[ Sceka @ 21.10.2014. 23:50 ] @
Jel' ovo tacno ili novinarska patka?

http://www.njuz.net/vulin-deca...-rade-ako-zele-deciji-dodatak/

Ako je tacno onda sam ja potpuno u pravu u onoj temi u vezi pusenja, i @vladd i jos neki.

Pa sad, kako ovo tumaci narod Srbije? Jel' i ovo neka briga u vezi zdravlja? Kako ce se ovo odraziti na zdravlje nacije, 'el' ce biti bolje? Trpite pokorni svih zemalja...

Jer ako je nov. patka - bice ovo uskoro istina, i ne samo ovo nego jos radovanja, provereno. Uskoro.


Pozdrav
[ cika dacha @ 21.10.2014. 23:59 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Polit...i-ce-raditi-za-socijalnu-pomoc

nista lose ne vidim o tome da radno sposobni zarade socijalnu pomoc!
[ bin.sys @ 22.10.2014. 00:09 ] @
Radne navike se stiču od malena. Ništa loše ne vidim u tome da deca starija od dve godine rade. Ima puno poslova koje bi deca mogla da obavljaju podjednako dobro kao i odrasli. Uzmimo kao primer skupljanje igračaka. Neka svako dete prvo skupi svoje igračke i opere zube, pa onda neka traži dodatak. Ni Deda Mraz ne donosi poklone nevaljaloj deci! Zašto bi država takvoj deci plaćala dodatak?
[ 2012 @ 22.10.2014. 00:18 ] @
@cika dacha

Ja takodje mislim da je ovo prava stvar posebno ako si stvarno privatnik kako ti stoji u potpisu.

Za nisko placene poslove uzmes socijalne slucajeve i "platis im socijalnu pomoc" (nadoknada za rad se zove plata inace, ali ajde), tako da izbegnes placanje pridonesa za platu jer ti platu nisi dao vec si dao socijalnu pomoc.
Za slozenije poslove, a moze i za sve ostale (zasto da ne) objasnis im da je ispravno da rade prekovremeno bez nadoknade (u Engleskoj jako moderno, provereno) i tu imas dvostruku ustedu. Prvo, nisi davao platu za prekovremeni rad i tu si ustedeo, a posto nisi davao platu, ne placas pridonese. Tako da imas dvostruku zastedu.

Mozes ih dodatno pomoci jednim kreditom sa 10-12% godisnje, cisto onako da im j*ebes nanu naninu skroz, da ga osakatis za trajno. Kredit normalno dajes od para koje si predhodno ustedeo praktikujuci scenario 1 i 2 (gore navedeno). Mozes im kredit dati i od Evropskih fondova jer tamo dobijes pare sa 4-5%.

Tako da podrzavam ovakvu logiku.
[ 2012 @ 22.10.2014. 00:28 ] @
Citat:
bin.sys:
Radne navike se stiču od malena. Ništa loše ne vidim u tome da deca starija od dve godine rade. Ima puno poslova koje bi deca mogla da obavljaju podjednako dobro kao i odrasli. Uzmimo kao primer skupljanje igračaka. Neka svako dete prvo skupi svoje igračke i opere zube, pa onda neka traži dodatak. Ni Deda Mraz ne donosi poklone nevaljaloj deci! Zašto bi država takvoj deci plaćala dodatak?


U Bangladesu pocinju aktivno raditi izmedju 8-10 godine i to puno radno vreme. Sa 15-16 vec su poslovodje. Ko dozivi 45-tu to je srecan mator covek.
[ DaliborP @ 22.10.2014. 00:28 ] @
Sceku i cika dachu za predsednika i premijera!
[ fanfon @ 22.10.2014. 06:15 ] @
Sceko stvarno si car
www.njuz.net je satiricni portal na drustvene dogadjaje. Tamo ni vremenska prognoza nije tacna
[ branko tod @ 22.10.2014. 06:48 ] @
Sceka
Zoran Scekic

Ili ti je baš dosadno ili si ptovokator.
[ branko tod @ 22.10.2014. 06:58 ] @
sceka



Ovo je snimak iz organizovane zemlje , da odeš na studisko putovanje i da povedeš vladd-a,
ali nemoj da ga vraćaš.
[ Java Beograd @ 22.10.2014. 07:14 ] @
Misliiam, ako ćemo sa Njuz.net onda i

Stefanović sve policajce Srbije prekomandovao na istragu o tome kako je čovek koji je vređao premijera dobio VIP kartu
Read more: http://www.njuz.net/stefanovic...dobio-vip-kartu/#ixzz3GqrskDCZ
[ Shadowed @ 22.10.2014. 07:50 ] @
Citat:
Sceka:
http://www.njuz.net/vulin-deca...-rade-ako-zele-deciji-dodatak/
Ako je tacno onda sam ja potpuno u pravu u onoj temi u vezi pusenja, i @vladd i jos neki. :)


Slazem se sa iznad citiranim. Eventualno bih dodao "i samo ako" posle prve reci.
[ DaliborP @ 22.10.2014. 08:33 ] @
Slazem se sa boldovanim.
[ dava @ 22.10.2014. 09:33 ] @
Sceko, hajde se sam prijavi u bisere.
[ Windows2 @ 22.10.2014. 09:37 ] @
Citat:
fanfon:
Sceko stvarno si car :D
www.njuz.net je satiricni portal na drustvene dogadjaje. Tamo ni vremenska prognoza nije tacna :)

Njuz jeste satiricni portal, ali i nadrealisti su isto bili satiricni pa su dosta toga sto se izdogadjalo kroz satiru najavili. Satira je ujedno i kritika. I mislim da u svakoj satiri postoji delic istine. Ja ovu satiricnu vest shvatam tako da ni to nije nesto sto je nemoguce u nekoj skorijoj buducnosti, ako se pogleda u kom pravcu se krecemo. Cim je neko pomislio na ovakvu salu to znaci da pomislja na to da bi se i tako nesto moglo dogoditi. Ali pretpostavimo sada da pokretac teme zaista nije znao za postojanje njuz neta i njihovih "saljivih" naslova. Mislim da je samo to sto je moguce da neko zaista pomisli da bi ovo moglo biti stvarno, pokazatelj u kakvo stanje je dovedena svest ljudi. Da je moguce da neko pomisli da je ovo stvarna vest, i da ne bude narocito iznenadjen takvim predlogom. I da se onda o ovakvom sumanutom predlogu civilozovano raspravlja na forumu i da strane pocnu iznositi svoje argumente za i protiv.
[ DaliborP @ 22.10.2014. 09:45 ] @
Citat:
Windows2: Mislim da je samo to sto je moguce da neko zaista pomisli da bi ovo moglo biti stvarno, pokazatelj u kakvo stanje je dovedena svest ljudi.

Dakle neko drugi je kriv sto covek ne moze da razlikuje satiru od istine, jer mu je svest "dovedena" u nekakvo stanje od "nekog", i to toliko da mrtav ozbiljan pomisli da ce deca poceti da rade. Pricaj nam jos o tome, molim te.
[ Windows2 @ 22.10.2014. 10:05 ] @
Sa takvim mangupsko zucnim nacinom obracanja nit' cu sta da da ti pricam nit' cu s'tobom da pricam o bilo cemu.
[ deerbeer @ 22.10.2014. 10:20 ] @
Haha , godine su prosle sa njuz-om ljudi se i dalje pecaju
[ Ivan Dimkovic @ 22.10.2014. 10:25 ] @
Citat:

Windows2: Mislim da je samo to sto je moguce da neko zaista pomisli da bi ovo moglo biti stvarno, pokazatelj u kakvo stanje je dovedena svest ljudi.


IMHO, mislim da bi samo osoba koja je pala sa marsa upravo sad mogla da poveruje u ovo i da ne prepozna sarkazam.

Odselio sam se iz Srbije pre vise od 12 godina, vesti odatle ne pratim bar jedno 6-7 godina ali i pored toga se secam doticne osobe i u pamcenju mi je fakat da doticna osoba nikad nista radila (osim ako se clanstvo u stranci smatra za posao) i da je politicki solidno na levoj strani spektra.

Tako da "vest" ni u ludilu ne bi mogla biti tacna. Otprilike kao kada bi neko 80-tih napisao da je Roland Regan uveo obavezno zdravstveno osiguranje.
[ bachi @ 22.10.2014. 11:07 ] @
Ivane, za decu naravno nije tačno, ali za odrasle se ozbiljno razmišlja o tome. Rad oslobađa i ostale munje.

Samo se pitam na kojim će to poslovima da rade i zarade socijalnu pomoć, kada ništa živo u ovoj raspaloj zemlji ne radi...
[ Ivan Dimkovic @ 22.10.2014. 11:14 ] @
Cisto sumnjam da bi to proslo.

Pokusali su to i u mnogo "radnijim" zemljama pa se vrlo neslavno zavrsilo.

Mislim da je najstroziji rezim koji moze da se prakticno implementira je podela u 2 faze, prva faza je pomoc koja bi se finansirala kontribucijama za nezaposlene i koja bi bila vezana za obavezu trazenja posla kao i obavezu da se prihvati ako drzava "nadje" posao, uz konsekvence da se odbijanjem gubi ova nadoknada. Ideja ove faze je da je kratkotrajna (nekoliko meseci max.) i sluzi da se omoguci tranzicija sa jednog na drugi posao.

Druga faza je "prava" socijalna pomoc, koja se isplacuje bez obzira na zaposlenost i predstavlja minimum neophodan za prezivljavanje. Ova pomoc je deo elementarnih ljudskih prava u modernoj civilizaciji i ukidanje iste bi bio povratak u srednji vek.
[ Java Beograd @ 22.10.2014. 11:20 ] @
Vidi, nikad đavo nije tako crna kao što izgleda.
U komunikaciji sa kolegama i prijateljima, primećujem da se uglavnom zauzimaju dva stava "fašističko-robovlasnički državni princip" i "neka radi, ja njemu i inače ne bih davao ni dinar socijalne pomoći"

Iskreno verujem da realo može da se nađe sredina, tj. da oni koji su zaista zdravi i pravi uzmu lopate u ruke pa zimi čiste sneg sa ulica, ili učestvuju u opštinskoj akciji uklanjanja divljih deponije, ili neznamnija prolećno čišćenje rečnog priobalja i td i td. Nesumnjivo da bolesni i nesposobni treba da budu zaštićeni, i nesumnjivo je da radno sposobni, pravi i zdravi ne treba ceo život da sisaju sa državne sise.
[ 3way @ 22.10.2014. 11:41 ] @
Citat:
DaliborP:
Dakle neko drugi je kriv sto covek ne moze da razlikuje satiru od istine...


Heh...povremeno, kada citam "prave" novine pogledam njihov naslov, da vidim da slucajno ne citam Njuz...
[ HeYoo @ 22.10.2014. 12:10 ] @
Citat:
Iskreno verujem da realo može da se nađe sredina, tj. da oni koji su zaista zdravi i pravi uzmu lopate u ruke pa zimi čiste sneg sa ulica, ili učestvuju u opštinskoj akciji uklanjanja divljih deponije, ili neznamnija prolećno čišćenje rečnog priobalja i td i td. Nesumnjivo da bolesni i nesposobni treba da budu zaštićeni, i nesumnjivo je da radno sposobni, pravi i zdravi ne treba ceo život da sisaju sa državne sise.


Koliko mi je poznato, za te poslove se vec privremeno angazuju (za dnevnicu) ljudi koji su vecinom na socijali ili vrlo blizu socijale.

Ova i slicne vesti se plasiraju kako bi manje bolela seca usiju koja sledi. Magareci narode.

[ vladd @ 22.10.2014. 12:49 ] @
Citat:
branko tod:
sceka



Ovo je snimak iz organizovane zemlje , da odeš na studisko putovanje i da povedeš vladd-a,
ali nemoj da ga vraćaš.



Vladd je obisao sve "organizovane" zemlje koje je trebao da vidi. Ima jos zelju da vidi Australiju, ali..mozda ima dana.

Prazne dnevnopoliticke price i namere, nekih koji se nazivaju "pokret socijalista", a rade protiv socijale, uglavnom birokratski i nevezano sa naslovom partije su, uopsteno, pojava koja se ustalila u svakodnevici Srbije.
Radi se upravo suprotno od NAZIVA stranke...unazad, nedemokratski, nesocijalno, protiv odlaska u benziju(kaznjavanjem namere za penzionisanjem)..

Kao jedna teska, zbunjujuca drustvena bolest, sa sve "navijacima", botovima ili "snadjenima" u sistemu..nekom..haoticnom..

Istina je i da postoji teorija haosa, i da se prakticno moze primeniti i na situaciju u drzavi, ali sa tragikomicnim rezultatima analize.

Jednostavno nezdrava atmosfera, kde voluntaristi pokrecu besmislene poteze i akcije, a efekat je vise tragican i nezamisliv za bilo koju teoriju "normalne" zajednice.

Odnosno, postoji jedan DEO zajednice, kojem je normalno da budalesaju i lepo zive, a ostatak zajednice nekako sluzi kao parava za njihove vladarske ili egzistencijalne eksperimente.

Tako da imamo i deo drustva kojem je nesto "normalno", nebitno da li je normalno...
[ Sceka @ 22.10.2014. 13:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ...
Odselio sam se iz Srbije pre vise od 12 godina, vesti odatle ne pratim bar jedno 6-7 godina ali i pored toga se secam doticne osobe i u pamcenju mi je fakat da doticna osoba nikad nista radila (osim ako se clanstvo u stranci smatra za posao) i da je politicki solidno na levoj strani spektra.
...

Dobro se secas, sa razlikom sto nije "politicki solidno na levoj strani" nego drasticno na levoj strani, drasticno do zastranjivanja. Oni koji dobro poznaju tu doticnu osobu bi rekli da ovaj clanak, link koji sam postavio, ni malo nije bez osnova. Naravno da je informacija kao takva netacna ali je verovatnoca da se tako nesto pominjalo ili pominje je veoma velika. Ne bi mu bilo ni prvi a sigurno ni poslednji put da neke nebuloze (za normalnog coveka) poteknu od njega pa se pretoce u nesto zvanicno.


Pozdrav!
[ branko tod @ 22.10.2014. 13:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:

Odselio sam se iz Srbije pre vise od 12 godina, vesti odatle ne pratim bar jedno 6-7 godina


Pa kako nam onda non stop prosvetljuješ vidike !


[ branko tod @ 22.10.2014. 13:13 ] @
Teoretičar
Prepis izjave
21. oktobar 2014. u 13:18

Izabrani predstavnik dece koja traže dečiji dodatak, mali Perica, šestogodišnjak, kaže da deca sa gnušanjem odbacuju ovaj predlog Vlade i centra za socijalni rad. Perica, koji je većinom glasova u svim osnovnim školama i vrtićima izabran da predstavlja decu u pregovorima sa Vladom kaže da oni čvrsto stoje iza odluke da ni po koju cenu ne prihvate ovu ucenu: “ Svi smo jednoglasni u našem stavu“, kaže mali Perica. „Jedino je predškolska ustanova pod nazivom „Mali vučić“ bila neodlučna, ali ostali su bili u većini. Dečiji dodatak moramo dobijati po svaku cenu. Ukoliko Vlada odbije naš zahtev, sa svim raspoloživim sredstvima blokiraćemo sve ulaze u obdaništa i škole .Na raspolaganju su nam trotineti, dečija kolica, skejtovi, rolšue itd. Ne odstupamo ni za korak!“
[ Ivan Dimkovic @ 22.10.2014. 13:20 ] @
Citat:
branko tod:
Citat:
Ivan Dimkovic:

Odselio sam se iz Srbije pre vise od 12 godina, vesti odatle ne pratim bar jedno 6-7 godina


Pa kako nam onda non stop prosvetljuješ vidike !


Sve sto cujem je ono sto se napise ovde. Ne znam o kakvom prosvetljivanju vidika pricas, samo konstatujem realnu cinjenicu da niko ne bi mogao ozbiljno da posumnja da osoba zakleti levicar koja nikad nista nije radila u zivotu (osim politicenja) promovise nekakvu radnu obavezu za decu.

Cak ni ja ko nema nikakve veze sa tom politickom scenom, a kamo li neko ko je upoznat sa trenutnim politicarima u Srbiji, koji god da su.

@Sceka, za ovu osobu - sumnjam. Kada je neko izuzetno politicki na jednoj strani "skale", u ovom slucaju na levoj, sumnjam da moze pri cistoj svesti odjednom da postane ekstrem na drugoj strani tek tako. Desava se to tu i tamo ali obicno se to jako dobro vidi kroz promene, a ne odjednom tek tako, iz utopija komunizma u nadnicenje dece.
[ cika dacha @ 22.10.2014. 13:25 ] @
2012@
Daje se 7000din RADNO SPOSOBNIM sto se nije zasluzilo! Treba davati samo nesposobnima itd.


Citat:
DaliborP:
Sceku i cika dachu za predsednika i premijera!

Prihvatam samo fotelju min. kulture! :-)


bachi@
Posla ima! Lepo svakom takvom liku jednu letvu sa ekserom na kraju, pa nek skuplju smece kraj puta koga nazalost ima mnogo! Po minimalnoj zakonskoj satnici to mu dodje jedna radna nedelja.


[ llux @ 22.10.2014. 13:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ova pomoc je deo elementarnih ljudskih prava u modernoj civilizaciji i ukidanje iste bi bio povratak u srednji vek.

WHAT???
Od kada ti podrzavas socijalizam? Koliko se secam, ti si, zajedno sa nekolicinom, bio za to da se ukinu razna socijalna davanja i penzije. Bila je rasprava, da sami o sebi trebamo brinuti i da pomoc zasluzuju samo invalidi i slicni.
[ Darko Nedeljković @ 22.10.2014. 13:34 ] @
Pre sevga treba razumeti neke cinjenice:
1) U Srbiji oko 800.000 ljudi prima neku vrstu pomoci - socijalnu pomoc, deciji dodatak, roditeljski dodatak, dodatak za tudju pomoc i slicno. Ovaj broj gore nije konacan, vec se uvecava za oko 20% godisnje. Svaki radnik u privredi pored svoje porodice trebalo bi da izdrzava jednog takvog i jos jednog drzavnog sluzbenika, sa tendencijom da vremenom taj broj izdrzavanih raste na 3...4...5. Da li prosecan radnik u Srbiji to moze? Ne moze. Sta raditi? Zaduzivati se kod MMF. A kad MMF prestane da daje? Rusi, Arapi, Kinezi i ostali Emiracani. Kad oni takodje presatnu? Pa bankrot, naravno. Ili da se proba nesto da se uradi pa da se bankrot na neko vreme odlozi.
2) Visok procenat korisnika drzavnih davanja ne uzima zato sto stvarno hoce da umre od gladi, nego sto mu je tako lepo. Tako dobar deo njih radi nesto na crno a prijavljuje, a prijavljuje godisnji prihod 0 dinara. Sitan kriminal je takodje dostigao neverovatne razmere, jer ljudi imaju 24 sata dnevno slobodnog vremena, odmorni su i skloni smisljanju kako da u ovo doba sledece godine postanu milioneri. Znam ljude koji imaju 2 kuce, 3 traktora, kamion i 2 automobila, a neki od clanova porodice primaju socijalnu pomoc. Kako? Pa jednostavno, fiktivno su se podelili na te dve kuce, gde jednoj kuci pripada sva imovina, a drugoj nista. Oni se svi zajedno bave intenzivnim povrtarstvom, socijalna pomoc dopuni kucni budzet sa hiljadu-dve evra godisnje i milina jedna. Jedno celo naselje ovde zivi bez izuzetka od socijalne pomoci. Opstina im nudila besplatno zemlju na koriscenje, da probaju da zaseju neko povrce i ucine sebi zivot kvalitetnijim, ali - broj onih koji su prihvatili = 0. Lakse je ukrasti zrelo povrce, nego boriti se protiv korova motikom na suncu.
3) Zakonom je oduvek bilo propisano da socijalni slucajevi moraju da se odazovu na poziv za bilo kakvu vrstu posla, ukljucujuci radove od javnog znacaja. Poslednjim zakonom o radu je cini mi se liberalizovan broj rdnih sati mesecno, pa opstina nema zakonskih smetnji da organizuje javne radove, pozove svakog socijalnog slucaja da radi naprimer 70 sati mesecno i da mu za tih 70 sati plati 70 evra, umesto da mu da socijalnu pomoc od naprimer 65 evra. Ako odbiju, a ne donesu lekarsko uverenje da su spreceni bolescu, gube pravo na socijalnu pomoc, sve je to tako oduvek bilo, nista novo sada nije doneto. Uredba koju je ovaj ministar objavio je prakticno preporuka/naredjenje opstinama da pocnu da primenjuju zakon, nista vise, nista manje.

Koji su negativni efekti primene zakona?
Ja ih ne vidim.

Koji su pozitivni efekti primene zakona?
1. Mnogi ce dobrovoljno odustati od socijalne pomoci, jer ako vec rade negde ileaglno, ne mogu da postignu da rade na dva mesta u isto vreme. To je dobro, jer socijalna pomoc nije namenjena onima koji vec negde rade.
2. Mnogi ce takodje odustati od socijalne pomoci jer im je ispod casti da drze motiku u rukama. Nije dotle doslo, ima se od cega drugog ziveti. I to je dobro, jer socijalna pomoc nije namenjena onima koji ne zele da uprljaju ruke, vec onima koji bi hteli a nikako ne uspevaju da nadju posao.
3. Oni koji prihvate, ukoliko su se ranije bavili sitnim kriminalom, sada bi se mogli baviti istim u manjem obimu, jer prvo, bice umorni od uredjivanja javnih povrsina, a drugo ne moze jedna osoba u isto vreme na jednom mestu da se bavi uredjivanjem javnih povrsina, a na drugom dzeparenjem, prostitucijom, kradjom i slicno.
4. Srbija moze postati lepsa i uredjenija. Mogli bi ostati bez prizora smeca pored puta, a okolina puteva bi mogla biti kao u Francuskoj i Nemackoj - sa uredno podsisanom travom i zasadjenim cvecem.

Citat:
WHAT???
Od kada ti podrzavas socijalizam? Koliko se secam, ti si, zajedno sa nekolicinom, bio za to da se ukinu razna socijalna davanja i penzije. Bila je rasprava, da sami o sebi trebamo brinuti i da pomoc zasluzuju samo invalidi i slicni.

I ja se secam toga, uvek govorio da treba smanjiti broj ljudi "na sisi". Moze biti da Nemacka u poslednje vreme naginje sa socijalizmu pa i on sa nojm, ne pratim, ne znam.
[ Darko Nedeljković @ 22.10.2014. 13:39 ] @
Citat:
cika dacha:
Daje se 7000din RADNO SPOSOBNIM sto se nije zasluzilo! Treba davati samo nesposobnima itd.

Nije cika dacho, mozes da budes sposoban, zdrav i jak kas Svarceneger u njegovim filmovima, ali ako danas nisi uspeo da nadjes nikog kome je tvoja snaga potrebna, osatjes bez vecere. Realnost je da zdravi, jaki i sposobni u Srbiji traze posao po nekoliko meseci/godina. Ja apsolutno podrzavam legitimno pravo coveka da jede, bez obzira da li je uspeo da nadje posao ili nije, ali kad mu opstina tutne lopatu u ruke nema - znate, ja bih radije da sedim i meditiram.
[ SlobaBgd @ 22.10.2014. 14:00 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Sitan kriminal je takodje dostigao neverovatne razmere, jer ljudi imaju 24 sata dnevno slobodnog vremena, odmorni su i skloni smisljanju kako da u ovo doba sledece godine postanu milioneri.

Tako je!
Treba stoku upregnuti da rmba, da ne vidi belog dana, a ne da tu nešto razmišlja, da ima slobodnog vremena, da pita zašto mu je loše.
Ima ko će da misli za njih, i ko će da im određuje šta je za nih dobro. Njihovo je samo da rade, a ne da razmišljaju o boljoj budućnosti.
Ionako je neće biti. Bar za njih.
[ Java Beograd @ 22.10.2014. 14:00 ] @
Imaš u Srbiji ogroman broj ljudi koji radi na crno i prima socijalnu pomoć.

Kao što ima nemali broj ljudi koji decu u vrtić dovoze BMW-om, u ruci imaju iPhone od 500 € i onda donesu potvrdu da primaju minimalac, pa za dete u vrtiću plate 50% redovne cene. Naravno, njima je savest čista, uz opravdanje "zašto da plaćam lopovima" ?
[ Homer J. Simpson @ 22.10.2014. 14:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Kada je neko izuzetno politicki na jednoj strani "skale", u ovom slucaju na levoj, sumnjam da moze pri cistoj svesti odjednom da postane ekstrem na drugoj strani tek tako. Desava se to tu i tamo ali obicno se to jako dobro vidi kroz promene, a ne odjednom tek tako, iz utopija komunizma u nadnicenje dece.

To pod pretpostavkom da je taj neko ideoloski na odr. strani.
A toga ovde nema , ovde se strane biraju po najisplativijem modelu.
[ Ivan Dimkovic @ 22.10.2014. 14:37 ] @
Citat:
llux:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ova pomoc je deo elementarnih ljudskih prava u modernoj civilizaciji i ukidanje iste bi bio povratak u srednji vek.

WHAT???
Od kada ti podrzavas socijalizam? Koliko se secam, ti si, zajedno sa nekolicinom, bio za to da se ukinu razna socijalna davanja i penzije. Bila je rasprava, da sami o sebi trebamo brinuti i da pomoc zasluzuju samo invalidi i slicni.


Bice da ti nisi razumeo sta sam napisao.

U danasnjoj civilizaciji, elementarno ljudsko pravo je da ne umres od gladi ili zedji ili da se smrznes na ulici. U tom smislu, postoji elementarna obaveza drzave da te prehrani / napoji / smesti ako nemas uslova da se sam brines o sebi. To nije nikakav socijalizam vec elementarno ljudsko pravo. Ukoliko je sistem kalibrisan kako treba, ta pomoc ce biti koriscena samo od onih kojima zaista treba.

Sasvim druga prica su komocije u nekim zemljama koje su ekvivalentne sa platama ljudi koji rade puno radno vreme i koje se ne bi mogle nazvati "elementarnim prezivljavanjem" vec komotnim zivotom (tipa komotan stan u centru grada, dzeparac za cigarete i letovanje, itd. - u Londonu recimo ima ljudi na sisi koji zive po kucama u Vestminsteru i kojima ne pada na pamet da se ikad sa sise skinu). Takve stvari moraju biti kontrolisane i ogranicene samo za one koji imaju objektivne potrebe i moraju biti vremenski ogranicene sa dokazom da se trazi posao, posto se te stvari vrlo lako zloupotrebljavaju i svaka zloupotreba zapravo tu pomoc uskracuje onima kojima je zaista potrebna.

Citat:
Darko Nedeljković
I ja se secam toga, uvek govorio da treba smanjiti broj ljudi "na sisi". Moze biti da Nemacka u poslednje vreme naginje sa socijalizmu pa i on sa nojm, ne pratim, ne znam.


Da, treba smanjiti broj ljudi na sisi - ljude kojima sisa objektivno ne treba.

Radno sposobni ljudi koji namerno odbijaju ponude za posao i cine prevare raznih tipova (skrivajuci primanja i sl.) kako bi dobili komotnu drzavnu pomoc u mnogim razvijenim zemljama nemaju sta da traze na listi za pomoc. Ista prica i za ljude koji skrivaju svoja realna primanja kako bi se vodili kao socijalno ugrozeni. To sta ti ljudi rade je nista drugo nego kradja sredstava koja su namenjena onima kojima pomoc zaista treba.

Cak i tamo gde je pomoc manja, ima ljudi koje, recimo, Java pominje, koji varaju drzavu kako bi dobili stvari koje sleduju ljudima sa minimalcem. Ako neko misli da je "posteno" da osoba koja ima, recimo, 500 EUR platu u Srbiji da se vodi kao neko na minimalcu i dobija subvencioniran vrtic i sl... zapitajte se da li je to normalno i sta to znaci prema onima koji zaista imaju minimalac.

To je sasvim druga prica od ljudi koji zaista nemaju da se prehrane ili nikakav krov nad glavom i koji svakako zasluzuju da drustvo, ako nista drugo, bar spreci da se smrzavaju ili gladuju i da imaju namirene elementarne potrebe.

Prilicno razlicite kategorije.
[ bin.sys @ 22.10.2014. 14:56 ] @
Citat:
Da, treba smanjiti broj ljudi na sisi - ljude kojima sisa objektivno ne treba.


Ko je taj kome ne treba sisa? Objektivno, ne da je potrebna sisa, nego svako želi najmanje dve sise! Deca se u tome ni malo ne razlikuju, njima je takođe potrebna sisa.

[ Odin D. @ 22.10.2014. 16:00 ] @
U Srbiji se uvijek sva pitanja počinju razmatrati od kraja, a u opticaju su sva moguća rješenja - beskonačna lepeza
najljepših i najmilozvučnijih filozofskih, socioloških i humanističkih teorija.

Drugovi partizani, prvo treba izvaditi buđelare i istresti sve pare na sto da se vidi sa čime se raspolaže,
a ne trabunjati o tome kolika socijala treba da bude, kome sve treba da se dijeli, šta je minimum minimuma,
šta je maksimum minimuma i prepucavati se o tome pola godine, a onda tek na kraju konstatovati da se nema para
ni za jedno od rješenja iz prepucavanja.

Hoću reći, rezanje socijale u slučaju Srbije nije civilizacijsko - nego budžetsko pitanje.
Došla glava do tvrdog zida (ekonomske realnosti). To uopšpte nije pitanje ljudskih dobrota i solidarnosti
nego objektivne činjenice da PARA NEMA.

[ HeYoo @ 22.10.2014. 16:40 ] @
Citat:
Hoću reći, rezanje socijale u slučaju Srbije nije civilizacijsko - nego budžetsko pitanje.
Došla glava do tvrdog zida (ekonomske realnosti). To uopšpte nije pitanje ljudskih dobrota i solidarnosti
nego objektivne činjenice da PARA NEMA.


Pa i to je resavanje budzetskih problema od kraja. Ne gusi socijala budzet nego preglomazna i neefikasna birokratija.
[ deerbeer @ 22.10.2014. 16:50 ] @
[ Odin D. @ 22.10.2014. 17:04 ] @
Citat:
HeYoo: Pa i to je resavanje budzetskih problema od kraja. Ne gusi socijala budzet nego preglomazna i neefikasna birokratija.

Pa državni posao i nije posao, nego socijalna kategorija.
Tamo se ne ide da se radi, nego da se nakači na sisu.
Tako da je i to samo jedan vid socijale, ali doći će i oni na red kad ovima drugima krčenje creva počne da ometa
ovčiji nagon za građanskom poslusnošću.

Problem je što je toliko nakačenih na državnu sisu, da maltene svako neko od ovih ostalih jadnika koji nisu te "sreće" ima nekog iz bliže porodice
na državnoj sisi, pa ga razdiru unutrašnji sukobi.
[ dejanet @ 22.10.2014. 17:12 ] @
^ Very much true
[ bakara @ 22.10.2014. 19:08 ] @
Citat:
Java Beograd:
Vidi, nikad đavo nije tako crna kao što izgleda.
U komunikaciji sa kolegama i prijateljima, primećujem da se uglavnom zauzimaju dva stava "fašističko-robovlasnički državni princip" i "neka radi, ja njemu i inače ne bih davao ni dinar socijalne pomoći"

Iskreno verujem da realo može da se nađe sredina, tj. da oni koji su zaista zdravi i pravi uzmu lopate u ruke pa zimi čiste sneg sa ulica, ili učestvuju u opštinskoj akciji uklanjanja divljih deponije, ili neznamnija prolećno čišćenje rečnog priobalja i td i td. Nesumnjivo da bolesni i nesposobni treba da budu zaštićeni, i nesumnjivo je da radno sposobni, pravi i zdravi ne treba ceo život da sisaju sa državne sise.


Ovo je zapravo interesantno za diskusiju...
Ako taj nezaposleni "radno sposoban" covek ode na taj prinudni rad onda njemu ne treba dati decji dodatak od 5000din (toliko je za dva deteta) vec platu jer je postao "zaposlen"
[ Ivan Dimkovic @ 22.10.2014. 19:08 ] @
Citat:

HeYoo: Pa i to je resavanje budzetskih problema od kraja. Ne gusi socijala budzet nego preglomazna i neefikasna birokratija.


Problem je definicija socijale. Ako se "drzavni posao" smatra za bolju zivotnu opciju onda ti je to, prakticno, jos jedan vid socijale.

Mislim da je cifra koji direktno (zaposleni) ili indirektno (clanovi porodice) zive od budzeta prilicno velika. Prava socijala, tj. oni na socijalnoj pomoci, su tu sigurno kap u moru, ali pojam "socijale" je prilicno rastegljiv. Ako je neko, prakticno, nesposoban za bilo sta drugo u zivotu osim da lupa pecate ili radi nesto sto mu "stranka" (koja god) nalaze, ta osoba je prakticno isto na socijali, samo sto se ne zove tako i glumi neko zaposlenje.

Na ove sa "drzavnim poslom" dodaj sve moguce i nemoguce agencije, javna preduzeca, drzavne firme ciji se posao sastoji skoro ekskluzivno od dilova sa drzavom, kojekakve parazitske firme koje sluze za isisavanje budzeta i sl...

[ Sceka @ 22.10.2014. 19:56 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
...
@Sceka, za ovu osobu - sumnjam. Kada je neko izuzetno politicki na jednoj strani "skale", u ovom slucaju na levoj, sumnjam da moze pri cistoj svesti odjednom da postane ekstrem na drugoj strani tek tako. Desava se to tu i tamo ali obicno se to jako dobro vidi kroz promene, a ne odjednom tek tako, iz utopija komunizma u nadnicenje dece.

Pa ja kazem "oni koji dobro poznaju doticnu osobu" a ti tu osobu ocigledno ni onako usput ne poznajes (sto je i logicno). BTW, cim je Sloba puk'o (bio je kod Slobe na vaznom mestu i imao veliku moc) odmah se preorijentisao na sredinu, odnosno bio neutralan neko vreme pa sto je vreme prolazilo prilagodjavao se maximalno svemu sto je jako. To sto si rekao u citiranom vazi za normalne ljude.

Inace, nisu sva javna preduzeca na drzavnoj sisi, ima ih koje drzava isisava i to poprilicno.


Pozdrav!
[ Darko Nedeljković @ 22.10.2014. 21:11 ] @
Citat:
bakara:
Ovo je zapravo interesantno za diskusiju...
Ako taj nezaposleni "radno sposoban" covek ode na taj prinudni rad onda njemu ne treba dati decji dodatak od 5000din (toliko je za dva deteta) vec platu jer je postao "zaposlen"

Postoje razne vrste "zaposlenja", naprimer radni odnos na neodredjeno vreme, radni odnos na odredjeno vreme, ugovor o povremenim poslovima, ugovor o delu... sada novi zakon o radu liberalizuje rad jos vise u odnosu na postojeci, u smislu da neko nekoga moze da angazuje da mu nesto zavrsi sat vremena mesecno i mi to mozemo da definisemo kao da je taj onda zaposlen, ili nezaposlen, jer je 99,5% mesecnog broja radnih sati besposlen... to je valjda jasno, sta se sad tu bavimo pitanjima lingvistike i terminologije radnog prava...

Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da je cifra koji direktno (zaposleni) ili indirektno (clanovi porodice) zive od budzeta prilicno velika. Prava socijala, tj. oni na socijalnoj pomoci, su tu sigurno kap u moru, ali pojam "socijale" je prilicno rastegljiv.

Pa na drzavnom poslu je oko 700-800 hiljada ljudi. Jos toliko prima kojekakva sledovanja od drzave (socijalnu pomoc, deciji dodatak, roditeljski dodatak, dodatak za tudju pomoc i socijalnu pomoc). Prave socijalne pomoci je ako se dobro secam nesto oko 200-250 hiljada. Jedino za tu pravu socijalnu pomoc si obavezan da se sa zadovoljstvom prihvatis motike/lopaet/grabulja kad god te lokalna samouprava pozove. Druga varijanta - doneses opravdanje od doktora da ne mozes da radis. Tu tacno pise do kad ne mozes ili ne mozes zauvek. Neces da radis i nemas opravdanje -> nema vise socijalne pomoci. Ja nemam nista protiv da kukate na losu/kriminalnu vlast, ali savest mi nalaze da budem korektan - sve ovo sto sam naveo nije doneo ni Vulin, a ni Vucic. To datira iz vremena tadica, mozda Kostunice, a ne bi me cudilo da je to tako jos od vremena Milosevica, da ne idemo sad dalje u proslost pa da trazimo i za Tita. Ovaj Vulin je u principu dosao na ideju da se organizuje malo vise tih javnih radova, a javnih radova je bilo i 2013. i 2012. i ranijih godina. Znam tacno jer sam pratio konkurse - drzava omogucava i privatnom licu/privatnoj firmi da organizuje javne radove, samo treba da napise plan i program javnih radova i prijavi se na konkurs. Drzava finansira radne sate za socijalne slucajeve, a ako se dobro secam organizatoru ostaje da im obezbedi samo sendvice, alat za rad i prevoz do mesta gde terba uredjivati javnu povrsinu. Da znate da sam par puta hteo da sednem i osmislim plan i program i iskesiram pare za iznajmljivanje autobusa i za sendvice za 50 ljudi, kako bih dao svoj doprinos dobrovoljnom odjavljivanju sa socijalne pomoci onih koji tamo nikada nisu ni trebali da budu prijavljeni.

Ono sto se ovom uredbom menja to je da ce opstinski sluzbenici pored prava da sednu i napisu po koji plan i program javnih radova (sto su oduvek imali) od sada verovatno imati i obavezu da to s vremena na vreme urade. Ako to zaista bude tako, a nadam se da hoce, gradjani Srbije ce uskoro malo manje imati osecaj da zive na deponiji, a malo vise da zive u evropskoj drzavi, tako da je korist visestruka.
[ branko tod @ 22.10.2014. 21:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
branko tod:
Citat:
Ivan Dimkovic:

Odselio sam se iz Srbije pre vise od 12 godina, vesti odatle ne pratim bar jedno 6-7 godina


Pa kako nam onda non stop prosvetljuješ vidike !


Sve sto cujem je ono sto se napise ovde. Ne znam o kakvom prosvetljivanju vidika pricas, samo konstatujem realnu cinjenicu da niko ne bi mogao ozbiljno da posumnja da osoba zakleti levicar koja nikad nista nije radila u zivotu (osim politicenja) promovise nekakvu radnu obavezu za decu.


Nije ti dobar izbor informisanja, ovde je prilično nerealna slika srbije. O tvojim etiketiranjima srbije ne bih ovom prilikom.

Osnovna stvar da je Sceka preneo " članak " iz " časopisa " koji zaebava sve redom i u kome Vulinove istinite izjave ima isto onoliko kao i snega
iz 2008 na Avali. Sceka je naivan napravio pometnju , a sad se smeje iz prikrajka i ćuti. Istinitost tog teksta je na nivou čuvenih članaka iz Čika,
čuvenog časopisa od pre četrdeset godina. Ako ti nije poznat članci su bili u fazonu primila sam pismo od dečka iz vojske i ostala u drugom stanju,
da li je to moguće ?
[ Darko Nedeljković @ 22.10.2014. 21:35 ] @
Evo, nadjoh tekst konkursa iz 2012:
http://semendria.com/konkurs-za-izvodenje-javnih-radova/
Sad vidim, drzava placa i prevoz, znaci organizatoru ostaje samo trosak za sendvice. A u slucaju da neko proba da se izvuce da ne ume sa lopatom/motikom/grabuljama, drzava placa cak i instruktore za obuku

Eto, u zivotu do sada nisam podrzavao Vulina, uvek sam imao dijametralno suprotno misljenje, ali jednostavno nisam od tih koji sebi izaberu stranu pa napadaju suprotnu sta god da radi, vec moram da podrzim ono sto je dobro.
[ branko tod @ 22.10.2014. 21:37 ] @
Znam neke Rome ( cigane ) sa Čubure koji drže tezgu na Kaleniću i primaju socijalnu pomoć.
[ bakara @ 22.10.2014. 21:49 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
bakara:
Ovo je zapravo interesantno za diskusiju...
Ako taj nezaposleni "radno sposoban" covek ode na taj prinudni rad onda njemu ne treba dati decji dodatak od 5000din (toliko je za dva deteta) vec platu jer je postao "zaposlen"

Postoje razne vrste "zaposlenja", naprimer radni odnos na neodredjeno vreme, radni odnos na odredjeno vreme, ugovor o povremenim poslovima, ugovor o delu... sada novi zakon o radu liberalizuje rad jos vise u odnosu na postojeci, u smislu da neko nekoga moze da angazuje da mu nesto zavrsi sat vremena mesecno i mi to mozemo da definisemo kao da je taj onda zaposlen, ili nezaposlen, jer je 99,5% mesecnog broja radnih sati besposlen... to je valjda jasno, sta se sad tu bavimo pitanjima lingvistike i terminologije radnog prava...

Nismo se izgleda razumeli...

Prakticno:
Znaci neko ko prima 2500din (koliko trenutno iznosi deciji dodatak) bi trebao negde da okopava neki korov par puta mesecno da bi dobio tih 2500din?

Ceo taj predlog bi imao smisao da ta socijalna pomoc ima neku realnu vrednost, a ovako vise vredi autobuski prevoz i taj (bilo kakav) rad od iznosa te socijalne pomoci.

Sto ce reci da ce drzava u principu jos i da zaradi na onome ko prima tu socijalnu pomoc ...znam da je smesno ali tako ispada.
[ Darko Nedeljković @ 22.10.2014. 21:51 ] @
@branko tod
Nema potrebe da izdvajamo pojedince, niti narocito da ih delimo po nacionalnoj pripadnosti - poznato je da je najsiromasniji deo zemlje dole jug Srbije, a najvise korisnika socijalne pomoci imamo u Vojvodini! Jasno je svima nama da polovina njih tamo realno ne bi trebala da dobija socijalnu pomoc, ali uklapaju se u zakonske uslove i nista im ne mozes! Jedino sto mozes je da ih pustih da se oni samo odjave, tako sto im neko organizuje javne radove sutra naprimer od 10 do 13h, za sta dobiju 3 evra, a tamo gde nelegalno rade izgube 20 evra. pa kad ih tako triput mesecno iscimas, sami ce da dodju i kazu "molim vas da me odjavite sa socijalne pomoci, meni se to vise uopste ne isplati"
[ Ivan Dimkovic @ 22.10.2014. 21:59 ] @
Citat:
branko tod:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
branko tod:
Citat:
Ivan Dimkovic:

Odselio sam se iz Srbije pre vise od 12 godina, vesti odatle ne pratim bar jedno 6-7 godina


Pa kako nam onda non stop prosvetljuješ vidike !


Sve sto cujem je ono sto se napise ovde. Ne znam o kakvom prosvetljivanju vidika pricas, samo konstatujem realnu cinjenicu da niko ne bi mogao ozbiljno da posumnja da osoba zakleti levicar koja nikad nista nije radila u zivotu (osim politicenja) promovise nekakvu radnu obavezu za decu.


Nije ti dobar izbor informisanja, ovde je prilično nerealna slika srbije. O tvojim etiketiranjima srbije ne bih ovom prilikom.

Osnovna stvar da je Sceka preneo " članak " iz " časopisa " koji zaebava sve redom i u kome Vulinove istinite izjave ima isto onoliko kao i snega
iz 2008 na Avali. Sceka je naivan napravio pometnju , a sad se smeje iz prikrajka i ćuti. Istinitost tog teksta je na nivou čuvenih članaka iz Čika,
čuvenog časopisa od pre četrdeset godina. Ako ti nije poznat članci su bili u fazonu primila sam pismo od dečka iz vojske i ostala u drugom stanju,
da li je to moguće ?


Ne znam da li si ti primetio, ali to je upravo to sto i ja kazem. Cak i da neko ne zna njuz.net, sto bi bilo cudno, tesko da moze da ne primeti salu.

Ne znam o kakvom "etiketiranju Srbije" pricas, ja sam pricao o izvesnoj osobi, predmetu ove teme i kako je apsolutno nemoguce da takva osoba moze da da takvu izjavu, sve kao odgovor na neke postove gde ljudi tvrde da vest nije toliko nerealna. Jeste nerealna, bez i da nemas pojma sta je njuz.net

Veze to sa "drzavom Srbijom" nema, vec je za*bancija na lik i delo jednog politicara karijeriste sa radnim stazom od 0 sekundi. Takvih ima svuda na ovom svetu, nisu oni nikakav "domaci specijalitet".
[ Darko Nedeljković @ 22.10.2014. 22:03 ] @
Citat:
bakara:
Prakticno:
Znaci neko ko prima 2500din (koliko trenutno iznosi deciji dodatak) bi trebao negde da okopava neki korov par puta mesecno da bi dobio tih 2500din?

Kombinacija socijalna pomoc - javni rad je zakonski regulisana, o tome pricamo ozbiljno.
Kombinacija deciji dodatak- javni rad je njuz.net, na tu temu se za'ebavamo.

Citat:
Ceo taj predlog bi imao smisao da ta socijalna pomoc ima neku realnu vrednost, a ovako vise vredi autobuski prevoz i taj (bilo kakav) rad od iznosa te socijalne pomoci.

Sto ce reci da ce drzava u principu jos i da zaradi na onome ko prima tu socijalnu pomoc ...znam da je smesno ali tako ispada.

Javni radovi su neprofitni radovi - sakupljanje smeca, podrezivanej korova, uredjivanje trave, sadjenje cveca... zarade nema. Ako pricamo o tome da li je drzavi jeftinije da daje pare nekom da tu uradi, ili da tom istom daje pare da sedi u hladovini + drugom daje pare da to uradi, onda je prva varijanta svakako isplativija, o tome nema sta da se prica. Medjutim, ono sto smo u praksi do sad imali je da drzava prvom daje pare da sedi u hladovini a to sto treba ne radi niko, a sve vreme ima puno zakonsko pravo da tog iz hladovine posalje da to odradi. To na prvi pogled jeste skuplje, jer kao sto kazes treba mu platiti i prevoz, ali poenta je u tome da od dvojice iz hladovine kad ih posaljes jedan kaze "ja ustvari imam od cega da se izdrzavam i nemorate mi ubuduce nista placati", pa u ukupnom zbiru drzava ostvari ustedu + ima obavljen posao od javnog znacaja.
[ Darko Nedeljković @ 22.10.2014. 22:12 ] @
A, evo i konkursa za 2011. godinu:
http://www.icr.rs/2011/01/19/j...e-sprovodenja-javnih-radova-2/

Bilo je toga i prethodnih godina/decenija, ali se ovi javni pozivi na internetu objavljuju tek par godina, pa ranije zato ne mozemo naci. Znaci, jedino ako je Vulin lobirao da se to tako regulise u vreme Milosevica, pa ga sad sa 20 godina zakasnjenja kritikujemo
[ bakara @ 22.10.2014. 22:39 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
bakara:
Prakticno:
Znaci neko ko prima 2500din (koliko trenutno iznosi deciji dodatak) bi trebao negde da okopava neki korov par puta mesecno da bi dobio tih 2500din?

Kombinacija socijalna pomoc - javni rad je zakonski regulisana, o tome pricamo ozbiljno.
Kombinacija deciji dodatak- javni rad je njuz.net, na tu temu se za'ebavamo.

To na njuz netu jeste zaje3ancija ali vulin jeste nesto slicno izjavio:

Citat:
Aleksandar Vulin
- Onaj ko je radno sposoban, a prima socijalnu pomoć, radiće za socijalnu pomoć i radiće ono što je u skladu sa njegovim znanjem, fizičkom spremom... i to će odredjivati Centar za socijalni rad - rekao je Vulin.

On je objasnio i da će ti centri potpisivati sporazume sa lokalnim samoupravom koja ima potrebu za takvom vrstom rada - košenje trave, održavanje groblja, čišćenje snega..

http://www.blic.rs/Vesti/Polit...i-ce-raditi-za-socijalnu-pomoc

Citat:
Darko Nedeljković: Javni radovi su neprofitni radovi - sakupljanje smeca, podrezivanej korova, uredjivanje trave, sadjenje cveca... zarade nema. Ako pricamo o tome da li je drzavi jeftinije da daje pare nekom da tu uradi, ili da tom istom daje pare da sedi u hladovini + drugom daje pare da to uradi, onda je prva varijanta svakako isplativija, o tome nema sta da se prica. Medjutim, ono sto smo u praksi do sad imali je da drzava prvom daje pare da sedi u hladovini a to sto treba ne radi niko, a sve vreme ima puno zakonsko pravo da tog iz hladovine posalje da to odradi. To na prvi pogled jeste skuplje, jer kao sto kazes treba mu platiti i prevoz, ali poenta je u tome da od dvojice iz hladovine kad ih posaljes jedan kaze "ja ustvari imam od cega da se izdrzavam i nemorate mi ubuduce nista placati", pa u ukupnom zbiru drzava ostvari ustedu + ima obavljen posao od javnog znacaja.


Sve bi to bilo u redu da socijalna pomoc vredi bar koliko si citirao u linku prethodnog posta iz 2011 godine:
Citat:
17.600,00 dinara uvećane za iznos pripadajućih poreza i doprinosa, za lica sa I i II stepenom stručne spreme


ali socijalna pomoc je danas daleko manja od ovih cifara...
Za te pare verujem da bi mnogi siromasni stvarno radili a ne cekali mesecno deciji dodatak od 2500din.

I na kraju ako neko radi, onda je on zaposlen i to nosi druge privilegije i prava.
[ Darko Nedeljković @ 22.10.2014. 23:05 ] @
Procitaj jos jednom sta sam napisao:
Kombinacija socijalna pomoc - javni rad je zakonski regulisana, o tome pricamo ozbiljno.
Kombinacija deciji dodatak- javni rad je njuz.net, na tu temu se za'ebavamo.

i potom procitaj sta je vulin izjavio, videces da se to odnosi na prvu varijantu koja je oduvek postojala.

Citat:
Sve bi to bilo u redu da socijalna pomoc vredi bar koliko si citirao u linku prethodnog posta iz 2011 godine:

Ne razumem kakve to ima veze. Sat rada je 115 dinara. Ako primas 115 dinara (teoretski), onda odradis jedan sat mesecno, a ako primas 115.000 dinara onda odradis 1.000 sati mesecno. Opet teoretski, mesec uopste nema toliko sati, a u praksi izracunas koliko sati drzava maksimalno moze traziti od tebe tako sto iznos podelis sa 115. Te 2011 je verovatno bilo tako regulisano da je minimalna zarada tolika, pa taman da si jedan sat radio, a sada minimalna zarada prakticno iznosi 115 dinara mesecno, pod uslovom da si angazovan za 1 sat rada.
Onaj ko bude obavljao javne radove 5 dana u nedelji po 8 sati, taj ce dobiti iznos slican tome iz 2011 ili veci, to nije sporno, ali ja licno ne smatram da je to potrebno, dovoljno je angazovati socijalne slucajeve na 3 sata dnevno i dati im njihovih 8.000 dinara, to je potpuno u skladu sa zakonom. Cak sklon sam misljenju i da je dovoljno pozvati ih 2-3 puta mesecno na po 3 sata i opet im dati njihovih 7.600 ili koliko vec bese, opet ce biti onih koji ce se dobrovoljno odreci daljeg primanja socijalne pomoci. Uostalom, nisu se ovi komentatori po sajtovima novina pobunili zasto se njima ne omoguci da rade vise, nego zasto bi radili i jedan sat u zivotu, kad su navikli da moze da se zivi bez ikakvog rada.
[ bachi @ 22.10.2014. 23:40 ] @
[ SlobaBgd @ 22.10.2014. 23:52 ] @
Nešto se pitam, neka mi odgovori neko ko se razume: da li je u uslovima koje neko treba da ispuni da bi primao socijalnu pomoć navedeno i to da je spreman i voljan da se odazove kad ga država pozove da radi? Ako to nije navedeno kao uslov, ne znam kakvo pravo ima država da uslovljava ostvarivanje nekog prava zahtevom da nosilac tog prava ispuni dodatne uslove. Ono, deca imaju pravo na školovanje, ali kad upišu školu, moraju da dolaze jedne subote u mesecu da kreče školu, inače gube pravo koje imaju. Ili, neko ostvari pravo na penziju, ali mora da čisti prostorije PUPS-a da bi dobijao ono na šta je već ostvario pravo.
[ Odin D. @ 23.10.2014. 01:58 ] @
Iz zakona o socijalnoj zaštiti:

Citat:
Član 80

Svako je odgovoran za zadovoljenje sopstvenih životnih potreba i potreba svoje porodice.

Pojedinac koji je sposoban za rad, u smislu propisa o radu i o penzijskom i invalidskom osiguranju, odnosno u smislu propisa o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, ima pravo i dužnost da učestvuje u aktivnostima koje omogućavaju prevazilaženje njegove nepovoljne socijalne situacije, odnosno u sprovođenju mera kojima se obezbeđuje njegova socijalna uključenost (u daljem tekstu: mere socijalne uključenosti).

Centar za socijalni rad može zaključiti sporazum sa korisnikom materijalne podrške o aktivnom prevazilaženju njegove nepovoljne socijalne situacije, koji sadrži aktivnosti i obaveze korisnika, kao i mogućnost umanjenja i prestanka prava na materijalnu podršku u slučaju neopravdanog neizvršavanja obaveza iz sporazuma (u daljem tekstu: individualni plan aktivacije).

Mere socijalne uključenosti propisuje Vlada.
Izgled i sadržinu individualnog plana aktivacije propisuje ministar nadležan za socijalnu zaštitu.


A evo i "mera socijalne uključenosti", svježe ispod čekića:

Citat:

Na osnovu člana 80. stav 4. Zakona o socijalnoj zaštiti („Službeni glasnik RS”, broj 24/11) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05 – ispravka, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 – US, 72/12, 7/14 – US i 44/14),


Vlada donosi:

U R E D B U
O MERAMA SOCIJALNE UKLjUČENOSTI KORISNIKA NOVČANE SOCIJALNE POMOĆI

Sadržina uredbe

Član 1.

Ovom uredbom propisuju se mere socijalne uključenosti.

Mere socijalne uključenosti

Član 2.

Mere socijalne uključenosti su aktivnosti koje omogućavaju prevazilaženje nepovoljne socijalne situacije korisnika novčane socijalne pomoći koji je sposoban za rad (u daljem tekstu: korisnik), u smislu propisa o radu, propisa o zapošljavanju, propisa o penzijskom i invalidskom osiguranju, propisa koji uređuju obrazovanje, propisa koji uređuju zdravstvenu zaštitu i propisa o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom i kojima se obezbeđuje njegova socijalna uključenost.
Vidovi aktivacije su:
1) obrazovanje uključivanjem korisnika u određeni obrazovni nivo (formalno obrazovanje),
2) sticanje znanja i veština putem organizovanja obuka, kurseva i sl. (neformalno obrazovanje),
3) zapošljavanje,
4) lečenje,
5) društvenokoristan rad, odnosno rad u lokalnoj zajednici.

.... itd..

Stupanje na snagu

Član 12.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.

05 Broj: 661-11987/2014
U Beogradu, 15. oktobra 2014. godine

V L A D A

PREDSEDNIK

Aleksandar Vučić


Tako da, ne se sekiraš bespotrebu, sve je po zakonu :)


Izvor: http://www.minrzs.gov.rs/lat/a...nosti-korisnika-novcane-pomoci
[ žutokljunac @ 23.10.2014. 05:10 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Jasno je svima nama da polovina njih tamo realno ne bi trebala da dobija socijalnu pomoc, ali uklapaju se u zakonske uslove i nista im ne mozes! Jedino sto mozes je da ih pustih da se oni samo odjave, tako sto im neko organizuje javne radove sutra naprimer od 10 do 13h, za sta dobiju 3 evra, a tamo gde nelegalno rade izgube 20 evra. pa kad ih tako triput mesecno iscimas, sami ce da dodju i kazu "molim vas da me odjavite sa socijalne pomoci, meni se to vise uopste ne isplati"


Upravo to što si napisao. Država hoće da se što više ljudi odjavi sa socijalne pomoći.
[ Darko Nedeljković @ 23.10.2014. 08:18 ] @
Citat:
žutokljunac: Upravo to što si napisao. Država hoće da se što više ljudi odjavi sa socijalne pomoći.

Da i ne znam zasto iko u tome vidi ikakav problem - ako se dosadasnjem korisniku isplati da se od nekog trenutka odjavi a to isto odgovara i drzavi, onda ne vidim zasto bi to smetalo tebi ili meni.

Ja sam za to da se skroz pojednostavi procedura prijavljivanja za socijalnu pomoc, da se ne desi da neko ostane gladan jer mu fali jedan papir, ali sa druge strane svakom ko zeli svojevoljno da se odjavi to pravo treba da bude zagarantovano i ostvarivo u roku od odmah :-)

Cak i da zakon nije takav kakav godinama i decenijama jeste, Srbija ima obavezu da zakone uskladjuje sa zakonima zemalja EU, a ovde mozete procitati kakav je zakon u jednoj od clanica evropske unije:
index.hr - tko-se-ne-odazove-na-javne-radove-gubi-socijalnu pomoc

U Hrvatskoj je ovaj zakon isto doziveo kozmeticke promene pocetkom 2014 godine, a javni radove je medjunarodna uprava redovno praktikovala u Bosni. Sve u svemu, mogu ljudi sa sklonoscu ka hladovini da se bune koliko hoce, ali sto bi rekao Dimkovic "u danasnjoj civilizaciji, elementarno ljudsko pravo je da ne umres od gladi ili zedji ili da se smrznes na ulici" ali nigde se ne pominje pravo na hladovinu/nerad. To pravo su ljudi skloni hladovini samo mislili da imaju, zato sto se slabo primenjiavo zakon, ali to je isto kao kao bi neko trazio da mu se dopusti da se dozivotno neometano bavi lopovlukom, zato sto prethodnih godina/decenija policija nije mnogo hvatala lopove, pa se on navikao na takav nacin zivota.

Na kraju krajeva, mozemo mi da filozofiramo o tome da li su u danasnjoj civilizaciji elementarna ljudska prava dobro definisana, ili bi trebalo da svaki covek ima ne samo hranu + pice + zimi grejanje, vec i pravo na hladovinu i meditiranje 24 sata 365 dana u godini. Ali ono sto je nedopustivo je da postavljamo ovde slike ulaza u koncentracione logore i pominjemo Srbiju u kontekstu fasizma, jer Srbija u ovom slucaju postupa upravo onako kako je normalno i pozeljno da postupa jedna moderna civilizovana drzava. A narocito je nekorektno da se od pola planete izdvoji jedan covek - Vulin, ma koliko on nama bio omrazen lik iz proslih vremena, a on apsolutno nista novo nije smislio.
[ bachi @ 23.10.2014. 08:32 ] @
Nije normalno da socijalna pomoć bude prisilan rad.

Dakle, osoba ili radi, ili prima socijalnu pomoć. Ne može i jedno i drugo.
[ dule_ns @ 23.10.2014. 08:36 ] @
Nije normalno da socijalnu pomoć za nezaposlenost prima osoba koja već radi ili osoba koja odbija da radi. Te osobe nisu nezaposlene.
[ bachi @ 23.10.2014. 08:46 ] @
Dule, slažem se, ali čemu biro za nezaposlene? Čemu služi ta institucija? Osobi koja radi na crno, a prima socijalnu pomoć ne možeš ama baš ništa, osim da se poveća nadzor, pa ako prima socijalnu pomoć od 10000 mesečno, a vozi novog Punta, onda tu svakako nešto smrdi.

Treba ponuditi ljudima posao u svojoj struci i to je ono što biro treba da radi. I ako odbije posao iz svoje struke, e onda treba da slede neke sankcije. Ali posla nema, osim tih javnih radova. A terati ljude na javne radove zarad socijalne pomoći od 2k - 10k je jedna strašna stvar i to ne sme da se radi. Neko spominje kroasane, otkada se mi to ugledamo na njih? Javni radovi treba dodatno da se plate, nevezano za socijalnu pomoć, jer je to nešto što je povremeno, jer u ovoj raspaloj državi se ništa ne gradi, osim krpljenja rupa na asfaltu.

Daleko veći problem su prekomeran broj zaposlenih po državnoj administraciji, nenormanal broj agencija, nenormalne plate po EPSu, Telekomu i ostalima, nenormalan broj poslanika u skupštini, nenormalna paralelna "vlada Vojvodine" i ostali sisači para, a ne crkavica od socijalne pomoći najsiromašnijim ljudima.

Crkvi, advokatima, zubarima da udare porez, a ne da pišaju po sirotinji.
[ Java Beograd @ 23.10.2014. 08:49 ] @
Citat:
bachi:Nije normalno da socijalna pomoć bude prisilan rad.
Dakle, osoba ili radi, ili prima socijalnu pomoć. Ne može i jedno i drugo.

Nije normalno da zdrav i prav, radno sposoban prima socijalnu pomoć. A ako je već tako, i ako mu država traži posao (jer on sam neće da traži posao) onda je normalno da taj: zdrav i prav, radno sposoban, ponekad nešto malkice uradi za državu od koje dobija socijalnu pomoć.

Neće to biti svaki dan po 16 sati, nego svega par puta godišnje, po osam sati dnevno, onda kad državi zatreba pomoć. Po meni ovo je sasvim fer sporazum !
[ Darko Nedeljković @ 23.10.2014. 09:03 ] @
Citat:
bachi:
Nije normalno da socijalna pomoć bude prisilan rad.

Dakle, osoba ili radi, ili prima socijalnu pomoć. Ne može i jedno i drugo.

Pre nego sto zapocnem bilo kakvu diskusiju sa tobom treba da se izjasnis - ako govoris o svojoj viziji buducnosti moderne civilizacije, onda mozemo da diskutujemo o tome da li bi bilo dobro ili lose da se to tako uredi do pocetka 22. veka. Ako pricamo o prethodnim i trenutnoj deceniji, onda moram da te ispravim i da kazem da je to sasvim normalno i u skladu sa trenutnim civilizacijskim dostignucima, s ispravkom da taj rad nije prisilan, vec sam biras da li ti rad odgovara ili ne, sa kvakom da je rad u paketu sa socijalnom pomoci. Hoces-neces, tvoj izbor. Svodi se na to da ako krce creva onda hoces, a ako imas mogucnost da se dobro najedes sa druge strane, onda neces, odgovarace ti da nastavis da lezis u hladovini. Da je tako kako ti pricas, onda je i moj rad prisilan, jer je uslov za dobijanje plate. Pravo na rad je zagarantovano ustavom srbije, pa je dosadasnja praksa da ljudima samo dajes novac da sede u hladovini a ne dajes im nista da rade protivustavna. U Srbiji, a i u svetu ima mnogo onih koji se rode, zive nekoliko decenija radno sposobni i umru a da nikada u zivotu nemaju ni jedan sat proveden na radu. Zar to nije nehumano i protivustavno? Primetio si sigurno koliko zakon poslednjih godina forsira preduzeca da moraju da zaposljavaju invalide? Na svakih ne znam koliko zaposlenih mora da dodje po jedan invalid. Sigurno se pitas zasto neki invalid da radi, a 800.000 potpuno radno sposobnih nema posao? Zasto nikada nisi digao svoj glas za pravo invalida, jer ako ikome onda njemu sleduje pravo da nista ne radi? Pa upravo zato sto je rad osnovna ljudska potreba, odrzava tkiva i organe u dobroj zdravstvenoj kondiciji, a sprecava i psihicke tegobe koje se javljaju zbog nemanja posla. Sticu se i nove vestine koje mozda sledece godine dovedu do mogucnosti pronalazenja bolje placenog posla. Drzava ima pravo da prisilno odrzava zdravlje stanovnistva u dobrom stanju, to ti je isto ono kad vozis auto a ne vezes pojas, drzava ima pravo da te tera da to radis, kako bi izbegla potrebu za tvojim eventualnim skupim lecenjem kad se zakucas u nesto. I tako dalje, nego prvo definisi da li ti govoris o viziji civilizacije u buducnosti ili tvrdis da se u Srbiji desava nesto sto je neuobicajeno i nenormalno?
[ dule_ns @ 23.10.2014. 09:15 ] @
Citat:
bachi:
Dule, slažem se, ali čemu biro za nezaposlene? Čemu služi ta institucija? Osobi koja radi na crno, a prima socijalnu pomoć ne možeš ama baš ništa, osim da se poveća nadzor, pa ako prima socijalnu pomoć od 10000 mesečno, a vozi novog Punta, onda tu svakako nešto smrdi.

Treba ponuditi ljudima posao u svojoj struci i to je ono što biro treba da radi. I ako odbije posao iz svoje struke, e onda treba da slede neke sankcije. Ali posla nema, osim tih javnih radova. A terati ljude na javne radove zarad socijalne pomoći od 2k - 10k je jedna strašna stvar i to ne sme da se radi. Neko spominje kroasane, otkada se mi to ugledamo na njih? Javni radovi treba dodatno da se plate, nevezano za socijalnu pomoć, jer je to nešto što je povremeno, jer u ovoj raspaloj državi se ništa ne gradi, osim krpljenja rupa na asfaltu.

Daleko veći problem su prekomeran broj zaposlenih po državnoj administraciji, nenormanal broj agencija, nenormalne plate po EPSu, Telekomu i ostalima, nenormalan broj poslanika u skupštini, nenormalna paralelna "vlada Vojvodine" i ostali sisači para, a ne crkavica od socijalne pomoći najsiromašnijim ljudima.

Crkvi, advokatima, zubarima da udare porez, a ne da pišaju po sirotinji.


Bachi u pravu si da postoje i drugi problemi, koji su možda i veći, ali ja zaista ne vidim nikakav problem moralne prirode u ovom predlogu. Tehnička izvedba može biti katastrofalna, ili nikakva (ovo drugo mi se čini verovatnije jer kontam da je ovo samo najnoviji mediski spin kojim naša trenutna vlast naduvava svoj balon vlasti) ali to ne znači da je predlog da ljudi sposobni za rad rade za novac koji već dobijaju loš.
[ bachi @ 23.10.2014. 09:15 ] @
Darko, ovo je forumu, dakle, iznose se mišljenja, dakle, lična mišljenja, dakle - moja vizija. :D

U Srbiji NEMA posla, jer da ga ima, ne bi bilo toliko nezaposlenih i još manje na socijalnoj pomoći. Slažem se, zloupotreba ima i to treba sankcionisati, ali nemoguće da su svih 800.000 ljudi najobičniji crvi koji neće da rade.

Kakav posao Srbija može da im obezbedi osim javnih radova koji ne postoje?

Pa čoveče, kada su bile poplave, Srbija nije imala dovoljno LOPATA, aman bre, o čemu pričamo, kakvi javni radovi.
[ Darko Nedeljković @ 23.10.2014. 09:18 ] @
Citat:
Neko spominje kroasane, otkada se mi to ugledamo na njih?

Ja pominjem, od kad su usli u EU. Oni su ono sto mi treba da postanemo za 20 godina.

Citat:
Javni radovi treba dodatno da se plate, nevezano za socijalnu pomoć...

Socijalna pomos se isplacuje kao razlika izmedju prihodovanih i zagarantoavnih sredstava, znaci ako je zagarantovano naprimer 7.600 dinara mesecno, a ti si odradio samo 1 sat od 115 dinara, bice ti isplaceno nedostajucih 7.485 dinara.
Ako si radio 100 sati, vec si inkasirao 11,500 i nema sta vise da ti se dodaje. To je tako definisano zakonom vec godinama/decenijama, a tebi ako se ne svidja ostaje samo da nadjes/osnujes stranku koja to menja, napravis stranku ciji je program da se dupliarju plate u drzavnoj sluzbi i da se dupliraju socijalna davanja i vec imas milion i po potencijalnih glasaca koji ti mogu doneti apsolutnu vecinu u parlamentu. Ako jos obecas i drzavni posao svakom kome ne odgovaraju uslovi rada kod privatnika, mozes da osvojis sva poslanicka mesta u skupstini :-)

Ovako, da nama na forumu pricas "znaet, zakon je poceo da se primenjuje pre 20 godina, a meni je danas poceo da ne odgovara, insistiram da ga hitno promene", to je prica trla-baba-lan-da-joj-prodje-dan.
[ Shadowed @ 23.10.2014. 09:21 ] @
Citat:
bachi: Pa čoveče, kada su bile poplave, Srbija nije imala dovoljno LOPATA, aman bre, o čemu pričamo, kakvi javni radovi.

Za pocetak, da prave lopate.
[ whitie2004 @ 23.10.2014. 09:48 ] @
Citat:
da se ne desi da neko ostane gladan ...

Iznosi socijalne pomoci su takvi da ce sigurno ostati gladan! Ako hoce da jede mora da vara, krade, svercuje, laze ... Ako ne vidis realnost na ulici dzabe ti sto filozofiras na foromu(nista licno ili uvredljivo!). Drustveno korisne akcije ne placa drzava nego opstine. A konkretno , u mojoj, opstina placa milione dinara javnom preduzecu da cisti, cupa, sadi, posumljava... To je stvarno socijalna pomoc u formi neke male plate. Od toga moze da se zivi, da nisi gladan. Za mene je ok traziti od takvog radnika da radi. Takodje je ok reci policajcu, lekaru, nastavniku ... da je ta njihova mala plata zapravo socijalna pomoc, ali da za nju moraju da rade a ne da strajkuju kad im se prohte. Ako nece - ima 800K ljudi na zavodu sto bi radili za tu socijalu.

Sto se realnosti i ulice tice - svakodnevno vidjate na stotine roma koji bez ikakve obaveze i nadoknade rade drustveno koristan rad sakupljanja sekundarnih sirovina. Tako da ako imate nesto visak para kao Darko, ne zamajavajte se sa formalnim zahtevima i papirologijom. Dovoljno je da pustite vest da placate rucak svakome ko koce da pomogne i docice previse dobrovoljaca. Cak i ako nemate te pare - kupite im ponekad kroasan, zasluzili su.

Uzgred privatno pitanje: jeste li vi svi ovde nezaposleni pa mozete u ovo vreme da divanite na internetu? Ili ste ipak placeni za svaki minut ovog vremena ...
[ Darko Nedeljković @ 23.10.2014. 10:21 ] @
Citat:
bachi:
Pa čoveče, kada su bile poplave, Srbija nije imala dovoljno LOPATA, aman bre, o čemu pričamo, kakvi javni radovi.

Ne treba drzava da ima lopate, objasnicu ti ukratko kako funkcionisu javni radovi...
drzava raspise konkurs, na koji se javljaju drustvene i privatne firme, kao i fizicka lica sa projektima sta treba da se uredjuje, zasto, gde, koliko sati. Drzava u zavisnosti od broja primljenih projekata, raspolozivog novca i broja korisnika socijalne pomoci po opstinama bira koje ce javne radove da podrzi, a koje nece. Organizator javnih radova nabavlja svu potreban alat + sendvice za radnike. Drzava placa dnevnice, prevoz i po potrebi instruktora za obuku.

E, sad kako je to funkcionisalo i kako se zloupotrebljavalo...
Svi naprave projekte takve da javni rad traje 6 meseci u kontinuitetu, npr. 180 sati po radniku mesecno, za sta radnik inkasira 20.700 dinara mesecno. Drzava izabere stranacki podobne podnosioce, koji onda izaberu stranacki podobne stvarno besposlene socijalne slucajeve koji zele da rade i niko i ne bude pozvan ko ne zeli i na kraju svi srecnii svi zadovoljni, a drzava po socijalnom slucaju za tih 6 meseci ima trosak veci za 90.000 dinara, pa nije ni motivisana da nesto mnogo podrzava javne radove, nego eto po malo, na kasicicu.

A kako bi trebalo da se regulise...
Osmisle se projekti ne za 180 sati mesecno po osobi, vec za 30 sati mesecno. Umesto jednog sa istim parama finansira se 6 projekata. Socijalni slucajevi se vise ne otimaju preko stranke za radno mesto, vec se uzimaju po redu sa liste. naprimer, radi se samo sredom, 7 sati dnevno. Ko evc ima posao na crno, ne moze da dobije sve srede slobodne, pa se odjavljuje sa socijalne pomoci. Takodje, onima koji imaju hektar povrtnjaka gube mnogo vise ako se ne bave time svake srede, pa se i oni dobrovoljno odjavljuju. Na kraju kad vidis efekat, sa paraam koje je drzava do sad izdvajala za jednog socijalnog slucaja na javnom radu, ti sada regulises vec naprimer 12 njih sa liste, od kojih 6 dodju da rade, a 6 se odjave. Od tih 6 kojih su se odjavili, drzava godisnje ustedi 400-500 hiljada dinara, sto je dovoljno da se plati mesec dana javnog rada za jos 100 ljudi, cime resavas pitanje njih 200 sa liste od kojih 100 prihvati da radi a 100 se odajvi cime stedis preko 7 miliona dinara i tako dalje prakticno bez ikakvog dodatnog troska dodjemo do naprimer podatka da 150.000 ljudi svake srede ide na javne radove, a drugih 150.000 se dobrovoljno odjavilo sa socijalne pomoci cime drzava ustedi neverovatnih 10 milijardi dinara, a trava oko puteva bude uredno podsisana, zbunje uklonjeno, cvece zasadjeno, nigde jednog pikavca da vidis.

Ja sam vise puta razmisljao, ali cu svakako naredne godine da probam da napisem projekat javnih radova za 50 ljudi za 30 sati u toku meseca. Sad racunam, vec u dvoristu imam alata za 11 ljudi - grabulje, lopatu, dve motike vecu i manju, dvoje makaze za grane, male jednorucne i velike etleskopske, dve metle, motornu testeru, trimer, asov, sekiru. Hocu da kupim razni alat za jos 39 ljudi, i da finansiram sendvice za njih - 25 hlebova i jedno 10-15 kg kojekakvog mesista/salama/kobasica/virsli, moze i rostilj da se potpali... to kosta jedno 7.000 dinara dnevno tj. nedeljno jer se radi samo sredom, ma ima da resim taj mesec da slupam 30.000 dinara na to, ali je to vredno zadovoljstva da podstaknem 50 ljudi da se dobrovoljno odjave sa socijalne pomoci i tako drzavi ustedim 4 miliona dinara godisnje. Cak mozda postoji mogucnost da ja budem instruktor za obuku pa dobijem platu za to i da cak i mene to zadovoljstvo ne kosta nista, ali to sad nije bitno, nek kosta kolko kosta.
[ ventura @ 23.10.2014. 10:25 ] @
Citat:
bachi
Treba ponuditi ljudima posao u svojoj struci i to je ono što biro treba da radi. I ako odbije posao iz svoje struke, e onda treba da slede neke sankcije. Ali posla nema, osim tih javnih radova.

Druže bachi, KPJ je mrtva odavno, a danas nije 1964 već 2014 godina. Posao u struci, šta ti to tačno znači? Da nađemo posao za sve istoričare umetnosti, diplomirane arheologe, lingviste arapskog, dipl. marksiste, turizmologe, profesore muzičkog... Na koju foru to zamišljaš?

Na stranu to što je na birou hiljade nezaposlenih lekara (negde sam pročitao cifru od 8 hiljada), a svake godine diplomira hiljadu novih... Pa gde je tu logika... Jel ne može fakultet da kaže, ok, ove godine nećemo upisati 1500 studenata, upisaćemo samo njih 30 najboljih genijalaca i to je to.. Profesori neće ostati bez posla, tih 30 genijalaca će dobiti najbolje moguće obrazovanje, i posle neće imati problem da nađu posao jer su najbolji.. A kad se situacija na birou raščisti, fakultet opet poveća kvote i to je to.

Ovako, biro prepun nezaposlenih, a fakulteti svake godine izbacuju na hiljade diplomaca koji mogu samo da se prijave na taj isti biro jer posla za njih nema.

Citat:
bachi
A terati ljude na javne radove zarad socijalne pomoći od 2k - 10k je jedna strašna stvar i to ne sme da se radi.

Ne, to je odlična stvar. Cilj toga nije da se ti ljudi teraju da rade za par hiljada dinara mesečno (mada, šta ima loše i u tome), nego da se oni koji rade na crno spreče da sede na dve stolice. Tako će se opterećenje socijalnog fonda smanjiti, pa će biti više novca za one kojima je pomoć zaista potrebna.

[Ovu poruku je menjao ventura dana 23.10.2014. u 11:47 GMT+1]
[ Java Beograd @ 23.10.2014. 10:42 ] @
Nisam znao da postoji struka "taksista", pa eto, hiljade i hiljade ljudi u Srbiji to radi, zarađuje i hrani porodice. I doprinosi budžetu, a ne tražei socijalnu pomoć.
Nisam znao da postoje struke "kontrolor u GSP", "agent za prodaju nekretnina", "raznosač pice", "berač malina", "noćni čuvar" i td. i td. Pa, eto ljudi rade i te poslove, zarađuju i hrane porodice.

Nemoćnima pomoći, vucibatine i lenštine naterati da rade ! Prevarante kazniti.
[ jablan @ 23.10.2014. 10:44 ] @
Problem rada na crno ne rešava se uslovljavanjem socijalne pomoći, jer je socijalna pomoć po definiciji bezuslovna (naravno pod uslovom da osoba nije zaposlena). Rad na crno rešava se adekvatnim zakonima i sprovođenjem istih.

Ako socijalnu pomoć usloviš radom, onda više nije u pitanju socijalna pomoć, već plata za prinudni rad.
[ ventura @ 23.10.2014. 10:48 ] @
Citat:
jablan
Ako socijalnu pomoć usloviš radom, onda više nije u pitanju socijalna pomoć, već plata za prinudni rad.

Kakav sad pa prinudni rad? Jel neko nekoga puškom tera na taj prinudni rad? Ako nećeš da radiš, nema problema, sedi kući i uživaj...
[ bachi @ 23.10.2014. 11:00 ] @
Pa ako nećeš da radiš, nema problema, nema ni socijalne pomoći. Dakle, imaš 50 - 60 godina, zdravstveno se ono - klackaš, a ti sad lepo lopatu koju će da ti obezbedi oni iz Darkovog kilometarskog posta i udri.

Drugo, pošto siromašni ljudi vole da se kote, sada će lepo otac i majka da idu da rade sa lopatama, a njihovo osmoro dece će ići gde? U vrtić? Aaaa, pa vrtić košta. Pa onda mora i vrtić onda da bude besplatan za tu decu (ili deca isto treba da rade?), a onda dok država poplaća vrtić toj deci (jer takva deca zauzimaju mesta onoj deci čiji bi roditelji plaćali vrtić) i onda dođe skuplja dara nego mera.

Ne možete sve da posmatrate crno na belo gospodo, uvek tu ima i nijansi.

Socijalna pomoć treba da bude bezuslovna i tu nema diskusije. KRITERIJUMI prema kojima neko postaje korisnik socijalne pomoći treba da budu pooštreni i strogo kontrolisani.

@Ventura i ostali, ovo oko struke ste u pravu, ali ne možete da očekujete od fakulteta da ne prima nove učenike, jer učenik=novac. A to što bi svako da bude pr menaĐer, marketing mag, ekonomski guru i ostali lezilebovići, a niko neće da bude hebeni majstor, to je druga priča.

Ko normalan u zemlji Srbiji može da upiše istoriju umetnosti, arheologiju, fon, ekonomski fakultet, to mi nikad neće biti jasno.

Koje god da ste struke (osim IT, ali mahom programiranje), u ovoj zemlji NEMA posla. Država je pukla, para nema, kasa je prazna, sad smišljaju na koje sve načine da ogule i ovo mizerno malo para što narod ima. Ogulili su srednju klasu, ona više ne postoji, sad ostaju siromašni i evo kako da ogule njih, jer ako uvedu uredbu da moraš da radiš da bi primao socijalnu pomoć, a posla nema, onda ne možeš da radiš, tako da nema ni pomoći.

Sve je osmišljeno da se u potpunosi uništi ovaj narod.
[ Darko Nedeljković @ 23.10.2014. 11:18 ] @
Citat:
Sto se realnosti i ulice tice - svakodnevno vidjate na stotine roma koji bez ikakve obaveze i nadoknade rade drustveno koristan rad sakupljanja sekundarnih sirovina. Tako da ako imate nesto visak para kao Darko, ne zamajavajte se sa formalnim zahtevima i papirologijom. Dovoljno je da pustite vest da placate rucak svakome ko koce da pomogne i docice previse dobrovoljaca. Cak i ako nemate te pare - kupite im ponekad kroasan, zasluzili su.

Nije bas da je bez ikakve nadoknade, sve se to kupuje, a cene su od nekoliko dinara po kilogramu za papir, do nekoliko stotina dinara za bakar i aluminijum. Sve u svemu, oni dnevno sakupe toga za barem hiljadarku ako ne vise i slazem se da oni nemaju nikakav problem sa tim da ih neko pozove na placeni javni rad 3-4 puta mesecno. Oni koji sa tim imaju problem su ili zakleti protivnici bilo kakvog rada, ili sitni lopovi koji za 10 minuta zarade takvu dnevnicu, ili oni koji rade na crno. Evo, pre godinu dana odem kod komsija, kaze komsinica hoce da napusti posao na kom radi vec godinu dana legalno na celu platu idu doprinosi, kaze nasla isti takav posao, ista tolika plata, samo na crno. Pitam je ko je ovde lud i kako njoj odgovara da joj ne tece staz, a ona mi potanko objasni kako ako radi na crno onda ima prvo pare od biroa 3 meseca, pa potom socijalnu pomoc 9 meseci godisnje, pa neke pakete hrane, pa jeftiniju struju, pa za decu jeftiniji vrtic... sracuna ona meni da je to nesto tipa 150 evra mesecnih povoljnosti ako se radi na crno. Muz gradjevinac, u zivotu nema ni jednog dinara zvanicnih prihoda, zna se kako oni rade, koliko dnevnica, toliko na ruke i nikakve suvisne papirologije. U kucu kad udjes, ono granitne ploce metar sa metar, plazna televizor 40 inca, nova kuhinja 1.000 evra + uredjaji, sve neuporedivo bolje nego kod mene. Pitam sta ako neko dodje pa im to proveri, a ona mi pokaze malu oronulu kucicu od 30 kvadrata na ulazu u dvoriste u kojoj zivi muz njenog oca, kaze jedino je ta kuca uknjizena, formalno ona, muz i dvoje dece zive sa njegovim ocem invalidom u tih 30 kvadrata, gde formalno zivi i njegov brat sa zenom i detetom, brat takodje gradjevinac, bratova zena takodje radi na crno. Gledam oko sebe, osmoro ljudi na ledjima poreskih obveznika na jednom mestu, a samo taj deda penzioner-invalid, mada se bez problema krece i brine o sebi, vozi bicikl sa 3 tocka, a pored invalidske penzije ima i taj dodatak za tudju pomoc... I sta sad, da odem i prijavim to, verovatno je sve "muljanje u skladu sa propisi" a ja cu samo da se posvadjam i napravim sebi problem. E, ali zato kad vam stigne poziv za javne radove na leto, u jeku gradjevinske sezone dok obe zene moraju na posao, ima da gledam dobrovoljno odjavljivanje 4 osobe sa socijalne pomoci sa velikim zadovoljstvom. Da me pogresno ne razumete, nije u fazonu "nek komsiji crkne krava" vec samo iz razloga da umanjim sebi osecaj magarca zbog cinjenice da sam od pocetka godine uplatio na ime poreza i doprinosa par stotina hiljada dinara i da me bude manje sramota da kazem nekom strancu u kojoj drzavi zivim.
[ Darko Nedeljković @ 23.10.2014. 11:43 ] @
Citat:
ventura: Na stranu to što je na birou hiljade nezaposlenih lekara (negde sam pročitao cifru od 8 hiljada), a svake godine diplomira hiljadu novih... Pa gde je tu logika... Jel ne može fakultet da kaže, ok, ove godine nećemo upisati 1500 studenata, upisaćemo samo njih 30 najboljih genijalaca i to je to.. Profesori neće ostati bez posla, tih 30 genijalaca će dobiti najbolje moguće obrazovanje, i posle neće imati problem da nađu posao jer su najbolji.. A kad se situacija na birou raščisti, fakultet opet poveća kvote i to je to.

Da, slazem se potpuno sa venturom, s tim da bih rekao da je situacija jos crnja - recimo sveze diplomranog nezaposlenog nastavnog kadra imamo tacno onoliko koliko i zaposlenih ucitelja/nastavnika/profesora. I sta imamo - sa jedne strane postojeci strajkuju, traze da im se ne smanjuje plata, a sa druge mozemo sve da ih smenimo bez da nam ijedan fali. Pa sta koji moj strajkujete - ako vam ne odgovara plata kakvu nudi drzava, slobodno se oprobajte u privatnom biznisu. A vi tek diplomirani neceet na javne radove, vase znanje vredi mnogo vise? E, pa gospodo, onda izvolite naci sebi posao ili otvoriti privatne firme pa zaraditi milione ako ste za to sposobni. Tesko je priznati - vase znanje vredi 0 dinara dok ne dobijete bolju ponudu. Zato - ili lopatu u sake, ili se odjavite sa socijalne pomoci pa zaradite sebi onoliko koliko vredite. Otici cete u inostranstvo gde vas cene? Slobodno. Meni se povraca kad cujem kojekakve kenjarije tipa "odliv mozgova" - jasno je da nam toliko mozgoav ne treba ni u ovom trenutku ni u blizoj buducnosti, pa putuj igumane, ne brini za manastir. Ili tako, ili se pomiri sa cinjenicnim stanjem i postuj drzavu koja ti omogucuje da jedes to malo hleba sto se moze kupiti za 7600 dinara mesecno.

Citat:
Problem rada na crno ne rešava se uslovljavanjem socijalne pomoći, jer je socijalna pomoć po definiciji bezuslovna (naravno pod uslovom da osoba nije zaposlena).

Naprotiv, postoji citava lista uslova koju moras ispuniti da bi dobio socijalnu pomoc. Evo skracene liste uslova za radno sposobne osobe:
Uslovi za radno sposobne osobe

Pravo na novčanu socijalnu pomoć može ostvariti i radno sposobna osoba:

ako se nalazi na školovanju ili osposobljavanju za rad;
ako se vodi na evidenciji nezaposlenih, a nije odbila ponuđeno zaposlenje ili stručno osposobljavanje;
ako joj je prestao radni odnos, ali ne njenom voljom, saglasnošću ili krivicom (zbog disciplinske ili krivične odgovornosti), osim ako je od prestanka rada proteklo godinu dana ili je po prestanku radnog odnosa nastupila nesposobnost za rad;
ako se sama stara o svom detetu sa smetnjama u razvoju, tako da ne može da bude radno angažovana.

Ukoliko neki radno sposobni član porodice ne ispunjava ove uslove, pravo na pomoć neće se priznati ni drugim radno sposobnim članovima te porodice, već samo onima koji su nesposobni za rad.


Citat:
Socijalna pomoć treba da bude bezuslovna i tu nema diskusije. KRITERIJUMI prema kojima neko postaje korisnik socijalne pomoći treba da budu pooštreni i strogo kontrolisani.

Slobodno osnuj stranku, imaces mnogo istomisljenika. Ma sta koji moj kriterijumi - svakom od onog ko se juce rodio do najstarijeg drzavljanina po jedna prosecna plata mesecno i svi ima da glasaju samo za tebe. Sistem vec isproban ovde i radi, ti ga sad jos samo dovedes do savrsenstva

Citat:
Sve je osmišljeno da se u potpunosi uništi ovaj narod.

To! Ta retorika! Registruj stranku, evo ja cu simbolicno da ti budem clan broj 1
[ axone @ 23.10.2014. 12:03 ] @
Slažem se da treba uvesti red u domenu socijalne pomoći, ali kako?
Na papiru lepo izgleda: ovi što stvarno ne mogu da rade neka ostanu na socijali a ovi što su sposobni neka idu da rade.
Ali to nije baš tako jednostavno, ima tu dosta nijansi i povezanih stvari o kojima najpre treba promisliti.

Kao onomad kad su uveli radno vreme 7:30 pa su kasnije uvideli da moraju i vrtiće da vremenski tewakuju spram toga.

A drastični slučajevi kao ovaj o kom je pisao Darko su samo to - drastični slučajevi, ekstremi.
Statistički su nebitni, ali zato na običnog čoveka(bez obzira na intelektualni razvoj/obrazovanje) izuzetno jako utiču i negde
u pozadini se stvara slika da su u stvari svi korisnici socijalne pomoći isti takvi, sa plazmama i granitom i da to treba saseći po kratkom postupku.

Stvarnost je, mislim, dosta drugačija, a o motivima zašto se to sada radi, da li je skretanje pažnje ili nešto drugo/treće...
Ako je verovati ovom članku ove godine će stranke dobiti 5 miliona evra više nego prošle, nije loše na ovu krizu:
Citat:
Upravo sada, kada se građanima smanjuje i ono malo crkavice, a i socijalna pomoć koja treba da se „odradi“, strankama će se rebalansom budžeta isplatiti 5 miliona evra! U ovoj godini strankama je trebalo da pripadne 1.293.600.000 dinara, a rebalansom će dobiti 1.941.428.000 dinara, što je za 647,8 miliona dinara više.

Stranačka kasica prasica

[ Darko Nedeljković @ 23.10.2014. 12:25 ] @
Citat:
A drastični slučajevi kao ovaj o kom je pisao Darko su samo to - drastični slučajevi, ekstremi.

Ja sam upravo sklon misljenju da nisu u pitanju ekstremi, evo i zasto...
Opisanih osmoro su sa moje severne strane. sa juzne strane, prva kuca do mene, komsije koje imaju kamion, tri traktora, dva automobila i par hektara povrtnjaka. Dnevno prodaju 200kg povrca na pijaci a iznasli su zakonske mogucnosti da se formalno podele u dve kuce od kojih se na jednu vodi sva imovina i prihodi a na drugu nista. Sa zapadne strane ima jedno izdvojeno naselje, 30-ak kuca, preko sto ljudi, medju kojima apsolutno ne opstoji osoba koja ima 1 dinar legalnih prihoda. Opstina im nudila besplatno zemlju da zaseju neko povrce, nisu hteli, a iz moje baste kradu povrce. Neka kradu, nisam takav da zelim ja da imam a drugima ne dam. problem je sto povremeno ukradu i kablove za telefon/struju jednom i meatlnu konstrukciju na kojoj je tarfostanica. Tako kad najvise imam posla, po 2-3 dana ne mogu da radim. Dvaput sam bacio po pun zamrzivac povrca, sve sto sam za celu zimu spremio, propalo da bi neko pretopio bakar. Plus svako malo odavle garazu i odnesu sve sto je vredno - u nekoliko navrata, nezavisno jedno od drugog ostao sam bez original Hilti T75 busilice, 2 elektromotorna triimera, invertorskog aparata za zavariavnje od 250A, a sitne busilice, brusilice, slajferice i ostale cirkulare vredne 50-ak evra svaki necu ni da nabrajam. Jednom su mi nudili i da mi prodaju u pola cene to sto su mi prethodno ukrali.
- Dobro ljudi, zasto?
- Nemamo sta da jedemo.
- A zasto necete da radite?
e tu vec nema odgovora, kradja je avantura, adrenalin, sta li vec...

Moja kuca je na kraju naselja, sa juzne strane nema kuca, inace uopste ne sumnjam da bi i tamo ziveli ljudi koji neopravdano primaju socijalnu pomoc. Ako ti mislis da su to sve pojedinacni slucajevi koji ne uticu na statistiku, onda nemam sta vise da ti kazem.
[ Java Beograd @ 23.10.2014. 12:30 ] @
Izdvajanje iz budžeta za poliitičke partije po godinama:

2011 – 856,78 miliona din
2012 – 926,97 miliona din
2013 – 1,067 milijardi din
2014 – 1,940 milijardi din

Mašala !
[ bachi @ 23.10.2014. 12:38 ] @
Kao što rekoh, pišanje po sirotinji.

Šta će biti bolje po državu i njen budžet? Ovo pišanje po sirotinji ili da se naplate ovakvi dugovi? http://www.poreskauprava.gov.r...ka-na-dan-30062014-godine.html

Da li vi shvatate da je mojoj tročlanoj porodici sa oko ~100.000 primanja mesečno postaje neizdrživo, jer mi četvrtina ide na raznorazne namete i dažbine, ne računajući PDV od 20%? Pa kako je tek onda ljudima koji imaju platu 15000-25000. Pa i njima treba socijalna pomoć, a kamoli nezaposlenima.

Ajde malo u pauzi između krkanja kavijara i pohovanog pande probajte da zamislite sebi život sa toliko malo para.

Ne može. Bolje mu je da prima tu bednu crkavicu od socijalne pomoći i da radi nešto malo sa strane ako ima posla, mada posla NEMA, nego da radi za 15000 dinara mesečno (koliko JESTE plata južnije od Beograda).

Sada ako tim ljudima uzmete i tu socijalnu pomoć, pocrkaće od gladi ili će jednostavno da krenu da otimaju i povratak u devedesete. I to nije retorika za osnivanje stranke, već logika.

Ako ja nešto nemam ili imam vrlo malo i to malo pokušaš na silu da mi otmeš, odvrnuću ti šiju.

Sve se u ovoj zemlji naopako radi. Prvo se sređuje prihodna strana i na toj strani se gleda da bude maksimalna naplata poreza, a kao što se vidi na sajtu poreske uprave, to je daaaaaaaaaaleko od toga, a onda se neposredno i sređuje rashodna strana gde se prvo otpušta višak zaposlenih u državnoj administraciji, ukidaju agencije za sve i svašta, smanjuje broj poslanika, ministara, pomoćnika ministara, pomoćnika pomoćnika ministara i drugo. I šta koji K zaposleni u EPSu, vodovodu i Telekomu na rukovodećim mestima treba da imaju onolike plate? Dokle bacanje u bunar novca za Kosovo, za Fijat, za Etihade i ostale "poslove godine"? Pa onda finansiranje političkih partica, SPC, obezbeđenja rođaka funkcionera... Ma bre!

A pre svega toga treba da proradi sudstvo u ovoj zemlji, jer zakonodavna vlast ne postoji (jer da postoji, ne bi bilo ovoliko poreskih dužnika).

Ali ne, najlakše je podići cenu komunalija, podići poreze na imovinu za 100 - 800%, smanjiti plate i penzije, ukinuti porodiljama pravo na 100% bolovanja, pustiti maltene vojsku u autobuse da kontrolišu švercere, a pošto ni to nije dovoljno (niti može biti dovoljno), e onda hebi stoku do kraja i uzmi mu sve što ima.

I još jednom, ovo nije nikakva retorika, ovo je nešto što se dešava, a poslodavcima poput Venture normalno da odgovara što jeftinija radna snaga, kako bi umesto 2 imali 3 privatna aviona.
[ Darko Nedeljković @ 23.10.2014. 12:38 ] @
Jasno, nego to dvoje bi terbalo posmatrati nezavisno jedno od drugog:
- pravednija raspodele socijalne pomoci uz ustedu je dobra stvar i to treba podrzati
- rasipanje para na stranke je losa stvar i to treba kritikovati
[ Shadowed @ 23.10.2014. 14:03 ] @
Citat:
bachi:
Šta će biti bolje po državu i njen budžet? Ovo pišanje po sirotinji ili da se naplate ovakvi dugovi? http://www.poreskauprava.gov.r...ka-na-dan-30062014-godine.html

Nije bitno koje je od ta dva bolje nego da su oba dobra.


Citat:
bachi: Da li vi shvatate da je mojoj tročlanoj porodici sa oko ~100.000 primanja mesečno postaje neizdrživo, jer mi četvrtina ide na raznorazne namete i dažbine, ne računajući PDV od 20%? Pa kako je tek onda ljudima koji imaju platu 15000-25000. Pa i njima treba socijalna pomoć, a kamoli nezaposlenima.

Ajde malo u pauzi između krkanja kavijara i pohovanog pande probajte da zamislite sebi život sa toliko malo para.

Ne može. Bolje mu je da prima tu bednu crkavicu od socijalne pomoći i da radi nešto malo sa strane ako ima posla, mada posla NEMA, nego da radi za 15000 dinara mesečno (koliko JESTE plata južnije od Beograda).

Sada ako tim ljudima uzmete i tu socijalnu pomoć, pocrkaće od gladi ili će jednostavno da krenu da otimaju i povratak u devedesete. I to nije retorika za osnivanje stranke, već logika.

Pa, nece im biti uzeta socijalna pomoc. Radno sposoban ce se ili zaposliti ili raditi za tu pomoc. Ali nece moci da radi na crno i prima soc. pomoc, da ne radi nista a moze i prima soc. pomoc i sl. sto i ne treba da moze.

Citat:
bachi:Ajde malo u pauzi između krkanja kavijara i pohovanog pande probajte da zamislite sebi život sa toliko malo para.

Nema potrebe da zamisljam, dovoljno je i da se prisetim.
[ dava @ 23.10.2014. 14:22 ] @
Pada mi na pamet da ti što su na foru dobili socijalnu pomoć, su za razliku od prave sirotinje puni raznoraznih fora pa će tako naći i foru da izbjegnu odlazak na društveno korisni rad.
[ Homer J. Simpson @ 23.10.2014. 14:36 ] @
Citat:
ventura:
Na stranu to što je na birou hiljade nezaposlenih lekara (negde sam pročitao cifru od 8 hiljada), a svake godine diplomira hiljadu novih... Pa gde je tu logika... Jel ne može fakultet da kaže, ok, ove godine nećemo upisati 1500 studenata, upisaćemo samo njih 30 najboljih genijalaca i to je to.. Profesori neće ostati bez posla, tih 30 genijalaca će dobiti najbolje moguće obrazovanje, i posle neće imati problem da nađu posao jer su najbolji.. A kad se situacija na birou raščisti, fakultet opet poveća kvote i to je to.

Ovako, biro prepun nezaposlenih, a fakulteti svake godine izbacuju na hiljade diplomaca koji mogu samo da se prijave na taj isti biro jer posla za njih nema.

E i ti si neki biznismen ...
Pa ako upisu 30 umesto 1500 fax ce imati daleko manje prihode (polaganje prijemnog , upis , pa prijave ispita , overe semestra , upis godina , potvrde , takse , ...) a profesori ce imati iste plate.
Jedino mozda malo ustede na struji i grejanju ali mnogo manje nego sto izgube manjim brojem studenata.

Da ne ulazimo u to sta bi radili tih 1470 kad ne studiraju a posla nema.
Zapalili napolje odmah posle srednje (verovatno najpametnije) , bacili se u kriminal ili krenuli na utakmice (ali jbg , nema vise mesta ni na tribinama) a nocu kamenje pa po pekarama
[ whitie2004 @ 23.10.2014. 14:42 ] @
Citat:
E, ali zato kad vam stigne poziv za javne radove na leto ...

Jao Darko ... ti definitivno nisi odavle... Kao da si Ivanov komsija Nemac!
Stvarno verujes da ce taj tvoj komsija otici na te radove? Mislis da nece umeti da se snadje? Po tvojoj prici ne izgledaju mi bas smotani. A veruj mi, nikakav problem srediti to. Za 100g kafe mozes dogovoriti sa sluzbenicom da te pozove kada tebi odgovara, ili srediti da je neko pozove i pita - sto bre zezas onog coveka, to je izbeglica sa Kosova, partijski kadar ... ili doneti bolovanje (tu ti i ne treba kafa), javiti da imas neki drugi izgovor, ili ne javiti nista - advokat strajkovao pa vam nije javio. A prvo i pre svega - stvarno verujes da ce biti love za javne radove?
[ bakara @ 23.10.2014. 14:46 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
A kako bi trebalo da se regulise...
Osmisle se projekti ne za 180 sati mesecno po osobi, vec za 30 sati mesecno. Umesto jednog sa istim parama finansira se 6 projekata. Socijalni slucajevi se vise ne otimaju preko stranke za radno mesto, vec se uzimaju po redu sa liste. naprimer, radi se samo sredom, 7 sati dnevno. Ko evc ima posao na crno, ne moze da dobije sve srede slobodne, pa se odjavljuje sa socijalne pomoci. Takodje, onima koji imaju hektar povrtnjaka gube mnogo vise ako se ne bave time svake srede, pa se i oni dobrovoljno odjavljuju. Na kraju kad vidis efekat, sa paraam koje je drzava do sad izdvajala za jednog socijalnog slucaja na javnom radu, ti sada regulises vec naprimer 12 njih sa liste, od kojih 6 dodju da rade, a 6 se odjave. Od tih 6 kojih su se odjavili, drzava godisnje ustedi 400-500 hiljada dinara, sto je dovoljno da se plati mesec dana javnog rada za jos 100 ljudi, cime resavas pitanje njih 200 sa liste od kojih 100 prihvati da radi a 100 se odajvi cime stedis preko 7 miliona dinara i tako dalje prakticno bez ikakvog dodatnog troska dodjemo do naprimer podatka da 150.000 ljudi svake srede ide na javne radove, a drugih 150.000 se dobrovoljno odjavilo sa socijalne pomoci cime drzava ustedi neverovatnih 10 milijardi dinara, a trava oko puteva bude uredno podsisana, zbunje uklonjeno, cvece zasadjeno, nigde jednog pikavca da vidis.

Ja sam vise puta razmisljao, ali cu svakako naredne godine da probam da napisem projekat javnih radova za 50 ljudi za 30 sati u toku meseca. Sad racunam, vec u dvoristu imam alata za 11 ljudi - grabulje, lopatu, dve motike vecu i manju, dvoje makaze za grane, male jednorucne i velike etleskopske, dve metle, motornu testeru, trimer, asov, sekiru. Hocu da kupim razni alat za jos 39 ljudi, i da finansiram sendvice za njih - 25 hlebova i jedno 10-15 kg kojekakvog mesista/salama/kobasica/virsli, moze i rostilj da se potpali... to kosta jedno 7.000 dinara dnevno tj. nedeljno jer se radi samo sredom, ma ima da resim taj mesec da slupam 30.000 dinara na to, ali je to vredno zadovoljstva da podstaknem 50 ljudi da se dobrovoljno odjave sa socijalne pomoci i tako drzavi ustedim 4 miliona dinara godisnje. Cak mozda postoji mogucnost da ja budem instruktor za obuku pa dobijem platu za to i da cak i mene to zadovoljstvo ne kosta nista, ali to sad nije bitno, nek kosta kolko kosta.

I onda tebi socijalno posalje 50 ljudi koji primaju deciji dodatak od 2500din da cupaju korov kod tebe u dvoristu... i pritom jedan od njih padne i slomi nogu, ti si odgovoran za njega (ili drzava svejedno) a on je pritom privremeno zaposlen i ima pravo na bolovanje i zdravstveno.
Na bolovanju provede par meseci i koliko onda to kosta zarad ustede od 2500din?

Druga stvar je sto je poznata cena minimalne zarade i koja se odnosi na bilo kakav rad...i ona je mnogo veca od iznosa socijalnog primanja.

Cela ta prica o angazovanju ljudi koji su na teretu socijalnih davanja bi imala logike da ta socijalna primanja nisu reda velicine 2-7000din i vise je zamazivanje ociju nego da od toga neko stvarno moze da zivi.



[ Odin D. @ 23.10.2014. 14:50 ] @
Citat:
Homer J. Simpson
Da ne ulazimo u to sta bi radili tih 1470 kad ne studiraju a posla nema.

Ajde ipak da ulazimo:

Citat:
Homer J. Simpson: Zapalili napolje odmah posle srednje (verovatno najpametnije)

Odlično, više posla za autoprevoznike, novi autobusi, nova radna mjesta za šofere, konduktere, servisne službe, dodatni prihodi za autobuske stanice i restoranska stajališta pored puta. Zatim isto to za avionski saobraćaj. Poslije bi slali pare iz inostranstva svojima kući, devizni priliv i tako to...

Citat:
Homer J. Simpson: bacili se u kriminal ili krenuli na utakmice (ali jbg , nema vise mesta ni na tribinama)

Odlično, biće potrebno još policajaca i inspektora, dakle nova radna mjesta, još zatvora (građevina, zidanje, proizvodnja bodljikave žice, nova radna mjesta za stražare itd.) više prodatih karata za utakmice, znači bolji fudbal, više redara itd...

Citat:
Homer J. Simpson: a nocu kamenje pa po pekarama

Odlično, znači više posla za stakloresce, osiguravajuće kompanije, još pekara - jer dok se jedne popravljaju druge treba da rade, znači još radnih mjesta za pekare, prodavce peciva itd...

Eto vidiš da je to dobro.
[ ventura @ 23.10.2014. 15:03 ] @
Citat:
Homer J. Simpson
Zapalili napolje odmah posle srednje (verovatno najpametnije)

A rešenje je da bacimo pare na njihovo školovanje, pa da zapale preko kao školovan kadar?
[ Homer J. Simpson @ 23.10.2014. 15:07 ] @
Resenje je da se sredi sistem pocevsi od vrha do dna a ne obrnuto.
Od ta 2 , VSS ili SSS nezaposleni se ne zna sta je gore.

Citat:
Odin D.:
Citat:
Homer J. Simpson
Da ne ulazimo u to sta bi radili tih 1470 kad ne studiraju a posla nema.

Ajde ipak da ulazimo:

Citat:
Homer J. Simpson: Zapalili napolje odmah posle srednje (verovatno najpametnije)

Odlično, više posla za autoprevoznike, novi autobusi, nova radna mjesta za šofere, konduktere, servisne službe, dodatni prihodi za autobuske stanice i restoranska stajališta pored puta. Zatim isto to za avionski saobraćaj. Poslije bi slali pare iz inostranstva svojima kući, devizni priliv i tako to...

Citat:
Homer J. Simpson: bacili se u kriminal ili krenuli na utakmice (ali jbg , nema vise mesta ni na tribinama)

Odlično, biće potrebno još policajaca i inspektora, dakle nova radna mjesta, još zatvora (građevina, zidanje, proizvodnja bodljikave žice, nova radna mjesta za stražare itd.) više prodatih karata za utakmice, znači bolji fudbal, više redara itd...

Citat:
Homer J. Simpson: a nocu kamenje pa po pekarama

Odlično, znači više posla za stakloresce, osiguravajuće kompanije, još pekara - jer dok se jedne popravljaju druge treba da rade, znači još radnih mjesta za pekare, prodavce peciva itd...

Eto vidiš da je to dobro.

Od toga svega bi drzava imala vise stete nego koristi , tesko da ce autoprevoznici , pekari i stakloresci otplatiti te dodatne pandure , zatvore itd.
[ bachi @ 23.10.2014. 15:25 ] @
Citat:
Shadowed:Nije bitno koje je od ta dva bolje nego da su oba dobra.

Tačno, ali postoje prioriteti šta prvo treba urediti i srediti, zar ne?

Podići privredu na noge, pokrenuti proizvodnju da bi ljudi imali gde da se zaposle. U ovoj smrdljivoj zemlji na svakom ćošku imaš kockarnice, prodavnice, pekare, mačkarnice i apoteke, frizerske salone/salone lepote. Dakle - sve trange frange, sve trgovina, niko ne proizvodi nešto.

Da se ovde nešto proizvodi, manje bi bilo nezaposlenih i samim ti manji izdaci za socijalnu pomoć. Takođe, cena rada je smešna i nemojte mi govoriti kako je slobodno tržište određuje, jer ovde je tržište sve, samo ne slobodno. Dakle, ako čovek stavi prst na čelo i razmišlja da li da se zaposli i radi za platu od 15.000 dinara i da mora da plaća prevoz do tamo ili da sedi kući za socijalnu pomoć od 7000 dinara (i pritom nešto zaradi sa strane nadničenjem), šta mislite, šta će izabrati?

No, ako mu neko ponudi posao sa pristojnom platom sa kojom će moći da izdržava svoju porodicu ispunjavajući makar osnovne potrebe (dakle, da plati komunalije, da jedu 3 pristojna obroka dnevno i da imaju da se obuku, dakle ništa restorani, letovanja, zimovanja, samo osnovno), takvom liku neće pasti na pamet da sedi kući, da bude bezvredan. Ništa gore nego da radiš 8 sati dnevno, a plaćen si ko rob, a i ta ti plata kasni, a onda sve to što zaradiš, 80% ti uzme država na komunalije i poreze.

Riba smrdi od glave gospodo i prvo treba oprati vosak iz ušiju, obrijati se, umiti se, a tek onda prati noge.
[ Odin D. @ 23.10.2014. 15:26 ] @
Citat:
Homer J. Simpson: Od toga svega bi drzava imala vise stete nego koristi , tesko da ce autoprevoznici , pekari i stakloresci otplatiti te dodatne pandure , zatvore itd.

Pa kad ove sadašnje pandure, profesore i zatvore mogu da otplaćuju studenti od upisnih taksi, taksi za prijavu ispita, ovjera, potvrda itd. onda sigurno privredni subjekti imaju još veću platežnu moć.
[ Shadowed @ 23.10.2014. 15:30 ] @
Citat:
bachi:Riba smrdi od glave gospodo i prvo treba oprati vosak iz ušiju, obrijati se, umiti se, a tek onda prati noge.

Da ne idem u detalje za svaku stvar koju si napisao: riba vec smrdi cela i koji god deo da popravis dobro je.
[ Odin D. @ 23.10.2014. 15:32 ] @
Citat:
bachi:
No, ako mu neko ponudi posao sa pristojnom platom

Da, trebalo bi da se donese zakon da je svakom neko dužan da ponudi nešto primamljivo.
[ Homer J. Simpson @ 23.10.2014. 15:32 ] @
Citat:
Odin D.:
Citat:
Homer J. Simpson: Od toga svega bi drzava imala vise stete nego koristi , tesko da ce autoprevoznici , pekari i stakloresci otplatiti te dodatne pandure , zatvore itd.

Pa kad ove sadašnje pandure, profesore i zatvore mogu da otplaćuju studenti od upisnih taksi, taksi za prijavu ispita, ovjera, potvrda itd. onda sigurno privredni subjekti imaju još veću platežnu moć.

Pa ne mogu , jel deficit skoro 2 milijarde evra
[ Odin D. @ 23.10.2014. 15:41 ] @
Pa, ne znam kako ti doživljavaš protok vremena i uzročno-posljedične veze u vremenskoj dimenziji, ali taj deficit je nastao za dosadašnje proteklo vreme dok ste upisivali 1470 studenata medicine godišnje, a ne kao posljedica nečeg što će se možda desiti u budućnosti.
[ Homer J. Simpson @ 23.10.2014. 15:45 ] @
A jos veci ce nastati ako ne upises 1470 a napravis nove zatvore i zaposlis jos x hiljada pandura ...

Poenta je da s ljudima moras nesto uraditi a da te to najmanje kosta.
A to nije ni nastavak ovog starog ni to vase novo vec nesto trece
[ bojan_bozovic @ 23.10.2014. 15:48 ] @
Citat:
bachi:
Citat:
Shadowed:Nije bitno koje je od ta dva bolje nego da su oba dobra.

Tačno, ali postoje prioriteti šta prvo treba urediti i srediti, zar ne?

Podići privredu na noge, pokrenuti proizvodnju da bi ljudi imali gde da se zaposle. U ovoj smrdljivoj zemlji na svakom ćošku imaš kockarnice, prodavnice, pekare, mačkarnice i apoteke, frizerske salone/salone lepote. Dakle - sve trange frange, sve trgovina, niko ne proizvodi nešto.

Da se ovde nešto proizvodi, manje bi bilo nezaposlenih i samim ti manji izdaci za socijalnu pomoć. Takođe, cena rada je smešna i nemojte mi govoriti kako je slobodno tržište određuje, jer ovde je tržište sve, samo ne slobodno. Dakle, ako čovek stavi prst na čelo i razmišlja da li da se zaposli i radi za platu od 15.000 dinara i da mora da plaća prevoz do tamo ili da sedi kući za socijalnu pomoć od 7000 dinara (i pritom nešto zaradi sa strane nadničenjem), šta mislite, šta će izabrati?

No, ako mu neko ponudi posao sa pristojnom platom sa kojom će moći da izdržava svoju porodicu ispunjavajući makar osnovne potrebe (dakle, da plati komunalije, da jedu 3 pristojna obroka dnevno i da imaju da se obuku, dakle ništa restorani, letovanja, zimovanja, samo osnovno), takvom liku neće pasti na pamet da sedi kući, da bude bezvredan. Ništa gore nego da radiš 8 sati dnevno, a plaćen si ko rob, a i ta ti plata kasni, a onda sve to što zaradiš, 80% ti uzme država na komunalije i poreze.

Riba smrdi od glave gospodo i prvo treba oprati vosak iz ušiju, obrijati se, umiti se, a tek onda prati noge.


Ako misliš da je bolje i isplatljivije ovde da se proizvodi umesto recimo u Kini, niko ti ne brani da pokreneš biznis. Nemoj samo nama da pričaš kako je ovde povoljnije nego u Kini.
[ Homer J. Simpson @ 23.10.2014. 15:52 ] @
Kako mu niko ne brani ako :
- nema pocetni kapital
- nema pravne drzave
- nije clan partije
- nije rodbinsko-kumovsko-ortacki povezan sa glavonjama u politici , sudstvu , sluzbi , ...
- itd.
[ ventura @ 23.10.2014. 15:55 ] @
Citat:
Homer J. Simpson: Kako mu niko ne brani ako :
- nema pocetni kapital
- nema pravne drzave
- nije clan partije
- nije rodbinsko-kumovsko-ortacki povezan sa glavonjama u politici , sudstvu , sluzbi , ...
- itd.

Nema početni kapital? Ništa lakše.

Ako ima stan založi svoj stan (ili stan roditelja), i od banke će dobiti kredit bez problema, i eto početnog kapitala za biznis. Šta, rizično je, trebaju m*da, velika šansa da će propasti... Pa naravno da jeste.. Da nije tako, svi bi bili biznismeni.
[ Odin D. @ 23.10.2014. 15:56 ] @
Citat:
Kako mu niko ne brani ako :
- nema pocetni kapital
- nema pravne drzave
- nije clan partije
- nije rodbinsko-kumovsko-ortacki povezan sa glavonjama u politici , sudstvu , sluzbi , ...
- itd.


Pa, niko npr. tebi ni bilo kome drugom ne brani da:
- nabavis pocetni kapital
- napravis pravnu drzavu
- uclanis se u partiju
- se rodbinsko-kumovsko-ortacki povezes sa glavonjama u politici, sudstvu, sluzbi, ...
- itd.
[ Shadowed @ 23.10.2014. 15:57 ] @
Citat:
Homer J. Simpson:
A jos veci ce nastati ako ne upises 1470 a napravis nove zatvore i zaposlis jos x hiljada pandura ...

Poenta je da s ljudima moras nesto uraditi a da te to najmanje kosta.
A to nije ni nastavak ovog starog ni to vase novo vec nesto trece

Tih 1470 koji ne upisu medicinu nece svi ostati srednjoskolci. Velika vecina ce zavrsiti nesto drugo.
Jedino sto to nije izvodljivo. Drava moze da smanji kapacitet fakulteta na drzavnom univerzitetu ali ce privatni zadrzati kapacitete a verovatno i povecati pa ce ovi ici tamo i opet ces na kraju imati, mozda ne bas 1500 al' 1000 njih sa medicinskim.
[ Homer J. Simpson @ 23.10.2014. 15:58 ] @
I opet ces imati visak ...
Citat:
ventura:
Nema početni kapital? Ništa lakše.

Ako ima stan založi svoj stan (ili stan roditelja), i od banke će dobiti kredit bez problema, i eto početnog kapitala za biznis. Šta, rizično je, trebaju m*da, velika šansa da će propasti... Pa naravno da jeste.. Da nije tako, svi bi bili biznismeni.

Jeste , i ako ima stan to vredi koliko 30-40k i od banke dobije kredit od 25-30% te sume i dok povadi sve dozvole i podmaze sve koji se izredjaju ostane mu 5k i s tim ni trafiku ne moze da pokrene a ne proizvodnju ...
[ ventura @ 23.10.2014. 16:02 ] @
Citat:
Homer J. Simpson: I opet ces imati visak ...

Jeste , i ako ima stan to vredi koliko 30-40k i od banke dobije kredit od 25-30% te sume i dok povadi sve dozvole i podmaze sve koji se izredjaju ostane mu 5k i s tim ni trafiku ne moze da pokrene a ne proizvodnju ...

5 hiljada, 5 hiljada.. I to je nešto... Pošto svi znamo da lova u privatnom biznisu sama pada sa neba, brzo će on napredovati do miliona, a i usput će sigurno moći radnicima da daje Nemačke plate... da pokaže ostalim tajkunima kako se radi!
[ Homer J. Simpson @ 23.10.2014. 16:08 ] @
Ja nemam nista protiv 'tajkuna' koji su uz pomoc nesto malo mahinacije i akrobacija zaradili milione.
Cak nemam mnogo ni protiv onih koji su iskljucivo uz pomoc politicara (bez ikakvog znanja , sem seljacke prepredenosti) zaradili milione.
Najvise imam protiv glasaca , koji su to sve zakuvali i koji to odrzavaju , pa i mislim da oni najvise treba i da plate.
Tj. da socijalnu pomoc uzima ko god moze , da ne placa racune ko god moze itd.
Ovce su za sisanje pa sto da se sisaju samo 10% kad moze 90%
[ Darko Nedeljković @ 23.10.2014. 16:21 ] @
@whitie2004, @dava, @bachi
Dobro, vas troje me ubediste da rad ustvari nije nehuman i fasisticki, nego je nemoguca pojava. I to je neki pomak.

@bakara
Ti kao supermoderator bi mogao da promenis naziv teme tako da se zove:
"Njuz.net:Vulin: Deca će morati da rade ako žele dečiji dodatak"

da ne bi svako malo upadao neki padobranac na temu sa uverenjem da se za deciji dodatak od 2.500 dinara mora raditi. Ako se prethodno recenim osecas prozvano u pravu si, ali nisi jedini takav.

Ipak, sve sto ste postigli je da ste me ubedili da je to veci izazov nego sto izgleda, cime ste uvecali moju zelju da to uradim, jer ja volim teske izazove. Moja opstina ima oko 10.000 stanovnika, cenim da ima 1.000 korisnika socijalne pomoci, a kao sto pomenuh, opstina je vec socijalno ugrozenima nudila zemlju da zaseju sebi povrce za sta je bilo zainteresovano tacno nula socijalnih slucajeva. Imajuci to u vidu, ja naravno ocekujem da ce svaki od njih 1.000 pokusati to da izvrda i da ce sluzbenice centra za socijalni rad biti zatrpane stotinama ponuda kafe a da ce guzva u ambulanti biti kao da je nastupila opsta epidemija. U idealnom slucaju, svi se snadju za opravdanje i niko ne dodje, meni opet super, ja nemam nikakve troskove za sendvice, a taman pomisle da su resili problem do kraja zivota, kad - stize poziv za sledecu sredu. Uz malo srece, nadje se u opstini 10 mojih istomisljenika, tj. istomisljenika ima na hiljade kojima je pun k...c ovih legalizovanih kriminalaca, a uz malo srece nadje se 10 njih koji su spremni da radi visih ciljeva utrose neke pare za sendvice, pa se ukaze potreba za radom 500 socijalnih slucajeva svake srede... Pa nek oni svakog utorka obigravaju centar za socijalni rad i ambulantu, pre ce njima da se dosadi nego nama. Poenta je u tome da je za materijalno obezbedjenog coveka 7.600 dinara lepa suma ako za uzvrat nema nikakvog cimanja, a ako mora svake nedelje u ambulantu/centar za socijalni rad da nosi neke poklone i pre svega da gubi vreme da tamo ide i ceka u redovima, e, onda tih 7.600 dinara i nije vredno tolikog komplikovanja zivota sebi.
[ Darko Nedeljković @ 23.10.2014. 16:44 ] @
Citat:
bachi:
Tačno, ali postoje prioriteti šta prvo treba urediti i srediti, zar ne?
Riba smrdi od glave gospodo

pa dovrsi izreku. Izreka kaze:
Riba smrdi od glave a cisti se od repa. To je tako u svim drzavama, mali problemi se prvo dovode u red. Nasa drzava je puna problema, ove velike trenutno ne mozemo resiti a ove male, jelte necemo dok se prvo ne rese veliki?!
[ Homer J. Simpson @ 23.10.2014. 17:22 ] @
U opstini ti sede bas ti legalizovani kriminalci , koji ti uzmu vise nego tih 1000 koji primaju socijalnu pomoc.
I jos plus naprave neku stetu (prilikom kradje , da prikriju dokaze , ili iz neznanja i nesposobnosti) ...

Ako ces vec da se boris protiv vetrenjaca , onda prvo udari na vece
[ Darko Nedeljković @ 23.10.2014. 18:42 ] @
Citat:
Homer J. Simpson: Ako ces vec da se boris protiv vetrenjaca , onda prvo udari na vece

Naprotiv - jedan mis ne moze da se bori protiv lavova i slonova, ali zato protiv bubasvaba i mrava mozda i moze! Svako od nas treba da uradi onoliko malo koliko realno moze da bi nam svima bilo bolje, a ne da trazi izgovor da ne treba ni to malo, kad vec ne moze mnogo. U siprotnom, kad bih hteo od najvecih, ja bih morao biti takva sila koja moze da uhapsi Vucica i Jorgovanku, pa onda u zavisnosti od njihovihodgovora na neka pitanja i neke poslanike, pa one sa liste poreskijh neplatisa... ali posto nisam takva sila, onda je kao svaki doprinos dovodjenju stvari u red uzaludan?
[ vladd @ 23.10.2014. 18:48 ] @
Recimo da se slozimo da treba resavati "male" stvari.rep, iako je glava smrdljiva(u tom slucaju se baca riba).

Da pozovemo radno sposobnu socijalu da radi "drustveno koristan posao", nalik na kaznu.

Kolika bi biladnevnica. Sa cifrom od 7500 din soc pomoci, to je ekvivalent rada tri dana nadnicara...jeftinog..

Znaci, za tsj silni iznos od 7500 din, da bi drzava ustedela, neka socijalni primalac radi recimo nedelju dana..i koji je efekat..bice vise sakupljenog lisca???

Dok bi recimo mogle da se limitiraju plate po opstinama, ili definisu prema struci, a ne prema radnom mestu..

Pa ne bi nesposobnjakovici sa autolimarskim ili keramicarskim kursom, prihodovali vise nego hirurzi.

Da krenemo od TE "sitnice"...neka glava nastavi da smrdi...
[ branko tod @ 23.10.2014. 19:11 ] @
Citat:
Homer J. Simpson:
Kako mu niko ne brani ako :
- nema pocetni kapital
- nema pravne drzave
- nije clan partije
- nije rodbinsko-kumovsko-ortacki povezan sa glavonjama u politici , sudstvu , sluzbi , ...
- itd.
Citat:
Eno ja na drugoj temi dao ideju za biznis koji donosi ne 100 ili 200 . 000 e godisnje vec milione ali nece ljudi da rade




Pa hočeš li nam otkritii. Samo nemoj da je posao na Avali ili na Kališu.
[ bakara @ 23.10.2014. 19:13 ] @
Citat:
vladd

Kolika bi biladnevnica. Sa cifrom od 7500 din soc pomoci, to je ekvivalent rada tri dana nadnicara...jeftinog..

Znaci, za tsj silni iznos od 7500 din, da bi drzava ustedela, neka socijalni primalac radi recimo nedelju dana..i koji je efekat..bice vise sakupljenog lisca???

O tome i ja pricam...
Ako je taj dobijao socijalno 7500din, on ce na tom prinudnom radu od nedelju dana kostati vise drzavu, jer za to vreme mora da mu se plati i socijalno, zdravstveno, prevoz...

A druga strana price je sta sve treba jednom socijalnom slucaju da bi dobio tu socijalnu pomoc;
-pre svega ne sme da ima nista na sebe
-mora da ima manje od 8000 po clanu domacinstva (8x4=32k ako ima vecu platu nista od pomoci)
-ne sme da bude nista duzan drzavi, sto je prilicno tesko ako je neko socijalni slucaj.
I sve to zarad 2-3000din mesecno koje kasne nekoliko meseci.

Tako da, u Srbiji nije lako postati ni socijalni slucaj.
[ Homer J. Simpson @ 23.10.2014. 22:44 ] @
Citat:
branko tod:
Citat:
Homer J. Simpson:
Kako mu niko ne brani ako :
- nema pocetni kapital
- nema pravne drzave
- nije clan partije
- nije rodbinsko-kumovsko-ortacki povezan sa glavonjama u politici , sudstvu , sluzbi , ...
- itd.
Citat:
Eno ja na drugoj temi dao ideju za biznis koji donosi ne 100 ili 200 . 000 e godisnje vec milione ali nece ljudi da rade




Pa hočeš li nam otkritii. Samo nemoj da je posao na Avali ili na Kališu.

E jbg branko , pa potrudi se malo : http://www.elitemadzone.org/t479704-0#3495829
[ Shadowed @ 23.10.2014. 23:11 ] @
Citat:
Homer J. Simpson:
I opet ces imati visak ...

Hoces, ali mnogo manji. A oni ostali bi zavrsili nesto isplativije.
[ branko tod @ 24.10.2014. 00:20 ] @
Homer J

Dobićeš besplatne uzorke za probu.
[ Darko Nedeljković @ 24.10.2014. 09:19 ] @
Citat:
vladd: Kolika bi biladnevnica. Sa cifrom od 7500 din soc pomoci, to je ekvivalent rada tri dana nadnicara...jeftinog..

Drzava je propisala da sat vremena najednostavnijeg rada ne moze biti placen manje od 115 dinara, tako da za 8 sati rada sigurno ne zeli da iskesira vise od 920 dinara. Kao sto i ti kao programer kao odes da radis kod poslodavca i on ti kaze - plata naprimer 700 evra, ti nemas sta da se ubedjujes sa njim kako negde ima za 1000, nego ili prihvatis, ili ides tamo gde placaju 1000 evra. Tako i socijalni slucaj, ako moze da nadje sebi dnevnice od 2.000 dinara, onda utoliko bolje i za njega i za drzavu, ako ne, sta ima koji moj da prica kolko negde neko placa svog fizikalca, kad taj neko nece da uzme njega?! Prosto, jednostavno, logicno, dnevnice treba da budu niske da bi se ljudi podstakli da traze bolje placen posao, a ne visoke, pa da neko nadje interesa da napusti postojeci posao da bi isao na javne radove :-)
Jednostavno, kao sto sam gore rekao za fakultetski obrazovane ljude, tako i ovde - trzisna vrednost fizickog rada je 0 dinara, dok ne dobijes bolju ponudu, a onda kad dobijes ponudu od 115 din/h vredi toliko dok ne dobijes bolju od te.

Tako da moja neka ideja je da socijalni slucajevi treba da odarde 4 dnevnice mesecno, za sta inkasiraju ukupno 3680 dinara, dobiju naravno ostatak koji fali do 7600 od socijalne pomoci i i dalje imaju 26 slobodnih dana svakog meseca. Za onog koji nema sta da radi apsolutno fer ponuda, a za onog ko ima posao na crno veliki problem da sedi na dve stolice. Jos gore, ako je navikao na dnevnicu od 30-40 evra kao majstor gradjevinac, onda ce mu biti ponizavajuce da se pojavi tamo i radi za 7-8 evra pa ce se sam odjaviti cak i ako tog dana nema nista drugo da radi.

Citat:
O tome i ja pricam...
Ako je taj dobijao socijalno 7500din, on ce na tom prinudnom radu od nedelju dana kostati vise drzavu, jer za to vreme mora da mu se plati i socijalno, zdravstveno, prevoz...

Kvaka je u tome, sto ako ovo zazivi sledece godine necemo imati 300.000 ljudi na socijalnoj pomoci, vec 150.000. Na tih 150.000 koji se dobrovoljno odjave ostvari se usteda od 150.000*70*9 = 100 miliona evra, od cega je vrlo mali procenad dovoljan za prevoz i osiguranje za 4 dana mesecno. Cuj, socijalno osiguranje za onoga ko je vec socijalni slucaj je kao dodatni trosak :-) Pa to je prebacivanje novca sa jednog racuna na isti taj racun :-) Oni koliko sam razumeo su vec zdravstveno osigurani, svi imaju pravo da idu kod lekara najnormalnije. Invalidsko osiguranje, nije nikakav problem - to kosta 2 ili 3 dinara na sat po osobi, mislim da im drzava to placa, ako ne ja cu da platim za vreme za koje im budem organizovao javne radove.

Citat:
Tako da, u Srbiji nije lako postati ni socijalni slucaj.

Cuj u Srbiji nije lako, a u ostatku sveta je jelte lako, jednom mesecno otvore se vrata centralnog trezora i tvoje je samo da dodjes i uzmes koliko ti traba, ako smatras da ti treba.
[ whitie2004 @ 24.10.2014. 10:21 ] @
Citat:
A druga strana price je sta sve treba jednom socijalnom slucaju da bi dobio tu socijalnu pomoc;
-pre svega ne sme da ima nista na sebe
-mora da ima manje od 8000 po clanu domacinstva (8x4=32k ako ima vecu platu nista od pomoci)
-ne sme da bude nista duzan drzavi, sto je prilicno tesko ako je neko socijalni slucaj.


Mnogo vise od ovoga Bakara ...
-moras se redovno jednom mesecno javljati na biro. Racunaj da ces bar 2 puta mesecno dobiti od njih uput da se javis na neki hipoteticki posao koji zavrsi sa : "... ma koji bre konkurs? Hebem ja njima ... i reci im da vise ne salju ljude..."
-roditelji i punoletna deca po zakonu moraju da izdrzavaju porodicu! Nebitno dali ste u zajednioci ili ste posvadjani. Ako izjavis da odbijaju da te izdrzavaju ovi iz centra preuzimaju na sebe da tuze doticne i preko suda naplate to sto su tebi dali socijalu. Normalno, to su sve price za novine ... U praksi, sudske takse su ogromne, sudstvo presporo, a od plate/penzije mozes staviti zabranu samo na 1/3.
-nekada si papire za licnu kartu dobijao dzabe - vise ne. Za stipendije, upise i slicne socijalne potrebe se doskora gledalo kroz prste ... sada te samo izvod iz katastra kosta 600din (za ove namene, inace je vise). A treba ti papir i iz finansija i jos jedno overavanje izjave! Normalno, niko ne garantuje uspeh - najverovatnije ne dobijas stipendiju za dete i kao socijalni slucaj(previse ih je). Trebace ti sve ovo jos jednom da probas vise srece za neku drugu stipendiju. A bogme i za vrtic, menzu, dom, upis na fakultet ... Koliko to ukupno ispade?
-ako ipak imas neku malu dobit, nesto zemlje ili slicno, lova se dobija samo za razliku do 8Kdin. Vecina trazi socijalnu radi statusa, ne radi love. Da podsetim da je vise miliona eura tezak Cume trazio(i dobio) invalidu! Sa njom ne moze da napuni rezorvoar na dzipu ...

Citat:
@whitie2004, @dava, @bachi
Dobro, vas troje me ubediste...


A bas sam se trudio da ne ispadne ovako. Sama prica o hiljadama poziva, socrealisticke scene posleratne obnove - sve ukazuje da si ovo licno primio. Pa ja sam ti napisao da ce za kulturan rucak doci previse sirotinje bez ikakvih naloga i pretnji. Kod tebe verovatno nema, ali prosetaj do nekog veceg mesta gde postoje 'narodne kuhinje'. Moras to videti, popricati sa ljudima i shvatiti razliku izmedju mnogo kategorija socijalaca. Nikako da sve stavljas u istu vrecu sa tim komsijom.

Preporuka za komsiju: saznaj gde komsije rade i posali im inspekciju. Oni to nerado rade, ali kad imaju napismeni dopis - moraju. Ok, prvi ce put javiti gazdi da sakrije radnike, drugi put ce mu naplatiti nevezivanje pojasa ... ali treci put vec biva grubo. Gazdinu firmu mogu da zatvore na neko vreme + ohho lova. Komsija se trenutno brise sa socijale i spiska nezaposlenih + sudska tuzba za povracaj isplacete love. Inace, dao (potpisao) je vise izjava da nema prihoda i da ne radi na crno tako da se radi o krivicnoj odgovornosti ...

E, da. Gore sam rekao da ce doci mnogo ljudi. Nisam rekao da ce nesto korisno uradit. Doci ce, rucati, malo se setati, prevrnuti 2 korpe, malo guglati na telefonu ... Sve jedno bices srecen sto se skupilo toliko ljudi.
[ Homer J. Simpson @ 24.10.2014. 14:51 ] @
Citat:
branko tod:
Homer J

Dobićeš besplatne uzorke za probu.

Na to i racunam , toliko donora u zemlji da je to milina.
A ti mozes da budes degustator tj. lab rat Iza dz naravno) pa cu sav profit da zadrzim za sebe
[ branko tod @ 25.10.2014. 18:47 ] @
Tvoja ideja, tvoj biznis , tvoj jelovnik
[ bachi @ 26.10.2014. 11:57 ] @
Khm... http://mondo.rs/a739519/Info/D...a-rade-za-dva-kubika-drva.html



[Ovu poruku je menjao bachi dana 26.10.2014. u 13:08 GMT+1]
[ jovajovic100 @ 01.11.2014. 12:26 ] @
U Kikindi 6 oktobra se diže vila i motika
[ Sceka @ 01.11.2014. 13:47 ] @
U vezi cega, kojim povodom, sta se trazi, koga ce tom vilom i motikom...?

Zasto je sve crvenom bojom, a pri tom nikakvo objasnjenje?


Pozdrav!
[ Odin D. @ 01.11.2014. 14:03 ] @
Možda je mislio da idu nešto da okopavaju i sijeno skupljaju, na npr. nekoj opštinskoj zadruzi.
A crvena slova - ono komunizam, petoljetka, radne akcije, udarnici... ?!

A i veliki su zalet uzeli, daleko je 6. oktobar, ima skoro godinu dana još.
[ vladd @ 01.11.2014. 15:10 ] @
Da, da, dok stigne sesti oktobar, i kuke i motike, i asovi i vile ima da se podignu(i spustaju) nebrojno puta:)

Rad oslobadja, i treba da su zahvalni drzavi sto im daje priliku da nesto korisno urade za zajednicu.
[ bakara @ 01.11.2014. 16:05 ] @
Citat:
Odin D.:

A i veliki su zalet uzeli, daleko je 6. oktobar, ima skoro godinu dana još.

Ono je 6 oktobar ove godine.

Znaci neko dao "besplatno" drva a sad bi da se ta drva i odrade