[ Braksi @ 18.05.2014. 10:26 ] @
a) ostvaris pravo na penziju na zdravstveno
b) upoznas nova prijateljstva
c) izgradis zemlju koju ce sutra neko prodati za 1 evro
d) sve pod a,b,c
e) nijedan od ponudjenih odgovora
[ Aleksandar Đokić @ 18.05.2014. 11:35 ] @
[ deedee6 @ 18.05.2014. 11:48 ] @
ORA je skuplja od radnika koje (ne) plaćaš :)
[ Burgos @ 18.05.2014. 12:07 ] @
[ Java Beograd @ 18.05.2014. 15:11 ] @
- Nisam siguran da si učešćem na omladinskoj radnoj akciji sticao radni staž.
- Dok si gradio zemlju, nisi mogao znati da li će je neko nekad "prodati za 1 €". I decu podižeš i vaspitavaš i gradiš njihove ličnosti ne razmišljajući da li će se jednog dana okrenuti protiv tebe.

Bilo je to drugo vreme, i za SFRJ i za Evropu i za svet. Bili su drugačiji odnosi, drugačiji način razmišljanja, način delovanja. Drugačija kultura, sve drugačije. I kod nas i u svetu.

[ MyWay @ 18.05.2014. 15:50 ] @
Slažem se.
Kao što beše u slično vreme parola "Mi gradimo prugu- pruga gradi nas". I izgradiše i prugu i sebe. To što su posle došle gomile neizgrađenih koji nikad nisu ništa ni gradili, te rasturiše i rasprodaše sve što se moglo je druga priča koja nema veze sa osnovnom - o radnim akcijama. Usotalom, niko dok gradi i stvara ne razmišlja o tome da li će neko nakon njega to da rasprodaje i uništava, što se često dešava na ovim prostorima čak i kad je u pitanju privatna imovina
[ gigamg1 @ 18.05.2014. 18:05 ] @
Hm...
Ti što su došli kasnije teško da su mogli da nešto urade što im je stavljeno na teret jer je velika većina tadašnjih omladinaca promenilo boju partijske knjižice pa dobila palicu da lupa u doboš.
[ mr. ako @ 18.05.2014. 18:17 ] @
Ma danas mladi nece da rade. Eno niko da ode od mladih da pretovara i utovara dzakove, svi sede u stanovima i nece da rade nista. Probirljivi su, nece da se umazu blatom i pokvase. - - - bar tako kazu ovi nasi danasnji "kapitalisti". :)
[ vladd @ 18.05.2014. 21:30 ] @
ORA u poznatoj i vidjenoh formi u FNRJ su prosto nemoguce u ovom trenutku..i u svakom buducem..

Jednostavno, kao igranje klikera, mozes se igrti i sa 60 godina, ali ce boleti kolena..bice posledica..

Faza liberal kapitalizma, u koju smo zagazili, nakon par decenija kontroverznog biznisovanja, rasprodaje drustvene svojine, olakog upropascavanja proizvodnje(i radnika i seljaka), ratnih i partijskih profiterstava, mislim da bi samo lud ili ocajan prstao na ORA..

Zamisao ima neke obrise drustvene mobilizacije, ali smo se u vecini vec mobilisali, "da komsiji crkne krava", da pobedi mOJA partija, MOJ klub, a da onaj "drugi", bude strasno porazen, mrtav, da pobeda bude bezgranicna...

Mada i TAj ambijent, zaliven liberalnim kapitalizmom, u kojem se sve naplacuje, voda, vazduh, drzanje kartice, primanje plate, porez na dva oka..ima mehanizam koji se naziva JAVNI RADOVI.

Tada drzava definise platu, smestaj, hranu, radne zadatke i drustvene beneficije, zdravstveno i penziono osiguranje..

Posao je NEPROFITAN za drzavu, sto podrazumeva da su sve transakcije u vezi javnih radova neoporezovane, i rasterecene administrativnih troskova..

Kada se ovako napisu karakteristike poznatog i priznatog modela izgradnje drzave, u ovom planetarnom trenutku, apsolutno je jasna NEMOGUCNOST primene u Srbiji, sa ovim nivoom birokratije, nepotizma i korupcije..stranacke, rodjacke, plemenske i kakve god..

Prema tome..mlacenje prazne slame..

Ko je lud da radi bez novcane nadoknade, dok se vecina baskari i ne radi, a za velike plate, u delu javnog sektora, birokratiji, a zasticeni su, posto su "glasacka masina", "garancija" opstanka na vlasti..
[ vilil1 @ 18.05.2014. 22:40 ] @
Citat:
vladd

Mada i TAj ambijent, zaliven liberalnim kapitalizmom, u kojem se sve naplacuje, voda, vazduh, drzanje kartice, primanje plate, porez na dva oka..ima mehanizam koji se naziva JAVNI RADOVI.

Tada drzava definise platu, smestaj, hranu, radne zadatke i drustvene beneficije, zdravstveno i penziono osiguranje..

Posao je NEPROFITAN za drzavu, sto podrazumeva da su sve transakcije u vezi javnih radova neoporezovane, i rasterecene administrativnih troskova..

Kada se ovako napisu karakteristike poznatog i priznatog modela izgradnje drzave, u ovom planetarnom trenutku, apsolutno je jasna NEMOGUCNOST primene u Srbiji, sa ovim nivoom birokratije, nepotizma i korupcije..stranacke, rodjacke, plemenske i kakve god..

Javni radovi su veoma korisna stvar, ukoliko se izvedu na pravi nacin. Ameriku su, bukvalno, izgradili ti "javni radovi". Putevi, mostovi...skoro sve potice iz tog doba. Posle Velike depresije, Ruzvelt je sa svojom administracijom seo i porazgovarao sa tadasnjim multimilionerima i rekao otprilike ovako - ili cete da ulazete pare u javne radove ili ste nadrljali. Taj "New deal" nije finansirala drzava vec privatni kapital u saradnji sa drzavom koja je pripremila kompletan ekonomski program za oporavak zemlje. I da, slazem se da je to nemoguca misija kod nas. Mada su me ovih dana veoma iznenadili ovi mladji koji su se bas angazovali kao dobrovoljci da rade i pomazu drugima.
[ Java Beograd @ 19.05.2014. 11:08 ] @
Citat:
vladd:ORA u poznatoj i vidjenoh formi u FNRJ su prosto nemoguce u ovom trenutku..i u svakom buducem..

Upravo tako.
Ima li smisla sada komentarisati kako Pežo 404 https://www.google.rs/search?q=peugeot+404 nije imao ne elektropodizače, ni ABS ni ESP a na kraš testovima ne bi imao ni jednu zvezdicu.
[ Nika Matejic @ 19.05.2014. 12:52 ] @

I ja se slažem.
Gde sam tu ja? Koliko sam ja tu dobra? Šta je tu moj deo?

[ vladd @ 21.05.2014. 21:47 ] @
Cak i da se prevazidje koruptivni lanac, sto je nemoguca misija, postoje neke sustinske besmislice.

Proslo je preko pola veka. Drugaciji je tempo zivota i ambijent. Teze je lopatati dok vise njih uziva u voznji skutera, ili letovanju u Grckoj

Sada je komplikovanije hraniti i smestati 1000 ljudi nekoliko dana nego angazovati masinu par sati.
Vreme je takodje bitan faktor.
Nekoliko desetina hiljada ljudi objektivno ne mogu za par meseci nista kapitalno da "izgrade" samostalno, potrebne su strucne ekipe, savremeni tajminzi poslova...vozaci, gradjevinci, geometri, lekari, kuvari..organizatori svakog detalja, od nabavke i dovozenja krompira do gradjevinskog materijala ili medikamenata..

Kopanje kanala, nosenje zemlje kolicima, i slicne gimnasticarske aktivnosti su aktivnosti za male prostore i male zahteve. U 21-om veku je prosto gubljenje vremena i zamlacivanje, sa vecim troskovima nego da se angazuju postojece masine i preduzeca.

Ne mogu se terati ljudi i normirati lopatanje(bar za medalju rada), da rade punim tempom duze od par meseci.

ORA bi mogle da nesto sitno pomognu, da pokupe otpad iz prirode, par parkova, mozd i deset, ali su to vise drustveno zabavne aktivnosti, ne moze se ocekivati ozbiljan ucinak bez mehanizacije, makar i transportne.

Mislim da je u pitanju dnevnopoliticka floskula, kakve cesto ispaljuju nekompetentni a "informisani" o "svemu", ali jako povrsno, tuzno i strahovito plitko, a epilog takvih mozgodrcenja su recimo "merdevine" do Meseca..sto da ne? Precaga po precaga...

ALI, moze se obezbediti repromaterijal, osloboditi porez za gradjevinske firme, olaksati im drzavnu stegu, obezbediti sitan profit, 10-15%, i zeljene infrastrukture bi bile izgradjene za izuzetno kratko vreme, uz minimalne troskove drzave.
Ili ,obezbediti repromaterijal(ili osloboditi ga poreza), isplatiti firme za neto plate plus troskove materijala, osloboditi plate dazbina i porez firme za vreme radova..i svako ce prihvatiti takvu opciju rada, bez gubitaka, a za dobrobit zajednice.

Mora da se zaustavi glupavi ekonomski sistem budzeta, "protok novca u jedinici vremena", i rasteretiti aktivnosti koje se preduzimaju, oroceno, na godinu dana ili do zavrsetka dogovorenih projekata.
[ Lavlja_Jazbina @ 21.05.2014. 22:29 ] @
Citat:
Proslo je preko pola veka. Drugaciji je tempo zivota i ambijent. Teze je lopatati dok vise njih uziva u voznji skutera, ili letovanju u Grckoj

Za mlade?Nemoj da zekis..Mislis bolje goli stomaci,krpe samo malo da prekriju,navijacko huliganstvo,valjanje droge,snimanje seksa u WCima
i premlacivanje drugova jer nemaju odredjenu marku ranca.
ORA ima smisla,nego je besmisao preovladao.Da se razumemo,bio u izviđačima,non ORA..
[ Shadowed @ 22.05.2014. 07:28 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Za mlade?Nemoj da zekis.:).Mislis bolje goli stomaci,krpe samo malo da prekriju,navijacko huliganstvo,valjanje droge,snimanje seksa u WCima
i premlacivanje drugova jer nemaju odredjenu marku ranca.
ORA ima smisla,nego je besmisao preovladao.Da se razumemo,bio u izviđačima,non ORA.:).

U tom slucaju, ORA je cisto licemerje, jer nije radna akcija nego kaznena mera. I protiv toga ne bih imao nista protiv, ali da u tome ucestvuju oni koji jesu zasluzili kaznenu meru, nikako svi.
[ Lavlja_Jazbina @ 22.05.2014. 11:21 ] @
Zašto licemerje?Nije isti entuzijazam,ali svrha je ista.U zdravom telu zdrav duh+mogu nekog i da upoznaju.:).
Vidis li ti danasnju omladinu(vise decu)kakvog su izgleda i fizicke kondicije.Za cim da potrci sa čipsom i koka kolom u ruci.Pre ce da padne
nego da ispusti dragoceni obrok.
Nije ni cudo da u dnasnje vreme(neka mi neko navede pre,za vreme ORA)da si imao toliko mladih ljudi koga je srce izdalo.
Znaci, bolje i kazna ako si vec tako klasifikovao.Ja tu kaznu ne vidim.I tada su akcije bile dobrovoljne kao i ostalo a mene je vise lozila
izviđačka košulja i marama nego lopatanje.Mada kada razmislim,vec u osnovnoj te akcije su ispadale iz fazona.Valjda nije bilo vise potrebe.
Joza je polako odlazio.;).
[ vladd @ 22.05.2014. 11:54 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Za mlade?Nemoj da zekis.:).Mislis bolje goli stomaci,krpe samo malo da prekriju,navijacko huliganstvo,valjanje droge,snimanje seksa u WCima
i premlacivanje drugova jer nemaju odredjenu marku ranca.
ORA ima smisla,nego je besmisao preovladao.Da se razumemo,bio u izviđačima,non ORA.:).

U tom slucaju, ORA je cisto licemerje, jer nije radna akcija nego kaznena mera. I protiv toga ne bih imao nista protiv, ali da u tome ucestvuju oni koji jesu zasluzili kaznenu meru, nikako svi.



U toj varijanti je ORA radni logor.

"Mladi", ko je to i sta je to? Ko to govori u ime SVIH njih. One "mlade" koje ja znam , ne sede po kaficima celodnevno-celonocno, ne bleje na utakmicama, nisu navijaci, imaju zavresen fakultete, vecina (koje JA znam) su sa ETF-a...ili Petnice..

Pa da li NJIMA ponuditi srecnu opciju LOPATANJA, dok pecenjari, frizerke, konobari i keramicari GLUMATAJU drzavnu upravu i "visoke funkcionere"...?

Licemerje je BLAGA rec...
[ Shadowed @ 22.05.2014. 13:09 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Zašto licemerje?Nije isti entuzijazam,ali svrha je ista.U zdravom telu zdrav duh+mogu nekog i da upoznaju.:).
Vidis li ti danasnju omladinu(vise decu)kakvog su izgleda i fizicke kondicije.Za cim da potrci sa čipsom i koka kolom u ruci.Pre ce da padne
nego da ispusti dragoceni obrok.
Nije ni cudo da u dnasnje vreme(neka mi neko navede pre,za vreme ORA)da si imao toliko mladih ljudi koga je srce izdalo.
Znaci, bolje i kazna ako si vec tako klasifikovao.Ja tu kaznu ne vidim.I tada su akcije bile dobrovoljne kao i ostalo a mene je vise lozila
izviđačka košulja i marama nego lopatanje.Mada kada razmislim,vec u osnovnoj te akcije su ispadale iz fazona.Valjda nije bilo vise potrebe.
Joza je polako odlazio.;).

Ne vidis kaznu i zasto je licemerje jer u ovoj poruci navodis druge razloge u odnosu na tvoju prethodnu poruku.
[ Lavlja_Jazbina @ 22.05.2014. 15:31 ] @
Citat:
Ne vidis kaznu

Pa objasni,sta je kazna kada se tada islo dobrovoljno.Ako roditelj hoce suprotno,neka ga ostavi gde i jeste sada.
Citat:
"Mladi", ko je to i sta je to? Ko to govori u ime SVIH njih. One "mlade" koje ja znam , ne sede po kaficima celodnevno-celonocno, ne bleje na utakmicama, nisu navijaci, imaju zavresen fakultete, vecina (koje JA znam) su sa ETF-a...ili Petnice..

Pa da li NJIMA ponuditi srecnu opciju LOPATANJA, dok pecenjari, frizerke, konobari i keramicari GLUMATAJU drzavnu upravu i "visoke funkcionere"...?

Licemerje je BLAGA rec...

Gde ti odluta covece.
Citat:
One "mlade" koje ja znam ,

Koga briga koga ti znas,ETF,MA ZAMISLI.Bice vremena (nazalost)kada ces shvatiti,ali tada ce vec biti kasno.
Citat:
Sada je komplikovanije hraniti i smestati 1000 ljudi nekoliko dana nego angazovati masinu par sati.

To cenis i sada u ovim poplavama.Gde ti ode.Mislim da ti je filozofiranje slabija strana,a da se ja pitam ne bi gradio
grad na vodi nego zatvore.Mislim da su potrebnji.
[ vladd @ 22.05.2014. 19:31 ] @
I gradnja zatvora i bajke na vodi, ide lakse i jeftinije, sa masinama i profesionalcima.

A radne logore mogu da organizuju sa korisnicima zatvorskih usluga, ili drugih asocijalnih likova, inace ne vidim koji bi to "gradjani" pohrlili na ORA..

Problem ove drzave nisu ORA ili svetska kriza, nego besomucna birokratija, i to ne "zapadnog tipa, vec "oznaskog".

Tako da ORA ostavimo proslosti, a gradjanima ostavimo njihov entuzijazam, kao jedinu NEOPOREZOVANU licnu vrednost.
[ Lavlja_Jazbina @ 22.05.2014. 20:31 ] @
Slazem se da ORA bolje poznjes,i tada su stariji od mene isli iz nekog zezanja.Ona prava ORA je daleka za mene da bi komentarisao.



:):):):)
[ X Files @ 23.05.2014. 07:41 ] @
ORA je nacin da ...
... se podgreju hladni krompiri. Da, da, u ukusu je problem.

U proteklim decenijama, društvo je protraćilo silnu energiju (kinetičku), fokusirajući se na ideje koje ne stvaraju dodatnu vrednost, tj.koristan rad. Konačno, kada je Ek potrošena a efekata nema, jedino što preostaje je da se vidi šta je preostalo od DŽ energije (potencijalne).


Generalno, ne vidim ništa loše u akcionim planovima, neka se zovu ORA, pod uslovom da se pravilno primene. Mnoga danas savremena društava, u ne tako davnoj prošlosti su u kratkom roku šok terapijama postizala čuda.

Na žalost, pravilna primena bilo čega u našem društvu, pod rukovodstvom odavno instaliranog operativnog sistema, domen je naučne fantastike. Ovde ne mislim direktno na sadašnji državni aparat, otkad znam za sebe isto je.


Praktično na svim nivoima, usvojili smo prema evropskim standardima "fotelju za posao", problem je u tome što nema "posla za tu fotelju". E ta "fotelja" će se uvek rado odazvati slikanju za ORA, a lopati jok.

[ vladd @ 24.05.2014. 10:26 ] @
Ali cak i kada zanemarimo negativnosti drustva, pokvarenluk i bahatost, ORA je cisto gubljenje vremena za ucesnike.

ORA u SVOM vremenu, kada je vreme "teklo" sporije, kada nije bilo dovoljno mehanizacije, industrije, kada je bilo previse ratnih razaranja, trauma i nedostatka posla, je imala kompleksan drustveni-drzavni smisao.

Ujedinjavanja, socijalizacije, izgradnje zemlje, kako tako i u ma kom vremenskom periodu, ucesnici su imali veliku cast, fudbaleri su igrali IZ ENTUZIJAZMA I CASTi za reprezentaciju i maticne klubove, a ne, kao danas, za MILIONSKE honorare...

Kratko receno NEPOVRATNO DRUGO VREME..
[ Ivan Dimkovic @ 24.05.2014. 10:38 ] @
@vladd,

Potpuno tacno. Sa druge strane, to drugo vreme bi moglo da se vrati ako bi doslo do neke kataklizme koja bi unistila skoro komplet infrastrukturu u regionu.

Bez toga, neka dobrovoljna organizacija danas ne bi mogla da lici na ORA-e, vec bi to moralo biti bazirano na modernim masinama i strucnijoj pomoci.

Nesto kao, recimo, THW u Nemackoj (http://en.wikipedia.org/wiki/Technisches_Hilfswerk) koji je organizovan od strane ministarstva ali se prakticno sastoji od dobrovoljaca i, vrlo bitno, moderne opreme. THW pomaze sa ljudstvom i tehnikom u slucajevima kao sto su vece saobracajne nesrece ili poplave (kada se Elbe izlila, 24000 ljudi iz THW su pomagali) i ima oko 80 hiljada ljudi od cega su 15 hiljadaq mladi volonteri. Ali i takva organizacija se ogranicava samo na tehnicku pomoc pri nesrecama.

Kao sto vladd rece, nekakve izgradnje puteva i kljucne infrastrukture je danas daleko jeftinije izgraditi uz pomoc specijalizovanih firmi sa modernom opremom i specijalizovanim ljudstvom.

Gradnja puteva ili neke druge kljucne infrastrukture "na ruke" od strane gomile mladih fizikalaca je danas nesto kao pokusaj pranja avionske piste sa cetkicom za zube. Teoretski moguc, ali potpuno bacanje vremena.
[ gigamg1 @ 24.05.2014. 13:29 ] @
Nemoguće je.

Šta sad, radnici koji rade u fabrici džakova bi trebalo da se odreknu plate jer su džakovi dati u humanitarne svrhe ili možda proizvođači lopata bi trebalo da se odreknu svojih plata jer su lopate korišćene u humanitarne svrhe?
Previše je rupa kroz kojih može da se izmanipuliše takvim stvarima.
[ Lavlja_Jazbina @ 24.05.2014. 17:26 ] @
ORA=VOLONTIRANJE.Da vam bude lakse da shvatite i bukvalno ne poredite sa lopatom v.s teskom mehanizacijom.

ORA=obrok za beskucnika a on pospremi malo park.
ORA=da bilmez umesto kladioonice uradi nesto korisno i skine se sa grbace roditelja,kada vec nemaju uslova da ga skoluju ili usmere.Manje ce da kosta.:)

Mene samo zanima zasto ste bukvalno poredili sa ORA koja je nekad bila?:)
[ deedee6 @ 24.05.2014. 17:48 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
ORA=da bilmez umesto kladioonice uradi nesto korisno i skine se sa grbace roditelja


Misliš da dodje na moju/našu grbaču
[ Lavlja_Jazbina @ 24.05.2014. 18:05 ] @
Vidi,ponekad i lazna nada je bolja od melahonije.:)
[ vladd @ 24.05.2014. 18:10 ] @
Onda se igramo sa terminom ORA.

Drustveno koristan rad, volontiranje i ostali oblici dobrovoljnog rada i danas postoje, cemu onda "ORA", i cemu "omladinci", ako se ne misli na kuluk i kicmatrans, ili jos bednije na "zaposljavanje mladih"..kao pripremna dnevnopoliticka floskula za omladinski kuluk.

Postoji u Francuskoj obaveza svakog naucnog radnika(na drzavnoj plati) da deo vremena (dragocenog) provede u raznim postrojenjima, od industrije do energetike, osim sto je teorija na funkcionalnom modelu, moguca su i UNAPREDJENJA poslovanja. Gde ces boljeg eksperta za tekuce probleme.

Volonterske grupe umesto "gradjanskih inicijativa" koje otimaju pare iz budzeta, ili umesto "grupa gradjana(sa istim ciljem budzetskog finansiranja), su neke ideje, ali treba sustinski izmeniti neke "politike" da bi prestalo uverenje u "prevarnu drzavu" i drzavne manipulante, od vrha, preko aparata, do tajkuna...
[ Lavlja_Jazbina @ 24.05.2014. 18:40 ] @
Pa dobro,u pravu si.Ali i za ono vreme je neko morao da finansira (hrani) tu vojsku omladinaca pa se ne moze reci da je bila dzabe radna snaga.
Ima i danas gladnih,pa bi smestaj i kazan ponovo aktivirao za neko manje zahtevno lopatanje ORA model.
Mada,..preovladalo bi,bolje biti gladan nego ORA sit.
[ Ivan Dimkovic @ 24.05.2014. 19:03 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina
Mada,..preovladalo bi,bolje biti gladan nego ORA sit.


Ali gladni imaju pravo na hranu i bez lopatanja.
[ Trick Fix @ 24.05.2014. 19:19 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ali gladni imaju pravo na hranu i bez lopatanja.


Evo u Pančevu ih ima baš dobar broj,,

Da im kažem da Si im rekao da Imaju pravo ?????


To će oman da im pomogne " Iz mesta" !---Moraju da menjaju svoje mišljenje,,,
[ Lavlja_Jazbina @ 24.05.2014. 19:19 ] @
IVAN...Na to sam i mislio.Bas citirano.+1.
[ Trick Fix @ 24.05.2014. 19:32 ] @
Lave,
Jel Ti "Kanulo" sa usana ↑↑↑ dok si tražio " Potajnu Reć" ?
[ Lavlja_Jazbina @ 24.05.2014. 19:40 ] @
Trick Fix
?" ćeR unjatoP " oižatr is kod ↑↑↑ anasu as "olunaK" iT leJ
Tako,a sada jedan ORA stoj na rukama pa citaj.:).
[ Trick Fix @ 24.05.2014. 19:49 ] @
Lavlja_Jazbina,
A da Ti popričaš sa nekim sveštenikom ?

Značilo bi Ti,,,
[ Ivan Dimkovic @ 24.05.2014. 20:00 ] @
@Trick Fix,

Citat:

To će oman da im pomogne " Iz mesta" !---Moraju da menjaju svoje mišljenje,,,


Cuj, ako im drzava daje kitu danas, dobili bi isto i uz ORAnje.
[ Lavlja_Jazbina @ 24.05.2014. 20:01 ] @
^^Ma nece ni da razgovara.Kaze imas los uticaj na mene.
[ Trick Fix @ 24.05.2014. 20:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:ako im drzava daje kitu danas, dobili bi isto i uz ORAnje.


Kako je lako Eure konvrtovati u dinare ?
[ mr. ako @ 25.05.2014. 03:18 ] @
^ Hehe, ako je tako kako kaze Ivan, onda se ne bi zvala ORA, vec ORAL. :D
[ gigamg1 @ 25.05.2014. 07:40 ] @
U državi gde se ne isplaćuju zarađene dnevnice radnicima mi razmišljamo o volontiranju? U državi gde se ne izmiruju dugovanja države ka fizičkim licima i izvođačima radova... Kakve gluposti...
Ima pacijenata po kladionicama koji ne žele da rade jer u većini slučajeva ne bivaju plaćeni od strane poslodavaca. Onda tu dođe ona čuvena narodna "bolje da sedeti za džabe nego raditi za džabe".
A to odakle im lova da sede po kladionicama je individualna stvar. Takve da pošalješ da rade nešto, ako ih plate vratiće se uveče posle radnog vremena opet u tu istu kladionicu za parama koje su proteklog dana zaradili.
Jedno je navika i luksuz kojeg se teško odriču a drugo ciljano besposličarenje.
[ Lavlja_Jazbina @ 25.05.2014. 08:07 ] @
Citat:
U državi gde se ne isplaćuju zarađene dnevnice radnicima mi razmišljamo o volontiranju?

Pa moze i ovako.Volontiranje moze biti i po kazni,ne na dobrovoljnoj osnovi.
Da ponovim.ORA nije bila besplatna.Smestaj i hranu niko nije placao.Omladinac sa njegovim lopatanjem manje
kosta nego lopatanje ( sedenje) mnogih iz beograd pura,recimo.
Sta se tada jelo.Dorucak neke pastete sa jogurtom.Rucak sa kazana.:).Vecera,sta je to?Spavanje,sator,barake?Valjda.
[ X Files @ 25.05.2014. 08:49 ] @
^
Dobijala se i garderoba. Patike "Simod" (seća li se neko?), zatim košulje, šorcevi i pantalone, sve u boji ilovače ako se ne varam :)

[ vladd @ 25.05.2014. 10:19 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Omladinac sa njegovim lopatanjem manje
kosta nego lopatanje ( sedenje) mnogih iz beograd puta, recimo.
Sta se tada jelo.Dorucak neke pastete sa jogurtom.Rucak sa kazana.:).Vecera,sta je to?Spavanje,sator,barake?Valjda.



Bilo je i druzenja i pesme:). Rucak je ionako bio problem i retkost za MNOGE porodice, a akcijasi su imali i marendu.

Nego, PROBLEM "sedenja mnogih" i u beograd putu i bilo kojoj javnoj drzavnoj guberniji, se ne resava muzom i kulucenjem MLADIH..inace se sahranjuje jedna generacija, i sahranjuje drzava.

Ako ne mozes MLADIMA da podignes zivotnu entropiju, NEMOJ da ih MALTRETIRAS.

[ Aleksandar Đokić @ 25.05.2014. 16:17 ] @
Mozda bi ipak trebalo ta entropija da se smanji, umesto podize.
[ Lavlja_Jazbina @ 25.05.2014. 20:23 ] @
Da budem jos precizniji.ORA iz onog vremena je bila za radnicku klasu.Tesko da je neki sminker isao da krapmona.
[ vladd @ 25.05.2014. 22:57 ] @
Isle i smizle i sminkeri-streberi, znam par njih, stariji su od mene, kada se ORA epoha zavrsila, ja sam krenuo u osnovnu skolu..

Ozbiljno su "profitirali" brigadiri, ali i ostali su imali drustvenu afirmaciju i znacajan "plus" u CV-ju..tada se vise zvala radna biografija..
[ Kovacevic Vladimir @ 26.05.2014. 05:32 ] @
"Sva energija mladih trebalo bi da se iskoristi. Sećate se omladinskih radnih akcija. To je sada najpotrebnije."

Predrag Marić
20.05.2014.


Citat:
vladd
Ozbiljno su "profitirali" brigadiri, ali i ostali su imali drustvenu afirmaciju i znacajan "plus" u CV-ju..tada se vise zvala radna biografija..


Dve ključne reči:
- energija mladih
- društvena afirmacija.

Kako se to olako izjavi, a ima nenadoknadivu vremensku prazninu u kojoj je totalno i trajno izbrisano moralno vaspitanje i dostojanstveni društveni STATUS mladih!

Energija mladih u vremenu ORA je imala uporište u motivaciji za koristan rad, koja je tada bila usmerena, uz perfektnu organizaciju cele akcije počev od rada sa omladinom u razrednoj zajednici Škole, do svih institucionalnih zajednica društva: Omladinske organizacije na nivou mesne zajednice, Ferijalnog Saveza, Izviđačkih odreda, Sportskih klubova, Kulturno-muzičkih/folklornih institucija.... etc. etc....!
Svaki pojedinac je pronašao svoje mesto u društvu, već prema svojim sposobnostima i izboru.
Ta energija se nije akumulirala jednokratno i za jednu upotrebu, niti je bila uslovljena nekom nagradom...jednostavno - ona je bila dokaz društvene vrednosti (kompleks niže vrednosti su imali oni, koji se nigde nisu (s)nalazili), pa čak i oni, koji su iz nekih razloga odbijeni, kao nepodobni za učešće u ORA-i.

Društvena afirmacija je naknadno overavana proteklim i prethodnim uspehom na bilo kom planu Društvenog rada, pa i ORA, što je sasvim normalan proces, opet, baziran na jakoj motivaciji svakog pojedinca.
Nije bilo dovoljno za mladog svršenog školarca, da ga već negde čeka sigurno radno mesto, nego je bila prisutna i ona pozitivna energija i želja - da se istakne, pa je bila čast dobiti Udarničku značku na ORA-i!

Koji STATUS ima današnja omladina na spisku nezaposlenih?!
Koju MOTIVACIJU ima mlad student, kada mu energiju iskoriste za neke masovne demonstracije, ili kada ih neka viša sila primora na akciju...a posao, a napredovanje, a usavršavanje struke, a planiranje porodice...ostaje bez odgovora Društva?!!!

Pozdrav



[ Odin D. @ 26.05.2014. 14:30 ] @
^ Samo nemoj zaboraviti da su isti ti ORA-omaldinci zasluzni i za ono poslije.
Osim ako ne mislis da su ti bebe rodjene 1991. krive za raspad tog svijeta, a bebe rodjene 1980. za ekonomski i privredni kolaps 80-tih.
[ Lavlja_Jazbina @ 26.05.2014. 14:33 ] @
Citat:
Isle i smizle i sminkeri-streberi, znam par njih, stariji su od mene, kada se ORA epoha zavrsila, ja sam krenuo u osnovnu skolu..

E nece biti.:).Ja sam "73 krenuo u prvi razred i to je jos uvek bilo aktuelno,pa sve do 80ih.
[ vladd @ 27.05.2014. 23:36 ] @
Izgleda i do 90-ih

Ali je to vec bila pomama

Ekipe iz organizovanih ORB, kao radne sekcije!

http://bilten-ora-sfrj.com/public_html/index.php