|
[ anakin14 @ 21.07.2015. 10:47 ] @
| Ovako:
Više puta mi je knjigovodja rekao, pa čak sam imao i ovde temu na forumu, da ako sam preduzetnik koji se (po novom) odlučio za isplatu svoje zarade, da je potrebno:
da plaćam doprinose na zaradu koju imam
i
porez na dohodak građana u iznosu od 10% što je ekvivalent poreza na dobit preduzeća i da posle toga novcem raspolažem kako hoću.
E sad je pitanje sledeće:
Pošto se doprinosi uplaćuju svakog meseca, a porez na dobit se uplaćuje na kraju godine i ne zavisi od novčanih tokova ( da li je nešto skinuto sa računa ili nije)
već od knjiženih prihoda i rashoda, zašto ne bi bilo moguće da se prihod - tj pazar posle plaćenih troškova, i ostavljenog iznosa za porez na dobit PODIGNE?
Poreska uprava kaže da novac sa računa može da se diže samo za troškove plaćene iz blagajne uz prilog gotovinskog računa, što znači da ni posle plaćenih doprinosa na platu i poreza na dohodak građana PREDUZETNIK NE MOŽEDA RASPOLAŽE SVOJIM NOVCEM
mene interesuje:
1) da li je ovo istina
ako nije:
1) da li uvek može da podiže novac
2) ili može samo na kraju godine IAKO OBRAČUN POREZA NA DOHODAK GRAĐANA NE ZAVISI OD PRISUSTVA NOVCA VEĆ OD POSLOVNIH KNJIGA - tj HOĆU MESEČNO DA RASPOLAŽEM ONIM ŠTO ZARADIM.
Hvala vam na vremenu i pozdrav.
|
[ djoka_l @ 21.07.2015. 11:15 ] @
Preduzetnik može da raspolaže svojim novcem kako hoće, kada država dobije svoj deo. Novac na računu preduzetnika nije tvoj novac, delom je novac države.
Najbolje da otpustiš knjigovođu, pa da ti ES vodi knjige.
[ anakin14 @ 21.07.2015. 11:51 ] @
znaci ukoliko ja profitiram 300 000 mesecno - drzavino je 30 000, ali placa se na kraju godine kada se odbije akonacija - tek tada mogu uzeti mojih 270 000 mesecno ili mogu uzimati 270 000 svakog meseca?
[ djoka_l @ 21.07.2015. 14:00 ] @
Ne mora na kraju godine. Ne znam kako je za preduzetnike, ali svaka firma može bilo kada da isplati deo dobiti, a ne samo po završnom obračunu.
[ gosha @ 21.07.2015. 20:21 ] @
To spada pod član, stav 1.:
Citat: Član 37b
Uzimanje koje preduzetnik vrši iz poslovne imovine za privatne potrebe ima tretman poslovnog prihoda.
Ulaganje lične imovine u poslovnu imovinu, osim ulaganja u stalnu imovinu, ima tretman poslovnog rashoda preduzetnika.
Uzimanje, odnosno ulaganje imovine iz st. 1. i 2. ovog člana koje nije u novčanom obliku, procenjuje se prema uporedivoj tržišnoj vrednosti, u skladu sa načelom stalnosti.
Prilikom isplate plati se porez. Taj iznos ulazi u dobit pa se na kraju godine plati i porez na dobit.
Kod privrednih društava postoji limit i ograničenja za isplatu dividende tekuće godine.
Pozdrav.
[ anakin14 @ 21.07.2015. 21:11 ] @
Ne razumem sad. skinem 300 000 i platim 30 000 poreza na dohodak gradjana. Ne razumem sta jos trebam da platim? Preduzetnik nema porez na dobit.
[ gosha @ 22.07.2015. 18:19 ] @
Izvini permutovao sam.
Uzimanje novca prestavlja uzimanje dobiti. Ako se uzimaju dobra onda to ide u prihod pa se povećava dobit. Porez na dohodak od samostalne delatnosti se plaća na dobit na kraju godine.
Citat: Poreska osnovica
Član 33.
Oporezivi prihod od samostalne delatnosti je oporeziva dobit, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.
Oporeziva dobit utvrđuje se u poreskom bilansu usklađivanjem dobiti iskazane u bilansu uspeha, sačinjenom u skladu sa propisima kojima se uređuje računovodstvo i revizija ako preduzetnik vodi dvojno knjigovodstvo, odnosno u skladu sa propisom iz člana 49. ovog zakona ako preduzetnik vodi prosto knjigovodstvo, na način utvrđen ovim zakonom.
Nigde nisam našao da postoji neki limit kada se isplaćuje i da li može u toku godine da se isplatiti dobit. Pošto nema zabrane znači da je dozvoljeno.
Zamoli knjigovođu da ti citira Zakon ili mišljenje gde piše da je zabranjeno isplaćivati dobit od samostalne delatnosti u toku godine.
http://urrgb.com/index.php?topic=5638.0
Pozdrav
[ pctel @ 23.07.2015. 08:43 ] @
Akontacije poreza na dobit nisu zaista placen porez na dobit, vec vise nesto kao deponovan novac koji ceka tamo da vidi hoce li dobiti zaista i biti. Ukoliko dobiti ne bude, taj novac i dalje ceka tamo, cak je moguce traziti i povracaj. Novac uplacen kao akontacija poreza nije novac u vlasnistvu poreske uprave, vec tvoj novac koji je trenutno van dometa tvojih ruku. Tako je podizanje akontacija dobiti problematicno ako na kraju godine dobiti ne bude, onda je to isto kao da si ukrao nesto sto nije tvoje, a ako dobiti bude onda se moze progledati kroz prste, ti si uzeo svoje unapred, nisi nista ukrao.
[ S A J A @ 23.07.2015. 21:26 ] @
Ne vidim problem u tome da se tokom godine podiže dobit, pogotovo ako se tom prilikom plati i pripadajući porez. Na kraju godine će se utvrditi tačna dobit i onda će porez trebati da se doplati ili će biti u pretplati pa ostaje za sledeću godinu.
[ pctel @ 23.07.2015. 22:22 ] @
^
pa to, sta ako je porez u pretplati, a dobit (koja nije njegova) potrosena?
[ S A J A @ 23.07.2015. 22:50 ] @
Dobit je iznos koji se dobije na kraju godine kad se napravi završni račun. Uprošćeno rečeno, to je prihod manje troškovi. Na taj iznos treba da se plati porez. Potpuno je nebitno da li je ta dobit "potrošena" ili stoji na računu.
[ gosha @ 24.07.2015. 06:20 ] @
@pctel
Ako je uzeo novčana sredstva na ime dobiti, a na kraju godine nje nema znači da je dužan dobavljačima, državi, radnicima... S obzirom da je preduzetnik odgovara svom svojom ličnom imovinom. Ako imovine nema taj dug stoji i čeka penziju, osim ako nisu u pitanju cifre za krivičnu prijavu.
Pozdrav.
[ pctel @ 24.07.2015. 07:34 ] @
Citat: S A J A:
Dobit je iznos koji se dobije na kraju godine kad se napravi završni račun. Uprošćeno rečeno, to je prihod manje troškovi. Na taj iznos treba da se plati porez. Potpuno je nebitno da li je ta dobit "potrošena" ili stoji na računu.
Upravo tu je problem. Covek krene od pretpostavke da ce imati dobit, potrosi tu projektovanu dobit, a na kraju se ispostavi da to uopste nije bila dobit vec naprimer da je dobit mnogo manja ili je uopste nema. Sta onda?
Pricamo kao da je dobit nesto sto svako ima, a ja imam utisak da vecina ljudi koji dodju ovde da pitaju nesto o menjacnicama, servisima racunara, kioscima za prodaju cigareta i slicno uopste nece imati dobit. Zbog toga se plasim da je malo opasno savetovati ih da trose ono sto nije njihovo. Potrebno je da znaju da time sto su platili akontaciju poreza nisu platili porez, vec ako ne budu imali dobit taj novac ce im stajati u poreskoj upravi i teoretski je moguce uzeti ga nazad. Ako je neko podigao dobit uz placanje akontacije poreza, a nema toliku dobit ili je nema uopste, to je prkticno isto kao da je podigao dobit a uopste nije platio porez. Postoji mnogo drugih postenih nacina da se podigne novac, naprimer ugovorima o koriscenju nekretnine ili automobila. Na to se plati stvarni porez odmah i nema dileme da li ce da ga uhvate i oteraju na robiju.
Citat: Ako je uzeo novčana sredstva na ime dobiti, a na kraju godine nje nema znači da je dužan dobavljačima, državi, radnicima... S obzirom da je preduzetnik odgovara svom svojom ličnom imovinom. Ako imovine nema taj dug stoji i čeka penziju, osim ako nisu u pitanju cifre za krivičnu prijavu.
Generalno ne mora da duguje nikom nista, mozda je uplatio pozajmicu ili uzeo avanse od kupaca pa poplacao sve dugove. Ne govorimo o cekanju penzije, dobit moze da se ostvari vec sledece godine, to nije problem. Poblem je sasvim druge prirode - prakticno je ukrao dobit koja mu ne pripada po zavrsnom racunu. Da li je to obican duznicko-poverilacki odnos ili pojava za krivicnu prijavu?
[Ovu poruku je menjao pctel dana 24.07.2015. u 08:46 GMT+1]
[ S A J A @ 24.07.2015. 10:58 ] @
Citat: pctel:Upravo tu je problem. Covek krene od pretpostavke da ce imati dobit, potrosi tu projektovanu dobit, a na kraju se ispostavi da to uopste nije bila dobit vec naprimer da je dobit mnogo manja ili je uopste nema. Sta onda?
Treba razdvojiti dve stvari.
Dobit prema državi: računa se na kraju godine, dobije se iznos kolika je dobit, država te duži za pripadajući porez, potpuno je nebitno da li si ti tu dobit podigao, potrošio ili nešto treće. Duguješ državi na ime poreza i tu nema šta specijalno da se priča.
Odgovornost preduzetnika: svako je za sebe odgovoran koliko diže para sa računa. Preduzetnici dosta vole sledeći sistem rada: zarade neki novac, stave ga u _svoj_ džep, a onda kad treba da se plati pdv, radnici i država odjednom se nema para. Kad bi svako odmah odvojio ono što je za porez, obaveze, troškove i uzeo samo ono što je zaista njegovo, ne bi bilo nikakvih problema. Neka angažuje knjigovođu da mu računaju dobit, a može i sam, nije previše teško.
[ pctel @ 24.07.2015. 14:01 ] @
Dobit je fluktuirajuca - u ovom trenutku dobit moze biti milionska, a u sledecem mesecu sve to moze da se istopi i nestane. Ne moze se znati unapred kolika ce biti na dan 31.12.2015. i da li ce uopste postojati, a jedino u tom trenutku je bitna za utvrdjivanje poreza. A mi da bi podigli dobit unapred proglasavamo da ce dobiti biti! Na osnovu cega - prorocanstva Milana Tarota ili vidovite Zorke? Treba ljudima jasno i nedvosmisleno reci da time sto su platili akontaciju poreza nisu zaisata platili porez i da ce akontacija mozda postati porez, a mozda i nece, to ce zavisiti od finansijskog rezultata. U slucaju losih poslovnih rezultata, akontacija moze biti i vracena. Dakle akontacija nije pravi porez vec samo privremeno stavljanje novca van domasaja prstiju neodgovornog preduzetnika. Ako veoma jasno ne razgranicimo to, docicemo u situaciju da preduzetnik koji cita ovu temu formira pogresno misljenje "ja sam platio akontaciju i imao sam pravo da podignem dobit, bez obzira sto sam poslovao sa gubitkom"
[ anakin14 @ 24.07.2015. 14:34 ] @
Cekaj bre polako ljudi, mesate babe i zabe.. Kako moze neko da podigne DOBIT a da posluje sa GUBITKOM. To je nemoguce.
Moje pitanje je da kada platim sve obaveze i ostane mi 300 000din, da li mogu da ostavim na racunu 30 000 za drzavu a SVOJIH 270 000 dinara podignem i kraj price.
ukoliko radim tako 6 meseci, a sledecih 6 meseci poslujem u minusu 100 000 dinara, moracu DA DODAJEM 100 000din da bi platio troskove.
Ne znam sto se vi koji ste iskusniji od mene milionima puta zbunjujete oko toga?
[ pctel @ 24.07.2015. 14:53 ] @
^
i onda dodje naprimer dodje poreska inspekcija i kaze da si napravio neki prekrsaj i da pa treba da platis kaznu 300.000, a ti kazes "jbg, nemam, ja sam to unapred podigao kao dobit jer su mi na forumu rekli da je to moje". Verovatno je tvoje poslovanje takvo da svakog meseca imas otprilike fiksne prihode i rashode pa smatras da mozes da planiras kolika ce ti biti dobit na kraju godine, ali u opstem slucaju to nije tako, jedan veci nepredvidjeni trosak zna da pojede ceokupnu dobit, a ti dodjes u situaciju da si uzeo nesto sto nije tvoje smatrajuci da ce biti tvoje. Mislim da sam bio dovoljno jasan oko toga, ali posto ja radim iskljucivo dvojno knjigovodstvo ostavljam kolegama sa vise iskustva sa prostim knjigovodstvom da ti daju konacan savet. Procitaj i svoje reci sa pocetka teme:
Citat: i da posle toga novcem raspolažem kako hoću
Probematican je dakle trenutak od kada raspolazes novcem kako hoces, da li je to od kad ti novac padne pod domet prstiju, ili je to pocevsi od kad platis porez.
[ Shadowed @ 24.07.2015. 15:05 ] @
OK, cek, ovo sad i mene dovodi u zabunu.
Trebao bih da se registrujem kao preduzetnik pausalac. Imao bih ugovor sa drugom firmom, radio za njih i jednom mesecno izdavao fakturu i dobijao novac. Ja sam to shvatao tako da se od toga da pausalni porez drzavi a ja sa ostatkom raspolazem kako 'ocu. Po ovom ste pisali ispada da nije tako.
Mislim, svakako cu ja uzeti knjigovodju da mi brine o takvim stvarima, ali hocu i da se informisem :)
[ anakin14 @ 24.07.2015. 15:54 ] @
Čekaj po tebi ja sam dužan DA IMAM da platim kaznu?
Šta ako mi firma posluje u minusu?
Meni se baš to desilo, imali smo pre par godina kaznu i NISMO IMALI DA PLATIMO, i ne razmem šta je tu problem, platila se iz delova posle par meseci kada se IMALO da se plati, ne može meni uzeti niko nešto što nemam.
[ pctel @ 24.07.2015. 16:09 ] @
Citat: Shadowed:
OK, cek, ovo sad i mene dovodi u zabunu.
Trebao bih da se registrujem kao preduzetnik pausalac.
To je drugo, kao pausalac ne sakupljas i ne cuvas racune za sta si potrosio pare, tako da ih slobodno trosis cim ti dodju u ruke. Anikin14 je preduzetnik koji vodi poslovne knjige, na kraju godine predaje zavrsni racun i na osnovu poslovnog rezultata mu pripada ili ne pripada dobit.
Citat: Mislim, svakako cu ja uzeti knjigovodju da mi brine o takvim stvarima, ali hocu i da se informisem
Kao pausalac nemas pravo da imas knjigovodju, tj. kao razlog u zahtevu za pausalno oporezivanje pises da ne umes da se snadjes sa poslovnim knjigama, a angazovanje knjigovodje ti predstavlja preveliki teret. Ako imas knjigovodju a pausalac si, onda si u prekrsaju
[ pctel @ 24.07.2015. 16:16 ] @
Citat: anakin14:
Čekaj po tebi ja sam dužan DA IMAM da platim kaznu?
Ja bih ipak da te vratim na tvoje reci iz uvodne poruke... dakle, ti bi da potrosis neke pare koje za sada nisu tvoje i ne zna se da li ce biti, a da potom bude sasvim ok sto nemas da platis kaznu? Zanimljivo
Ne govorimo mi o tome da si ti imao poslovanje sa gubitkom, to je nesto drugo, vec po svemu sudeci imas para samo su nestale, ne zna se po kom osnovu. Po osnovu dobiti koja ce se (mozda) pojajaviti u finansijskom izvestaju na kraju poslovne godine? Budimo ozbiljni.
[ anakin14 @ 24.07.2015. 17:35 ] @
kako nisu moje?
Ponavljam - zaradio sam 300 000, platio SVE, 30 000 bih trebao da platim drzavi za porez na dohodak gradjana, i kako 270 000 nije moje?
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|