?

Da i ovo bi ti bila najbolja opcija. Ja sam nailazio na dosta ovakvih i sličnih ali i zamršenijih slučajeva i uglavnom se sve rešilo i razrešilo.
[ Lavlja_Jazbina @ 25.02.2014. 21:32 ] @
Geometar,oglas i prodaja.Pa taj neka se smara.2klasa,vredi.Inace ce tu da resava nazalos sekira probleme.Onako,tradicionalno.
[ darko 79 @ 26.02.2014. 07:58 ] @
Pise u katastru zavedeno,da je nasa bas ta njiva koju taj covek neovlasceno koristi,pitao sam zenu koja tamo radi u katastru rekla mi je da katastar stoji iza toga da je bas ta njiva nasa,zavedeno,upisano je u zemljisnim knjigama,sanse nema teoretske da bude greske kaze Vi ste vlasnici to jest moja majka njen jmbg,ime i prezime.
Rekli su mi da utvrdjivanje na osnovu kog dokumenta je upisano u zemljisne knjige je bespotrebno gubljenje vremena jer je upisano na osnovu ranije dostavljenih dokumenata a koji su zakonski validni,i da je tu njivu moguce prodati jer se nalazi u majcinom vlasnistvu.Ona je vlasnik i ujedno prodavac.

a on je uzeo da koristi jer je smatrao da se necemo interesovati za tu njivu,i da je necemo prodavati.


Ne verujem da postoji greska,jedino je mozda mada se keva ne seca,advokat od tog coveka inace je vrlo dobar sto se tice falsifikovanja dokumenata,podmetanja,prodana dusa,da je on njoj podmetnuo da potpise nesto,ali opet majka je vlasnik pa je vlasnik jedino da su falsifikovali ugovor o zakupu,mada i to nije izvodljivo,ugovor o zakupu mora da se overi na par mesta,jedino preko nekog ovlascenja,
naci cu ovog ja advokata i porazgovaracemo i ako je to uradio onda u citavoj toj prici je taj advokat glavni krivac.
Mada on i nije zvanicni advokat vise je nadripisar.


Da on koristi njivu koja je nasa,a ovu njegovu koja je upisana na njega tvrdi da je kevina sto apsolutno nije tacno,sa te njive njegove kosi travu,mada je zaparlozena u poslednje vreme.

Vrlo zamrsena situacija,mada ja verujem da cu za par dan to resiti,
ukoliko dodje do tuzbe,to je boza nece sigurno doci do odugovlacenja sudjenaj jer u krajnjem slucaju cu traziti izuizece postupajuceg sudije u predmetu ukoliko se stavi na stranu tuzene strane,

jer

Pri određivanju rokova i ročišta po tužbama zbog smetanja poseda sud će uvek obraćati naročitu pažnju na potrebu hitnog rešavanja prema prirodi svakog pojedinog slučaja.


Raspravljanje o tužbi zbog smetanja poseda ograničiće se samo na pretresanje i dokazivanje činjenica poslednjeg stanja poseda i nastalog smetanja . Isključeno je pretresanje o pravu na posed , o pravnom osnovu, savesnosti ili nesavesnosti poseda ili o zahtevima za naknadu štete.

znaci ovako stajaliste suda mi u potpunosti odgovara jer se ogranicavamo samo na tuzbu za smetanje poseda sa predlogom za iseljenje tuzenog sa njive,a zbog uzurpacije

[ Java Beograd @ 26.02.2014. 10:43 ] @
Tok ove teme me podseća na vic

Sin tražio kola za izlazak u grad. Vraća se kući i kaže ćaletu
- Polomljen je prednji far !
- Kako ?!
- Ispao iz krivine i prevratao se 3-4 puta !
[ EmmaR @ 26.02.2014. 13:33 ] @
Geometar, komsije, a pogotvo taj, i po mogustvu advokat i na teren za obelezavanje parcela. Trebalo bi da postoje jos uvek neki beli betonski stubici koji se koriste kao granicnici.
Eh, te vase ravnice. Da ste na brdovitom terenu: medja je od potoka do potoka, uglavnom.
[ darko 79 @ 26.02.2014. 14:05 ] @
Citat:
EmmaR: Geometar, komsije, a pogotvo taj, i po mogustvu advokat i na teren za obelezavanje parcela. Trebalo bi da postoje jos uvek neki beli betonski stubici koji se koriste kao granicnici.
Eh, te vase ravnice. Da ste na brdovitom terenu: medja je od potoka do potoka, uglavnom.


Da Ema ali na brdovitom terenu ne bi to niko zauzeo ni da mu platis,a ovako,resicu u narednih nekoliko dana,radi se samo o zamenjenim podbrojevima parcela, zasto su zamenjene tek treba da se ustanovi,ja sam uvek za neko alternativno resenje a sa ciljem izbegavanja sudova koji odugovlace postupak do besvesti.
[ Odin D. @ 26.02.2014. 14:07 ] @
@darko 79

Covjece, ti i ako dodjes do suda, sve sto ces postici je da ti se sudski oduzme poslovna sposobnost.
[ Miroslav Jeftić @ 26.02.2014. 14:42 ] @
Lol Može geometar to da označi i pokaže, ali geometar njega ne može naterati da prestane to da koristi, tako da ćeš i dalje morati na sud, naravno osim ako se nešto ne dogovorite u međuvremenu
[ bakara @ 26.02.2014. 14:47 ] @
Citat:
darko 79: Pise u katastru zavedeno,da je nasa bas ta njiva koju taj covek neovlasceno koristi,pitao sam zenu koja tamo radi u katastru rekla mi je da katastar stoji iza toga da je bas ta njiva nasa,zavedeno,upisano je u zemljisnim knjigama,sanse nema teoretske da bude greske kaze Vi ste vlasnici to jest moja majka njen jmbg,ime i prezime.
Rekli su mi da utvrdjivanje na osnovu kog dokumenta je upisano u zemljisne knjige je bespotrebno gubljenje vremena jer je upisano na osnovu ranije dostavljenih dokumenata a koji su zakonski validni,i da je tu njivu moguce prodati jer se nalazi u majcinom vlasnistvu.Ona je vlasnik i ujedno prodavac.

a on je uzeo da koristi jer je smatrao da se necemo interesovati za tu njivu,i da je necemo prodavati.

Jako bitno je na osnovu kog dokumenta je izvrsen upis u zemljisne knjige, to je u stvari kljucan dokument i jedino sa njim mozes znati koja je tvoja parcela.

Iz ovoga do sada sto si nam izneo samo se vidi da ti prakticno nemas nikakav dokaz da je ta zemlja tvoja, a po svemu sudeci verovatno i nije, i da je greska u katastru i da se to treba ispraviti na osnovu ugovora koji imate obojica.

Ne kapiram kako mislis dokazati da je zemlja tvoja kad ti u ugovoru lepo stoji da nije?
[ Java Beograd @ 26.02.2014. 14:58 ] @
Citat:
darko 79:... u krajnjem slucaju cu traziti izuizece postupajuceg sudije u predmetu ukoliko se stavi na stranu tuzene strane,
Jesi li ovo sam smislio ili ti je neko pomogao ?
[ darko 79 @ 26.02.2014. 16:10 ] @
Citat:
Odin D.:
@darko 79

Covjece, ti i ako dodjes do suda, sve sto ces postici je da ti se sudski oduzme poslovna sposobnost.


a sto nisam ja lud,jos me sluzi pamet?
[ darko 79 @ 26.02.2014. 16:19 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
darko 79: Pise u katastru zavedeno,da je nasa bas ta njiva koju taj covek neovlasceno koristi,pitao sam zenu koja tamo radi u katastru rekla mi je da katastar stoji iza toga da je bas ta njiva nasa,zavedeno,upisano je u zemljisnim knjigama,sanse nema teoretske da bude greske kaze Vi ste vlasnici to jest moja majka njen jmbg,ime i prezime.
Rekli su mi da utvrdjivanje na osnovu kog dokumenta je upisano u zemljisne knjige je bespotrebno gubljenje vremena jer je upisano na osnovu ranije dostavljenih dokumenata a koji su zakonski validni,i da je tu njivu moguce prodati jer se nalazi u majcinom vlasnistvu.Ona je vlasnik i ujedno prodavac.

a on je uzeo da koristi jer je smatrao da se necemo interesovati za tu njivu,i da je necemo prodavati.

Jako bitno je na osnovu kog dokumenta je izvrsen upis u zemljisne knjige, to je u stvari kljucan dokument i jedino sa njim mozes znati koja je tvoja parcela.

Iz ovoga do sada sto si nam izneo samo se vidi da ti prakticno nemas nikakav dokaz da je ta zemlja tvoja, a po svemu sudeci verovatno i nije, i da je greska u katastru i da se to treba ispraviti na osnovu ugovora koji imate obojica.

Ne kapiram kako mislis dokazati da je zemlja tvoja kad ti u ugovoru lepo stoji da nije?


U posedovnom listu se vodi da je moje,
razlika je jedino u podbrojevima parcela jer su to parcici zemlje od 20,30 ari,na osnovu ugovora o deobi a na osnovu ugovora o preraspodeli imovine majcinih roditelja za zivota njoj je ostavljena parcela,njiva ali sa podbrojem 2,dok sada u katastru u posedovnom listu stoji njeno ime i prezime kevino gde pise podbroj 3,razlika je samo u podbrojevima parcela,zato kazem ako bih pokrenuo tuzbu,protivna strana moze priloziti ugovor gde ce tvrditi da ne priznaje posedovni list iz katastra jer poseduje overeni ugovor po kome je bas ta parcela iz ugovora njena,a ne iz posedovnog lista,ulaskom u sam postupak to bi dodatno zakomplikovalo postupak,sud bi verovatno trazio neke dodatne dokaze jer im nikada nista nije jasno i sve treba da im se nacrta i objasni kao malom detetu.
problem je samo u podbrojevima samih parcela,,ja mislim da to nije neki veliki problem da ne moze da se ispravi
[ darko 79 @ 26.02.2014. 16:22 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
darko 79:... u krajnjem slucaju cu traziti izuizece postupajuceg sudije u predmetu ukoliko se stavi na stranu tuzene strane,
Jesi li ovo sam smislio ili ti je neko pomogao ?


Sam tako kada mi dodje inspiracija sto jel valja,samo treba potrefiti zakonski razlog izuzeca koji jasno dokazuje da se sudija postupajuci u predmetu stavio na stranu tuzene strane,a sto je priznacete malo teze dokazati u praksi jer imaju svoje metode da ukoliko se podnese predlog za izuzece brze bolje krenu da rade na predmetu kako ne bi doslo do izuzeca.
[ bakara @ 26.02.2014. 16:48 ] @
Citat:
darko 79: U posedovnom listu se vodi da je moje,
razlika je jedino u podbrojevima parcela jer su to parcici zemlje od 20,30 ari,na osnovu ugovora o deobi a na osnovu ugovora o preraspodeli imovine majcinih roditelja za zivota njoj je ostavljena parcela,njiva ali sa podbrojem 2,dok sada u katastru u posedovnom listu stoji njeno ime i prezime kevino gde pise podbroj 3,razlika je samo u podbrojevima parcela,zato kazem ako bih pokrenuo tuzbu,protivna strana moze priloziti ugovor gde ce tvrditi da ne priznaje posedovni list iz katastra jer poseduje overeni ugovor po kome je bas ta parcela iz ugovora njena,a ne iz posedovnog lista,ulaskom u sam postupak to bi dodatno zakomplikovalo postupak,sud bi verovatno trazio neke dodatne dokaze jer im nikada nista nije jasno i sve treba da im se nacrta i objasni kao malom detetu.
problem je samo u podbrojevima samih parcela,,ja mislim da to nije neki veliki problem da ne moze da se ispravi

hej...pa ti ne kapiras da bas ti (pod)brojevi oznacavaju parcele, a ono 700 je cela njiva pre parcelisanja?

U zemljisnim knjigama je upisano vlasnistvo na osnovu podnesenih ugovora, a to su ugovori cije kopije ti imas, taj sto koristi njivu, sud, i katastar.

Gde je greska ostavljam tebi da zakljucis.
[ zmej @ 26.02.2014. 20:39 ] @
Idi covece kod advokata, ne pravi se pametan, kada te boli zub ne vadis ga sam, nego ides kod zubara. Jos samo da ti dam mali hint, prekluzija 30 dana od smetanja drzavine......
Edit: BTW, obrisao bi ti tuzbu kao sa gumicom, sa sve privremenom merom, jednim odbacivanje iste!
[ Java Beograd @ 27.02.2014. 08:06 ] @
Citat:
darko 79:
Citat:
Java Beograd:
Citat:
darko 79:... u krajnjem slucaju cu traziti izuizece postupajuceg sudije u predmetu ukoliko se stavi na stranu tuzene strane,
Jesi li ovo sam smislio ili ti je neko pomogao ?


Sam tako kada mi dodje inspiracija sto jel valja,samo treba potrefiti zakonski razlog izuzeca koji jasno dokazuje da se sudija postupajuci u predmetu stavio na stranu tuzene strane,a sto je priznacete malo teze dokazati u praksi jer imaju svoje metode da ukoliko se podnese predlog za izuzece brze bolje krenu da rade na predmetu kako ne bi doslo do izuzeca.

A šta misliš da suprotna strana traži izuzeće sudije, ukoliko se u predmetu stavi na tvoju stranu ?! Pa opet ti, pa opet on ...

Kao prvo, izuzeće sudije možeš teoretski da tražiš pre otpočinjanja glavnog pretresa. Dakle, unapred, a ne na pola suđenja, ili kad se donese presuda, pa ti onda 'oćeš ovog da izuzmeš, pa da sudi drugi sudija, koji će da presudi u tvoju korist
Sam zahtev za izuzećem treba u sebi da sadrži obrazloženje u kojem se navodi zašto sudija ne bi mogao nepristrasno da sudi. A koji su tvoji razlozi ? Sudija je rođeni brat ovog što obrađuje neznasečiju njivu ?
Koliko znam, a možda grešim, taj zahtev za izuzećem košta oho-ho ! I 90% zahteva se u startu odbije (obrazloženje nije dovoljno) a od onih koji se uzmu u razmatranje 90% se odbije - sudije čuvaju svoj integritet . A onda onaj koji je tražio izuzeće plaća čitavu proceduru, većanje, angažovanje i slično. A sve to traje, traje, traje ... Sve u svemu mani se toga.

Poslušaj savet što će ti čiča dati
1. Sam ili uz pomoć nekog svog prijatelja, rođaka, komšije "koji se razume", pogledaj dokumentaciju koju već imaš u kući. Ako to nije dovoljno da zaključiš čiju njivu onaj obrađuje onda:
2. Traži vlasnički list iz katastra, to košta otprilike 10-20 €. Onda probaj da skapiraš (sam ili uz nečiju pomoć) šta je tvoje (tj. tvoje majke), a šta nije. Ako ti to nije dovoljno da zaključiš čiju njivu onaj obrađuje onda:
3. Angažuj geometra, da na terenu, uz vlasničlki list koji si već izvadio odredi šta je tvoje (tj. tvoje majke), a šta nije. To košta oko 100 €. Ako ti ni to nije po volji onda:
4. Angažuj advokata, iznesi čitav problem, a on će već znati da te posavetuje šta da radiš, a ako treba i može, on će da tuži uzurpatora, i sve ostalo.

[ bakara @ 27.02.2014. 10:42 ] @
Citat:
Java Beograd
2. Traži vlasnički list iz katastra, to košta otprilike 10-20 €. Onda probaj da skapiraš (sam ili uz nečiju pomoć) šta je tvoje (tj. tvoje majke), a šta nije.

Ima on vec vlasnicki list:
Citat:
darko 79: U posedovnom listu se vodi da je moje...


Njemu zbun to i pravi, u ugovoru mu i pise da je njegova njiva ona druga sto se ne obradjuje, a u vlasnickom listu ova druga.

U vlasnickom listu trebaju biti upisani podaci iz ugovora, ako je to pogresno prijavi da isprave gresku, a katastar tu kopiju ugovora i onako vec ima u arhivu.

Dzabe je da ides na sud, kad ce sve da bude jasno ko dan cim obojica pokazete ugovore.
Tvoja njiva je ona koja pise u ugovoru i nikako drugacije.

Ovakve greske se njima redovno desavaju, nikakvo cudo.
[ ventura @ 27.02.2014. 10:48 ] @
Citat:
bakara
Dzabe je da ides na sud, kad ce sve da bude jasno ko dan cim obojica pokazete ugovore.
Tvoja njiva je ona koja pise u ugovoru i nikako drugacije.

Pod uslovom da taj drugi kaže nema veze, ja se odričem veće parcele, greška u koracima... Naravno da će taj drugi da mu ospori ugovor i da ga tera da ide na sud, jer taj drugi može samo da izgubi, ništa ne može da dobije.
[ darko 79 @ 27.02.2014. 11:12 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
Java Beograd
2. Traži vlasnički list iz katastra, to košta otprilike 10-20 €. Onda probaj da skapiraš (sam ili uz nečiju pomoć) šta je tvoje (tj. tvoje majke), a šta nije.

Ima on vec vlasnicki list:
Citat:
darko 79: U posedovnom listu se vodi da je moje...


Njemu zbun to i pravi, u ugovoru mu i pise da je njegova njiva ona druga sto se ne obradjuje, a u vlasnickom listu ova druga.

U vlasnickom listu trebaju biti upisani podaci iz ugovora, ako je to pogresno prijavi da isprave gresku, a katastar tu kopiju ugovora i onako vec ima u arhivu.

Dzabe je da ides na sud, kad ce sve da bude jasno ko dan cim obojica pokazete ugovore.
Tvoja njiva je ona koja pise u ugovoru i nikako drugacije.

Ovakve greske se njima redovno desavaju, nikakvo cudo.




E pa ti podaci iz ugovora ne poklapaju se sa vlasnickim listom,ispravljanje tih gresaka u katastru po osnovu ugovora o vlasnistvu ne placa se taksa,tako je doneo uredbu direktor RGZ jer se smatra da je greska katastra a ne gradjana,niko njoj ne spori vlasnistvo ove druge njive koja se i ne koristi,vec spore ono sto je upisano u vlasnickom posedovnom listu,jer razlika je samo u tome da podbroj u ugovoru i podbroj u vlasnickom listu su zamenjeni,ona je i dalje vlasnik,ali samo ne na njivi po podacima iz ugovora vec po podacima iz posedovnog lista,


U sredu su mi zakazali da se javim kod njih u katastar,trazicu da pogledam na osnovu kog dokumenta je upisan podbroj 3 a ne podbroj 2 kako inace stoji u ugovoru,jedino tako da bi se ustanovila eventualna greska,

takodje trazicu i plan,to je ona topografska karta gde ce tacno da mi se pokaze ta parcela na uvid,polozaj jer je geometar pre desetak godina vec izasao i to jer na osnovu njegovog izlaska i upisano u zemljisne knjige i na osnovu ugovora,

zato i kazem da je sud zadnja opcija.
Zahvaljujem svima na savetima,resicu to vec od srede javljam rezultat.
pozdrav.
[ EmmaR @ 27.02.2014. 11:14 ] @
Citat:
Darko 79: Da Ema ali na brdovitom terenu ne bi to niko zauzeo ni da mu platis,a ovako,...


Misliš? Zavisi šta se nalazi na toj parceli ili koliko je dostupna (strmost, blizina puta). Koliko njih trenutno "ratuje" oko neovlašćenog seče šume; pojedinci ne ukradu samo par stabala, već idu čak na gotovo golu seču. A tek ako je greška u katastaru, pa čak i u ugovoru: otkud onaj službenik katastara ili suda zna gde se koji potok ili jaruga nalazi, ... njemu je na planu sve ravno i lakše je da povuče pravu liniju nego da crta zamišljene krivine nekog tamo potoka (uglavnom bujičnog koji je poslednji put imao vodu pre 100 godina, ali tu je i zove se <potok>). Tek od pre par godina su počeli da vrše realno mapiranje i u katastaru mogu da imaju uvid kakav je teren.

Čini mi se da se, u tvom slučaju, obema stranama ne sviđa činjenično stanje: Komšija (dalji rođak?) bi ono što piše u ugovoru, a ti bi ono što je uknjiženo u katastaru, a s obzirom da je ugovor star par decenija, nekako mi je sve manje logično da je komšija tek prošle godine počeo da koristi pogrešnu njivu?

Nego, kaži ti nama, ta druga njiva: jer postoji opasnost da joj bude odsečen prilaz putu, ako bi ova prva bila ograđena?
[ darko 79 @ 27.02.2014. 12:15 ] @
Citat:
EmmaR: Misliš? Zavisi šta se nalazi na toj parceli ili koliko je dostupna (strmost, blizina puta). Koliko njih trenutno "ratuje" oko neovlašćenog seče šume; pojedinci ne ukradu samo par stabala, već idu čak na gotovo golu seču. A tek ako je greška u katastaru, pa čak i u ugovoru: otkud onaj službenik katastara ili suda zna gde se koji potok ili jaruga nalazi, ... njemu je na planu sve ravno i lakše je da povuče pravu liniju nego da crta zamišljene krivine nekog tamo potoka (uglavnom bujičnog koji je poslednji put imao vodu pre 100 godina, ali tu je i zove se <potok>). Tek od pre par godina su počeli da vrše realno mapiranje i u katastaru mogu da imaju uvid kakav je teren.

Čini mi se da se, u tvom slučaju, obema stranama ne sviđa činjenično stanje: Komšija (dalji rođak?) bi ono što piše u ugovoru, a ti bi ono što je uknjiženo u katastaru, a s obzirom da je ugovor star par decenija, nekako mi je sve manje logično da je komšija tek prošle godine počeo da koristi pogrešnu njivu?

Nego, kaži ti nama, ta druga njiva: jer postoji opasnost da joj bude odsečen prilaz putu, ako bi ova prva bila ograđena?


Obe njive izlaze na glavni put,e sad ova sto je veca i sto se koristi i sto je zauzeta ona izlazi sa oba njena dela na glavni put,dok ova druga ima samo jedan prilaz ka putu to je ta koja je navedena u ugovoru da je nasa,nju niko ne koristi,ali u vlasnickom listu pripada navodno tom coveku,zato cu otici u katastar u sredu i traziti da vidim na osnovu kog dokumenta su izvrsili zamenu podbrojeva jer se podaci iz ugovora i iz posedovnog vlasnickog lista razlikuju,prosli put kada sam to trazio sluzbenica mi je tamo rekla kao sta ce ti to i zasta ti treba,ne bi da se zamara sa trazenjem ugovora u njihovoj arhivi,mada ja vec imam original ugovor koji cu im odneti na uvid,e sad ako me kojim slucajem odbiju pa kazu sve je u redu i to je to i tako treba da pise u posedovnom listu,preostaje mi dopis RGZ,ali cu ih prvo obavestiti da ne bude kasnije nismo znali,sto nas nisi obavestio,trazim usmeno da isprave gresku oni nece,saljem pismeni zahtev oni ignorisu,preostaje mi samo dopis Republickom geodestskom zavodu,ja ne znam kako je kod Vas ali ovde kod mene vlada javasluk,bezakonje i nerad po tim sluzbama,obicno kada krenes da pitas za nesto ide recenica;molim molim a ko ti je to rekao,a zasta ti to treba,a kod nas je sve u redu,a ugovor ti nevalja izmisle bezbroj razloga samo da ne isprave njihovu gresku.
imaju svoje nacine kako da vrate gradjanina sa saltera i da ne isprave gresku.
[ bakara @ 27.02.2014. 12:39 ] @
Citat:
darko 79: E pa ti podaci iz ugovora ne poklapaju se sa vlasnickim listom,ispravljanje tih gresaka u katastru po osnovu ugovora o vlasnistvu ne placa se taksa,tako je doneo uredbu direktor RGZ jer se smatra da je greska katastra a ne gradjana,niko njoj ne spori vlasnistvo ove druge njive koja se i ne koristi,vec spore ono sto je upisano u vlasnickom posedovnom listu,jer razlika je samo u tome da podbroj u ugovoru i podbroj u vlasnickom listu su zamenjeni,ona je i dalje vlasnik,ali samo ne na njivi po podacima iz ugovora vec po podacima iz posedovnog lista,


U sredu su mi zakazali da se javim kod njih u katastar,trazicu da pogledam na osnovu kog dokumenta je upisan podbroj 3 a ne podbroj 2 kako inace stoji u ugovoru,jedino tako da bi se ustanovila eventualna greska,

Ugovor je stariji od upisa u katastar.

Tvoja njiva je ona druga koja se ne koristi.

Slucaj je prilicno banalan i jednostavan...
Inace mom ocu je trebalo godinu dana da ispravi gresku u katastru zato sto je upisano jedno pogresno slovo u prezimenu njegove majke.
[ darko 79 @ 27.02.2014. 13:26 ] @
Citat:
bakara: Ugovor je stariji od upisa u katastar.

Tvoja njiva je ona druga koja se ne koristi.

Slucaj je prilicno banalan i jednostavan...
Inace mom ocu je trebalo godinu dana da ispravi gresku u katastru zato sto je upisano jedno pogresno slovo u prezimenu njegove majke.


E super Bakara hvala na savetima,
ja sam to od pocetka sumnjao da je napravljena greska,oni u katastru me ubedjuju da nije,a ugovor imam overen original, zavedeno sve legalno,i zamislite tamo kada sam odlazio da se raspitam o tome,kazu kao napravljena je greska u ugovoru jer je posedovni list u redu,odbijaju da rese,bio sam na sajtu rgz sve se poklapa iz posedovnog lista,samo je razlika u podbrojevima.
Zbog cega se toliko ljute i toliko vlada otpor u katastru za ispravljanje greske?
Napravili su propust i red je da to isprave.
da li ste Bakara pisali RGZ za ispravlajnej greske kako ste ispravili zasto su toliko dugo su odugovlacili sa ispravkom njihove greske?
[ dusans @ 27.02.2014. 13:44 ] @
Odeš i lupiš šamar tom koji ti kaže da je greška u ugovoru.
[ darko 79 @ 27.02.2014. 13:48 ] @
Citat:
dusans: Odeš i lupiš šamar tom koji ti kaže da je greška u ugovoru.


hahahahaha obe su zene, jedna nikada joj nista nije jasno dva puta treba da joj se ponovi jedna te ista stvar slabo kapira,a ova druga e kod nje su svi drugi krivi i sva druga dokumenta su neispravna a samo je ispravno ono sta ona kaze i zapise,trebali su je kandidovati za direktora RGZ.
[ bakara @ 27.02.2014. 13:52 ] @
Citat:
darko 79
Zbog cega se toliko ljute i toliko vlada otpor u katastru za ispravljanje greske?

Eh, zasto?
Pa treba neko da sidje dole u arhiv i da nadje kopiju dokumenta, a kafa se `oladi

Greska je ocigledna, i sad je sasvim jasna reakcija coveka koji obradjuje tu njivu, jer zna da je njegova i ne interesuje ga sta pise u katastru.

Moj otac je oko toga takodje imao prilicno peripetija (slovo u prezimenu) i ako je sve vrlo ocigledno....
Ja sam u septembru prosle godine isto kupio neki plac i dva puta smo ispravljali, i prosto je neverovatno kakve sve greske prolaze i niko ne snosi sankcije.
[ EmmaR @ 27.02.2014. 16:27 ] @
Darko, to ti je svuda isto: Kada oni treba nešto da urade, sto muka dok prvo pronađeš ko je za šta nadležan a u međuvremenu svi imaju takse koje treba platiti, ali kada njima nešto treba od tebe (pogotovo ako je novac u pitanju) onda ima da te pronađu i na Plutonu. U manjim sredinama donekle je prednost u nedostatku klijentele i u tome što uvek za takve stvari možeš da pronađeš nekog ko će da urgira umesto tebe pa sve što ne treba da ide na sud (dovoljna opština ili mesna kancelarija) prividno brže se rešava.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.02.2014. 19:08 ] @
darko 79...Ko je taj covek koji koristi tu "tvoju"njivu?
[ darko 79 @ 27.02.2014. 19:33 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: darko 79...Ko je taj covek koji koristi tu "tvoju"njivu?


Ma neznas tog coveka,jedino da te upoznam s njim ako hoces.

A sto pitas?

[ Odin D. @ 27.02.2014. 19:34 ] @
Vjerovatno neki vrlo blizak rodjak s kojim su u zavadi poslednjih 48 godina.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.02.2014. 20:06 ] @
Citat:
A sto pitas?

Dobro,necu da pitam.
[ darko 79 @ 28.02.2014. 08:32 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Dobro,necu da pitam.


Ma nisam tako mislio izvinjavam se ukoliko ste se uvredili,nisam mislio nista lose,zato smo na forumu,da bismo medjusobno razmenili misljenja i pitanja i odgovore,
radi se o nekom daljem rodjaku skojim nismo u nekim ekstra odnosima,zasto su zahladneli odnosi pa zahvaljujuci tome sto su oni tako hteli,ali sobzirom da je greska do katastra nepokretnosti a ne do njega i njegove njive koju koristi,bas neka saradnja snjim mi i nije nesto preko potrebna,pre svega baziracu se na tome da "nateram" sluzbenike katastra da isprave gresku,ala ce se oduseviti rodjak kada vidi tablu za prodaju njive do njegove,a on nece moci da kupi,jer ja necu njemu da prodam da bi on prosirio svoju njivu.
[ Joker @ 28.02.2014. 08:46 ] @
Nemoj da on tebe oduševi kasnije, koliko znam po zakonu si obavezan da njemu prvo ponudiš njivu po pravu preče kupovine i to po ceni ispod koje kasnije ne smeš da podaš.
[ Burgos @ 28.02.2014. 11:03 ] @
http://www.rgz.gov.rs/template...=2008_06_06_1&LanguageID=1
[ dusans @ 28.02.2014. 11:15 ] @
Citat:

... ala ce se oduseviti rodjak kada vidi tablu za prodaju njive do njegove,a on nece moci da kupi,jer ja necu njemu da prodam da bi on prosirio svoju njivu.


Znali smo da je neka pakost u pitanju, hehe...
U svakom slučaju, moraćeš njemu prvo da ponudiš a i da prodaš ako želi da kupi.
[ darko 79 @ 28.02.2014. 11:28 ] @
Citat:
Joker:
Nemoj da on tebe oduševi kasnije, koliko znam po zakonu si obavezan da njemu prvo ponudiš njivu po pravu preče kupovine i to po ceni ispod koje kasnije ne smeš da podaš.


Nezna on taj zakon, garant,ima doduse nekog tamo advokata,koji je kada se sudio u nekom postupku protiv nekog taj advokat se uzivi u postupak i na rocistu hvatao sudiju za gusu al bukvalno,hahahha,taj advokat je lik skida i nebo i zemlju da je u pravu a nije ali hoce da dokaze da jeste,interesantno da ima uvek klijentelu izgleda da to prolazi kod naroda da na sudu hvatas za gusu sudiju da bi ti sudija prihvatio navode iz zalbe,znam da je to jedno vreme bilo pricanje po okolini.
Verovatno je bio kaznjen sto je sudiju hvatao za gusu vidjam ga i dalje stalno nekog zastupa.

Pa kako moze da se dokaze po kojoj ceni sam ja njemu ponudio to je sve usmeno rekla kazala,niti on niti ja imam bilo kakve dokaze o ponudi za kupovinu,ja mu kazem ponudio sam on odbio i zavrsena stvar.
[ Java Beograd @ 28.02.2014. 11:29 ] @
Jesi li i ovo sam smislio, ili ti je neko pomogao ?
[ dusans @ 28.02.2014. 11:38 ] @
Taj zakon je opšte poznata stvar pogotovo ljudima koji se bave poljoprivredom, čudi me da ga ti ne znaš.
Ti si !dužan! da mu ponudiš i da mu kažeš cenu. Ne smeš da prodaš nekom drugom ispod te cene koju si mu ponudio.

Ako ste spremni i ti i kupac da pravite ugovor sa fiktivnim iznosima i lažete na sudu onda možeš i ovako naivno kako misliš,
ali nemoj za par meseci da opet ovde da dođeš sa novim problemom.

http://www.besplatnapravnapomo...e-odricu-prava-prece-kupovine/
[ darko 79 @ 28.02.2014. 12:06 ] @
Citat:
dusans: Taj zakon je opšte poznata stvar pogotovo ljudima koji se bave poljoprivredom, čudi me da ga ti ne znaš.
Ti si !dužan! da mu ponudiš i da mu kažeš cenu. Ne smeš da prodaš nekom drugom ispod te cene koju si mu ponudio.

Ako ste spremni i ti i kupac da pravite ugovor sa fiktivnim iznosima i lažete na sudu onda možeš i ovako naivno kako misliš,
ali nemoj za par meseci da opet ovde da dođeš sa novim problemom.

http://www.besplatnapravnapomo...e-odricu-prava-prece-kupovine/


Bas citam tekst s linka,
kako fiktivno,jedna cena pise u ugovoru a drugi iznos se isplacuje,a ja to nesmem da radim sta ako onaj kaze potpisi i ja potpisem i on meni ispalati kes koliko pise u ugovoru,a mi se dogovorili za vise,a on kaze tako pise u ugovoru.
Trazim onu cenu koja je navedena u ugovoru da se ispostuje za prodaju njive,a ne tamo jedan iznos a ovamo na stranu drugi,ovaj moze na takav nacin napisati prodaja za 1 000 dinara i sta ja kasnije da mu radim kao ajde da napisemo 1.000 dinara a mi cemo da ti kasnije platimo punu cenu,ja to nesmem da radim i nemam poverenje ja ni u ove sto se bave sacinjavanjem tih ugovora ni sa ostalima,tako moze da me nasamari napise 1.000 dinara i kaze po overi toliko si potpisao ajd cao.
e sad da li bi unapred dao kes pre potpisivanja ne verujem sta ako kaze dam ti novac i ti neces da potpises prodaju,ima dosta tu pravnih klackalica kako da se zezne prodavac.

Kazi mi koji problem moze da nastane pri fiktivnom iznosu ovo sto mi kazete da cu doci sa novim problemom da me ganjaju zbog fiktivnog iznosa i laganja na sudu jel to uzmu izjavu od kupca i kazu to nije taj iznos naveden u ugooru jel to?
[ Joker @ 28.02.2014. 12:25 ] @
Zašto bi išta pisao fiktivno, ako ta njiva vredi 1.000.000 dinara, ponudiš rođaku za taj iznos, ako neće, prodaš drugom kupcu po toj ceni i naravno tu cenu staviš u ugovor, i gde je tu problem?
[ dava @ 28.02.2014. 12:55 ] @
E pa ne može tako, a gdje je tu pakost....
[ darko 79 @ 28.02.2014. 15:39 ] @
Citat:
Joker:
Zašto bi išta pisao fiktivno, ako ta njiva vredi 1.000.000 dinara, ponudiš rođaku za taj iznos, ako neće, prodaš drugom kupcu po toj ceni i naravno tu cenu staviš u ugovor, i gde je tu problem?


za milionce dinara velike su takse te za overu te za prenos,bice veci iznos taksi i poreza za to nego li stvarna vrednost nepokretnosti,prvo drzava da se namiri,a za nas sta ostane ako ostane,bio bi fazon da platimo takse i da nam nista ne ostane za trosak,prodaja samo zbog troskova,overe i prepisa.
[ Joker @ 28.02.2014. 16:02 ] @
Pa sad relativno je šta je veliko, na milion dinara overa ugovora je mislim oko 8000 dinara, prenos apsolutnih prava je 2,5% što je oko 25000 dinara što je ukupno ispod 300€, ali šta te to brine kada se zna da u Srbiji kupac plaća sve troškove oko prenosa apsolutnih prava.
[ noreniou @ 28.02.2014. 16:08 ] @
^@darko 79
pa ako se proda za milion stvarna vrednost nepokretnosti je onda milion.
Ocekujes pomoc od drzave a zeznuo bi je za takse a + Centru za socijalni rad pises vec 2 godine sa molbom za pomoc a ovo ne izgleda kao socijalni slucaj.
[ darko 79 @ 28.02.2014. 16:26 ] @
Citat:
noreniou: ^@darko 79
pa ako se proda za milion stvarna vrednost nepokretnosti je onda milion.
Ocekujes pomoc od drzave a zeznuo bi je za takse a + Centru za socijalni rad pises vec 2 godine sa molbom za pomoc a ovo ne izgleda kao socijalni slucaj.


Nisam vise na evidenciji centra,skinuli me skroz,jos pocetkom prosle godine,
i samo da kazem nista mi nisu pomogli,nije ni imalo svrhe bilo sta traziti od njih,inace pomazu samo rodbini,familiji i onima koji su se ucipili.
[ Java Beograd @ 01.03.2014. 18:05 ] @
Neće da pomognu onima koji imaju njive, a neće da rade ?!
[ stewuss je @ 04.03.2014. 03:53 ] @
Prvo resi problem oko katastarskog upisa svojine nad parcelom, da bi znao gde si i na cemu si zvanicno, jer iako je ugovor stariji od katastarskog upisa, na osnovu izvoda iz katastra ti mozes prodavati parcelu.
Koliko se secam, ali ovo treba proveriti, od ove godine moze da se prodaje samo parcela ista ili vec od 1ha, da bi se sprecilo usitnjavanje parcela u ataru.
Pravo prece kupovine od strane vlasnika svih susednih parcela vazi prilikom prodaje njiva.
Za sve ove probleme, osim za katastar, postoji elegantno resenje, ali ja ti ga necu reci, ni javno, niti preko pp, ali se mozes raspitati da li kod advokata ili nekih lokalnih ljudi koji kupuju dosta zemlje i to cesto kako se zakon da zaobici.

Pozdrav,

stewuss