[ ikakosta85 @ 08.04.2016. 17:29 ] @
Pozdrav svima,

Duze vreme pratim ovaj forum i informisem se o svemu sto me zanima. Ovo je moja prva tema.

Zivim u prizemlju porodicne kuce, imam dnevnu sobu sa kuhinjom 27m2, 2 sobe od po 13, hodnik oko 8 kvadrata i kupatilo. Izolacija je ok, kuca omalterisana i demit fasada 8cm, pvc prozori. Do sada sam grejao dnevu i jednu spavacu sobu, u dnevnoj lozio kreka vesu a u spavacoj TA pec. Drugu soba do sada nije imala funkciju. Zima jeste bila blaga ali u dnevnoj je uglavnom bilo pretoplo i vrata prema hodniku se nisu skoro ni zatvarala i TA pec u spavacoj smo samo povremeno ukljucivali, mozda da se sabere mesec dana u toku cele grejne sezone. Po tome mislim da mi je izolacija solidna i da mi ne treba puno kilovata da grejem ceo "stan". Hvala bogu pa smo se prosirili i od sledece zime bio grejao sve sobe. Opcija da ubacim etaznu pec i radijatore mi se ne svidja zbog lozenja, unosenja drva, dima, ciscenja dimnjaka...

Ako sve bude ok realizovacu odvajanje strujomera i imacu opciju da se grejem na struju. I bas sam se zagrejao za inverter klime. Nasao sam bosta podataka na netu ali imam dosta pitanja na koja verovatno moze neko da mi odgovori.

Za sada ima 3 pitanja

1. Podatak da klima 12-ca greje do 60 kvadrata (jedna prostorija bez prepreka) mi je malo nerealan. Meni nije sigurno ni da tu 12-cu stavim u dnevnu 27kvadrata i oslonim se samo na nju. Pojedini skuplji modeli 12-ce greju 4KW a to je za tu kvadraturu po nekim racunicama "knap".

2. Razlika izmedju multi split sistema i vise pojedinacnih split sistema. Mozda sam ja pogresno protumacio tehnicke podatke ali da bih umesto 2 inverter klime npr 12-ce uzeo multi split, jednu spoljasnu i 2 unutrasnje jedinice treba mi jos 30-40% vise novca. koja je jos prednost osim broja spoljasnih jedinica i estetike?

3. Zidni modeli su dosta jeftiniji od podnih - parapetnih. Ako se sistem koristi iskljucivo za grejanje da li se ta razlika isplati posto se topliji vazduh krece na gore.

bio bih zahvalan za bilo kakav precizniji podatak, objasnjenje, licno iskustvo.
Postavicu kasnije i linkove do teh podataka za multi split sistem jednog proizvodjaca, sa cenama pa ako neko ume bolje da protumaci.
[ tvrdoglavi @ 10.04.2016. 16:04 ] @
bolje da si pitanje postavio na temi koja klima, tamo ces mnogo vise odgovora dobiti