[ risp73 @ 29.09.2015. 07:20 ] @
Juče su mi u servisu zamijenili akumulator. Tek na odlasku sam ustanovio da je majstor zamjenu izvršio ne gaseći motor.
Koliko znam to nije smio da uradi, moj Yaris je ipak ovo nadam se preživio. Kažem "nadam se" jer mi sve izgleda normalno,
auto pali, nema nikakvih crvenih lampica, napon na akumulatoru u toku rada motora je 14.4V, sat radi, vjerujem i da je
sve ostalo u redu.

Guglajući sam našao poruku cijenjenog kolege Veselinovića

[ veselinovic @ 17.12.2012. 21:11 ] @
...
Najbolji nacin da sprzis svu elektroniku na automobilu je da skines kleme dok auto radi.
Nemoj to raditi.


pa bi ga zamolio da nam malo detaljnnije objasni šta se u slučaju negašenja motora dešava, kakvi kvarovi mogu da nastanu
i koliko se to često dešava, je li mog Yarisa samo sreća spasila,...
[ Java Beograd @ 29.09.2015. 07:49 ] @
Pre svega, jedna mala digresija, ne mogu da ne napišem.

Imao sam tek valjda 16 godina (otac nas je napustio) kad sam znao i za napon akumulatora, i za struju koju treba da pruži, znao sam da se napunjenost akumulatora meri ne naponom nego gustinom kiseline (imao sam i bometar) i pazio sam i negovao akumulator. Onda se desilo da su zaribali ležajevi alternatora. Auto (125 PZ) je teško verglao, zato što je motor kaišem spojen za alternator, (pa ga alternator koči) ali kad se kaiš skine, nema šta da blokira, i motor lepo zavergla i upali. I ja tako, skapiram u čemu je problem, i pošto to nisam umeo da popravim odem kod poznatog majstora - električara u kraju. (potenciram - poznat i cenjen).

Dođem i kažem u čemu je stvar, ali majmun mi ne veruje, i kaže "ispraznio se akumulator". Kažem nije, merio sam kiselinu bometrom. Majmun opet ne veruje, i reši da izmeri napunjenost akumulatora običnom bakarnom žicom. Spoji na kratko plus i minus, a ono puče varnica, istopi se žica, prsnulo na sve strane. Kaže majmun "jes, pun ti je akumulator".

Elem, od tada sam shvatio ko su i šta su "majstori". Čast retkim izuzecima.


Dakle, majmun kod kojeg si odneo auto je bio na pravom put da ti uništi, pre svega alternator (regler i diodnu ploču) a i ostalu elektroniku. Akumulator u elektro instalaciji deluje kao veliki stabilizirajući faktor: dodaje energiju kad je nema, uzima višak energije (struje) u instalaciji kad je ima viška. Kad se skine akumulator, postoji velika verovatnoća da napon u instalaciji ode i preko 20V i time trajno pokvari sve šta se pokvariti može.


[ etjen @ 29.09.2015. 08:59 ] @
da je trebao da ugasi motor, trebao je, ali s obzirom da ti je sve prošlo OK, tako će i ostati.
[ Java Beograd @ 29.09.2015. 09:26 ] @
Ostaće OK, ali, realno, nikad više kod tog majstora (majmuna)
[ risp73 @ 29.09.2015. 11:09 ] @
Malo je OT ali ipak:
Imao sam ja posla s majmunima i ranije ali ovoga puta nisam očekivao,
ni na kraj pameti mi nije bilo da bi mogao ovo da uradi.

U mom prvom autu, legendarnoj ;-) Škodi 1000MB počelo je nešto da škripi kad pustim kuplung.
Odem ja u ovlašteni servis (glavni majstor je obavio specijalizaciju u Čehoslovačkoj) i objasnim
u čeme je problem. Majstor me sasluša i značajno saopšti "potisni ležaj (druklager)". Na sve načine
sam pokušavao da mu objasnim da se škripa ne čuje dok je papučica kuplunga pritisnuta, dok
druklager radi, nego kad otpustim papučicu i rasteretim ležaj. Nije pomoglo. Na kraju mi je predložio
da poslijepodne dođem kod njega kući, da će mi zamijeniti druklager (skidanje motora, mjenjača,...)
i da će mi, ako i dalje bude škripalo, vratiti pare.
Nemajući kud ja pristanem. Majstor zamijeni druklager i škripa nestane.

E tu sam tek bio zbunjen, ne mogu da shvatim da je druklager imao ikakve veze sa škripom,
ali je činjenica da je škripa nestala.

Ali onda dolazi ono glavno - nakon desetak dana ponovo počne da škripi.
Obratim se stvarnom, pravom majstoru i on mi fino objasni da sam bio u pravu, da je škripa dolazila
iz malog ležaj u zamajcu, ležaja u koji ulazi spojnička osovina i da je onaj prvi majstor, kad je već
skidao mjenjač, vjerovatno prstom ubacio malo masti u taj mali ležaj.

Sasvim logično objašnjenje, prvi majstor je bio savjestajn i dobronamjeran ali nije znao funkciju potisnog ležaja.
[ veselinovic @ 29.09.2015. 12:05 ] @
Citat:
risp73
pa bi ga zamolio da nam malo detaljnnije objasni šta se u slučaju negašenja motora dešava, kakvi kvarovi mogu da nastanu
i koliko se to često dešava, je li mog Yarisa samo sreća spasila,...


Alternator je sinhroni generator ( moglo bi se reci prije strujni nego naponski)
Napon na izlazu se regulise promjenom magnetnog polja u rotoru. Za to je zaduzen regler.
Kad alternator puni akk regler pusti struju u rotor i isti se namagnetise.
Kad napon dostigne neku granicu ( aj recimo 14.4V) regler prekine pobudu rotora i izlazna struja pada.
Medjutim, kad iz max punjenja ragler prekine struju pobude rotor jos neko vrijeme ostane namagnetisan, ali mnogo manje.
Struja koju alternator moze da isporuci pada dovoljno nisko da je akumulator u stanju da "pojede" tu struju ne dizuci napon.
E kad nema akk nema sta da pojede malu struju i napon ide ka beskonacnosti.
Naravno u kolima uvijek ima neki od potrosaca pa napon nece otici u beskonacno, nego u konacno, ali mnogo vise od predvidjenih 14.4 V.
Sad, velicina napona zavisi od broja i vrste upaljenih potrosaca, karakteristike samog rotora ( koliko je celika u njemu), temperature rotora..
Uglavnom zavisi samo i iskljucivo samo od parametara koji se ne mogu kontrolisati, pa se lako moze desiti prenapon koji krene da ubija elektroniku.
[ etjen @ 29.09.2015. 16:00 ] @
kako god, na automobilima novijih generacija nemojte se zezati sa skidanjem akumulatora dok motor radi
[ pajapop @ 29.09.2015. 16:19 ] @

Veselinivic je sve dobro objasnio...U svim tehnickim knjigama, kao i u udzbenicima iz motoristike i elektrike na motornim vozilima, a i sam sam to svojevreneno ucio u skoli (na zanatu), pise i navodi se i primenjuje se, ne rastavljanje akumulatora sa instalacije dok motor radi...Iz razloga koji je Veselinovic opisao...Dal` ce nesto proci ovako ili onako...???...Ali primena tog postupka je cist "tehnicki primitivizam"...Onaj ko je to praktikovao, neka navede bar jedan opravdan razlog tog postupka! Znaci...dok motor radi, primenjuje se pravilo NE RASTAVLJANJA AKUMULATORA SA INSTALACIJE SA ALTERNATOROM!
[ Darko Nedeljković @ 29.09.2015. 17:01 ] @
Opravdanih razloga ima koliko hoces, sigurno ih se ne mogu svih setiti, ali pod jedan eto, izgubio sam karticu sa kodom. Drugo, kolegi crkao alternator, ja skinem svoj i dam mu, a njegov prazan prebacim u auto, svakako dok radi, jer naravno ni svoj auto sa praznim akumulatorom ne bih mogao startovati. Trece, jedan od automobila poceo ponekad da pali lampicu za punjenje akumulatora. Da bih ispitao radi li uopste alternator treba mi gomila alata, a samo skinem klemu sa alternatora i ako se auto ugasi znaci da alternator ne daje struju. Da ne pominjem da mi je na jednom automobilu pukla klema pa cas ima kontakt cas nema i ja vec 8 godina ne nalazim vremena i volje da zamenim tu klemu Dobro, to bas nije pohvalno niti opravdano, ali je generalno isto kao da sam 1000 puta izvadio akumulator dok motor radi.
[ veselinovic @ 29.09.2015. 17:18 ] @
Nedeljko,
nije dobro zakljucivati dedukcijom.
I ja sam nekoliko puta prestizao u krivini.
Cak sta vise pusim kao lud 3 kutije dnevno.
Bio u ratu.
Radio sam jos 1000 gluposti i eto nije mi nista.
Dakle, ja svjetujem mlade da:
a) preticu samo u krivini
b) puse minimum 3 kutije
c) obavezno idu u rat. Nece im nista biti, jer eto meni nije.
d)xxxxx

A za kartice i ostale kodove rjesenje je jednostavno. Drugi akku pored i prespojiti bilo kojom zicom ta dva aku prije skidanja prvog.
Zicu raskaciti poslije montiranja novog akumulatora.
Moze da se napravi komad kabla sa dzekovima za upaljac na oba kraja.
Ima mnogo nacina, nekih dobrih nekih ne.
Ako pazljivo procitas sta sam napisao vidjeces da potenciram na uslove koji nisu pod kontrolom. A osloniti se na to je kao pouzdati se u vrbov klin.
[ vladd @ 29.09.2015. 17:25 ] @
Mnogi sklopovi na neodredjen nacin reaguju u neradnim rezimima.

Opste pravilo je da ne radi motor kada se menja akumulator. Kao i da se iskljuce osiguraci, kada se radi sa strujom.
Ali postoje i situacije, prisilne ili kao cisto glupiranje, kada se iskace iz tih pravila.

Sistem alternatora je opisan. Napon moze da poraste do napona nepogodnog za diode ili neke sklopove u kolima. U odredjenim uslovima(kako jedan moj kolega rece -"sedlasti rezim") se i ne moraju dogoditi problemi sa povecanjem napona.

Zavisno od nacina rada samog reglera, princip je ipak samo slican, razni su nacini resavanja tog principa, razlicite su komponente, razlicite su prenosne fuunkcije, i pod odredjenim sklopom se moze dogoditi da alternator sasvim normalno radi na odredjenom broju obrtaja, uz odredjenu potrosnju..

Medjutim to ne znaci da ce korektno raditi na svim obrtajima, i da je to "dozvoljena" situacija.

Problem je sto su mnoge komponente na vozilu pod referencama, pa pogresno ocitavanje nekog senzora moze da promeni rezim rada motora, i uvede alternator u jos opasniju zonu, zatim se moze dogoditi da crkne neka sijalica, ali recimo nije ukljucena pa nije vazna, moze da crkne rele za sva 4 zmigavca, ako ima neku elektroniku, moze da crkne grejac lambda sonde..itd..

Motor ima razlicite potrosnje u razlicitim rezimima. Nekada u prvih minut dva rada ima znacajno vecu potrosnju struje, zbog raznih elektricnih sistema oko motora...kod mene recimo radi SAI pumpa, neko nema SAI pumpu nko ima lambdu sa grejanjem, neko ima prostiju...

Vrlo su razlicite opreme motora, i svakako je cinjenica da je UNIVERZALNO pravilo da motor ne radi, bez akumulatora. Bez obzira na razmazena prenemaganja nemanja nekih kodova za radio ili sta god.

Pojedinacne egzibicije su ipak na racun onoga ko ih izvodi, tako da, nije obavezno da ce nesto pocrkati, ali je moguce. Onog trenutka kada se naprave znacajni troskovi, valjda ce doci do "opamecivanja"...
[ Java Beograd @ 29.09.2015. 18:57 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:... Da bih ispitao radi li uopste alternator treba mi gomila alata, a samo skinem klemu sa alternatora i ako se auto ugasi znaci da alternator ne daje struju. ...

Biće da si ti potomak jednog onih majstora koje sam opisao u svom prvom postu na ovoj temi i koje sam, 'fala Bogu, sreo dok sam bio sasvim mlad. 'Fala bogu - jer sam važnu životnu lekciju naučio na vreme.

Ali, evo da te poučim: da bi ispitao da li alternator radi ispravno, sve šta ti treba je običan unimer, koji kod kineza kupiš za manje od 10€. Dakle, nikako ti ne treba "gomila alata". Unimer namestiš da meri napon i izmeriš napon na klemema akumulatora kad je motor startovan i kad nije. Ako je isti - alternator ne vrši svoju funkciju. Kleme ne skidaš sa akumulatora dok motor radi.

Ovo je uvod, a ako te zanima i razrada, tj. koliki naponi treba da budu - slobodno pitaj, i to ću da te naučim.

Nisam baš 100% skapirao da li se profesionalno baviš autoelektrikom. Molim te da pojasniš.
[ Darko Nedeljković @ 29.09.2015. 19:05 ] @
Java, mozda me nisi dobro razumeo, nisam ja uopste nikakav majstor za automobile, vec naprotiv, veoma intenzivan korisnik automobila, pa samim tim povremeni korisnik majstorskih usluga, ali mi je u skladu sa potrebama posla da te usluge svedem na neku razumnu meru i da mogu kvar da ispitam negde u nekoj nedodjiji bez ikakvog alata, gde se najblizi Kinez nalazi na ~recimo 50km pesacenja.
Moji stavovi izneti ovde odnose se na poprilicnu dozu panike kod pokretaca teme zbog skidanja klema sa akumulatora i nadam se da je ankon sto je procitao sve odgovore shvatio da sansa da se nesto zezne postoji, ali realno nije veca od 1 promil. Mozda je to kod nekog proizvodjaca rizicnije, ali moj auto je takodje japanski, sa motorom slicnom njegovim, pa eto da napisem, mada sam slicna iskustva imao i sa nekoliko Francuskih i Italijanskih automobila. Ako neko zna neki primer moze konkretno da napise - koji automobil, proizvodjac i model je stradao zbog skidanja klema. Ako ne onda mozemo svi da se slozimo oko toga da kvar zbog skidanja klema nije svakodnevna vec veoma retka pojava, ali dobar je savet da sudbinu ne treba izazivati bez preke potrebe.
[ botr @ 29.09.2015. 19:47 ] @
Meni, tj. autu, je losa klema spadala sa akumulatora jedno 10-20 puta, primecivao sam tek kad ugasim auto i nista mu ne fali. Slazem se da nije pametno da se radi tako nesto, ali iz mog isksutv,a vece su sanse da nece nista da se desi, nego da ce da se desi (dovoljno je jednom ).
[ pajapop @ 29.09.2015. 20:53 ] @

Dobro...nema razloga da ti ne verujemo...ali, priznaces da je to malo neodgovorno prema tvom automobilu...I Nedeljkovic je naveo neke svoje razloge, koji su sa njegovog stanovista OK, ali u sustini... "ne piju vodu", cista glupost...Ali, na njegovu srecu, sve je proslo kako treba...U svim knjigama i stranoj literaturi, navedena su uputstva kako se ponasa sa akumulatorom i alternatorom u eksploataciji...I sve je suprotno od vasih iskustava. Ali, kad se bolje razmisli, sasvim je moguce da ste u pravu, ali ne u tom smislu da tako treba raditi, vec u smislu da nije doslo do nekog kvara na diodama alternatora i regleru...Ja mislim da je to samo zbog unapredjene konstrukcije reglera novije generacije, koji sigurno u sebi imaju zastitu od prenapona...Znaci, treba zastititi regler od uticaja napona samoindukcije prilikom prekida pobudne struje...nekim poluprovodnickim diodama. Takvu vrstu zastite su odavno vec imali i tranzistorsko-kontaktni regleri dinamo masina...U "ono" vreme regleri alternatora tu zastitu nisu imali, ali...mozda ovi "savremeniji" to vec sad imaju...ali, mnogo je jeftinije drzati se opsteg pravila predostroznosti...
[ vladd @ 29.09.2015. 21:05 ] @
Termin "auto" je jako uopstena stvar. Voleo bih da znam koji to model tako olako podnosi voznju sa otkacenom klemom.
[ etjen @ 29.09.2015. 21:21 ] @
ja sam jednom prilikom vozio Citroena AX bez akumulatora nekih 10-tak km bez ikakvih posledica, ali to je
stari auto bez neke elektronike.
Kod novijih automobila se ne bih igrao ni sekund.
[ risp73 @ 30.09.2015. 08:41 ] @
Nije ništa neobično da se pojedinačna mišljenja ovoliko razlikuju, ja ipak spadam u one koji vjeruju argumentima više nego "slobodnom sudijskom uvjerenju" pa sam pitanje zato i postavio Veselinoviću i prema očekivanju dobio stručan i precizan odgovor. Jovane hvala ti.

Kao što vidimo mišljenja o mogućnosti kvara se kreću od "lako može desiti" do "nije veća od 1 promil".
Ovaj jedan promil me podsjeti na Lalu. Pitali ga šta misli o prosjeku, a on odgovara:
"Ta je*eš ti taj prosek, potok u proseku bio dubok 20 santimetara a moj komšila Laza naš'o mesto od dva metra pa se utopio."
[ Darko Nedeljković @ 30.09.2015. 11:03 ] @
Citat:
vladd:
Termin "auto" je jako uopstena stvar. Voleo bih da znam koji to model tako olako podnosi voznju sa otkacenom klemom.

Mitsubishi Spacestar, akumulator skidan u toku rada 50-100 puta
Peugeot Partned 1.9D slicno prethodnom
Peugeot 306 1.8 XR vozen sa polomljenom klemom 7-8 godina, nedavno zamenjena klema, nikad nista crklo od elektronike.
VW passat 1.9D, vise puta mu se ispraznio akumulator jer vozac stalno zaboravi svetla, prebaci se sa drugog da upali, potom dok radi vrati se njegov
Ja bih naprotiv zeleo da znam kojem je to tacno modelu pocrkala elektronika zbog skidanja akumulatora, jer je to svakako daleko redje iskustvo od iskustva da mu nista ne smeta.

Citat:
"Ta je*eš ti taj prosek, potok u proseku bio dubok 20 santimetara a moj komšila Laza naš'o mesto od dva metra pa se utopio."

Pa eto, najlakse je dati savet - ako vidis bilo kakvu vodu bezi sto dalje, opasno je po zivot i tome je tesko prigovoriti da nije u pravu. Godisnje se 150 ljudi u Srbiji utopi, a nekoliko miliona pliva i ne utopi se, pa ti sad ako hoces da budes 100% siguran mani se mora, jezera, bazena i reka Valjda o sebi brines vise nego o automobilu.
[ Miso. @ 30.09.2015. 11:12 ] @

I opel kadet 1.3 '88god. može da se vozi bez akumulatora ko'lko hoćeš, bez ikakvih problema
[ bakara @ 30.09.2015. 14:14 ] @
Ja nisam znao za to pravilo da se ne sme skidati akumualtor sa upaljenog vozila, pa sam ga skidao uglavnom sa svih koje sam posedovao (obicno da bih nekome upalio auto bez kablova)

A i zesca mi je glupost kada se ljudi boje da raskace akumulator misleci da ce odmah da mu crkne nesto i da nece moci da upale.
Obicno samo radio nece da se upali jer trazi kod.
[ smfilip @ 30.09.2015. 16:01 ] @
generalno ne bi trebalo,ali ako je upaljen jaci potrosac,i po mom misljenju ne bi trebalo da dodje do problema
[ vladd @ 30.09.2015. 20:27 ] @
JA sam imao slucaj "detekcije" navodno sitnog kvara, nesto je ludovala instrument tabla. Nakon pregleda, sve je bilo izpravno, ali je odluceno dase menja.

DOk se vozikalo zarad nabavke nove, osetim cudan smrad. Konstatujem da je accu prokuvao od prepunjavanja. Elem, crkao je alternator, accu SVE sijalice, dok je "pametna" elektronika ostala netaknuta.

Zamenom alternatora, accu i sijalica, sve je radilo kao pre. Nije obaveza da sve pocrka, ali ne znam sta bi bilo da accu nije podneo veci deo tereta preopterecenja.
[ Nocni @ 01.10.2015. 00:49 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Opravdanih razloga ima koliko hoces, sigurno ih se ne mogu svih setiti, ali pod jedan eto, izgubio sam karticu sa kodom. Drugo, kolegi crkao alternator, ja skinem svoj i dam mu, a njegov prazan prebacim u auto, svakako dok radi, jer naravno ni svoj auto sa praznim akumulatorom ne bih mogao startovati. Trece, jedan od automobila poceo ponekad da pali lampicu za punjenje akumulatora. Da bih ispitao radi li uopste alternator treba mi gomila alata, a samo skinem klemu sa alternatora i ako se auto ugasi znaci da alternator ne daje struju. Da ne pominjem da mi je na jednom automobilu pukla klema pa cas ima kontakt cas nema i ja vec 8 godina ne nalazim vremena i volje da zamenim tu klemu :-) Dobro, to bas nije pohvalno niti opravdano, ali je generalno isto kao da sam 1000 puta izvadio akumulator dok motor radi.


Sraman komentar i prosto je šteta što nema onog palca obrnutog na dolje...

Veselinović je objasnio... samo bih dodao da je čovjek imao sreću što je sve prošlo bez posljedica... može čak i banalna stvar da se desi, da + klema dohvati negdje po masi kad se izvadi akumulator...
Da je neki noviji range rover bio u pitanju napravio bi 3.000 eura štete...
Treba da se napiše koji je servis u pitanju kao antireklama kad mu je bilo muka da spoji starter-punjač za toliko ako se već plašio da će se radio kodirati a da zamjenu uradi sa ugašenm motorom...
[ Darko Nedeljković @ 01.10.2015. 01:53 ] @
Citat:
Sraman komentar i prosto je šteta što nema onog palca obrnutog na dolje...

Nocni, ako bas volis te palceve mozes ih naci na hiljade na google i postaviti, naprimer:

Mada sam ja protiv, jer oni oni mene asociraju na nekakav lingvisticki invaliditet, ne umes da opises recima sta hoces da kazes, pa onda nalepis slicicu...

Poseban je problem kontekst u kom koristis pridev "sraman". Taj bi se pridev eventualno mogao koristiti za komentare da neka nacionalna manjina smrdi ili da su stranci iz neke drzave budaletine, sto ti imas obicaj da izjavis, pa ti mi precutimo. Ali za moje shvatanje opravdanosti skidanja kleme mozes eventualno reci da je neodgovorno ili opasno, ali nikako da je sramno, jer se taj termin odnosi na nesto sasvim drugo, tako da molim te pazljivije biraj reci da te neko pogresno ne razume.

Ja ni u jednom trenutku nisam doveo u pitanje strucnost veselinovica, vec samo smatram da se ta njegova izjava uzima suvise bukvalno sto onda izaziva nepotrebnu paniku. Sa jedne strane u redu je glediste da ne treba ljude nagovarati da preuzimaju i taj jedan promil rizika, a sa druge nepotrebno je postojanje tolike panike zbog neceg sto izuzetno retko ima stetne posledice.
[ adzo_ @ 01.10.2015. 07:48 ] @
Darko pogresio si
Savetujes ljude o necemu o cemu nemas pojma(da ne bude zabune ni ja nemam blage veze sta moze da se dogodi i zato hvala Veselinovicu na detaljnom opisu za obicne smrtnike) a na osnovu samo svog iskustva od 2-3-4 auta. Krajnje neodgovorno jer dosta ljudi cita ovo i kad sebi naprave stetu....bice procitao sam na forumu
Kod od multimedijalnog uredjaja mi je uvek u kaseti, za svaki auto, tako da je to posao od 30s
Cak je i osoba koja mi radi oko auta uvek voljna da sama ucuka kod da se ja ne mucim
[ Markoxxx @ 01.10.2015. 20:20 ] @
Srpska posla... mora covek da tera inat, pa to ti je...


mislim da bi temu definitivno trebalo zakljucati sa zakljuckom:

DA NIJE PAMETNO SKIDATI AKUMULATOR DOK MOTOR RADI I TO JE TO! ;)
[ Nocni @ 02.10.2015. 00:40 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Nocni, ako bas volis te palceve mozes ih naci na hiljade na google i postaviti, naprimer:
...
Mada sam ja protiv, jer oni oni mene asociraju na nekakav lingvisticki invaliditet, ne umes da opises recima sta hoces da kazes, pa onda nalepis slicicu...

Poseban je problem kontekst u kom koristis pridev "sraman". Taj bi se pridev eventualno mogao koristiti za komentare da neka nacionalna manjina smrdi ili da su stranci iz neke drzave budaletine, sto ti imas obicaj da izjavis, pa ti mi precutimo. Ali za moje shvatanje opravdanosti skidanja kleme mozes eventualno reci da je neodgovorno ili opasno, ali nikako da je sramno, jer se taj termin odnosi na nesto sasvim drugo, tako da molim te pazljivije biraj reci da te neko pogresno ne razume.

Ja ni u jednom trenutku nisam doveo u pitanje strucnost veselinovica, vec samo smatram da se ta njegova izjava uzima suvise bukvalno sto onda izaziva nepotrebnu paniku. Sa jedne strane u redu je glediste da ne treba ljude nagovarati da preuzimaju i taj jedan promil rizika, a sa druge nepotrebno je postojanje tolike panike zbog neceg sto izuzetno retko ima stetne posledice.


Imao si 6 postova u ovoj temi koji su svi veoma veoma slični... dovoljan je bio 1. Ta tvoja tvrdoglavost je smiješna i zato je post nazvan sramnim jer nam objašnjavaš isto po ko zna koji put... Pričaš na nivou osnovca terminologijom ulice, o nekakvim opkladama i o tome kako ćeš da snimaš video na kojem ćeš skidati kleme na više vozila što je potpuno nepotrebno...

Sjetio si se da sam neku dvojicu koji su se slikali u sobi sa tablicama od auta, i te slike kačili na fejsbuk, nazvao budaletinama... Za mene su snobovi i budaletine svi koji imaju te naručene tablice sa svojim imenima i raznim izmišljenim skraćenicama...
btw, za 15 godina od kad sam na ovom forumu sam možda 2 puta nekog nazvao budaletina a imam 3.200 postova, tako da se ne može reći da "imam običaj to da kažem".
Što se tiče Guče, poenta je bila da ko voli narodnjake i alkohol, ko voli da gazi po blatu i da jede junk food iz prljavog tanjira, taj treba da ide tamo... "cigani koji smrde na znoj" su se tu slučajno našli da bi se dočarala atmosfera... pola gostiju takođe smrde a nisu pripadnici romske nacije... većina dolazi da pije alkohol...
Šta znam... kriterijumi su različiti... meni svako ko puši - smrdi... ako plaća da bi asfaltirao svoja pluća možda bi bio blizu da se nazove i budaletinom...
[ DiplomiraniDuduk @ 02.10.2015. 13:18 ] @
Dozvolite da se priključim raspravi.

REGLER mora držati napon najviše na oko 14 V - bez obzira na opterećenje sistema. To i jeste njegova jedina uloga.
Prema tome, kada se skine akumulator ne sme biti loših posledica - osim ako plus klema padne na masu! (Najverovatnije će izgoreti diode u alternatoru i(li) sam alternator.)
Dakle ako se plus klema drži izolovano od mase nikakvih loših posledica ne sme biti!

[ Ned123 @ 02.10.2015. 19:31 ] @
I onda je mrmot...

Zaboravili ste jednu malu sitnicu... a to je velika količina računara u današnjim automobilima koji onako ne vole baš da im se isključuje napon u momentu kada nešto upisuju/iščitavaju iz EEPROM-a.

Šalu na stranu, vi skidajte svoje akumulatore koliko hoćete i kad hoćete a ja ću poštovati propisanu servisnu proceduru za svoja kola ;)
https://www.google.de/webhp?so...ery+3+minute+rule&start=10
A evo samo jedan slučaj nekoga ko nije znao za ovo (možete ih naći koliko hoćete):
http://www.pug306.net/forum/th...t-after-changing-battery/page2

Inače ova procedura u istom ovom obliku piše u zvaničnoj servisnoj dokumentaciji (servicebox) i važi za sva PSA vozila.

Pozdrav.
[ DiplomiraniDuduk @ 03.10.2015. 08:03 ] @
"Sitnica" je u tome što dok motor radi nema prekidanja napona.
U instalaciji automobila, dok motor radi, postoji isti napon bez obzira da li je akumulator uključen ili nije.
[ vladd @ 03.10.2015. 08:31 ] @
Doticni regler je regulator specificne vrste.

Kao i svaka komponenta, ima svoju prelaznu funkciju. S obzirom da su poprilicno razliciti kod raznih proizvodjaca, i prenosne funkcije su im razlicite. I pride se podrazumeva ispravnost svih elemenata sistema, od prostih spojeva do slozenijih poluprovodnickih komponenti.

Svaki pomeraj koji regulacija preduzme, u ovom slucaju povecanje ili smanjenje napona pobude, u odnosu na promenjenu situaciju sa naponom ili opterecenjem, mora da sadrzi korektan odziv sistema.
Skidanjem akumulatora se "gubi" stabilna referenca i rezervoar energije, i alternator krece da se samonapaja.

Sto izlazi iz rezima zadate regulacije, i regler nije u isprojektovanoj obavezi da ne upadne u neki rezim oscilovanja ili ispadanja iz linearnosti regulacije.

Regler "krece u regulaciju", ali mu je napon kojim raspolaze za obavljanje regulacije nestabilan, bez accu a generator radi. I sticajem okolnosti, moguca su spontanja odstupanja od projektovane regulacije, koje ce do nedefinisane granice obavljati regulaciju, u slucaju skidanja accu. Tu granicu zna projktant reglera.

S obzirom da niko od diskutanata nema prenosne karakteristike reglera, a narocito ponasanja van ustaljenog rezima sa parcijalnim okruzenjem(bez accu), smatram(sa pravom) da je rad motora bez accu neka vresta "setanja po simsu" za regulaciju i za ostale komponente.

Regler nije nikakva "apsolutna komponenta", koja cvrsto "obavlja" svoj posao, bez obzira na okruzenje. Naprotiv, vrlo je uslovljena opsezima regulacije i okruzenjem, kao i prisustvom accu, cak i parcijalno neispravnog.

Skidanjem accu dok motor radi se ulazi u nedefinisanu zonu rada reglera, sa velikim rizikom regulacionih problema, koji zbog karaktera naizmenicnog generatora mogu da prouzrokuju nekontrolisano podizanje napona...

Ne vidim cemu primitivni eksperimenti, i izvikivanje nekih "vaznih" zakljucaka, koji su u startu laicki i pogresni..iako "ocigledno" primeceni.
I besmisleno je tvrditi da je "bezbedno", kada NIJE bezbedno, ali sticajem sitnih i slucajnih okolnosti se nije dogodila katastrofa..
[ Ned123 @ 03.10.2015. 09:07 ] @
Citat:
DiplomiraniDuduk:
"Sitnica" je u tome što dok motor radi nema prekidanja napona.
U instalaciji automobila, dok motor radi, postoji isti napon bez obzira da li je akumulator uključen ili nije.


Možda u starom "Fići" i u peglici ;) U ostalim automobilima teško zato što alternator prima pobudu za rotor iz akumulatora. Ako ne vjeruješ, rastavi jedan, pa sam traži neke stalne magnete. Kada dotična nestane jedino što možeš dobiti je nagli naponski spike zbog velike indukcije (ako si baš bakzuz :) ) i onda nulu.

Ja stvarno ne razumijem pojedine sagovornike ovdje (apsulutno bez uvrede). Mislim trolovanje i flejmovanje ajde i nekako, ali zaista čemu na ovakvoj temi, imate MadZone za to? Zadovoljstvo kada drugi neko sebi uništi automobil (ili napravi štetu od par stotina €) ili šta već?
[ Gost2 @ 04.10.2015. 10:35 ] @
Na osnovu mišljenja i saveta "mudrih" forumaša gromobrane ne bi trebalo postavljati, a postojeci bi mogli i da se uklone jer je veoma mali procenat ljudi stradalo od groma.
[ Gost2 @ 04.10.2015. 16:48 ] @
Možda vaš đetić nije stiga da vam kaže, a sarajevski inženjer slučajno propusto, a vrlo je važno kod uloge akumulatora u savremenim automobilima jeste sledeće:

Akumulatori pored svoje standardne funkcije da spreme i sačuvaju električnu energiju imaju još jedan vrlo važan zadatak koji se sastoji u tome da odigraju ulogu kondenzatora.
Kondenzatora čiji je zadatak da pokupi sve parazitne napone koji se u toku rada električnih i ektronskih sklopova pojave na vodovima, a pojave se. Nisu u pitanju samo pikovi sa aternatora, već i od drugih sklopova u sistemu.
Ako se akumulator raskaci na vodovima nastaje jedna šuma parazitnih signala čije pikovne naponske vrednosti neretko (bolje reći redovno) umeju da oštete softvere u pojedinim sklopovima. Greske mogu da nastupe odmah kao što je to u slučaju spomenutog Landrovera, ali i ne moraju. Mogu da se pojave kasnije u toku eksploatacije vozila.
Zbog toga pojedini proizvođači automobila u pojedinim, opremljenijim modelima, umesto jednog postavljaju dva, ili više akumulatora, ili se štite na druge načine. Na primer postavljanjem kondenzatora velikog kapaciteta u fizičkoj blizini osetljivog sklopa.

Zato nikada ne treba slušati kvazimajstore i uvek treba potražiti pomoć od onog majstora koji, ipak ima nešto od škole.
[ DiplomiraniDuduk @ 04.10.2015. 21:51 ] @
Citat:
Gost2:Zato nikada ne treba slušati kvazimajstore i uvek treba potražiti pomoć od onog majstora koji, ipak ima nešto od škole.
Slažem se u potpunosti!
Možda ipak uzeti u obzir i mišljenje nekoga ko je osim što ima školu, držao i instrumente za merenje u rukama ceo radni vek.
[ Darko Nedeljković @ 04.10.2015. 22:20 ] @
Vas dvojica ste sve blizi da opisete moju edukaciju i ono sto sam radio veci deo radnog veka. Zato pazljivo sa savetima, da ne bude posle kontra od onog sto ste mislili da kazete
To sa kondenzatorom to stoji, ali to da je neki proizvodjac automobila toliko glup da u osetljivi sklop ne stavi poveci kondenzator, to ne stoji. Cena poveceg kondenzatora je ispod 1$, pa konstruktor tog sklopa mora biti veoma glup pa da to izostavi, sto se ne desava. Ili se desava kod tog LandRovera, nikada nisam vozio takav. Uglavnom pored kondenzatora imaju stabilizatore napona. Ali dobro Gost2, ako je tebi uzivanje da jos vise prestrasis ionako zbunjene i uspanicene posetioce ove teme, onda slobodno nastavi. Ja sam gore predlozio opkladu, plus da rizikujem jedan od svojih automobila po izboru druge strane, pa ako si tako siguran, zasto ne prihvatis? Pripremi neke pare koje dupliras ako se ista lose desi nakon 20 skidanja i vracanja akumulatora dok motor radi, a iste gubis ako sve ostane kako je bilo. Easy money, sto bi rekli englezi, zar ne?
Ne, vi to i jedan i drugi necete jer ste kao previse fini da bi se kladili. A uzivate da sirite strah i paniku. Znate li da je strah mnogo stetniji od skidanja akumulatora? Skidanjem akumulatora imate neki promil verovatnoce da ostetite automobil, a zivotom u strahu imate 100% verovatnoce ostecenja sopstvenog zdravlja.

I da, ja zaista nemam gromobran na svojoj kuci. Niko u mojoj porodici nema gromobran na nijednoj od svojih kuca. Niko od mojih predaka nikada nije imao gromobran na kuci. Vecina mojih komsija nema gromobrane. Mi mozemo da pricamo o tome da mozda ne bi bilo lose postaviti gromobran kako bi eliminisali i taj hiljaditi deo promila verovatnoce da ce se nesto lose desiti, ali tema je pokrenuta tako sto je covek u panici jer je proveo par minuta u kuci bez gromobrana. To je nerealna panika koju mozete da izazovete kod coveka bez obrazovanja iz oblasti elektrotehnike, a kod mene naravno ne i ne ocekujte da vas ja u tome podrzavam. Mozda cu ugraditi gromobran sad kad si me podsetio, ali ne odmah, vec jednog dana kad ne budem imao nista prioritetnije da radim. Do tada cu prema tvom tumacenu hodati po ivici izmedju zivota i smrti, je li tako? Najsigurnije je verovatno i da na ulicu ne izlazimo, jer vidis ima u blicu, upravo veceras devojka slucajna prolaznica ranjena od rikoseta.... ili ako vec izlazimo, onda obavezno nositi pancir?



[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 04.10.2015. u 23:37 GMT+1]
[ vladd @ 05.10.2015. 07:03 ] @
I tako posmatrajuci okolinu, i kladeci se na slucajnosti i opticke varke, mogu da dobijem opkladu da se svemir okrece oko zemlje

Kao drugo, nema svaki sklop kondenzator na ulazu, ni onaj najmanji, niti kondenzatori mogu da "pokupe" neke nepravilnosti napona, niti kondenzatori mogu da ogranice napon.

Osim "kondenzatorskog" i "peglajuceg" efekta na napon u sistemu, akumulator sluzi kao "blider", odnosno opterecenje koje pomaze regulaciji, uvodjenjem i strujnog elementa u formulu za regulaciju.

I posto je napon impulsni, nakon dioda, slicnog oblika je i struja. Regulacija dva pulsirajuca parametra je sklona oscilovanju, narocito ako joj to nije radni rezim. Regulacija ce raditi u pulsnom rezimu, prateci zadate reference, ali reakcija prema generatoru ce imati nekorektnosti u tajmingu procesa..dok pobuda odreaguje, dok se promene zaostala namagnetisanja....

Prosto receno, nije regularan rezim, i samo sticajem slucajnosti, se negde desava da nista ne crkne...sto ne znaci da su neke recimo diode ostale neostecene, dobile par vrucih tacaka na peletu..itd...
[ DiplomiraniDuduk @ 05.10.2015. 07:43 ] @
Ima nešto čudno u ovoj priči.
O "pikovima" sam slušao veoma davno i još su se tadašnji "slabostrujaši" kleli u njih.
Iako je prošlo mnooooooooooooooooogo godina od tada, do danas nisam nigde naišao na podatak da ih je neko izmerio i rezultate tih svojih merenja predstavio javnosti - stručnoj ili nestručnoj.

Razmotrimo malo sa stanovišta logike:
1. regler ima jedan jedini zadatak: da održava napon u određenim granicama!
Ako ne ispunjava taj svoj, jedan jedini zadatak, treba li mu dati orden ili ga baciti u otpad?

Svi uređaji u kolima projektuju se upravo za to - da budu ugrađeni i rade u kolima a ne u vasionskoj sondi!
Ako uređaj koji je projektovan da radi u kolima ne može da radi ili čak "crkava" zato što se prekinula veza sa akumulatorom - što se može desiti i tokom vožnje - treba li njegovom projektantu dati orden ili ga (nečasno!) najuriti iz firme?

Uopšte, dok ne budem video rezultate merenja, ti "pikovi" su samo dobar izgovor za loše projektante i još gore dijagnostičare!


Svojevremeno je uvoz bio praktično zabranjen pa su jedine radio stanice bile "Pionirove". Svaki čas su se kvarile i više su vremena provodile u servisu nego u upotrebi. I tada se stalno vrtela priča o "pikovima".
Kada je zabrana uvoza ukinuta, kupili smo "Motorole" i njima "pikovi" nisu smetali!
Ispada da je"Motorola" u svoje radiostanice ugrađivala neke čarobne štapiće koji su uništavale te "pikove" pa su mogle da rade.

Nisam još video fabričko uputstvo za kola u kome piše da se akumulator ne sme isključiti dok motor radi. Da sam ga video pisao bih fabrici i tražio objašnjenje.
[ Darko Nedeljković @ 05.10.2015. 08:35 ] @
Stabilizacija jednosmernog napona je najednostavniji rutinski posao za svakog iole iskusnog elektrotehnicara, a da ne pominjemo projektante sa univerzitetskom diplomom. Na sve to i kosta veoma malo, pa je gotovo nemoguce da neko proba da ustedi 1 evro na naprimer kompjuteru koji kosta vise stotina evra. Ipak, u kombinaciji nesrecnih okolnosti postoji neki promil verovatnoce da se desi neko ostecenje i sve sto sam ja zeleo da kazem na ovu temu je da je to ipak promil, a ne nesto blizu 100% kako je bilo shvatanje na pocetku.
[ Ned123 @ 05.10.2015. 17:44 ] @
Citat:
DiplomiraniDuduk: Nisam još video fabričko uputstvo za kola u kome piše da se akumulator ne sme isključiti dok motor radi. Da sam ga video pisao bih fabrici i tražio objašnjenje.


Ja opet nisam siguran da li je tipično trolovanje ili šta već ;)

Znam da je na Balkanu ignorisanje fabričkih procedura nacionalni sport :) međutim ja već pomenuo da dotično piše za moje vozilo ali stari iskusni "majstori" ne vjeruju ;)
http://public.servicebox.peugeot.com/ddb/
Zavisno od vozila naći ćeš:
* za moj 307: Pre nego što iskopčate akumulator, sačekajte 2 minuta posle prekida kontakta. Stezaljke ne odvajajte kada motor radi. Akumulator nemojte puniti ako niste odvojili kablove. (u servisnom uputstvu je stvar malo i strožija ali ne znam da li ovdje smijem postavljati CP materijal?)
* npr za 3008: Ne odvajajte kleme kada motor radi. Nemojte ponovo puniti akumulatore ako prethodno niste odvojili kleme.

Ti slobodno piši PSA koncernu, meni zbog tih 10 min koje izgubim 2-3 puta kada radim nešto što zahtjeva odspajanje akumulatora, ne pada na pamet ;)
[ Ned123 @ 05.10.2015. 18:03 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Na sve to i kosta veoma malo, pa je gotovo nemoguce da neko proba da ustedi 1 evro na naprimer kompjuteru koji kosta vise stotina evra.


O da, iz skorašnjeg primjera ;) vidimo da će automaker-i pribjeći i kršenju zakona i najprostijem varanju da bi uštedili i ti mene pokušavaš ubijediti da će isti napraviti propisnu lokalnu filtraciju smetnji (više nego je neophodno sa priključenim akumulatorom), prije svake pločice koja posjeduje digitalnu elektroniku (u mojim kolima bar 15 takvih) pored "živog" akumulatora ;)
[ bakara @ 05.10.2015. 19:12 ] @
Citat:
Ned123:
Citat:
DiplomiraniDuduk: Nisam još video fabričko uputstvo za kola u kome piše da se akumulator ne sme isključiti dok motor radi. Da sam ga video pisao bih fabrici i tražio objašnjenje.


Ja opet nisam siguran da li je tipično trolovanje ili šta već ;)

Znam da je na Balkanu ignorisanje fabričkih procedura nacionalni sport :) međutim ja već pomenuo da dotično piše za moje vozilo ali stari iskusni "majstori" ne vjeruju ;)
http://public.servicebox.peugeot.com/ddb/
Zavisno od vozila naći ćeš:
* za moj 307: Pre nego što iskopčate akumulator, sačekajte 2 minuta posle prekida kontakta. Stezaljke ne odvajajte kada motor radi. Akumulator nemojte puniti ako niste odvojili kablove. (u servisnom uputstvu je stvar malo i strožija ali ne znam da li ovdje smijem postavljati CP materijal?)
* npr za 3008: Ne odvajajte kleme kada motor radi. Nemojte ponovo puniti akumulatore ako prethodno niste odvojili kleme.

Ti slobodno piši PSA koncernu, meni zbog tih 10 min koje izgubim 2-3 puta kada radim nešto što zahtjeva odspajanje akumulatora, ne pada na pamet ;)

Ta uputstva se odnose na opasnost od izazivanja pozara, i zbog toga se savetuje da se ne skidaju kleme dok motor radi.
[ DiplomiraniDuduk @ 05.10.2015. 19:43 ] @
Citat:
Ned123:http://public.servicebox.peugeot.com/ddb/
Not Found

The requested URL /ddb/: was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

IBM_HTTP_Server/6.1.0.29 Apache/2.0.47 (Unix) DAV/2 Server at public.servicebox.peugeot.inetpsa.com Port 80
Uputstvo je očigledno povučeno!
Citat:
Ned123:* npr za 3008: Ne odvajajte kleme kada motor radi. Nemojte ponovo puniti akumulatore ako prethodno niste odvojili kleme.
Vrlo zanimljivo!
Da li se akumulator puni dok motor radi?
Logično se nameće pitanje: kakva je razlika između tog i bilo kog drugog punjenja?


Dok sam još radio nikada nisam bio zadovoljan odgovorom: "To se tako radi." ili "To tako piše." Projektanti su uvek morali da mi odgovore zašto!



[ Ned123 @ 05.10.2015. 19:51 ] @
S obzirom da sam kopirao tekst prije 2 sata (i da je čest engleski prevod pojma recharge -> ponovo puniti), dakle trol, vjerovatno jedan od skorasnjih kada su im penzionisali stare nick-ove ;)
Pošto trolove jel'te ne treba hraniti...

PS: Ukoliko prestanes sa trolovanjem, ja sam uvijek spreman na normalnu diskusiju, ali to što radiš je TROLOVANJE (administracija ovpg foruma nije baša ažurna a ja nisam u penziji ;)
[ Lavlja_Jazbina @ 05.10.2015. 20:22 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
Ned123:
Citat:
DiplomiraniDuduk: Nisam još video fabričko uputstvo za kola u kome piše da se akumulator ne sme isključiti dok motor radi. Da sam ga video pisao bih fabrici i tražio objašnjenje.


Ja opet nisam siguran da li je tipično trolovanje ili šta već

Znam da je na Balkanu ignorisanje fabričkih procedura nacionalni sport međutim ja već pomenuo da dotično piše za moje vozilo ali stari iskusni "majstori" ne vjeruju
http://public.servicebox.peugeot.com/ddb/
Zavisno od vozila naći ćeš:
* za moj 307: Pre nego što iskopčate akumulator, sačekajte 2 minuta posle prekida kontakta. Stezaljke ne odvajajte kada motor radi. Akumulator nemojte puniti ako niste odvojili kablove. (u servisnom uputstvu je stvar malo i strožija ali ne znam da li ovdje smijem postavljati CP materijal?)
* npr za 3008: Ne odvajajte kleme kada motor radi. Nemojte ponovo puniti akumulatore ako prethodno niste odvojili kleme.

Ti slobodno piši PSA koncernu, meni zbog tih 10 min koje izgubim 2-3 puta kada radim nešto što zahtjeva odspajanje akumulatora, ne pada na pamet

Ta uputstva se odnose na opasnost od izazivanja pozara, i zbog toga se savetuje da se ne skidaju kleme dok motor radi.

Sto znaci da je struja punjenja znatno povecana,posto se ovde vodi polemika kako je to bezbedno.

Neki automobili novije generacije,kao recimo mb GL serije 2012 na prikljucak dijagnostike kada je auto ugasen nece da pocne proces

na kontaktu ako nije dodatno povecan napon sa punjacem,i to na poziciji 3 koja je u punom rezimu napona.

Ta Darkova aljkavost da proces otkacinjanja klema radi 100 x je posebna prica.Zato burazer igra igrice online 24/7 ..
[ Ned123 @ 05.10.2015. 21:23 ] @
@bakara

Ne mogu ovdje postavljati dokument koji predstavlja servisni manual za postupanje sa baterijom "E2AK010FP0 - Operations to be performed Before disconnection and after reconnection of the ancillaries battery" zato što se radi o dokumentu za koji se pristup plaća ;)
U njemu piše nešto sasvim drugačije o razlogu ovakvog postupanja a to je (dio):
Citat:
1.6. Check that the ignition is off and remove the key from the ignition
CAUTION : For vehicles fitted with a hands-free starting system, move the remote control more than 3 metres away from the vehicle.
Check that nothing is connected on the diagnostic socket.
1.7. Get out of the vehicle and close the door
CAUTION : Mechanically lock the lock concerned to deactivate the unnecessary electrical power consuming equipment.
The door can be left open for a specific requirement, but the unnecessary electrical power consuming equipment must be deactivated (Refer to paragraph 1.5).
1.8. Waiting time before disconnecting the ancillaries battery
Wait 4 minutes for the vehicle’s power consuming equipment to switch to standby before disconnecting the ancillaries battery.
N.B. : For vehicles equipped with a type AL4 automatic gearbox the waiting time before disconnecting the ancillaries battery is 12 minutes.
1.9. Disconnect the ancillaries battery
Disconnect the ancillaries battery starting with the negative terminal.
N.B. : If inaccessibility makes this impossible, start by disconnecting the ancillaries battery positive terminal.

Ako je protiv varnica, ne radi kako treba, zato što kada priključujem bateriju nakon koliko god čekao "frcne" kao ludo.

Izgleda da su Francuzi malo "onako" pošto jako slično piše i za Renault:
http://www.e-guide.renault.com...NG&codeVue=08&idHspt=1

:D

Možda će vas zadovoljiti ako nađemo sličnu preporuku za VW ;) mada oni baš nisu iskreni u posljednje vrijeme, zar ne :)

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 05.10.2015. u 22:53 GMT+1]
[ pajapop @ 05.10.2015. 21:53 ] @
Citat:
DiplomiraniDuduk:
Nisam još video fabričko uputstvo za kola u kome piše da se akumulator ne sme isključiti dok motor radi. Da sam ga video pisao bih fabrici i tražio objašnjenje.


Pa to znaci da ne cites prave knjige...a ne znam zasto toliko ne verujes svojim kolegama...Uostalom evo, proverio sam u uputstvu za koriscenje (na primer) Mazde 323 koje mi je sad pri ruci...Citiram: ..." Pre nego sto se obave bilo koji radovi na sistemu, treba primeniti sledece mere opreza:
1. Dok motor radi, a samim tim i alternator radi, nije dozvoljeno skidanje prikljucaka akumulatora ili regulatora napona.
2. "B" klema akumulatora uvek stoji pod naponom
3. Paziti da se ne zamene oba voda reglera.
4. Nikada ne izgraditi alternator pre nego sto je akumulator iskljucen iz strujnog kola.
5. Pri ugradnji akumulatora obratiti paznju da se minus-klema prikljucuje na masu"....kraj citata iz knjige "Mazda 323" od Nikole Jelica dipl ing/Vladimira Majstorovica dpl.ing u izdanju Tehnicke knjige... Pa eto, pisi Japancima, ako su zaludni naka ti objasne...
[ vilil1 @ 05.10.2015. 22:44 ] @
Citat:
Ned123

Ne mogu ovdje postavljati dokument koji predstavlja servisni manual za postupanje sa baterijom "E2AK010FP0 - Operations to be performed Before disconnection and after reconnection of the ancillaries battery" ...

Ovo - "ancillaries battery" znaci Pomocna baterija. A i sve ostalo u tome sto si citirao se odnosi na pomocnu bateriju. Takodje, procitao sam i ono sa linka za G. Scenic i koliko vidim ono je "uputstvo" vezano za punjenje baterije i za izbegavanje varnicenja. Tim tekstovima nista ne dokazujes.

Citat:
Ned123: Možda u starom "Fići" i u peglici


A Yugo!?

Pre par godina dolazi kod mene lik sa yugom. Gasi motor, izlazi iz auta, zavrsismo to sto mu je trebalo i kada je trebao da krene pita me je l' moze da upali na kablove. I ajd' da to odradimo, otvara haubu...uopste nema akumulator. Pitam ga je l' hoce da mu dam neki stari aku. da mu posluzi, kaze ne treba mu, ne vozi non stop. Upali auto, onako, na kablove i ode. I dan danas se smejem kada pomislim na tu scenu.
[ Ned123 @ 05.10.2015. 22:49 ] @
Pa naravno i Yugo ja rekoh "današnjim automobilima" ;)


Drugi dio neću pretjerano komentarisati, da si htio čitati, pročitao bi ;)
A za "ancillaries battery", čuj, ja tebe (ni vas ostale) neću ubijediti da je to jedina baterija koju imam i da je to samo jedan od "slavnih" prevoda sa Francuskog autora dokumentacije (i ne ne odnosi se samo na električna auta pošto takav siguirno nema AL4 automatski mjenjač :D), a ti mene takođe nećeš ubijediti da je sasvim normalno onako otkačivati akumulator kad ti padne na pamet, ništa manje pametno od provjeravanja ima li benzina u rezevoaru sa upaljenom šibicom zato što zaboga benzinske pare gore a ne benzin kao tekućina.
Slažemo se da se ne slažemo je'l može ;)

Naravno, ti si sasvim slobodan da postaviš neki relevantan(!) tekst koji dokazuje suprotno, a to je da je sasvim bezazleno odspajati akumulator dok motor još radi, ja sam uvijek raspoložen da još nešto naučim.
Ovo postaje značajnije što sam upravo malo istraživao (znatiželja je prejaka) i pade mi na pamet da alternator koji radi u sistemu nadpobude (brzina obrtanja veća od sinhrone brzine) može teoretski raditi kao samostojni generator, sad naravno ako je ovo podržano softverom i reglerom?
Ono što je problem je naći dovoljno pouzdan slučaj na netu, tvrdnje "nije tačno" i "majke mi, tako je", nažalost ne mogu previše uzeti za ozbiljno bilo od tebe bilo od bilo koga drugog (ukoliko taj drugi nije napravio dotičnu stvar ITFP) ;)

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 06.10.2015. u 00:19 GMT+1]
[ Nocni @ 05.10.2015. 23:13 ] @
Citat:
DiplomiraniDuduk:
Posto nisam probo cak ni lake droge, sto se mene tice inat je nenadjebiv

[ vilil1 @ 05.10.2015. 23:31 ] @
Citat:
Ned123: , a ti mene takođe nećeš ubijediti da je sasvim normalno onako otkačivati akumulator kad ti padne na pamet, ništa manje pametno od provjeravanja ima li benzina u rezevoaru sa upaljenom šibicom zato što zaboga benzinske pare gore a ne benzin kao tekućina.

Gde si ti procitao da ja tebe nesto ubedjujem? Samo sam napisao da oni citati nemaju veze sa temom. A isto si i sada uradio.

Citat sa novog linka koji si postavio o pomocnoj bateriji -

"All of the electrical components of your vehicle(other than the electric motor, the heating andthe air conditioning) are powered by this 12 Vancillaries battery.It is located in the front compartment and is recharged by the main battery, during phasesof operation ("Ready" lamp on in the instrumentpanel) and charging."

Ako vec hoces nesto da dokazes raznim citatima, koristi citate (ukoliko su ti dostupni) koji se odnose na rad motora sa iskopcanim akumulatorom i mogucim posledicama. To bi bilo veoma korisno.


[ vladd @ 06.10.2015. 07:40 ] @
Niko ovde nikoga ne "ubedjuje", ves odredjeni diskutanti sa polovicnim tehnickim informacijama, i teski netacnostima, pokusavaju da oforme neko "pravilo" ponasanja, neosnovano tvrdeci da je preduzeta akcija bezbedna.



Cinjenice su, da je regler, elektronski sklop.
Da NIJEDAN tehnicar ne moze da odradi regulaciju rada generatora , posto je za tu "potrebu" neophodno inzenjersko znanje "signala i sistema", ili "automatskog upravljanja". Sistemi regulacije imaju svoje prenosne funkcije...koje su za "tehnicare" ipak visa matematika, i VAN okvira posla i strucnosti.


Sva upozorenja su data upravo zarad ova dva razloga. Elektronika reglera ima svoja ogranicenja, i svoje osobine, i radne rezime.

Dovodjenjem dodatnog izvora, tzv "punjenje accu", dok su prikljucene kleme proizvodi situaciju da je JEDAN deo reglera izloen naponu i jakoj struji, ali bez POVRATNE sprege u grani alternatora...elektronika ce se ponasati na onoliko razlicitih nacina, na koliko je razlicitih nacina projektovama, ali u velikom procentu je u poziciji da dodje do crkavanja.

Takodje je sistem reglera prinudjen da radi sa nekorektnom povratnom spregom, u slucaju skidanja accu, i prinudjen je da radi pretezno u naponskom rezimu. Rad motora na leru uzrokuje generisanje napona viseg od napona accu, i dobar accu povlaci nekoliko ampera za dopunjavanje. Tako da se ponasa kao solidno jak potrosac, i regler ulazi u radni rezim.

Regler ima komponente koje mogu da odnesu znacajne napone, i struje, osim ako nisu lose polarisane, u slucaju kacenja punjaca. Podizanje napona na genertoru ce regler podneti, ali nece diode, i neke kriticne komponente. Regulatori za 5V, a posebno oni za manje napone, tesko da mogu da podnesu napon na ulazu od preko 25-30V, diode u alternatoru crkavaju na preko 50-60..

To sto neko moze da vozi proste i raubovane ..da kazem "situacije", gde ni generator ne moze da proizvede neki napon, niti postoje kriticni potrosaci, to nikako ne znaci da takvo ponasanje treba da postane pravilo i za "preporuku".

To je prosto tehnicki NEKOREKTNO, i svako iole tehnicki pismen ne bi trebao da ima neke dileme oko tog pitanja.


Mogu komponente da odrade neke rezime i van radnih, ali to ne znaci da im se PROSIRIO radni opseg niti znaci da se to iskakanje iz radnog opsega treba predstavljati kao "normalan" i pozeljan radni rezim.
[ rafiki @ 06.10.2015. 09:17 ] @
Citat:
DiplomiraniDuduk:
Citat:
Ned123:http://public.servicebox.peugeot.com/ddb/
Not Found

The requested URL /ddb/: was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

IBM_HTTP_Server/6.1.0.29 Apache/2.0.47 (Unix) DAV/2 Server at public.servicebox.peugeot.inetpsa.com Port 80
Uputstvo je očigledno povučeno!
Citat:
Ned123:* npr za 3008: Ne odvajajte kleme kada motor radi. Nemojte ponovo puniti akumulatore ako prethodno niste odvojili kleme.
Vrlo zanimljivo!
Da li se akumulator puni dok motor radi?
Logično se nameće pitanje: kakva je razlika između tog i bilo kog drugog punjenja?


Dok sam još radio nikada nisam bio zadovoljan odgovorom: "To se tako radi." ili "To tako piše." Projektanti su uvek morali da mi odgovore zašto!




Ajde probaj ponovo, jer sajt radi normalno. Ili ako hoces, probaj Citroen-ov sajt: http://service.citroen.com/ddb/

U svakom slucaju, u uputstvima isto pise:
" Ne odvajajte stezaljke kada motor radi.
Nemojte ponovo puniti akumulatore ako prethodno niste odvojili stezaljke.
Nakon svakog ponovnog uključenja akumulatora, uspostavite kontakt i sačekajte minut pre startovanja motora, da biste omogućili inicijalizaciju elektronskih sistema. U svakom slučaju, ako, i nakon ove manipulacije, postoje blage smetnje u radu elektronskih sistema, obratite se Ovlašćenom servisu mreže CITROËN.
Pre svakog otkačinjanja akumulatora morate sačekati bar 2 minuta nakon prekida kontakta.
Zatvorite prozore i vrata pre nego što odvojite akumulator."

Pozdrav
[ Java Beograd @ 06.10.2015. 09:56 ] @
Ni jednostavnijeg pravila, ni veće diskusije.

Na svakoj benzinskoj stanici piše "zabranjeno pušenje", "ugasiti motor dok se tanka gorivo", "zabranjeno koriščenje alata koji iskri" ....
I sad, šta ? Da li je potrebno iznosti svoja pojedinačna iskustva: "Ja sam pušio mnogo puta na benzinskoj - i nije se ništa desilo !" "Ja sam koristio brusilicu - i nije se ništa desilo !"

Na svakom gradilištu piše "Obavezno nošenje zaštitne kacige"
Da li je potrebno iznosti svoja pojedinačna iskustva: "Ja sam mnogo puta bio na građevini i nisam nosio zaštitnu kacigu - i nije mi se ništa desilo !"

Ne kapiram ubeđivanje, i iznošenje pojedinačnih iskustava. Mada verujem da pojedinci koji tvrde da se "ništa nije desilo" nemaju nameru da opovrgnu generalno pravilo, opet je ovo međusobno ubeđivanje bezveze.

Jednostavno, generalno sigurnosno pravilo je "ne skidati kleme sa akumulatora dok motor radi". Mojne. Može da se desi da crkne regler / alternator / neka elektronika. To je generalno sigurnosno pravilo.

Isto kao i zabrana pušenje na benzinskoj stanici. Meni je ćale, još kad sam bio mali, pokazao da benzin ne može da se zapali od pikavca i dokazao mi to gašenjem cigarete potapanjem u činijicu punu benzina. Ja to nikad posle nisam sam probao. I sad šta, jel treba da se ubeđujemo da na benzinskoj treba pušiti ?
[ Darko Nedeljković @ 06.10.2015. 10:35 ] @
Java Beograd verujem da ti vrlo dobro shvatas o cemu se ovde radi, kad si vec pomenuo zastitnu kacigu, otprilike je isto, nosi se zbog tog promila verovatnoce da ti cigla padne na glavu, a inace vecina privatnih majstora gradjevinaca je nikad nije nosila, pa eto doguraju neako do penzije ali niko nikoga ne ubedjuje da sad svi treba da rade na gradjevini bez zastitne kacige. Ekvivalentna situacija onom sto smo imali na pocetku teme bi bila da se covek nasao na gradilistu na par minuta bez zastitne kacige i sad je u panici da li je vec mrtav ili samo treba da se sto pre javi u bolnicu radi detaljnih analiza zdravstvenog stanja. Ja sam mu samo rekao da se smiri jer mu nije nista i da poznajem ljude koji su decenije proveli na gradilistu bez slema. Pri tom navedem da se slazem sa pravilom jer postoji jedan promil situacija kad u nesrecnom spletu okolnosti covek bez slema moze da se povredi, cak i da pogine, a ako je i pored toga meni smaranje da nosim slem kad nesto radim po kuci, to je moj licni izbor.
[ DiplomiraniDuduk @ 06.10.2015. 12:33 ] @
Citat:
Ned123:
S obzirom da sam kopirao tekst prije 2 sata (i da je čest engleski prevod pojma recharge -> ponovo puniti), dakle trol, vjerovatno jedan od skorasnjih kada su im penzionisali stare nick-ove ;)
Pošto trolove jel'te ne treba hraniti...

PS: Ukoliko prestanes sa trolovanjem, ja sam uvijek spreman na normalnu diskusiju, ali to što radiš je TROLOVANJE (administracija ovpg foruma nije baša ažurna a ja nisam u penziji ;)
Ništa lakše nego vređati!
Time ipak ne dokazuješ ništa a pogotovu ne daješ odgovor na pitanje: "Zašto?"

U Bibliji postoje dogme. U tehnici, koliko znam, ne.
[ bakara @ 06.10.2015. 13:03 ] @
Citat:
Java Beograd:

Jednostavno, generalno sigurnosno pravilo je "ne skidati kleme sa akumulatora dok motor radi". Mojne. Može da se desi da crkne regler / alternator / neka elektronika. To je generalno sigurnosno pravilo.

Da, upravo tako...
Nema logike da se proizvodjac ne ogradi od skidanja akumulatora sa auta koji radi, jer bi onda vrlo lako mogao popiti i tuzbu ako se nekome zapali auto sto mu je plus klema dodirnula tamo gde ne treba.
Ovako, lepo pise da to ne treba raditi i oni su mirni, tih sigurnosnih upozorenja nikad nije previse.
[ veselinovic @ 06.10.2015. 15:43 ] @
Ko ne zna nista, taj nista i ne dira.
Ko mnogo zna, malo sta dira, jer je svjestan opasnosti.
Priucen a neuk covjek se ne boji nicega, a zna taman toliko da moze zeznuti stvar.
[ DiplomiraniDuduk @ 07.10.2015. 20:07 ] @
Citat:
bakara:Da, upravo tako...
Nema logike da se proizvodjac ne ogradi od skidanja akumulatora sa auta koji radi, jer bi onda vrlo lako mogao popiti i tuzbu ako se nekome zapali auto sto mu je plus klema dodirnula tamo gde ne treba.
Ovako, lepo pise da to ne treba raditi i oni su mirni, tih sigurnosnih upozorenja nikad nije previse.

U državama gde postoji efikasna zakonska zaštita potrošača, i gde se advokati hvataju i za slamku i za dlaku da bi potrošač dobio odštetu, ovakvo ponašanje proizvođača deluje logično.
Jednostavno se ograđuju gde god mogu - bez obzira da li je to tehnički potrebno i opravdano ili ne.
Takvo objašnjenje ima smisla.

Inače "pikovi napona", "napon na regleru sa druge strane" (sa druge strane uvek postoji taj napona sa sopstvenog akumulatora!) i ostala "tehnička" opravdanja, neka su druga priča!
Sasvim sam siguran da nisam jedini koji ni po koju cenu ne bi hteo da bude deo te priče.
[ pajapop @ 07.10.2015. 20:42 ] @
Citat:
DiplomiraniDuduk:

U Bibliji postoje dogme. U tehnici, koliko znam, ne.

U tehnici postoje zakonitosti, fizicki zakoni, normativi, propisi, mere predostroznosti i mere zbarane...
Sve sto se bar jednom desi, a ustanovi se da je nastalo nakon nekog postupka, ubraja se u nezeljena dejstva i moguce komplikacije i preduzimaju se mere za njihovo ne ponavljanje...Preporuke proizvodjaca, da se nesto ne radi, mogu da opravdam za merom izbegavanja odgovornosti za nastali kvar koji je nastao nestrucnim, nemarnim ili ne namernim delovanjem...Ali, kakvu ekonomsku korist imaju udzbenici elektrotehnike iz ove oblasti u kojima se striktno navode i zabranjuju takvi postupci...Cemu uputstva u tim udzbenicima, za pravilno (skolski) povezivanje ampermetra za merenje struje punjenja dok motor radi...Zasto je meni majstor (na zanatu) stalno visio nad glavom dok sam vrsio pripremu za merenje struje punjenja, uvek spreman da mi odalami "zausku" ako bih pogresio...sve dok se nije uverio, da mogu to vesto i bezbedno da obavim... da povezem ampermetar dok motor radi a da ne narusim vezu alternator-akumulator . Mora da je znao da moze nesto da se desi ...
[ DiplomiraniDuduk @ 07.10.2015. 21:35 ] @
Citat:
pajapop:Ali, kakvu ekonomsku korist imaju udzbenici elektrotehnike iz ove oblasti u kojima se striktno navode i zabranjuju takvi postupci...
Svoje udžbenike nisam sačuvao. U njima nije bilo ničeg sličnog.
Mislim da u Smederevu više nema klasičnog elektroterhničkog usmerenja jake struje. Samo za računare. Zato ne mogu da proverim kakvi su današnji udžbenici.
U kom udžbeniku piše da se kleme akumulatora ne smeju skidati dok motor radi? Ili da se akumulator ne sme puniti dok je priključen na autoinstalaciju?
[ pajapop @ 07.10.2015. 22:11 ] @

Ooooo, boze....Jozef Dekanj," Elektricne instalacije i uredjaji na motornim vozilima" za ll i lll razred usmerenog obrazovanja elektrotehnicke struke..Zavod za udzbenike i nastavna sredstva Beograd...
[ vladd @ 08.10.2015. 06:12 ] @
Nisu to informacije potrebne za obrazovanje dece, osim na nekim auto-zanatskim skolama. Tamo postoje neka pravila ponasanja, i program je poprilicno neuredan. Ponasanja oko accu se oforme kao "majstorsko" pravilo, i ne diskutuje se o tome previse, kako zasto.

A sustine je u tome, da se atestirani sklopovi u kolima ne izvode iz radnog rezima, posto je za njih ispostavljen odredjen nivo trajnosti.

Ne vidima kakva bi to "jaka" referenca bila, kada je nivo obrazovanja u takvim skolama na bednom nivou.
[ Lavlja_Jazbina @ 08.10.2015. 06:42 ] @
Interesantno da pojedinim diskutantima bi bilo jedino relevantno da ako se skinu kleme sa accu,pocrka cela instalacija i po mogucstvu

da se auto zapali.Mada teorija nikad dosta.U medjuvremenu,svaki kvar pri skidanju klemi se prepisuje kolateralnoj steti.

Mozda se i neprimetno nesto desi sto niko nece prepisati kasnijem crkavanju neke sijalice ili racunaru,ovo mislim na one koji kazu da

je bezbedno zonglirati sa klemama.
[ DiplomiraniDuduk @ 08.10.2015. 11:40 ] @
Ne, pojedinim diskutantima bi bilo jedino relevantno da, ako postoji tehničko objašnjenje, ono bude logično i zasnovano na tehničkim činjenicama.
Pri tome se tehničkom činjenicom ne smatra "rek'o majstor ..." pa čak ni udžbenik iz koga je taj majstor učio.

[Ovu poruku je menjao DiplomiraniDuduk dana 08.10.2015. u 14:22 GMT+1]
[ Java Beograd @ 08.10.2015. 12:26 ] @
Mislim da je neko već na prvoj strani objasnio električne (fizičke aspekte) a takođe su u dosadašnjoj diskusiji navedeni i mogući aspketi bezbednosti (da + klema dodirne masu i slično)

To je to. Šta više reći.
[ pajapop @ 08.10.2015. 13:57 ] @
Citat:
DiplomiraniDuduk:
Svoje udžbenike nisam sačuvao.

Svoje udzbenike ne cuvas, a ovamo trazis da ti neko nesto objasnjava???...Kao bas sve znas samo te bas to sad interesuje...Mogu da razumem da neko nesto ne zna i da ga ne interesuje, ali da neko toliko "degradira" sopstvenu struku...pa cak i da je apsolutno u pravu (a nije), trebao bi da drzi stranu struci koja je jasno stavila do znanja da se neke stvari ne rade ni pod kojim uslovima...Pa cak i da nije tako, stvarno, tesko mi je i da zamislim zivotnu situaciju u kojoj bi morao da rastavim akumulator od alternatora dok motor radi...Jedino..ono..kao...pasce asteroid ako to ne uradim, pa ajde da spasim svet...
[ DiplomiraniDuduk @ 08.10.2015. 17:58 ] @
Nema potrebe da mi bilo ko šta objašnjava!

Već sam napisao da ne želim da budem deo priča koje nemaju logično tehničko utemeljenje.
Svako ima pravo na svoju priču i svoje dokaze ili "dokaze".
U svakom slučaju, kada nemaš logične i jasne dokaze najlakše je vređati ili omalovažavati sagovornika. Ako ti to psihički pomaže samo nastavi!
[ vladd @ 08.10.2015. 19:13 ] @
Ja sam "ona strana" koja smatra da nekorektna ponasanja ne treba plasirati u javnost, i na tehnickom, "elitnom" forumu, kao korektna, pozeljna, ili jos gore korisna.

Inace, neka svako radi sa svojim vozilom sta hoce, postujem slobode izrazavanja i postupanja, dok ne ugrozavaju tudje slobode.:)

Lazni "konformizam"(lako, brzo, u nekakvoj zurbi), podrzan aljkavoscu(nemanje bezbednosnih kodova za radio, recimo), sigurno nije dobar i dovoljan razlog, da bi se neko upustao u tehnicki nekorektna ponasanja, otkacinjanja akumulatora dok motor radi.

Izneo sam tehnicke razloge, koji su nekima nejasni, ali postoje, a ako je nekome nesto nejasno, neka proba da se informise o cinjenicama iz doticne oblasti, recimo regulacije, a ne da tvrdi da ono sto ne razume-ne postoji.
[ DiplomiraniDuduk @ 08.10.2015. 20:39 ] @
U raspravi bi trebalo iznositi razloge koje neko smatra ispravnim i(li) pobijati one koje smatra neispravnim.
Tehnički projektanti bi morali da predvide sve događaje koji mogu da utiču na predmet njihovog projektovanja.

Jedan od tih mogućih događaja je lom mosta između dve ćelije akumulatora. (Desio se na mom akumulatoru!) Može se očekivati tokom vožnje, znači dok motor radi, ne dok kola stoje. Tog trenutka se sistem ponaša kao da akumulatora uopšte nema.
Da li će onda bilo koji elektronski sklop u kolima otkazati?
Otkaže li, kriv je samo i isključivo projektant, odnosno proizvođač, jer je to morao da predvidi!
Zaista ne vidim ikakvu razliku između polomljenog mosta između ćelija i izvađenog akumulatora dok motor radi.

Prema tome, logične tehničke razloge za obavezno gašenje motora prilikom zamene akumulatora, ne vidim.

Isto tako, vod od akumulatora prema instalaciji stalno je pod naponom - ili od alternatora ili od akumulatora (znači u oba smera!) - pa ne vidim zašto se akumulator ne bi smeo puniti dok je na kolima.

Ko god smatra da sam napisao nešto netačno slobodno neka napiše gde grešim - to će svakako ići korist njegovog stava.
Bilo kakvo vređanje, svakako neće biti dokaz čak i nestručnjaku.
[ pajapop @ 08.10.2015. 21:14 ] @
Citat:
DiplomiraniDuduk: U raspravi bi trebalo iznositi razloge koje neko smatra ispravnim i(li) pobijati one koje smatra neispravnim. Tehnički projektanti bi morali da predvide sve događaje koji mogu da utiču na predmet njihovog projektovanja

Ne vredi se vise raspravljati, ali ovo pisem samo zato da ne bi bila "tvoja poslednja"...Prvo, mi sve vreme pisemo o ispravnim stvarima i pobijamo one neispravne - da je raskidanje veze bezbedno...Drugo, nemoguce je predvideti sve moguce kvarove...Ni kod konstruisanja vasionske sonde ( satelita ) ne moze se sve predvideti...A slucaj koji ti navodis, o pucanju mosta...pa on se nejcesce desava iz jednog prostog razloga - nedozvoljene vibracije...Mora da ti akumulator nije bio pricvrscen za leziste, pa je "odskakao" preko rupa i neravnina...mnogima akumulator nije pricvrscen... ili su im kleme labave...e to vise govori od samim vlasnicima nego o konstruktorima...A sto se tice punjenja akumulatora na vozilu - uvek moze doci do pozara prilikom punjenja...i zato to ne treba raditi na vozilu, i po noci za vreme spavanja ili bez ikakvog nadzora...e, ali i to je siroka prica, ne moze se toliko "razglabati" o nekim stvarima koja treba da budu stvar opste tehnicke kulture...
[ Lavlja_Jazbina @ 08.10.2015. 21:55 ] @
Citat:
U raspravi bi trebalo iznositi razloge koje neko smatra ispravnim i(li) pobijati one koje smatra neispravnim.

Napravi jedan test pa javi.Spoj zice na kleme,stavi ih na jezik a neko neka skine akumulator.

Javi promenu,ako stignes,a mozda i hoces posto si siguran da je to ok.
[ vilil1 @ 08.10.2015. 22:30 ] @
Citat:
pajapop: A sto se tice punjenja akumulatora na vozilu - uvek moze doci do pozara prilikom punjenja...i zato to ne treba raditi na vozilu, i po noci za vreme spavanja ili bez ikakvog nadzora...e, ali i to je siroka prica, ne moze se toliko "razglabati" o nekim stvarima koja treba da budu stvar opste tehnicke kulture...:)

Ih, ispada da treba covek nekih 10-12. sati da sedi pored akumulatora dok se puni. ;)

Ja dopunjavam akumulator. Obicno vadim ali kada me mrzi, dopunim ga u kolima. Ako je dobar punjac ne sme da bude nikakvih problema.
[ Darko Nedeljković @ 09.10.2015. 00:12 ] @
Kad smo vec kod pravila kojih se treba pridrzavati zbog malog promila mogucnosti nastupanja problema, postoji pravilo bezbednosti i zdravlja na radu koje nalaze da pre podizanja haube i skidanja akumulatora obavezno je navuci zastitne rukavice na ruke i staviti zastitne naocare preko ociju. Onima koji to rade kapa dole, pazljivi su, brinu o bezbednosti, ne krse pravila koja je neko propisao. A onima kojima to ne rade, znaci ne brinu o sopstvenoj bezbednosti a brinu o bezbednosti gvozdjurije, mogu da porucim jedino da su nesto mnogo pobrkali sa prioritetima pri postovanju/nepostovanju pravila.
[ Lavlja_Jazbina @ 09.10.2015. 06:30 ] @
U realnom zivotu,komunikacija sa takvima se vrlo brzo,po kratkom postupku resava.

Na forumu,tu se moze samo suzbijati tudja glupost i tvrdoglavost.U tvom slucaju treba

dodati i psihologa,za ono,100x skinuo na svom autu ili autima.Ako nemas mogucnosti da u celosti

zatvoris finansijku konstrukciju u poslovanju,cime god se bavio, pa nabavis akumulatore ili zamenis vozace,

krenuces dobrim putem ka propisanim pravilima.ISKRENO,mislim da ti se lagarije na forumu nikako ne isplate.
[ Darko Nedeljković @ 09.10.2015. 08:51 ] @
Lavlja_Jazbina, nije bas jasno na ciji i koji komentar se odnosi tvoj odgovor.
vilil1, mozes li da objasnis zasto dopunjavas akumulator? Imas neke izlozbene primerke koji se ne voze a treba da budu u voznom stanju, ili neki drugi razlog?
Ne odgovoriste mi nijedan za pravilo koja se odnosi na sopstvenu bezbednost i zdravlje - da li i sebe smatrate barem podjednako bitnim koliko je bitan automobil, ili sebe ne smatrate mnogo vaznim?
[ DiplomiraniDuduk @ 09.10.2015. 13:44 ] @
Koliko vidim ni u jednom komentaru ne piše da je ono što sam rekao netačno!

Sve ostalo predstavlja zamenu teza i nepotrebno širenje rasprave. Možda i nešto drugo, ali, ako jeste, nije moj stil da se u to upuštam.

I nemam ništa protiv da bilo čija bude poslednja - svakako ne mora biti moja!

Meni je dovoljno ako neko pažljivo pročita šta sam napisao.
[ vilil1 @ 09.10.2015. 17:25 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: vilil1, mozes li da objasnis zasto dopunjavas akumulator?

Zato sto vecinom vozim po gradu. Kratke relacije.
[ Darko Nedeljković @ 09.10.2015. 18:40 ] @
Dobro, ali ipak mi je cudno - ono sto se potrosi za startovanje motora trebalo bi da se nadoknadi vec nakon 3 minuta rada motora, ako ne i brze. Jedino ako je akumulator na kraju radnog veka, pa slabo prima struju, pa kad ga punis satima on se napuni, a za nekoliko minuta voznje nece. Ako je tako i tebe ne nervira da se drnas sa punjenjem, onda podrzavam, nema razloga kupovati nove stvari ako si zadovoljan starim, ali ako je akumulator u garantnom periodu od dve godine, morao bi da se dopuni i od voznje na veoma kratkim relacijama. Zato me zanima vise detalja, u kakvom je stanju akumulator, koje je vozilo u pitanju, kako si konstatovao da mu je potrebno dopunjavanje?
[ pajapop @ 09.10.2015. 19:07 ] @
Citat:
DiplomiraniDuduk: Meni je dovoljno ako neko pažljivo pročita šta sam napisao.

Pa pises malo i bez prave argumentacije...Na zalost izgleda da si u pravu, ( i jos po neki) ali samo iz jednog prostog razloga...slucajno... a ni sam ne znas pravi razlog tome...medjutim razlog postoji, a to je sto su neki prizvodjaci alternatora ( ne svi ) "uznapredovali" i unapredili svoje uradjaje, a pri tome nisu tebe i ostale obavestili o tome...Na zalost ni mi ne znamo kakvo je to unapredjenje jer nismo " u toku razvoja i u procesu rada i servisiranja", ali ako se iscacka moze se saznati...Znaci, knjige ne treba bacati vec skupljati i evo ja sam danas dosao do jedne informacije, zasto pojedini alternatori mogu da izdrze porast napona...Ako se neko seca, ja sam jos na pocetku teme napisao da bi to bilo moguce ako bi postojala zastita od prenapona, kao sto su nekad imali tranzistorsko-kontaktni regulatori dinamo uredjaja...a da tad "u ono vreme" alternatorski regulatori to nisu imali...E pa sad imaju, mada, eto ne svi, jer i dalje stoji zabrana da se "generalno" alternator i akumulator ne rastavljaju dok motor radi...Medjutim... (uvek ima neko "medjutim")...Sad ja prepricavam tekst...firma "Bosch" ja lansirala zastitni uredjaj od prenapona gde je glavni element tiristor...To je dioda sa upravljackom elektrodom koja postaje provodna od anode do katode samo ako se na upravljacku elektrodu dovede napon odgovarajuce velicine...Tako aktiviran tiristor ostaje u provodnom stanju i ako se iskljuci napon na upravljackoj elektrodi, sve dok se ne prekine struja i u glavnom kolu od anode prema katodi...Taj uredjaj se vezuje izmedju klema D+ i D- na alternatoru. Ako izmedju tih klema nastane prenapon vece vrednosti od nazivnog napona uredjaja ( 14 ili 28V), aktivirace se tiristor pomocu T1 i Z-diode (iz tog uredjaja), pa postaje provodan. Time ce kleme alternatora D+ i D- u toku od par milisekundi biti u kratkom spoju, i na taj nacin ce se zastititi diode...I bla, bla, bla...tu je i sema povezivanja...Znaci, oni automobili koji imaju tu zastitu, mogu da se "igraju sudbinom", ostali ne bi smeli...:) Samo, nemojte vi "pobornici" rastavljanja da sad... porastete...(kao bili smo u pravu)...jer niste ni svesni "svoje besvesti"...
[ Lavlja_Jazbina @ 09.10.2015. 21:06 ] @
Citat:
Dobro, ali ipak mi je cudno - ono sto se potrosi za startovanje motora trebalo bi da se nadoknadi vec nakon 3 minuta rada motora, ako ne i brze.


Darko,moze li strucno objasnjenje za ovu konstataciju.Da je tako,ja bi prvi stavio alternator na neki

vetropogon da mi tako brzo dopunjuje accu koji mi daje recimo svetlo u nekom objektu.
[ Darko Nedeljković @ 09.10.2015. 22:45 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Darko,moze li strucno objasnjenje za ovu konstataciju.

Naravno, moze.
Neki prosecan akumulator ima 50Ah, prosecan alternator daje 100A struje, a prosecan anlaser trosi 200A struje tokom 5 sekundi startovanja motora. Digitron u ruke, dobijes da jedno startovanje motora benzinca izvuce pisljivih 0,3Ah, a po isteku tih 5 sekundi je sve iskljucivo dopunjavanje, nema daljeg trosenja struje iz akumulatora, alternator pod odredjenim uslovima moze za 3 minuta da dopuni 3Ah, ali to nije uvek tako. Poenta je da je struja punjenja akumulatora je vrlo promenljiva, ali predvidivo promenljiva - sto je akumulator prazniji to se brze puni, a kako prilazi svom maksimalnom kapacitetu tako konvergira ka nuli. Ako je vilil1 ima akumulator koji je skoro pun, on ce se puniti polako, a ako ima akumulator koji se startovanjem automobila ozbiljno ispraznio, on ce da povuce 50 ampera i za nekoliko minuta dodje u to stanje da je skoro pun. Iz licnog iskustva, eksperimentisanjem, dosao sam do sledecih rezultata - akumulator totalno ispraznjen, ne moze da okrene nijedan krug startera (zaboravljena svetla nekoliko sati), da bi akumulator bio sposoban da pokrene auto treba ga prikljuciti na alternator 3 minuta. Ako se automobil nece odmah voziti, treba ga prikljuciti barem 10 minuta, jer nije dobro da akumulator dugo stoji nenapunjen ili napola napunjen. Automobilski alternator je neuporedivo bolji punjac od bilo kog kucnog punjaca. Prvo sto moze da puni sa 50-60A ako je akumulator prazan, a drugo zbog frekvencije impusla koja je par desetina puta veca nego kod kucnih punjaca. Neko je na pocetku pomenuo da ima uredjaj za merenje napunjenosti akumulatora, pa moze da potvrdi da li je ovo sto ja pricam tacno - akumulator koji nije bio skroz ispraznjen vec je samo startovan motor ce nakon 3 minuta voznje biti na najmanje 95% kapaciteta, a nakon 10 minuta na preko 99% kapaciteta. Ali, pre svega ja bih voleo da nam vilil1 odgovori - kako je konstatovao da je akumulatoru potrebno dopunjavanje (neko merenje ili odokativno), koliko je star akumulator i koje je vozilo u pitanju? Ja sam svojevremeno mnogo vozio po gradu i gasio motor po 50 puta na semaforima i u guzvi tako da u proseku niej bilo vise od 3 minuta rada izmedju 2 startovanja i naravno nikada nisam dopunjavao akumulator na kucnom punjacu.


Koliko ampera moze da proizvede tvoj vetropogon? Kakav reduktor imas, tj. na koliko obrtaja ti radi alternator?
[ Lavlja_Jazbina @ 10.10.2015. 06:17 ] @
Citat:
akumulator koji nije bio skroz ispraznjen vec je samo startovan motor ce nakon 3 minuta voznje biti na najmanje 95% kapaciteta, a nakon 10 minuta na preko 99%


Ti bas pricas napamet.Svetla/maglenke/grejaci,grejaci sedista kod tebe verovatno ne postoje.

To da je prosecan alternator 100a je isto smesno kao i njegov kapacitet struje pujenja.

Ovo ce ti PAJAPOP strucnije objasniti,bolje pliva u tim vodama a posle cu ti i ja reci struju punjenja i vreme.

Naravno,sekunde i par minuta necu sigurno koristiti kao period kompletnog punjenja.

Vilil1 nije pogresio kad je rekao da je dopuna accu potrebna,i to poprilicno svakome.

Nema auta koji se koristi u gradu a da je 100% PUN.Tvoja teorija je kao i sa hodajucim strsljenovima

po nosu.
[ Darko Nedeljković @ 10.10.2015. 07:21 ] @
Grejaci sedista kod mene ne postoje, a nesto mi govori i kod vilil1, neka me ispravi ako gresim. Ne znam da li si primetio da sam u svim proracunima ostavio 40A-50A za te sve potrosace. Svetla trose 10 A, kod novijih vozila sa xenon sijalicama 5A. Maglenke toliko ili manje. Dakle jos 30A za sve sto "kod mene ne postoji". Ova je racunica data za prosecno vozilo, pa malo cepidlacis, ali dobro, imam ja i za to odgovor - vozila sa grejacima sedista imaju alternatore od 150A, tako da u svakom slucaju ostaje najmanje 50A-60A na raspolaganju alkumulatoru ako je skroz prazan. Sacekacemo da se vilil1 izjasni kako je konstatovao da akumulator treba dopunjavati. Ja ne kazem da je akumulator pun 100% kod gradske voznje, vec 99%, tj. nikad ne bi smeo da se isprazni, tako da smo mozda obojica u pravu, mozda vilil1 insistira na nadoknadjivanju i tih 1%...

I zamolio bih te ako hoces da diskutujemo na neku temu da to radimo na toj temi, a ako hoces da trolujes o desetim temama onda cu morati da te ignorisem ubuduce, sto cu nerado uciniti jer smatram da si kvalitetan diskutant uprkos tvom zadrtom stavu da ti sve znas a ja nista ne znam.
[ Ned123 @ 10.10.2015. 07:31 ] @
A ja ne znam da li da uzmem kokice i 3d naočale :)

Elem, prije nego neko uzme strujna kliješta i izmjeri stvarnu struju punjenja (i možda se malo iznenadi nakon toga) da bi izbjegli prekidanje veze akumulatora i alternatora/reglera za koje smo dokazali da potencijalno može biti štetno po instalaciju.

Da, prosječan alternator (u putničkom automobilu) zaista daje otprilike 80-120A, malo više kod težih vozila i još više kod vozila oporemljenih start-stop sistemom. Kod mene (Peugeot 307 - TUJP4) je deklarisan na 80A.
Posječan akumulator ima oko 50-ak Ah. Kod mene 45-46Ah zavisno od proizvođača.
Prpsječan anlaser ne traži 200A već bi to bio vrlo jak alnaser. Recimo moj je deklarisan na 0.8 pa sve do 1.1KWh (različiti proizvođači i šta je fabrici dopalo šaka u momemti sklapanja vozila). To daje (ako pretpostavimo da aku ima zaista bar 12V pri verglanju - što nije baš slučaj) između 67 i 92A.
Verglanje od 5s nije normalno i nešto tu nije u redu ;) Moje izuzetno rijetko prelazi (od oka) 1-1.5s. Čak i da je to 3s to je samo 0.077Ah potrošeno što će stvarno vrlo kratka vožnja za čas kompenzovati.

Zbog ovog zadnjeg čini se da se akumulator vrlo brzo dopunjava ali on u stvari nije ni bio ispražnjen primjetno. Ako je akumulator već bio prazan kratka vožnja ga neće napuniti do kraja i njegove karakteristike nisu optimalne u takvom režimu.

U prosječnom vozilu postoje prilično jaki potrošači:
- Oborena svjetla sama 9A (opet matematika na samo 12V)
- Maglenke isto toliko
- Ventilator kabine 5-10A (evo sad tražio i nemoguće naći podatak za moj Behr 8EW009159581, ne bi me čudilo da je i više)
- Ventilator hladnjaka (klima ili pregrijan motor) 10-ak A
- Neko ima i malo jači audio sistem ;) - 10A
Neću uopšte računati egzotiku (kao recimo grijače sjedišta)

Dakle samo vidni potrošači i ode pola "alternatora".
Sad ono glavno. Baterija (u ne - start-stop sistemu) se naravno ne može puniti sa 50A već je to malo bliže (za ovu od 45-50Ah) ka maximalno 25 i to samo kada je accu poprilično prazan. Sve više i dolazi do pojave gasova i pregrijavanja akumulatora.
http://www.exide.de/Media/file...e%20Guidelines%20%205_9_13.pdf
Stvarne struje su i malo niže zato što svaki proizvođač (i kola i akumulatora) pokušava da minimalizuje vjerovatnoću otkaza i reklamacija nauštrb kvalitetnih (i skupih) tehničkih i inženjerskih rješenja ;)

Matematika kaže ovako ali praksa je malo drugačija:
- Aku nikad nema 12V pri verglanju. Kada je nov ova matematika je bliža istini. Što više stari to se smanjuje njegova CC struja i dotična više utiče na pražnjenje (i start voltažu) nego je matematika izračunala. Inače je metod testiranja automobilskih akumulatora, kako većina nadam se već i zna tako što se izmjeri maksimalna struja koju u jednom kratkom momentu accu može dati bez pada napona ispod određenog praga. Sve drugo daje velike zablude pri ekspolataciji.
- Sve ovo zavisi i od tempetarure akumulatora

Izvinjavam se na predugačkom postu, ali problematika je ipak jako kompleksna i nekad je lakše jednostavno slijepo pratiti uputstva proizvođača, nego uzalud trošiti vrijeme na raščlanjivanje svake informacije koja tamo piše, ma koliko čovjek bio radoznao.
Ostavlja malo više vremena čovjeku da radi svoj posao umjesto tuđeg ;)

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 10.10.2015. u 08:54 GMT+1]
[ paterson @ 10.10.2015. 07:52 ] @
@Darko Nedeljković,

u velikoj zabludi ste. Akumulator se ne može za toliko kratko vreme (3 min) nadoknaditi preko alternatora izgubljenu energiju koja se istroši prilikom paljenja vozila. Akumulator bi se u potpunosti napunio tek posle pređene razdaljine od najmanje 50 km neprekidne vožnje.

@Vilil1 ispravno postupa sa svojim akumulatorom ako želi siguran start zimi pod debelim mrazom pod uslovom ako ima "inteligentan" skuplji punjač akumulatora i ako nije mnogo star akumulator. Današnji akumulatori nisu više tako kvalitetni kao što su nekad bili pre oko 20 godina tj. danas se prave mnogo lakši akumulatori (tanje olovne ploče i brže se troši) .......

Ako se uopšte ne dopunjuje akumulator, znatno pre vremena će se otkazati akumulator.......
[ pajapop @ 10.10.2015. 08:05 ] @
Citat:
vilil1:
Citat:
Darko Nedeljković: vilil1, mozes li da objasnis zasto dopunjavas akumulator?

Zato sto vecinom vozim po gradu. Kratke relacije.

Cesta startovanja, pogotovo ako dugo traju ( preko 10 sek po startu), svakako dosta crpe akumulator...Pri kratkim voznjama vreme punjenja i obnove sigurno nije dovoljno...Medjutim, tesko mi je da zamislim takvu situaciju...sta znaci kratka voznja? Ali s`obzirom da se to cesto ponavlja, pre ce biti da postoji ne ispravnost u punjenju akumulatora, nego sto akumulator sam po sebi ne valja - osim, ukoliko se ne radi o starom akumulatoru, koji je stariji od..pa bar 4 god...i prirodno sam po sebi sad vec gubi kapacitet, tj. sposobnost da akumulira struju...Da bi Vili konacno resio problem, osnovno je da se pozabavi alternatorom i da proveri struju punjenja...Problem moze biti u pogonu alternatora, samom alternatoru, regleru- pre svega cetkicama (kliznim prstenovima rotora) ili strujnom kolu izmedju alternatora i akumulatora...Problem u pogonu je najjednostavniji i odnosi se na labav kais, na proklizavanje remenice alternatora cime alternator nema dovoljan broj obrtaja i samim tim i punjenje je slabije jer, snaga punjenja zavisi od broja obrtaja remenice koja se povecava pri povecanju broja obrtaja motora...Problem sa alternatorom i reglerom je siroka prica, ali postoji kontrola punjenja preko signalne lampice ili releja u zavisnosti od nacina pobudjivanja samog rotora.... Kad se ona upali ili "skilji" znaci da nesto nije u redu, ali tad je problem vec evidentan. KOd Vilija ona sigurno ne gori, pa prema tome on misli da je sa punjenjem sve u redu...Medjutim, to ne mora da znaci da je sve u redu iz prostog razloga...Sijalica kontrole punjenja ima oko 5W sto znaci da ona sama trosi 5/12= 0,4A. Ako je kontrola preko releja, potrosnja je malo veca ali daleko manje od dozvoljene jacine struje punjenja alternatora...Znaci alternator bi trebao da da samo 0,5A vise od ukupne jacine struje praznjenja pri radu svih potrosaca ukljucujuci i sistem paljenja da bi gasio lampicu, on u sustini nije ispravan, a vozac misli da je sve u redu jer mu se lampica ne pali...Mala, ali velika zabluda...A ispravan alternator treba da da 4-5A preko ukupne potrosnje da bi se akumulator obnavljao...Znaci, ne paljenje lampice u voznji ne mora da znaci da je sve u redu. Alternator daje struju ali nedovoljnu. Kad se ona upali, tad zanaci da skoro ne daje nikakvu ili daleko manju od neke minimalne...Zatim - strujno kolo...sistem ce ispravno raditi samo ako je strujno kolo u "besprekornom" stanju, spojevi i spojevi sa masom imaju dobar kontakt i ne ostvaruju pad napona koji ne sme biti veci od 0,25V na kontaktima...Drugim recima...Vili treba da ode kod autoelektricara, da malo otvori novcanik, i resi problem a ne da se maltretira i dovede sebe u situaciju da mu u nekoj "vukojebini" sve otkaze pa onda KUKU LELE...
[ Darko Nedeljković @ 10.10.2015. 08:06 ] @
Ja nikada ni na jednom vozilu nisam dopunjavao akumulator na kucnom punjacu i pod tim uslovima akumulator traje 3-4 godine, po neki 5 ali retko. Molio bih da mi oni koji nakon svake voznje dopunjuju akumulator kazu koliko godina njima traje akumulator?
[ paterson @ 10.10.2015. 08:20 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Ja nikada ni na jednom vozilu nisam dopunjavao akumulator na kucnom punjacu i pod tim uslovima akumulator traje 3-4 godine, po neki 5 ali retko. Molio bih da mi oni koji nakon svake voznje dopunjuju akumulator kazu koliko godina njima traje akumulator?

Zato Vam i služi toliko zato što nikad ne vodite računa o svom akumulatoru koji nije baš jeftin.

U mom slučaju, evo već posle punih 6 godina i dalje mi služi akumulator. Ostaje samo da se vidi da li će izdržati ovu zimu i predstojeći mraz.
[ DiplomiraniDuduk @ 10.10.2015. 08:25 ] @
Citat:
pajapop:
Citat:
DiplomiraniDuduk: Meni je dovoljno ako neko pažljivo pročita šta sam napisao.

Pa pises malo i bez prave argumentacije...
Naveo sam neke činjenice onako kako ih znam oduvek. Ako je nešto netačno ispravi me.
Ako je sve što sam napisao tačno, nikakvi dalji argumenti nisu potrebni.
[ vilil1 @ 10.10.2015. 08:53 ] @
Citat:
pajapop: Da bi Vili konacno resio problem...

Kakav problem? Gde si procitao da ja imam problem? Nemoj da me malerises. ;) Moje razmisljanje, i ponasanje je onako kako je i opisano ranije -

http://www.elitemadzone.org/t358593-4-Akumulator-punjenje

Ja odrzavam svoj aku. Kol'ko tol'ko. Min. 7. godina je radni vek svakog mog dosadasnjeg akumulatora. Da li se neko sa tim sto ja radim slaze ili ne, bas me briga. :D

Ovo je deo uputstva za moj punjac koji se odnosi na pujenje u vozilu -

"For batteries mounted inside a vehicle
1. Connect the red clamp to the battery's
positive pole.
2. Connect the black clamp to the
vehicle chassis remote from the fuel
pipe and the battery.
3. Connect the charger to the wall
socket
4. Disconnect the charger from the wall
socket before disconnecting the battery
5. Disconnect the black clamp before
the red clamp."

Kao i -

"Does the battery have to be disconnected from the vehicle when it is being charged with a **** charger?
No, **** chargers cannot damage sensitive electronics. So, you don't have to disconnect the battery from the vehicle! However, you should take extra care when using Recond because the voltage is 15.8V. Most manufacturers consider everything to be fine as long is voltage is below 16V and **** is under that limit by a good margin, even during Recond. Note that the service life of some components is shortened by high voltage. A rule of thumb says that a light bulb's life span is halved by increasing voltage by 5%, but this is normally not any great danger. If you have any sensitive electronics for which the manufacturer warns against high voltage: disconnect them!"

"Why do you connect minus to ground and not to the battery?
You can connect a **** charger directly to the minus pole instead of to the chassis without any risk. **** recommends connecting the minus clamp to ground instead of the minus pole to eliminate the risk of sparking close to the battery. Explosive oxy-hydrogen gas could be found near the battery. However, **** chargers are non-sparking and with their smart charging, generate minimal oxy-hydrogen gas. There is therefore very little risk associated with connecting both clamps to the battery poles."


Sa Vartinog sajta -

"If the battery is still in the vehicle, connect the negative lead to the engine block to serve as a ground. Be sure the ignition and all electrical accessories are turned off."

edit
Zvezdice sam ubacio umesto imena punjaca da ne ispadne da reklamiram.
[ Java Beograd @ 10.10.2015. 09:02 ] @
Ispravan alternator je projektovan po snazi tako da zadovoljava i do 90% potrošača, uključenih odjednom. A to je preko 99% slučajeva korišćenja vozila.
Ispravan alternator tako puni akumulator da nema nikakve potrebe dopunjavati akumulator.

Teoretski, ako bi neko verglao po deset sekundi da bi vozio auto deset metara, onda je to druga priča. U praksi - ako je sve ispravno, nema potrebe puniti akumulator.

Ranije su se akumulatori pravili od 20 kg olova, pa su i trajali godinama. Sada se prave od 10kg olova i naravno traju mnogo kraće. Olovo iz ćelija se troši, roni i pada na dno. Ne može se ponovo "zalepiti" na ploče u ćelijama.

[ paterson @ 10.10.2015. 09:15 ] @
Citat:
Java Beograd: Ispravan alternator je projektovan po snazi tako da zadovoljava i do 90% potrošača, uključenih odjednom. A to je preko 99% slučajeva korišćenja vozila.
Ispravan alternator tako puni akumulator da nema nikakve potrebe dopunjavati akumulator.

.............

I koliko ti trajao akumulator?!
[ vladd @ 10.10.2015. 11:43 ] @
Ne vidim zasto ste odlutali od naslova teme?

Dopunjavanje accu na kolima je sasvim druga prica. Ako se ne skidaju kleme, u tom slucaju punjac accu ne bi trebalo da ima vise od 15V pri punjenju.

Znaci da situacija nema "univerzalno" pravilo, vec zavisi od karakteristika punjaca. Ako se ne poznaje karakteristika punjaca, i on pripada onoj klasi najprisutnijih, da je "sto jeftiniji a da vrsi posao", u cemu je problem skinuti klemu sa accu, po zelji, ili onu bezbedniju.

I da vas podsetim, aternator nije "idealna", odnosno "nacrtana komponenta na semi", vez poseduje radnu krivu, i svoje karakteristike ispoljava razlicito na razlicitim brojevima obrtaja.

Svakako da ne postize punu snagu na 2000 obrtaja motora, iako je njegov br obrtaja nesto veci, zbog odnosa kaisnika.

"Kratka" voznja ne znaci skoro nista, koliko znaci voznja sa niskim brojem obrtaja. I velika je razlika u radu alternatora i punjenju accu, ako neko predje 1km sa 4000 obrtaja motora, i istu relaciju sa 1700 obrtaja motora.

A moze i da "krstari" nekoliko desetina km-a, sa ukljucenim potrosacima(sada recimo i grejacima stakla i sedista, muzikom i oborenim svetlom), ako to krstarenje obavlja sa 1700-2000 obrtaja, ispraznice accu...

Za konkretnije podatke i tacnije brojke, neka svako pogleda dijagram rada i snage sopstvenog alternatora pri raznim obrtajima.
[ Gost2 @ 10.10.2015. 13:00 ] @
Dijagram se verovatno odnosi na broj obrtaja rotora alternatora, ne na broj obrtaja motora, jer je kod savremenih automobila struja punjenja već pri 750 o/min daleko preko 60 A.

Na primer kod BMWa serije 7, alternator vec na leru raspolaže strujom koja je veca od 120 A.

Takav jedan automobil pri samo ukljucenom kontaktu, bez dodatnih potrošača i bez grejača, permanentno vuće 40 A.

(Više pojede od Dorata )
[ Darko Nedeljković @ 10.10.2015. 13:17 ] @
Citat:
vladd:
Ne vidim zasto ste odlutali od naslova teme?

Pa u sustini smo prezvakali naslov - ko hoce sve po PS taj prilazi akumulatoru sa rukavicama i zastitnim naocarima i ne skida ga dok motor radi. Ko je malo manje striktan u postovanju pravila taj radi bez rukavica i naocara i skida akumulator dok motor radi i u 99,9% slucajeva sve prodje OK, a u 0,1% povredi bilo sebe ili masinu. Tu nema sta vise da se doda pa smo nasli nesto o cemu jos ima da se prica.

Citat:
Zato Vam i služi toliko zato što nikad ne vodite računa o svom akumulatoru koji nije baš jeftin.

U mom slučaju, evo već posle punih 6 godina i dalje mi služi akumulator. Ostaje samo da se vidi da li će izdržati ovu zimu i predstojeći mraz.

Pa dobro, ali to je koliko vidim Varta akumulator, koji kosta poprilicno, a ja koristim Biloxxi koje nabavljam za oko 90 din/Ah. Za 12 godina trebaju 2 varte koje se dopunjavaju svako vece, ili 3 biloxxija koji se nikada ne dopunjavaju, verovatno smo sa potrosenim novcem tu negde. U svakom slucaju, cak i da se ustedi par hiljada dinara, ja ne bih 12 godina svako vece dopunjavao akumulator za te pare, to izadje oko pola dinara po batrganciji otvori haubu/zakaci punjac/otkaci punjac/zatvori haubu, ali ne kazem da drugi treba da slede moj primer, svako zna sta mu je u interesu.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 10.10.2015. u 14:29 GMT+1]
[ vladd @ 10.10.2015. 14:47 ] @
Ne prezvakavamo naslov vec prostacki odlazimo u off..

E da, svidja mi se kvantni skok, sa jugica koji se vozi bez accu do BMW-a serije sedam, koji ima alternator dva puta skuplji od celog navedenog jugica. Ja ne poznajem ni jednog vlasnika sedmice koji ima accu punjac, a vi?
I ko stavi u svoje vozilo alternator od sedmice, em sto ce da znacajno uveca vrednost vozila, nece imati brige oko punjenja

I da, naravno je dijagram dat za neki xy alternator, kao primer, sa brznom sopstvenog rotora, ali na vozilima koje koristimo, i za koja se ispaljuju netehnicki saveti, postoje JASNO definisani odnosi kaisnika i korelacija broja obrtaja motora i osovine alternatora...i TIP alternatora koj poseduje.

I kada vec ceprkate, mozete i da proverite koja je struja punjenja na leru, a koja pri 2000 obrtaja motora. Cisto za sopstvenu informaciju, pre nego sto se napisu bajkoviti i skakutavi tekstovi.
[ Java Beograd @ 10.10.2015. 15:16 ] @
Citat:
paterson:I koliko ti trajao akumulator?!
Zašto u jednini ? To je oho-ho akumulatora ! Traju kako koji Od oko pet-šest godina do tri četiri. Zavisi kakav kupiš i koliko ga platiš.
[ pajapop @ 10.10.2015. 17:01 ] @
Citat:
vladd:
Ne vidim zasto ste odlutali od naslova teme?


NIje ni prva ni poslednja tema koje je "odlutala". Ocigledno, zabuna je nastala jer se pomislilo da Vilil ima problem sa punjenjem...U stvari, sad kad prelistam sve prethodne postove, zakljucujem da ga on nema, vec sve to radi zbog odrzavanja sopstvenog akumulatora. Cesto punjenje akumulatora mu je preventiva i navika...Kao sto ja imam naviku da kontrolisem nivo ulja, kocione tecnosti i rashlane tecnosti, tako on ima naviku da dopunjuje akumulator..Sto je OK...Samo, "generalno", ipak to ne treba raditi bas tako cesto...Dovoljno je na svaka 3-4 meseca, narocito kod izlaska iz zimskog perioda...Tako ce se odrzavati "zivotni vek" akumulatora, koji je po uopstenom verovanju "kratak". Medjutim, on nije unapred odredjen, vec zavisi i od odrzavanja, tako da pojedini akumulatori, pri redovnom odrzavanju mogu da dozive i duboku starost od 6 godina a da i dalje budu efikasni...
[ vilil1 @ 10.10.2015. 17:38 ] @
@pajapop

Bez uvrede ali velika mana je nepazljivo citanje tudjih postova. Npr. ti iako si ponovo citao prethodne postove, izmedju ostalog si zakljucio da ja "cesto" dopunjavam akumulator.

I pises - "Samo, "generalno", ipak to ne treba raditi bas tako cesto...Dovoljno je na svaka 3-4 meseca..."

A ja nigde nisam napisao koliko cesto to radim. ;)

Ili...Ned123 izvlaci zakljucak da ga ja nesto ubedjujem iako ni pomislio nisam a kamoli napisao nesto slicno. Da ne pominjem Nedeljkovicevo zakljucivanje o dopunjavanju akumulatora posle svake voznje. :D
[ pajapop @ 10.10.2015. 18:07 ] @

@Vilil, izvini ako sam te pogresno razumeo i pokusao da ti pomognem. Necu vise...Uostalom, postovi su bili tako napisani da se mogu odnositi na bilo koga ko ima neki slican problem...Uopste ne mora da se odnosi na tebe....jer forum je na neki nacin i edukativan, ne "vrti se svet samo oko tebe"...Na primer, kad sam napisao da se dopunjavanje vrsi na 3-4 meseca, uopste nisam mislio na tebe, vec se obracam svima koje to moze da interesuje...Ti sad i od sad radi kako hoces...
[ vilil1 @ 10.10.2015. 18:41 ] @
Ma naravno da se ne vrti svet oko mene, zato mi i nije jasno zasto se izvode neki zakljucci koji nemaju veze sa mojim napisanim porukama i ne znam zasto se ljutis. Ali...pises - " Cesto punjenje akumulatora mu je preventiva i navika..." I ponavljam nigde nisam napisao koliko cesto to radim. Samo kazem da bi trebalo pazljivije citati tudje postove. Ne samo ti. I nista drugo.

Citat:
pajapop: Ti sad i od sad radi kako hoces...

A to, "da radim kako hocu", sam poceo nesto pre nego sto sam postao punoletan. ;)
[ pajapop @ 10.10.2015. 19:07 ] @
Citat:
vilil1: Ma naravno da se ne vrti svet oko mene, zato mi i nije jasno zasto se izvode neki zakljucci koji nemaju veze sa mojim napisanim porukama i ne znam zasto se ljutis. Ali...pises - " Cesto punjenje akumulatora mu je preventiva i navika..." I ponavljam nigde nisam napisao koliko cesto to radim. Samo kazem da bi trebalo pazljivije citati tudje postove. Ne samo ti. I nista drugo.


A to, "da radim kako hocu", sam poceo nesto pre nego sto sam postao punoletan. ;)

Ovo zadnje ti bas i nije za pohvalu...Ma ja se uopste ne ljutim, kako to mogu na nekog koji me se uopste "ne dotice"...Ali ne mogu ni da shvatim takvo "drsanje"...kao da je sad bilo nesto..ne znam sta...Prvo, napisi post koji je nedvosmislen, a ne da iznosis neke poluinformacije, koje se mogu svakako protumaciti...Drugo, ako se neko zainteresovao za problem koji imas ili pak ni nemas, u najmanju ruku mu se zahvali, jer je to ucinio iz najbolje namere, a ne da ga "zapljunes"...Sad ja treba pazljivije da citam i da tumacim "sta je mali Perica hteo da kaze"...
[ vilil1 @ 10.10.2015. 19:25 ] @
Ama kakve poluinformacije sam pisao? Ma daj procitaj ponovo onih par postova. Sta ima da se tumaci to sto sam napisao?! Pisano je srpskim jezikom, citljivo.

Problem je, ponavljam, zato sto se ne cita onako kako je napisano, vec se izvlace nekakvi zakljucci. Napisem da dopunjavam akumulator i nista vise od toga, a vi, zaista ne znam na osnovu cega, zakljucujete ovo ili ono. Pa ukoliko vas uopste interesuje kolio cesto to radim, bar pitajte ali nemojte da donosite ovakve ili onakve zakljucke.

Pa bre, samo u ovoj temi, u nekoliko postova koje sam napisao, ljudi zakljucuju nesto sto im se pricinilo, ucinilo...ne znam ni ja sta i kako. Ma daj molim te...

Odjavljujem se.

I, hvala ti sto si se zainteresovao za moj nepostojeci problem. Lepo od tebe.
[ Lavlja_Jazbina @ 18.10.2015. 06:59 ] @
Da se vratimo temi i kolegi Nedeljkovicu koji propagira bezbedno skidanje klemi.
Citat:
Ja sam na svojim automobilima skidao akumulator sigurno 1000 puta dok radi i nikada nikakvih ostecenja nije bilo.

Citat:
Ja nikada ni na jednom vozilu nisam dopunjavao akumulator na kucnom punjacu i pod tim uslovima akumulator traje 3-4 godine, po neki 5 ali retko.

Skidas 1000x a traju ti 3-4 godine.Radis u fabrici akumulatora ili si dao burazeru da te odmeni na forumu.

Uozbilji se..
[ Darko Nedeljković @ 18.10.2015. 08:09 ] @
Pricamo o 11 sluzbenih vozila a imam i prilicno dug radni staz, pa ti sad pomnozi broj vozila x nekoliko puta godisnje x broj godina rada, pa ako ja nisam ozbiljan mozda digitron jeste - rezultat je izmedju 500x i 2000x. Neko se gore ranije cudio zasto ne nadjem bolje vozace, kojima se nikad nece desiti da zaborave svetlo - razlog je sto firma nije transportna, delatnost nema nikakve veze sa transportom i strucni radnici za ovu delatnost se veoma tesko nalaze a covek koji danas treba da obavi posao u Kraljevu ne moze da se teleportuje tamo, pa se ljudi biraju po kvalitetu i kvantitetu radnih mogucnosti, a ne po odnosu prema automobilu. Nepazljiv odnos prema vozilima je manje bitan problem koji ja nikada nisam uspeo da resim a da ne napravim jos veci problem, naprimer pad motivacije ili otpustanje radnika, pa taj problem silom prilika ostavljam bez resenja. Jednostavno, automobili su potrosni materijal pri obavljanu delatnosti i to je deo plana. Tokom svog radnog veka kupio sam dvocifren broj akumulatora i svi se uklapaju u gore napisanu statistiku. Na sve to opet bih ponovio ono sto ja "propagiram" - prilikom skidanja klema postoji promil verovatnoce da se nesto osteti, meni se jos nije desilo da se nesto osteti, sto ne garantuje da se ubuduce jednog dana nece desiti. Ono sto ja svakako "propagiram" je da bi covek trebao pre svega da brine o sebi, pa tek onda o automobilu, pa shodno tome onaj ko podigne haubu bez zastitnih naocara i rukavica a panici zbog skidanja kleme treba da se zapita da li je pravilno postavio prioritete u svojoj glavi.
[ paterson @ 18.10.2015. 08:15 ] @
Citat:
Java Beograd:....... To je oho-ho akumulatora ! Traju kako koji Od oko pet-šest godina do tri četiri. Zavisi kakav kupiš i koliko ga platiš.

Sve si rekao. Toliko o tvojoj predrasudi o akumulatorima uopšte.

Nego, @ Darko Nedeljkovic, na osnovu čega se skida klema od akumulatora tokom rada automobilskog motora?
[ Lavlja_Jazbina @ 18.10.2015. 08:38 ] @
Pa Darko dobio si pitanje.Skidas kleme zato sto se nemarnoscu vozaca prazne a ovamo ti traju 3-4

godine.Nemoj da se ljutis,ali nekako mi haoticno delujes sa pisanjem uopste.Stigao si i do razgovora sa ljudozderima.

Debelo iskutvo se stice godnama a nisam siguran da ih bezmalo guras do 50 k~a ja.

Ono 3 minuta do potpune dopune accu j bilo saljivo.100A x verme.

A mogao bi da navedes modele automobila koje koristis u firmi a nista im ne crkava pri skidanju klemi.
[ Darko Nedeljković @ 18.10.2015. 10:42 ] @
Citat:
paterson:
Nego, @ Darko Nedeljkovic, na osnovu čega se skida klema od akumulatora tokom rada automobilskog motora?

Ima gore opisano - jednom automobilu je bio crkao alternator, a bio je potreban za posao svakog dana u nedelji i terao je tako duze vreme, prakticno svaki put kad se susretne sa drugim vozilom on uzme pun akumulator dok to drugo vozilo radi, a drugo vozilo dobije prazan sa kojim ne bi moglo da se pokrene da je ugaseno. To je ekstremni primer, tako se radilo u specificnoj situaciji kad smo imali mnogo posla a malo vozila a u normalnoj situaciji se tako ne bi radilo. Ono sto je redovan dogadjaj, to je da neko zaboravi svetlo i isprazni akumulator i to po pravilu bude dizel vozilo koje treba pola sata da se puni na kablove da bi upalilo. Prekjuce se po ko zna koji put desilo. Kleme na vozilima ne stezem tako da se mogu skidati i vracati bez alata, neki ljudi tvrde da se kleme moraju dotezati kljucem, ali ocigledno je da ne moraju, to isto sigurno sa sobom nosi promil rizika ali ja ga svesno prihvatam zarad komfora da akumulator mogu da zamenim za 5 sekundi i bez ikakvog alata. Neka nasa vozila imaju kleme sa onom ruckicom gde se steze bez alata, ali sve u svemu nigde ne trebaju kljucevi.
[ Darko Nedeljković @ 18.10.2015. 10:58 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Nemoj da se ljutis,ali nekako mi haoticno delujes sa pisanjem uopste. Stigao si i do razgovora sa ljudozderima.

Cuj ja haoticno delujem a ti pobrkao teme
Citat:
A mogao bi da navedes modele automobila koje koristis u firmi a nista im ne crkava pri skidanju klemi.

Mogao bih ali necu da navedem nista coveku koji je sklon da to posle koristi kao offtopic na nekoj desetoj temi. Da bismo korektno razgovarali potrebno je da naucis da ne napadas osobu, vec argumente iznete u okviru teme. Porazavajuce je da 50 godina iskustva u komunikaciji ne daje nikakve rezultate.
[ Lavlja_Jazbina @ 19.10.2015. 07:56 ] @
Stvar je u tome kad god te sateram u corsokak i trazim argumente,bilo koja tema ,ti se na ovaj isti nacin izvlacis.

To si i uradio na temi sa strsljenovima.Nema fotki i informacija,baron si za medalju.Eto to me nervira pa te zato

prozivam.Ali si spreman da siris dezinformacije.Ajde,pomenuo si video klip sa skidanjem klemi,postavi.
[ Darko Nedeljković @ 19.10.2015. 16:07 ] @
Da pogodim - isto kao sa slikama strsljenova, ti ces da se ogradis da je moj klip jedan jedini izuzetak medju milion suprotnih primera, pa kao takav nema nikakvu vaznost, je li tako? Ovde imas ponudu da me sateras u cosak i uzmes mi nekoliko stotina evra na opkladu, ali ti si verovatno dobar covek pa ne bi da mi uzimas pare na tako lak nacin... Odluci se da li trazis argumente kako bi preispitao svoje stavove, ili trazis argumente jer si unapred resio da ih proglasis nebitnim. Ja svaki argument, sliku, video klip, grafikon i drugi dokaz druge strane gledam sa punim postovanjem i spreman sam da preispitam svoje stavove svaki put kad se pojavi novi argument, a ti ujutro kad ustanes resis kakav ces stav da zauzmes i protiv kojih ljudi da se boris, bez obzira na argumente. U tome je razlika izmedju mene i tebe. Ocigledno je da su sva osecanja obostrana, tj. da mi jedan drugog smatramo iritantnim i nedostojnim dalje komunikacije, pa je najbolje da u skladu sa tim i postupimo.
[ vladd @ 19.10.2015. 17:23 ] @
Previse je filozofijei netehnickih stvari izlupetano, od skidanja klema do "ne treba stezati kleme kljucem", pa smatramda je obicno trolovanje u pitanju i iznosenje laickih zakljucivanja.

Jednostavno takve izjave treba okarakterisati kao trolovanje i obaranje nivoa foruma, tehnicki je dovoljno, i previse, dokazano da tako ne treba postupati.

Citat:
Kleme na vozilima ne stezem tako da se mogu skidati i vracati bez alata, neki ljudi tvrde da se kleme moraju dotezati kljucem, ali ocigledno je da ne mora


Zasluzuje da se ocigledno nazove "zbogom tehnickoj pameti"...
[ Nocni @ 19.10.2015. 18:25 ] @
@vladd,
U pravu si 100%... da je Žarko na forumu davno bi tema bila zaključana...

Vjerovatno je, osim što "ne treba stezati kleme", (rekao je da mijenja akumulator za 5 sec bez ikakvog alata), zaključio da nije potebna pločica ni šraf za fiksiranje akumulatora, koja ga drži u ležištu u krivinama ili prilikom udesa... "jer se lakše vadi da se prebaci u auto u kojem je potrošen akumulator a tehničko lice zna da mu je crkao alternator, pa kreće tako da vozi jer je ostalih 11 auta zauzeto..."

užasno je koliko se čovjek izlupetao...
[ Darko Nedeljković @ 19.10.2015. 20:15 ] @
Citat:
do "ne treba stezati kleme kljucem"

Netacno, receno je nesto sasvim deseto - da se to kod nasih vozila ne radi i da nam vozila idu isto kao i tvoje kod kog je stegnuto i pomenut je promil verovatnoce.... Mene savrseno boli tuki da li ces ti da stezes ili ne i da li ces da skidas kleme ili ne, nisam te savetovao sta treba da radis niti imam u planu, ali mi naravno smeta podmetanje onog sto nije receno. Ja sazaljevam u tvom bolu ako teorija i praksa ne daju slicne rezultate, ali onda je problem do teorije, zar ne? Ili bih ja, da bih izbegao tvoj dusevni bol trebalo da lazem ovde da mi svakoga dana crkava po vozilo zbog skidanja klema?! Ne mogu, to nije tako i ako verujes da jeste onda imas gore ponudu za eksperiment pa se javi. Evo, ne mora da bude u opticaju nikakav novac - ako smatras da je bilo sta sto od ovog sto sam naveo tehnicki nemoguce ili neverovatno, evo javljam se da sutra izmedju 12 i 13h doteram jedno od vozila do tvog radnog mesta. Ako si saglasan napisi adresu gde treba da dodjem i ako ne dodjem proglasi me lazovom, a ako dodjem onda ces pre pocetka ti proveriti stanje svih ili izabranih uredjaja na automobilu, potom cemo 50x skinuti i vratiti kleme, a potom ces opet proveriti stanje svih elektricnih uredjaja. Vozilo ce naravno doci do beograda i vratiti se bez ikakvog stezanja klema. Na kraju cemo ovde zajedno objaviti do kakvih smo rezultata dosli i otkloniti sve dileme, da li je to dovoljno fer sa moje strane?
[ Lavlja_Jazbina @ 20.10.2015. 07:19 ] @
Jos jedna od tvojih lazi.Nikakva vozila ti nemas i nemoj ovde na forumu

vise trolovati.Ti da imas auto znao bi sta los kontakt moze uraditi klemi.

Prestani vise lupetati i ono da su drugi vec unapred doneli sud, prepisi sebi.

Pogubio si se u lazima.
[ vladd @ 20.10.2015. 07:33 ] @
Ja sam citirao izrecenu glupost, da ne bi bilo slucajno "pogresnog razumevanja", i to ne jedan deo izvucen iz konteksta, vec celu izjavu i zakljucak!

I ne vidim potrebu da se gluposti koje se prave na sopstvenom vozilu ili grupi vozila, prezentuju javnosti, pride i primitivno i prostacki.

Citat:
Kleme na vozilima ne stezem tako da se mogu skidati i vracati bez alata, neki ljudi tvrde da se kleme moraju dotezati kljucem, ali ocigledno je da ne mora


Doticni "neki ludi" su SVI tehnicki pismeni na planeti plus SVI proizvodjaci i vozila i akumulatora...na Planeti...

Ocigledno je da postoje "inovatori", tipa americkih redneka, ili slicnih "primecivaca pojava" koji ne razumeju tehniku u dovoljnoj meri, pa izvode pausalne zakljucke.

Ne razumem "borbu" za ispravnost stavova, potrebniji je stid...stid zbog neobrazovanja u 21-om veku
[ Darko Nedeljković @ 20.10.2015. 11:39 ] @
@Lavlja_Jazbina
Super, onda dodjes sa parama i ako nemam vozila nista ne proveravamo nego odmah udvostrucujes novac. Jasno je ko je ovde sklon praznom laprdanju, a ko je spreman da iza svojih tvrdnji stane sa nekim novcem, vremenom i tehnickim sredstvima.

@vladd
Ja sam citirao navodnike, za koje svako pismen znaci sta znace. Pitanje je vrlo jasno i molim jasan odgovor - da li su pod navodnicima citirane moje reci ili se radi o podmetanju sa jasnom namerom da ih lazno pripises meni? Ljudi grese, pogresno razumeju, pogresno pamte, nista strasno, ali od kulturnog i obrazovanog coveka kakav si ti se ocekuje barem izvinjenje za navodnike.

Moja tvrdnja je vrlo jasna - taman da svi ljudi na planeti tvrde da se kleme moraju dotezati, ja tvrdim da na mojim vozilima ne moraju i da vozila sasvim lepo rade bez toga jer nasuprot svim ocekivanjima imaju dovoljno dobar kontakt.

Super je sto na forumu mogu sa nekim obrazovanim da razgovaram, ti vladd se sigurnoznas teoriju verovatnoce? Kolika je okvirno verovatnoca da automobil pretrpi neko primetno ostecenje nakon 50 skidanja i vracanja klema dok radi? Vidim, ne javljaju mi se ljudi na kvotu 2, pa bi mozda trebalo povecati kvotu ako je verovatnoca takvog ishoda suvise mala?

Sto se tice primedbi na nacin izlaganja, sta reci osim - kakvi ste vi englezi takav sam i ja gledston.
[ Lavlja_Jazbina @ 20.10.2015. 20:14 ] @
Citat:
@Lavlja_Jazbina
Super, onda dodjes sa parama i ako nemam vozila nista ne proveravamo nego odmah udvostrucujes novac. Jasno je ko je ovde sklon praznom laprdanju, a ko je spreman da iza svojih tvrdnji stane sa nekim novcem, vremenom i tehnickim sredstvima.

Ja nisam kockar da dolazim sa nekim parama i udovoljavam nekim baronima.Kocku mozes ponuditi poznatom kockarskom analiticaru koji je na mojoj

skripti za ignor.pa sam spasen lupetanja.Imati posla sa nekim ko skida kleme po 1000x je van pameti a uz to mu akumulatori traju 4 godine.

p.s.

mali off.Imas ti bisera,od kupovine kamiona zbog jedne ture,sadnja bagrema za cekanje kao godoa,ova tema ,a ruckanje sa ljudozderima

je posebna prica.Idi negde baronisi ili pisi sa drugog naloga posto je to kako kazes Gojku,tvoje ustavno pravo.
[ vladd @ 21.10.2015. 07:02 ] @
Da, znam verovatnocu i znam sta su netehnicke tvrdnje.

Verovatnoca je velika, bliza je jedinici nego da je manja od 0,5 da ce se dogoditi nesto lose. A da li je 0.8, ili o,76, i sl, zavisi od kolicine aljkavog odnosa pri netehnickim radnjama.


P.S.
Izvinjavam se za greske u kucanju, muci me tastatura jednog "mladjanog" T42, nije tenk, vec laptop:)

[Ovu poruku je menjao vladd dana 21.10.2015. u 15:15 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 21.10.2015. 17:32 ] @
@Lavlja_Jazbina
Ti si verovatno planirao das se ja sad silno potresem, ali ja osecam totalnu kurcobolju prema cinjenici da ti imas lose misljenje o meni. Sa druge strane, pomalo sam zabrinut za tvoje zdravlje, cini mi se da postoji dijagnoza za to sto si toliko opterecen mojim likom i delom, za svaki slucaj bi bilo preporucljivo da se posavetujes sa nekim psihoterapeutom.

@vladd
Aha, hvala, znaci ipak sam dao dobru ponudu, kvota je vise nego dobra, u kladionici takve dobre prilike nema, nego tebi religija ili nesto drugo zabranjuje da takvu priliku iskoristis, pa eto prilike za nekog drugog ko nema takvih ogranicenja da duplira svoj novac. Nego, cudi me da si odbio jucerasnju ponudu da izvrsimo testiranje i ovde javno objavimo rezultat, ponuda nije ukljucivala nikakvu opkladu niti trosak sa tvoje strane - ja sam bio spreman na sipam gorivo u rezervoar i vozim 250km do tebe i nazad i naravno da rizikujem da unistim automobil, a sve to kako bismo primenili naucni metod - eksperiment. Cudi me da jedan covek sa visokim tehnickim obrazovanjem odbija eksperiment kao naucni metod i radije se drzi dogme - stava napisanog negde bez ijednog eksperimenta, statistike, tabele... Kao sto sam vise puta ponovio, ja sam ubek spreman da korigujem svoje stavove u skladu sa novopribavljenim dokaznim materijalom, ali ono sto ti trazis je da zanemarim sva statisticka iskustva, tj. nesto tipa "ne verujte svojim ocima vec meni". Svojevremeni sam predlagao bori radaru da obavimo eksperiment i on nije prihvatio, a sada i ti ne prihvatas eksperiment. Za mene je prilicno jasno zasto - ni ti ni on ne verujete mnogo u tacnost onoga sto tvrdite.
[ Lavlja_Jazbina @ 21.10.2015. 18:32 ] @
Citat:
postoji dijagnoza za to sto si toliko opterecen mojim likom i delom,

Pa znas ,ako ucestvujem na forumu ima i teskog djubreta koje se slucajno zapati,kao i ti.U svakoj temi u kojoj se pojavis ,lupetas.

Sad treba da ti nabrajam koliko elektricara znam i ubedjujem te kako lupas u ovoj temi.Dijagnozu koju postavljas drugima,imas je sam.

Pracenje,uh,to mi je poznato.U ovoj temi si popio gomilu poklapanja,a vrh medalje je za punjenje akumulatora,pardon dopuna,3 min.

Znas,dopuna nije 100a x par minuta,nego varira,i smanjuje se u zavisnosti od vremena punjenja.Kao sto rekoh,trol si za medalju.

P.S..Ako nije tajna,koliki broj ljudi treba da ti kaze da nisi u pravu da bi to i shvatio.Ajde,presaberi se pa javi.
[ Darko Nedeljković @ 21.10.2015. 18:58 ] @
Koliko ljudi je potrebno da ubedi coveka da ne veruje svojim ocima vec njima? Glupo pitanje. Nema na svetu toliko ljudi.
Ako nemas nista konkretnije od papagajskog ponavljanja dogme, onda nemamo sta dalje da pricamo. Za sada nemas, a dobrodosao si da nadjes i objavis neke dokaze, tabele, statistike. I kad vec trazis, radi licne informisanosti ne bi bilo lose da ti i tvoji elektricari potrazite sta je to brzo punjenje akumulatora i sa koliko ampera se to radi.
[ vladd @ 21.10.2015. 21:01 ] @
Nije u pitanju verovanje ocima, vec verovanje ocima iza kojih ne postoji znanje. A takve oci vide kojesta..

Kakve crne opklade i nekakva "merenja".. mislim da je za takvo ne poznavanje problematike dovoljno bacanje pasulja.

Mogla bi u stvari da padne opklada, da je manji napon na alnaseru kada kleme nisu zasrafljene...eto prilike da neko dobije auto
Meni je ispod casti da tako lako uzmem nekome imovinu

Pa ne bih da gubim vreme...
[ glackop @ 21.10.2015. 21:33 ] @
Raspravljate se bez potrebe jer je cinjenica da njemu ni zategnute kleme nisu labave,svi znate da je stub konusan a dobra klema ima manji otvor od stuba...kada je on samo pritisne i jos malo uz zadrzani pritisak zaokrene u neku stranu ona dobije dovoljno cvrst spoj da nema problema pri kratkotrajnijem koriscenju.A sto se tice dioda u alternatoru one imaju daleko visi probojni napon od radnog te ni da skidanje klema pogotovu pri malom gasu ih nece ostetiti.Pa i prekidaci bilo koje snage i nozasti osiguraci/ako se pravilno tako zovu/od 200-400A se ne zatezu vec samo sila opruge ostvaruje dovoljan pritisak za protok nazivne struje potrosaca.



[ zafirko @ 15.10.2016. 12:45 ] @
Ja sam malo okasnio sa postom ali ne kosta me nista da napisem...
Citajuci gore vase odgovore saznao sam da ovo moje seljacko, blago reci primitivno, znanje o automobilima se prkosi SVIM vasim preporukama.
Sto znaci radio sam sve pogresno, tj. gledao sam majstore kako rade pogresno, pa kasnije imao problema, tek sad vidim sto.
Hvala vam puno, otvorili ste mi oci.
Iz tih razloga bih molio za kontakt nekog dobrog elektricara u zemunu ili okolini? Posto sam skorasnji tu pa ne znam nikoga da mi preporuci.
Hvala jos jednom..
[ zafirko @ 15.10.2016. 12:50 ] @
A da. Posto sam radio pogresno jednom prilikom sam skinuo sa pozitivne kleme i auto se odmah ugasio.
Jel to znaci da ne radi dobro alternator? I to se desava jos od kad sam kupio auto, odnosno, godinu i po dana, a nisam promenio akumulator do danas.
U svakom slucaju imam jos stvari da vas pitam, al redom.
[ DiplomiraniDuduk @ 15.10.2016. 13:28 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:Cak i ovaj moze da ti da savet.
Ovi saveti su sumnjivi.
Pažljivi slušalac će u 2':38" čuti da pominje "ako nemate kiselinu za dolivanje ..."
U klasičan olovni akumulator se nikada ne doliva kiselina. Doliva se isključivo destilisana voda.
To piše u svim udžbenicima za tehničke škole i fakultete.
Citat:
vladd:Mogla bi u stvari da padne opklada, da je manji napon na alnaseru kada kleme nisu zasrafljene...
Tačno!
Ovo je veoma lako objasniti. Ako su stezaljke ("kleme") labave, veći je prelazni otpor ili otpor kontakta. Pošto je struja pokretanja veoma velika (čak i ako je samo 20 A, a obično je znatno više) ako je otpor kontakta veći samo za 0.05 Oma, nastaće pad napona od 1 V - za toliko će biti manji napon na upuštaču ("anlaseru").
[ pajapop @ 15.10.2016. 20:16 ] @

@Diplomiraniduduk: ..."U klasičan olovni akumulator se nikada ne doliva kiselina. Doliva se isključivo destilisana voda.To piše u svim udžbenicima za tehničke škole i fakultete."...

Pa sumnjam da bas tako pise u udzbenicima za tehnicke skole i fakultete, tako da je ovo samo jedna poluinformacija...U strucnim knjigama se navodi, da se pod odredjenim uslovima moze dolivati i izvesna kolicina elektrolita u cilju postizanja odgovarajuce gustine elektrolita...a sve u zavisnosti od stanja i stepena sulfatizacije ploca doticnog akumulatora. I posto je to delikatan posao, i zbog postupka rada i utvrdjivanja stanja akumulatora, njega rade samo profesionalci koji su za to skolovani i obuceni...Dok obicna raja treba da doliva destilovanu vodu, pa dok traje, traje...
[ DiplomiraniDuduk @ 15.10.2016. 20:42 ] @
Citat:
pajapop:Pa sumnjam da bas tako pise u udzbenicima za tehnicke skole i fakultete,
Pajo, nisam sačuvao udžbenik pa ne mogu da ga kopiram.

Koga stvarno interesuje pravilno održavanje akumulatora u kolima može se obratiti neposredno na http://www.tabbaterije.rs/kontakt/ i dobiće sve potrebne informacije, jer je to ćerka firme Rudnik Mežica koja ih proizvodi.
[ vladd @ 21.10.2016. 07:22 ] @
Nemoj sada, da posle skola i prakse, postavljamo nepismene trgovce za profesore.
Citat:
Budući da TAB prodaje u gotovo sve zemlje Europe

[ Horvat I @ 21.10.2016. 10:36 ] @
Kiselina se doliva u stacionarne olovne akumulatore koji konstrukcijski to omogućuju, uglavnom stari.
Osipanjem aktivne mase iz ploča vezuje se kiselina za "mulj"
uz akumlatore je išla tabela na osnovu napona i gustine koliko kiseline treba dodati.
[ DiplomiraniDuduk @ 21.10.2016. 10:51 ] @
Citat:
vladd:
Nemoj sada, da posle skola i prakse, postavljamo nepismene trgovce za profesore.:)
Citat:
Budući da TAB prodaje u gotovo sve zemlje Europe

:D
Nije mi jasno na šta, ili na koga, se ovo odnosi?
[ vladd @ 22.10.2016. 14:51 ] @
Misli se na ovaj "bezobrazluk"
Citat:
Koga stvarno interesuje pravilno održavanje akumulatora


Mi smo sacica duduka, koja eto nesto cavrlja kao guske u magli, i nas ce eto, ali stvarno, da tehnicki edukuje bakalin koji ne ume da sastavi recenicu a da ne ustine padez.

Sada je jasnije?
[ DiplomiraniDuduk @ 23.10.2016. 10:31 ] @
Iskreno rečeno nije.

Pošto ne poznajem prisutne, ne znam ko se čime bavi i ko je bakalin?
[ vladd @ 27.10.2016. 07:31 ] @
Kako god..
Zaista ne bi smo da slusamo savete od ljudi bez elementarne pismenosti, cime god da se bavimo.

Otvorena je jedna infantilna tema, na osnovu infantilne obzervacije desavanja, a bez neke zelje da se malo douci i unese u sustinu problema, upoznaju procesi i tek onda donese ozbiljan i zreo zakljucak.

I eto, bacakamo se recima uprazno...
Neko iznese los stav ili preporuku, a onda se usanci u odbrani istih..i ne zeli ni da cuje ni da prihvati ni da razume...
Jacina karaktera i forumska situacija.
[ jelena.ivetic @ 10.12.2016. 11:07 ] @
Iskreno skidanje kleme dok akumulator radi nije poželjno zbog uredjaja koji se napajaju direktno sa akumulatora!!!!!
[ Braxi @ 10.12.2016. 13:54 ] @
moze zasto ne bi mogla da se skine klema ? Samo je bitno da se skine prvo +
[ veselinovic @ 10.12.2016. 15:54 ] @
Za ime Braxi,
poslije cirka 100 komentara, od kojih barem 20 objasnjava u tancine zasto to nije dobro,
ti uletis sa svojim misljenjem.
Ajde mi objkasni zasto moze,
a onda, ali polako da i ja shvatim, zasto prvo + da se skida.
Mene u JNA prije 35 godina ucili da se skida prvo - ( ima jasan tehnicki razlog zasto), i to dok je motor ugasen i bas me interesuje koja su nova saznanja u kvantnoj fizici opredelila javnost za prvo +.
[ pajapop @ 10.12.2016. 19:30 ] @
Citat:
veselinovic: interesuje koja su nova saznanja u kvantnoj fizici opredelila javnost za prvo +.

Ja se iskreno nadam da ce mo biti uskraceni za to saznanje...
[ Lavlja_Jazbina @ 10.12.2016. 19:40 ] @
Vala kod tebe nije bitno da li je plus ili minus,kod tebe se skida ceo accu.
[ Slobodan čovek @ 22.12.2016. 10:40 ] @
Citat:
Braxi:
moze zasto ne bi mogla da se skine klema ? Samo je bitno da se skine prvo +



Skida se prvo "-" klema. Jer ako prvo skidaš "+", možeš slučajno da ključem pipneš i šasiju (koja je vezana na "-") i napraviš kratak spoj.