[ Sava @ 26.07.2015. 21:00 ] @
Postoji rubrika koja se bavi šahovskim problemima, ali ne i studijama. Pokušao sam u cilju popularizacije šaha tu da uguram i studije, ali je najvredniji moderator na forumu u najvećem delu obrisao i time uništio osnovnu nit ideje i uskratio ljubiteljima šaha dobru mozgalicu i neke informacije koje sam objavio.

Korisnik legija me je svojim pisanjem naveo da razmišljam o prošlosti i onda sam se stresao jer sam shvatio koliko smo danas nisko pali u šahu u širim okvirima. Nekada je Jugoslavija bila svetska šahovska velesila, druga ili treća na svetu, kako u kojem periodu. Danas naših velemajstora nema ni među 100 najboljih na FIDE listi! Žalosno je videti da velmajstor Matanović ima par stotina rejting bodova manje od najbolje plasiranog srpskog igrača, a nije aktivan pa verovatno par decenija!? Upravo zato me je obradovala tema o šahu na ovom forumu jer mislim da treba obnavljati ljubav nacije prema ovoj predivnoj igri. Nekada je Srbija imala mnoštvo velikih turnira i ja sam u Beogradu imao prilike da vidim pa i lično da se upoznam sa samim svetskim šahovskim veličinama. Mislim da ne postoji ni jedan šahovski velikan iz posleratne prošlosti koji nije igrao negde u Jugoslaviji, posebno u Beogradu. Tu se igralo nebrojano velikih turnira, mečeva kandidata, domaćih dvoboja, masovnih manifestacija itd... Mogu o ovome i koga sam sve gledao i upoznao da pišem celu noć!

Šahovski turniri su bili strahovito jaki tako da uopšte nije bilo lako osvojiti titulu majstorskog kandidata. Brojni kandidati se često na turnirima tukli i velemajstore! Igrao se stvarno jak šah. U šahu nema previše para pa je to sigurno jedan od razloga što nema mnogo mladih u njemu. No para nema ni u tenisu, slično je to. Oni najbolji naravno zarađuju fantastično, ali mali putuju od turnira do turnira ne bi li nešto zaradili. Jednako su funkcionisali i naši šahisti. Gomila majstorskih kandidata pa i viših titula su išli na male turnire u Italiju, Švajcarsku, Nemačku... i od tih nagrada živeli.

Šahovski problemi su u redu, ima ih lakših i težih, ima ih veoma interesantnih sa fenomenalnim rešenjima. Lično ne volim previše probleme posebno zato što danas gotovo svaki program za šah ima mogućnost njihovog rešavanja pa ne znate da li ga je rešio čovek ili mašina. Zbog svega toga sam pomislio da bi bilo dobro posvetiti malo prostora i tkzv. studijama. Studije su najsličnije završnicama jer postoji forsiran, ali i studiozan način dolaska do završrtka partije. Gotovo da nema šahovskog velikana iz prošlosti koji nije komponovao neku studiju. Neke studije su nastale i u praksi. Ima tu gomila interesantnih pozicija.

Verujem da bi bilo jako interesantno da se objave i neke šahovske lepotice, posebno naših majstora, a ima ih mnogo. Kada sam bio mlad, ali i danas na mene su te lepotice sa fantastičnim žrtvama i forsiranim dobicima bile nešto što me je radovalo. Verujem da je to interesantno i drugima. Šahovske lepotice su inače kompletne partije sa brojnim žrtvama i ingenioznim rešenjima u napadu.

Meni je u glavi ostalo nekoliko pozicija studija koje lično preferiram pa sam jednu od njih prezentovao na temi o problemima. Kako je moja ideja oskrnavljena i upropašćena ja ću ovde tu studiju da ponovim sa rešenjem. Tu studiju je pokazao velemajstor Ivkov mladim šahistima pre mnogo decenija i ja je od tada pamtim.

Poenta je da beli matira crnog samo pomeranjem kraljice, beli kralj je prikovan na polju c3. Evo te studije u celosti:




[ vladd @ 26.07.2015. 21:47 ] @
Licno mislim da su neke verzije sahovske problematike cisto mrcvarenje i devijacija saha.

A to sto saha nema u Srbiji, pa nema ni industrije, nema ni privrede, zasto bi se neko osvrtao na slaboprofitni sah.

Mnogi klubovi su zadrzali neke ruzne obicaje iz komunistickih vremena, vise su nalik na prcije pojedinaca ili grupa, kriterijumi su(kao i u svemu) pali, nekima je vaznije da uguraju u ekipu nekog svog, nego nekog kvalitetnog...i to ubija entuzijazam.

Na stranu sto je naporna igra, zahteva izuzetnu koncentraciju i licnu borbenost, jos samo nekome preko toga fali da se nateze sa sujetama, nepotizmom ili korupcijom...

A sad malo optimisticnije, , odabrane partije u video prezentacijama Mate Jelica su sve bolje i bolje, ionako su bile medju kvalitetnijima na You Tube, pa ih preporucujem. Ima i dobrih partija nasih nekadasnjih sampiona.
NAravno, i partije Ananda i Magnusa Karlsena, sa njihovim prezentacijama i komentarima su zaista sjajne.

Inace se jasno vidi u kom je pravcu otisao svetski sah.
[ Sava @ 28.07.2015. 09:42 ] @
Evo još jedne lepe studijice koja je neuporedivo lakša od one prve koju sam postavio. Verujem da svako može da je reši, a u pitanju je samo pet forsiranih poteza.
Zadatak: beli na potezu remizira.

[ Sava @ 30.07.2015. 07:26 ] @
Rešenje: 1. f5 a4 2. fg6 a3 3. Kg4 a2 4. Kh5 a1D 5. g4!
[ ŽIKI @ 30.07.2015. 12:18 ] @
Gledao sam ovo malo ranije, po meni crni uvek dobija
Šta se dešava ako umesto a4 crni igra gf5?
[ Sava @ 30.07.2015. 16:39 ] @
Ha, ha, bravo Žiki, odlično!
Hteo sam da proverim da li ovde uopšte ima ljudi zainteresovanih za ovu oblast šaha pa sam namerno postavio pogrešnu poziciju studije. Zato posle poslednjeg poteza belog nisam napisao "remi"!
Pozicija koju sam objavio može biti remi, ali i ne mora.

Za ispravnu poziciju samo treba pomeriti belog kralja na g4, crnog na c8 i crnog pešaka na a4. Pozicija bi sada bila:
beli - Kg4, pešaci g3, f4, h4 i g5;
crni - Kc8, pešaci a4, g6 i g7.

Sada je ispravno rešenje pat:
1. f5 Kd8 (inače beli pešak prolazi) 2. fg6 a3 3. Kh5 a2 4. g4! Remi
[ Sava @ 12.08.2015. 17:29 ] @
Napisao bih nekoliko rečenica o šahovskim rekvizitima, prvenstveno figurama.
Iako amaterima deluje nevažno, ovo pitanje je vrlo bitno u praksi. Tako se recimo Fišer u čuvenom meču sa Spaskim žalio da mu tabla previše blješti i insistirao na poljima od 5,5 cm, a neki su odbijali da igraju sa plastičnim figurama uz obrazloženenje da su alergični na plastiku. Za onoga koji je odigrao priličan broj turnirskih partija razumljivo je da šahista traži idealne uslove jer partija traje 2,5 sata po igraču za 40 poteza do prvog prekida. To znači punih 5 sati maksimalne koncentracije i buljenja u jednu te istu tablu.

Prikazaću neke figure koje su u mom posedu.

1.) Ovo je šahovska garnitura kupljena u Singapuru davnih 70-tih godina. Interesantna je, ali gotovo sasvim neupotrebljiva za igru. U suštini ovo je ukrasna garnitura. Figure visoke i nestabilne, boje očajne, tabla nepregledna. U svakom slučaju odigrao sam i na njoj jedan broj partija obično zato što je bila pri ruci.


2.) Smatra se da je najoptimalniji oblik figura takozvani Stauton oblik. Stauton je bio poznati igrač koji je dizajnirao određeni oblik i veličinu figura. Odnos visine i širine je zaista sjajan. Turnirske figure imaju olovo u sredini, a poenta je da budu što stabilnije. To je od izuzetne važnosti u cajtnotu kada igrači neretko moraju da odigraju i po dvadesetak poteza za manje od 5 minuta. Ako igrač obori figure sudija ih vraća na mesto o trošku vremena igrača koji ih je oborio. Za olimpijadu u Dubrovniku 1950.g. napravljene su baš takve figure i one se do danas smatraju najsavršenijim. Nije ni čudo što su Korčnoj i Spaski za njihov meč kandidata u Beogradu odabrali baš takav komplet koji je stavio na raspolaganje poznati šahovski radnik iz svoje lične kolekcije.
U Šahovskom savezu su se pojavile plastične figure tog oblika na nekim blesavim tablama od tanke plastike i brzo su bile razgrabljene. Prilikom jedne od poseta Beogradu i Šahovskom savezu i sam Fišer je kupio nekoliko kompleta jer su to bile jeftine figure. Kasnije su se pojavile masovno pa su i brojni turniri odigrani sa ovakvim figurama.


3.) Za Šahovsku olimpijadu u Skopju 1972.g. fabrika nameštaja "Treska" je dobila zadatak da napravi izvestan broj kompleta. Nije mi poznato ko ih je dizajnirao. Ja sam se potrudio i uspeo da kupim jedan komplet iako nisu bile u javnoj prodaji. Nakon završetka olimpijade stolovi i garniture su poklonjeni klubovima. Možda se sa fotografije ne vidi najbolje, ali svaka figura je različita što govori da su rađene ručno vođenim strugom. Onda su ručno dorađivane pa recimo konj ima i oči i zube! Boje su jako lepe i mat tako da u ugodne za igru. Višlje su od Staunton figura.


[ Sava @ 17.02.2016. 11:11 ] @
Siguran sam da svako od nas voli da pogleda i prostudira neku lepu partiju. Ja sam to uvek voleo pa i dan danas. Neke od tih partija vam ostanu u sećanju po nekom posebnom kvalitetu. Tako je meni ostala u jasnom sećanju partija Donald Byrn - Robert Fisher iz 1956. godine. Ova partija nije ni najbolja ni najdublja ni najatraktivnija, ali ima jednu posebnost - Fišer je nju odigrao kada je imao samo 13 godina!!! U komentaru velemajstor Bora Ivkov je otprilike napisao: "da li ste znali da igrate šah sa 13 godina? Verovatno jeste, ali da li ste znali ovako da igrate? E to sigurno niste"! Uptravo zato mi je ova partija u dubokom sećanju.

Evo linka sa potezima i mogućnošću gledanja na tabli pa uživajte:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1008361


[ Nebojsa Milanovic @ 17.02.2016. 23:20 ] @
Savo, koje si ti godište? Mislim kada već to kažeš, da će biti sve jasnije.

Ova partija jeste proglašena partijom veka, ja ću samo pojasniti prošlog veka, jer je to tada moglo da ima neku težinu.

Danas se ovakve partije sreću daleko pre 12-13 godine života kada je to Fišer odigrao. Moj sin recimo sa svojih 6 godina je žrtvom dame u sicilijanskoj odbrani pobedio dvostrukog kadetskog prvaka Vojvodine, mogu ti poslati tu partiju ako želiš. A Grinfledovu odbranu je igrao pre osme godine (ne samo nju, naravno), tako da nema razloga da se previše diviš ovoj realno lepoj ali ništa_spektakularno partiji.

Ako hoćeš nešto da vidiš, predlažem ti recimo da pogledaš partije sa Svetskog prvenstva u Porto Carrasu prošle godine u uzrastu do 8 godina. Videćeš dosta sličnih ovoj, cenim i neke jače. O višim starosnim kategorijama ne treba ni pričati.
[ vladd @ 18.02.2016. 06:21 ] @
Evo da se i ja slozim sa Milanovicem, iako cesto imamo ekskluzivna misljenja.

Za savremeni sah, ovu partiju je krajnje neozbiljno i nipodastavajuci, vodio Burn. I to je mladi i talentovani Fiser i kaznio.

Mladi Fiser i jeste bio zatecen potezima Burna, ali se zastitio klasicnim pravilima otvaranja, izuzetno brza rokada, ne forsiranje pesaka, zauzimanje dijagonala, blokada protivnickih isturenih figura.

Posto je Fiser doziveo sredisnjicu, krenuli su da se pokazuju problemi Burrnovih poteza, koji su zastrasivali juniora.

Uspesno je mladi Fiser kaznio brljotine, ali partija losih, lakomislenih poteza, ne moze biti proglasena olako za "odlicnu"



P.S.
Da ne ostanem duzan primera jedne spektakularne igre 13-ogodisnjaka..





[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 18.02.2016. u 18:22 GMT+1]
[ Sava @ 18.02.2016. 08:14 ] @
Šah je mnogo napredovao u tehničkom smislu jer već godinama unazad sa razvojem računara dostupne su sve partije koje se odigraju u svetu, a tako i sve teorijske novosti. Nažalost, mašta igrača nije pratila taj razvoj, zapravo verovatno je to i nemoguće. Zato su danas prave lepotice retke i bljesnu samo ponekad kao iskre. Nekada je šah bio romantičan i prelep za oko i praktično svaki poznati igrač je imao "obavezu" da napravi neku lepoticu. Zato je teoretičarima ponekad bilo teško da se odluče koja je partija najlepša na nekom turniru jer ih je po pravilu bilo nekoliko, a gotovo obavezno se dodeljuje nagrada za najlepšu partiju.

Evo partije iz 1892.g. kada se gotovo sve igralo iz glave i to dvojice jako popznatih igrača svog vremena od kojh je jedan bio i svetski prvak:

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1036342

P.S. Kasparovu ne volim ni ime da pomenem zbog njegovog političkog angažovanja i zalaganja za bombardovanje Srbije, ali je neosporno bio jak šahista. Međutim, prikazana partija koju sam ranije video u nekom komentaru na tv uopšte ne liči na njega.
[ Sava @ 19.02.2016. 07:45 ] @
Svako ko želi iole da usavrši svoje šahovsko znanje mora da savlada i radove starih majstora. Isti razlog je kao i čitanje knjiga - da ne bi sve iz početka istraživali. Jedan od nezaobilaznih majstora prelepog šaha je Mihail Talj. Do te mere je to bio maštovit igrač da se po njemu napadački žrtveni stil naziva njegovim imenom. Pri tom je bio čest posetilac Srbije, predivan čovek koji je bez pardona rado i ljubazno razgovarao sa "pacerima", ništa mu nije bilo teško. Igrao je takoreći do poslednjeg daha. Za života napravio je bezbroj predivnih partija. Tačno je da su u mnogim partijama teoretičari nalazili bolje, često i odlučujuće odbrambene poteze za njegove protivnike, ali ovi to nisu uspevali da pokažu za tablom. Meni lično jedna od njegovih najdražih partija je bila sa Ulmanom zbog toga što je Nemac važio za najboljeg poznavaoca tkzv. francuske odbrane na svetu, a Talj ga je baš u tom otvaranju efektno nadigrao. Iako je odigrao daleko dublje partije ipak mi se čini da bi većini koji bi mogli da zalutaju na ovu temu bila vrlo zabavna njegova partija sa Millerom (Simul, 1988.g.).

[ vladd @ 19.02.2016. 16:32 ] @
Talj je ozbiljan dragulj i za savremeni sah, napadacki stil, genijalan, svestan ne samo vrednosti figura, vec njihove vrednosti u poziciji.
[ Sava @ 20.02.2016. 17:13 ] @
Svi svetski prvaci su bili sjajni šahiti i po pravilu su napravili bar po neku lepoticu. To je uradio čak i Petrosijan čiji stil uopšte nije bio napadački. Lično sam u najvećoj meri opredeljen prema Laskeru, nekako mi njegov stil i način razmišljanja odgovaraju, valjda i ja slično razmišljam u šahu. Zato ću ovde prikazati jednu njegovu lepoticu. Mislio sam da prikažem partiju sa dr. max Euweom koji je identično kao i Lasker bio svetski prvak i matematičar. Ipak sam se odlučio za partiju sa Pillsburyem zato što je prilično duboka, a Pillsbury je važio za velikog napadača kojeg je Lasker fantastično ukrotio! Uživajte!

[ vladd @ 21.02.2016. 22:05 ] @
Duzan sam par mojih omiljenih



[ Sava @ 22.02.2016. 17:40 ] @
Često je velemajstorima postavljano pitanja da li su bolji stari ili savremeni majstori. Uglavnom je bilo teško dati ispravan odgovor, ali svi se slažu da su stari majstori bili maštovitiji. Međutim i savremeni majstori umeju itekako da zablistaju.

Postoji jedan jedini šahista na svetu kojeg izrazito ne podnosim, mogu reći i mrzim, a to je Azerbedžijanac, bivši prvak sveta. Moj gnev je zaslužio ne samo zbog žestokog uplitanja u politiku već i zbog toga što je u trenutku slave i jakog uticaja rasturio međunarodniu šahovsku oprganizaciju koja se do danas nije sasvim opravila. Naravno, nije to mogao da uradi sam bez spoljne podrške, ali ovde ću prekinuti i neću nastavljati o svetskoj politici u koju je bio umešan. Koliko god da ga ne volim ne mogu da poreknem da je napravio neke zaista jake partije. Meni lično strahovito je jaka njegova pobeda protiv Karpova u partiji u kojoj nije bilo atraktivnosti već filigranskog pritiska i iskorišćavanja prednosti do pobede konstatno sa tempom više! Kako je ovo tema o lepoticama evo njegove partije koju neki proglašavaju najboljom uopšte u istoriji šaha. Ja naravno ne mislim da je tako, ali ova partija je zaista dobra.


[ Nebojsa Milanovic @ 24.02.2016. 14:21 ] @
Savo, umesto da u svakom postu iskazuješ neprijateljstvo/mržnju prema Kasparovu, bolje objasni u čemu je on po tebi toliko pogrešio i šta je sve po tebi loše radio?

Kako je to rasturio međunarodnu šahovsku organizaciju? Šta je postigao uplitanjem u politiku, itd...
[ legija @ 24.02.2016. 18:43 ] @
Citat:
Mr Kasparov and Mr Leong are both banned for a period of two (2) years from holding any office or position within FIDE, including its member federations, continental associations or any other affiliated international organisations, as well as participating in any FIDE meeting as delegate, proxy-holder or other representative of a FIDE member.

This ban will be effective from the period 21 October 2015 until 20 October 2017.


LOL

Kasparov kao sahovska velicina jeste napravio ogromnu stetu svjetskom sahu, zbog svoje pohlepe i uzasno velikog ega.
Steta, ali nikakvo cudo, nije ni prvi ni posljednji veliki sahista koji se ponasao kao ludak.

Ah, zaboravih:

Citat:
This stand-off lasted until 1993, by which time a new challenger had qualified through the Candidates cycle for Kasparov's next World Championship defense: Nigel Short, a British grandmaster who had defeated Anatoly Karpov in a qualifying match, and then Jan Timman in the finals held in early 1993. After a confusing and compressed bidding process produced lower financial estimates than expected,[25] the world champion and his challenger decided to play outside FIDE's jurisdiction, under another organization created by Kasparov called the Professional Chess Association (PCA). This is where a great fracture occurred in the lineage of the FIDE version of the World Champions tradition.

In an interview in 2007, Kasparov called the break with FIDE the worst mistake of his career, as it hurt the game in the long run.[26]

[ Sava @ 24.02.2016. 20:37 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Savo, umesto da u svakom postu iskazuješ neprijateljstvo/mržnju prema Kasparovu, bolje objasni u čemu je on po tebi toliko pogrešio i šta je sve po tebi loše radio?

Kako je to rasturio međunarodnu šahovsku organizaciju? Šta je postigao uplitanjem u politiku, itd...
Naravno i logično je da neću! Sa jedne strane što ako ga nazovem pravim imenom ti ćeš odmah da potrčiš i obrišeš mi post. Sa druge strane zato što sve ima na internetu da se pročita, a kako nisi klinac verovatno si to sve i propratio u vreme dešavanja.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.02.2016. 22:01 ] @
Naravno i logično bi bilo da se ne duriš non-stop i ne prozivaš stalno bez ikakvog smisla!

Ko će ti obrisati post ako nekoga nazoveš pravim imenom?! O čemu ti uopšte pričaš čoveče??

Reci zašto mrziš dugogodišnjeg prvaka sveta Kasparova sveta i lepo to objasni. Nije bitno da li ja to znam ili ne znam, nisu ovo privatne poruke pa da pričamo ti i ja - nego shvati da ovo čita hiljade ljudi.

Dakle, jasno i glasno reci šta imaš toliko protiv tog čoveka, to si već više puta pomenuo, a to će biti mnogo korisnije nego sve što si do sada rekao i durio se.
[ vladd @ 24.02.2016. 22:13 ] @
Ne vidim nikakav razlog da se spominje Kasparovljevo politicko opredeljenje, greske ili sta god da je radio nevezano sa konkretnim sahovskim partijama.

Niti nas se previse tice efekat na prvenstva sveta u sahu, kao da smo osteceni u sahovskom napredovanju

Posmatram njegove partije, i apsolutno me ne zanima da li je prvi covek Al Kaide.

Kao sto ni nase stare sahiste ne posmatram kao komunjare.

Posmatram iskljucivo desavanja na 8x8 sarenih polja...i stoprocentno sam siguran danakon prvog poteza u partiji, nijedan sahista na svetu ne razmislja o sopstvenim politickim stavovima..tipa, evo sada cu da se borim za kompartiju, ili za promociju kapitalizma...
[ legija @ 25.02.2016. 00:31 ] @
@vladd
Slazem se sa tobom, ali takodje razumijem da neko moze imati stav i o drugim aspektima zivota nekog sahiste.
Mene je jako iznenadio Fiser, slucajno sam natrcao na neki njegov interview gdje je govorio nesto u vezi Jevreja.
Strasno je kakve gluposti je lupao, covjek u ciju sahovsku inteligenciju niko ne sumnja.

Kako neko, ko na sahovskoj tabli tako dobro donosi strateske i takticke odluke, moze tako grijesiti kad donosi odluke vezane za vlastiti i zivot drugih ?
To je svakako validno pitanje, i mozda za neku posebnu temu.
[ vladd @ 25.02.2016. 06:19 ] @
Nemam ja nista protiv tudjih misljenja, svakoga ima, nego je tema o sahovskim PARTIJAMA,a ne o sahistima, niti je poenta u obozavanju sahosta i njihovih velicina.

Uostalom, sah je do jednog trenutka tehnika, a onda prerasta u sukob licnosti, karaktera, spretnosti i kondicije.

Tako da ja ne bih bas Kasparovu pripisivao prosto "politicko opredeljenje", vec kao taktiku da se protivnik dovede u odredjen pogresan licni stav.
A na tom nivou je sah surov kao i biznis ili rat. Svaka nijansa emocija otupljuje borbenost i daje prednost protivniku.

Da je Kasparov postao politicar, vezao bih njegove izjave za politiku, i opredeljenje, ovako je pravio imidz omrazenog, i koji protivnik nasedne na predrasude i stavove, vec je delimicno sebe doveo u inferioran polozaj.

Kasparov glodje sahovsku koru hleba, i jako je znacajan za drmanje kaveza sahovskoj organizaciji, koja je do kraja 20-og veka finansijski zapostavljala sahiste, dok su se u drugim sportovima valjali u milionima.
[ Sava @ 25.02.2016. 08:43 ] @
Naši igrači su takođe igrali predivan šah. Trebalo bi početi od Bore Kostića jer je on bio jedan od prvih pravih ambasadora Jugoslavije i Srbije u svetu i sa pravom su mu Vrščani podigli spomenik u centru grada! Ipak sam se odlučio za mlađu generaciju od njega jer su igrali zaista jak šah.

Velemajstor Draško Velimirović potiče iz šahovske porodice tako da je rano počeo da ga igra. U Jugoslaviji je osvojio gotovo sve što je moglo da se osvoji, bio je i čest gost na međunarodnim turnirima. Meni je bio vrlo simpatičan čovek, pomalo nervoznih manira. Sasvim se iskazao i kao trener.
Stil mu je bio veoma nalik Taljevom, znači stvaranje komplikovanih pozicija sa izrazito napdačkim ciljevima. Ovde ću objaviti njegovu pariju sa Ljubojevićem sa šampionata Jugoslavije 1972.g. Za mene je najlepša njegova partija sa Sofrevskim, ali ova je odigrana na državnom šampionatu protiv jednog od najjačih šahista Juge na vrhuncu snage (Ljubojević je sledeće godine igrao međuzonski turnir u Petropolisu) pa zbog toga ima izuzetnu težinu.

[ vladd @ 25.02.2016. 15:41 ] @
Eto ti sad. Ocito nije problel ni u Bori ni u Gariju nego u Savi.

Kakav crni "ambasador". Covek je igrao sah u sirotim uslovima, zato sto ga voli, dok ambasadori nisu radili nista, osim terevenki i sakupljanja parica i blaga.

BTW,odlicna sicilijanka jugoslovenskog Talja
[ Sava @ 25.02.2016. 16:57 ] @
E bre vladd, valjda si razumeo da se mislilo na propagiranje naše zemlje sa njegove strane u svetu! Čovek je bio pre svega veliki patriota. Zato mi je posebno drago što nije zaboravljen i što postojio i turnir u njegovu čast. Šteta što vršačka opština ne pomogne klub i nastavi divnu praksu memorijalnog turnira.
[ vladd @ 26.02.2016. 07:16 ] @
Razumem savo ja tebe i vise nego dobro. Nego se ne secam da je ta "zemlja" nesto podrzala takve ljude...
Od Tesle do Novaka Djokovica!!!
Tesla nije dobio stipendiju slavne Matice Srpske...to je pametna odluka i propagiranje patriotizma valjda...o Djokovicu imuci porodice da naprave sampiona se vec mnogo vise zna...
O ostalima se mnogo manje zna...

A patrija nasa ulaze milijarde u miskovice, kostice i ostale manje ili vece alamunje...

Zato ih i ne smatram nikakvim "ambasadorima", ma koliko oni sami bili patriote, drzava se ponela dripacki prema njima, i njihovim vrednostima, a sada bi politicari da grickaju kolac slave.
[ Sava @ 26.02.2016. 07:44 ] @
Kada sam pomenuo Ljubojevića i Petropolis odmah sam se asocirao na partiju koju je naš Ljuba nažalost izgubio od sjajnog sovjestskog igrača Davida Bronštajna. Sa jedne strane zato što najviše volim i najbolje poznajem aljehinovu odbranu kojom se Ljuba branio u ovoj partiji, a sa duge zato što je ova partija prava lepotica. Konkretnu podvarijantu je izmislio Mađar Honfi koji je to igrao upravo protiv Ljube koji mu je to izuzetno efektno oborio za tablom i pobedio ga u malom broju poteza (mat u 19-om potezu). Ljuba je u kućnoj analizi našao bolji nastavak od Honfija i primenio ga protiv Bronštajna na međuzonskom turniru u Petropolisu 1973.g. Ne lezi vraže, Bronštajn je Ljubine analize oborio za tablom u jako efektnom stilu načinivši pravu lepoticu. Kako je na jedan potez Bronštajn razmišljao više od sat vremena zapao je u žestok cajtnot pa je Ljuba igrao do kraja, ali Bronštajn je izdržao i pobedio.

Ljuba je praktično sa titule majstorskog kandidata direktno skočio na titulu intermajstora jer FIDE nije ni stigla da mu potvrdi majstorku titulu, a on je već osvojio oba bala za intermajstor! On i Despotović su bili najtalentovaniji majstorski kandidati u Jugi s tim što se Ljuba opredelio za šah, a Moma za prava i advokaturu. Moma je kasnije igrao jako uspešno dopisni šah, a Ljuba se "udao" u Španiji. Dodaću da je Ljuba sjajan čovek. Kada god je dolazio negde sa nekog puta nikada nije zaboravljao Lazu ekonoma kluba Zvezda i donosio mu po neki poklon. Uvek se odazivao pozivu i držao tribine mladim šahistima Zvezde. Zaista, zaista sjajno.

Bronšatajn je takođe vrlo interesantan čovek. Vrlo tih i smiren i lagano nasmejan. Bio je čest gost Beograda. Na jednoj tribini u domu šaha prikazao je baš ovu partiju sa svojim nenametljivim komentarom.

Evo te interesantne partije:

[ Sava @ 29.02.2016. 19:22 ] @
Objaviću još jednu lepu partiju Bobi Fišera zbog nejgovog značaja za istoriji šaha.
Fišer nije moj najomiljeniji šahista, ali je ako ne naj onda sigurno jedan od najznačajnijih šahista u istoriji. Ako ništa drugo od njega na ovamo šahisti mogu da žive od šaha. Do tada su Sovjeti i ceo istočni blok imali državne privilegije, dobijali plate, dače i ostalo. Na Zapadu se manje ulagalo jer šah nije bio tako značajan tamo. Opet, nije ni da se nije ulagalo jer su oni lakše nalazili sponzore. Setimo se recimo Majlsa koji je prvi velemajstor Engleske i kao takav je dobio posebnu nagradu i privilegije države. Može se reći da su šahisti i kod nas imali privilegije slične kao i Sovjeti. Mnogi su imali stalna zaposlenja, a da su u suštini samo igrali šah. Neki su dobijali stanove od SOFK-e itd...

Apropo partije decenije, veka, prošlog veka i slično da kažem kako su to za mene najobičnije gluposti. Lepa partija je lepa za sva vremena, a ne samo za neki trenutak. Umetnost nema vremensko ograničenje. Šahovska lepotica je definitivno umetničko delo kako to kaže i Bora Ivkov:

"Šah može da bude umetnost, ali retko. Da bi se napravila neka lepa šahovska kombinacija, u završnici partije potrebno je da protivnik pogreši. Ako nema lepe kombinacije, nema ni umetnosti"

Ivkov je izjavio (u mojoj slobodnoj interpretaciji) da je Fišer najgenijalniji igrač svih vremena i da bi i danas bio najbolji jer je najdublje razumeo šah od svih igrača u istoriji. I moje je skromno mišljenje da je to najgenijalniji igrač svih vremena. Njemu je klasičan šah postao skučen pa je izmislio prošireni šah sa više polja. Kasnije su igrani i turniri u Fišerovom šahu. Zato bih se zadržao još malo na Fišeru i njegovoj igri.

Evo njegove lepe pobede nad Spaskim u 6. partiji meča za prvaka sveta koja je bila neobično značajna za obojicu:




[ Sava @ 01.03.2016. 16:40 ] @
Postoji jedna lepa partija slabo poznatih igrača sa predivnim problemskim matnim završetkom skakačima , a nalazi se u mnogim knjigama o lepoticama. Nažalost, meni je baš ta knjiga nestala. Po sećanju igrači se otprilike (moguće) zovu Wood - Davis ili slično. Ako nekoga ovo asocira i zna tu partiju molio bih ga da je objavi ovde.
[ vladd @ 01.03.2016. 19:49 ] @
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1151993
[ Sava @ 02.03.2016. 07:32 ] @
Nisam baš najbolje razumeo: jeli ovo tvoj lični izbor posebno lepe partije ili misliš da je to partija o kojoj sam pisao?
Ako je ovo drugo onda nije ni blizu toga. Ova partija je trajala svakako manje od 40 poteza i nastaje problemski mat skakačem posle kombinacije negde u gornjem delu table levo, okvirno u zoni a7-c7 do a5-c5. Nažalost, ovu partiju sam posledni put gledao pre više od 20 godina i ne mogu ništa preciznije da kažem.
[ vladd @ 02.03.2016. 10:49 ] @
To je jedna od izabranih svetskih zavrsnica, koliko sam mogao da nadjem na netu. Za neko krace vreme. Inace mi se ne svidjaju mrcvarece partije, vise sam za agresivni sah i minijature..
[ Bojan Basic @ 02.03.2016. 11:34 ] @
@Sava:

Da nije ova? http://www.365chess.com/view_game.php?g=2600378
[ Sava @ 02.03.2016. 17:26 ] @
Citat:
vladd:
To je jedna od izabranih svetskih zavrsnica, koliko sam mogao da nadjem na netu. Za neko krace vreme. Inace mi se ne svidjaju mrcvarece partije, vise sam za agresivni sah i minijature..

Odlična je završnica, krajnje vešto odigrana! Mat sa dva skača je nemoguć osim ako slabija strana ne pogreši. Ovde je vešto iskorišćen tempo više zbog belog pešaka i partija je zato dobijena.
Ovo me asociralo na partiju Korčnoj-Meking sa mečeva kandidata. Top protiv lovca je remi, ali Korčnoj je guslao svih 50 porteza nastavka dok nije potpisao remi. Kasnije su ga novinari pitali zašto je to radio, a on je odgovorio "da vidim da li "mali" zna to da igra"! "Mali" je to znao i partija se završila remijem.

U školama šaha se obavezno uči koje su slike remi, a koje nisu. Takođe se vežba i mat lovcima, konjem i lovcem, predviđanje završetka ako su pešaci na određenim kolonama itd...
Fišer je recimo protiv Talja u cuger partiji pokazao kako pametno matira topom. To nije školski primer već top je stalno uz kralja. To je duži, ali mnogo sigurniji način jer kod teorijskog matiranja u cugeru se često prave potezi više pa se gubi vreme. Ja sam tako oavezno igrao u cugeru.

@Bojan Basic
Nije to ta partija.

P.S. Nestade tema o šahovskim problemima. Nadam se da neće i ova tema da nestane na tako volšeban način, biće šteta dosadašnjeg truda.
[ Sava @ 04.03.2016. 11:11 ] @
Svi svetski prvaci su bili strahovito jaki šahisti. Jedan od njih je bio i Botvinik, svetski prvak punih 13 godina. Između ostalog digrao je predivnu minijaturu protiv Portiša u Monte Carlu. Koliko da pomenem kako je Lajoš Portiš bio veoma jak velemajstor i godinama se održavao u svetskom vrhu. Za njega je poznato da je šah shvatao izuzetno ozbiljno i da je svaki dan radio po 8 sati na šahu. Pazite, svaki dan bez obzira da li je vikend ili praznik!


[ Sava @ 05.03.2016. 08:09 ] @
Pomenuo sam da su svi svetski prvaci bili izuzetno jaki šahišti. U sledećoj partiji ćemo videti kakao to izgleda kada se sretnu dva svetska prvaka, jedan bivši i jedan budući. Posebnu težinu ovoj partiji daje to što je odigrana u meču kandidata. Ulog je ogroman, ako prođete ostvarujete svoj najveći san kao šahista i postajete izazivač svetskog šampiona. Ovakva prilika vam se najčešće pruža samo jednom u životu. To je najbolje osetio naš Gligorić kojeg je Talj porazio i ovaj se više nikada nije vratio na taj nivo. Da bi ste u tako važnom trenutku igrali kao Talj u ovoj partiji morate biti ludo hrabri, izrazito samouvereni i sigurno pomalo i ludi! Uživajte!

Kuriozitet vezan za Smislova je da je bio neostvareni operski pevač. Poznato je da su iz njegove hotelske sobe večito dopirale operske arije. Savremenici su opisivali i fotografisali njegove nastupe posebno na čuvenim novogodišnjim turnirima u Hestingsu. Sumnjam da je pevao posle ove partije !

Evo te partije iz 1959. godine:



[ luaay @ 06.03.2016. 06:24 ] @
Bobby Fischer je u svom intervjuju posljednji put rekao da je "pravi originalni sah kakvog pamtimo odavno mrtav"
[ Nebojsa Milanovic @ 07.03.2016. 23:48 ] @
Klipovi gde je 13-to godišnji Karlsen remizirao sa Kasparovim su svakako ušli u antologiju šaha, ali na istom tom turniru Karlsen je i pobedio Karpova:




To je rekao bih još veća senzacija.
[ Sava @ 08.03.2016. 08:30 ] @
Brzopotezni šah (napolju kažu "blitz", kod nas je to "cuger") je interesantna oblast šaha jer se partije i turniri završavaju brzo. Partije se igraju na 5 minuta za celu partiju. Verujem da mnogi možda nisu ni čuli za cuger "na zvono". To se igralo tako što sudija u određenom ntervalu zazvoni, a vi morate istog trenutka da odigrate svoj potez. Uopšte šah se ubrzao pa ima mnogo turnira po ubrzanom tempu pa onda tkzv. vikend turnira na 1/2 do jednog sata za partiju itd. Lično sam dosta trenirao pa kada sam shvatio da nemam dovoljno talenta za vrhunske domete opredelio sam se gotovo isključivo za cuger. Nije ni to lako kako izgleda. Igrao sam recimo turnir sa 24 igrača i to je bio veliki napor jer treba održati punu koncentraciju protiv 23 igrača različitih stilova u nekoliko sati. Bilo kako bilo i u ovoj oblasti ima lepih partija. One se ne zapisuju tako da imamo srazmerno malo zapisanih partija. Čuveni cuger turnir je Herceg Novi 1970.g. na kojem su se skupili gotovo svi značajni igrači tog vremena. Sa tog turnira evo jedne partije velikana Fišera i Talja.




[ vladd @ 13.03.2016. 15:27 ] @
Cuger ne priznajem za vrstu saha, mada je neopisivo popularna. Sah je strategija, borba, a jurnjava za vremenom je za trke.

Da se podsetimo sjajnog i surovog sampiona Steinitz-a

[ vladd @ 14.03.2016. 05:56 ] @
Da, u pravu si.
Meni lici da je brzopotezni sah zamisljen kao dodatna sportska disciplina, samo, ali koja odudara od smisla saha, dok su problemi valjda zamisljeni za neuspesnu mozdanu gimnastiku, da bi se prosirili aspekti razmisljanja i tretiranja figura i prostora.
Sto je spor i slab nacin, da ne kazem nepotreban do nivoa da smeta ucenju saha. Iako je vezbica za "pamet", u sahu je mnogo bitnija dobra pozicije, aktivnost figura, sto u startu omogucava raznorazne pobednicke kombinacije.

Kod loseg otvaranja i loseg razvoja i pozicije figura, nema nade da se dobije partija bez teskog previda protivnika...
[ Sava @ 14.03.2016. 17:11 ] @
Još malo ću se zadržati na brzopoteznom šahu pre nego pređem na drugu oblast. Prikazaću jednu veselu cuger partiju koja će biti simpatična svakome onako na prvi pogled.

Brzopotezni šah je važna i ozbiljna oblast šaha. Može biti i samo zabavan, ali i vrlo ozbiljan, a itekako potreban u razvoju svakog šahiste. Ko nije odigrao ni jedan značajan i ozbiljan turnir nema pojma šta se sve događa u cajtnotu i teško će to da razume, shvati i prihvati. Cajtnot je situacija kada je ponekad potrebno odigrati i 20-30 poteza u samo nekoliko minuta! Tada je neophodna fantastična i maksimalna koncentracija, igrač se oseća kao da je u beztežinskom stanju, tada je van vremena i prostora, sam sa sobom, to je maksimalni psihofizički napor, tada su svaki nerv i mišić napeti do pucanja! Teško je to sve i opisati rečima, to jednostavno treba doživeti. Uostalom, samo kada posmatrate igrače u cajtnotiu vidite razne pokrete i mimike kojih igrači nisu ni svesni. Čuveni po čudnim pokretima i zvukovima u cajtnotu su recimo Džindžihašvili, Meking, ali imnogi drugi. U takvim situacijama dolazi do izražaja fotografski brz pregled i shvatanje pozicije i pravljenje dobrog taktičkog plana praktično u momentu. Upravo taj kvalitet je pokazao recimo Bronštajn u onoj svetski poznatoj lepotici protiv Ljubojevića koju sam ranije prikazao. Tada je odigrao 15-ak poteza za samo nekoliko minuta. Te osobine se razvijaju baš igranjem brzopoteznog šaha. Loše je kada početnik startuje sa cugerom, ali već dovoljno izgrađen igrač u cilju svoje nadgradnje treba da igra ovakve partije. Da je cuger izuzetno omiljen govori i to da su gotovo svi posleratni vrhunski igrači uključujući i svetske prvake rado igrali na brzopoteznim turnirima. Postoje i ozbiljna takmičenja uključujući i svetsko prvesnstvo. Kvalitetni igrači prave vrlo kvalitetne cuger partije i to se lako može ustanoviti ako se malo pogledaju takve partije po internetu, a dovoljno je pogledati nekoliko između Fišera i Talja recimo da bi se to shvatilo.

Evo sada najavljene partije pa uživajte.


[ vladd @ 14.03.2016. 20:29 ] @
Najbolja odbrana crnog je Sf5, kada je vec dopustio preopterecenje skakaca na c6.

Otvarao je kraljevu stranu, nije blokirao poziciju belih skakaca, uporno je gurao besmislene pozicije, fijanketiranja pri zatvorenom centru?

Mozda to jasnije pokazuje neformiranog sahistu, ali je upravo to deo besmisla brzopoteznog saha, nisu svi igraci iste snage koncentracije, a povlacenje netipicnih poteza i izbacivanje protivnika iz ustaljenih semaje sitan trik.

Ovaj beli bi izgubio partiju, zvao se makar Aljehin, u 35-40 poteza, sa ovakvom igrom, cak i protiv mene..naravno u normalnom tajmingu...
Crnog ne mogu da komentarisem, klinci igraju bolje ovih dana...

Engleska partija je odlozena okupacija centra, crni mora da lansira daminog pesaka, sta god da uradi drugacije, partija se lose zavrsava po njega.

Ne znam da je neki beli opstao do kraja, u savremenom sahu sa engleskim otvaranjem, kod ravnopravnog protivnika.
Crni krece u reverznu sicilijanku, sa velikom pozicionom prednoscu u sredisnjici..moze da planira nekoliko vrsta napada, po kojoj hoce strani...
Vrlo rizicno otvaranje sa prilikama za greske



[ vladd @ 14.03.2016. 20:43 ] @
Da dodam jos jednu sjajnu partiju, ne glorifikujuci pojedince, vec dela i metode.

Rec je, naravno engleska partija, ali savremeno popularna "jezic", Hedgehog odbrana..

[ Nebojsa Milanovic @ 15.03.2016. 10:02 ] @
Cuger se dosta igra zato što ga je prosto i igrati i praviti turnire u njemu.

Problem kod cugera je što on vrši devijaciju šaha. On svodi šah na prevare a ne na strategiju što pravi šah zaista jeste i trebalo bi da bude.

Slična situacija je i kod problema, problemi su veštački postavljene pozicije koje ne postoje u realnim partijama (a i ako se tako nešto slično javi, što je vrlo retko, besmisleno je zahtevati mat u dva ili tri poteza kada je moguće ga bez ikakvih problema sprovesti u tri ili četiri poteza).

Prema tome, i cuger i problemi pretvaraju šah u prevare (cuger) ili u enigmatiku (problemi), što je za onog ko se time bavi šahovski vrlo loše i vodi direktnoj degradaciji njegovog nivoa igre u realnom šahu.
[ Shadowed @ 15.03.2016. 12:10 ] @
Na sta mislis kad kazes da se cugeri svode na prevare? U kom smislu prevare?
[ legija @ 15.03.2016. 12:22 ] @
Citat:
Shadowed: Na sta mislis kad kazes da se cugeri svode na prevare? U kom smislu prevare?


Mozda se nije najbolje izrazio, ali je donekle u pravu. Blic ili cuger kako ga vi zovete ja svakako drugacija vrsta saha. Igram i jedno i drugo, i u kracim partijama igram neke stvari koje sigurno ne bi prosle u standardnoj ili dopisnoj.

[ vladd @ 15.03.2016. 16:25 ] @
Sitni trikici i namestaljke, takozvani "prljavi sah", naravno dozvoljen ali realno nekorektan i kaznjiv..mislim tokom partije kaznjiv..najcesce se kaznjava porazom, uz izreku da su trikici za decu.

Ali u zurbi nema puno vremena za razradjivanje kombinacijica od 4-5poteza, niti za ozbiljniju analizu pozicije, plus mogucnosti previda..

I sad, ako trikic, cajtnot i mogucnost previda definisu pobednika, u dobrom procentu slucajnog...cemu?

Gde je tu kvalitet saha, analitike, strategije, postavljenih ciljeva..kada se odmlate desetak uhodanih poteza, a onda neka neobicnost poteza ili novotarija, za zbunjivanje?
[ Nebojsa Milanovic @ 15.03.2016. 16:45 ] @
Gledam najviše sa aspekta dece i uopšte učenja šaha i zato sam rekao da je cuger loš, jer je loš za njih. A loš je zato što se igranjem cugera deca najpre ubrzavaju u igri umesto da se usporavaju, što je vrlo loše za njih.

Ali još je gore što se cugerom uče nezdravim varijantama čija je glavna osobina što su nepoznate i izopačene.

Samim tim protivniku treba koja sekunda više da razmišlja, i tu se javlja šansa da mu padne zastavice - čime se u cugeru "pobedi".

Smešna je to i jadna pobeda, jer da istu tu varijantu odigraš u normalnoj partiji, bio bi ne poražen, nego ponižen.
[ Shadowed @ 15.03.2016. 18:44 ] @
OK, kapiram na sta mislite pod "prevara". Slazem se da nije dobro za one koji tek uce da igraju ili se usavrsavaju zbog takmicenja i sl.
Ali ko ume da igra i radi to iz razonode, nema razloga da ne igra onu varijantu koja mu se najvise svidja.
[ vladd @ 15.03.2016. 19:24 ] @
Ma naravno, siroko je polje za zabavu, pored fudbala postoje i mali fudbal, futsal i sta god sa loptom i nogama..

Ali je drugacija sustina i igre i pobede, i naravno neprekidnog usavrsavanja saha. Narocito zbog mladjarije, koji tu brzinu po automatizmu, prakticno zivotnom, shvate za prioritet...

Trke su brze, zivot se ubrzava, jos akose glorifikuje i brzina u sahu, ode sah u ruzne vode..

Vec se dosta, mozda i previse ubrzalo i uslozilo, oko samih turnira, verovatno se nazire i neka ekonomija u brzom sahu, veca produktivnost partija i rezultata, ali to unistava elementarnu lepotu i duboku sustinu saha.

Onda moze ubrzano i na trik da se zavrsi skola, posao...ceo zivot..

A zapravo treba zastati, osmotriti, proceniti, planirati i finalno izvesti akciju...i uzivati u tome...ne samo na sahovskom polju..

Sah je zivotna igra, raspodela resursa i lokacije, ne treba ni u zivotu izmisljati probleme, dovoljni su realni..
[ legija @ 15.03.2016. 23:46 ] @
Blitz 1838
Highest 1932 (Dec 6, 2015)
Avg. Opp. 1673
Best Win 2013
Total Games 15476 (6918 W/ 7873 L/ 685 D)

Ovo je moja statistika sa servera, za blic (3 do 10 minuta po partiji). Za nekih pet godina

Sad, zasto ovo pokazujem? - brze partije imaju svoju draz i svakako je jako zanimljivo igrati. Nije tacno da nema vremena za razmisljanje, posebno ako se igraju 5 ili 10 minuta partije. Moze dosta toga da se nauci, ja sam recimo dosta dobro savladao Bird, posebno From gambit. To inace ne bih da nisam igrao tako veliki broj partija. Za mene, najbolji metod zabave i ucenja saha. Svjestan sam da nikad necu biti "sahista", ne igram u nekom klubu i ne takmicim se. Ovo online mi je dovoljno.

Prije par mjeseci sam poceo igrati dopisni sah vecinom 2 dana po potezu. Nadjem da skoro 50% mojih blic partija koje su bile siguran win ovdje ne prolaze. Vjerovatnoca da se izvuces sa -3 je vrlo mala, mada se desi da ljudi naprave strasan previd nakon dva tri dana razmisljanja.
Dobra strana je sto imas dovoljno vremena za analizu i razmisljanje, nijedan potez ne moras povuci u zurbi. Losa strana je sto se sve odvija uglavnom jako sporo, a ako ste nestrpljivi kao ja to je vec mucenje.

Dakle, moje misljenje, blic/cuger nije za klince i sigurno ce im vise odmoci nego pomoci. Nece nauciti time management, nece nauciti da povuku najjaci potez, i sto je najvaznije postace brzopleti. Najjaci potez nikad nije prvi vidljiv, i bez obzira koliko primamljivo neki potez moze izgledati, obicno ne bude najbolji.

Nama koji smo stariji i ne planiramo sahovsku karijeru je to odlican vid zabave
[ Nebojsa Milanovic @ 16.03.2016. 00:05 ] @
15500 partija ?!

Dobar staž, znači da si pravi zaljubljenik. Na kom sajtu igraš?

Btw, reci nešto o dopisnom šahu, to nisam nikada igrao, ne vidim poentu da se partija igra danima....potez po potez na dan...ne vidim uopšte smisao toga...U čemu je draž i poenta dopisnog šaha, koliki je tu upliv računara, itd.
[ legija @ 16.03.2016. 00:20 ] @
Igram na chess.com.

Dopisni sah ima svojih pluseva, dosta.
Prvo, imas dovoljno vremena da odigras svaki potez kvalitetno (toga se slabo ko pridrzava, ali svejedno). Drugo, mozes istovremeno igrati npr. 200 partija, i za svaku imati dovoljno vremena. Trece, to je prakticno sah najveceg nivoa jer imas mogucnost analize u toku same partije, plus dovoljno vremena.

Ja sam imao do sada desetak igraca koji su koristili neki engine, tokom cijele partije ili dijela. Obicno budu banovani nakon prijave, mada ne uvijek. Uglavnom biram protivnike, postoji tu neki kriterijum sa moje strane - da ima neki staz na serveru, da mu je rating priblizan i za blic i za dopisni. U 90% slucajeva tipovi koji imaju ~1200 blic a 1800 dopisni su prevaranti, i sa njima ne igram.
Za sada nemam neki dobar score, ali to je prvenstveno zbog toga sto igram tupave poteze tokom ispijanja jutarnje kafe. :D Mada, moram reci da je bilo i jako zanimljivih i teskih partija.
[ Nebojsa Milanovic @ 16.03.2016. 00:48 ] @
Kako se prepoznaje da li igrač koristi kompjuter u toku partije?
[ legija @ 16.03.2016. 10:54 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Kako se prepoznaje da li igrač koristi kompjuter u toku partije?

To u principu nije previse tesko ako postoji dovoljan broj partija za analizu.
Postoji nekoliko parametara koji se prate - "Average centipawn loss" ili ti evaluacija pozicije nakon svakog poteza. Engine nece nikad odigrati potez koji slabi poziciju, dok covjek hoce. Provjeravaju se svi potezi i postotak top1/top2 poteza u odnosu na engine.

Uglavnom, sa strane igraca, to je pitanje osjecaja. Jednostavno osjetis kad neko koristi engine, jer nakon ~20 poteza vidis da si u potpuno ocajnoj poziciji, iako imas isti materijal.

Ja sam jednom igrao 10 minuta blic, i cova me nalupa 18:3. Tada jos nisam ni pomisljao da mi neko koristio program, jer nisam vidio racionalan razlog za tako nesto. Samo sam mislio da tip igra odlicno i bio zadovoljan da sam izvukao te tri pobjede. Kasnije vidim da mu je nalog blokiran, bio je dogurao do 2400, masakrirao par GM-ova. :D

[ Nebojsa Milanovic @ 16.03.2016. 11:10 ] @
Meni je naravno jasan taj princip koji si rekao:), ali pitam kako sajt prepoznaje da neko to radi i po kakvoj proceduri se banuju takvi?

Prevaranti koji koriste komp u toku igre su smrt za sve vrste online šaha. Treba ih suzbijati na sve načine, ali to nije lak posao. Ako sajtovi uspevaju u tome, to je odlična stvar.
[ legija @ 16.03.2016. 13:05 ] @
Na ovom sajtu (koji je u stvari ozbiljna firma) postupaju po prijavi korisnika. Ukoliko neko nekog igraca prijavi, njegove partije idu na analizu na njihovom clusteru, i u 90% slucajeva se lako utvrdi sta je po srijedi. Sajt ima 14.000.000 registracija, mozda i vise. Nisu svi aktivni, ali je svejedno impresivan broj.

Na lichess.org se sve desava automatski, cim igrac prijedje 2000 prag.

Svakako da nije moguce uhvatiti svakog prevaranta, jer ih dobar broj vara u jednoj od 5 partija i to u krucijalnim pozicijama. To je neizbjezno i tu ne moze puno da se uradi, shodno tome ne treba ni ocekivati 100% fair game.
[ Nebojsa Milanovic @ 16.03.2016. 13:47 ] @
Ok, ako si igrao na više sajtova hajde napiši recimo top 5 ili top 3 sajtova za igranje online koji ti se najviše sviđaju, i zašto.

Meni lično se daleko najviše sviđa chess.com, ali vidim da ljudi igraju i na drugim sajtovima, u čemu oni mogu biti bolji od chess.com?
[ legija @ 16.03.2016. 16:22 ] @
Igram na chess.com i ponekad lichess.org. Lichess je bez reklama i sve je apsolutno free, kompletan projekat je open source. Uprkos tome ima dosta manje igraca i kvalitet igraca je slabiji nego na chess.com.
Meni vise odgovara interface na chess.com ali to je stvar ukusa.
[ Sava @ 16.03.2016. 17:08 ] @
Citat:
legija:
Dopisni sah ima svojih pluseva, dosta.
Prvo, imas dovoljno vremena da odigras svaki potez kvalitetno (toga se slabo ko pridrzava, ali svejedno). Drugo, mozes istovremeno igrati npr. 200 partija, i za svaku imati dovoljno vremena. Trece, to je prakticno sah najveceg nivoa jer imas mogucnost analize u toku same partije, plus dovoljno vremena.

Dopisni šah je jedna od najozbiljnijih oblasti šaha. Mnogi jaki svetski šahisti su igrali dopisni šah. U teorijskim knjigama često ćete naići na varijantu iz dopisnog šaha. Sve u svemu može se reći da je to teorijski vrlo jaka igra.
Za moj temperament ovo je nezanimljiva oblast jer mi je prespora i nikada je nisam igrao. Ranije sam pomenuo da su dvojica Zvezdaša Ljubojević i Despotović bili najtalentovaniji majstorski kandidati Juge, a Moma se kasnije posvetio advokaturi i igrao samo dopisni šah u u njemu ostvario svoj šahovski deo ličnosti, a za Ljubu znamo kako je nastavio. Nemam pojma kako se danas igra dopisni šah, verovatno preko interneta, ali decenijama unazad se igralo tako što su se slale dopisnice sa potezima redovnom poštom (to su oni žućkasti kartončići ko se seća). Ako potez ne stigne u nekom roku gubila se partija.
[ legija @ 16.03.2016. 19:12 ] @
https://www.chess.com/daily/game/130619698

Ovo je jedna od dopisnih partija koje trenutno igram. Da se primjetiti kako stvari krecu lose po crnog nakon 20. poteza, iz +1 u remi i onda u siguran gubitak.
A ovo je chess960 ili "Fischer chess" varijanta koju sam poceo igrati, jedna partija protiv solidnog protivnika koji je imao FIDE rating 2000+:

https://www.chess.com/daily/game/130996662

Kako se desi katastrofalna greska u zavrsnici, posle 47. poteza. Partija koja je trebala biti remi:) Moj b pjesak je odigrao ulogu slobodnjaka uprkos tome sto je protivnik imao i topa i lovca. Uzimanje lovcom bi bilo kaznjeno matom, uzimanje topom gubitkom lovca. On se odlucio za jos gori pristup pa je izgubio topa i mogucnost da brani promociju.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.03.2016. 00:55 ] @
Ovde ne znamo ni ko si ti...a i dopisni šah nije pravi šah, jer su u njemu omogućene razne vrste ispomoći pri igri, što po meni obesmišljava svaku priču.

Nego, pošto imaš preko 1800 rtg na chess.com, to je negde u rangu slabijeg majstorskog kandidata, pokaži nam neku svoju partiju, ili još bolje nekoliko njih, a možeš i napisati kratku propratnu analizu, to će biti interesantno da pogledamo, neka su na tempu od recimo 5 ili 10 minuta.

Odaberi neke lepe varijante koje si odigrao, ili koje su tebi odigrali a ti se uspešno odbranio (ili neuspešno, pa da pomažemo), to će biti vrlo zanimljivo :)
[ Sava @ 17.03.2016. 07:35 ] @
Citat:
legija:
... jedna partija protiv solidnog protivnika koji je imao FIDE rating 2000+:

Nisam u toku poslednjih godina pa ne znam kako se sada formira FIDE rating lista. Vidim da postoje i jako niski rejtinzi pa neka A, B lista itd. Meni je to smešno i verovatno napravljeno da bi se šah popularisao. Drugim rečima danas gotovo svako može da ima rating. Ranije je minimum bio 1.800 poena.
Zna se šta znači rejting. On se stiče na živim-realnim-stvarnim turnirima gde dvojica partnera sede za istom tablom. Turniri imaju kategorije koje zavise od titule i rejtinga učesnika. Što je turnir više kategorije manje poena je potrebno za bal. Na svakom takvom turniru matematički je određena kvota pa je primera radi potrebno 51/2 poena za bal intermajstora. Da bi se stekla titula potrebno je osvojiti dva bala. Organizator prvo podnosi prijavu FIDE za neki turnir koji ovi prihvate ako ispunjava uslove i naravno nakon uplate kvote. Nakon završetka turnira organizator dostavlja sve liste i zapisnike kao i kopije zapisanih partija. Tek nakon provere FIDE potvrđuje ispravnost turnira i osvojene balove i titule.
Citat:
Nebojsa Milanovic:...a i dopisni šah nije pravi šah, jer su u njemu omogućene razne vrste ispomoći pri igri, što po meni obesmišljava svaku priču.

U dopisnom šahu su (NARAVNO!) dozvoljene i poželjne sve vrste ispomoći uključujući knjige i drugo. Cilj je da se odigra najbolji mogući potez. Zato su te partije visokog kvaliteta.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.03.2016. 09:28 ] @
Citat:
Sava:Nisam u toku poslednjih godina pa ne znam kako se sada formira FIDE rating lista. Vidim da postoje i jako niski rejtinzi pa neka A, B lista itd. Meni je to smešno i verovatno napravljeno da bi se šah popularisao.

Da nisi u toku vidi se iz svake tvoje reči, ali onda nemoj sa takvom sigurnošću da govoriš pošto je očigledno da o šahovskim prilikama malo znaš.

To što postoje niski rejtinzi nemoj da te zavara. Bitnije od samog rejtinga je činjenica GDE i KAKO je taj rejting dobijen. Ako je stečen na Svetskom prvenstvu, igrač sa ELO 1400 je jači od nekog našeg "igrača" sa ELO 2000 koji je tu svoji cifru dobio u našim beton-ligama i sličnim turnirima, ili kupujući rejting u kafani za pivo.

Naravno, postoje i oni koji su i svoj niski rejting dobili na takav način. Po pitanju njih bi se složio sa tobom, ali to ne znaš dok ne utvrdiš precizno odakle rejting potiče.

Citat:
Sava: U dopisnom šahu su (NARAVNO!) dozvoljene i poželjne sve vrste ispomoći uključujući knjige i drugo. Cilj je da se odigra najbolji mogući potez. Zato su te partije visokog kvaliteta.

Upravo si ovim objasnio zašto je dopisni šah totalna besmislica. Ne treba ovome ništa dodati.

Nego reci Savo, jesi li ti sposoban da odigraš partiju šaha BEZ IKAKVE pomoći? Jedino to je viteški dvoboj i jedino to ima smisla.

Ako dozvoliš i podrazumevaš ispomoć i literaturu tokom partije, to gubi svaki smisao.

Evo imaš javni poziv od mene da odigramo partiju, ti se ispomaži svim i svačim čime god hoćeš, celom bibliotekom ako želiš, meni će biti dovoljan samo mali telefon u džepu i dobiću te lako u 100 od 100 partija.
[ Sava @ 17.03.2016. 09:56 ] @
Da sam odsutan iz šaha sada već duže vreme nisam krio i pisao sam o tome u svojim ranijim tekstovima.
Međutim, ja sam bio aktivan u vreme najjačeg šaha u Jugi. Bio sam omladinac Zvezde, kasnije igrao u Obiliću (Srpska i II liga koje su bile bar četiri puta bile jače nego današnja u Srbiji), na kraju u (tada) novoformiranom lokalnom klubu Pobeda koji je nastao u okviru sportskog društva. To znači da imam popriličnog šahovskog iskustava i gomilu odigranih turnirskih partija iza sebe.

Napisao sam kako se stiču titule. Oduvek je postojalo prodavanje poena. Ne bih pominjao imena, ali poznato je da su neki inostrani (istočni blok), ali i domaći igrači učestvovali na nekim turnirima samo da povećaju nivo turnira, a bodove prodavali. No ipak ih je bilo srazmerno jako malo.
Korčnoj se vrlo opravdano zalagao za dodeljivanje titule "super velemajstor" jer nije isto bilo biti Korčnoj i tamo neki velemajstor sa daleko nižim rejtingom.

Što se tiče javnog poziva za odigravanje partije iako imam izuzetno loše mišljenje o tebi i nemam ni minimum želje da te upoznam prihvatam ga, ali jedino neposredno za tablom i satom i u pare. Džabe ne igram sa tobom!
[ legija @ 17.03.2016. 10:07 ] @
Napisah jedan poduzi post i dobih "error".
Nema veze.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.03.2016. 10:13 ] @
To je zato što si previše čekao da pošalješ post. Browser ti pamti šta si napisao pa možeš odatle da ga ponoviš.

Hajde da konkretizujemo stvari, legija i dalje imaš poziv za ovo:

Citat:
Nebojsa Milanovic
Nego, pošto imaš preko 1800 rtg na chess.com, to je negde u rangu slabijeg majstorskog kandidata, pokaži nam neku svoju partiju, ili još bolje nekoliko njih, a možeš i napisati kratku propratnu analizu, to će biti interesantno da pogledamo, neka su na tempu od recimo 5 ili 10 minuta.

Odaberi neke lepe varijante koje si odigrao, ili koje su tebi odigrali a ti se uspešno odbranio (ili neuspešno, pa da pomažemo), to će biti vrlo zanimljivo :)
[ legija @ 17.03.2016. 11:01 ] @
Uff, nakon 15K partija ? :D
Nekoliko minijatura:

https://www.chess.com/live/game/1385930487

https://www.chess.com/live/game/1389740050

https://www.chess.com/live/game/1390685871

https://www.chess.com/live/game/1391113886

https://www.chess.com/live/game/1392319241

https://www.chess.com/live/game/1392399626

I svakako ova, mat u 11 poteza za 4 sekunde, iz 1 minut partije.

[ vladd @ 17.03.2016. 15:33 ] @
Ovo nisu minijature nego dranje pacera. I to samoukih.

Po meni, jako je tesko igrati ozbiljan sah, sa protivnikom koji u prvih 5 poteza napravi 6 gresaka:)
-krene u besmisleni gambit zrtvujuci e pesaka, bez mogucnosti da ostvari pozicionu prednost, odnosno, zanemari otvorenost koju je dobio
-otvara ivicnog pesaka
-pinuje figuru beslislenim relativnim pinom, a onda je ostavi, bez dodatnog napada za uzimanje doticne.
-izbacuje lovca pre skakaca
-drzi neuvezane srednje figure
-slabi poziciju krila rokade...
[ legija @ 17.03.2016. 15:42 ] @
From gambit je sasvim solidno otvaranje, i daje jednake sanse crnom.
Kao i svaki gambit - mora se igrati precizno. Treba imati u vidu da su ovo partije od 5 minuta, a ja uvijek igram 1.f4 - otvaranje koje uopste nije popularno i vrlo rijetko se igra. Naravno, stavio sam partije koje sam dobio, bilo je tu i teskih poraza

Ovo je bila dosta zanimljiva partija, nakon 17.O-O. Treba pazljivo analizirati poziciju posle svakog poteza Zrtva topa je bila previse primamljiva.

https://www.chess.com/daily/game/125613508

Apropo From gambita, evo tipicne linije koju bijeli inace gubi, ali "radi" na partijama od dva minuta:

https://www.chess.com/live/game/1474672654

Inace, u normalnim partijama zrtva skakaca na h3 gubi i umjesto 5.d4 se igra 5.g3.
[ Sava @ 17.03.2016. 16:42 ] @
Ajde da razbijemo monotoniju opet nečim lepim, a šah je u pitanju!

Imao sam želju da napišem nekoliko rečenica o ženskom šahu u Srbiji i šire, ali nisam uspeo na brzinu da pronađem neke posebno lepe partije kao podlogu. Žene umeju da zaigraju jako lep šah, ali je on generalno nižeg kvaliteta od muškog. Lično mi je posebno interesantna Milunka Lazarević, doajen ženskog šaha kod nas. Ona je gajila otvoren, napadački i žrtveni stil kada god je bilo moguće. Zbog toga je često i stradala. Ima jedna njena predivna partija, ali nažalost ne mogu da je nađem. Međutim, čitava generacija žena do sestara Marić je bila slično kao i muška jedna od najznačajnijih u svetu. Sa sestrama Marić se otprilike i završava taj period vrlo uspešnih šahistkinja Srbije. Ovo nije nipodištavanje novije generacije jer i tu ima sjajnih šahistkinja, ali jednostavno rezultati im nisu ni blizu starije generacije. Ako ništa drugo današnje žene šahistkinje su bar mnogo lepše od prethodnih .

Zbog toga ću preneti deo teksta i izbor najlepših šahistkinja sveta sa idesh.net sajta.
Lično ni jednu od ovih nisam imao prilike da vidim uživo.

Alexandra Kosteniuk



Ruska velemajstorica razvalila je svjetsko prvenstvo za žene 2008. u Nalčiku u Rusiji. Kao sedamnaestogodišnjakinja je nastupila u finalu svjetskog prvenstva 2001. ali je doživjela poraz. Bio je tu još nekoliko planetarnih šahovskih trofeja i međuvremenu se Alexandra pretvorila u seks bombu koja mete konkurenciju u minjaku. Uz šah ima i podcast pod nazivom Chess is Cool http://www.kosteniuk.com/podcast/ u kojem obavještava slušateljstvo o događajima vezanima za profesiju.

Sanja Dedijer



Cura iz BiH koja će vam počistiti figurice u tili čas, bez beda je najljepše lice šaha ovog komada Europe. Ima 24 godine, nastupa po najvećim natjecanjima, a mentalnim sportom joj se bavi i sestra Mira. Sanjica je, za svaku pohvalu, totalno skoncentrirana na svoje umijeće, pa ne postoji previše informacija osim one da je na prvenstvu u Torinu 2006. neslužbeno proglašena za drugu najljepšu natjecateljicu. Ali nećemo sada o šahovskim detaljima… Znamo napamet koja bi polja zaigrali.

Mariam Mensur

Djevojče iz Ujedinjenih Arapskih Emirata ima apsolutno sve preduvjete za izletanje van s topovima u očajničkoj želji da budu što prije pojedeni u brutalnom šah matu. Ne znamo puno o Mariam osim da ima mozak genijalke i oči koje će vam pokoriti nešto manje intelektualne organe.


Završen citat

Arianne Caoili


Počela je sa šest godina i danas sa svoje 23 neupitno je najveće ime australskog šaha. A da se oko nje lome ploče, karijere i kosti, uči nas istinita priča kako su se zbog nje britanski velemajstor Danny Gormally i armenski velemajstor Levon Aronian pošorali u noćnom klubu u Torinu za vrijeme svjetskog prvenstva 2006. Caoli je navodno u vezi sa potonjim. Cura je također nastupala u australskom ‘Plesu sa zvijezdama’. Tko bi rekao da se oko tako kontemplativne igre može složiti tako vesela karijera.


edit: izbačena prevelika slika

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 18.03.2016. u 00:39 GMT+1]
[ vladd @ 17.03.2016. 17:25 ] @
Citat:
legija:
From gambit je sasvim solidno otvaranje, i daje jednake sanse crnom.
Kao i svaki gambit - mora se igrati precizno. Treba imati u vidu da su ovo partije od 5 minuta, a ja uvijek igram 1.f4 - otvaranje koje uopste nije popularno i vrlo rijetko se igra. Naravno, stavio sam partije koje sam dobio, bilo je tu i teskih poraza

Ovo je bila dosta zanimljiva partija, nakon 17.O-O. Treba pazljivo analizirati poziciju posle svakog poteza Zrtva topa je bila previse primamljiva.

https://www.chess.com/daily/game/125613508

Apropo From gambita, evo tipicne linije koju bijeli inace gubi, ali "radi" na partijama od dva minuta:

https://www.chess.com/live/game/1474672654

Inace, u normalnim partijama zrtva skakaca na h3 gubi i umjesto 5.d4 se igra 5.g3.


Upravo si izrekao par sustinskih stvari.

Ono sto ne prolazi u sahu sa dovoljno vremena, odlicno izgleda u brzinskim igrama.

Ono sto mene odmah odbije, mada su pobede lepe same posebi, je ponasanje crnog u takvim situacijama. Pravi rokadu na oslabljenom krilu???, bavi se sitnim kalkulacijama i racunanjem(pogresnim) vrednosti figura, i naseda na alavosti i ne procenjuje situaciju.

Menjati dva lovca za topa i pesaka, ili tri pesaka(nebitno, jos gore, otvarati linije) je pocetnicka besmislena racunica(5+1=3+3) posto dva lovca sa svojom pozicijom mogu da vrede kao dama, a kao najgore, smanjuje se broj dalekometnih figura za odbranu i napad.

Suste takticke greske. U predzavrsnici, sa odredjenim brojem i rasporedom pesaka, sam lovac je jaci i od topa.

I o tim detaljima(a ima ih dvadesetak) se vodi racuna tokom cele partije. Brzina samo odbacuje naizgled nevazne takticke zamisli, i oslanja se na kratke kombinacije grickanja materijala...sto uvek kosta..

P.S.
Savo, matori djavole, vezbas kibicovanje nasiroko..
[ vladd @ 17.03.2016. 17:33 ] @
Evo jedne kratke, ali zanimljive partije, kada se zanemare vaznosti razvoja, otvaranja, i forsira taktika klopanja pesaka.

I kako se strpljivo gradi i pojacava predispozicija za napad.

[ legija @ 17.03.2016. 21:05 ] @
Citat:
vladd:

Upravo si izrekao par sustinskih stvari.:)

Ono sto ne prolazi u sahu sa dovoljno vremena, odlicno izgleda u brzinskim igrama.

Ono sto mene odmah odbije, mada su pobede lepe same posebi, je ponasanje crnog u takvim situacijama. Pravi rokadu na oslabljenom krilu???, bavi se sitnim kalkulacijama i racunanjem(pogresnim) vrednosti figura, i naseda na alavosti i ne procenjuje situaciju.

Menjati dva lovca za topa i pesaka, ili tri pesaka(nebitno, jos gore, otvarati linije) je pocetnicka besmislena racunica(5+1=3+3) posto dva lovca sa svojom pozicijom mogu da vrede kao dama, a kao najgore, smanjuje se broj dalekometnih figura za odbranu i napad.

Suste takticke greske. U predzavrsnici, sa odredjenim brojem i rasporedom pesaka, sam lovac je jaci i od topa.

I o tim detaljima(a ima ih dvadesetak) se vodi racuna tokom cele partije. Brzina samo odbacuje naizgled nevazne takticke zamisli, i oslanja se na kratke kombinacije grickanja materijala...sto uvek kosta..:)

P.S.
Savo, matori djavole, vezbas kibicovanje nasiroko..:)


From gambit je jedini nacin, u Bird otvaranju, crnom da rano preuzme inicijativu. Ukoliko precizno igra bijeli se mora braniti sve do sredisnjice, kad gubitak tempa vec nema strasne posljedice. Nije dokazano da From gambit sigurno gubi ukoliko crni vuce najbolje poteze.

Sa druge strane, to je pitanje temperamenta igraca. Neko ko je po prirodi strpljiv, uvijek ce ici na poziciono cvrsto otvaranje a neko ko je nestrpljiv, kao ja na primjer - vise voli otvorenu igru i rizicne linije.

Prvenstveno zbog toga igram Bird i Dutch jer u oba slucaja imam priliku jako rano napasti protivnickog kralja. Nikad ne pocinjem partiju sa namjerom da se branim odnosno remiziram. To je svakako pogresan pristup, jako cesto mi se desi da zbog izbjegavanja remija na kraju izgubim.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.03.2016. 23:41 ] @
Legija, moram priznati da si me malo razočarao igrom :)

Pretpostavljam da si samouk kada si odabrao da igraš to iščašeno otvaranje...ako nekome nije jasno zašto je cuger donekle prevara po ovome može da vidi, mada ima i drastičnijih slučajeva.

Ovo može da prođe samo u cugeru sa nekim ko ne zna, ali u ozbiljnijoj partiji u tom otvaranju svako dete od 8-9 godiana sa državnog prvenstva bi te tuklo.

Prosto, crni se tu samo ravnomerno razvija i biće bolji jer je f4 naprosto loš potez.
[ legija @ 17.03.2016. 23:58 ] @
1.f4 nije "los potez", ali jeste losiji od 1.e4 ili 1.d4. Ja imam svoje razloge zbog kojih ga igram.

Na chess.com serveru mi je podesen rating range na -20 i +250. To mi daje mogucnost igranja sa igracima koji su vecinom uslovno bolji od mene, sto opet ima svoje razloge.
Uglavnom, od kad sam poceo igrati 1.f4 imam 49% pobjeda, u odnosu na 45% sa 1.e4. (Ne mogu sad pronaci tacne cifre, ovo je priblizno za blic)
U svakom slucaju se dosta komotno osjecam i iako se starta sa - ~0.20 ne postoji linija za crnog koja garantuje pobjedu. Igrati 1.f3 - e to je vec iscaseno.

Da dodam, mozda ti se ucinilo da je "iscaseno" igrati lovca na d3 jos dok je d pjesak na drugom redu, ali to uopste nije inferioran potez, niti se gubi tempo. Cak i u standardnoj partiji, Bd3 nije nista losije od Bb5+.

Statistika u dopisnom sahu:

White 148 (57.1%) 79 (30.5%) 32 (12.4%)
Black 136 (54.8%) 82 (33.1%) 30 (12.1%)

Ovo ce se, naravno, promijeniti kad dostignem neki maksimum i pocnem igrati vecinu partija sa igracima veceg rejtinga.

Nasao tacnu statistiku.

[Ovu poruku je menjao legija dana 18.03.2016. u 01:17 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 18.03.2016. 00:03 ] @
Ceo tvoj rezon je meni jasan :), a svodi se na cuger i element iznenađenja kod nepripremljenih protivnika.

Probaj recimo mesec dana sve to isto da igraš samo na tempu 15/10 recimo (da ne pominjem duže...), procenat će ti biti dosta manji. Sve je to sasvim jasno, cuger je cuger i za onog ko to voli 1.f4 je sasvim ok potez :)

O 1.f3 ne treba ni pričati, mislim da on nosi epitet najgoreg poteza u šahu.


p.s. Za Shadoweda i ostale koji ne razumeju razliku između cugera i realnog šaha, pojasni im ovo:
Citat:
legija: 1.f4 nije "los potez", ali jeste losiji od 1.e4 ili 1.d4. Ja imam svoje razloge zbog kojih ga igram.





[ legija @ 18.03.2016. 00:34 ] @
Ja uvijek igram 1.f4, bez obzira na vremenske kontrole. Razlika je u ostatku partije, kad se igra na krace kontrole vuku se rizicniji potezi i razvijaju se figure drugacijim poretkom. Jako cesto zavrsim partiju a da nisam takao a topa i b skakaca.

Sad jos malo da pojasnim ovo sa 1.f4. U partiji koja se ozbiljnije igra, najslabija karika nije f4 polje, nego c3 i e3. U ovom otvaranju crni ima samo vece sanse za remi u odnosu na druga otvaranja.
A ja cu vjerovatno u neko dogledno vrijeme poceti igrati Damin Gambit ili se vratiti na 1.e4.
[ Nebojsa Milanovic @ 18.03.2016. 00:49 ] @
Citat:
legija:
A ja cu vjerovatno u neko dogledno vrijeme poceti igrati Damin Gambit ili se vratiti na 1.e4.

Naravno, a najbolje je znati oba.

Qualitychess je jedan od najvećih i po meni svakako najkvalitetniji izdavač šahovskih knjiga na svetu.

Znaš li šta piše na prvoj strani svake njihove knjige? Tired of Bad Positions? Try the Main Lines!

Tako da, vrati se ti što pre na e4 ili d4
[ legija @ 18.03.2016. 00:55 ] @
Naravno, cim se umorim sa 1.f4. Za sada ne
[ vladd @ 18.03.2016. 06:35 ] @
Kod pticjeg otvaranja postoji pogresna skola podele da beli osvaja crna polja centra, a crn ibela, a onda beli razmeni belog lovca, na sta crni "mora" da pristane.

Sto je propagirana glupost. Crni ne treba da "odgovara" na Birdovo otvaranje, vec da razvija svoje figure i da blokira izbacene figure belog. Ne treba da lansira pesake sa daminog krila, vec da radi veliku rokadu i da napada belog po"razvojnom" krilu.
Ili da odabere agresivnu opciju

Birdovo otvaranje je principski malo zastarelo, vise je neobicno i zbunjujuce, za one igrace crnim figurama koji smatraju da moraju da "odgovaraju" na poteze belog, inace je samoubilacko.
U startu izjednacava crnog, gubi se prednost belih figura, crnom se poklanja tempo, dok beli slabi svoje kraljevo krilo.

Fianketiranje belog lovca je vec velika prednost za crnog, a blokada polja za belog eksponiranog skakaca je dobitak tempa.
Svaka vezija privremenog prepustanja centra i razvoja figura je dobitna za crnog. A zatim moze da dize tenziju na centru.
[ Sava @ 18.03.2016. 08:00 ] @
Jedna od zanimljivih i atraktivnih oblasti šaha je tkzv. "igra na slepo". To je situacija kada jedan ili oba igrača igraju bez gledanja u tablu, znači samo zamišljajući tablu i poziciju u svojoj mašti. Kada sam bio početnik dr. Pera Trifunović (doktor prava, velemajstor, član reprezentacije Jugoslavije, jako uspešan šahovski publicista...) dolazio nam je u školu i jednom prilikom rekao kako treba da naučimo tablu napamet. Pokušao sam i nešto mi nije išlo pa sam batalio. Krenuo sam da igram i samo sam u jednom trenutku shvatio da imam sliku table u glavi tako da sam ubrzo nepogrešivo znao da ako je na primer skakač na c5 kako je to crno polje i da može da skoči recimo na e6 koje je belo ili a4 takođe belo polje. Praktično od tog momenta sam mogao da igram šah na slepo. Onima koji to nisu probali to možda izgleda teško, ali nije. Posebno kada savladate osnove teorije otvaranja tada imate slike pozicija u glavi i lako je igrati u zavisnosti od otvaranja i do 20-30 poteza bez ikakvog napora. Svi iole bolji šahisti dobro igraju na slepo. Više puta sam bio prisutan kada je Ljubojević analizirao u društvu neku poziciju napamet. Za vreme meča kandidata između Korčnoja i Spaskog u Beogradu ovaj drugi je malo sedeo za stolom zbog loših odnosa sa protivnikom. Uglavnom je sedeo u svom boksu i analizirao napamet i samo prilazio stolu i tabli na kratko da proveri zamišljeno i odigra potez. Za Karpova se pisalo kako je "sanjao spasonosni potez" u partiji sa Kasparovom za koju se mislilo da gubi. Nije on sanjao taj potez već analizirao u svojoj glavi. Simultanke majstori ponekad igraju na slepo kada ih mrzi da šetaju. Poznat je jedan intermajstor koji je voleo da popije, napravi nekoliko krugova na simultanci pa sedne i nastavi napamet.

Bavim se hobijem u kojem ima i slepih. Uvek sam smatrao da su nešto posebno jer su im neka čula posebno razvijena. Tako sam smatrao i da su u prednosti u igri na slepo. Doduše, kada igraju turnirske partije oni imaju posebne garniture pa ne igraju baš napamet, ali svejedno oni moraju da imaju pojačanu sposobnost stvaranja slika u glavi. Jedan slepi šahista mi je rekao da to nije nikakva prednost za njih, ali ja se ipak ponosim što sam ga pobedio 4:2 u takvoj igri. Doduše nije spadao u najjače slepe šahiste.

@legija
Trenutno nemam ni vremena ni volje ni da pogledam partije koje si postavio, a kamoli da rešavam studije. Nadam se da ću uskoro biti bolji u tome.










[ Shadowed @ 18.03.2016. 09:44 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: p.s. Za Shadoweda i ostale koji ne razumeju razliku između cugera i realnog šaha, pojasni im ovo:

Hoces i ovu temu da upropastis prozivanjem?
[ Shadowed @ 18.03.2016. 10:53 ] @
Nope. Opet ti se prividja.
[ Shadowed @ 18.03.2016. 11:17 ] @
Mislim da je stvar ocigledna :)
Pitao sam sta ti podrazumevas pod prevarom u svom postu. Nisam pitao ni za kakve razlike.
Lepo ja kazem. Ne moze da prodje 6 meseci da ti ne krenes u neku svadju.
[ Sava @ 18.03.2016. 11:18 ] @
Citat:
Shadowed:
OK, kapiram na sta mislite pod "prevara". Slazem se da nije dobro za one koji tek uce da igraju ili se usavrsavaju zbog takmicenja i sl.
Ali ko ume da igra i radi to iz razonode, nema razloga da ne igra onu varijantu koja mu se najvise svidja.

Naravno, razumljivo. Ranije sam već objasnio koja je i kakva korist od cugera.
Jedina razlika između normalne turnirske i cuger partije je u vremenskom trajanju partije. Ozbiljne turnirske partije se igraju 2,5 sata po igraču za 40 poteza do prekida ili skromnija varijanta 2 sata za 50 poteza. Postoje i drugi režimi koje propisuje organizator turnira. Postoji ubrzani šah gde se igra recimo 1 sat za celu partiju ili tkzv. vikend gde se igra 1/2 sata za partiju. Cuger se po pravilu igra na 5 minuta po igraču za celu partiju. Logično je da je kvalitet partije u cugeru niži nego u turnirskom šahu. No kada ga igraju ozbiljni igrači kvalitet i takvih partija je zaista visok. Pokazao sam partiju Talja i Fišera, a ima toga još dosta na netu. To su cugeri koji su itekako pretrpeli i dublju analizu.Opet najkvalitetniji šah se igra u dopisnom šahu kada ga igraju veoma ozbiljni igrači. To sam već ranije objasnio.

Sve u svemu u cugeru nema nikakve "prevare" kako je to nevešto rečeno. Tačno je da u cugeru možeš da dobiješ partiju i sa damom manje ako protivniku padne zastavica, ali isto tako i turnirske partije se gube zbog pada zastavice! Ovde se više mislilo na "vaćaroške" varijante otvaranja u cugeru, ali to se odnosi jedino na partije neravnopravnih protivnika. Kod ravnopravnih toga nema. Više se lovi na psihologiju. Sagledaš u par partija kako protivik igra i vidiš koje su mu slabe tačke pa pucaš na to. Primera radi ja sam sa jednim ženskim majstorom kao beli često igrao škotski gambit koji je slabiji za belog i retko se sreće u turnirskoj praksi. Ona se toliko gubila u tom otvaranju da se ne sećam da sam neku izgubio pa sam to otvaranje za nju nazvao "smrt otvaranje". Ona jednostavno u nekom strahu zbog nepoznavanja varijante nikako nije nalazila dobru odbranu! E to jeste bilo vaćaroški jer sam znao tu njenu slabu tačku! Međutim i velemajstor Stefan Đurić je izgubio partiju u tom otvaranju kao crni u turnirskom šahu. Kada je pokazivao partiju rezonovao je "vidi šta mi je igrao"! Očigledno je toliko podcenio protivnika i njegovo gotovo polukorektno otvaranje da je odgovorio nonšalantno pa nije odigrao najjače i izgubio. To se dogodilo na jednom ozbiljnom međunarodnom turniru. Da bi ste oborili protivnikove polukorektne poteze morate igrati sasvim tačno, a za to je u cugeru potrebna veština.
[ legija @ 18.03.2016. 13:19 ] @
Samo da kazem da je veoma glupo bilo sta u sahu nazvati prevarom. Kad se igra sah, oba igraca mogu vidjeti sta protivnik radi, i braniti se ili napadati po vlastitom izboru. Onaj ko igra bolje ce pobijediti.

"Nisam mislio da ces to odigrati", "Nisam vidio" to nisu znakovi da je neko prevaren, nego da nije dovoljno pazljiv.
Cuger ima potpuno ista pravila kao i standardni sah, i samo je pitanje koliko igrac treba vremena da procijeni neku poziciju i odigra sto bolji potez.
Karlsen je igrao partiju sa Gejtsom, on 30 sekundi ovaj 5 minuta, i opet pobijedio.

Ja sam igrao 15/10 partije koje sam zavrsavao sa 20 minuta bonusa, i opet pobjedjivao. Zasto - zato sto sam bio drasticno bolji od protivnika.
Na chess.com ljudi koji imaju recimo 2000 rejting na cugeru, za 200 do 300 bodova imaju veci rejting na dopisnom.
Stariji igraci imaju sporije reflekse, i igraju losije krace partije. Ja sam par puta mlatio nekog FM-a iz US na partijama od 3 minuta. Naravno da nema sanse da ga pobijedim na duze kontrole.
[ Bojan Basic @ 18.03.2016. 14:32 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Pretpostavljam da si samouk kada si odabrao da igraš to iščašeno otvaranje...ako nekome nije jasno zašto je cuger donekle prevara po ovome može da vidi, mada ima i drastičnijih slučajeva.

Ovo može da prođe samo u cugeru sa nekim ko ne zna, ali u ozbiljnijoj partiji u tom otvaranju svako dete od 8-9 godiana sa državnog prvenstva bi te tuklo.

Pri čemu možda ipak treba dodati da o tome nisu bili informisani Lasker, Čigorin, Kapablanka, Korčnoj, Larsen (ovi primeri su iz „ozbiljnijih“ partija, tj. bez cugera, simultanki i sl., osim ukoliko sam za neku partiju pogrešio).

I pomenuta Milunka Lazarević je bila veliki ljubitelj ovog otvaranja i često ga primenjivala u turnirskim partijama. Valjda je imala tu sreću da na tim turnirima nije bilo dece od 8-9 godina.
[ vladd @ 18.03.2016. 17:05 ] @
Pa jes, i topuz je oruzje, koristio ga Kraljevic Marko, sa dosta uspeha, a danas niko, sa mnogo vise uspeha drugacijim igrackama.

Jeste iscaseno otvaranje, kada se lansira najslabiji pesak u nizu, i savremeni sah to kaznjava, kao sto bi kaznio sve navedene igrace ako bi ga aplicirali.

Ne mogu se porediti vremena zurnala, mesecnika ili almanaha sa savremenom razmenom informacija, stari sah sa savremenim.

Cak i kada se pogledaju analize, nekadasnji komentari su mnogo naivniji i mistificariniji nego sto bi to danas bilo.

Umesto par principa i visprenih kombinacija, savremeni sah se poprilicno zasniva na poziciji, zatim na strategiji, pa su tek na trecem mestu osvajanje centra ili kalkulacija napada.

Zato su sada ustaljeni potezi cvrstih igara najstabilnija varijanta saha, bar do nekog 7-8-og poteza, nakon cega se moze kalkulisati strategija ili neka takticka inovacija, makar to bio i promenjen redosled poteza.

Sadasnji klinci bi oznojili ondasnjeg Kapablanku, naravno ne znamo kako bi Kapablanka igrao sa savremenim pogledima na sah, i prisutnim alatima i informacijama..

Birdovo otvaranje je specificno, i moguce je igrati protiv osrednjeg i slabijeg protivnika(kao i bilo koje drugo otvaranje),kakva su i mnoga manje popularna otvaranja ili gambiti, kojeosrednjiilipocetnici ne znaju,a nisu bas ni ovladali sustinom pozicioniranja figura.

Dobro pozicioniranje figura, ne odgovaranje trenutno, na protivnikove izbacevine, razvoj i povezivanje figura, blokiranje protivnickih figura je osnova, isa tom linijom, Birdovo otvaranje nema sanse na pobedu, posto u startu gubi prednost.

Preciznije receno, u startu gubi odlozenu prednost

Daje crnom priliku za odlozeno osvajanje centra, daje mu priliku za razvoj figura, i to ne mora Fromovim gambitom, koji je samo jedna od linija, ali losija..

I to Milanovic vidi jasno, i zato se sepuri

P.S.
U svadji sam sa poluispravnim spejsbarom na lapcu, pa se izvinjavam za neke spojene reci..
[ vladd @ 18.03.2016. 17:16 ] @


Posle desetak poteza,beli je tri poteza zaostatka, sa poluotvorenim kraljem, blokiranim lovcima i skakacima, sa previse isturenim pesacima(za koje nema nazad) dok je crni u nekoj verziji semi-slav, razvijen, sa opcijom da bira stranuza rokadu i stranu za napad...
[ legija @ 18.03.2016. 19:36 ] @
To sto si stavio je "iscasena" verzija Birda sa najlosijom mogucom strukturom pjesaka.

Ko god misli da moze poraziti Bird "pametnim" potezima, izazivam ga na engine dvoboj.
[ legija @ 18.03.2016. 20:57 ] @


GM je svakako autoritet u odnosu na onog gore anonimnog jubito idiota.
[ vladd @ 18.03.2016. 21:56 ] @
Jeste autoritet, ali je nebitno, ako obojica pricaju istu stvar. I kod Dzindzikasvilija je situacija nakon 10-ak poteza smesna, crni sa 4 figure razvijene, beli sa dve.

Crni je odradio sopstveni razvoj, sa predikcijama i blokadama poteza belog..zatim u sedmom minutu imas upravo komentar, kao sto sam rekao o dobro postavljenim i spregnutim srednjim figurama...crnog naravno...

P.s.

Eto, GM ti je razradio Birdovo otvaranje, ozbiljnu iigru crnog, pa mozes sam sebe da pobedjujes, ne treba ti protivnik..
[ legija @ 18.03.2016. 22:10 ] @
rn3rk1/pbq1bppp/1p2pn2/2ppN3/P4P2/NP1BP3/1BPP2PP/R2Q1RK1 b - - 2 10

Evo pozicije nakon 10 poteza bijelog, sa "iscaseno" postavljenim lovcem na d3 (objektivno ovo jeste losije od lovca na e2). Svi potezi crnog su top1 stockfish 7.
Daj neki "pametan" potez pa da vidimo gdje je ta ogromna prednost ? Crni je na potezu.
[ Nebojsa Milanovic @ 18.03.2016. 22:25 ] @
Ova priča je besmislena...ili znaš ili ne znaš šah, ako nešto znaš, onda znaš da je Birdovo otvaranje loše otvaranje i dalja priča nije potrebna.

Legija ne treba to lično da shvati, hiljade ljudi igraju i to otvaranje i još gora otvaranja, ali to se igra samo na cugerima i anonimnim internet partijama u kojima ideš da izvaćariš protivnika, i nigde više. To je cugeraško otvaranje koje ide na faktor iznenađenja ili nepripremljenost protivnika.

To otvaranje se ne igra u ozbiljnim partijama jer je priprema i protivigra protiv njega vrlo jednostavna. Svaki iole poznavalac šaha koji te čuje ili vidi da igraš Birdovo otvaranje pripremiće osmogodišnje dete da te tuče u 10 od 10 partija.

@Bojan
Ovo što si napisao je ispod tvog nivoa, da bih ti odgovorio moram da ti odgovorim na isti način, a sa tobom ne želim tako da komuniciram.

Birdovo otvaranje je loše otvaranje, ne igra ga nijedan svetski igrač, već samo to je dovoljno i ne treba dalje pričati.

Partije koje si naveo ne govore u prilog suprotnom jer su stare, a i odigrane su sa potpuno drugom idejom i načinom od ovog o kome se ovde priča. I što je najvažnije, i ti koji su ga tada odigrali, igrali su ga u jednoj od 1000 partija, kada su neki specijalni efekat ili utisak želeli da izazovu.

I moj sin koji je kadetski prvak Srbije u šahu nekada odigra totalno drugačije otvaranje od onog što inače igra, ili čak celu partiju odigra na drugačiji način (to je recimo u situacijama kada ga snimaju iz protivničkih tabora). To nimalo ne znači da će on tako da igra u pravoj partiji, niti misli išta dobro o tome.

Da zaključim, Legija je tipičan, solidan cugeraš koji igra varijantu koja je za cuger, zato sam i pomenuo da je ta varijanta dobra ilustracija toga.
[ legija @ 18.03.2016. 22:56 ] @
Da bi tvrdio da je nesto "lose", moras biti u stanju to i dokazati. Lose otvaranje je ono otvaranje koje 100% gubi, cak i uz najbolje poteze u ostatku partije.
Vec sam rekao da bijeli sa 1.f4 prakticno pocinje partiju sa -0.20 ali to znaci da crni ima samo malkice vece sanse za remi.
To nema nikakve veze sa cugerom, ja ti uporno postavljam statistiku iz dopisnog i cugera, gdje se vidi ogroman + u pobjedama sa 1.f4 u dopisnom sahu.

Svakako da cu uvijek igrati f4 protiv igraca koji je odlicno pripremljen za e4 ili d4. A mogu sa sigurnoscu reci da je jako malo njih pripremljeno i za ovo otvaranje. Svakako da cu igrati f4 protiv dosta jacih igraca, zbog toga sto imam mogucnost postaviti pjesake u d4-e3-f4 poziciju i tako imati vece sanse za remi.

Kad odigras ~5K partija sa 1.f4 onda mozemo razgovarati, to sto ti govoris nije bazirano na tvom iskustvu nego na pretpostavkama.
[ Nebojsa Milanovic @ 18.03.2016. 23:42 ] @
Da bi pričali malo dublje, treba prvo da definišemo sa kog aspekta pričamo.

Ja pričam sa aspekta realnog takmičarskog šaha, u kom su partije potpuno javne, postoje u Chessbase bazi i na netu, i sve su zavedene pod tvojim imenom i prezimenom.

U tom slučaju cela planeta zna sve tvoje partije, zna vrlo precizno koje varijante igraš, i svaki protivnik koga dobiješ je najviše što može pripremljen BAŠ za ono što igraš.

A ti koliko vidim pričaš, i igraš, anonimno na netu, i govoriš kako je većina tvojih protivnika nepripremljena za tu varijantu koju igraš. Pa naravno da je nepripremljena unapred jer se ta varijanta ne igra, i zato je ona dobra za cuger. Zato sam i rekao da je cuger loš za one koji žele da uče, jer cuger vrši devijaciju šaha favorizujući loše varijante.

Samo u tom anonimnom, virtuelnom svetu postoje nepripremljeni protivnici, paceri, šahovski nepismeni, polupismeni i slični, ali u realnom šahu oni NE POSTOJE.

U realnom šahu svaki protivnik je MAKSIMALNO pripremljen protiv tebe i zato je igrati takve varijante u realnom šahu ravno samoubistvu. Protivigra protiv takvih varijanti je vrlo jednistavna, lako se uči i rekoh, dovoljno je samo jednom da te vidi neki poznavalac šaha i može da obuči gotovo bilo koga da igra protiv tebe.

Nema potrebe da više pričamo jer ako se iole baviš ozbiljnijim šahom sve ovo bi trebalo da znaš. Ali ako samo igraš cuger na netu onda je 1. f4 sasvim ok, što sam rekao takođe :)

[ legija @ 18.03.2016. 23:55 ] @
A ja ti jos jednom kazem - dokazi nam da postoji 100% nacin da crni pobijedi posle 1.f4.
Recimo "Bird opening refuted" na googletu, pa ako nadjes bar jedan rezultat koji govori o tome predajem se.

Postoji i drugi nacin - da provjeris svoje ideje protiv bilo kojeg engine-a, pa ako svaki put (ako uopste) pobijedis, onda si u pravu.

Nije tesko, zar ne ?
[ vladd @ 19.03.2016. 10:46 ] @
Citat:
legija: rn3rk1/pbq1bppp/1p2pn2/2ppN3/P4P2/NP1BP3/1BPP2PP/R2Q1RK1 b - - 2 10

Evo pozicije nakon 10 poteza bijelog, sa "iscaseno" postavljenim lovcem na d3 (objektivno ovo jeste losije od lovca na e2). Svi potezi crnog su top1 stockfish 7.
Daj neki "pametan" potez pa da vidimo gdje je ta ogromna prednost ? Crni je na potezu.



Kao prvo, poturio si partiju u kojoj ce crni GLUPIRA, i koa nema veze sa komentarima, ni mojim ni Milanovicevim, ni onoga sa yutube, ni komentarima i preporukama navedenog GM-a

Evoda ti analiziramglupiranjecrnog, koji je "pratio" i odgovarao na nebulozne poteze belog...

-Crni je potrcao da napada centar, a to ne treba da radi,vec da razvija figure..
-Crni NIJE blokirao eksponirane figure belog, lansirajuci besmisleno pesaka, dozvolio je da mu se beli skakac uvuce u pozicijugde je skakac vredniji od dame.
-Crni nije obavio rokadu na daminom krilu(bolje da je nije ni radio nego sto je eksponirao kralja bez dovoljno odbrane..
-Crni je u ludilu i damu odvojio sa kraljevog krila...sta radi tamo, cuva pesake i napada sticenog skakaca?

Lose igranje crnog NE DOKAZUJE da je neko otvaranje dobro....

U voj situaciji beli dobija partiju u sledecih nekoliko poteza, dajuci sah kralju, zrtvom lovca, otvarajuci besmislenu rokadu crnog kralja kao konzervu, razbijanjem zastite...

Sa pripremljenim, makar i neozbiljnim protivnikom, ovaku sliku pozicije ne bi video nikada...

P.s.
Jedini pametan potez crnogje Sd4, sa ciljem da f pesakom otera skakaca i konacno razvije isvog drugog skakaca,besmislenozakovanog dok su se lansirali pesaci...
[ vladd @ 19.03.2016. 11:16 ] @
Evo jednog stabilnog nacina da se dobije partija protiv Birdovog otvaranja. Iako mi nije mala rokada crnog najsimpaticnija, nije se gubio tempo, naprotiv, svakim potezom je crni bio na dodeli zadatka belom.

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1787777

Za razliku od raznih avanturistickih nacina..
[ vladd @ 19.03.2016. 11:44 ] @
Evo kako izgleda pozicija nakon 13 poteza.Beli lovci napadaju sami sebe ili cuvaju pesake, beli skakaci imaju zajedno 6 polja(od 16 mogucih) od kojih 3 na pocetnim pozicijama, beli ima poluotvorenog kralja, dok je crni razvio sve figure, dobio prostor, lovci su na jednoj i po dijagonali, skakaci uvezani, topovi povezani, dama na solidnom mestu...


[ legija @ 19.03.2016. 15:43 ] @
Citat:
vladd:



Kao prvo, poturio si partiju u kojoj ce crni GLUPIRA, i koa nema veze sa komentarima, ni mojim ni Milanovicevim, ni onoga sa yutube, ni komentarima i preporukama navedenog GM-a

Evoda ti analiziramglupiranjecrnog, koji je "pratio" i odgovarao na nebulozne poteze belog...

-Crni je potrcao da napada centar, a to ne treba da radi,vec da razvija figure..
-Crni NIJE blokirao eksponirane figure belog, lansirajuci besmisleno pesaka, dozvolio je da mu se beli skakac uvuce u pozicijugde je skakac vredniji od dame.
-Crni nije obavio rokadu na daminom krilu(bolje da je nije ni radio nego sto je eksponirao kralja bez dovoljno odbrane..
-Crni je u ludilu i damu odvojio sa kraljevog krila...sta radi tamo, cuva pesake i napada sticenog skakaca?

Lose igranje crnog NE DOKAZUJE da je neko otvaranje dobro....

U voj situaciji beli dobija partiju u sledecih nekoliko poteza, dajuci sah kralju, zrtvom lovca, otvarajuci besmislenu rokadu crnog kralja kao konzervu, razbijanjem zastite...

Sa pripremljenim, makar i neozbiljnim protivnikom, ovaku sliku pozicije ne bi video nikada...

P.s.
Jedini pametan potez crnogje Sd4, sa ciljem da f pesakom otera skakaca i konacno razvije isvog drugog skakaca,besmislenozakovanog dok su se lansirali pesaci...


Pozicija koju sam postavio je rezultat 30ply level sa Stockfish 7, kao crnog.
Crni i dalje zadrzava priblizno +0.20 ali nema nikakvu znacajnu prednost.

Vrlo jednostavno i ti mozes dokazati svoje tvrdnje, kazi sta to crni treba igrati posle 1.f4, pa cemo vidjeti dalje.

Dakle, 1.f4, ti si na potezu.
[ vladd @ 19.03.2016. 17:38 ] @
Kakve veze ima neki tamo lvl, kada je pozicija za crnog, po mojoj proceni -3, sa pola skakaca i dva mrtva lovca.

Partija za crnog je poziciono izgubljena, kao sto je beli poziciono izgubljen kada se igra savremena kontramera za birdovo otvaranje.

Prvo bi trebalo ispraviti greskecrnog, uz silne gubitke tempa. Tesko popravljiva pozicija, jedino da beli zaspi..

Prosto je nemoguce odluciti se(sta prvo), ili za progon beloge skakaca, ili za blokadu Sb5.

Crni bi morao da ispuni cetiri zadatka.

Zastitab5, napad na Se5, postavljanje topa sa a na d liniju i ubacivanje skakaca na e4 polje.

Recimo da bi razvoj trebao da ide u smeru Sf4 zatim f6, ako ne bude incidentnih skokova Sb5 i sl...tada se dama sklanja na c8

P.S.

Sada sam video,da ne nastavljamo partiju iz priimera, nego bi da zapnes novu..

Evo recimo da napravimo strukturu nesto kao semislav, 1....c5
Ili neku drugu opciju, sa recimo velikom rokadom...?

Nazalost nemam neki ches engine na ovom racunarcetu, ali da probamo..pa ti izbaci sliku nakon par poteza, naporno je da zamisljam, nemam bas koncentraciju ni pribliznu takvom poduhvatu..

[ Nebojsa Milanovic @ 19.03.2016. 19:32 ] @
Nema mnogo smisla igrati na ovakav način, to se prosto tako ne radi.

Kada neki poznavalac šaha, ne mora specijalni, dovoljno je recimo FM ili pismeni MK vidi da igraš takvo otvaranje, a dovoljno je da ga vidi samo jednom, on uz pomoć knjiga, kompjutera i svog znanja napravi nešto što ja zovem fajl.

Tu su date sve realne opcije koje u opštem slučaju protivnik a u ovom slučaju ti, može da povuče. Naravno, ne mogu i ne trebaju se obuhvatiti baš sve opcije, jer ako nakon 1. f4 povučeš recimo 2. f5 ili nešto slično, odmah si izgubljen čak i bez bilo kakve pripreme protivnika.

Dakle po tom fajlu koji je zapravo sublimacija teoretskog znanja protiv te varijante vrši se spremanje. U zavisnosti od komplikovanosti varijante, a ova nije komplikovana, potrebno je kratko vreme, reda nekoliko sati do nekoliko dana da se ili on spremi ili spremi nekog drugog protiv tebe.

Tako se igra takmičarski šah, a ovo o čemu se ovde priča je anonimno vaćarenje u cugeru. Izađi na jedan pravi turnir i videćeš da ti već nakon prve partije dolazi sledeći protivnik koji će u toj tvojoj varijanti da ti odigra poteze koje nisi video u životu.

Da me ne shvatiš pogrešno, nemam ja ništa protiv anonimnog cugera na netu, samo kažem da to nije ni š od šaha, jer na iole višim nivoima šah se tako ne igra. U pravom realnom šahu vaćarenje na loše nepoznate varijante i nepripremljeni protivnici ne postoje.
[ legija @ 19.03.2016. 19:51 ] @
Citat:
vladd:
Kakve veze ima neki tamo lvl, kada je pozicija za crnog, po mojoj proceni -3, sa pola skakaca i dva mrtva lovca.


Engine procjena je ~ +0.20 za crnog.
Citat:

Partija za crnog je poziciono izgubljena, kao sto je beli poziciono izgubljen kada se igra savremena kontramera za birdovo otvaranje.

Prvo bi trebalo ispraviti greskecrnog, uz silne gubitke tempa. Tesko popravljiva pozicija, jedino da beli zaspi..:)

Prosto je nemoguce odluciti se(sta prvo), ili za progon beloge skakaca, ili za blokadu Sb5.

Crni bi morao da ispuni cetiri zadatka.

Zastitab5, napad na Se5, postavljanje topa sa a na d liniju i ubacivanje skakaca na e4 polje.

Recimo da bi razvoj trebao da ide u smeru Sf4 zatim f6, ako ne bude incidentnih skokova Sb5 i sl...tada se dama sklanja na c8

P.S.

Sada sam video,da ne nastavljamo partiju iz priimera, nego bi da zapnes novu..:)

Instaliraj, to bar nije problem.
Citat:

Evo recimo da napravimo strukturu nesto kao semislav, 1....c5
Ili neku drugu opciju, sa recimo velikom rokadom...?

2.e4

@Nebojsa
Nem potrebe za ikakvom pricom, ukljuci se svojim odgovorm na 1.f4, mozes paralelno dokazati "samoubistvo".
[ Nebojsa Milanovic @ 19.03.2016. 21:10 ] @
Kada budem imao vremena može, ali uživo i da svi sa ES-a mogu da gledaju.

Otvori još jedan nalog na chess.com, na PP mi prosledi lozinku, i naći ćemo se nekad.

A posle ćemo zajedno da pregledamo partiju da slučajno nisi koristio engine
[ legija @ 19.03.2016. 21:25 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Kada budem imao vremena može, ali uživo i da svi sa ES-a mogu da gledaju.

Otvori još jedan nalog na chess.com, na PP mi prosledi lozinku, i naći ćemo se nekad.

A posle ćemo zajedno da pregledamo partiju da slučajno nisi koristio engine ;)


Ti si nesto pogresno shvatio. Neko od nas moze biti jednostavno bolji od onog drugog, i pobijediti sa bilo kojim figurama i u bilo kojoj situaciji. Da bi smo mogli objektivno provjeriti nase tvrdnje, igra sa obje strane mora biti najbolja moguca. Ja sam za sebe prilicno siguran da necu odigrati 100% poteza najbolje, a sasvim je realno ocekivati da to neces moci ni ti.
Ti zastupas tezu da je 1.f4 samoubistvo, a ja sasvim racionalno tvrdim da nije, i nudim ti da svoju tezu dokazes koristeci bilo koje raspolozivo sredstvo.
Dakle, prestani da filozofiras i odgovori na 1.f4. Mozes koristiti svoju, tudju ili vjestacku inteligenciju.
[ Nebojsa Milanovic @ 19.03.2016. 21:29 ] @
Citat:
legija:Ti si nesto pogresno shvatio. Neko od nas moze biti jednostavno bolji od onog drugog, i pobijediti sa bilo kojim figurama i u bilo kojoj situaciji.

Naravno da je tako, zato i nema nekog smisla da igramo uživo, ali rekoh može i to. I mislim da nisam ništa pogrešno shvatio, samo mi pod šahom podrazumevamo različite vrste šaha.

Citat:
legija:Dakle, prestani da filozofiras i odgovori na 1.f4. Mozes koristiti svoju, tudju ili vjestacku inteligenciju.

Ne treba mi nikakva inteligencija da ti kažem da ću na 1. f4 da odgovorim sa 1...Sf6.
[ Bojan Basic @ 19.03.2016. 21:41 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
@Bojan
Ovo što si napisao je ispod tvog nivoa, da bih ti odgovorio moram da ti odgovorim na isti način, a sa tobom ne želim tako da komuniciram.

Pa šta da radim, nivo diskusije moram prilagoditi čvrstini izjava korespondenata. Niko ne spori (pa ni legija) da je potez 1. f4 lošiji od 1. e4 ili 1. d4, ali nategnuti to do te mere da se razbacujemo tvrdnjom kako osmogodišnje dete može oboriti tu varijantu u 10 od 10 partija, to je preterivanje par ekselans, i ne vidim da je nivo ičega što sam ja napisao nešto ispod nivoa ove tvrdnje (koja izgleda kao da joj je poenta samo da zvuči što bombastičnije, a koliko je bliska realnosti, to nije bitno).

Dakle, tvrdiš da ozbiljni igrači u ozbiljnim partijama ovo nikad ne igraju jer će ih poraziti čak i osmogodišnje dete, dovoljno je samo da se ravnomerno razvija. Ja navedem primer pet ozbiljnih igrača (dva svetska prvaka, dva izazivača, i jednog svojevremeno trećeg igrača sveta) i ozbiljnih partija gde su oni ovo igrali (i pobedili), ti kažeš da su partije „stare“. Pa šta ako su stare — igrači sa crnim figurama u to vreme nisu znali da je dovoljno ravnomerno se razviti i tako porušiti ovo otvaranje, nego je to pronalazak novijeg vremena, da li zato stare partije nisu relevantne? Dalje kažeš da su i ovi pomenuti igrači to otvaranje igrali vrlo retko — što ne sporim, ali bitno je da, kada su ga igrali, imamo primere kada su pobedili ne osmogodišnje dete nego mnogo ozbiljnije protivnike, koji su svakako znali osnovne principe otvaranja bolje od osmogodišnje dece. A pritom sam naveo i primer Milunke Lazarević, koja je ovo otvaranje igrala, i s njim pobeđivala, daleko češće nego jednom u 1000 partija (nekoliko primera iskopanih na brzinu: ni manje ni više nego Turnir kandidata 1959, je li dovoljno ozbiljno, i to čak dva puta na istom turniru; Međuzonski turnir u Rozendalu 1976; Međuzonski turnir u Rio de Žaneiru 1979 itd.) — no taj deo moje poruke si prosto ignorisao.

A kad smo već kod dama, nije ni Anna Muzychuk (trenutno 5. na svetu u ženskoj konkurenciji, svojevremeno druga, jedna od samo četiri šahistkinje u istoriji koje su prešle rejting od 2600) gadljiva na ovo otvaranje: 5. evropski ženski šahovski šampionat (2004), 10. ruski timski šampionat (2009), 17. evropski ženski timski šahovski šampionat (2009). A i mlađa se seka (svetska prvakinja do pre pet dana) oprobala u ovom otvaranju pre koju godinu: http://chess-db.com/public/gam...4114550.14603314.5703680.26278. Da li su i ove partije zastarele?

I još jednu vrlo zanimljivu partiju bih izdvojio. U meču ljudi protiv kompjutera 2000. godine Boris Alterman je iskoristio ovo otvaranje i na taj način pobedio Deep Fritz, jedan od najjačih onovremenih šahovskih endžina: http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1283543. Je li moguće da osmogodišnjaci mogu u 10 od 10 partija oboriti ovo otvaranje pukim ravnomernim razvijanjem, a ljudi koji su programirali Deep Fritz nisu u njega ubacili osnovne principe otvaranja? Dakle, Deep Fritz nije uspeo da tako jednostavno obori ovo otvaranje, a ti tvoji osmogodišnjaci bi to uspeli u 10 od 10 partija? Ma baš.

Citat:
Nebojsa Milanovic:
...kada su neki specijalni efekat ili utisak želeli da izazovu.

Evo, bar s ovim mogu da se složim. Na primer, žele da izazovu efekat odvođenja protivnika na staze za koje je izvesno pripremljen manje nego za 1. e4 ili 1. d4. I šta ima sporno u tome? Ako smo se već složili da potez 1. f4 jeste objektivno gori od ovih drugih, nekad ljudi ipak zaključe da je dosta slabija teorija iza ovog poteza, a možda čak i iznenađenje protivnika, dovoljna kompenzacija za inferiornost ovog poteza u odnosu na druge izbore — i to sve se ponekad dešava i kod ozbiljnih igrača, i na ozbiljnim turnirima.

Toliko od mene. Ti ćeš ili prihvatiti da si „malo“ preterao s onim izjavama o osmogodišnjacima i 10 od 10 partija, ili nećeš prihvatiti; u oba slučaja ja nemam baš ništa od toga. Svi ostali koji ovo čitaju ili će prihvatiti da su tvoje izjave ozbiljno preterivanje, ili neće; ja opet nemam baš ništa od toga. Cilj mi je bio da onima koji ovo čitaju i objektivno ih zanima jesu li stvari baš toliko drastične koliko ti tvrdiš pokažem da stanje stvari nije ni blizu baš takvo. Mislim da sam dovoljno napisao da, ko je hteo to da ukapira, ukapirao je, a ko neće, ne mora, ja se svakako isključujem s teme.
[ legija @ 19.03.2016. 21:55 ] @
Dakle, partija I vladd:
1.f4 c5 2.e4

Partija II Nebojsa:
1.f4 Nf6 2.Nf3

Bojan Basic,

Mislim da je svima jasno da sa Nebojsom moze biti samo dva scenarija:
1. Nebojsa nas troluje
2. Nebojsa se razume u sah ko Nebojsa u pevanje sa Youtube linka ispod.



"Pevam pa rasturam".
[ Nebojsa Milanovic @ 19.03.2016. 21:56 ] @
Bojane, tu moju izjavu si previše uprostio i izbacio je iz konteksta.

Deca 8-9 godina sa državnog Prvenstva (pogledaj da sam tačno njih pomenuo!) su u rangu zdravih majstorskih kandidata, a Legija je, sudeću po rejtingu na Chess.com, malo ispod toga.

Uz to, igra otvaranje koje je definitivno inferornije od drugih, ali i manje poznato, u on u tome vidi svoju šansu u anonimnom cugeru na netu.

Moja izjava se odnosi na ono što sve vreme pričam, a to je takmičarski šah. A u takmičarskom šahu svi su itekako pripremljeni, nepripremljenih nema, a najveće žrtve tih priprema su upravo takvi igrači kao legija (kakavih realno i nema na državnim prvenstvima), koji igraju jednu i to usku varijantu.

Protivigra za takve slučajeve se vrlo lako sprema, zato sam to izjavio i ostajem pri tome (imam u tome i poprilično iskustva).

Nemoj to mešati sa vrhunskim igračima, njih nigde nisam pomenio (ti jesi ali ja nisam, pogledaj), jer jasno je da jedan Karlsen, iako ne igra 1. f4, će pobediti bilo kog igrača iz Srbije čak i u tom otvaranju. Ali to ne menja sve što sam rekao o tome.
[ vladd @ 20.03.2016. 05:00 ] @
Postoje partije kada igrac povuce sve korektne poteze. i zapadne u losu poziciju.

I na turnirima se ne igraju samo partije, vec je borba, zivi ljudi, trema, premor, manjak sna ili kondicije...

Nekome neobicno otvaranje znaci zbun, a nekome relax
[ Sava @ 20.03.2016. 10:21 ] @
Jako sam potresen smrću predivnog momka Ognjena Kneževića(22) kojem je autobus prešao preko karlice! Ognjen je voleo šah i igrao ga je u park šumi Zvezdara sa drugarima. Voleo je i pse i imao ga je. Izvinite, ali morao sam!
====================================================================================================================================================================


@legija
Istina je obično negde na sredini. To znači da se f4 smatra polukorektnim otvaranjem zato što odudara od klasičnih šahovskih principa. Tačno je i to da postoje varijante sicilijanke kod koje se u ranoj fazi otvara pešak f4, ali tu je bez gubitka tempa. Uvek crni može da prevede igru u neku varijantu sicilijanke recimo sa čak praktično najmanje tempom više što je velika prednost. Tačno je i to da ljudi nisu dovoljno pripremljeni za to otvaranje. Ja se nikada nisam pripremao za to otvaranje i niko mi ga nikada nije odigrao u nekoj ozbiljnijoj partiji. Verovatno se ne bih najbolje snašao protiv pripremljenog igrača koji je duboko pripremljen baš za to otvaranje. Izneo sam slučaj velemajstora Đurića gde mu je protivnik kao beli igrao škotski gambit i pobedio ga. Stefan je to olako primio u stilu "vidi šta mi budala igra", ali je i izgubio! Da, to je moguće iznenađenje za mnoge igrače.

@Bojan Basic
Tačno je da je Milunka često igrala prvi potez f4 kao bela, ali se ne sećam da je tako igrala u posebno važnim partijama za nju. Osim toga ona je bila u relativno dugom vremenskom periodu nadmoćna većini šahistkinja pa je mogla da igra takoreći šta hoće i da dobije. Larsen je često igrao i b3 i f4. Njegov stil je jednostavno bio ludački napadački! Sa štitom ili na njemu, to mu je bilo geslo! A uživo je izgledao jako pitomo !

Hvala ti na podrobnoj potpori kvalitetnim primerima. tako se to radi. Ja nemam nerava više za takve pretrage. Sve što pišem pišem iz glave po sećanju i samo o onome što sam lično video ili doživeo.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dodaću još nešto po pitanju nekakvih priprema koje se ovde ističu mnogo puta.
Pripreme svakog šahiste u bilo kom periodu su veoma značajne. U početku je bilo malo knjiga pa se većina stvari igrala iz glave i postojale su samo "kućne analize" (Murphy npr.). Kasnije je već bilo lakše jer su mnoge partije i analize zapisane u knjigama. Španska partija je recimo još pre 50 godina bila analizirana i preko 30-og poteza i to je postojalo u knigama. Posebno se isticao Keres sa dubokim analizama otvaranja. Danas sa računarima sve je pristupačnije. Problem je što koliko vidim mladi biflaju varijante napamet i često ne razumeju poziciju i zato ne nalaze pravi plan za nastavak partije pa gube. Moj lični primer je partija sa Ivkovićem (prvak Jugoslavije) u kojoj sam kao crni igrao varijantu benonija koju sam često igrao. Partiju sam izgubio. Odmah nakon partije Duško mi je rekao da se nedavno vratio sa turnira na Zapadu i tamo izgubio partiju u istom otvaranju protiv Karlsena. Rekao mi je da se uplašio da znam tu partiju. Ja nažalost nisam znao za tu partiju i nisam nastavio najbolje pa izgubio. Da sam bio pripremljen možda ne bih izgubio, a možda i bih svejedno jer je on daleko jači igrač od mene.

Takođe bih dodao nešto u vezi dopisnog šaha. Ovde su neki osporavali to zbog mogućnosti upotrebe računara itd... Pa isto se događa i u najozbiljnijim partijama u prekidu! Kao primer navešću čuveni meč Spaski-Fišer gde su Spaskom stizale teleksom analize iz SSSR-a koje su radili malte ne svi tamnošnji velemajstori. Pa to je isto i niko ne stavlja primedbu zbog toga.
[ vladd @ 20.03.2016. 11:14 ] @
Au Savo, ala mi namuci nemocnog lapca t42 sa ovim postom.

Elem, sada se pripreme sahista vise vrse na kondiciji, hrani, potpori razmisljanja, nego samim otvaranjima. Tu postoji nekoliko savremenih principa, i prilicno su nebitni par prvih poteza, samo ce smanjiti recimo broj mogucih transpozicija u neke varijante cvrstih otvaranja.

Za neke situacije je sled poteza bitan,iakose dolazi na prilicno poznatu poziciju, nijansa medju poteza moze da otvori priliku za popustanje paznje ili neku podvarijantu.

Koje ce se odraziti u sredisnjici, a ponajvise u rasporedu i tempu u zavrsnici. Kada ostaju prerasporedjeni pesaci, lose pozicionirane srednje figure, ili zaostali kralju cosku..

Birdovo otvaranje nudi rizicnu sredisnjicu za belog, ali za nijansu komotniju zavrsnicu, ako je beli neostecen dozivi bez vecih razlika u materijalu.
[ vladd @ 20.03.2016. 11:18 ] @
Dakle, partija I vladd:
1.f4 c5 2.e4

2...Sc6
[ legija @ 20.03.2016. 11:39 ] @
Citat:
vladd:
Postoje partije kada igrac povuce sve korektne poteze. i zapadne u losu poziciju.

Izvini, ali ovo je nemoguce. Jedan od osnovnih principa u sahu je simetricnost, sto znaci da na svaki potez bijelog, crni ima jednako dobar odgovor. U suprotnom sah ne bi imalo smisla igrati.
To sto je neka linija "korektna" ,a gubi, moze samo znaciti da je odigrana pogresno, ili da jednostavno nije najbolja moguca.
[ legija @ 20.03.2016. 11:47 ] @
Citat:
vladd:
Dakle, partija I vladd:
1.f4 c5 2.e4 Nc6


3.Nf3
[ vladd @ 20.03.2016. 12:06 ] @
Postoji stavka koja se zove "plan", ako igrac ne slozi, formira, plan, nakon faze otvaranja, i sledi poteze belog ili "odgovara" protivniku, taj je izgubio partiiju. A potezi mogu da budu skolski, najpopularniji..kakvi god..:)

Elem, moj plan je da razvijem figure, ako je moguce da napravim veliku rokadu i da napadnem po kraljevoj strani. Ako ne, sledi fijanceto lovca i rat na daminom krilu...

Bez takvog plana, ne treba ni pocinjati partiju..

I svako otvaranje ima svoj set zadataka...kako i kojim kombinacijama ce se odigrati, zavisi od pozicije..
[ legija @ 20.03.2016. 12:11 ] @
Ako si u startu planirao veliku rokadu, nisi trebao slabiti c kolonu. No ok, vidjecemo.
[ vladd @ 20.03.2016. 13:24 ] @
Videcemo, mozda ne uspem u svim namerama, pratim savremene principe koje Birdovo otvaranje negira svojom neobicnoscu. Ne mogu da procenim trenutak kada ce se pokazati problemi, belom ili crnom..za sada sam aktivirao samo skakaca..

Recimo 3...e6
[ legija @ 20.03.2016. 14:02 ] @
Citat:
vladd
Recimo 3...e6

1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6

4.Bb5
[ vladd @ 20.03.2016. 14:56 ] @
Citat:
legija: 1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6

4.Bb5


4...g6
[ Sava @ 20.03.2016. 16:30 ] @
Citat:
legija:
Citat:
vladd
Recimo 3...e6

1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6

4.Bb5

Jel` mogu da znam čemu engleska notacija kada igraju Srbi u sred Srbije!?
Poštujmo sopstveni jezik!!!
[ vladd @ 20.03.2016. 18:06 ] @
Dzabe ti patriotizam Savo, kada patrijote ne znaju da naprave..
[ Sava @ 20.03.2016. 18:24 ] @
Pošto ste lenji ajde ja da vam prepišem pa nastavite dalje.

legija - vladd
Mart 2016

1.) f4 c5
2.) e4 Sc6
3.) Sf3 e6
4.) Lb5 g6
[ vladd @ 20.03.2016. 18:41 ] @
Ne razumes, ovaj tekst koji pise legija a ja dopisujem se prosto copy pejstuje u prozorce i izadje slika pozicije...ne radi sa Balkanskom nomenklaturom....
[ legija @ 20.03.2016. 19:28 ] @
Ja sam navikao na internacionalnu notaciju, mada nije strasan problem da koristimo i srpsku.
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6
5. Bxc6 (Lovac uzima Skakaca na c6)

Moj engine kaze da je vladd sa g6 iz +0.01 pao na -0,27. Od prvog poteza do sada je izgubio ~ 50 stotih dijelova pjesaka.

Pozicija sada izgleda ovako:
[ Nebojsa Milanovic @ 20.03.2016. 20:55 ] @
Citat:
Bojan Basic:
Pa šta da radim, nivo diskusije moram prilagoditi čvrstini izjava korespondenata. Niko ne spori (pa ni legija) da je potez 1. f4 lošiji od 1. e4 ili 1. d4, ali nategnuti to do te mere da se razbacujemo tvrdnjom kako osmogodišnje dete može oboriti tu varijantu u 10 od 10 partija, to je preterivanje par ekselans, i ne vidim da je nivo ičega što sam ja napisao nešto ispod nivoa ove tvrdnje (koja izgleda kao da joj je poenta samo da zvuči što bombastičnije, a koliko je bliska realnosti, to nije bitno).

Dakle, tvrdiš da ozbiljni igrači u ozbiljnim partijama ovo nikad ne igraju jer će ih poraziti čak i osmogodišnje dete, dovoljno je samo da se ravnomerno razvija.

Ovo apsolutno nikad nisam izjavio

@legija:

Na 2.Sf3 igram 2...d5

btw, džabe sve pošto ti sve vreme koristiš engine. Zato sam ti i rekao, izađi na javni turnir sa tom varijantom, pa ćeš videti kolika je njena vrednost ili snaga.
[ legija @ 20.03.2016. 21:15 ] @
Dakle, partija II:

1.f4 Nf6 2.Nf3 d5 3.e3

Citat:
btw, džabe sve pošto ti sve vreme koristiš engine. Zato sam ti i rekao, izađi na javni turnir sa tom varijantom, pa ćeš videti kolika je njena vrednost ili snaga.

Ne raspravljamo o meni, nego o Bird otvaranju. Prestani da trolujes i ponasaj se ko odraslo čeljade.
[ Nebojsa Milanovic @ 20.03.2016. 21:21 ] @
Ko bre troluje?!

Kako možemo da pričamo o tom, ili o bilo kom drugom otvaranju, ili o bilo čemu uopšte u vezi šaha, kada ti igraš pomoću kompjutera!?!

Alo bre! Ne igra se tako šah!

Eeeeee svašta...log off...
[ legija @ 20.03.2016. 22:17 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Ko bre troluje?!

Kako možemo da pričamo o tom, ili o bilo kom drugom otvaranju, ili o bilo čemu uopšte u vezi šaha, kada ti igraš pomoću kompjutera!?!

Alo bre! Ne igra se tako šah!

Eeeeee svašta...log off...


Nisam siguran kako da nastavim dalje, dio mene jednostavno ne prihvata da neko moze biti toliko glupav, kakvim se ti pokusavas predstaviti.
Ponasas se kao da uopste nisi citao moju argumentaciju i uporno vracas raspravu na licni nivo.
A ti nisi rekao da je Legija los sahista, nego si rekao da je Bird otvaranje "samoubistvo". Sa druge strane, ja o sebi ne govorim u superlativima i potpuno mi je jasno da imam skromno sahovsko znanje bez obzira na gigantsko iskustvo po broju odigranih partija.

Ponudio sam ti da dokazes svoju tezu po kojoj je 1.f4 unapred izgubljena partija za bijelog, uz mogucnost da se koristis svim raspolozivim sredstvima.
Ponudu si prihvatio, i poceo da kukas vec nakon dva odigrana poteza.


Zasto jednostavno ne priznas da si pretjerao u ocjeni da je 1.f4 samoubistvo (sto ti uporno pokusavamo objasniti i ja i jos neki forumasi) i prihvatis racionalnu ocjenu da je 1.f4 nesto losije od uobicajenih 1.e4 ili 1.d4 ? Nesto losije, ali jos uvijek sa neizvjesnim raspletom.

Edit:
Samo zbog ostatka forumasa, evo samo dio poduze liste igraca koji su igrali Bird otvaranje, na "normalnim" turnirima a i na rapid i blic.
Code:

Master Games
Rating (White)
Players    Result    Moves    Date    
Fischer Robert J (2780)
Smyslov Vassily (2494)
1.f4 d5 2.Nf3 Nf6 3.b3 g6  Bird Opening: Dutch Variation    
1-0
64
Jan 1, 1970

Ivanchuk, V. (2766)
Leko, P. (2732)
1.f4 c5 2.Nf3 Nc6 3.e4 g6  Bird Opening    
½-½
26
Dec 16, 2012

Diener Jean-Denis (2765)
Schmid Shahanah (2086)
1.f4 d5 2.b3 c5 3.Bb2 Nc6  Bird Opening: Dutch Variation    
0-1
51
Jan 1, 1993

Diener Jean-Denis (2765)
Fischer Agnes (2790)
1.f4 e5 2.fxe5 d6 3.exd6 Bxd6  Bird Opening: From's Gambit    
0-1
15
Jan 1, 1993

Morozevich Alexander (2758)
Svidler Peter (2684)
1.f4 d5 2.Nf3 g6 3.g3 Bg7  Bird Opening: Dutch Variation    
0-1
32
Jan 1, 1999

Aronian Levon (2752)
Topalov Veselin (2801)
1.f4 d5 2.Nf3 g6 3.g3 Bg7  Bird Opening: Dutch Variation    
1-0
51
Mar 19, 2006

Nakamura, Hi (2741)
Caruana, F. (2709)
1.f4 d5 2.Nf3 Nf6 3.g3 g6  Bird Opening: Dutch Variation    
1-0
25
Nov 16, 2010

Nakamura, Hi (2741)
Svidler, P. (2722)
1.f4 d5 2.Nf3 Nf6 3.g3 g6  Bird Opening: Dutch Variation    
½-½
37
Nov 16, 2010

Nakamura, Hi (2741)
Karjakin, Sergey (2760)
1.f4 d5 2.Nf3 Nf6 3.g3 g6  Bird Opening: Dutch Variation    
½-½
70
Nov 17, 2010

Nakamura, Hi (2741)
Johannessen, LE. (2514)
1.f4 d5 2.Nf3 g6 3.g3 Bg7  Bird Opening: Dutch Variation    
1-0
20
Nov 27, 2010

Nakamura, Hi (2741)
Mamedov, Rau (2660)
1.f4 Nf6 2.g3 g6 3.Bg2 Bg7  Bird Opening    
0-1
50
Nov 18, 2010

Nakamura, Hi (2741)
Lahno, Kateri (2522)
1.f4 Nf6 2.d3 d5 3.Nf3 g6  Bird Opening    
1-0
47
Nov 27, 2010

Nakamura, Hi (2741)
Mamedov, Rau (2660)
1.f4 Nf6 2.g3 g6 3.Bg2 Bg7  Bird Opening    
0-1
80
Nov 18, 2010

Nakamura, Hi (2729)
Friedel, J. (2527)
1.f4 g6 2.e4 d5 3.e5 Nh6  Bird Opening    
1-0
41
Oct 11, 2010

Miroshnichenko, E. (2670)
Aleksandrov, A. (2638)
1.f4 d5 2.Nf3 Nf6 3.g3 c6  Bird Opening: Dutch Variation    
½-½
29
Apr 25, 2011

Nielsen Peter Heine (2663)
Raetsky Alexander (2430)
1.f4 g5 2.fxg5 h6 3.g6 fxg6  Bird Opening: Hobbs Gambit    
1-0
29
Apr 14, 2004

Larsen Bent (2660)
Schmidt Wlodzimierz (2450)
1.f4 Nf6 2.Nf3 g6 3.d3 d5  Bird Opening    
0-1
41
Jan 1, 1971

Larsen Bent (2660)
Fischer Robert J (2760)
1.f4 c5 2.Nf3 g6 3.e4 Bg7  Bird Opening    
0-1
40
Jan 1, 1971

Larsen Bent (2660)
Benko Pal C (2525)
1.f4 c5 2.Nf3 g6 3.e4 Bg7  Bird Opening    
½-½
50
Jan 1, 1971

Van Wely Loek (2648)
Stellwagen Daniel (2561)
1.f4 f5 2.Nab3 Nab6 3.Nd3 d6  Bird Opening    
½-½
48
May 12, 2005

Gurevich Mikhail (2645)
Gelfand Boris (2590)
1.f4 d5 2.Nf3 g6 3.g3 Bg7  Bird Opening: Dutch Variation    
½-½
36
Jan 1, 1989

Huebner Robert Dr (2630)
Wittmann Walter (2385)
1.f4 d5 2.Nf3 g6 3.e3 Bg7  Bird Opening: Dutch Variation    
1-0
39
Jan 1, 1992

Granda Zuniga, J. (2625)
De la Villa Garcia, J. (2469)
1.f4 d5 2.Nf3 g6 3.e3 Bg7  Bird Opening: Dutch Variation    
½-½
41
Jan 27, 2009


[Ovu poruku je menjao legija dana 21.03.2016. u 01:06 GMT+1]
[ vladd @ 21.03.2016. 07:23 ] @
Znaci odlazes mi fijanketiranje lovca crnopoljca, trosis dva poteza i menjas vrednijeg lovca za manje vrednog skakaca, i verujes enginu da mi situacija opada..

To je zato sto imas jednu vise razvijenu figuru, trenutno...

Hvala za otvaranje belog lovca, sada bacamo tezinu na bela polja...

Znaci, bxBc6, jedemo belog belog lovca(prema centru, popravilu).....pardon, biskupa..
[ Sava @ 21.03.2016. 07:42 ] @
Citat:
vladd:
Elem, sada se pripreme sahista vise vrse na kondiciji, hrani, potpori razmisljanja, nego samim otvaranjima.

Ja mislim da je za razvoj svakog šahovskog uma neophodno dizanje tegova i skakanje na trambulini !
Citat:
vladd:
Ne razumes, ovaj tekst koji pise legija a ja dopisujem se prosto copy pejstuje u prozorce i izadje slika pozicije...ne radi sa Balkanskom nomenklaturom....

Izgleda da jedino ti ne razumeš!
Ajde da nacrtam: tekst koji sam započeo samo preuzmeš i dodaš svoj potez.
Prosto.
Pardon, simply.
[ Sava @ 21.03.2016. 07:56 ] @
Citat:
legija:
Zasto jednostavno ne priznas da si pretjerao u ocjeni da je 1.f4 samoubistvo (sto ti uporno pokusavamo objasniti i ja i jos neki forumasi) i prihvatis racionalnu ocjenu da je 1.f4 nesto losije od uobicajenih 1.e4 ili 1.d4 ? Nesto losije, ali jos uvijek sa neizvjesnim raspletom.

Ne postoje loša otvaranja, postoje samo loše tretirana otvaranja. Takođe i loše tretirane središnjice i završnice pa se gubi prednost pa i partija. Mnogi ozbiljni igrači su u prošlosti u turnirskoj praksi pokušavali da iznenade protivnika nepravilnim otvaranjima pa su neki počinjali sa recimo d3 ili b4!

Ja sam razumeo šta si hteo da postigneš. Drukčijeg sam kova. Za mene je šah isklučivo šahovski sto, protivnik preko puta mene, šahovski sat i sudija. Ne prihvatam te internet šahiste i njihova internet zvanja. Možda i grešim, ali ja sam ovde sasvim starovremen. Računar imam jako dugo pa sam još na 286 imao neku verziju Chessmastera koji je bio sasvim solidan. Za sve to vreme nikada mi nije palo na pamet da ukrstim dva računara da igraju međusobno. Šta znam, računar u šahu posmatram isključivo kao bazu podataka i razonodu. Imao sam jedan period kada sam više igrao protiv računara, ali mi to više nije nteresantno. Uglavnom sam mogao da ga pobedim u ozbiljnoj partiji, u cugeru po pravilu gubio zato što ja previđam, on ne.

Uzgred, jedno pitanje vezano za telefone. Koji offline šahovski program valja?
Doduše imam stari telefon pa ne znam šta može da podrži. Kratko sam probao neki Freechess, ali i na najjačem nivo ga lako pobedim pa sam ga obrisao.
[ legija @ 21.03.2016. 10:58 ] @
@vladd

1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3

Vidjecemo kako ce se partija odvijati, ja bih posle 1.f4 c5 igrao 2.b3 jer mi inicijalna ideja nije ni bila osvajati centar. No, engine misli drugacije :)
[ legija @ 21.03.2016. 11:11 ] @
Citat:
Sava: Ne postoje loša otvaranja, postoje samo loše tretirana otvaranja. Takođe i loše tretirane središnjice i završnice pa se gubi prednost pa i partija. Mnogi ozbiljni igrači su u prošlosti u turnirskoj praksi pokušavali da iznenade protivnika nepravilnim otvaranjima pa su neki počinjali sa recimo d3 ili b4!


Ja igram sah da se zabavim. To mi je na neki nacin zamjena za poker (ne kockam punih 16 godina i ne pijem alkohol punih 20 godina). Dakle, sahovska partija mi mora pruziti uzbudjenje, a otvaranje koje nudi upravo to je Bird i Dutch defence. U stvari, igram prakticno samo Bird kao bijeli, i zavisno od prvog poteza kad sam crni igram Dutch na 1.d4, Sicilijansku odbranu na 1.e4 i simetricnu englesku na 1.c4. Vrlo rijetko se desi da i protivnik odigra 1.f4, u tom slucaju uvijek igram From gambit.
Citat:

Ja sam razumeo šta si hteo da postigneš. Drukčijeg sam kova. Za mene je šah isklučivo šahovski sto, protivnik preko puta mene, šahovski sat i sudija. Ne prihvatam te internet šahiste i njihova internet zvanja. Možda i grešim, ali ja sam ovde sasvim starovremen. Računar imam jako dugo pa sam još na 286 imao neku verziju Chessmastera koji je bio sasvim solidan. Za sve to vreme nikada mi nije palo na pamet da ukrstim dva računara da igraju međusobno. Šta znam, računar u šahu posmatram isključivo kao bazu podataka i razonodu. Imao sam jedan period kada sam više igrao protiv računara, ali mi to više nije nteresantno. Uglavnom sam mogao da ga pobedim u ozbiljnoj partiji, u cugeru po pravilu gubio zato što ja previđam, on ne.


Trenutno postoji dobar broj sto free sto placenih enginea, uz koji ti treba neki GUI. Ja koristim Arena GUI i uglavnom Stockfish engine. Najvise kad trebam provjeriti neku sumnjivu partiju, a svoje partije koje izgubim provjeravam drugacije, postoji nekoliko online servisa sa analizom. Uglavnom mi je svakako jasno kad napravim neki takticki ili pozicioni previd.
Citat:

Uzgred, jedno pitanje vezano za telefone. Koji offline šahovski program valja?
Doduše imam stari telefon pa ne znam šta može da podrži. Kratko sam probao neki Freechess, ali i na najjačem nivo ga lako pobedim pa sam ga obrisao.


Na telefonu imam instaliranu chess.com client aplikaciju, koja ima i neki engine, ali nikad ne igram protiv njega. Dosta losije vidim, a vec mi je vrijeme da mijenjam dioptriju tako da na telefonu samo ponekad provjerim stanje na dopisnim partijama.
[ vladd @ 21.03.2016. 12:19 ] @
Nema veze, ja samo pokusavam da ispostujem principe otvaranja, bez ulaska u neke poznate opcije. Za sada je zatvoreno i nerazvijeno, jedina eksponirana figura je pojedena.
Naravno, zabava pre svega.
[ legija @ 21.03.2016. 12:57 ] @
Samo da se pozalim,
Juce sam bio na plivackom prvenstvu BiH (mladji sin se takmici) i od cetiri partije dopisnog saha sam napravio cetiri previda.
Dva ce me kostati partije, ova druga dva su u komotnijim pozicijama pa se nadam da cu se izvuci. Ovo kazem zbog toga sto sam igrao sa telefona
Tako da, telefonski sah je kao i telefonski seks, s%#nje.
[ vladd @ 21.03.2016. 16:22 ] @
Za tebe nisu problem greske, kako je malisa prosao, jel zadovoljan?
[ Nebojsa Milanovic @ 21.03.2016. 16:32 ] @
Da probam da prekinem ovu nebulozu prepisivanja kompjuterskih poteza koje neki zovu "igranje šaha", time što ću pokazati šta je pravi šah.

Za one koji nisu upoznati upravo ovih trenutaka počinju kvalifikacioni turniri za Šampionat Srbije, i u muškoj i u ženskoj konkurenciji.

Spisak učesnika je impresivan, naročito u muškoj konkurenciji, gde se za 4 prva mesta koja vode na Šampionat zemlje bori 120 šahista, među kojima je veliki broj sa međunarodnim titulama.

Iako većinu učesnika poznajem lično, imam svog favorita (neću reći ime, negde je u sredini tabele), pa predlažem i vama da pratimo polufinale i ovde iznosimo komentare.

Upravo je počelo prvo kolo, igra se devet dana, a svi rezultati i parovi za sva kola se mogu pratiti na sledećim linkovima:

Muškarci: http://chess-results.com/tnr211180.aspx?lan=14

Žene: http://chess-results.com/tnr211206.aspx?lan=14


Naročito pohvaljujem činjenicu da se celo žensko polufinale kao i partije sa viših tabli muškog polufinala mogu pratiti i uživo (pretpostavljam da je glavni "krivac" za to Nebojša Baralić, hvala mu), a to je na sledećim linkovima:

Muškarci: http://beochess.rs/2016/Live/Polufinale%202016/tfd.htm

Žene: http://serbiachess.net/live/polufinale2016zene/tfd.htm

Muški turnir se igra u hotelu "Slavija", otvoren je i može se uživo pogledati svaki dan, a ženski se održava u prostorijama ŠK "Rad" na Novom Beogradu. Predlažem da odete bar jednom da pogledate.
[ Sava @ 21.03.2016. 16:38 ] @
Citat:
legija:
Ja igram sah da se zabavim. To mi je na neki nacin zamjena za poker (ne kockam punih 16 godina i ne pijem alkohol punih 20 godina).

Trenutno postoji dobar broj sto free sto placenih enginea, uz koji ti treba neki GUI. Ja koristim Arena GUI i uglavnom Stockfish engine.

Na telefonu imam instaliranu chess.com client aplikaciju, koja ima i neki engine, ali nikad ne igram protiv njega. Dosta losije vidim, a vec mi je vrijeme da mijenjam dioptriju tako da na telefonu samo ponekad provjerim stanje na dopisnim partijama.
Ha, imamo neke slićnosti! Ja potičem iz kockarskog kraja Beograda i voleo sam kocku "više nego leba". Još kao klinja krao sam majci pare iz novčanika da bih se kockao! Uspeo sam da se skinem sa toga, takođe i sa 4pakle cigareta dnevno, a što se pića tiče tu nikada nisam preterivao. Uživam u dobrom crnom vinu, ne pijem ga da se usvinjim, već baš iz uživanja. Meni su cigareta i šah nekako blisko povezani.
Koristim Chesspartner u Winu i Arenu u Linuxu. Oba su dobra koliko vidim. U stvari koristim je teška reč, više mi skupljaju prašinu onako instalirani.
Za telefon sam koristio i taj koji pominješ, ali nisam zadovoljan. To na telefonu mi jedino koristi kada nekoga negde čekam pa da prekratim dosadu.
[ vladd @ 21.03.2016. 16:46 ] @
6...Bg7..konacno fianceto!

Nema veze, zabavljamo se..

Inace mi se ne svidja previse domace prvenstvo, mada ima dobrih takmicara.
[ legija @ 21.03.2016. 17:27 ] @
Citat:
vladd: 6...Bg7..konacno fianceto!:)

Nema veze, zabavljamo se..

Inace mi se ne svidja previse domace prvenstvo, mada ima dobrih takmicara.



1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5

Mali se sada takmici u kategoriji kadeta, i ove godine je hendikepiran jer se takmici sa starijom grupom. Kako je rodjen u decembru 2001 a grupa je 2000 + 2001 tesko mu je da bude najbolji. Na drzavnom prvenstvu je uglavnom drugi ili treci u disciplinama kraul i delfin, na republickom je bio prvi na 50 delfin. Osvojio je ukupno 20 medalja na dva prvenstva, racunajuci i stafete. On trenira plivanje zbog skolioze, tako da su ti uspjesi samo bonus. Prosle godine je bio u Kikindi na nekom mitingu i donio neke medalje . . .
Najvaznije je vidjeti da se klinci druze i raduju susretima, vladala je odlicna atmosfera sva tri dana prvenstva. Veoma daleko od slike koju nam mediji zele prikazati.
[ legija @ 21.03.2016. 18:17 ] @
Apropo prvenstva, moram reci da ni u sahu nema nista novo. Namjestaljke, kupovine partija, predaja . . . U tome ucestvuju svi, pa i sudije.

Sasvim slucajno sam pratio prvenstvo RS prije nekoliko godina, moj dobar poznanik je na kraju pobijedio. A pobijedio je tako da mu je protivnik u zadnjem kolu predao partiju sa +3. :D Njemu pobjeda nije donosila nista, a drugaru je pobjeda znacilo prvo mjesto.
Crni predao.

[ vladd @ 21.03.2016. 18:52 ] @
Vazno je da je klinac zadovoljan sa sobom, ostalo su razne okolnosti.

Ova partija sa takmicenja je minimum remi, bez da se razmislja...ali...

7...Ne7, sta kaze engin..jel' sam smanjio bedak sa dve razvijene "minority" figure, ili mi jako zamera uduplane pesake
[ legija @ 21.03.2016. 20:13 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3

Engine kaze da si sad na -0.60. Nc3 se cini kao logican plan, ili ce tebe natjerati da odigras d5 ili ce osvojiti d6 preko e4. Zanimljivo da ne zuri sa rokadom.
[ vladd @ 21.03.2016. 22:30 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6

Bas da ne bude po enginetu
[ legija @ 21.03.2016. 22:54 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3

Ba6 se cini bolji od Bh6 :). Sada si na -0.90.
[ vladd @ 22.03.2016. 08:11 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5


Ala me satire engine, kao da mi fali pesak, i to centralni..

Bh6 je prerano, jos pogotovo kada ovako zraci na nebranjenog skakaca kroz, sada vec "zakucanog" pesaka..
[ adzo_ @ 22.03.2016. 08:20 ] @
Kad bi povremeno ubacivali i sliku trenutne pozicije bilo bi extra ili bar link ka nekom engine da moze lako da se unese ova pozicija...
[ vladd @ 22.03.2016. 09:05 ] @
http://chesstempo.com/pgn-viewer-beta.html

A evo i prezentera.
[ adzo_ @ 22.03.2016. 09:20 ] @
Hvala
[ Sava @ 22.03.2016. 10:32 ] @
Šahovska partija može biti lepa od početka dokraja, ali može biti izrazito lepa i samo u nekim delovima. Lepe kombinacije su ono čemu svi valjda težimo. Matnom kombinacijom se partija završava, ali one su izvodljive u svim fazama partije. Tako je moguće izvesti kombinaciju kojom se stiče odlučujuća prednost. Jednu takvu kombinaciju je napravio Mađar Portiš protiv sunarodnika Honfija i evo je na ekranu:



Portiš započinje kombinaciju sa 1.) Dd3!! Ld3 2.) Se6 Kh6 3.) g4! g5 4.) Tf6 Lg6 5.) Sc5 dc5 6.) Tb5 i beli stiče prednost [Marić]
[ legija @ 22.03.2016. 11:48 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4

Sad si na -1.60.
[ vladd @ 22.03.2016. 13:11 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8
[ legija @ 22.03.2016. 13:51 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2

Sad si na - 1.70. Ako uracunamo onih +0.22 koje si imao na prvom potezu, to je vec +1.90 za Bird nakon samo 11 poteza.

Svakako da nakon 1...c5 2.e4 ovo vise nije klasicna Bird partija, pa sam malo razocaran. Trebao si odgovoriti sa 1...e5 ili 1...Nf6 (kao Nebojsa Milanovic) pa bi smo imali zanimljiviju partiju.
[ Nebojsa Milanovic @ 22.03.2016. 15:32 ] @
Ovoga bi se stideli i Ciciban forumi...Jedan igra iz glave a drugi igra kompjuterom, i onda ovaj koji igra kompjuterom zaključuje kako mu je otvaranje superiorno

Pa ovo nema ni u Diznilendu

@legija:

Odigraj samo jednu partiju protiv običnog majstorskog kandidata (ne velemajstora, ne intermajstora i slično nego protiv običnog kandidata), a da on zna da ti igraš to otvaranje - pa onda ovde prijavi rezultat ili još bolje, ispiši celu partiju.

To će biiti ilustracija toga o čemu govoriš, a ne ovo. Ovo je više nego smejurija.
[ vladd @ 22.03.2016. 17:51 ] @
Naravno da nije klasicna Bird partija, i ja igram pasivno. Em je ruzno em dosadno, em neinventivno.

BTW, nevezano za ocene engina, u ciju ispravnost ne verujem, nezadovoljan sam kolicinom dosadnosti.
Igram stonewall na kraljevu indijku?

Mada je igranje u pitanju, sto je jedina vajda,

1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8
[ legija @ 22.03.2016. 19:29 ] @
Citat:
legija:
To sto si stavio je "iscasena" verzija Birda sa najlosijom mogucom strukturom pjesaka.

Ko god misli da moze poraziti Bird "pametnim" potezima, izazivam ga na engine dvoboj.


@vladd nakon Rb8 , 12.c4 i tvoja pozicija je u potpunosti izgubljena. Malo sanse si imao prije Bf8, valjda si imao namjeru sacuvati c5 pjesaka koji i nije bio pod prijetnjom jer bi u slucaju uzimanja Skakacom na c5 nakon Qa5 Skakac bio kaputt. Ovo pisem bez gledanja u tablu, iznerviran sam gorenavedenim. Kasnije cu postaviti sadasnju poziciju i objasniti zasto je evaluacija skoro -2.5 na stetu crnog.

Sta smo dokazali do sada ?
Cak i inferiorno otvaranje nije hendikep za superiornijeg igraca.
Edit:
Upravo u arhivi nadjoh jednu partiju koju sam igrao protiv NM-a Riccarda Alaima (Riccardo Alaimo) iz Italije. Zanimljivo je da je i on odgovorio sa c5, i partija je isla dosta neuobicajenim tokom.
Pobijedio sam na vrijeme u nesto losijoj poziciji (-0.40).

https://www.chess.com/live/game/1315928347

Igrali smo 3 minute blic, svakako partija nije relevantna da se dokaze bilo sta, osim da ni majstori nisu sto su nekad bili.

[Ovu poruku je menjao legija dana 22.03.2016. u 21:21 GMT+1]
[ vladd @ 22.03.2016. 20:14 ] @
Pa ocito nije bilo bitno cuvanje c5 pesaka vec eliminacija instaliranog skakaca u slucaju eventualnog saha. Postoji opcija f7-f5, za uklanjanje skakaca, ne vidim na osnovu cega je engine istupio glupavu ocenu, kada si razvio dve figure i poboljsao poziciju dame, a ja cetiri...top na poluotvorenoj liniji..itd..

Osvojen centar ne znaci nista ako nema proboja, udvojeni pesaci su samo privremena manjkavost. Slobodna su crnapolja a beli crnopoljac je zaledjen ima cela dva polja za akciju?..gde je ta prednost realno?

Engine je sracunao da ces sa lovcem na a3 da osvojis pesaka, pod uslovom da skakac ostane na svom mestu...

Jedino su beli skakaci odlicni, ali sledi teranje...


Pokazali smo da "bird" nije nikakvo otvaranje ako se ne transponuje u ozbiljno otvaranje, tipa kraljeve indijke..i to u DRUGOM potezu..eto mastovit obrt reda dva poteza..
[ Nebojsa Milanovic @ 22.03.2016. 20:20 ] @
@legija

Nakon što si provaljen da obmanjuješ i zamlaćuješ čitalaštvo podmećući kompjuterske poteze kao "snagu nečega" (?!) u šahu, počeo si iz posta u post da vređaš.

Ovo sam ti ostavio bez komentara misleći da ćeš da se opametiš i da počneš da pričaš o šahu, ali umesto toga, sve si gori. Ponašaš se klasično kafanski, sve manje pričaš o šahu a sve više vređaš.

To ti ovde neće proći, budi u to uveren, ubuduće samo jedna uvredljiva reč i brišem ceo post.


Ontopic:
Citat:
legija:
Upravo u arhivi nadjoh jednu partiju koju sam igrao protiv NM-a Riccarda Alaima (Riccardo Alaimo) iz Italije. Zanimljivo je da je i on odgovorio sa c5, i partija je isla dosta neuobicajenim tokom.
Pobijedio sam na vrijeme u nesto losijoj poziciji (-0.40).

https://www.chess.com/live/game/1315928347

Igrali smo 3 minute blic, svakako partija nije relevantna da se dokaze bilo sta, osim da ni majstori nisu sto su nekad bili. :D

Ovaj igrač nema veze sa majstorom, moj sin od 8 godina na tom sajtu ima veći rejting, tako da nemoj da širiš dezinformacije.

FIDE majstor mora da ima rejting najmanje 2300 (i u realnosti a i tu), a inter i velemajstori i mnogo više. To su dakle majstorske titule, ovaj lik je pacer totalni.
[ legija @ 22.03.2016. 20:25 ] @
Citat:
vladd:
Pa ocito nije bilo bitno cuvanje c5 pesaka vec eliminacija instaliranog skakaca u slucaju eventualnog saha. Postoji opcija f7-f5, za uklanjanje skakaca, ne vidim na osnovu cega je engine istupio glupavu ocenu, kada si razvio dve figure i poboljsao poziciju dame, a ja cetiri...top na poluotvorenoj liniji..itd..

Osvojen centar ne znaci nista ako nema proboja, udvojeni pesaci su samo privremena manjkavost. Slobodna su crnapolja a beli crnopoljac je zaledjen ima cela dva polja za akciju?..gde je ta prednost realno?

Engine je sracunao da ces sa lovcem na a3 da osvojis pesaka, pod uslovom da skakac ostane na svom mestu...

Jedino su beli skakaci odlicni, ali sledi teranje...


Pokazali smo da "bird" nije nikakvo otvaranje ako se ne transponuje u ozbiljno otvaranje, tipa kraljeve indijke..i to u DRUGOM potezu..eto mastovit obrt reda dva poteza..:)


Dakle, trenutno stanje je 1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8 12.c4

Ti si prinudjen zrtvovati skakaca da bi sprijecio neugodan sah na f6, igrajuci Be7.
[ legija @ 22.03.2016. 20:50 ] @
Nadjoh u arhivi jos jednu partiju protiv NM-a, ovaj put je u pitanju neki amerikanac koji je anoniman.

https://www.chess.com/live/game/1208917349

From gambit, dakle ocigledno dobro pripremljen za Bird. Igra mu se potpuno raspala nakon samo 12 poteza.
Da pojasnim, clanstvo na chess.com je besplatno za sve igrace koji imaju neku titulu, i odobrava im se kad posalju skeniranu dokumentaciju. Ne moze neko poput mene obiti takav status.
[ legija @ 22.03.2016. 21:02 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
@legija

Ovaj igrač nema veze sa majstorom, moj sin od 8 godina na tom sajtu ima veći rejting, tako da nemoj da širiš dezinformacije.

FIDE majstor mora da ima rejting najmanje 2300 (i u realnosti a i tu), a inter i velemajstori i mnogo više. To su dakle majstorske titule, ovaj lik je pacer totalni.



NM = "National Master". Svaka nacionalna sahovska organizacija ima svoje kriterijume za dodjelu ove titule, i od drzave do drzave moze biti velika razlika u rejtingu. Ne treba je mijesati sa titulom "FM" (FIDE Master).
Predmetni Italijan ima FIDE rating 2195.

Ne znam da li je covjek pacer ili ne, ne znam ni koliko je jak italijanski sah.

Svakako mi je drago da tvoj sin od 8 godina ima veci rejting nego neki italijanski NM.
[ vladd @ 22.03.2016. 21:23 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8 12.c4 f5

Evo da ne zrtvujem skakaca
[ legija @ 22.03.2016. 21:36 ] @
Citat:
vladd: 1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8 12.c4 f5

Evo da ne zrtvujem skakaca


Sa -2.5 kvantni skok na -5.5
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8 12.c4 f5 13.exf6

@Nebojsa
Sad sam pogledao nekoliko intervjua sa tvojim klincem na Youtube, bravo! Nadam se da mu Voja pomaze?

I Borki je bio juniorski prvak svijeta, tukao Karlsena . . . Sasvim slucajno smo u nekim rodbinskim vezama, i o njemu se dosta pricalo u porodicnim krugovima. Bio je problem da se nabavi dovoljno literature, da se nadje novac za opremu, trenere, putovanja . . . On je na kraju otisao da igra za SK Bosna iz Sarajeva, vise nije u prvih 100 . . . Siguran sam da je mogao postici daleko vise da se kojim slucajem rodio i odrastao u neko bolje vrijeme i na nekom boljem mjestu.

Nadam se da ce tvoj sin uspjeti dostici svoj maksimum, i da nece biti ogranicen prostom cinjenicom zivljenja u Srbiji i na Balkanu.
[ vladd @ 22.03.2016. 22:32 ] @
Jel' taj engine pokazuje koliko se udaljavamo od Birda?

13....Nxf6

Videcu da li sam se preracunao..4poteza unapred?
[ legija @ 22.03.2016. 22:37 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8 12.c4 f5 13.exf6 Nxf6 14.Nxf6

Pa, ti si prvi poceo sa c5 . Mislim da se udaljavas .
[ vladd @ 23.03.2016. 07:40 ] @
Da, engine prosto ne dozvoljava da se igra Bird.. Rizican mu...
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8 12.c4 f5 13.exf6 Nxf6 14.Nxf6 Qxf6..

Sac'e malo pesaci da stradaju..
[ legija @ 23.03.2016. 10:46 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8 12.c4 f5 13.exf6 Nxf6 14.Nxf6 Qxf6 15.Bb2

Sad si vec na -6.5. Kakav god plan da si imao, cini se pogresnim.
[ Sava @ 23.03.2016. 10:56 ] @
Neretko se događa da se u standardnim turnirskim partijama odigraju pozicije koje bi mogle da prođu i u problemskom šahu. Ova koju ću sada prikazati dosta je jednostavna, ali po mom mišljenju lepa je za oko.

Beli ima pešaka više i bolju poziciju, ali se na prvi pogled ne vidi da ima i odlučujuću prednost. No beli je to video i odigrao.
Šta bi ste vi igrali da ste beli?
Evo kako je to beli rešio:



1:0
[ vladd @ 23.03.2016. 11:16 ] @
Jedini plan je da se pokaze besmisao Birdovog inace nepopularnog otvaranja...
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8 12.c4 f5 13.exf6 Nxf6 14.Nxf6 Qxf6 15.Bb2 e5
[ legija @ 23.03.2016. 11:25 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8 12.c4 f5 13.exf6 Nxf6 14.Nxf6 Qxf6 15.Bb2 e5 16.Bxe5

Pa ne bih rekao da si dokazao bilo sta, osim da igrati sicilijansku odbranu protiv Bird otvaranja nije najbolja ideja.
Mozda sam pogresno postavio "zadatak", tematski turniri koje ponekad igram obicno pocinju drugim ili trecim potezom.
Trebali smo mozda igrati od 1.f4 d5 2.Nf3 g6 pozicije.
[ vladd @ 23.03.2016. 13:00 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8 12.c4 f5 13.exf6 Nxf6 14.Nxf6 Qxf6 15.Bb2 e5 16.Bxe5 Qe7


Moguce da nije najbolja, ali nisam ni ja najbolji prezenter sta treba igrati. Ali je ocita slabost kraljevog krila, e sad... ako se iskoristi...kao i svaka druga prednost.
[ legija @ 23.03.2016. 13:15 ] @
1.f4 c5 2.e4 Nc6 3. Nf3 e6 4.Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6.d3 Bg7 7.e5 Ne7 8.Nc3 Ba6 9.b3 Nd5 10.Ne4 Bf8 11.Qd2 Rb8 12.c4 f5 13.exf6 Nxf6 14.Nxf6 Qxf6 15.Bb2 e5 16.Bxe5 Qe7 17. O-O

Sad si na -10.0. Ako pogledamo graficki prikaz evaluacije, vidimo konstantan pad crnog, uz nekoliko skokova. To je tipicno za engine vs human partiju, i sa moje strane potpuno ocekivano.


Analiza:


Code:
[Event "Import"]
[Site "http://lichess.org/QPSolefg"]
[Date "2016.03.23"]
[White "?"]
[Black "?"]
[Result "*"]
[WhiteElo "?"]
[BlackElo "?"]
[PlyCount "33"]
[Variant "Standard"]
[TimeControl "-"]
[ECO "B21"]
[Opening "Sicilian Defense: McDonnell Attack"]
[Termination "Unterminated"]
[Annotator "lichess.org"]

1. f4 c5 2. e4 { B21 Sicilian Defense: McDonnell Attack } Nc6 3. Nf3 e6 
4. Bb5 g6 5. Bxc6 bxc6 6. d3 Bg7 7. e5 Ne7 8. Nc3 Ba6 9. b3 Nd5?! 
{ (0.37 → 1.35) Inaccuracy. Best move was O-O. } (9... O-O 10. O-O Nf5 
11. Rb1 d6 12. Kh1 Qc7 13. Ne4 dxe5 14. fxe5 Bxe5 15. Nxe5 Qxe5 16. Bb2) 
10. Ne4 Bf8 11. Qd2 Rb8?! { (1.20 → 2.09) Inaccuracy. Best move was Be7. }
 (11... Be7 12. Ba3 Qb6 13. c4 f5 14. exf6 Nxf6 15. Bb2 O-O 16. O-O Qb4 
17. Bc3 Qb6 18. Bxf6) 12. c4 f5? { (2.14 → 4.34) Mistake. Best move was Be7. }
 (12... Be7 13. cxd5 cxd5 14. Nf2 f5 15. Ba3 d4 16. O-O O-O 17. Rac1 Rb5 
18. b4 cxb4 19. Bb2) 13. exf6 Nxf6? { (4.58 → 6.40) Mistake. Best move was d6. }
 (13... d6 14. Bb2 Bh6 15. f7+ Kxf7 16. cxd5 cxd5 17. Nfg5+ Bxg5 18. Nxg5+ Ke7 
19. O-O h6 20. Bxh8) 14. Nxf6+ Qxf6 15. Bb2 e5? 
{ (6.26 → 7.59) Mistake. Best move was Qf5. } (15... Qf5 16. Bxh8 Rb6 
17. O-O Be7 18. Bb2 Bb7 19. Qc3 Qf8 20. Ng5 h6 21. Nh7 Qg8 22. Nf6+) 
16. Bxe5 Qe7?! { (7.66 → 8.40) Inaccuracy. Best move was Qd8. } (16... Qd8 
17. Bxh8 d6 18. O-O Kd7 19. Rae1 Kc8 20. Bc3 Be7 21. d4 cxd4 
22. Nxd4 Bh4 23. g3) 17. O-O *


[Ovu poruku je menjao legija dana 23.03.2016. u 15:37 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao legija dana 23.03.2016. u 15:39 GMT+1]
[ vladd @ 23.03.2016. 16:23 ] @
Da, da preracunao sam se, racunao sam na sklanjanje kranja a ne na rokadu. 17..Bg7 i legija:vladd 1:0..
[ legija @ 23.03.2016. 16:26 ] @
Partiju je igrao stockfish sa moje strane, ne ja.

Predlazem da odigramo "pravu" Bird partija pocevsi sa 1.f4 d5 ili Nf6 , jer samo tako crni moze sacuvati prednost nakon f4.
[ vladd @ 23.03.2016. 18:07 ] @
Jedini zakljucak je da se ne moze olako igrati protiv ozbiljnijeg programa.

Moze ali zakoji dan, moze bilo sta, imam u izgledu neke mozgalice na poslu, pa ulazim u silan nebulozan posao koji me premara a ne trpi gresku. Birokratija..komponente, koncepcije, spiskovi spiskovi i korekcije spiskova..

A i da se malo pripremim za birda, mora da postoji brz nacin iskoriscavanja slabosti..a ne ovakav bezidejni pokusaj..
[ legija @ 23.03.2016. 18:40 ] @
Citat:
vladd: Jedini zakljucak je da se ne moze olako igrati protiv ozbiljnijeg programa.


Svakako da ne moze, moderni endzini sad imaju rejting preko 3500. Izvuci remi uz topa fore je super ucinak. Svakako smo dokazali i da 1.f4 nije samoubistvo, iako je Nebojsa cini se odustao od svoje partije.
Citat:

Moze ali zakoji dan, moze bilo sta, imam u izgledu neke mozgalice na poslu, pa ulazim u silan nebulozan posao koji me premara a ne trpi gresku. Birokratija..komponente, koncepcije, spiskovi spiskovi i korekcije spiskova..:)

A i da se malo pripremim za birda, mora da postoji brz nacin iskoriscavanja slabosti..a ne ovakav bezidejni pokusaj..:)


Ja sam tu, mozemo odigrati koju partiju na nekom serveru a ovdje postavljati stanje. Ja bih ovaj puta radije igrao sam, jer ce te stockfish pobijediti cak i sa 1.f3.


---
Protiv Birda se mogu igrati dva gambita (1...e5 i 1...g5) ali ne donose nikakvu prednost. Za sada su najbolji odgovori 1...d5 i nakon 2.Nf3 g6 ili Nf6.
Meni licno je 2...g6 mnogo neugodniji jer sprjecava b3 i dalji razvoj lovca na b2. Partije koje sam izgubio su u velikoj vecini tekle upravo tako.
[ vladd @ 23.03.2016. 19:25 ] @
Ne mora bas stokfis uvek da pobedi, nego sam ja vise postao kibicer nego sto povlacim poteze. Sa tim masinama, i remi je upeh.

Nego ja ne znam kakoda iz pasivne i ujednacene partije fino izvucem dugorocnu prednost. A to je kao "znam da vozim formulu 1, ali na pravcu"

Visesu mi gambiti inspirativniji.
[ legija @ 23.03.2016. 23:42 ] @
Citat:
vladd: Ne mora bas stokfis uvek da pobedi, nego sam ja vise postao kibicer nego sto povlacim poteze. Sa tim masinama, i remi je upeh.


Naravno, postoje situacije kada engine moze napraviti pogresan potez. Ako su manje kontrole, podesen neki level tipa ~20 ili manje . . .
Svaki program jako cesto napravi gresku u zavrsnici. Pogledaj onaj gore problem koji sam postavio, stockfish tek nakon 20 nivoa shvati da nije dobro uzeti pjesaka.

Citat:


Nego ja ne znam kakoda iz pasivne i ujednacene partije fino izvucem dugorocnu prednost. A to je kao "znam da vozim formulu 1, ali na pravcu"

Visesu mi gambiti inspirativniji.

Haha
Da, moj nivo mi dozvoljava da pronadjem neku takticku slabost, eventualno da ukradem neku figuru u kombinaciji do 5 poteza.
Poziciono jako lose stojim, jer naravno ne razumijem kompleksne pozicije.
Kao i ti, i ja imam potpuno isti problem - obicno povucem neki inferioran potez iz ujednacene ili bolje pozicije, zbog nestrpljivosti ili iz nade da ce protivnik nasjesti na jeftin trik.
To u takmicarskom sahu ne prolazi, kako objasnjava nas Nebojsa.
[ Sava @ 24.03.2016. 10:11 ] @
Valjda sada mogu da nastavim sa prezentovanjem prijatnih kombinacija . Ma šalim se, važno je da se populariše šah jer mi smo nekada bili izrazito šahovska zemlja pa možda opet budemo, mada smo nisko pali!

Sa druge strane i vremenske distance zabranio bih klincima da ozbiljno igraju šah! Da mi je ova pamet bila jurio bih devojčice i devojke umesto što sam i po 12 sati sedeo za šahovskim knjigama! Kakav ozbiljan šah, to je samo za razbibrigu, penzionere i zatvorenike!

@legija
Vrlo površno sam pratio vašu partiju. U jednom trenutku sam zapazio da si odigrao pasivno Dd2 pa me zanima koja ti je bila ideja tog poteza? Učinilo mi se da je to gubitak tempa. Onako na prvu, krenuo bih možda tempo potezom c4, pa onda recimo f5, Lg5, Sd6, Sh4..., u svakom slučaju vrlo aktivno sa ciljem otvaranja crnog kralja koji bi nakon 0-0 belog verovatno bio izgubljen. Tako bih sigurno igrao u cugeru, a u ozbiljnoj varijanti ova ideja bi pretrpela dobru proveru.
[ legija @ 24.03.2016. 11:44 ] @
Citat:
Sava
@legija
Vrlo površno sam pratio vašu partiju. U jednom trenutku sam zapazio da si odigrao pasivno Dd2 pa me zanima koja ti je bila ideja tog poteza? Učinilo mi se da je to gubitak tempa. Onako na prvu, krenuo bih možda tempo potezom c4, pa onda recimo f5, Lg5, Sd6, Sh4..., u svakom slučaju vrlo aktivno sa ciljem otvaranja crnog kralja koji bi nakon 0-0 belog verovatno bio izgubljen. Tako bih sigurno igrao u cugeru, a u ozbiljnoj varijanti ova ideja bi pretrpela dobru proveru.


To nisam igrao ja, nego program (Stockfish). Potez nije pasivan, jer je cuvao pjesaka na f4 i dodatno omogucio razvijanje lovca na b2. Taj potez je u stvari bio krucijalan u daljnjem toku partije, jer da je odmah igrano c4, nakon toga bi f5 spasio skakaca (c2 f5, exf6 Sxf6, Lb2 Le7).

To je dosta "nevidljiv" potez i vjerovatno ga niko od nas ne bi nasao tako lako. To je upravo ono o cemu prica vladd
[ vladd @ 24.03.2016. 12:58 ] @
Ja sam upravo imao par takvih ispraznih poteza, a tebe Savo niko nije sprecavao, nismo igrali najvazniju partiju:)

Citat:
To u takmicarskom sahu ne prolazi, kako objasnjava nas Nebojsa.


Ne prolazi nista to se ne pripremi, ako je ozbiljno takmicenje.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.03.2016. 13:10 ] @
Citat:
legija:
@Nebojsa
Sad sam pogledao nekoliko intervjua sa tvojim klincem na Youtube, bravo! Nadam se da mu Voja pomaze?

I Borki je bio juniorski prvak svijeta, tukao Karlsena . . . Sasvim slucajno smo u nekim rodbinskim vezama, i o njemu se dosta pricalo u porodicnim krugovima. Bio je problem da se nabavi dovoljno literature, da se nadje novac za opremu, trenere, putovanja . . . On je na kraju otisao da igra za SK Bosna iz Sarajeva, vise nije u prvih 100 . . . Siguran sam da je mogao postici daleko vise da se kojim slucajem rodio i odrastao u neko bolje vrijeme i na nekom boljem mjestu.

Nadam se da ce tvoj sin uspjeti dostici svoj maksimum, i da nece biti ogranicen prostom cinjenicom zivljenja u Srbiji i na Balkanu.

Hvala, ali ne znam ko je Voja? :)

Što se tiče Predojevića, ne znam ga lično ali znam neke ljude koji su radili sa njim. Iz priča sa njima lično, mogu da ti kažem da u Srbiji trenutno nema deteta niti kadeta koji ima i 10% budžeta koji je imao Predojević.

Teško je proceniti šta je taj budžet (i cela mašinerija) oko Predojevića značila u svetskom okvirima, ali da je imao mnoogo mnogo više od bilo kog dečaka sada, to je sasvim sigurno.
[ legija @ 24.03.2016. 14:08 ] @
Mislio sam na ovog Voju:
https://ratings.fide.com/card.phtml?event=905046

Pa Borki i nije imao neku masineriju kad je bio klinac, to znam sigurno. Iako su mu roditelji visokoobrazovani (tata masinski inzinjer , mama ljekar). Oni nisu imali plate koje su mogle pratiti njegove potrebe, to znam sigurno. Cak i u danasnjim uslovima, plata profesora u srednjoj skoli ljekara specijaliste u lokalnom domu zdravlja ne prelaze neku znacajnu cifru.

Malo kasnije se uspjelo izdejstvovati podrska opstinskih i republickih struktura, nekih preduzeca itd.

Ja, naravno, ne znam cime ti raspolazes i koliko si u stanju odgovoriti njegovim potrebama, ali znam da su *ebene takmicarske gace za mog klinca 399 funti. Vrhunski treneri i oprema vrhunski i kostaju.
A nama, na Balkanu, su mogucnosti ogranicene, sto zbog lose ekonomske "slike" a donekle i zbog geografije.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.03.2016. 14:49 ] @
Za Intermajstora Milanovića sam čuo ali nisam ni u kakvom srodstvu/kontaktu sa njim.

Elem, ne raspolažem ničim i sasvim sam načisto sa tim da mi je budžet 0 dolara.

Sve što uradimo, uradimo sa svojih deset prstiju, u poslednje vreme uz pomoć jednog prijatelja. Ne postoje treneri, instruktori, sponzori i slično, i neće ni postojati. To jeste teže, mnogo teže, ali tako nemam nikoga na grbači da mi dahće za vratom i traži (mnogostruku) nadoknadu za (elenutaualno malu) pomoć koju pruži.

Borki je možda jedini ko je uspeo pripreme i uopšte tim oko sebe da izdigne iznad regiona u kome živimo. Budžet kojim je raspolagao je daleko premašivao bilo koje sume koje se od dve plate mogu izvojiti. Nemoj imati sumnju u to, to je informacija od jednog od njegovih najbližih trenera.

Samo mogu da čestitam njegovim roditeljima i uopšte ljudima koji su bili oko Borkija na obezbeđivanju sredstava za sve. Nije to lako, čak ni onda, ali onda je bilo mnogo lakše, i uopšte moguće, dok danas nisam siguran da bi to bilo moguće čak i njima.

U Srbiji vrhunski talenti nemaju nikakvu pomoć, to znam pouzdano. Pomoć je dobilo par antitalenata, ali to je putem političkih veza i kratkog je daha.

U takvim okolnostima, moja deviza je "use i u svoje kljuse", i nemam nikakvih očekivanja.
[ legija @ 24.03.2016. 15:19 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Za Intermajstora Milanovića sam čuo ali nisam ni u kakvom srodstvu/kontaktu sa njim.


Negdje sam procitao da je Voja sahovski trener, mozda si trebao ostvariti neki kontakt. Ako nista prezimenjaci ste

Citat:

Elem, ne raspolažem ničim i sasvim sam načisto sa tim da mi je budžet 0 dolara.

Sve što uradimo, uradimo sa svojih deset prstiju, u poslednje vreme uz pomoć jednog prijatelja. Ne postoje treneri, instruktori, sponzori i slično, i neće ni postojati. To jeste teže, mnogo teže, ali tako nemam nikoga na grbači da mi dahće za vratom i traži (mnogostruku) nadoknadu za (elenutaualno malu) pomoć koju pruži.


Moram reci da mi ovo ne zvuci racionalno. Ti svakako bolje znas kako stvari stoje, no mislim da bi prvo trebao realno procijeniti svoje mogucnosti i sposobnosti (sahovske, ne roditeljske ili materijalne) i pravilno procijeniti koliko ce tvoje odluke koristiti razvoju i napretku kod malog. Sigurno ce njegove sposobnosti u nekom momentu prevazici tvoje, i na toj tacci se zavrsava tvoja pomoc i mentorstvo. Sa druge strane znam da bez novca nije moguce puno toga napraviti, a niko od nas nije spreman moljakati okolo i tako se odreci i ono malo digniteta sto nam je ostalo.

U nekoj mojoj projekciji vidim malog Marka kojeg ce neki od starijih i etabliranih sahista prihvatiti kao ucenika, iz ljubavi prema sahu ako nista drugo.

Pogledao sam nekoliko njegovih partija na chess-db.com i zadivljujuce je da ima vrlo malo nekvalitetnih poteza. Cak i partije koje je izgubio su odigrane kvalitetno.
By the way, i moj mladji se zove Marko


Citat:

U Srbiji vrhunski talenti nemaju nikakvu pomoć, to znam pouzdano. Pomoć je dobilo par antitalenata, ali to je putem političkih veza i kratkog je daha.

U takvim okolnostima, moja deviza je "use i u svoje kljuse", i nemam nikakvih očekivanja.


Nista novo ni sa ove strane. Ovdje se sportom bave oni koji imaju novac da plate treninge i kotizacije, putovanja na takmicenja i spavanje po hostelima.
Drzava nema pare ni za olimpijce, LOL.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.03.2016. 15:44 ] @
Citat:
legija
Pogledao sam nekoliko njegovih partija na chess-db.com i zadivljujuce je da ima vrlo malo nekvalitetnih poteza. Cak i partije koje je izgubio su odigrane kvalitetno.

Auh, te partije na chess-db su sa Evropskog prvenstva i stare su. Potiču iz vremena kada smo radili potpuno sami, sada igra prilično bolje i zrelije.

Citat:
legija:
Ti svakako bolje znas kako stvari stoje, no mislim da bi prvo trebao realno procijeniti svoje mogucnosti i sposobnosti (sahovske, ne roditeljske ili materijalne) i pravilno procijeniti koliko ce tvoje odluke koristiti razvoju i napretku kod malog. Sigurno ce njegove sposobnosti u nekom momentu prevazici tvoje, i na toj tacci se zavrsava tvoja pomoc i mentorstvo. Sa druge strane znam da bez novca nije moguce puno toga napraviti, a niko od nas nije spreman moljakati okolo i tako se odreci i ono malo digniteta sto nam je ostalo.

Ovim si u principu sve rekao.

Dodaću samo da je Marko mene šahovski prevazišao još odaaavno, ali moja uloga time nije iscrpljena i ni jedan "trener" ne može da je zameni. U to sam sasvim siguran a upoznao sam ih mnogo, računajući i 6-7 selektora reprezentacije. Svi oni znaju više od mene ali još ona narodna kaže "nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati", pa prema tome....No, pomenuo sam da u poslednje vreme imamo prijatelja koji nam pomaže, i, što reče Čola, "ne bih ja tu ništa dir'o".

Citat:
U nekoj mojoj projekciji vidim malog Marka kojeg ce neki od starijih i etabliranih sahista prihvatiti kao ucenika, iz ljubavi prema sahu ako nista drugo.

Dobio sam već nekoliko ovakvih ponuda. Odbio sam ih jer smatram da mu za sada nisu potrebne, ali ne isključujem mogućnosti da neku nekada prihvatim.
[ Sava @ 25.03.2016. 07:57 ] @
Citat:
legija:
Pa Borki i nije imao neku masineriju kad je bio klinac, to znam sigurno. Iako su mu roditelji visokoobrazovani (tata masinski inzinjer , mama ljekar). Oni nisu imali plate koje su mogle pratiti njegove potrebe, to znam sigurno. Cak i u danasnjim uslovima, plata profesora u srednjoj skoli ljekara specijaliste u lokalnom domu zdravlja ne prelaze neku znacajnu cifru.

Malo kasnije se uspjelo izdejstvovati podrska opstinskih i republickih struktura, nekih preduzeca itd.

Razmišljam o tome kako je nekada bilo drukčije, sve je bilo vezano za školu. Pazi, da te roditelj vodi na trening i forsira neke tvoje sposobnosti pa to nije postojalo, to je bila misaona imenica!!! Postojale su sekcije i klubovi u školama pa su nastavnici i treneri prepoznavali kvalitete i pozivali ili upućivali na ozbiljnije treninge. Primera radi moj drugar iz najranije mladosti je toliko bio talentovan za sport da je nastavnik fizičkog pozvao njegove roditelje da im na to skrene pažnju i pomogne u daljem razvoju. Kasnije u životu je postao prvotimac OFK Beograda u fudbalu i prvak Srbije u stonom tenisu. Za sve to vreme se paralelno bavio rock muzikom i svirao u poznatoj grupi. Najzad je prešao ujednu od najpoznatijih rock grupa bivše Juge i tada je sport sasvim napustio zato što nije bilo moguće biti na turnejama mesecima i baviti se sportom.

Citat:
legija:
To nisam igrao ja, nego program (Stockfish). Potez nije pasivan, jer je cuvao pjesaka na f4 i dodatno omogucio razvijanje lovca na b2. Taj potez je u stvari bio krucijalan u daljnjem toku partije, jer da je odmah igrano c4, nakon toga bi f5 spasio skakaca (c2 f5, exf6 Sxf6, Lb2 Le7).

Pa zato sam i pomenuo da beli igra f5 čime sprečava crnog da to igra i istovremeno ostvaruje pretnju Lg5 itd... Meni je to i dalje gubitak tempa, nemam sada poziciju pred sobom, a nije ni bitno jer je partija i tako bila slaba.

Nego da te pitam nešto vezano za program Arena jer vidim da si upućen u taj softver. Imam verziju 3.5.1 i nigde ne vidim mogućnost da igra čovek protiv čoveka, tačnije da sam mogu da igram partiju i analiziram je, a program da koristim kao tablu. Verovatno nešto previđam, možeš li da pomogneš?
[ legija @ 25.03.2016. 12:06 ] @
Ako je ovo pozicija o kojoj pricas, bijeli nije nikako mogao igrati f5. :) Mogao je, uz gubitak pjesaka i pozicione prednosti.

Vec sam objasnio zbog cega je Qd2 bio najjaci potez.


Nisam nikad igrao protiv drugog igraca koristeci Arena GUI, tako da ti tu ne mogu pomoci.
[ Nebojsa Milanovic @ 25.03.2016. 15:39 ] @
Da podsetim da polufunale Prvenstva Srbije danas ulazi u drugu polovinu, pa se već naziru kandidati za prva mesta.

Linkove ka detaljnim rezultatima i stranama gde se partije mogu pratiti uživo sam dao ovde, podsećam da su oba turnira otvorena i da je ulaz slobodan.

Ja danas idem, oko 19h ću biti u hotelu Slavija, predlažim svim ljubiteljima šaha da dođu i vide uživo kako izgleda borba za prvih nekoliko mesta koje vode na Šampionat Srbije.
[ Sava @ 25.03.2016. 16:33 ] @
Citat:
legija:
Nisam nikad igrao protiv drugog igraca koristeci Arena GUI, tako da ti tu ne mogu pomoci.

Šteta, to je jedini iole ozbiljniji program koji sam našao da radi u Linuxu. Ma sigurno ih ima još solidnih, nisam istraživao.
[ legija @ 25.03.2016. 17:22 ] @
Kakav previd u Markovic-Livaja

http://beochess.rs/2016/Live/Polufinale%202016/tfd.htm

Zanimljiva partija Radlovacki-Nestorovic :)
[ vladd @ 25.03.2016. 19:21 ] @
Naivno odvlacenje. Vec je panika bila posto je lovac ostao bez prostora..
[ legija @ 25.03.2016. 19:59 ] @
Citat:
vladd: Naivno odvlacenje. Vec je panika bila posto je lovac ostao bez prostora..


Ne razumijem sta zelis reci, osim ako nisi dobro pogledao poziciju. Previd je napravio crni, rokadom.
[ vladd @ 26.03.2016. 06:35 ] @
Pa to, nije video da ce biti zakucan...tako je to kada se vrsi rokada zarad rokade..
[ Sava @ 26.03.2016. 18:06 ] @
Prikazaću jednu laganu, ali finu matnu kombinaciju.
Na prvi pogled crni stoji bolje, ima pešaka više, udvojene topove na otvorenoj liniji itd. Međutim, Đavo je uvek prisutan u šahu i beli ima forsiranu matnu kombinaciju koja ide ovako:



Ne spasava ni ako crni igra Lf6 ili Sf6 umesto f6. U prvom slučaju ide Dh4 Lb2, Tb2 Dc3, e5 sa odlučujućom prednošću. Ako Sf6 onda Th8! Kh8, Dh4 Kg8, Lf6 Lf6, gf6 Dc3, e5 sa dobitkom.
[ Sava @ 27.03.2016. 10:49 ] @
Završnice mogu biti jako zanimljive jednako kao i ostali delovi partije. Prikazaću jednu takvu koju si igrali manje poznati sovjetski igrači.
Crni je na potezu i mora da se izvuče iz mata koji mu preti u potezu. Sa druge strane on ima dva pešaka koja prete da se promovišu u dame i beli mora da igra jako precizno. Nastavljeno je ovako:



Crni je predao nakon odigravanja 10. ključnog tempo poteza belog Th1!. Preostalih par poteza su analiza.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.03.2016. 18:59 ] @
Ja sam slab u sahu,ali mi nije jasno da posle pojedenog lovca,cni nije izasao sa kraljicom!Zasto?
[ ŽIKI @ 27.03.2016. 19:22 ] @
Uh
U sledećem potezu bi bio mat, top na b8
[ Lavlja_Jazbina @ 27.03.2016. 21:04 ] @
Da,verovatno zato i igram lose(brzopleto).
[ Sava @ 29.03.2016. 18:32 ] @
Albin Planinc je slovenački velemajstor koji je imao izrazito napadački stil. Mene je likom više asocirao na nekog pesnika ili filozofa nego na šahistu. Izrazito mi se dopadao njegov stil igre i uvek sam sa zadovoljstvom gledao njegove partije. Uglavnom fantastično se snalazio u komplikovanim pozicijama pa kada protivnik igra jednako razdragano pravio je prave lepotice. To je osetio i naš Ljuba u sledećoj partiji:

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1091251

Poklekli su i mnogi drugi svetski igrači pod napadom Planinca. Jedan od njegovih minijatura koja je ušla u sve svetke knjige lepotica je protiv jednog od vodećih svetskih velemajstora tog vremena Rafaela Vaganjana odigrana na čuvenom turniru u Hastingsu:


[ legija @ 30.03.2016. 17:06 ] @
Upravo igram jednu partiju, sa jako zgodnom prilikom za zrtvu kraljice, koja nazalost nije forsirana.
No, ako swaba nasjedne dobice lijep mat.

Nakon Dh6+, Kxh6 slijedi Sf5+ Kg5, Lc1+ Kg4, Th4#

Ako ste pravi drugari, navijajte da tako i bude :)
[ vladd @ 31.03.2016. 18:11 ] @
Navijamo, ali ako ode Kg8, i izdrzi napad, ti si res pecen..:)
[ legija @ 31.03.2016. 23:10 ] @
Da, haha. Igram sa njim pet partija, i do sada sam izgubio najmanje 4. Koliko sam mogao vidjeti, igra na master nivou, to je daleko, daleko iznad mojih mogucnosti.
U ovoj partiji je odigrao Kg8, posto ocigledno nije levat.
[ vladd @ 01.04.2016. 18:33 ] @
Probaj da mu razgolitis kralja zrtvom skakaca na g6, ako odbije, smanjio si razliku kvaliteta
[ legija @ 02.04.2016. 11:25 ] @
Tako je i bilo, uzeo je skakaca i odbranio se. Tip jednostavno igra neumoljivo dobro. U svih pet partija do sada nije napravio nijednu, ni najmanju, gresku.
[ legija @ 02.04.2016. 16:27 ] @
Moram se malo hvalisati, odigrao sam jednu dosta lijepu partiju.

PGN:
Citat:
1. e4 c5 2. Nc3 Nc6 3. d3 g6 4. g3 Bg7 5. Bg2 d6 6. f4 h5 7. Nf3 Bg4 8. h3 Bd7 9. O-O Qc8 10. Kh2 Nf6 11. Ng5 a6 12. Rb1 Nd4 13. e5 dxe5 14. fxe5 Ng4+ 15. hxg4 hxg4+ 16. Kg1 Bxe5 17. Nxf7 Nf3+ 18. Bxf3 Bd4+ 19. Kg2 gxf3+ 20. Rxf3 Bh3+ 21. Kh2 Bf1+ 0-1


U poziciji sa slike sam pomislio da bi bilo zanimljivo ako protivnik prihvati zrtvu skakaca na g4, ali na prvi pogled nije bilo lako naci neku znacajnu prednost. Ispostavilo se da je odigrao sve na svoju stetu.


Nakon Sg4+ hxg4, hxg4+ i Kg1 Lxe5 imao je +1 u materijalu i mogao se spasiti.



Na moju srecu se ipak odlucio za jos jednag pjesaka i uzeo sa Sf7. Slijedi jos jedna zrtva Skakaca, Sf3+. Oslobodio sam d4 polje za lovca. Nakon uzimanja skakaca na f3 - Lxf3, slijedi Ld4+. Racunao sam da ce se radije skloniti kraljem, nego zastiti topom.
Nakon Kg2 slijedi gxf3+, uzima topom Txf3, sah lovcem Lh3+, Kh2 Lf1+ i tu je predao.

[Ovu poruku je menjao legija dana 02.04.2016. u 17:38 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao legija dana 02.04.2016. u 17:39 GMT+1]
[ Sava @ 02.04.2016. 17:21 ] @
Evo jedne lepotice za one za koje šah počinje sa Kasparovom i Karlsenom . Mišljenja sam da su stariji majstori daleko maštovitiji, veći je broj "besmrtnih" i "večno zelenih" partija bilo nekada nego u savremeno doba. Zauzvrat danas je veći broj tehnički doteranih partija.

[ vladd @ 04.04.2016. 16:16 ] @

1. e4 d5
2. exd5 Qxd5
3. Nc3 Qa5
4. d4 Nf6
5. Bd2 e5
6. Qe2 e4
7. Nxe4 Qb6
8. Nxf6 Kd8
9. Qe8


Ja u zivotu nisam brze zavrsio partiju..
A bilo je samo malo netipicno...
http://chesstempo.com/pgn-viewer-beta.html
[ Sava @ 11.04.2016. 10:20 ] @
ŠAŠAVE PARTIJE

Dve skroz šašave partije vrhunskih igrača svog vremena!
Nimzowitsch i Tarrasch ne samo da su bili vrhunski igrači već su obojica ostavila dubok trag u šahovskoj teoriji na kojoj su dosta radili. Neke varijante i nose ime po Nimzowitschu. Ovde su odigrali partiju do mata kako se tada i igralo, ali završna slika je nekako ba[ blesava! Evo te partije:



Drugu šašavu partiju koju ću prikazati su odigrali svetski prvaci Fišer i Petrosijan. U partiji se pojavljuju 4 dame što je zaista kuriozitet za taj nivo igrača. Pri tom je Petrosijan važio za najboljeg odbrambenog igrača na svetu.
To je ova partija:

[ Nebojsa Milanovic @ 11.04.2016. 12:31 ] @
Citat:
Sava: Neke varijante i nose ime po Nimzowitschu.


Još više varijanti nosi ime po Tarrasch-u. Mogu da kažem da su sve njegove varijante izvanredne.
[ legija @ 11.04.2016. 18:28 ] @
Zavrsio sam nekoliko dopisnih partija ovih dana, i dosao da zanimljivih zakljucaka.
Prvo, bez obzira koliko neko dobro igra, postoji vjerovatnoca da ce pogrijesiti. Dobio sam nekoliko partija gdje sam bio na -3.0 poziciono, ali zahvaljujuci tome sto sam odigrao "provokativan" potez - protivnik se uplasi remija i udje u matnu mrezu odakle nema cupanja bez velikih zrtava i na kraju gubitka partije.
Apropo toga, negdje sam citao analizu Taljevih zrtava u partijama, gdje su nasli da je vecina bila pogresna i sa losim ishodom uz najbolju igru.
A on se ipak proslavio takvim partijama.

Elem, evo linkova za partije pa pogledajte ako mislite da je zanimljivo.

https://www.chess.com/daily/game/132812028

Nakon 14...e5

https://www.chess.com/daily/game/132811968

40. g5

U ovoj partiji je crni odlicno pokazao kako se gubi partija u strahu od remija.
[ vladd @ 11.04.2016. 19:15 ] @
Da, cudno, od 41-og poteza, greska do greske, fredf nije trebao da dira pesaka, trebao je da privuce damu ili skakaca, izmene mu odgovaraju...

Ovaj adrijanov je valjda sebe nadmasio, poceo je sa cudnim potezima od 11-og...

Ako si ih kaznio
[ legija @ 11.04.2016. 20:07 ] @
Sta tek reci za ovu:
https://www.chess.com/daily/game/132330710



Evo jos jedna koju (jos uvijek) igram sa fredf-om, poceli smo u isto vrijeme kao onu sa linka.

https://www.chess.com/daily/game/132812016

Nevjerovatno koliko je smotan, nisam htio predati cisto iz radoznalosti, zanimalo me da li ce umjeti realizovati i materijalnu i pozicionu prednost.
Na kraju (sad imamo remi poziciju) je ispalo da je jos smotaniji nego sam mislio. Partija sa ukupno 6 kraljica . . .

[Ovu poruku je menjao legija dana 12.04.2016. u 01:16 GMT+1]
[ Sava @ 30.07.2016. 16:30 ] @
Nekada su se i na najvećim i najznačajnijim takmičenjima igrale prave lepotice uključujući i ciklus za osvajanje šahovskog trona. Evo jedne takve lepotice iz daleke 1965. godine.

[ Nebojsa Milanovic @ 13.01.2020. 02:15 ] @
Evo jedne studije koja jeste malo teža, ali je zanimljiva i poznata.

Kada su je pre 20tak godina prvi put rešavali u Pančevu, rešio ju je samo jedan FIDE majstor i jedan dečak od 12 godina.

Sadrži 14 poteza do forsiranog mata.

[ Nebojsa Milanovic @ 16.01.2020. 00:09 ] @
Rešavači ne treba ova studija da vas uplaši, jeste da ima 14 poteza ali su relativno logični i slede jedan za drugim.

Da pomognem, prvi potez mislim da je očigledan: Nf6+

Nastavite sami, crni nema puno izbora, a ako zapne ponovo ćemo pomoći.
[ Grada22 @ 16.01.2020. 05:57 ] @

Mene nije toliko obeshrabrilo tih 14 poteza vec to sto su je tada resili samo FM i 12-godisnji decak.
(Uzgred, daj decak sada ima 20 godina. Da li se jos bavi sahom?)

Hvala za prvi potez, lakse se dise..
[ Shadowed @ 16.01.2020. 11:25 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Nastavite sami, crni nema puno izbora, a ako zapne ponovo ćemo pomoći.

Crni ce odigrati kraljem na G7, u svakom drugom slucaju beli izvlaci kraljicu i matira ga u par poteza, da ne pisem sad svaku varijantu (ako treba, recite).
Sledeci potez belog ide konj na H5.
[ Grada22 @ 16.01.2020. 14:46 ] @

A sta kad crni, posle 2.Sh5, odigra 2...Kg6?

Ne vidim dobitak za belog...
[ Nebojsa Milanovic @ 16.01.2020. 19:17 ] @
@Shadowed

Ne treba varijante naravno, tačno je to što ste rekli.

@Grada:

Direktnog dobitka nema, zato ima 14 poteza a ne 2 ili 3 :). Beli nastavlja napad pa je treći potez Bc2+.

p.s. Dečko od tada 12 godina sada ima 32 godine, zove Aleksandar Vrbljanac, FIDE majstor je i nekoliko godina kasnije je bio prvak ex-YU do 18 godina. Drugi je FIDE majstor Miloš Jovanović iz Omoljice ali to nema mnogo veze sa težinom ove studije, mogu je rešiti i amateri ako se malo potrude.
[ Shadowed @ 17.01.2020. 23:12 ] @
Oh Nebojšiću, pa nemoj mi persirati... Znamo se mi dugo :)





OK, ne javlja se niko pa da vidimo... Crni ce pojesti konja kraljem na H5 (ne samo sto dobija konja gratis, i nema drugih valjanih opcija).
Beli sada moze da izvuce kraljicu.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.01.2020. 23:44 ] @
O svašta, ne persiram ti naravno, govorim u množini, i Grada je rekao tačan potez 2...Kg6, gledaj malo i ne tripuj se.



Tačno je i ovo što si rekao, ponovoću ceo niz poteza do sada da lakše rešavaju i drugi:

Dakle: 1. Nf6+ Kg7 2. Nh5+ Kg6 3. Bc2+ Kxh5 4. d8=Q...


[ Grada22 @ 18.01.2020. 00:06 ] @

Dobro, Shadowed i Milanovic kazu da se beli pesak promovise u Kraljicu, crni daje Skakacem sah-seh na f7, beli Kralj staje na e7 a crni Skakac uzima tu Kraljicu na d1

Sta da odigra beli (koji ima samo Kralja, Lovca i jednog pesaka) kad crni preti da pridje Kraljem na g4 i uzme jedinog preostalog belog pesaka?

Mora to da spreci Lovcem na f5 ili na d1 ali kako sad spreciti crnog da izvuce Kraljicu sa c ili e Pesakom?

Ovde sam stao, dalje ne ide...


[ Shadowed @ 18.01.2020. 00:15 ] @
Umesto na E7, posle šaha dodje na E6 a kad crni pojede kraljicu na F5.

Ma hajde Nebojsa, ne budi stidljiv :*

Nego, ima li sanse da dodas sliku sa dosadasnjim potezima. Malo je nezgodno stalno premotavati sve u glavi..
[ Nebojsa Milanovic @ 18.01.2020. 00:16 ] @
Odlično, samo mala greška, zašto bi beli kralj išao na e7.. ima bolje polje...


edit: Shadowed rešio, evo svih poteza do sada: 1. Nf6+ Kg7 2. Nh5+ Kg6 3. Bc2+ Kxh5 4. d8=Q Nf7+ 5. Ke6 Nxd8+ 6. Kf5...

Nemam sliku, zato sam i naveo ceo niz poteza..Tu možda i jeste najveća težina ove studije jer se sve mora rešiti u glavi, ako gledaš pojedinačne poteze, laki su.
[ Grada22 @ 18.01.2020. 01:18 ] @

Ovde samo ja lupam glavu, nema drugih resavaca..

Znaci, stigli smo do toga da je beli Kralj dosao na f5
Preti mat Lovcem na d1, crni to sprecava pesakom na e2
Beli Lovac ide na e4 sa pretnjom mata na f3
Vadjenje crne Kraljice na e1 ne pomaze vec sledi e1S i sprecava mat na f3
Izgleda da beli mora igrati Lovcem a zbog pretnje crnog Skakaca (Sf7 pa Sd6+) mora na d5
Nazalost, ne vidim dalje nista forsirano..
Izgleda mi da crni moze da igra i La5 i Sc7 i sta onda?

Help!


[Ovu poruku je menjao Grada22 dana 18.01.2020. u 03:00 GMT+1]
[ Shadowed @ 18.01.2020. 01:34 ] @
Izostavi ovo:
Citat:
Grada22: Ako beli igra Kf4 crni igra Se6+
[ Grada22 @ 18.01.2020. 01:53 ] @
Ne, to je bila samo varijanta.. Crni daje sah, beli Kralj se sklanja sa f4
Od nje sam odustao (sad sam je i obrisao)
Igrao sam Lovcem na d5 ali sam dosao do gore opisanog i stao..
[ Nebojsa Milanovic @ 18.01.2020. 02:57 ] @
Odličan si Grado, još malo i gotovo :)

1. Nf6+ Kg7 2. Nh5+ Kg6 3. Bc2+ Kxh5 4. d8=Q Nf7+ 5. Ke6 Nxd8+ 6. Kf5 e2 7. Be4 e1=N 8. Bd5 c2
[ Grada22 @ 18.01.2020. 03:23 ] @
Ne valja crnom ni La5 ni Sc7 jer sledi Lc4!
Zato posle Ld5 crni igra c2 a beli Lc4 sa pretnjom Le2 i Lf3#
Crni opet vadi Skakaca i brani polje e2! (Cetiri crna skakaca na tabli)
Beli stalno mora da preti matom inace je gotov i zato igra Lb5
Sad i ja vidim ono forsiranje o kome je govorio Milanovic!
Crni zrtvuje Skakaca - Sc6 a beli Lovac ga uzima
Crni mora Sc7 da spreci Le8#
Beli lovac ide na a4 i preti matom na d1
Crni igra Sc2 a beli Lovac ga uzima i ide ka d1 i e2 ka matu!
Valjda sam najzad resio!?







[Ovu poruku je menjao Grada22 dana 18.01.2020. u 04:45 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 18.01.2020. 03:28 ] @
Mislim da jesi, proveri još malo ali ne noćas nego sutra :)

Evo celog rešenja

1. Nf6+ Kg7 2. Nh5+ Kg6 3. Bc2+ Kxh5 4. d8=Q Nf7+ 5. Ke6 Nxd8+ 6. Kf5 e2 7. Be4 e1=N 8. Bd5 c2 9. Bc4 c1=N 10. Bb5 Nc7 11. Ba4 Ne2 12. Bd1 Nf3 13. Bxe2 and 14. Bxf3#

[ Shadowed @ 18.01.2020. 03:42 ] @
Grada22, to je to, svaka cast :)
[ Grada22 @ 18.01.2020. 03:57 ] @

Ne secam se kad me je neki problem ili studija ovoliko namucila!

Resavao sam nekad i duze vremena ali se nikad nisam ovoliko namucio..

Ogroman broj figura kod crnog, cesto "pronadjem" resenje pa ispada da nije, pa onda iznova..

Sad idem na spavanje..