|
[ SashaB @ 22.04.2015. 10:14 ] @
| Pozdrav svima.
Planiram uz pomoc mojih investcija i investicionih partnera da napravim solarni park u Srbiji snage izmedju 100kW i 1MW(kombinovane manje parcele). Ukoliko bi se radio vise parkova, radilo bi se na razlicitim lokacijama!
Posto smatram da u nasoj zemlji ima dovoljno strucnjaka u ovoj oblasti, zanima me da li bi neko bio voljan da da svoje profesionalno misljenje u zoni u kojoj je strucan a u nekom segmentu se tice izgradnje ostvarenja ovakvog projekta?
Na internetu sam sakupio dosta kontradiktornih informacija, ali ostaje mnogo toga u cemu nisam strucan, pa bi mi trebala pomoc da se sve to razjasni. Takodje, veoma je bitno da iz razlicitih izvora dobijem informacije kako bi se mogle verifikovati sto preciznije. Inace, zanimaju me samo cinjenice i izvori. Citao sam po forumima, pretrazivao internet - neki samo navedu podatak da imamo jedne od najmanjih feed-in tarifa, da imamo najmanju kolicinu solarne radijacije; ja onda odem npr. na http://en.wikipedia.org/wiki/Feed-in_tariff i vidim da 23c/kWh je jedna od najvecih tarifa,zatim u nekim doktorskim radovima i novinskim clancima da imamo 40% vise radijacije od vecine Europe. Hteo bih da izbegnem takva "misljenja", ne samo zbog buducnosti mog projekta, nego zbog generalne informisonasti mase. Pa vas molim da date objasnjenje zasto ste ubedjeni da je to tako kako kazete(neki izvor ili prakticno iskustvo). Jer ce se u biznis planu navesti kao provereni izvor informacije.
Ako neko imati poredjenja u ciframa u odnosima na druge zemlje, molim vas iznesite, mada projekat je primarno planiran da pocne u Srbiji i toga nameravam da se pridrzavam.
Ja cu navesti nekoliko tacaka i pitanja koje smatram da su bitne za ceo projekat, a ako neko smatra da je jos nesto potrebno proveriti/saznati/uracunati ili sta god, slobodno dajte svoj komentar.
Dakle, smatrajte da biznis plan pravim od nule, i da ne znam nista
Kao referentu vrednost, uzmite da je elektrana od 100kW pocetni cilj, posto za vece projekte sigurno postoje jos dodatna pravila, zakonske regulative i prepreke!
- dozvole su verovatno najveci problem. Zna li neko koliko se otprilike ceka na sve dozvole u Srbiji?
- lokacija zemljista. Po nekim izvestajima koje sam ja procitao, okolina Vrsca je sasvim OK za izgradnju solarnih elektrana, mada je jug najefektivniji s tim da je elektro-infrastruktura najlosija. Meni bi licno najvise odgovaralo kad bi neko izneo sledece informacije:
poredjenje razlicitih lokacija, isplativost, prednosti/mane, prosecna cena. Kolika je prakticna razlika u isplativosti 100kW elektrane izmedju lokacije na jugu i npr. neke lokacije oko Vrsca?
- Ukoliko se uzme zemljiste od 10ak hektara i na njemu se izgradi elektrana od 100kW, da li su potrebne dodatne dozvole i procedure ukoliko zelim da za par meseci da dodam jos 10-100kW kapaciteta?
- Ako imam vise razlicitih lokacija/pogona koji zajedno prelaze 1MW ili 10MW, da li podlezem nekoj novoj zakonskoj regulativi, i da li gubim status povlascenoj proizvodjaca?
- Zna li neko nesto vise o ugovorima izmedju EPSa i proizvodjaca? Koliko je trajanje ugovora, po kojoj tarifi su oni obavezni da otkupljuju struju u toku trajanja ugovora? I slicno..
- Da li elektrana mora da se radi na gradjevinskom zemljistu ili moze da bude i poljoprivredno ili neko drugo zemljiste?
- Da li mi imamo infrastrukturu da se radi gomila manjih ~100-1000kW elektrana i koji problemi mogu da nastanu u zavisnosti od navedenih kapaciteta?
- Prilikom odabira lokacije, na sta je sve potrebno obratiti paznju? Blizina trafostanice, visokonaponskih vodova? I u kojim slucajevima?
- cena panela: Postoje sharpovi sa 44% efikasnosti i razni kineski sa dosta manje efikasnosti. Ima li neko preporuku koje uzeti s obzirom na nacin poslovanja koji sam pomenuo.. Dakle 100kW za pocetak, pa prosirujem kapacitete ili eksponencijalno, ili mozda cak odmah na single 1MW plant. Za koje se odluciti uzevsi u obzir neku vasu matematiku cene/optimalnosti?
- Iz nekih izvora sam cuo da je Srbija ispunila kvotu za kolicinu enerije koji treba da se proizvede solarnim panelima. Ima li ko preciznije informacije na ovu temu(trenutna popunjenost, finalna potraznja)?
- Koja je sada trenutna otkupna cena EPSa i gde naci sveze informacije na ovu temu?
- Imate li predlog gde i na koji nacin naci pouzdanog partnera za radove sto se tice samih instalacija?
- da li je potrebno angazovati strucnjake koji ce precizno odrediti nivo radijacije i optimalnost terena ili je dovoljna aproksimalna vrednost na osnovu nekih od online mapi koje sam nasao? Dovoljna u smislu varijacija profitabilnosti sistema.
Siguran sam da postoji jos mnogo toga na sta trebam obratiti paznju a sto ocekujem od vas da iznesete, ali ubedjen sam da zajedno mozemo doci do finalnih zakljucaka
Hvala |
[ Rumpletstilskin @ 22.04.2015. 10:36 ] @
A koliko si spreman da platis za ovakvu studiju?
[ ventura @ 22.04.2015. 10:43 ] @
@SashaB:
Sve je to jako lepo što planirate, ali ste okasnili cirka nekih 5 godina. Raspoloživih kapaciteta za solar u Srbiji odavno više nema.
Mogao bi ti odgovoriti na sva tvoja pitanja, ali pošto praktično nije moguće izgraditi novu solarnu elektranu u Srbiji, ne vidim smisao dalje diskusije.
[ SashaB @ 22.04.2015. 11:10 ] @
Nema kapaciteta sto se tice subvenionisane cene ili generalno vise nije dozvoljeno graditi solarne elektrane?
Ako je moguce graditi po "standardnoj" otkupnoj ceni, i to je opcija, samo bih hteo da saznam kolika je cena, i neka okvirna vremenska isplativost kad su veci sistemi u pitanju. Onda vec ima smisla nastaviti diskusiju.
Npr. ako nema vise subvenione cene, a isplativost po standardnoj ceni je za 20-30% manja(na elektranu velikog kapaciteta) nego sto bi bila pojedincu koji postavlja sistem na svoj krov, to mi je isto prihvatljivo.
Ali za sada nemam nikakve cifre, ni vremensku isplativost ni prihod, ni raspon potrebnog kapitala, ni uslove, pa mi je tesko da dam odluku.
Kakva je situacija u HR ili Bosni, zna li neko?
Inace, bilo koji oblik obnovljive energije je opcija, samo sam smatrao da je SE zbog subvencija, trenutno najisplativiji. Prihvatam predloge i za druge dugotrajne opcije, slobodno iznesite misljenje.
@Rumpletstilskin:
Za sada je ovo sama faza izrade biznis plana, gde ja moram imati odgovor na svako pitanje koje mi investitor postavi. Ne planiram da platim nekoj kompaniji koja se vec dugo godina profesionalno bavi ovom industrijom da bi mi dala "kljuc u ruke" ili gotov projekat, tj. feasibility report ni u kom segmentu posla. Smatram da je jedini nacin da neko uspe u bilo kom poslu je da ili sam zauce rukave, ili timskim radom postigne ono sto sam ne moze... Dakle, pre cu zaposliti tim novih strucnih i perspektivnih ljudi nego da glumim investitora i cekam u kafani da sve bude gotovo.
Voleo bih kada bi sve ovo moglo zaziveti pa kada bih ja imao mogucnost da vratim pomoc koja mi je ukazana ovde tako sto cu tu osobu zaposliti ili ubaciti u ceo projekat na ovaj ili onaj nacin kada realizacija zapravo pocne. U suprotnom, ocekujem samo da svako da doprinos svojom strucnoscu u meri kojoj moze, ne samo da bih ja dobio odgovore, vec radi generalne edukovanosti i informisanosti nacije. Bas iz tih razloga i zelim da pokrenem projekat primarno u Srbiji, jer smatram da imamo strucnjake iz apsolutno svih oblasti razlicitih industrija, samo nam fali malo toleranosti, para i poverenja :)
Po meni je forum odlican nacin da neko dokaze svoje znanje, i nebrojeno puta sam angazovao osobe koje su pokazale strucnost bas na ovakvim medijima.
[ ventura @ 22.04.2015. 11:48 ] @
Citat: SashaB: Nema kapaciteta sto se tice subvenionisane cene ili generalno vise nije dozvoljeno graditi solarne elektrane?
Ako je moguce graditi po "standardnoj" otkupnoj ceni, i to je opcija, samo bih hteo da saznam kolika je cena, i neka okvirna vremenska isplativost kad su veci sistemi u pitanju. Onda vec ima smisla nastaviti diskusiju.
Ne postoje kapaciteti za subvencionisane cene. Do 31.12.2012. kapacitet za solar je bio 2MW, a nakon usvajanja nove uredbe u januaru 2013, kapacitet je povećan na 10MW za tri tipa/veličine elektrana i instantno je razgrabljen.
Što se tiče prodaje po tržišnim cenama, to je apsolutno neisplativo. Prosečna tržišna cena na godišnjem nivou jeste oko 40-45 evra po megavatu, međutim to tebi nije relevantno jer se gro te cene dobija u zimskim mesecima, i to uveče, odnosno van perioda kad tebi elektrana radi sa punim kapacitetom.
Ako uzmemo u obzir da bi ti peak solarnu struju mogao prodavati možda po 25 evra, sa radijaciom u Srbiji bi imao cca 1050kWh/kWp, to ne bi moglo da ti pokrije ni troškove tekućeg održavanja, a kamoli troškove kapitala.
Investicija za 1MW u ovom trenutku bi mogla da se završi sa 850.000 evra, ako se baš nategneš i prođeš povoljno sa svim, a situacija bi ti bila ovakva:
Godišnji prihod: 26.250 evra
Osiguranje ili Obezbeđenje: 15.000 evra
Troškovi održavanja: 11.000 evra
Ostali troškovi poslovanja: 4.950 evra
Ukupno: 30.950 evra
Kao što rekoh, ti već tekuće troškove ne možeš da pokriješ iz prihoda od prodaje, a kad bi ti tu stavili i neki kredit na 10 godina, 30% učešća, kamata 7.50% godišnja rata bi ti bila dodatnih 112.000 evra.
Dakle apsolutno neisplativo.
Trebi za break-even tekućih troškova treba cena od 45 evra, a kad bi hteo da vratiš novac za nekih normalnih 6 godina, treba ti cena od 160 evra. A ako ne možeš sam da vratiš uloženi novac za 6 godina, onda ga daj u banku/investicioni fond i uživaj.
[ Rumpletstilskin @ 22.04.2015. 11:52 ] @
@SashaB:
Kako si napisao sve ovo, ti hoces bankable studiju izvodljivosti za dz, pri cemu se sam nisi potrudio ni da se upoznas sa propisima i regulativom dalje od wikipedije.
Mozda ce Bora Radar biti raspolozen da podeli svoje znanje na forumu radi generalne edukovanosti i informisanosti nacije al kolko para tolko i muzike.
Puno srece sa projektom.
[ ventura @ 22.04.2015. 12:05 ] @
@ Rumpletstilskin:
Da je čitao dalje od vikipedije, bar bi naleteo na sajt ministarstva :)
http://mre.gov.rs/dokumenta-efikasnost-izvori.php#obn
Kao i vrlo kvalitetno urađen vodič za investitore solarnih elektrana:
http://mre.gov.rs/doc/efikasno...nts%20-%20Detailed%20Guide.pdf
[ Rumpletstilskin @ 22.04.2015. 12:09 ] @
Bas tako, ili ako se bas udubi mozda dodje i do Agencije za energetiku pa i do feed-in tarifa http://www.aers.rs/FILES/OIE/2...20proizv.%20EE%20SG%208-13.pdf
[ SashaB @ 22.04.2015. 12:31 ] @
Niko nije strucan u svim oblastima pa ni ja. Ukoliko mogu da obezbedim investiciju od nekoliko miliona evra a vecina populacije ne moze, to ce valjda podrazumevati da se ne razumem u sve ovo sto sam naveo da zelim da saznam?!
Meni je jako zao sto malo ljudi deli moju idelogiju "sto ne znas, nauci", nego im raste insfrustriranost skakutanja u mestu zbog "sto ne znas, ti plati" razmisljanja. Cak i da sam proveo 6 meseci 24/7 istrazivanja na ovu temu kao sto jesam, opet bih imao rupa u gomili tehnickih domena i ne bih znao sta da trazim ili kako da dodjem do nekog osnovnog linka koji je npr. Ventura postavio ako nisam u materiji, ili iz kog god razloga.
Ja se trudim da pokusam, i dam sve od sebe da se nesto napravi u Srbiji i da pomognem sto vecem broju ljudi koji su ulozili svoje vreme u sticanje znanja! Svako ima pravo na svoje misljenje Rumpl, tako da prihvatam i tvoje i zahvaljujem ti se na pokusaju obesrabrivanja i cinizma. Posto je i taj ljudski faktor bitan parametar koji moram da unesem u matematiku projekta :)
@ventura
Glavna ideja celog projekta je da se sa velikom kolicinom investicija povoljnije dobije materijal. Zemljiste je ovde jeftino pa je jeftino. Poenta je samo da se isplati nakon 5,6 godina sa svim tim prednostima. Moje je samo da ispitam da li je to tako.
850k eur je pretpostavljam neka standardna cena, samo od kog datuma, iz koje drzave je uvozen, odakle taj podatak, koliki je ostvaren popust na kolicinu? Koliko sam ja istrazivao, i 10kW da se radi, izaslo bi 85000 eur. ?!?
"Odrzavanje" ne znam na sta se tacno odnosi? Mislio sam da za ovaj tip elektrane su potrebna nikakva ili bas minimalna sredstva za odrzavanje.
Obezbedjenje koje bi se placalo preko 1000eur mesecno mi je takodje preterano, ali Ok, istrazicu da li je bas toliko potrebno.
U krajnjem slucaju, ako se ispostavi da je nemoguce sa svim prednostima koje nasa drzava i moje poslovne sposobnosti mogu da doprinesu,tako da se investicija otplati za 5,6 godina, ostaje mogucnost drugih izvora obnovljive energije.
Ako je situacija drugacija u tom sektoru, a neko je upoznat s tim, bio bih zahvalan na informaciji.
@rumpl,
video sam taj link sa tarifama.. Ali kao sto rekoh, moram da proverim iz vise izvora svaku informaciju, iz nebrojeno razloga, prvo sto drzava moze da promeni zakone i regulative a da se niko ne seti godinu dana da updatuje sajt...
EDIT:
evo, na linku http://mre.gov.rs/doc/registar09.04.15.html
pise da su povlasceni proizvodjaci dobili dozvole i sad u 2015, a u 2014 ih ima koliko hoces..
Sto mi se ne slaze sa ovim sto si napisao "Ne postoje kapaciteti za subvencionisane cene. Do 31.12.2012. kapacitet za solar je bio 2MW, a nakon usvajanja nove uredbe u januaru 2013, kapacitet je povećan na 10MW za tri tipa/veličine elektrana i instantno je razgrabljen.".
Oni svi ulazu ne znajuci da nece imati profit?
[ ventura @ 22.04.2015. 15:37 ] @
Citat: SashaB:
@ventura
Glavna ideja celog projekta je da se sa velikom kolicinom investicija povoljnije dobije materijal. Zemljiste je ovde jeftino pa je jeftino. Poenta je samo da se isplati nakon 5,6 godina sa svim tim prednostima. Moje je samo da ispitam da li je to tako.
850k eur je pretpostavljam neka standardna cena, samo od kog datuma, iz koje drzave je uvozen, odakle taj podatak, koliki je ostvaren popust na kolicinu? Koliko sam ja istrazivao, i 10kW da se radi, izaslo bi 85000 eur. ?!?
"Odrzavanje" ne znam na sta se tacno odnosi? Mislio sam da za ovaj tip elektrane su potrebna nikakva ili bas minimalna sredstva za odrzavanje.
Obezbedjenje koje bi se placalo preko 1000eur mesecno mi je takodje preterano, ali Ok, istrazicu da li je bas toliko potrebno.
U krajnjem slucaju, ako se ispostavi da je nemoguce sa svim prednostima koje nasa drzava i moje poslovne sposobnosti mogu da doprinesu,tako da se investicija otplati za 5,6 godina, ostaje mogucnost drugih izvora obnovljive energije.
Ako je situacija drugacija u tom sektoru, a neko je upoznat s tim, bio bih zahvalan na informaciji.
850.000 evra po MW je kalkulacija od ove godine i to je onako, da se prilično nategneš i pregovaraš oštro...
Breakdown ti je ugrubo ovakav (u hiljadama evra):
paneli, 440
invertori, 80
konstrukcija, 100
niskonaponski DC razvod, 65
instalaterski radovi, 100
zemljište i uređenje, 50
projekat, 20
Total cca 855.000 evra
To su cene kad radiš 1MW, za 10kW (1MW = 1000kW) sigurno nećeš imati cenu €850/kWp, ali neka te to košta i 50% više to ti je 12-15 hiljada evra za 10kW instalaciju.
Održavanje elektrane nije skupo ali postoji. Prvo, ako je instalacija na zemlji moraš da imaš fizičke čuvare. Četiri čuvara po 250 evra svakom, to ti je 12.000 evra godišnje.
Osiguranje elektrane ti je opciono, ali u suštini što ne platiš na mostu platićeš na Ćupriji... možda ćeš na početku uštedeti na osiguranju, ali zato kad se desi grad pa ti polupa panele ili ti grom sprži četvrt parka, onda ćeš sam iz svog džepa da isfinansiraš to.
Troškovi održavanja elektrane se računaju otprilike nekih 10-15% investicione vrednosti elektrane na desetogodišnjem nivou... To te otprilike izađe nekih 11.000 evra godišnje, stim što sigurno u prvih par godina dok traje garancija to je sve manje, a kako elektrana stari i kako stvari krenu da crkavaju tako rastu i troškovi održavanja.
Računaj i na par hiljada evra genralnih troškova firme. Knjigovodstvo, raznorazne takse, telefon, internet, struja... A nekad ako elektrana otplati investiciju i dođe na pozitivnu stranu, računaj i na neki porez na dobit...
Uglavnom troškovi održavanja su ti nekih 30-tak hiljada evra godišnje po 1MW, i to ti je to.
Stim što ove moje cifre moraš da uzmeš sa debelom rezervom. Trebao bi biti vrlo vrlo disciplinovan i iskusan da ovo postigneš, jer lako se tu nakalemi dodatnih rashoda.
Citat: SashaB:
EDIT:
evo, na linku http://mre.gov.rs/doc/registar09.04.15.html
pise da su povlasceni proizvodjaci dobili dozvole i sad u 2015, a u 2014 ih ima koliko hoces..
Sto mi se ne slaze sa ovim sto si napisao "Ne postoje kapaciteti za subvencionisane cene. Do 31.12.2012. kapacitet za solar je bio 2MW, a nakon usvajanja nove uredbe u januaru 2013, kapacitet je povećan na 10MW za tri tipa/veličine elektrana i instantno je razgrabljen.".
Oni svi ulazu ne znajuci da nece imati profit?
Šta ti se ne slaže?
Moraš da napraviš razliku između datuma sticanja statusa privremenog povlašćenog proizvođača (koji ima samo građevinsku dozvolu i to faktički predstavlja samo rezervaciju kapaciteta), i povlašćenog proizvođača (koji je napravio elektranu i dobio upotrebnu dozvolu).
Evo ti recimo pogledaj ovog poslednjeg većeg, Solaris Energy iz Kladova, oni su 17.12.2014 podneli zahtev za povlašćenog proizvođača (znači završili su izgradnju elektrane), 11.02.2015 su stekli status povlašćenog proizvođača, međutim oni su u 2012-toj dobili status privremenog proizvođača kao što se vidi u pregledu "Broj rešenja o sticanju privremenog statusa: 312-01-00796/2012-10", i tada je taj kapacitet i rezervisan za njih.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|