[ ib.kroki @ 03.10.2016. 19:33 ] @
Prilikom kupovie mermernih radijatora, šta treba proveriti i na šta treba obratiti pažnju?

Ne poznajem tematiku, a problem mi pravi činjenica da granit ima štetan uticaj na okolinu i da može doći do oslobađana radona koji je itekako štetan.
Kako biti siguran da je radijator mermerni, a ne granitni?

Guglao sam i na sajtu jednog prodavca pominje se i granit, a sve vreme se priča o mermernim radijatorima.
Citat:
Svi delovi koje uvozimo su atestirani. Mermerne i granitne ploče prve klase, stižu iz različitih krajeva sveta.


Možda imam neopravdan strah, ali ne želim u kuću uneti nešto što ima i najminimalnije štetno dejstvo po okolinu.

Molim sve vas koji imate iskustva i poznajete tematiku da iznesete svoje mišljenje.

Unapred hvala!
[ Java Beograd @ 03.10.2016. 20:10 ] @
Odakle ti "činjenica da granit ima štetan uticaj na okolinu"? Daj neki link.

Evo kako šta izgleda.
[ ib.kroki @ 03.10.2016. 21:47 ] @
Citat:
Java Beograd: Odakle ti "činjenica da granit ima štetan uticaj na okolinu"? Daj neki link.


Tekst u dnevnim novinama Politika
Citat:
– Za tribine, koje su izložene sunčevim zracima, najbolji bi bio kamen karbonatnog porekla, krečnjak ili mermer, jer je svetlije boje, pa bi manje upijao toplotu. Granit, koji je tamniji, brže će se zagrevati, a poznato je da pojedine njegove vrste kada se zagrevaju više zrače gas radon koji je štetan po zdravlje – objašnjava geolog Zoran Đajić, predsednik udruženja „Kamen Srbije”.


Wikipedia
Citat:
Granit predstavlja potencijalni rizik zbog radioaktivnosti, jer se uranijum raspada, stvara se gas radon, ali najveću opasnost predstavljaju alfa čestice, koje se vežu sa prašinom. Takva prašina zadržavajući se u plućima povećava opasnost pojave raka.


[ Java Beograd @ 04.10.2016. 08:31 ] @
Onda mermer, i nemaš da brineš.
[ ib.kroki @ 05.10.2016. 09:32 ] @
Za mermer sam i zainteresovan, ali želeo bi da čujem komentare.
[ Java Beograd @ 05.10.2016. 10:25 ] @
Pošto su ti radijatori ? Postavi neki link. Znam da su lepi i dekorativni, ali jel ima još neki razlog zašto si se za njih odlučio ? Dogrevaš poneku prostoriju, ili planiraš grejanje cele stambene površine na taj način ?
[ ib.kroki @ 05.10.2016. 10:45 ] @
Ne planiram grejanje kompeltne stambene površine. Postavio bih samo u jednu sobu.
Mermerni radijator od 800w, koji je po specifikaciji za 10 metara kvadratnih, može se naći od 80€ do 120€.
Nisam postavljao linkove da ne bude reklama ili antireklama, a na Google za upit "mermerni radijator" izlazi dosta sajtova koji prodaju.
[ Takus @ 31.01.2017. 20:57 ] @
Nasa iskustva sa mermernim radijatorima su izuzetno losa i ne bismo ih nikome preporcili.
Prvi radijator smo uzeli 2013 i tokom dve godine se blago razlepio i otpali su mu coskovi. 2015 smo ga reklamirali i taj put su nam uvazili reklamaciju i zamenili.Tom prilikom smo kupili i drugi radijator jer nas je vlasnik ubedio da im se to ne dešava i da su to super radijatori. Nakon samo deset meseci jedan radijator nam je pukao na pola(na mestu gde ulazi struja) a drugi je na dva mesta napukao do pola. Opet smo prijavili reklamaciju i odbili su nas i optuzili da smo ih mi polomili jer su po njima to mehanička oštećenja. Kada smo ih pitali gde je mehaničko oštećenje, sobzirom da se ne vidi, bez obzira što se ne vidi nikakvo oštećenje, rekli su da smo mogli mi da se naslonimo i tada svojom težinom da ih slomimo...a da ne pisem o ostalim neprijatnostima koje smo doziveli od njih i o nevaspitanju i nekulturi vlasnika tokom spora.
Na kraju se ispostavilo da nam nisu prodali mermerni radijator već peščar, i kako su troškovi sudskog veštaka ogromni i da prevara ovog tipa nije ni u čijoj nadležnosti(mislimo na drzavne institucije kao sto su zastita potrosaca i inspekcija) odustali smo od daljeg gonjenja i okrenuli se forumima kako se i drugi potrošači ne bi prevarili.
Sada ne znamo da li je u pitanju samo proizvodjač Magazin doo od koga smo mi uzeli radijatore....ili važi za sve....