[ Lazarevac @ 28.03.2004. 13:11 ] @
Znam da je vec bilo tema o vojsci ali nisam nasao ni jednu o tome koji je najbolji rod u vojsci i u kom mestu je najboje sluziti.
Molim vas vrlo mi je bitan odgovor...
Iznesite vasa iskustva i zapazanja
Takodje koji rodovi imaju veze sa informatickim znanjem...
[ Mishkin @ 28.03.2004. 13:35 ] @
pa ne znam sta da ti kazem nisam jos otisao u vojsku, al se spremam :)
ako studiras neki tehnicki fakultet daju ti "obicno" voj[vojno osmatranje i javljanje] ili vezu, mada ima svega...
specijalna jedinica ti je maltretiranje al ja cu mozda da trazim diverzantsku, kazu da to nije lose i tako...

sve u svemu u zavisnosti koje si godiste i dal ucis fakultet postoje izgledne sanse i da ne ides u vojsku
ps jna rules :)
[ Dejan Lozanovic @ 28.03.2004. 14:49 ] @
civilno sluzenje je najbolji rod ;)) jeste da traje duze, ali spavas svake noci u svom krevetu, nema nocnih straza, nema rada vikendom, racunaj kao da godinu dana volontiras sto kada pogledas i nije tako strasno.
[ B o j a n @ 28.03.2004. 15:02 ] @
... i mamica kuha i ljubi svoga sina l;)))

Bojan Bašić: obrisan nepotreban citat

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 28.03.2004. u 19:02 GMT]
[ Tyler Durden @ 28.03.2004. 15:09 ] @
heh, ja sam trenutno u vojski i veceras se vracam, dosao sam na prenociste
nazalost nemam vremena puno da pisem

gledaj da izbjegnes pjesadiju kako god znas.. isto tako crvene beretke (spec. ops.:) su svijranje *****, nista ti tu specijalno neces nauciti, a jebavaces se na obuci citav vojni rok.
na kompjutere zaboravi, to ces tesko vidjeti a i ako bude, bice to na nekom PI da izigravas sekretaricu...
[ Miroslav Strugarevic @ 28.03.2004. 15:24 ] @
Pa nema tu sta da se izbegava, ako ti kazu pesadija, bices pesadija :)
E sad, kao sto Dejan kaze, najbolje je sluziti civilnu.. Moj drugar sluzi civilno i kaze da je super, samo radnim danima ide u bolnicu, bude tamo po 2~3 sata, i ide kuci .. to je cela filozofija..
[ VRider @ 28.03.2004. 15:26 ] @
Gde god da budes, samo kazi da se razumes u kopjutore, i naci ce se naki fin posao za tebe. To ti kazem iz druge ruke (cale mi radi s gusterima).
[ stil @ 28.03.2004. 15:52 ] @
@Lazarevac:

Citat:

Znam da je vec bilo tema o vojsci ali nisam nasao ni jednu o tome koji je najbolji rod u vojsci i u kom mestu je najboje sluziti.

Verovatno imaš neku vezu čim ovo pitaš :).Znači da možeš da biraš,što nije neobično jer sam upoznao dosta ljudi koji su preko veze došli tu i tu.Mislim da je to neka vrsta diskriminacije jer nemaju svi rođake i prijatelje tamo gde treba.Kako bi to izgledalo kada bi svi birali? .Što se tiče rodova,To je isto kao da pitaš koji je fakultet bolji.Dakle ukusi su raličiti.
Ja konkretno nisam mogao da biram.Došao u zakazano vreme u vojni odsek ,dobio pare za put,vk i informaciju koji grad.Nisam znao ni koji sam rod ni koja je kasarna :):).Saznao sam koji sam rod tek kad sam došao na prijavnicu kasarne.:) Inače do kasarne me je doveo dežurni vojnik koji je bio na železničkoj stanici.

Čoveče opusti se gde ti je avanturistički duh.Svako mesto je dobro,kako ćeš proći u vojsci zavisi uglavnom od tebe samog.

Citat:

Takodje koji rodovi imaju veze sa informatickim znanjem...

Jedino gde možeš doći u vezu sa informatikom je da budeš ćata.Koliko ja znam.


[ RiV @ 28.03.2004. 16:15 ] @
Pravi odgovor je "POZADINA", znachi buraz dobra klopa, chista garderoba i zajebancija do mile volje!
[ deki77 @ 28.03.2004. 16:42 ] @
Zapazio sam da dosta ljudi kažu da je umesto odlaska u vojsku najbolje CIVILNO SLUŽENJE !!!!!!!!
Mene konkreto zanima da li je neko imao iskustva u civilnom služenju vr.!!!!!!!!
Isto tako sam čuo da i tu ima sređivanja kao i za rod vojske,gde ćeš služti itd.Kao i to da dosta dugo čekaš da odeš u neku ustanovu da odslužiš.A ako je meso u kom živiš malo i nema dovoljno Bolnica, Kliničkih Centara i sl. ideš u najbliže mesto koje može biti dalje i od 50 km.
Dali je ovo tačno?
[ Cybernoid II @ 28.03.2004. 16:54 ] @
Tehnicka sluzba u Nisu, ili informaticka sluzba u Beogradu.


[Ovu poruku je menjao Cybernoid II dana 28.03.2004. u 19:01 GMT]
[ VRider @ 28.03.2004. 18:24 ] @
Ja sam, ako sve ide po planu, padobranac. Volontirao sam, a cela komisija (zna mog caleta) me ubedjivala da to ne uzimam. Pa cemo da vidimo...
[ Goran Mijailovic @ 28.03.2004. 18:51 ] @
Citat:
B o j a n:
... i mamica kuha i ljubi svoga sina l;)))

Eh da je to bilo u moje vreme...
[ InfHeat @ 28.03.2004. 20:20 ] @
Ja sam bio EiPed rod u vojsci , (Elektronsko izvidjanje i protiv elektronska dejstva)
Prisluskivanje i ometanje radio veza Sluzis na Bataji pa ako imas SRECE odes u Uzice(mada cujem sad da je i tamo lose) malo vojnik nas je u klasi prosle godine bilo svega 100 i koji sve same vezare sta da Vam kazem kad je i Krgin sin bio tamo. Kasarna nije na aerodromu nego na pola puta do Zemuna ,sve u svemu ako prezivis prva tri neko prvih sest meseci nije lose :)))
[ broker @ 28.03.2004. 22:12 ] @
Ne treba vam veza. SVakoga na regrutaciji pitaju da li ima zelju za nekim rodom, tako da covek moze da se javi a dobro je da podnese i ako ima kakvu dokumentaciju o posebnim znanjima. Radioamateri recimo treba da priloze fotokopiju diplome i osigurali su sebi da idu u vezu ili slican rod.

Vojsci je interes da ljude koji imaju odredjenu strucnost iskoristi kao takve. Naravno, nemogu svi u rod koji im odgovara ali svakako treba da se jave ako smatraju da imaju predispozicije za neki poseban rod.
[ VRider @ 28.03.2004. 22:51 ] @
Citat:
Vojsci je interes da ljude koji imaju odredjenu strucnost iskoristi kao takve.

U pirotskoj kasarni ima jedan frisak oficir (pre godinu dve zavrsio VTA smer neki masinski 3. u klasi) i po ceo dan juri majstore u radionici sto ne ostavljaju alat gde treba i sto kradu vijke. Pa ti vidi...
[ stil @ 29.03.2004. 00:21 ] @
@broker:
Citat:

Ne treba vam veza.



Nemoj da se ljutiš ali ovo nije tačno
Citat:
SVakoga na regrutaciji pitaju da li ima zelju za nekim rodom, tako da covek moze da se javi a dobro je da podnese i ako ima kakvu dokumentaciju o posebnim znanjima.

Pa vidiš mene nisu pitali osim što sam popunjavao neki uputnik u vojnoj knjižici,možda si na to mislio?
Citat:

Radioamateri recimo treba da priloze fotokopiju diplome i osigurali su sebi da idu u vezu ili slican rod.

A ko će to reći regrutu?

Citat:

Vojsci je interes da ljude koji imaju odredjenu strucnost iskoristi kao takve. Naravno, nemogu svi u rod koji im odgovara ali svakako treba da se jave ako smatraju da imaju predispozicije za neki poseban rod.

To se slažem sa tobom.Tek kasnije u toku služenja neko tvoje znanje ako ga imaš dođe do izražaja.I to samo u slučaju da naletiš na dobrog starešinu.
[ Ni ten ichi ryu @ 29.03.2004. 05:09 ] @
Citat:
Ne treba vam veza. SVakoga na regrutaciji pitaju da li ima zelju za nekim rodom, tako da covek moze da se javi a dobro je da podnese i ako ima kakvu dokumentaciju o posebnim znanjima.


Cudno, meni kad su dodeljivali rod (Vracar, Beograd) nisu nista pitali. Cak stavise, svakoga ko je isao u gimnaziju su stavili u pesadiju.
[ matija-s @ 29.03.2004. 05:25 ] @
Mislim da rod mogu birati samo oni koji su dobro rijesili psihotest.Kod nas je bila takva shema, oni koji su ga lose napisali automatski su dobili pjeshadiju, gusjenichara il nekaj slicno, tj. nisu imali moguchnost izbora.Par ljudi prije mene na regrutaciji je dobilo rod bez ikakvog pitanja sto zele biti, dok smo ja i neki drugi mogli birati.I izabrao ja PZO
Eeee da mi je deda prije reko da se u ratu rokaju prvo PZO-i nebi to uzeo nikada hehe

Matija
[ zi:: @ 29.03.2004. 06:55 ] @
Ne znam kako je sada, u 'moje' vreme se baš nije moglo birati, ako nemaš vezu. Ja sam na kraju zapao u prilično redak rod, JEI i PED (Jedinice za elektronsko izviđanje i protivelektronska dejstva). To je bilo 1990., poslednja generacija gde su bili i Slovenci, Hrvati zajedno sa nama.

Pored toga što je sama vojna obuka bila interesantnija od obične pešadije (TV izviđanje, ometanje radio i TV stanica), uz individualno zalaganje mogao si doći do rada na računaru.

Ja sam im isprogramirao aplikacije za aktivni, rezervni sastav, prekucao tekuću dokumentaciju u Venturi i precrtao planove u AutoCAD. Naravno, da nisam to hteo raditi, ne bih to morao, nego bih uživao u svojim džombovskim danima. Ovako sam smršao 15kg i nešto novo naučio.

Ko zna zbog čega je šta dobro.
[ l1nk @ 29.03.2004. 08:15 ] @
Po meni je VEZISTA jedan od boljih rodova, obuka ko obuka prvih dva meseca je teska za sve, ali posle prekomande mi je bilo super, stalno zaokupljen nekim novim uredjajima, testiranjima, sto je najvaznije postovan si koliko to jedan vojnik moz da bude...Meni je bilo super, naravno iz razloga sto volim tehniku i racunare, a sada zavisi sta tebe privlaci, nekima je i kerovodja super iz razloga sto voli zivotinje, znaci moras pre svega sam da vidis sta bi ti odgovaralo...
[ preki @ 29.03.2004. 08:44 ] @
Citat:
broker:
Ne treba vam veza. SVakoga na regrutaciji pitaju da li ima zelju za nekim rodom, tako da covek moze da se javi a dobro je da podnese i ako ima kakvu dokumentaciju o posebnim znanjima. Radioamateri recimo treba da priloze fotokopiju diplome i osigurali su sebi da idu u vezu ili slican rod.

Vojsci je interes da ljude koji imaju odredjenu strucnost iskoristi kao takve. Naravno, nemogu svi u rod koji im odgovara ali svakako treba da se jave ako smatraju da imaju predispozicije za neki poseban rod.



Hehe, meni su zaturili dokumenta pa su me naknadno zvali na regrutaciju. Nas 20 ,(zaturenih) ide na psiho i laboratorijska (krv, mokraca itd.) testiranja. Zavrsimo sve, ja dobijem iz psiho testova ocene 6 i 6. Vratim se nazad sa svom dokumentacijom, hoce da me uhapse sto sam krivotvorio rezultate testova! Ja se oduzeo, kako krivotvorio pitam, kaze mi dezurni da ne postoje ocene 6. Zove neuropsihijatra i ostale da pita i oni mu kaze da postoje i da sam kao najbolji u testiranoj grupi. Kaze mi sad dezurni da biram koji cu rod, jelte.
Trazim ja VTSL (vazduhoplovno-tehnicka sluzba), kontam da je tu ladovina. Upisa on rod, Bam, udari pecat, kaze izvoli. Pogledam, za rod pise VEZA. Pa reko, sto si me pitao koji cu rod, kaze :"Ako kazes veza, da ti ispunim zelju." :o)))

Toliko o izboru rodova bez veza i vezica.

Citat:
Cak stavise, svakoga ko je isao u gimnaziju su stavili u pesadiju.


Pa to mi i deluje logicno, onoga ko je isao u neku tehnicku skolu, lakse ce nauciti da radi sa npr. radarima, nego nekog ko je zavrsio gimnaziju ili ekonomsku, pravnu itd. Treba neko i trci uz tenk :o))
Vama ostaje mogucnost da nakon zavrsenog fakulteta odete u skolu rezervnih oficira (SRO). E, tu je ladovina.
[ salec @ 29.03.2004. 08:58 ] @
Citat:
broker:
Radioamateri recimo treba da priloze fotokopiju diplome i osigurali su sebi da idu u vezu ili slican rod.


Ja sam poneo, pa sam ipak dobio artiljeriju (...pešadije, tj. minobacači 120mm). Ali, svejedno, treba pokušati. Moj ortak s kojim sam zajedno polagao je tako dobio vezu, nekoliko minuta pre mene... valjda je postojala kvota, šta li?

Inače, najbolji rod u vojsci je definitivno - ujak general!
[ kUdtiHaEX @ 29.03.2004. 10:22 ] @
Citat:
preki:
Pa to mi i deluje logicno, onoga ko je isao u neku tehnicku skolu, lakse ce nauciti da radi sa npr. radarima, nego nekog ko je zavrsio gimnaziju ili ekonomsku, pravnu itd. Treba neko i trci uz tenk :o))



E ovo me je bas dobro nasmejalo :)))))

Moraju i staresine biti samovoljne, jel :) Ja sam prilikom prvog poziva, kada su nam davali knjizice (pre 2-3 godine) upisao vezu iz prostog razloga sto mi je cale vezista i sto je radio u centru veze i svi koji su dans vezisti su njegovi ucenici jel :D
[ SpinneR.sr @ 29.03.2004. 10:36 ] @
xe, vojska, koje je to s***** u zivotu.. mada ima i svojih lepih strana.. (ortaci i poneka pijanka). Imati vezu znaci puno.. Ja sam na regrutaciji dobio EIiPED, posto nisam imao vezu lepo odem na daleki jug, posto tamo nije bila junska klasa u tom rodu, (kladim se da su u vojnom odseku to garant znali) lepo mi promene rod u VOJ, posto nije bilo dovoljno vojske u herojskom Pristinskom korpusu, lepo provedem 8.5 meseci na granici Kosova, naoruzan do zuba, ko teror u Counter-u, kalas, pancir, 5 okvira, slem, malo vode, nimalo hrane. Pasteta na "mercedes" a voda sterilisana tableticama. Stalno prljav i umoran.

Nikad u zivotu nisam stekao bolje ortake, nikad gladniji nisam bio.

Moj glas - pozadina, majka svih rodova. trust me!
[ VRider @ 29.03.2004. 11:55 ] @
Pa valjda kao CT, a ne teror?
[ Lazarevac @ 29.03.2004. 12:00 ] @
Dobro Hvala vam puno na dosadasnjim odgovorima
Kazite sad u kojim gradovima je najlese i gde su najbolje kasarne?
[ SpinneR.sr @ 29.03.2004. 12:07 ] @
Citat:
VRider:
Pa valjda kao CT, a ne teror? :)


Pa glumio sam CT, al kostim je original T 11. Prvi put posle 2 meseca kad sam se "spustio" u kasarnu, neki ludi gusteri kad su nas videli onako prljave i umorne, onako u sali dobacise "Jeli momce jel ti to dres?" Koja je to tuca bila.. pix vojska, od ljudi pravi zivotinje.. tuzno.
[ DaChaS @ 03.04.2004. 02:16 ] @
"Dobro Hvala vam puno na dosadasnjim odgovorima
Kazite sad u kojim gradovima je najlese i gde su najbolje kasarne?"



pa ti si bas neki fini j..... pa ne ides u izvidjace pa da pitas gde su najbolje ribe gde te bace tu se snadji kljuc prezivljavanja pa sta ces kad odes tamo da pitas izvinite a sa kim je najbolje da se ja ovde druzim ili koji tanjir pasulja je zdraviji ...mislim .....katastrofa
[ @ 03.04.2004. 02:55 ] @
Najbolje ti je da budeš vozač, voziš uvek neke vojne face, uvek imaš više odsustva od ostalih.
[ zabac_kermit @ 03.04.2004. 08:41 ] @
Citat:
Vozač:
Najbolje ti je da budeš vozač, voziš uvek neke vojne face, uvek imaš više odsustva od ostalih.

Paa ovo je tačno ali samo delimično.Zavisi kako ti se zalomi možeš da voziš i nešto drugo a ne samo face,a i da imaš manje odsustva od ostalih.
[ bacva @ 24.04.2004. 21:28 ] @
U Svakom slucaju ko zeli da bude Prasinar ili neki specijalni rod samo nek napise u upitniku da je trenirao borilacke vestine (karate...).
Pa ko voli...
[ veseliz @ 24.04.2004. 23:03 ] @
Najbolji rod u vojsci je ZENSKI ROD!!!!
[ igorpolic @ 25.04.2004. 16:56 ] @
Najbolje ti je vozac i da ides u Belu Crkvu na obuku to ti kazem iz iskustva jer sam bio u B. Crkvi,ali kada zavrsis obuku moras imati vezu da te prebace na neko dobro mesto to jest da vozis neki putnicki auto a ne neku 110 illi 150 (vojni kamioni (za one koji neznaju)). Najbolje ti je neki vojni odsek jer tu ima dosta civila i vojni odseci se obicno nalaze u centru grada pa ti nece biti mnogo dosadno. Imaces sta da gledas bar ako nista drugo.
[ E.N.I.A.C @ 26.04.2004. 15:01 ] @
Kazu da je OK i veza pri tehnickoj sluzbi...
[ Tisma @ 26.04.2004. 18:02 ] @
Ma najbolje je biti kuvar.(znas sta jedes-ko zna da li svi vojnici sto jedu supu sigurno to jedu )
[ @ 17.10.2004. 19:31 ] @
Jel moze neko da opise kako izgleda sluzenje vojnog roka u skoli rezervnih oficira, i kako izgleda obuka, i sta posle.
[ Ilic Igor @ 17.10.2004. 22:35 ] @
Ja sam bio Tenkista u Vrscu, toliko je bilo ok da sam hteo jos godinu dana da ostanem u vojsci (nisu mi dali :) ).
U Beloj Crkvi ljudi umiru od dosade.
Vrsac je opusten zezanje pre podne, posle podne
vrh.
[ Zikka @ 17.10.2004. 23:28 ] @
Artiljerija u Ljubljani 1985.te.
Nezaboravno.!
[ gnarfoleon @ 30.10.2004. 16:45 ] @
ES rulez! Trazim po netu informacije o EI i PED i naravno najbolje nadjem na ES-u

Bio sam na regrutaciji 1999 za vreme bombardovanja. Posto sam premudar i genijalan dobio sam dve sestice na psiho testovima (skoro maksimumi na sva tri i umeren test licnosti), znam engleski, razumem se u kompjutere i tada sam upisivao ETF mogao sam da biram rod, pa su mi ljubazni vojnici predlozili EI i PED i ja sam prihvatio.

Sad je doslo vreme da se vraca dug otadzbini (cime me je to zaduzila ne znam, ali ajde necu da sitnicarim ). U medjuvremenu sam batalio ETF ali imam dobru vezu za vojsku pa se ne brinem da ce da me ispale za rod.

Ono sto me interesuje je gde je sve moguce sluziti EI i PED? Ja sam cuo kao Batajnica, Strazevica, Fruska Gora, ali to nista nije sigurno. Kako to tacno izgleda, jel se rade interesantne stvari i jel ima dovoljno vremena za nesto drugo u toku dana? Ima li izlazaka po nekakvom terenu ili se sedi po sobama sve vreme?
[ SBSL @ 30.10.2004. 17:02 ] @
Ja sam dobio auto jedinicu, u martu idem u Kraljevo ili Belu Crkvu (30km od kuce) pa cu videti (osetiti) kako je...

p.s - Trazio sam 63. padobransku, i dobio je.. Ali sam se posle nedelju dana predomislio i uzeo auto jedinicu...

PoZdRaV

[ SBSL @ 13.11.2004. 00:46 ] @
Citat:
Artiljerija u Ljubljani 1985.te.
Nezaboravno.!


Ako si tamo bio pre marta '85, ja sam jos uvek bio u kevinom stomaku !!

POZdrAv
[ boki @ 13.11.2004. 01:33 ] @
Citat:
Trazio sam 63. padobransku, i dobio je..


E to ja ocu! Jel ima neko iskustava itd. ?

[Ovu poruku je menjao flylord dana 13.11.2004. u 04:00 GMT+1]
[ flylord @ 13.11.2004. 02:11 ] @
Boki, to sam ja hteo kad sam bio tvoji godina, a posle sam skontao da to ipak nije za mene. I nije ni za ljude tvog tipa. Uzmi civilnu sluzbu i uzivaj.
[ SBSL @ 13.11.2004. 07:54 ] @
Citat:
Boki, to sam ja hteo kad sam bio tvoji godina


Bezi dalje od tog.. i ja sam tako mislio do par mesec dva, naime sta imas od toga.. jako tesku obuka zbog nicega (obuka je slicna JSO *dve strane medelje*, ako si gledao)..

I ako ne daj boze Srbija pocne da ratuje (znam da smo mi dobri i da su sanse za to crlo male ali...) specijalne jedinice padobranske su u prvoj liniji.. bace te ko zna gde i..

PoZdRaV

p.s Ovo je samo moje razmisljanje !! nemojte mi zameriti...
[ dj011 @ 13.11.2004. 17:09 ] @
rod....pa najbolje je da si rod sa pukovnikom
[ Marcony @ 13.11.2004. 18:13 ] @
Mart 2002. VOJ (Vazdusno osmatranje i javljanje) u Podgorici, kasarna Masline.

Znaci, svaka jedinica koja ima mali broj (normalnih) ljudi je opustena. Tako je barem bilo u mom slucaju. Staresine su bile OK, a neki od njih i malo opiceni. To su uglavnom bili ljudi mog godista (vodnici).

Kada je staresina OK, i ti ne pravis sra*a sve je dobro.

A pazi sad ovo...

Kad te puste u grad malo pre 15h, stignes i uhvatis kupacki voz koji za 45 minuta (ako ne i manje, ne secam se) stigne do Sutomora. Okupas se par puta i picis nazad da stignes do 20h u kasarnu!

Po meni je najbolje, ako se vec ide na klasicno sluzenje vojske, ici u Martu, jer se tako izbegava zima, koja je u vojsci zajebana.
[ dusanl @ 15.11.2004. 15:56 ] @
Hm, biranje roda u vojsci. Mogu reci kako je to sve stvar veze. Recimo mene su pitali da li bih hteo neki specijalni rod,ja kao iz topa "hteo bih u auto jedinicu",ali hoces vraga,neki oficir mi kaze "znas sta nemas ti dovoljno kila da guras auto kada stane"(zamisli).Dobro moze li kuvar, "ne moze cale, ti je bio kuvar, brat ti je bio kuvar ti ne mozes".Ok pa sta onda moze pitam ja njih,onaj oficir se razmislja i kaze "sine evo tebi puska na rame" i tako mi u v. knjizici pise pesadija. Sad sam na fax-u ali nadam se da cu promeniti pesadiju.
[ jablan @ 15.11.2004. 16:23 ] @
Nemojte samo da vas neko loži da je dobro biti kuvar. To je jedna od najzaje*anijih pozicija u vojsci, osim ako baš nisi food-addict, jedina prednost je što jedeš kvalitetniju klopu od ostatka vojske. Sve ostalo je užas: ustajanje par sati pre ostatka vojske (negde oko četvorke ako se dobro sećam), tegljenje sirovina i, još gore, pomija tamo-vamo, pranje sudova, svakodnevno čišćenje kuhinje posle obroka itd. Pominjaćete Džejmiju Oliveru familiju non-stop.

Ja sam lično bio vezista i sve preporuke dajem za rod veze, naravno ako si u poziciji da biraš.
[ Milan Aksic @ 15.11.2004. 18:04 ] @
Citat:
Vozač: Najbolje ti je da budeš vozač, voziš uvek neke vojne face, uvek imaš više odsustva od ostalih.

Kada "neprijateljske snage" opaze automobil, dzip, kamion... koga ce najverovatnije prvo gadjati (ako vec put nije miniran i ne koriste se "manje suptilna" oruzja kao npr. "zolja")? hehe ;))