|
[ oggie @ 12.01.2015. 09:46 ] @
| Interesuje me jedna stvar, na netu ima jako puno online prodavnica. Recimo jedna poznata prodaje opremu za mobilne, za kucu, nakit, kozmetiku ... svasta nesto. Hteo sam da kupim nesto ali da prvo pogledam i rekli su mi ne moze, mi smo online prodaja morate da porucite. Ok, ja porucim sutra stize sve regularno.
E sad sta mene interesuje, pogledao sam na APR ta prodaja je registrovana kao zanatska radnja, sto bi ako se ne varam trebalo da znaci da se placa pausalni porez? Jesam u pravu?
Ono sto me interesuje gde nabavljaju robu, tj.
1. Da li vlasnik te radnje uveze sve te drangulije pa ih drzi u nekom magacinu, pa kad neko poruci on dostavi? Ali to bi znacilo da on mora da ulozi veliku sumu novca a da ne zna da li ce mu se sve to prodati
2. Da li postoji neki veliki generalni uvoznik sve te opreme pa onda ovi iz online prodaje kad im neko naruci uzmu iz tog centralnog magacina, ali tu mi nije jasno kako se prate zalihe ako x online prodavnica uzima od jednog dobavljaca
Sve me ovo zanima jer sam zainteresovan da radim nesto slicno, recimo da zelim da prodajem muske jakne na primer i odaberem neke kineske sajtove sa kojih bih to porucivao. Da li se meni isplati da sam to uvozim, da li zanatska radnja ima pravo na uvoz, ili bi trebalo da pronadjem nekog ko ce da uvozi za mene?
Ako bi neko bio ljubazan da mi pojasni ovu proceduru. |
[ pctel @ 12.01.2015. 20:24 ] @
Ako ces da registrujes zanatsku radnju za sivenje jakni, onda moras jakne uvoziti "na crno", a kupcima naplacivati sate sivenja, najbolje materijala koji su sami doneli, ili tako nekako.
[ oggie @ 12.01.2015. 21:21 ] @
Ma ne, jakne su bile samo primer. Recimo da hocu da prodajem maske za mobilni, muske satove, kabanice za kisu, sta god .... Mene interesuje onaj deo oko nabavke, ko ima toliki asortiman u magacinu da porudzbina stize odmah sutradan.
Da li je moguce da tema ima toliko pregleda a nijedan odgovor.
A to za zanatsku radnju sam video na APR da je jedna velika online prodavnica upravo tako registrovana, zato pitam.
[ fanfon @ 13.01.2015. 07:54 ] @
Kod velikih online prodavaca sve se svodi na to da plaćaju nekom da im progleda kroz prste na carini jer kad bi stvarno plaćali sve dadžbine državi zarada bi bila mnogo manja. Isto je i kod onih koji prodaju na crno. Recimo oni što dovoze televizore iz Mađarske. Skupi porudžbinu za 5 komada, ode u Mađarsku, kupi, dobije možda još i veleprodajni rabat od 10%, plati cariniku 100 e da ga pusti sa 5 komada i uzme povrat AFE. Ako uzmeš u obzir da ih prodaje po 150-300 e jeftinije nego kod nas u prodavnicama, isplati mu se samo zbog AFE da ide. Drugar uzeo 3D smart LG za 390 e, a ovde isti takav u prodavnicama minimum 15 000 dinara skuplji. Onda uzmeš na primer veleprodaju ribolovnog pribora FORMAX. Kupuju robu iz Kine, prelepe sve i prepakuju na njihovu robnu marku i distrubuiraju dalje. Vlasnik ima sigurno dobru vezu pošto je za 5 godina drastično povećao obim posla. Male prodavnice ribolovačkog kupuju na veliko od njih i stavljaju svoje marže. U svakom slučaju, moraš nekog podmazati da bi klizilo kako treba. U kranjem slučaju, povežeš se sa nekim Kinezom i njemu plaćaš da ti dostavi šta trebaš.
[ oggie @ 13.01.2015. 08:35 ] @
Da li to znaci da je sve u sivoj zoni, da ne moze bas da se radi legalno?
Razumem ja to za televizore iz Madjarske, ali to je mala kolicina, ovaj u online radnji ima milion proizvoda svih fela, od igle do lokomotive, nije baziran na jednu vrstu proizvoda kao ti ribolovci, tako da sigurno od razlicitih dobavljaca uzima razlicite stvari. Prosto mi je neverovatno da podmazuje na sve strane sve i svakog, pa mora da ipak postoji neki normalniji nacin da se radi ovaj posao ili sam ja u zabludi?
[ S A J A @ 14.01.2015. 00:04 ] @
Da li neko radi na crno ili belo nema nikakve veze sa time da li je radnja online ili "fizička". U "fizičkoj" radnji dođeš i kupiš, u online naručiš i dobiješ, to je jedina razlika između njih. A što se tiče toga gde ko kupuje robu, da li je lageruje i da li plaća porez, to ne može da se generalizuje.
[ pctel @ 14.01.2015. 00:06 ] @
Nema tu nekog pravila, zavisi od slucaja do slucaja. Zvucace cudno, ali moja firma im 4x vise dobavljaca od kojih kupuje nesto nego kupaca kojima prodaje nesto. Nije uvek jeftinije i bolje kupovati od direktnog uvoznika, naprimer uvoznik uveze sleper necega i formira neku cenu. tebi koji hoces da kupis 5kom i imas relativno mali mesecni promet dace popust 5%. Nekom drugom ko kupuje kolicine od 10kom i ima veliki mesecni promet dace popust 20%. taj drugi ce tebi dati popust 10% u odnosu na cenu kod direktnog uvoznika, a osim toga ce imati i veci asortiman jer u ponudi ima robu od 5-6 uzvoznika i ima je jos neko vreme cak i kada uvoznici rasprodaju.... Sve u svemu, tesko da ces sa foruma sakupiti informacije za pokretanje uspesne online prodavnice. Bolje da probas da se zaposlis u nekoj firmi, pa "odvojis uvo" odakle se sta nabavlja i jedno dana kad procenis da znas dovoljno krenes u samostalni biznis. Da ne pomislis da pricam o mesec-dva, to zna da bude i posle 10 godina dok upoznas trziste kako treba.
[ oggie @ 14.01.2015. 11:10 ] @
Auuuuu, ispade da je prodaja dzidza bidza online najcuvanija srpska tajna ... ko da sam pitao kako da nabavim drogu :).
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|