[ blaki @ 17.03.2014. 20:21 ] @
Pozdrav svima,

Celog dana u subotu slušam na RTS 1 o tome kako će naši građani u dijaspori zbog razlike u vremenu glasati u SAD-u i Velikoj Britaniji u subotu. Nisam akademik ali mi nije bas najjasnije ovo oko Velike Britanije? Koliko znam srednjeevropsko vreme je UTC+1 po Griniču, a Grinič je u blizini Londona koji je glavni grad Velike Britanije i oni koriste tzv. zapadnoevropsko vreme UTC+0 dakle pravo "vreme po Griniču" , tj razlika je jedan sat od Srbije zimi i dva sata (zbog našeg računanja vremena zimsko - letnje) leti, ili obrnuto, nije bitno. Kakva onda vremenska razlika u Velikoj Britaniji da glasači glasaju dan ranije? Da sam dobro čuo evo i linka ka pomenutom Dnevniku, pa budite strpljivi 2-3 minuta, na samom je početku ova informacija:

http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/20/RTS+1/1549405/Dnevnik.html

Pomislio sam i da su mozda u pitanju Foklandska ostrva, jer to je jelte deo Velike Britanije ali nesto ne čuh da Srbi tamo žive u tolikom broju da bi im država Srbija obezbedila glasanje, ha, ha, ha.

U svakom slučaju pitam se koliko su to obrazovani ljudi koji pripremaju vesti koji sebi mogu dozvoliti ovakav gaf. Da bude još čudnije istu vest čuh taj dan i na B92.

Grešim li ja u nečemu oko ovoga? Prosvetlite me.


blaki.





[ dule_ns @ 18.03.2014. 10:57 ] @
Nije poenta da svi glasaju u isto vreme nego da ti listići stignu u neko normalno vreme do Srbije. A i inače, to glasanje u inostranstvu je samo privid demokratije (mada mnogi bi rekli i da je i ovo u Srbiji isto to) i samo je najobičnije trošenje para nizašta.
[ Java Beograd @ 18.03.2014. 11:31 ] @
Citat:
dule_ns: A i inače, to glasanje u inostranstvu je samo privid demokratije (mada mnogi bi rekli i da je i ovo u Srbiji isto to) i samo je najobičnije trošenje para nizašta.
Kako to misliš ? I zašto ?
[ dule_ns @ 18.03.2014. 11:49 ] @
Citat:
Java Beograd: Kako to misliš ? I zašto ?

Koliko ljudi ima pravo glasa u ambasadama/predstavništvima? Koliko ljudi iskoristi to pravo? Koliko sve to košta?

http://webrzs.stat.gov.rs/WebSite/userFiles/file/Izbori/Izbori2012/IzboriMaj2012.pdf

strana 20

Broj biračkih mesta: 38
Upisano birača: 6014
Glasalo: 4256
Procenat izlaznosti: 70,77%

Priznajem da je izlaznost prilično velika, ali pitanje je samo koliko je to sve koštalo?

P.S. Ovo je za prošle izbore ali cenim da nije neka velika razlika.
[ Java Beograd @ 18.03.2014. 12:05 ] @
A zašto bi to bio "privid demokratije" ?

Biračko mesto košta pa košta. Naravno da u inostranstvu mora da košta malo više nego u lokalnoj seoskoj osnovnoj školi. Ali, koliko bi to koštalo da su svi ti ljudi morali da putuju za Beograd da bi glasali ?
[ Miroslav Jeftić @ 18.03.2014. 12:13 ] @
Citat:
dule_ns: Priznajem da je izlaznost prilično velika, ali pitanje je samo koliko je to sve koštalo?


Najmanje je bitno koliko je koštalo, neće se država osevapiti ako ukine par birališta, pare se štede na drugim mestima
[ Nika Matejic @ 18.03.2014. 12:47 ] @
Citat:
dule_ns: Procenat izlaznosti: 70,77%

Priznajem da je izlaznost prilično velika, ali pitanje je samo koliko je to sve koštalo?


Ovo je izlaznost samo onih koji su se uoči izbora prijavili da žele da glasaju, tako da bi ovo pre bila prilično mala izlaznost s obzirom da se skoro svaki treći nije pojavio.
[ dule_ns @ 18.03.2014. 13:49 ] @
Citat:
Java Beograd:
A zašto bi to bio "privid demokratije" ?

Biračko mesto košta pa košta. Naravno da u inostranstvu mora da košta malo više nego u lokalnoj seoskoj osnovnoj školi. Ali, koliko bi to koštalo da su svi ti ljudi morali da putuju za Beograd da bi glasali ?


Zato što, koliko sam shvatio, da bi biračko mesto bilo otvoreno potrebno je da bude registrovano barem 100 birača.

http://www.rts.rs/page/stories...a+glasanje+u+inostranstvu.html

E sad, zašto 100 a ne 50? Ili 500? Takođe, uporedi broj registrovanih birača u dijaspori sa brojem emigranata. Ogromna razlika, ljudi ili nisu zainteresovani ili ih ovaj uslov od 100 birača onemogućava. Privid demokratije.

A evo i ovo što @Nika Matejic kaže nisam ni znao.

[ Braksi @ 22.03.2014. 12:28 ] @
whoa,

od the 4 miliona Srba u dijaspori glasalo 4000, svaki hiljaditi ! Odziv, promil.