[ ivan.neg @ 18.05.2016. 19:13 ] @
Pozdrav
Evo o cemu se radi ,treba da pokrijem garazu sa klasicnom bitumenskom tegolom .
Postavio sam osb ploce 12 mm i sad posto imam jedno 45 m2 da li je izvodljivo da umesto standardnih eksera za tegolu koristim pneumatsku heftalicu sa klasicnom municijom dimenzija(12mm sirina *1mm*10mm,)probao sam na uzorku i to super drzi neproseca tegolu i bas je cvrsto ali da li ce te nitnice vremenom da zardjaju i da propadnu jel su bas tanke ili nevalja iz nekog drugog razloga...
Lakse mi je mnogo sa heftalicom i brze i sve nego da se bakcem sa ukucavanjem eksera.
[ Lavlja_Jazbina @ 18.05.2016. 19:57 ] @
Slicno cu raditi samo sto cu koristiti OSB plocu od tetrapakta,ispade plasticna.Na nju sam hteo da premazem bitumen pa tek onda

tegolu da prikucam.I ja sam hteo da napravim shortcut i heftalicom ali mislim da bi lose prionula.Ipak bi bila malo usecena zbog

male sirine,1mm kao sto kazes.Bolje naci pneumatski cekic za eksere.To je posao.
[ deki77 @ 19.05.2016. 07:33 ] @
Za tegolu se koriste posebni ekseri sa širokom kapom i malo navoja na samom ekseru..
Da posle ne bude đavo oduvao šalu..



[Ovu poruku je menjao deki77 dana 19.05.2016. u 09:12 GMT+1]
[ Java Beograd @ 19.05.2016. 07:45 ] @
1. Uvek se drži uputstava proizvođača, procedure, postupka i načina ugradnje. Koristi preporučene materijale i alate. Bez obzira da li je u pitanju tegola, gips-kartonski zid, spoljna izolacija, lepljenje pločica ili šta god drugo.

2. Realno očekuješ da te krovni pokrivač štiti bar 25 godina bez problema. Nemoj da ti bude teško da potrošiš nekoliko sati više kod polaganja šindre - kucanje eksera.

Mnogo sam puta video da ljudi potroše silne pare i vremena na osnovni materijal, i onda, zarad sitne uštede pomoćnog materijala i vremena preskoče proceduru i "ode mast u propast". Često i "majstori" mudruju da "ne mora to baš tako kako je proizvođač rekao, može to i ovako ..."

Pocinkovani ekser za tegolu:
ni malo ne liči na municiju za heftalicu. Možda se u početku čini da drži identično, ali šta će biti posle pet godina ?
[ ivan.neg @ 19.05.2016. 17:47 ] @
OK bolje je nerizikovati ipak ekseri ,u prvi mah mi je delovalo kao dobra ideja jel bi mi mnogo ubrzalo i olaksalo posao pogotovo sto mi je garaza u izgradnji a vecinu poslova radim sam pa malo da olaksam sebi ali upravu ste u potpunosti .
Hvala pozdrav.
[ bakara @ 19.05.2016. 20:22 ] @
Nema sanse da heftalica drzi tegolu decenijama.
[ TehnokomercPro @ 09.04.2018. 00:17 ] @
1.Nikako heftalica..to nece da držo niša.Obaveyno ekseri sa širokom glavom 3.1mm.Osim toga vodi računa, ekeri se ne ukucavaju, idu do površine tegoe, inače cepaš tegolu i tu će voda da ulazi a i gubiš svojstva ekesera drži tegolu
2.Stanadrad OSB za tegolu je 15mm (s obzirom da je garaža možda prodje 12mm ali nije preporčljivo jer ce da ulegne kad napadne sneg.takodje pazi da ne propadneš kad ugradjuješ tegolu)
3.Lično sam držao palčeve za te eko reciklirane ploče jer se proizvode u Srbiji za raliku od OSB'a medjutim nisu se dobro pokazale kao konstruktivan metrijal.Odite do pijace u Boleču ..proplae su za 2 godine.
4.Pneumatski čekić za eksere takodje nije dobar jer majstor ne može da provali kada ga zabije na sastvau dve osb ploče ..automatski taj list tegole nije dobro pričvršćen

Pročitaja malo

http://www.tehnokomercpro.com/tegola_blog.html
http://www.tehnokomercpro.com/ugradnja_docke_sindre.html
http://www.tehnokomercpro.com/ugradnja_iko_sindre.html



[ zeoN_Rider @ 09.04.2018. 00:36 ] @
Mislim da Ameri nisu ni malo glupi.



[ TehnokomercPro @ 09.04.2018. 00:43 ] @
Ne kažem nikom ni da je glup ni da je pametan...svakako jeste brže rešenje i ako kuca malo vise eksera po listu ..ok
Samo kazem da heftalicom ne moze da provali kad je ekser upao izmedju dve ploce
[ zeoN_Rider @ 09.04.2018. 00:48 ] @
Citat:
TehnokomercProsvakako jeste brže rešenje i ako kuca malo vise eksera po listu ..ok


Naravno da je ok. Ja kada bih to radio čekić bih uzeo samo ako baš treba. E sad' što pojedinci nisu u materijanom stanju da pazare prvo dobar i kvalitetan kompresor a zatim i kvalitetan pištolj koji ni najmanje nije jeftin to je već druga stvar jer čekić svaka kuća ima.