[ abandoned @ 25.07.2015. 01:09 ] @
Pozdrav, pišem iz Hercegovine. U stan sam monitrao zimus klimu Fujitsu ASYG14LUCA (4.2 kw). Ona hladi/grije prostor od priblizno 26 kv. (dnevni boravak i kuhinju). Namjerno sam kupio klimu koja je mnogo jača nego mi treba, i treća je klima u zadnjih 13 godina, nakon dvije Samsungove.
LUCA se pokazala izvrsna zimi i daleko bolje je grijala stan od prethodne dvije. Međutim, nisam zadovoljan sa hlađenjem. U nas ovih dana jesu temperature preko 40, a radna temp. klime je do 43 step. Zanima me postoji li pravilo kolika bi trebala biti izlazna hladna temp. vazduha. Mjerio sam i pokazuje mi 17-18 stepeni. Međutim, u stanu nije onako hladno kao kada je radio Samsung od 3.5 kW. Od ove klime sam očekivao mnogo mnogo više s obzirom da je prejaka za ovako mali prostor. Ventilator stalno radi na maksimumu, temp. je podešena na 23, ali se u sobi održava 26 step. Prije par dana su mi dopunili plin jer je curio na spoju. Sa Samsungovom klimom kada bih proteklih godina hladio stan, mogao sam da ležim u spavaćoj sobi i da se pokrijem , međutim sada pored ove Fujitsu u dnevnom boravku moram dodatno ukljuciti i Samsungovu u spavaćoj sobi ako zelim boraviti tamo.
Testiracu je jos koji dan, pa zovem opet prodavaca, jer mi nije jasno da li je problem visoka temperatura, ili je nešto do klime, ili jednostavno ona tako radi.
[ zoxor @ 26.07.2015. 13:32 ] @
Trazi da ti isprazne klimu i nanovo napune na meru.

Malo je majstora koji umeju pravilno da dopune inverter.
[ rovaccccc @ 10.08.2015. 15:03 ] @
Fujitsu 14 luca je bolja klima od svakog samsunga,i sto se tice grijanja i sto se tice hladjenja,to se ne moze poredit.

Problem je u majstorima.

Na fujitsu dolaze kvalitetni holenderi tako da kad majstori to pospajaju kako treba te se klime ne diraju dugi niz godina,rade bez problema,i freona nece falit.

Kod mene fujitsu radi cetvrtu godinu niko ga nije ni pogledao nikad,ljudi se javljaju i sa 10 godina rada bez dopunjavanja.

Prvo ako ti je falilo freona znaci da majstori nisu dobro napravili posao.
Drugo ako je vec falilo,kako su znali koliko trebaju dopunit.
Ako su dopunili znaci da su to uradili od oka,otprilike.
Kad ti ubace freona otpriike onda klima ne radi kako treba,freona ne smije biti ni manje ni vise.

Ako hoces da ti klima radi kako treba moras (kao sto ti je zoxor rekao):
-zvati majstore da izbace sav gas napolje
-vakumirati sistem
-u sistem ubacit tacno 1050 grama gasa (jer tako pise u servica manual-u)
-a to mozes znat samo ako stave njihovu bocu sa gasom na vagu,i onda ubacuju gas u sistem sve dok boca na vagi ne bude laksa za 1050 grama.

Meni tako kad je odradjen lg,klima se preporodila,iako nije neka klima.
[ abandoned @ 06.10.2015. 20:23 ] @
Pozdrav, mislim da sam duzan da objasnim u čemu je bila greška. Greška je bila u tome što su mi novu Fujitsu klimu monitrali na cijevi stare 14 godina, i kako je prečnik cijevi bio mali. Naime i ova stara cijev je bila varena na dva mjesta, posto sam staru samsungovu klimu dva puta premjestao, tako da su radnici svaki put varenjem produžavali postojeću cijev. Ova zadnja montaza nove klime na stare cijevi nije bila greška radnika nego njihovog gazde. Izlazna temp hladnog zraka nakon regularne montaže nije više bila 15 nego 10 stepeni. Sramota kako pojedinci otvore radnje i sebe proglase gazdama,a rade na ovakav način.