[ mxnivada01 @ 12.10.2016. 14:31 ] @
Drugari da li može pomoć?

Dodao sam još dva radijatora ove godine u prizemlju, napunio sistem i grejalo mi samo radijatore na prve dve etaze, zatim sam odzracio radijatore i ponovo napunio sistem, i radili su svi, doduše oni poslednji nešto slabije ali to je normalno.
Posle par dana opet isti problem na poslednjoj etaži greju samo prva dva najbliža dovodu. Odzračim danas opet, ostavim pritisak 2.0 da imam lufta da još malo ispustim ali ne greju.
Pumpa Grunfos 2 brzine, imam odzračne lončiće na najvišim tačkama i na radijatorima odzrake, problem je što su mi na prve dve etaže dva stana(ukupno 4 radijatora) gde su mi stanari i njih ne mogu da zatvorim prilikom odzračivanja mada oni rade ekstra ne verujem da ima vazduha u njima.

Da li imate neki predlog šta raditi dalje? Napominjem da mi sistem nije direktno vezan na dovod punim ga običnim baštenskim crevom dužine 15 metara ali pre nego što odvrnem slavinu sistema ispustim vazduh iz creva tj pustim vodu sa druge strane.
Da li je možda slaba pumpa? Greje se pridzemlje 2 radijatora u nivou kotla(40 rebara), 1 sprat 2 radijatora(30 rebara) i 2 sprat 6 radiajtora(70 rebara) i sušač. Radijatori standardni global 700mm. Kotao 25 kw, eco pell radi u auto modu 9-24(uglavnom ne prelazi 18kw)
[ dejanet @ 12.10.2016. 14:56 ] @
Mnogo toga sam zaboravio, ali zar sistem ne treba da se puni tehnickom vodom, a ne onom iz vodovoda..

Oko odzracivanja, mislim da na poslednjoj etazi treba da postoji odzracna mreza koja se zavrsava sa sudom na vrhu celog sistema i tu se negde radi ispustanje vazduha iz cevi. To bi trebalo (ako je korektno izvedeno) da bude dovoljno za odzracivanje.

Moguce da je problem sa pritiskom (tj. padom pritiska), tj. mreza nije izbalansirana ventilima ili kao sto kazes pumpa. Pumpa ima svoju radnu tacku koja zavisi od precnika cevi, max pritiska(naj-nepovoljnija vertikala) i kolicine vode koje mora da izbaci(tj. toplotne energije).
Pad pritiska moze biti zbog lose izvedene ili netacno proracunate instalacije cevne mreze ili jednostavno necistoce. Zato se puni tehnickom vodom.
[ mxnivada01 @ 12.10.2016. 15:49 ] @
Ja sve mislim da je zbog nečistoce. Ali imam i tu odzračnu slavinu na najvišoj tački instalacije ali tu nema vazduha i voda koja izlazi se vidi da je čista. Nije mi samo jasno kako je radilo taj dan kada sam odzračio ok, znači da je pumpa ok i promer cevi i ostalo...
[ dejanet @ 12.10.2016. 16:09 ] @
Ako na toj poslednjoj etazi(na odzracnoj slavini), je voda topla i ako su topli horizontalni delovi mreze do radijatora, onda treba proveriti radijatore. Ako su hladni celom duzinom rebra (prvo i poslednje) onda nesto blokira ulaz vode u radijator. Moze biti necistoca ili lose izveden prikljucak koji pravi vrtlog(laicki receno) koji blokira normalan protok ili vazduh.

Sa druge strane ako su rebra gore relativno topla dole hladna, onda je problem protok vode (mogu biti razni uzrocnici, osim vec navedenih, npr. los precnik cevi u odnosu na velicinu radijatora).

E' da tebi se takodje menjaju parametri u sistemu jer ti kotao radi na auto modu...(ako sam dobro razumeo), sto dovodi da si u jednom trenutku imao ok grejanje a u drugom ispali problemi.

[ mxnivada01 @ 12.10.2016. 16:33 ] @
Hvala na savetima šta bi još mogao da probam da rešim problem? U jednom trenutku su bili aktivni svi radijatori i svi su grejali pri polaznoj t vode od 40C što mi onako laički govori da je promer dobar. E sada sinoć sam zatvorio sve radijatore i otvorio samo poslednji u nizu on se zagrejao(čulo se pretakanje u okviru radijatora ali izlaz je bio skroz hladan), što mi govori ili da je začepljenje ili je pumpa slaba.
Inače taj sistem sa tim promerom radi već 10 godina bez problema.
[ dejanet @ 12.10.2016. 17:00 ] @
Mozes da probas sa dodatnim odzracivanjem. Znaci kada si siguran da imas dovoljno vode u sistemu, sacekaj dovoljno da se odvoji vazduh, pa strplivo po malo ispustaj vazduh, bez da ubacujes dodatnu kolicinu vode.
[ mxnivada01 @ 12.10.2016. 17:10 ] @
Ok, pokušaću i tako. Ako ne uspem da li je pametno da ispustim ceo sistem i napunim ga ponovo? Nešto mi blokira taj odlazni vod.