[ Darko Nedeljković @ 23.09.2015. 11:23 ] @
Planiram da nabavim CO2 aparat, oformim bravarsku radionicu i malo po malo uz dvojicu decaka koji to pomalo znaju i zele jos da nauce i rade zapocnemo neku proizvodnju (za pocetak znamo sta i kako to prodati ali vremenom se potrebe trzista menjaju i mozda budemo pravili nesto sasvim deseto). Jedan od njih ima neki aparat koji se posle pola sata-sat pregreje pa se sam iskljuci, pa bih hteo da kupim nesto vise od toga, aparat sa kojim mogu nesmetano da rade po ceo dan. Uzimali smo i od prijatelja koji ima fabriku, taj njegov je velicine sporeta i decaci su njim prezadovoljni, ali taj je star minimum 30 godina pa ne mozemo da trazimo takav isti. U obzir dolazi nabavka novog ili polovnog, neceg sto je sasvim pouzdano a novca generalno imamo ali nam treba i za materijal i za plate dok ne krene prodaja i jos svasta nesto, pa ne bi da potrosimo vise nego sto je razumno potrositi, a naravno ne bi ni da nepotrebno stedimo pa da posle sa tim ne mozemo da radimo. Unapred ne mozemo predvideti sta ce nam sve trebati da zavarujemo, pa bi radije platili malo vise za uredjaj koji ima siri opseg mogucnosti (aluminijum, prohrom...) nego stedeli pa posle kad zatreba ne znamo sta cemo. Meni bez znanja je ocigledan jedino broj ampera, pa valjda treba da gledamo sto vise to bolje, gledao sam po oglasima 300A-800A, ali pretpostavljam da to nije dovoljan kriterijum, vec postoje neke klase kvaliteta, amaterski i profesionalni, pouzdani i nepouzdani proizvodjaci i modeli i slicno?
[ Keez-a @ 23.09.2015. 13:30 ] @
Npr. Lincoln Electric: Invertec V350 Pro
http://www.lincolnelectric.com...2%28LincolnElectric_EU_Base%29

[ pajapop @ 23.09.2015. 20:13 ] @

Na tehnickom forumu imas temu sa slicnim nazivom...I bilo je vise tema u vezi aparata za zavarivanje, pa i sa tim u zastitnoj zoni gasa...Bilo je vise aktivnih clanova koji su strucnjaci u toj oblasti. Koliko se secam, na primer @welding-i,
@Dragan-Bg, @Darko_Zed...Na primer, Darko bas pravi te aparate po narudzbini i moze ti napraviti aparat kakav tebi odgovara...sa karakteristikama koje hoces...Stupi u kontakt sa Darkom preko PP...Mislim da ostali clanovi sad i nisu toliko aktivni, ali ako "procesljas" te teme mozes doci do nekih zakljucaka i skinuti neke linkove...
[ welding-i @ 23.09.2015. 21:55 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: ...Unapred ne mozemo predvideti sta ce nam sve trebati da zavarujemo, pa bi radije platili malo vise za uredjaj koji ima siri opseg mogucnosti (aluminijum, prohrom...) nego stedeli pa posle kad zatreba ne znamo sta cemo. Meni bez znanja je ocigledan jedino broj ampera, pa valjda treba da gledamo sto vise to bolje, gledao sam po oglasima 300A-800A, ali pretpostavljam da to nije dovoljan kriterijum, vec postoje neke klase kvaliteta, amaterski i profesionalni, pouzdani i nepouzdani proizvodjaci i modeli i slicno?


stvar stvarno jeste komplikovana, maltene treba da popunis jedan upitnik da bi barem suzio izbor :)

Ako mogu da ti pomognem, onda ovako:

Ako ces mnogo raditi preko 5 mm debljine, tj preko 200 A treba ti aparat sa vodenim hladjenjem brenera, jer covek tesko moze da drzi dugo vreo pistolj u ruci. Kratko moze, na prekide moze, ali par sati u kontinuitetu ne moze. A vodeno hladjenje pistolja povecava cenu aparata.

Ako zelis aparat koji se nece pregrejavati i iskljucivati, a radis velike debljine, oko 10 mm i vise, potrebno je oko 250-300A. Stvar posmatraj kao kod autombila. AKo zelis da vozis automobil 130 km/h duze vreme, neces kupiti auto kojem je maksimalna brzina 140 km/h, vec onaj kome je to 180 ili 200 km/h da bi na tih 130 km/h bio rasterecen.
U tom smislu, ako ces raditi duze na 300A, potreban ti je aparat od recimo 400A.

AKo bas moras ili zelis da radis aluminijum, od tankog do debelog, onda aparat u dodavacu mora imati 2 para tockica i to sa tockicima koji se menjaju, jedni za celik, drugi za aluminijum, a pozeljno i 2 pistolja, jedan za alu, 3m duzine i jedan 4-5 m duzine za celik, i dva reducir ventila, jedan za bocu sa argonom a drugi za CO2 ili mesavinu za celik ili nerdjajuci celik. Ili da radi ustede, menjas svaki cas buzire, dizne, reducir ventil itd.
Ako ti nije bitan mnogo var na aluminijumu, ako mozes i imas vremena da ga brusis, ako neces zavarivati ispod debljina 2-3 mm, i ako ti nije bitan unos toplote (i smanjenje cvrstoce aluminijuma) onda ti ne treba pulsni aparat.
Ako ces raditi debljine ispod 2 mm, ako ti treba kontrolisan unos toplote, ako ti je bitna estetika vara, ne zelis da gubis vreme na brusenje itd, onda ti treba pulsni aparat, sto opet znaci prilicno vecu cenu.

Sto se tice pouzdanosti, kao i bilo sta polovno, mozda imas srece pa kupis aparat koji se nece kvariti, a moze da kupis aparat koji je u kvaru samo ne mozes odmah da prepoznas, ili ce se pokvariti brzo. Cista lutrija. I plus je pitanje, ko moze u Srbiji bas taj aparat da popravi, ima li rezervnih delova...

Novi aparati imaju garanciju.

Na kraju, uradi ono sto rade i drugi. Suzi izbor, opredeli se za materijal i debljine koje ces variti, odredi budzet, a onda pokusaj da nadjes da ti neko prezentira uzivo aparat iz te klase. Pa onda napravi konacnu listu za izbor. U svakom slucaju zavarivanje jeste skupa tehnologija, nadam se da ces moci da je naplatis, ako kupis skup aparat.
[ pajapop @ 23.09.2015. 22:24 ] @

Mislim da bi Nedeljkovic zeleo konkretniji odgovor...Mozda bi mogao da krene od ovog linka: http://www.vizijadanas.com/forum_varilaca.php