[ waikiki @ 29.10.2016. 20:50 ] @
Rusi su ukinuli jer lose utice na zdravlje!

Ako je tako, zasto ne ukinu svi! Koja je uopste svrha pomeranja?

PS. Ne zaboravite da veceras pomerite kazaljke jedan sat unazad!
[ vidan kv @ 29.10.2016. 22:38 ] @
.....ajmo referendum DA se UKINE!.....
[ anon70939 @ 29.10.2016. 22:45 ] @
Mene prilicno smara to pomeranje...
A negde sam ranije naleteo na članak da je neka zemlja (valjda UK) ukinula jer su izracunali da je veca potrosnja energije zbog toga.
Bas bih voleo da se ukine.
[ dusanboss @ 29.10.2016. 23:26 ] @
Ja sam za ukidanje. Stvarno je čista glupost. Koja je svrha toga uopšte?
[ nato_bot @ 29.10.2016. 23:35 ] @
Naravno da je smaranje dežurati i proveravati vreme, čekati sat vremena da voz krene i ostalo.

Razlog uvodjenja "day-light saving time" je valjda ušteda u potrošnji električne energije za rasvetu. To je možda imalo smisla 80-tih kad su sijalice dosta trošile. Ali danas su svuda štedljive sijalice a električna energija se troši na toliko novih uredjaja da je navodna ušteda zanemariva.

Takodje treba uzeti u obzir da su danas svuda svetla uključena 24/365 dakle non-stop. Samposluge, restorani i drugi radni objekti pa i privatne kuće imaju veštačku rasvetu bilo da rade ili van radnog vremena.

Iz tog ugla gledano uštede i nema pa nema ni razloga za pomeranje časovnika.

Oni koji imaju malu decu znaju da je pomeranje časovnika na "letnje vreme" veliki problem. Roditelji se ujutro spremaju na posao a deca moraju ići u produženi boravak. Ustajanje po sadašnjem "letnjem vremenu" u 5 ili 6 sati je stresno za decu jer je to stvarnih 4 ujutro. Ne vidim razloga da se mala deca toliko stresuju "uštedama" koje u stvari ne postoje.

Mislim da ima dovoljno razloga da se ukine "pomeranje časovnika".
[ SlobaBgd @ 29.10.2016. 23:57 ] @
Citat:
dusanboss:
Stvarno je čista glupost. Koja je svrha toga uopšte?

Ma nije važno koja je svrha! Važno je da je čista glupost!
[ gilopile @ 30.10.2016. 00:01 ] @
Glupost, ali nevidjena.
@nato_bot je u sustini objasnio. Ostala sada cista navika da se narod i dalje zahebava sa ovim pomeranjem.

Ukinuti, no sta!
[ dusanboss @ 30.10.2016. 00:08 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
dusanboss:
Stvarno je čista glupost. Koja je svrha toga uopšte?

Ma nije važno koja je svrha! Važno je da je čista glupost! :)


Šta tebi nije jasno?
[ SlobaBgd @ 30.10.2016. 00:12 ] @
Nije mi jasno kako možeš za nešto da tvrdiš da je glupost, a da ne znaš koja mu je svrha.
[ bananaphone @ 30.10.2016. 06:48 ] @
Pa cela stvar je postavljena pre ±100g i tadasnji razlozi vecinom nisu validni danas. Paterni zivota su se izmenili 1000 puta od tada, ukljucujuci i potrosnju energije itd...
Danas vecina aktivnosti u gradu ne zavisi od sunca, gradski ritam (prevoz, posao, nabavka, skole, zivot u opste) se odvija i danju i nocu, tako da je prakticno nebitno...
Opet i u gradu neke aktivnosti zavise od sunca, pogotovo leti. Ako zelis posle posla da izadjes da prosetas, ili decu odvedes na neku sportsku aktivnost ili zapalis rostilj u prirodi ili ... ili ... ili ... na suncu, ovo pomeranje ti daje 1h duze sunca leti i meni generalno odgovara...
[ R A V E N @ 30.10.2016. 07:06 ] @
"Za šta ovo služi, a k tomu još i ne radi."
[ perkom @ 30.10.2016. 07:16 ] @
Ja ne vidim svrhu? Šta se dobija tim satom toliko bitno da je narod primoran da pomera "biološki" časovnik. Meni treba nekoliko dana da se prilagodim a suštinski ne vidim bilo kakvu korist. Naprotiv, depresivno mi je kada u decembru već oko ručka bude noć.
Tačno je i da je Rusija ukinula to pomeranje jer nikakve suštinske koristi nisu imali od tog pomeranja sem maltretiranja naroda da se prilagođava novom tajmingu.
[ bananaphone @ 30.10.2016. 07:31 ] @
Citat:
perkom: Ja ne vidim svrhu? Šta se dobija tim satom toliko bitno da je narod primoran da pomera "biološki" časovnik. Meni treba nekoliko dana da se prilagodim a suštinski ne vidim bilo kakvu korist. Naprotiv, depresivno mi je kada u decembru već oko ručka bude noć.
Tačno je i da je Rusija ukinula to pomeranje jer nikakve suštinske koristi nisu imali od tog pomeranja sem maltretiranja naroda da se prilagođava novom tajmingu.


Srbija je +1 GMT. Mi smo sad - zimi u nasoj vremenskoj zoni.

Mi ne pomeramo zimi sat uznazad na GMT, nego ga pomeramo leti na +2 GMT (+1 u odnosu na nasu vremensku zonu) - da bi imali vise svetlosti.
[ anon70939 @ 30.10.2016. 07:48 ] @
E onda da ostanemo zaglavljeni u +2 GTM :)
[ bananaphone @ 30.10.2016. 07:58 ] @
Citat:
CoyoteKG: E onda da ostanemo zaglavljeni u +2 GTM :)


Pa mi smo bukvalno na granici +1 vremenske zone - ako bi trebali da izbacimo pomeranje sata, svakako bi bilo bolje da smo u +2, nego da ostanemo na +1... Meni bi leti vise prijalo i +3, a ne vec u Aprilu da svice pre 6h a pada mrak oko 20h (sa +2 satom), ili da se uvede standardno radno vreme od 8 do 16h...
[ gilopile @ 30.10.2016. 08:55 ] @
Najbolje je onda da svaki sat vremena vratimo sat unazad, tako cemo ustedeti i na grejanju i na svetlosti, na vremenu...Na kraju krajeva, bicemo besmrtni. TZ +1+-1
[ perkom @ 30.10.2016. 09:01 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
perkom: Ja ne vidim svrhu? Šta se dobija tim satom toliko bitno da je narod primoran da pomera "biološki" časovnik. Meni treba nekoliko dana da se prilagodim a suštinski ne vidim bilo kakvu korist. Naprotiv, depresivno mi je kada u decembru već oko ručka bude noć.
Tačno je i da je Rusija ukinula to pomeranje jer nikakve suštinske koristi nisu imali od tog pomeranja sem maltretiranja naroda da se prilagođava novom tajmingu.


Srbija je +1 GMT. Mi smo sad - zimi u nasoj vremenskoj zoni.

Mi ne pomeramo zimi sat uznazad na GMT, nego ga pomeramo leti na +2 GMT (+1 u odnosu na nasu vremensku zonu) - da bi imali vise svetlosti.

Nebitno je u kojoj smo zoni, samo da ostane ta u kojoj smo. Kao što sam već naveo, ne vidim koja je korist od ovog pomeranja vremena?
[ bananaphone @ 30.10.2016. 09:41 ] @
Citat:
perkom: Nebitno je u kojoj smo zoni, samo da ostane ta u kojoj smo. Kao što sam već naveo, ne vidim koja je korist od ovog pomeranja vremena?


Hajde ponovo.

Ako ostanes u +1 time zoni. U aprilu ce ti dan poceti u 5 ujutro a mrak ce pasti u 19h uvecer. Ako ti je radno vreme od 9 do 17h, recimo da do 17:30 dodjes kuci, dok rucas i saberes se bude 18:30, i posle toga imas otprilike pola sata dok nije pao mrak sto ti ne ostavlja mnogo vremena za aktivnosti koje se rade na suncu - recimo da prosetas Adom, ili se bavis nekim sportom, izvedes decu napolje itd, dok ces ujutro spavati sa navucenim roletnama da se ne bi budio u 5...

Ako si u +3 zoni, svane u 7h ujutro a mrak pada oko 21h - sto je meni licno daleko prirodnije - ako treba da radim od 9 do 17h...
[ whitie2004 @ 30.10.2016. 13:00 ] @
Ako je problem u radnom vremenu, onda pomeras njega. Kod nas se prvo pomeri sat, pa onda pomeris radno vreme da se nebi nista promenilo .... Cuveno letnje i zimsko radno vreme. Gde je tu logika?
[ perkom @ 30.10.2016. 13:13 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
perkom: Nebitno je u kojoj smo zoni, samo da ostane ta u kojoj smo. Kao što sam već naveo, ne vidim koja je korist od ovog pomeranja vremena?


Hajde ponovo.

Ako ostanes u +1 time zoni. U aprilu ce ti dan poceti u 5 ujutro a mrak ce pasti u 19h uvecer. Ako ti je radno vreme od 9 do 17h, recimo da do 17:30 dodjes kuci, dok rucas i saberes se bude 18:30, i posle toga imas otprilike pola sata dok nije pao mrak sto ti ne ostavlja mnogo vremena za aktivnosti koje se rade na suncu - recimo da prosetas Adom, ili se bavis nekim sportom, izvedes decu napolje itd, dok ces ujutro spavati sa navucenim roletnama da se ne bi budio u 5...

Ako si u +3 zoni, svane u 7h ujutro a mrak pada oko 21h - sto je meni licno daleko prirodnije - ako treba da radim od 9 do 17h...

Mirođijo u svakoj čorbi, u opšte nisi skontao, shvatio, ukapirao a repliciraš?
Odakle ti ideja da sam tebe bilo šta pitao?
Pre nego se počelo primenjivati to letnje računanje vremena, već sam radio i radno vreme mi je bilo od 7 do 15 časova.
U opšte mi nije smetao mrak ujutro, važno mi je bilo da je još dan kada sam se vraćao kući!
[ bananaphone @ 30.10.2016. 13:31 ] @
@perkom - bravo, napad na coveka je najbolji nacin da odbranis svoj stav.

Ja kazem AKO ti je radno vreme od 9h do 17h (a evidentno jeste), onda bi mi vise odgovaralo da smo +3h zona. Ti kazes dok smo imali 7h do 15h radno vreme (koje evidentno vise ne postoji) - bilo je super +1h. I gde je problem, u cemu je kolizija, sta sam ja rekao da si me ti ispravio ovim tvojim poslednjim postom?

Ja bih rekao da nema kolizije izmedju tvog poslednjeg i mojih postova. Ali postoji kolizija izmedju tvojih prethodnih postova i ovog tvog poslednjeg posta, zasto sam nekako iskljucivo krv ja...



[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 30.10.2016. u 14:47 GMT+1]
[ nato_bot @ 30.10.2016. 15:44 ] @
Changing to Daylight Saving Time Cuts Into Sleep and Increases Workplace Injuries
Changing our clocks twice a year doesn't save us energy or money, experts say.
[ Sceka @ 30.10.2016. 18:51 ] @
Sat ranije, sat kasnije... javite mi ako se bude vracala godina.


Pozdrav!
[ waikiki @ 30.10.2016. 21:52 ] @
Drzave koje pomeraju vreme, drzave koje su ukinule pomeranje i drzave koje nisu nikad pomerale...
Mapa.. https://sr.wikipedia.org/sr/%D...tSaving-World-Subdivisions.png
[ dule_ns @ 31.10.2016. 07:29 ] @
Ukinuti.
[ Java Beograd @ 31.10.2016. 08:39 ] @
Ukinuti i prebaciti Srbiju u GMT+2 zonu
[ djoka_l @ 31.10.2016. 09:32 ] @
Gomila gluposti, pa hajde da razjasnimo neke stvari:

Letnje računanje vremena NIKADA nije zamišljeno kao mera za uštedu struje!!! Od prolećne pa do jesenje ravnodnevice dani su duži, ranije sviće. Zato je cela ideja sa letnjim računanjem vremena bila zamišljena da (bez pomeranja radnog vremena), ljudi imaju više dana za njihove slobodne aktivnosti. Dakle, ustaješ kada je već dan, vratiš se sa posla i onda imaš sat vremena više za sebe po dnevnom svetlu. Naravno, ova mera je imala smisla, a tada je i smišljena, u vrema kada su ljudske aktivnosti mnogo više zavisile od dnevnog svetla, a korišćenje električne energije nije bilo toliko rasprostranjeno kao danas.

Srbija se nalazi u tačno onoj vremenskoj zoni u kojoj i treba da bude. Ako je neko bio u, recimo Španiji, zna kako tamo kasno zalazi sunce. Španija, po svom položaju, više pripada Griniču nego srednje evropskoj zoni. Slično važi i za Francusku. Praktično, cela Evropa je u CET, osim UK na zapadu, i Bugarske i Rumunije na istoku. Sa praktične strane, bolje nam je da budemo u istoj zoni sa većim delom evrope, nego da se ravnamo po Bugarima ili Rumunima. Imamo više ekonomskih aktivnosti sa zemljama u CET, lakše je ugovaranje sastanaka itd.
[ nato_bot @ 31.10.2016. 10:00 ] @
Ne znam na kakvu "struju" misliš ali ako govoriš o električnoj energiji onda
nisi pratio jer jedan od razloga uvodjenja "letnje šeme" je ušteda energije:
Citat:
Proponents of DST generally argue that it saves energy

https://en.wikipedia.org/wiki/Daylight_saving_time

To jedno, a drugo, ako je cilj "više dnevnog svetla za slobodne aktivnosti", onda je akcija postavljena naopako.
Leti sunca ima dovoljno a zimi malo, pa bi u stvari zimi trebalo pomerati sat unazad a ne leti. Ako se zimi pomeri sat unazad onda se pokupi bar malo popodnevnog sunca.
Pored toga ako se sat leti pomeri unazad, 1 sat aktivnosti po dnevnom svetlu znači aktivnost po užarenom suncu a tada aktivnosti i nema.

Dakle, leti se dobija 1 sat ali je nupotrebljiv za "sportske aktivnosti" kako to kažu promoteri.
Zimi bi taj jedan sat dobro došao dok se još vidi ali ga nema.

Još što se tiče "lakšeg ugovaranja poslovnih sastanaka".
Možda je ugovaranje lakše, ali je odlazak na sastanke teži jer se menja red vožnje.
[ bananaphone @ 31.10.2016. 10:13 ] @
@djoka_l

Pa zapad Spanije je fizicki na -1h, a istok Srbije je na fizickih +2h. Mi mozemo da imamo vise veze poslovno sa zapadnom EU, ali fizicka pozicija nam propisuje u koje doba dana ce da nam sija sunce...

Pomenuo sam da AKO narod zeli da fiksira vreme, mozda je bolje da ga fiksiramo na +2, AKO cemo zadrzati radno vreme od 9 do 17h...

Naravno dopustam da demokratski donesete odluku koja vam najvise odgovara, samo bacite na forum sta je na kraju usvojeno, da znam kad budem putovao za Srbiju ;))))
[ djoka_l @ 31.10.2016. 10:52 ] @
Citat:
Možda je ugovaranje lakše, ali je odlazak na sastanke teži jer se menja red vožnje.


Moj argument u vezi ugovaranja sastanaka je bio u vezi sa tim u kojoj časovnoj zoni treba da bude Srbija, a ne sa letnjim računanjem vremena. Opet, ako cela Evropa ima DST, onda ima smisla da se i mi uhvatimo u kolo.

Da se ne shvati pogrešno - i ja mislim da je DST glupost, ali kada veći deo sveta to praktikuje, nema smisla da mi budemo ostrvo.
[ Sarastro @ 31.10.2016. 14:28 ] @
Ehm ... znao sam da je iza ovog pomeranja sata neka teorija zavere samo nisam jos prokljuvio koja tacno.
[ pbenka @ 31.10.2016. 15:54 ] @
Osim UK, i u Portugalu je zapadnoevropsko vreme (UTC+0).

@bananaphone, ne samo zapad Španije, nego cela Španija geografski pripada zapadnoevropskoj zoni (UTC+0, ne UTC-1), ali su oni, verovatno da bi bili u istoj vremenskoj zoni sa ostatkom evrope, uzeli CET. Sa druge strane, samo krajnje istočni delovi Srbije spadaju u istočnoevropsku vremensku zonu (UTC+2), dok je mnogo veći deo Srbije u pravoj vremenskoj zoni. Geografska granica je na 22° i 30´ istočne dužine. Granica vremenske zone naravno prati granice država i prilično dobro se poklapa sa meridijanom 22.5° u slučaju granice Srbije i Bugarske.

I po meni je pomeranje sata bez veze, ali mislim da treba da budemo usaglašeni sa okruženjem, a ne izmišljati toplu vodu. Ionako je ovo aktuelno dan-dva posle pomerenja sata, a onda se zaboravi.
[ bananaphone @ 31.10.2016. 16:17 ] @
@pbenka - slazem se, evo otvorih google earth, pa sad ako on ne laze:

Santiago de Compostela, Spain - je na - 8°33'. Sto bi trebalo da bude u -1.

Dimitovgrad je na 22°46. Sve istocno bi trebalo da je u +2

Raspon izmedju zapada Spanije - koji ulazi u -1 zonu i istoka Srbije koji ulazi u +2 zonu je sav u CET (+1) su prakticno 3 vremenske zone.
[ pbenka @ 01.11.2016. 11:02 ] @
I šta sad, zbog Dimitrovgrada i još par mesta treba da drugih 95% Srbije da pređe na UTC+2? Iz praktičnih razloga, granice vremenskih zona prate granice država, kako bi cela država (bar one veličine Srbije) bila u jednoj zoni.

Inače, vezano za Španiju, Kanarska opstrava pripadaju Španiji i oni su UTC+0 (kasne jedan sat za kopnenim delom) iako su geografski u sred zone UTC-1
[ bananaphone @ 01.11.2016. 11:50 ] @
Citat:
pbenka: I šta sad, zbog Dimitrovgrada i još par mesta treba da drugih 95% Srbije da pređe na UTC+2? Iz praktičnih razloga, granice vremenskih zona prate granice država, kako bi cela država (bar one veličine Srbije) bila u jednoj zoni.

Inače, vezano za Španiju, Kanarska opstrava pripadaju Španiji i oni su UTC+0 (kasne jedan sat za kopnenim delom) iako su geografski u sred zone UTC-1


Uf - mislim da nisi ispratio sta sam pisao ranije.

Komentarisao sam, da AKO zadrzimo 9-do-5 radno vreme, i AKO zelimo da ukinemo pomeranje sata, ostacemo u nasoj zimskoj - +1 zoni, onda bolje da se prebacimo i fiksiramo u +2 zoni koju i koristimo leti i na koju se i naslanjamo fizicki (ili pomerimo radno vreme na nivou drzave na 7 do 15h ili 8 do 16h).
[ pisac @ 08.11.2016. 22:46 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ukinuti i prebaciti Srbiju u GMT+2 zonu


Ukinuti - DA. Prebaciti - NE!

Srbija je tačno u vremenskoj zoni u kojoj treba da bude. Podne je pola dana a ponoć je pola noći, i to važi dok god je zimsko (tj. normalno) vreme. Tokom leta je to pomereno, pa je podne (pola dana) oko 13h a ponoć (pola noći) oko 01h

Celo to "pomeranje vremena" je jedno obično serviranja izvitoperene realnosti ljudima da bi se ostvarili neki ciljevi, i odraz je uobičajene prakse u izvitoperenom (zapadnom) društvu u kome živimo i koje je prepuno takvog krivljenja realnosti i obmanjivanja populacije u raznim oblastima radi raznih interesa, a u suštini ne donosi ništa dobro nikome. Evo detaljnog obrazloženja:

Dakle, u socijalizmu smo radili od 7-15h, mada su neke firme imale i radno vreme koje je zimi bilo 7-15h a leti 6-14h, a možda je bilo i sličnih varijanti koje su obuhvatale 8-16h. Sve u svemu, tu vidimo sledeće: imamo optimalno iskorišćen dan, ustajemo u relativno rano jutro i idemo na posao, a po povratku imamo dobar deo dana za svoje privatne aktivnosti. Imamo čak i prilagođavanje zimskom i letnjem svanuću tako što se leti vreme u nekim firmama pomeralo za jedan sat ranije (jer ranije sviće), i dan je bio bolje iskorišćen.

Podne je bilo u 12h (podne u stvari znači po-dne, odnosno pola-dana) a ponoć je bila u 00h (ponoć u stvari znači po-noć odnosno pola-noći). To je dakle iskrena realnost, vreme je u skladu sa planetom a ljudi se prilagođavaju realnosti i ustaju ranije ili kasnije svesni toga što rade.

Onda nam je valjda '83. godine radi "prilagođavanja" evropskoj/zapadnoj (izvitoperenoj) praksi uvedeno posebno "letnje" vreme kao vrsta iskrivljene realnosti, u kojoj ljude obmanjuju da je 7 sati ujutro iako je u stvari 6 sati ujutro. Pominju se razne silne "uštede" i slične gluposti, valjda pod pretpostavkom da će ljudi leti ranije ustajati i legati ako im kažu da je sat vremena više nego što jeste. Time prestaje i potreba za onim pomenutim letnjim/zimskim radnim vremenom (7-15 i 6-14) jer je umesto toga sad celo vreme pomereno da bi ljudi živeli i radili u obmani. U narednim godinama se postupno uvodi i "evropsko radno vreme" 9-17h koje navodno donosi povećanu produktivnost i bla bla... i time se u stvari poništava pomeranje vremena koje je uvedeno, tako da na kraju ljudi celo leto žive u obmani da bi "ustajali ranije" i time uštedeli neku mrvicu energije za svetlo, ali radi "povećane produktivnosti" oni realno ustaju sat kasnije nego što su dok vreme nije pomerano.

Evo za one koji još nisu ukapirali: Nekada smo leti znali da nam posao počinje u 7h pa smo ustajali u 5:45h. Smrkavalo se oko 20h, a pošto ljudima treba oko 7h spavanja, uveče smo legali do 23h. Znači do 3h pod svetlom dnevno.
Sada leti mislimo da nam posao počinje u 9h pa ustajemo u 7:45h, ali to je u stvari realnih 6:45h. Smrkava se u navodnih 21h ali to je realnih 20h, a uveče ležemo do 1h što je realno do ponoći. Znači do 4h pod svetlom


Da ne pominjem da je nekada u prodavnicama i firmama bilo dnevnog svetla pa se sijalice nisu ni koristile danju, a da se sada svi izlozi prodavnica prelepljuju (to mi nije jasno zašto) i u prodavnicama gori veštačko osveljenje i danju i noću, i da se prodavnice zatvaraju u sred bela dana ako nestane struje jer se em ništa ne vidi u njima em ne rade nikakve kase (za one koji ne znaju, ranije su kase radile i bez struje: okrene se kurbla sa leve strane i mehanička kasa izračuna iznos).

Dakle, umesto da ustajemo u skladu sa prirodom kao nekada sa normalnim radnim i dnevnim vremenom, mi sada prihvatanjem zapadnih gluposti ustajemo još kasnije i ostajemo budni još dublje u noć, a pri tome konstantno obmanjujemo sami sebe navodnim "uštedama" koje postižemo prihvatanjem zapadnih gluposti.

[ Sceka @ 08.11.2016. 23:08 ] @
Pa, mnogo toga je tacno.

Radno vreme od 07 do 15 casova je idealno kako god se okrene.

Prodavnice su sada bez dnevne svetlosti jer se tada/tako gubi pojam o vremenu provedenom u prodavnici, znaci potencijalno vise kupovine. Kao sto je to slucaj u kladionicama. ... Kockarnice su to "izmislile", ispitivanjem (jako davno je to radjeno i utvrdjeno) se doslo do zakljucka da se primetno vise vremena provodi u kockarnicama koje nemaju dodira sa spoljnim svetlom. Kafane, pabovi, kafici... po svetu, sve to iz istog razloga.

Slazem se da je bolje ukinuti i ne menjati sadasnje/trenutno. Tesko da ce to biti, zapravo sam siguran da nece. Kao sto sam siguran da ce radno vreme biti, uskoro, tacno tako kako je Pisac napisao (zajedno sa razlozima...).

Ja toliko o tome i u vezi toga.


Pozdrav!
[ Java Beograd @ 09.11.2016. 06:54 ] @
Citat:
pisac:Onda nam je valjda '83. godine radi "prilagođavanja" evropskoj/zapadnoj (izvitoperenoj) praksi uvedeno posebno "letnje" vreme kao vrsta iskrivljene realnosti, u kojoj ljude obmanjuju da je 7 sati ujutro iako je u stvari 6 sati ujutro.

Samo sam tebe čekao da vidim dal' će da bude kriva CIA, masoni, luminati ili farmaceutska mafija !
[ dule_ns @ 15.11.2016. 07:12 ] @
Zanimljivo:

http://www.021.rs/story/Zivot/...i-blizanac-postao-stariji.html
[ Sarastro @ 15.11.2016. 08:52 ] @
Uvek je jedan od blizanaca stariji i bez pomeranja sata.
[ Vole Domu @ 15.11.2016. 09:40 ] @
Da, ali ovde je mlađi postao stariji. To je ipak malo drugačije, zar ne?

:|
[ nato_bot @ 08.02.2018. 15:46 ] @
Takva "zla" se izgleda više neće dogadjati.
Ono o čemu sam pisao prosledio sam u centar moći i reakcija nije izostala:
Citat:
Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu

Zahtev za ukidanje pomeranja kazaljki dva puta godišnje pokrenut je zbog sve više dokaza o negativnom uticaju te prakse, a odluka o upućivanju zahteva Komisiji doneta je danas oko 12 časova.

Parlamentarci koji se zalažu za ukidanje dosadašnje prakse navode da su "istraživanja pokazala da petina populacije pati od zdravstvenih problema zbog menjanja sata".

Osim negativnog uticaja na ljudski bioritam, "pomeranje kazaljki na satu dovodi i do većeg broja saobraćajnih nesreća, više poremećaja u porodicama, kao i pada produktivnosti na radnom mestu", istaknuto je ranije.

Dodaje se i da je "pomeranje sata uvedeno sa ciljem uštede energije, ali taj cilj nikad nije ispunjen", kao i da su negativni efekti pomeranja kazaljki na satu registrovani i u industrijskom i u sektoru turizma.


b92 net
[ Branimir Maksimovic @ 08.02.2018. 15:47 ] @
Ne radi ti link.
[ Java Beograd @ 08.02.2018. 15:50 ] @
Oko promene letnje - zimsko sve je jasno. Tu glupost treba ukinuti.

Ali, Srbija bi trebalo da promeni vremensku zonu. Da bude kao Grčka i Bugarska. Time bi se dnevno svetlo "produžilo" do kasnije uveče.
[ mb57 @ 08.02.2018. 15:51 ] @
Rusija je to ukinula, ima oko 3-4 godine?
[ revlo @ 08.02.2018. 16:36 ] @
Pojma nemam, umesto da kažu da je to glupost oni navode navodne negativne posledice... Ja lično mislim da je to pomeranje sata GLUPOST, i da treba ukinuti to, pa makar ne imala ni jedna negativna posledica. Jednostavno nećemo da se igramo sa prirodom.
[ Boris Tadić @ 08.02.2018. 17:32 ] @
Ukinuti.
Dok se navikneš na jedno, krene drugo.
[ Braxi @ 08.02.2018. 17:37 ] @
Citat:
Java Beograd:
Oko promene letnje - zimsko sve je jasno. Tu glupost treba ukinuti.

Ali, Srbija bi trebalo da promeni vremensku zonu. Da bude kao Grčka i Bugarska. Time bi se dnevno svetlo "produžilo" do kasnije uveče.


Ali tako bi napustili CET i presli na EET i tako izolovali bi sebe od Ex Yu prostora prvenstveno RS i CG.

O da, bili bi blize Rusiji.
[ pisac @ 08.02.2018. 17:43 ] @
Citat:
Java Beograd:
Oko promene letnje - zimsko sve je jasno. Tu glupost treba ukinuti.

Ali, Srbija bi trebalo da promeni vremensku zonu. Da bude kao Grčka i Bugarska. Time bi se dnevno svetlo "produžilo" do kasnije uveče.


Kao prvo ne treba produžavati dnevno svetlo nego treba vratiti radno vreme na normalnih 8-16h ili 7-15h. Mi se nelazimo tačno uz vremenskoj zoni u kojoj treba da budemo.
Ja imam senzor svetlosti koji već par godina svakog minuta loguje jačinu dnevnog svetla direktno u mysql bazu. Računaćemo da je jačina svetlosti od 1lux trenutak kada mrak prelazi u dan i obratno. Danas 8.februara 2018. godine direktno iz baze ti dajem zabeležene vrednosti, trenutak svanuća i trenutak smrknuća.


mysql> select * from lux where vreme>"2018-02-08 00:00:00" and lux>=0.5 and lux<1.5 order by vreme desc;
+---------------------+------+
| vreme | lux |
+---------------------+------+
| 2018-02-08 17:20:03 | 0.57 |
| 2018-02-08 17:19:02 | 0.68 |
| 2018-02-08 17:18:02 | 1.02 |
| 2018-02-08 17:17:02 | 1.02 |
| 2018-02-08 17:16:02 | 1.36 |
| 2018-02-08 06:29:02 | 1.47 |
| 2018-02-08 06:28:02 | 1.13 |
| 2018-02-08 06:27:02 | 1.02 |
| 2018-02-08 06:26:02 | 0.68 |
| 2018-02-08 06:25:03 | 0.57 |
| 2018-02-08 06:24:02 | 0.57 |
+---------------------+------+
11 rows in set (0,01 sec)



Kao što vidiš, svanulo je u 6:27 a smrklo se u 17:18.
Šta to znači? To znači da je mrak od ponoći do svanuća trajao 6:27 a da će ovaj mrak u kome sada pošem trajati do ponoći tačno 6:42.
Srbija (Beograd) se po jačini svetlosti nalazi skoro u samom centru srednjeevropske vremenske zone.

Ako neko hoće duže večeri nakon posla, zašto bi menjali vremensku zonu umesto da pomerimo radno vreme? Radno vreme od 9-17h je čist debilizam isto kao i letnje pomeranje vremena. Umesto da glumimo ludilo i pomeramo vreme tamo gde mu nije mesto (i gde podne nije u pola dana i ponoć nije u pola noći) treba samo da promenimo radno vreme na neko normalno tako da posle radnog vremena ostaje više dnevne svetlosti. Samo to, ništa više od toga.
[ nemamstan @ 08.02.2018. 17:45 ] @
Naravno da treba ukinuti pomeranje sata i vratiti se na srednjevropsko vreme.

Uostalom, propast SFRJ koincidira sa uvodjenjem zimsko/letnjeg računanja vremena.

Već mi je lakše kad se samo setim produženog letnjeg spavanca.

A možda nam se vrati i blagostanje kao u doba SFRJ :)
[ Braxi @ 08.02.2018. 17:54 ] @
Citat:
pisac:
Citat:
Java Beograd:
Oko promene letnje - zimsko sve je jasno. Tu glupost treba ukinuti.

Ali, Srbija bi trebalo da promeni vremensku zonu. Da bude kao Grčka i Bugarska. Time bi se dnevno svetlo "produžilo" do kasnije uveče.


Kao prvo ne treba produžavati dnevno svetlo nego treba vratiti radno vreme na normalnih 8-16h ili 7-15h. Mi se nelazimo tačno uz vremenskoj zoni u kojoj treba da budemo.
Ja imam senzor svetlosti koji već par godina svakog minuta loguje jačinu dnevnog svetla direktno u mysql bazu. Računaćemo da je jačina svetlosti od 1lux trenutak kada mrak prelazi u dan i obratno. Danas 8.februara 2018. godine direktno iz baze ti dajem zabeležene vrednosti, trenutak svanuća i trenutak smrknuća.


mysql> select * from lux where vreme>"2018-02-08 00:00:00" and lux>=0.5 and lux<1.5 order by vreme desc;
+---------------------+------+
| vreme | lux |
+---------------------+------+
| 2018-02-08 17:20:03 | 0.57 |
| 2018-02-08 17:19:02 | 0.68 |
| 2018-02-08 17:18:02 | 1.02 |
| 2018-02-08 17:17:02 | 1.02 |
| 2018-02-08 17:16:02 | 1.36 |
| 2018-02-08 06:29:02 | 1.47 |
| 2018-02-08 06:28:02 | 1.13 |
| 2018-02-08 06:27:02 | 1.02 |
| 2018-02-08 06:26:02 | 0.68 |
| 2018-02-08 06:25:03 | 0.57 |
| 2018-02-08 06:24:02 | 0.57 |
+---------------------+------+
11 rows in set (0,01 sec)



Kao što vidiš, svanulo je u 6:27 a smrklo se u 17:18.
Šta to znači? To znači da je mrak od ponoći do svanuća trajao 6:27 a da će ovaj mrak u kome sada pošem trajati do ponoći tačno 6:42.
Srbija (Beograd) se po jačini svetlosti nalazi skoro u samom centru srednjeevropske vremenske zone.

Ako neko hoće duže večeri nakon posla, zašto bi menjali vremensku zonu umesto da pomerimo radno vreme? Radno vreme od 9-17h je čist debilizam isto kao i letnje pomeranje vremena. Umesto da glumimo ludilo i pomeramo vreme tamo gde mu nije mesto (i gde podne nije u pola dana i ponoć nije u pola noći) treba samo da promenimo radno vreme na neko normalno tako da posle radnog vremena ostaje više dnevne svetlosti. Samo to, ništa više od toga.


posto je moja keva ustajala u 4:20 da ide u firmu, a matori negde oko 5:30 ja cujem tako da neko prica kako ljudi na Zapadu pocinu da rade od 9:00.

I taman pomislih kako je to super kad jedan moj teca rece da je to bezveze jer covek posle posla vise ne moze nista da uradi ? (npr zasadi lukac)
[ pisac @ 08.02.2018. 17:59 ] @
@nemamstan
Propast koindicira sa mnogim stvarima, a vrlo bitna je potpuno nekritičko prihvatanje raznih gluposti koje dolaze sa zapada.

Jedan od tih debilizama je što smo pomerili radno vreme unapred na to "Evropsko" glupavo 9-17h, i pri tome uzeli da pomeramo unapred i časovno vreme da bi to sumanuto radno vreme bar malo ublažili i doveli u normalu.
Sve što postižemo "evropskim radnim vremenom" uz nenormalno "pomeranje kazaljki" bi u stvari postigli da smo rekli: Leti je radno vreme 8-16h a zimi 9-17h. I ništa drugo sem toga, nikakve komplikacije i obmane i uvrtanja stvarnosti.

A ono što smo imali je bilo daleko bolje i od toga, imali smo radno vreme 7-15h i to je bilo idealno radno vreme upravo po meri normalnog čoveka koji ne glumi ludilo pomerajući i radno vreme i sat da bi lagao sam sebe kako duže spava.
[ pajapop @ 08.02.2018. 19:29 ] @
Citat:
Braxi:

.... bezveze jer covek posle posla vise ne moze nista da uradi ? (npr zasadi lukac)


[ bananaphone @ 08.02.2018. 19:34 ] @
@pisac - nije ti trebao senzor, imas danas Internet:

Beograd - svanulo u 6:49 - radno vreme od 8, krece se raditi 1h i 11min posle svanuca.


Amsterdam - svanulo u 8:09 - radno vreme od 9, krece se raditi 51min posle svanuca.


Kao sto mi je savrseno odgovaralo radno vreme od 8 do 16h u Srbiji, tako mi sad odgovara radno vreme od 9 do 17h u Amsterdamu. Radno vreme od 9 do 17h u Srbiji mi daje tacno 1h vise ujutro sa kojim i onako nista ne mogu da napravim, i ukrade mi 1h od popodneva kad mi treba...





[ Shadowed @ 08.02.2018. 19:38 ] @
Meni sasvim fino odgovara radno vreme od 9h do 15h.
[ Bradzorf012 @ 08.02.2018. 19:56 ] @
Meni ne odgovara radno vreme, više volim slobodno vreme.
[ Boris Tadić @ 08.02.2018. 20:00 ] @
Ma samo da je isto svaki dan.
Sa ovim šaltanjem od aprila do avgusta nemam 3 dana poštenog sna otkad znam za sebe.

Posle se kao malo naviknem, zadnjih metar i po dana, a onda op sve po starom. Budalaština 100/100.
[ CandyMan @ 08.02.2018. 20:10 ] @
Moj deda je imao jedan veker koji nije nikada pomerao. Ne sećam se da li je bio na letnjem ili zimskom vremenu. Na pitanje zašto ne pomera sat, deda je odgovorio: "Svinje ne znaju jel' po starom il' po novom, hoće da jedu uvek u isto vreme"
[ pisac @ 08.02.2018. 21:32 ] @
Citat:
bananaphone:@pisac - nije ti trebao senzor, imas danas Internet:
Beograd - svanulo u 6:49 - radno vreme od 8, krece se raditi 1h i 11min posle svanuca.


To što se nalazi na Internetu se ne uklapa uvek sa merenjem. Sem toga, evo baš čitam na netu da je svanulo u 6:51 a ne u 6:49 kao što si ti našao. Koliko sam zaključio njihova granica svanuća je oko 30 luxa. Ja ne merim zbog svanuća i smrknuća nego zbog paljenja svetla i merenja sunčanih sati.
[ pisac @ 08.02.2018. 21:33 ] @
Citat:
Shadowed:Meni sasvim fino odgovara radno vreme od 9h do 15h.


Slažem se. To je najbolji kompromis između Jugoslovenskog 7-15h i Evropskog 9-17h.
[ Shadowed @ 08.02.2018. 22:17 ] @
Pa da, jbg, rodjen sam u SFRJ, radim sa evropljanima pa moram da kompromizujem :)
[ Bradzorf012 @ 08.02.2018. 22:36 ] @
Ako smo se dogovorili oko radnog vremena, predlažem da pređemo na pauze. Moj predlog je od 10.00 do 10.30 i od 13.00 do 14.00. Posle možemo i plate da podesimo fino: minimalna cena rada 5 evra na sat.
[ mjanjic @ 08.02.2018. 23:04 ] @
Za pauzu marenda :)

[ Boris Tadić @ 09.02.2018. 05:36 ] @
Svi u penziju, rad je za robove.
[ Java Beograd @ 09.02.2018. 06:33 ] @
Radno vreme od 7 ujutro je podrazumevalo buđenje u zoru, kratko umivanje i ubrzano oblačenje, pospano bauljanje do posla, i prva jutarnja kafa na poslu u 7. I spavanje posle ručka kući na kauču, jer si se probudio u zoru.

Sa radnim vremenom od oko 9 sati, ja imam vremena da se naspavam, popijem kafu i doručkujem kući. Što zapravo znači da provedem oko jedan i po do dva sata kvalitetnog vremena sa porodicom - razgovor + zajednički jutarnji obrok. Posle posla ne spavam na kauču, jer sam se naspavao ujutro.
[ jovajovic100 @ 09.02.2018. 07:05 ] @
Citat:
Java Beograd: Radno vreme od 7 ujutro je podrazumevalo buđenje u zoru, kratko umivanje i ubrzano oblačenje, pospano bauljanje do posla, i prva jutarnja kafa na poslu u 7. I spavanje posle ručka kući na kauču, jer si se probudio u zoru.


Baci TV kroz prozor , smanji doživljaj na računaru i u krevet u 11 . I bićeš naspavan , odmoran i srećan ceo dan .
[ Java Beograd @ 09.02.2018. 07:18 ] @
Možda, ali svakako ne mogu da provedem kvalitetno jutarnje vreme sa porodicom - doručak, razgovori, ko šta planira za taj dan i tako dalje.

Inače sam ranoranilac, nije meni problem da ustanem ujutro, ma u koliko sati.
[ bananaphone @ 09.02.2018. 07:31 ] @
Citat:
Java Beograd:
Radno vreme od 7 ujutro je podrazumevalo buđenje u zoru, kratko umivanje i ubrzano oblačenje, pospano bauljanje do posla, i prva jutarnja kafa na poslu u 7. I spavanje posle ručka kući na kauču, jer si se probudio u zoru.

Sa radnim vremenom od oko 9 sati, ja imam vremena da se naspavam, popijem kafu i doručkujem kući. Što zapravo znači da provedem oko jedan i po do dva sata kvalitetnog vremena sa porodicom - razgovor + zajednički jutarnji obrok. Posle posla ne spavam na kauču, jer sam se naspavao ujutro.


E sad - imas 2h jutarnjeg kvalitetnog vremena sa porodicom ako radis od 9, ali si mrtav umoran i jedva stizes, ako radis od 7 :D

Nije fora u tome da ces imati vise ili manje vremena, ti na poslu i na spavanju provodis isto vremena - recimo po 8h. Fora je sto ces posle posla imati vise dnevnog vremena da provedes sa porodicom.

Ja sam radio od 8 i od 9 u Srbiji, i ovo od 8 mi je vise odgovaralo, rad od 7 bi meni bio ok, ali mislim da vecini ljudi ustajanje u 6 ipak nije nesto normalno i prihvatljivo...

[ Shadowed @ 09.02.2018. 08:18 ] @
Razlicitim ljudima odgovaraju razlicita radna vremena. Ne postoji jedno univerzalno dobro za svakog.
[ dule_ns @ 09.02.2018. 12:46 ] @
Ajde ljudi, Java voli kvalitetan zornjak pa to ti je.

ne može mu čovek zameriti.
[ pisac @ 09.02.2018. 12:56 ] @
Citat:
Java Beograd:
Radno vreme od 7 ujutro je podrazumevalo buđenje u zoru, kratko umivanje i ubrzano oblačenje, pospano bauljanje do posla, i prva jutarnja kafa na poslu u 7. I spavanje posle ručka kući na kauču, jer si se probudio u zoru.

Sa radnim vremenom od oko 9 sati, ja imam vremena da se naspavam, popijem kafu i doručkujem kući. Što zapravo znači da provedem oko jedan i po do dva sata kvalitetnog vremena sa porodicom - razgovor + zajednički jutarnji obrok. Posle posla ne spavam na kauču, jer sam se naspavao ujutro.


Hm, pa ti veći deo godine radiš od 8 a ne od 9, samo što sat podesiš tako da lažeš sam sebe.
Ja mislim da bi onda trebalo da pomerimo vreme 2 sata unapred. Možda čak i 3 sata. Recimo leti kada ustanem u zoru (5h po letnjem vremenu) ujutro ja se smaram do 8-9 sati jer ništa u gradu ne mogu da uradim pošto svi spavaju. Obično izgubljeno vreme. Ako bi pomerili vreme 3 sata unapred onda bi ustajali u isto vreme, ja bih leti ustao kao i sada u realnih 4h a ti bi se lepo naspavao i ustao u tvojih lažnih 7h i laganica se kvalitetno proveo sa porodicom a zatim otišao da radiš od svojih 9h koji bi u stvari bili realni (moji) 6h, i svi bi bili zadovoljni. Oni koji vole da lažu sebe bi lagali sebe da su spavali duže, a oni koji žive u realnosti bi ustajali u zoru i obavljali normalne aktivnosti a ne čekali satima da se probude lenjivci
[ Darko Nedeljković @ 09.02.2018. 14:28 ] @
Citat:
Shadowed:
Razlicitim ljudima odgovaraju razlicita radna vremena. Ne postoji jedno univerzalno dobro za svakog.

Ja sam negde procitao da ne postoje ljudi koji su po prirodi ranoranioci, nego je to stvar navike i discipline. Sva ljudska bica su prirodno sklona lenjosti i ustajanju svakog dana po pola sata kasnije nego prethodnog. Meni bez obzira kad pocinje radno vreme, uvek bih rado odspavao jos pola sata a planirano vreme za odlazak na spavanje tesko ostvarim jer uvek imam osecaj da jos nesto vazno treba da zavrsim.
[ DaliborP @ 09.02.2018. 14:35 ] @
Citat:
Shadowed:
Razlicitim ljudima odgovaraju razlicita radna vremena. Ne postoji jedno univerzalno dobro za svakog.

Postoji, fleksibilno radno vreme
[ Lavlja_Jazbina @ 09.02.2018. 15:47 ] @
Citat:
Shadowed:
Razlicitim ljudima odgovaraju razlicita radna vremena. Ne postoji jedno univerzalno dobro za svakog.

Umesto odgovaraju,stavio bi shodno poslu i obavezama imaju......

Po meni,treba,immediately.............
[ pisac @ 09.02.2018. 17:05 ] @
Jel ja to dobro tumačim, Evropski parlament je doneo odluku da svaka država odluči kako joj drago.

Evropski parlament doneo je odluku o pomeranju sata, preti li tržištu EU TOTALNI HAOS?
Citat:
Odluka Evropskog parlamenta o tome da bi trebalo ukinuti letnje pomeranje kazaljki na satu prema prvim tumačenjima ne znači automatsko ukidanje letnjeg računanja vremena za sve članice EU, nego će one same moći odlučivati o tome.


Imam sad tu dve dileme:
1) Zar je do sada to bila obaveza, odnosno države članice su dakle bile primorane da sprovode odluke evropskog parlamenta u vezi vremena?
2) Šta ćemo sada mi? Mi smo jadni sa Vučkom na čelu vezani za EU ko nesposobna beba za majku pupčanom vrpcom, nesposobni da bilo šta odlučimo bez Brisela. A sada kada svaka država može da odluči sama za sebe, za koga ćemo se mi jadni nesposobni odlučiti da se vežemo? Za Mađarsku ili za Hrvatsku, ili možda za Bugarsku, Rumuniju?
[ SlobaBgd @ 09.02.2018. 17:10 ] @
Za mutter Merkel, nego kako?!
[ revlo @ 09.02.2018. 17:22 ] @
Programeri i slični osobenjaci najviše vole da rade rano ujutro i kasno uveče. Spavanje je za lenčuge. Tako nam je rekao čika Điki i ja se držim toga.
[ Shadowed @ 09.02.2018. 19:38 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Shadowed:
Razlicitim ljudima odgovaraju razlicita radna vremena. Ne postoji jedno univerzalno dobro za svakog.

Ja sam negde procitao da ne postoje ljudi koji su po prirodi ranoranioci, nego je to stvar navike i discipline. Sva ljudska bica su prirodno sklona lenjosti i ustajanju svakog dana po pola sata kasnije nego prethodnog. Meni bez obzira kad pocinje radno vreme, uvek bih rado odspavao jos pola sata a planirano vreme za odlazak na spavanje tesko ostvarim jer uvek imam osecaj da jos nesto vazno treba da zavrsim.

Meni nikakva disciplina ne pomaze. Npr. u vojsci smo ustajali u 5h svakog dana i ni posle celog vojnog roka mi nije bilo ok ustajanje u to vreme. Jedino sto se desavalo je da sam poceo da se budim sam par min. pre onog idiota sto se dernjao. Medjutim, ni malo mi ustajanje nije lakse padalo.
[ dejanet @ 09.02.2018. 20:51 ] @
^ Isto je i moje iskustvo.

Elem, Nobelova nagrada je prosle godine(mislim) otisla ekipi koja je objavila studiju vezanu za 24h ritam na molekuralnom nivou zivotinja i ljudi.
Mozda nije "usko" vezano za ritam spavanja i aktivnosti tokom dana, ali sam procitao po nestoa i na tu temu i definitivno su satovi razlicito podeseni od coveka do coveka.

Bez obzira na to, ipak se borim da formalni deo posla radim tokom dana.
[ Braxi @ 10.02.2018. 01:00 ] @
kad putujete transibirskom zeleznicom koja prolazi kroz 9 vremenski zona vreme na vozu i raspored po stanicama je uvek po moskvskom vremenu. I nikom nista.
[ Branimir Maksimovic @ 10.02.2018. 04:29 ] @
Pomeranje sata je samo stvar toga da li ce zimi da svice u 7 ili 8 ujutru ili da se smrkava u 4 ili 5 popodne. Sto se tice ustajanja ujutro, mojoj zeni vise odgovara od 7 do 3 po podne, zato sto kaze, ima vise vremena u toku dana da nesto uradi, a ujutro ionako je to za nju gubljenje vremena.
Sto se mene tice pomeranje sata moze glat da se ukine.

edit: pomeranje od jedan sat znaci da oni koji rade od 7 trose sijalice sat manje a oni koji rade od 9 sat vise. pitanje je kojih je vise pa da bi se radilo o ustedi struje? ;)


[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 10.02.2018. u 05:54 GMT+1]
[ pisac @ 03.03.2018. 03:27 ] @
I, šta je na kraju bilo, da li se zna pomeramo li satove 31.marta u 2h na 3h, ili ne?