[ mib357 @ 08.10.2016. 22:15 ] @
Deset godina sam koristio Stadler wwterm 35 kw na ugalj, patio se kao niko sa čišćenjem i loženjem i odlučih da se i ja modernizujem sa peletom :)

Na postojeći sistem sam postavio peć Ekotop Topling iz Prnjavora 33 kw. Kuća je prizemlje i sprat. Ukupna kvadratura koja se grije je 220 M2. Spoljna fasada je 5 cm stiropor a na gornjoj ploči je stiropor 10 cm.

Na staroj peći na ugalj smo ložili cijeli dan i naveče još nabacamo uglja i ona gori dok ne potroši a pumpa je bila direktno skopčana i radila je non-stop cijelu zimu.

Na ovoj novoj na pelet elektronika reguliše sve, imamo digitalni wi - fi termostat koji se programira kako god poželite. (ima dosta programa)

Ja sam za početak postavio da mi ujutru u osam pali i da grije do 22,5 stepeni i tako da održava cijeli dan a naveče u 22 da smanji na 17 stepeni i da drži tako tokom noći i tako u krug.

Termostat držim na spratu. E sad imam jedan mali problem. Naime peć odlično grije i zadovoljan sam ali kad postigne zadatu temperaturu ona momentalno gasi sve, čak i pumpu koja tera vodu kroz sistem. (pumpa je Grundfos i odvojena je od peći, stoji na zidu a struju dobija preko peći) Šta se dešava dalje pokušaću da objasnim :)

u prizemlju obzirom da pumpa ne cirkuliše vodu radijatori se hlade za nekih pola sata a na spratu voda nastavlja da kruži prirodnim padom (topla se diže gore a hladna spušta po zakonima fizike :) )

Na spratu se topla voda u radijatorima na taj način zadržava nekih 2,5 sata i samim tim drži prostorije toplim a termostar ne reaguje. Za to vrijeme se na donjem spratu već osjeća hladnoća.

Ja imam nekoliko solucija koje su mi predložili ljudi i navešću ih dole a vas molim da mi sugerišete najbolje ili predložite neko drugo.

1. Da prebacim termostat u prizemlje. ako to uradim onda će na spratu biti prevruće i povećaće se potrošnja, sugerisano mi je da termoglave na radijatorima držim na 3-4 ali ne vjerujem u ove moje termoglave jer se nisu nešto pokazale kao efikasne.

2. Da direktno spojim napajanje na pumpu i da ona radi non-stop i tako će voda biti konstantno u protoku i u prizemlju.

3. Navodno se elektronika na peći može podesiti da se pumpa gasi sat vremena nakon gašenja peći. Ja sam gledao podešavanje elektronike i ne bih baš da čeprkam po fabričkim podešavanjima a osim toga potrebno je unijeti lozinku koju je proizvođać namjerno postavio kako bi zaštitio elektroniku od neovlašćenog rukovanja. U ovom slučaju me interesuje da li vi znate da li postoji takva mogućnost odloženog gašenja pumpe nakon gašenja peći. Ovde kod nas u BiH nema puno stručnih ljudi za ove stvari. Čak mi je i serviser koji je postavljao peć i podešavao kad sam mu postavio ova pitanja počeo da zamuckuje i da daje neke nebulozne odgovore tako da sam zaključio da pojma nema. U ponedeljak ću nazvati inžinjera u proizvodnji da još sa njim popričam pa ću javiti šta je rekao.

Hvala unaprijed.

[Ovu poruku je menjao mib357 dana 08.10.2016. u 23:28 GMT+1]
[ mib357 @ 09.10.2016. 22:44 ] @
Baš niko nema odgovor?
[ mib357 @ 23.10.2016. 12:51 ] @
nešto kontam da nije možda kurchina??