[ milan78a @ 16.07.2014. 17:36 ] @
Radila normalno 6 meseci i sada se desava to da krene da prima vodu zagreje ali nece motor da krene ! Ispito sam motor (Ispravan) cetkice dobre konektori dobri ... Ali nece da krene da okrece da pere cak nece ni na centrifugu da okrece ,znaci samo ispumpava i nista dalje,,,, Moze li mi neko pomoci da mi kaze sta da uradim i sta da proverim
[ mugi junuzovic @ 16.07.2014. 17:57 ] @
Koje lampice blinkaju?? Treba da javlja grešku....Je si li motor ispitao van mašine da li vrti???
[ milan78a @ 16.07.2014. 18:16 ] @
Da motor je ispravan. Blinkalo mi je 4-ta lampica i lampica za palenje, ali sada nista kao da se nista ne desava
[ mugi junuzovic @ 16.07.2014. 21:43 ] @
Koja četvrta lampica, možda vertikalna od centrifuge???
[ test1234 @ 17.07.2014. 00:01 ] @
Koja blinka od ovih?



Znaci moze biti F1, F8 ili F16 zavisi odakle se gleda.

Kaži, je si li ovu masinu kupio novu ili polovnu.
[ mugi junuzovic @ 17.07.2014. 09:47 ] @
Brane ima on sa ovom mašinom i od ranije istih ili sličnih problema. Ima dole još jedna ista otvorena tema....
[ vargass @ 16.09.2014. 10:05 ] @
Da ne otvaram novu temu u pitanju je Indesit WITL 85 veš mašina sa sličnom elektronikom , dešavalo se da mašina krene da uzima vodu i odprilike kad treba da uključi motor prebaci na pumpu i izbaci grešku F 01 , posle resetovanja i par pokušaja ( desavalo se i da uzme vodu ali ne pere , grejač uključuje normalno ali i dalje ne pere i ne izbacuje grešku ) krene i odradi pranje normalno . Reših da je otvorim pregledam el modul ( vizuelno ) , kontakte , ništa ne ukazuje na kvar , sastavim probam i dalje isto , ponekad izbaci grešku F 01 ( posle čega prebacim na centrifugu da bi izbacila vodu i to odradi normalno ), ponekad uzme vodu ali motor ne vrti ( obično sačekam i kad počne da greje tu je resetujem ) a kad hocu da izbacim vodu radi samo pumpa bez cenrtifuge . Opet je otvorim , preletujem par lemova na relejima spakujem probam odradi pranje normalno ja srećan :) Prošlo 2 dana nakupi se veš , uključim je i opet isto , primi vodu ali ne uključuje motor da pere -kad izbacujem vodu ne radi centrifuga , e sad sam nesrećan :(
Pokušao sam da budem detaljan u opisu kvara ne bi li lakše mi neko pomogao da rešim problem ( nisam majstor za veš mašine ali se bavim elektronikom ) . Dodao bih to da sam je slušao dok je radila normalno i pre svakog uključivanja-isključivanja motora čuje se relej da odradi a sada kako ne okreće motor ne čuje se ni relej ( što bi rekli nema pobudu ) ...
Pomagajte šta da proverim gde da gledam ?
[ test1234 @ 16.09.2014. 10:29 ] @
Indesit F1

Short circuit motor triac on electronic module
Check wiring
Check electronic controller

Sve sto ima veze sa motorem.
[ vargass @ 16.09.2014. 10:40 ] @
Uhh širok pojam ( barem za mene ) , više bi mi pomogao sistem eliminacije tipa najčešći uzrok ka manjem mogućem problemu , neki redosled provere :)
Da napomenem da su četkice na motoru menjane pre mesec dana ...

[Ovu poruku je menjao vargass dana 16.09.2014. u 12:25 GMT+1]
[ test1234 @ 16.09.2014. 13:07 ] @
Standardna situacija, zamenjene cetkice a nisu menjani lezajevi i nije obradjen kolektor. Verovatno je crkla elektronika. Sam nemozes nista, treba ti elektronicar i to koji poznaje Indesit ploce.
[ vargass @ 22.09.2014. 12:48 ] @
Skinuo sam bočnu stranicu uključio mašinu i pošto ne okreće ručno sam pomerao bubanj da vidim šta će se dogoditi. Desilo se to da je u par navrata ukvačio i okretao motor znači hoće pa neće , ajde skinem motor pregledam sve ok ,očistim malo kolektor i četkice vratim uključim i ok odradi ceo program ( znači elektronika nije u kvaru ) i mislio sam da je rešeno medjutim... Juče uključim mašinu i ista stvar , ne okreće motor , lupim je malo krene motor ali samo par sekundi , lupim opet ništa lupim jače i krenuo je radi normalno jedno 5-6 okretaja tamo vamo i prc izbaci F01 i krene sa ispumpavanjem vode ,izvučem je iz struje resetuje se . Uključim je ponovo i ovom prilikom odradi ceo program bez ikakvih problema !
Gremlini ? Pregledao skoro sve spojeve i sve mi se čini ok .
Ne mogu da verujem da se niko od majstora sa foruma nije susreo sa sličnim problemom , pomagajte ako boga znate :(
[ mugi junuzovic @ 22.09.2014. 13:43 ] @
Očito problem sa spojem negdje . Krenuti od četkica (obratiti pažnju na njihovu dužinu) koje moraju nalijegati na kolektor, zatim konektor na motoru, provjeriti očičenje, konektor na elektronici i na kraju hladan lem na ploči (moguče na trijaku ili releju)....
[ vargass @ 22.09.2014. 14:00 ] @
Trijak i releji prelemljeni spojevi pregledani . Što se tiče četkica imaju dovoljnu dužinu jer kao što rekoh skoro su menjane e sad meni je zapao za oko jedan detalj što se tiče površine na četkicama tj onog dela koji naleže na kolektor . Rekao bih to ovako , ta površina je sjajna i glatka osim oko 1mm sa obe strane da i nije bas sjajna . Da li je moguće da četkice ipak ne naležu svom širinom i da tu pravi problem a opet čudno mi da ponekad odradi ceo program bez da se zakašlje ?
[ mugi junuzovic @ 22.09.2014. 14:10 ] @
Četkice su nešto uže od širine kolektora i to je u redu. Ukluči mašinu samo na cetrifugu i gledaj da li varniče mnogo četkice. Varnjičenje izaziva lože nalijedanje četkica, istrošenost kolektora, loš kvalitet četkica. Poželjno je očistiti kolektor izduvati prašinu koja se nakuplja izneđu lamela . Skini remen sa bubnja (obavezno) i dok radi centrifuga klimaj malo kablove od konektora motora.
Inače je motor najbolje ispitivati van mašine ali je to posao za iskusnijeg majstora jer treba poznavati kopčanje ...