[ pisac @ 24.11.2014. 14:20 ] @
Pitanje iz naslova je namenjeno onima koji se osećaju kao Srbi. Da li su Bugari naša braća, odnosno da li ih tako doživljavate?
[ Java Beograd @ 24.11.2014. 14:21 ] @
Nikad.
[ pisac @ 24.11.2014. 14:23 ] @
Još neko...?
[ anon142305 @ 24.11.2014. 14:42 ] @
Padose mi na pamet dve slicne misli.

Citat:
Jbs rat, ako ti Bugari ne udare s ledja.


i



:)

Za pitanje iz naslova teme, tu ne mogu da doprinesem raspravi, jer nemam nikakvo misljenje o tome.
[ botr @ 24.11.2014. 14:57 ] @
Ne.
[ pisac @ 24.11.2014. 14:58 ] @
Sem pitanja iz naslova, šta mislite i kako Bugari doživljavaju nas?
[ JankoNIS @ 24.11.2014. 15:37 ] @
Vic:

Priprema se neki rat. Deda na samrti poziva unuka i savetuje ga:
"Sinko, ako pocne rat, i ne znas na koju ces stranu, udri po Bugarima, neces pogresiti!"

Primedba: Ovo je samo vic koji odvajkada kruzi po ovim krajevima. Ne odrazava moje misljenje o dedi, unuku ili Bugarima.
[ Java Beograd @ 24.11.2014. 16:11 ] @
Komšije da, braća ne. Ja sam dva puta boravio u Bugarskoj, oba puta je bilo odlično. Zimovanje Bansko, i letovanje Albena.
OK su ljudi, kulturni, gostoljubivi, prijateljski nastrojeni kad spomenem da sam Srbin. Ma nijednu lošu reč nemam. Čak imam i izuzetno lepe doživljaje od Bugara koje sam sretao u Grčkoj.

Ali baš "braća" - ne nismo.
[ cika dacha @ 24.11.2014. 16:22 ] @
malo Da malo Ne.
[ jovajovic100 @ 24.11.2014. 16:30 ] @
Citat:
pisac:
Pitanje iz naslova je namenjeno onima koji se osećaju kao Srbi. Da li su Bugari naša braća, odnosno da li ih tako doživljavate?


A Hrvati ?
[ Miroslav Jeftić @ 24.11.2014. 16:44 ] @
Jel ovo početak nekog vica? Daj da čujemo i ostatak.
[ jovajovic100 @ 24.11.2014. 16:48 ] @
[ petardel @ 24.11.2014. 16:50 ] @
Pisac omasio si temu

Srbi i Bugari braca
[ Flo33 @ 24.11.2014. 16:57 ] @
Imao sam par kolega bugara. Doživljavaju nas kao blizak narod, komšije. Nikada lošu reč nisam čuo o Srbiji i srbima od njih. Mada ne mogu generalizovati, to su mi ipak bili saradnici. Jedan je bio hirurg, drugi mašinski inžinjer. Dakle obrazovani ljudi. Ne znam kakvi su oni sa planina, sela, i šljakeri.
Doživljavam ih kao makedonce, tu su, razumemo se uglavnom, istorija na stranu.

Dok recimo, rumune sam počeo da doživljavam kao prijatelje. Uopšte nisam ni imao neko mišljenje o njima dok nisam takođe imao par kolega, jedan mi je bio pravo prijatelj, Katalin, i njegova žena, on je ing elektronike, ona profesorka. Od njih sam prvi put čuo rumunsku poslovicu, koju po njihovim rečima često upotrebljavaju, "Rumunija ima samo dva prijatelja, Crno more i Srbiju".
[ hobbista @ 24.11.2014. 17:06 ] @
Naravno da jesu. Vidi se iz priloženog ;)
[ pisac @ 24.11.2014. 17:20 ] @
Pošto se nešto malo družim sa Bugarima, počeo sam da shvatam da oni nas doživljavaju kao mnogo veću braću nego što mi doživljavamo njih. Moja drugarica mi kaže, ovim rečima: Mi osećamo da su Rusi i Srbi naša braća. Ja kažem opet, ovim rečima: Mi osećamo (bar većina u ovoj zemlji) da su Rusi naša braća, a prema Bugarima smo prilično indiferentni, i to je verovatno jer ste bili na pogrešnoj strani tokom nekih ratova.

E, sada zaplet: Lutam malo satelitskim (hellas sat 39') kanalima juče, i naletim na Bugarske kanale. Onda, shvatim da je njihova folk/novokomponovana narodna muzika (fen tv), a i ona stara prava narodna muzika (folklor tv), potpuno identična našoj. Ne samo da je identična po pitanju melodija, nego stara narodna muzika ima i skoro identične narodne nošnje i način igre van kola i u kolu, sve u kompletu sa opancima i slično. Povremeno se na njihovim folk kanalima može čak videti/čuti in neka naša folk zvezda, jer je jezik sličan a melodija - ista. Bugarska narodna pesma i nošnja su u stvari mnogo sličnije nego što su Vojvođanska, Hrvatska, pa čak i bratska Crnogorska .

Na ovaj podatak mi drugarica kaže da eto postoji razlog zašto nas oni zovu braća.

Onda se setim činjenice da je moja baba (kao i svi starci) iz okoline Niša ali sa suprotne strane od Bugarske ka Kuršumliji (znači prilično daleko od Bugarske) govorila jezikom koji je pola Bugarski/Makedonski a pola (sadašnji) Srpski. Odnosno Srpski jezik je nekada bio daleko bliži Bugarskom i Makedonskom nego što je sada. Mnoge reči koje se sada govore u Bugarskom (npr: Blagodarija) su se govorile i kod nas (južno) nekada (Blagodarim), a Bugarski (uz Makedonski) je najrazumljiviji jezik pored SrpskoHrvatskog.

I tada dobijem otkrovenje: Bugari u stvari jesu naša braća ali smo mi u nekom istorijskom trenutku to jednostavno potisnuli i otuđili se.

I sada sebi postavljam pitanje koji je to istorijski trenutak, i ko je kriv za to? Crnogorci su uvek takođe smatrani našom braćom, ali evo vidimo na aktuelnom primeru da jedan Milo Đ. uz dobru logističku/finansijku podršku iz inostranstva može da zavadi i "dva oka u glavi" i da rasturi bratstvo radi stranih geostrateških interesa. Da li je to bio slučaj i u istoriji, da li je Austrougarska u nekom trenutku uspela da isfinansira nekog Bugarskog Mila koji je uz pomoć sitnih razmirica (Makedonija) uspešno okrenuo Bugarsku protiv Srbije i poveo ratove radi ostvarivanja neke svoje (u stvari tuđe) geostrateške koristi, i time uništio bratstvo? Bratstvo-jedinstvo između Hrvata i Srba iz bliske istorije je uspešno uništeno, to je bio bitan geostrateški cilj trenutnih nasilnika/vladara sveta i u tome su 99% uspeli. Crnogorsko-Srpsko bratstvo je takođe van funkcije, da li trajno ili ne videćemo. Da li se nešto slično desilo i pre stotinak godina sa Bugarsko-Srpskim odnosima?
[ Flo33 @ 24.11.2014. 17:25 ] @
Jako dobrar crtež. Samo za jedan vek zastareo. Zaista nikada neće na balkanu biti bolje dokle god se budemo osvrtali unazad. Pa naravno da smo se sa svima klali, osim sa rumunima, (mada smo i tu bili blizu posle oduzimanja Banata i Timočke krajine), ali jedino rešenje je gledati napred. Drugačije ne ide, inače smo svi zaglavljeni u srednjem veku.

Skoro čitam kako su slovenci u stvari ljuti jer je Srbija "oslobodila" Sloveniju od Austrougara, jer je Beč imao plan da asimiluje slovence, i Marburg (Maribor) bi bio rang Grac-a grad. I oni bi sada bili deo standarda Austrije.

Mi smo ljuti na Francuze što su nam dali pogrešan kalibar za topove, engleze što su nas odebali, ruse što su izdali Kosovo, bugare jer su nas roknuli sa leđa, nemce jer su nacisti, italijane jer su fašisti, špance jer su frankisti, grke jer su '95. zviždali himni "Hej sloveni" (koja je usput od 1990. izviždana na svakoj intonaciji u Srbiji), Mađare jer su Ugari, poljake jer su prodavali kobasice da kupe benzin za povratak sa mora, dok su sad neko i nešto, a mi ništa, Turke jer su nas jahali 500 godina, albance jer su nas ubijali tekom velike seobe na Krit, (gde su nas usput grci mnogo više zeznuli od svih) USA jer su nas bombardovali, Kanada jer je dala avione, UAE jer im princ nema 4-ku zub, .....

Ajde neko da mi kaže na koga mi nismo ljuti, da nađem koga da se izljubimo i zapijemo.

Samo napred gledati, boli nas patka za sve što se desilo i ko nam je ubijao askurđele, trebamo biti prijatelji sa svakim ko će nam pomoći da životi dece i unuka naših budu bolji. Preci će oprostiti, a deca će biti zahvalna. Ovako, kako sada imamo kolektivno razmišljanje, ne vodi nikamo..

I ne trebaju nam braća. Neka smo mi jedni drugima kao braća. Nama trebaju prijatelji, i to isključivo interesni, ne istorijski. Dakle da je njima u interesu da nam daju kintu. Kako je lepo Švica prijatelj sa celim svetom.
[ jovajovic100 @ 24.11.2014. 17:36 ] @
[ Miroslav Jeftić @ 24.11.2014. 17:40 ] @
Citat:
Flo33:I ne trebaju nam braća. Neka smo mi jedni drugima kao braća. Nama trebaju prijatelji, i to isključivo interesni, ne istorijski. Dakle da je njima u interesu da nam daju kintu. Kako je lepo Švica prijatelj sa celim svetom.


Plus hiljadu. Ne znam kakva je to moda poslednjih godina ili čak decenija da se stalno traži nekakva imaginarna braća. Dovoljno je prevrnuti dnevne novine i videti puno slučajeva gde se ljudi sude i krve sa rođenom braćom, makljaju rođenu decu/ženu/roditelje, bolje da pogledaju prvo oko sebe nego što traže braću na 2000 km odavde.
[ hobbista @ 24.11.2014. 17:43 ] @
Hehe, ilustracija je trebala da znači "Ko se bije taj se voli" :)
Vidiš da nam je sada Nemačka najveći EUropski prijatelj.
Uostalom, braća se uvek zakrve kada je nasledstvo (interesi) u pitanju :D

Što se tiče Bugara, sa njima imam samo pozitivna iskustva.
[ Odin D. @ 24.11.2014. 17:53 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Ne znam kakva je to moda poslednjih godina ili čak decenija da se stalno traži nekakva imaginarna braća.

Nije to moda, to je kompenzacija - psihološki mehanizam objašnjen u psihijatrijskim udžbenicima.
Kad si oženjen ženom koju (više) ne voliš, nisi u dobrim odnosima sa braćom, sestrama, djecom, 'ebu te tvoje komšije i sunarodnici svud redom od šaltera, preko parking mjesta do ambulante... onda ti tražiš neki drugi izvor ljubavi i projektuješ svoju ljubav koju ne možeš iskazati u svom bližem okruženju na neki tamo imaginarni ili realni objekat koji uglavnom nikakve veze sa time nema.
[ pisac @ 24.11.2014. 18:04 ] @
Citat:
Flo33: ... ali jedino rešenje je gledati napred. Drugačije ne ide, inače smo svi zaglavljeni u srednjem veku.

Skoro čitam kako su slovenci u stvari ljuti jer je Srbija "oslobodila" Sloveniju od Austrougara, jer je Beč imao plan da asimiluje slovence, i Marburg (Maribor) bi bio rang Grac-a grad. I oni bi sada bili deo standarda Austrije.


Sa time se ne slažem iz jednog banalnog razloga: Ako ne učiš na svojim i/ili tuđim greškama onda ne možeš nikad ništa da naučiš, i uvek ćeš ponavljati iste greške. A to kao posledicu ima da ćeš uvek biti nečija žrtva sa kojom neko manipuliše, jer nisi ni svestan te manipulacije.

To što "se priča" može biti gurano iz ko zna kakvih globalnih interesa. Ja se sećam kada sam bio u SLO da tamo ima prilično Jugonostalgičara, a možda se kao protivteža i njima i nezadovoljstvu trenutnim finansijskim poteškoćama u obećanoj EU, nudi (podmeće) neko drugi kao krivac. CIA je svuda oko nas i to nažalost nije teorija zavere (učite od Snoudena), kroz uticaje na medije i poneke političare oni sprovode svoju politiku koja se u najkraćem može svesti na: Zavadi pa vladaj., i to je politika koja je stara koliko i imperijalizam.

Meni je fascinantno da nisam do sada uopšte ukapirao koliko sličnosti ima između Srba i Bugara, odnosno užasnut sam činjenicom da je to što je napravljeno pod tuđim (imperijalističkim) uticajem (Austrougarske) pre 100 godina moglo da ostavi takve posledice po celo ovo društvo, i da bukvalno pocepa narod koji i vek kasnije ne kapira šta se i zašto desilo.

Da li će za 100 godina neko da pita da li su Srbi i Crnogorci braća, a neko drugi da mu odgovara sa "dobar vic"? Ili još gore (ali u teoriji moguće), da li može da se desi da za 100 godina neko pita da li su Šumadinci i Južnomoravci braća, a da mu neko odgovara "dobar vic"? Ko je onda taj koji od manjih naroda na planeti pravi viceve?
[ pisac @ 24.11.2014. 18:12 ] @
@jovajovic

P.S. Takvu sličnu sliku bi mogao da sastaviš i od Arkanovih žrtava, pri tome bi dobar deo tih glava bio Srpski. Znači, pojedinačne zločine pojedinačnih bolesnika ne možeš pripisivati celom narodu. A upravo je to bio mehanizam na kome su CIA i adekvatni uspeli da uzdignu rat u SFRJ. Finansiranje kriminalnih struktura unutrar ciljanog društva je standardan način razaranja tog društva koji je u doktrini "kontrolisanog haosa" koju primenjuje amerika.

Milovan Drecun je dosta pametnih stvari rekao o sličnim stvarima, ko hoće da se upozna sa tematikom.
[ vilil1 @ 24.11.2014. 18:21 ] @
Citat:
pisac
Onda se setim činjenice da je moja baba (kao i svi starci) iz okoline Niša ali sa suprotne strane od Bugarske ka Kuršumliji (znači prilično daleko od Bugarske) govorila jezikom koji je pola Bugarski/Makedonski a pola (sadašnji) Srpski. Odnosno Srpski jezik je nekada bio daleko bliži Bugarskom i Makedonskom nego što je sada. Mnoge reči koje se sada govore u Bugarskom (npr: Blagodarija) su se govorile i kod nas (južno) nekada (Blagodarim), a Bugarski (uz Makedonski) je najrazumljiviji jezik pored SrpskoHrvatskog.

I tada dobijem otkrovenje: Bugari u stvari jesu naša braća ali smo mi u nekom istorijskom trenutku to jednostavno potisnuli i otuđili se.

Procitaj malo o Prvom i Drugom bugarskom carstvu. Makar vidi dokle su se prostirala, pa ce ti biti jasnije to oko jezika i slicnih reci. ;)

Meni je nesto drugo zanimljivo. Nasi istorijski prijatelji su Rumuni, a istorijski neprijatelji Bugari. Raspadom komunizma, a pogotovo ulaskom u EU, njihovo raspolozenje prema nama se izmenilo. Sada su nam Bugari mnogo blizi nego Rumuni. Ovi drugi kao da su postali puni sebe, nekako prepotentni. Govorim o obicnim ljudima, koje srecete na ulici. U Bugarskoj se covek oseca kao u bilo kom mestu u Srbiji, dok se u Rumuniji oseca bukvalno kao stranac. Nema onog nekadasnjeg normalnog, da kazem prisnog, odnosa prema nama, koji je vladao cak i u doba Causeskua.

Vremena se menjaju. :)
[ Lavlja_Jazbina @ 24.11.2014. 18:24 ] @
A u novim vremenima gospodari interes tako da ni sami sebi nismo braca.
[ Miroslav Jeftić @ 24.11.2014. 18:27 ] @
Citat:
pisac: Meni je fascinantno da nisam do sada uopšte ukapirao koliko sličnosti ima između Srba i Bugara, odnosno užasnut sam činjenicom da je to što je napravljeno pod tuđim (imperijalističkim) uticajem (Austrougarske) pre 100 godina moglo da ostavi takve posledice po celo ovo društvo, i da bukvalno pocepa narod koji i vek kasnije ne kapira šta se i zašto desilo.


Kad smo to bili jedan narod sa Bugarskom? Zadnji put verovatno ne u poslednjih 1000 godina.
[ RoRa @ 24.11.2014. 18:35 ] @
Pre više od pola veka naučio sam da su Bugari doseljenici na Balkan (kao i mi) iz Azije ali su tokom vremena prošli kroz proces sloveniziranja ili svojevrsnog mešanja sa Slovenima. Prema tome sa Bugarima smo se orodili i oni su nam neka vrsta roda.
[ pisac @ 24.11.2014. 18:38 ] @
Evo, u skladu sam mojim sumnjama, našao sam vrlo zanimljiv detalj na wikipediji:

Citat:
Balkanski ratovi
...
Crnogorska i Srpska vojska zauzele su Skadar i tada se Austrougarska ultimativno obratila kralju Nikoli tražeći da se crnogorska vojska povuče sa Skadra u protivnom Crna Gora će biti bombardovana sa mora (istovremeno ultimatum je otišao i na Ruskog cara).

U završnoj fazi rata umešale su se i Francuska i Engleska koje su istakle da je netrpeljivost narasla do te mere da će Balkanski rat prerasti u Evropski i otkuda pravo Srbiji i Crnoj Gori da one samoinicijativno (niko ne uzima u obzir Bugarsku i Grčku) prekrajaju granice na Balkanu (granice postavljene na Berlinskom kongresu)

- Francuska tj. njen predsednik Poenkare 30. 5. 1913. godine saziva u Londonu konferenciju ambasadora četiri države (Engleske, Francuske, Rusije i Austrougarske) koja ima zadatak da okonča I Balkanski rat

Na Londonskoj konferenciji nije bilo predstavnika nijedne članice Balkanskog saveza mada su bile posredno uključene tako što je Rusija štitila interese Srbije, Crne Gore i Grčke a Austrougarska je štitila interes Bugarske; cela atmosfera konferencije obeležena je velikim pritiskom Austrougarske usmerenim na interese Srbije i Crne Gore i donošenjem takvih odluka koje su sugestivno izazvale neprijateljstvo između Srbije i Bugarske

Cilj Austrougarske je bio da Londonska konferencija ne donese ni jednu odluku kojom bi bile potvrđene odluke političke konvencije iz Balkanskog saveza.
...


Za one koji neće pročitati ceo tekst, u tom trenutku Bugarska je bila saveznik Srbije. Nažalost, moja mračna pretpostavka je u stvari istina, Austrougarska je tada neverovatno uspešno sprovela svoju nameru. Još strašnije je da se kasniji "saveznici" Srbije u svetskom ratu ovde u stvari indirektno saglašavaju sa onime što Austrougarska radi, razara balkanski savez. Ono što je najstrašnije je da, ukoliko se ne shvati ništa iz istorije, postoji realna mogućnost da onaj "vic" o šumadincu i južnomoravcu postane realan u budućnosti.
[ Miroslav Jeftić @ 24.11.2014. 19:01 ] @
Ma da, ne bi mi, nego nas dušmani zavadiše.
[ DaliborP @ 24.11.2014. 19:13 ] @
Citat:
vilil1:
Ovi drugi kao da su postali puni sebe, nekako prepotentni. Govorim o obicnim ljudima, koje srecete na ulici. U Bugarskoj se covek oseca kao u bilo kom mestu u Srbiji, dok se u Rumuniji oseca bukvalno kao stranac. Nema onog nekadasnjeg normalnog, da kazem prisnog, odnosa prema nama, koji je vladao cak i u doba Causeskua.

Vremena se menjaju. :)

Ne znam na sta tacno mislis, ja sam skoro bio u Bukurestu i nisam nista slicno primetio, cak naprotiv. Pre ce biti da smo mi na njih pre gledali sa visine, a sad vise ne mozemo.
[ Homer J. Simpson @ 24.11.2014. 19:13 ] @
Naravno , ni manje ni vise nego Rusi , Grci , Francuzi , Japanci , Kinezi , Englezi , Svedjani i ostali.
Cuj 'braca' jbt
[ cika dacha @ 24.11.2014. 19:17 ] @
za mene su najveca braca Chesi!!!



[ vilil1 @ 24.11.2014. 20:15 ] @
Citat:
DaliborP: Ne znam na sta tacno mislis, ja sam skoro bio u Bukurestu i nisam nista slicno primetio, cak naprotiv. Pre ce biti da smo mi na njih pre gledali sa visine, a sad vise ne mozemo.

Ne mislim na Temisvar, Turnu Severin...gde smo nekada masovno isli u soping. Mislim na put kroz Rumuniju, preko Bukuresta do Jasija. Ranije, kad cuju nas jezik, usta im se momentalno razvuku u osmeh, spremni su da procaskaju o svemu i svacemu, da ti pomognu koliko god mogu. Sada tako nesto dozivljavam u Bugarskoj, (ne pricam o turistickim mestims). A u Rumuniji je sve nesto sluzbeno, bas kao da te gledaju sa visine. Nema vise one srdacnosti.

Da, sve zavisi na koga naletis, ali s' obzirom na to da oduvek volim da potrosim malo vremena, da pricam o raznim glupostima sa lokalnim stanovnistvom, sa obicnim, prosecnim ljudima, u cilju sto boljeg upoznavanja nacina zivota, u bilo kojoj zemlji, siguran sam da se odnos Rumuna prema nama dosta promenio.
[ Darko Nedeljković @ 24.11.2014. 20:29 ] @
Citat:
vilil1:
Meni je nesto drugo zanimljivo. Nasi istorijski prijatelji su Rumuni, a istorijski neprijatelji Bugari. Raspadom komunizma, a pogotovo ulaskom u EU, njihovo raspolozenje prema nama se izmenilo. Sada su nam Bugari mnogo blizi nego Rumuni. Ovi drugi kao da su postali puni sebe, nekako prepotentni. Govorim o obicnim ljudima, koje srecete na ulici. U Bugarskoj se covek oseca kao u bilo kom mestu u Srbiji, dok se u Rumuniji oseca bukvalno kao stranac. Nema onog nekadasnjeg normalnog, da kazem prisnog, odnosa prema nama, koji je vladao cak i u doba Causeskua.

Vremena se menjaju. :)

Danas se prijateljstvo prema Srbiji cesto izrazava nepriznavanjem nezavisnosti Kosova, pa ne treba zaboraviti da je Bugarska medju prvima priznala Kosovo, a da je Rumunija prakticno jedini sused Srbije koji nije priznao Kosovo, pored Bosne gde Republika Srpska koci priznavanje. Imajuci u vidu cinjenicu da Srbija i Rumunija nikada nisu medjusobno ratovale sto je za susede veoma retka pojava i znak tradicionalnog prijateljstva, da je veroispovest identicna i da eto Rumunija uporno ne priznaje nezavisnost Kosova, zacudjujuce je kako dve zemlje nisu ostvarile kakvu bliskiju diplomatsku aktivnost.
[ Tyler Durden @ 24.11.2014. 20:51 ] @
Citat:
pisac:
Pošto se nešto malo družim sa Bugarima, počeo sam da shvatam da oni nas doživljavaju kao mnogo veću braću nego što mi doživljavamo njih. Moja drugarica mi kaže, ovim rečima: Mi osećamo da su Rusi i Srbi naša braća. Ja kažem opet, ovim rečima: Mi osećamo (bar većina u ovoj zemlji) da su Rusi naša braća, a prema Bugarima smo prilično indiferentni, i to je verovatno jer ste bili na pogrešnoj strani tokom nekih ratova. :D

E, sada zaplet: Lutam malo satelitskim (hellas sat 39') kanalima juče, i naletim na Bugarske kanale. Onda, shvatim da je njihova folk/novokomponovana narodna muzika (fen tv), a i ona stara prava narodna muzika (folklor tv), potpuno identična našoj. Ne samo da je identična po pitanju melodija, nego stara narodna muzika ima i skoro identične narodne nošnje i način igre van kola i u kolu, sve u kompletu sa opancima i slično. Povremeno se na njihovim folk kanalima može čak videti/čuti in neka naša folk zvezda, jer je jezik sličan a melodija - ista. Bugarska narodna pesma i nošnja su u stvari mnogo sličnije nego što su Vojvođanska, Hrvatska, pa čak i bratska Crnogorska ;).

Na ovaj podatak mi drugarica kaže da eto postoji razlog zašto nas oni zovu braća.

Onda se setim činjenice da je moja baba (kao i svi starci) iz okoline Niša ali sa suprotne strane od Bugarske ka Kuršumliji (znači prilično daleko od Bugarske) govorila jezikom koji je pola Bugarski/Makedonski a pola (sadašnji) Srpski. Odnosno Srpski jezik je nekada bio daleko bliži Bugarskom i Makedonskom nego što je sada. Mnoge reči koje se sada govore u Bugarskom (npr: Blagodarija) su se govorile i kod nas (južno) nekada (Blagodarim), a Bugarski (uz Makedonski) je najrazumljiviji jezik pored SrpskoHrvatskog.

I tada dobijem otkrovenje: Bugari u stvari jesu naša braća ali smo mi u nekom istorijskom trenutku to jednostavno potisnuli i otuđili se.

I sada sebi postavljam pitanje koji je to istorijski trenutak, i ko je kriv za to? Crnogorci su uvek takođe smatrani našom braćom, ali evo vidimo na aktuelnom primeru da jedan Milo Đ. uz dobru logističku/finansijku podršku iz inostranstva može da zavadi i "dva oka u glavi" i da rasturi bratstvo radi stranih geostrateških interesa. Da li je to bio slučaj i u istoriji, da li je Austrougarska u nekom trenutku uspela da isfinansira nekog Bugarskog Mila koji je uz pomoć sitnih razmirica (Makedonija) uspešno okrenuo Bugarsku protiv Srbije i poveo ratove radi ostvarivanja neke svoje (u stvari tuđe) geostrateške koristi, i time uništio bratstvo? Bratstvo-jedinstvo između Hrvata i Srba iz bliske istorije je uspešno uništeno, to je bio bitan geostrateški cilj trenutnih nasilnika/vladara sveta i u tome su 99% uspeli. Crnogorsko-Srpsko bratstvo je takođe van funkcije, da li trajno ili ne videćemo. Da li se nešto slično desilo i pre stotinak godina sa Bugarsko-Srpskim odnosima?



wow, kakva mentalna dijareja
i sve ove sjajne zakljucke si donio gledajuci par trash satelitskih kanala?
ccc, sta bi ti sve otkrio da te neko prebaci u obliznju kafanu i plati rundu tebi i "kolegama". pomjerio bi danasnju nauku bar 100 godina u buducnost i obezbjedio mir u svijetu dok si rek'o dupli vinjak.
[ Ivan Dimkovic @ 24.11.2014. 20:54 ] @
Ovo ni po cemu ne zasluzuje da bude na ovom forumu.