[ branko tod @ 06.04.2016. 02:26 ] @
Prilikom nemačkog bombardovanja Beograda, 6. aprila 1941, pored mnogobrojnih drugih objekata u Beogradu, stradala je i Narodna biblioteka Srbije.

Zgrada biblioteke na Kosančićevom vencu pogođena je 6. aprila 1941 zapaljivim bombana. prilikom nemačkog bombardovanja Beograda i veliki deo knjižnog fonda je tada uništen. Uništen je knjižni fond od oko 500000 svezaka, kao i zbirka od 1424 ćirilična rukopisa i povelje (12-17 vek), kartografska i grafička zbirka od 1500 brojeva, zbirke od 4000 naslova časopisa i 1800 naslova novina, zatim značajna i nedovoljno proučena zbirka turskih dokumenata o Srbiji, inkunabule i stare štampane knjige i celokupna prepiska značajnih ličnosti iz kulture i političke istorije Srbije i Jugoslavije. Osim toga nestali su svi inventari i katalozi. Iz stare zbirke rukopisa sačuvao se samo jedan rukopis koji je u tom trenutku bio van biblioteke.[5] Neki od rukopisa koje se čuvaju ili su čuvani u Narodnoj biblioteci su: Letopis Popa Dukljanina (beogradski rukopis), Nikoljsko jevanđelje, Minhenski psaltir, Ćirilični Rampacetov bukvar, iz 1597. godine i drugi. Najstariji rukopis je Beogradski parimejnik iz 13. veka.

Tom prilikom u požaru su nestale i stare štampane knjige (počev od 15. veka), među kojima su pojedine neprocenjive vrednosti, brojne mape, gravire, originalna muzička dela, takođe dragocena stara štampa i periodične publikacije.

Između ostalog, ona je čuvala i mnogobrojne biblioteke-ostavštine velikana srpske kulture i istorije, poput biblioteke Lukijana Mušickog, Vuka Karadžića, Đure Daničića, Pavela Šafarika…


Zgrada Biblioteke pre bombardovanja.


Nestajanje Biblioteke


Grob Srpke prošlosti


Dokaz vekovnog postojanja je pepeo
[ član @ 06.04.2016. 06:49 ] @
ta rupčaga ili "Grob srpske proslosti" kako si je nazvao govori mnogo o vlasti koja je dosla posle rata i njenom odnosu prema kulturi i istoriji. U ratovima su oduvek stradali bitni istorijski objekti, pa kada se rat zavrsi neko to ponovo saagradi/restaurira/sanira. Eto mozemo da uzmemeo primer Drezdena koji je u II sv. ratu bio potpuno razrusen pa danas izgleda identicno kao pre.
Da je postojala volja i da su komunisti smatrali to nekim velikim gubitkom, biblioteka je mogla da bude vracena u prvobitno stanje. Ti koji su na vlast dosli posle rata, knjigu pre rata videli nisu pa sto bi obnavljali bioblioteku, a i svakako nisu mogli time da se bave jer su morali da se razracunavaju sa "drzavnim neprijateljima"... veliki je posao pobiti 50.000 (mahom neduznih) ljudi!
[ bananaphone @ 06.04.2016. 07:09 ] @
Citat:
član: ta rupčaga ili "Grob srpske proslosti" kako si je nazvao govori mnogo o vlasti koja je dosla posle rata i njenom odnosu prema kulturi i istoriji. U ratovima su oduvek stradali bitni istorijski objekti, pa kada se rat zavrsi neko to ponovo saagradi/restaurira/sanira. Eto mozemo da uzmemeo primer Drezdena koji je u II sv. ratu bio potpuno razrusen pa danas izgleda identicno kao pre.
Da je postojala volja i da su komunisti smatrali to nekim velikim gubitkom, biblioteka je mogla da bude vracena u prvobitno stanje. Ti koji su na vlast dosli posle rata, knjigu pre rata videli nisu pa sto bi obnavljali bioblioteku, a i svakako nisu mogli time da se bave jer su morali da se razracunavaju sa "drzavnim neprijateljima"... veliki je posao pobiti 50.000 (mahom neduznih) ljudi!



Pa izgradili su biblioteku pored Hrama Svetog Save.
[ Java Beograd @ 06.04.2016. 07:37 ] @
Citat:
član:... biblioteka je mogla da bude vracena u prvobitno stanje ...
... i mogli su da naštampaju još lepše i još starije knjige i rukopise.
[ branko tod @ 06.04.2016. 07:59 ] @
Citat:
član:
Da je postojala volja i da su komunisti smatrali to nekim velikim gubitkom, biblioteka je mogla da bude vracena u prvobitno stanje. Ti koji su na vlast dosli posle rata, knjigu pre rata videli nisu pa sto bi obnavljali bioblioteku,


Člane, člane, čega li si ti član? Laze?

Mogli su da ispišu starije i lepše knjige od onih koje su uništene? Ovo ti služi samo
za pljuvačinu i vređanje. Da li si ikada bio u "novoj" zgradi Biblioteke u Skerlićevoj?
Pišem "novoj" jer je otvorena 1973 godine, pre 43 godine. Dotle je bila kod Kališa.

Da ti otkrijem jednu tajnu: biblioteka se zove tako zbog onoga unutra, a ne zgrade.


[ član @ 06.04.2016. 08:26 ] @
zgrada sama po sebi je bila kulturno dobro, ako mislis da je ta koju su komunisti sagradili adekvatna zamena onda su i knjige koje su komunisti pisali adekvatna zamena za one koje su u bombardovanju unistene!
uostalom, nekoliko hiljada neduznih ljudi koji su stradali tog dana svakako smatram gubitkom neuporedivim sa unistavanjem bilo kakvog kulturnog/istorijskog nasledja.
[ branko tod @ 06.04.2016. 09:25 ] @
člane
Kakiš. Nova zgrada je više nego adekvatna zamena staroj zgradi. Nova
zgrada ima podzemni trezorski deo koji može da izdrži bombardovane i
ima automatske sisteme koji gase potencijalne požare halonom. Isto tako
u tom delu je kontrolisana klima zbog čutanja vrednih dela.

Ono što je osnovno je da ti tendenciozno potkopavaš temu da bi pljuckao
po onome što ti hoćeš.


Tema se zove : Danas je 75 godina od kulturnog genocida

Fon Ler je na suđenju u Beogradu, valjda 1947, izjavio da je dobio direktno
od Hitlera naređenje da zapali biblioteku jer "treba uništiti kulturni indetitet
Srpskog naroda"!
To je bit teme, a ne pljuvanje Srba.
[ član @ 06.04.2016. 09:33 ] @
ne pljuckam ni po cemu i ne vredjam nikoga za razliku od ostalih diskutanata!

o zgradi u smisli arhitektonskog nasledja sam pisao. nova kakva god da je, ne moze da nadoknadi staru, kao sto ni unistene knjige ne mogu da zamene nikakve kopije.

inace, na sudu moze ko sta hoce da izjavi! i Seselj i Karadzic su na sudu izjavili da nisu krivi...
[ branko tod @ 06.04.2016. 10:24 ] @
Da se vratimo na temu

Za vreme Prvog i Drugog svetskog rata iz Srbije je odneto oko 40 železničkih vagona arhivske građe.
Najveći deo tog opljačkanog blaga završio je u Austriji, jer je Beč bio centar za prikupljanje svega što je od spisa ukradeno u Srbiji. Tužna je činjenica da su na pijaci u Beču, srpski istorijski dokumenti služili za pakovanje pasulja, krompira, jaja...

Jedno od najvrednijh umetničkih dela koje je odneto iz Srbije je ikona „Tajna večera“ sa Oplenca. Ručni rad – reljef izveden u sedefu, smešten u hrastovu zastakljenu kutiju, poklon je jerusalimskog patrijarha Damjana kralju Aleksandru Karađorđeviću 1924. godine.
Posle ubistva kralja Aleksandra u Marseju 1934, sahrani posmrtnih ostataka na Oplencu, između ostalih, prisustvovao je i Herman Gering, koji je predvodio delegaciju Trećeg rajha.
„Posle sahrane, Gering je zamolio da mu se pokaže imanje Karađorđevića. Pri razgledanju predmeta iz riznice – ikone, oružje, umetnička dela, Gering nije krio divljenje pred ‘Tajnom večerom’. Na samom početku okupacije Srbije, Gering je preko nemačkog opunomoćenika za privredu Franca Nojhauzena naručio da mu se donese ikona, navode u Zadužbini kralja Petra I.



Ikona je vraćena na Oplenac 1947. godine, ali nisu poznati detalji kako je to urađeno. Prema jednoj verziji, umetnina je vraćena po nalogu Aleksandra Rankovića ( čuvenog komuniste)- tada bliskog Titovog saradnika.
[ član @ 06.04.2016. 10:47 ] @
Citat:
branko tod:Ikona je vraćena na Oplenac 1947. godine, ali nisu poznati detalji kako je to urađeno. Prema jednoj verziji, umetnina je vraćena po nalogu Aleksandra Rankovića ( čuvenog komuniste)- tada bliskog Titovog saradnika.

pa u tu pricu ni dete od 2 godine ne bi poverovalo!
komunisti dobrotvori se posle rata brinuli o crkvama i kulturnom nasledju!?

[ branko tod @ 06.04.2016. 10:51 ] @
Alexander Löhr, 1885 — 1947

Löhr had developed a plan to bomb Belgrade with incendiary bombs first, so that the fires help the nightly second attack to find the targets. This cost thousands of people their lives. According to his first recorded statements upon arrest, Löhr specifically targeted and annihilated the complete cultural heritage of up to eight centuries old national treasure by burning down the Serbian National Library in Belgrade - this being the largest sole destruction of cultural artifacts in World War II.
[ IntegralDvojni @ 06.04.2016. 16:20 ] @
Mislim da bi ovu zgradu trebalo obnoviti, pogotovu što je njen projekat u potpunosti sačuvan. I novac ne treba da bude izgovor, s obzirom za kakve je sve gluposti grad Beograd bacao i još uvek baca novac. Ovi zagoreli temelji su odraz naše ne preduzimljivosti i to nema veze sa komunistima jer oni nisu na vlasti već 25 godina. Neki drugi narodi bi ovu zgradu obnovili odavno, recimo Nemci su uspešno rekonstruisali Drezden iako planovi većine zgrada uopšte ne postoje, takođe Poljaci su obnovili Varšavu koju su Nemci isto bili srušili do temelja.

Zanimljivi su ti Nemci, izdaju se za veliku kulturu i civilizaciju ali se prema tudjoj kulturi ponašaju kao poslednji varvari. Nema zemlje u kojoj su za vreme rata bili a da nisu rušili, palili i krali tuđe kulturno nasleđe.
[ bananaphone @ 06.04.2016. 20:13 ] @
Citat:
IntegralDvojni: Mislim da bi ovu zgradu trebalo obnoviti, pogotovu što je njen projekat u potpunosti sačuvan. I novac ne treba da bude izgovor, s obzirom za kakve je sve gluposti grad Beograd bacao i još uvek baca novac. Ovi zagoreli temelji su odraz naše ne preduzimljivosti i to nema veze sa komunistima jer oni nisu na vlasti već 25 godina. Neki drugi narodi bi ovu zgradu obnovili odavno, recimo Nemci su uspešno rekonstruisali Drezden iako planovi većine zgrada uopšte ne postoje, takođe Poljaci su obnovili Varšavu koju su Nemci isto bili srušili do temelja.

Zanimljivi su ti Nemci, izdaju se za veliku kulturu i civilizaciju ali se prema tudjoj kulturi ponašaju kao poslednji varvari. Nema zemlje u kojoj su za vreme rata bili a da nisu rušili, palili i krali tuđe kulturno nasleđe.


Cuj - sad, bili su arhitekte i politicari tog doba koji su doneli ovakvu ili onakvu odluku, i odlucili se za vec nama poznato resenje, zasto i kako verovatno mozemo da istrazujemo, mozda je bio plan da se nesto drugo stavi na poziciju bivse biblioteke, ili sta ja znam... Bitno je da je zgrada biblioteke sagradjena i funkcija vracena.

Poenta price je vise ovo drugo, zgrada moze da bude piramida, ali sadrzaj je zauvek izgubljen, zatirali su kulturno nasledje svih ostalih, zato sto bi na kraju ostala samo njihova kultura i civilizacija, a ostali bi bili asimilirani, kao sto se danas desava sa globalizacijom...
[ Ivan Dimkovic @ 07.04.2016. 12:53 ] @
Citat:
bananaphone
zatirali su kulturno nasledje svih ostalih, zato sto bi na kraju ostala samo njihova kultura i civilizacija, a ostali bi bili asimilirani, kao sto se danas desava sa globalizacijom...


Hmm, mislim da nije bas tako. Kao prvo, smatram da porediti >bilo sta< danas sa najgorim genocidom koji se desio u dosadasnjoj ljudskoj istoriji ne moze biti realno. Nacisticka Nemacka je htela da fizicki istrebi svoje neprijatelje i poslo im je za rukom da ubiju milione neduznih ljudi, porediti tako nesto sa slobodnom trgovinom i nenasilnim izvozenjem kulture u 21-vom veku je pogresno u najmanju ruku.

Mislim da, kako vreme prolazi, ljudi postaju skloniji da kojekakve trivijalnosti pocinju porediti sa neverovatnim zlom koje je ucinjeno pre 75-godina. To samo govori o tome da se gubi ideja o intenzitetu tog zla.

Nenasilan gubitak nekih aspekata kulture i tradicije je normalna stvar - sta ces, ljudi vole koka kolu i big mac ali vole i sushi, dim sum i picu. Vole holivudske filmove ali vole i Andersenove bajke, tokom odrastanja su i dalje svuda i te kako izlozeni domacoj literaturi i tradiciji. Naravno - i stranoj, ali ne silom vec pukim mogucnostima. Vise izbora

Sve to je, bukvalno, neverovatno trivijalno i neuporedivo sa zlom koje je nacisticka Nemacka priredila svetu.

Ne samo neuporedivo, vec i totalno pogresno.

Niko te ne bije ili hoce da ti spali knjige i dela tvojih sunarodnika danas. Imas samo veci izbor.