[ Te091 @ 05.01.2016. 11:01 ] @
Pozdrav,

Prvo uvod..Dosao sam u Njemacku prije 7 mjeseci sa svojim autom na bosanskim tablama.. Znam da mi to moze biti problem ako me zaustave (srecom do sad nisu).
U zemlji sam sa hrvatskim pasosom, te radim ovdje i prijavljen sam da stanujem tu. Auto mi je kao sto sam rekao na bosanskim tablama.
Zanima me sta mi je najbolje da uradim.
Neko mi je rekao da mogu da prepisem/preregistrujem auto na majku ili oca npr i da uz punomoc izdatu,ovjerenu i prevedenu mogu da vozim auto ovdje bez limita i bez da ista placam. Da li je to istina?

Hvala unaprijed na informacijama
[ deki77 @ 05.01.2016. 11:41 ] @
Tu si temu trebao staviti na neki HR forum.
Teško da neko može iz Srbije da ti pomogne oko toga.
Ali pošto je HR član EU stvarno ne znam kakvi su zakoni i šta važi za njih.
Dok na primer Poljaci,Mađari,Rumuni...itd. sasvim normalno voze sa svojim tablicama.Žive i rade idu na posao.
Ja to svaki dan srećem.Da li postoji neko ograničenje.Prijava-odjava nakon xxx meseci.Pa oni tu imaju rupu.To nisam siguran.
Imaju jedino probleme..pošto su i oni počeli da se mangupiraj.Pa im istekne registracija npr. Poljske table.A oni i dalje voze u npr. Austriji.
Pa im murija stavlja ježeve i sl.
[ Te091 @ 05.01.2016. 11:58 ] @
Pa auto je na bosanskim tablama, kao i Srbija nismo u EU Samo sam ja ovdje kao drzavljanin EU da bih izbjegao cimanje oko radnih dozvola nista vise.. zato i pitam
Da su mi hrvatske tablice ne bih se brinuo.. ali ovako znam da 3 mjeseca turisticki moze.. a preko toga..ako imam prijavu boravka ovdje moram da ili uvezem ili vratim auto u BL.
Rece mi drugar da je njegov brat isto registrovao na mamu i da vozi auto u austriji sa izdatom punomoci.
Ne znam kako ce se odvijati taj razgovor izmedju mene i saobracajca ako me zaustavi Prijavljen, zaposlen, hrvatski pasos, bosanska vozacka i bosanske tablice, jos ce misliti da svercam nesto
[ deki77 @ 05.01.2016. 12:08 ] @
..."auto mi na riknuo"...mora u servis...ja moram na posao...
Kazna od 30-50eur..
Niko tamo ne strelja za tako nešto
[ Lavlja_Jazbina @ 05.01.2016. 12:23 ] @
Nesto slicno pa iskombinuj.Mada mi nije jasno po pitanju polise automoba.Valjda polisa u bosni snosi trosak stete

pa ih i ne zanima.

Citat:
Ovako je u Nemackoj:
Policajca uopste ne zanima koliko dugo je auto stranih registarskih oznaka u Nemackoj, to je za ovaj slucaj nebitno. Njega zanima:
a) koliko dugo vozac ima prebivaliste u Nemackoj (broji se od prve prijave prebivalista na teritoriji Nemacke, pri tome su izlasci iz zemlje, odnosno "Sengena" irelevantni, osim ako ne odjavis u potpunosti prebivaliste, pri cemu se naravno gube i papiri), i
b) po kom osnovu (studije, zaposlenje, nastanjenje itd.).

Ljudi koji su ovde primarno zbog studija mogu bez vremenskog ogranicenja da upravljaju vozilom registrovanim u nekoj drugoj zemlji. Ne pali da se fiktivno upises na neke studije, jer:
a) tvoja primarna svrha boravka jos uvek nece biti studije (inace moras imati studentski tip boravisne dozvole, koji ti onemogucava da radis vise od 90 dana u toku godine),
b) studijske nadoknade po semestru su oko 650e.

Sve ovo je policajcu vrlo lako da utvrdi (u najkomplikovanijem slucaju jedan radio poziv u stanicu, u najjednostavnijem sve vec pise u pasosu). Delo se tretira kao utaja poreza, i kazne su vrlo brutalne. Pri tome je verovatnoca da budes kontrolisan sa srpskim tablicama visoka u odnosu na vozila iz EU, narocito na autoputu, oko granicnih prelaza.

Ostaje ti da vidis kako je tacno u Austriji, ali nekako ne ocekujem da je mnogo bolje.
[ Te091 @ 05.01.2016. 12:59 ] @
@Lavlja_Jazbina

Da to sve znam.. i to bi bio carinski prekrsaj.. ali sta u slucaju da je auto na nekome ko nema prebivaliste u Nemackoj a ja budem samo opunomocen da vozim auto? Znas li sta god u tom slucaju? :(

@Emmy
Dobro ja sam "Bosanac" ali cisto sumnjam da ce mi u autoskoli objasniti carinske procedure i regulacije :)
[ Emmy @ 05.01.2016. 13:04 ] @
itekako ce ti objasniti jer su im pola klijenata stranci sa raznim pitanjima u vezi konverzije, voznje na strane tablice.
[ Emmy @ 05.01.2016. 13:05 ] @
uostalom, tvoj najveci problem i nije sto vozis auto na strane tablice vec sto nemas nemacku dozvolu !
[ deki77 @ 05.01.2016. 13:38 ] @
Celu konfuziju može stvoriti to što ti imaš HR pasoš...možda i dozvolu a automobil ti je na BiH table.
Do skoro je to moglo uz "Doppelwohnsitzbescheinigung"...(duplo mesto prebivališta)...
Moraš se raspitati u toj opštini,mestu kakva su prava.To je bar jednostavno..I koliko dugo možeš koristiti automobil za obavljanje posla.

Opet kažem ja u Austriji vidim da masa stranih tablica SK,CZ,HU,PL..itd po ceo dan kombiji..razvoz pošte,robe...čak ranim jutrom za pekaru..dostavljaju peciva.
Koja je to fora to ne znam.Niti me je to zanimalo...Da li je to privremena prijava boravka,sedište firme..itd..to ne znam.

Meni je ovde nejasno što baš da voziš na BiH tablice.Jeftinija ti je fora bilo koji automobil da kupiš u DE i voziš bez problema.Ako imaš dozvolu HR.Prevedeš je posle 6mes. na DE i ćao.
Da ti nas ne ispitujes kako zaobići carinske zavrzlame pa voziti neki džip od 4000m3 u DE a plaćaš 10x jeftinije dadžbine u BiH..To mi je malo sumnjivo..


[ jablan @ 05.01.2016. 14:21 ] @
Svoj automobil možeš da prebaciš na nemačke tablice bez plaćanja poreza i carina.
[ Lavlja_Jazbina @ 05.01.2016. 14:43 ] @
Da,ali posle sve treba po nemackom PSu da bude ispravno i naravno da kosta.

Iz postova mi pade na pamet situacija sa imigrantima.Vozi i uzivaj.Ko ce tebe sta pitati kada povali da si nas..
[ Lavlja_Jazbina @ 05.01.2016. 15:26 ] @
Imigranti ne mogu da zbune policajca.On ce kada ga zautave,postavi pitanje, "Sta ima baa".

Moze da razmislja do kraja zivota.

Pre je bilo da ako imas radnu dozvolu,imas i odredjen period da vozis auto iz zemlje koje si dosao ( auto se tretirao kao stranac )

i posle si morao da ocarinis ili kupis auto na domace table ( zemlja u kojoj se radi).
[ anon115774 @ 05.01.2016. 15:32 ] @
U poslednje vreme sam video mnogo nasih ljudi koji su se opekli jer se prave pametni sa hrvatskim pasosem. Misle ako su nabavili hrvatski pasos a ova usla u EU da su resili sve probleme i da mogu da rade sta hoce. Skoro isto kao sto je pokretac teme spomenuo da se ne bi brinuo da je auto registrovan u HR. Dakle, to sto ti imas pasos clanice EU ne znaci da mozes da se ponasas po slobodnom nahodjenju nego za tebe i dalje vaze neka pravila, zakoni, propisi itd.

Kao sto neko rece ovde kazne za utaju poreza i za carinske prekrsaje su brutalne kako u Nemackoj tako i u Austriji. U Austriji je samo za carinski prekrsaj minimum EUR 5.000 a za poreznike ima neki sumanut raspon.

Ni u jednoj zemlji EU rezidenti ne mogu da upravljaju ili imaju registrovano vozilo u drugoj zemlji. Od zemlje do zemlje se razlikuje samo period koliko je dozvoljeno da se od prijave glavne adrese moze upravljati vozilom registrovanim u stranoj zemlji. Nakon toga, u slucaju da vozilo nije uvezeno u zemlju nastaje pakao (manji ili veci - zavisno od zemlje).

U Nemackoj i Austriji su jako retke kontrole saobracaja gde policija nasumicno zaustavlja vozace na ulici i proverava dokumenta. Tamo se uglavnom zaustavljaju samo ako je neki prekrsaj u pitanju. Zato se nasi ljudi opuste pa kazu "ma super sve ja vec vozim hrvatske table godinama i nema problema". E onda, kad ga nakon tih godina uhvate... e onda je po obicaju "kuku lele, dusmani me ne vole", a sa svabama nema pregovaranja kao sa nasom policijom tako da se cela prica zavrsi sa silnim kaznama.

Tako su isto i austrijanci pre par godina probali da rade ono sto smo mi radili sa Crnom Gorom pre 10-ak godina... zakupljivali su postanske sanducice po Slovackoj, Poljskoj i Madjarskoj i na to sanduce odu i prijave adresu boravka. Onda sam tom adresom boravka odu i registruju auto. Posle odredjenog vremena malo je falilo da je vise stranih tabli u Becu i okolini nego domacih. Tada je policija imala zescu akciju povodom toga i sada vise niko to ne radi.

edit: Zaboravih jednu stvar

Kao sto neko vec rece tvoj najveci problem nije sto vozis auto na strane table vec to sto ti je vozacka dozvola odavno nevazeca. U Nemackoj i Austriji mozes da vozis sa stranom dozvolom 6 meseci od prijave boravka a nakon toga dozvola ti ne vazi. Morao si u medjuvremenu da je menjas za nemacku. Ne dao ti Bog neke saobracajke... odrace te osiguranje i policija zbog nevazece dozvole.
[ Te091 @ 05.01.2016. 16:02 ] @
Informer, hvala na konkretnom odgovoru.
Nista onda mi je najlakse da ga fino odjavim u BL i uvezem ovdje svakako ne moram da platim nista.. Rekli su mi da mogu da ga prijavim kao licnu imovinu koju sam ponio sa sobom.
Ne silim se zbog HR pasosa, i znam da pravila vaze kao i za sve ostale.. ali eto.. morao sam da navedem to u pocetnom postu jer to (barem meni) uvodi dodatnu konfuziju u citavu pricu.

Sad ima drugo pitanje.. imam li pravo na povrat PDV Ne znam zaista kako to ide? Posto je auto izvorno svabo i uvezeno je kod nas preko ovlastenog distributera ? to bi bilo vrh taman da pokrijem troskove TÜV i osiguranja

[ anon115774 @ 05.01.2016. 19:18 ] @
Citat:
Te091:
Informer, hvala na konkretnom odgovoru.
Nista onda mi je najlakse da ga fino odjavim u BL i uvezem ovdje svakako ne moram da platim nista.. Rekli su mi da mogu da ga prijavim kao licnu imovinu koju sam ponio sa sobom.


Ako je duze od 6 meseci bio u tvom vlasnistvu pre nego sto si prijavio adresu u Nemackoj.

Citat:
Sad ima drugo pitanje.. imam li pravo na povrat PDV Ne znam zaista kako to ide? Posto je auto izvorno svabo i uvezeno je kod nas preko ovlastenog distributera ? :D to bi bilo vrh taman da pokrijem troskove TÜV i osiguranja :D



Ma kako da ne. Trazi da ti vrate i ono za registraciju sto si placao :)
[ zwischenberger @ 19.01.2017. 09:35 ] @
Možda mali off: Da li može neko ko mi dođe u posetu u Nemačku, da vozi moj automobil sa nemačkim tablama?
[ član @ 19.01.2017. 09:56 ] @
ne znam sto se tice dozvole i propisa, ali ono sto sigurno znam je da osiguranje vazi za vlasnika (eventualno i supruznika/decu i to samo ako je u ugovoru izricito tako definisano), pa sa te strane definitvno nemaju pravo da voze, tj. mogu da voze ali osiguranje nece vaziti, a sa takvim stvarima u Nemackoj, verovatno i sam znas, nema za*ebancije!
[ zwischenberger @ 19.01.2017. 10:12 ] @
@član

uf, ja sam onda živeo u zabludi :D, mislio sam da se auto osigurava a ne onaj ko ga vozi, iako u osiguranju pitaju ko će voziti auto, to je istina. To znači onda da osiguranje ne važi i kada vozim auto recimo od prijatelja?
[ član @ 19.01.2017. 10:39 ] @
ne mogu da tvrdim da je u svim osiguranjima tako, ali kod HUKa gde sam ja osiguran - definitivno!
pretpostavljam da postoji mogucnost da se auto osigura bez obzira na to ko ga vozi, ali je sigurno skuplje pa ne verujem da to ljudi tek tako uplacuju... eto da bi mogli da pozajme nekom svoj auto! zovi svoje osiguranje pa pitaj (za rodjake), ili osiguranje kod koga ti je prijatelj osigurao auto da znas zbog sebe da li smes da vozis njegov auto ili ne!
[ Charlie S @ 06.05.2017. 15:44 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Imigranti ne mogu da zbune policajca.On ce kada ga zautave,postavi pitanje, "Sta ima baa".

Moze da razmislja do kraja zivota.

Pre je bilo da ako imas radnu dozvolu,imas i odredjen period da vozis auto iz zemlje koje si dosao ( auto se tretirao kao stranac )

i posle si morao da ocarinis ili kupis auto na domace table ( zemlja u kojoj se radi).



Baš tako...

Osoba koja radi u nekoj državi, ima uredne papire za boravak i rad a posjeduje vozilo stranih tablica MORA da s tim automobilom napusti državu kroz 6 mjeseci, pa ponovno uđe (ovjereno na granici) ILI je u suprotnom napravljen prekršaj na carini.

Laički rečeno, ti primaš plaću u Njemačkoj (bubam 2000€), plaćaš tamo stan i sve što pojedeš i popiješ. Režije plaćaš u Njemačkoj, i naravno koristiš autoban, tankaš gore, voziš po cestama i zagađuješ taj njemački zrak. Auto regaš u BiH jer NISI glup, jelda...? Registracija u BiH je 250-300€, dok je u Njemačkoj za 1000€ veća... Sada si skužio koliko si pametan, ali i da bi mogao ispasti manje nego zapravo jesi... Hoćeš na forumu neke riječi podrške, ili način kako da smiriš strahove i zaobiđeš probleme. Ono, bolje na godinu dati 250e, nego 1250€ za registraciju i osiguranje..

Za kraj, nema fora da automobil kod njih prijaviš ili nešto slično (što ti već pada na pamet), nego da ga UVEZEŠ u Njemačku, što sumnjam da možeš jer oni ne primaju KRŠEVE iz BiH.

Ostavi sa strane 300-400€ i kupi Golf 3 ili Audi jaje, ima ih za te pare, daj još 1500€ za regu i mirna Bosna (šalim se jer nema mira u BiH)...
[ anon115774 @ 06.05.2017. 20:06 ] @
Citat:
Charlie S: pa ponovno uđe (ovjereno na granici)


A sta tacno treba da bude overeno?
[ Charlie S @ 09.05.2017. 07:36 ] @
Treba da se evidentira ulazak. Dok nisu krenule ove provjere zbog EU prije si granicu prelazio sa pogledom kroz prozor i sa dobar dan. Sada je drugačije, ali tebi ako želiš dokazati da automobil nije 6 mjeseci u državi treba barem pečat sa datumom koji ti se udari na granici.

[ anon115774 @ 09.05.2017. 09:20 ] @
Citat:
Charlie S: ali tebi ako želiš dokazati da automobil nije 6 mjeseci u državi treba barem pečat sa datumom koji ti se udari na granici.


Pecat na sta? Nisam cuo da postoje pasosi za vozila. Jel na tom pecatu pise mozda registracija automobila ili broj sasije?
[ goat @ 09.05.2017. 23:36 ] @
Citat:
Informer: Pecat na sta? Nisam cuo da postoje pasosi za vozila. Jel na tom pecatu pise mozda registracija automobila ili broj sasije?


paaaa... u pasošu na pečatu graničnog prelaza stoji oznaka (putnički automobil npr) čime se granica prešla... ali ne piše registacija ili neki drugi podatak o sredstvu prevoza

ta ni meni nisu najjasnije te granične procedure prema EU (Mađarska) od pre mesec dana... skenira se pasoš na izlasku iz srb, u hu carinik kaže "dobro jutro šta imaš u gepeku, gde si pošao... lepo", kucne malo o zadnji branik i kaže "srećan put".. u 3 noću sam prošao za 5-6 minuta granićni prelaz ... a pri povratku hu carinik samo pogleda sliku u pasošu da li liči na onog ko mu ga je pružio, a naši pitaju "imaš li šta prijaviti", ja im rekao "imam, samo sam umoran ", a on uzvrati "teraj"
[ anon115774 @ 10.05.2017. 09:35 ] @
Citat:
goat: paaaa... u pasošu na pečatu graničnog prelaza stoji oznaka (putnički automobil npr) čime se granica prešla... ali ne piše registacija ili neki drugi podatak o sredstvu prevoza


Ma njegova prica je potpuno izmisljenja nego sam samo hteo da cujem pricu do kraja pa sam zato pitao :)

Jedino sto je bitno je koliko je ziv covek bio negde i da li je na tom mestu rezident ili nije. Sve ostalo je nebitno. Cuj, treba gomila gvozdja i plastike da se kotrlja preko granice i natrag da bi se ponistio brojac. Isuse, sta sve necemo procitati ovde :)
[ HoT_Steppa @ 10.05.2017. 21:22 ] @
Treba mi informacija u vezi zabrana ulaska u neke gradove Nemačke autom ispod neke euro norme, gde mogu da se informišem gde mogu sa euro3 motorom da uđem a gde ne?
[ Burgos @ 10.05.2017. 21:41 ] @
Opšte informacije na: http://www.umweltbundesamt.de/...onen-in-deutschland#textpart-5 i
https://www.adac.de/_mmm/pdf/umweltzonen_flyer_0208_43521.pdf

Interaktivna mapa:

http://gis.uba.de/website/umweltzonen/index.html

Tabela: http://gis.uba.de/website/umweltzonen/umweltzonen.php

Svi koji su zeleni, potreban je Euro4+ motor (ili Euro3 + neki filter čestica, šta god to bilo).
[ anon115774 @ 10.05.2017. 22:39 ] @
Citat:
HoT_Steppa:
Treba mi informacija u vezi zabrana ulaska u neke gradove Nemačke autom ispod neke euro norme, gde mogu da se informišem gde mogu sa euro3 motorom da uđem a gde ne?


Obrati paznju da nije dovoljno samo da ti znas gde mozes da udjes a gde ne vec moras da imas i odgovarajucu nalepnicu na autu koja ti omogucava da udjes. Ako se pojavis u bilo kojoj zoni bez nalepnice fasovaces kaznu bez obzira da li tvoj auto ispunjava normu ili ne.
[ Ivan Dimkovic @ 10.05.2017. 23:05 ] @
Yep, 120 EUR u Stutgartu - ako nemas nalepnicu jedini fix je da se parkiras na privatnom terenu / u garazi tj. gde Ordnungsamt ne zalazi.
[ goat @ 11.05.2017. 07:06 ] @
Citat:
Burgos:

Svi koji su zeleni, potreban je Euro4+ motor (ili Euro3 + neki filter čestica, šta god to bilo).



.. to je za dizel motore... za OTO od Euro 2 pa na više dobija zelenu plaketu...

računajte da sa crvenom i žutom plaketom se ne može nigde legalno proći gde stoji znak "umweltzone"
[ HoT_Steppa @ 11.05.2017. 09:13 ] @
Euro3 benzinac gde spada? Nije baš najjasnije objašnjeno. Ja sam imao katalizator na autu iz 1987. (kupljen u Nemačkoj, dodatno ugrađen katalizator 1990.) a ovde ispada da se ugrađuje od euro4?



Ako euro3 benzinac odgovara gde se kupuju nalepnice i koliko traju?

p.s. hmm, izgleda da se po ovome euro oznaka odnosi samo na dizel motore? Da sam juče umro ne bih znao...
[ goat @ 11.05.2017. 12:01 ] @
Citat:
HoT_Steppa: Euro3 benzinac gde spada? Nije baš najjasnije objašnjeno. Ja sam imao katalizator na autu iz 1987. (kupljen u Nemačkoj, dodatno ugrađen katalizator 1990.) a ovde ispada da se ugrađuje od euro4?



Ako euro3 benzinac odgovara gde se kupuju nalepnice i koliko traju?

p.s. hmm, izgleda da se po ovome euro oznaka odnosi samo na dizel motore? Da sam juče umro ne bih znao...



Odnosi se i na dizel i na benzince. Za benzince sa G katalizatorom (preteča EURO2) pa na dalje (E3, 4, 5) dobija se zelena plaketa koja važi dokle god automobil nosi registarsku oznaku koja je ispisana na plaketi. Sa zelenom se može ući u označene uže gradske zone.

kupiti možeš online http://www.eko-vinjeta.com/hr/ducan.html ali to vremenski traje i nešto je skuplje ili kada pređeš granicu svratiš u prvi TUF, daš saobraćajnu i sačekaš ne mnogo.