[ plus_minus @ 25.09.2014. 21:10 ] @
Ne znam tačno ko je od es "žaca" obrisao zanimljivi link na ovu tematiku prošlog puta, nebitno, evo mu prilike da to ponovo uradi.

Srbija legalizuje Marihuanu za lecenje

[ Lavlja_Jazbina @ 25.09.2014. 22:36 ] @
Citat:
- Razne studije su pokazale da marihuana ima pozitivan efekat kod određenih tegoba. Konkretno, kod multiple skleroze pacijentima pomaže jer se mišići opuštaju. To su preparati u vidu spreja koji se već koriste u EU.

Zar nijedan preparat nema kao zamena.Meni je ovo problem u najavi.Nije to za nas.
[ plus_minus @ 25.09.2014. 22:40 ] @
Po meni je veći problem to što zapravo, odavno, postoji VELIK broj zamena baš za to, u vidu kojekakvih čudesa i praškova u malim količinama za 'zakmo', po receptu, pa je efekat takav kakav je. I raznorazni iz S. Kamenice trenutno (a i odavno), valjaju ne vutru, već hors, onako u rekreativne svrhe. Pa ti vidi šta je šta, ako sam u pravu, naravno.
[ Dexic @ 26.09.2014. 01:19 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
- Razne studije su pokazale da marihuana ima pozitivan efekat kod određenih tegoba. Konkretno, kod multiple skleroze pacijentima pomaže jer se mišići opuštaju. To su preparati u vidu spreja koji se već koriste u EU.

Zar nijedan preparat nema kao zamena.Meni je ovo problem u najavi.Nije to za nas.

Prezvakana tema, milion puta. Jedna strana ima korist od toga da mara ne bude legalna, i zbog toga cela prica.

Pitanje je jedino sta ima vise nezeljenih problema, a to da li ce neko koristiti u rekreativne svrhe stavimo tek kada i duvan i alkohol budu zabranjeni.
[ Lavlja_Jazbina @ 26.09.2014. 06:34 ] @
Hipoteticki gledano za nase prilike.Sta da je sve legalno?Igandza,kao i sve droge,prostitucija.Sta bi se desilo?

Ima li neko neki scenario?Da zaboravio san da u spisak stavim paradirajuce.:).
[ Emil Ranc @ 26.09.2014. 09:37 ] @
Paradiranje paradirajućih je legalno po Ustavu i zakonu.
Što se gandže tiče, za legalizaciju u medicinske svrhe mislim da ne treba da ima prepreka.
Za dekriminalizaciju u rekreativne svrhe, nisam siguran... ne zbog gandže kao takve, nego zbog toga što mislim da kao nacija nismo zreli za to.
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2014. 10:11 ] @
Trava je samo vrh ledenog brega.

Uzevsi u obzir da je Srbija jedna od par zemalja najjeftinijom ujdo robom u Evropi (verovatno kombinacija relativno niskog zivotnog standarda i fakta da kroz Srbiju prolazi glavna ruta heroina ka zapadnoj EU) problem je daleko veci nego sto bi se moglo zakljuciti gledajuci samo travu.

Cela ta prica je prvenstveno politicki problem i zahteva politicko resenje ako se zeli nesto promeniti. A to je tesko za ocekivati uzevsi u obzir, Dexic pomenu, da jedna strana ima korist od toga da trava ne bude legalna.

Tako da, sumnjam da ce bilo sta bitno biti promenjeno u Srbiji u sledecih N godina.

Legalizacija marihuane u medicinske svrhe zvuci kao potencijalno interesantno kompromisno resenje gde bi se, bar prividno, odrzala fasada "jake ruke zakona" (politicki korisna stvar) a prakticno bi se omogucilo bar malo legalno trziste.

Licno mislim da su sanse da se sve to izvede kako treba male. IMHO, meni se cini da bi daleko verovatniji scenario bila diverzija legalne marihuane u nelegalne kanale cime bi se, zapravo, odmoglo u borbi protiv organizovanog kriminala.
[ dejanet @ 26.09.2014. 11:54 ] @
Bas tako.

Cak postoji analogija sa PayPal-om i IPhone-om, za SRB.
[ Dexic @ 26.09.2014. 12:20 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Cela ta prica je prvenstveno politicki problem i zahteva politicko resenje ako se zeli nesto promeniti. A to je tesko za ocekivati uzevsi u obzir, Dexic pomenu, da jedna strana ima korist od toga da trava ne bude legalna.

Tako da, sumnjam da ce bilo sta bitno biti promenjeno u Srbiji u sledecih N godina.

Legalizacija marihuane u medicinske svrhe zvuci kao potencijalno interesantno kompromisno resenje gde bi se, bar prividno, odrzala fasada "jake ruke zakona" (politicki korisna stvar) a prakticno bi se omogucilo bar malo legalno trziste.

Nisi shvatio da ciljam na to da farmaceutska industrija ima korist od toga da marihuana ne bude legalna za medicinske svrhe?:) Mnogo je lako uzgajati bilo kakvu marihuanu jeftino kuci za medicinske svrhe. Nemoguce je imati ozbiljne painkillers bez farmaceutske industrije. I to je samo delic problema.

Mislim da kod alkoholna industrija nije uopste uplasena da ce pijanice preci na marihuanu, pa da se brinu za svoju korist ;) To u Americi mozda... Ali farmaceutska industrija - da:)
(naravno ne mislim na kod nas postoji ikakva industrija farmaceutike, vec preprodaja iste :D)
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2014. 13:12 ] @
Ma razueo sam te, svit ti razni cinioci su deo te "jedne" strane.

Mada, istini za volju, sumnjam da farmaceutski lobi u Srbiji brine nesto za legalizaciju marihuane. Niti u Srbiji niti bilo gde.

Marihuana nije nikakva zamena za bilo koji od lekova. Osim nove upotrebe protiv povracanja za vreme hemoterapije eventualno moze da bude dodatak kao atipicni analgetik kod pacijenata koji su u kasnim fazama kancera. A i tu ogromnoj vecini ljudi nece pruziti adekvatnu analgeziju vec ce istima biti neophodno da koriste odgovarajuce jake analgetike. Da se ne za*ebavamo mi, za takve bolove cesto ni morfijum nije uvek dovoljan vec se poseze za jacim analgeticima tipa fentalnil, a kamo li neka trava.

Da ne pricamo o nezeljenim efektima. Marihuana ima vrlo gadan nezeljeni efekat koji je privlacan ljudima koji je koriste u rekreativne svrhe, ali vecini ljudi koji samo zele da pretanu da povracaju tokom hemoterapije ili da smanje bolove ne bi odgovarali kognitivni efekti THC-a koji jesu zanimljivi ali ne nesto sto bi hteo da svaki dan imas osim ako nisi pothead :-)

Konacno, da je marihuana izuzetno korisna medicinski, farmaceutska industrija bi svakako prodavala koncentrovanu supstancu gde ne moras da trujes pluca pusenjem vec samo zgutas tabletu. Zapravo to vec rade, zove se marinol i koristi se upravo kao lek protiv povracanja u hemoterapiji i to za pacijente kojima ne pomaze konvencionalna terapija.

Sve u svemu, jako je to malo trziste. Sve ovo gore su smesni brojevi u odnosu na konvencionalno trziste lekova.

Sa druge strane, postoje neki drugi akteri kojima legalna marihuana i te kako ne odgovara. A to su akteri koji prohibiciji marihuane vide posao sa stostrukom zaradom. Cenim da su ti akteri daleko vise zainteresovani za status quo od farmaceuta.
[ cika dacha @ 26.09.2014. 15:53 ] @
da je drzava pametna pa da legalizuje gandzu samo u najsiromasnijim opstinama i da opali PDV od 100% i svima odlicno :-)
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2014. 16:02 ] @
E, ma sta god bilo pametno ili ne sumnjam da Srbija moze puno toga da uradi u ovom momentu.

Trziste droga je enormno. Marihuana, iako relativno bezazlena supstanca (u poredjenju sa, npr, amfetaminima) je i dalje predmet ogromne zarade zbog prohibicije koja cini da cena proizvoda bude visestruko veca od troskova proizvodnje. Secam se pre nekoliko meseci je bio neki clanak na BBC-ju o nekom selu u Albaniji koje, prakticno, komplet zivi od uzgajanja i velikoprodaje vutre. Italija valjda poslala tehnicku pomoc (ko da je potrebna tehnicka pomoc, hektari zasadjeni jbt.) a lokalci onda oborili helikopter koji je snimao "plantaze".

Ne znam kako celo to trziste funkcionise, ali cisto sumnjam da stotine tona takve robe moze da prodje preko granica tek tako a da drzavni organi nemaju pojma o tome.

Daleko sam skloniji da verujem da se radi o sistemskoj korupciji tj. da sami organi vlasti delom ucestvuju u tome. Ne kao dileri naravno (mada, ne sumnjam da ima pojedinaca koji rade za drzavu a u slobodno vreme valjaju), vec kao preduzetnici tj. grana u biznisu koja ce zatvoriti jedno oko i pustiti neki kamion da prodje bez previse provera. I taj problem ima sigurno svaka zemlja koja je na "auto putu".

Tako da... mrka kapa. Nije da volim da sam pesimista ali sa ovim se jako tesko, ne izlazi na kraj nego uopste menja bilo sta.
[ Dexic @ 26.09.2014. 22:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Marihuana nije nikakva zamena za bilo koji od lekova.

Nije zamena, nista nije zamena nicemu, ali moze biti prihvatljiva alternativa za razne analgetike.
Sa vrlo manjom dozom zavisnosti i smanjenjem efekta duzim uzimanjem. Mislim na analgetike srednje jacine, ne morfijum.

Citat:
Konacno, da je marihuana izuzetno korisna medicinski, farmaceutska industrija bi svakako prodavala koncentrovanu supstancu gde ne moras da trujes pluca pusenjem vec samo zgutas tabletu.

Hash brownie ne truje pluca, a ima taj efekat koliko znam.
Problem za farmaceutsku industriju je sto se takva tableta ne moze prodati podjednako skupo, kad moze vutra da se uzgaja prilicno jeftinije :) Plus njima nije u interesu da se prodaje i njihova tableta vutre, ako moze nesto skuplje da se proda.

Citat:
Sve u svemu, jako je to malo trziste. Sve ovo gore su smesni brojevi u odnosu na konvencionalno trziste lekova.

Imas necim da ovo potkrepis? Ovo je tvoje vidjenje stvari, jer smatras da se primenjuje samo za ono sto ti je poznato. Medjutim, koliki deo trzista lekova bi mogla da zameni, ako se dozvoli da se koristi, i ako bi se farmaceutska industrija bavila time?
(ne tvrdim da je suprotno, ali mislim da nemamo dovoljno informacija o tome, da se moze reci da su smesni brojevi)

Citat:
Sa druge strane, postoje neki drugi akteri kojima legalna marihuana i te kako ne odgovara. A to su akteri koji prohibiciji marihuane vide posao sa stostrukom zaradom. Cenim da su ti akteri daleko vise zainteresovani za status quo od farmaceuta.

E tu si vec u pravu :) Ali drzavi obicni takvi akteri bas ne odgovaraju:)
[ Dexic @ 26.09.2014. 22:22 ] @
Koliko je veliko trziste marihuane u svetu, tamo gde je legalna?
A koliko je veliko trziste kapitalisticke farmaceutike? (da, ima toga, tj. to je tipican Pfizer i ostali... dok recimo ima i neprofitabilne farmaceutike, kao npr. na Kubi, kao i resavanje ebole, koja ne predstavlja mogucnost zarade jos uvek)
[ bojan_bozovic @ 27.09.2014. 04:18 ] @
@dexic

Unošenje bilo kakvog dima u pluća je štetno, pa i dima od kanabisa.
[ Dexic @ 27.09.2014. 06:39 ] @
Slazem se, ali zato i kazem hash brownies ne truje pluca, ne uvlaci se u njih.

Inace zbog toga i ne zelim legalizaciju marihuane, i rado bi i da se duvan zabrani :)
[ Andrej013 @ 27.09.2014. 17:59 ] @
Citat:
Citat:

Citat:
Sve u svemu, jako je to malo trziste. Sve ovo gore su smesni brojevi u odnosu na konvencionalno trziste lekova.

Imas necim da ovo potkrepis? Ovo je tvoje vidjenje stvari, jer smatras da se primenjuje samo za ono sto ti je poznato. Medjutim, koliki deo trzista lekova bi mogla da zameni, ako se dozvoli da se koristi, i ako bi se farmaceutska industrija bavila time?
(ne tvrdim da je suprotno, ali mislim da nemamo dovoljno informacija o tome, da se moze reci da su smesni brojevi)

Imamo informacije da je u dobrom delu razvijenih drzava marihuana legalizovana u medicinske svrhe a da u isto vreme farmaceutske kompanije i dalje zaradjuju poprilicne svote u tim drzavama.
Sa druge strane, ako se legalizuje u medicinske svrhe, ne verujem da to znaci da ce biti dozvoljeno da je sam proizvodis kao sto nije dozvoljeno da sam pravis kafetin u kuci i prodajes ga bez raznih sertifikata i dozvola. Slicno ce biti sa marom, sistem ce postojati i samo ovlasceni ce moci da je prodaju a farmaceutske kompanije bi vrlo lako mogle da budu deo tog lanca ako odluce da je dovoljno isplativo.
[ plus_minus @ 27.09.2014. 19:06 ] @
I naravno, usput toliko da urnišu maru od kojekakvih makro modifikacija i eto je "Umbrella" ... world war Z, itd.
[ Ivan Dimkovic @ 27.09.2014. 19:10 ] @
@Dexic,

Marihuana je de-facto legalna u Holandiji. Nije ugrozila farmaceutsku industriju.

Marihuana je de-jure legalna u medicinske svrhe u nekoliko USA drzava. Nije ugrozila farmaceutsku industriju.

Kao sto ni kantarion, legalan svuda, nije ugrozio industriju antidepresiva.

A za razliku od kantariona, cije je dejstvo uporedivo sa "laksim" antidepresivima i koji nema nezeljene efekte intoksikacije trava i te kako ima.

Tako da ne, nema nikakvog razloga ocekivati da ce trava ugroziti industriju kada to ne cine ni daleko podesnije biljke koje su demonstrirale efekat na visestrukim slepim testovima.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 27.09.2014. u 20:21 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 27.09.2014. 20:37 ] @
Citat:
ČOVEK KOJI JE IZLEČIO 5.000 LJUDI OD RAKA: Evo recepta za ulje od kanabisa kojim sam bolesne dizao iz mrtvih!

http://www.telegraf.rs/vesti/1...sne-dizao-iz-mrtvih-foto-uzivo

Ali mi se ova recenica ( namera ne svidja).
Citat:



Ako sve bude kako treba, sledećeg septembra idemo u berbu konoplje, poručio juče Vladan Golubović


BEOGRAD - Ukoliko se država složi, realno je očekivati da ćemo već u novembru raditi na promenama zakona, a na proleće i legalizovati upotrebu kanabisa u medicinske svrhe, poručio je juče Vladan Golubović iz Humanitarne mreže organizacija i pojedinaca „Lekalizuj“. On je istakao da im je u inicijativi veoma važna podrška države i Ministarstva zdravlja.

Izmena zakona

- Nismo očekivali da će nas podržati ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ali on je, srećom, prepoznao ovu ideju i upućen je u sve mogućnosti koje pruža upotreba kanabisa u medicini. Naša ideja je da i među drugim ljudima i državnim organima promovišemo korisnost kanabisa i da uskoro i legalizujemo njegovo korišćenje u medicinske svrhe. Ako sve bude kako treba, već sledećeg septembra možemo u berbu konoplje - rekao je Golubović na jučerašnjem skupu u „Mikser hausu“ povodom pokretanja inicijative o izmenama zakona o kanabisu.

Bez pompe

Iako je bio najavljen dolazak ministra zdravlja Zlatibora Lončara, koji je nedavno javno podržao ovu ideju, on nije uspeo da dođe, ali je kao predstavnik Ministarstva došao državni sekretar Ferenc Vicko.
- Ministar je hrabro istupio u javnost podržavši ovu ideju, jer zakon treba da služi narodu, a ne narod zakonu. Mislim da ne treba praviti veliku pompu i buku oko legalizacije, ali svakako je najvažnija kontrola stavljanja u promet, kao i način primene - kaže Vicko.