[ Ivan Dimkovic @ 25.12.2014. 08:09 ] @
http://m.bbc.com/news/world-europe-30599341

Citat:

Russian President Vladimir Putin has ordered his government to curb rising vodka prices.


Tja, malo ne ide sa imidzom zdravog kauboja :)

Ono sto nije smesno, medjutim:

Citat:
According to a leading university study last year, 25% of Russian men die before reaching their mid-50s, Reuters reports. Alcohol was found to be a contributing factor among some of these early deaths
[ Java Beograd @ 25.12.2014. 08:22 ] @
Sa visokim cenama pića u prodavnicima kreće masovni ruski moonshining: kojekakve tekućine prepune metanola i ostalih g ovana, pripremanih u koznakakvim uslovima. Za zdravlje nacije, bolje je da se konzumira koliko toliko ispravno i kontrlisano piće iz maloprodaje.

Jer, šta je vodka ? Čist etil alkohol (bilo kojeg porekla) pomešan sa čistom vodom. I gotova priča.

E sad, naravno, još bolje je smanjiti ukupnu potrošnju "po glavni stanovnika" ali to je dug i spor proces.
[ bln.sys @ 25.12.2014. 08:28 ] @
Zanimljivo, Ivan se zalaže za legalizaciju narkotika iz razloga sličnim onim koje je naveo Java. Nisu mi baš jasni Ivanovi stavovi u vezi sa alkoholom u Rusiji. Da li bi trebalo da se uvede prohibicija ili da se smanji broj alkoholičara podizanjem cene? Možda ni legalizacija narkotika, koja bi dovela do pada cena i čistije droge, nije po Ivanovom mišljenju primenljiva u Rusiji?
[ Miroslav Jeftić @ 25.12.2014. 09:00 ] @
Bolje bi bilo da se neko pozabavi sa uzrokom, zašto uopšte toliko piju, a za kvalitet manje-više, da li će se uništavati alkoholom iz prodavnice ili iz nekog kazana je sasvim svejedno, loše im se piše u oba slučaja.
[ Java Beograd @ 25.12.2014. 09:07 ] @
Ne može biti svejedno. "Kvalitet manje - više", to može da prođe, dok god se radi o etil alkoholu. Ali kad je ilegalna proizvodnja, samo je pola koraka do otrovnog i pogubnog metil alkohola. Seti se naše afere "Zozovača" (ako se ne sećaš potraži na netu) i još gomile sličnih afera, gde su se ljudi potrovali metil alkoholom.

Takođe, ni državi nije svejedno: kad se krene u ilegalnu prozvodnju, ništa porezi i akcize.

Ilegalna proivodnja u Rusiji je podstaknuta pre (oko) dvadesetak godina kad je uvedena neka ruska "prohibicija", sa previsokim cenama, i mnogim zabranama prodaje. "Zapalili su požar" time i sada već dugi niz godina ulažu maksimalne napore da ilegalnu proizvodnju svedu na dovoljno malu meru. Zato je bolje, iz ovih nekoliko razloga koje sam naveo, da se cene u maloprodaji koliko-toliko drže na razumno niskom nivou, nego da previsokim cenama ponovo podstaknu ilegalnu proizvodnju.
[ bln.sys @ 25.12.2014. 09:10 ] @
Citat:
da li će se uništavati alkoholom iz prodavnice ili iz nekog kazana je sasvim svejedno, loše im se piše u oba slučaja


Ako je domaća iz kazana onda u redu, ali postoji i ovo:

Citat:
Kolokvijalni naziv za "Zivadinovic lozu",koju je pravio neki lik u Nisu.Toliko je bila dobra da je upokojila jedno tridesetak ljudi.Inace je lik pravio rakiju od metil alkohola i prodavao skoro za dz.Na etiketi je bio guslar....!

link

P.S.
Java je bio brži.
[ Miroslav Jeftić @ 25.12.2014. 09:27 ] @
"Zozovača" je išla u prodaju, to je nešto sasvim drugo, naravno da ne možeš prodavati makar šta i bez kontrole. S druge strane, ono što ljudi peku za sebe, stvarno bih voleo da vidim kako će neko to da kontroliše, jedino ako će da obilaze dvorišta i gledaju gde ima dima.
[ DaliborP @ 25.12.2014. 09:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ono sto nije smesno, medjutim:

Citat:
According to a leading university study last year, 25% of Russian men die before reaching their mid-50s, Reuters reports. Alcohol was found to be a contributing factor among some of these early deaths

Pazi sad kad se javi ekipa sa pusacke teme da kazu da alkohol ustvari nije stetan i da je to propaganda :-)
[ Java Beograd @ 25.12.2014. 09:54 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:... ono što ljudi peku za sebe, stvarno bih voleo da vidim kako će neko to da kontroliše, jedino ako će da obilaze dvorišta i gledaju gde ima dima. :D
Tema je o Rusiji i ceni votke. Rusija nije Srbija pa da slatko voće raste na svakom koraku, pa da se peče i šljiva, i loza, i kajsija i dunja i kruška ... Nema toga na severu.

Da ima, ne bi Rus (i Šveđanin i Finac) tradicionalno pravio alkoholno piće od žitarice i krompira. Bez mirisa i ukusa.
[ bln.sys @ 25.12.2014. 09:56 ] @
Alkohol u malim količinama nije štetan, za razliku od duvana. Ja na primer dajem svojoj deci po kašičicu kupinovog vina dnevno.
[ SlobaBgd @ 25.12.2014. 10:02 ] @
I posle deca budu miiiirna ceo dan, milina jedna, je l' da?
[ 3way @ 25.12.2014. 10:03 ] @
@bln.sys
Zasto?
[ bln.sys @ 25.12.2014. 10:08 ] @
Zbog jačanja imuniteta.
[ DaliborP @ 25.12.2014. 10:11 ] @
Ti si bese otvorio temu o roditeljstvu i odgajanju dece i prozivao druge da nemaju pojma o istom?
[ 3way @ 25.12.2014. 10:13 ] @
Citat:
bln.sys:
Zbog jačanja imuniteta.


A med, propolis, ehinacea, voce, povrce, to nista, bolje da pije vino?
[ bln.sys @ 25.12.2014. 10:17 ] @
@Dalibor

Otvorio sam temu, gde su se pojavili neki likovi koji misle da sve znaju i koji su se uvredili jer sam ih pitao da li oni sami imaju decu. Da li imaš neku primedbu na to što dete konzumira kafenu kašičicu domaćeg kupinovog vina?

Citat:
A med, propolis, ehinacea, voce, povrce, to nista, bolje da pije vino?


Od ehinacee je verovatno bolje. Sa prirodnim antibioticima se ne treba igrati, kao ni sa veštačkim. Sve što si naveo nema nikakve veze sa kupinovim vinom. Ako dete popije kupinovo vino to ne znači da ne konzumira med, povrće, voće...
[ Braksi @ 25.12.2014. 10:20 ] @
Pricaju Holandjanin i Hercegovac ko ima kvalitetniju drogu. Kaze Holandjani, nasa je tako kvalitetna da smo je legalizovali. A kome se javila Gospa, rece Hercegovancic.

Sto se tice Putina, o tom iskompleksiranom coveku ne treba trositi reci.
[ 3way @ 25.12.2014. 10:31 ] @
Citat:
bln.sys:
Ako dete popije kupinovo vino to ne znači da ne konzumira med, povrće, voće...


Ne znaci, ali znaci da konzumira alkohol, a deca nemaju ni potrebu ni zelju da to rade.
[ Braksi @ 25.12.2014. 10:39 ] @
a citate li bar talmud dok pijete kupinovo vince ?
[ bln.sys @ 25.12.2014. 11:01 ] @
@3way

Deca imaju želju da jedu čokoladu. Verovatno bi trebalo samo time da se hrane. Inače, kupinovo vino ima veoma mali procenat alkohola i prijatnog je ukusa.

@Braksi

Ne.
[ Nika Matejic @ 25.12.2014. 11:05 ] @
Citat:
3way: A med, propolis, ehinacea, voce, povrce, to nista, bolje da pije vino?


Pa propolis se rastvara u 70%-nom alkoholu.

Proces vrenja u voćki, pa i u povrćki, počinje praktično onog momenta kada ih načneš ... npr. kada presečeš jabuku na pola - tog momenta gljivice alkoholne fermentacije, koje su do tada mirovale na kori, dospevaju u tečnost, tj. u šećer, i počinju da rade svoj posao.
[ Miroslav Jeftić @ 25.12.2014. 11:09 ] @
Citat:
Java Beograd:
Tema je o Rusiji i ceni votke. Rusija nije Srbija pa da slatko voće raste na svakom koraku, pa da se peče i šljiva, i loza, i kajsija i dunja i kruška ... Nema toga na severu.

Da ima, ne bi Rus (i Šveđanin i Finac) tradicionalno pravio alkoholno piće od žitarice i krompira. Bez mirisa i ukusa.


Neka im onda uvedu dnevno sledovanje alkohola, kao što su imali u ratu, em blagotvorno deluje na kućni standard, em zdravlje (kao) sačuvano.
[ bln.sys @ 25.12.2014. 11:11 ] @
Tačno, propolis se rastvara u alkoholu i sigurno baš zbog visoke koncentracije alkohola mojoj deci se propolis ne sviđa. Ja ih naravno ne primoravam da to koriste, jer je veliko pitanje da li propolis uopšte ima neki značajan pozitivan efekat.
[ cika dacha @ 25.12.2014. 11:19 ] @
kad napravite limunadu dodajte u nju 15 kapi propolisa i promesajte, limunada postane belja i tako je pijem godinama, meni se jako svidja.

[ 3way @ 25.12.2014. 11:23 ] @
Citat:
bln.sys:
Deca imaju želju da jedu čokoladu. Verovatno bi trebalo samo time da se hrane. Inače, kupinovo vino ima veoma mali procenat alkohola i prijatnog je ukusa.


Isto kao sto piju vino ne znaci da ne piju ostalo, tako i to ne znaci da treba da se hrane cokoladom :)

Citat:
Nika Matejic: Pa propolis se rastvara u 70%-nom alkoholu.


Ne mora da znaci.
Kapi za decu se prave bez alkohola.

Citat:
Nika Matejic:
Proces vrenja u voćki, pa i u povrćki, počinje praktično onog momenta kada ih načneš ... npr. kada presečeš jabuku na pola - tog momenta gljivice alkoholne fermentacije, koje su do tada mirovale na kori, dospevaju u tečnost, tj. u šećer, i počinju da rade svoj posao.


Koliko bi kila jabuka morao da pojedes da se napijes na taj nacin?
[ bln.sys @ 25.12.2014. 11:34 ] @
Citat:
Koliko bi kila jabuka morao da pojedes da se napijes na taj nacin?


Poenta je u tome da mala količina alkohola nije štetna, a ne da se napiješ. Ako ti je cilj da se napiješ, onda popiješ čašu votke.
[ 3way @ 25.12.2014. 11:38 ] @
Da li je ili nije stetna - pitanje je.
[ Nika Matejic @ 25.12.2014. 11:41 ] @

Citat:
bln.sys:
Tačno, propolis se rastvara u alkoholu i sigurno baš zbog visoke koncentracije alkohola mojoj deci se propolis ne sviđa. Ja ih naravno ne primoravam da to koriste, jer je veliko pitanje da li propolis uopšte ima neki značajan pozitivan efekat.


Propolis se može rastvoriti i na druge načine, ali se to tradicionalno radi u alkoholu.
Svakako da je izuzetno hranljiv i zdrav, kao i svi ostali pčelinji proizvodi. Vrlo je složenog sastava, sadrži blizu 200 supstanci.
Deci ga pomešaj u neku drugu hranu, neće ni osetiti ukus nekoliko kapljica alkohola u malo večoj količini hrane. Koliko imaju godina - toliko kapljica 20-30 procentnog rastvora.


Citat:
3way:
Koliko bi kila jabuka morao da pojedes da se napijes na taj nacin?


Proces vrenja šećera se nastavlja i kasnije, unutar našeg organizma, pa to zavisi i od probave i od još milion faktora.
Ali moguće je najesti se slatkih jabuka toliko da ona "duvaljka" za plaćanje kazni saobraćajcu zapišti, uz sticanje još nekih uslova
[ KrkaCiC @ 25.12.2014. 11:41 ] @
Ljudi,kupinovo vino ima smesan procenat alkohola u sebi,da dete sigurno moze popiti i casicu bez da je imalo oseti,a odrastao covek moze popiti nekoliko flasa bez da ih oseti

[ Braksi @ 25.12.2014. 11:56 ] @
tako se pocinje !
[ bln.sys @ 25.12.2014. 12:01 ] @
Sa čim se tako počinje? Sa Talmudom možda?
[ Braksi @ 25.12.2014. 12:09 ] @
ne, vec sa casicom. "Valja se" i slicne gluposti, zato nam je svaki drugi zivcan i neuracunljiv...
[ Miroslav Jeftić @ 25.12.2014. 12:36 ] @
^^Istina, a koliko je tek pijanih za volanom, ni bog ne zna.
[ DaliborP @ 25.12.2014. 12:50 ] @
Citat:
bln.sys:
Otvorio sam temu, gde su se pojavili neki likovi koji misle da sve znaju i koji su se uvredili jer sam ih pitao da li oni sami imaju decu. Da li imaš neku primedbu na to što dete konzumira kafenu kašičicu domaćeg kupinovog vina?

Da, imam primedbu. Od gomile drugih nacina da deca dobiju jaci imunitet, ti si izabrao alkoholno pice. To ni moja prababa ne bi uradila, toliko je bar znala o alkoholu i razvoju dece.

I na onoj temi sam znao da lupas gluposti, ali sa ovim si definitivno potvrdio da apsolutno nemas nikakav kredibilitet da nekom pricas ko odgoju dece. Dajes alkohol deci - case closed.
[ vilil1 @ 25.12.2014. 13:09 ] @
Ja shvatam da je ljudima dosadno i da zato pisu nesto...onako, da ubiju vreme ali tolika kolicina izvrtanja vec pocinje da lici na ozbiljno trolovanje. Isto kao ona prica o cuskama koje deca "zarade", odjednom ljudi pominju batinanje i sl.

Covek kaze da daje deci kasicicu kupinovog vina (a to je kao da daje kasicicu piva) dnevno. Odmah se prica pretvara u pricu o alkoholu, alkoholicarima, pijanstvu,,,maltene pravi od dece buduce pijance...

Svasta!

U stvari, siguran sam da ni ne znaju sta je Kupinovo vino.
[ timotic @ 25.12.2014. 13:13 ] @
Citat:
bln.sys:
Alkohol u malim količinama nije štetan, za razliku od duvana. Ja na primer dajem svojoj deci po kašičicu kupinovog vina dnevno.


Kupinovo vino je za djevojcice. Za djecake je bolje casica rakije dnevno, za jacanje imuniteta i da ne postanu gay.
[ vladd @ 25.12.2014. 13:17 ] @
Odredjena kolicina alohola u krvi ce se formirati i jedenjem grozdja, ili nekog slatkog voca.

Davanje kupinovog vina ne treba svrstavati u kategoriju alkoholizma, ali alkohol treba izbegavati kao stetnu i opasnu hemikaliju.

Neke "tradicije" i izmisljotine, kao opravdavanje lokanju i oblokavanju su takodje pogubne, a razmisljanja oblokanih ljudi zaista nisu razmiljanja sa elementima ozbiljnosti, tako da deca najcesce "stradaju" kod roditelja kojima je opala funkcija pod dejstvom doticne hemikalije.
[ DaliborP @ 25.12.2014. 13:20 ] @
Citat:
vilil1:
Covek kaze da daje deci kasicicu kupinovog vina (a to je kao da daje kasicicu piva) dnevno.

Ili kao dim cigare? Ti rece da pusis 30 godina i nemas nikakvih problema, valjda i deca onda mogu po dim?

Nije poenta da li je to super stetno, vec u tome da se deci daje alkohol. Ne moze gori primer biti.
[ vladd @ 25.12.2014. 16:56 ] @
Dim cigare je lekovit, dim cigarete u vecoj kolicini moze da bude stetan.

Molim da se razdvoje cigare od cigareta..

Cigare imaju posebnu "tehnologiju" obrade i izrade, bez aditiva, "sazrevaju" godinama, prirodnim putem, kao i fina pica..

Cigareta je kao sveze pecena rakija..
[ Ivan Dimkovic @ 25.12.2014. 19:21 ] @
Citat:
bln.sys:
Zanimljivo, Ivan se zalaže za legalizaciju narkotika iz razloga sličnim onim koje je naveo Java. Nisu mi baš jasni Ivanovi stavovi u vezi sa alkoholom u Rusiji. Da li bi trebalo da se uvede prohibicija ili da se smanji broj alkoholičara podizanjem cene? Možda ni legalizacija narkotika, koja bi dovela do pada cena i čistije droge, nije po Ivanovom mišljenju primenljiva u Rusiji?


Zaboravio si jos jedan detalj, Ivan se takodje generalno zalaze za nisku (sto nize sto je prakticno izvodljivo) intervenciju drzave pogotovu kada su u pitanju intervencije po pitanju formiranja cena.

Moje misljenje je da bez obzira da li se radi o zvakama, paprikama, Pentium-ima ili alkoholu, mislim da drzava ne bi trebala da se bavi propisivanjem cena istih, vec bi to trebalo da bude regulisano ponudom i potraznjom a drzava bi trebala da kontrolise da nema prepreka za slobodno formiranje cena i da je to sto se prodaje u okviru okvira bezbednih za ljudsku upotrebu (dakle, ne metanol i sl.) i nedostupno deci na ciji mentalni razvoj alkohol, cigarete i drugi intoksikanti deluju losije i koja nisu u stanju (jos) da donose odluke kao odrasli ljudi (ako odrasla osoba pri cistoj svesti zeli da se intoksikuje, to je sasvim druga stvar).

Java je ukazao na potencijalni problem prelaska gradjana na neke drasticno stetnije forme alkohola.

Ali ne treba propustiti sitan detalj da je vlast u Rusiji prvo pokusala da povisi cenu alkohola, a sada to ocigledno vide kao problem pa pokusavaju to nekako da "rese".

Mislim da je cena alkohola bila ostavljena trzistu, ne bi otisla na gore iznad nivoa koji je prihvatljiv masama iz prostog razloga sto bi cena iznad te izazvala pad prodaje.
[ Dexic @ 25.12.2014. 19:53 ] @
Ima tu jedan mali problem kod "slobodnog trzista" - to trziste je extremno glupo, i skodi samo sebi i buducim generacijama.
[ bin.sys @ 25.12.2014. 19:57 ] @
@Ivan Dimkovic

Država ne treba da se bavi cenama, ali zato treba da se bavi vaspitanjem dece. Treba da legalizuje drogu, ali treba da zabrani ili učini što skupljim, odnosno nedostupnijim alkohol... Sada, da li pokušavaš da obmaneš samog sebe ili druge, ne znam, ali evo pročitaj ovo što si napisao:

Citat:

Ono sto nije smesno, medjutim:

Citat:
According to a leading university study last year, 25% of Russian men die before reaching their mid-50s, Reuters reports. Alcohol was found to be a contributing factor among some of these early deaths


Ovo definitivno nema nikakve veze sa regulacijom tržišta.
[ Braksi @ 25.12.2014. 20:32 ] @
droga je manje opasna od alkohola.

Zato sto je droga i dalje drustveni tabu, a i kosta veoma, dok je alkohol institucionalizovano drogiranje cvrsto ugradjeno u obicaj (pecenje rakije) i moral ("valja se").
[ bin.sys @ 25.12.2014. 21:24 ] @
Zavisi o kojoj drogi pričaš. Ne verujem da je na primer LSD manje opasan od piva. Čovek bi samo na pivu i vodi mogao da preživi nekoliko meseci. Koliko bi dugo mogao da preživi na LSDu ili heroinu i vodi?
[ Braksi @ 25.12.2014. 23:28 ] @
Tacno ali zato ce jedan u milion uzeti LSD, a milioni ce se svakodnevno alkoholisati sa pivom.
[ bin.sys @ 26.12.2014. 01:21 ] @
Ako bih ti rekao da skočiš u bunar, da li bi ti rezonovao na sledeći način: samo će jedan u 100 miliona okončati svoj život skokom u bunar, dok od alkoholizma umre 25% muškaraca u Rusiji, pa iz toga sledi da je skakanje u bunar manje opasno od ispijanja čaše piva? Braksi, rekao bih da ti logika nije jača strana, to koliko je opasno uzeti LSD nema nikakve veze sa tim koliko se ljudi dnevno alkoholiše pivom, naročito ako se ima u vidu da je veći broj ljudi koji se ne alkoholiše pivom, već popije samo čašu ili dve dnevno, što ima pozitivan efekat na njihov organizam.
[ mr. ako @ 26.12.2014. 04:26 ] @
Sorry za off, samo par cinjenica...

U temi o Amsterdamu i onoj opasnoj drogi sam spomenuo da je alkohol bolje prihvacen u organizmu od THC-a zbog - evolucije. Milionima godina se razvijaju mehanizmi za razlaganje akohola kod primata, dok za THC tako nesto ne postoji. Da nije tako, i od sake gnjilog voca bi ljudi padali kao klade. A fermentisano voce se konzumira od vajkada.
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2856241/We-ve-drinking-alcohol-TEN-MILLION-years-study-finds.html
[ branko tod @ 26.12.2014. 09:16 ] @


Jedna slika kao hiljadu reči. Izgleda da je istina druge boje.
[ Braksi @ 26.12.2014. 09:22 ] @
branko, sta znaci litar alkohola ? Litar vodke ili litar light beer-a ??
[ adzo_ @ 26.12.2014. 10:32 ] @
Pa litar ALKOHOLA
Vodka ima veci sadrzaj alkohola pa je potrebno manje vodke za 1L alkohola od recimo piva

Kolicinski treba da popijes vise piva nego vodke da bi uneo istu kolicinu alkohola
[ bln.sys @ 26.12.2014. 11:34 ] @
Ko je lud da pije alkohol pored naše domaće rakije!
[ branko tod @ 26.12.2014. 13:59 ] @
Evo studije o upotrebi alkohola i droge sa grafikonima :
http://www.monitoringthefuture.org/pubs/espadusa2003.pdf