[ Dragan976 @ 05.12.2014. 09:39 ] @
Poštovani prijatelji,

Od skoro sam postao vlasnik kotla na pelet KEPO 20 KW i priznajem edukaciju sam gradio na osnovu ne sebicnih postova clanova ovog foruma u temama "grejanje na pelet", "integrisani kamini i peći" i sl.
Temu gradimo po uzoru na teme za peci i kotlove ALFA, MBS i ostale koji imaju slicne i iste upravljacke jedinice te su dobrodošli i njihovi vlasnici kao i "Toby-evci", "Centometalci" i ostali ljudi dobre volje koji bi neskromno delili iskustva i pomagali u eventualnim problemima ili savetima za uštedu i kvalitet grejanja.
Budite slobodni da postavljate svoje ideje , sugestije, probleme i upite u nadi da cemo ih zajedno rešavati.
Dobrodošli su nam i braća serviseri kako bi svojim iskustvom naše nedoumice bile brže rešavane.

Pozdrav
Dragan
[ Dragan976 @ 05.12.2014. 09:42 ] @
Evo jedne konkretnije poruke sa nekim detaljima koju sam objavio i na drugim temama.

Od skoro sam korisnik kotla na pelet Kepo 20 kw što je vrlo slična mašina MBS-u i Alfi , vrlo sam zadovoljan sem što se borim sa potpunim utezanjem parametara ali valjda je to normalno. Grejem 115 m2 i bojler 80l, zid:rigips-isover 5 cm- giterpa 5cm -stiropor spolja,plafon rigips-10 cm vuna , PVC -Al stolarija. Potrošnja oko 20 kg/24 sata. Mašina radi u stand-by režimu preko Q7 sobnog termostata,sistem pali -gasi kotao, tako da on radi oko 11h /24h. Naravno temperature su podšene raličitio za svako doba dana i kreću se od 20C do 23C, i variraju +- 0.6-7C od zadate. Trenutno se igram sa varijantom da kotao kasni na signal termostata za isključenje i pređe u modulaciju umesto gašenja (mislim da je to o.k. za predstojeće mrazeve)-bolje da ih ne bude. Pri tome se dešavalo da u modulaciji dođe do gašenja-NO Pellet , pojačano doziranje i vazduh , rešen taj problem, potom se dešava da puž ne radi-glavi kako god-gašenje. Dakle trenutno problem modulacije. Ponovni start-puž radi..jednostavno glavi na malom doziranju. U situaciji pali-gasi kotao sve šljaka bez problema jer ne ulazi u modulaciju.
- Temp . kotla 53C , P 4, Trashhold pump 47c , Load pellet 0, Cocla power 1 1,7 " (manje ne može, možda 1,6" ali ?)
Neki savet, iskustvo i sl.
Još jednom hvala i izvinite za "peglanje"
Isti post postavljen na temi Grejanje na pelet-bez ljutnje.
pozz
[ zoran.mika @ 05.12.2014. 10:12 ] @
Napisao si, U situaciji pali-gasi kotao sve šljaka bez problema jer ne ulazi u modulaciju.,jer ga ti sam palis i gasis ili to odradi termostat.
[ Dragan976 @ 05.12.2014. 13:16 ] @
@zoran.mika
Termostat druze,stan-by režim, sve je ok kada se podesi da se kotao iskljuci kada mu to javi termostat, minimalno vreme za koje se iskljuci nakon sto mu to javi termostat je 2min, ali se moze podesiti da se kotao ne iskljuci maksimalno 120 min nakon informacije termostata vec da ode u modulaciju u kojoj imam problemcice, pokusam da resavam sa LOAD Pellet +1..+2 zbog dužine peleta i sl....mislim da ce biti ok...cekam proveru. Cilj je da ne dolazi do zahlađenja u kući dok kotao ne radi i naravno da ne bi ponovo grejao vodu..tj. ušteda...i to dobraa.
Ako ovo bude proradilo na ovaj način, dobijam blago mlake radijatore u kući u vreme modulacije a kad termostat zahteva vecu temperaturu...kotao ide u zadatu snagu veoma brzo...odlično je odšljakao to par puta...i izgleda ide manje peleta a finija regulacija temperature u kući bez zahlađenja što će biti super za mraz....izvini za dug odgovor, sve u cilju možda će nekome valjati..javljam šta se dešava nakon LOAD Pellet igrarija.
[ mugosa1975 @ 07.12.2014. 02:07 ] @
I ja imam kepo 20kw ali u varijanti kotla bez staklenih vrata,
zadovoljan sam kako radi ali nisam zadovoljan potrosnjom,grejem oko 165m2,ali trosim oko 35kg dnevno sa 16h rada,
mozda to tako treba da bude ali mi se cini da bi to moglo da bude i manje,cak razmisljam da se mozda vratim na gas jer je to tu negde u parama a i cistije je.
Na radijatorima su mi termo glave i tako podesavam temperaturu u prostorijama,moracu da probam sa termostatom da podesavam temperaturu da vidim da li cu da smanjim potrosnju.Kuca mi je dobro izolovana,samo stolarija nije bas najbolja.
Interesuje me kolike su vase vrednosti cocla power i koje su brzine ventilatora.
Takodje koji pelet koristite i kako ste zadovoljni sa istim.
Meni je pelet dosta sitan od 0.5cm do 1.5cm,pa mislim da mi je i to problem.
Uzeo sam na probu 100kg peleta i bila mi je potrosnja oko 25kg,kada sam uzeo 1t od istog proizvodjaca bio je pelet dosta tamniji i potrosnja oko 35kg.

Pozdrav
[ Dragan976 @ 08.12.2014. 11:52 ] @
@mugosa1975

Prijatelju, i ja mislim da je 35 kg za dan mnogo, to naravno zavisi kakve su ti temperature zadate. Kod mene je potrosnja rasla kad sam se igrao sa temperaturama kotla. Ako imas u kuci 25 C a u kotlu 65c onda nije mnogo 35 kg za 165m2... sala na stranu...verovatno si uvideo da potrosnja nikada nije konstantna...kod mene nekad 15 kg dnevno..a nekad 22 kg/24h zavisno od spoljne temperature i od zeljene temperature prostorija... moje temperature imas u predhodnom postu. To je neki optimum kod mene, cim ga malo "zgazim" on "srce". Kad bi gledali neki prosek po broju radnih sati, tebi je potrosnja negde oko 2.2kg po satu sto je srednja vrednost za ovaj kotao...nije lose za toliku kvadraturu...ipak grejes 50 % vecu kvadraturu od mene. Ne znam mozda tih 16h rada zvuci mnogo...u mojim igrarijama je bilo sve bitno. P-snaga ...nikad 5 ..pretezno 3-4...probaj sa termostatom jer na taj nacin imas 20c kad ti to treba..a imas 23c kad ti to treba...mislim da je tu bitna usteda... npr od 00h do 6h drzim oko 20c +- 0,5c, zatim od 6h-8h 22c, onda 21c do 12h...pa 21,5 do 15h ..pa od 15h-21h 22.5c do 23c..onda priprema za dremku 21c ii tako u krug...on se sam pali..gasi...ne mislim o njemu.i to bude oko 10-11 sati rada pa se prosek vrti oko 2kg po radnom satu ili oko 20 kg za 24 sata za zeljenu temperaturu..ocekujem vecu potrosnju kad dodje minus...sta da se radi..to je to borba za sto manju potrosnju traje ...svi se bore da smanjuju koliko god je moguce pa hajde i mi to da probamo zajedno.

Sto se parametara tice: Temp. kotla 52c, Trash..pump 45c...Ciscenje na 20 min.

1 - cocla power 1.7 --- exaust - 1780
2 - cocla power 2.4 --- exaust - 1850
3 - cocla power 4.4 --- exaust - 1950
4 - cocla power 6.0 --- exaust - 2000
5 - cocla power 8.0 --- exaust - 2200

Nisam bas zadovoljan "P-1" igracu se jos...u modulaciji , u koju retko ulazi , imam problem sa gasenjem..kako-kad...garavo staklo i sl....tako da bi mi znacili tvoji parametri ...molim te.
Ostalo sljaka lepo P2 -P3 -P4...peticu ne koristim-hoce da poleti...he he...pretezno 3-4...Cekam tvoje parametre.
Pelet - Crown Forest Ivanjica..rekao bi srednjeg kvaliteta..ima dosta pepela..sljake po malo...prijatelj ga je zamenio nekim drugim i zadovoljniji je ...pitacu ga koji je taj novi pelet..probacu...
Citajuci ostale forume na ovu temu - Uglavnom nam sve zavisi od kvaliteta peleta...sagorevanje..potrosnja...cistoca kotla...energija...tako da valja to menjati dok ne dodjes do pravog peleta, mada i oni ti daju jednu stvar na probu, a drugu isporuce kad narucis tonu-dve...svi..gde znam ???
Izvini za dug tekst ali drugacije ne moze.
Tu smo za sve sto treba kao bi pomogli jedni drugima.
Pozz
[ boree @ 08.12.2014. 12:10 ] @
@mugosa1975 : za 165m2 sa potrošnjom od jedva preko 2kg/h i ne baš dobrom stolarijom je po meni prihvatljivo. Da je stolarija bolja bilo bi i ispod 2 kg , što je ruku na srce extra , po meni ...
[ Dragan976 @ 08.12.2014. 13:48 ] @
@boree

pre svega dobro nam dosao, i meni se ta potrosnja cini ok jer i ja sam tu negde oko 2kg po radnom satu...on je malo preko ako se ne varam 2.18kg do 2.2kk ali kvadratura ?...neka proba malo da se igra sa ustedom na bazi kontrole temperature prostorija... mislim bice jos bolje sto bi bilo sjajno.
[ mugosa1975 @ 08.12.2014. 16:45 ] @
Evo mojih parametara koje mi je serviser postavio:
1- cocla power 2.5---exaust-1530
2- cocla power 3.8---exaust-1610
3- cocla power 5.2---exaust-1690
4- cocla power 6.5---exaust-1770
5- cocla power 8.0---exaust-1850

pumpa se pali na 40c,temperatura na kotlu 55c,
Serviser mi je rekao za pelet koji sam imao na probi(oli ogi -trbusani,cacak 180e tona) da nije los ali da ima malu kalorijsku moc(merio izduvne gasove sa instrumentom),
i ja sam sutradan vec uzeo drugi pelet(hrastov okolina cacka 160e tona) koji se odmah pokazao bolje jer mi je pec ulazila u modulaciju,a sa prvim samo do 2.
Ali cim sam uzeo vecu kolicinu tj. 1t nestalo je i modulacije.
Veceras mi stize 1t peleta iz usca Alm pelet(160e tona),pa cu da vidim kako se ponasa sa tim peletom.
I ja sam se malo igrao sa podesavanjima ali nisam dobio neke bolje rezultate,cak i kad mi je temperatura u kotlu bila 60c,vreli radijatori napolju ladan vetar,opet isto,potrosnja oko 35(to mi je ok ali na vecim spoljnim temperaturama i sa manjom temperaturom kotla opet 35 to mi nije bas ok)
Mislim da bih sigurno manje trosio kada bih zamenio stolariju i stavio termostat,ali da se kotao ne gasi kad termostat iskljuci,nego da ga odvede u modulaciju i tako da bude do ponovnog ukljucenja.Ne znam da li to moze tako da se podesi,jer ako se potpuno izgasi i voda u sistemu se mnogo ohladi,mislim da ce mnogo da trosi,a mozda i gresim,probacu cim nabavim termostat i vremena.Kako si zadovoljan sa tvojim termostatom Q7 jer sam i ja mislio da ga uzmem.
pozdrav
[ Dragan976 @ 09.12.2014. 08:57 ] @
@mugosa1975

Nista mi nije jasno sa ovim tvojim parametrima...doziranje peleta P1 , P2 , P3 ti je preveliko a ventilatori na malom broju obrtaja ...ne znam da li je to namestio zbog tog peleta koji je imao pri pustanju u rad ili zbog velicine dimnjaka...promaje i sl....milsim da zbog toga mnogo trosi..uporedi sa mojim doziranjem i probaj da smanjujes cocla power 1 i 2 a dizi ventilatore..pazljivo po malo , pa pricekaj itd...sigurno ces smanjiti potrosnju.
Q 7 sljaka super...prezadovoljan, lagan za upotrebu. Kod mene radi stand by sistem pali-gasi kotao i naravno dolazi do zahladjenja ali ne puno jer sam podesio osetljivos termostata na 0.2 c i cesto se pali i gasi...i sa takvim radom trosi oko 20kg na dan ...sada i manje kad nema minusa napolju, ali naravno da mozes da podesis masinu da ode u modulaciju kada mu termostat javi iskljucenje.
(N-9-04-07 Vreme za koje se kotao gasi u STAND - BY modu, tj kada mu termostat javi da je temp postignuta, koliko vremena je potrebno do isključenja peći-kod mene 03 min...a maksimalno je 120 min.)
samo sam ja imao problem gasenja kod modulacije koji jos ne resavam ..pa kad to sredim...ostavicu ga u modulaciji kako bi drzao toplu vodu.
pozz javi ako nesto treba.
[ zmajdin @ 09.12.2014. 17:53 ] @
'El ima neko sevisno uputstvo? Ake ne, 'el može spisak svih parametara?
[ Dragan976 @ 09.12.2014. 18:24 ] @
@zmajdin
Zorane pre svega dobrodosao i hvala na ucescu u temi.
Upravljacka jedinica je Micronova skoro identincna masina MBS-u i Alfaplamu i set-up meni je skoro identican , vidjao si postavke na tim forumima. Uputstvo se svodi na banalne gluposti tipa Clock set up, Turn on-Turn off week program i sl...ali evo jedno prevedene liste parametara koju sam copy-paste sa foruma "integrisane peci i kamini na pelet" stim sto KEPO nema srpski meni i ne trpi tako male vrednosti doziranja... npr kod mene ta lista izgleda ovako:
N-9-01-01 Load pellet 00
N-9-02-01 Exhaust chimney 00
N-9-4 GLAVNA PODEŠAVANJA
N-9-04-01 Vreme za koje peć ne može da se ugasi na taster ON/OFF od kad se uključi 03'
N-9-04-02 Minimalno vreme rada ventilatora za odvod dimnih gasova kod isključivanja peći 4'
N-9-04-03 Vreme početnog ubacivanja peleti prilikom uključivanja peći 125''
N-9-04-04 Vreme za detekciju prvog plamena 125''
N-9-04-05 Broj obrtaja motora za odvod dimnih gasova prilikom početnog ubacivanja peleta 1950
N-9-04-06 Razlika temperature prilikom uključenja STAND - BY moda 02,5 C
N-9-04-07 Vreme za koje se peć gasi u STAND - BY modu 02'( kad zelim da ostane u modulaciji umesto gasenja, povecavam na max 120 min)
N-9-04-08 Vreme prelaska iz programa u program 20''
N-9-04-09 Uključivanje funkcije za uključivanje i isključivanje peći nekim uređajem za komunikaciju ( npr. mob. telefon bluetooth ) OFF
N-9-04-10 Blokada tastera ( uključivanje isključivanje dugmićima SET i ON/OFF OFF
N-9-04-11 Vreme za koje pri nasilnom isključivanju peći iz el. Mreže ( nestanak struje direktno na glavni prekidač ) neće doći do javljanja greške BLACK OUT 30''
N-9-6 PODEŠAVANJA PARAMETRA
N-9-06-01 Maksimalno vreme paljenja peći ( ne pali se alarm 05 ) 25'
N-9-06-02 Vreme potrebno da se detektuje temperatura izduvnih gasova 03'
N-9-06-03 Interval vremena između čišćenja posuda u kojoj se vrši sagorevanje 20'
N-9-06-04 Vreme ubacivanja peleta u režimu paljenja 1,4''
N-9-06-05 Vreme ubacivanja peleta od trenutka kada se verifikuje plamen do ulaska u režim rada 1,4''
N-9-06-06 Vreme ubacivanja peleta u režimu 1 ( Program 1 ) 1.7''
N-9-06-07 Vreme ubacivanja peleta u režimu 2 ( Program 2 ) 2.4''
N-9-06-08 Vreme ubacivanja peleta u režimu 3 ( Program 3 ) 4.4''
N-9-06-09 Vreme ubacivanja peleta u režimu 4 ( Program 4 ) 6.0''
N-9-06-10 Vreme ubacivanja peleta u režimu 5 ( Program 5 ) 7.5''
N-9-06-11 Vreme čekanja izbacivanja greške od trenutka kada se greška detektuje 30''
N-9-06-12 Vreme čišćenja posude u kojoj se vrši sagorevanje 100''
N-9-06-13 Minimalna temperatura izduvnih gasova 40 C
N-9-06-14 Maksimalna temperatura izduvnih gasova - kada dostigne ovu temperaturu peć se vraća u Program 1 120 C
N-9-06-15 Kada temperatura izduvnih gasova pređe ovu vrednost onda se uključuje ventilator za izduvavanje u prostoriju 90 -(NEMA BLOWER ZA prostoriju
N-9-06-16 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu paljenja 1950
N-9-06-17 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova od trenutka kada se verifikuje plamen do ulaska u režim rada 1950
N-9-06-18 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 1 ( Program 1 ) 1800
N-9-06-19 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 2 ( Program 2 ) 1850
N-9-06-20 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 3 ( Program 3 ) 1950
N-9-06-21 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 4 ( Program 4 ) 2000
N-9-06-22 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 5 ( Program 5 ) 2100
N-9-06-28 Kada temperatura izduvnih gasova padne ispod ove temperature peć prestaje sa izduvavanjem koje se vrši prilikom isključivanja peći 75 C
N-9-06-29 Brzina ventilatora izduvnih gasova prilikom isključivanja peći i čišćenja posude u kojoj se vrši sagorevanje 2000
N-9-06-30 Vreme ubacivanja peleta prilikom čišćenja posude za sagorevanje 1.4'
N-9-06-31 Uključivanje EnkoderaON
N-9-06-32 Vreme uključivanja dozatora posle isključenja - pošto dozator uvek ima neko kašnjenje prilikom isključenja potzrebno je to kašnjenje korigovati sa nekom vrednosti kako bi se zadržao željeni interval punjenja 0,0''
N-9-06-33 Temperatura na kojoj se uključuje pumpa 45 C
N-9-06-34 Isključivanje sigurnosnog manometra on
N-9-06-35 Pritisak na kome se isključuje kotao 2,5b
Temp kotla 53 C
Max snaga na kojoj radi P 3
[ boree @ 09.12.2014. 18:34 ] @
svaka čast na post-u
[ zmajdin @ 09.12.2014. 18:51 ] @
Da li sam ćorav, dal' nepažljiv, ili brzoplet, ali ne uspevam da nađem dužinu ciklusa rada puža.
[ Dragan976 @ 09.12.2014. 19:09 ] @
@boree...eeee tako se to radi...
Boree zazas brata ili? Hvala.
[ Dragan976 @ 09.12.2014. 19:13 ] @
@zmajdin
Zorane...duzina rada puza je oznacena u nekim " sekundama...vreme ubacivanja peleta 1 itd...N 9 06 06

Momci hvala sto ste pri ruci !
[ boree @ 09.12.2014. 19:16 ] @
Kakvo crno zezanje !!! svaka čast ozbiljno , lepo objašnjeno , mogli bi i slike da postavljate jer stvarno ima malo tj ni nema slika o kepo -u , spolja , šolja , turbulatori i tako to .

zmajdin misli na pauzu predpostavljam , pošto ni ja ne nađem
[ zmajdin @ 09.12.2014. 19:26 ] @
Ama pitao sam za dužinu ciklusa - zbir vremena rada i trajanja pauze. Na nekim elektrinikama se za svaku snagu oba podešavaju, a na nekima je ciklus za sve isti, vreme rada se podešava, a pauza je razlika trajanja ciklusa i vremena rada. Negde to mora da piše, ali ja ne uspevam da nađem gde piše.
[ Dragan976 @ 09.12.2014. 19:29 ] @
Slike cemo prikaciti...izvinite ...postujem sa telefona...a i nisam hteo da preterujem..uvazavam sugestiju cim bude vremena..
Sto se tice pauze, iskreno ni ja ne razumem ovo 1.7"..ali ovi momci sa Mbs-om ili Alfom to znaju...naci cu negde objasnjenje...koliko radi...koliko pauzira...ovo na "kecu" je minimum...na 1.6" se gasi...serviser kaze to je 1.6" : 2= 800g peleta na sat..nem' pojma?
[ zmajdin @ 09.12.2014. 21:05 ] @
Trajanje cikllusa može da se izmeri, a serviseru svaka čast: podeli sekunde i dobije grame, mada... koj bi ga znao. Štopericu u ruke, dakle. Uzgred, izmerite koliko je teško inicijalno punjenje.
[ Dragan976 @ 09.12.2014. 21:19 ] @
Pozdavljam...merim stopericom i javljam..."manuel" je keva! Priznajem, jedina opcija za siguricu, al' bilo me sramota pred 'vol'ke struje i digitalizacije danjasnjice..
i evooo

Kaze ovako....
Load pellet 0, to znaci da je ciklus od pocetka rada puza do ponovnog pocetka rada puza 8 sekundi, a stavke u rezimima npr P-1 vreme doziranja 1.7" znaci da puz radi 1,7" (sekundi) a ostatak (6,3 ")ceka do ponovnog pocetka ciklusa...i tako u svakoj snazi prati zadato vreme rada i i samim tim povecava-smanjuje vreme pauze..ali ceo ciklus za Load pellet 0 traje 8 sekundi. Kada se menjaju vrednosti Load pellet , menja se broj celokupnih ciklusa npr. LOAD PELLET 0 ima 450 ciklusa u satu , a LOAD PELLET -9 ima 360 ciklusa u satu ,znaci da se vreme ciklusa sa 8 sec u Load pellet 0 moze srazmerno menjati promenom vrednosti load pellet 0...malo matematike i dobija se tacna vrednost za svaki rezim.

Hvala @zoran.mika sa foruma "integrisani kamini i peci na pelet za dnevni boravak" jer sam "ukrao" njegovo objasnjenje zatosto je ista upravljacka jedinica Micronova.

[Ovu poruku je menjao Dragan976 dana 10.12.2014. u 10:20 GMT+1]
[ Dragan976 @ 10.12.2014. 10:42 ] @
Citat:
mugosa1975:
Evo mojih parametara koje mi je serviser postavio:
1- cocla power 2.5---exaust-1530
2- cocla power 3.8---exaust-1610
3- cocla power 5.2---exaust-1690
4- cocla power 6.5---exaust-1770
5- cocla power 8.0---exaust-1850

pumpa se pali na 40c,temperatura na kotlu 55c,
Serviser mi je rekao za pelet koji sam imao na probi(oli ogi -trbusani,cacak 180e tona) da nije los ali da ima malu kalorijsku moc(merio izduvne gasove sa instrumentom),
i ja sam sutradan vec uzeo drugi pelet(hrastov okolina cacka 160e tona) koji se odmah pokazao bolje jer mi je pec ulazila u modulaciju,a sa prvim samo do 2.
Ali cim sam uzeo vecu kolicinu tj. 1t nestalo je i modulacije.
Veceras mi stize 1t peleta iz usca Alm pelet(160e tona),pa cu da vidim kako se ponasa sa tim peletom.
I ja sam se malo igrao sa podesavanjima ali nisam dobio neke bolje rezultate,cak i kad mi je temperatura u kotlu bila 60c,vreli radijatori napolju ladan vetar,opet isto,potrosnja oko 35(to mi je ok ali na vecim spoljnim temperaturama i sa manjom temperaturom kotla opet 35 to mi nije bas ok)
Mislim da bih sigurno manje trosio kada bih zamenio stolariju i stavio termostat,ali da se kotao ne gasi kad termostat iskljuci,nego da ga odvede u modulaciju i tako da bude do ponovnog ukljucenja.Ne znam da li to moze tako da se podesi,jer ako se potpuno izgasi i voda u sistemu se mnogo ohladi,mislim da ce mnogo da trosi,a mozda i gresim,probacu cim nabavim termostat i vremena.Kako si zadovoljan sa tvojim termostatom Q7 jer sam i ja mislio da ga uzmem.
pozdrav

Evo mugosa1975
Kotao nalazi u Stand By režimu preko sobnog termostata Q7 i već 60-ak sati podešena je varijanta kada se dostigne željena temperatura sobe da se kotao ne isključi već od u modulaciju a pri padu temperature u sobi kreće u dostizanje željene temperature kotla. Sredio sam modulacioni režim...ne gasi se ..sljaka super na cocla power 1 1,7" i exaust 1 1780....praktično se nije gasio svo ovo vreme....trošio je oko (đžak-i po) ili oko 22kg /24 h ali bilo je konstantno toplije, bez zahlađenja, što mora da košta. Pošto nije baš "upekao" minus a i malo se više prlja , vratiću opciju pali gasi zbog uštede ali kad dođe minus koristiću ovu varijantu bez gašenja.PS.
Pozzz ...ako treba tu sam.
[ mugosa1975 @ 10.12.2014. 16:51 ] @
Citat:
Dragan976: Evo mugosa1975
Kotao nalazi u Stand By režimu preko sobnog termostata Q7 i već 60-ak sati podešena je varijanta kada se dostigne željena temperatura sobe da se kotao ne isključi već od u modulaciju a pri padu temperature u sobi kreće u dostizanje željene temperature kotla. Sredio sam modulacioni režim...ne gasi se ..sljaka super na cocla power 1 1,7" i exaust 1 1780....praktično se nije gasio svo ovo vreme....trošio je oko (đžak-i po) ili oko 22kg /24 h ali bilo je konstantno toplije, bez zahlađenja, što mora da košta. Pošto nije baš "upekao" minus a i malo se više prlja , vratiću opciju pali gasi zbog uštede ali kad dođe minus koristiću ovu varijantu bez gašenja.PS.
Pozzz ...ako treba tu sam.

Stigao novi pelet,
ostavio sam sva podesavanja na istu vrednost da danas ispratim potrosnju,
primetio sam da je pelet krupniji od onoga sto sam do sad koristio,
veceras cu to znati,a sutra cu da stavim tvoje parametre da vidim kako se kod mene ponasa.

Pozdrav
[ Dragan976 @ 15.12.2014. 13:12 ] @
mugosa1975
Sta kaze drugi pelet? potrošnja ? parametri?
[ mugosa1975 @ 15.12.2014. 19:26 ] @
Citat:
Dragan976: mugosa1975
Sta kaze drugi pelet? potrošnja ? parametri?

Novi pelet mi se cini da je bolji,krupniji je i mislim da je suvlji od prethodnog,
sad sam bas izmerio potrosnju za 13,5 sati izrucio sam 27kg(u jednom dzaku mi je ostalo 3kg mereno na kucnu vagu),sto bi bilo oko 2 kg na sat.
Mislim da je to to oko 10% manje mi trosi ovog novog peleta,grejanje u celoj kuci mi je ujednaceno,samo mogu da napravim ustedu ako bih smanjio sate grejanja,ali zbog male dece mi se grejanje pali u 6.30h a gasi se u 23.30h.Grejem u prizemlju 70 m2 i na spratu 100 m2,cim malo bolje izolujem plocu na spratu i zamenim stolariju koja je losa stavljam termostat i mislim da ce se tu najvise osetiti usteda.
Ovo su parametri:
1- cocla power 2.3---exaust-1580
2- cocla power 3.6---exaust-1660
3- cocla power 5.0---exaust-1740
4- cocla power 6.3---exaust-1820
5- cocla power 7.5---exaust-1900

stavljao sam i tvoje parametre ali na vecim brzinama ventilatora mi izgleda ode sve na odzak(bas je bio vreo), a cocla power nece da mi radi na manjim vrednostima ,nece da smanji sa snage 3 na 2,neki put i prebaci u 2 ali nakratko i odmah vraca na 3.Verovatno zato sto je meni veca kvadratura od tvoje pa treba i veca snaga,a i veliki mi je sistem 11 radijatora i 2 susaca.
Mozda moze to i jos da se dotera ali sam ovih dana u guzvi pa ce to izgleda ostati za period posle nove godine.
Pozdrav
[ Dragan976 @ 16.12.2014. 13:25 ] @
@mugosa 19775

Zaboravih da pitam, da li ti je serviser stavio reducir na usis vazduha, tj ... da kotao manje vuce vazduha ? ....mozda su nam zbog toga parametri brzine ventilatora toliko razliciti.

evo kako treba da izgleda plamen

[ mugosa1975 @ 17.12.2014. 23:20 ] @
Citat:
Dragan976: @mugosa 19775

Zaboravih da pitam, da li ti je serviser stavio reducir na usis vazduha, tj ... da kotao manje vuce vazduha ? ....mozda su nam zbog toga parametri brzine ventilatora toliko razliciti.

evo kako treba da izgleda plamen

Mislim da cu da povecam brzine jos malo jer mi je u casici ima ostataka tvdjeg pepela,sad sam bas ocistio kotao i napunio 29kg sto je danas potrosio za 16h rada.
Smanjio sam temperaturu na kotlu na 52c,pa je verovatno zato i manja potrosnja,a i zatvorio sam ventil na kotlu za gas da mi ne greje vodu u njemu 45l ima vode u njemu,tako da se sad to ne greje.
Sto se tice svezeg vazduha ja nisam stavljao nista na usis jer nisam probio rupu na zidu,otvoren mi je jedan prozor na kant pa ima stalno svezeg vazduha u prostoriji.
Mozda mi je stavio manje brzine zbog dimnjaka jer sam ja stavio 2m cevi,a on mi je rekao da sam trebao 1.5m pa je mozda malo veca promaja.
Veceras sam stavio temperaturu kotla na 50c pa cu sutra da vidim kakav ce da bude rezultat.
Pozdrav
[ Dragan976 @ 24.12.2014. 08:50 ] @
Shodno malom mrazu koji vlada zadnjih noci -3-4 postavio sam kasnjenje na gasenje kotla u Stand by rezimu..tj. ne gasi se vec ode u minimum odrzavanja temp...modulate... pa kad zatreba u prostoriji temp.. krece da juri temp .. i sve tako u krug...super udobonost za oko 22 kg/dan..Toplo preporucujem. Nema zahladjenja vode , samim tim ni prostorija...dakle masina radi 24 h.
[ tvrdoglavi @ 24.12.2014. 21:21 ] @
Citat:
Dragan976: Shodno malom mrazu koji vlada zadnjih noci -3-4 postavio sam kasnjenje na gasenje kotla u Stand by rezimu..tj. ne gasi se vec ode u minimum odrzavanja temp...modulate... pa kad zatreba u prostoriji temp.. krece da juri temp .. i sve tako u krug...super udobonost za oko 22 kg/dan..Toplo preporucujem. Nema zahladjenja vode , samim tim ni prostorija...dakle masina radi 24 h.

mozda gresim, ali po svemu sto sam procitao na temi, ispadne da pelet i gas dodju skoro na istu cenu za grejanje?
[ Dragan976 @ 25.12.2014. 13:34 ] @
@tvrdoglavi
Najpre dobar "nickname". Na zalost, nov sam u svemu ovome, ne znam posto je gas i kakva je tu matematika ali cu verovatno nabaviti jedan mali gasni kotlic da probam pa cemo imati odgovor.
Pelet je svakako dobra prica, kvalitetno grejanje-nema dzabe i sto je bitno jako je povoljnije od cene komercijalnih gradskih toplana..cca 35-40%...meni je to ok...i naravno pozdravio sam se sa sumom i "zdrvima"-:) neprocenjivo.
Sad, koliko vidim na forumu , svi imaju razlicite prohteve, sisteme kotlove, snage, zeljene temperature-koliko para toliko muzike.
Mislim da je toplotna pumpa tu zakon...al polako.

[ tvrdoglavi @ 25.12.2014. 17:41 ] @
Citat:
Dragan976: @tvrdoglavi
Najpre dobar "nickname". Na zalost, nov sam u svemu ovome, ne znam posto je gas i kakva je tu matematika ali cu verovatno nabaviti jedan mali gasni kotlic da probam pa cemo imati odgovor.
Pelet je svakako dobra prica, kvalitetno grejanje-nema dzabe i sto je bitno jako je povoljnije od cene komercijalnih gradskih toplana..cca 35-40%...meni je to ok...i naravno pozdravio sam se sa sumom i "zdrvima"-:) neprocenjivo.
Sad, koliko vidim na forumu , svi imaju razlicite prohteve, sisteme kotlove, snage, zeljene temperature-koliko para toliko muzike.
Mislim da je toplotna pumpa tu zakon...al polako.

hvala na odgovoru dragane... ja sam sa gasa presao na toplotnu pumpu, ali sam mislio da je pelet povoljniji, kad se uzmu u obzir sva ulaganja, no ocigledno sam se presao... naravno, gas nije svuda dostupan, ali uz komociju koju pruza, bar oko nabavke energenta, ne vidim razlog da se ide sa gasa na pelet. mene je gas kostao oko 1700 do 1800 eur za sezonu na 270m2, a ispadne da bih i za pelet toliko placao...
[ zmajdin @ 25.12.2014. 22:39 ] @
Ne, ne biste toliko plaćali za grejnje na pelet. Računica je jdnostavna: 2 kg peleta ima istu energetsku vrednost kao 1 prirodni kubni metar (prirodnog) gasa (ali samo ako je "u standardu" što zimi obično baš i nije slučaj), s tim što grejnje na gas ima još neke paušale koji se već nekako zovu i plaćaju se trošili ne trošili, dok je za pelet jedini (da tako kažem) paušal prevoz. Istina, oko gasa nema ama baš nikakvog posla, dok oko peleta ima - nije Bog-zna-šta, ali ga ipak ima. Toplotna pumpa je sasvim drugi par opanaka, jedino što mora u startu da se malo ozbiljnije "calne", ali posle je slavujeva pesma, dok nešto ne kvrcne, ne daj Bože.
[ tvrdoglavi @ 26.12.2014. 06:28 ] @
to je teorija, po tome bih, umesto 3500m3 gasa trosio 7 tona peleta, ili oko 35kg prosecno dnevno ako racunamo nekih 200 dana grejne sezone... videh da ljudi loze po 25 do 30kg na kvadrature oko 150m2, zato mi se ta racunica ne uklapa....

sto se tice ulaganja, zaista nisam upucen u kotlove na pelet, ali procitah da su neki turski i blizu 3000 eur, a tu vise nismo u domenu naucne fantastike ni kad su TP u pitanju, kineske vec mogu da se nadju za te novce.... ali su razlike u potrosnji tu vec ogromne..
[ Dragan976 @ 26.12.2014. 10:40 ] @
Koliko sam, kao nov u ovoj materiji, mogao da vidim da je ovo sto g-din "zmajdin" kaze "u-standardu" a u vezi kvaliteta peleta-najbitnija stavka u svakom smislu: udobnosti, ekonomije, funkcionalnosti itd. itd. Dakle pelet se izgleda mora nabavljati u letnje vreme po manjoj ceni a kvalitetniji je tada jer nema hiperprodukcije i potraznje...i tek tada je pelet siguran, dobar, udoban i ekonomican vid grejanja.
Za sada je valjda dovoljno da je tooplo bez mnogo"cimanja" a za manje pare od komercijalnih toplana kao što rekoh za 30-40%...i grejes kako ti je volja - kao beg ili kao cicija..nista licno salim se.
Hvala što ste na forumu.
[ zmajdin @ 26.12.2014. 17:36 ] @
tvrdoglavi
Ne kudite konja koga jahali niste.
[ tvrdoglavi @ 26.12.2014. 18:37 ] @
vidi zmajdine, ne kudim apsolutno nista, bas me zanima sta si ti shvatio kao kudjenje? ako je nesto od onoga sto sam zakljucio pogresno , rado cu prihvatiti drugaciju cinjenicu.
[ zmajdin @ 27.12.2014. 16:47 ] @
Evo gledam: kad neko kaže da nije baš upućen, ali je čuo nešto pa zaključuuje da to u šta nije upućen ne valja, nego valja nešto što i nije (ovde) tema, prvo na šta pomislim je ono što sam i napisao: ne kudite konja koga niste jahali. Jeste li, ili niste?
[ tvrdoglavi @ 27.12.2014. 16:56 ] @
Citat:
Dragan976:
Evo jedne konkretnije poruke sa nekim detaljima koju sam objavio i na drugim temama.

Od skoro sam korisnik kotla na pelet Kepo 20 kw što je vrlo slična mašina MBS-u i Alfi , vrlo sam zadovoljan sem što se borim sa potpunim utezanjem parametara ali valjda je to normalno. Grejem 115 m2 i bojler 80l, zid:rigips-isover 5 cm- giterpa 5cm -stiropor spolja,plafon rigips-10 cm vuna , PVC -Al stolarija. Potrošnja oko 20 kg/24 sata.

Citat:
mugosa1975:
I ja imam kepo 20kw ali u varijanti kotla bez staklenih vrata,
zadovoljan sam kako radi ali nisam zadovoljan potrosnjom,grejem oko 165m2,ali trosim oko 35kg dnevno sa 16h rada,
mozda to tako treba da bude ali mi se cini da bi to moglo da bude i manje,cak razmisljam da se mozda vratim na gas jer je to tu negde u parama a i cistije je.
Na radijatorima su mi termo glave i tako podesavam temperaturu u prostorijama,moracu da probam sa termostatom da podesavam temperaturu da vidim da li cu da smanjim potrosnju.Kuca mi je dobro izolovana,samo stolarija nije bas najbolja.
Interesuje me kolike su vase vrednosti cocla power i koje su brzine ventilatora.
Takodje koji pelet koristite i kako ste zadovoljni sa istim.
Meni je pelet dosta sitan od 0.5cm do 1.5cm,pa mislim da mi je i to problem.
Uzeo sam na probu 100kg peleta i bila mi je potrosnja oko 25kg,kada sam uzeo 1t od istog proizvodjaca bio je pelet dosta tamniji i potrosnja oko 35kg.

Pozdrav

Citat:
boree:
@mugosa1975 : za 165m2 sa potrošnjom od jedva preko 2kg/h i ne baš dobrom stolarijom je po meni prihvatljivo. Da je stolarija bolja bilo bi i ispod 2 kg , što je ruku na srce extra , po meni ...

Citat:
zmajdin: Ne, ne biste toliko plaćali za grejnje na pelet. Računica je jdnostavna: 2 kg peleta ima istu energetsku vrednost kao 1 prirodni kubni metar (prirodnog) gasa

iz ovog poslednjeg sto si ti napisao sam izracunao da bi meni trebalo 7 tona, ostalo je napisano samo na stranici ispred, i sta sam onda ja zakljucivao?
[ zmajdin @ 27.12.2014. 18:22 ] @
...ali samo ako je "u standardu" što zimi obično baš i nije slučaj... A tema je, inače, Kepo kaminska peć.
[ Dragan976 @ 29.12.2014. 09:59 ] @
Da se "manemo" "off -topic-a"

Evo problema !!!
Vetar od koga spadaju usi izgleda smeta malom Kepu. Naime citavu noc se gasi sa alarmom no pellet...postoji nekakav problem kad duva vetar. Verovatno poremeti na senzoru temperaturu izduva ili unisti vakum isl...nem'm pojma. Inace nemam dimljak vec malu dimljacu postavljenu po propisu kako uputstvo zahteva, ali čim dune vetric prestaje rad dozera i samim tim gasenje-no pellet..poludeh..probam da zastitim kraj dimne cevi vani nekim kantama i sl...i cekam sta se desava..ali uzas..nemam grejanje jer duva vetar ??? - ima li neko objasnjenje ili pomoc.?
Serviser kaze pojacaj vazduh ? Ja to ucinih ali ne do beskraja (cemu to- praviti od dimne cevi autogeni zavarivac) i ne vredi...i isto !? Vec par dana ovakvi problemi..postajem zabrinut..evo zvacu proizvodjaca, kao sto bi svaka baba uradila , pa da vidimo ?
[ Dragan976 @ 29.12.2014. 17:23 ] @
Dodjose ljudi za 2 sata i sredise ga...tako da nema pametovanja...zovi servis i ne mislis.
[ zmajdin @ 29.12.2014. 19:06 ] @
Kako je to "po propisu" postavljen sulundar/dimnjača. Neka skica, fotografija...?
[ Dragan976 @ 30.12.2014. 08:08 ] @
Citat:
zmajdin:
 Kako je to "po propisu" postavljen sulundar/dimnjača. Neka skica, fotografija...?
Pozdrav Zorane,
Evo kako treba da izgleda "PO PS-U" -:)..he he ispravljeno je tako sto su momci dodali jednu krivinu i kapu na izlazu spolja sa savetom da se kotao uvede u dimnjak ili produzi postojeca dimnjaca sa izolacijom kako bi izbegli udare vetra.
[ Dragan976 @ 31.12.2014. 07:56 ] @
EE pa - Stigao minus! -10c -14c . Kepo 20 kw - radi 24 sata bez isključivanja vec par dana = oko 30kg / 24h
Čisto da uporedimo...mada se svi vrtimo tuda negde...ako ćemo toplo - mora da srče ili gašenje, smrzavanje i štednja.- zjb

Brza izmena na predlog "zmajdina"-parametri

1- cocla power 1,6---exaust-1450 -oko 800g na sat temp dimnjace 60-70c
2- cocla power 3.6---exaust-1660
3- cocla power 5.0---exaust-1740
4- cocla power 6.5---exaust-1850
5- cocla power 8.0---exaust-1950 - 4 kg na sat temp dimnjace 100-110 C

Temperatura kotla 55 C,Pumpa bez prestanka,Bez mešnog,115 m2 extra izolovanog prostora, 100 rebara AL + dva sušača + bojler.
Temp u kući dnevna 22,5-23C - Noćna 20-21C
Sistem sobni termostat-stand by mod..kada treba kotao razgoreva-kad termostat javi da ne treba ide u modulaciju -power 1 - 800g na sat..i to je to..kad nije minus 20-22 kg na dan.
Dakle bez gašenja 24h i tako u krug..sem što isklj svaki treći dan malo čišćenja 5 min.

PUNO ZDRAVLJA I SRECE U NOVOJ SVIMA !
I za firmu KEPO koja zove i pita -kako ide, ima li problema...sve pohvale !

[Ovu poruku je menjao Dragan976 dana 31.12.2014. u 10:48 GMT+1]
[ zoran.mika @ 31.12.2014. 16:31 ] @
Dragane,kako si sracunao potrosnju peleta po rezimima rada,jel si ti merio ili ti je neko objasnio pr. 1.6"=800gr, 3.6"=1800gr itd.
[ Dragan976 @ 06.01.2015. 10:37 ] @
@zoran.mika
malo kasnim izvini...nisam ni merio ni racunao...rekao mi je serviser taj podatak ...tako da ne znam da li je relevantan...nisam proveravao...samo znam da kad je -15c napolju srce kao luuudoo..hehhe..ali je toplo i lepo...rekord 45 kg /24 sata na onih -17-18c bez gasenja i dalje...pozz
[ zoran.mika @ 06.01.2015. 10:49 ] @
Po mom proracunu na mojoj peci mbs 18 kw (elektronika nam je ista) ako ti je Load pelllet 00 onda je potrosnja u modulaciji od 1.6" 1800gr ,sto i tebi jeste 45kg na 24 sata da uzmemo u obzir i startovanje peci i rad u maksimalnom radu
[ Dragan976 @ 06.01.2015. 12:13 ] @
@zoran.mika
Ne znam prijatelju...samo neka je toplo...ali vidi, kad nije bas onaj -15c nego redimo -7-10c onda sam na 30 kg...kad udje malo u plus, onda 1.5 dzak..itd..tako da nemam pojma koliko unosi peleta u kom rezimu..mislim da ce biti cela sezona malo preko 3t.
Rekao bih da nije on bas svo vreme u modulaciji ..nego kad sobni t. javi za jos toplote..on razgoreva u P3 dok ne dobije zadatu temp kotla...a u modulaciju ide samo kad zadovolji zadatu na sobnom...i tako u krug.
[ zoran.mika @ 06.01.2015. 12:22 ] @
Jel ti je ovaj parametar jos uvek namesten N-9-04-07 Vreme za koje se peć gasi u STAND - BY modu 02'( kad zelim da ostane u modulaciji umesto gasenja, povecavam na max 120 min) il si ugasio stand-by mod
[ Dragan976 @ 08.01.2015. 08:15 ] @
Citat:
zoran.mika: Jel ti je ovaj parametar jos uvek namesten N-9-04-07 Vreme za koje se peć gasi u STAND - BY modu 02'( kad zelim da ostane u modulaciji umesto gasenja, povecavam na max 120 min) il si ugasio stand-by mod

N-9-04-07 Vreme za koje se peć gasi u STAND - BY modu je namesteno na 90...tako da se kotao ne gasi..vec ide u modulaciju dok sobni termostat ne zatrazi razgorevanje..dakle 24h radi...radi stand by tako sto kad sobni trazi grejanje,kotao razgoreva do zadate temperature vode npr.55c i greje kucu do zeljene npr 22,5c kada dostigne 22.7c ne gasi se vec ide u modulaciju bez obzira na temp. kotla...zatim kada padne - 0,2 c od zeljene temperature sobe u ovom slucaju npr na 22,3c...ponovo razgoreva , povecava temp kotla ...povecava temp u kuci do zeljene( 22,7c) i tako u krug odrzava zeljenu temp. u kuci ( od 22.3c do 22.7c)...stim sto imam razne zadate temperature u kuci u toku 24h( Nocu 20.4c, Ustajanje 22c, odlazak na posao 21c ..povratak klinaca iz skole 21,5c ..posle rucka 22C ..izlezavanje ,gledanje filmova 23c... itd itd.)
[ zoran.mika @ 08.01.2015. 11:51 ] @
Znaci tebi na modulacionom radu pada temperatura,sto ne povecas malo ubacivanje peleta da ti odrzava tu temperaturu i da nemora da povecava rezim rada
[ Dragan976 @ 09.01.2015. 07:55 ] @
Citat:
zoran.mika: Znaci tebi na modulacionom radu pada temperatura,sto ne povecas malo ubacivanje peleta da ti odrzava tu temperaturu i da nemora da povecava rezim rada

Razmisljao sam o tome i vec dizem P1 svaki dan po malo sada je Cocla power 1(2.1) , ali kad izadjemo iz "minusa" to ce biti puno vruce i vraticu na (1.7) tj. sada kod ovakvih mrazeva pada temp. u kuci u modulaciji ali kad prodje minus , bude ok. ...tako da ...sve u svemu "sljaka" super na ovim minusima, ovih dana 2 dzaka dnevno za 24h ON.
[ ratko.mileusnic @ 15.01.2015. 08:54 ] @
Potpuno sam nov u ovoj priči, a i nism baš vičan forumima, pa se nadam da neću napraviti neke greške. Vidim da postoje neki problemi sa radom u modulaciji kao i sa transporterom kod peći (kotla) KEPO. Da li je to možda "mana" ove peći ili je stvar samo podešavanja parametara.

Ja planiram da pređem na pelet i grejao bih oko 120 kvadrata dobro izolovane kuće (blok+ 5 cm stiropor + cigla), PVC stolarija (dvoslojno staklo), pa pretpostavljam da KEPO 20 kw zadovoljava. Peć mi se dopada prevashodno zbog dimenzija jer mi je kotlarnica mala.

hvala na savetima
[ Dragan976 @ 15.01.2015. 09:19 ] @
Citat:
ratko.mileusnic: Potpuno sam nov u ovoj priči, a i nism baš vičan forumima, pa se nadam da neću napraviti neke greške. Vidim da postoje neki problemi sa radom u modulaciji kao i sa transporterom kod peći (kotla) KEPO. Da li je to možda "mana" ove peći ili je stvar samo podešavanja parametara.

Ja planiram da pređem na pelet i grejao bih oko 120 kvadrata dobro izolovane kuće (blok+ 5 cm stiropor + cigla), PVC stolarija (dvoslojno staklo), pa pretpostavljam da KEPO 20 kw zadovoljava. Peć mi se dopada prevashodno zbog dimenzija jer mi je kotlarnica mala.

hvala na savetima

Pozdrav Ratko,
Pre svega dobrodosao na mesto gde i nije potrebna neka "vičnost" već draga volja za razmenu informacija...zato valjda služe pravi forumi kao ovaj...tako da... opušteno.

Uvek se treba ograditi sa "u mom slučaju" tako da i ja govorim u svoje ime i naglašavam da nemam nikakve komercijalne veze sa KEPO firmom već sam slučajni vlasnik kotla koji ga je izabrao kao i vi...pojma nemam što - svideo mi se.
Problemi modulacije se dešavaju i iz jednog i iz drugog razloga koje ste naveli:
1. prvi (podešavanja)-Lično sam tražio krajnji donji minimim snage kotla i normalno je da su se dešavala gašenja usled nedovoljno peleta-to se rešava prosto većim doziranjem gde automatski utičete na vaš željeni donji minimum potrošnje, temperature i sl. u modulaciji...iskustevno-svaki pelet ima svoj donji minimum parametara...na fabričkim podešavanjima "guta" sve.
2. Postojao je problem na prošlogodišnjem modelu sa mestom senzora za vakum koji je preduslov za pogon transportera, kod mene je serviser to promenio i rečeno mi je da je u novim modelima to sređeno...prosta stvar čak je i ne mogu nazvati problemom....
Od tada radi modulacija već nedeljama bez prestanka 24h.
Nadam se da sam vam dao željeni odgovor i napominjem da smo tu samo doboronamerno.
Ukoliko se odlučite za neku drugu "sparvu" , moj savet, ostanite na ovom forumu i na ovoj i na drugoj temi - grejanje na pelet jer ima jako puno dobrih i stručnih ljudi koji će vas uvesti do detalja u grejanje na pelet.

Pozdrav
Dragan
[ ratko.mileusnic @ 15.01.2015. 09:38 ] @
Dragane,

Hvala na savetu. Ja trenutno imam peć na čvrsta goriva koja je već u upotrebi 14 godina. Imam ugrađenu automatiku proizvođača FIRŠT (MR-TR PLUS, troparametarsko upravljanje mešnim ventilom). Mislim da će biti intersntno ponašanje i potrošnja peći na pelet u kombinaciji sa ovom ili sličnom automatikom. Imam nameru da potražim savete proizvođača automatike, kako ne bi došlo do nekih "sudara" parametara. U svakom slučaju rado ću podeliti iskustva na ovom forumu.

pozdrav
[ kepo01 @ 15.01.2015. 12:18 ] @
Pozdrav ljudi,
drago mi je da ima zadovoljnih korisnika nasih proizvoda. Naravno, ima i na kratko nezadovoljnih, ali se sve da resiti.
Vecinom su problemi oko smestaja peci u neadekvatni prostor (nedovoljno kiseonika, neprilazna desna i leva strana peci radi bilo kakve intervencije, previse dimnih cevi sa 3-4 kolena koja stvaraju veliki otpor) , razlicite vrste peleta (potrebni drugaciji parametri radi boljeg sagorevanja, kod retkih peleta ne pomaze nista a da ne napravi problem u narednih 24h), jakih bicnih vetrova (problem kod peci bez dimnjaka), zaglavljivanje puze (parce metala, drveta, plastike u boksu za pelet).
Sve su to problemi koji zahtevaju fina stelovanja, ili prepravke na dotoku kiseonika i odvodu dimnih gasova. Da bi to savrseno funkcionisalo, potrebno je isto tako napraviti i savrsene uslove za rad peci.
Ako imate bilo kakav problem, javite se, ili me pitajte ovde radi informacije ostalih korisnika. Rado cu Vam pomoci da dodjete do sto bolje eksplatacije Vaseg proizvoda.

S postovanjem

Zeljko
[ Dragan976 @ 15.01.2015. 12:26 ] @
NAPOKON

Citat:
kepo01: Pozdrav ljudi,
drago mi je da ima zadovoljnih korisnika nasih proizvoda. Naravno, ima i na kratko nezadovoljnih, ali se sve da resiti.
Vecinom su problemi oko smestaja peci u neadekvatni prostor (nedovoljno kiseonika, neprilazna desna i leva strana peci radi bilo kakve intervencije, previse dimnih cevi sa 3-4 kolena koja stvaraju veliki otpor) , razlicite vrste peleta (potrebni drugaciji parametri radi boljeg sagorevanja, kod retkih peleta ne pomaze nista a da ne napravi problem u narednih 24h), jakih bicnih vetrova (problem kod peci bez dimnjaka), zaglavljivanje puze (parce metala, drveta, plastike u boksu za pelet).
Sve su to problemi koji zahtevaju fina stelovanja, ili prepravke na dotoku kiseonika i odvodu dimnih gasova. Da bi to savrseno funkcionisalo, potrebno je isto tako napraviti i savrsene uslove za rad peci.
Ako imate bilo kakav problem, javite se, ili me pitajte ovde radi informacije ostalih korisnika. Rado cu Vam pomoci da dodjete do sto bolje eksplatacije Vaseg proizvoda.

S postovanjem

Zeljko

NAPOKON - evo ga " Alfa i omega" KEPO kotlova sa nama !

Zeljko hvala sto si se pojavio ovde pa sada i pored licnih poseta mozes da nam pomognes u nedoumicama. BRAVO...Bilo je vreme.

Ljudi evo coveka koji poznaje ovaj kotao najbolje !!!
[ v.vuksanovic @ 15.01.2015. 15:39 ] @
Evo da se i ja uključim u diskusiju o KEPO peći.
Moja peć od 20Kw evo gura drugu grejnu sezonu sa besprekornim radom u svakom pogledu. Greje 135m2, sa visinom plafona 3m, i greje i sanitarnu vodu.
Počev od paljenja, sagorevanja, stanja ložišta, potrošnje, iskorišćenosti sve je besprekorno.
Sva štelovanja smo sami uradili pošto imamo solidno znanje na temu pelet peći, kotlovi itd.
Tako da ako nekome mogu biti od koristi slobodno neka se javi za pomoć.
Konkretno na mojoj peći kada smo je namestili kako smo smatrali za OK postigli smo premerenu iskorišćenost 95% mereno je sa Nemačkim analizatorm dimnih gasova TESTO 330 L3.
Potražiću sliku pa ću je okačiti.
Što se mene tiče za peć KEPO 100% preporuka
[ ratko.mileusnic @ 15.01.2015. 17:26 ] @
Citat:
kepo01:
Pozdrav ljudi,

S postovanjem

Zeljko

Željko,

Super da si se uključio. Nažalost, ponekad smo primorani na kompromise, recimo nedovoljan prostor u postojećoj kotlarnici pa nije moguće ispoštovati 40 cm sa obe strane kotla. Pretpostavljam da je tiih 40 cm neophodno samo zbog eventualnog servisa i da nema uticaja na funkcionisanje peći. Šta misliš o mogućnosti da se naprave rastavljive veze i da se peć za potrebe servisiranja pomeri?

Pozdrav,

Ratko

[Ovu poruku je menjao ratko.mileusnic dana 15.01.2015. u 20:03 GMT+1]
[ ratko.mileusnic @ 17.01.2015. 07:26 ] @
Pozdrav svima,

Imam dilemu oko ugradnje četvorokrakog mešnog ventila na KEPO i slične "kompaktne" kotlove. Radi se o pložaju cirkulacione pumpe. Naime proizvođač FIRŠT kaže da je neophodno da pumpa bude postavljena na vod posle mešnog ventila (kao na slici). Da li neko ima iskustva sa mešnim ventilom i KEPO kotlom.
[ Dragan976 @ 19.01.2015. 08:19 ] @
Citat:
ratko.mileusnic: Pozdrav svima,

Imam dilemu oko ugradnje četvorokrakog mešnog ventila na KEPO i slične "kompaktne" kotlove. Radi se o pložaju cirkulacione pumpe. Naime proizvođač FIRŠT kaže da je neophodno da pumpa bude postavljena na vod posle mešnog ventila (kao na slici). Da li neko ima iskustva sa mešnim ventilom i KEPO kotlom.

Ratko,
Vidim da si se informisao na drugoj temi vezano za mesni ventil i pumpu ali evo i ja da potvrdim "LongWay-a" .."boreta" i ekipu...Ranije sam pitao neke istaknute scalnove na tu temu (zmajdin-a) i ostale...gde su rekli moze se dodati jos jedna pumpa a i ne mora...moje misljenje je da je najbolje sa dva kruga grejanja tj. dve pumpe...ali posteno ne znam sta bih uopste dobio sa povezivanjem mesnog na sistem sa Kepo-m jer meni i bez mesnog sve sjajno funkcionise, mlaka voda stalno kruzi, kotao je u prostoriji gde je temp.uvek od 10c-15c, nisam primetio kondezaciju..tj. nema je. Ako se odlucis na taj korak molim te javi sta se desava jer , ukoliko ima efekta(stednja i sl) stavio bih i ja mesni jednostavno jer ga skoro svi stavljanju a i nije to neka investicija...samo kad bih znao sta cu prakticno dobiti u odnosu na sadasnju situaciju?
[ ratko.mileusnic @ 19.01.2015. 11:13 ] @
Citat:
Dragan976: Ratko,
Vidim da si se informisao na drugoj temi vezano za mesni ventil i pumpu ali evo i ja da potvrdim "LongWay-a" .."boreta" i ekipu...Ranije sam pitao neke istaknute scalnove na tu temu (zmajdin-a) i ostale...gde su rekli moze se dodati jos jedna pumpa a i ne mora...moje misljenje je da je najbolje sa dva kruga grejanja tj. dve pumpe...ali posteno ne znam sta bih uopste dobio sa povezivanjem mesnog na sistem sa Kepo-m jer meni i bez mesnog sve sjajno funkcionise, mlaka voda stalno kruzi, kotao je u prostoriji gde je temp.uvek od 10c-15c, nisam primetio kondezaciju..tj. nema je. Ako se odlucis na taj korak molim te javi sta se desava jer , ukoliko ima efekta(stednja i sl) stavio bih i ja mesni jednostavno jer ga skoro svi stavljanju a i nije to neka investicija...samo kad bih znao sta cu prakticno dobiti u odnosu na sadasnju situaciju?

Dragane,

Ja još uvek nisam kupio kotao na pelet ali sam izuzetno zainteresovan prevashodno za KEPO. Nažalost vrlo malo znam o načinu funkcionisanja peći na pelet. odnosno o njihovoj regulaciji. Pokušavam da se upoznam sa osnovnom logikom regulacije, kako pri planiranju ne bih napravio velike greške. Ono što znam za kotlove na čvrsta goriva je da je potrebno temperaturu u kotlu održavati dosta visoko (80 do 90 stepeni) kako ne bi došlo do taloženja smole, katrana.....kao i da je potrebno kotao pri prvom paljenju što pre zagrejati da bi sprečili kondenzaciju. Dakle, tu je neophodan mešni ventil, pa sam iz tog razloga i postavio na moj trajnožareći kotao kompletnu automatiku. Koliko sam pročitao u ovom forumu, pojedini članovi smatraju da je mešni ventil neophodan i na kotlovima koji koriste pelet, kao i da kod njih treba temperaturu u kotlu održavati dosta visoko. U prvom trenutku sam pomislio da jednostavno umesto trajnožarećeg kotla ugradi KEPO, ali sam u dilemi kako će se sarađivati postojeća automatika (koja reguliše rad mešnog ventila) sa elektronikom koja je ugrađena u KEPO.Takođe sam video u uputstvu za TOBY gde piše da se garancija ne priznaje ako nije ugrađen mešni ventil. Nažalost, nigde nisam naišao na iskustva sa "kompaktnim" kotlovima uzimajući u obzir pre svega položaj pumpe. Obratio sam se i pojedinim proizvođačima kotlova i automatike i očekujem njihove odgovore. Čim nešto saznam, javiću se.
[ Dragan976 @ 22.01.2015. 07:36 ] @
21. januar, temperatura van u debelom plusu...Kepo troši k'o upaljač...ne prelazi 1dzak/24h...radi u Stand by rezimu...postigne sobni pa se gasi..tj. ne prilazim mu i ne mislim o njemu !!!
[ kepo01 @ 27.01.2015. 09:48 ] @
Citat:
ratko.mileusnic:
Citat:
kepo01:
Pozdrav ljudi,

S postovanjem

Zeljko

Željko,

Super da si se uključio. Nažalost, ponekad smo primorani na kompromise, recimo nedovoljan prostor u postojećoj kotlarnici pa nije moguće ispoštovati 40 cm sa obe strane kotla. Pretpostavljam da je tiih 40 cm neophodno samo zbog eventualnog servisa i da nema uticaja na funkcionisanje peći. Šta misliš o mogućnosti da se naprave rastavljive veze i da se peć za potrebe servisiranja pomeri?

Pozdrav,

Ratko

[Ovu poruku je menjao ratko.mileusnic dana 15.01.2015. u 20:03 GMT+1]

Zdravo Ratko,

da, iskljucivo je bitno zbog odrzavanja kotla. Ako si vec uslovljen sa prostorom, gledaj da ti ostane slobodna leva strana kotla min 40 - 50 cm. Tu se nalazi ventilator, motor puza, grejac. Sve ono sto bi mozda napravilo problem nalazi se sa leve strane. U ostalom da nista ne pravi problem, mora se jednom godisnje ocistiti ventilator.

Dimne cevi, tj. odvod dimnih gasova se nalazi na levoj zadnjoj strani peci, pa sam prilaz dimnim cevima je isto tako dobrodosao sa leve strane kotla.
Obavezno zadnju stranu kotla odmaknite toliko, da mozes komforno da skines i ocistis dimne cevi! To je otprilike oko 30 cm. Ako je potrebno ocistiti cevi dva puta u sezoni, i odraditi jedan servis godisnje, mnogo je tri puta za godinu dana pec skidati sa mreze.

Sledeca opcija je da kotao sa instalacijom povezes sa gibljivim inox crevima gde ces ostaviti odredjenu duzinu creva da bi imao mogucnost izmicanja kotla bez skidanja sa mreze. To je relativno ok varijanta, s tim sto "mozda" postoji mogucnost da na holenderima pocne da kaplje voda od tog rastezanja creva.

Zadnja opcija i najgora je da se svaki put skida sa mreze. Najveci problem je sto serviser nema mogucnost da testira, kontrolise, ili sta vec, dok kotao nije povezan na mrezu. Jednostavno posle bilo kakave intervencije mora da se poveze na mrezu, napuni, ozraci, pa tek onda da bilo sta radi. To ume da potraje jako dugo i postane komplikovano, samim tim i skupo.

Ako ima jos nesto nejasno, tu sam. Izvinjavam se sto malo kasnim sa odgovorima, ali jednostavno nisam bio u mogucnosti ranije.

Pozdrav
[ ratko.mileusnic @ 27.01.2015. 15:06 ] @
Željko

Mnogo si mi pomogao i puno hvala, ako ne nađem pravo rešenje razmotriću varijantu sa gibljiv crevima.
[ fordprefiks @ 24.02.2015. 10:20 ] @
Pozdrav svima na ovom forumu, zahvaljujuci ovom i forumu grejanje na pelet dosta sam saznao o ovoj materiji. Naime, trenutno se grejem sa etaznim kotlom na cvrsto gorivo (nikad necu zaboraviti blagodeti grejanja na drva) ali vec devet godina mucim muku sa cepanjem, unosenjem, redjanjem, pa ponovo cepkanje sitnih drva za lozenje i tako ukrug. Elem, vec sam u godinama (ponosnih cetrdeset i nesto) pa rekoh da se malo i ja te muke resim. Kako sam vec procitao neke forume (hvala svima na svojim komentarima, mnogo su mi pomogli), resio sam da od naredne godine predjem i ja na pelet. I tako sam se odlucio na odredjeni tip peci (KEPO 12 KW). A, tu je vec nastao problem: kao nabaviti KEPO? Zivim u juznom delu ove nase prelepe zemlje (sto juznije to tuznije) pa cak ni Kepo ne mogu da kupim. Mislim mogu ja da kupim nije problem ali su mi ljudi iz Kepo-a rekli da nemaju servisera za ovaj kraj. Elem, gospodine Zeljko, pod "hitno" i "obavezno" nabavite servisera za ove nase zimske krajeve jer se mi ogrejati necemo ako Vi takvu osobu ne nadjete.
Sve pozdrave i nadam se da Vas nisam "udavio"!
[ kepo01 @ 25.02.2015. 09:10 ] @
Zdravo fordprefiks,
na zalost ne možemo Vam ponuditi kotao na teritoriji u kojoj nemamo "obučenog" servisera. Kotao na pelet nije frizider koji se ukljuci u struju, i to je to.
To je stvar koja zahteva "dobro obucenu, sa delovima snadbevenu, ljubaznu i ažurnu" servisnu sluzbu.
Šira teritorija Beograda i Zapadna Srbija ( teritorije opština Valjevo, Požega, Kosjerić, Lučani, Užice, Zlatibor, Arilje, Ivanjica, Čačak, G. Milanovac) je pokrivena sa servisom, koji moze da odreaguje "najkasnije" u roku od 24h, a u 80% slučajeva isti dan.
Taj serviser predstavlja firmu Kepo, i potrošač gleda firmu kroz njega. Koliko može da ostavi dobar utisak, toliko može i da ukalja ime firme.
Stav firme nije "hocu sad i hocu sve", vec da to vremenom postane brend koji uliva poverenje i sigurnost.
Serviser mora da je dostupan od trenutka kupovine, pa do kraja eksplatacije proizvoda. U dosta slucajeva i kada istekne garancija, potrosac zeli na kraju sezone redovan godisnji servis.
Unutar kotla ima dosta pratećih elemenata, koji u kasnijoj eksplataciji mogu da otkazu. Pumpa, ventilator, motor za pelet, ekspanzioni sud,elektronika, razni senzori ..... itd
Vama u tom momentu treba serviser koji mora da je tu isti dan jer je napolju -15, a vi nemate drugu opciju da zagrejete stambeni prostor.
Ves masina, frizider, masina za sudove, televizor .... to može da čeka, a kotao ne može!
Tako da gospodine fordprefiks, nadam se da ćemo u nekoj blizoj budućnosti i na Vašoj teritoriji ponuditi naš proizvod i biti bezbrižni i Vi i mi.

Pozdrav!
[ fordprefiks @ 25.02.2015. 10:55 ] @
Pre svega hvala gospodine Zeljko na brzom odgovoru. Ovakav nacin komunikacije sa eventualnim (nadam se vrlo brzo) Vasim korisnicima i Vas stav da napravite prvo mrezu servisa kaze puno o Vama, zato je to i razlog sto sam na prvom mestu stavio Vasu firmu. Ali uzmite u obzir i jednu cinjenicu: ja ovde nisam usamljen i vec sada postoje par ljudi koji se vrlo interesuju za Vas proizvod i koji imaju istu zelju kao i ja, nabaviti Vas proizvod, tako da ako tako nastavite mi cemo morati napraviti i jedan fanclub "Kepo" pa da Vas vidim tada da li cete ostati imuni na nase prohteve.
Pozdrav i sve najbolje.
[ kepo01 @ 18.06.2015. 13:04 ] @
Nova paleta proizvoda Kepo kotlova.

http://www.kepo.rs/proizvodni-.../kotlovi-na-pelet-modeli-2015/

[ embelitibor @ 30.10.2015. 15:19 ] @
Kolege forumaši.
Velika nedoumica, imam MBS 18 KW i vrlo sam nezadovoljan njome.
Puž je jako glasan, zaglavljivao se 2-3 puta (zbog veličine peleta), u bunkeru se zaglavljuje pelet, čišćenje peći je katastrofa, poklopci se jedva skidaju... Da ne pričam više.
Kakva su iskustva sa KEPO 20KW peći, postoji mogućnost da mogu da zamenim peć.
Peć ne služi kao kamin, tako da mi odgovara što nema staklena vrata. Koliko toplote odaje oko same peći?
Potrebno mi je da mi peć bude pouzdana, da mogu da napunim bunker i da ne razmišljam svakih nekoliko sati da li će se zaglaviti ili treba dopuniti pelet...
Da li bi KEPO 15KW bio dovoljan u odnosu na MBS 18KW, ili ipak ići na 20KW?
Pitanje je da li menjati ili ne?
Pozdrav...

[Ovu poruku je menjao embelitibor dana 30.10.2015. u 21:04 GMT+1]
[ boree @ 31.10.2015. 07:16 ] @
Koliko m2 grejete i sa kakvom izolacijom i stolarijom?
[ embelitibor @ 31.10.2015. 21:41 ] @
Grejem oko 60m2 prizemlje+60m2 potkrovlje, 5cm stiropor i PVC stolarija. + 60m2 kućica stara gradnja sa drvenom stolarijom i tamo mi je peć. Znači ukupno 180m2.
Trenutno je na peći 47 stepeni, u 120m2 je oko 24 stepena i imam termoglave, a u drugoj kući je osetno hladnije oko 21 stepen i tamo nisam stavljao termo glave, tako da ću morati da dodam još jedan radijator. Dodao bih i radiator u tu prostoriju gde mi je peć jer KEPO ne emituje mnogo toplote u okolinu...
[ boree @ 31.10.2015. 22:42 ] @
Ja bi pre išao na 20kw, ona druga kuća je malo veći "potrošač".
[ Milenko_M @ 04.11.2015. 18:04 ] @
Kepo peć postoje u raznim verzijama .To bi najbolje bilo kontaktirati direktno proizvođača.A on je povremeno na forumu po šifrom Kepo01 .Čini mi se da je Kepo peć bolje i kvalitetnije urađena nego MBS .
[ trovach-NK @ 06.11.2015. 09:34 ] @
Konacno i ja da se javim na ovom forumu...
od Septembra sam postao ponosan vlasnik peci Kepo 15 kW kotlovskog tipa i mogu da kazem da sam veoma zadovoljan do sada...
Sta se sad desava vise nisam ni sam siguran jer vidim da mi se pocela javljati veca kolicina sljake koju moram svaki dan da praznim!!!
Pelet jeste losiji i ima prasine u dzakovima ali ajde da se malo potrudim pa da ustelujem i ovu odlicnu pec na taj pelet.
evo podatke iz pecke koja ona ima:
N-9-01-01 Load pellet 00
N-9-02-01 Exhaust chimney 00
N-9-4 GLAVNA PODEŠAVANJA
N-9-04-01 Vreme za koje peć ne može da se ugasi na taster ON/OFF od kad se uključi 03'
N-9-04-02 Minimalno vreme rada ventilatora za odvod dimnih gasova kod isključivanja peći 4'
N-9-04-03 Vreme početnog ubacivanja peleti prilikom uključivanja peći 125''
N-9-04-04 Vreme za detekciju prvog plamena 125''
N-9-04-05 Broj obrtaja motora za odvod dimnih gasova prilikom početnog ubacivanja peleta 1950
N-9-04-06 Razlika temperature prilikom uključenja STAND - BY moda 02,5 C
N-9-04-07 Vreme za koje se peć gasi u STAND - BY modu 02'( kad zelim da ostane u modulaciji umesto gasenja, povecavam na max 120 min)
N-9-04-08 Vreme prelaska iz programa u program 20''
N-9-04-09 Uključivanje funkcije za uključivanje i isključivanje peći nekim uređajem za komunikaciju ( npr. mob. telefon bluetooth ) OFF
N-9-04-10 Blokada tastera ( uključivanje isključivanje dugmićima SET i ON/OFF OFF
N-9-04-11 Vreme za koje pri nasilnom isključivanju peći iz el. Mreže ( nestanak struje direktno na glavni prekidač ) neće doći do javljanja greške BLACK OUT 30''
N-9-6 PODEŠAVANJA PARAMETRA
N-9-06-01 Maksimalno vreme paljenja peći ( ne pali se alarm 05 ) 25'
N-9-06-02 Vreme potrebno da se detektuje temperatura izduvnih gasova 03'
N-9-06-03 Interval vremena između čišćenja posuda u kojoj se vrši sagorevanje 20'
N-9-06-04 Vreme ubacivanja peleta u režimu paljenja 2''
N-9-06-05 Vreme ubacivanja peleta od trenutka kada se verifikuje plamen do ulaska u režim rada 1,3''
N-9-06-06 Vreme ubacivanja peleta u režimu 1 ( Program 1 ) 1.3''
N-9-06-07 Vreme ubacivanja peleta u režimu 2 ( Program 2 ) 1.8''
N-9-06-08 Vreme ubacivanja peleta u režimu 3 ( Program 3 ) 2.4''
N-9-06-09 Vreme ubacivanja peleta u režimu 4 ( Program 4 ) 3.2''
N-9-06-10 Vreme ubacivanja peleta u režimu 5 ( Program 5 ) 4.0''
N-9-06-11 Vreme čekanja izbacivanja greške od trenutka kada se greška detektuje 30''
N-9-06-12 Vreme čišćenja posude u kojoj se vrši sagorevanje 100''
N-9-06-13 Minimalna temperatura izduvnih gasova 40 C
N-9-06-14 Maksimalna temperatura izduvnih gasova - kada dostigne ovu temperaturu peć se vraća u Program 1 150 C
N-9-06-15 Kada temperatura izduvnih gasova pređe ovu vrednost onda se uključuje ventilator za izduvavanje u prostoriju 60
N-9-06-16 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu paljenja 2300
N-9-06-17 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova od trenutka kada se verifikuje plamen do ulaska u režim rada 2300
N-9-06-18 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 1 ( Program 1 ) 1250
N-9-06-19 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 2 ( Program 2 ) 1450
N-9-06-20 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 3 ( Program 3 ) 1650
N-9-06-21 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 4 ( Program 4 ) 1800
N-9-06-22 Broj obrtaja ventilatora izduvnih gasova u režimu 5 ( Program 5 ) 1950
N-9-06-23 speed blower 1 130U
N-9-06-24 speed blower 2 150U
N-9-06-25 speed blower 3 170U
N-9-06-26 speed blower 4 185U
N-9-06-27 speed blower 5 225U
N-9-06-28 Kada temperatura izduvnih gasova padne ispod ove temperature peć prestaje sa izduvavanjem koje se vrši prilikom isključivanja peći 75 C
N-9-06-29 Brzina ventilatora izduvnih gasova prilikom isključivanja peći i čišćenja posude u kojoj se vrši sagorevanje 2700
N-9-06-30 Vreme ubacivanja peleta prilikom čišćenja posude za sagorevanje 1.0''
N-9-06-31 Uključivanje EnkoderaON
N-9-06-32 Vreme uključivanja dozatora posle isključenja - pošto dozator uvek ima neko kašnjenje prilikom isključenja potrebno je to kašnjenje korigovati sa nekom vrednosti kako bi se zadržao željeni interval punjenja 0,2''
N-9-06-33 Temperatura na kojoj se uključuje pumpa 55 C
N-9-06-34 Isključivanje sigurnosnog manometra off
N-9-06-35 Pritisak na kome se isključuje kotao 2,5b

Max snaga na kojoj radi P 5
Molio bih za malo pomoci ako ikako moze da vidim kako da resim ovaj problem
[ zoran.mika @ 06.11.2015. 14:47 ] @
@trovach-NK

N-9-04-03 Vreme početnog ubacivanja peleti prilikom uključivanja peći 125'' smanji na 40"
N-9-06-03 Interval vremena između čišćenja posuda u kojoj se vrši sagorevanje 20' smanji na 10'
N-9-06-12 Vreme čišćenja posude u kojoj se vrši sagorevanje 100'' smanji na 80"

probaj,meni je tako namesteno na mbs 18.kw i imam minimalno sljake
[ trovach-NK @ 06.11.2015. 14:54 ] @
@zoran.mika hvala cu da probam
[ kepo01 @ 28.11.2015. 11:15 ] @
Zdravo svima,

trovach-NK ............ molim Vas da se javite u firmu Kepo na 031 783 927 i trazite Zeljka, svakim danom osim nedelje od 07.00 - 15.00 h.

Pozdrav
[ gkocic @ 06.01.2016. 14:23 ] @
Postovani forumasi srecna vam Nova godina i bozicni praznici.

Od pocetka godine sam poceo da koristim Kepo mc20 .....inace grejem prizemlje i potkrovlje ( ukupno 120m2) a izolovano je 5icom stiroporom. Posto sam nov u ovome imam par nedoumica koje nisam mogao da shvatim uz pomocu servisera. Da coveka ne bih davio telefonom lakse mi je vas da pitam dok malo ne udjem u materiju pa da onda njega zovnem.

Prvo vece sam potrosio dva dzaka za noc u sistemu modulacije ...T vode 60C, P 5 , e sad temperaturu prostorije sam stavio na 18C nocu ali T u sobi je bila 22.5C preko i nikako nije mogla da se spusti. U modulaciji u toku dana trosi sasvim ok ali uvece ne znam sta se desava. Sutradan sam stavio noc na ''stand by'' rezim ali na 16C cisto da odrzava toplotu koliko toliko jer nam za spavanje nije trebalo grejanje.
E sad kotao je zakljucan...tj podesavanja pa se pumpa pali na 55C. Pa mi tolika toplota u radijatorima verovatno ispari bezveze. Mozda pricam bezveze ali verujte mi jos gore se osecam jer zelim da shvatim situaciju. Spustim u toku dana temperaturu vode na 45C i sve radi savrseno ali koliko sam shvatio pumpa ne radi iako su sve cevi tople. Imam bezicni termostat computerm Q7 RF i glavno pitanje mi je da li ja preko njega mogu sa dnevne modulacije da predjem u nocni ''stand by'' bez prebacivanja na kotlu? ako ne moze onda cu morati da probam da kotao bude celi dan na ''stand by''.

Unapred hvala
[ Dragan976 @ 14.01.2016. 16:51 ] @
@gkocic

Postovani prijatelju dobrodosao na temu posvecenu korisnicima Kepo kotlova i peci.
Najbolje ce ti svakako objasniti stvari serviseri ,jer su oni usko specijalizovani za te tipove koltova i ne bi trebao da imas nikakve predrasude da ih pozoves jer su , bar meni, uvek bili azurni ljubazni i pri ruci. Lepo pitaj sta ti nije jasno i ono ce ti objasniti.

Sto se tice potrosnje ( dva dzaka na noc ) , to je neverovatno jer taj kotao trosi toliko radeci 24sata bez prestanka na temp od 0 do -10, to znaci da on nije bio u modulaciji vec je " gurao" da dostigne zadatu temperaturu u citavom krugu grejanja i stoga je bilo vruce tj. nije slusao sobni termostat.
Sto se tice Q7 - sa njim nije moguce ulaziti u meni kotla vec samo kontrolisati temperature u prostoriji . Kotao mora biti u stand by rezimu da bi slusao sobni Q7 i zadata temperatura sobe " na kotlu" mora biti podesena na 7 stepeni ( programski minimum) kako bi slusao q7 a ne temperaturni senzor za temperaturu sobe na koltlu. Mozda zbog toga nije isao u modulaciju vec jurio to sto je zadato ! Sve to lepo umeju da podese ili objasne momci serviseri.
Elem kada si spustio temp na 45c on je to brzo postigao i zbog toga je lagano prvom snagom nosio modulaciju i trosio kao upaljac, pri tome pumpa ti nije radila uvek jer je fabricki podesena na 55c on a na 53 off, kako kotao nije gurao vodu u radijatorski krug , temp. vode u kotlu se polako povecavala sve do tih 55c pa se pokrene pumpa koja radi do 53c i posalje malo topline u radijatore i sve tako u krug te ti to nije odrzavalo radijatore vrelim vec mlakim ( rezim koji koristim). Procitaj malo ranije postove, malo uputstvo i to je to..nikakva filozofija. Ne bih preporucio da kopiras druge paramatre sa drugih kotlova vec da koristis fabricka podesavanja. Ja licno "vozim" Stand By rezim preko Q7 dve godine I prezadovoljan sam, nikada preko 1,5 do 2 dzaka / 24h u zavisnosti od spoljnih uslova S tim sto mi se kotao iskljucuje samo u prelaznim periodima kada mu to q7 javi a sada kada su minusi...ne gasi se vec ide u modulaciju..a kad zatreba veca temp. on se razgoreva..pishe u predhodnim postovima, dakle kod mene je Kepo u pogonu 24h bez isklj. sem svaki treci dan ciscenje.
Dao sam sve od sebe. A jos nesto treba tu sam..poozz
Narednih dana menjam stari Kepo 20kw za isti kao tvoj pa cu preneti utiske...morao bi biti samo bolji od starog modela koji koristim.
[ Milenko_M @ 14.01.2016. 18:31 ] @
Dragan697 : u kojem delu Srbije si ti?
Interesuje me zbog servisa .

[Ovu poruku je menjao Milenko_M dana 14.01.2016. u 22:45 GMT+1]
[ bandovicvladimir @ 15.01.2016. 00:45 ] @
Korisniku je omogućeno da na kotlu menja dva ključna parametra: sobnu temperaturu i temperaturu vode. Čim jedan parametar bude dostignut kotao prelazi u modulaciju. Što je objekat bolje izolovan manji su toplotni gubici pa se samim tim i objekat sporije hladi i logično je da će kod dobro izolovanih objekata kotao duže raditi u modulaciji dok kod neizolovanih neće. Kotao, međutim, i u modulaciji troši pelet, pa je onda konstruktor ostavio mogućnost da ukoliko u nekom objektu za par sati temperatura padne svega za stepen, dva, da je onda isplativije da se kotao nakon dostizanja zadatih parametara ugasi, a da se, kad vrednosti padnu ispod definisane razlike vrednosti (histereza), ponovo upali i da se na taj način uštedi pelet koji bi bio potrošen na prosto održavanje vatre. Ukoliko StandBy režim nije uključen, kotao se nakon dostizanja zadatih parametara neće ugasiti nego će preći u modulaciju i ona predstavlja najniži mogući režim rada... ili narodski rečeno "ler gas". Međutim....

Ukoliko su toplotni gubici objekta mali (izuzetno dobra izolacija / još nije krenula prava zima / niska lako dostižna zadata vrednost), može da se desi da kotao i u modulaciji stvara više toplote nego što je potrebno i tada dolazimo do situacije da iako su zadati parametri dostignuti kotao i dalje radi, pelet se troši a u kući je toplije nego što biste želeli, a kako nije uključen StandBy režim, kotao se neće sam ugasiti. Ja sam imao sličnih iskustava u prelaznom periodu da kotao radi par sati u modulaciji, a da temperatura vode linearno raste jer nema šta da "potroši" tu toplotu.

Ne znam kako je kod modela MC20 ali ja imam prvu generaciju Kepo kotla 20i i kod njega sonda za merenje sobne temperature ima relativno kratak kabl, pa je ona neminovno uvek u blizini kotla gde je i pored izolacije oplate uvek toplije nego u ostatku prostorije tako da to što on meri kao sobnu temperaturu treba uzeti sa rezervom. Kako vi koristite spoljni termostat Q7, on ne može da komunicira sa kotlom na nekom višem nivou, nego termostat samo može da "kaže" kotlu kada je dostignuta zadata temperatura a kotao će već da odradi svoje kako je Dragan976 naveo (ukoliko je sobna temperatura na kotlu podešena na programski minimum - u prelaznom periodu će se gasiti, a kad su minusi će preći u modulaciju).

U ovoj situaciji ja verujem da bi najbolje rešenje bilo da se podesi da pumpa vrti već od 40-45 da bi postojala cirkulacija i tokom perioda kada je 45 ili 50 dovoljna temperatura vode za grejanje na željenom nivou. 60 stepeni je previsoka temperatura vode ukoliko ciljate na sobnu nocnu od 18. Ja grejem takođe 120m2 potpuno neizolovane kuće i dižem vodu na 60 kada je napolju -10 da bi unutra imao 21-22. Mislim da bi tih 18 nocu mogli da dobijete sa vodom od 45-50.
[ Dragan976 @ 15.01.2016. 15:18 ] @
Citat:
Milenko_M: Dragan697 : u kojem delu Srbije si ti?
Interesuje me zbog servisa .

[Ovu poruku je menjao Milenko_M dana 14.01.2016. u 22:45 GMT+1]

Lucani kod Cacka

BTW @Bandovicvladimir Odlican i realan post
[ bandovicvladimir @ 16.01.2016. 02:37 ] @
"Grejanje na pelet" i "Integrisani kamini..." su prilično posećene teme na forumu pa onda post relativno kratko bude vidljiv pa sam odlučio da se u ovoj temi nadovežen na nešto o čemu sam pisao u temi "Integrisani kamini"...

Poslednjih par nedelja sam počeo da razrađujem ideju upravljanja kotlom posredstvom interneta (još uvek se lomim da li da frontend bude obična responsive web stranica ili android aplikacija). Prednost android aplikacije je što je moguće jednostavnije odraditi obaveštavanje prilikom javljanja nekih grešaka ili nestanka struje kod kuće (bilo u vidu mejla ili u vidu push notifikacija). Za početak sam planirao da implementiram samo najosnovnije upravljanje (paljenje, gašenje, kao i monitoring vitalnih parametara (temperature vode/prostora, pritisak u instalaciji, kodovi grešaka itd...). Možda i definisanje vremena paljenja i gašenja u hrono modu jer je metoda setovanja preko LCD/kontrolera na samom kotlu malo "zaguljena" za osobe kojima elektronika i moderne tehnologije nisu jača strana Verujem da 80% korisnika nikad ni ne probaju da koriste hrono opciju iako je u korisničkom uputstvu sve lepo objašnjeno no dobro...

Kao što rekoh u prethodnom postu, vlasnik sam kepo peći koja, kao i ostale konkurentske peći na tržištu (MBS, Alfaplam), poseduje italijansku micronova elektroniku. Za samu peć imam samo reči hvale, evo druga godina kako se grejem k'o gospodin, osim što mi zaista nedostaje mogućnost da u specifičnim situacijama kada sam van kuće upalim/ugasim kotao, pojačam/smanjim temperaturu... pa sam zato došao na ideju da uz pomoć mikrokontrolera (arduino i ESP8266) pokušam da realizujem zamisao. Mogućnosti su praktično neograničene ali pored elementarnih funkcija paljenja, gašenja i setovanja temperatura evo nekih "novih":

- Mogućnost automatskog korigovanja temperature vode prema spoljnoj temperaturi dodavanjem sonde spoljne temperature
- Dodati ultrazvučni senzor u bunker sa peletom koji bi "javljao" kada je nivo peleta na kritično niskom nivou
- Moguće je tačno pratiti vreme rada kotla u određenim vremenskim intervalima, pa samim tim preciznije izračunati potrošnju po satu rada
- Različite tipove podataka/parametara je preglednije prikazivati grafički u vidu grafikona

Uspostavio sam komunikaciju sa kotlom i uspešno mogu da iščitavam i upisujem željene vrednosti. Na glavnoj ploči postoji CN13 konektor koji je namenjen za povezivanje sa oficijelnim micronova interfejsom pa sam taj konektor iskoristio kao "komunikacioni kanal". Arduino je zadužen za serijsku komunikaciju sa kotlom, dok je ESP8266 zadužen na kačenje mikrokontrolera na kućnu WiFi mrežu jer je jeftin a pritom me je poštedeo razvlačenja kabla od rutera do kotla.

Da ste na mom mestu, šta biste lično želeli da ova aplikacija ima od mogućnosti? Koji parametri su po vama bitni da želite da možete da ih vidite kad niste kod kuće? Odmah bi se ogradio da ne planiram da pravim repliku kompletnog sistema menija (sa sve factory settings) jer je to izuzetno komplikovano, i zahteva prilično reverzibilnog inženjeringa obzirom da je micronova sve zatvorila pa samim tim nigde nije dostupna zvanična tehnička dokumentacija. Ovaj post je više da vidim šta bi prosečni korisnici želeli da imaju od opcija, da se ne iscrpljujem bespotrebno sa razvijanjem nečega što nikome neće biti od koristi. Moj primarni cilj zbog koga sam se upustio u sve ovo je da sebi omogućim osnovno upravljanje na daljinu, a ukoliko postoji zainteresovanost samih proizvođača ili forumaša za ovo moje "sokoćalo" što da i postojeći i budući korisnici ne "modernizuju" svoje kotlove. Kada projekat uđe u neku završnu fazu prva demonstracija će biti upravo u pogonu Kepo-a.

Hvala unapred na odgovorima.

[Ovu poruku je menjao bandovicvladimir dana 16.01.2016. u 05:17 GMT+1]
[ drvlada75 @ 16.01.2016. 17:50 ] @
@bandovicvladimir Svaka cast na postu!!!
[ boree @ 16.01.2016. 18:36 ] @
jel na fazon ovako nečega si mislio za android
[ bandovicvladimir @ 16.01.2016. 19:22 ] @
Po svoj prilici ću koristiti Blynk platformu.
[ drvlada75 @ 16.01.2016. 20:43 ] @
Citat:
bandovicvladimir: Po svoj prilici ću koristiti Blynk platformu.

To bi pretpostavljam znacilo da bi serverski deo aplikacije recimo bio, u ovom slucaju u fabrici Kepo peci, ili na kucnom racunaru gde je i sam kotao, ili na kraju krajeva na nekom cloud servisu.
[ drvlada75 @ 16.01.2016. 20:45 ] @
Citat:
bandovicvladimir: Po svoj prilici ću koristiti Blynk platformu.

To bi pretpostavljam znacilo da bi serverski deo aplikacije recimo bio, u ovom slucaju u fabrici Kepo peci, ili na kucnom racunaru gde je i sam kotao, ili na kraju krajeva na nekom cloud servisu.
Inace, slicica prelepo izgleda! :)
[ bandovicvladimir @ 17.01.2016. 02:55 ] @
Upravo tako. Odabrao sam Blynk jer u odnosu na sva ostala "gotova" rešenja nudi najviše jer je još uvek nov na IOT (internet of things) tržištu (nije još formirana zajednica). Relativno skoro su startovali na kickstarteru a kako su drastično prebacili projektovana novčana sredstva, poslednjih par meseci se ubrzano razvijaju. Blynk se sastoji iz tri komponente: servera, klijentske aplikacije i biblioteka za mikrokontrolere pomoću kojih vaš hardver "priča" sa serverom.

Ključna stvar u celoj priči je da je kompletan sors kod sve tri komponente dostupan online. Oficijelni server je naravno najlakše koristiti jer je već podignut i ne košta vas ništa zakup i održavanje... Opciono možete na svom računaru podići lokalni server, ali kako on mora da bude uvek dostupan android/ios aplikaciji neophodno je ili od internet provajdera zakupiti fiksnu IP adresu ili koristiti neki od DynDNS servisa u kombinaciji sa forwardovanjem portova na ruteru... što već komplikuje stvari. Lokalni server s druge strane omogućava potpunu kontrolu nad "korisnicima" kao i njihovim projektima...

Prerano je o ovome govoriti ali ja bih u startu otpisao varijantu da se na kućnom računaru drži serverska aplikacija. Jedini racionalan izbor može da bude da se koristi njihovo oficijelno cloud rešenje, ili ukoliko se ovo primi kod proizvođača, i ako pretpostavimo da žele da imaju punu kontrolu nad sistemom, da investiraju u pravu serversku sobu (klimatizovanu, sa redundantnim napajanjem i 2,3 različita internet linka) čime bi obezbedili da server bude uvek dostupan.

Inače mislim da razmatraju da ponude i rešenje za proizvođače, što bi omogućilo da se sama aplikacija "brendira" i da svaki proizvođač koji kupi ovu komercijalnu licencu može da nazove aplikaciju kako želi i da je objavi nezavisno na PlayStore-u.

Al' odosmo u budućnost.
[ drvlada75 @ 17.01.2016. 09:34 ] @
Cim sam video projekat odmah mi je kroz glavu prosla misao o kontroli parametara peci od strane samih proizvodjaca i ovlascenih servisera peci.
Doduse, to bi moglo da resi samo "softversku" stranu problema kod korisnika ali mislim da je i to nesto.
Mozda peci u svom logu (ako tako nesto postoji) daju mnogo iscrpniju informaciju o tome do kog je problema u radu doslo.
Ovde je mozda jedna od caka, kako iskoristiti vec postojeci izlaz na samoj peci, npr. kod najstarijeg modela MBS 18 to je nesto nalik na RS232 port. Tu bi bilo fino prikljucivati uredjajcic ako je moguce.
U svakom slucaju, samo napred!!!
[ zoran.mika @ 17.01.2016. 12:35 ] @
@bandovicvladimir

Napravi da pec moze da se ukljuci preko aplikacije na mobilnom telefonu i odmah uzimam,da s mirom mogu da odem kod prijatelja i da se posteno urakijam i ukljucim pec putem mobilnog i dodjem u toplu kucu hehehe
[ urade @ 17.01.2016. 15:42 ] @
Ja trazim ovako nesto za moj Compact20 samo sto je kod njega TiEmme elettronica!
[ Dragan976 @ 17.01.2016. 16:24 ] @
Cestitam po drugi put @bandovicvladimir na sjajnom postu, energiji, znanju, vremenu, volji ...

Kao nesto vrlo malo napredniji korisnik interfejsa Micronova , mislim da bi vecinu ljudi zadovoljile funkcije online ON/Off, dostupna informacija o temperaturi kotla kao i njeno podesavanje, opciono sobna temperatura, a nivo peleta bi vec bili bajka !!! To je nesto o cemu, valjda, svi razmisljamo kada nam "kuce ostanu same"..ali kako kaze zoran.mika ...napraviti ON/off ..vrlo zadovoljavajuce za start.

Bravo i javi dokle si stigao , komercijalne uslove molim na pp zbog pravila foruma i eventualnog "bana" teme ne daj Boze.
U iscekivanju razvoja situacije...Daj Boze

Pozz svima pa se cujemo posle ovih predvidjenih -15c

P.S. Mislim da bi bilo ok da kontaktiras proizvodjaca jer i oni verovatno rade na usavrsavanju upravljanja pa kad bi ste se dogovorili o detalljima, mi kao obicni korisnici bismo sto pre dosli do dodatnih pogodnosti.
[ kepo01 @ 18.01.2016. 13:45 ] @
Citat:
bandovicvladimir:

U ovoj situaciji ja verujem da bi najbolje rešenje bilo da se podesi da pumpa vrti već od 40-45 da bi postojala cirkulacija i tokom perioda kada je 45 ili 50 dovoljna temperatura vode za grejanje na željenom nivou. 60 stepeni je previsoka temperatura vode ukoliko ciljate na sobnu nocnu od 18. Ja grejem takođe 120m2 potpuno neizolovane kuće i dižem vodu na 60 kada je napolju -10 da bi unutra imao 21-22. Mislim da bi tih 18 nocu mogli da dobijete sa vodom od 45-50.

Pozdrav Vlado,

u prvoj seriji kotlova pumpa se palila na 40 stepeni, a kod novih modela smo pomerili paljenje pumpe na 55 stepeni.
Jedini razlog ove promene je da se produzi vek kotla izbegavanjem kondezacije kao jednog od nejvecih neprijatelja lima u kotlu. Sto znaci, radna temaparatura vode mora biti 60 stepeni, a visak energije u objektu regulisati sa termo ventilima ili sobnim termostatom. Kada se u prostoriji dobije zadata temparatura ventil zatvara dotok vode u radijator, i time dobijamo zeljeni komfor, dok je u kotlu temparatura vode konstantno 60 stepeni.
Uz novu seriju kotlova obavezan je i mesni trokraki ventil sa termo glavom na sebi koja je nastelovana na 50 stepeni. Njegova uloga je da povratni vod u kotao ne bude nikada manji od 50 stepeni.
Primer: Kada tek upalite kotao voda u sistemu je 15- 20 stepeni. Kada se voda u kotlu zagreje, na 55 stepeni se pali pumpa i povlaci vodu iz radijatora, i u kotao dolazi 15 stepeni, onda se ona zagreva na 55, pa opet dolazi od 20, pa opet 55, pa 25, i sve tako dok se ne izjednaci. Taj period dok se voda u sistemu izjadnacuje na ovaj nacin je poguban za kotao!

Osnovna garancija bez mesnog ventila sa termo glavom je 2 godine, a sa njim je 5 godina. Da se razumemo, da nista ne stavite na njega kao zastitu, da palite pumpu na 40, da ga mucite kako vam god padne na pamet, on ce sigurno da traje 5 god. Ove zastite su da vam kotao traje 15 - 20 god, a ne 10, sto nije mala razlika. Dao sam primer ovih godina, jer se vodim pretpostavkom klasicnih kotlova na drva i ugalj. Kod njih je lim 4 mm eksplatisan je u najgorim mogucim uslovima, i uspeju da izguraju 10 god.
Na Kepo kotlovima je lim 5 mm u kome sagoreva iskljucivo drvo prosuseno na 7-10% vlage, i sa vrlo, vrlo malo prisustva kiselina.

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 18.01.2016. u 15:22 GMT+1]
[ Milenko_M @ 19.01.2016. 08:56 ] @
Pitanja za Željka a u vezi MC20 :
1.Jel može umesto 3-krakog da se ugrađuje 4-kraki mešni ventil?
2. Na kojem vodu je montirana pumpa u peći ( na odlaznom ili dolaznom )?
3. Jer treba imati dve pumpe , u kotlovskom i radijatorskom delu?
4. Jel ima problema sa zagušenjem puža zbog prašine na novim pećima?
Hvala i pozdrav

[Ovu poruku je menjao Milenko_M dana 19.01.2016. u 16:53 GMT+1]
[ kepo01 @ 25.01.2016. 08:39 ] @
1. Svaki uredjaj koji stiti kotao, tj, da temparatura povratnog voda bude min. 50stepeni. Sa klasicnim mesnim ventilom situacija je malo drugacija nego sa mesnim ventilom sa termo glavom.
2. Pumpa je na povratnom vodu.
3. Ne, dovoljna je pumpa koja je u kotlu, osim ako situcaija ne zahteva drugacije.
4. Ne kupujte predugacak pelet, cuvajte ga na suvom, nikako ne dozvolite da primi vlagu u sebe, i necete imati problema.
[ kirten @ 08.05.2016. 12:30 ] @
Postovani svi, ucesnici ove a i drugih tema vezanih za grejanje na pelet, vec neko vreme razmisljam o nacinu grejanja u svojoj novoj (i prvoj) kuci pa mi se u nekom trenutku ovakav tip peci javio kao najrealnije resenje. Naime, za nekih mesec dana pocinjem sa rekonstrukcijom kuce koja ce imati u prizemlju nekih 55 m2 i u potkrovlju jos 40-ak. Kako u kuci nije planirana prostorija za kotlarnicu (moja greska) mislio sam da u dnevnu sobu postavim neku od pomenutih peci. Citajuci razne komentare odlucio bih se za Kepo 15, mada na osnovu tih istih komentara sada se predomisljam u vezi sa mestom za pec. Prasinu bih nekako i podneo ali buku koju stvara sigurno ne bih. Jedna varijanta je promena rasporeda prostorija i smanjenje terase da bih dobio kotlarnicu i ovo bi svakako bilo najbolje ali vec sam predao zahtev za dozvolu pa nisam siguran koliko smem da menjam izgled kuce. Druga varijanta je da kotlarnicu pravim u supi. Tada bih imao nekh 11m cevi od kotla do ulaska u kucu i cevi bi pretpostavljam trebalo da idu kroz zemlju sa adekvatnom izolacijom. Ovo je dosta realnije iz mog ugla.

Ono sto me konkretno zanima jeste sledece:

1. Da li bi pumpa, integrisana u kotlu, bila dovoljna s obzirom na pomenutu udaljenost kotla od kuce i na to bi u drugoj etazi imao 3 grejna tela?
2. Da li bi gubici u tom toplovodu bili vredni razmisljanja o kotlarnici u sklopu kuce?
3. Ostale peci zracenjem predaju jedan deo energije prostoru u kojem se nalaze a za Kepo mi se cini da je drugacije. Da li je ovaj kotao izolovan i da li bi to bio problem ukoliko bi stajao u prostoru koji se ne greje?

Na ova pitanja bi gospodin Zeljko verovatno dao najkonkretnije odgovore. Usput bih zamolio i za komentar o ideji izmestanja kotla u prostor koji nije u sklopu kuce.

Hvala unapred!
[ kepo01 @ 11.06.2016. 11:49 ] @
Zdravo Kirten,

mislim da je daleko bolja varijanta ako ikako mozete napraviti kotlarnicu uz kucu. Ako hocete potpun komfor onda obavezno napraviti prolaz, tj. vezu sa kotlarnicom iz kuce. Idealna veza, hodnik - kotlarnica. Sa dobrom ventilacijom u kotlarnici i redovnim odrzavanjem iste, necete imati prasinu u kuci.
Ako mozete u kotlarnici obezbediti i prostor za pelet (1tona=1.2m2) onda je to potpun komfor.

Ono sto je sigurno, je da sa podzemnim vodom iz postojeceg objekta do kuce u duzini od 11 met imate mnogo vece troskove u samom startu i sigurno vecu potrosnju peleta. Kada se izracnaju gubitci tokom dugogodisnje eksploatacije i sama investicija da se postavi podzemni cevovod sa adekvatnom izolacijom, vrlo brzo ce se isplatiti investicija objekta uz samu kucu.

Ako se ipak odlucite za podzemni cevovod, "mislim" da integrisana pumpa moze da zadovolji taj sistem, ali se ogradjujem izjave jer nisam 100% siguran! Trebalo bi uraditi proracun.

Kotao je maksimalno dobro izolovan pogotovo serija za 2016 godinu, i daleko vise zracenja ima od dimnih cevi nego od samog kotla.
Ono sto je vazno je da kotao ne sme biti u prostoriji gde je temparature manje od 5 stepeni zbog zamrzavanja vode u instalaciji, u slucaju da nemate odgovarajucu tecnost u sistemu protiv zamrzavanja.
Samom kotlu i elektronici ne smetaju nize temparature od 5 stepeni, osim displeju koji se znatno usporiti a brojke ce biti teže čitljive.

Hvala Vama sto ste se odlucili za nas proizvod, i nadam se da cemo opravdati poverenje koje ste nam ukazali.

S postovanjem

Zeljko
[ Somy82 @ 23.06.2016. 19:39 ] @
Pozdrav svim peletarima i oni koji to planiraju, prvo da se yahvalim svi ljudima koji odvajaju deo svog vremena da pomognu nama koji nesto ne ynamo ili se premisljamo.

Konkretno, ja imam neke nedoumice koje bih voleo da nam neko pojasni, u nastavku je odgovor na pitanjajednog kolege koji je imao slicno pitanje.
Moja pitanja su:
1. Da li mesni ventil mora da bude sa automatikom ili može i obican?
2. Ako je dovoljna pumpa koja je u kotlu, koje su to situacije koje iziskuju jos jednu pumpu? Kokreetno kod mene bi sitacija bila da bi kotao bio u podrumu a grejao bih prizemlje i sprat kasnije (za par godina).

1. Svaki uredjaj koji stiti kotao, tj, da temparatura povratnog voda bude min. 50stepeni. Sa klasicnim mesnim ventilom situacija je malo drugacija nego sa mesnim ventilom sa termo glavom.-
2. Pumpa je na povratnom vodu.
3. Ne, dovoljna je pumpa koja je u kotlu, osim ako situcaija ne zahteva drugacije.

Hvala
[ Somy82 @ 23.06.2016. 19:47 ] @
Prvo pozdrav Boretu i ekipi peletara sa ovog i drugih foruma.. Svaka CAST i samo napred..

Pitanje za Boreeta , pazljivo sam procitao diskusije i na drugom forumu i primetio sam da ste i Vi imali nedoumicu oko izbora kotla na pelet, koliko sam shvatio izbor je pao na TOBY 20. Ja se dvoumim izmedju tog i ovog KEPO, e sad kakav je ovaj TOBY smart i sta znaci automatsko ciscenje kod KEPO AC 20. Koje su prednosti i mane jednog a koje drugog?
Ako iz nekog razloga ne moze ovde da se odgovori zamolio bih na PP.

Hvala unapred.
[ boree @ 23.06.2016. 20:53 ] @
Somy82 veliki pozdrav u "bratstvu" ! Na papiru toby deluje savršeno, al koliko sam upoznat još se testira tj nije u prodaji, ako bude sve kako su opisali biće ozbiljna konkurencija, još se ni cena ne zna. Meni je prvenstveno cena bila prihvatljiva kod toby-a, a posle mojih prepravki i prilagođavanja sam dobio kotao kakav sam i želeo. No sad malo raduckam na izolaciji pa će mi postati i prejak , razmišljam o 12kw...osobine objekta možete pročitati u tabeli u potpisu. Pozdrav i predajem reč Kepo-01
[ Somy82 @ 23.06.2016. 21:07 ] @
[ Somy82 @ 25.06.2016. 17:45 ] @
Citat:
boree:
Somy82 veliki pozdrav u "bratstvu" ! Na papiru toby deluje savršeno, al koliko sam upoznat još se testira tj nije u prodaji, ako bude sve kako su opisali biće ozbiljna konkurencija, još se ni cena ne zna. Meni je prvenstveno cena bila prihvatljiva kod toby-a, a posle mojih prepravki i prilagođavanja sam dobio kotao kakav sam i želeo. No sad malo raduckam na izolaciji pa će mi postati i prejak , razmišljam o 12kw...osobine objekta možete pročitati u tabeli u potpisu. Pozdrav i predajem reč Kepo-01

Boree, hvala na odgvoru..
A Kepo 01 se ne javlja, izgleda otiso u toplije krajeve.. i imam jos jedno pitanje za njega, da li je Kragujevac pokrivenom servisom, u nekim radnajma sam dobo info da ranije nije bilo pokriveno pa me zanima kakva je sada situacija i pojasnje između MC20 i AC 20, razlika u ciscenju i intervalima cisćenja.
Hvala unapred
[ kepo01 @ 07.07.2016. 12:50 ] @
Pozdrav Somy, izvini na kasnjenju sa odgovorom, bili smo na godisnjem odmoru.

Pitanje: 1. Da li mesni ventil mora da bude sa automatikom ili može i obican?
Odgovor: Moze i jedan i drugi. Savrsen ventil za takvu stvar je mesni ventil sa nalegajucim termostatom i termo glavom, u rasponu od 40 - 70 stepeni. Njegova uloga je da povratni vod ne pusta u kotao ako nije preko 50 stepeni. Proizvodjac HERZ. Cena je oko 50 eur.

Pitanj : 2. Ako je dovoljna pumpa koja je u kotlu, koje su to situacije koje iziskuju jos jednu pumpu? Kokreetno kod mene bi sitacija bila da bi kotao bio u podrumu a grejao bih prizemlje i sprat kasnije (za par godina).
Odgovor: Kod Vas su uslovi za jednu pumpu koja se nalazi u kotlu i dovoljna je za to sto je Vama potrebno.

Piatanje: Da li je Kragujevac pokrivenom servisom, u nekim radnajma sam dobo info da ranije nije bilo pokriveno pa me zanima kakva je sada situacija i pojasnje između MC20 i AC 20, razlika u ciscenju i intervalima cisćenja.
Hvala unapred
Odgovor: Kragujevac je pokriven servisom. U pocetku rade nasi serviseri iz firme u kombinaciji sa buducim serviserima iz Kragujevca, a kasnije i sami serviseri iz Kragujevca. Prodajno mesto Primus Aqua, Kraljevačkog bataljona 113.

Glavna razlika izmedju MC 20 i AC 20 je u automatskom ciscenju gorionika koje poseduje AC serija. Jednostavno, pri svakom gasenju kotla u toku dana, gorionik se samocisti, i tako je 100% spreman za sledecu potpalu. Postoje razlike u tezini kotlova, automatici, manje razlike u kapacitetu peleta, interval ciscenja pepela je isti.
Pored ciscenja gorionika oba kotla imaju jako bitnu stvar, a to je poluautomatsko (jerdnim pokretom ruke svaki put kada sipate pelet) ciscenje izmenjivaca toplote, i time se obezbedjuje konstantno maksimalno iskoriscenje energije i pouzdan rad kotla bez zagusenje. Pored konstrukcije kotla, i ovaj detalj je zasluzan sto su Kepo kotlovi poznati kao mali potrosaci.

U principu, glavna razlika je u komforu sa vise slobodnog vremena i manje prljanja:

- automatskom ciscenju gorionika koje Vam pruza dodatni komfor (nema prljanja ruku i dizanja prasine u toku ciscenja gorionika, i obaveze da gasite kotao da bi cistili gorionik). Samim tim imate i pouzdaniji rad kotla koji nece stati sa radom usled loseg sagorevanja prouzrokovanim neredovnim odrzavanjem kotla ili losim kvalitetom peleta. Jednostavno mesto za sagorevanje peleta se samo cisti, a Vase je da dodjete svaki 5-6-7 dan i ispraznite posude sa pepelom.
[ Somy82 @ 07.07.2016. 13:57 ] @
Kepo01,

Hvala na opsirnom i detaljnom odgovoru. Samo jos jedno pitanjce, da li se ovde radi o trokrakom ili cetvorokrakom mesnom ventilu?
Vidim da ovde kolege uglavnom predlazu cetvorokraki, i da li je ova cena koju ste pomenuli za kompletan mesni ventil sa nalegajucim termostatom i termoglavom ili se posebno kupuje i sklapa?
Hvala
[ dany12 @ 09.07.2016. 15:50 ] @
Kepo01

Da li je Šabac pokriven servisom i da li ima prodajno mesto negde u blizini?
[ Somy82 @ 11.07.2016. 13:59 ] @
Kepo 01,

Kepo molim za odgovor na pitanje iznad i samo mi jos recite da li su u cenu kotla uracunatie cevi od kotla do dimnjaka i za usis vazduha ili se to posebno kupuje. Hvala
[ kepo01 @ 12.07.2016. 11:15 ] @
Citat:
Somy82:
Kepo01,

Hvala na opsirnom i detaljnom odgovoru. Samo jos jedno pitanjce, da li se ovde radi o trokrakom ili cetvorokrakom mesnom ventilu?
Vidim da ovde kolege uglavnom predlazu cetvorokraki, i da li je ova cena koju ste pomenuli za kompletan mesni ventil sa nalegajucim termostatom i termoglavom ili se posebno kupuje i sklapa?
Hvala

Nema potrebe za cetvorokrakim.
Ovo je trokraki mesni ventil 40-70 stepeni, i u ovu cenu Vam ulazi sve. Ventil, termoglava i sonda. Pored njega Vam trebaju tri holendera bakarno-mesingana 1" - 28 mm da ga povezete na mrezu. Pricam o proizvodjacu HERZ.

[ kepo01 @ 12.07.2016. 11:17 ] @
Citat:
dany12:
Kepo01

Da li je Šabac pokriven servisom i da li ima prodajno mesto negde u blizini?

Izvolite http://www.kepo.rs/distributeri/
[ kepo01 @ 12.07.2016. 11:27 ] @
Citat:
Somy82:
Kepo 01,

Kepo molim za odgovor na pitanje iznad i samo mi jos recite da li su u cenu kotla uracunatie cevi od kotla do dimnjaka i za usis vazduha ili se to posebno kupuje. Hvala

Dimne ce nisu uracunate u cenu kotla. U proseku set dimnih cebi za povezivanje kotla sa dimnjakom je oko 6-8.000 dinara.
Ako ste mislili na cev koja se povezuje direktno na kotao za usis vazduha, nije Vam potrebna. Dovoljno da u prostoriji u kojoj se nalazi kotao, u donjoj zoni imate otvor fi 100 - 120 mm. Imate u ponudi i set cevi za postavljanje u zid posle busenja istog, sa dve ukrasne rozetne i zastitnom mrezicom sa spoljne strane. Tako ce najbolje da funkcionise.

http://www.kepo.rs/cesta-pitan...phodni-uslovi-za-motazu-kotla/

[ Somy82 @ 12.07.2016. 11:47 ] @
Ja imam uradjen dimnjak f200 sidel otvor za odvod dima je na nekih 1.6 od poda, da li on ispunjava uslove, ne bih da busim zid pored 9dvoga.
[ kepo01 @ 12.07.2016. 12:04 ] @
Idealno. Trebace Vam jedan t komad, jedna cev 1.0 metar, jedna od 0.5 metra (koju ce te po potrebi skratiti ako treba), jedno koleno, i reducir fi 200 - 80 mm, ili 100 mm u zavisnosti koji je kotao. Reducir mozete poruciti kod nas ili kod nasih distributera.
[ Somy82 @ 12.07.2016. 12:13 ] @
Ok, hvala na odgovorima.
[ DGdanny @ 07.08.2016. 13:26 ] @
Pozdrav!
Pošto sam novi na forumu sve Vas pozdravljam i mogu reci samo pohvale o vašem forumu jer puno korisnih informacija sam naucio.
U nabavci sam peci na pelet i u dvoumici sam šta uzeti TERMA BIOSTARK 20 ili MBS 18kW. Tako sam naišao na Vaš forum i saznao da pec
TERMA BIOSTARK 20 je zapravo pec KEPO MC20 a trgovac u FERO TERMU tvrdi da je proizvedena u Turskoj.
Molim vas ako netko zna dali je proizvodi KEPO ili je kopija.
Hvala!

[Ovu poruku je menjao DGdanny dana 08.08.2016. u 21:50 GMT+1]
[ kepo01 @ 17.08.2016. 07:43 ] @
Ovo je Kepo MC 20 proizveden u Srbiji. Radjena je za Hrvatski brand Terma.
Znam da Fero Term pored ovih kotlova uvozi kotlove i iz Turske, pa je mozda doslo do zabune, ili je nesto trece u pitanju?

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 17.08.2016. u 11:34 GMT+1]
[ kepo01 @ 28.09.2016. 09:41 ] @
Citat:
boree:
Kakvo crno zezanje !!! svaka čast ozbiljno , lepo objašnjeno , mogli bi i slike da postavljate jer stvarno ima malo tj ni nema slika o kepo -u , spolja , šolja , turbulatori i tako to .

izvoite .... http://www.kepo.rs/proizvodni-...-na-pelet/kotao-na-pelet-ac20/

[ boree @ 28.09.2016. 10:32 ] @
Šta reći, LEP kotao, extra!
[ Hefes @ 29.09.2016. 10:17 ] @
Pitanje za Željka.
Da li se mešni ventil sa nalegajućim termostatom i termo glavom postavlja na odlazni ili na povratni vod?
[ kepo01 @ 29.09.2016. 10:59 ] @
Odlazni vod.

[ Hefes @ 29.09.2016. 17:23 ] @
Željko,
Hvala Vam na odgovoru.
Ako sam dobro shvatio, ne treba postaviti ventil na povratni vod, kako je ovde nacrtano:

Već na ovaj način:

Da li sam dobro „skonto“?

[Ovu poruku je menjao Hefes dana 29.09.2016. u 18:43 GMT+1]
[ kepo01 @ 03.10.2016. 13:08 ] @
U zavisnosti od proizvodjaca, razicite je montaza mesnog ventila. Ovaj na sici koju sam ja postavio je proizvodjac Herz.

A ko je Heimeier, povezivanje je drugacije, tj. ovako .... http://www.grejanje-expont.rs/...ntili-i-oprema---heimeier.html
[ kepo01 @ 03.10.2016. 13:38 ] @
Da probam malo detaljnije da objasnim.

Herz:
Ventil se montira na odlazni vod.
Strelica koja pokazuje pravo ide na preku vezu koja se spaja sa povratnim vodom, a strelcia koja vodi pod 90 stepeni ide u mrezu, tj. prema radijatorima.
Primer na slici.

Heimeier:
Ventil se montira na povratni vod.
Strelica koja pokazuje pravo ide iz povratnog voda direktno u kotao, a streica pod 90 stepeni pokazuje putanju od odlaznog voda preko preke veze prema kotlu, tj, povratnom vodu.
Primer na donjoj sici.
http://www.grejanje-expont.rs/...ntili-i-oprema---heimeier.html
[ Hefes @ 03.10.2016. 20:28 ] @
Željko,
Zahvaljujem Vam se na iscrpnom odgovoru.
Sad su sve nedoumice oko montiranja ventila otklonjene, nadam se da će Vaš odgovor i ostalim članovima biti od koristi.
Sve najbolje!
[ kepo01 @ 04.10.2016. 06:44 ] @
Hvala, takodje.
Sve sto mogu da pomognem, tu sam.
[ DGdanny @ 08.10.2016. 19:54 ] @
Citat:
kepo01:
Ovo je Kepo MC 20 proizveden u Srbiji. Radjena je za Hrvatski brand Terma.
Znam da Fero Term pored ovih kotlova uvozi kotlove i iz Turske, pa je mozda doslo do zabune, ili je nesto trece u pitanju?

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 17.08.2016. u 11:34 GMT+1]

Kepo01 hvala na odgovoru sa zakašnjenjem.

Ponosni sam vlasnik TERME (MC 20) i prezadovoljan sam radom.

[ Somy82 @ 11.10.2016. 12:33 ] @
Pitanje za Kepa i sve ostale, da li je normalno da pritisak varira od 1,5- hladan siatem ,do blizu 2,5 bara vruc sistem? Kotao Mc15, zadata t kotla 65c, trokraki podesen na 50c, pumpa otvara na 55c .
[ Hefes @ 13.10.2016. 08:20 ] @
Željko,
Moj KEPO kotao radi u stenbaj režimu.
Na tajmeru kotla isprogramirao sam da se isključi dok sam na poslu, kako bih ga mogao očistiti, ali kotao se nije u potpunosti ugasio, ostao je u WAIT COOLING modu.
Da li stenbaj režim poništava podešavanja tajmera na kotlu?
[ drvlada75 @ 13.10.2016. 13:21 ] @
@Somy82 Koliko litara vode u sistemu imas, koja vrsta radijatora je u pitanju?
[ Somy82 @ 13.10.2016. 13:34 ] @
Radijatori su global, ne bih znao koliko litara vide ima u sistemu. Morao bih da izracunam nekako pa da javim.
[ drvlada75 @ 13.10.2016. 14:45 ] @
To su verovatno aluminijumski radijatori?
Mislio sam, da ako su gusani radijatori, imas preveliku kolicinu vode u sistemu i onda ekspanzioni sud ne radi kako treba jer je premali za tu kolicinu vode...
Gusani imaju oko 1.38l vode po rebru, aluminijumski oko 0.38l.
To je neka pregruba aproksimacija...
[ Somy82 @ 14.10.2016. 16:07 ] @
Majstor ne dolazi danima niti se javlja tako da cekam jos danas. Dok cekam jedno pitanje za kotisnike Kepo kotlova. Da li je normalno da se kotao nakon iskljucenja i kada ode u stand by rezim ugasi i pise OFF kako bi se ocistio ili samo stoji Wait cooling, kao kod mene. Kontrolise se pomocu sobnog termostata.
[ kepo01 @ 16.10.2016. 09:02 ] @
Citat:
Somy82:
Pitanje za Kepa i sve ostale, da li je normalno da pritisak varira od 1,5- hladan siatem ,do blizu 2,5 bara vruc sistem? Kotao Mc15, zadata t kotla 65c, trokraki podesen na 50c, pumpa otvara na 55c .

Optimalno je da kada je hladan kotao pritisak bude na 1.0 bar. U zavisnosti od kolicine vode u instalaciji i velicine ekspanzione posude pritisak zna da varira. U slucaju da je ispod 0.6bara ili preko 2.5 bara kotao ce se ugasiti.

[ kepo01 @ 16.10.2016. 09:07 ] @
Citat:
Hefes:
Željko,
Moj KEPO kotao radi u stenbaj režimu.
Na tajmeru kotla isprogramirao sam da se isključi dok sam na poslu, kako bih ga mogao očistiti, ali kotao se nije u potpunosti ugasio, ostao je u WAIT COOLING modu.
Da li stenbaj režim poništava podešavanja tajmera na kotlu?

Ne ponistava.
[ kepo01 @ 16.10.2016. 09:11 ] @
Citat:
Somy82:
Majstor ne dolazi danima niti se javlja tako da cekam jos danas. Dok cekam jedno pitanje za kotisnike Kepo kotlova. Da li je normalno da se kotao nakon iskljucenja i kada ode u stand by rezim ugasi i pise OFF kako bi se ocistio ili samo stoji Wait cooling, kao kod mene. Kontrolise se pomocu sobnog termostata.

Kada je u stand by modu, kotao se gasi i pise Wait cooling. To je period kada ga je sobni termostat iskljucio, i kotao ceka signal da se ponovo pokrene.
[ Somy82 @ 16.10.2016. 10:47 ] @
Kepo, jasno je da temperatura varira kad je kotao hladan i vruc ali da li je normalno da toliko varira ,skoro 1 bar? I da li onda dok na kotlu pise wit cooling moze kotao da se cisti ili mora da se ugasi skroz i pise off da bi ga cistili? Hvala
[ drvlada75 @ 16.10.2016. 12:16 ] @
@Somy82 Mozda bi trebalo proveriti ekspanzioni sud, mozda on dovodi do navedenih problema....
[ Somy82 @ 16.10.2016. 13:45 ] @
Ali to mora serviser da pogleda, kad bude dosao.
[ kepo01 @ 16.10.2016. 18:16 ] @
Citat:
Somy82:
Kepo, jasno je da temperatura varira kad je kotao hladan i vruc ali da li je normalno da toliko varira ,skoro 1 bar? I da li onda dok na kotlu pise wit cooling moze kotao da se cisti ili mora da se ugasi skroz i pise off da bi ga cistili? Hvala

Ako dodas jos jednu ekspanzionu posudu, manje ce varirati. U principu nema potrebe da se opterecujes time, to nista ne utice na rad kotla i funkcionisanje grejanja. To je njegova tolerancija od 0,6 - 2,5 bara.

Kotao bi trebao da ugasis na off, sacekas da se ohladi, pa onda ide ciscenje.
[ marijand80 @ 24.10.2016. 23:07 ] @
Poštovani svi,
od pre sedam dana vlasnik sam Kepo Mc 15Kw peći na pelet. Da li može neko da me uputi u funkcionisanje ove peći jer malo sam nestručan za grejne sisteme! Pokušaću da dam što više informacija;
Kupio sam pelet marke EnWo Zvornik 1 Tonu (serviser koji je puštao peć u rad reče da se lepo ponaša), a planiram da uzmem Špik Fire Ivanjica još tonu i po. Grejem 60+30 m2, dva objekta - kuće, a peć se nalazi između u prostoru gde je postavljen kako je traženo od str. fabrike. Oko 3 metra između dve kuće su bakarne cevi spolja, obložene izolacijom, dodata je mineralna vuna i zatvoreno je limom i premezano silikonom. Obe kuće su izolovane i sve dihtuje. Radijatori su panelni, Jugoterm (veća kuća četiri radijatora+sušač, a manja tri radijatora), a grejem i dva bojlera preko sistema. Peć kontrolišem preko Q7 koji se nalazi u većoj kući. Prelazno je vreme pa je sigurno teže odrediti kako podesiti peć. Malo sam se igrao sa temp. vode u kotlu, 65 stepeni pa malo smanjim itd. ali ponavljam nisam stručan pa mi je sve to malo špansko selo. Vidim da menja režime koji stoje ispod 5 tj. radi 5, 4, 3, 2.
Kotao sam stavio na Stand By mod i čini mi se da funkcioniše (Kada dostigne određenu temp u prostoriji piše wait cool...itd.). Nisam siguran kako da sve to uskladim i ostvarim optimalan rad.

Na šta bih trebao da obratim pažnju kako bi se lepo grejao, a i da ne maltretiram kotao?

Hvala unapred na savetima, drago mi je da sam pročitao sve gorepomenute komentare međutim ne nađoh ni jedan za MC 15KW.
[ kepo01 @ 26.10.2016. 10:46 ] @
Postovanje,

koliko vidim to sve funkcionise kako treba. Jedino sto Vama preostaje da redovno odrzavate (ciscenje gorionika po potrebi, pepeljara svakih 7 dana, redovno pomerati rucku sa desne strane za ciscenje izmenjivaca toplote) kotao, u zavisnosti od potrebe da povecavate temparaturu vode. Mada u vecini slucajeva temparatura od 60 stepeni je sasvim dovoljna.

Jedina preporuka je da bojlere iskljucite sa sistema grejanja, iz sledeceg razloga.
Kotao reaguje na na signal sobnog termostata koji salje informacije da se ugasi ili upali. Docicete u situaciju da kotao nece raditi par sati jer nema potrebe, samim tim ce se ohladiti voda u sistemu i grejac u bojleru nece imati nikakvu funkciju.
Kako opada temparatura vode u sistemu grejanja, tako ce rashladiti i vodu u bojleru.

Grejanja vode u bojleru preko sistema centralnog grejanja ima smisla iskljucivo kada se sistem prilagodi takvoj situaciji. Sto znaci, da je potrebna jos jedna pumpa koja ima ulogu da salje vodu iz kotla u izmenjivac toplote u bojleru, i poseban termostat iz bojlera koji daje signal da se pali kotao i pumpa za bojlere, dok pumpa koja salje vodu u radijatore miruje.

Sve to malo komplikuje situaciju i iziskuje dodatne troskove.
Zato Vam preporucujem da bojlere skinete sa sistema grejanja, jer mozete doci u situaciju da ocekujete toplu vodu u bojleru a necete je imati.
[ marijand80 @ 27.10.2016. 08:17 ] @
Poštovani,
HVALA na savetima. Što se bojlera tiče za sada nemam sličnu situaciju. Tople vode imam stalno, a i nakon nepaljenja kotla celu noć ujutru ima dosta tople vode da se dvoje istuširaju. Svakako mi je ostavljen ventil kojim mogu da ogradim sistem od izmenjivača zatvaranjem. Uzeću u obzir Vaše napomene o prilagođavanju sistema.
[ JECHAM @ 07.11.2016. 23:09 ] @
Da li na kotlu MC20 može da se komandna tabla sa displejom udalji od kotla 5-10 metara(neki kvalitetniji kabal-oklopljen)?
Vidim da se kod ugradnje dodatnog spremnika za pelet ona izmešta na prednju stranu spremnika(najverovatnije 0,5m kabla)
[ kepo01 @ 08.11.2016. 12:07 ] @
Citat:
JECHAM: Da li na kotlu MC20 može da se komandna tabla sa displejom udalji od kotla 5-10 metara(neki kvalitetniji kabal-oklopljen)?
Vidim da se kod ugradnje dodatnog spremnika za pelet ona izmešta na prednju stranu spremnika(najverovatnije 0,5m kabla)

Mozemo napraviti kabal duzine koja Vama odgovara sa spremnim konektorima. Nemamo iskustvo sa takvim situacijama, pa ne znam da li ce to funkcionisati bez problema.
Nasa pretpostavka je da ce verovatno funkcionisati, ako u blizini ne bude energetskih kablova koji bi ometali protok informacija.
Ako ste zainteresovani za kabal, javite se na 031-783-927 i trazite tehnicku sluzbu.
[ sajkatava @ 14.11.2016. 18:05 ] @
Pozdrav svima na forumu.Dešava mi se da u spremniku ostane 3-4kg peleta,e da se kotao ugasi sa informacijom o nedostatku peleta(alarm). Zašto?. Takođe se rupice na pepeljari stalno zatvaraju nekom stvrdmutim pepelom,tako da nema sekund.vazduha. Imam i nesagorelih komafa peleta. Naominjem da kotao radi na postavkams koje je postavio ovlašćeni serviser. U pitanju je KEPO MC-20,star 3 meseca. Molio bih za savet
[ sajkatava @ 14.11.2016. 18:10 ] @
U potpisu stoji Toby 12b,koji je u međuvremenu zsmenjen sa KEPO MC 20
[ kepo01 @ 15.11.2016. 11:37 ] @
Da, u spremniku ostaje peleta koji ne moze da pokupu transporter, i to je neminovna pojava. Mozda ne ostaje 3-4 kg, ali sigurno ostaje kolicina u mrtvom uglu, i zato kotao ulazi u gasenje.
Skrama koja se stvara u gorioniku je zbog loseg kvaliteta peleta. To se delimicno moze resiti pozivanjem servisera da ušteluje kotao i produzi uinterval za ciscenje, ali nikako i da otkloni problem nesagorele mase u gorioniku.
Sve ovo bih Vam mogao objasniti jasnije i detaljnije, samo Vas molim da pozovete tehnicku sluzbu na 031 783-927.
Hvala
[ sajkatava @ 26.11.2016. 21:36 ] @
Generalno sam zadovoljan sa kotlom,moja topla preporuka je da se spremnik odradi u obliku klasičnog levka,jer zasigurno u uglovima rezervoara ostaje oko 4kg.peleta(a rezervoar je ionako male zapremine),pa to zna da nas zavara,a kotao ode u gasenje zbog nedostatka goriva. Moj jedini problem je sto mi temerstura dimnih gaso a prelazi 145C.(na većim snagama). Ovim putem bih želeo i da pohvalim vaseg servisera(mislim da se zove Miša),stvarno izuzetno predusetljiv lik. Pozfravljam ga ovim putem.
[ kepo01 @ 27.11.2016. 12:46 ] @
Postovanje sajkatava,

Drago nam je da ste zadovoljni korisnik, i hvala Vam na kritikama i pohvalama. Svaka kritika je dobro dosla, jer time nam pomazete da napravimo sto bolji proizvod.

Sto se tice temparature izduvnih gasova, nasa preporuka je sledeca.

Kepo kotao ulazi u sigurnosno gasenje u slucaju da temparatura izduvnih gasova predje 150 stepeni, a vi ste se primakli toj granici.
Kod Vas je temapratura vode od 70 do 73 stepena, i samim tim logicno je da se povecava i temparatura izduvnih gasova pri dostizanju te zadate temparature. Kada je radna temaparatura na kotlu 60 stepeni, sto je sasvim dovoljno i u Vasem slucaju, temparatura izduvnih gasova se krece od 80 do 120 stepeni u zavisnosti u kom rezimu radi.

Nasa preporuka je da trokraki termostatski ventil smanjite na 50 stepeni, pimpu na 40 stepeni i zadate temparaturu vode 60 stepeni. Na Vasem sistemu pored trokrakog termostatskog ventila imate i cetvorokraki mesni ventil na kome ste redukovali temparaturu vode prema radijatorima na 45 stepeni, sto govori da Vam je radna temparatura kotla od 60 stepeni sasvim dovoljna.
Time ce te smanjiti potrosnju peleta, i temparatura gasova ce se kretati izmedju 80 i 110 stepeni.

Na smanjenje izduvnih gasova utice i redovno ciscenje izmenjivaca toplote (rucica sa desne strane) i zidova kotla u komori za sagorevanje.

Sto se tice kapaciteta peleta, mozete dokupiti dodatni spremnik za pelet i time sa 50 kg povecati na 115 kg.
Kepo kotlovi konstruisani su kao kompakt kotlovi i time je fabricki rezervoar od 50 kg zarad sto manjih gabarita kotla. Ako imate uslova i prostora, vrlo lako se moze povecati na 115kg sto je znatno veci kapacitet i samim tim veci komfor. Cena dodatnog spremnika je 15.000 din.

Hvala Vam na pohvalama za Misu, i drago nam je da ste zadovoljni servisnom sluzbom koja je kod ovakvih proizvoda od bitnog znacaja.

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 28.11.2016. u 13:58 GMT+1]
[ sajkatava @ 27.11.2016. 16:54 ] @
PozdravKEPO 01
Sa nekim vasim preporukama bih se složio,sa nekima ne. Da sam hteo niskotemperaturni kotao azario bih "Kovan",ali nisam,kupio sam domaci proizvod. Kapacitet spremnika je dovoljan(izem ti domaćina koji barem 1 dnevno ne udje u kotlarnicu),ama meni smeta sto zateknem kotao ugasen ,a po uglovima ostaje ona kolicina peleta koju sam naveo u pred.postu.Temper.u kotlu drzim na 75(zadata),a najduze je u snazi 3 na 73.C. U instalaciju putem4-krakog isporucujem 55C. Kotlovska pumpa se pali na 40C,trokraki termost.je na 5oOstsje problem d.gasova.
[ sajkatava @ 27.11.2016. 17:06 ] @
Ove temperature bih zeleo da zadrzim(naravno ne i temperat.dimova). Ovo mi je 5-a sezona grejanja na pelet,tako da mislim da neko element.znanje posedujem. Licno mislim da je za kotao najbolje zadati 73+C,a putem mesnog u radijatorskom koliko treba.,ali i dalje su prisutni visoki dim.gasovi. Njih smanjiti a zadrzati gore pomenutu tem.vode u kotlu-onda smo pobedili
[ kepo01 @ 28.11.2016. 08:52 ] @
KEPO AC 20

- Spoljna temparatura 1 C
- Grejna povrsina 185 m2 (pecena cigla 25 cm, perlit 5 cm)
- Zadata temparatura 75 C
- Radna 73 C
- Stabilan rad na "work 3"
- Temparatura izduvnih gasova 92 C
- Pri dostizanju temparature sa 60 C na 73 C najveci izduvni gasovi su bili 125 C
- Pelet Špik Fire - Ivanjica

Video prikaz:

https://www.youtube.com/watch?v=KqvFY6CJZrs

....
[ sajkatava @ 28.11.2016. 20:13 ] @
Još samo 1 pitanje...šta učiniti da mi displej ne "brljavi",naime stalno kasni(mislim ne pokazuje tacno vreme,kasni i po 100minuta),prebacuje godinu,mesece. Napominjem da je napon u utičnici stabilan. Pozdrav!
[ Milan Singer @ 29.11.2016. 07:58 ] @
Nesto korisno

https://www.kupujemprodajem.co...-39167955-oglas.htm?filter_id=
[ bandovicvladimir @ 29.11.2016. 13:31 ] @
Citat:
sajkatava:
Još samo 1 pitanje...šta učiniti da mi displej ne "brljavi",naime stalno kasni(mislim ne pokazuje tacno vreme,kasni i po 100minuta),prebacuje godinu,mesece. Napominjem da je napon u utičnici stabilan. Pozdrav!

Imao identičan problem prošle godine. Najpre promenjena baterija CR2032 ali je problem ostao. Nakon toga zamenjena glavna ploča (u garantnom roku).
[ sajkatava @ 29.11.2016. 15:07 ] @
Hvala Vlado,da li je posle zamene ploče problem eliminisan. I meni je zamenjena baterija,ali ja problem i dalje prisutan
[ sajkatava @ 29.11.2016. 15:18 ] @
...I danas temperatura dimnih gasova išla do 14C,,iako je kotao detaljno očićen(mada realno nisam imao šta ni da očistim,turbolat.se redovno protresaju,zidovi beli čisti,pixla takođe). U snazi 3 gasovi su oko 120. Ne znam da li to ima neke veze sa št.pločom,a sve vezano za ono gore pomenuto"brljavljenje"vremena?
[ sajkatava @ 29.11.2016. 15:19 ] @
..greška u kucanju 147C.
[ kepo01 @ 29.11.2016. 16:28 ] @
Postovanje,

sto se tice kasnjenja sata na displeju, to nema veze sa baterijom. Ona sluzi da sacuva memoriju u slucaju nestanka struje. Verovatno je problem u samom softveru.
Poslat je dopis u Micronovi u Italiju i ocekujemo njihov odgovor na taj problem.

Visoku temparaturu izduvnih gasova moze da prouzrokuje lose ustelovan kotao, ili los kvalitet peleta! U razgovoru sa Vasim serviserom, zakljucak je da je pelet losijeg kvaliteta i da je to moguci uzrok.
Ako je pelet losijeg kvaliteta, neophodno je povecati broj obrtaja turbine da bi prinudno sagoreo i ne ostavljao previse šljake (nesagorele mase) za kratko vreme u gorioniku. Samim tim, tj. prebrzim protokom kiseonika povecavaju se i izduvni gasovi.

Da nije pojacan broj obrtaja turbine, bili bi u mnogo vecem problemu nego sto je trenutni problem izduvnih gasova.

Nas servis je obavesten o Vasem slucaju, i ocekujte da Vam se javi u najskorije vreme.

Pozdrav

[ boree @ 29.11.2016. 17:19 ] @
Kako to loš pelet da ima više kalorija?!?
[ sajkatava @ 29.11.2016. 18:05 ] @
Hvala Kepo 01
Vrlo profesionalno,korektno nastavite tako.Želim vam uspeh u radu u šta sa ovakvim odnosom prema klijentima uopšte ne sumnjam.Moje opservacije(primedbe) upravo idu u tom pracu. Drago mi je što na našem trzištu postoji takva firma. Upravo se spremam da pazarim za jedan drugi objekat 25-icu. Još samo kada bi se proizvođači pelete malo doveli u red... Nabavio sam nešto "Detal"peleta A-1pa se čujemo...iskreni pozdrav iz Beograda
[ zoran.mika @ 29.11.2016. 20:10 ] @
Kepo 01,

Dali kod vas postoji mogućnost da kupim micronovinu elektroniku koja ima priključak za externi termostat za moju MBS 18kw pećku koja nema tu mogućnost pošto se i fabrika a i servis prave neupućeni,upućuju me jedni na druge znači lud zbunjenog
[ kepo01 @ 30.11.2016. 09:06 ] @
Postovanje zoran.mika,

"trebalo bi" da je isti kontroler i u MBS-u. Svaki proizvodjac ima mogucnost dogradjivanja svog softvera u saradnji sa Micronovom. Mi smo dosta toga izmenili i prilagodili nasim zahtevima, tako da nisam siguran da li MBS-ov kontroer ima mogucnost za prikljucak externog termostata.
Ako ima to se nalazi na konektoru broj 2.
Konektor sa dve zice broj 1. je za temparaturu izduvnih gasova, broj 2. sobni termostat, broj 3. sonda za sobnu temparaturu , itd ....

Ako ne postoji mogucnost povezivanja, javite se u firmu Kepo i trazite tehnicku sluzbu za kotlove radi daljeg dogovora.

[ zoran.mika @ 30.11.2016. 09:36 ] @
@kepo01

Hvala na odgovoru,
MBS je u modele koji su počeli da se proizvode od 8.meseca ove godine (ili koji mesec pre) znam zato što je kum uzeo ima izlaz za externi termostat a jedan moj poznanik je uzeo peć koja je proizvedena 4.meseca ove godine nema tu mogućnost,ista je kao moja koja je proizvedena 2014.godine i na novim modelima uradili su još neke modifikacije (da vas ne davim sa kakvim ne znam dali vas zanima).Nisam se usuđivao da kod kuma otvaram onu kutiju od elektronike da vidim koji je model a kod mene mislim da je I023,serviser mi je rekao da postoji mogućnost menjanja ploče i mogućnost zamene moja za tu novu i naravno doplatu,kada sam zvao da pitam fabriku u Smederevu oni me upućuju na servis u Beogradu a ovi kao zvaće fabriku da pitaju i do sada ništa i ja mislim da neće biti ništa pa vas zato pitam dali je moguće kod vas kupiti novu ploču i ako znate kolika bi cena bila.

Hvala u napred
[ kepo01 @ 30.11.2016. 09:39 ] @
Postovanje boree,

Nema veze kalorijska moc sa kvaitetom izrade peleta. Previsoka vlaznost, granulacija, sirovina, gustina, prljavština (zemlja, pesak,...) sve su to faktori koji uticu na sagorevanje.
Kada se testiraju kotlovi, koristi se pelet odredjenog kvaliteta tj. standarda, i na osnovu toga stelujes i pratis rad kotla. Sagorevanje, gasove, snagu, itd ...

Ovde je pelet u granicama normale sa vrlo malo šjake u gorioniku. Kad kazem vrlo malo, to se odnosi na neophodno ciscenje gorionika svaki treci dan.

Ovde moze bez ciscenja i pet dana.

Ovde ne moze ni jedan dan bez ciscenja. Korisnik je navikao na predhodni pelet, i nije otvarao kotao par dana. Kotao je totalno zagusen, i nije vise mogao da radi.
Opruge su totalno zapekle. Za izmenjivace topote smo morali da pravimo glodalo i sa jakom busilicom procistimo cevi.
Da bi korisnika spasili finansijskog gubitka u vrednosti od 3 tone peleta, promenjeni su parametri. Doziranje peleta je smanjeno za 10%, a turbina pojacana za 40%. Na taj nacin smo uspeli da donekle postignemo sagorevanje koje nece opet ovako unistiti kotao, u obavezno svakodnevno ciscenje izmenjivaca i gorionika. Teparatura gasova je znatno skocila, sljake u gorioniku ima dosta, ali uz često čišćenje kotla ce "nekako" sagoreti preostali pelet.

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 30.11.2016. u 11:05 GMT+1]
[ boree @ 30.11.2016. 09:55 ] @
Jasno je to meni, al on ima čist kotao jedino mu je t gasova velika, da je loš pelet bilo bi ostataka na zidovima kotla,zato i kažem da je pelet dobar a ne loš.
Onaj na slikama ne znam šta je ložio al čisto sumnjam da je drveni pelet, ili ima jako malo drveta u sebi,ili je pak to "drvo" smeće...
Malo sam upao u temu tj pratim je, i ja razmišljam u nekoj skorijoj budućnosti da zamenim kotao za manji pa me MC15 intetesuje,al o tom po tom...
[ kepo01 @ 30.11.2016. 10:20 ] @
Ono na slikama je drveni pelet.

sajkatava ima cist kotao zato sto ga svakodnevno odrzava i pelet nije "toliko" los kao ovaj na slikama.Dodatno je i kotao ustelovan prema peletu, zato se i nije desilo ovo sto se desilo na predhodnim slikama.

To je jednostavno granula peleta koja tesko sagoreva i ostavlja šljaku za sobom. Kako vreme prolazi šljaka se gomila sve vise i krecu problemi. Zato se povecavaju obrtaji na turbini i ubrzava vreme sagorevanja izmedju ciklusa, nebi li nagomilali nesagoreo pelet u gorioniku sa mnogo šljake. Tako kupujemo vreme izmedju dva ciscenja!

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 30.11.2016. u 23:52 GMT+1]
[ kepo01 @ 30.11.2016. 10:35 ] @
Citat:
sajkatava:
Hvala Kepo 01
Vrlo profesionalno,korektno nastavite tako.Želim vam uspeh u radu u šta sa ovakvim odnosom prema klijentima uopšte ne sumnjam.Moje opservacije(primedbe) upravo idu u tom pracu. Drago mi je što na našem trzištu postoji takva firma. Upravo se spremam da pazarim za jedan drugi objekat 25-icu. Još samo kada bi se proizvođači pelete malo doveli u red... Nabavio sam nešto "Detal"peleta A-1pa se čujemo...iskreni pozdrav iz Beograda

Hvala.

Sutra je serviser kod Vas, i nadam se da ce te napraviti dobro sagorevanje sa novim peletom.

Inace dobio sam odgovor od Micronove u vezi kasnjenja sata na displeju. Oni sumnjaju u flet kabal od kontrolora do displeja. Kazu da postoji mogucnost da je 16 -ta linija u prekidu, ili da pored flet kabla prolazi neki drugi kabal visokog napona i pravi smetnje. Serviser ce pogledati sve opcije, i resicemo taj problem.

Pozdrav
[ dany12 @ 30.11.2016. 11:25 ] @
Citat:
kepo01:
Postovanje boree,

Nema veze kalorijska moc sa kvaitetom izrade peleta. Previsoka vlaznost, granulacija, sirovina, gustina, prljavština (zemlja, pesak,...) sve su to faktori koji uticu na sagorevanje.
Kada se testiraju kotlovi, koristi se pelet odredjenog kvaliteta tj. standarda, i na osnovu toga stelujes i pratis rad kotla. Sagorevanje, gasove, snagu, itd ...

Ovde je pelet u granicama normale sa vrlo malo šjake u gorioniku. Kad kazem vrlo malo, to se odnosi na neophodno ciscenje gorionika svaki treci dan.

Ovde moze bez ciscenja i pet dana.

Ovde ne moze ni jedan dan bez ciscenja. Korisnik je navikao na predhodni pelet, i nije otvarao kotao par dana. Kotao je totalno zagusen, i nije vise mogao da radi.
Opruge su totalno zapekle. Za izmenjivace topote smo morali da pravimo glodalo i sa jakom busilicom procistimo cevi.
Da bi korisnika spasili finansijskog gubitka u vrednosti od 3 tone peleta, promenjeni su parametri. Doziranje peleta je smanjeno za 10%, a turbina pojacana za 40%. Na taj nacin smo uspeli da donekle postignemo sagorevanje koje nece opet ovako unistiti kotao, u obavezno svakodnevno ciscenje izmenjivaca i gorionika. Teparatura gasova je znatno skocila, sljake u gorioniku ima dosta, ali uz često čišćenje kotla ce "nekako" sagoreti preostali pelet.

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 30.11.2016. u 11:05 GMT+1]

Bilo bi lepo da se napise koji je to pelet sa trece i cetvrte slike da ne bi jos neko nastradao.
[ kepo01 @ 30.11.2016. 12:06 ] @
Pelet nema stampu na dzakovima, tako da ne znam ko ga proizvodi. Receno mi je da se proizvodi od raznih piljevina sa strugara, radionica, itd ... a to je ono sto nam pravi problem. Jos ako je proizvodnja primitivna, kao sto verovatno jeste, problem neminovan.

[ sajkatava @ 30.11.2016. 21:12 ] @
Danas bio serviser,testiran sa Bioenerđži-premium peletom. Temp.u kotlu 75C(zadata),preko 4krakog šaljem 57C. Dimni gasovi od 88-105C. U d.boravku 22,8. Što je meni posebno drago staklo ne čađavi,za nas peletare milina. Zamenjen flet ostaje mi samo da ispratim da li vreme"brljavi". Inače da napomenem da sam probleme imao sa Nanixom.S ervisna podrška izvanredna.😂😉
[ kepo01 @ 01.12.2016. 10:10 ] @
Citat:
sajkatava:
Ove temperature bih zeleo da zadrzim(naravno ne i temperat.dimova). Ovo mi je 5-a sezona grejanja na pelet,tako da mislim da neko element.znanje posedujem. Licno mislim da je za kotao najbolje zadati 73+C,a putem mesnog u radijatorskom koliko treba.,ali i dalje su prisutni visoki dim.gasovi. Njih smanjiti a zadrzati gore pomenutu tem.vode u kotlu-onda smo pobedili

Postovanje sajkatava,

drago nam je da je posao zavrsen kako treba, i nadam se da smo ispunili uslove za pobedu?

Ako bilo sta zatreba, tu smo!

Pozdrav
[ sajkatava @ 03.12.2016. 12:32 ] @
Željko,
Nije problem u flet-kablu,i dalje sat kasni,za noć i dan 15 min. Mnogo manje,ali ne radi tačno.
[ kepo01 @ 03.12.2016. 16:53 ] @
Ok, onda je definitivno fabricka greska u kontroleru. Pozovite Misu, i dogovorite termin za zamenu.
[ sajkatava @ 19.12.2016. 09:58 ] @
Zamenjena ploča,problem ostao. Za 4 dana časovnik kasni 30 min. Izgleda da sam ponovo "ubo"ploču sa fabričkom greškom.
[ zoran.mika @ 19.12.2016. 10:06 ] @
Da nije do baterije na ploči jel i ona menjana sa novom pločom
[ sajkatava @ 19.12.2016. 13:57 ] @
Da,promena je i baterija,a i sa starom pločom je isprobavanja nova baterija. Ono što sam primetio je da sa ovom novom pločom kasni,ali mnogo manje nego sa starom. Sa ovom novom su meseci,dani i godina u redu,dok sa prvom pločom to nije bio slučaj
[ bandovicvladimir @ 19.12.2016. 15:10 ] @
Da li vam je kotao vezan direktno na električnu mrežu, ili koristite neki pretvarač, invertor, UPS...?
[ sajkatava @ 19.12.2016. 15:30 ] @
Kotao je direktno vezan na 220. Ne koristim nikakve pretvarače. Imam kotlovsku pumpu,pumpu u radijatorskom krugu(pali se preko cevnog nalegajućeg) i 4-kraki mesni ručni,kao i 3-kraki ventil sa termo glavom za zaštitu hladnog voda.Ništa vise.
[ sajkatava @ 19.12.2016. 15:39 ] @
Citat:
bandovicvladimir:
Da li vam je kotao vezan direktno na električnu mrežu, ili koristite neki pretvarač, invertor, UPS...?

Juce u 16h podesio tacno vreme. Danas u 16h,kasnio 7'.
[ sajkatava @ 19.12.2016. 16:06 ] @
I samo da ne budem nedorečen...Osim problemčića sa satom,ama bas nikakvih drugih problema nemam. Vise sam nego zadovoljan,naročito serviserom,koji je odvojio dovoljno vremena da me uputi u rad i održavanje kotla.
[ kepo01 @ 20.12.2016. 10:38 ] @
Pozdrav sajkatava,

stvarno nemam ideju sta moze da bude problem, pogotovo sada kada je zamenjena i ploca. Konsultovacu se sa saradnicima pa Vam se javljam.
[ zoran.mika @ 24.12.2016. 23:18 ] @
Željko,ili neko od korisnika kepa 20.kw,jel može da mi napiše fabričke perametre potrošnje od p1-p5 i brzine ventilatora hteo bi da isprobam na mom mbs-u,Hvala.
[ kepo01 @ 26.12.2016. 10:06 ] @
Zorane,

na KEPO MC i AC 20 su sledeci parametri.

P1 --- 1.4
P2 --- 2.0
P3 --- 3.0
P4 --- 4.5
P5 --- 5.5

[ zoran.mika @ 26.12.2016. 10:19 ] @
Hvala,a brzine ventilatora po snagama
[ kepo01 @ 26.12.2016. 10:37 ] @
Citat:
kepo01:
Zorane,

na KEPO MC i AC 20 su sledeci parametri.

P1 --- 1.4
P2 --- 2.0
P3 --- 3.0
P4 --- 4.5
P5 --- 5.5

Brzine

P1 --- 1350
P2 --- 1550
P3 --- 1700
P4 --- 1950
P5 --- 2200

Mislim da su parametri individalni i da mozes imati problema. Zavisi od snage ventilatora, obrtaja motora za pelet, konstrukcije kotla, gorionika, itd .....
[ zoran.mika @ 26.12.2016. 10:39 ] @
Probaću,pa ako mi neodgovara vraćam na moje.
[ kepo01 @ 27.12.2016. 08:16 ] @
Citat:
sajkatava:
Da,promena je i baterija,a i sa starom pločom je isprobavanja nova baterija. Ono što sam primetio je da sa ovom novom pločom kasni,ali mnogo manje nego sa starom. Sa ovom novom su meseci,dani i godina u redu,dok sa prvom pločom to nije bio slučaj

Plocu koju smo skinuliu sa Vaseg kotla smo stavili na nas kotao u firmi, i sat ne kasni ni sekund za 24h. Sta je problem kod Vas, jos ne mozemo da zakljucimo.
[ zoran.mika @ 27.12.2016. 09:39 ] @
Možda izgleda glupo,da nije displej u pitanju
[ sajkatava @ 27.12.2016. 19:29 ] @
Citat:
kepo01:
Citat:
sajkatava:
Da,promenjena je i baterija,a i sa starom pločom je isprobavana nova baterija. Ono što sam primetio je da sa ovom novom pločom kasni,ali mnogo manje nego sa starom. Sa ovom novom su meseci,dani i godina u redu,dok sa prvom pločom to nije bio slučaj

Plocu koju smo skinuliu sa Vaseg kotla smo stavili na nas kotao u firmi, i sat ne kasni ni sekund za 24h. Sta je problem kod Vas, jos ne mozemo da zakljucimo.

Danas bio serviser,i prekontrolisao ploču(i vreme na displeju).Za 7 dana kasni 30 min. Ako je neki reper imam risiver za D-3 televiziju na kome nema oscilacija u vremenu.
[ Nenad-ynwa @ 28.12.2016. 06:52 ] @
Postovanje Zeljko, korisnik sam KEPO kotla 15kw. Za sada sam zadovoljan. Mada ima nekih sitnih detalja u konstrukciji kotla koji bi mozda mogli bolje da se odrade, mislim na neke sitnice koje otezavaju-smetaju kada se vrsi (ono vece, mesecno) ciscenje kotla.
I ako bi mogao da dobijem fabricka podesavanja za sve snage ventilatora i vreme ubacivanja peleta na MC15kw. Cisto da uporedim gde sam 😊 Hvala
[ kepo01 @ 28.12.2016. 09:45 ] @
Citat:
Nenad-ynwa: Postovanje Zeljko, korisnik sam KEPO kotla 15kw. Za sada sam zadovoljan. Mada ima nekih sitnih detalja u konstrukciji kotla koji bi mozda mogli bolje da se odrade, mislim na neke sitnice koje otezavaju-smetaju kada se vrsi (ono vece, mesecno) ciscenje kotla.
I ako bi mogao da dobijem fabricka podesavanja za sve snage ventilatora i vreme ubacivanja peleta na MC15kw. Cisto da uporedim gde sam 😊 Hvala

Pozdrav Nenade,
voleo bih da cujem Vasa iskustva i detalje koji bi mogli biti bolji, jako nam znace povratne informacije sa terena i kritike korisnika.
Mozete mi na e-mail info@kepo.rs poslati zahtev za parametre i poslacemno Vam u pdf formratu. Nebi bilo lose da se cujemo i preko telefona da Vam damo jos neku korisnu informaciju za sto bolju eksploataciju proizvoda.
031 783 927 Tehnicka sluzba , Zeljko
[ kepo01 @ 28.12.2016. 10:46 ] @
Citat:
sajkatava:
Citat:
kepo01:
Citat:
sajkatava:
Da,promenjena je i baterija,a i sa starom pločom je isprobavana nova baterija. Ono što sam primetio je da sa ovom novom pločom kasni,ali mnogo manje nego sa starom. Sa ovom novom su meseci,dani i godina u redu,dok sa prvom pločom to nije bio slučaj

Danas bio serviser,i prekontrolisao ploču(i vreme na displeju).Za 7 dana kasni 30 min. Ako je neki reper imam risiver za D-3 televiziju na kome nema oscilacija u vremenu.

Neka Vam elektricar proveri uzemljenje na uticnici u koju je ukljucen kotao! Jedan od razloga za problem moze da bude i to.
[ borislav_n @ 04.01.2017. 11:05 ] @
Pozdrav. Vlasnik sam kepo MC 20, iskreno prezadovoljan sam kako radi i kako se ponasa.

Ali trenutno mi se javlja problem koji me poprilicno nervira. kupio sam dve palete pelete, koji je navodno namenjen za izvov. Potrosnja mi nije jako velika, pec postize lako zadate temperature ali od kad sam presao na drugu paletu moram dva puta na dan da cistim gorionik, dok sam bio na prvoj nekd nisam morao da cistm dva dana nekad sam morao svakog dana na karju dana. Jednostavno nece lepo da izgori pelet, bude kao ugljenisana grudva pepela, kad je stisnes ona se raspadne i ima kao neke zelene tackice u pepelu, nemam pojma od cega. Pokusavam sa menjanjem parametara ali mi bas ne uspeva.
Inace imam mesni ventili, pec se pali u sest ujutro i gasi ponoc.

I ne znam zasto ali kad otovorim vrata da pogledam stanje u gorioniku pec mi izbaci alarm i moram ponovo da je pokrenem...

Trenutni parametri su mi:

Cicscenje na 20 minuta
Trajanje 80 sekundi,
Brzina 2700

P1 1,4 - 1250
P2 1,8 - 1450
P3 2,4 - 1650
P4 3,2 - 1800
P5 4.0 - 1950

Ako neko ima neki ideju sta bi moglo da se proba i testira rad sam da je cujemo.
Hvala.
[ bicokz @ 04.01.2017. 12:57 ] @
Probna poruka.
[ bicokz @ 04.01.2017. 13:14 ] @
Postovanje Svima.

Nov sam na forumu.Imam jedno pitanje za Kepo01.
Ponosan sam vlasnik Kepo MC15 od juna meseca 2016.Od kraja Septembra do danas sam potrosio 80 dzakov peleta(no name) a kupi osam 200 dzakova tj 3 tone.Serviser I trgovac su mi rekli da nebi trebalo da potrosim vise od 2 Tone za sezonu.Kolika je trenutna potrosnja cisto sumnjam.Potrosnja mi je 1 dzak na dan dali kotao radio na 60C ili trenutno na 70C.Temp prostorije gde se nalazi thermostat je 21C dnevna a 18C nocna.kada sam racunao kotao radi circa 40-45 minuta a ne radi skoro sat I po,tjs pumpa radi dok nepadne temp vode ispod 55C.Fabricki su ostali parametri podeseni.Poroblem je u tome sto za 24 casa u casi ostane 20mm sljake,i pored toga kotao bez problema upali I radi(Svaka Cast).Neizgorelog peleta nemam.Pitanje kako da smanjim kolicinu stvaranja sljake I kako bih mogao da ustedim na potrosnji peleta.

Hvala u Napred.

[ bandovicvladimir @ 04.01.2017. 22:20 ] @
@bicokz

Pozdrav kolega,

Evo samo da potvrdim ono što sam svojevremeno tvrdio, a to je da 99% problema u radu nastaje zbog lošeg peleta. Meni je ovo treća sezona (model i20), do sada koristio nekoliko različitih vrsta peleta ali su svi bili "kršteni" i nikada nisam imao problema sa šljakom. Bilo je naravno varijacija u kvalitetu (sitniji, mekši, sa više prašine i slično...) ali nikada nisam imao problem da mi se bilo kakve naslage stvaraju u čašici. Čitajući iskustva ljudi po forumu iščuđavao sam se zašto toliko ljudi petljaju sa parametrima a posle se čude što im se stvara šljaka. Međutim...

Nisam verovao da sam ja do sada imao mnogo mnogo sreće prilikom odabira peleta. Prvi pelet koji sam koristio "Legus Energy" iz Perleza, se pokazao odlično. Nije bio skup (160-170e/t) međutim "top menadžment" je izuzetno neposlovan te je već naredne sezone bilo jako teško doći do peleta. Pre neki dan sam saznao da su otišli u stečaj, zato se niko ove sezone nije javljao na telefon. Onda sam probao "Bioenergy Point" pa neki "Jelena" od bukve i bio sam zadovoljan, sagorevanje je bilo potpuno, međutim potrošnja tog "Jelena" nije bila baš u nivou sa ovim prvim te sam uoči Nove godine odlučio da za test kupim 15 džakova nekog hrastovog peleta od istog proizvođača iz Ivanjice. Na džakovima nema nikakve štampe međutim prodavac tvrdi da bi taj trebao da bude još bolji od tog "Jelena".

E tu kreće ludilo. Ja nisam verovao svojim očima kad sam prvi put čistio kotao nakon korišćenja tog hrastovog peleta. Bukvalno, u čašici do vrha kao da je skamenjeni sunđer. Ja pomislih u prvi mah "vid' što je palo pepela iz turbulatora" kad posle vidim da je tvrdo da ti treba čekić da bi razbio. I onda mi bi jasno da sve zavisi od peleta. Sa tim se patim evo 10 dana, bukvalno uveče moram da otresem čašicu jer pelet za jutarnje paljenje ne može da stigne do grejača koliko je sve zapečaćeno šljakom. Sve u svemu, da rezimiram, bez menjanja peleta ne verujem da ćeš se rešiti šljake, a za test uvek možeš uzeti par džakova nekog drugog (proverenog) i isprobati, ili ću ti ja dati. :)
[ kepo01 @ 05.01.2017. 21:07 ] @
Citat:
borislav_n:
Pozdrav. Vlasnik sam kepo MC 20, iskreno prezadovoljan sam kako radi i kako se ponasa.

Ali trenutno mi se javlja problem koji me poprilicno nervira. kupio sam dve palete pelete, koji je navodno namenjen za izvov. Potrosnja mi nije jako velika, pec postize lako zadate temperature ali od kad sam presao na drugu paletu moram dva puta na dan da cistim gorionik, dok sam bio na prvoj nekd nisam morao da cistm dva dana nekad sam morao svakog dana na karju dana. Jednostavno nece lepo da izgori pelet, bude kao ugljenisana grudva pepela, kad je stisnes ona se raspadne i ima kao neke zelene tackice u pepelu, nemam pojma od cega. Pokusavam sa menjanjem parametara ali mi bas ne uspeva.
Inace imam mesni ventili, pec se pali u sest ujutro i gasi ponoc.

I ne znam zasto ali kad otovorim vrata da pogledam stanje u gorioniku pec mi izbaci alarm i moram ponovo da je pokrenem...

Trenutni parametri su mi:

Cicscenje na 20 minuta
Trajanje 80 sekundi,
Brzina 2700

P1 1,4 - 1250
P2 1,8 - 1450
P3 2,4 - 1650
P4 3,2 - 1800
P5 4.0 - 1950

Ako neko ima neki ideju sta bi moglo da se proba i testira rad sam da je cujemo.
Hvala.

Pozdrav Borislave

Da bi sagorevanje u toku sezone bilo dobro, postoje pravila koja moramo ispostovati i sacuvati nase zivce, a i kotao.

1. Da je uradjen godisnji servis, ako ste proslu sezonu koristili kotao. Godisnje ciscenje podrazumeva, komora turbine, turbina, izmenjivace toplote, dimne cevi, dimnjak, ...

2. Cistiti pepeljaru sa bocne leve strane kotla jednom na max 1000 kg peleta.

3. Da imamo dovoljan dotok svezeg kiseonika u prostoriju!

4. Da pelet nije povukao vlagu u neadekvatno skladistenju, da nije dugacak 5-6 cm ili da nije sitan kao kukuruz. Znaci neka optimalna duzina od 1 do 3 cm. Podrazumeva se da bude brendiran sa odgovarajucim atestima, mada i to se pokazalo kao nesigurno. Izbegavati peletare gde preradjuju strugotinu doteranu sa dosta razlicitih mesta i ko zna kakvog kvaliteta drveta.

5. Da se redovno koristi rucka za ciscenje izmenjivaca!!!
Redovno znaci kada god se dosipa pelet, bez obzara da li je kotao u radu ili nije, protresti desetak puta napred - nazad i ostaviti u polozaju prema zadnjoj stani kotla.

6. Stand-by mod u prelaznom periodu (kada se kotao pali 2-3 puta u toku 24h) neka bude upaljen, a u toku zime ugasen. Cesto paljenje i gasenje kotlova MC serije bez automatskog ciscenja, povecava problem sljake u gorioniku.
Sto znaci da se kotao nece ugasiti kada termostat posalje signal, vec ce ostati da radi u modulatu, tj. najmanjoj snazi. Cestim paljenjem i gasenjem kotla u toku dana, necete ustedeti pelet.
Ovo za Stand-by je savet i kod AC serije kotlova sa automatskim ciscenjem. Sasvim je dovoljno jednom, eventualno dva puta u toku 24 h programski ugasiti pa ponovo upaliti sa minimalnom pauzom od 20 min.

7. U slucaju da vam se pojavljuje velika kolicina sljake u gorioniku, jedina stvar koju mozete sami da preduzmete je da povecate broj obrtaja turbine. Svaku brzinu "srazmerno" povecati za pocetak 10%, a kasnije i 15% ako nije bolje. Povecace se temparature izduvnih gasova, "mozda" i povecati potrosnja, ali ce se znacajno produziti interval ciscenja gorionika i spasiti kotao od daljih problema. Jer ako se stvori 1-2 cm nakupljene sljake u gorioniku u toku rada, svez pelet koji upada u gorionik nema dobro sagorevanje usled nedovoljno kiseonika koji je zatvorila sljaka i krecu problemi. Zatecicete ugasen kotao sa nesagorelim peletom na gotioniku, velike naslage na zidovima kotla, brzo nagomilavanje smole i prasine u izmenjivacima, gomilanje naslaga u turbini, .... i ako se ode previse daleko sa ununtrsnjim talozenjem, dolazi do zagusenja i neophodno je kontaktirati servisera da bi se kompletno ocistio kotao.

8. Par puta u toku sezone ocistite zicom mesingani deo na koji se navlaci providno crevo od presostata. Nalazi se sa leve strane iznad turbine, ili na komori turbine. U sled loseg sagorevanja moze da zapusi i pravi problem nedostatkom peleta u gorioniku.

P.S. Bilo sta da radite unutar kotla, mislim na prostor iza serviserskih poklopaca sa bocnih strana, obavezno ugasite kotao i izvadite viljusku iz uticnice!

U najkracim crtama to su stvari na koje bi trebali da obratimo paznju. Ima tu jos dosta sitnica, ali ovo je nesto najosnovnije za normalan rad kotla.

Fabricki parametri:

P1 1,4 - 1350
P2 2,0 - 1550
P3 3,0 - 1700
P4 4,5 - 1950
P5 5,5 - 2200

Cicscenje na 20 minuta
Trajanje 20 sekundi,
Brzina 2700
[ kepo01 @ 05.01.2017. 21:22 ] @
Citat:
bicokz:
Postovanje Svima.

Nov sam na forumu.Imam jedno pitanje za Kepo01.
Ponosan sam vlasnik Kepo MC15 od juna meseca 2016.Od kraja Septembra do danas sam potrosio 80 dzakov peleta(no name) a kupi osam 200 dzakova tj 3 tone.Serviser I trgovac su mi rekli da nebi trebalo da potrosim vise od 2 Tone za sezonu.Kolika je trenutna potrosnja cisto sumnjam.Potrosnja mi je 1 dzak na dan dali kotao radio na 60C ili trenutno na 70C.Temp prostorije gde se nalazi thermostat je 21C dnevna a 18C nocna.kada sam racunao kotao radi circa 40-45 minuta a ne radi skoro sat I po,tjs pumpa radi dok nepadne temp vode ispod 55C.Fabricki su ostali parametri podeseni.Poroblem je u tome sto za 24 casa u casi ostane 20mm sljake,i pored toga kotao bez problema upali I radi(Svaka Cast).Neizgorelog peleta nemam.Pitanje kako da smanjim kolicinu stvaranja sljake I kako bih mogao da ustedim na potrosnji peleta.

Hvala u Napred.

Pozdrav,

potrosnja peleta je jako diskutabilna i individualna stvar i niko ti tacno ne moze reci kolika ce biti potrosnja za tvoju kucu.

- kvadratura
- koncepcija kuce
- izolacija, debljina izolacije, stolarija, ...
- podneblje
- zadata temparature u kuci
- kvalitet peleta
- duzina grejne sezone
- redovno odrzavanje ili neodrzavanje kotla
- .... itd

Sve su ovo parametri koji uticu na godisnju potrosnju, a razlike mogu da budu bas velike. U nerednim godinama ce ti se samo kasti gde si sa potrosnjom.

Ono sto je sigurno, finansijski nece biti skuplje ili isto kao gas i struja, vec znatno jeftinije. Iz dosadasnjih statistike dolazi se na cenu grejanja klasicnim kotlovima na drva. Nekome je isto, neko ustedeo, a nekome je i skuplje u odnosu na drva. Razlicita su iskustva ali je sve tu negde.
Do tebe je da odrzavas kotao i kupis sto kvalitetniji pelet.
U slucaju sljake u proedhodnom postu je sve objasnjeno.
[ kepo01 @ 05.01.2017. 21:29 ] @
Citat:
bandovicvladimir:
@bicokz

Pozdrav kolega,

Evo samo da potvrdim ono što sam svojevremeno tvrdio, a to je da 99% problema u radu nastaje zbog lošeg peleta. Meni je ovo treća sezona (model i20), do sada koristio nekoliko različitih vrsta peleta ali su svi bili "kršteni" i nikada nisam imao problema sa šljakom. Bilo je naravno varijacija u kvalitetu (sitniji, mekši, sa više prašine i slično...) ali nikada nisam imao problem da mi se bilo kakve naslage stvaraju u čašici. Čitajući iskustva ljudi po forumu iščuđavao sam se zašto toliko ljudi petljaju sa parametrima a posle se čude što im se stvara šljaka. Međutim...

Nisam verovao da sam ja do sada imao mnogo mnogo sreće prilikom odabira peleta. Prvi pelet koji sam koristio "Legus Energy" iz Perleza, se pokazao odlično. Nije bio skup (160-170e/t) međutim "top menadžment" je izuzetno neposlovan te je već naredne sezone bilo jako teško doći do peleta. Pre neki dan sam saznao da su otišli u stečaj, zato se niko ove sezone nije javljao na telefon. Onda sam probao "Bioenergy Point" pa neki "Jelena" od bukve i bio sam zadovoljan, sagorevanje je bilo potpuno, međutim potrošnja tog "Jelena" nije bila baš u nivou sa ovim prvim te sam uoči Nove godine odlučio da za test kupim 15 džakova nekog hrastovog peleta od istog proizvođača iz Ivanjice. Na džakovima nema nikakve štampe međutim prodavac tvrdi da bi taj trebao da bude još bolji od tog "Jelena".

E tu kreće ludilo. Ja nisam verovao svojim očima kad sam prvi put čistio kotao nakon korišćenja tog hrastovog peleta. Bukvalno, u čašici do vrha kao da je skamenjeni sunđer. Ja pomislih u prvi mah "vid' što je palo pepela iz turbulatora" kad posle vidim da je tvrdo da ti treba čekić da bi razbio. I onda mi bi jasno da sve zavisi od peleta. Sa tim se patim evo 10 dana, bukvalno uveče moram da otresem čašicu jer pelet za jutarnje paljenje ne može da stigne do grejača koliko je sve zapečaćeno šljakom. Sve u svemu, da rezimiram, bez menjanja peleta ne verujem da ćeš se rešiti šljake, a za test uvek možeš uzeti par džakova nekog drugog (proverenog) i isprobati, ili ću ti ja dati. :)

Pozdrav Vlade !!

Hrastov pelet ume da bude problematican. Probaj sa turbinom i mesanjem sa nekim drugim peletom dok to se ne potrosi.

Ovim putem te pozivam da budes gost u nasoj firmi, ako nista bar u prolazu ako ides na ovu stranu, i da se licno upoznamo. Lepo napredujes sa Wi-Fi. Imamo dosta price na tu temu.
[ bandovicvladimir @ 05.01.2017. 22:50 ] @
Upravo to i radim, mešam i onda je ok. :) Hvala na pozivu, baš bih voleo da se upoznamo i da vidim kako to sve izgleda i sa one druge strane pre nego što postane finalni proizvod. :) Ako me kojim slučajem put nanese, budite uvereni da ću se javiti.
[ mihailo1979 @ 08.01.2017. 12:18 ] @
Probna poruka...
[ mihailo1979 @ 08.01.2017. 13:16 ] @
Pozdrav svima na forumu. Vlasnik sam Kotla Kepo MC20, vec dve sezone. I zelim da prenesem svoja iskustva, kako bi drugim korisnicima i ljudima koji razmisljaju na ovu temu, olakšao hladne zimske dane.

Prvo, ja sam lično bio u Kosjeriću, u fabrici. Željko me je primio, iako sam "banuo u prolazu" neradnog dana. Proveo me je kroz celokupnu proizvodnju, gde sam imao priliku da vidim svaki detalj, poprečni presek kotla, varove, itd. LJubaznost, objašnjenja, servisna podrška, na najvišem nivou. Jedan od razloga što sam se odlučio za ovaj proizvod ( a bio sam u još jednoj fabrici ). Poslovnost i saradnja zaista vrhunski!!!

Drugo, i mozda najvažnije!!! Rad kotla i kvalitet grejanja, stvarno najviše zavise od kvaliteta peleta!!! Što kaže Željko ( u jednom privatno razgovoru ) "Ko nije imao loš pelet, on ne zna šta je dobar "...Ja sam imao takav slučaj. Pelet Jelena-Banja Koviljača (170-180e). Prošle godine sve kako treba, bez šljake, uz redovno održavanje -usisavanje svaki dan po 5 minuta. I tako cele sezone...A onda ove sezone kreće haos! Uzeo 3+1 tonu. Poslednja tona stigla bukvalno sa linije, ako verujete paleta još vruća. Gorionik pun šljake. Nesagoreli, čvrst ostatak. Smanjivao doziranja, povećavao obrtaje ventilatora, periode čišćenja...Ništa, krš ostaje li ostaje...Konsultovao se sa dva drugara koji su uzeli isti pelet. Isti problemi. I odjednom, na pola palete nestade šljaka. U početku sam pomislio, aha, evo ti ga na, pa ja sam postao VELIKI STRUČNJAK za štelovanje. Međutim ( iako, naravno, pravilni parametri imaju ogroman uticaj na rad kotla ) nije to bilo presudno. Jednostavno, deo džakova je bio jako loš, deo dobar. Sad mi se desi da na jednoj paleti, bukvalno neki deo peleta bude odličan, pa se opet nekad pojavi šljaka, pa nestane. Znači u zemlji Srbiji, kako Vas zadesi sreća. Može da Vam se posreći, a može da Vam na paleti od 70 džakova, 40 bude dobro, 30 loše, itd...Gde kupiti, od koga, po kojoj ceni, ostavljam Vama.

Treće...Za dve zime, kotao se nije nijednom ugasio (sem kad zaboravim da sipam pelet). Ali moram podeliti jednu specifičnu situaciju. Otišao sam na skijanje na 8 dana. Vratim se, kotao neće da startuje. Ne čujem da vrti puž, pomislih crkao motor. Zovnem servisera Atilu Galamboša, veoma finog, kulturnog čoveka, koji mi je ugrađivao kotao, i telefonom za 5 minuta rešimo problem. Šta se desilo...Fina prašina se nataložila u pužu, i verovatno od vlage malo nabubrila ( naša pretpostavka, jer kotao stoji u garaži, koja je bila poplavljenja maja 2014 - Obrenovac), i blokirala puž. Skinem bočnu oplatu, okrenem rukom par krugova motor, pročačkam žicom cevku za dotok peleta u gorionik, i sve startuje normalno. ZAKLJUČAK : Ako idete na put, potrošite sav pelet u spremniku, očistite, uključite na prazno da izvrti par puta da izbaci prašinu.

Četvrto...Sve čime se u životu bavite, bi trebalo da razumete. Princip fukcionisanja je najbitniji. Ako razumete principe rada kotla, onda ćete i moći sami da ga štelujete. U suprotnom, kopirajući tuđa iskustva možete ( ne uvek ) da napravite i negativnu posledicu. Kao neko ko se bavi fizičkim vaspitanjem, prvenstveno decom, shvatio sam da je svako živo biće individua za sebe, i funkcioniše na svoj način. Trening koji ima Novak Đoković, apsolutno neće svakog od nas napraviti svetskim brojem 1. No, da se ne udaljavam od teme, svaka stambena jedinica, sistem grejanja u njoj, itd...su priča za sebe. Okviri neki postoje, ali dok sami ne probamo nešto, nećemo znati kako funkcioniše. Na svom iskustvu, sam uvideo da je razlika između neizolovane ploče prizemne kuće i ploče koja je pokrivena sa 15cm mineralne vune velika...Kolika, u procentima, je ušteda energije ne znam još ( na kraju sezone ), ali je svaki objekat različit, pa se tako i ponaša...I svaka zima je različita, zar ne...Uglavnom, potrebno je udubiti se u princip rada kotla, shvatiti ga, povezati mnoge stvari i činjenice, pa onda pristupiti štelovanju parametara. Ja sam se u početku pitao, kako trošim više od nekoga, a grejem manju površinu. A onda sam shvatio da ja kod kuće sedim u majci i gaćama, a taj neko u debeloj trenerci. Nije isto 21 ili 22 stepena...Komfor mora da se plati.

Toliko od mene za sada. Nadam se da sam nekom bio od pomoći. Ukoliko me pitate za moje parametre, ni sam ne znam da li sam ih najbolje izbalansirao. Nekad mi se čini mala potrošnja, nekad veća. Sve u svemu, toplo mi je i zadovoljan sam i radom kotla i potrošnjom. Volim da se igram, da probam, eksperimetišem...
Nadam se da nisam nikoga uvredio ili povredio, i drago mi je što ovde ima toliko ljudi koji su spremni da pomognu jedni drugima. Sretan Vam Božić i uzdravlje!
[ bandovicvladimir @ 09.01.2017. 16:37 ] @
Citat:
mihailo1979
Treće...Za dve zime, kotao se nije nijednom ugasio (sem kad zaboravim da sipam pelet). Ali moram podeliti jednu specifičnu situaciju. Otišao sam na skijanje na 8 dana. Vratim se, kotao neće da startuje. Ne čujem da vrti puž, pomislih crkao motor. Zovnem servisera Atilu Galamboša, veoma finog, kulturnog čoveka, koji mi je ugrađivao kotao, i telefonom za 5 minuta rešimo problem. Šta se desilo...Fina prašina se nataložila u pužu, i verovatno od vlage malo nabubrila ( naša pretpostavka, jer kotao stoji u garaži, koja je bila poplavljenja maja 2014 - Obrenovac), i blokirala puž. Skinem bočnu oplatu, okrenem rukom par krugova motor, pročačkam žicom cevku za dotok peleta u gorionik, i sve startuje normalno. ZAKLJUČAK : Ako idete na put, potrošite sav pelet u spremniku, očistite, uključite na prazno da izvrti par puta da izbaci prašinu.

Moram da se nadovežem i da potvrdim sve što je rečeno u vezi Atile. Gospodin ali u svakom smislu te reči. Nebrojeno puta kad bih posumnjao u nešto bih ga nazvao i svaki put bi mi natenane, bez nervoze razjasnio šta se dešava i zašto, kao i koje korake da preduzmem da ukoliko je moguće sam rešim problem. Mislim da je ključna stvar za građenje brenda ta briga o korisnicima u toku eksploatacije, jer ako smo bili ljudi kada smo kupili/platili kotao, hajde da pokušamo da budemo ljudi i ako, ne daj Bože, nastane neki problem. Normalno, civilizovano i sve se reši.

Imao sam identičnu situaciju sa motorom od puža krajem prošle sezone, s tim da moj nije preživeo, ali je kod mene bio problem što nikad nisam praznio spremnik do kraja nego sam samo dosipao pelet pa nisam imao predstavu koliko se prašine nagomilalo na dnu. Pas mi uleteo u šupu sa peletom i pocepao mi jedan džak međutim ja (budala) nisam odmah potrošio taj pelet nego sam ga sklonio negde sa strane tako "otvorenog" pa se on fino nakupio vlage. I pred kraj sezone kad nismo grejanje držali konstantno nego samo ponekad ujutru ili uveče ja ubacim taj pelet kao da potrošim i tu ta prašina dobije vlage i nabrekne pa se puž zaglavio. S tim da sam ja (opet budala :)) umesto da sam odmah nazvao da se konsultujem, prvo par puta probao load initial sa punim spremnikom :) Kasnije mi je čovek rekao da izvadim sav pelet napolje i da usisam svu prašinu, ali je tada već bilo kasno. :)
[ trovach-NK @ 11.01.2017. 11:32 ] @
Pozdrav Kepovcima,
Imam jedan problem koji vise ne znam kako da resim.
Naime grejem oko 110 kvm stare kuce gde su zidovi zemljani debljine 60 cm sa pvc stolarijom, dobro izolovana ali je visina plafona 3,4, dole je 3 cm stiropora+foca ploca 1,8+parket 2,2 cm.
Grejem se pomocu panelnih radijatora mislim da je ukupna duzina oko 10 m plus susac i podno u kupatilu.
Elem, koristim drugu godinu KEPO MC 15kw sa 4-krakim ventilom i malo pre nego su poceli jaki minusi uleteo mi je los pelet kioji je pravi skramu u pepeljari pa sam zahvaljujuci Zeljku ( alijas kepo 01) prosirio rupe na pepljari na fi 5mm i pojacao ventilator i smanjio pojavu sljake....
E sad dolaze minusi...
Kako su dosli minusi i prosao problematican pelet poceli su problemi jer sam navikao da mi u kuci bude 21 C u toku dana a nocu oko 19 C a sad je plafon 20,2 C.
Unutrasnjost kotla je bele boje sto bi treebalo da je znak dobrog sagorevanja peleta koji sad na minusima trosim oko 40 kg/dan.
Da bi koliko toliko podigao temp. zadrzao sam sledeca podesavanja koja su se pokazala najbolja:
zadata t kotla je 73 C
T na kojoj se ukljucuje pumpa kotla je 40 C
mesni ventil (4-rokraki) stoji sad na 4 (od 10) i isporucuje u radijatore t=52 C dok kotao stalno radi na P5 i temperatura u kotlu je 61-62 C.
Sagorevanje je sasvim ok, a pec cistim na jedno 3 dana, rucica se na dan bar 2x drma zbog turbulatora ali mi nije jasno kako ne mogu da zagrejem kucu????
Molio bih za neku ideju jer mi nije jsano gde gresim!!!
[ @ 11.01.2017. 13:28 ] @
Po mom mišljenju imaš velike toplotne gubitke kuće,veliku kubikažu, na višim spoljnim temperaturama ti si mogao kuću da greješ sa temperaturom vode od 50.C,a sa ovim nižim spoljnim temperaturama nemožeš, probaj mešni više da otvoriš i da u radijatorski krug da šalješ veću temperaturu vode
[ kepo01 @ 11.01.2017. 13:30 ] @
Pozdrav,
probajte da na cetvorokrakom ventilu da otvorite pun protok.

Mika me je preduhitrio.
[ trovach-NK @ 11.01.2017. 14:27 ] @
Hvala na odgovoru ali mi treba prvo jedno pojasnjenje:
kad kazete da otvorim mesni ventil to znaci da stavim sa br 4 na recimo br 7?
Ako je odgovor da - onda dolazi do toga da se t vode ka radijatorima smanjuje jer kotao ne moze da zagreje vodu pa ide ka radijatoru 44 C, a t u kotlu bude oko 50 C!!!
Po mojem shvatanju kako radi mesni ventil, kad otvorim vise mesni ventil tada se veca kolicina tople vode pusta u sistem a takodje i veca kolicina hladen vode u kotao koji ne moze da ugreje vodu...
Probao sam da stavim i na manji broj, znaci 3 na mesnom, e tada ka radijatorima ide 60-61 C a t u kotlu je 70 C i radi na snagama 4-5. Problem se javlja da tada t u kuci ne predje 19,1 C!!!
Izgleda da ipak ima velikih gubitaka ili je mala pec od 15 kw za 374 m3 vazduha(110 m2 x 3,4 m)...
Izem ti ovaj minus sunce mu kalajisano....
[ kepo01 @ 11.01.2017. 15:47 ] @
Realno mali je i kotao, fali mu jos koji kw za tvoje potrebe.
Sto kaze jedan prijatelj, ovi minusi su van prijektnih racunica. Veliki i vec jako dug minus.
[ trovach-NK @ 11.01.2017. 16:59 ] @
evo malo i slika da potkrepim dosadasnji divan....
prva varijanta:

druga opcija:

Ufff ubi se sa ubacivanjem ovih sliak ali uspeo sam..
veceras ostaje ova druga opcija gde je mesni na 3,1 pa da probam....

[Ovu poruku je menjao trovach-NK dana 11.01.2017. u 18:14 GMT+1]
[ @ 11.01.2017. 17:38 ] @
Probaj malo sa load pelet na +5 smanjićeš ciklus celokupnog ubacivanja peleta i pauze na sedam sekundi znači biće ti veća potrošnja, znači i više kilowata energije
[ trovach-NK @ 11.01.2017. 18:07 ] @
da li se to menja na 9-01-01 load pellet??
uspeo i promenuo bas tu i sada je ciklus 6,7 sec tj sad sam povecao za 20% br ciklusa/h.....javljam dalje sta se desilo, a sto se tice potrosnje...ma ko je sljivi samo da su noge tople :)

[Ovu poruku je menjao trovach-NK dana 11.01.2017. u 19:39 GMT+1]
[ Somy82 @ 11.01.2017. 18:50 ] @
Probaj i da podesis rad u modulaciji, ne stand by, ako vec nisi, neci biti hladnih radijatora i time ce biti toplije.
[ trovach-NK @ 11.01.2017. 19:43 ] @
vec je u modulaciji podesen kotao, pa gde cu na ovu zimu da idem bez modulacije!!!!

update na podesavanja: kotao radi punom parom na p5 i drzi 66-67 C u njemu , mesni stoji na 4,1 a temp ka radijatorima je oko 59 C!!!!! jupiiiiiiii
temperatura skocila za 0,6 C!!!!!!
hvala puno @zoran.mika na savetu!!!!!

Uf fala bogu da postoji ovaj forum i dobri ljudi koji iskreno hoce da pomognu!!!!
[ zoran.mika @ 11.01.2017. 20:00 ] @
@trovach-NK

Drago mi je što sam ti pomogao,Mi smo svi ovde baš zbog toga da jedni drugima pomažemo a i da nešto naučimo
[ Somy82 @ 11.01.2017. 20:13 ] @
Ja imam isti kotao i grejem oko 80m2, sve ok radi manje vise osim sto sam imao malo problema sa sljakom. Zanima me na koliko vam ide t dimnih gasova pri temp vode od preko 60c? Jos nesto, da li se i vama desava da pri radu u modulacini ima manje sljake nego u stand by rezimu, kod mene je to tako, za 24 h rada u modulaciji sljake skoro i da nema, jedino sto t dimnih gasova ide do 130c pri t vode od oko 63c, isla je i preko toga ali sam u dogovoru sa serviserom Miskom, koga bih pohvalio ovom prilikom, smanijio ventilatore na 3, 4, i 5 brzini i tako dobio nize t dimnih gasova ali nisam siguran sta se desilo sa sagorevanjem jer i dalje su samo vrata kotla bela, ostalo je vise tamnije.
[ Somy82 @ 11.01.2017. 20:15 ] @
Inace, imam trokraki ventil sa termo glavom, postavljen na 50c, pupma otvara na 50c zadata t kotla 68c.
[ zoran.mika @ 11.01.2017. 20:24 ] @
Visoku temperaturu izduvnih gasova imaju sve peći sa dvopromajnim ložištem i Mbs i Alfa i Kepo i još ako je dimljak velikog prečnika,to može da se malo ublaži sa smanjivanjem obrtaja ventilatora izduvnih gasova i sa otvaranjem vratanca za čišćenje na samom dimljaku a i postoje klapne koje se montiraju na ulazima u dimljak i redovnim trešenjem turbulatora i redovnim čišćenjem
[ trovach-NK @ 11.01.2017. 20:33 ] @
@Somy82
sto se tice sljake: kada je na modulaciji onda je ima mnogo manje naravno jer kotao bolje sagoreva....
T dimnih gasova sad je uz t vode ka radijatorima 60, oko 125-131 C.
Sto se tice smanjivanja brzine ventilatora to jeste opcija ali da je dobar pelet da ne bi doslo do pojave sljake zbog loseg peleta!!!!
Inace ja sam prezadovoljan KEPO kotlom i tesko da cu ga menjati...( dobro mozda samo veci)
[ Somy82 @ 11.01.2017. 22:00 ] @
Znaci skoro identicna situacija, i ja sam zadovoljan kotlom za sad, nadam se da ga necu menjati ni za veci..:) Pelet je ok, kakvih ima, spik icerica i prema recima servisera jedanje od boljih, jedino sto je malo sitniji i mislim da ona prasina malo pravi problem sa sljakom. Sta mi nije jasno, kad je bolje smanjiti a kad povecati brzinu ventilatora. Takodje sam primetio da mi sa 5 brzinom.pravi najvise sjlake, kad radi maksimalno do 4 onda ima manje sjlake.
[ trovach-NK @ 11.01.2017. 22:24 ] @
@somy82 to je veoma zanimljivo a razlog mislim da je na 5 dobijas vise peleta ali je br obrtaja ventilatora mali pa se stvara sljaka dok kod 4 je dobro ustelovano pa zato nemas sljake....
To mi je nekako logicno....
[ Somy82 @ 11.01.2017. 22:52 ] @
To bilo logicno da je samo na 5 smanjena brzina ventilatora ali je smanjena i na 4 i 3. Jedinobfa samo na 5 smanjim jos brzinu pa da vidim.sta ce biti.
[ trovach-NK @ 11.01.2017. 23:31 ] @
naprotiv mislim da treba da povecas br obrtaja na 5...
bolje ti prepisi tvoja podesavanja ovde pa cemo ti onda lakse pomoci
[ kepo01 @ 11.01.2017. 23:35 ] @
Pojacaj obrtaje turbine u petoj brzini za 10%.

Termomanometar na cevima pokazuje manje vrednosti nego sonda u kotlu.

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 12.01.2017. u 00:49 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 12.01.2017. u 10:15 GMT+1]
[ Somy82 @ 12.01.2017. 06:23 ] @
Kepo, da li da pojacam za 10% u odnosu na fabricka ili u odnosu na trenutna. Trenutna podesavanja br obrtaja su:
2-1320
3-1500
4-1700
5-1800
[ Somy82 @ 12.01.2017. 06:45 ] @
Sad sam pogledao opet, jos jednom smo smanjivali br obrtaja pa su trenutna podesavanja:
2-1320
3-1450
4-1600
5-1720
T d gasova mi ide max do130c u 5, ranije je islo dosta vise. Kad radi na max 4 brzine vrata budi skroz bela dok kad radi u 5 vrata malo potamne..
[ kepo01 @ 12.01.2017. 14:25 ] @
Fabricka specifikacija za MC 15:

P 1250 ..... 1.3
P 1450 ..... 1.8
P 1650 ..... 2.4
P 1800 ..... 3.2
P 1950 ..... 4.0

Postavi sve na fabricko, pa onda srazmerno povecavaj i smanjuj tirbinu po potrebi.
[ Somy82 @ 12.01.2017. 16:58 ] @
Zeljko, ovo je sve smanjeno u dogovoru sa serviserom a cilju smanjenja sljake, ako vratim sve na staro opet cu imati stari problem. Ne razumem sta su ove stavke u drugoj koloni.. 1.3, 1.8 itd..?
[ @ 12.01.2017. 20:06 ] @
Work 1: 1,3
Work 2: 1,8
Work 3: 2,4
itd.
[ kepo01 @ 12.01.2017. 20:39 ] @
Citat:
Somy82:
Zeljko, ovo je sve smanjeno u dogovoru sa serviserom a cilju smanjenja sljake, ako vratim sve na staro opet cu imati stari problem. Ne razumem sta su ove stavke u drugoj koloni.. 1.3, 1.8 itd..?

Kako hoces, ja bih probao ovako. Probaj.
Pored obrtaja je doziranje peleta po istim snagama.
[ Somy82 @ 12.01.2017. 20:50 ] @
Ok, probacu da vidim. Mislim da mi najvise sljake pravi pri paljenju kad radi u stand by rezimu, tada malo nagomila pelet kojo posle ostane kao sljaka.. Doziranje peleta nisam dirao do sada.. Hvala
[ kepo01 @ 12.01.2017. 21:44 ] @
Ako bude ostavljao sljaku, povecavaj obrtaje turbine.
[ Somy82 @ 17.01.2017. 20:30 ] @
Zeljko, poslao sam vam poruku na pp.
[ kepo01 @ 19.01.2017. 08:44 ] @
Citat:
Somy82: Zeljko, poslao sam vam poruku na pp.

Odgovorio dva puta. Jeste dobili e-mail?
[ Somy82 @ 19.01.2017. 09:10 ] @
Hvala. Poslao sam Vam mail.
[ sajkatava @ 19.01.2017. 16:37 ] @
Željko,da li je tačna informacija da će se u ponudi naći i MC-25 po ceni od 205.000 RSD?
[ kepo01 @ 19.01.2017. 22:43 ] @
Da
[ kepo01 @ 20.01.2017. 10:50 ] @
SERIJA 2017

MC 15
MC 20
MC 25
MC 35

AC 20
AC 25
AC 35
[ kepo01 @ 20.01.2017. 10:52 ] @

[ zoran.mika @ 20.01.2017. 10:57 ] @
Lepo,nema šta da se kaže,nego Željko reci koja je elektronika,pošto vidim da je drugačiji displej
[ kepo01 @ 20.01.2017. 11:05 ] @
Modifikovana Micronova
[ zoran.mika @ 20.01.2017. 11:27 ] @
Dobro je da neko i nešto modifikuje u ovoj zemlji
[ trovach-NK @ 21.01.2017. 17:30 ] @
Svaka cast....samo napred!!
Cisto jedan mali update za moj problem sa veliko kubikazom i velikim minusima u nasoj maloj zemlji ...
Zahvaljujuci savetu da dignem load pellet na +5 uspeo sam da ugrejem sa MC 15 moji 110 m2 i h 3,4 m bez problema i dalje odlicno sve radi!!!
Potrosnja se kretala tokom ledenih dana, kada t nije isla preko -4 i danju, oko 40 kg/dan ali sam drzao konstanto 21,5 t i mozda i jace malo.....
Neka trosi i vise ali to ce samo kratko da traje a onda se vracamo staroj potrosnji od oko 25-30 kg /dan!!!
Ono sto je vazno meni ni jedno od troje male dece nisu bolesna!!!
[ sajkatava @ 23.01.2017. 22:08 ] @
Interesuje me kada će te ažurirati sajt,da se vide tehničke karakteristike ovih novih kotlova iz serije 2017. Mislim konkretno na "KEPO"MC-25,AC-35
[ kepo01 @ 24.01.2017. 06:27 ] @
Druga polovina februara.
[ Nenad-ynwa @ 24.01.2017. 09:12 ] @
Samo da se zahvalim Zeljku(kepo01) na odlicnoj saradnji i komunikaciji. Koristio sam sobni termostat u modulaciji, pumpa palila na 40c, trokraki otvarao na 50. U kuci bilo zahladjenje, radijatori polu topli. Na Zeljkov predlog, sobni termostat iskljucen, kotao juri zadatu temp.( trenutna 65). Pumpa pali na 55c, trokraki otvara na 55c ( podigao sam temp ukljucivanja-iskljucivanja pumpe i mesnog, zbog gasenja peci od 23:50-4:00,da bi se u tom periodu sto manje ohladila voda u kotlu). Doziranje peleta i brzina ventilatora vraceni na fabricko, zatim brzine ventilatora povecane za 15% zbog loseg peleta, kako bi se izbeglo stvaranje sljake u pepeljari. Elem, u kuci pakao... U dnevnoj temp se popela na 26c i raste( da docaram, dnevna sa trpezarijom i kuhinjom=35m2- tri panelna rad 140x60,120x60,100x60) dva radijatora momentalno zatvorena, temp 23c( kad je preko-3,-4 otvorim jos jedan radijator) u spavacim sobama i kupatilu termo glave na 22c. Potrosnja oko 30kg na 20h pri temp do -10. Kad je bilo -17 radila 24h=45kg. Jos jednom sve pohvale za Zeljka i kompletan sastav firme Kepo. Sve najbolje u daljem poslovanju...
[ sajkatava @ 06.02.2017. 19:57 ] @
Jedan član sa ovog foruma tvrdi da kod sistema sa 4-krakim mešnim ventilom pumpa u radijatorskom krugu mora na potis,a u kotlovskom na povrat, pa me zanima koliko je to tačno i gde se nalazi pumpa na kotlu MC-20.
[ kepo01 @ 07.02.2017. 08:44 ] @
Nenad-ynwa,
hvala na lepim zeljama.

Sajkatava,
pumpa u MC 20 je na povratnom vodu,a pumpa u radijatorskom krugu ide na potisni vod posle cetvorokrakog ventila.
[ sajkatava @ 07.02.2017. 16:14 ] @
Hvala Željko,tako je kod mene urađeno
[ filjke @ 08.02.2017. 10:03 ] @
Ja imam, stari kotao KEPO 12kW, da li on može da se loži sa kukuruzom, ili da se pelet i kukuruz mešaju?
Pozdrav,
[ kepo01 @ 08.02.2017. 12:00 ] @
Nemamo iskustvo sa kukuruzom, bar do nas nisu stigle informacije. Mozes da probas, pa javi utiske.

[ borislav_n @ 08.02.2017. 12:25 ] @
Pozdrav. Evo par odgovora sto se tice kukuruza.:)
Posto u severu Vojvodine ne moze da se kupi pelet nigde pa ni kod proizvodjaca jer oni moraju da izvoze bio sam prisiljen da strpam u pec to sto imam a imam kukuruza na tone. :D

Zvuci interesantno ali nije bas tako jednostavno. Trenutno se grejem na cist kukuruz a to zahteva ciscenje gorionika na svakih sedam sati. Pre starta obavezno staviti pola sake peleta u gorionik uz rupu gde dolazi grejac jer grejac ne moze da zapali kukurz.
Podesavanja sam stavio na fabricka ali sam smanjio vreme ubacivanja peleta pri paljenju i pri detekciji prvog plamena na 0.9. Pec mi se pali u prvoj brzini i samo u njoj radi.
Problem je sto kukuruz u sebi sadrzi silikate i ne moze da izgori u potpunosti, ostane kao mala caurica a ventilator nema snage da je izbaci jer se sve te malo ljuspice slepe. Dobra stvar je sto ne ostavlja pepela po peci i gar nije lepljiva, usisivac je skine u potpunosti sa zida peci. Moja pec je 20kw pretpostavljam da je vas gorionik jos manji od mog. Moracete malo da se igrate sa doziranjem, na svakih sat vremena otvorite polako vrata da vidite stanje u gorioniku.
Ako budete mesali sa peletom slobodno 40% posto stavite kukurza. U stom slucaju na kraju dana oscistite gorionik, ne morate da stavljate posebno pelet pre paljenje.
Sto se tice kaloricnosti i prici da kukur kriv pec nije tacno, gotovo da nema razliku u odnosu na pelet koji sam koristio.

Nadam se da ce biti od pomoci. :)

[ biggie5 @ 08.02.2017. 18:14 ] @
Pozdrav svima, dvoumim se izmedju KEPO MC20 i AC20kw, da li je jedina razlika to automatsko ciscenje gorionika, i koliko je komplekna ta procedura i koliko cesto se radi, zanima me konkretno da li je opravdana razlika u ceni od 35000din?
[ sajkatava @ 08.02.2017. 21:42 ] @
Citat:
biggie5: Pozdrav svima, dvoumim se izmedju KEPO MC20 i AC20kw, da li je jedina razlika to automatsko ciscenje gorionika, i koliko je komplekna ta procedura i koliko cesto se radi, zanima me konkretno da li je opravdana razlika u ceni od 35000din?

Kod automatskog čićenja se prilikom istresanja "pepeljare"čuju 3 snažna udara,što zna da zasmeta ako ti je kotao programiran da se isključi u neke sitne sate. Jedino ako ti radi u modulatu,onda se izbegava istresanje pepeljare,pa ga onda moraš sam ručno isključiti da bi se samoočistio(ako nemaš prostorni termostat). Po meni je razlika samo u tome,ostalo su sve manje-više kozmetičke razlike. Barem ja tako mislim.
[ trovach-NK @ 08.02.2017. 22:04 ] @
@borislav_n dobor dosao na ovaj forum i u nas "klub Kepo"!!
Posto smo komsije iz istog sela bas bi voleo da vidim kako ti radi pec na cist kukuruz pa da i ja mozda se zaigram sa istim.....
Ono sto sam ja ubacio jer mi se naslo u supi je zrno stocnog graska koje je mnogo manje kalorijske vrednosti od kukuruza i to sam ubacio na 30 kg peleta oko 5 kg graska sto je jako malo!!!! Tada nisam imao nikakvih problema jer je mala kolicina ali mislim da se ne bih sa tim bas zaigravao posto je slabe kalorijske vrednosti.
Na kukuruz jos nisam probao jer ga nemam kod kuce inace bih ubacio bar 30 % posto pa da vidim sta ce se desiti ;)
[ borislav_n @ 08.02.2017. 22:18 ] @
Moze, sutra idem na put i u ponedeljak se vracam tako da u utorak mozete slobodno da dodjete do mene pa cemo podeliti iskustva. :)
[ kepo01 @ 13.02.2017. 15:08 ] @
Citat:
biggie5:
Pozdrav svima, dvoumim se izmedju KEPO MC20 i AC20kw, da li je jedina razlika to automatsko ciscenje gorionika, i koliko je komplekna ta procedura i koliko cesto se radi, zanima me konkretno da li je opravdana razlika u ceni od 35000din?

Postovanje biggie5,

Razlika izmedju AC i MC serija je u posudama za pepeo (AC tri manje, MC jedna velika), i automatskom ciscenju gorionika. Savremeni kotlovi na pelet se podrazumevaju sa automatskim ciscenjem gorionika.

Gorioniku kao jednom od najbitnijih detalja na kotlu, nije isto ako čeka tebe da ga ocistis, ili ako zna da se svakodnevno sam čisti 2 - 3 puta / 24h.
Mnogo sigurnije i bolje sagorevanje, bolje iskoriscenje energije, manje naslage na kotlu, i neuporedivo veci komfor za korisnika.
Sami vidite da je sljaka od loseg kvaliteta peleta, svaka druga tema na forumu. Sa samociscenjem ovaj problem Vas ne zanima. Iskljucivo vodite racuna da li pepeo prosuti sedmi ili deseti dan u zavisnosti od potrosnje.

Kad se gorionik sam ocisti?

Pri svakom gasenju kotla ako je ukljucen stand by mod, gorionik se ocisti i spreman je za sledecu potpalu.

Ako nije ukljucen stand by mod, tj. ako se kotao ne gasi kada mu sobni termostat da signal vec odlazi u modulat, onda se programira kotao da se 1 do 2 puta u toku 24h izgasi na 15 min i ponovo nastavi rad, i time ocisti gorionik.

Sto se tice zvuka koji se cuje. To su odsecana tri udaraca koja prenose zvuk na instalaciju. Moze da se napravi i besumno ciscenje, ali jedan sistem je preskup, a drugi lose ocisti. U ostalom, lakse mi je da cujem tri udarca za 30 sek, nego da idem u kotlarnicu da cistim gorionik.
Ovaj sto se cuje, fenomenalno ocisti komplet gorionik ( i resetku i zidove gorionika).

Kod mene se kotao gasi uvece u 23.00h, pa kad cujem u instalaciji da se kotao ocisti to mi opomena da treba da krenem na spavanje. Ne treba mi sat. :) Deca i zena i ne obracaju paznju.

Zadnjih 3 godina kod mene u stanu koristio sam MC seriju, a ove prvi put AC. Do sada sam potrosio oko 5-6 tona peleta. Ni jednom nisam sisao u kotlarnicu da vidim sto se ugasio kotao zbog pretrpanog gorionika, tj. loseg sagorevanja.

Nece ni MC da dodje u tu situaciju, ali pod uslovom da ga neko svakodnevno nadgleda i ako je krenuo da gomila pelet, onda se gasi kotao, saceka 15 min da se ohladi, posto je jos vruc gorionik obavezno rukavice ili neke motorcangle, pa istrses u kantu, pa srafcigerom malo sastruzes naslage, i ponovo ga vratis u kotao. Ima posla i prasine, da se ne lazemo.

Naravno, ako je pelet dobrog kvaliteta ovoga nema, ali i kod njega posle 3-4 dana ipak treba stopirati kotao i detaljno ocistiti gorionik.

Nadam se da sam bio jasan i u speo da Vas ubedim da 35.000 din na kompletnu investiciju ima smisla uloziti. :)

Ako ima jos nesto nejasno, pitajte.

Pozdrav
[ parsek @ 13.02.2017. 17:19 ] @
Zeljko, jeli imate u planu AC15 varijantu kotla?

[Ovu poruku je menjao parsek dana 13.02.2017. u 18:29 GMT+1]
[ kepo01 @ 13.02.2017. 18:06 ] @
Upravo se ovih dana radi na tome. Nadam se da ce biti u ponudi u narednih mesec - dva.
[ sajkatava @ 20.02.2017. 17:06 ] @
Iduće zime nameravam da u sistem za grejanje uvedem još 40m2+bojler sanitarne vode(220lit.)...znači 200m2 ukupno. Do ove zime sam bio ubeđen da mi AC 25 završava posao,ali sa ovozimskim iskustvom više nisam tako siguran,pa razmišljam i o AC 35. Sdruge strane,bojim se,da mi kotao bude predimenzioniran...?
[ kepo01 @ 21.02.2017. 11:53 ] @
sajkatava,

da li u dnosu na postojecu instalaciju planiras dodati jos 40 m2 i bojler, ili samo 40m2?
[ sajkatava @ 21.02.2017. 11:59 ] @
Bojler već imam,ali ga ne koristim,znači dodao bih još 40 kvadrata i bojler(220litara) na postojeću kvadraturu(160m2).
[ kepo01 @ 21.02.2017. 12:49 ] @
Za 200 m2 izolovanog prostora AC 25 je vise nego dovoljan, ali u kombinaciji sa bojlerom te zapremine, "pogotovo ako je potrosnja tople vode velika", moze da rezultira manjkom energije.

Ako bi postojala opcija da se bojler ne greje peletom u nekom debelom minusu, onda bi verovatno AC 25 zavrsavao posao.

Naravno sa AC 35 nema greska, cak ce te imati i viska energije
[ Nenad-ynwa @ 20.03.2017. 09:36 ] @
Za kepo01, kada je pec podesena da radi u stand by rezimu, da li je mogice podesiti da se pumpa ugasi kad i pec, ili mora da vrti dok ne padne temp ispod zadate?
[ kepo01 @ 20.03.2017. 11:29 ] @
Citat:
Nenad-ynwa: Za kepo01, kada je pec podesena da radi u stand by rezimu, da li je mogice podesiti da se pumpa ugasi kad i pec, ili mora da vrti dok ne padne temp ispod zadate?

Postovanje Nenade,

trenutno Kepo kotao nema tu opciju.

S obzirom da ima smisla da se i pumpa gasi pri gasenju kotla, isto tako ima smisla u odredjenim situacijama da ostane da radi, i to bi trebala da bude "opcija" u samom softveru.

Trazicemo upit od Micronove da li moze ta opcija da se dogradi, i cim dobijemo odgovor, javicu Vam.

Pozdrav
[ dany12 @ 20.03.2017. 11:38 ] @
To ako ne postoji onda je veliki problem za one koji imaju AT. Kotlovska pumpa će da hladi i meša vodu u AT.
[ kepo01 @ 20.03.2017. 12:33 ] @
Citat:
dany12: To ako ne postoji onda je veliki problem za one koji imaju AT. Kotlovska pumpa će da hladi i meša vodu u AT.

U tom slucaju imaju sledece opcije.

Jedna opcija je eksterna pumpa koju pali automatika koja regulise temparaturu vode u AT.

Druga opcija je da se ugradi trokraki ventil sa termo glavom koji je ujedno i uslov za garanciju od 5 god kod Kepo kotlova.
Ventil treba podesti (na primer) na 70 stepeni, a temparaturu na kotlu zadati na 72-73 stepena kada ce se kotao i ugasiti.
Pumpa ce nastaviti da kruzi vodu u AT jos neko vreme i onog momenta kada temparatura spadne na 70 stepeni, pumpa nastavlja da kruzi samo u kotlu.

Prva opcija je bolja, jer nemamo gubitake u razlici temparature vode od 2-3 stepena kao kod trokrakog ventila. Preciznije je i stedljivije.

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 20.03.2017. u 14:39 GMT+1]
[ Nenad-ynwa @ 20.03.2017. 19:07 ] @
Hvala Zeljko na odgovoru.
Bilo bi dobro da postoji i ta opcija, radijatori bi duze bili topli, kotao bi se redje palio, usteda jos 10% 😊😄
[ kepo01 @ 21.03.2017. 11:45 ] @
U svakom slucaju pozeljno je da postoji opcija gasenja pumpe kada se gasi i kotao. To je dobro zbog jednostavnije kontrola AT i da se izbegne pregrevanje u prostoriji koja se kontrolise sa sobnim termostatom.

Sto se tice radijatora i da ce u njima duze da se zadrzi topla voda kada se ugasi pumpa i ostvari 10% ustede, mislim da si se malo tu zbunio. :)

Pozdrav
[ biggie5 @ 21.03.2017. 18:36 ] @
Kada ce serija 2017 biti u prodaji?
[ kepo01 @ 22.03.2017. 09:33 ] @
Trenutno od modela 2017 imaju sledeci kotlovi:

AC 15
MC 25
AC 35
MC 35

Zvanicna prezentacija na sajtu ce biti 1. maja.
[ anon3017188 @ 22.03.2017. 20:17 ] @
A sta je sa modelom AC20 ? Interesujeme da li Kepo AC 20 kw dovoljan za 130 m2 -- 10 cm stiropor + pvc stolarija + ploca 5 cm vuna+ radijatori panelni ? Sta predlazete , kako da se postavi i koja izvedba -- do sada je koriscen samo kotao na cvrsto gorivo bez bilo kakve dodatne regulacije ? Moj prijatelj je u dilemi koji kotao da izabere pa je Kepo u uzem izboru.Pozdrav.
[ kepo01 @ 23.03.2017. 09:50 ] @
Kotao Kepo AC 20 je sasvim adekvatan za Vase uslove. Serija 2017 Kepo AC 20 pojavice se u prodaju u maju.

Nasa preporuka da se montira trokraki mesni ventil sa termo glavom (gde budete kupovali kotao mozete kupiti i ventil) i time ostvarujete garanciju od 5 godina, znatno bolji rad kotla a samim tim i duzi vek trajanja.

[ anon3017188 @ 23.03.2017. 12:28 ] @
Vase misljenje oko velicine -- da li je potrebno razmisljati o Kepo AC 15 KW ? Zbog stepena iskoriscenja samog kotla ili pricu zaustaviti na 20 kw - i to je to.Ipak objekat ima stiropor 10 cm ali s' druge strane los kvalitet peleta i stepen iskoriscenja kotla mozda dovede do toga da 15 kw postane knap velicina za neke dosta niske temperature.Zaboravih da dodam da su uplanu i prikljucenje dva bojlera 80+50 l.
Da li je manja potrosnja peleta na manjem kotlu ili na vecem za ovakav objekat ? interesujeme neko vase okvirno misljenje.
[ kepo01 @ 23.03.2017. 12:45 ] @
Ako se zadrzavamo samo na objektu od 130m2 sa odlicnom izolacijom AC 15 moze da dodje u razmatranje, mada tu bi vec trebalo neko strucno lice da snimi situaciju objekta na licu mesta i odluci o tome.

Velika je razlika u vremenu zadnjih godina. Navikli smo na relativno blage zime, i ako je bilo velikih minusa nisu dugo trajali. Ova godina je promenila pravila igre, cak je i projektante naterala na razmisljenje kada se temparatura spustila na - 25, a preko dana na -15 i tako je trajalo danima.

Ako u proracun ulaze i bojleri, onda definitivno ide Kepo AC 20.

Sto se tice potrosnje izmedju Kepo AC15 i Kepo AC2O na kvadraturi od 130m2, mislim da i ako je ima da je zanemarljiva.
[ anon3017188 @ 23.03.2017. 20:03 ] @
Znaci ipak AC 20 kw+ trokraki mesni ventil.Hvala na korektnom odgovoru.Pozdrav.
[ marijand80 @ 23.03.2017. 21:25 ] @
Poštovani,
Imam kepo MC 15 od oktobra 2016 i utisci su sledeći :
-Korektan odnos ljudi iz fabrike
-Greje se 60 +30 m2 plus dva bojlera
-Potrošnja je 4 tone peleta oktobar evo već kraj marta (nisam nabavio na vreme pa je ispalo skuplje) probao sam više vrsta peleta
-Trokraki mešni ventil ugrađen
-Na peć nemam zamerki ali mora dosta da se čisti ako želite da radi kako treba (žalim što je izašla AC verzija kad sam uzeo MC) možda prodam pa kupim AC ako fabrika da popust (šala)
-Temperatura u kotla je bila za period najvećeg minusa 72 do 75 C, a u kući 22 C. Radijatori su panelni
-Radio je u modulaciji i stand by režimu, ispitivao sam kako i šta. Kontrola preko wi fi uređaja united sq7
-Dosta šljake se nahvata na gorionik i ima problema oko čišćenja. (možda nisam znao da naštelujem peć kako treba posle servisera i prelaska na drugi tip peleta)
-Lak meni za podešavanje parametara
-Kotao je za svaku preporuku, a za sledeću sezonu nadam se da će biti drugačije jer sam već sa malo iskustva.
[ anon3017188 @ 23.03.2017. 22:05 ] @
Pretpostavljam da objekat nema termo-izolaciju ili........je pelet los ???
[ marijand80 @ 23.03.2017. 22:16 ] @
Oba objekta su izolovana ali malo lošija stolarija (I to će se rešiti) ali i pelet je generalno LOŠ.
[ sajkatava @ 24.03.2017. 20:47 ] @
Ove zime koristio sam Nanix,Bioenerđži-point,Špik Ivanjica,Varvarin(sperov ili već kako?),Kladovo,Detal-Osečina,neki Petrol(slovenačka štampa).Toliko su bili nekvalitetni da na skali od 1-5,jedva zaslužuju 1+. Upravo sam ih poređao od najlošijeg do manje lošeg kvaliteta. Izuzetak je ovaj poslednji na spisku,koji je bio vrlo dobar 4.Generalno kotao je odličan,kod nas je problem u kvalitetu peleta. Trenutno koristim Detal pelet A-1 kvalitete sa izuzetno niskom procentom vlage,a pelet je katastrofa,izuzetno mnogo šljake,jako crne boje koji se lepi po pixli. I samo napomena za Željka,da još nisam rešio problem sa satom(netačan,kasni,brljavi). Provereno i uzemljenje.
[ sajkatava @ 24.03.2017. 21:06 ] @
Samo da iznesem svoja zapažanja sa Kepo kotlom. Jednostavno nema ih...kotao radi bez ikakvih problema...nijedna neuspešna potpala,nijedno zaglavljivanje,ama baš nikakav problem(osim sata,što je izgleda slučaj samo kod mene)...i ono što je bitno,izvanredna servisna podrška. Samo da se ogradim da nisam promoter Kepo kotlova,niti poznajem ikoga iz firme Kepo,osim preko foruma. Još kada bi se proizvođači peleta malo uozbiljili(glede kvaliteta i cene),konfor bi bio kompletan...
[ kepo01 @ 24.03.2017. 21:20 ] @
Pozdrav sajkatava, drago mi je da ste zadovoljni. I ako niste iz nekog razloga, tu smo.

Sto se tice sata, jako mi je krivo ali stvarno ne znam sta vise da preduzmemo. Vas softver smo testirali kod nas u firmi i sve je ok. Nemamo takvih slucaja kod ostalih korisnika , ili mozda ima ali nije prijavljeno, da bih mogao da uporedimo i konstatujemo u cemu je problem.
[ PetarZB @ 24.03.2017. 23:27 ] @
Pozdrav,

interesuje me gde se kotao Ac25 moze kupiti u Crnoj Gori i ko je ovlascen za ugradnju i servis.

Hvala.
[ kepo01 @ 25.03.2017. 09:48 ] @
Postovanje Petre,

za sada nemamo distribuciju u Crnoj Gori. Jos nije ugovoreno, ali postoji mogucnost da u Podgorici budu u ponudi Kepo kotlovi.
[ PetarZB @ 25.03.2017. 09:56 ] @
Hvala na odgovoru, da li imate podatak koji je nivo buke kotla u radu.
[ kepo01 @ 25.03.2017. 14:09 ] @
Nemam podatak , tj. nije meren nivo buke. Slobodnom procenom mogu reci da je tih, dok mu ne pridjete jako blizu ne znate da li radi.
[ anon3017188 @ 25.03.2017. 16:55 ] @
Da li je razlika izmedju novog model AC i starijeg modela MC , samo u automatskom ciscenju gorionika i nesto izmenjena vizualni izgled ili ima jos nekih razlika u konstrukciskom pristupu i poboljasnju ?
Na slikama se vidi da je "posuda gde sagoreva pelet" nesto drugacija,odnosno niza-manja.

[Ovu poruku je menjao anon3017188 dana 25.03.2017. u 22:19 GMT+1]
[ sajkatava @ 26.03.2017. 11:24 ] @
Citat:
kepo01:
Citat:
biggie5:

Postovanje biggie5,

Razlika izmedju AC i MC serija je u posudama za pepeo (AC tri manje, MC jedna velika), i automatskom ciscenju gorionika. Savremeni kotlovi na pelet se podrazumevaju sa automatskim ciscenjem gorionika.

Gorioniku kao jednom od najbitnijih detalja na kotlu, nije isto ako čeka tebe da ga ocistis, ili ako zna da se svakodnevno sam čisti 2 - 3 puta / 24h.
Mnogo sigurnije i bolje sagorevanje, bolje iskoriscenje energije, manje naslage na kotlu, i neuporedivo veci komfor za korisnika.
Sami vidite da je sljaka od loseg kvaliteta peleta, svaka druga tema na forumu. Sa samociscenjem ovaj problem Vas ne zanima. Iskljucivo vodite racuna da li pepeo prosuti sedmi ili deseti dan u zavisnosti od potrosnje.

Kad se gorionik sam ocisti?

Pri svakom gasenju kotla ako je ukljucen stand by mod, gorionik se ocisti i spreman je za sledecu potpalu.

Ako nije ukljucen stand by mod, tj. ako se kotao ne gasi kada mu sobni termostat da signal vec odlazi u modulat, onda se programira kotao da se 1 do 2 puta u toku 24h izgasi na 15 min i ponovo nastavi rad, i time ocisti gorionik.

Sto se tice zvuka koji se cuje. To su odsecana tri udaraca koja prenose zvuk na instalaciju. Moze da se napravi i besumno ciscenje, ali jedan sistem je preskup, a drugi lose ocisti. U ostalom, lakse mi je da cujem tri udarca za 30 sek, nego da idem u kotlarnicu da cistim gorionik.
Ovaj sto se cuje, fenomenalno ocisti komplet gorionik ( i resetku i zidove gorionika).

Kod mene se kotao gasi uvece u 23.00h, pa kad cujem u instalaciji da se kotao ocisti to mi opomena da treba da krenem na spavanje. Ne treba mi sat. :) Deca i zena i ne obracaju paznju.

Zadnjih 3 godina kod mene u stanu koristio sam MC seriju, a ove prvi put AC. Do sada sam potrosio oko 5-6 tona peleta. Ni jednom nisam sisao u kotlarnicu da vidim sto se ugasio kotao zbog pretrpanog gorionika, tj. loseg sagorevanja.

Nece ni MC da dodje u tu situaciju, ali pod uslovom da ga neko svakodnevno nadgleda i ako je krenuo da gomila pelet, onda se gasi kotao, saceka 15 min da se ohladi, posto je jos vruc gorionik obavezno rukavice ili neke motorcangle, pa istrses u kantu, pa srafcigerom malo sastruzes naslage, i ponovo ga vratis u kotao. Ima posla i prasine, da se ne lazemo.

Naravno, ako je pelet dobrog kvaliteta ovoga nema, ali i kod njega posle 3-4 dana ipak treba stopirati kotao i detaljno ocistiti gorionik.

Nadam se da sam bio jasan i u speo da Vas ubedim da 35.000 din na kompletnu investiciju ima smisla uloziti. :)

Ako ima jos nesto nejasno, pitajte.

Pozdrav

EVO SVE LEPO OBJAŠNJENO
[ anon3017188 @ 26.03.2017. 17:57 ] @

@sajkatava............Hvala.
[ kepo01 @ 27.03.2017. 09:14 ] @
anon3017188,

Kepo kotlovi poseduju CE sertifikat koji je radio TUV Rheinland u labaratoriji u Poljskoj, i time im je omoguceno prisustvo na evropskom trzistu.

U Srbiji je radjeno ispitivanje LVD i EMC na Masinskom fakultetu u Nisu.

Proizvodnja poseduje ISO 9001:2000

Niko od ove dve institucije nije insistirao na ispitivanju buke.

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 27.03.2017. u 10:54 GMT+1]
[ kepo01 @ 28.03.2017. 07:28 ] @
Citat:
dany12:
To ako ne postoji onda je veliki problem za one koji imaju AT. Kotlovska pumpa će da hladi i meša vodu u AT.

Pozdrav dany12,

od sada postoji opcija gasenja pumpe pri svakom gasenju kotla.
[ bandovicvladimir @ 06.04.2017. 10:24 ] @
Pozdrav,

Tokom cele sezone nisam imao nikakvih problema u radu kotla. Jutros čujem neku buku iz kotlarnice u trenutku kada je kotao počeo da se startuje. Uplašio sam se da nije zaglavio puž pa sam najpre ispraznio spremnik. Pokušao sam da snimim trenutak kada ručno pokrećem "Load initial".

https://youtu.be/V2Gxb1GQa08

Na bih da pričam napamet ali pretpostavljam da je motor problem. Moje pitanje glasi koliko košta novi i da li ćete i ove godine organizovati akciju velikog čišćenja kod korisnika jer bih u toj varijanti možda sačekao čišćenje pa kad ljudi budu dolazili da tada zamene motor?
[ kepo01 @ 06.04.2017. 12:12 ] @
Pozdrav Vlado,

problem na motoru je biksna koja je ispala iz lezista.

Kod Vas su nase prve serije kotlova i na njima su italijanski motori bez lezajeva na rotoru. Zadnje dve godine se ugradjuju engleski motori dosta boljeg kvaliteta.

Ako zelite mozemo Vam posalati motor brzom postom da ga sami zamenite (vrlo jednostavna montaza), ili se javite nasoj servisnoj sluzbi.

Ako je proizvod Van garancije, cena engleskog motora je 4.420.00 din. Bice potrebno spustiti parametre za doziranje 20%, jer su novi motori 2.0 rpm u odnosu na Vas motor koji je 1.6 rpm.

Druga opcija je da Vam posaljem isti takav motor (jos par komada imamo na stanju), i njegova cena je 2.400,00 din.
[ bandovicvladimir @ 06.04.2017. 22:47 ] @
Hvala na brzom odgovoru. Mislim da bih pre uzeo taj engleski da ne iskušavam opet sreću sa tim starijim modelom, međutim kako je sezona na izmaku nije mi kritično hitno tako da ću se javiti u narednom periodu. ;) Pozdrav!
[ zoran.mika @ 29.04.2017. 18:49 ] @
Izvini Željko,jel možeš da mi objasniš koju funkciju ima meni 04,izbor sezone na elektronici.
[ bandovicvladimir @ 30.04.2017. 14:16 ] @
Ne bih da pričam napamet, ali mislim da sam na nekom stranom forumu pročitao da u letnjem režimu kotao periodično upali pumpu čisto da ne bi "zapekla". Doduše na mom kotlu na desnoj bočnoj strani se nalazi otvor gde se moze šrafcigerom okrenuti par krugova pre prvog paljenja u sezoni.
[ zoran.mika @ 30.04.2017. 21:54 ] @

Sada sam probao meni 04 izbor sezone,peć u radu work 5,promenio sam sa zimske sezone na letnju i peć je automatski otišla u modulaciju,posle pet minuta vratio na zimsku sezonu i peć je počela da radi u work 5 modu
[ bandovicvladimir @ 01.05.2017. 06:41 ] @
Ovo što sam pominjao za periodično paljenje pumpe u letnjem režimu se odnosi na ugašen kotao. Nema logike paliti je u letnjem periodu ali verovatno će normalno raditi.
[ kepo01 @ 03.05.2017. 07:35 ] @
Pozdrav drustvo,

menu 04 je zaduzen za grejanje sanitarne vode. U letnjem rezimu greje samo bojler, a u zimskom bojler i radijatori, uz to da je bojler prioritet.

Usmeravanje tople vode iz kotla se regulise sa trokrakim ventilom sa elektro pogonom koji se kontrolise iz kotla.

Sema:

[ zoran.mika @ 03.05.2017. 07:59 ] @
Kao što sam i pretpostavio i napisao na forumu integrisani kamini i peći za dnevni boravak za meni 04 da služi za grejanje bojlera sanitarne vode ili izmenjivač toplote i to može da radi samo za kotlove koji su u podstanicama, ali pošto se ova elektronika ugrađuje i u peći za dnevni boravak nema smisla da se meni 04 koristi,probao sam da prebacim na letnju sezonu u samom radu peći i automatski je otišla u modulaciju kada sam vratio na zimsku sezonu vratila je rad u work 5.,kao što kaže Felipe to bi moglo da donese neke uštede peleta u prelaznom periodu. E sada ne znam dali bi peć od samog starta ako je na letnjoj sezoni peć radila u modulaciji kada bi dobila signal od sobnog termostat da se uključi
[ kepo01 @ 03.05.2017. 10:18 ] @
Ako je pec na letnjem modu i ukljucen stand by, onda bi trebalo da se pec gasi posle pocetnog potpaljivanja.

Ako je pec na letnjem modu i iskljucen stand by, onda pec ide u modulaciju.
[ filjke @ 06.05.2017. 15:05 ] @
Na kraju sezone, problem!!
Imam kotao KEPO 12kW, kupljen pre tri godine, sve lepo radi i do sada je tako bilo, ali pre par dana pritisak u kotlu je pao ispod dozvoljenog (valjda 0,5 bar-a) i on se ugasio.
Nakupilo se vazduha u sistemu i na sušaču na kome je automatsko odzračno lonče je izašao vazduh i kotao ostao bez pritiska i on se ugasio.
Posle toga sam dopunio sistem, sve odzračio i kada je kotao hladan u sistemu ima 1,3 bara (to pokazuje elektronika, a na termomanometru je 1,6 bar-a).
Kada kotao založim i kada počne polako da dostiže temperaturu vode (50C), pritisak polako počinje da raste, uključi se pumpa, radijatori se zagreju i sve je OK, ali odjednom počinje divljanje pritiska.
Na automatici pokazuje temepraturu vode 43C, a pritisak brzo odlazi na 2,5b i kotao se gasi pali se alarm press wather ( na termomanometru pritisak je otišao na 2,8 bara).
Kotao ugasim, sačekam da auitomatika ugasi kotao i posle kraćeg vremena ponovo startujem kotao, ali mi se pajavljuje isti problem.
Sutra malo oborim pritisak vode na 1,1 bar, ali opet isto.
Znači na temperaturi vode u sistemu od 45C pritisak ode na 2,5 bara i gašenje.
Šta ovde nije dobro, da zovem servisera ili????
[ Somy82 @ 06.05.2017. 19:07 ] @
Pozdrav ljudi, sezona valjda gotovo ostalo jos 3 dzaka od 3 tone, koliko sam kupio, kotao radio bez vecih problema ako izuzmemo pocetno upoznavanje. Za kotao kao i za ljude iz Kepo firme sve najbolje, za svaki problem i pifanje su uvek tu sto je vrlo bitno. Kotao MC 15 kupljen prosle godine, nije bilo Ac serije tada i jedino mi to zao.. ali smo pregurali i ove ledene dana i ja sam zadovoljan i dajem svaku preporuku za ovaj kotao. Posto je sezona gotova i sprema se ciscenje moje pitanje je sa cim je najbolje ocistiti gorionik koji i pored redovnog ciscenja ipak na zidovima ima nekih naslaga a rupice su se malo zapusile i smanjile. Kako to najbolje ostrugati ili sipati neko sredstvo koje ce da omeksa?
[ zoran.mika @ 06.05.2017. 20:36 ] @
Citat:
filjke:
Imam kotao KEPO 12kW, kupljen pre tri godine, sve lepo radi i do sada je tako bilo, ali pre par dana pritisak u kotlu je pao ispod dozvoljenog (valjda 0,5 bar-a) i on se ugasio.
Nakupilo se vazduha u sistemu i na sušaču na kome je automatsko odzračno lonče je izašao vazduh i kotao ostao bez pritiska i on se ugasio.
Posle toga sam dopunio sistem, sve odzračio i kada je kotao hladan u sistemu ima 1,3 bara (to pokazuje elektronika, a na termomanometru je 1,6 bar-a).
Kada kotao založim i kada počne polako da dostiže temperaturu vode (50C), pritisak polako počinje da raste, uključi se pumpa, radijatori se zagreju i sve je OK, ali odjednom počinje divljanje pritiska.
Na automatici pokazuje temepraturu vode 43C, a pritisak brzo odlazi na 2,5b i kotao se gasi pali se alarm press wather ( na termomanometru pritisak je otišao na 2,8 bara).
Kotao ugasim, sačekam da auitomatika ugasi kotao i posle kraćeg vremena ponovo startujem kotao, ali mi se pajavljuje isti problem.

Moguće je da ti je otišla expanziona posuda, na posudi postoji ventil kao na automobilskoj gumi, odvrni kapicu i pritisni onaj pipak ako krene voda onda je pukla guma u posudi i ona je neispravna, treba da se zameni posuda ako kojim slučajem izlazi vazduh nabavi pumpu sa manometrom i dopumpaj je do jednog bara.
[ zoran.mika @ 06.05.2017. 20:44 ] @
Citat:
Somy82:
Pozdrav ljudi, sezona valjda gotovo ostalo jos 3 dzaka od 3 tone, koliko sam kupio, kotao radio bez vecih problema ako izuzmemo pocetno upoznavanje. Za kotao kao i za ljude iz Kepo firme sve najbolje, za svaki problem i pifanje su uvek tu sto je vrlo bitno. Kotao MC 15 kupljen prosle godine, nije bilo Ac serije tada i jedino mi to zao.. ali smo pregurali i ove ledene dana i ja sam zadovoljan i dajem svaku preporuku za ovaj kotao. Posto je sezona gotova i sprema se ciscenje moje pitanje je sa cim je najbolje ocistiti gorionik koji i pored redovnog ciscenja ipak na zidovima ima nekih naslaga a rupice su se malo zapusile i smanjile. Kako to najbolje ostrugati ili sipati neko sredstvo koje ce da omeksa?

Ja na kraju sezone pozatvaram sve radijatore osim u kupatilu namestim temperaturu vode na 75.C i na sobnom termostatu 30.C i pustim peć da dosegne tu temperaturu vode i da radi jedno pola sata i ugasim je i kada se ohladi onda je generalno očistim.
[ kepo01 @ 07.05.2017. 14:45 ] @
Citat:
filjke:

Pozdrav filjke,
Ili senzor pritiska, ili expanziona posuda. Pre ce biti da je senzor pritiska.
Ima opcija u meniju da se iskljuci senzor, pa da onda probas. Ako pritisak miruje (prati na manometru koji imas dodatno ugradjen) onda je senzor u pitanju.
[ kepo01 @ 07.05.2017. 14:52 ] @
Citat:
Somy82:

Pozdrav somy,
Samo dobro istruzi zidove kotla, tako isto i gorionik. Spahtla, ili neka druga alatka. Ako su rupe na gorioniku zapekle ili smanjile ( ovo nebi trbebalo da docekas jer pogorsava sagirevanje), neka burgija istog porecnika, armatura, ....
Nije losa ideja sto Mika kaze da se pre toga podigne temparatura na 75 stepeni i da kotao radi pola sta ...

[Ovu poruku je menjao kepo01 dana 07.05.2017. u 17:22 GMT+1]
[ filjke @ 08.05.2017. 06:41 ] @
Citat:
zoran.mika:
Citat:
filjke:

Moguće je da ti je otišla expanziona posuda, na posudi postoji ventil kao na automobilskoj gumi, odvrni kapicu i pritisni onaj pipak ako krene voda onda je pukla guma u posudi i ona je neispravna, treba da se zameni posuda ako kojim slučajem izlazi vazduh nabavi pumpu sa manometrom i dopumpaj je do jednog bara.

Ovih dana proveravam, šta nije u redu pa javljam.
U svakom slučaju hvala,
[ filjke @ 08.05.2017. 06:43 ] @
Citat:
kepo01:
Citat:
filjke:

Pozdrav filjke,
Ili senzor pritiska, ili expanziona posuda. Pre ce biti da je senzor pritiska.
Ima opcija u meniju da se iskljuci senzor, pa da onda probas. Ako pritisak miruje (prati na manometru koji imas dodatno ugradjen) onda je senzor u pitanju.

Hvala na odgovoru,
Hajde da probam, ali kako da isključim tu opciju, senzor pritiska?
Pozdrav,
[ kepo01 @ 08.05.2017. 19:10 ] @
Citat:
filjke:

Sad tek videh da ti na dogradjenom termometru pokaze 2.8 bara. Ekspanziona posuda definitivno.
[ bicokz @ 13.06.2017. 09:55 ] @
Pitanje za kepo01.

Hteo bih da sam detaljno ocistim kotao I pripremim za sledecu sezonu.kotao je KEPO 15 prosle godine sam ga kupio.
Pitam zbog garancije.Da li je potrebno serviser da dodje I obavi prvo ciscenje zbog produzetka garancije ili mogu I ja da ga ocistim?
Samo da napomene sve pohvale za kotao.Preporucujem ga svima koji zele da koriste pelet kao ogrev.Steta sto ne proizvodite sobne kamine za etazno grejanje.
Kolega zeli da predje na pellet ali nema kotlarnicu.

Hvala u napred.
[ kepo01 @ 14.06.2017. 09:47 ] @
Postovanje bicokz,

prvo ciscenje kotla nakon zavrsene grejne sezone je obavezno da uradi ovlasceni serviser.
U slucaju da je kotao ugradjen pred kraj sezone i potrosio oko 500 kg peleta, servis nije obavezan, ali ako je odradio celu sezonu potrebno je ocistiti kotao.

Odlucili smo se da prvo ciscenje udradi nas serviser iz sigurnosnih razloga.
Postoji procedura i odgovarajuci alat koji je potreban da se uradi servis, u suprotnom moze doci do problema u toku sledece grejne sezone gde ce te morati da pozovete servisera. Zato bolje odraditi na vreme kako treba.

Vama predlazem da detaljno ispratite proces i nacin generalnog ciscenja, preko servisera narucite odgovarajuce alatke (četke razlicitih dimenzija, ključ, bakarna mast, ....) i vec sledecu sezonu mozete sami da radite godisnji servis.

U principu, prvo ciscenje je ujedno i obuka korisnika koji zele sami da odrzavaju kotao.

Pozdrav