[ Living Light @ 31.10.2016. 19:26 ] @
Magija, hrana, iLi živ holesterol + masnoce i trigliceridi ?
..prosudite sami.

Proizvod od 600 grama, debljine podlaktice, sa Lekovitim nadpisom :



Pripazite sta kupujete unucima, deci, porodici i sebi,
"situlacija" je prevazisla svaku ljudsku i ovozemaljku meru,-- u negativnom.

Ko pojede POLA ovoga za 'edno vece, sutra da ide grobno mesto da rezervise.



[ tuxserbia @ 31.10.2016. 20:12 ] @
Omašio si da bolduješ antioksidans, mada džaba sve ako mu i kurton u koji ga pakuju nije od GMOsoYe ;-)


[ bakara @ 31.10.2016. 20:19 ] @
Citat:
Living Light:
Ko pojede POLA ovoga za 'edno vece, sutra da ide grobno mesto da rezervise.


Ajd u 100 marki da cu da pojedem i da prezivim? :)

Cemu drama, sto nije cisto meso unutra?
Niko i ne tvrdi da jeste.

Verovao ili ne, nece ljudi ni samo cisto meso da jedu, dosadi i to... e zato i postoje ovakvi vestacki proizvodi, ljudi ih traze.
[ Living Light @ 31.10.2016. 20:27 ] @
bravo, evo tih 100 marona


Bakara,
..znas i sam o cemu pricam.

Al' bre, OVO je preteralo !

Ispade da valjanog mesa ima " U Tragovima " ??!!

Tu "nazovi piletinu-15% " ne racunam, to je sve kožurica i trtica.

-taman za pritisak 210/125, tahikardiju, aritmiju, extra-sistole,
anginu pektoris i konacno izliv krvi u mozgu.

....bez da gledas drugi dnevnik ( +serije: na OFF)

[ Living Light @ 31.10.2016. 20:48 ] @
Citat:
bakara: Cemu drama, sto nije cisto meso unutra?

Ma nije drama, ko kaze da je drama ? Ljudska drama nije , al neciji zivot jeste..

Nego, dao sam džukcu 150-180 grama, .....onako, za "pred drugi dnevnik",

Ebt, sad mu nije dobro, diže mu se temperatura, djabe ga 'ladim vodom, obloge,
djipa nogama u mestu.

Dal sam pogresio,
sto sam ga prehranio sa 180 gr iLi on ne moze da svari sve ovo ?



[ SlobaBgd @ 31.10.2016. 20:55 ] @
Ko zna koliko si takvih "kobasica", "parizera", "namaza" i ostalih nedefinisanih proizvoda pojeo, a da nisi ni znao. I koliko toga su nam deca pojela u školskoj užini ili u brzoj hrani sa kioska, i niko još nije od toga trzao nogama i pazario grobno mesto. Nego si sada pročitao šta piše, pa se iščuđavaš. A i taj test sa kerom mi nije jasan, šta objašnjava? Da ker neće tu hemiju? Pa neće ni moja zlatna ribica domaće praseće pečenje, je l' to znači da ne treba ni ja da ga jedem?
[ gilopile @ 31.10.2016. 21:12 ] @
Living, daj to mom keru, pa da vidis kako ce da trza, ali s repom i da trazi jos :D

Pojeo bi boga oca ovaj moj dzukac i ne bira, sve jede sto mu se da i nikad dosta. U zivotu nisam video nista slicno, a ceo zivot imam kerove...Moram odvojeno sa ih hranim, jer ovaj uvek pojede i njegovo, pa se baci na ono sto sleduje druge i sve im smaze uz rezanje, ali nece da ujede - filirant teski.:)
[ bakara @ 31.10.2016. 21:25 ] @
Citat:
Living Light:
bravo, evo tih 100 marona


Bakara,
..znas i sam o cemu pricam.

Al' bre, OVO je preteralo !

Ispade da valjanog mesa ima " U Tragovima " ??!!

Tu "nazovi piletinu-15% " ne racunam, to je sve kožurica i trtica.

-taman za pritisak 210/125, tahikardiju, aritmiju, extra-sistole,
anginu pektoris i konacno izliv krvi u mozgu.

....bez da gledas drugi dnevnik ( +serije: na OFF)


E kad, znas onda mi dodjes 100 maraona, al pravih

Ni ne mora da ima mesa, kakve veze ima...
ni u soku ne mora da ima voca, ma ne mora vise ni secer da ima, i opet ce neko da trazi bas takav sok (ja na pr.)
Nije ni svaka hrana samo meso, treba raju nahraniti, a i oni siti traze nove vrste hrane pa im treba dati nesto sto nisu probali...eto tako nastaju nove vrste hrane.

Znaci, malo soje, kozurice, zacini, malo neke hemije i eto novog proizvoda koje ce neko radije da izabere od recimo domacih pitija, ili cvaraka od kojih takodje moze pritisak da skoci.
[ Radgosta.6 @ 31.10.2016. 21:30 ] @
@Living Light

Trebamo i mi sirotinja da jedemo nesto. Ne samo suv lebac. Jos ako mislimo da jedemo meso, eto radosti!

No, da vidimo sastojke, ponajvise ove konzervanse, arome, boje i ostalu hemiju:


- meso svinja
- pilece meso 15%
- proteini soje!!!
---------------

ukupno, min 10% proteina, sa extra dodatkom soje => ovo sto se dodaje od pilica nije nikakvo meso vec ostaci ostataka masnog tkiva

---------------------

- dekstroza
- mononatrijum-glutaminat - pojacivac ukusa (isto ima i u vegeti)
- boja - kosenila => E-120 - karmin crvena, moguc alergen, nista strasno, nije navedeno kao moguc alergen

-------------------

- difosfati, trifosfati, polifosfati => Bog te pita sta sve je islo pod ovo "catch-all" soli fosfata
- konzervans - natrijum nitrit
- antioksidans - natrijum-eritorbat



E sad zasto boldovano, nitriti su vec dokazani kao kancerogeni, i u SAD je posle zabrane nitrita doslo do dramaticnog pada broja smrtnih slucajeva od raka creva. Do raka creva dolazi zbog metabolitickih produkata prerade nitrita u nasem stomaku. Da bi se sprecilo nastajanje tih stetnih produkata, potrebno je konzumirati vitamin C koji blokira taj metabolicki put ili njegovu jeftiniji izomer, eritobatnu kiselinu! Stoga je pored nitrita dodat i taj antioksidans, da ponisti karcinogeno dejstvo nitrita.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_nitrite
https://en.wikipedia.org/wiki/Erythorbic_acid
https://en.wikipedia.org/wiki/Carmine


Sve u svemu, to je teska hemija i po mogucnosti posle obroka popiti i vitamin C za prevenciju raka, izbegavati dugotrajnu konzumaciju iste.

[ Living Light @ 31.10.2016. 21:37 ] @
Aj kad ste vec tako zapeli da pojedete,

te difosfate, trifosfate i polifosfate,

-Sta vam je jos toliko jestivo pored natrijum-acetata, natrijum-eritobata i mononatrijum-glutaminata ?

A, boja-košenila ?
[ vladd @ 31.10.2016. 21:42 ] @
Samo fali da se proizvodi u Vinci
[ Radgosta.6 @ 31.10.2016. 21:46 ] @
Sta znas, mozda je tamo sterilizovano
[ Living Light @ 31.10.2016. 21:47 ] @
Citat:
Radgosta.6: Trebamo i mi sirotinja da jedemo nesto.

Ne samo Ti nego i ja, Bolje onda ovo:

[ Lacika.1991 @ 31.10.2016. 22:06 ] @
još niste navikli da jedete gvna? :D :D
[ Living Light @ 31.10.2016. 22:10 ] @
Lacika, lepse je s' kulturom.

Ko govori ruzne reci ?!

Sad si nasao da se javis,
a kad Ti je hleb u detinjstvu ispao iz ruku na "masnu stranu" ?

..onda si ga samo "svukao" ....i nastavio....

aj sad...
[ gilopile @ 31.10.2016. 22:42 ] @
Svaka salama i te pastete su krs zivi i najmanje tu mesa ima.

Cak vise ne verujem ni suvom vratu i tim nekim mesima, jer i tu mogu da muckaju sa raznim lepkovima za meso i sastavljanjem kojekakvih komada mesa...

Bas neki dan sam pojeo par parceta leba s mascu, ma idi begaj, prava poslastica. Kao klinac nisam voleo to da klopam...
[ jovajovic100 @ 31.10.2016. 22:53 ] @
Ne mogu da pročitam šta piše na ovim deklaracijama :



[ SlobaBgd @ 31.10.2016. 23:07 ] @
Citat:
Living Light:
Bolje onda ovo:


Znaš li ti koliko košta kilo dobre, čiste svinjske masti?! A ni aleva paprika nije jeftina. Može i vegeta na mast, ali i vegeta ima te trifosfate i koagulatore, natrijume i ostale vradžbine. A i beli leba nije samo od pšeničnog brašna, vode, kvasca i soli, ima tu još po nečega.
Obrni - okreni, ništa nije 100% zdravo.
[ Lacika.1991 @ 31.10.2016. 23:07 ] @
Citat:
Living Light:
Lacika, lepse je s' kulturom.

Ko govori ruzne reci ?!

Sad si nasao da se javis,
a kad Ti je hleb u detinjstvu ispao iz ruku na "masnu stranu" ?

..onda si ga samo "svukao" ....i nastavio....

aj sad...


daleko od toga :D i dan danas kad mi ispadne ja samo oduvam i piči :D mi nismo rođeni pod staklenim zvonom kao današnja deca..nego jedi sine blato,malter..prašinu i sve ostalo što padne pod ruku :D


[ Radgosta.6 @ 31.10.2016. 23:24 ] @
I onda cekaonica u Tirsovoj krcata...
[ Shadowed @ 31.10.2016. 23:25 ] @
Citat:
gilopile: Bas neki dan sam pojeo par parceta leba s mascu, ma idi begaj, prava poslastica.

Naravno da je poslastica. Genetski smo predodredjeni da nam se svidjaju mast i secer pre svega jer su glavni izvori energije (mast kao najkoncentrisanija energija, secer kao najbrza) a to milionima godina bilo daleko bitnije nego nutritivna korist ili stetnost. Sada energija iz hrane nije primarna stvar jer je imamo u izobilju vec su bitnije druge osobine kao sto je korist ili steta od drugih sastojaka.
Ali i na to treba gledati racionalno a ne paniciti samo zato sto je nesto napisano pod svojim hemijskim a ne narodnim nazivom.
[ Living Light @ 01.11.2016. 05:26 ] @
Citat:
bakara: Ni ne mora da ima mesa, kakve veze ima...

Ovi tvrde da trpaju cak 45% od curke (sve batak, karabatak i belo meso :D )

E-ne znam gde im je toliko mesa stalo unutra pored ovih E-450,E-451,E-621,E-300,E-316,E-150,E-162,E-120,E-250



Znaci i ovo leti napolje iz frizidera.

Pa nisam ja na "koncentratu" pa da hocu da rastem....

[ Java Beograd @ 01.11.2016. 08:10 ] @
Meni ovo deluje kao da je neko prvi put u životu počeo da čita deklaracije.

- Ove kobasice i parizeri se s pravom zovu - "mesne prerađevine", a ne "meso"
- Dobro je da piše šta sve ima.
- Sedamdesetih, kad su počele da se pojavljuju "parizer", "posebna", "alpska" i slično - bilo je mnogo, mnogo gore.
- Zato ove "mesne prerađevine" i jesu jeftine.
[ gilopile @ 01.11.2016. 10:31 ] @
@Shadowed, uvek gledam da imam malo svinjske masti u frizideru.
Mnogo ukusnije je na njoj prziti jajca i sl. nego na ulju.

A i uvek dobro dodje kada se desi da dodjes kuci gladan ko vuk, otvoris frizider i buljis pola sata i na kraju skontas da nema unutra nista jestivo, pa opletes po mascu :D

U par navrata sam kupovao neke madjarske pilece salame i nisu bas tako lose. Znam ja da nema tu mnogo mesa, al ukusne. Trapist sir isto tako neki madjarski, 500 din 1KG, cini mi se i nije biljni :). Odlican je. Bar ima neki smek, a ne ovi kod nas sto se nadju, bez mirisa i okusa neka masa...

Living, more jedi to i ne citaj, bolje ti je.
[ Living Light @ 01.11.2016. 12:03 ] @
Citat:
Java Beograd: Meni ovo deluje kao da je neko prvi put u životu počeo da čita deklaracije.

Ne citam deklaracije prvi put u zivotu, nego se sve vise "iznenadjivam"
kako je ranije, pored ovih silnih E-xxx bilo i jos vise % tog neceg vrednog u tom plasticnom crevu.

Java, savetujem ti da malo, malkice bacis pogled na teme koje sam otvaras,
da ne bi Ti zena stavila jahhhja u mengele jer vec danima ne radi gornji grejac u sporet.
I zovi ako treba "pomoc prijatelja" sa sve Amper-kljesta+ostali instrumenti, nemo se ustrucavas.
___________________________________________________________________________
Citat:
gilopile: Living, more jedi to i ne citaj...

Poceo da nacnem celu rudu, tu silikonsku, ispade mi iz ruku i odskoci o beton pravo preko komsijske ograde u dvoriste,

-a tamo cuva neki tetovirani pit+bul, samo sto nema Motorolu, Mobilni i Pejdjer.

Videcemo, ako pit popodne ne laje, i ne "cepa kapiju",
onda u salamcini stvarno ima to sto pise..




[ Shadowed @ 01.11.2016. 12:30 ] @
Citat:
Living Light: pored ovih silnih E-xxx

Sta je problem sa E-xxx? To je samo nacin oznacavanja odredjenih supstanci. Nisu one postale nista gore zato sto su oznacene sa E-xxx.
E-300 je vitamin C, na primer. E-500 je soda bikarbona, E-101 je vitamin B2, E-306 vitamin E-330 limunska kiselina itd.
[ Living Light @ 01.11.2016. 12:48 ] @
Kad smo vec kod tih "E-xxx",

Shadowed,
Posto sam od tebe uvek dobijao:

-koncizno jasne,
-jednoznacne,
-precizne,
-korisne,
-i u "centar mete" tacne odgovore & komentare, (Hvala Ti na tome)

Imas li neki INFO u vidu "Listinga"---Sta je tu sta od te "E" lepeze ?...sa kratkim opisom,
posle cu ja da googlam.

pOz

[ gilopile @ 01.11.2016. 13:17 ] @
Zagutao bi taj rot - ker i tebe i tu rudu salame:) Jedu oni sve zivo, ne boj se.

Al da si u pravu, jesi. Skace salamura samo tako :D Valjda od soje, pa kad nabubri...Sundjer salama
[ djoka_l @ 01.11.2016. 13:27 ] @
Citat:
Imas li neki INFO u vidu "Listinga"---Sta je tu sta od te "E" lepeze ?...sa kratkim opisom,
posle cu ja da googlam.


Evo jedne liste: https://en.wikipedia.org/wiki/E_number
a evo i druge: https://en.wikipedia.org/wiki/...ring_System_for_Food_Additives
[ zica49 @ 01.11.2016. 16:26 ] @
Citat:
Living Light:
Citat:
Java Beograd: Meni ovo deluje kao da je neko prvi put u životu počeo da čita deklaracije.

Ne citam deklaracije prvi put u zivotu, nego se sve vise "iznenadjivam"
kako je ranije, pored ovih silnih E-xxx bilo i jos vise % tog neceg vrednog u tom plasticnom crevu.

Java, savetujem ti da malo, malkice bacis pogled na teme koje sam otvaras,
da ne bi Ti zena stavila jahhhja u mengele jer vec danima ne radi gornji grejac u sporet.
I zovi ako treba "pomoc prijatelja" sa sve Amper-kljesta+ostali instrumenti, nemo se ustrucavas.
___________________________________________________________________________
Citat:
gilopile: Living, more jedi to i ne citaj...

Poceo da nacnem celu rudu, tu silikonsku, ispade mi iz ruku i odskoci o beton pravo preko komsijske ograde u dvoriste,

-a tamo cuva neki tetovirani pit+bul, samo sto nema Motorolu, Mobilni i Pejdjer.

Videcemo, ako pit popodne ne laje, i ne "cepa kapiju",
onda u salamcini stvarno ima to sto pise..





Mjenjam ovo "virtualno mlijeko" za tu salamu. Okus mu vuce nekako na Jupol za krecenje zidova (kao klinac sam popio toga).


[att_img][img][/img]
[ bakara @ 01.11.2016. 21:40 ] @
Pa ni to nije mleko (niti pise da jeste), kao sto ni parizer nije meso, kao sto ni margarin nije puter, niti je ulje zamena za mast.

To su proizvodi koje trziste trazi i rado se kupuju, zato i postoje.
Po zdravlje su stetni isto koliko i svaki drugi sa kojima se preteruje u konzumaciji.
[ gilopile @ 02.11.2016. 01:56 ] @
@Zica, super ti je ta surutka :D
Tragedija je u tome da ljudi piju to njesra misleci da piju mleko, hehhe show program.]





[ Living Light @ 02.11.2016. 02:59 ] @
Sad gledam ovu curecu-dimljenu u frizideru i mislim se, kako su ovi sto to dime
napravili masineriju da dimi ove parizercine preko plasticne carape debljine 0.05mm.
(sad merio dig. šublerom)

Bas su maheri, a? :D

Ili mozda pre punjenja namesaju na 100kg parizer-mase jedno pola kile dima, u tecnom stanju ?
(eventualno kao zamena jedno 20-30gr cadji iz dimnjaka centralnog grejanja)

I eto, "dimljena" ...ocas posla, brze ne moze..
[ deedee6 @ 02.11.2016. 06:12 ] @
Citat:
Living Light: kako su ovi sto to dime
napravili masineriju da dimi ove parizercine preko plasticne carape debljine 0.05mm.



Aroma dima
Aroma roštilja
[ Lavlja_Jazbina @ 02.11.2016. 06:35 ] @
Citat:
gilopile:
@Zica, super ti je ta surutka :D
Tragedija je u tome da ljudi piju to njesra misleci da piju mleko, hehhe show program.]


Gile ajde ozbiljno,posto si rekao da si u toj sredidini ili slicno.

Koliko je zdravo piti ono pravo mleko,kada se izmuze krava sa jedno 4% masti (prokuvas a kajmak prsti )?

Pa onda puter,sir.Sve to u kolicinama koje se koriste u gradu.Tu podrazumevam i ona jaja.

Mislim da bi bilo mrtvih od holesterola.Nisam za ove salame niti ih kupujem,virsle posebno,ali koliko bi ono "samo zdravo"

bilo bolje ili losije ?! Da se razumemo,daleko od toga da sam nevin po pitanju tih proizvoda sa sela

( gica ima vec 240kg i ceka je decembar ) ali ako bi se konzumiralo bez kontrole mislim da je ona hemija mozda i bolja za grad.;).

Deca su iskljucena iz ove racunice po pitanju jaja i mleka.
[ Java Beograd @ 02.11.2016. 07:43 ] @
Kod hrane je samo jedno pravilo: umereno i raznovrsno.
[ eeestablishment @ 02.11.2016. 13:59 ] @
Kad smo vec kod ukusa . . .

Skoro sam u jednoj privatnoj mesari uzeo ( kupio ) mast u crevu ( 80 din kg )

Na sve je mirisala samo na mast nije.

Bacio sam naravno i uzeo drugu bolju ( neoplanta ) , samo ova druga je kostala 144 din .

Nego pitanje za Lava . . . ( vidim da se razume u materiju )

I ja cekam decembar , koljemo GICU i veci deo susimo

E sad , kako gore ( planina bresnik , niko ne zna da pravi kobasice ) mogu li ove kupovne sirove ( supermaxi ) da okachim uz meso i sve zajedno osusimo ?
Przene jesu dobre , ali me zanima mogu li se bez problema i susiti ili je sastav kobasica namenjenih susenju nesto drugaciji ?
Inace gore suse meso 21 dan

pozZz . . .










[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 02.11.2016. u 15:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 02.11.2016. u 20:17 GMT+1]
[ DaliborP @ 02.11.2016. 15:10 ] @
Jedan predlog koji ce vam resiti problem - prestanite da jedete mesne preradjevine iz supermarketa.
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2016. 17:18 ] @
Ha, a kako to tacno mislis?
[ DaliborP @ 02.11.2016. 17:30 ] @
Pa lepo, te kupovne mesne preradjevine su odavno okarakterisane kao jako nekvalitetna hrana i u direktnoj vezi sa rakom.
Salame, parizeri, kobasice i slicne stvari nisu dobri za zdravlje, ako neko bas voli, svakako je bolje potrositi vise da bi se dobilo kvalitetnije. Praviti pitanje oko necega sto kosta 100 dinara stvarno nema logike...
[ Lavlja_Jazbina @ 02.11.2016. 18:15 ] @
eeestablishment
Citat:
E sad , kako gore ( planina bresnik , niko ne zna da pravi kobasice ) mogu li ove kupovne sirove ( supermaxi ) da okachim uz meso i sve zajedno osusimo ?
Przene jesu dobre , ali me zanima mogu li se bez problema i susiti ili je sastav kobasica namenjenih susenju nesto drugaciji ?
Inace gore suse meso 21 dan


Moze,sto ne moze.Ovcija crevca ako pravis su negde oko 290 kg kilo.E sad ja imam uvek u steku sljivu sa kojom dimim meso 3-4 dana

i ono najvaznije,MRAZ.Ako ga bude bilo bi mrak.

21 dan me plasi da ne bude mnogo pa da kobaja bude kao kamen.Treba pratiti situejšn.Video si levacku od yuhora ili zlatiborac

vakumirani kulen.Skoro zivo meso obojeno paprikom.

Na 60 kg mesa,10 kesica aleva bibera,15 kesica aleve parike blage i 5 ljute,aleva.Beli luk deset lukovica i cen koji se gnjeci masinicom

u mlakoj vodi koja se posle doda u celu kolicinu sa mesom i polako prevrce ( mesa ).Masina za kobasice koja prima 700gr mesa i

polako jedan vrti a drugi zavrce kobasicu na neku duzinu po izboru.Prosto da ne moze biti.Kazem ti,samo je stvar vremena i

kontrole susenja.Posto je meni luksuz da ostzanem vise od vikenda to ce rodbina odraditi u nastavku vremena.

[ eeestablishment @ 02.11.2016. 19:15 ] @
E hvala lave . . .
dobar ti ovaj recept za domace kobaje
Pokusacu sa ovim kupovnim pa javim kako je proslo .
Inace starac to sam susi godinama po nekoj svojoj dinamici , meso odstoji nekoliko dana usoljeno, i onda jedna vatra , pa par dana mraz , pa opet tako nekako u krug . . . . . verovatno ima uticaja sto je planina u pitanju a i cekaju mrazeve pa kolju , sve u svemu suvo meso i slanina su vrhunski, ali kobasice ne prave
PozZz . . .
[ Lavlja_Jazbina @ 02.11.2016. 19:37 ] @
Citat:
sve u svemu suvo meso i slanina su vrhunski, ali kobasice ne prave

Posle ovog nema mesa za kobaje pa zato i ne prave.;).
[ dusanboss @ 03.11.2016. 00:35 ] @
Lave da li sušiš i šunke? Ja ostvim kad se osuše da se ubudjaju i sazru godinu dana u podrumu. Mislim da ih ćale ne osuši dobro. Prjaka vatra, predugo dimi i ne kroristi dobro drvo. Napravi se korica, te spoljni deo bude previše suv, a unutrašnji živ. Plus gorče malo. Mislom da je bukva dobra za sušenje. Jel imaš neki dobar metod za šunke?
[ Living Light @ 03.11.2016. 05:08 ] @
Dimljenje šunke:




i kobaje:
https://www.youtube.com/watch?...ob5sI7nLnTnrySzei5AdRAIL2sQ7Oc

pOz
[ Lavlja_Jazbina @ 03.11.2016. 05:20 ] @
Da,ovo sa kobajama je slicno kao kod jednog rodjaka samo sto se taj deo lozista nalazi u desnom uglu pusnice (manji je)

i sa jednom lulom taj dim ide u mnogo veci deo gde je meso.Niko ne susi sunke pa tako ni ja.Milim da bi zabrljao nesto.

Living Light...da li je ono piljevina sto nabacuje ?

[ Living Light @ 03.11.2016. 05:24 ] @
Ebg, nisam nasao YT na srpskom a da bude onako domacinski a ne industrija.

Piljevina ?
Samo kazi u kom klipu, na koje vreme ? .... od prilike,

Edita,
Evo nasao sa sta nabacuje,

Kaze lik da dimi 30 kg kobaje :D

Da, na 1:35 nabacuje upravo to, piljevinu

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 03.11.2016. u 06:34 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 03.11.2016. 05:39 ] @
Aludiram da je nesto kao mekike sto ovi moji daju za stoku,a slici na piljevinu.Ima neka fora u tome sto baca.

2:33 je deo u klipu.

edit:mora da nadjem zasto piljevina.Da prigusi vatru,mozda.I piljevina od cega.Ovo njegovo drvo mi se cini da nije bagrem.

Mozda hrast !?
[ Living Light @ 03.11.2016. 05:41 ] @
Da, i na 1:35 i na 2:33 jos dodaje piljevine,

Na 1:08 objasnjava da takva vatra kao sto se vidi na 1:08 NE SME da bude,

ako se vatra "razgori" oma gasi/gusi sa piljevinom,

da ne bi visoka temperatura dima ulazila na kobaje.

Ulovio sam,
na 1:58 objasnjava da on koristi bukvu i u komadu i u piljevini

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 03.11.2016. u 06:52 GMT+1]
[ dusanboss @ 03.11.2016. 15:39 ] @
Ovaj madžarski snimak, tako isto i mi u Vojvodini sušimo. Srbijanci imaju malo drugačiji metod. Ne znam koji je bolji. Bitno je da se ne ne loži jaka vatra da se meso ne bi okorelo. Ta kora pored toga što je teška za žvakanje onemogućava da se šunke dobro osuše u drugoj fazi kad promaja treba da izvuče vodu iz njega.
Najbolja varijanta je kad je ložište fizički odvojeno od dela gde visi meso tako da samo dim može da prolazi. Tad nema bojazni od stvaranja kore.

Ovih dana treba da načnem prošlogodišnju :) Da vidim kako je ispala. Zrenjem šunka dobija specifičan ukus i miris koji se ne može postići za kratko vreme. Minimalno vreme zrenja je 7-8 meseci, a idealno par godina.
[ Lavlja_Jazbina @ 03.11.2016. 17:09 ] @
Ovi izgleda citali temu pa se dokazuju.

Citat:
U našim radnjama veliki je izbor namaza i pašteta, od onih jetrenih, pilećih i kokošijih, do ribljih i onih sa povrćem. Među kokošijim paštetama od skoro se na našem tržištu pojavila i Carnex Selection kokošija pašteta koja je napravljena od najboljih delova kokošijeg mesa – kokošijih grudi i bataka.


http://www.kurir.rs/vesti/drus...steti-moguce-je-clanak-2523401
[ AstralPro @ 03.11.2016. 19:56 ] @
I ima budala da u to poveruju...
[ Living Light @ 04.11.2016. 05:04 ] @
Citat:
AstralPro: I ima budala da u to poveruju...

Bas tako AstralPro,
ma sve vrvi od bataka, karabataka i "pilece belo"-ga,
-naravno da nema ni traga kožice, trtice, i nogice :D

"Pa-šteta" --sto narodu posle svega toga, sto maze na leba, Lipidni status, sa sve :
-holesterolom (LDL↑, HDL↓), trigliceridima↑, indexom arterioskleroze↑, faktorom rizika↑ ......ode u Crveno !

Pa se onda desava poznata scena:
-pa do juce bio zdrav k'o dren, nije mu bilo nista, a jutros u 5h, od jednom, strefio ga...

Dobro je ono pitanje kad kaze:

-Hoces li, da Ti skuvam nesto lepo i ukusno..... ILI....... nesto zdravo ?

pOz
[ dusanboss @ 04.11.2016. 12:24 ] @
Pa ni nemože se napraviti pašteta od čistog mesa. Može ali to ne bi imalo ukus paštete.
[ Java Beograd @ 04.11.2016. 13:34 ] @
Generalno uzevši, nema potrebe da se paštete, viršle i slične prerađevine preterano hejtuju.

To što meso nije u komadu, nego u sitnim dronjcima skinuto sa kostiju ne znači da je na bilo koji način, nutritivno gledano, lošije. I to je meso, po sastavu isto kao batak ili belo meso. OK, trtica naravno nije za jelo u komadu, ali kad se skine meso sa kostiju (mašinski) - šta fali ?

Iznutrice ? Guščija džigerica je skupi delikates. Ostale iznutrice nisu, naravno, ali samlevene i pomešane sa mesom (onim gore opisanim), sa nutritivne tačke gledišta, sasvim OK. A cena je primerena proizvodu.

Slično i sa junećim/svinjskim mesom. Jeste biftek najatraktivniji, ali to ne znači da treba june zaklati zarad bifteka samo.


Što se tiče holesterola, treba znati da da se samo oko 10% - 15% ukupnog holesterola unese kroz hranu. Ostalo sintetiše (stvara) ljudski organizam. Sasvim je moguće, i uopšte nije retko, da vegetarijanci imaju povišen holesterol.

A i uostalom, ako ćemo o hrani, sve ostale bolesti je jednako lako dobiti jedući krtinu i jedući otkoščeno meso.



Može se diskutovati o konzervansima. Nitrati, nitriti i ostali. Treba se truditi da se unose u što manje, ali svaki kupovni delikates, fabrički, mora da ima konzervanse. Svejedno da li je to parizer ili pečenica.
[ DaliborP @ 04.11.2016. 13:43 ] @
Processed meats - such as bacon, sausages and ham - do cause cancer, according to the World Health Organization (WHO).

http://www.bbc.com/news/health-34615621

Ponekad jeste lepo pojesti nesto suseno ili dimljeno, ali sigurno nije zdravo i treba biti umeren. Svakako ne treba kupovati najjeftinije iz supermarketa.
[ bakara @ 04.11.2016. 13:43 ] @
Citat:
dusanboss:
Pa ni nemože se napraviti pašteta od čistog mesa. Može ali to ne bi imalo ukus paštete.

Ne moze ni kobasica...

probali mi, kupili domaca creva i samleli cisto meso sa zacinima, to jedva da je licilo na kobasicu.
Na kraju smo zakljucilo da u kobasicu definitivno ne ide meso prve klase.

Zato odmah na pocetku i rekoh da nije sva poenta ni u tome da nesto bude prirodno i cisto...
gaditi se na iznutrice, trtice, parizer i pastete a pritom jesti pihtije, kavurme i krvavice je licimerno.
[ dusanboss @ 04.11.2016. 14:15 ] @
Od čistog mesa može kulen da se napravi, ali će biti jako suv ako se ne ubaci malo masnijeg. Kao i pljeskavica što ne može od prve klase govedine da se pravi.

Pašteta može od čiste jetre da se pravi.
[ Lavlja_Jazbina @ 04.11.2016. 16:23 ] @
Citat:
gaditi se na iznutrice, trtice, parizer i pastete a pritom jesti pihtije, kavurme i krvavice je licimerno.

Mislis licemerno?Ne zbog prideva i ispravnosti kako je napisano, nego se u oba slucaja zna na sta se misli .

Zna se na sta se misli kao i sta je pasteta i podrigusa od salame.

Poenta je da ti poredjenje nije bas jednako po pitanju tih pihtija i kavurme.Jesam probao ali nisam ljubitelj i izbegavam kada sam ponudjen.

Nekako mi deluje masno i ljigavo isto kao sto se nikad nisam navikao na skembice (citaj: probao samo jedanput).

Poenta sa mesom u domacoj radinosti je sta je zivotinja jela.Jedno je koncentrat(i) a drugo je kada se prokuvaju jabuke ili hraniti

sa zitom i kukuruzom,jecmom,mekinjama ili jarmom.Isti sadrzaj ali drugo "pakovanje".

Da, i trava,detelina kao i sljive.Ajde ove godine je sve pucalo sto se tice voca,koje je i prskano samo kisom.

Razlika je ocigledna.
[ dr killer @ 04.11.2016. 20:57 ] @
Ja gledo na tv da lavovi vole najviše iznutrice.
[ Living Light @ 05.11.2016. 20:09 ] @
Do'tore,
Mozda, da manje gledas iznutrice a da vise gledas Lavove.

Slika ce biti bolja, mozda predje u HD rezoluciju...

..ako tvoj Interfejs ima tu brzinu...
[ Sarastro @ 18.11.2016. 20:26 ] @
Citat:
IZ CRNE GORE OPREČNE TVRDNJE: CARINA „NEMA MESA IZ 1982. GODINE, VETERINA „ISTOVARENO MESO U TRANZITU”

Mozda je ovde odgovor na pitanje postavljeno na pocetku teme.

http://www.agroservis.rs/agroservis-saznaje-0
http://www.agroservis.rs/tragom-vesti-3
http://www.agroservis.rs/agroservis-saznaje-1
[ Living Light @ 18.11.2016. 22:51 ] @
@Sarastro,

---------------------U b i v a š______sa______I s t i n o m !--------------------------

na žalost je to tako,....

možemo samo da :

a) jedemo, iLi

b) NE jedemo,

treće nema....
[ eeestablishment @ 14.01.2017. 13:41 ] @
Da ne ostane nedoreceno , u vezi onog pitanja za Lavlju_Jazbinu i susenja kobaja .

Susilo se silom prilika oko 2 mes , naime kad je bilo gotovo ja nesto nisam mogao odmah da odem i preuzmem a posle pao sneg , dosao mraz i put kroz planinu bio neprohodan pa smo tek sinoc preuzeli pastrmu .

Pecenice odlicne , slanina ukusna , ( da je malo mesnatija ) kavurma standardna e jedino kobasice koje sam najvise iscekivao dodju nekako rastresite .

Jesu ukusne , ali se prilikom rezanja dosta mrve , drobe i nisu onako homogene i chvrste kao chajna recimo ?

Pretpostavljam da nije do susenja vec do recepture i sastva istih ( kao sto sam ranije rekao kupljene su sirove u super maxiju )

img host

Kad se doda jedna dunjevaca ( za apetit ) i kasnije zaliva crnjakom ( domace Velika Hoca ) zimske charolije mogu da pocnu .
[ gilopile @ 15.01.2017. 10:25 ] @
Mislim da bi i lozovaca dobro legla :)
[ sonus70 @ 15.01.2017. 21:14 ] @
Previše masti u kobasicama. A ni malo izgleda prave paprike. To u maxiju nije ni dobro napunjeno u crevo, nit je rađeno po recepturi.
Ustvari receptura je : E ovo što nam je ostalo neprodato i počelo da menja boju ide u kobajeeeee. Pa kako se koji dan zalomi šta je ostalo od restlova
[ eeestablishment @ 16.01.2017. 13:38 ] @
To je neka sirova " bavarska " kobasica namenjena przenju .

Spemam se i nabavljam recepturu za sledecu god ali mi smeta sto je po pravilu u svim domacim kobasicama obavezan sastojak paprika ?

jel bas neophodna ?
[ Living Light @ 16.01.2017. 18:15 ] @
Citat:
eeestablishment: .....obavezan sastojak paprika ? jel bas neophodna ?

Jesi li Ti nekad mesao "smesu" sa kojom se pune vrhunske kobacice ?

Jesi li mesao "Masu" u Vangli, u kojoj ima od 10-15-20 Kg smese,
valjano pripremljene za kobaje ?

Pa, kako TO moze bez crvene paprike ? ...a da je valjano DOBRO ?
[ eeestablishment @ 16.01.2017. 19:49 ] @
Rekao sam vec ( str br 2 ) kobasice ( bavarske ) su deo redovnog super maxi programa , sirove su i pripremljene za przenje .

image hosting 30 mb

Sticajem okolnosti a i silom prilika kupio sam ih i dodao uz ostalu pastrmu . ( da vidimo kako ce ispasti )

Sad , ispalo je ovako , ukusne jesu ali se drobe ,mrve . . . . . . . . . da ne ponavljamo vise .

Iduce god idemo na privatnu varijantu i jedino me zanimalo sto u svim recepturama preferiraju papriku ?

Imao sam prilike da u slavoniji jedem kulen , proizvod je bio prilicno debeo , kruskastog nepravilnog oblika , u nekom prirodnom crevu , pominjali

su da ga dime samo JEDAN-PUT a zatim sledi susenje i visemesecno zrenje na promaji . Ni trunka od crvene paprike? a o ukusu da vam

ne pricam .

Uostalom ni kod chajne ne primecujem papriku ( ili gresim ) pa se zbog toga chudim zasto je neophodna u domacim kobasicama ?

PozZz . . .
[ sonus70 @ 16.01.2017. 20:41 ] @


Evo recepta po kome se u mojoj porodici oduvek prave kobasice:
meso 10kg
so 200gr
slatka paprika 50-100gr
ljuta paprika 25-60gr
biber 50gr(pola/pola beli i crni)
beli luk 50gr(u prahu)

Promenjen je samo po pitanju belog luka kad se pojavio u prahu, ne sećam se koliko je išlo sirovog. Meso se melje na najkrupniju šajbnu, slagaću sad da li je to 10mm ili manje.
Ni ja ne volim mnogo slatku papriku pa sam isprobavao recept kad sam počeo samostalno da pravim kobaje i probao sve od 10 do 100 grama varijante i meni najbolje paše oko 70 grama slatke. Imam utisak da je slatka paprika tu ne samo zbog ukusa i boje nego da da malo i kiseline i da istakne ukus mesa. Kao prirodni pojačavač arome.
Volim i jako ljutu ali poslednjih godina u tim slučajevima ujutro me pita dupe šta si radio sinoć. Pa ne preterujem. Sa 40 grama "kisačanke" bude taman malo pikantno.
[ eeestablishment @ 31.01.2017. 10:43 ] @
Po naslovu i ovo pripada .


capture screen


Ima li sta jeftinije ?



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 31.01.2017. u 18:16 GMT+1]
[ jovajovic100 @ 31.01.2017. 16:26 ] @
Kilo mesa za kučiće je 100 dinara !
[ bakara @ 31.01.2017. 16:45 ] @
To je i pravljeno da bude jeftino, a ima i jeftinije hrane za kucice od 100din/kg

Ima jeftinije, ima i skuplje, pa bira sta ko hoce.
[ Java Beograd @ 31.01.2017. 19:56 ] @
Citat:
jovajovic100:
Kilo mesa za kučiće je 100 dinara !
Ima i znatno skuplja hrana za kučiće.
[ Living Light @ 03.02.2017. 18:51 ] @
Bakara i Java,

jel Vi stvarno mislite da se domacim kucimima daju one "Bez Vitaminske"

i nisko Vitaminske "Frutele" (Za Kontejner),

i da se toliko široko, grudno,......To Rešava ?

[ dusanboss @ 04.02.2017. 00:07 ] @
Citat:
Ima i znatno skuplja hrana za kučiće.


Znam da ima! Ima i kučića koji za svoj kratki kereći život požderu više pare nego 100 ljudi zajedno ali upošte nije fora u tome.
[ flighter_022 @ 04.02.2017. 22:45 ] @
Moj ker je vrlo probirljiv. Pileća ledja... nekad poždere kuvana, sve sa kostima, u roku od odmah, a nekad onjuši i ode, iako nije ceo dan jeo. E onda primetimo razliku u boji, tj. verovatno je tretirano nekom hemijom da se ne usmrdi pokvari a ovaj to oseti i to je to.

Da li vam se nekad desilo da mačka onjuši komad parizera i ode?!
[ 3way @ 04.02.2017. 22:49 ] @
Citat:
flighter_022
Da li vam se nekad desilo da mačka onjuši komad parizera i ode?!


Redovno.

Jedan "test" koji stalno pravim je sa pilecom dzigericom. Ako je macor nece, znaci da je pile hranjeno ko zna cime. Ako jede, znaci da je pilo "prirodno".
[ bakara @ 05.02.2017. 11:46 ] @
Ne, to samo znaci da imas izbirljivog macora
[ Shadowed @ 05.02.2017. 11:54 ] @
Sad ce da krenu da trpaju u hranu i neke arome za kerove i macice da pokriju sve ostalo sto stavljaju :)
[ gilopile @ 05.02.2017. 11:59 ] @
Moje macke bi i mene pojele, a o keru i da ne pricam :)

Ja mackama kupujem granule, 170din 1kg neka wendy od skoro, a pre toga bila neka u ljubicastoj kesi za 160, njih su najvise volele, mada se polako navikavaju i na ove.

Kada se pece pile, oci da mi izvade i od njih ne mozes ni da jedes na miru i nece granule ni da pipnu kada im se bacaka meso :)

Kada im dam ostatke, kozice...reze ko ker, a kad jedu granule, jedva nekako i da gutaju...Jedu, ali se vidi da nije sa nekim apetitom:)

Te jeftine salame hoce da pojedu, ali odmah proliv dobiju, tako da izbegavam da im dajem.
[ 3way @ 05.02.2017. 12:13 ] @
Citat:
bakara:
Ne, to samo znaci da imas izbirljivog macora :)


Pa da - u tome i jeste stvar.
Mnoge macke su izbirljive i nece da jedu sve.
[ 3way @ 05.02.2017. 12:16 ] @
Citat:
Shadowed: Sad ce da krenu da trpaju u hranu i neke arome za kerove i macice da pokriju sve ostalo sto stavljaju :)


Vec ima :)
Te sa ukusom slanine, te rostilja, te pikant, te ovo te ono...( nema potrebe naglasiti ono "sa UKUSOM" )...
Takve stvari ce lakse proci sa psima, ali malo teze sa mackama....
[ Shadowed @ 05.02.2017. 23:33 ] @
Ne mislim na maciju hranu nego na ovu za ljude koju testirate na mackama :)
A za maciju me cudi sto ne prave sa ukusom miseva...