|
[ ZanLepen @ 29.03.2014. 15:58 ] @
| Koji dokumenti regulišu rad stranih radnika u Srbiji? Tipa dođe firma iz Atine i dovede svoje ljude koji ovde rade preko 180 dana godišnje, a platu im isplaćuju u Atini. Da li je to neregularno?
Vidim na webu ima predlog zakona o radu stranih radnika, ali nigde nema da je usvojen. i nije usvojen.
Ako znate neka dokumenta bio bih zahvalan. |
[ Braksi @ 29.03.2014. 19:27 ] @
kaskaderi, kamikaze ?
[ Dexic @ 29.03.2014. 20:32 ] @
Citat: ZanLepen:
Koji dokumenti regulišu rad stranih radnika u Srbiji? Tipa dođe firma iz Atine i dovede svoje ljude koji ovde rade preko 180 dana godišnje, a platu im isplaćuju u Atini. Da li je to neregularno?
Vidim na webu ima predlog zakona o radu stranih radnika, ali nigde nema da je usvojen. i nije usvojen.
Ako znate neka dokumenta bio bih zahvalan.
Nemoj mesati stranog drzavljana koji je zaposlen kod SRPSKE firme za rad u Srbiji, i stranog drzavljana koji je zaposlen kod STRANE firme za rad u Srbiji. Ovaj drugi slucaj nema prava na duzi rad, i postoji prilican limit sta i kako moze raditi, a to je najbolje da se firma raspita u ambasadi za konkretan tip posla.
Posto znam kako je to bilo kada smo mi isli u Evropu ranije (pre 10-ak godina), mislim da nece moci preko 30 (ili 90) dana da dobiju vizu uopste za takav tip posla, vec moraju biti zaposleni kod neke firme registrovane u Srbiji.
Zakon koji pominjes regulise prvi slucaj, a ne tvoj. Drugi slucaj, mislim, da regulise samo imigracioni zakon.
[ vladd @ 30.03.2014. 09:08 ] @
Poenta je u radnoj dozvoli, koja se dobija na neko vreme i moze da se produzava.
Na pausalno pitanje, pausalni odgovor.
Moguce su sve kombinacije rada i placanja, ali ako postoji neki ugovor, odnosno osnov za izvrsenje posla. Placanje takodje, moguce su i varijante da srpsko preduzece daje plate u devizama. Plate ionako stizu na racun u banci, pa svaka firma ima izbor, da izabere pogodnu poslovnu banku, koje sada imaju ekspoziture u svim evropskim gradovima.
A ako necega ima sto funkcionise u Srbiji, to su razne banke.
[ ZanLepen @ 30.03.2014. 10:06 ] @
npr. ako imamo jednu grčku firmu koja dovede tu svoje visokokvalifikovane radnike da rade na određenom poslu, oni podležu zakonima ove zemlje po pitanju isplate zarada ili ne? Oni su ih u praksi plaćali u Solunu/Atini. Ovde postoji ogranak te firme legalno.
[ Dexic @ 30.03.2014. 11:11 ] @
Citat: vladd: Poenta je u radnoj dozvoli, koja se dobija na neko vreme i moze da se produzava.
Ne moze sigurno dobiti radnu dozvolu kao radnik strane firme na bilo koje vreme. Tako bi svako mogao da uveze Kineze i Indijce na osnovu "ugovora u tehnicko poslovnoj saradnji" i preplavi trziste.
Citat: Placanje takodje, moguce su i varijante da srpsko preduzece daje plate u devizama.
Srpsko preduzece moze u Srbiji, radnicima koji rade U SRBIJI, isplatiti plate u devizama? Kako?
[ ZanLepen @ 31.03.2014. 08:15 ] @
A kako onda strani inženjer radi u ogranku strane firme u Srbiji više godina? Doveli ga iz matične zemlje i još dosta radnika.
[ djoka_l @ 31.03.2014. 08:38 ] @
Po Zakonu o deviznom poslovanju, strani državljanin koji radi i živi u Srbiji kraće od godinu dana je NEREZIDENT (treba mu boravišna ili radna viza).
Dakle, ako je kraće od godinu dana, na njega se odnose sve odredbe koje važe za nerezidente. Čak i da ima račun u domaćoj (srpskoj banci), svaka uplata na njegov račun se računa kao da je uvoz (ako mu isplati rezident). On može i da ima račun u stranoj banci (ograničenja važe samo za rezidente), pa isplata može da i de i na njegov račun u stranoj banci.
Ako nerezident, recimo ima karticu i račun u domaćoj banci, svako plaćanje sa tog računa za uslugu ili robu od rezidenata, u Srbiji se računa kao izvoz. U neku ruku, pare nerezidenta u domaćoj banci su "eksteritorijalne" i priliv ili odliv na taj račun se isto tretira kao da je taj račun u inostranstvu...
Zaboravih da napomenem, boravak stranaca se reguliše Zakonom o strancima http://www.mup.gov.rs/cms/resursi.nsf/zakon%20o%20strancima.pdf
Privremeni boravak se odobrava do godinu dana i može biti produžen na još godinu dana.
[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 31.03.2014. u 09:49 GMT+1]
[ Dexic @ 31.03.2014. 12:10 ] @
Citat: ZanLepen:
A kako onda strani inženjer radi u ogranku strane firme u Srbiji više godina? Doveli ga iz matične zemlje i još dosta radnika.
To je sasvim OK, jer je on zvanicno zaposlen u domacoj firmi (ogranku strane firme). Postoje tu neki slabi uslovi naravno (ne moze dobiti 10000 viza za cistacice), ali nije isto kada strana firma dovede radnike svoje, koji rade za STRANU firmu znaci (bez obzira da li ima ogranak ovde, ako se ne placa preko tog ogranka).
Citat: Po Zakonu o deviznom poslovanju, strani državljanin koji radi i živi u Srbiji kraće od godinu dana je NEREZIDENT (treba mu boravišna ili radna viza).
Zar nije po nasem zakonu nerezident samo ako 183 dana u toku godine nije u Srbiji? Tj. posle 6 meseci ce postati rezident?
[ djoka_l @ 31.03.2014. 12:59 ] @
Citat: Zar nije po nasem zakonu nerezident samo ako 183 dana u toku godine nije u Srbiji? Tj. posle 6 meseci ce postati rezident?
http://www.nbs.rs/export/sites...oni/dev_devizno_poslovanje.pdf
Član 2, stav 5 (ko su rezidenti)
fizičko lice – strani državljanin koji na osnovu dozvole za boravak, odnosno radne vize boravi u Republici duže od godinu dana, osim diplomatsko – konzularnih predstavnika stranih zemalja i članova njihovih porodica;
Ti ako znaš neki drugi propis, stavi ovde, ja samo prepisao šta piše u zakonu. Uzgred, viza je potrebna onome ko u periodu od 180 dana boravi duže od 90 dana u zemlji (za one za koje inače nije potrebna viza za ulazak u zemlju). Nigde nisam našao da se spominje 183 dana, ili 6 meseci, ili neki drugi ćoškasti broj dana...
[ vladd @ 31.03.2014. 14:22 ] @
Moze strana firma da ih placa kako hoce, moze deo novca da isplacuje u dinarima, al nije duzna da uplacuje zdravstveno i penziono. Porez kompanija-firma placa tamo gde je registrovana.
Sto se tice "ugovora", o "poslovnoj i tehnickoj saradnji", moze da uveze i Kineze i Indijce, jedino sto su Indijci vrlo nezgodni, po pitanju plata, nisu povoljni kao Kinezi ili Srbi...
U principu sam mislio na ugovore o konkretnom poslu, ili aktivnosti, a ne "fiktivne"(iako zakonite) ugovore, gde nema konkretnih, ugovorom definisanih aktivnosti.
Neisplatljiv bi bio takav "fiktivni" aranzman..i zasto bi neko dovodio nekoga, ako nema ugovoren konkretni posao sa zaradom, pa sam stoga i mislio na operativne ugovore "konkretnog posla" ili aktivnosti, tipa zidanja mosta ili otvaranja banke..
[ Dexic @ 31.03.2014. 14:56 ] @
Citat: djoka_l:
Član 2, stav 5 (ko su rezidenti)
Znaci, ovo se razlikuje od zakona do zakona...:
http://www.paragraf.rs/propisi...orezu_na_dohodak_gradjana.html
Citat: Rezident Republike, u smislu ovog zakona, jeste fizičko lice koje:
1) na teritoriji Republike ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa, ili
2) na teritoriji Republike, neprekidno ili sa prekidima, boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini.
S' tim da za devizna placanja vazi ovo sto si ti naveo. Hvala, ovo nisam primetio.
[ Dexic @ 31.03.2014. 14:58 ] @
Citat: vladd:
Moze strana firma da ih placa kako hoce, moze deo novca da isplacuje u dinarima, al nije duzna da uplacuje zdravstveno i penziono. Porez kompanija-firma placa tamo gde je registrovana.
To ne sporim, ali si rekao da firma registrovana u Srbiji moze da ih placa u devizama. Nisam znao da nerezidente mozemo placati direktno u devizama, kada je u pitanju zarada.
[ kopimaus @ 11.03.2015. 07:00 ] @
Treba mi pomoc, a vidim da postoji vec neka slicna tema.
Firma koja je iz CG bi bila angazovana da odradi neke gradjevinske poslove u Srbiji. Radili bi radnici iz CG, koji su zaposleni u toj firmi.
Da li je potrebno za svakog radnika traziti radnu dozvolu, da li je mozda dovoljan Ugovor o poslovno-tehnickoj saradnji (makar je tako moglo u CG kad su dolazili radnici iz Srbije).
Cuo sam da postoji neka varijanta sa zastupanjem tj. posebno kad je placanje u pitanju, pa ako neko moze da mi pomogne oko toga.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|