[ negeru @ 22.05.2016. 09:38 ] @
Veš Mašina Bira WM642-cb6 kvar elektronike

Pozdrav svima.

Imam problem sa elektronikom ( programatorom ) mašine. Kvar krenuo tako što je u toku centrifuge mašina je stala i diodica play i ispod njega diodica konstantno treprte. Isključim pa uključim mašinu i isto se dešava čak ni program ne da da izaberem samo trepti.
Kada isključim mašinu i tako odstoji nekih sat-dva, mogu da izaberem željeni program, stisnem Play(start) dugme mašina čeka nekih 15 sekundi i priča kreće ispočetka. Ne znam mašina da li ima samodiagnostiku, ali diagnostiku koju sam ja uradio su sledeće.

- TermoBravica ispravana ( prvo smo na njega posumnjali, pošto nakon pokretanje mašine ne aktivira bravicu pa trepte lampice. Stavili drugu pa ništa )
- El. Ventili ispravni
- Pumpa Ispravna
- Grejač i NTC senzot ispravni
Jedino nismo pogledali hidrostat, motor, i tahogenerator ( čisto sumnjam da i ako ima mašina samodiagnostiku da bi te stvari kontrolisao )

Nakon sumnje na elektroniku odneli programator kod elektroničara: Kad je rasklopio primetio da nogice od processora su dosta istrule. Očistili kontakte i duvalicom opet produvali da se obnove lemove na kontaktima. Čak smo zamenili tranzistore za koje smo sumnjali da nisu ispravni. Kompletnu liniju od procesora do TermoBravice rešili stavili nove kondenzatore i trike ( na to sam ja naterao jer dalje imam osećaj da on pravi problem sa bravicom, jer nakon starta trepti play i ona diodica dole kao da vrata nisu zatvorena ), naravno mašina isto se ponaša kao da ništa nismo uradili.

Sve sam napisao, šta smo uradilio. Čisto me interesuje dali neko od vas imao sličan iskustvo sa Bira mašinom, ima li neko neku ideju ili da bacimo elektroniku u kantu za smeće i da naručujemo drugu. . . .

Hvala vam unapred na pomoći. . .
[ mugi junuzovic @ 22.05.2016. 19:45 ] @
Treba popratiti da li staje uvijek kada radi cetrifuga ili to radi i na nekoj drugoj operaciji dok pere...
[ negeru @ 22.05.2016. 21:41 ] @
Možda sam pogrešno izrazio. Problem se tad pojavio i od tada ne možemo otkloniti :) Ili da zaboravimo tu varijantu sa cetrifugom. Čim upalim mašinu stisnem play on poludi i nakon toga niti resetovati ništa ne mogu. Samo trepti. Jedini način za neki reset je jest kada isključimo iz električne mreže na sat/dva ( dok se kondenzatori ne isprazne ) pa valjda tada zaboravi šta mu bilo onda se opet se peli ok. Izaberem ćeljeni program, stisnem play pa poludi nakon 15sec...

[Ovu poruku je menjao negeru dana 22.05.2016. u 23:06 GMT+1]
[ test1234 @ 24.05.2016. 11:46 ] @
Verovatno grejac, megaomski prema masi, kada krene da pere ima veliku megaomsku vrednost a kasnije polako voda ulazi u kamenac oko grejaca i na kraju kroz porozni grejac i paf, poludi.
[ mugi junuzovic @ 24.05.2016. 18:51 ] @
Primi li vodu ikako?? Kolega kaže kako je grijač ispravan.. da li je sto test 1234 reče megaohmski??
[ negeru @ 24.05.2016. 19:09 ] @
Problem je u tome što u opšte ne radi ništa.
Korak po korak: Šteknem mašinu u utičnicu. Sa off opcije pomerim birač programa na neki program tipa program broj 3. Stisnem play. Mašina čeka 10 sec posle trepere diode. Kao da nisu zatvorena vrata.
- Grejač nema megaomsku probijanje na masu. A iskreno ne verujem da jedna bira sa takvom prostom elektronikom ima opciju samodiagnostike, pogotovo da testira grejač u megaomskim brobijanjem :)
[ gti2 @ 24.05.2016. 21:41 ] @
Naravno da ima samodijagnostiku...
Da li moze slika lampica koje trepere?
[ negeru @ 25.05.2016. 06:45 ] @
Prošli put sam servisrao istu ovakvu mašino. Njemu je bio napuknut grejaš ( u prekidu ) i nije se žalio na početku da mu nešto fali, nego u toku pranja kada nije uspeo da zagreje vodu. Zbog ovoga smatram da mašina nema samodiagnostiku, jer da je imao samodiagnostiku odma na početkui je trebao da izbaci grešku.

Evo. Nekako sam iskopao model mašine pa sam obeležio lampice koje me trepere. Uboio u žuto

[ gti2 @ 25.05.2016. 20:08 ] @
Grejac ne moze da proveri jer je rele na startu iskljucen.Za recimo AEG znam da izbacuje gresku za proboj na grejacu pa cak i za zaglavljenu pumpu za izbacivanje vode (meri struju koju vuce pumpa).Medjutim Bira moze da izbaci gresku za NTC,motor,neizbacenu vodu itd.
Ova slika mi ne vredi puno,treba da znam koji su simboli kod tih LED pored selektora.Ne mogu da raspoznam preko telefona.
[ gti2 @ 25.05.2016. 20:52 ] @
Nema veze,snasao sam se.
Greska je 08 tj motor (nema vrtenja).


Proveri cetkice za pocetak.
[ negeru @ 25.05.2016. 21:42 ] @
Ovo je korisna informacija. :) Samo nekoliko reči sa moje strane :)
- Ja znam siemensa koja izbaci proboj na grejaču i to odma na startu, bez da uvlači vodu iliti da aktivira rele grejača. Bira ne testira broboj preko relea, nego vremenski meri zagrevanje vode. Ako ona nakon aktiviranje grejača ntc senzor ne menja vrednost onda izbaci grešku.
- Koliko ja znam elektromagnetna pumpa ne vuče više struje ako je zaglavjena. Ali ovu teoriju istestiraću amper metrom :) Pa se javim sutra :)

Proveriću četkice, ali sumnjam jer da bi on kontrolisao motor dali ima vrtenje levo ili desno, to zna preko tahogeneratora ( naravno, znam da znaš ). Da bi startovao motor levo ili desno i da testira treba da aktivira termo bravicu ( da bi zaključao vrata ) i tek da kreće proces svega. On to ne radi. Ne aktivira termo bravicu. Termo bravica je ispravna. Ali ponovo kažem da ću proveriti četkice.
[ ivan_sim @ 26.05.2016. 02:00 ] @
Cetkice proveri i
proveri hidrostat.
[ negeru @ 26.05.2016. 07:09 ] @
Motor veš mašine je ispravna. Četkice ok. taho ok Namotaji ok. ( Bemti biru i sve dok sam skinu motor, mašina koja nema zadnjicu )

I jedna bespotrebna informacija :) Elektromagnetna pumpa testiran sa Askol pumpom kaže sledeće: startno primanje struje je pod opterećenjem ( voda ) 270mA na 227V nakon deset sekundi rada primanje struje diže se do 380mA na 227V a kad blokiram pumpu sve ukupno 420mA struje vuče. Kad pustim opet padne na nekih 380mA na 227V.

Veoma interesantan stvar da neka mašina meri ispravnost pumpe nasprem primanje mA. Pošto tu dolazi i varijacia Pada i dizanje napona, samim tim pomera se i primanje mA struja. Nasprem čega će mašina odlučiti kada je blokirana i kada nije? Strašno nova g*vn* tehnologija.

Da se vratim nazad na glavnu temu. Hidrostat sa praznim kontaktom, tako da deluje mi da je ispravna. ali naglasim jednu stvar. Mašina ni ne aktivira termo bravicu pre početka treptanje diode

Hvala svima na odgovorima u svakom slučaju.
[ gti2 @ 26.05.2016. 08:02 ] @
Moras prvo izbrisati gresku.Nadji na netu kako se to radi.Isto je za Biru,Koncar,Quadro,Neo i ostale koje koriste Vestelove elektronike tako da ce ti servisno uputstvo za bilo koju od njih pomoci.Treba valjda drzati dva tastera (ne secam se koja) i onda staviti selektor u odredjenu poziciju.Izmeri i kablovski snop od motora do ploce,da nije neka zica u prekidu.

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 26.05.2016. u 09:14 GMT+1]
[ negeru @ 28.05.2016. 19:34 ] @
Izvinjavam se što se sa zakašnjenjem javljam al sam imao problem sa inernetom. Promena provajdera itd...
.
.
U svakom slučaju ni reset nije pomagao. Ali kolega iz beograda je poslao polomljenu ploču od iste, i prebacili mikrokontroler na ovu. Mašina uspešno proradila. Tako da ipak je bilo do mikrokontrolera, kontaktna greška unutar mikrokontrolera ( smatramo ). Hvala svima na pomoći Čujemo se još!