[ 3way @ 12.09.2014. 08:07 ] @
Citat:
shadow-bg:
Jel mozes samo da mi objasnis kako? Nemoj samo da mi pricas o pesacenju/pedalanju sa kraja na kraj grada, pogotovo po kisi/oluju/snegu. Ta opcija moze da prodje kod malog procenta populacije.


Nikako.
Opste poznato je da je u Beogradu nemoguce doci sa jednog mesta na drugo, osim ako se ne ide autobusom i ako se karta ne plati.
Svaki pokusaj placanja karte ili pedalanja do cilja ce biti osudjen na propast.

....

A ta opcija moze da prodje kod malo veceg procenta populacije, da ne kazem znacajnog procenta...Ona ne prolazi zato sto su ljudi lenstine i sto smatraju da je ici biciklom na posao klosarska rabota.
[ Miroslav Jeftić @ 12.09.2014. 12:07 ] @
Citat:
3way
A ta opcija moze da prodje kod malo veceg procenta populacije, da ne kazem znacajnog procenta...Ona ne prolazi zato sto su ljudi lenstine i sto smatraju da je ici biciklom na posao klosarska rabota.


Ne znam kakva je situacija trenutno, možda je bolje, ali ranije dok sam živeo u Bgu tako nešto je bila naučna fantastika, Beograd je (bio) odvratno mesto za vožnju bicikla.
[ 3way @ 12.09.2014. 12:26 ] @
Situacija je takva da moze. Daleko je od onog kako bi trebalo da bude, ali moze.
[ ekof9 @ 12.09.2014. 13:51 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
3way
A ta opcija moze da prodje kod malo veceg procenta populacije, da ne kazem znacajnog procenta...Ona ne prolazi zato sto su ljudi lenstine i sto smatraju da je ici biciklom na posao klosarska rabota.


Ne znam kakva je situacija trenutno, možda je bolje, ali ranije dok sam živeo u Bgu tako nešto je bila naučna fantastika, Beograd je (bio) odvratno mesto za vožnju bicikla. :)

I dalje je! A sto 3way tvrdi bas i nema veze sa zivotom.
[ 3way @ 12.09.2014. 14:03 ] @
Kada se pomene bicikl 99% ljudi odjednom postaje bolesno, staro, slabo, daleko im, kisa im, sneg, zive na 210km od posla i to uzbrdo, itd.

To sto sto ja tvrdim i te kako ima veze sa zivotom, a mislim da znam sta govorim, jer svaki dan vozim bicikl. Uostalom, nije mi namera da opet zagovaram voznju...Ja sam lepo predlozio, pa molim lepo...Ko hoce da vozi, taj ce da vozi. Ko nece, taj ce vecito da kuka kako mu je daleko, kako ce zimi, gde ce tako znojav, kako ce kroz saobracaj, gde ce da ostavi bicikl, itd...Zahtevace od grada da to resi, pa ce onda da sedne da vozi. Drugim recima, izmislja gluposti. Isto kao sto ljudi sada obecavaju da ce da placaju karte cim pojeftini, cim postanu bolji autobusi, cim na vlast dodje neko drugi, itd...Ono, svodi se na cekanje da neko drugi nesto uradi, jer rado bi ti vozio bicikl, ali nemas uslova...Malo sutra...

Po pitanju biciklizma smo na nivou kamenog doba. Kada ljudima kazes da se vozis biciklom na posao, prvo te gledaju u neverici, onda misle da zivis na 200-300 metara, a onda te jedan deo proglasi za budalu, a drugi deo ti se divi, jer poduhvat je to...
[ Miroslav Jeftić @ 12.09.2014. 14:20 ] @
Citat:
3way: Kada se pomene bicikl 99% ljudi odjednom postaje bolesno, staro, slabo, daleko im, kisa im, sneg, zive na 210km od posla i to uzbrdo, itd.

To sto sto ja tvrdim i te kako ima veze sa zivotom, a mislim da znam sta govorim, jer svaki dan vozim bicikl. Uostalom, nije mi namera da opet zagovaram voznju...Ja sam lepo predlozio, pa molim lepo...Ko hoce da vozi, taj ce da vozi. Ko nece, taj ce vecito da kuka kako mu je daleko, kako ce zimi, gde ce tako znojav, kako ce kroz saobracaj, gde ce da ostavi bicikl, itd...Zahtevace od grada da to resi, pa ce onda da sedne da vozi. Drugim recima, izmislja gluposti. Isto kao sto ljudi sada obecavaju da ce da placaju karte cim pojeftini, cim postanu bolji autobusi, cim na vlast dodje neko drugi, itd...Ono, svodi se na cekanje da neko drugi nesto uradi, jer rado bi ti vozio bicikl, ali nemas uslova...Malo sutra...

Po pitanju biciklizma smo na nivou kamenog doba. Kada ljudima kazes da se vozis biciklom na posao, prvo te gledaju u neverici, onda misle da zivis na 200-300 metara, a onda te jedan deo proglasi za budalu, a drugi deo ti se divi, jer poduhvat je to...


Naravno da smo na nivou kamenog doba, ali zato su najmanje krivi ljudi. Bicikli se kradu samo tako, a kad ga ukradu možeš se pozdraviti s njim, to je jednostavno činjenica, nije nikakav izgovor. Uostalom ovaj članak dovoljno govori o rizicima, jeste da je iz 2007, ali čisto sumnjam da je situacija u međuvremena postala drastično bolja:

Citat:
Prošle godine u Beogradu je poginulo troje biciklista (Ripanj, Mladenovac i Voždovac), a 141 je teže i lakše povređeno.


http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...znja-bicikla-zdrava-ali-opasna
[ anon142305 @ 12.09.2014. 14:29 ] @
Nacelnik saobracajne policije skoro rece da Beograd nije biciklisticki grad:
http://www.24sata.rs/vesti/beo...rad-za-bicikliste/146458.phtml

Ako tako razmisljaju nadlezni, meni to ne uliva poverenje da ce se situacija poboljsati.
[ ekof9 @ 12.09.2014. 15:40 ] @
^ Naravno da nije i svako ko drugacije tvrdi je nerealan, da ne upotrebim neku goru rec. Konfigracija terena, losa infrastruktura, lopovi....
[ anon142305 @ 12.09.2014. 16:02 ] @
Takodje i postovanje saobracajnih propisa i opsta kultura u saobracaju.
Ali poenta ja da iz ovakvih izjava nadleznih proizilazi da nece uraditi nista kako bi se situacija promenila.
[ jablan @ 12.09.2014. 16:31 ] @
Citat:
ekof9:
Ako 90% stavki koje si naveo nije valjan razlog za nevozenje bajsa, onda ti samo teras kontru i inat. Ok, ti si mozda supermen, ali >95% ljudi nije i po Bg je apsolutno nemoguce teranje bajsa.

Ako sam dobro razumeo, ti koji ne voziš bajs ubeđuješ njega koji vozi svaki dan kako je to nemoguće.

Vrlo interesantno.
[ Miroslav Jeftić @ 12.09.2014. 16:38 ] @
Citat:
jablan: Ako sam dobro razumeo, ti koji ne voziš bajs ubeđuješ njega koji vozi svaki dan kako je to nemoguće.

Vrlo interesantno.


Naravno da nije nemoguće, npr. moj kolega redovno vozi 30-40 km kozijim stazama po Fruškoj gori, tako da skoro nema mesta gde nije moguće ići biciklom. Međutim, o tome uopšte nije bilo reči, jedno je moguće, a sasvim drugo je nešto što bi bilo pogodno i izvodljivo za veći broj ljudi. Dovoljno je pogledati Novi Sad, koji ima daleko bolji teren i bolju infrastrukturu i razlika je očigledna, mnogo više biciklista, iako se takođe krade poprilično.
[ jablan @ 12.09.2014. 16:55 ] @
[molim moderatora da odvoji ovo u novu temu ako nađe za shodno]

Citat:
Miroslav Jeftić: Međutim, o tome uopšte nije bilo reči, jedno je moguće, a sasvim drugo je nešto što bi bilo pogodno i izvodljivo za veći broj ljudi. Dovoljno je pogledati Novi Sad, koji ima daleko bolji teren i bolju infrastrukturu i razlika je očigledna, mnogo više biciklista, iako se takođe krade poprilično.

Šta uopšte znači "veći broj ljudi"? 1%? 5%? 50%? Kakvi su to ljudi? Koji deo Beograda? Hajde da razgovaramo konstruktivno na ovu temu. Da li znaš modal share u npr. Kopenhagenu i Novom Sadu? Koliko prostora tu ima za promenu? Koliko se krade? Kakva je bila zaštita na biciklima koji se ukradu?
[ ekof9 @ 12.09.2014. 17:08 ] @
Citat:
jablan:
Citat:
ekof9:
Ako 90% stavki koje si naveo nije valjan razlog za nevozenje bajsa, onda ti samo teras kontru i inat. Ok, ti si mozda supermen, ali >95% ljudi nije i po Bg je apsolutno nemoguce teranje bajsa.

Ako sam dobro razumeo, ti koji ne voziš bajs ubeđuješ njega koji vozi svaki dan kako je to nemoguće.

Vrlo interesantno.

Vozim rekreativno. Da li ti vozis, gde? Upravo se slazem sa Miroslavom. Postoje ljudi koji skacu po zgradama i krovovima. Da li cete i to proglasiti za alternativu JGP?
Koja je to vecina? Apsolutna, ogromna, jer bajs ovde moze koristiti za svakodnevne potrebe samo mali broj ljudi.
[ Miroslav Jeftić @ 12.09.2014. 17:14 ] @
Citat:
jablan:Šta uopšte znači "veći broj ljudi"? 1%? 5%? 50%? Kakvi su to ljudi? Koji deo Beograda? Hajde da razgovaramo konstruktivno na ovu temu. Da li znaš modal share u npr. Kopenhagenu i Novom Sadu? Koliko prostora tu ima za promenu? Koliko se krade? Kakva je bila zaštita na biciklima koji se ukradu?


Nemam konkretne podatke i nisam siguran da takvi podaci uopšte i postoje (možda Parking servis ili neko sličan ima nešto za internu upotrebu), ali dovoljno je pogledati Beograd i Novi Sad i primetiti razliku "golim okom" što se kaže. Opet, što se tiče krađe i to malo podataka što ima je prilično poražavajuće:

Citat:
Godišnje se od 1.000 ukradenih biciklova pronađe tek oko stotinu.

U Novosadskoj biciklističkoj inicijativi smatraju da je broj ukradenih bicikala čak i dva puta veći, jer mnogi takve krađe ne prijavljuju. Iz ovog udruženja savetuju Novosađanima da kupuju kvalitetne brave i da ih vezuju po mogućstvu na mestima koja su osvetljena i pod video nadzorom.


http://www.021.rs/Novi-Sad/Ves...popisuje-ukradene-bicikle.html

Kao što vidiš, baza podataka ukradenih biciklova je tek u eksperimentalnoj fazi, a samo 10% se nađe od prijavljenih krađa. U Beogradu verovatno ne postoji ni kao eksperiment. O čemu onda pričamo? Koja su to osvetljena mesta i sa video nadzorom, a sa prostorom za bicikl? Takvih mesta je jako, jako malo.
[ jablan @ 12.09.2014. 17:22 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Nemam konkretne podatke i nisam siguran da takvi podaci uopšte i postoje

Pitao sam te u kontekstu toga što si rekao "izvodljivo za veći broj ljudi". Prvo moraš da vidiš koliki broj ljudi tu očekuješ, kad kažeš veći broj.

Naravno da ne postoje podaci, kao što ne postoje ni čuvani parkinzi sa video nadzorom, niti sertifikovane brave, niti posebno osiguranje protiv krađe bicikla, niti statistika o kradenim biciklima, niti statistika o saobraćajnim zločinima (koje neki zovu "nesrećama", kao da se dešavaju same od sebe). To su sve stvari na kojima treba raditi, umesto sedeti i tvrditi kako je bicikliranje u Beogradu "nemoguće". Jer nije nemoguće. I nije potrebno biti superčovek za to. Ne poznajem 3waya, ali svakodnevni biciklisti koje znam se većinom ne bi baš mogli podvesti pod kategoriju "supermena".

Ali džabe pričam, dovoljno je da se nađe jedan pametan koji kaže nemoguće je, e ako on kaže, onda je nemoguće, dakle svi treba da se švercuju u prevozu. QED
[ 3way @ 12.09.2014. 17:58 ] @
Citat:
ekof9:

@3way
Ako 90% stavki koje si naveo nije valjan razlog za nevozenje bajsa, onda ti samo teras kontru i inat. Ok, ti si mozda supermen, ali >95% ljudi nije i po Bg je apsolutno nemoguce teranje bajsa.


Nije. Ja sam isto tako razmisljao...bukvalno isto, sve dok jednog dana nisam odlucio da vozim, pa sta bude. Ispostavilo se da svi ti problemi imaju mnogo laksa resenja nego sto se to cini posmatracu.

Daleko od toga da sam supermen ili avanturista...jednostavno, probao sam, video sam da to moze - i nastavio.

Uostalom, ko nece da vozi bajs, ne mora...samo nek kaze: "ja to necu" i gotova stvar...ovako kad svi izmisljaju razloge protiv, to lici na cirkus...
[ Miroslav Jeftić @ 12.09.2014. 18:24 ] @
Citat:
jablan: Pitao sam te u kontekstu toga što si rekao "izvodljivo za veći broj ljudi". Prvo moraš da vidiš koliki broj ljudi tu očekuješ, kad kažeš veći broj.

Naravno da ne postoje podaci, kao što ne postoje ni čuvani parkinzi sa video nadzorom, niti sertifikovane brave, niti posebno osiguranje protiv krađe bicikla, niti statistika o kradenim biciklima, niti statistika o saobraćajnim zločinima (koje neki zovu "nesrećama", kao da se dešavaju same od sebe). To su sve stvari na kojima treba raditi, umesto sedeti i tvrditi kako je bicikliranje u Beogradu "nemoguće". Jer nije nemoguće. I nije potrebno biti superčovek za to. Ne poznajem 3waya, ali svakodnevni biciklisti koje znam se većinom ne bi baš mogli podvesti pod kategoriju "supermena".

Ali džabe pričam, dovoljno je da se nađe jedan pametan koji kaže nemoguće je, e ako on kaže, onda je nemoguće, dakle svi treba da se švercuju u prevozu. QED


Auh, kakav non sequitur. Podrazumeva se da se karte plaćaju, a bez obzira na to da li se 0,9 ili 99% posto ljudi vozi biciklom, isto kao što u pekari plaćaš hleb itd. Mogu i ja da bude maliciozan i da tražim da objasniš kako tačno da mi ovde počnemo da vodimo statistiku o saobraćajnim nesrećama, kako da pravimo parkinge po gradimo i uvodimo im video nadzor i slično.
[ jablan @ 12.09.2014. 18:53 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Mogu i ja da bude maliciozan i da tražim da objasniš kako tačno da mi ovde počnemo da vodimo statistiku o saobraćajnim nesrećama, kako da pravimo parkinge po gradimo i uvodimo im video nadzor i slično. :)

Ne znam zašto misliš da bi bio maliciozan. Isto kao i svuda drugde u svetu - građanskom inicijativom i aktivizmom. Ako si mlad, zdrav, prav, živiš na manje od 10km od posla, nema razloga da ne razmišljaš o biciklu kao alternativi za prevoz. Ako nešto vidiš kao prepreku tome, svakako je bolje da radiš na tome da se ukloni nego da sediš i kukaš kako je nemoguće voziti bajs (ne govorim sad ovo tebi lično, već uopšte, našem narodu koji je, kad neko pokuša da ispuzi iz blata u kome se nalazimo, skloniji da ga povuče nazad nego pogura van).

Evo npr. ovaj cosmo_im, ma u kolikoj deluziji živeo što se tiče funkcionisanja gradskog prevoza i njegove cene, ipak se bori, advokatiše, sigurno je nekoliko ljudi ovde ubedio da se švercuju (ili im barem olakšao savest, a oni se ionako švercovali). Ne možeš da kažeš da je svaki trud uzaludan. :)
[ DaliborP @ 12.09.2014. 20:05 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Kao što vidiš, baza podataka ukradenih biciklova je tek u eksperimentalnoj fazi, a samo 10% se nađe od prijavljenih krađa. U Beogradu verovatno ne postoji ni kao eksperiment. O čemu onda pričamo? Koja su to osvetljena mesta i sa video nadzorom, a sa prostorom za bicikl? Takvih mesta je jako, jako malo.

Ako te razumem ti ne bi vozio biciklu u Beogradu zato sto se krade i sto ocekujes od nekog drugog da ti obezbedi osvetljen parking sa video nadzorom? Gde na svetu to ima? Kao da se bicikle inace ne kradu u tolikoj meri u drugim gradovima? Jedan U-lock i jedan lanac i miran si.
[ jablan @ 12.09.2014. 20:32 ] @
Pa što da ne, ako je voljan da plati:

http://www.vecernji.hr/bicikli...-cuvani-parking-u-gradu-928960
[ Miroslav Jeftić @ 12.09.2014. 20:39 ] @
Citat:
DaliborP: Ako te razumem ti ne bi vozio biciklu u Beogradu zato sto se krade i sto ocekujes od nekog drugog da ti obezbedi osvetljen parking sa video nadzorom? Gde na svetu to ima? Kao da se bicikle inace ne kradu u tolikoj meri u drugim gradovima? Jedan U-lock i jedan lanac i miran si.



Pre svega ne bih ga vozio jer nema dovoljno uređenih staza, a ne bih da se na bulevarima guram sa trolama, tramvajima, kamionima i prosečnim ovdašnjim vozačima za koje su biciklisti levo smetalo. I zato što se krade i često nema dovoljno češljeva ili sličnih mesta za ostavljanje bicikla. Naravno, to su moji razlozi, ne tvrdim da svi dele te razloge, ali ako i načelnik saobraćajne policije kaže da Beograd nije biciklistički grad, ne može se to objasniti time što su "ljudi lenji", kako to baš u Beogradu toliko lenština.

Citat:
jablan: Ne znam zašto misliš da bi bio maliciozan. Isto kao i svuda drugde u svetu - građanskom inicijativom i aktivizmom. Ako si mlad, zdrav, prav, živiš na manje od 10km od posla, nema razloga da ne razmišljaš o biciklu kao alternativi za prevoz. Ako nešto vidiš kao prepreku tome, svakako je bolje da radiš na tome da se ukloni nego da sediš i kukaš kako je nemoguće voziti bajs (ne govorim sad ovo tebi lično, već uopšte, našem narodu koji je, kad neko pokuša da ispuzi iz blata u kome se nalazimo, skloniji da ga povuče nazad nego pogura van).


Ne uzdam se mnogo u inicijative i aktivizme, možda da imam još uvek 18 godina. Skoro su negde u komšiluku ukrali bicikl iz biciklane u zgradi, zaboravio sam tačno gde, tako ako hoću mirno da spavam, jedino da držim bicikl u stanu. Da skratim, mnogo mi je jednostavnije ići gradskim autobusom iako imam dosta manje od 10 km do posla. Btw, plaćam markicu.
[ jablan @ 12.09.2014. 20:43 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: ako i načelnik saobraćajne policije kaže da Beograd nije biciklistički grad

Preko 600 biciklista na avgustovskoj kritičnoj masi demantovalo je dotičnog. :)

[ Windows2 @ 12.09.2014. 21:53 ] @
Citat:
3way:
Kada se pomene bicikl 99% ljudi odjednom postaje bolesno, staro, slabo, daleko im, kisa im, sneg, zive na 210km od posla i to uzbrdo, itd.

To sto sto ja tvrdim i te kako ima veze sa zivotom, a mislim da znam sta govorim, jer svaki dan vozim bicikl. Uostalom, nije mi namera da opet zagovaram voznju...Ja sam lepo predlozio, pa molim lepo...Ko hoce da vozi, taj ce da vozi. Ko nece, taj ce vecito da kuka kako mu je daleko, kako ce zimi, gde ce tako znojav, kako ce kroz saobracaj, gde ce da ostavi bicikl, itd...Zahtevace od grada da to resi, pa ce onda da sedne da vozi. Drugim recima, izmislja gluposti. Isto kao sto ljudi sada obecavaju da ce da placaju karte cim pojeftini, cim postanu bolji autobusi, cim na vlast dodje neko drugi, itd...Ono, svodi se na cekanje da neko drugi nesto uradi, jer rado bi ti vozio bicikl, ali nemas uslova...Malo sutra...

Po pitanju biciklizma smo na nivou kamenog doba. Kada ljudima kazes da se vozis biciklom na posao, prvo te gledaju u neverici, onda misle da zivis na 200-300 metara, a onda te jedan deo proglasi za budalu, a drugi deo ti se divi, jer poduhvat je to...

Koliko kosta odrzavanje bicikla? Znaci bicikl verovatno jednom samo kupis i traje ti dok si ziv? Gume i delovi se ne habaju, delovi se ne kvare, nije potreban servis povremeno? Ovo pitanje jos vise dobija na znacaju pod pretpostavkom da ces ga akati svaki dan, po Beogradu gde ces ga voziti po najblaze receno terenu koji nije bas "optimized" za voznju bicikla.
Ja nikad nisam svakodnevno koristio bicikl pa ne znam, ali vidim da oni koji ga cesto voze kazu da redovno moraju da izdvajaju za njegovo odrzavanje.
A sta sa armijom ljudi koja sto zbog svoje konstitucije a sto zbog nekih zdravstvenih problema ne moze da koristi to prevozno sredstvo? Mislim zamisljam sad nekog 50 godisnjaka od 100 kila kako se natako na sediste od bicikla i pedala svaki dan od kuce do posla i nazad.
Zasto vam je ljudi toliko tesko da poverujete da ima armija ljudi koja stvarno ne moze da priusti da placa redovno prevoz, jer neke druge stvari imaju prioritet. Otvorite malo oci, ima onih koji mogu ali koji se inate, ali mnogo je vise onih koji nemaju odakle, i sve su brojniji.
[ 3way @ 12.09.2014. 23:06 ] @
Citat:
Windows2: Koliko kosta odrzavanje bicikla?


Oko 17.000e mesecno.
Ja imam jednostavniji model, pa prolazim za samo 14.000...
Samo nek je bahato.

Mislim stvarno...Bicikl treba da ocistis, podmazes, nekad se desi neko njesra, pa to popravis...i to te opet izadje neuporedivo jeftinije nego placanje bilo kakvog vida prevoza...Primera radi, imao sam neke krsh gume i promenio sam ih posle ~2000km, sto je nekih 100 odlazaka i dolazaka sa posla - nekih 4-5 meseci...


Citat:
Windows2:
A sta sa armijom ljudi koja sto zbog svoje konstitucije a sto zbog nekih zdravstvenih problema ne moze da koristi to prevozno sredstvo?

E, upravo zato bi i trebalo da ga koriste. Bicikl je lagana aktivnost koja se preporucuje svakome.

[ Windows2 @ 12.09.2014. 23:24 ] @
Citat:
3way:
Oko 17.000e mesecno.
Ja imam jednostavniji model, pa prolazim za samo 14.000...
Samo nek je bahato.

[ BluesRocker @ 13.09.2014. 00:40 ] @
Citat:
Windows2:Mislim zamisljam sad nekog 50 godisnjaka od 100 kila kako se natako na sediste od bicikla i pedala svaki dan od kuce do posla i nazad.

A 100 kila ga sprečava da vozi bicikl? Ja sam toliko imao u jednom momentu i sasvim sam normalno vozio. Zatim, 50 godina? To je čovek u punoj formi. Kod mene u kraju bicikl voze babe po snegu i ledu. Sve i da imaš neki problem, lakše je ići biciklom nego peške.
[ DaliborP @ 13.09.2014. 00:50 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Pre svega ne bih ga vozio jer nema dovoljno uređenih staza, a ne bih da se na bulevarima guram sa trolama, tramvajima, kamionima i prosečnim ovdašnjim vozačima za koje su biciklisti levo smetalo.

Uredjenih staza...hoces i slag na vrh? :-)
Ne trebaju nikakve staze(bilo bi lepo, ali tesko izvodljivo) vec na postojecim ulicama treba oznaciti deo za bicikiste. Ali to ne moze doci tek tako, sve dok se ne primete biciklisti na ulicama i traze da se staze oznace.
Nece grad praviti staze ako ne postoji inicijativa. Nazalost u Srbiji niko od politicara ne razmislja o manjem zagadjenju i smanjenju automobila u gradu, koje upravo dolazi sa vecom kolicinom biciklista. Zasad je parking prioritet broj jedan, i za politicare i za gradjanje.
[ SlobaBgd @ 13.09.2014. 01:08 ] @
Inače volim biciklizam i kao mindset i kao rekreaciju i kao ekološki vid prevoza, ali kad čujem neke od vas biciklista kako arogantno, bez pokrića i samoživo solite pamet ostatku nacije, takvi kakvim se zamišljate, najpametniji, najsvesniji, najnapredniji, dođe mi da vam oporezujem bicikle k'o lambordžini.
[ ekof9 @ 13.09.2014. 08:51 ] @
Citat:
BluesRocker:
Citat:
Windows2:Mislim zamisljam sad nekog 50 godisnjaka od 100 kila kako se natako na sediste od bicikla i pedala svaki dan od kuce do posla i nazad.

A 100 kila ga sprečava da vozi bicikl? Ja sam toliko imao u jednom momentu i sasvim sam normalno vozio. Zatim, 50 godina? To je čovek u punoj formi. Kod mene u kraju bicikl voze babe po snegu i ledu. Sve i da imaš neki problem, lakše je ići biciklom nego peške.

A gde to? Osim ako ti i 3way ne koristite elektricni bicikl, pa vam je to tako lagana aktivnost..
[ pctel @ 13.09.2014. 09:30 ] @
Citat:
Windows2:
Zasto vam je ljudi toliko tesko da poverujete da ima armija ljudi koja stvarno ne moze da priusti da placa redovno prevoz, jer neke druge stvari imaju prioritet. Otvorite malo oci, ima onih koji mogu ali koji se inate, ali mnogo je vise onih koji nemaju odakle, i sve su brojniji.

Da jbt, ja bih bas voleo da radim u Kopenhagenu a zivim u Beogradu, samo nemam za avionsku kartu do tamo i nazad svakog dana, a mamlazi nece da me puste da se besplatno vozim, ne znam kako ne shvataju da ja nemam toliko para
I sta cemo sto >95% teritorije Srbije nema nikakav gradski prevoz, a pogotovu nema onaj koji moze da ne plati? Po ustavu svi treba da imaju jednaka prava, jedna linija trole hitno da se napravi da vozi na vrh Medvednika!
[ Shadowed @ 13.09.2014. 10:30 ] @
Citat:
Windows2:
Citat:
3way:
Kada se pomene bicikl 99% ljudi odjednom postaje bolesno, staro, slabo, daleko im, kisa im, sneg, zive na 210km od posla i to uzbrdo, itd.

To sto sto ja tvrdim i te kako ima veze sa zivotom, a mislim da znam sta govorim, jer svaki dan vozim bicikl. Uostalom, nije mi namera da opet zagovaram voznju...Ja sam lepo predlozio, pa molim lepo...Ko hoce da vozi, taj ce da vozi. Ko nece, taj ce vecito da kuka kako mu je daleko, kako ce zimi, gde ce tako znojav, kako ce kroz saobracaj, gde ce da ostavi bicikl, itd...Zahtevace od grada da to resi, pa ce onda da sedne da vozi. Drugim recima, izmislja gluposti. Isto kao sto ljudi sada obecavaju da ce da placaju karte cim pojeftini, cim postanu bolji autobusi, cim na vlast dodje neko drugi, itd...Ono, svodi se na cekanje da neko drugi nesto uradi, jer rado bi ti vozio bicikl, ali nemas uslova...Malo sutra...

Po pitanju biciklizma smo na nivou kamenog doba. Kada ljudima kazes da se vozis biciklom na posao, prvo te gledaju u neverici, onda misle da zivis na 200-300 metara, a onda te jedan deo proglasi za budalu, a drugi deo ti se divi, jer poduhvat je to...

Koliko kosta odrzavanje bicikla? Znaci bicikl verovatno jednom samo kupis i traje ti dok si ziv? Gume i delovi se ne habaju, delovi se ne kvare, nije potreban servis povremeno? Ovo pitanje jos vise dobija na znacaju pod pretpostavkom da ces ga akati svaki dan, po Beogradu gde ces ga voziti po najblaze receno terenu koji nije bas "optimized" za voznju bicikla.
Ja nikad nisam svakodnevno koristio bicikl pa ne znam, ali vidim da oni koji ga cesto voze kazu da redovno moraju da izdvajaju za njegovo odrzavanje.

Ja sam pre 6 godina kupio najjeftiniji MTB, bio je 10500din. Svetla i sajla dodju jos nekih 1000din ako ces novo, moze za manje polovno. Vozio sam oko 1500km godisnje, uglavnom po gradu, bez neke narocite brige o njemu tokom voznje a od odrzavanja - 2-3 puta sam podmazao lanac (uglavnom motornim uljem koje mi bilo pri ruci). Promenio sam 4 gume i to: 3 jer sam ih isekao tockom kad sam pod povecom brzinom krenuo na veliki ivicnjak (jednom jer sam bio kreten, jednom jer sam izbegavao outo pa sam obe isekao istovremeno), jednom jer se probusila. Za nekog ko bi malo blaze vozio, bi vazila samo ova poslednja. A i ona nije morala da se zameni nego je mogla da se zakrpi, nego mene mrzelo.
Pre mesec dana sam kupio drugi. Ovaj stari je mogao da se dovede u red popravkom ili zamenom zadnjeg tocka, ciscenjem, podmazivanje i podesavanjem. To sve moze i samostalno da se uradi. No, hteo sam bolji bajs (a mogao sam da priustim) pa sam ga i kupio.
Ovaj novi (meni nov, inace je polovan) cu vise odrzavati iz prostog razloga sto je skuplji i sto hocu da mi dosta traje. A to je slucaj i sa tim ljudima koji su ti rekli da moraju da odrzavaju. Obrati paznju na to koje bicikle voze. Vecina onih koji izdvajaju redovno na odrzavanje bicikla imaju bicikl koji i sam dosta kosta a to nije ono sto spada u bicikl za resavanje cene prevoza.


Citat:
Windows2: A sta sa armijom ljudi koja sto zbog svoje konstitucije a sto zbog nekih zdravstvenih problema ne moze da koristi to prevozno sredstvo? Mislim zamisljam sad nekog 50 godisnjaka od 100 kila kako se natako na sediste od bicikla i pedala svaki dan od kuce do posla i nazad.

Ima ljudi koji ne mogu, to je tacno, al' ako u njih ubrajas ljude od 50god sa 100kg, onda gresis :) Za onog ko ima 50god i 100kg ce to biti dobro. Naravno, nece odmah uzeti i kerenuti 5-10km do posla, ali ako se vozika mesec dana po kraju, promena u kondicji je veoma velika.

Citat:
Windows2: Zasto vam je ljudi toliko tesko da poverujete da ima armija ljudi koja stvarno ne moze da priusti da placa redovno prevoz, jer neke druge stvari imaju prioritet. Otvorite malo oci, ima onih koji mogu ali koji se inate, ali mnogo je vise onih koji nemaju odakle, i sve su brojniji.

Naravno da postoji armija ljudi koji ne mogu da priuste da placa redovno prevoz. To nije sporno. Sporno je sto se neplacanje prevoza zbog toga smatra za OK. A nije. Ako nemas para da platis prevoz, organizujes se tako da ti prevoz ne treba, menjas nacin prevoza za onaj koji mozes da prisutis ili se svercujes. Ako se svercujes, ne pametujes kako je to ok nego se pokrijes usima i ili cutis ili priznas stvarno stanje toga.
Dok sam ziveo u Beogradu, tokom jednog perioda sam i sam bio u vrlo losoj sinansijskoj situaciji, sto zbog toga sto sam bio bez posla, sto zbog posla od 200e i kirije od 75, jesam se svercovao. Ne uvek, ali uglavnom. Ne sporim, jesam. Ali ja priznajem da sam radio pogresnu stvar, da nije trebalo i da nista od cena, losih autobusa, visina mojih prihoda i ostalog nije opravdanje za to.
Na kraju sam i uradio navedene stvari koje nisu svercovanje - promenio sam grad pa mi prevoz nije bio neophodan. Promenio sam i nacin prevoza pa i kad mi je trebao, bio mi je besplatan (bicikl). Naravno, nije primenjiv bas cele godine. OK, jeste, ali mene mrzi da vozim bajs zimi a ne moram. Takodje sam naucio dovoljno da radim posao koji je bolje placen pa sad mogu i gradskim i svojim i biciklom. S tim da i dalje idem biciklom. Brze mi je od gradskog a i zdravije.
[ jablan @ 13.09.2014. 11:47 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Inače volim biciklizam i kao mindset i kao rekreaciju i kao ekološki vid prevoza, ali kad čujem neke od vas biciklista kako arogantno, bez pokrića i samoživo solite pamet ostatku nacije, takvi kakvim se zamišljate, najpametniji, najsvesniji, najnapredniji, dođe mi da vam oporezujem bicikle k'o lambordžini.

Slobodno započni inicijativu, sigurno ćeš naći plodno tlo u sebi sličnima.
[ Miroslav Jeftić @ 13.09.2014. 12:29 ] @
Citat:
DaliborP: Uredjenih staza...hoces i slag na vrh?
Ne trebaju nikakve staze(bilo bi lepo, ali tesko izvodljivo) vec na postojecim ulicama treba oznaciti deo za bicikiste. Ali to ne moze doci tek tako, sve dok se ne primete biciklisti na ulicama i traze da se staze oznace.
Nece grad praviti staze ako ne postoji inicijativa.


Hah, da, a grad je inače poznat kao mesto koje spremno odgovara na inicijative, problem je samo u neprimećivanju.

Citat:
Mirko Radovanac, predsednik “Jugocikling kampanje”, kaže da je sam napravio i prosledio najmanje pet studija za proširenje biciklističkih staza, ali da one sada negde skupljaju prašinu.

- Nijedna studija nikada nije usvojena.


http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...ih-staza-za-bicikle-zbog-krize
[ bakara @ 13.09.2014. 15:18 ] @
Biciklom na posao umesto prevozom?
Nova tema...
[ BluesRocker @ 13.09.2014. 15:37 ] @
Citat:
ekof9:A gde to? Osim ako ti i 3way ne koristite elektricni bicikl, pa vam je to tako lagana aktivnost..

Severno od Save i Dunava, sve ravno. Naravno, vozim ponekad i uzbrdo, ali tada se prebaci na niži stepen prenosa pa polako. Najvažnije ti je da imaš bicikl sa brzinama i da se ispravno menjaju.
[ DaliborP @ 13.09.2014. 18:58 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Hah, da, a grad je inače poznat kao mesto koje spremno odgovara na inicijative, problem je samo u neprimećivanju. :D

Pa i kazem da nije spreman, ali to je vrlo jadan izgovor zasto ne mozes da vozis biciklu po gradu. A da postoji dovoljan broj ljudi koji koriste bicikle, nesto bi se i promenilo, ovako nista. Nigde nije infrakstruktura napravljena preko noci.

Citat:
Mirko Radovanac, predsednik “Jugocikling kampanje”, kaže da je sam napravio i prosledio najmanje pet studija za proširenje biciklističkih staza, ali da one sada negde skupljaju prašinu.

- Nijedna studija nikada nije usvojena.

http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...ih-staza-za-bicikle-zbog-krize

Reci da nema para za oznacavanje staza je teska laz. Tesko da postoji jeftiniji nacin za unapredjenje prevoza.
Tako su i Vuksi rekli da nema para za oznacavanje autobuskih stanica po gradu(lepljenja brojeva), pa je onda sam potrosio 8000 dinara na fotokopiranje i izlepio SVE stanice u gradu. Posle kao hteli da mu plate.
[ DaliborP @ 13.09.2014. 19:03 ] @
Citat:
ekof9:
A gde to? Osim ako ti i 3way ne koristite elektricni bicikl, pa vam je to tako lagana aktivnost..

A kako drugacije da se opise voznja biciklom par kilometara po asfaltiranom putu? Kao trcanje maratona?

I mi se kao prodajemo kao neka super sportska nacija...bese jednom neka tema o trcanju, pa me isto tako ljudi uveravali da za pretrcati 5km treba 3 meseca pripreme...sad verovatno treba ici i na biciklisticke pripreme na Majorku 6 meseci.
[ adzo_ @ 13.09.2014. 21:06 ] @
A gde drzite bicikle u zgradama?
Nije valjda da ih svaki put unosite u stan na 2-3-4... spratu?
[ Windows2 @ 13.09.2014. 21:30 ] @
Koliko vas koji zagovarate voznju biciklom na relaciji kuca pos'o-pos'o kuca stvarno i ide na posao na taj nacin? A ne da tu i tamo vozikaju bajs po naselju ili nekim sporednim ulicicama, i da ponekad odu njime do grada? Jel ima nekog da je barem nedelju dana probao da svaki dan ide biciklom do posla i nazad prometnijim saobracajnicama? A znamo svi kakav tretman imaju biciklisti od strane motorizovanih.

@Shadowed ne pricam da je svercovanje ok jer se nema para. Samo kazem da se ne moze ocekivati od nekoga da revnosno placa prevoz ako zbog toga nece imati za prioritetnije stvari. Normalno bi bilo ocekivati da se neko odrekne cigara ili flat interneta da bi mogao da placa prevoz, ali ako ce placanjem prevoza da mu ostane manje za hranu, ili placanje drugih racuna onda mislim da je glupo od njega traziti da bude gladan ili da mu dolaze izvrsitelji zbog dugova, a da uredno placa prevoz.

I da jasno mi je da se svet svakim danom sve vise oblikuje prema potrebama onih koji imaju para. A ko nema ko ih j... neka crknu. Na drugom forumu citam zagovaranja da se naplacuje ulaz na kalis, kako se zahuktava ova prica oko bnv. Bice takvih ideja o naplacivanju svega i svacega sve vise siguran sam.
[ BluesRocker @ 13.09.2014. 23:53 ] @
Citat:
Windows2: Koliko vas koji zagovarate voznju biciklom na relaciji kuca pos'o-pos'o kuca stvarno i ide na posao na taj nacin?

Ja bih samo da se ogradim. Samo sam komentarisao da čovek zdrav prav od 50 godina i sa 100 kila nema ama baš nikakav problem da se vozi biciklom, štaviše može da mu koristi za zdravlje i da smrša. Čak ne mora ni da posebno trenira, jedino će u početku da se nažulja na uskom sicu i to je jedino na šta treba da se navikava 7-8 dana. Vremenom će jedino biti u stanju da se kreće brže i da prelazi neka rastojanja koja su mnogo veća od prosečne udaljenosti od posla.

Inače mislim da nisam nijednom išao na posao biciklom, radije sam pešačio po 2-3 km, a par puta iz radoznalosti i po 11km. U Bg mi je problem što nemam mesta u stanu za bicikl, a ne poklanja mi se lopovima da ga držim negde u zgradi. U rodnom mestu mi nije trebao do posla jer mi je posao bio na 5 minuta peške.

Inače bicikl je stvarno najbolje prevozno sredstvo kad je lepo vreme i kad postoje uslovi za bezbednu vožnju. Kad voziš kola ništa skoro ne vidiš, dok biciklom ideš sporije i uživaš u pogledu i vožnji.
[ gazda Živan @ 14.09.2014. 17:16 ] @
Postoje uslovi za razvijanje biciklizma u Novom Sadu, Novom Beogradu i po drugim gradovima i opštinama Vojvodine i Mačve (gde je biciklizam iovako već uveliko prisutan), ali što se tiče starog Beograda mislim da tu ne treba očekivati previše.

Sve i da se reše kriminal i saobraćajna infrastuktura i unaprede kultura i navike stanovništva, opet nije baš zgodno da se u firmi pojaviš znojav "gola voda" krvavo crvenog lica sa pulsom oko 120 otkucaja u minuti.

Spisak brda u Beogradu
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije
Ovo je spisak brda u Beogradu.

Banovo brdo
Banjičko brdo (Banjica)
Belo brdo
Veliko brdo
Vodičko brdo
Vračarsko brdo (Vračar)
Glumčevo brdo
Golo brdo
Dedinjsko brdo (Dedinje)
Erino brdo
Žuto brdo
Zvezdarsko brdo (Zvezdara)
Julino brdo
Kalemegdansko brdo (Kalemegdan)
Kanarevo brdo
Labudovo brdo
Lekino brdo (Pašino brdo)
Lisasto brdo
Lozovičko brdo
Maleško brdo
Milićevo brdo
Mitrovo brdo
Moračko brdo
Nikino brdo
Orlovo brdo
Petlovo brdo
Stanovačko brdo
Starac-Vasino brdo
Stojčino brdo
Topčidersko brdo (Topčider)
Ćurtovo brdo
[ jablan @ 14.09.2014. 18:32 ] @
Citat:
Windows2:
Koliko vas koji zagovarate voznju biciklom na relaciji kuca pos'o-pos'o kuca stvarno i ide na posao na taj nacin? A ne da tu i tamo vozikaju bajs po naselju ili nekim sporednim ulicicama, i da ponekad odu njime do grada? Jel ima nekog da je barem nedelju dana probao da svaki dan ide biciklom do posla i nazad prometnijim saobracajnicama?

Zašto imam osećaj da je u pitanju retoričko pitanje? Šta ćeš reći ako se neko javi i kaže da zaista redovno ide na posao bajsom? Da li ćeš potražiti neki savet od njega jer želiš da se i sam okušaš, barem jednom? Ili ćeš, ako se niko ne javi, reći "a, evo, znao sam, svima puna usta priče a niko da se pokaže na delu". A ako se neko i javi, da kreneš da mu tražiš dlaku u jajetu: "a da li BAŠ SVAKI dan ideš bajsom?" "a da li ideš i kad PADA KIŠA?" "lako je tebi, a šta bi radio da na poslu NEMAŠ TUŠ?" kako bi dokazao tvrdnju da Beograđanin jedini ne može bajsom na posao?

Pitao si na prošloj stranici koliko košta održavanje bajsa. Evo ja ću ti reći. Prošle nedelje vozio sam auto na redovan servis (tzv. mali servis), plus su mi zamenili neko crevo koje je puštalo antifriz. Za tu malu intervenciju platio sam ukupno više nego što sam platio ceo svoj (polovan) bajs i delove koje sam zamenio za ovih godinu i po na njemu.

Neko je pitao gde držimo bajs. Ja svoj držim u stanu (predsoblju) na četvrtom spratu u zgradi bez lifta.
[ jablan @ 14.09.2014. 18:59 ] @
Citat:
gazda Živan:
Postoje uslovi za razvijanje biciklizma u Novom Sadu, Novom Beogradu i po drugim gradovima i opštinama Vojvodine i Mačve (gde je biciklizam iovako već uveliko prisutan), ali što se tiče starog Beograda mislim da tu ne treba očekivati previše.

I tebe da pitam, kao što sam pitao i onog na početku: kad kažeš "očekivati previše", moraš tačno da definišeš šta znači "previše". Da li to znači da svaki drugi Beograđanin ide na posao bajsom? Ili svaki deseti? Ili svaki stoti?

Citat:
Sve i da se reše kriminal i saobraćajna infrastuktura i unaprede kultura i navike stanovništva, opet nije baš zgodno da se u firmi pojaviš znojav "gola voda" krvavo crvenog lica sa pulsom oko 120 otkucaja u minuti.

Ovo je hodnik jedne firme u centru Beograda pre par nedelja:

[att_img]

Šefovima tih ljudi očigledno ne smeta što su se pojavili "gola voda" i crveni u licu sa pulsom 120 (mada čisto sumnjam da im je merio puls). Ili bi ti, kao gazda, odmah delio otkaze na konto pulsa? (Interesantno je da u nekim zapadnim zemljama poslodavci praktično subvencionišu zaposlene koji dolaze biciklima na posao. Kakve budale, a?)

Otkriću ti malu tajnu: postoji nešto što se zove tuš, postoji nešto što se zove umivaonik, postoji nešto što se zove vlažna maramica, postoji peškir, postoji rezervna garderoba, postoji bicikl sa brzinama itd. A opet, postoji i 1000 opravdanja zašto neko ne može na posao bajsom, zašto mora da se švercuje u prevozu, zašto mora da parkira na trotoaru itd.
[ pri3rak @ 14.09.2014. 19:57 ] @
Sto se mene tice, u temperaturnom opsegu 10-25C pod uslovom da nema padavina rado idem biciklom na posao, i uzitak je. Stress level znacajno manji od voznje autom i klasicnom bg nadhebavanju u saobracaju. Pri vrucinstinama, padavinama i zimi idem kolima, a prevozom koji svaki put platim kada iz kog god razloga mi prva dva ne rade posao. Tako ce biti i na dalje savrseno mi odgovara.

Sto se tice masovnosti biciklista koji idu na posao, to je jedva vidljivo i na NBg-u a kamoli u drugim delovima grada. Daj boze 600 biciklista naspram desetina hiljada onih koji idu kolima i stotina hiljada prevozom je i ispod nivoa statisticke greske. Kod mene u firmi raspolozenje za to je blisko nuli sto zbog udaljenosti sto brda sto saobraca sto nemanja vestine sto znojenja. To nije opravdanja jer nemaju kome sta da pravdaju to je razlog na koji imaju pravo.

Sto se odrzavanja bicika i iskustva sa skoro bizarnom jeftinocom istog, to samo govori o kulturi upotrebe i odrzavanja istog onih koji je zastupaju. Odrzavanje bicikla je svakako osetno jeftinije od automobila, ali daleko od toga da ne postoji i da ne kosta bas nista....

[Ovu poruku je menjao pri3rak dana 14.09.2014. u 21:38 GMT+1]
[ Windows2 @ 14.09.2014. 21:08 ] @
Citat:
jablan:
Citat:
Windows2:
Koliko vas koji zagovarate voznju biciklom na relaciji kuca pos'o-pos'o kuca stvarno i ide na posao na taj nacin? A ne da tu i tamo vozikaju bajs po naselju ili nekim sporednim ulicicama, i da ponekad odu njime do grada? Jel ima nekog da je barem nedelju dana probao da svaki dan ide biciklom do posla i nazad prometnijim saobracajnicama?

Zašto imam osećaj da je u pitanju retoričko pitanje? Šta ćeš reći ako se neko javi i kaže da zaista redovno ide na posao bajsom? Da li ćeš potražiti neki savet od njega jer želiš da se i sam okušaš, barem jednom? Ili ćeš, ako se niko ne javi, reći "a, evo, znao sam, svima puna usta priče a niko da se pokaže na delu".

Posto nas razbise mogu da se posvetim tvom pitanju i da ti odgovorim. Ja bi vrlo rado probao da idem bajsom gde god je potrebno a ne moze pesaka. Moj kraj je lep i pogodan za voznju biciklom i radi bi ga vozio po naselju redovno, onako cisto iz zadovoljstva, a i dobro bi mi doslo iz zdravstvenih razloga jer bi korisnije bilo to nego sto setam redovno. Ali je moja materijalna situacija trenutno jako teska i nazalost nemam para ni za polovan bicikl, a da ne pricam o novom. Sasvim bi mi bio dovoljan neki vintage, bez brzina i ostalih modernih zahebancija. Ali ne mogu da skrpim para ni za mnogo potrebnije stvari.
I u slucaju da je nekom vec palo na pamet da mi predlozi da otkazem internet, nemam flat paket, imam mts mobilni net 350 din. mesecno.

[ gazda Živan @ 14.09.2014. 21:21 ] @
Citat:
jablan:

I tebe da pitam, kao što sam pitao i onog na početku: kad kažeš "očekivati previše", moraš tačno da definišeš šta znači "previše". Da li to znači da svaki drugi Beograđanin ide na posao bajsom? Ili svaki deseti? Ili svaki stoti?


Pod "previše" mislim da se procenat stanovnika u Beogradu koji svakodnevno ide na posao biciklom poredi sa procentom stanovnika u Novom Sadu, Šapcu, Amsterdamu ili Kopenhagenu koji svakodnevno ide na posao biciklom.

Citat:
jablan:

Šefovima tih ljudi očigledno ne smeta što su se pojavili "gola voda" i crveni u licu sa pulsom 120 (mada čisto sumnjam da im je merio puls). Ili bi ti, kao gazda, odmah delio otkaze na konto pulsa? (Interesantno je da u nekim zapadnim zemljama poslodavci praktično subvencionišu zaposlene koji dolaze biciklima na posao. Kakve budale, a?)

Otkriću ti malu tajnu: postoji nešto što se zove tuš, postoji nešto što se zove umivaonik, postoji nešto što se zove vlažna maramica, postoji peškir, postoji rezervna garderoba, postoji bicikl sa brzinama itd. A opet, postoji i 1000 opravdanja zašto neko ne može na posao bajsom, zašto mora da se švercuje u prevozu, zašto mora da parkira na trotoaru itd.


Kao što sam već rekao "sve i da se reše kriminal i saobraćajna infrastuktura i unaprede kultura i navike stanovništva", pa i da država uvede obavezu firmama da obezbede svlačionice sa kasetama i tuš kabine za zaposlene, zaštićene parkinge za bicikle i subvencije za one zaposlene koji dolaze na posao biciklom, opet ne znam kako će onaj što živi na Mirijevu ići svaki dan biciklom na Banovo brdo ili onaj što živi u Žarkovu ili Sremčici ići svaki dan biciklom u Zemun, Borču ili Novi Beograd, a jasno mi je kako će onaj iz Novog naselja u Novom Sadu ili onaj iz Kopenhagena ići svaki dan biciklom bilo gde.

Popularizacija biciklizma jeste lepa, zdrava i korisna stvar, ali je prosto iluzorno postaviti to pitanje kao prioritetan problem i jedino rešenje za javni prevoz u Beogradu.

Beograd prvo mora da reši javašluk po gradskim preduzećima i ustanovama, izgradi metro, obezbedi invalidima normalno kretanje po gradu i mnogo drugih stvari pre popularizacije biciklizma i ne vidim zašto se ti ljutiš oko toga.
[ bakara @ 14.09.2014. 21:46 ] @
Citat:
gazda Živan:
Sve i da se reše kriminal i saobraćajna infrastuktura i unaprede kultura i navike stanovništva, opet nije baš zgodno da se u firmi pojaviš znojav "gola voda" krvavo crvenog lica sa pulsom oko 120 otkucaja u minuti.

Spisak brda u Beogradu
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije
Ovo je spisak brda u Beogradu.

Cemu sluzi ovaj spisak brda?
To je valjda da se odustane pre nego sto se krene...
S kraja na kraj beograda biciklom treba oko sat vremena, to ne zna samo onaj ko nije probao.
[ pri3rak @ 14.09.2014. 21:59 ] @
Jel moze jedna demonstracija toga od Zemun Polja do okretnice tramvaja u Ustanickoj? Postovanje saobracajnih pravila, znakova i semafora se podrazumeva jer ZOBS vazi za sve ...
[ ekof9 @ 14.09.2014. 22:07 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
gazda Živan:
Sve i da se reše kriminal i saobraćajna infrastuktura i unaprede kultura i navike stanovništva, opet nije baš zgodno da se u firmi pojaviš znojav "gola voda" krvavo crvenog lica sa pulsom oko 120 otkucaja u minuti.

Spisak brda u Beogradu
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije
Ovo je spisak brda u Beogradu.

Cemu sluzi ovaj spisak brda?
To je valjda da se odustane pre nego sto se krene...
S kraja na kraj beograda biciklom treba oko sat vremena, to ne zna samo onaj ko nije probao.

Aha, oce to... S kog kraja i na koji kraj?
[ Windows2 @ 14.09.2014. 22:11 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
gazda Živan:
Sve i da se reše kriminal i saobraćajna infrastuktura i unaprede kultura i navike stanovništva, opet nije baš zgodno da se u firmi pojaviš znojav "gola voda" krvavo crvenog lica sa pulsom oko 120 otkucaja u minuti.

Spisak brda u Beogradu
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije
Ovo je spisak brda u Beogradu.

Cemu sluzi ovaj spisak brda?
To je valjda da se odustane pre nego sto se krene...
S kraja na kraj beograda biciklom treba oko sat vremena, to ne zna samo onaj ko nije probao.

Tesko mi je to da zamislim. Meni 18-icom od Jerkovica do okretnice 15 u Zemunu obicno treba od 45 minuta do sat vremena. Zavisi od stanja u saobracaju.
[ gazda Živan @ 14.09.2014. 22:11 ] @
Citat:
bakara:

Cemu sluzi ovaj spisak brda?
To je valjda da se odustane pre nego sto se krene...
S kraja na kraj beograda biciklom treba oko sat vremena, to ne zna samo onaj ko nije probao.


Spisak brda služi da plastično predstavi reljef starog dela Beograda.

Tvoja je subjektivna stvar da li ćeš na to gledati kao na nešto od čega treba "odustati pre nego što se krene" ili na nešto od čega treba odustati pošto se krenulo ili na nešto što je glupo da se kreće uopšte ili na nešto što je super i izazov i zdravo i lepo, ali to je, uz mnoge druge probleme, objektivna prepreka za razvoj biciklizma u Beogradu (gradovi i u Srbiji i u inostranstvu u kojima je biciklizam veoma popularan i razvijen nisu ni približno veličine Beograda, a nemaju ni približno sličan reljef).

S kraja na kraj Beograda biciklom treba oko sat vremena?

Nije tačno. Glupo je i da polemišemo oko toga.
[ bakara @ 14.09.2014. 22:22 ] @
Citat:
pri3rak: Jel moze jedna demonstracija toga od Zemun Polja do okretnice tramvaja u Ustanickoj? Postovanje saobracajnih pravila, znakova i semafora se podrazumeva jer ZOBS vazi za sve ...

Naravno mislio sam na uzi beograd...a ti si mogao da uzmes i primer batajnica - mladenovac

Gore je par primera naveo gazda zivan, i to je u principu BG prosek od 10-20km kuca - posao, uglavnom ti nece trebati vise od sat vremena do bilo kog dela grada osim udaljenih prigradskih naselja.

Citat:
gazda Živan:
Tvoja je subjektivna stvar da li ćeš na to gledati kao na nešto od čega treba "odustati pre nego što se krene" ili na nešto od čega treba odustati pošto se krenulo ili na nešto što je glupo da se kreće uopšte ili na nešto što je super i izazov i zdravo i lepo, ali to je, uz mnoge druge probleme, objektivna prepreka za razvoj biciklizma u Beogradu (gradovi i u Srbiji i u inostranstvu u kojima je biciklizam veoma popularan i razvijen nisu ni približno veličine Beograda, a nemaju ni približno sličan reljef).

Pa beograd u sustini i jeste mali grad, nije mi jasno kako to ne kapiras, jeste ima nekoliko brda, ali i ta brda su daleko od strasnih.

[ gazda Živan @ 14.09.2014. 23:01 ] @
Citat:
bakara:Pa beograd u sustini i jeste mali grad, nije mi jasno kako to ne kapiras, jeste ima nekoliko brda, ali i ta brda su daleko od strasnih.


Veličina zavisi od onoga u odnosu na šta porediš.

Beograd je mali grad u odnosu na Njujork ili London, ali dovoljno velik da bi imao metro i ogroman u poređenju sa Suboticom ili Novim Sadom.

Nije tu samo razdaljina problem (zato sam i postavio onaj spisak brda u Beogradu).

Mirijevo - Banovo brdo je relacija 13 - 15km, čak i da zanemarimo sve ostale probleme, potrebni su odličan bajs i vrhunska kondicija da bi uopšte savladao ovu relaciju (samo se ti iskobeljaj iz Mirijeva bajsom uz Vitezova Karađorđeve zvezde i uspentraj do Košutnjaka uz Kneza Višeslava, pa ti treba uručiti medalju).

Slična je situacija i sa relacijama Žarkovo - Zemun, Voždovac - Novi Beograd ili Karaburma - Cerak.

Mnogo tu ima problematičnih deonica na ovim relacijama. O svakodnevnim odlascima na posao je iluzorno razmišljati.

Da je to tako "opušteno" kako mi se čini da sugerišeš da jeste, mnogo više njih bi pedalalo na ovim relacijama.

A vidimo da pedalaju samo entuzijasti i to je lepo, ali je ružno sve ostale proglašavati slabićima što "odustaju pre nego što su krenuli" samo zato što se činjenično automobili, motori, autobusi, tramvaji, trolejbusi i vozovi bolje uklapaju u njihove živote od bicikla.

I ovo sve se tiče objektivnih činjenica, uopšte ne konstatujemo subjektivno pravo pojedinca da ne podnosi bicikl i da mu se svi biciklisti do jednog gade do povraćanja (što ne mora da ga čini radno nesposobnim ili osuđenim na kućni pritvor).
[ pri3rak @ 14.09.2014. 23:26 ] @
Citat:
bakara:
Naravno mislio sam na uzi beograd...a ti si mogao da uzmes i primer batajnica - mladenovac ;)

Mogao sam, a nisam bas zato sto je ovo na razumnoj granici uzeg dela grada. Zapravo prosecan biciklista nece ni Zemun - Banjica izvesti za sat, a kamoli nesto vise. U celoj toj prici si se malo zaneo. Dok sam vozio akitvnije i svakodnevno sa N.Bg do Avale sam mogao za nesto preko sat vremena, ali em sam bio u boljoj formi, em sam malo sevrdao po saobracaju. Covek koji nije u formi, ne vozi ture vece kilometraze cesto, postuje pravila saobracaja, znakove i semafore sa kraja na kraj uzeg dela grada za oko sat nece stici ...
[ DaliborP @ 14.09.2014. 23:40 ] @
Citat:
Slična je situacija i sa relacijama Žarkovo - Zemun, Voždovac - Novi Beograd ili Karaburma - Cerak.

A da ne pricamo o Batajnica - Grocka, Surcin - Borca.

Brate...zasto ljudi poput tebe ucestvuju u ovoj diskusiji? Da li je neko rekao ovde da bicikl treba da zameni javni prevoz na apsolutno svim mogucim krajevima grada? Cemu tako glupo pitanje?
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 00:03 ] @
Citat:
pri3rak:

Mogao sam, a nisam bas zato sto je ovo na razumnoj granici uzeg dela grada. Zapravo prosecan biciklista nece ni Zemun - Banjica izvesti za sat, a kamoli nesto vise. U celoj toj prici si se malo zaneo. Dok sam vozio akitvnije i svakodnevno sa N.Bg do Avale sam mogao za nesto preko sat vremena, ali em sam bio u boljoj formi, em sam malo sevrdao po saobracaju. Covek koji nije u formi, ne vozi ture vece kilometraze cesto, postuje pravila saobracaja, znakove i semafore sa kraja na kraj uzeg dela grada za oko sat nece stici ...


Pedalalo bi se mnogo više po Beogradu da ovo sve što si rekao nije tačno, a ima tu i još dosta drugih problema.
[ SlobaBgd @ 15.09.2014. 00:25 ] @
Au, brate, živim u centru ali mi je loše od ovih koji ne računaju Beograd van kruga dvojke. Jok, nije Beograd ni Borča, ni Banjica, ni Višnjička banja, ni Plavi horizonti... Tamo žive neki drugi ljudi koji takse plaćaju nekom drugom gradu a ne Beogradu, koji ne finansiraju ni GSB ni budžet grada, čija deca ne idu u škole i na fakultete u krugu dvojke...
Citat:
Da li je neko rekao ovde da bicikl treba da zameni javni prevoz na apsolutno svim mogucim krajevima grada?

Ne ovde, ali u onoj temi iz koje je izdvojena ova upravo je to bila poenta: ako nećeš/nemaš da plaćaš kartu za GSB, vozi bicikl. Što je bljutavo samo po sebi: svi zagovornici teorije da je bicikl spas za ekologiju, zdravlje, duševni mir i finansije - svoje savete lično sprovode samo kad se stvore uslovi: da im je od posla do kuće ravan teren, sa biciklističkim stazama, da ne pada kiša ili sneg, da imaju gde da se istuširaju nakon vožnje, da nije hladno ili toplo, da je mlad mesec i Merkur u Jarcu...

Nego, kako će majka da ujutu natakne dvoje male dece na biciklo i da ih odveze do obdaništa, i da posle bajsom ode na posao, parkira ga ispred trafike u kojoj radi, pa da u povratku svrati do supermarketa, kupi tri kese namirnica, i tako natovarena ode do obdaništa po decu? Razumete li vi da osim mladih, zdravih i slobodnih postoji (mnogo više) sredovečnih ili starih, sa malom decom, ili ne baš dobrog zdravlja?

Vozite vi vaše bicikle gde god i kad god možete, to je super! Ali nemojte druge koji ne mogu/neće da rade isto što i vi, nazivati lenjima, glupima, nesposobnima.
[ jablan @ 15.09.2014. 07:02 ] @
Citat:
gazda Živan:
Pod "previše" mislim da se procenat stanovnika u Beogradu koji svakodnevno ide na posao biciklom poredi sa procentom stanovnika u Novom Sadu, Šapcu, Amsterdamu ili Kopenhagenu koji svakodnevno ide na posao biciklom.

Odličan odgovor. Vidiš, menjate teze. Pošto niko ni ne tvrdi da Beograd treba (niti može) da dostigne Amsterdam i Kopenhagen, npr. zbog reljefa koji pominješ. Ali sasvim je moguće da umesto sadašnjih (odokativno, pošto zvanične cifre ne postoje) 1 od 1000, bicikl na posao vozi 1 od 100 ili 5 od 100. 5% bi se itekako osetilo, što u gradskom prevozu, što u manjoj saobraćajnoj gužvi.

U istom duhu je i odgovor na vaš argument "a šta ćemo ako čovek mora da ide iz Batajnice u Mirijevo". Naravno, taj neće ići bajsom. Pa taj, čak i ako ide gradskim prevozom ili autom, svaki dan prolazi kroz pakao. Taj ni ne ulazi u tih 5%. Ali zato postoji masa ljudi koji imaju do 5 ili do 10km do posla, masa ljudi koja i živi i radi na Novom Beogradu (Zemunu itd), ljudi koji rade u centru itd. Drugim rečima, iako postoje ljudi kojima apsolutno ne bi bilo udobno da idu bajsom (mada i tu ima ekstrema koji idu, to su obično sportski tipovi, vole izazove itd), postoji zaista mnogo ljudi kojima bi bilo sasvim zgodno, brže i zdravije nego GSP-om.

Citat:
Beograd prvo mora da reši javašluk po gradskim preduzećima i ustanovama, izgradi metro, obezbedi invalidima normalno kretanje po gradu i mnogo drugih stvari pre popularizacije biciklizma i ne vidim zašto se ti ljutiš oko toga.

Ovo je još jedna logička greška, jer jedno ne isključuje drugo.
[ jablan @ 15.09.2014. 07:06 ] @
Citat:
Windows2:
Ja bi vrlo rado probao da idem bajsom gde god je potrebno a ne moze pesaka. Moj kraj je lep i pogodan za voznju biciklom i radi bi ga vozio po naselju redovno, onako cisto iz zadovoljstva, a i dobro bi mi doslo iz zdravstvenih razloga jer bi korisnije bilo to nego sto setam redovno. Ali je moja materijalna situacija trenutno jako teska i nazalost nemam para ni za polovan bicikl, a da ne pricam o novom. Sasvim bi mi bio dovoljan neki vintage, bez brzina i ostalih modernih zahebancija. Ali ne mogu da skrpim para ni za mnogo potrebnije stvari.

To jeste objektivan problem. Ali bajs zaista ne mora da bude skup. Ja sam supruzi kupio pre par godina sasvim fin bicikl za oko 40€. Znam da neko nema ni toliko, jbg. Ako stignem, napisaću jedan vodič za kupovinu jeftinog bicikla.
[ jablan @ 15.09.2014. 08:53 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Nego, kako će majka da ujutu natakne dvoje male dece na biciklo i da ih odveze do obdaništa, i da posle bajsom ode na posao, parkira ga ispred trafike u kojoj radi, pa da u povratku svrati do supermarketa, kupi tri kese namirnica, i tako natovarena ode do obdaništa po decu?

Ne znam sa dvoje dece (odnosno, znam, ali nemam takav bajs), ali sa jednim detetom, mogu da ti demonstriram ako si zaista radoznao. Ali mislim da nisi radoznao, samo si trovač.
[ SlobaBgd @ 15.09.2014. 09:07 ] @
Aha, sad treba i poseban bajs za jedno dete, pa poseban za dvoje dece... O kesama da ne govorimo.
Nisam trovač već diskutujem o temi koja nema puno smisla: to što 2% građana koristi bajs za vožnju do posla a 98% ne koristi - valjda govori nešto? Ili je tih 2% pametno a 98% nije i ne vidi sve prednosti koje vidi 0nih 2%?
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 09:51 ] @
Citat:
jablan:

Odličan odgovor. Vidiš, menjate teze. Pošto niko ni ne tvrdi da Beograd treba (niti može) da dostigne Amsterdam i Kopenhagen, npr. zbog reljefa koji pominješ. Ali sasvim je moguće da umesto sadašnjih (odokativno, pošto zvanične cifre ne postoje) 1 od 1000, bicikl na posao vozi 1 od 100 ili 5 od 100. 5% bi se itekako osetilo, što u gradskom prevozu, što u manjoj saobraćajnoj gužvi.


Ne bi se osetilo. I ne menjamo teze.

Pod sadašnjim okolnostima (bez metroa, sa jako lošom ekonomijom i velikim javašlukom u GSPu, saobraćaju generalno, zakonima i poštovanju zakona i drugim oblastima) ne bi se u Beogradu osetilo ni da broj biciklista, emigranata i pešaka skoči 5 puta već sutra. Mislim da vrlo pristrasno navijaš za jedno rešenje koje se tebi možda sviđa i funkcioniše za tebe, ali objektivno gledajući to nije rešenje ni za procenat stanovništva vredan pominjanja (a kamoli većinu).

Milionski grad sa ovakvim reljefom ne može rešiti problem javnog prevoza popularizacijom biciklizma. To može da funkcioniše u gradovima poput Novog Sada, Subotice, Vršca, Šapca i ostalih, ali što se Beograda tiče nikako.

Imali smo period embarga 1992. - 1995. kada, pored problema koji postoje i danas, nije funkcionisao ni GSP, benzin bio preskup i nedostupan i sve ostalo, kakve su impresije što se tiče prevoza po gradu tih godina? Pešačenje i biciklizam nisu rešili problem, ni približno. Ljudi su jednostavno prestali da se kreću po gradu i čak izbegavali izlazak iz dela grada u kom žive bez velike nužde.

Beograd mora da gradi metro, unapredi prigradsku železnicu, održava postojeće i pravi nove saobraćajnice, uvodi smislena pravila i insistira na poštovanju donetih pravila, gradi nove mostove, napokon završi obilaznicu u punom profilu autoputa i mnoge druge stvari.

Da li paralelno Beograd treba da smanjuje aerozagađenje, popularizuje zdravu ishranu, plivanje, biciklizam, basket, fudbal, pešačenje i život bez nasilja, alkohola, cigareta i droge, rešava problem otpadnih voda i buke?

Naravno da treba, ali ne treba da meša babe, žabe i vaterpolo.

Citat:
SlobaBgd:
to što 2% građana koristi bajs za vožnju do posla a 98% ne koristi - valjda govori nešto?


Govori da bajs nije objektivno i racionalno rešenje za prevoz do posla za ogromnu većinu građana. U suprotnom bi situacija bila suprotna. :-)

Beograd treba da popularizuje biciklizam i izgradi infrastrukturu potrebnu za to i taj procenat treba sa 2% da skoči na 6%, ali to nije rešenje za javni prevoz, niti Beograd to treba da radi sa ciljem poboljšanja javnog prevoza već da bi se entuzijastima omogućilo da uživaju u tome u čemu uživaju, zdrav život i ostalo..
[ jablan @ 15.09.2014. 10:34 ] @
Ja u klin vi u ploču. Hajde ovako, pošto vidim da drugačije ne ide. Ja ću da pišem rečenice, a vi mi kažite kad sam napisao nešto što nije tačno:

Određenom (malom) procentu ljudi u Bgd bicikl MOŽE da bude dobra alternativa za gradski prevoz. Dakle, ne za razonodu, ne za vikend, već za prevoz.

Kao dokaz za gornju tvrdnju, određenom procentu je bicikl VEĆ dobra alternativa za gradski prevoz.

Taj procenat ljudi može da bude nekoliko puta veći nego što je sad. Recimo da može da bude 5%, što je pesimistična procena. U Amsterdamu taj procenat je skoro 40%.

Ti ljudi (a pričamo o desetinama hiljada) se danas voze automobilom ili GSP-om.

Desetine hiljada ljudi manje u GSP-u i u automobilima bi se itekako dalo osetiti.

Citat:
SlobaBgd:
to što 2% građana koristi bajs za vožnju do posla a 98% ne koristi - valjda govori nešto? Ili je tih 2% pametno a 98% nije i ne vidi sve prednosti koje vidi 0nih 2%?

U Srbiji većina korisnika tekućih računa još uvek diže keš na šalterima. To po tebi onda govori nešto - da su bankomati glupost?
[ dava @ 15.09.2014. 10:57 ] @
Održavanje bicikla je toliko jeftina stvar da je u ovakvoj raspravi i ne treba pominjati. Sam bic je jednostavna sprava i svako ko >želi< i ima bar malo iskustva sa alatkama može sam da popravi / doštima / zamjeni većinu stvari na biciklu. Nekad kad odem u servis uglavnom me bude stid kad mi kažu cijenu servisa i uglavnom im dam još toliko za kafu.
Neko spomenu znoj i puls 120/min, pa to je stvar kondicije. Iz početka bude tako, ali vremenom kad se nabije kondicija ni na +35 C laganom vožnjom se ne znojiš i ne crveniš. Još jedna pozitivna stvar odlaska biciklom na posao, pored pomenutih na ovoj temi, je što sam primjetio da se razbudim kako treba, čim zakoračim u kancelariju već sam u radnom režimu.

Samo da vidite da postoje i na našim prostorima direktori koji podržavaju dolazak na posao biciklom: Link

Negativne stvari su totalna nekultura u saobraćaju i slaba infrastruktura za bicikliste. Dobar broj vozača auta i ne primjeti biciklistu, a ima i onih koji u saobraćaju funkcionišu po pricipu: sklanjaj se jači sam (jer je on u autu). Kao biciklista sam doživljavao razna ugrožavanja od strane vozača automobila, ništa kritično, i mogu vam reći da se vremenom i to može naučiti, tj. može se predvidjeti kad će ti tako neki bilmez uskratiti prvenstvo ili te na neki način ugroziti.

Što se tiče brda, brdo ko brdo, u niži stepen prenosa zavisno od snage i kondicije i teraj. Jedna dobra stvar kod uzbrdica je da svako uzbrdo ima svoje nizbrdo :)

Više na žalost ne idem bicom na posao jer vozim djete u vrtić, a ne bih se usudio da ga stavljam na bic.
[ dlalic @ 15.09.2014. 11:15 ] @
Da nabacim i ja ponesto...

1. Da se krade samo u Beogradu (Srbiji), nije tacno. U Londonu se krade oko 25000 biciklova godisnje, u Amsterdamu preko 50000, u Nemackim pokrajinama takodje oko 25000 (u proseku godisnje, po pokrajni. To su ovi "nasi", sa KP, za 100-njak evropskih, iz "uvoza"). Pa voze i dalje...

2. U ovim biciklistickim zemljama je normalno videti i japije, zene i devojke u suknjama i stiklama, majke sa 2-3 dece u prikolicama, po SVIM vremenskim uslovima. Npr u Holandiji kisa pada, vetar duva, skoro svaki dan. Ovi sto sam ih nabrojao cesto bez kabanice, po tim uslovima idu na posao. Sta rade kad stignu na posao, mokri k'o misevi, nemam pojma. Ali voze i dalje iako imaju i metro i jos kojesta.

Ostaju realni problemi infrastrukture i nebezbednosti u saobracuju.

Za infrastrukturu se treba boriti. Ja ispred firme imam natkriveni prostor sa "cesljevima" i video nadzorom. Sami smo pokrenuli inicijativu i izdejstvovali. Na grad se takodje moze vrsiti pritisak. Pogledajte sta radi NSBI npr.

Nebezbednost delom proizilazi iz nedostatka infrastrukture, a delom iz bezobrazluka svih ucesnika u saobracuju. Mislim i na neodgovorne bicikliste i na vozace automobila. Evo da pitam vas sto ukazujete na opasnosti - koliko vas ce preteci biciklistu po propisu? Ono, sacekati da prodje puna linija ako treba i par kilometara voziti 15km/h i sacekati dozvoljen i bezbedan trenutak. A koliko vas ce uleteti u makazice i izgurati biciklistu ili očepiti ili zanemariti punu liniju? Za ovo takodje ima leka - obrazovanje i kazne.

U svakom slucaju najlakse je sedeti i zaliti se na lopove, kisu, brdo, zuljeve...
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 11:33 ] @
Citat:
jablan:
Ja u klin vi u ploču. Hajde ovako, pošto vidim da drugačije ne ide. Ja ću da pišem rečenice, a vi mi kažite kad sam napisao nešto što nije tačno:

Određenom (malom) procentu ljudi u Bgd bicikl MOŽE da bude dobra alternativa za gradski prevoz. Dakle, ne za razonodu, ne za vikend, već za prevoz.

Kao dokaz za gornju tvrdnju, određenom procentu je bicikl VEĆ dobra alternativa za gradski prevoz.

Ti ljudi (a pričamo o desetinama hiljada) se danas voze automobilom ili GSP-om.


U Beogradu živi oko 1.650.000 ljudi.

Šta bi to (što se javnog prevoza tiče) mogle da reše nove desetine hiljada biciklista?

Baš ništa.

Ne znam zašto ti je toliko teško da prihvatiš situaciju u okviru koje si pronašao rešenje za sebe koje apsolutno ne odgovara "ostalima" koji čine preko 95% ukupne populacije (neka broj biciklista u Beogradu sutra poraste na 100.000, to je i dalje svega 6% populacije)?

Jedine stvari koje trajno i temeljno mogu da reše problem javnog prevoza u Beogradu su postavljanje ekonomije na zdrave noge, izgradnja metroa i javašluci koji ustupaju mesto organizaciji i zakonima.

Sve ostalo (infrastruktura za biciklizam, paralelni putevi i pristupne tačke za invalide, ukidanje PDVa za nabavku sportske opreme, popularizacija hajkinga, rolera, rolšua, skejtbordova, paraglajdinga, kampanje protiv pušenja, fizičke neaktivnosti i nezdrave ishrane) jesu lepe i korisne stvari, verovatno čak i nužne, ali ne rešavaju, niti odlučujuće doprinose rešenju problema prevoza ogromne većine stanovnika Beograda.

Da to sve nije tako, odavno bi nekom u Beogradu palo na pamet da uspešno reši problem javnog prevoza popularizacijom biciklizma, ali to se do sada nije dogodilo, niti će se dogoditi.

Amsterdam (800,000 stanovnika na ravnom) i Kopenhagen (500.000 stanovnika na ravnom) ni po čemu ne mogu da posluže kao primer Beogradu (1.650.000 stanovnika na neravnom) što se javnog prevoza tiče.

Nismo deca i molim te da konstatuješ činjenice, ne samo lične afinitete.

Ja recimo mnogo volim da pešačim, to je moj hobi, nikada ne palim automobil za relacije kraće od 1-2 km (zavisno od vremena) tako da je pešačenje i vid mog prevoza, ali nikada mi ne bi palo na pamet da pomislim da je pešačenje idealno rešenje za prevoz Beograđana.
[ dlalic @ 15.09.2014. 11:40 ] @
Da dodam jos, a da poruka ne bude kilometarska, nesto o voljnom momentu.

Nedavno sam u Novom Sadu na trasi eurovelo 6 video biciklistu... Nemca rekao bih, potpuno samog, ogromnog - bez preterivanja jedno 150-160kg. Plus na to puna oprema na bajsu... Pedalao je pesackom brzinom, 5-6 km/h, suncan dan. Ko zna koliko je stotina ili hiljada kilometara prevalio i koliko mu jos ostaje do cilja.

Ne znam da li pratite Snezanin blog. Cura je 2011 sa internet poznanikom iz Kanade krenula na put oko sveta. Doticni ju je negde u Turskoj napustio, ona nije htela da odustane, i potpuno sama, bez stabilnih izvora finansiranja, pedala vec trecu godinu po svetu. Izmedju ostalog i po mnogo nebezbednijim predelima od Beograda. Narocito za samu zenu - bliski i srednji istok, nedostatak puteva, ludi ljudi za volanom u Kini i Indokini... I ne kuka mnogo. Naprotiv, deluje da nikad nije bila srecnija...
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 11:45 ] @
Entuzijasti.

Niko ovde ne kuka, samo konstatujemo činjenice (ja ne želim da budem biciklista, pa sve da su uslovi za biciklizam u Beogradu savršeni, prosto jer me biciklizam i zasnivanje sreće na biciklu ne zanimaju kao pojave).

Ali kakve sve ovo veze može da ima sa rešavanjem problema javnog prevoza u Beogradu?
[ Shadowed @ 15.09.2014. 12:02 ] @
Citat:
gazda Živan:
Ja recimo mnogo volim da pešačim, to je moj hobi, nikada ne palim automobil za relacije kraće od 1-2 km (zavisno od vremena) tako da je pešačenje i vid mog prevoza, ali nikada mi ne bi palo na pamet da pomislim da je pešačenje idealno rešenje za prevoz Beograđana.


Naravno. Isto tako oni koji predlazu voznju bicikla ne rade to zato sto oni vole da voze bicikl. No, sa vas nekoliko se ne moze diskutovati jer odmah idete u krajnost. Cim neko kaze da bi izvestan broj ljudi mogao ici bajsom na posao, odma "a kako ce neko iz Zeleznika u Zemun?". Nikako. Bicikl nije, niti je predlozen, kao alternativa za sve destinacije, vec za odgovarajuce.
Ali sta i ja pisem, vec vam je pisano 3-4 puta pa ne vredi.
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 12:09 ] @
Ostrašćenost je pogubna na mestima gde su potrebni racionalnost i objektivnost.

Nije mi jasno da bilo ko nema baš toliko moći da se stavi u nečiju drugu poziciju, pogotovo ukoliko ljudi u toj poziciji (neće, ne žele, ne mogu, ne smeju ili ne znaju da voze bicikl) čine 90%, 94% ili 97% populacije.

Ja uopšte ne branim bilo kome da ide na posao peške ili na biciklu.

Ne smatram ni da je loše da se izgradnjom infrastrukture za bicikliste i pešake i drugim promenama broj stanovnika Beograda koji tako ide na posao udvostruči, utrostruči ili upetostruči. To nije loše, dobro bi bilo.

Ali to ne bi rešilo, niti odlučujuće doprinelo rešenju problema prevoza ogromne većine stanovnika Beograda.

[Ovu poruku je menjao gazda Živan dana 15.09.2014. u 13:25 GMT+1]
[ Shadowed @ 15.09.2014. 12:16 ] @
Ako se pozivas na racionalnost, racionalno bi bilo da procitas da niko nikog ne tera da vozi bicikl vec da je dat kao mogucnost za one koji ne mogu da priuste druge vidove prevoza a kojima bi bicikl odgovarao.
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 12:19 ] @
Takvi već uveliko voze bicikle.
[ Miroslav Jeftić @ 15.09.2014. 12:23 ] @
Citat:
gazda Živan: Takvi već uveliko voze bicikle.


Otprilike. Cela tema je krenula od toga kako ljudi mogu da voze bicikl, ali neće jer su lenji, stide se ili nešto slično i da su svi argumenti kako to nije baš ni zgodno ni jednostavno samo izgovori tih koji su lenji ili šta već, jer eto, ako par ljudi vozi bicikl sigurno mogu i svi ostali.
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 12:31 ] @
Verovatno da postoje ljudi koji mogu da voze bicikl i bicikl je objektivno odlično rešenje za njih, a ne voze ga jer su lenji, stide se i slično, samo što takvi ljudi u ukupnoj populaciji Beograda ne učestvuju sa više od 2%, a mi ovde pričamo o rešenju problema javnog prevoza i generalno saobraćaja u Beogradu od kojih zavisi 99% Beograđana.

Strasni biciklisti se zalažu za rešenja tipa: Kako da ne ideš autobusom na posao? Daj otkaz.
[ dlalic @ 15.09.2014. 12:56 ] @
Citat:
gazda Živan: mi ovde pričamo o rešenju problema javnog prevoza i generalno saobraćaja u Beogradu

Samo ti pricas o tome.
Niko ne tvrdi da bicikl treba da resi problem javnog prevoza Beograda, zameni metro i slicno, ili je bar meni promaklo
[ ekof9 @ 15.09.2014. 13:00 ] @
^ Promaklo ti je.. Busplus tema..
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 13:09 ] @
Citat:
jablan:

Određenom (malom) procentu ljudi u Bgd bicikl MOŽE da bude dobra alternativa za gradski prevoz. Dakle, ne za razonodu, ne za vikend, već za prevoz.


Citat:
dlalic:
Samo ti pricas o tome.
Niko ne tvrdi da bicikl treba da resi problem javnog prevoza Beograda, zameni metro i slicno, ili je bar meni promaklo


Promaklo ti je, a i tema je proistekla iz teme o BusPlus-u.

Ukoliko živiš u Novom Sadu, ne verujem da ti ova tema može biti interesantna, jer su pozicije, veličine gradova, broj stanovnika, stanje u saobraćaju i ostale okolnosti vezane za Beograd i Novi Sad bitno drugačije. Novom Sadu metro nije potreban, a Beograd će se udaviti bez metroa, bicikl je racionalan izbor za prevoz u Novom Sadu što se tiče dobrog dela populacije, u Beogradu nije, Novosađaninu se zavrti u glavi od visine kad se popne na šamlicu, a Beograđani se svakodnevno veru po brdima..
[ jablan @ 15.09.2014. 13:12 ] @
Citat:
gazda Živan: Promaklo ti je, a i tema je proistekla iz teme o BusPlus-u.

Jel možeš možda da nas podsetiš konkretno, jer je i meni promaklo, a od početka sam u temi.

BTW, i Novi Sad ima ogroman potencijal za povećanje procenta udela biciklista u prevozu, veći nego Beograd. I neki ljudi (npr. NSBI) rade na tome.
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 13:19 ] @
Ne mogu da te podsetim, jer je vrlo drsko, istovremeno naivno i detinjasto, preskakati čitave postove pune činjenica u pokušaju skretanja teme na banalnosti.

Možda je tačno to da su svi muškarci delimično i dečaci (pogotovo biciklisti :-)), ali to ne znači da u diskusiji treba biti dečak.

Tačno je da Novi Sad ima veliki potencijal za dalji razvoj biciklizma (pošto je biciklizam iovako razvijen), ali ne znam šta će ti veznik "i" pre "Novi Sad", šta vezuješ?

Davno je konstatovano na temi da gradovi poput Novog Sada, Subotice, Pančeva, Rume ili Vršca imaju potencijal za razvoj biciklizma u smislu prevoza (tamo je biciklizam već razvijen i potrebno je samo unaprediti stvari), ali to sve sa Beogradom, Gornjim Milanovcem, Njujorkom i Londonom ne mora da ima puno veze..
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2014. 13:43 ] @
Citat:
SlobaBgd
to što 2% građana koristi bajs za vožnju do posla a 98% ne koristi - valjda govori nešto? Ili je tih 2% pametno a 98% nije i ne vidi sve prednosti koje vidi 0nih 2%?


Mislim da je Jablan ovde u pravu: cinjenica da 98% nesto ne radi nije nuzno argument i kontra-primer koji je Jablan dao (dizanje kesa na salterima) je adekvatan. To sto 98% gradjana ne radi nesto ne znaci da je to nesto nemoguce ili neprakticno vec moze biti da im jednostavno nije padalo na pamet niti su mislili da je izvodljivo (a mozda jeste). O navikama i da ne pricamo.

To ne znaci da bickl moze da zameni gradski prevoz ali IMHO sigurno ima dosta prostora za rast upotrebe bicikla kao prevoznog sredstva.
[ ekof9 @ 15.09.2014. 14:05 ] @
Citat:
ali IMHO sigurno ima dosta prostora za rast upotrebe bicikla kao prevoznog sredstva.


Gde?
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 14:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:

To sto 98% gradjana ne radi nesto ne znaci da je to nesto nemoguce ili neprakticno vec moze biti da im jednostavno nije padalo na pamet niti su mislili da je izvodljivo (a mozda jeste).


Može biti, ali u nekom dubljem filozofskom zanosu ili pod uticajem psihoaktivnih supstanci.

Kako to da bilo kom psihički zdravom i radno sposobnom pojedincu (a ne tek većem procentu populacije) može tokom silnih dana, nedelja, meseci, godina i decenija pešačenja, akanja sa krševima od automobila, plaćanja taksija, smaranja po autobusima, tramvajima, trolejbusima i vozovima ni jednog trenutka da ne padne na pamet spasonosna reč "bicikl"?

To prosto nije moguće.

Drugo, roleri mogu biti objektivno mnogo bolji od bicikla što se tiče prevoza (jeftiniji u nabavci, jednostavnije održavanje, nema problema sa parkingom i krađom, verovatno i zdravije, jer je položaj tela prirodniji..), pa zašto ima više biciklista od roleraša?

Popularizacija biciklizma svakako da, i ne samo biciklizma, ali ne vidim zašto je Beogradu potrebno izmišljanje rupe na saksiji.

Dajte mi jedan jedini primer grada slične veličine, populacije i reljefa koji je rešio problem javnog prevoza popularizacijom biciklizma ili bar očigledno odlučujuće doprineo rešenju problema javnog prevoza popularizacijom biciklizma?

Samo da isključimo mlađe maloletnike (koji ne mogu da učestvuju u saobraćaju), penzionere, ljude kojima lekar ne preporučuje vožnju bicikla i one kojima se 2 brda i 10 km nalaze između radnog mesta i stana, pa smo isključili mnogo više od 50% populacije. Dodajmo tu i one koje vožnja bicikla ne bi zanimala ni pod savršenim okolnostima, majke sa decom, ljude koji moraju da nose bilo kakav teret svakodnevno... doćićemo opet na ovih današnjih 90% do 98% stanovnika Beograda kojima bicikl nije rešenje.

[Ovu poruku je menjao gazda Živan dana 15.09.2014. u 15:16 GMT+1]
[ 3way @ 15.09.2014. 14:10 ] @
Citat:
gazda Živan:
Kako to da bilo kom psihički zdravom i radno sposobnom pojedincu (a ne tek većem procentu populacije) može tokom silnih dana, nedelja, meseci, godina i decenija pešačenja, akanja sa krševima od automobila, plaćanja taksija, smaranja po autobusima, tramvajima, trolejbusima i vozovima ni jednog trenutka da ne padne na pamet spasonosna reč "bicikl"?


Palo im je na pamet, samo smatraju da je bicikl klosarski.

Citat:
gazda Živan:
Dajte mi jedan jedini primer grada slične veličine, populacije i reljefa koji je rešio problem javnog prevoza popularizacijom biciklizma ili bar očigledno odlučujuće doprineo rešenju problema javnog prevoza popularizacijom biciklizma?


Ko govori o resavanju problema ili o odlucujucim koracima?
Govori se o umanjenju problema, a primer ti je pola EU.
[ Miroslav Jeftić @ 15.09.2014. 14:16 ] @
Citat:
3way: Palo im je na pamet, samo smatraju da je bicikl klosarski.


Ko smatra da je bicikl klošarski, pogotovo da je to još opšte rašireno mišljenje?
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 14:20 ] @
Citat:
3way:

Govori se o umanjenju problema, a primer ti je pola EU.


E ako je pola EU, onda u redu. :-)

Nego vratimo se mi na temu umanjenja problema javnog prevoza u Beogradu.

Koliko se to konkretno umanjenje problema očekuje popularizacijom biciklizma?

Koje to mere mogu da se preduzmu, pa da se očekuje da od 1.650.000 stanovnika Beograda 30% (550.000 stanovnika) pređe na bicikl kao primarno prevozno sredstvo?
[ Shadowed @ 15.09.2014. 14:56 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
3way: Palo im je na pamet, samo smatraju da je bicikl klosarski.


Ko smatra da je bicikl klošarski, pogotovo da je to još opšte rašireno mišljenje? :)

Oni koji bi mogli da ga voze ali ih blam. Mada ne bih rekao bas klosarski, ali mnoge ljude je sramota da boze bicikl misleci da ce tako pokazati kako "nemaju za bolje". Slicno kao kad "nema 'leba da jede" a vuce sa sobom mobilni od 300-400e.
[ jablan @ 15.09.2014. 15:20 ] @
Citat:
Shadowed: Oni koji bi mogli da ga voze ali ih blam. Mada ne bih rekao bas klosarski, ali mnoge ljude je sramota da boze bicikl misleci da ce tako pokazati kako "nemaju za bolje". Slicno kao kad "nema 'leba da jede" a vuce sa sobom mobilni od 300-400e.

Tako je. Pa onda, da ih ne bi bilo blam, moraju da kupe bajs od 300+ evra, pa onda ne smeju nigde da ga ostave jer će nestati u roku od odmah, pa im onda stoji na terasi/placu i voze se samo vikendom oko Ade, a do tamo se odvezu autom. :)
[ 3way @ 15.09.2014. 15:58 ] @
Citat:
gazda Živan:

Koje to mere mogu da se preduzmu, pa da se očekuje da od 1.650.000 stanovnika Beograda 30% (550.000 stanovnika) pređe na bicikl kao primarno prevozno sredstvo?


Otkud ti 30%?
[ pri3rak @ 15.09.2014. 16:03 ] @
U BG-u danas bicikl nije smatran klosarskim prevozom. Ajd mozda iz perpektive lokal domacina iz nekog predgradskog naselja, ali ova centralizovanija populacija slabo. Naprotiv, danas je bicikl latest and greatest hispteraj i moda. Na kontu toga se broj biciklista i uvecao. Lep pokazatelj toga jeste znacajno uvecan broj prodavnica i servisa i to kako onih u vlasnistvu vecih sistema tako i malih firmi. Zbog cega se to desilo? Sigurno ne zato sto je promet manji. Ako je ipak veci, a jeste jer em treba platiti tekuce troskove poslovanja koji su povecanjem broja radnji veci em treba i dati smisao sirenju, tj zaraditi, kako se to moglo desiti ukoliko je bicikl po definiciji prevoz za klosare?

Sto se dalje podele na 300e+ bicikliste i ove druge tice, to je prosta stvar koja se podvede da svako ima svoju zabavu. Jablanovi prvoborci vole reciklirane masine od 20 i vise evra, nazovi napredni, rekreativci nekad i za obican komad potrosne robe mlatnu po 100e ali ni jedno ni drugo nije neka vecina niti se moze podvesti pod uvrezeno misljenje ...



[Ovu poruku je menjao pri3rak dana 15.09.2014. u 20:16 GMT+1]
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 21:53 ] @
Citat:
3way:

Otkud ti 30%?


Evo, ti reci. 10%? 20%? 50%?

Šta je za tebe "umanjenje problema"?

Citat:
jablan:
Citat:
Shadowed: Oni koji bi mogli da ga voze ali ih blam. Mada ne bih rekao bas klosarski, ali mnoge ljude je sramota da boze bicikl misleci da ce tako pokazati kako "nemaju za bolje". Slicno kao kad "nema 'leba da jede" a vuce sa sobom mobilni od 300-400e.

Tako je. Pa onda, da ih ne bi bilo blam, moraju da kupe bajs od 300+ evra, pa onda ne smeju nigde da ga ostave jer će nestati u roku od odmah, pa im onda stoji na terasi/placu i voze se samo vikendom oko Ade, a do tamo se odvezu autom. :)


Svako ko ne voli pedalanje i ne pronalazi bicikl savršenim je isfolirana seljačina, smrdljivi fenser, priglupi malograđanin i nitkov sklon alkoholizmu, narkoticima i malverzacijama od kog može biti gori samo onaj što drži bajs na terasi i vozi se vikendom kad je lepo vreme po Adi do koje stiže automobilom (strašno, strašno). :-)

Ovoliko isključivosti nisu pokazali ni članovi mističnog reda Male braće evanđeoskih biciklista Ružinog krsta Svetislava Basare.
[ 3way @ 15.09.2014. 22:24 ] @
Citat:
pri3rak:
Naprotiv, danas je bicikl latest and greatest hispteraj i moda.


Iz mode ga samo hipsteri i teraju :)
Ali, da, tacno je da se broj bajseva povecao i da se povecava, samo to je i dalje daleko od dovoljnog da bi se biciklisti zaista primetili na ulicama. Nedovoljno u smislu posmatranja bicikla kao prevoznog sredstva, a ne modnog detalja ili sportskog rekvizita ( sto ne kazem da je lose )...
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 22:50 ] @
Citat:
DaliborP:
Kakav si ti neopevani trol.


Ti se bolje baci na osnove maternjeg jezika, prestani da se blamiraš sa "ja bi" i "vi bi trebali", pa to kad savladaš onda možeš da pokušaš da odglumiš predsednika kućnog saveta ovde (inače tvoj impulsivno kompulsivni poremećaj manifestovan kroz praćenje novih članova i pisanje besmislenih poruka može, pored tužne suštine, biti okarakterisan kao zabavni sadržaj usled komične forme).

Citat:
3way
Ali, da, tacno je da se broj bajseva povecao i da se povecava, samo to je i dalje daleko od dovoljnog da bi se biciklisti zaista primetili na ulicama. Nedovoljno u smislu posmatranja bicikla kao prevoznog sredstva


Broj bicikala u Beogradu ne može biti bilo kakav kriterijum dok ne saznamo koliko se tih bicikala koristi u rekreativne svrhe, a koliko kao primarni ili sekundarni vid prevoza.

To što će svaki drugi osnovac da kupi bicikl ili što će moda kupovine bicikla (sa isključivim ciljem povremene vikend vožnje po Adi do koje se stiže automobilom) postati još agresivnija i zastupljenija, pa će broj bicikala da skoči za nekoliko hiljada, ne može da ima bilo kakve veze sa saobraćajem ili promenama saobraćajnih propisa.

Te bicikle nećeš primetiti na ulicama, jer se po ulicama ni ne voze.
[ DaliborP @ 15.09.2014. 23:06 ] @
Citat:
pri3rak:
Naprotiv, danas je bicikl latest and greatest hispteraj i moda.

Pravi hipsteri voze iskljucivo fixed gear bikes.
[ DaliborP @ 15.09.2014. 23:11 ] @
@gazda Živan
Cekaj pa ti si onaj isti lik...stjuardesa iz Emirata. Skitanika, Hank, sad gazda Zivan. Neumoran si, to priznajem.

Lep Pozdrav.
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 23:19 ] @
Nemoj samo da me optužiš da sam ti otac, ostalo je u redu.
[ pri3rak @ 15.09.2014. 23:30 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
pri3rak:
Naprotiv, danas je bicikl latest and greatest hispteraj i moda.

Pravi hipsteri voze iskljucivo fixed gear bikes.

Pravi hipster nema blage sta si sad napisao, slabo razlikuje fixie od single speed masina. Na TV-u hispteri vozaju cool fixie, setaju iphone, nose messanger bags, oko struka nose lanac i katanac, u lokalnoj realnosti u kojoj taj hipster mora da iskesira zabavu radije se odluci za neku polupropalu masinu na limundu od 20+e ...
[ DaliborP @ 15.09.2014. 23:31 ] @
@skitanika, Hank, gazda Zivan,
Stvarno ne kapiram sta te toliko drzi na forumu da iznova registrujes nove profile...nickname je drugaciji ali je prica potpuno ista, pametovanje na svim temama, nevezano o cemu se prica. Jeste da radis u oblacima, ali se na kraju uvek vratis na zemlju. Mislim stvarno je smesno to sto radis.
[ DaliborP @ 15.09.2014. 23:35 ] @
Citat:
pri3rak:
Pravi hipster nema blage sta si sad napisao, slabo razlikuje fixie od single speed masina. Na TV-u hispteri vozaju cool fixie, setaju iphone, nose messanger bags, oko struka nose lanac i katanac, u lokalnoj realnosti u kojoj taj hipster mora da iskesira zabavu radije se odluci za neku polupropalu masinu na limundu od 20+e ...

Bah, tako je na pocetku bilo, bicikl kuriri su prvi to poceli da furaju krpeci stare modele. Danas imas da kupis fixie za 2-3 hiljade evra na svakom cosku, vremena se menjaju, i kosarkasi furaju hipsterske brade :-)
[ gazda Živan @ 15.09.2014. 23:52 ] @
Citat:
DaliborP:
@skitanika, Hank, gazda Zivan,
Stvarno ne kapiram sta te toliko drzi na forumu da iznova registrujes nove profile...nickname je drugaciji ali je prica potpuno ista, pametovanje na svim temama, nevezano o cemu se prica. Jeste da radis u oblacima, ali se na kraju uvek vratis na zemlju. Mislim stvarno je smesno to sto radis.


Ne registrujem nove profile i ne radim u oblacima (mada ovo drugo kako se uzme).

Nazivaš me raznim imenima i na drugim temama (brat, trol, Bin.sys, Skitanika, Hank) i ne razumem svrhu takvog ponašanja.

Ako imaš nešto pametno da kažeš na konkretnu temu, izvoli polemiši, ukoliko tražiš oca po Internetu, imaš mogućnost privatnih poruka.
[ pri3rak @ 16.09.2014. 04:52 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
pri3rak:
Pravi hipster nema blage sta si sad napisao, slabo razlikuje fixie od single speed masina. Na TV-u hispteri vozaju cool fixie, setaju iphone, nose messanger bags, oko struka nose lanac i katanac, u lokalnoj realnosti u kojoj taj hipster mora da iskesira zabavu radije se odluci za neku polupropalu masinu na limundu od 20+e ...

Bah, tako je na pocetku bilo, bicikl kuriri su prvi to poceli da furaju krpeci stare modele. Danas imas da kupis fixie za 2-3 hiljade evra na svakom cosku, vremena se menjaju, i kosarkasi furaju hipsterske brade :-)

Cek ja pricam o ovome sto mozes videti na terenu oko sebe, daklem BG ili nesto po Srbiji. 2-3ke za bilo kakav bicikl mozda plati par ljudi u celoj zemlji na godisnjem nivou. Sto naravno ne znaci da se novih/polovnih bicikala od 2-3k pa i vise godinje ne pojavi u nesto vecoj kolicini. Pojavi se, al se proda po osetno manjoj ceni ...
[ mr. ako @ 16.09.2014. 05:42 ] @
Citat:
gazda Živan:
Citat:
3way:

Otkud ti 30%?


Evo, ti reci. 10%? 20%? 50%?

Šta je za tebe "umanjenje problema"?

Sve sto je vise od trenutnog procenta.
[ DaliborP @ 16.09.2014. 07:17 ] @
Citat:
pri3rak:
Cek ja pricam o ovome sto mozes videti na terenu oko sebe, daklem BG ili nesto po Srbiji. 2-3ke za bilo kakav bicikl mozda plati par ljudi u celoj zemlji na godisnjem nivou. Sto naravno ne znaci da se novih/polovnih bicikala od 2-3k pa i vise godinje ne pojavi u nesto vecoj kolicini. Pojavi se, al se proda po osetno manjoj ceni ...

Slazem se, u Srbiji je situacija potpuno drugacija jer biciklisticke kulture takoreci nema, ljudi se ne zanimaju za takve stvari. U nekim gradovima po Evropi to je otislo bas daleko, ali popularizacija bicikli tesko da moze samo da se pripise hipsterima, vec cinjenici da se za odredjeni broj ljudi isplati ici biciklom na posao/u grad, jer je javni prevoz jednostavno spor.
[ jablan @ 16.09.2014. 08:34 ] @
Citat:
DaliborP: jer je javni prevoz jednostavno spor.

I ne vozi te gde hoćeš, i noću je ređi ili ga nema, i plaća se, i posle bajsa na sebi imaš samo svoj znoj. :)
[ bachi @ 16.09.2014. 11:15 ] @
Ako ja sa 104kg mogu svaki radni dan da idem na posao sa Miljakovca III do Karađokinog parka i nazad, preko svih brda i dolina, e, vala, može svako. :D

Sistem je vrlo jednostavan, pantalone, cipele i majica (ili duks) su mi na poslu, a vozim se u šorcu i majci. Tu je peškir, tu su vlažne maramice, tu je anti smrda (preporuka Rexona cobalt blue u stiku) i apsolutno ne smrdim niti više, niti manje od kolege koji dolazi kolima na posao. :)

Da, u početku jeste teško, ali postoji lepo megarange zupčanik kojeg kupite za 800 din, platite još toliko da vam majstor zameni i u prvoj brzini možete da se penjete uz masnu banderu bez da se umorite (umorićete se isto kao da lagano hodate uzbrdo).

Održavanje košta, ali je to smešan iznos na godišnjem nivou.
[ 3way @ 16.09.2014. 11:25 ] @
Ka smo vec kod saveta, cime se stitis od kise, tj. da li se uopste stitis?
[ anon142305 @ 16.09.2014. 11:48 ] @
Svaka cast, bachi!
[ deedee6 @ 16.09.2014. 11:56 ] @
Plastika jeftina...



[ bachi @ 16.09.2014. 12:14 ] @
Citat:
3way:
Ka smo vec kod saveta, cime se stitis od kise, tj. da li se uopste stitis?

Čajniz madafaka kabanica. :)

Ali ono, kad baš lije ko iz kabla, ranije sam bio lud pa išao i tako na kiši, a onda sam se razbio ko zmaj, jer sam naleteo na rupu na trotoaru (ja se sklonio sa puta na trotoar, kao - sigurnije je), onda sam batalio, jer voziti po jakoj kiši na našim bajnim putevima punih rupa je ravno pokušaju samoubistva.
[ dava @ 16.09.2014. 12:50 ] @
Ja sam jedno vrijeme furo kabanicu u rancu, za slučaj da me uhvati kiša u povratku, ali ne bih to preporučio. Na kraju puta budeš mokar ko čep, ali ne od kiše nego od znoja jer nema strujanja vazduha i pregrijavanje je samo tako.
[ bachi @ 16.09.2014. 13:10 ] @
Da, ali imaš one malo skuplje kabanice koje imaju prozorčiće ispod pazuha i koje su od "boljeg materijala" i koža diše.

[ jablan @ 16.09.2014. 14:24 ] @
Citat:
dava: furo kabanicu u rancu

Još jedan savet, što pre se rešiti ranca i preći na bisage ili neku vrstu korpe. :)

BTW hvala bachiju na prevođenje teme u konstruktivnije vode. ;)
[ DaliborP @ 16.09.2014. 14:26 ] @
Bisage su mnogo bolje, em vise stane em su zasticene stalno. Korpa je bolja za kabastije stvari, po meni su najbolje one plasticne kockaste kao u holandiji.
[ bachi @ 16.09.2014. 16:24 ] @
Ja sam stavio onaj alu gepek pozadi i na njega ne znam ni sam kako vezao ranac. Mnogo bolje nego na leđima, jer kada nosiš ranac na leđima, oznojiš se ko njasvi.

I da, obavezno blatobrane, što duži to bolji.
[ 3way @ 16.09.2014. 18:59 ] @
Ja isto koristim kombinaciju gepek + ranac...Mada, ranac na ledjima mi nije problem tokom radne nedelje...i tako se presvlacim, pa mi je svejedno koliko se oznojim...
[ gazda Živan @ 21.09.2014. 15:55 ] @
Bicikl je zakon. :-)
[ vladd @ 21.09.2014. 23:30 ] @
Za frilensere

Cisto da im ne zardjaju zglobovi od sedenja kod kuce

Ostalo roblje, u obavezi da se nacrta na radnom mestu svakog dana, bez obzira na lepotu vremena, mora da trazi alternative.
[ jablan @ 22.09.2014. 12:10 ] @
Citat:
vladd: Ostalo roblje, u obavezi da se nacrta na radnom mestu svakog dana, bez obzira na lepotu vremena, mora da trazi alternative.:)


Kako misliš? Pa biciklom ti je najmanje neizvesno vreme prevoza od tačke A do tačke B.
[ Ivan Dimkovic @ 22.09.2014. 12:36 ] @
Citat:
vladd:
Za frilensere:)

Cisto da im ne zardjaju zglobovi od sedenja kod kuce:)

Ostalo roblje, u obavezi da se nacrta na radnom mestu svakog dana, bez obzira na lepotu vremena, mora da trazi alternative.:)


Ne mogu da kazem nista za Srbiju posto ne znam kako stoji stanje sa prevozom ali za Holandiju definitivno mogu da potvrdim sto Jablan rece: sa biciklom imas najmanju varijaciju u odnosu na sav gradski prevoz. Naravno, ako pricamo o razdaljinama za koje je ukupno vreme voznje biciklom krace od najduze varijacije u drugim vidovima saobracaja, u sta spadaju destinacije od po par km.

U odnosu na autobuse /taksi bi to trebalo biti ocigledno, kao i u odnosu na tramvaje ili laki-metro. Posto Beograd nema metro to nije pitanje, ali moze da se desi i da metro ponekad zakasni (mada, istini za volju, na "teski" metro se obicno moze racunati, ali kako toga nema u Srbiji onda nema smisla dalje ici u tu pricu).
[ Shadowed @ 22.09.2014. 13:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ne mogu da kazem nista za Srbiju posto ne znam kako stoji stanje sa prevozom ali za Holandiju definitivno mogu da potvrdim sto Jablan rece: sa biciklom imas najmanju varijaciju u odnosu na sav gradski prevoz.

U Novom Sadu je prevoz prilicno tacan (mada daleko od toga da je savrsen) ali uvek imas to cimanje da moras na stanicu, moras da stignes na vreme, obicno malo i sacekas itd. A mozes i da zakasnis na bus. Kasnjenje od 1min na bus se pretvara u kasnjenje od N min. gde je N period izmedju buseva. Sve to sa biciklom nemas. Kad god krenes, odmah ides na posao, ne moras prvo na stanicu, ne moras da cekas + biciklom ides brze od busa.
E sad, ovo vazi za NS. Za BG je drugacije. S jedne strane, busevi su jos gori, sa druge, moze biti teze/sporije voziti bicikl ako dokacis brda.
Po ravnom terenu bih za do nekih 8-10km udaljenosti birao bajs. Sto bi u NS-u pokrilo prakticno sve osim Petrovaradina. Vece udaljenosti od toga traze dosta vremena koje u busu mozes provesti citajuci nesto ili radeci nesto korisno na telefonu/tabletu/laptopu ako mozes sesti. Opet, neko voli da pedala pa mu ni to nije problem. A nekom ni brda nisu problem (ja licno ih ne volim, dok sam ziveo u BG-u uvek sam govorio da je prvo trebalo da sravne teren pa prave grad ).
[ jablan @ 22.09.2014. 13:56 ] @
Citat:
Shadowed: S jedne strane, busevi su jos gori, sa druge, moze biti teze/sporije voziti bicikl ako dokacis brda.

Ali, brda su nekako konstantna :) i vrlo ih je lako predvideti. Hoću da kažem, brda ne mogu da ti pokvare računicu u vezi sa potrebnim vremenom - znaš koliko ti treba da se uspedalaš. Jedina stvar koja varira je vetar. On može da uspori čoveka 10-15%.
[ Shadowed @ 22.09.2014. 14:01 ] @
Da, to svakako, nego sam se ja malo nadovezao sa malo vise price nego sto je bilo odgovor na tu poruku
[ bachi @ 22.09.2014. 14:15 ] @
Ništa lepše od osećaja kada savladate uzbrdicu i činjenice da posle uzbrdice dolazi nizbrdica. A ne smor sve ravno ko tamo u Novom Sadu. :P
[ Shadowed @ 22.09.2014. 14:22 ] @
Pa imas i ovde ako ti je po volji :) Petrovaradin za manje varijante i Fruska Gora za ozbiljnije.
Vazno da nije moranje ;)
[ mr. ako @ 23.09.2014. 04:21 ] @

S Venca je zakon. :)


https://www.youtube.com/watch?v=NQOtn8UWR18
[ ekof9 @ 23.09.2014. 08:28 ] @
Citat:
bachi:
Ništa lepše od osećaja kada savladate uzbrdicu i činjenice da posle uzbrdice dolazi nizbrdica. A ne smor sve ravno ko tamo u Novom Sadu. :P :D

Ovde nije rec o visinskim pripremama i trenizima za takmicenje, vec kako sto lakse i bezbednije stici na odrediste. :)
[ bachi @ 23.09.2014. 08:34 ] @
Ma samo hoću da kažem da to što imate brdo ispred sebe na putu do posla (i nazad) ne treba da bude nikakva prepreka i da zbog toga u startu odustanete, jer nije strašno (pogotovo ne sa megarange zadnjim zupčanikom).

Strašno je što u starom delu grada i u većini gradova u Svrbiji ne postoje biciklističke staze, a asfalt je pun rupa i izbočina, to je strašno, brdo je ok.
[ anon142305 @ 23.09.2014. 09:03 ] @
Citat:
bachi:
jer nije strašno (pogotovo ne sa megarange zadnjim zupčanikom).


Dosta hvalis taj megaranre za savladavanje uzbrdica.
Secam se da si ga spominjao i na mojoj temi o izboru jeftinog bajsa.

Daj, baci koje pojasnjenje i neku sliku (ako te ne mrzi) u cemu je razlika megarange-a i.. hm... kad je bez toga :)
Koliko se secam, jel bese da je poenta da na zadnjem lancaniku treba imati sto veci raspon brzina
i u kakvoj je to vezi sa onim "fazovima" (sedmofaz, osmofaz...)?

Turney je sedmofaz (7 brzina), Alivio i Deore je devetofaz, ako se dobro secam.
E sad, ako pazaris Deore, jel to automatski znaci da ima taj tvoj megarange? :)

Drugim recima, kako da ga raspoznajem i razlikujem?
[ DaliborP @ 23.09.2014. 09:35 ] @
Citat:
bachi:Strašno je što u starom delu grada i u većini gradova u Svrbiji ne postoje biciklističke staze, a asfalt je pun rupa i izbočina, to je strašno, brdo je ok.

Slazem se, za biciklistu je mnogo vaznije da ima dobar i oznacen put od poneke uzbrdice. U principu samim oznacavanjem dela puta za bicikliste oseti se ogromna razlika u sigurnosti, bar se zna koji ti deo puta pripada a i vozaci vise paze.
[ Shadowed @ 23.09.2014. 09:40 ] @
Citat:
IUOP_1:
Citat:
bachi:
jer nije strašno (pogotovo ne sa megarange zadnjim zupčanikom).


Dosta hvalis taj megaranre za savladavanje uzbrdica.
Secam se da si ga spominjao i na mojoj temi o izboru jeftinog bajsa.

Daj, baci koje pojasnjenje i neku sliku (ako te ne mrzi) u cemu je razlika megarange-a i.. hm... kad je bez toga :)
Koliko se secam, jel bese da je poenta da na zadnjem lancaniku treba imati sto veci raspon brzina
i u kakvoj je to vezi sa onim "fazovima" (sedmofaz, osmofaz...)?

Turney je sedmofaz (7 brzina), Alivio i Deore je devetofaz, ako se dobro secam.
E sad, ako pazaris Deore, jel to automatski znaci da ima taj tvoj megarange? :)

Drugim recima, kako da ga raspoznajem i razlikujem?


Pa, u sustini sto veci zadnji zupcanik (u odnosu na prednji) to ides lakse (i sporije). Megarange je najveci zupcanik na zadnjem prenosu koji je jos dodatno uvecan.

[ anon142305 @ 23.09.2014. 11:21 ] @
Hvala Shadowed! Mislim da je ova informacija korisna svakome ko bi hteo da vozi uz strmo brdo.

Reci mi jos samo ovo.
Da li taj megarange postoji na (nekim) bajsevima u sklopu zadnjeg lancanika, ili se uvek dodaje naknadno?
Gledao sam dosta oglasa i nije mi upalo u oci da ga neko istice kao prednost koju ima bajs koji prodaje.
Na slici koju si okacio, velika je razlika izmedju njega i prvog sledeceg lancanika.

Od kako sam jos onomad postavio temu o jeftinom bajsu, prikupljao sam razne informacije i iskustva,
ali sad svemu tome trebam dodati i ovo oko megarange-a.
[ jablan @ 23.09.2014. 11:34 ] @
Citat:
IUOP_1:
Daj, baci koje pojasnjenje i neku sliku (ako te ne mrzi) u cemu je razlika megarange-a i.. hm... kad je bez toga :)

Megarange je samo shimanov "trademark" za račnu (ili kasetu) na kojoj je najveći zupčanik baš veliki.

U praksi, zaista nema velike potrebe za takvim zupčanikom, posebno u gradskim uslovima. Ako prebacite prednji menjač na najmanju šajbnu (npr 22 zuba), i sa običnom račnom može se savladati svaki urbani uspon.

Inače, ako se ugrađuje megarange račna umesto obične, treba videti da li je zadnji menjač kompatibilan. Takođe treba računati da sa megarange račnom efektivno gubite jednu "normalnu" brzinu.

Citat:

Turney je sedmofaz (7 brzina), Alivio i Deore je devetofaz, ako se dobro secam.
E sad, ako pazaris Deore, jel to automatski znaci da ima taj tvoj megarange? :)

Tourney/Alivio/Deore nemaju veze sa brojem brzina, već sa kvalitetom (i cenovnim razredom). Alivio i deore su pravljeni i za 6 i 7 brzina.

Citat:

Koliko se secam, jel bese da je poenta da na zadnjem lancaniku treba imati sto veci raspon brzina

Ne postoji odgovor na ovo pitanje jer ne postoje dva ista biciklista. Nekom (npr. takmičarima) odgovara da je raspon što manji kako bi mogli da precizno prilagode prenos kadenci (brzini okretanja pedala). Idealno, pozadi bi bio ogroman raspon i ogroman broj brzina između. Pošto to nije moguće, prave se kompromisi. :)

[Ovu poruku je menjao jablan dana 23.09.2014. u 12:54 GMT+1]
[ anon142305 @ 23.09.2014. 11:45 ] @
Citat:
jablan:
Megarange je samo shimanov "trademark" za račnu (ili kasetu) na kojoj je najveći zupčanik baš veliki.


Hvala na pojasnjenju. Uz gornju sliku, sve je jasno oko toga.

Citat:
jablan:
U praksi, zaista nema velike potrebe za takvim zupčanikom, posebno u gradskim uslovima. Ako prebacite prednji menjač na najmanju šajbnu (npr 22 zuba), i sa običnom račnom može se savladati svaki urbani uspon.


Jesi li siguran?
U BG neka brda znaju biti prilicno strma.

Citat:
jablan:
ako se ugrađuje megarange račna umesto obične, treba videti da li je zadnji menjač kompatibilan


Zato sam i pitao da li se naknadno ugradjuje ili postoje (sto je verovatnije) modeli sa vec ugradjenim megarange-om,
cime nestaje potreba istrazivanja od strane neiskusnog korisnika o kompatibilnosti menjaca.

Citat:
jablan:
Tourney/Alivio/Deore nemaju veze sa brojem brzina, već sa kvalitetom. Alivio i deore su pravljeni i za 6 i 7 brzina.


Ovo za kvalitet znam, ali sam mislio da sa povecanjem nivoa kvaliteta ide i povecanje brzina (npr. da nema XTR sa 7 brzina).
[ bachi @ 23.09.2014. 11:54 ] @
Citat:
IUOP_1: Jesi li siguran?
U BG neka brda znaju biti prilicno strma.

Naravno da je siguran, ali iz svog ličnog ugla. Iz mog ugla, tadašnjeg 125kg mega debeljka, megarange je ono što je pravilo razliku između toga da izdržim do kraja uzbrdice i do toga da batalim biciklizam.

Sada, kada imam manje kg i više kondicije, meni ne treba ni prednji najmanji zupčanik (na srednjem pogonu), a kamoli megarange, ali za biciklistu početnika bez kondicije, sa mlitavim mišićima na nogama (da ne govorim o tome da neko možda ima i "loša" kolena, pa ne sme da ih napreže), megarange je po meni obavezna stvar.

http://www.totalbike.rs/delovi/voznja/racne-i-kasete

Ako je sedmofaz, tražite 34T za sedam brzina, ako je osmofaz, onda 34T za osam i tako dalje.

Takođe nije problem ako je prednja ručica na 6 brzina da se stavi sedmofazna račna, ali svakako proveriti sa majstorom zbog samog menjača.

Kako većina koja vozi jeftine bicikle ima ipak 21. brzinu, dakle - sedmofaz i to sa račnom, a ne kasetom, onda kupite ovo, a sačuvate staru račnu i kada lepo sledeće godine steknete kondiciju, lepo je vratite nazad, a mož' da dodate i 48t srednji pogon umesto 42t kakav je uglavnom na MTB, pa onda zapinjite do mile volje.
[ jablan @ 23.09.2014. 12:03 ] @
Citat:
IUOP_1:
Jesi li siguran?
U BG neka brda znaju biti prilicno strma.

Ne mogu da tvrdim sa sigurnošću. Ono na šta treba obratiti pažnju je i pogon, nije isto ako najmanja šajbna ima 22 i ako ima 28 zuba. Najbolje je da se proba.

Uostalom, kondicija za beogradska brda se stiče za zaista kratko vreme.

Još jedna stvar: treba isplanirati putanju. Često se veliki usponi mogu zaobići i izbeći. Na primer, ridewithgps.com je dobar sajt pošto daje i visinski profil za nacrtanu rutu.
[ anon142305 @ 23.09.2014. 12:12 ] @
Ja sad gledam brda oko sebe i bas se pitam... :)

Na linku koji je bachi okacio, ima racni i kaseta. Postoji li razlika izmedju ta dva termina?
Da li slovo T oznacava broj zubaca?
Da li je sajbna deo lancanika, tj. recimo, 34T predstavlja broj zubaca u jednoj sajbni prednjeg lanacnika?
Jesam li pohvatao nesto?

Sad me mrzi da se registrujem na sajt, ali ide u bukmarkse :)
[ bachi @ 23.09.2014. 12:18 ] @
Ima razlike između račne i kasete, zavisi koji bajs imaš. Jeftiniji bajsevi imaju račne pozadi, skuplji kasete. Kasete su naravno bolje, ali da bi račnu prebacio na kasetu, mora da se menja cela glava na zadnjem točku, a to ipak košta.

34T je oznaka za megarange. T = teeth, tj. zub(ac). :D

Što više pozadi ima zubaca na poslednjem zupčaniku, to se lakše penješ uzbrdo.

Što manje zubaca ima na najmanjem zupčaniku na srednjem pogonu (ono na šta se kače pedale) :) to se lakše penješ uzbrdo.

Ako na srednjem pogonu imaš 22T, a pozadi imaš 34T (megarange), onda stvarno nema izgovora da ne možeš da savladaš uzbrdicu.
[ jablan @ 23.09.2014. 12:20 ] @
Ima generalno dva tipa zadnjih zupčanika: freewheel (što mi zovemo račna) i cassette (kaseta). Kaseta se montira na freehub. Freehub je ono što "cakće" i deo je zadnje glave (tzv. nable). Kod račne (freewheel) to što "cakće" je deo račne, a na nabli je samo navoj na koji se račna zavije, bez ikakvog mehanizma.

http://sheldonbrown.com/freewheels.html (na slici, levo je račna, desno je kaseta)

Da, slovo T označava broj zuba.

Citat:
kasete su bolje

Iako generalno tačno, ništa posebno ne fali ni račnama. Plus što se lakše skidaju. :)
[ anon142305 @ 23.09.2014. 12:33 ] @
Hvala!

Da li racnu i kasetu mogu da razlikujem kada su montirane na bajsu?

Ponovo mi se javila zelja da kupim bajs, no ne znam da li cu imati para (neki neodlozni troskovi).
Smucilo mi se konstanto iznajmljivanje bajseva.
Cuo sam da ima fin izbor polovnih na Bubanj potoku, pa mozda odem neki vikend.
A pretpostavljam da bi im sad, na kraju sezone, cena bila niza.
Takodje pretpostavljam da tamosnji prodavci nece znati ovo o cemu se raspravlja u poslednjih par poruka, otud ova moja pitanja.

Citat:
bachi:
na srednjem pogonu (ono na šta se kače pedale)




[ anon142305 @ 23.09.2014. 12:41 ] @
Citat:
bachi:
Što više pozadi ima zubaca na poslednjem zupčaniku, to se lakše penješ uzbrdo.


Na najvecem, jel?

Da zakljucim(o).
Da bi se najlakse savladao uspon, na zadnjem lancaniku najveca sajbna treba imati veci broj T, a na srednjem najmanja sajbna treba imati sto manji broj T.
Jesam polozio za vozaca? :)

[ jablan @ 23.09.2014. 12:50 ] @
Citat:
IUOP_1:
Da li racnu i kasetu mogu da razlikujem kada su montirane na bajsu?

Možeš, mada treba oko.



Nemoj se opterećivati puno time, gledaj da ti bajs odgovara po tipu i veličini, lako ćeš za kasete i račne.
[ anon142305 @ 23.09.2014. 13:04 ] @
Da, verovatno si u pravu.

Stvar je u tome sto, od kad sam poceo da se interesujem za ovu problematiku, dosta sam toga procitao po netu,
pa sam dospeo u fazu gde ne zelim (mimo para) da kupim bajs koji nema barem Alivio opremu,
a koliko juce vozim Turney, kad iznajmim u gradu.

Ocigledno negde treba povuci granicu u prikupljanju informacija.

Ali posto zivim u brdovitom kraju, podstakla me je prica oko megarangea da se jos malo edukujem.
[ bachi @ 23.09.2014. 15:56 ] @
Ja sam kupio pre 3 godine Capriolo Monitor koji jeste ALU ram, ali ima najosnovniju opremu. U principu, Turney vrši posao, ne sjajno, ali vrši, a klasa posle njega (Altus čini mi se) je nešto što je sasvim dovoljno za bilo kog gradskog biciklistu. Saće da me ubiju profi likovi ovde, ali ono, Deore je po meni bacanje para ako ti bicikl služi za rekreaciju i prelazak do 30km dnevno.

Što kaže Jablan, lako ćeš posle za račne i kasete. :D
[ anon142305 @ 23.09.2014. 16:05 ] @
Secam se tog tvog stava u vezi opreme, na mojoj staroj temi.
Nisi jedini koji to (za Turney) misli, i kombinujuci postove i iskustva ljudi, i sam sam prihvatio taj stav.

Svakako bih ciljao na nesto od Acere, mozda i Altusa, na gore (i ekvivalentno kod SRAM-a),
ali ne znam unapred, jer kao sto rekoh, kupovao bih polovni,
pa tu nikad ne znas na sta ces naici (narocito ako kupujes gde ja planiram).
[ Ivan Dimkovic @ 23.09.2014. 17:52 ] @
Citat:
jablan
Uostalom, kondicija za beogradska brda se stiče za zaista kratko vreme.


:-) Ja sam isto tako sumnjao u bicikl dok nisam video po Stutgartu dok sam tamo ziveo kako ljudi pice po onim njihovim brdima okolo koja su gadnija od beogradskih. Na kraju krajeva, kome je to problem moze da kupi laksi bajs sa dobrim menjacem.

Mene zanima druga stvar u vezi Bgd-a: kako stoji Beograd sa sigurnoscu kada se parkiraju bajsevi? Da li je potrebno imati one mega-lancine kao u NL ako je bajs iole bolji? Cisto me zanima. Thx!
[ anon142305 @ 23.09.2014. 18:53 ] @
Nemam svoje iskustvo, ali gledao sam dosta klipova snimljenih kradja, postoji na jednom sajtu deo samo o tome, bas mi je bilo zanimljivo da pogledam sve to.
Ljudi cesto ostavljaju bajseve u ulazu zgrade (vezu za gelender ispred ulaza u stan) ili u zajednickim (podrumskim) prostorijama.
Nisam cuo da su nekom upadali na terasu (na nekom prvom spratu ili gde je vec pogodna konfiguracija terena).
Sama zastita se lako skida, bas sam se iznenadio. Neka obijanja nisu trajala duze od 10-ak sekundi.

Dobra stvar je sto prodavci, tj. proizvodjaci zastite daju stepen sigurnosti koji zastita pruza.
Naravno, i ovde cena prati kvalitet.
[ Odin D. @ 23.09.2014. 19:30 ] @
Ne isplati se voziti skup bajs sa kvalitetnom opremom po gradu, to je otprilike kao da Ferarijem ideš na pijacu.

Ako neko pravi višednevne ture sa stotinama kilometara i živi na biciklu i za biciklo - ok, kupi neko ludilo od bajsa gdje se neke minimalne razlike u kvalitetu za puno vremena i puno kilometara mogu akumulirati u nešto što nekom pravi neku bitnu i primjetnu razliku u nečemu.

Za svakodnevnu gradsku vožnju - city bike, udoban sic, veličina rama srazmjerna veličini tijela, položaj upravljača takav da položaj tijela vozača bude udoban, zvono, svijetla, blatobrani, nosač - to su presudne stvari.

[ jablan @ 23.09.2014. 19:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Mene zanima druga stvar u vezi Bgd-a: kako stoji Beograd sa sigurnoscu kada se parkiraju bajsevi? Da li je potrebno imati one mega-lancine kao u NL ako je bajs iole bolji? Cisto me zanima. Thx!

Loše, tj. dosta se kradu. Mada, s obzirom da ih malo ljudi koristi za ono čemu su namenjeni (prevoz), nema ih puno po gradu. Najviše se kradu ispred stanova, iz podruma itd.

Nažalost, ljudi su dosta neuki po pitanju zaštite i retko gde može da se vidi bicikl vezan U-bravom ili ozbiljnijim lancem, u 99% slučajave su u pitanju sajle koje se iseku za 10-ak sekundi običnim sečicama.
[ Ivan Dimkovic @ 23.09.2014. 21:10 ] @
Aha, thx za info! Ako budem dolazio i vozio bajs pripremicu lancinu :-)

Ja nisam koristio bajs godinama dok me devojka nije konvertovala posto u Holandiji nema bas puno smisla insistirati na autu, na kraju cesce brze stignes biciklom. Doduse, posto je (je li) ravno u NL se zapravo najvise isplati imati najosnovniji bicikl (ono, 2 tocka, kocnice i svetlo) posto se isto tako zesce kradu pa ako ti maznu nije neka frka.
[ SlobaBgd @ 23.09.2014. 21:15 ] @
Neko ti je ukrao biciklo
jer ga nisi dobro vezo lancom?
Ccc, kakav je taj Am-ster-dam! A ja nisam verovao Bori!
[ bachi @ 23.09.2014. 21:24 ] @
Ti najprostiji bajsevi su ujedno i najizdržljiviji i najmanje se kvare. :D

Što se parkinga tiče - loše. Ono što ima po gradu su češljevi i na njega možeš samo točak da vežeš (dakle, iole skuplji bajs = quick release točak = ostao si bez bajsa, a ostao ti taj točak), tu su naravno i bandere (ovo preferiram). :D

Sva sreća pa kod kuće imam podrum, a na poslu imam mesto za bajs.
[ deki111 @ 23.09.2014. 21:34 ] @
Kad idem do grada i kad znam da mi neće biti na oku, vozim čelični Capriolo i vezujem ga običnom sajlom. Uvek ostane na mestu.

Možeš da zavežeš ram i točkove za banderu, ali je problem sačuvati sedište, lampe, blatobrane, brzinomer...
[ jablan @ 23.09.2014. 21:50 ] @
Citat:
bachi: Što se parkinga tiče - loše. Ono što ima po gradu su češljevi i na njega možeš samo točak da vežeš (dakle, iole skuplji bajs = quick release točak = ostao si bez bajsa, a ostao ti taj točak), tu su naravno i bandere (ovo preferiram). :D

To se menja.

https://www.facebook.com/beociklizacija/posts/711293138951203

Nažalost, jako sporo, pošto naša gradska vlast nema baš puno sluha za bicikliste, osim kad treba da se ušlihta nekim gostima iz EU...
[ mr. ako @ 24.09.2014. 06:05 ] @
Najbolje da bicikl vezes za cesljeve i za susedni bicikl, jer si zurio i nisi ni obratio paznju. Pa te vlasnik susednog bicikla saceka sat-dva, jer nije mogao da ide zbog tebe. :D OK, posle rasprave, odete na pivo, postanete prijatelji. :D

(Ne, nije moja prica. :) )


[ 3way @ 24.09.2014. 07:03 ] @
Za parking je jedino sigurno (ukoliko ne mozete da ga drzite u prostorijama u kojim radite) dogovoriti se sa obliznjim cuvarem parkinga ili neceg drugog, nekim prodavcem ili nesto slicno da ga "pricuva", tj. zakljucati ga u njegovoj blizini.
Neki dobar lanac je neophodan, video sam da neki koriste lance za brodove (ne one dzinovske, normalno :) ) koje je moguce iseci jedino brusilicom...a slaba tacka ostaje katanac, kao i ostala oprema koju je spomenuo deki111.
[ anon142305 @ 24.09.2014. 07:16 ] @
Sad gledam sta nasi prodavci bajseva imaju od tih lanaca
i po opisu je najpouzdaniji neka Trelock kablovska brava
(nivo sigurnosti 5 od 6, ma sta to znacilo),
a cena je dobrih 9.000 din...
[ jablan @ 24.09.2014. 07:37 ] @
Ne veruj opisima prodavaca. Evo za koliko se seče Trelock sajla (cable lock):



Dakle, ili bolja U-brava, ili dobar lanac sa kvadratnim profilom alke.
[ anon142305 @ 24.09.2014. 07:53 ] @
Ma jasno je da treba biti obazriv, kad je reklamiranje u pitanju.
Voleo bih da su ovi u klipu rekli koja Trelock brava je bila razbijena.

Jer sad gledam sta ima u ponudi kod nas.
Vec sam naveo Trelock (zastita 5 od 6), ali postoji i Trelock brava za 1.500 dinara (zastita 1 od 6).
I ako oduzmemo hvalisanje sopstvenog proizvoda, nesto mi ne deluje verovatno
da bi se na isti nacin i za isto vreme mogle obiti ove dve brave.
Jednostavno, prva mora biti sigurnija. Cak se i na slici vidi znacajna razlika.

Video sam i jedan Trelockov U-lock, 6.500 (zastita 4 od 6),
proizilazi da je ona prva brava bolja.

U svakom slucaju, dosta para ide za ovo... :/
[ Shadowed @ 24.09.2014. 08:02 ] @
Damn, ovo je ista kao ja sto imam. Cak je i boja ista :)
Doduse, evo ima 5god. jos nije bilo problema. Mada, retko kad i ostavljam duze od 15ak minuta.
No, svakako sam rezmisaljao da uzmem nesto ozbiljnije sad kad sam kupio bolji bicikl.
[ bachi @ 24.09.2014. 08:16 ] @
Skuplja brava od bajsa.
[ anon142305 @ 24.09.2014. 08:20 ] @
Cenim da je najbolja zastita U-lock + lanac:



Ono sto moze biti problem je sto je zastita bolja, to je i teza, pa je mucenje nositi/voziti je.
Cuo sam da su neki pravili zastitu, kupujuci obican, a kvalitetan (oblozen) lanac i katanac.
Kao, otprilike isti nivo sigurnosti, a znacajno jeftinije.

Poznato je da nema 100% sigurnosti, zato je cilj da potencijalni lopov odmah uvidi da bi se namucio i da bi kradja potrajala.

Citajuci iskustva ljudi kojima je ukraden bajs, namece se jos jedna stvar.
Slikati bajs za slucaj da bude ukraden i onda sliku kaciti svuda.
Tada slika pomaze njegovom nalazenju.
To je mnogo bolje, nego kaciti sliku sa sajta proizvodjaca i textom "isti ovakav, samo promenjeno to-i-to"
Otprilike se 10% bicikala vrati vlasniku.
[ DaliborP @ 24.09.2014. 08:26 ] @
Citat:
jablan:Dakle, ili bolja U-brava, ili dobar lanac sa kvadratnim profilom alke.

Najbolje imati i U-lock i debeo lanac. I jedno i drugo je apsolutni minimum za nekog ko ostavlja bajs na javnom mestu ili u garazi zgrade duze od sat vremena.
Ne postoji savrsena zastita ali bar ce lopov odustati od tvoje bicikle i preci na onu pored sa slabijom zastitom :-)

I ne treba ostavljati biciklu vezanu direktno do ulice. Vidjao sam lopove koji parkiraju kombi, otvore vrata i seku brave/lance sa onim ogromnim klestima i zatim ubacuju bajseve u kombi. Doduse ne u Beogradu ali nikad ne znas...
[ jablan @ 24.09.2014. 08:30 ] @
Ja koristim U-bravu od ispod 1000 dinara i obložen lanac od ispod 1000 dinara, uglavnom samo lanac, a U-bravu ponesem kad znam da ću ostavljati bajs duže vreme napolju.
[ anon142305 @ 24.09.2014. 08:38 ] @
A da, cuo sam jos jedan savet.
Moze se skinuti sediste (sedlo, kako se vec zove)!
Em nece moci da ga odveze, em ce psiholoski delovati na lopova da ce liciti da je ukraden :)
[ Shadowed @ 24.09.2014. 08:45 ] @
Jos bolje napraviti da sediste moze biti zakljucano ili otkljucano. Kada je otkljucano, cev prolazi kroz njega na pritisak :]

Ili ugraditi taser :)
[ tdusko @ 24.09.2014. 10:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Aha, thx za info! Ako budem dolazio i vozio bajs pripremicu lancinu :-)

Ja nisam koristio bajs godinama dok me devojka nije konvertovala posto u Holandiji nema bas puno smisla insistirati na autu, na kraju cesce brze stignes biciklom. Doduse, posto je (je li) ravno u NL se zapravo najvise isplati imati najosnovniji bicikl (ono, 2 tocka, kocnice i svetlo) posto se isto tako zesce kradu pa ako ti maznu nije neka frka.

I ja to isto vidim kao najbolju zastitu. Ako planiras da cesce ostavljas bajs na javnom mestu najbolje je da u startu nemas bajs koji vredi puno. Inace em ce ti utrnuti mali mozak kada vidis da je od 1000 eur bajsa ostao samo iseceni lanac, em ces konstantno da opterecujes psihu time da li ce biti tu kad se vratis. Posebno ako pricamo o bajsu kao prevoznom sredstvu, tamo gde se parkiraju ima jos milion drugih bajseva ciji vlasnici mozda i nisu tako pazljivi pa se malo malo moze desiti da ti ga izgrebu, ostete sediste, slome svetlo itd itd. Meni definitivno ne treba takva vrsta stresa pa stoga i vozim tamno ljubicasti bajs koji sam platio 50 eur polovan, a kad ga neko bude ukrao samo cu da konstatujem situaciju i da kazem "ako, i onako mi se nije svidjala boja" :)
[ deki111 @ 24.09.2014. 11:09 ] @
Od profi lopova ne postoji dobra zaštita. Imaju različite ideje i pristup:
Citat:
Pa i nije baš sasvim istina. Ovo je više priča o lopovima koji koriste popularnost 'belog sporta' kako bi se utopili u okolinu, nesmetano obavili svoj ilegalan posao i tako unesrećili brojne vlasnika dvotočkaša.

'Mehanizam' akcije je sledeći - najčešće je izvršavaju dva počinioca, jedan sa futrolom za teniski reket dolazi do vašeg bicikla dok drugi čuva stražu. Kada završi sa svojom radnjom 'teniser' se povlači, a njegov kolega jednostavno samo sedne na bicikl i odveze ga.

Ovoliko, koliko vam je trebalo da pročitete prethodni pasus je dovoljno i za lopove da obave opisanu radnju. O čemu se zapravo radi?

Lopovi koriste futrolu teniskog reketa kao paravan za alat i radnju koju vrše sa alatom. Deo futrole koja služi za dršku probuše i naprave dovoljan otvor kako bi kroz njega mogla da prođe glava klešta za presecanje armature. Lopov stavi obe ruke unutar futrole a zahvaljujući obliku, klešta mogu bez problema da se koriste bez vađenja. Tako se lanac preseče bez ikakvih problema pa niko, čak ni onaj ko je u neposrednoj blizini, ne može ni da pretpostavi šta je urađeno na brzaka.

Pa ako vidite nekoga ko 'ide na trening' a slučajno je stao pored vašeg bicikla da zaveže pertle, znate šta vam je činiti... Ipak, nemojte da čitamo sutra po novinama kako su biciklisti počeli masovno da napadaju tenisere :-)

izvor


Pogledajte od 6:53 šta sve seku makaze za armaturu.

[ DaliborP @ 24.09.2014. 11:18 ] @
Citat:
tdusko:Meni definitivno ne treba takva vrsta stresa pa stoga i vozim tamno ljubicasti bajs koji sam platio 50 eur polovan, a kad ga neko bude ukrao samo cu da konstatujem situaciju i da kazem "ako, i onako mi se nije svidjala boja" :)

Ne znam, ako neko voli biciklizam, i koristi ga na svakodnevnoj osnovi, po meni je logicno da ce platiti malo vise za kvalitetniji i udobniji bicikl(ako ima sredstava), jer mu je to hobi i zadovoljstvo, a ne voziti neku krsinu svaki dan po 10-20 km. Ima kvalitetnih polovnih bicikla, ali posle par godina isplati se odresiti kesu i kupiti nesto bolje.

Znam ja kako to izgleda, vozis, naviknes se i mislis da ti ne treba bolje, sve dok ne sednes na neki novi od 400-500+ evra, onda se zapitas sta propustas :)

[ tdusko @ 25.09.2014. 09:35 ] @
Ja
Citat:
DaliborP: Ne znam, ako neko voli biciklizam, i koristi ga na svakodnevnoj osnovi, po meni je logicno da ce platiti malo vise za kvalitetniji i udobniji bicikl(ako ima sredstava), jer mu je to hobi i zadovoljstvo, a ne voziti neku krsinu svaki dan po 10-20 km.

Pa i meni je logicno, ali samo ako to nije povezano sa permanentnim strahom od kradje ili ostecenja. Ja ne vidim nikakvo zadovoljstvo u tome da vozim bajs od 500+ eur do posla i da se onda 8 sati tresem da li ce neko da ga digne ili ce da mi pokrivi tockove dok se u onaj guzvi guzi oko svog bajsa. Za te svrhe imam potpuno ispravan bajs koji sluzi svrsi, a onaj "500+" mi sluzi za stvarno uzivanje kada mogu opusteno da uzivam u voznji.
[ DaliborP @ 25.09.2014. 09:51 ] @
Pa dobro nije valjda da ostavljas bajs na ulici kad stignes do posla? Ako je to istina, razumem te.
Mada to bi bio prvi put da cujem za takav slucaj, obicno postoji garaza, ili prostorija za bicikle.

Ako vozis krs 5 dana da bi jedan dan vozio taj skupi....iskreno i ne vidim poentu niti uzivanje u voznji.
[ tdusko @ 25.09.2014. 10:26 ] @
Citat:
DaliborP: Pa dobro nije valjda da ostavljas bajs na ulici kad stignes do posla?
Pa upravo je to ono oko cega se vodila diskusija, a to je zastita od kradje. Ako postoji garaza onda i nema potrebe za ne znam kakvu zastitu. Znaci ja sam govorio u kontekstu koriscenja bajsa kao prevozno sredstvo koje ukljucuje kontinuirano lagerovanje bajsa na javnom mestu. Npr:



Citat:
DaliborP
Ako vozis krs 5 dana da bi jedan dan vozio taj skupi....iskreno i ne vidim poentu niti uzivanje u voznji.

Ja vrlo pravim razliku izmedju polovnog bajsa od 50 Eur i novog od 500+, ali daleko od toga mi voznja ovog od 50 prestavlja neku traumu dokle god je ispravan. S obzirom koliko su delovi za bajs jeftini, za male pare mozes da odrzavas taj bajs da uvek ima dobre gume, ispravne kocnice i menjac.
[ DaliborP @ 25.09.2014. 11:03 ] @
Citat:
tdusko:Pa upravo je to ono oko cega se vodila diskusija, a to je zastita od kradje. Ako postoji garaza onda i nema potrebe za ne znam kakvu zastitu. Znaci ja sam govorio u kontekstu koriscenja bajsa kao prevozno sredstvo koje ukljucuje kontinuirano lagerovanje bajsa na javnom mestu.

Tacno je da nema te brave koja ti moze sacuvati bicikl, ali sto se tice odlaska i dolaska na posao obicno problema nema, zato i kazem da mi je koriscenje jeftinog i skupog bicikla iskreno cudno, mada ako si prinudjen da ostavis bicikl na ulici 8 sati onda problem itekako postoji.

Mada ja sam pregrmio ukraden skupi bicikl, sad je mnogo lakse :)
[ jablan @ 25.09.2014. 11:35 ] @
Citat:
tdusko: Ja vrlo pravim razliku izmedju polovnog bajsa od 50 Eur i novog od 500+, ali daleko od toga mi voznja ovog od 50 prestavlja neku traumu dokle god je ispravan. S obzirom koliko su delovi za bajs jeftini, za male pare mozes da odrzavas taj bajs da uvek ima dobre gume, ispravne kocnice i menjac.

Slažem se. U principu, nisu bicikli toliko evoluirali u poslednjih 30-40 godina da bi se osetila neka preterana razlika između dobro održavanog starog bicikla i novog. Uglavnom se sada ide na lakše materijale itd, što za bicikl koji se vozi 5-10 km po gradu nema gotovo nikakav značaj.

Uostalom, dovoljno je pogledati Holanđane - za najudobnije bicikle i dalje se smatraju tzv. "omafiets" - "bicikli za babe", sa uspravnim položajem sedenja i visokim upravljačem, bez gornje šipke što olakšava penjanje i silazak.
[ DaliborP @ 25.09.2014. 11:53 ] @
Citat:
jablan:Uostalom, dovoljno je pogledati Holanđane - za najudobnije bicikle i dalje se smatraju tzv. "omafiets" - "bicikli za babe", sa uspravnim položajem sedenja i visokim upravljačem, bez gornje šipke što olakšava penjanje i silazak.

Da, koji po pravilu kostaju novi preko 500-600 evra.
Holandski bicikli su generalno kvalitetniji gradski bicikli, sa boljim, izdrzljivijim materijalima. Sediste na primer, je dosta kvalitetnije, udobnije sa amortizerima i redovno kosta do 100 evra novo.

Ne kazem da se ne moze naci polovno i jeftinije, ali iz mog iskustva ljudi u razvijenijim biciklistickim drzavama po pravilu trose dosta para na bicikle, ipak im je to glavno prevozno sredstvo.
[ DaliborP @ 08.10.2014. 09:54 ] @
Ako nekog zanima, odlican film o problemima urbanizacije i kako se gradovi menjaju nekad i danas. Dosta primera u filmu pokazuje kako se uz vrlo malo truda jedan grad moze promeniti na bolje, a biciklisticke staze su jedan primer.

http://www.imdb.com/title/tt2414454/
[ mr. ako @ 09.10.2014. 04:56 ] @
Kako to Japanci resavaju:

http://www.tokyobybike.com/2014/09/tokyo-bicycle-lane-designs.html

http://www.tokyobybike.com/2014/09/cycling-infrastructure-tours-in-tokyo.html

http://www.tokyobybike.com/2014/07/bicycle-lane-outbreak-in-tokyo.html

[ DaliborP @ 09.10.2014. 09:51 ] @
Nije to nista specificno za Japance, oznacavanja staza je identicno bilo gde. Gde ima mesta na kolovozu, oznaci se deo za bicikliste, a na vecim ulicama moze da se napravi posebna traka, odvojena od ostalog prevoza. To je toliko jednostavno i jeftino uraditi da je nemoguce da se neko poziva na nedostatak sredstava. Radi se samo o inicijativi i politickoj volji.
[ Shadowed @ 09.10.2014. 10:06 ] @
Citat:
DaliborP: Nije to nista specificno za Japance, oznacavanja staza je identicno bilo gde. Gde ima mesta na kolovozu, oznaci se deo za bicikliste, a na vecim ulicama moze da se napravi posebna traka, odvojena od ostalog prevoza. To je toliko jednostavno i jeftino uraditi da je nemoguce da se neko poziva na nedostatak sredstava. Radi se samo o inicijativi i politickoj volji.


Tacnije staza. Napominjem razliku jer postoji razlika izmedju biciklisticke trake i staze u zakonu. Trakom se mogu kretati mopedi i tricikli. Staza je iskljucivo za bicikle.
[ deki111 @ 11.10.2014. 08:14 ] @
[ anon142305 @ 12.10.2014. 15:46 ] @
Preuzmite vodič „Beograd na pedale“
[ Lavlja_Jazbina @ 12.10.2014. 19:43 ] @
Bicikl je za ko zivi u centru grada,pa da odpedalira recimo od vuka do centra.Sve ostale relacije su za rekreaciju.
[ bakara @ 12.10.2014. 20:21 ] @
Ja danas odpedalao do smedereva
[ Lavlja_Jazbina @ 12.10.2014. 20:30 ] @
Ti se ne uzimas za primer.Svi amadmani sa predlogom da je daloko,tesko i brdovito po gradu, padaju u vodu..
Glupo pitanje ali da ga postavim.To podrazumevas i relaciju za curik ka BG? .
[ bakara @ 12.10.2014. 20:54 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina
Glupo pitanje ali da ga postavim.To podrazumevas i relaciju za curik ka BG? :).

Ne znam gde je to?
[ Lavlja_Jazbina @ 12.10.2014. 20:57 ] @
Mislio sam da li si se i vratio za Beograd,bajsom ?
[ gilopile @ 12.10.2014. 21:01 ] @
Ne moze odmah da ti odgovori, cek` da dodje covek do daha :)

U posledje vreme, najvise sto sam prepedalao je oko 8km i nazad toliko. Nisam se zamorio toliko jer na svu srecu vetar je bio na mojoj strani :)
[ bakara @ 12.10.2014. 21:03 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Mislio sam da li si se i vratio za Beograd,bajsom ?

Da, samo preko kovina i panceva napravio krug.

Citat:
gilopile: Ne moze odmah da ti odgovori, cek` da dodje covek do daha

Dosao sam pre rucka
[ bakara @ 12.10.2014. 21:22 ] @
Skroz sam zaboravio sta sam krenuo da napisem kada sam pomenuo smederevo...

Danas sam upoznao momka koji iz sefkerina vozi do ledina svaki dan na posao (45km u jednom pravcu).
[ Lavlja_Jazbina @ 12.10.2014. 21:32 ] @
I koliko se benzina ( Rucak ) potrosilo za tu voznju ?
[ bakara @ 12.10.2014. 21:37 ] @
Pojeli po gulas, i popili sok / pivo.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.10.2014. 21:40 ] @
A pricaju,elektromobil buducnost.Svasta.
[ Emil Ranc @ 12.10.2014. 21:40 ] @
Iako znam da ima dosta entuzijasta, aktivnih biciklista, od kojih neki i svakodnevno idu u Bg biciklom iz Pančeva, ja ću se za taj korak teško odlučiti dok se ne obezbedi bezbedno prelaženje Pančevačkog mosta... Meni je prosto jezivo tu voziti bicikl...

Kakva su iskustva sa Pančevcem?
[ bakara @ 12.10.2014. 21:47 ] @
Pa ja sad gore napisah:
Citat:
bakara

Danas sam upoznao momka koji iz sefkerina vozi do ledina svaki dan na posao (45km u jednom pravcu).

Njemu nista ne fali
[ jablan @ 13.10.2014. 11:39 ] @
Citat:
Emil Ranc:
Kakva su iskustva sa Pančevcem?

Loša. Za Pančevac nadležni već godinama prebacuju odgovornost s jednih na druge, a trotoar u sve gorem stanju. Kolovozom voze samo iskusni bicikisti koji mogu da brzinom kako-tako pariraju motornom saobraćaju. Upravo je poslednja Kritična masa bila posvećena Pančevcu (nekoliko stotina biciklista provozalo se do Krnjače i nazad).

Inače, nije samo Pančevački most problematičan, već i Pančevački put - iako je žuta traka prilično udobna za vožnju bicikala, vozači su se osilili (jer izgleda nema kontrole), pa nije retko videti buzdovane koji voze 80+ žutom trakom, na delu na kome je inače ograničenje 60. :(

Nasipom se može, ali je u očajnom stanju.

Nadam se da će se situacija malo promeniti nakon izgradnje novog mosta, mada se ne bi baš kladio u to.
[ bakara @ 13.10.2014. 11:59 ] @
Citat:
jablan:

Nadam se da će se situacija malo promeniti nakon izgradnje novog mosta, mada se ne bi baš kladio u to.

Nisam mnogo upucen u pricu oko novog mosta, ali ljudi iz tog kraja nesto pricaju da ce most da povezu sa neki auto putem i da nece biti za bicikliste.
[ deki111 @ 13.10.2014. 14:44 ] @
Predviđene su biciklističko-pešačke staze i izgledaće verovatno kao one na mostu preko Ade. Nije mi jasno šta će povezivati biciklistička staza preko mosta, odnosno da li je u planu neka dalja izgradnja.
Citat:
Poprečni profil mosta se sastoji iz tri obostrane vozne trake širine po 3,5 metra i obostrane pešačko-biciklističke staze.

http://www.beoland.com/trasa.html
[ Emil Ranc @ 13.10.2014. 20:42 ] @
Citat:
jablan:Inače, nije samo Pančevački most problematičan, već i Pančevački put - iako je žuta traka prilično udobna za vožnju bicikala, vozači su se osilili (jer izgleda nema kontrole), pa nije retko videti buzdovane koji voze 80+ žutom trakom, na delu na kome je inače ograničenje 60. :(

...što je totalno suludo, jer onaj koji vozi preko 80 će stati na svakom semaforu, jer su semafori (bar sada) "naštelovani" da na 70kmh drže zeleni talas. A onda ima i onih koji žutu traku koriste za obilaženje, što može da bude naročito opasno...
Citat:
Nadam se da će se situacija malo promeniti nakon izgradnje novog mosta, mada se ne bi baš kladio u to.

I meni je to ne deluje preterano realno. Iako kažu da...
Izgradnjom mosta Zemun-Borča, teretni saobraćaj koji ide iz Banata biće izmešten iz Beograda i taj most biće veza sa putnim Koridorima 10 i 11.
...ipak, i dalje gomila teretnjaka ide na Viline Vode / u Luku, al ajd, živi bili, pa videli...

[ Nebojsa Milanovic @ 28.09.2021. 23:16 ] @
Ranije se više pričalo o vožnji, vozi li se sada? :)
[ B3R1 @ 29.09.2021. 09:22 ] @
Kada je u pitanju Beograd postoji nekoliko objektivnih prepreka za masovnije koriscenje bicikla:

1. Ludi vozaci, a cesto i policija, koji te uglas teraju sa kolovoza.
2. Pesaci koji te guraju s trotoara.
3. Ono malo namenskih staza ljudi koriste za setnju i ne kapiraju razliku izmedju pesacke i biciklisticke staze.
4. Odvratni toaleti po firmama, skolama, fakultetima itd. u kojima ne mozes ni da se presvuces, o tusiranju da i ne govorimo.
5. Pakosna sirotinja koja ti busi gume i unistava bajs, samo zato sto zive za to da upropaste neciji dan ... i smeh od policije koji ne radi nista.
6. Lopovi i sakupljaci sekundarnih sirovina (da budem politicki korektan) ... i ponasanje policije opisano u prethodnoj tacki.
7. Reljef grada - bas bih voleo da vidim ko moze da vozi uz Balkansku, Parisku ili cak da ga izgura duz Vojvode Stepe od Autokomande sve do Trosarine - cik, probaj to s nekim krsem od bajsa!
8. Premalo radnji koje prodaju dodatnu opremu - npr. u NL/DE/FR imas gomilu radnji gde kupujes razne gedzete za bajs.
9. Liftovi na mostovima koji se cesto kvare - za sta su ti potrebni misici da izneses bajs uz stepenice.
10. Odvratan vazduh i smrad od smoga koje mnogo jace i vise udises dok vozis bajs ili trcis nego kada pesacis.

Steta ... jer bi bicikli rasteretili gradski prevoz, smanjili broj automobila, grad bi bio cistiji, ljudi bi se vise kretali i bili vitalniji ...
[ Turmen @ 09.10.2021. 20:44 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Ranije se više pričalo o vožnji, vozi li se sada? :)


Vozi se.. Baš sam se setio momenta kada sam pre 7,8 godina razmišljao o bajsu kao "primarnom prevozu", pa sam naleteo na ovu temu, ali mi je trebalo vremena da se nateram.. 2018 i 2019 i proleće 2020 (dok nismo zbog Kovida prošli na remote režim) sam išao bajsem na posao.. Vremenski mi je trebalo isto (par minuta razlike) kao busom ili kolima, relacija je Vidikovac - Centar. Prvih dva meseca sam išao 3 puta nedeljno (ponedeljak, sreda, petak), kasnije sam počeo da idem svaki dan.. Ako baš pljušti kiša ili je sneg, onda nisam išao, ali u kontinutetu od marta do novembra sam išao bajsem.. Bajs običan, 2008e plaćen 200e, doduše dobro ga čuvam..

Sada vozim rekreativno par puta nedeljno, kada idem na plac u Smederevo, odvezem ga autom do tamo, pa tamo vozim, ima dosta lepih ruta, pogotovo pored Dunava, a neretko zapucam i do Kovina.

Citat:
B3R1: Kada je u pitanju Beograd postoji nekoliko objektivnih prepreka za masovnije koriscenje bicikla:...



Potpisujem sve, Beograd je baš "unfriendly" za biciklizam i po pitanju infrastrukture i po pitanju vozačke (ne)kulture. Dosta sam razmišljao o svemu tome i da mi na toj trasi do (sada već bivšeg) posla 80% nije bila staza od Ade do Brankovog mosta, dobro bih razmislio.. Takođe u firmi smo imali staru kancelariju koja se koristi kao ostava za stari nameštaj i pokvarene kompove, pa nam je kolega dao ključeve da tu čuvamo bajseve i imali smo tuš kabinu, tako da je sve to prevagnulo u korist vožnje bicikla. Servis imam u komšiluku, za delove i gedžete je tu AliExpress, a na posao sam uglavnom išao rano ujutru, tako da nisam imao problem sa pešacima, šetačima i ostalim nekulturnim biciklistima..

Sve u svemu, prijalo mi je, imao sam jutarnju gimnastiku i izduvni ventil posle dana na poslu, smršao sam i generalno sam se osećao bolje, zdravije, zadovoljnije.. Naravno, diskutabilno je da li bih mogao da koristim bicikl na nekoj drugoj brdovitoj trasi ili da idem regularnim ulicama. Jednostavno treba ukalkulisati dosta faktora pre nego što se odvažiš na svakodnevnu vožnju bicikla po BGu.
[ Nebojsa Milanovic @ 09.10.2021. 22:35 ] @
Kakav bicikl vozite?
[ test1234 @ 10.10.2021. 00:05 ] @
Merida
[ Nebojsa Milanovic @ 10.10.2021. 00:21 ] @
To ne znači ništa, pojasni koji

Ovo je recimo moj (jedan od)
[ bakara @ 10.10.2021. 12:18 ] @
Citat:
B3R1:
Kada je u pitanju Beograd postoji nekoliko objektivnih prepreka za masovnije koriscenje bicikla:

1. Ludi vozaci, a cesto i policija, koji te uglas teraju sa kolovoza.
2. Pesaci koji te guraju s trotoara.
3. Ono malo namenskih staza ljudi koriste za setnju i ne kapiraju razliku izmedju pesacke i biciklisticke staze.
4. Odvratni toaleti po firmama, skolama, fakultetima itd. u kojima ne mozes ni da se presvuces, o tusiranju da i ne govorimo.
5. Pakosna sirotinja koja ti busi gume i unistava bajs, samo zato sto zive za to da upropaste neciji dan ... i smeh od policije koji ne radi nista.
6. Lopovi i sakupljaci sekundarnih sirovina (da budem politicki korektan) ... i ponasanje policije opisano u prethodnoj tacki.
7. Reljef grada - bas bih voleo da vidim ko moze da vozi uz Balkansku, Parisku ili cak da ga izgura duz Vojvode Stepe od Autokomande sve do Trosarine - cik, probaj to s nekim krsem od bajsa!
8. Premalo radnji koje prodaju dodatnu opremu - npr. u NL/DE/FR imas gomilu radnji gde kupujes razne gedzete za bajs.
9. Liftovi na mostovima koji se cesto kvare - za sta su ti potrebni misici da izneses bajs uz stepenice.
10. Odvratan vazduh i smrad od smoga koje mnogo jace i vise udises dok vozis bajs ili trcis nego kada pesacis.

Steta ... jer bi bicikli rasteretili gradski prevoz, smanjili broj automobila, grad bi bio cistiji, ljudi bi se vise kretali i bili vitalniji ...


Ovo je naklasicnija perspektiva nekoga ko ne vidi bicikl kao prevozno sredstvo
Biciklisti kazu ko hoce nadje nacin, ko nece nadje izgovor.

da probam jedno po jedno da odgovorim:
1. Sa policijom apsolutno nikada nisam imao problema, poneki vozac hoce da ti objasni da ti tu nije mesto, ali 99% su normalni koji ce te samo obici, istovremeno prvenstvo ti 99% vozaca ne priznaju. Pricam o voznji na kolovozu.
2. i 3. pesaci i pesacke biciklisticke staze su OK ako vozi dete bicikl ili ako cete se rekreativno provozati, ali ako idete biciklom na posao ili nesto da obaviite te staze niti vode negde niti imaju funkciju sa saobracaj, morate kolovozom.
4. Ovo je relativno. Ako se vozi svaki dan ista ruta ne mora covek ni da se oznoji da bi se morao tusirati.
5. i 6. nemam pojma o cemu je rec
7. Pariska, balkanska, banjica nisu to nikakvi usponi za nekoga ko ide svaki dan biciklom na posao, to je strasno za nekoga ko ne vozi bicikl
plus kao sto na posao nece sa nepouzdanim autom tako nece ni sa krs bajsem.
8. Nije tacno
9. Ovo je tacno, mada bolje da postoji ramapa nego lift, i opet moze kolovozom.
10. Opet...odvratan vazduh je onima koji sede i ne voze, nisam cuo da se neko od biciklista zalio.

Za voznju po gradskim ulicama bi preporucio klasican hibrid, sa karbon vilom i drumskom mehanikom to je ultimativna brza masina za commuting u gradu

[ Turmen @ 10.10.2021. 14:35 ] @
@Nebojša

Moj je domaće proizvodnje - Explorer, proizvodi ga Venera Bike iz Subotice..
Kupio sam ga 2008e za fzn 200e, bio sam klinac, nisam se mnogo razumeo, bilo mi bitno da je jeftin i da kotrlja..
U međuvremenu kako sam sticao iskustvo, malo sam i čitao i istraživao o opremi, koja čemu služi, šta je dobro, šta je loše..
Kako su mu se kvarili potrošni delovi ubacivao sam "višu klasu", tako da sada imam Shimano Altus prednji menjač i Shimano Acera zadnji menjač, stavio sam nove Shimano lančanike pre dve godine i zamenio ručice menjača.. Tako da sada ne radi bogzna kako, ali vrši posao i lepo ide..

Planiram kupovinu novog, jedino se dvoumim da li da kupim low budget električni bicikl ili bolji "običan" bicikl sa megarange lančanikom.. Jedini razlog je reljef Beograda i dobro dođe "pomoć prijatelja" na velikoj uzbrdici, pogotovo posle radnog dana. Ali videću, nije mi hitno, dok se ne vratim da radim iz kancelarije, stari bajs mi vrši posao sasvim korektno.
[ test1234 @ 10.10.2021. 16:11 ] @
Evo Moj lepotan…





Inače Bicikl je pakovan. Prvo sam kupio ram, 20-ca a posle sve po malo, ozbiljno je koštalo. Menjači su neki, tada bili baš dobri, shimano, 3X8, diskovi, točkovi 28-ce. Gabaritan bicikl ali i gazda LOL…


Sic hebe kevu…

[Ovu poruku je menjao test1234 dana 10.10.2021. u 17:24 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 10.10.2021. 16:37 ] @
Citat:
test1234
Sic hebe kevu…

Vala baš .... Širina + federi + amortizer ispod...ta vožnja je kao lebdenje kombinovano sa njihanjem..

Btw, dok sam bio student živeo sam u BGu i u studentskoj sobi držao svoj bicikl, legendarni Rog Maraton (poznavaoci se verujem sećaju), sa kojim sam obilazio ceo Beograd bez ikakvih problema.

Naravno, tada je intenzitet saobraćaja bio manji pa se moglo voziti svuda, ali sam siguran da i sada u BGu ima mogućnosti za vožnju.


[ Turmen @ 10.10.2021. 16:49 ] @
Citat:
test1234: Evo Moj lepotan…



Odlično izgleda, deluje i kvalitetno :) A sedište, da kreneš na put oko sveta sa njim.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Vala baš :D.... Širina + federi + amortizer ispod...ta vožnja je kao lebdenje kombinovano sa njihanjem..:)

Btw, dok sam bio student živeo sam u BGu i u studentskoj sobi držao svoj bicikl, legendarni Rog Maraton (poznavaoci se verujem sećaju), sa kojim sam obilazio ceo Beograd bez ikakvih problema.

Naravno, tada je intenzitet saobraćaja bio manji pa se moglo voziti svuda, ali sam siguran da i sada u BGu ima mogućnosti za vožnju.


Imao je moj ćale rog maraton, na tavanu mi je ram, razmišljam o restauraciji.
U BGu ima mogućnosti za vožnju, pogotovo na NBGu i Zemunu, sada ima dosta bici staza, kakve su takve su, služe svrsi.. U starom Beogradu je malo nezgodnije, što zbog infrastrukture, što zbog brdovitosti, ali ukoliko se pažljivo napravi trasa, koriste staze ili manje prometne ulice, onda može lepo da se vozi i rekreativno i svaakodnedno kao primarni prevoz.
[ Shadowed @ 10.10.2021. 18:17 ] @
Meni je bicikl glavno prevozno sredstvo u NS-u ali bi mi trebalo dosta da se odlucim da vozim po bg-u. Novi BG ok, ima staze i normalnije ulice ali sa one strane Save.. Vervoatno na kraju bih, ali mi se ideja uopste ne svidja :)

Bilo bi zanimljivo procitati o iskustvima CoyoteKG-a :)
[ test1234 @ 10.10.2021. 18:55 ] @
Od Terazija do bloka 45, 11 minute. Al noću posle 24h. Skoro sve nizbrdica. Naravno žuta traka…
[ bakara @ 10.10.2021. 19:34 ] @
meni je pravo zadovoljstvo da vozim BG ulicama, samo pomislim kako bi se nervirao kolima i sa osmehom prodjem i kroz najvecu guzvu.
Naravno jos bolje je izaci iz grada

Evo za ilustraciju neka moja random voznja od zemuna kroz sam centar BG preko slavije, pa pored sajma, u petak u 4 posle podne po spicu, po tim "strasnim" brdima, vide se vremena bez neke zurbe
Mislim da ni kolima u spicu ne moze brze ovuda da se prodje.

[ Nebojsa Milanovic @ 10.10.2021. 19:37 ] @
Taman sam hteo da pitam koja su to "strašna" brda po Bgu, znam ceo grad vrlo detaljno, brda su smešna :)

p.s. bakara, proseci su ti odlični
[ Shadowed @ 10.10.2021. 19:55 ] @
Ako na mene mislis, nisam se zalio na brda (niti ih pominjao). Glavni razlog je beogradski saobracaj. Kao sto rekoh, verovatno bih ipak vozio kada bih ziveo u Beogradu jer su alternative jos gore ali bi i to bilo vrlo nerado.
[ Turmen @ 10.10.2021. 20:41 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Taman sam hteo da pitam koja su to "strašna" brda po Bgu, znam ceo grad vrlo detaljno, brda su smešna :)

p.s. bakara, proseci su ti odlični


probaj da voziš od Ade do Žarkova kada nisi u formi, niskobudžetnim bajsom :) Ili Miljakovac, Kanarevo Brdo, Banjica :D Mesec dana mi je bio pakao, a onda sam malo dobio na kondiciji, malo naučio da hendlujem prenose, a posle sam pronašao i alternativnu trasu sa manjom uzbrdicom (od Čukaričke Padine do Požeške). Nisu toliko strašna brda kada si u formi, problem je kad zarđaš :D

U Smederevu mi je bicikl bio primarno prevozno sredstvo, ali je grad pretežno ravan (jedna uzbrdica) i nema mnogo saobraćaja.

@Bakara, respekt za proseke.
[ bakara @ 11.10.2021. 12:12 ] @
Nije ni BG saobracaj strasan, narocito ako ides kolovozom onda prakticno nemas prepreke samo racunaj da ti vozaci retko prvenstvo priznaju.

Vise problema imaju ljudi na bici stazama
Svi zaboravljaju da su to uglavnom sve pesacko biciklisticke staze i nije ni za ocekivati da kada seta porodica sa dvoje dece, grupa, ili neko sa psom da se oni zguraju da bi ti mogao biciklom neometano da prodjes, parkirane automobile i ostale prepreke da ne pominjem, i to je tako u svuda ne samo kod nas.

Citat:

probaj da voziš od Ade do Žarkova kada nisi u formi, niskobudžetnim bajsom :) Ili Miljakovac, Kanarevo Brdo, Banjica :D Mesec dana mi je bio pakao, a onda sam malo dobio na kondiciji,

Neko ko vozi svaki dan ne moze da ne bude u kondiciji, a trudice se da ima i dobar bajs, a kada vozi svaki dan isto brdo nauci ga napamet i to je onda obicna rutina.
To je strasno samo nekome ko ne poznaje rutu i nije tuda vozio.

Ima jakih brda ali tuda obicno i ne ide redovan saobracaj a jos manje ide neko tuda na posao.
[ Shadowed @ 11.10.2021. 12:30 ] @
Citat:
bakara: Vise problema imaju ljudi na bici stazama
Svi zaboravljaju da su to uglavnom sve pesacko biciklisticke staze i nije ni za ocekivati da kada seta porodica sa dvoje dece, grupa, ili neko sa psom da se oni zguraju da bi ti mogao biciklom neometano da prodjes, parkirane automobile i ostale prepreke da ne pominjem, i to je tako u svuda ne samo kod nas.

U Novom Sadu nisu pesacko biciklisticke staze (osim retkih izuzetaka) vec imas zasebno trotoar a zasebno biciklisticku stazu. Obicno su i fizicki odvojeni ivicnjakom. Nije da to sprecava pesake da idu bici-stazom pa cak i guraju kolica.

Pogledao sam sada na StreetView-u NBG posto znam da tamo ima staza i vidim da su isto odvojene ali je dosta lose uradjeno. Samo su iscrtane na trotoaru i od trotoara ostaje vrlo mali deo. Bar ono sto sam video, mozda sam bas naleteo na izuzetke. Vidim da je u Pariske komune malo bolje, mada je tu biciklisticka bas uska. Opet, bolje ista nego nista. Bar ne razmisljas da li ce neki idiot koji gleda u telefon da te pokupi od nazad.
Mozda se nesto i promenilo. StreetView ima snimke iz 2015. Cini mi se da sam imao bolji utisak kada sam pre par godina bio ali se ne secam.
[ bakara @ 11.10.2021. 13:28 ] @
Sto bi te neko udario otpozadi?


Biciklisti najvise trebaju brinuti da im neko ne presece putanju a najmanje brige imaju kada sve ide u njihovom pravcu.

Po toj logici onda niko ne bi vozio ni motor ni bicikl brinuci da ce neko da udari otpozadi.

Kao ilustracija primer:
Pre ce auto udariti biciklistu na pesackom prelazu nego ako se krece kolovozom, to je najcesca situacija obaranja bicikliste.
[ Nebojsa Milanovic @ 11.10.2021. 13:37 ] @
Bakara, kojim biciklom voziš kroz BG i imaš onakve proseke?
[ Shadowed @ 11.10.2021. 14:03 ] @
@bakara, to sto kazes je sasvim tacno. Najcesci problem je kada neko skrece i ne gleda da li nailazi biciklista. Medjutim, ja na biciklu njega vidim pa mogu da reagujem. Kada vozim kolovozom i neko me ne primeti ja sve sto mogu je da se probudim u bolnici ako imam srece jer ni ja njega necu viti posto je iza mene.
Meni je to u sustini najveca briga i razlog zasto izbegavam da vozim van grada. Srecom, kod nas ima u okolini dosta staza pa moze i van grada ali po kolovozu izbegavam.
[ Nebojsa Milanovic @ 11.10.2021. 16:04 ] @
Lepo je vama što ste u stanju da birate da li kolovoz ili staza...kod mene se sve duže ture 99% voze po kolovozu jer staze ne postoje.
[ Turmen @ 11.10.2021. 16:51 ] @
Neko može da te ne vidi, jedino ukoliko noću, predveče nisi dovoljno osvetljen ili obeležen.. S'obzirom na to da svetlim kao božićna jelka, nosim reflektujuću majicu, imam fluorescentni ranac, nisam imao sličnih problema.. Mnogo više sam imao izletanja iz sporednih ulica, presecanja, prestrojavanja i slično, što na biciklu, što na motoru.

Citat:
bakara: Nije ni BG saobracaj strasan, narocito ako ides kolovozom onda prakticno nemas prepreke samo racunaj da ti vozaci retko prvenstvo priznaju.

Vise problema imaju ljudi na bici stazama
Svi zaboravljaju da su to uglavnom sve pesacko biciklisticke staze i nije ni za ocekivati da kada seta porodica sa dvoje dece, grupa, ili neko sa psom da se oni zguraju da bi ti mogao biciklom neometano da prodjes, parkirane automobile i ostale prepreke da ne pominjem, i to je tako u svuda ne samo kod nas.


Neko ko vozi svaki dan ne moze da ne bude u kondiciji, a trudice se da ima i dobar bajs, a kada vozi svaki dan isto brdo nauci ga napamet i to je onda obicna rutina.
To je strasno samo nekome ko ne poznaje rutu i nije tuda vozio.

Ima jakih brda ali tuda obicno i ne ide redovan saobracaj a jos manje ide neko tuda na posao.


Upravo najveći problem BG saobraćaja je taj što važi zakon jačega. U autu se susrećem sa tim da se vozač belog kombija zaleće u mene iz sporedne ulice ili ulazi u makazice sa mnom ili jednostvno uleće i ako nema prvenstvo, možeš misliti kako sve to izgleda kada si "poslednji u lancu ishrane".

A ovaj deo sa brdima, apsolutno se slažem, to je problem možda prvih par nedelja, a onda popraviš kondiciju, naučiš kako da "pobediš brdo" ili jednostavno - pronađeš alternativni pravac..
[ bakara @ 12.10.2021. 13:20 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Bakara, kojim biciklom voziš kroz BG i imaš onakve proseke?

Drumski bajs, marke kuota

Nisu to neki proseci samo sam napravio jedan krug bas u svrhu ovakve diskusije po najvecem saobracajnom spicu (od bezanijske kose, pa saobracajna skola zemun, kroz cara dusana, bulevarom nikole tesle, do knez mihajlove, pa preko trga do slavije spustio preko nemanjine, savski trg pa savskom pored sajma, i ade...) da bi pokazao da se biciklom prolazi mnogo lakse nego automobilom.
Mislim da autom u tom spicu ne bi ni probao da napravim ovakav krug birao bi neki drugi put.

Citat:
Upravo najveći problem BG saobraćaja je taj što važi zakon jačega. U autu se susrećem sa tim da se vozač belog kombija zaleće u mene iz sporedne ulice ili ulazi u makazice sa mnom ili jednostvno uleće i ako nema prvenstvo, možeš misliti kako sve to izgleda kada si "poslednji u lancu ishrane".


A ti kao biciklista nisi ocekivao da ce on da uleti?
I on zna da ti znas, a kad vec znas onda se tako i postavis i nema problema.

Svuda vlada zakon jaceg,
kad vozis kamion ili autobus automobili se sami sklanjaju
[ Nebojsa Milanovic @ 12.10.2021. 13:43 ] @
Citat:
bakara: Drumski bajs, marke kuota

To je druga stvar, trekingom to ne bi mogao, MTBom da ne pričamo..
[ bakara @ 12.10.2021. 16:14 ] @
kao sto rekoh nisu ovo neke brzine niti sam nesto brzo vozio kroz saobracajni spic vidim da nisam nigde prelazio 33km/h (osim nizbrdo) ne znam sto mislis da su neke velike brzine.

Vrsta bicikla je stvar izbora,
vozio sam i MTB sa uskim gumama, imam i hibrid i siguran sam da i sa njim mogu da idem ovih prosecnih 28km/h bar kroz grad,
e vec na cistini bi drumas otisao jer tu onda dodje do velikog uticaja vetra i aerodinamika.

Zato sam i rekao da je za grad najbolji izbor hibrid sa drumskom mehanikom
[ Nebojsa Milanovic @ 12.10.2021. 21:15 ] @
Hibrid deluje kao logično all-round rešenje za ravne puteve, mada lično ipak preferiram treking.

Okači sliku tvog bicikla ili nekog koji odgovara tome šta si napisao.

[ bakara @ 13.10.2021. 18:34 ] @
Ovako izgleda moja kuota:




A ovako bi trebalo da izgleda neki hibrid:

[ Nebojsa Milanovic @ 13.10.2021. 19:13 ] @
Uh, ovo je bez kompromisa zaista, sada ono što si rekao postaje jasnije.

Ja sam jedan slabi amater za ovo, i u skladu sa tim je i vozilo koje vozim.
[ Turmen @ 13.10.2021. 21:13 ] @
Ovo su bajsevi, a ne onaj moj MTB kršić :)
[ bakara @ 14.10.2021. 17:02 ] @
Moze i MTB da bude brz samo sto ljudi uglavnom ne razumeju gde gube energiju i koliko gubljenje energije na biciklu zapravo kosta
[ Nebojsa Milanovic @ 14.10.2021. 21:20 ] @
Košta ako ti je cilj da energiju ne izgubiš...Ali meni je cilj obrnut, meni je cilj da je izgubim :)

Vrlo dobro znam gde se energija gubi i ni najmanje me nije briga zbog toga, realno jedini cilj na biciklu mi je da bude udoban i pouzdan.
[ bakara @ 14.10.2021. 22:34 ] @
Energija se trosi isto.
Sigurno si cuo za cuvenu izreku Grega Lemonda:

"It doesn't get any easier; you just get faster."


Recimo za pola sata do posla trosis 300Kj sa smanjenim otporom isto ces potrositi 300kj ali ces stici neki minut ranije

najudobniji bajs je onaj koji mozes najduze da vozis.
[ Nebojsa Milanovic @ 14.10.2021. 22:40 ] @
Tačno je to naravno ali cena te brzine je neudobnost, a ja tu cenu ne želim da platim. Ranije sam vozio neudobnije bicikle, nešto brže, ali sada mi je brzina skoro poslednja stavka.

No dobro, to je zato što biciklom ne idem nigde gde moram da stignem za određenom vreme, da je tako drugačije bih razmišljao (hibrid definitivno, to je rešenje koje se samo nameće).
[ Turmen @ 18.10.2021. 09:27 ] @
@Nebojša

Šta voziš? Ne mora marka, model i to, nego me zanima tip (Treking, MTB, Hibrid, Drumaš)?

Meni je MTB najudobniji i najviše mi odgovara, jer (kao i u kolima) volim da siđem sa asfalta (Košutnjak mi je blizu a i Smederevu često vozim makadamom), mada mi se vizuelno najviše dopadaju drumaši i da imam gde da ih vozim, verovatno bih ili kupio novog ili osposobio ćaletov stari.

Šta misite o elektro - biciklima? Da li je vredno kupiti ih? Jedini razlog za kupovinu električnog bicikla mi je da, u momentu kada krenem da odlazim u kancelariju, koristim kao prevozno sredstvo za do posla.. Inače kao "sportski rekvizit" naravno, ne bih ni pomišljao. A opet za 1000 + evra koliko se kreću može da se kupi i neki elektro moped ili polovni skuter. Ili još bolje ozbiljan bicikl, sa karbonskim ramom, megarange kasetom, sa kojim bih se verovatno manje umarao i znojio :)
[ bakara @ 18.10.2021. 13:04 ] @
Zamislite da treba da izaberete bilo koji bicikl za put do mora recimo, koja bi to vrsta bicikla bila?



[ Nebojsa Milanovic @ 18.10.2021. 13:34 ] @
Turmen, ja vozim samo treking (imam 3 komada, jedan sam okačio na prošloj strani), drugi me bicikli u ovom trenutku ne zanimaju, a što se tiče mora nije lako tamo otići ni autom, a biciklom..
[ bakara @ 18.10.2021. 13:49 ] @
pa bar hipoteticki zamisli...dugacak put pun uspona

Drumasem to deluje kao zabava, ali sa bilo kojim drugim tipom bickla to je zaista vrlo naporno.
[ Nebojsa Milanovic @ 18.10.2021. 14:00 ] @
Apsolutno je tako, prosto dobar drumaš je neuporediv sa drugim biciklima.
[ Turmen @ 18.10.2021. 14:12 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Turmen, ja vozim samo treking (imam 3 komada, jedan sam okačio na prošloj strani), drugi me bicikli u ovom trenutku ne zanimaju, a što se tiče mora nije lako tamo otići ni autom, a biciklom..


Extra :) Skoro sam probao jedan treking bike (i marka je "trek") oduševilo me koliko je udoban.

A za more, ništa ne može da se poredi sa drumašem, meni su drumaši analogni limuzinama D segmenta :)

Mada se uvek oduševim ovim strancima koji prolaze kroz državu i koliko mi se čini uglavnom voze treking ili hibride.
[ SG kamikaza @ 19.10.2021. 07:14 ] @
Citat:
bakara:
Zamislite da treba da izaberete bilo koji bicikl za put do mora recimo, koja bi to vrsta bicikla bila?






Možda si čitao na bjbikers forumu tu temu, o doživljajima odlaska u Paraliju biciklovima, aj da kažem od Novog Sada.
Taj što je pisao i njegov kum su mi drugari, drugu dvojicu ne znam.
Ali drugari su biciklo koristili samo da odu u radnju po hleb, nekad 😁.
Kad se ekipa poklopi, koliko god teško bilo, nije ni severni pol daleko, a oni su bas takva ekipa.
[ Turmen @ 26.10.2021. 08:42 ] @
Dvojica kolega sa fakulteta su pre 10tak godina išli do Ade Bojane bajsevima.. Znam da su imali neke treking bike-ove sa tankim gumama i bisagama pozadi. Trebalo im oko nedelju dana čini mi se u jednom pravcu, spavali su u šatorima, kažu da im je to bilo najboljih mesec dana života :)
[ Nebojsa Milanovic @ 12.10.2023. 16:39 ] @
Tema je zamrla ali nadam se da se i dalje vozi, ima li nekih novosti :)
[ bakara @ 13.10.2023. 12:27 ] @
Prosle godine imao teski prelom kuka i ocekuje me jos jedna operacija,
tako da sam imao skoro godinu dana pauze ali fala bogu vratio sam se na bicikl.
Omatorile koske.


[ scoolptor @ 13.10.2023. 13:13 ] @
Jao, sta si radio?
[ Nebojsa Milanovic @ 13.10.2023. 19:20 ] @
Au bre, nadam se da će biti dobro, daj malo detalja?

Pao si sa one tvoje brzinke?

[ bakara @ 14.10.2023. 12:00 ] @
Pa dobro je vec ima vise od godinu dana.

to je bilo proslog leta, obican glupi pad pri maloj brzini, niko nije tome doprineo, nekako sam se okliznuo i pao
nisam se cak ni udario, ali sam slomio kuk i kada sma probao da ustanem a ono nece...a jos van BG otisao...
Ali hitna iz BG dosla za nekih 45min pokupila me i operisali me, sada treba jos da dodgovorim operaciju da se izvadi ovo gvozdje jer me zulja.
[ Nebojsa Milanovic @ 14.10.2023. 12:22 ] @
Ja vozim i uvek bih hteo da vozim više, imam ovakav bicikl Gudereit ali mi je ispala dobra prilika i za ovaj KTM pa sam uzeo i njega.



Super je bajs i veoma udoban, samo treba naći vreme za vožnju..

p.s. okačite slike vaših, zanimljivo je videti.
[ scoolptor @ 14.10.2023. 12:44 ] @
Schwalbe :) I ja samo uzimam Schwalbe gume iz Jankovic-Compa :)
S tim sto su originalni obruci bili za presta ventile, pa sam razbusio rupe na 8mm, i stavio unutrasnje gume sa schrader ventilima ;)
Presta su suvise pipavi za moj ukus. Krive se ko kifle i lome ako ne pazis.

Evo jedan hint za svetlo: https://www.aliexpress.com/item/1005005131647357.html
Jedno vreme je bilo nesto vise od 7 eur. To najmanje, sa tri ledovke.
Ima dobar flood i throw: https://i.imgur.com/nidZ1I3.jpg
Oboris ga da ne zaslepljujes druge ucesnike u saobracaju, i jos uvek imas jasne refleksije za saobracajnih znakova 150m ispred ;)
Uzecu jos par komada. Dobar je framework za DIY svetlo.
Moze laklo da se modifikuje. Ubacicu svoj mikrokontroler i BLE modul, i napravicu da radi kako meni odgovara.
[ scoolptor @ 14.10.2023. 12:54 ] @
Citat:
bakara:
Pa dobro je vec ima vise od godinu dana.

to je bilo proslog leta, obican glupi pad pri maloj brzini, niko nije tome doprineo, nekako sam se okliznuo i pao
nisam se cak ni udario, ali sam slomio kuk i kada sma probao da ustanem a ono nece...a jos van BG otisao...
Ali hitna iz BG dosla za nekih 45min pokupila me i operisali me, sada treba jos da dodgovorim operaciju da se izvadi ovo gvozdje jer me zulja.


Uhh. Ja sam uvek imao ludu srecu sa padanjem. I kada me je pokupio auto.
Ali me je sve vise i vise strah, kako sam stariji, da necu biti iste srece.
[ bakara @ 14.10.2023. 13:37 ] @
Citat:
scoolptor:
Schwalbe :) I ja samo uzimam Schwalbe gume iz Jankovic-Compa :)
S tim sto su originalni obruci bili za presta ventile, pa sam razbusio rupe na 8mm, i stavio unutrasnje gume sa schrader ventilima ;)
Presta su suvise pipavi za moj ukus. Krive se ko kifle i lome ako ne pazis.

Ja uvek uzimam continental grand prix, a pao sam sa michelin endurance 4 za koju sve vreme govorim da odlicna, lagana i brza ali ipak klizavija i skuplja od continentala,
i nekako sam ubedjen da ne bih pao sa continetalom.

Sto se lampe tice, ja takodje imam OFFBONDAGE lampu onu deklarisanu na 1000 lumena (naravno da nema toliko) i deluje prilicno dobro za sada.
Dobra fora je sto moze da radi kao power bank.

Citat:
scoolptor: Uhh. Ja sam uvek imao ludu srecu sa padanjem. I kada me je pokupio auto.
Ali me je sve vise i vise strah, kako sam stariji, da necu biti iste srece.

Ovo je u pitanju samo nezgodan pad, nisam se cestito ni isprljao.
[ ademare @ 14.10.2023. 13:43 ] @
Ja mislim da je najvaznija Sreca ili ono sto se pod tim naziva ! Razni ljudi u raznim situacijama za to koriste razne nazive . Neko prica o "sudbini " , neko da ga je nesto natprirodno zastitilo !

Ja bih mogao da koristim bilo sta od tih izraza , jer je sve to nekako tacno . Jedna stvar sa vise imana !

Naravno da nije isto kada padne covek od 20 godina , ili 50 ili 80 !

Sto sam stariji sve manje imam oko toga poverenja u samog sebe ili samopuzdanje , oko toga iako se celog zivota tovim Kalcijumom i ne verujem da su mi slabe kosti !

Ali nikada se ne zna , cak i kada covek pazi !

Ja cak ni kao dete nisam nista ozbiljno ni lomio , uganuo , padao ! Cista sreca !

Koja te jednog dana izda

Najtezi pad u zivotu sam imao u stanu i to potpuno bezazleno ! Klizave carape na klizavom parketu ! Po principu tad i vise nikada !?

Pao na lakat levi ! Gledam nema nista ni crveno ! Boli prilicno ! Nekako se dovezem jednom rukom do Banjice, tamo u red pa te pogleda doktor !

Pogleda on covek , ni oteceno ni crveno ? Vidim ja po njemu kako gleda , da vec misli da sam LUD !

Kaze savijte saku u pesnicu !

Laganica , NIsta ni osetio ?

POmerajte pesnicu u krug levo desno !

Oces ali za malo ! KAo da mi neko nabio 10 nozeva u ruku !

Kaze covek otisli Ligamenti ! Snimio rengen , nije puklo ali mirovanje 10 dana !

Sutradan ruka otekla duplo ! Brzo i Pomedrela pa Pocrnela !!


Prodje od mirovanja , ali svakih nekoliko meseci od te beznacajne budalastine , boli me to mesto Levi lakat , kao da sam pao pre 10 minuta ??
[ Nebojsa Milanovic @ 14.10.2023. 13:51 ] @
Citat:
scoolptor:
Schwalbe :) I ja samo uzimam Schwalbe gume iz Jankovic-Compa :)

Naravno ali ovo su original, bicikl je nov.

Inače te Schwalbe nisu baš sam vrh, postoje i jedne bolje od tih, te imam na onom drugom bajsu.

Continental sam imao na starom treking bajsu, služile odlično više godina bez ijednog problema.

[ scoolptor @ 14.10.2023. 15:34 ] @
Ja uzimam te sa zastitom od busenja, Marathon Plus tour HS404 28x1.60.
Evo interesantnog videa
[ Nebojsa Milanovic @ 14.10.2023. 19:06 ] @
Zaštita od bušenja se podrazumeva, ne vozim druge gume već dvadesetak godina.

Koristim nivo zaštite 5, to je najviše a da je guma normalna, više od toga su specijalizovane gume koje imaju druge mane.
[ Java Beograd @ 14.10.2023. 19:13 ] @
Jel može jedno objašnjenje za nas sa jeftinijim ulaznicama: šta su to "gume sa zaštitom od bušenja" ?

Koji su to "nivoi zaštite" i šta predstavlja "nivo 5"?
[ Nebojsa Milanovic @ 14.10.2023. 19:25 ] @
Joj bre

Pa evo ova recimo koju je momak linkovao, evo kako izgleda u preseku, mislim da je i ona nivo 5



Dobra guma za bicikl je znatno skuplja od recimo automobilske gume.

Postoji razni nivoi zaštite i oni veoma utiču na cenu, ali gume bez zaštite ne treba ni razmatrati.
[ ademare @ 14.10.2023. 19:29 ] @
Pa da imas u linkovanom filmu. Fabrika je u Indoneziji i vrsi Random testiranje pojedinih primeraka. Tu se vidi kako je otporna na busenje, na neko secivo kao satara itd.

To masina ispituje u nekim kontrolisanim uslovima , snagom koja je ocekivana da se sretne u realnoj situaciji .

Imas i testiranje posle u Nemackoj .


Ove gume se prave u Indoneziji jer je tamo izvor sirovina + jeftini radnici .

Fabrika je Korejska i Nemacka , valjda je suvise velika za pojedinacno vlasnistvo .
[ bakara @ 14.10.2023. 19:49 ] @
Citat:
Java Beograd:
Jel može jedno objašnjenje za nas sa jeftinijim ulaznicama: šta su to "gume sa zaštitom od bušenja" ?

Koji su to "nivoi zaštite" i šta predstavlja "nivo 5"?

To je sendvic guma sa slojem specijalnog najlona koji se tesko probija.
takvu gumu mozes jedino iseci sa strane nego probusiti.
[ mjanjic @ 16.10.2023. 09:42 ] @
A one gume napunjene ne znam čime (nije vazduhom, već nekim mekim materijalom), ili možda onaj lepak koji se upumpa u gume, davno je bila reklama i za automobilske gume?
Jasno mi je da su potrebne vrhunske gume za trkačke bicikle i za trening i za stvarno takmičenje, kao i za kros i planinsku vožnju, ali za gradsku vožnju...
[ scoolptor @ 16.10.2023. 12:35 ] @
Ja sam imao takve pune gume na triciklu kada sam bio mali.

Sto se ticke lepka (ne zamena za vazduh, vec zaptivanje curenja) entuzijasti dosta cesko koriste Orange Endurance https://orangeseal.com/products/endurance-sealant-refills .
Tu je i Schwalbe Doc Blue https://www.schwalbe.com/en/procore/articles/doc-blue .

Ako postoji neki lepak koji je zamena za vazduh, molim da napisete ko proizvodi i koji je model.
[ Nebojsa Milanovic @ 26.10.2023. 12:23 ] @
Jedan moj prijatelj, inače dugogodišnji član ES-a :), upravo je ženi kupio ovaj bicikl.



Osim što je cena "prava sitnica", ima automatski praktično DSG menjač za koga uopšte nisam znao da postoji na biciklima.
[ scoolptor @ 26.10.2023. 12:26 ] @
Kupio nov?
[ Nebojsa Milanovic @ 26.10.2023. 13:06 ] @
Citat:
scoolptor: Kupio nov?

Ne naravno, ali kao nov. Ne u Srbiji.
[ srdjee @ 26.10.2023. 13:16 ] @
Ja recimo još nisam video polovan sa Pinion MGU E1.9 / 12 , tako da je taj imao sreće ako se radi o tom pogonu.
Vrlo su interesantni, ali i skupi, većina je preko 6k.
[ Nebojsa Milanovic @ 26.10.2023. 13:22 ] @
To je taj bicikl sa slike svakako, video sam njegove original slike.

Ne verujem da je osim ovoga u Srbiju ušao ijedan takav bicikl.
[ Living Light @ 26.10.2023. 13:54 ] @
Au, jbt i taj DSG menjac! Pa to je cudo od brzine promene iz jedne u drugu.

Citam sad o tim DSG menjacima, kaze za prelaz iz jedne u drugu brzinu ~ 8ms.
Tu se radi o menjacima za auto.

Ovo sto sam citao je:
"DSG menjač je patentiran od strane nemačkog giganta Volkswagen i prezentiran je široj javnosti tokom 2003. Zapravo, kompanija BorgWarner je konstruisala DSG (takođe znan i kao S-Tronic) za potrebe kompanije Audi, preciznije modela TT 3,2 V6. Nakon kraćeg perioda, ova transmisija je ponuđena i za ostale modele VW grupacije."

Pa nije valjda da je isti proizvodjac i tog menjaca za bicikl ?
[ Nebojsa Milanovic @ 26.10.2023. 14:01 ] @
Nije isti proizvođač ali je isti princip rada.

Poenta je u stalnom i čestom menjanju stepana prenosa kako bi vozač uvek imao optimalan broj obrtanja pedala bez obzira na brzinu kretanja, čime se najmanje umara.
[ Living Light @ 26.10.2023. 14:13 ] @
Pa to je tako softano-suptilna stvar da imam zamisao da vozac bicikle
u opste ne oseca promenu, trzanje za vreme menjanja iz jedan u drugi stepen.

Kakva phherverzija od menjaca :)

Taj bicikl kada parkiras mora pored kreveta u spavacoj sobi, inace ...
[ scoolptor @ 08.11.2023. 13:30 ] @
Polovni biciklovi se masovno dovlace sa zapada i prodaju u Srbiji na pijacama i preko web portala.
Dobar deo tih biciklova je ukraden. Da li imate imate problem da kupite takav bicikl, znajuci da neko place za njim?
[ Living Light @ 09.11.2023. 03:40 ] @
Evo, ja priznajem da bi imao "problem u glavi"
kada bi saznao da je bajs koji sam kupio ukraden
i da neko "plače" za njim.

Prvo, trudim se da sebe ne dovedem u situaciju da kupim bajs (ili nesto drugo) sumnjivog porekla!
Ali, kupovinom bicikla na pijacama/buvljacima ne možeš biti siguran
da taj bajs nije maknut negde od ispred Lidla u Düsseldorf-u , ili na drugom mestu.

Ljudi svašta prodaju, a izvori su nepoznati, i uvek bude ono: To mi je od rodjaka iz Austrije, majke mi !
--------------------------------

Ako bi mi se tako nesto ipak desilo,
a zaustavi me policija i izvadi iz djepa neki "skener", ocita broj šasije i kaže:

- Vracaj bicikl malom Hans-u iz Schaffhausena! ... ehhbeeeem li ti sunce lopovsko !!!

Debelo bi se zamislio, šta to meni treba?
A kako da vratim bajs malom Hansu, osim da mi čika policajac da Mobilni br. od klinca
(a to je prosto za nepoverovati da se desi) pa da

- Odem u BG i dam šoferu autobusa 20e da ponese bajs za Schaffhausen.

Naravno da je ovo ↑↑↑ samo primer moje bujne maste prilikom pomisli
koliko "tom nekom" nedostaje bicikl i ko zna koliko je štedeo, marljivo učio i trudio se
da bi od roditelja "zaradio" bajs, a onda ga neko makne i za tren malom Hansu uništi osmeh na licu.

Život ume da bude surov ...



[ scoolptor @ 09.11.2023. 12:36 ] @
Pa neces kupiti deciji bicikl da vozis.
Mozda ces kupiti bicikl ukraden od matorog Mateusa, koji je bio osiguran.
[ Living Light @ 09.11.2023. 17:54 ] @
Naravno da sebi ne kupujem mali bicikl.
Pricao sam generalno (a naveo decji primer)

da necu kupiti bicikl koji je ukraden tamo negde,
nekome on jako nedostaje.
Još treba i želudac da me boli dok vozim ukradeni bajs.

Jel ti obožavaš da voziš takav maknuti bajs? ... i ništa ti nije ?
[ SASA M. @ 09.11.2023. 20:23 ] @
Ne brinite, kupujte slobodno polovne bicikle sad, kradljivci su uhapsheni. Nasha vredna policija je privela pravdi zlocince koji kradu deci bicikle.
https://nova.rs/vesti/hronika/...-pa-ih-prodavali-na-internetu/