[ AC Milan @ 29.06.2014. 00:05 ] @
Pozdrav, pretragom sam naisao na par ovakvih tema, ali sve su po 5-6 godina stare, pa reko da ih ne izvlazim iz naftalina...

Elem, znima me sta mi je tacno bitno kod aku odvijaca, kad s njim planiram da radim uglavnom na univer plocama tj. koliko treba da bude "jak" odvijac, da moze da srafi direktno univer ploce? Gledao sam brdo "how to" klipova gd elikovi spajaju nesto od univera i niko nista ne busi, samo lepo podese sve, pricvrste stegama, lupe rupu silom da im ne sklizne sraf i samo nabodu sraf i aku odvijacem ga zasrafe direktno bez ikakvih problema. Ja sam tako nesto probao sa par bas jeftinih aku odvijaca i nema trika, nemaju uopste snage da to zasrafe ukoliko ja prvo ne izbusim rupu busilicom celom duzinom srafa (ili bar preko 85% duzine)....

Pa je moje pitanje sledece, za koliko para se mogu uzeti neki jetiniji modeli koji bi mi radili ovaj posao i sta mi je tacno najbitnija karakteristika kod modela za ovu namenu?
[ KBDNK @ 29.06.2014. 08:11 ] @
Koliko ja znam iverica se spaja konfirmat vijcima...šrafiti njih bez prethodno izbušene rupe višestepenom burgijom je nemoguća misija pa taman da ti je odvijač snage hiltija...
Što se tiče aku odvijača kvalitet leži u bateriji a ne u samom odvijaču. Još nisam čuo da se nekom odvijač pokvario ali su zato baterije čudo jedno. Ako ti treba za radionicu odeš na prvi "sagni se shop" kupiš bilo koji odvijač za celih 400-500 din čije baterije su uglavnom mrtve ili gotovo mrtve, povežeš u radionici na akumulator za kola ili punjač i cepaš...Normalno ne mislim na one odvijače koji rade na 3,6 ili 4,8V.
Pozz
[ AC Milan @ 29.06.2014. 08:47 ] @
to je jedan od nacina spajanja iverice i u tom slucaju naravno da je nemoguce bez busenja, drugi nacin spajanja je obicnim 4x50 srafovima za drvo, koji koristi dobar deo "majstora" (ne kazem da je to ispravan nacin) i na taj nacin sam mislio kad sam postavio pitanje.

[Ovu poruku je menjao AC Milan dana 29.06.2014. u 11:35 GMT+1]
[ Java Beograd @ 29.06.2014. 20:37 ] @
1. Koliko para - toliko muzike. U principu, kod alata uvek važi što skuplje - to bolje. Tako, nema tu mnogo filozofije, kupi onu šrafilicu koju sebi možeš da priuštiš. Ima ih od oko 3.500 din pa do koliko hoćeš. Nemoj samo da kupuješ one skroz male. Mnogo je bolje kupiti sa Li-Ion baterijama. Dobar reper za cene možeš da vidiš na sajtui Woby House.

2. Nemoj da ušrafljuješ šrafove u ivericu baz prethodno ubušene rupe.
[ SaleSk @ 29.06.2014. 22:01 ] @
Ja koristim i do sada sam koristio Bosch.
Kuci imam preko 10 godine zeleni Bosch, 12V baterija, jednom mi je crkla baterija i to je bilo sve. Promenio sam je, i Boshko jos uvek radi bez problema. Zasrafio je poprilicno srafova. Kada bi birao, opet bi uzeo Bosch.
Na poslu imam 2 srafilice plavi program Bosch-a, t.j profesionalni alat. Koristili smo ga za namenu bas kakvu tebi treba. Dolazi u pakovanju sa dve 14,4V baterije, brzi punjac, sve u svemu nema sanse da potrosis jednu bateriju, a da ti je druga prazna. Alat je odlican.
Ako ti ne odgovara Bosch, onda pogledaj Makitu ili Dewalt.
Ako ti je za hobi, onda mozes da gledas i neki Black&Decker.
Mada i za hobi moja preporuka ide za:



Ako ti je potreban profi alat, onda kupi:



Pozdrav
[ AC Milan @ 29.06.2014. 22:40 ] @
taj zeleni Bosch sam gledao, to mi je za sada jedna od favorita, najverovatnije cu to i pazariti. Hvala na odgovorima :)
[ SaleSk @ 29.06.2014. 23:52 ] @
Samo da znas da zeleni Bosch dolazi sa jednom baterijom i to od 12V.
To bi u prevodu znacilo da je slabiji, nego oni sa 14,4V i 18V baterijama. + za ono sto bi ga ti koristio racunaj da ce biti pod opterecenjem, a to znaci da ce baterija za jedno 30% brze da se prazni nego kada bi je koristio odnosno srafio srafove sa prethodno pripremljenom i izbusenom rupom.
I normalno, vreme cekanja dok se napuni. Te srafilice imaju spori punjac baterije, znaci 8 do 12 sati.
Ja sam sebi nabavio brzi punjac koj mi napuni bateriju za oko sat ipo, tako da nemam problema sto se toga tice.
Ovo su stvari koje treba da imas na umu pre nego se odlucis za bilo sta da kupis.
Zato sam ti predlozio dve varijante. Hobi i Profi.

Mislim da ima i novi zeleni program koj radi na 14,4V. Neznam sta ima kod vas u radnji...Ako ima 14,4V, uzmi takvu namesto 12V.

Pozdrav
[ Drivee @ 01.07.2014. 08:26 ] @
Taj isti zeleni Bosh je nesto najgore sto sam video. Kvare se kao da su Womax. Sto dalje od njega. Firma je kupila oko 20 ak komada ni jedan danas ne radi. Ako hoces nesto sto radi i sto je dobro kupi zleno crni Hitachi. Moja preporuka za sve. Sto dalje od Bosha made in PRC. (kinez teski)
[ SaleSk @ 01.07.2014. 09:13 ] @
Mnogo je bitno da kazes dali su se masine pokvarile ili baterije.
Ja iz mog iskustva pricam, ti iz tvog, neko treci iz njegovog.

Bosch koj ja imam rekao sam da je preko 10 godina i da osim baterije do sada nije imao nikakav problem.
Plavi program imam na poslu i takodje nema nikakav problem.
[ Java Beograd @ 01.07.2014. 09:27 ] @
Citat:
Drivee:Taj isti zeleni Bosh je nesto najgore sto sam video ... Firma je kupila oko 20 ak komada ni jedan danas ne radi ....
Firma se u startu za*ebala. Kupili ste hobi alat za profi upotrebu i dobili šta ste i tražili. Dakle: hobi alat - hobistima, profi alat - profesionalcima. Sve drugo je bacanje para. Da ste u startu kupili profi Metabo za 300 - 400 € po komadu, još dugo bi ste ih imali.

Obrnuti primer: ja u kući imam elektro-penumatsku bušilicu ("Hilti") najjeftinijeg kineza. Ne znam čak ni brend. Totalni kinez. I traje mi već 7 godina ( i trajaće još dugo), zato što mi služi da nekoliko puta godišnje sebi i rodbini i prijateljima probušim po koju rupu u betonu. I samo sam jednom nešto štemovao. Ja znam da taj alat u profi upotrebi ne bi izdržao ni 2 dana. Ali meni ne treba profi Makita od 2.000 - 3.000 €.
[ Lavlja_Jazbina @ 01.07.2014. 09:45 ] @
Ako hoces da srafis univer samo profi a u toj grupi je plav bosch.Da sada ne postavljam slike palete tih sprava koje koristim.

Pogledaj program onih od 10,8v,mogu da iznenade a na e bay imas povoljno baterije koje su kao patrone i traju drugaru na terenu i ceo dan,imaju indikator za istrosenost baterije.

http://www.bosch-professional....talogue2012/rs2/sr/?lang=sr_RS

[ bakara @ 01.07.2014. 12:10 ] @
Najbolje da prvo rascistis za sta ti tacno treba srafilica...
Ja sam usrafio na hiljade srafova, koristio amaterski alat i profi alat, mada ruku na srce sigurno preko 90% je usrafljeno amaterskim alatom (ali u profi svrhe) :)

Aku srafilica ima jako jeftinih, i te ne valjaju apsolutno nista bez obzira na koliko su volti.
Jednostavno baterije su im teski krs, i ne moze usrafiti vise od tridesetak srafova, a ako se srafi direktno u drvo/ivericu boze pomozi...

iznad njih su ne skill, zeleni bosh i sl... one su vec mnogo ozbiljnije i sa njima moze da se radi.

prilikom kupovine treba voditi racuna da srafilica ima litijumsku bateriju i brzi punjac, bez toga nema ozbiljnog rada.

Ja se trenutrno spremam da kupim jeftinu elektricnu srafilicu, koje kostaju oko 30e.
Mislim da ona moze dobro da mi radi posao.
[ Java Beograd @ 01.07.2014. 12:24 ] @
I ja sam kupio šrafilicu na 220 V, sa kablom. Zapravo, kad sam malo bolje razmislio, u 99,999% slučajeva sa šrafilicom radim u zatvorenom prostoru, gde je utikač uvek dostupan. Te šrafilice imaju dugačke kablove, preko 4 m. Tako sam se posle mnogo godina rešio i baterija i punjenja baterija i svega ostalog.
[ Lavlja_Jazbina @ 01.07.2014. 12:30 ] @
Za hobi je i jeftina skupa,ako se koristi 2x godisnje.Ta na 220v je mozda i odlicno resenje ako nije u pitanju terenski rad ( napolju).
[ AC Milan @ 01.07.2014. 13:59 ] @
apsolutno ste u pravu za elektricnu, ne znam uopste zasto o njima nisam ni razmisljao.... retko retko kad cu srafiti nesto gde nemam pristup uticnici, tako da cu definitivno za sada uzeti elektricnu. Koju to za 30e gledas da uzmes ako nije tajna, da je i ja razmotrim
[ deki111 @ 01.07.2014. 17:54 ] @
Ja sam pre par godina kupio žuti električni Einhell na akciji u Metrou i platio oko 30 evra. Ispravan je i danas, a koristio sam ga samo za sopstvene potrebe. Mislim da se takav danas više ne prodaje, već samo plavi koji košta oko 4500 dinara.

Imao sam još nekoliko različitih Einhell proizvoda i svi do jednog su pocrkali u kućnoj upotrebi, tako da su po mom iskustvu za izbegavanje. Bolje je za oko 60 evra kupiti servisiranu firmiranu električnu šrafilicu.
[ Drivee @ 02.07.2014. 02:19 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Drivee:Taj isti zeleni Bosh je nesto najgore sto sam video ... Firma je kupila oko 20 ak komada ni jedan danas ne radi ....
Firma se u startu za*ebala. Kupili ste hobi alat za profi upotrebu i dobili šta ste i tražili. Dakle: hobi alat - hobistima, profi alat - profesionalcima. Sve drugo je bacanje para. Da ste u startu kupili profi Metabo za 300 - 400 € po komadu, još dugo bi ste ih imali.

Obrnuti primer: ja u kući imam elektro-penumatsku bušilicu ("Hilti") najjeftinijeg kineza. Ne znam čak ni brend. Totalni kinez. I traje mi već 7 godina ( i trajaće još dugo), zato što mi služi da nekoliko puta godišnje sebi i rodbini i prijateljima probušim po koju rupu u betonu. I samo sam jednom nešto štemovao. Ja znam da taj alat u profi upotrebi ne bi izdržao ni 2 dana. Ali meni ne treba profi Makita od 2.000 - 3.000 €.


Taj Bosh je crkavao od baterija, do zubcanika, prekidaca. Katastrofa. Firma je kupila ali one nisu nikada mogle biti ni blizu opterecene. Metabo smo kupili pre oko 5 godina, samo jedan zavrtac je ziv od oko 40 komada.Sve se kupuje u woby house Novi Sad.
Samo i samo Hitachi, izvinjavam se moze i Pansaonic, ali pravi.
[ Java Beograd @ 02.07.2014. 07:22 ] @
Ne znam čime se firma bavi, ali onesposobiti 40 profesionalnih Metabo šrafilica je svojevrsni "podvig". Da sam na mestu poslodavca / vlasnika pre bih uložio kintu u video nadzor proizvodnih postrojenja.
[ SaleSk @ 02.07.2014. 10:09 ] @
Citat:
Drivee:
Taj isti zeleni Bosh je nesto najgore sto sam video. Kvare se kao da su Womax. Sto dalje od njega. Firma je kupila oko 20 ak komada ni jedan danas ne radi.


Citat:
Drivee: Taj Bosh je crkavao od baterija, do zubcanika, prekidaca. Katastrofa. Firma je kupila ali one nisu nikada mogle biti ni blizu opterecene. Metabo smo kupili pre oko 5 godina, samo jedan zavrtac je ziv od oko 40 komada.Sve se kupuje u woby house Novi Sad.


Citat:
Java Beograd: Ne znam čime se firma bavi, ali onesposobiti 40 profesionalnih Metabo šrafilica je svojevrsni "podvig".


Da sam na mestu poslodavca , ja bih ulozio u novi kadar.
Nije problem u kineze, izgleda da je problem kod zaposlenih

Srediti 60 srafilica je prava umetnost.
[ Branko Santo @ 07.07.2014. 20:31 ] @
Mozda jedno glupo pitanje ali posto ima ljudi koji se razumeju u alat :)

Hipoteticki imam prostor u kojem nemam uticnicu u kojem bih radio, ne patim za akumulatorskom moze i ova na uticnicu.
Da li je bolje da kupim npr. alat na struju koji je jeftiniji i kupim akumulator neki tipa 12v 125ah i radim sa njega ili da kupujem ove akumulatorske alate?

Imao bih na 200m udaljenosti gde da punim baterije ni jedno ni drugo mi nije problem ali pitam onako :)
[ Drivee @ 08.07.2014. 02:29 ] @
Druze, ja sam uzeo polovan neki AGK ili kako se vec pise, iz austrije, 12V, srafim 2-3 dana, po ceo dan(1000 srafova dnevno) sa akumulatorom od 45 Ah.(zastava 101), kabel obavezno stavi bar 2x2.5.

Citat:
SaleSk:
Citat:
Drivee:
Taj isti zeleni Bosh je nesto najgore sto sam video. Kvare se kao da su Womax. Sto dalje od njega. Firma je kupila oko 20 ak komada ni jedan danas ne radi.


Citat:
Drivee: Taj Bosh je crkavao od baterija, do zubcanika, prekidaca. Katastrofa. Firma je kupila ali one nisu nikada mogle biti ni blizu opterecene. Metabo smo kupili pre oko 5 godina, samo jedan zavrtac je ziv od oko 40 komada.Sve se kupuje u woby house Novi Sad.


Citat:
Java Beograd: Ne znam čime se firma bavi, ali onesposobiti 40 profesionalnih Metabo šrafilica je svojevrsni "podvig".


Da sam na mestu poslodavca , ja bih ulozio u novi kadar.
Nije problem u kineze, izgleda da je problem kod zaposlenih :)

Srediti 60 srafilica je prava umetnost.


Sve je to otislo i neispravno a one su se koristile za odvrtanje i zavrtanje srafova tipa za plastiku, kao kada odvrces sraf kada otvaras recimo racunar, toliko je opterecena srafilica. Ukratko, pucaju kao kokice i ako nema nikakavog opterecenja. Zamisli da su koriscene za zavrtanje srafova za drvo duzine 10cm, a drvo recimo bukva. Nebi potrajale 2 dana. sve je to otislo beztraga. Nema vise pravila. Nema kvaliteta, svi stede na materijalu, bakar u elektricnom aparatu vise nemozes ni da nadjes. Nase trzise generalno je skrat. Recimo kada vidim neki alat iz swice ili nemacke, koje je za njihovo trziste, to i lici na nesto i vidi se kvalitet. Ovo kod nas je skrat i caos.
[ bogdan.kecman @ 08.07.2014. 20:03 ] @
meni je na 2 crvena eihnell-a i na jednom zelenom bosch otisao prenos + jedan mali bosch otprilike posle 13 meseci istovremenu crkle baterije i puzni prenos, taj je imao najveci torque od svih koje sam ikad imao
na crvenom i plavom einhelu je rikno onaj napred deo koji bira snagu na kojoj se preskace
nijedan nije uspeo da dodje do toga da mu crkne baterija, svi su otisli mnogo pre toga

pri tome se koriste za za/otsrafljivanje masinskih srafova (ono kuciste od kompa npr) u 99% slucajeva, 1% ono u tipl ili u drvo gde je vec izbusena rupa .. nikad nijedan nije pao etc ..
e sad, imam jedan crveni einhel stariji od ova 3 koja su crkla jedno 2 godine (znaci ukupno ga imam skoro 10 godina) i radi i dan danas (njemu je crkla baterija ali sam iskoristio one od ovih crknutih) i imam jedan plavi 3-4 godine i radi do jaja, njime sam i busio i .. jedino mu (od prvog dana) ona taster za levo/desno ne valja (ispada) .. tako da bih rekao da je kvalitet tog "tipa" srafilica problem vec da je kontrola kvaliteta losa pa "kako ti upadne", moz ti upadne odlican moz ti upadne krsina :(

inace kod srafilica

1. tezina, ako srafis 10 puta dnevno bas te briga, ove velike su ok i duze traju i jeftinije su, ali ako koristis non stop svaki dan bole ramena, laktovi, nezgodne su
2. baterije, nicd baterije se sporo pune i brzo kvare, posebno ako ne koristis spravu svaki dan, liio ili lipo baterije su majka, i obavezno mora radis sa bar 2 ili 3 baterije, 1 na punjacu, jedna u rezervi i jedna u masini, cena danas je dovoljno niska za liio/lipo da po meni koristenje nicd baterija nikako ne moze da se isplati
3. torque, zavisno sta radis bitno je da imas veliki torque (posebno za stolariju)
4. brzina, ista prica kao za torque, zavisi sta radis, retko koja srafilica ima i jedno i drugo, ili imaju do jaja torque ili mogu da budu i bas brze, u zavisnosti sta ti je bitnije .. balans realno ne postoji
5. garancija - no questions asked - ovo je mega bitno, sve one loseg kvaliteta crknu u prvih mesec dana ozbiljnog koristenja, znaci prvi mesec ih arcis max, ako izdrze, izdrzace par godina 99%

i da, ne racunaj na "dozivotni" alat, sta god kupis racunaj da ce raditi 2 godine sigurno (garancija) i mozda jos 2 godine preko - i prema tome biraj sta kupujes, dakle dal ti se isplati da das toliko para za 2 godine tog alata, ako ce se isplatiti za mesec dana, sigurno se isplati, ako se nece isplatiti za 5 godina, nije alat za tebe
[ Java Beograd @ 09.07.2014. 08:18 ] @
Citat:
Drivee:Sve je to otislo i neispravno a one su se koristile za odvrtanje i zavrtanje srafova tipa za plastiku, kao kada odvrces sraf kada otvaras recimo racunar, toliko je opterecena srafilica.
Odgovorno tvrdim da sa ovakvim radom, tj. opterećejem profi Bosch ili Metabo nikako, ali nikako, nikako nikako ne mogu da se pokvare za tako kratko vreme. Čak i ajde, možda je neka šrafilica imala fabričku manu. Ali 60 komada ?
"'Oće centrala jenom da pogreši, ali .... "

Biće da je gazda kupio 60 kineza - najgorih lažnjaka sa metabo i bosch nalepnicama.
[ bogdan.kecman @ 10.07.2014. 20:03 ] @
jedan hint za vlasnike sprava sa nicd baterijama, meni je ustedeo mnogo nerava...
punjaci koji dolaze uz sprave sa nicd baterijama su go*na, cak i oni u vrlo skupim spravama renomiranih proizvodjaca (makita, bosch...). u skorije vreme ti renomirani slabo prave nicd sprave i uglavnom im je sve liio ili lipo ali i dalje ima nicd sprava a za ove manje renomirane i one noname nicd je i dalje 99% u upotrebi .. i svi oni dolaze uz retardirane punjace koji nemaju nikakve ili gotovo nikakve pameti i u fazonu su "kad ti se isprazni baterija stavi je na punjac 10h", pa ti ako zaboravis bateriju na pujnacu ona crkne, ako je skines sa punjaca pre vremena ona ne bude puna skroz i slicno ... a i tih 10h je vrlo "arbitrarno" vreme .. sve u svemu radi to neki broj punjenja i onda kupujes novu bateriju ...

elem, ima resenje :D

postoji sada da se kupi za RC hobiste cudo raznih pametnih punjaca koji pune sve zivo (nicd, nife, lipo, liio...), koji umeju da prazne etc .. svi imaju pametno prepoznavanje kada je baterija puna, vecina ima i termo sondu ... tako da uzmete jedan takav (npr ja imam ovaj kds power rc-6s, nista specijalno bio je dvadesetak eura u budimpesti u hobby shopu ali ima takvih na hobby kingu brdo .. 50W snaga punjenja, 5W snaga praznjenja, bitno da pored lipo, liio i slicno podrzava i nicd i nimh)

sve sto treba je da nicd bateriju iz srafilice (busilice..) okacite na ovaj pametni punjac, napravite struju praznjenja tako da se baterija ne greje preko 30C i to je to .. ako pise na bateriji koliki je kapacitet punjenje sa 0.5C radi posao odlicno, napuni se baterija za 2h (umesto 10!). svakih 10 punjenja ili svaka 3 meseca (sta dodje pre) odraditi charge/discharge/charge ciklus ili dva na samom punjacu i baterija trajeeeeeeeeeee ... evo meni recimo iz obicnog eihell-a baterija ko nova posle 3 godine a koristim je non stop, ista ta eihelova baterija nema sanse da izdrzi godinu dana da ne padne kapacitet ispod upotrebljivog nivoa .. dakle em napunite bateriju za 2h em duze traje
[ Drivee @ 11.07.2014. 02:02 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Drivee:Sve je to otislo i neispravno a one su se koristile za odvrtanje i zavrtanje srafova tipa za plastiku, kao kada odvrces sraf kada otvaras recimo racunar, toliko je opterecena srafilica.
Odgovorno tvrdim da sa ovakvim radom, tj. opterećejem profi Bosch ili Metabo nikako, ali nikako, nikako nikako ne mogu da se pokvare za tako kratko vreme. Čak i ajde, možda je neka šrafilica imala fabričku manu. Ali 60 komada ?
"'Oće centrala jenom da pogreši, ali .... " :)

Biće da je gazda kupio 60 kineza - najgorih lažnjaka sa metabo i bosch nalepnicama.


Gazda ne kupuje nista vec nabavka uz instrukcije da se na alatu ne zali. Uvek se uzima u wobyhouse novi sad. Alat je sigurno originalan. A ti ako odgovorno tvrdis da to ne mogu da se pokvare. Dodji u NS, ja cu da ti pokazem 3 kutije neispravnih aku odvrtaca a ti ces da mi kupis 3 nova koja ja odaberem. Ako ja lazem, ja cu da ti kupim 60 komada po tvojoj zelji. Pozvan si da vidis i proizvodnju i za cega se one i koriste. POsalji mi PM da se dogovorimo kada ti tako mozes odgovorno da tvrdis da nikako i nikakao i nikako ne moze da se pokvare. Inace, taj zeleni Bosh nije profi, kao i metabo zeleni. Zato i ne dobijamo garanciju a crknu pre garantnog roka! !!! Matabo fenovi, zeleni, placeni su oko 200 eura po komadu, nisu ni dve godine radili. Sta reci..
Tipa: Firma kupi alat koji nije profi, nema pravo na garanciju!!! Firma koja ce alat koristi za proizvodnju i rad mora da kupi profi kakao bi imali pravo na garanciju.
Uzete su pre 10 ak meseci Hitachi zeleno crni i oni se extra. Ni jedan los, ali je made in Japan a ne kao taj Bosh i Metabo, Made in China ili Sastavljeno u nemackoj a delovi iz Einhela. Procitaj sta covek gore kaze za Bosh, odvrtao srafove na racuanrima i crkao mu puz, baterija itd itd...
Ne znam zasto branis los kvalitet?? Ja znam kada aku busilicu kupim za 4000 dinara da mi nece trajati puno, a kada platim 15000 dainra ona mora da traje. E pa, dobrodosli u Srbiju, to ovde nije situacija. I uopsteno, nije samo vezano za alat, ima tu i patika, auta itd itd..

Sto dalje od Bosh i Metabo alata u RS. Samo Hitachi.

Svaki polovan alat sa zapada je bolji od naseg novog. To ja odgovorno tvrdim.
[ bogdan.kecman @ 11.07.2014. 02:11 ] @
Citat:
Drivee: Ja znam kada aku busilicu kupim za 4000 dinara da mi nece trajati puno, a kada platim 15000 dainra ona mora da traje. E pa, dobrodosli u Srbiju, to ovde nije situacija.


to je ovde najveci problem :( 15000 din sprava nista nije kvalitetnija od one od 4000din :(

doduse kod tvoje firme mi nesto nije jasno, ako vam wobihouse kaze da nece da vam da garanciju na te sprave - zasto ih kupujete ?! ("uz instrukcije da se na alatu ne zali") valjda imaju neki alat na koji mogu da daju garanciju?

inace ako sam dobro skontao po nasem zakonu mora da da 2 godine garanciju bez obzira ali moguce da nisam dobro skontao
[ Drivee @ 11.07.2014. 02:21 ] @
Tako bi trebalo ali recimo, bavis se izvodjenjem gipsarskih radova. Odes u woby, kupis najjeftiniju aku. Naravno da ce da crkne posle nekog vremena jer ce da radi 10 sati svaki dan, pod opterecenjem itd. Ako se nebi pratio taj trend svi izvodjaci bi trebalo da kupe 2-3 te jeftine i svaki 2-3 meseca da menjaju za novu.
[ bogdan.kecman @ 11.07.2014. 02:27 ] @
prilicno sam siguran da bi to mogao da uradis u nemackoj ili austriji,
holandiji .. bas to, svaka 2-3 meseca da uzmes novu posto je stara crkla
.. e sad dal se tebi isplati da svaka 2 meseca ides u radnju, drndas se
2 nedelje sa servisom etc .. tu je fora da ti se isplati vise da kupis
bolju koja ti nece crci u pola posla, ali mislim da po zakonu, cak i
ovde u smrdistanu, mora da ti je zameni
[ Drivee @ 11.07.2014. 02:38 ] @
Ako ti trebaju 2 dobre a ti uzmes 6 losijeg kvaliteta. Ako je uzeto recimo u NS, nije to toliki posao odneti i reci ne radi. Uvek ces imati neke ispravne. Uglavnom, prema mom iskustvu nece da priznaju reklamaciju ako se koristilo za proizvodnju itd..
A fora je sto ja isto tako razmisljam, kupis bolju koja nece crci u pola posla ali ona ipak crkne pre garantnog roka. I onda sednem i zapitam se..
Pogledajte malo alat polovan iz uvoza, Bosh, Makita itd, pa te modele ja nikada nisam ni video u zivotu. Ali ti isti modeli su baba roga za ove nase. Sam nacin izrade je drugaciji( kvalitetniji materijali itd itd), kao sto rekoh, kupio sam polovnu iz nemacke na 12V za 500 dinara, bez baterije, na akumulator, pa to smo prsti, nema da staje, jeste teza malo ali unutra puzni zubcanici sigurno nisu od plastike ili neke sklj legure.
[ Java Beograd @ 11.07.2014. 07:09 ] @
@Drivee
Ne kažem ja da ti lažeš. Ne sumnjam ja da u tvojoj firmi zaista ima 60 pokvarenih šrafilica. Ali nisam ni ja pao sa Marsa, ne verujem u nerealne priče.

Kao neko ko iskustveno zna šta može profi šrafilica, i koliki joj je radni vek, opravdano sumnjam. Uništiti 60 profi šrafilica uz opterećenje jednako odvrtanju šrafova sa računara ?! Ma, daj, pa nisam ni ja jeo bunike. A i sam kažeš "pucaju kao kokice i bez opterećenja" ?! Pa jel to profi šrafilica, da puca bez opterećenja ?!? Očigledno nije. Da li ti misliš da si u rukama ima originalni profi metabo ? Očigledno misliš.

Dali vam je to neko prodao kao da jeste originalni metabo a ustvari najgori kinez: sasvim moguće. I time vas doveo u zabludu.


[ SaleSk @ 11.07.2014. 07:22 ] @
Koliko sam ja razumeo, ove srafilice se koriste u proizvodnju?
Pa zar se u proizvodnju ne koriste pneumatske srafilice?
Zasto elektricne i to na puinjenje?
Vise je jasno zasto one crkavaju...
Ja sam bio po Nemackoj, Austriji, Italiju, Belgiju, Francuskoj i nigde ni u jednom proizvodnom procesu osven pneumatike se ne koristi nista drugo.
Ako ocekujes da dnevno usrafis 10000 srafova sa bilo kojom elektricnom ili aku srafilicom onda je to pravi promasaj u proracun i odabir alata.

Dobro je da si spodelio tvoje iskustvo, kako bi znali koliko neprofesionalan kadar je zaposlen tamo gde ne treba.
Interesantno je kako vlasnici velikih kompanija hoce da uloze malo, a da dobiju mnogo, a strucna lica koja rade su vise nestrucna nego strucna kada treba bilo sta da se nabavlja u vezi alata ili aparature...

Imamo i mi ovde kod nas takvih problema, i to previse...
Na ovom Balkanu je sve naopako...
[ Millan1 @ 03.12.2018. 18:11 ] @
Da ne otvaram novu temu, gledam neki aku odvijac za kucnu upotrebu, za povremeno odvrtanje, zavrtanje, mozda neki sraf da se usrafi...
Imam neke uredjaje(od plastike) koje povremeno otvorim i iskontrolisem, a ima 40-ak srafova, samo u tome da pomogne, pa super, a nacice svrhu za jos nesto verovatno...

Koliko sam shvatio treba da ima Li bateriju jer se ne prazne kada se ne koristi i podesavanje sile obrtaja, to je valjda ako se zavrce u neki meksi materijal....?!


E, sad da li Bosch Ixo:
https://www.winwin.rs/alati-i-...-basic-06039a8024-6788417.html
ili mozda ovaj Einhell:
https://www.winwin.rs/alati-i-...-2-li-kit-4513495-6788241.html
ili je ovo mozda bolja varijanta, ima brzo punjenje, a i jaca je:
https://www.winwin.rs/alati-i-...-cd-12-li-4513206-1192991.html

Nisam siguran za ovu trecu, mozda je malo i velika za to sto meni treba...
Ako neko ima neki skroz drugi predlog, neka iznese.

[Ovu poruku je menjao Millan1 dana 03.12.2018. u 20:09 GMT+1]
[ ademare @ 03.12.2018. 19:24 ] @
Litijumska baterija se takodje prazni tokom nekoriscenja , ali manje nego NI-Cd i same baterije su po svojim hemijskim karakteristikama kvalitenije .

Za 40 srafova mesecno , ne treba ti Bosh , vec ce ti posluziti bilo koja sa litijumskim baterijama .
[ bogdan.kecman @ 03.12.2018. 20:07 ] @
ja imam mali bosch sa liio baterijom (mozda bas taj mali sa linka,
izgleda isto) i radi super osim sto nema snage ... za normalno
srafljenje radi ok, ali ako ces npr da uteras straf malo deblji malo
duzi u drvo bez pilot rupe - prc, tu ce imas problem ... ali za
elektronicarski rad radi ko zmak (otvaranje kutija od raznih sprava, i
zatvaranje istih) ...

ako ce radis neki woodwork - nadje nesto sa vise od 4.5NM 4.5 je previse
malo, ali tu realno mislim da gledas u ~15-20kdin ne u 6kdin spravu sa
40NM i nikako manje (imas one sa prekidacem 20/40NM to je ok)

ako ces koristiti retko - obavezno LIIO / LIPO i slicnu varijantu
baterije jer nije problem sto ce nicd da se isprazni od stajanja,
problem je sto ce nicd da crkne vrlo brzo sa takvim koriscenjem dok ce
litijumske potrajati
[ Windows2 @ 05.12.2018. 14:28 ] @
Citat:
Millan1:
Koliko sam shvatio treba da ima Li bateriju jer se ne prazne kada se ne koristi


[ član @ 05.12.2018. 15:10 ] @
Citat:
Millan1:
Da ne otvaram novu temu, gledam neki aku odvijac za kucnu upotrebu, za povremeno odvrtanje, zavrtanje, mozda neki sraf da se usrafi...
Imam neke uredjaje(od plastike) koje povremeno otvorim i iskontrolisem, a ima 40-ak srafova, samo u tome da pomogne, pa super, a nacice svrhu za jos nesto verovatno...

Koliko sam shvatio treba da ima Li bateriju jer se ne prazne kada se ne koristi i podesavanje sile obrtaja, to je valjda ako se zavrce u neki meksi materijal....?!
.
.
.

Ako neko ima neki skroz drugi predlog, neka iznese. :)


pogledaj moju temu od pre par godina... imao sam slicnu dilemu kao ti, trazio sam aku-odvijac za povremenu upotrebu (par puta godisnje) i onda mi je neko savetovao da kupim aku "na struju" odvijac :), sto sam na kraju i kupio i nisam se pokajao zbog toga. ako ti je masina potrebna, kao sto kazes, povremeno, mislim da ti je to dobar izbor jer ne moras da mislis o tome da li je baterija napunjena tada kada ti iznenada zatreba, da li ce baterija da crkne od nekoriscenja itd. ja sam uzeo ovu srafilicu, a imas takvih na struju od raznih proizvodjaca pa ako se odlucis za tako nesto nacices sigurno neku koja ti odgovara.
[ bakara @ 05.12.2018. 15:22 ] @
Citat:
Millan1:
Imam neke uredjaje(od plastike) koje povremeno otvorim i iskontrolisem, a ima 40-ak srafova, samo u tome da pomogne, pa super, a nacice svrhu za jos nesto verovatno...

Mislim da ce ovo da zadovolji sve tvoje zahteve a imaju i veci model.
https://www.ikea.com/rs/sr/catalog/products/90203263/

Jeftina je sasvim solidne izrade i mislim da vredi sve pare pogotovo jaci model, jedino sto nije za neku profi upotrebu.
[ Millan1 @ 06.12.2018. 09:28 ] @
Da, nisam se dobro izrazio, nisam mislio da se bukvalno ne prazni, nego da se sporo prazni, ono tipa da je ne koristim 10-ak dana, a da se ne izprazni skroz, vec mogu da uzmem da odvrnem-zavrnem 5-6 srafova... Imam vec 10-ak litijumskih 18650 baterija...

Vise mi treba odvijac nego srafilica, tako da sam vise naginjao ka jeftinijem Einhell-u, imam vec 7-8 godina njihovu busilicu i ubodnu testeru, nema sta nisam busio i sekao i dalje rade, naravno koristene amaterski.
Tog Einhell-a nema vise na stanju, cak su mu spustili cenu na 3500, ali je bio izlozbeni primerak, pa nisam hteo da porucim.

Mislim da ce mi najvise odgovarati bakarin predlog, za ovaj Ikein odvijac, pa ako bas nevalja, dacu klincu neka se igra, za 2500 i nema bolje igracke...

Hvala svima koji su se javili i dali predlog!

Dodato:
Masina je vec stigla!


[Ovu poruku je menjao Millan1 dana 06.12.2018. u 21:47 GMT+1]
[ oeno @ 08.04.2019. 20:41 ] @
Da li je neko možda uzeo ovaj odvijač

https://www.kupujemprodajem.co...-oglas.htm?filter_id=110419535

i kakva su mu iskustva?
[ bogdan.kecman @ 08.04.2019. 22:34 ] @
ja teo uzmem i nisam uspeo da nadjem nigde dobar review al onnda sam
odlucio da predjem na pneumatiku
[ botr @ 09.04.2019. 06:32 ] @
Ovo je kineska kopija, original je 10-ak puta skuplji. Cim vidite Makitu, Bosch, De Walt, sumnjivo jeftino, a prodavac iz Raske, Kragujevca, itd. u pitanju je kopija.
[ dlalic @ 09.04.2019. 07:25 ] @
Naravno... i onda se vuce tema 5 godina kako "crkavaju ko kokice". A kupe kod tih prodavaca Bosch, Metabo... za 30-40e.

aj' na stranu sto DeWalt ni nema ovakve baterije (64V, na njoj pise 68V), ima slicne od 60V koje same kostaju oko 100$ komad. I pazi 950NM obrtni moment!!! Profi alat dobazi do 60NM.
Ovaj prodavac konkretno ima i "Honda" ugradne motore i pumpe za 80e... Bezite od toga...
[ Java Beograd @ 09.04.2019. 07:31 ] @
Fake, 100%
Na DeWalt sajtu nema tog modela
[ dlalic @ 09.04.2019. 07:32 ] @
zato Bogdane nisi ni uspeo da nadjes review :)
[ oeno @ 09.04.2019. 08:46 ] @
Hvala na pomoći pri odlučivanju.Nisam ni gledao da li ima ovaj model kao orginal.Izgleda da nema Aku odvijača koji bi mogao odvrnuti vijak na točku od auta (110-120Nm) a da nije barem 100-150€.
Što se tiče Dewalta čak i oni koji se sklapaju u SAD i imaju natpis Made in USA, dobijaju komponenete iz Kine.
Mislio sam da nije možda ovaj neka kopija orginala ,ali izgleda da je samo naziv kopiran i ništa drugo.Obrtni moment od 950Nm je naravno bajka,ali kada bi barem mogao 100Nm to bi bilo dobro.
[ Java Beograd @ 09.04.2019. 09:41 ] @
Vidi, mnogo toga se proizvodi u Kini, ali ne može se porediti.

Jedno je fabrika koju je otvorio brend name proizvođač, koji je doneo svoj proces proizvodnje, svoje mašine, repromaterijale, kontrolu kvaliteta i slično.

A drugo je fabrika - svaštara koja nema veze sa brendom, na divlje proizvodi nešto čemu je jedini cilj da bude što jeftnije, i onda samo "zalepi etiketu"

Dakle, ako je brend, onda je brend, a da li se proizvodi u USA, Srbiji, Kini, Indoneziji - nije mnogo bitno.
[ looker-on @ 09.04.2019. 09:43 ] @
Prošle godine sam kupio DeWALT (DCD716-ks), max. moment (tvrdi materijali) 30 Nm a meki 16 Nm i platio oko 140€. Znači, za nešto ozbiljnije (110-120Nm) cena bi bila daleko viša. Na njemu piše da je proizvođač Black & Decker Germany, 65510 Idstein ali Made in China.
Što se tiče Boscha, koji je na 220V, na njemu piše Made in Hungary.
Imam i jedan stari Bosch, na 12V, kupljen negde sredinom 90-tih za tada nekih 400-500DM ali Made in Switzerland i dan danas radi.
Znači, koliko para toliko i muzike.
[ botr @ 09.04.2019. 11:01 ] @
Ovo je udarni odvijac, nesto kao oni pistolji na vayduh kod vulkanizera, nije isto sto i aku busilica i ima ih sa velikim obrtnim momentom.

@oeno

Nema, sve sto vredi je skupo i sam sam bio u potrazi za necim takvim. Ako ti treba samo za tockove, kupi kvalitetan krstasti kljuc, nogom ga pritiskas na dole, a rukom vuces na gore, svaki sraf ide lagano, bez muke.
[ bogdan.kecman @ 09.04.2019. 14:10 ] @
sve zavisi za sta ti treba, ja sam kupio udarnu bosch busilicu na KP
(10x jeftinije od originala, dakle 100% kopija, rece neko da se prave u
albaniji) osnovna razlika neki delovi su plasticni umesto metalni i ne
moze da radi dugo u kontinuitetu, evo mene sluzi vec neko vreme i meni
je do jaja, ali ja imam da izbusim u betonu ono max 3 rupe odjednom i ne
cesce od par puta godisnje :D .. tako i taj odvijac verovatno moze da
odvije jednu maticu sa tocka na sat vremena bez problema
[ Java Beograd @ 09.04.2019. 14:54 ] @
Može.
[ bogdan.kecman @ 09.04.2019. 15:28 ] @
Citat:
dlalic:
zato Bogdane nisi ni uspeo da nadjes review :)


pa to sam i ja zakljucio zato nisam kupio, mada, dok sam tragao za review-om sam skontao da meni to u stvari i ne treba i da mi je bolje da kupim nekoliko pneumatskih alatki jer bilo sta tog tipa bi mi svejedno trebalo u garazi a tamo imam kompresor a kvalitetne pneumatske alatke nisu toliko skupe + kineske pneumatske alatke nisu toliko lose (kao kineske kopije elektricnih alata)
[ oeno @ 09.04.2019. 19:46 ] @
Kad se sve sumira mislim da je najbolja ova varijanta pneumatski pištolj+kompresor.Imaš na pretek obrtnog momenta za relativno malo para.
[ oeno @ 09.04.2019. 21:37 ] @
Montaža Makita, Bosch, DeWalt u Kini

https://www.youtube.com/watch?v=5klmhb_xyK4
[ looker-on @ 11.04.2019. 06:24 ] @
Citat:
oeno: Montaža Makita, Bosch, DeWalt u Kini

https://www.youtube.com/watch?v=5klmhb_xyK4

U prilogu u opšte nije reč o pomenutim brendovima nego je reč, reklama, o Robotic Screwdriver System-u HWLE.
[ Java Beograd @ 11.04.2019. 07:41 ] @
Citat:
oeno:
Kad se sve sumira mislim da je najbolja ova varijanta pneumatski pištolj+kompresor.Imaš na pretek obrtnog momenta za relativno malo para.


Naravno.

Generalno uzevši, ponuda accu alata je postala baš baš masovna, kupuje se i šta treba i šta ne treba.
A verujem da su bar 2/3 upotrebe tog alata u zatvorenom prostoru, gde je dostupna i struja, a neretko se radi i o profi radionicama sa dostupnim kompresorom.

Tako sam i ja, mlad i zelen amater jednom kupio accu šrafilicu (zapravo dva puta) i tek kasnije skapirao da kad god mi zatreba - baterija je prazna. A kad mi zatreba da ceo dan šrafim nameštaj koji pravim - baterije se potroše. Džaba što je ona druga na punjaču. OK, znam da su sada baterije bolje, jače, trajnije ... Ali, svejedno, ja sam ionako non stop u blizini utikača.
I onda sam kupio štafilicu, ali na 220V i pesma.

Kapiram da accu alat treba nekome ko radi na banderi, na terenu, na polju ... Za sve ostalno: moćniji, jači i jefiniji alat na struju ili na pneumatiku,
[ oeno @ 11.04.2019. 12:34 ] @
Da li je neko probao električne odvijače,daleko više snage imaju

https://www.ebay.co.uk/itm/Hea...m3618eb1b88:g:DfYAAOSwJQdW-9Oa

[ botr @ 12.04.2019. 07:17 ] @
Ja sam probao, i dalje nije ni blizu pneumatskom, doduse, ja sam probao el. Gude, mozda postoje i neki profi.
[ oeno @ 16.04.2019. 12:40 ] @
Ko ne žali za pare tu je Makita DTW1002 18V Cordless Brushless Impact Wrench Max fastening torque 1,000Nm

https://www.makita.co.nz/products/model/DTW1002

potvrda na

https://www.youtube.com/watch?v=ea-NrWsAY88
[ mnn @ 01.09.2019. 10:08 ] @
Ima li neko preporuku za aku brusilicu do nekih 20 000 rsd?
Imam dve aku bušilice Hitachi i kakva je šansa naći brusilicu da mogu koristiti iste baterije 12 V?
[ bordzija @ 03.12.2019. 10:34 ] @
Šta mislite o ovim ruskim alatima konkretno Kzubr ili kako već? Pre jedno godinu dana nam je neki momak rušio zidove baš sa ovim pneumatskim čekićem, imao je i brusilicu. Samo reči hvale. Ja imam makitinu šrafilicu staru 30 godina, žena uzela ikeinu da joj se nađe.

Povremeno pogledam šta se nudi i vidim sve lažnjaci.
[ Windows2 @ 03.12.2019. 16:02 ] @
Imam nekoliko tih ruskih na listi pracenja na kp ali primetio sam nesto pa sad ne znam koliko je moje zapazanje tacno. Izgleda da postoji razlika izmedju "kzubr" i "3ybr" na cirilici. Secam se da guglanjem za "kzubr" nisam nalazio neke rezultate, ali na "3ybr" je drugacije, to mi deluje nekako vise ""legit". E sad vidim da neki od tih koji prodaju te kao ruske "kzubr" takodje prodaju i nove dewalt-ove, bosch-ove i hitachi-je sve naravno kopije, iz aviona se vidi da veze nema sa originalima. Ne moze busilica dewalt sa tri opcije rada da kosta nova u koferu sa svim dodacima 4 ili 5000 dinara za koliko se prodaju. Nova takva original kosta 150 eura ili vise. Pa su mi zato sumnjive te "kzubr" navodno ruske, moze biti da su i to neke kopije koje nemaju nikakve veze sa ruskim alatom. Sad sam recimo primetio neke aku busilice slicne "parkside" marki ali se zovu "parkiside", drecavo zelene. Sa razliku od original tamno zelenih "parkside" alata. Treba se tu paziti i cetvoro ociju otvoriti sta se kupuje.
[ bordzija @ 03.12.2019. 18:01 ] @
Pa šta znam, u rusiji je lada žiguli možda zato? Miriše mi na kineski alat ruski brend... Ovo što sam gledao lepo izgleda i radi, udarni čekić i velika brusilica. Dečko nahvalio koji radi rušenja.
[ optimizator @ 03.12.2019. 21:25 ] @
Zubr je brend ruskog alata koji se proizvodi u Kini.
K-zubr ili Kopija-zubr se proizvodi u istoj fabrici kao Zubr! Dupla Kina, ili što bi rekli devedesetih, danju štancaju Adidas,za prvog kupca,a noću Adiads za buvljake.
Ista fabrika, ista presa,isti model patika ali razlika u kvalitetu materijala...neopisiva!


[Ovu poruku je menjao optimizator dana 03.12.2019. u 22:52 GMT+1]
[ Windows2 @ 03.12.2019. 21:48 ] @
Aha znaci "K" ispred onog "zubr" znaci Kina. Kinazubr, ili Kzubr.
[ optimizator @ 03.12.2019. 21:49 ] @
Jok bre, k je kopija a Kina je i jedno i drugo!!
[ Windows2 @ 03.12.2019. 21:58 ] @
Ovako vizuelno "INTERSKOL" mi deluje nekako kvalitetno ako se vec prica o ruskim alatima. Evo u ovom klipu kao nesto testiraju i porede sa jos nekim ruskim markama za koje iskreno nisam znao da postoje sve do gledanja ovog videa. Ali ne vidim zasto bi to kvalitetom zaostajalo za bilo kojim od poznatijih proizvodjaca.

https://www.youtube.com/watch?v=fwjIlK9DFuI
[ optimizator @ 03.12.2019. 22:27 ] @
Ode u off...sad će moderatori lock jer im banometar ode u crveno


Kao prvo gledati samo vizuelno i opipati nešto i osetiti je sasvim drugo.
Ovi perforatori kako se u Rusiji zovu udarne bušilice ili hameri su u rangu Einhela. Nisu baš skupi,oko 40 evra su kod njih,zavisi od kompleta šta ide uz njih. Rade oni lepo,ali koliko dugo će raditi,a problem su delovi,..i sa kakvom lakoćom buše taj beton? Koliko sile treba čoveku da nalegne na alat da bi izbušio zna samo onaj koji drži taj alat. Verovatno plavi Boš koji košta 150 evra laše će ići.
inače Interskol se zatvorio i ne proizvdi se više. Bolje traži Zubr. Sam imam Zubr i zadovoljan sam kako radi, ali to ne znači da ne bih hteo Boša ili Hilti!
Da bi se uverio u to što govorim za proizvodnju u Kini pogledaj ovo.Kalibar je isto ruski brend koji se pravi u Kini,a evo šta znači kad je ista presa za sve.
Čovek je posle sklopio pola - pola i sve radi, što znači da se sve pušta sa iste linije samo drugi brend.

[ Windows2 @ 03.12.2019. 23:03 ] @
Ajde onda da jednim pitanjem vratim temu iz "off-a". Sta mislis ili sta znas o "ferm" Holandija navodno. Trenutno merkam neku polovnu aku srafilicu od 16 v te marke. Treba bas sad da kupim svoju prvu aku srafilicu u zivotu i natrpao sam svasta na listu pracenja. Od nekih starijih nicd i nimh tipa "kress", "metabo impuls" i slicno pa do novijih liion ryobi ili bosch ili taj ferm.
[ optimizator @ 03.12.2019. 23:42 ] @
Iskreno,za taj Ferm prvi put čujem. Čak mi je i Skil poznata marka,a ovo ništa!
Ne može niko da za šta i za šta nekome treba. Ako za ono ponekad po kući, ili kod komšinice, bilo koji od nabrojanih je dobar, ali nov! Sa polovnim može svašta da bude. Ili su baterije pri kraju,a one koštaju polovina cene same šrafilice, ili im je reduktor pri kraju,a i on je toliko. Ja profesionalno radim sa ovom Makitom i zadovoljan sam njome,za 6 godina koliko radim sa njom promenio sam joj jednom baterije a sad je već pri kraju reduktor. Radi,ali može početi okretati u prazno svaki čas. Ono,kad motor radi,ali futer stoji. Zato kažem da je bolje kupiti bilo šta novo, nego tako nešto polovno,mada,.. možda ti se posreći.
Za Metabo,Boš i Makitu delove ćeš naći svuda,što originalne,što analog iz Kine. A to je najvažnije.
Za ove druge marke ne znam.
[ bordzija @ 04.12.2019. 00:21 ] @
Taj reduktor je meni čista glupost samo da se zezneš povremeno. Moja makita kupljena tako što su neki stranci nešto sklapali (samo za to je bila predviđena pa u otpis) i moj matori je pazari za smešne pare. Imala je običnu glavu dok nisam stavio običan futer. E tad je postala opasan alat za bušenje i šrafljenje (dve brzine) ima čak i udarnu opciju ali za malter i ciglu eventualno.

Kad se navikneš na alat, njegovu silu to ne može nijedan reduktor da zameni. I dalje evo radi kao nova, baterija reciklirana 2 puta do sada.

Kupio sam i skil bušilicu sa 2 baterije koje su se samopraznile kao blesave i crkle posle godinu dana obe. Tako loš alat u životu nisam imao, uopšte nije mogla postepeno da se ubrzava. Za izbegavanje.
[ tenzorSSM @ 05.12.2019. 00:14 ] @
Kzubr je "brand" fabrike koja ga radi a to je YONGKANG XULANG inače rade i "Royce " alate . A Zubr je ruski taman koliko je Wilager ili Womax srpski :) .
Ferm je nekadašnji holandski proizvodjača alata koji je odavno otišao pod led ,a ovo sad što rade se sve proizvodi i mnogo bitnije projektuje u Kini . Ista priča važi i za Interskol .
Kad se malo bolje pogleda 99 % svih "kompakt " udarnih bušilica su kopije ili klonovi Bosch serije GBH 2-24 pa sve do današnjih modela .A Bosch je inače vlasnik i pronalazač patenta za "pneumatski čekić" koji je posle prodao svima koji su hteli to da plate .
Apropo aku šrafilica svi modeli sa NICD baterijama su prevazidjeni odavno , dakle ni kao nove nisu neki pametan izbor , a tek kao polovne su horor . NiCd baterije su pokazale kao loše u eksploataciji i prevazidjene su .
Dovoljan pokazatelj tendencija u proizvodnji profesionalnih alata je to što su garancije za profesionalne alate i industrijske alate samo 1 godinu . Dakle ako kupite npr Bosch GBH serije 8 i garancija glasi na firmu onda je garanti rok 1 godina !!! . Ako tu istu bušilicu kupite na ime i prezime garancija (saobraznost) je 2 g plus 1 godina za online garanciju . Dok je recimo za Rothenberger alate garancija 1 god jer oni spadaju u industrijske alate .
[ Windows2 @ 06.12.2019. 21:27 ] @
Korisne informacije. Hvala.