[ ivan.neg @ 08.11.2016. 10:48 ] @
Pozdrav

Da li treba da uzemljim objekat koi je napravljen od metalnih profila i fasadnog lima ,mislim na uzemljenje same konstrukcije ,unutar objekta je razvucena instalacija za struju pa sam mislio da uzemljim i konstrukciju je ima dosta kablova utikaca i svega .

I jos jedno pitanje pored same te radionice je uradjeno novo uzemljenje sa tri sonde koje sam uveo u tu radionicu ,a napojni kabal koi sam doveo iz kuce takodje u radionicu 5*4 vec ima uzemljenje (staro) od kuce tako da sad bukvalno imam dva uzemljenja staro i novo na medjusobnoj udaljenosti od oko 20 metara koja su spojena provodnicima e sad pitanje da li treba da raskacim staro uzemljenje ili nesmeta da oba budu povezana .

Nisam imao problema sa starim uzemljenjem za novo sam se odlucio da uradim pri izradi objekta jer je sve vec bilo raskopano pa da pojacam malo jer postojece staro ima preko 30 god.

Pozdrav.
[ perkom @ 08.11.2016. 11:41 ] @
Metalni objekat obavezno uzemljiti.
To što si pobožno tri sonde u principu ništa ne znači ako uzemljenje nije u okvirima propisanih vrednosti. Znači, uzemljenje obavezno proveriti da se tačno zna vrednost u omima. Takođe, treba ispitati i ostale parametre električne instalacije, otpor petlje i otpor izolacije.
Mnogi misle da je dovoljno pobosti sondu ili zakopati bojler i gotova stvar.
Znači, svako uzemljenje ispitati i ono je za radno do 2 oma.
[ Horvat I @ 08.11.2016. 18:53 ] @
Uraditi GROMOBRANSKO uzemljivanj objekta! Nezavisno od uzemljenja za instalaciju.
[ goat @ 09.11.2016. 22:11 ] @
Gromobransko uzemljenje treba za svaki spust da ima manji otpor od 10oma. Gromobranska instalacija je definisana u građevinskom projektu, kao i električna.

Nemoj sastavljati uzemljenje za električne instalacije i gromobransko uzemljenje.

Inače sonde nisu pouzdane za uzemljenje, za nepokretne objekte treba koristiti ukopane pocinkovane trake. "Sahraniš u humus" standardnu pocinkovanu traku dužine 15-20 metara i nema zime. Traka ne mora da bude ispravljena, može i u spirali da se ukopa, ali se treba zemlja utisnuti između navojaka jer je cilj da što veća površina trake za uzemljenje bude u dodiru sa zemljom. Time se obezbeđuje otpor uzemljenja manji od 2oma
[ Living Light @ 09.11.2016. 23:57 ] @
@ivan.neg
Postavis pitanje, pa Te nema 2 cela dana (2 noci +2 dana= 4 Izostanka) :D

'El citas Ti sta ti savetuju @perkom i @Horvat I ....???

Obratiti paznju...na njihove savete,

i bice SVE u "Zelenom podrucju" instrumenta.

Ako TO uradis, mogu i Gromovi od 100000 Ampera,
nista ti se lose nece desiti....

Citaj savete ↑↑↑ gore navedene, URADI TAKO, i nakrivi šešir,....

pOz
[ ivan.neg @ 10.11.2016. 12:26 ] @
Onda sam za gromobransko uzemljenje zakasnio posto je unutra izlivena ploca a okolo behaton ,nebih da raskopavam valjda nece grunuti ,mozda ce pomoci malo to sto ima 9 stubova koi su metar ispod zemlje.

uzemljenje je kopan rov dubine 50cm kao jednakostranicni trougao razmaka izmedju sondi 8metara i onda pobodene sonde od 1,5 metara i to povezano sa pocinkovanom trakom i za to mi kao garantuje elektricar ali potrazicu nekog da izmeri otpor.

Recite mi samo da li da raskacim staro uzemljenje ako ovo novo pokaze dobar otpor.

Nestigoh ranije da se javim
[ Living Light @ 10.11.2016. 13:00 ] @
Citat:
ivan.neg: da li da raskacim staro uzemljenje ako ovo novo pokaze dobar otpor

Evo ovako,
Nadji prijatelja koji ima nesto od ovih instrumenata:

a) ProfiTEST 2, od "Gossen Metrawatt", izgleda ovako:



b) M5010 ABB Metrawatt, izgleda ovako:



Prvo,
Raskacis "staro" uzemljenje od novog. I izmeris SAMO otpor NOVOG uzemljivaca.

Onda,
Posebno (dok je raskaceno) izmeris otpor uzemljenja STAROG uzemljivaca.

Tek Onda,
Vratis, spojis staro uzemljenje sa novim uzemljenjem, i izmeris otpor , kada su u "Paraleli",
_____________________________________________________________________________

Novo uzemljenje bi trebalo da "Zadovoljava" u rezultatima merenja.

Kad na to NOVO prikacis jos i "Staro" , onda bi rezultat merenja trebao biti jos bolji,
tj. ukupan otpor novo-nastale situacije , treba da je MANJI od otpora samo novog uzemljivaca.

Ivane, ne znam dal' sam objasnjenje "ukomplikovao " do besves'i ?

U svakom slucaju, ako ti "nisu sve kockice na mestu" , javi se,
Tu sam da dam dodatno objasnjenje, i SVE sto treba....

pOz




[Ovu poruku je menjao Living Light dana 10.11.2016. u 14:33 GMT+1]
[ ivan.neg @ 10.11.2016. 13:36 ] @

Videcu onda kad u firmu bude dolazila pp kontrola da ih pocastim da mi to izmere imaju oni ovakav aparat samo sto dolaze mislim dvaput godisnje xex,pozdrav
[ ivan.neg @ 10.11.2016. 13:40 ] @
Nisi iskoplikovao razumem u potpunosti xex ,hvala
[ perkom @ 10.11.2016. 16:45 ] @
Citat:
ivan.neg:
Onda sam za gromobransko uzemljenje zakasnio posto je unutra izlivena ploca a okolo behaton ,nebih da raskopavam valjda nece grunuti ,mozda ce pomoci malo to sto ima 9 stubova koi su metar ispod zemlje.

uzemljenje je kopan rov dubine 50cm kao jednakostranicni trougao razmaka izmedju sondi 8metara i onda pobodene sonde od 1,5 metara i to povezano sa pocinkovanom trakom i za to mi kao garantuje elektricar ali potrazicu nekog da izmeri otpor.

Recite mi samo da li da raskacim staro uzemljenje ako ovo novo pokaze dobar otpor.

Nestigoh ranije da se javim

Ako misliš na metalnu prostoriju, ne trebaju ti spustovi pošto je to u suštini Faradejev kavez.
Takođe, ako ti je ukupano 9 stubova po metar u dubinu zemlje, trebalo bi da imaš dobro zaštitno uzemljenje (do 10 oma) a verovatno i radno (do 2 oma).
Po pravili, razmak između dve sonde treba da je minimalno 2,5 dužina sonde.
Pošto kažeš da je kod tebe 8m, plus stubovi, verovatno da ti je uzemljenje dobro samo što ono mora da se proveri odgovarajućim instrumentom.
Staro uzemljenje ne moraš da otkačiš, nikada nije na odmet imati što više paralelnih veza ka zemlji.
[ goat @ 15.11.2016. 21:19 ] @
Ne znam o kakvom zaštitnom i radnom uzemljenju pričate!??

Ja znam za gromobransku zaštitu i njeno uzemljenje koje po spustu treba da ima aktivni otpor ispod 10oma i uzemljenje električnih instalacija čija impedansa petlje kvara na provodniku uzemljenja treba da bude ispod 2oma ako nema ZUDS
[ Living Light @ 22.11.2016. 02:01 ] @
Citat:
goat: Ne znam o kakvom zaštitnom i radnom uzemljenju pričate!??
Ja znam za gromobransku zaštitu i njeno uzemljenje koje po spustu treba da ima aktivni otpor ispod 10oma i uzemljenje električnih instalacija čija impedansa petlje kvara na provodniku uzemljenja treba da bude ispod 2oma ako nema ZUDS

Polako,

Ovde na Forumu, svako "Svoga konja Hvali",

Do sada se TIP pomenutih uzemljenja popeo na ovoliko :

-Radno,
-Zastitno,
-Gromobransko,
-Instrumentalno,

Da, postoji i to instrumentalno, ali mislim da taj deo NE treba da Te interesuje,
jer bi unelo "dodatnu Pometnju".