[ Darko Nedeljković @ 09.10.2015. 23:44 ] @
POstavio sam na drugoj temi pitanje o najmanjoj peci na drva, ali mi je jedan od diskutanata greskom savetovao kombinovanu pec sa malim kotlom (4l) za etazno grejanje, i kako ispade to i nije greska nego dobra preporuka jer sam se setio da ispod te sobe i kupatila imam razvucene cevi za podno grejanje. E, tu nastaje problem sto ja sa etaznim grejanjem nemam nikakvog iskustva, pa bih da pitam ovde radije nego da me majstor nagovori onako kako je njemu isplativije i lakse. Dakle, imam ukupno 3 kruga cevi, 18 kvadrata, kuca prilicno dobro termicki izolovana, potrosi se 6 kubika veoma suvog drveta za zimu. Ja drva nabavim vec osusenu bukovinu, a onda mi stoje jos 3-4 godine tako da je toplotna moc uporedivija sa peletom nego sa drugim drvima.... Hocu da kazem, da me neko ne nagovara da uzmem pec vece snage, on sto je meni problem je prevelika snaga peci, sada imam od 11kW i kad je skroz prigusena ona natera temperaturu u sobi na 40C. Hteo bih da uzmem Thermo Vesta pec, koja predaje 6,5 kW vodi plus jos 1,5kW prostoriji u kojoj se nalazi. To je nesto najmanje sto sam nasao i sto kad se malo prigusi trebalo bi da bude optimalno za takav mali prostor. Iz iskustva sa pecima na drva znam da kada su hladne onda mnogo dime i ne sagorevaju kompletno, pa pretpostavljam da bi voda u tom malom kotlu trebala da se drzi na nekoj prilicno visokoj temperaturi tipa 70-90C, a u podno grejanje ja ne bih pustao vise od 30C.

Dakle, sta mi tu treba, termo glava, ili kako se to zove? Da li ona postoji veca, koja ide na colovnu cev iz tog mini kotla pa sa termo glave na razdelnik, ili moram da kupim za svaki krug cevi po malu termo glavu? Trebala bi mi i ekspanziona posuda je li tako? Ima li tu nekih razlika, koja, kakva, kolika?

Da li etazno grejanje moze da se napravi kao neki otvoren sistem, slicno bojleru, pa kad mi treba topla voda da uzimam odatle (razumem da u tom slucaju ne bih smeo dozvoliti da temperatura u kuci ikada padne ispod nule, sto svakako ne mogu da dozvolim zbog cevi u kupatilu i kuhinji). Znam za izmenjivace toplote u bojlerima, zanima me da li postoji i drugacije resenje?

Hteo bih da imam uvid u temperature vode - na ulazu u kotao, na izlazu iz kotla, na ulazu i izlazu iz cevi za podno grejanje, da li postoje neki tako termometri koji se montiraju na cev i tu stoje i stalno pokazuju?

Ako se neko bavi tim radovima, osim saveta moze da posalje i kontakt na pp, posto ce nakon prikupljanja informacija doci vreme i za trazenje ponuda za od majstora.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 11.10.2015. u 00:06 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 10.10.2015. 23:05 ] @
Ima li nekog ko zna odgovore na pitanja:

1) Da li termo glava postoji veca, koja ide na colovnu cev?

2) Da li etazno grejanje moze da se napravi kao neki otvoren sistem, slicno bojleru, pa kad mi treba topla voda da uzimam odatle?

3) Da li postoje neki cevni protocni termometri?