[ član @ 27.11.2016. 08:39 ] @
hteo bih da kupim ubodnu testeru i aku-busilicu. kupujem ih zbog sklapanja kuhinje i jos nekog namestaja, a kasnije bi ih koristio amaterski, kad zatreba za nesto. dakle, ne treba mi profi alat, ali opet ne bih hteo ni da kupim nesto za jednokratnu upotrebu da crkne posle prvog koriscenja! ima li neko preporuke?
[ Lavlja_Jazbina @ 27.11.2016. 08:52 ] @
Kupi najjeftinije.Busilicu ces koristiti povremena pa baterija ode u aut a ubodnom neces seci kilometre pa

ti treba nesto izdrzljivo.Vise obrati paznju na kupovinu kvalitetnih burgija i testerica..

[ bakara @ 27.11.2016. 11:03 ] @
Ako ces da koristis amaterski ne treba ti accu alat, jer je on namenjen za svakodnevno koriscenje.

Kupi neki hobi alat na struju, jer za to sto ti treba svaki ce ti biti dobar, dok jeftine accu srafilice uvek budu prazne kad ti trebaju.
[ botr @ 27.11.2016. 14:20 ] @
Alat, nikako najjeftiniji kineski. Gledaj bar koliko toliko kvalitetnu, tipa Einhell, Womax, i slicno. Iz iskustva, kupio Straus ubodnu testeru, jeste da je posluzila, ali ne valja. Ne moze da napravi ravan rez nikako, vuce u stranu, od kad je nova. Da ne pricamo o tome kako se greje.
[ član @ 27.11.2016. 15:38 ] @
@sva trojica :)

hvala na savetima!

sto se tice srafilice, nisam o tome razmisljao ali ovo sto je @Jazbina rekao ako bi se koristila za zavijanje 3 srafa na svakih pola godine-godinu, verovatno da bi posle nekog vremena baterija crkla koliko god kvalitetna bila, tako da cu onda uzeti nesto jeftinije ako nadjem ili necu uopste kupovati jer sam do sada dosta komada namestaja rasklopio/sklopio obicnim srafcigerom pa cu mozda tako i sada, ne isplati mi se samo zbog toga dosta para da dajem jer bi kako se god okrene na kraju ispalo da je za jednokratnu upotrebu.

a ubodnu cu verovatno onda uzeti nesto kvalitetnije jer generalno nije skup alat, pa se za 60-70-80e moze naci Bosch, Makita, Black&Decker... vec sam cuo takva iskustva ko sto @bort kaze da se sa najjeftinijima jako teško seče, da se iskrivi rez, da vuče u stranu i sl. pošto nema bateriju da izlapi od stajanja imacu onda sigurno dosta narednih godina kad zatreba...
[ Lavlja_Jazbina @ 27.11.2016. 15:40 ] @
Citat:
Ne moze da napravi ravan rez nikako, vuce u stranu, od kad je nova.

Zato se ne zapinje ko sivonja !!!
Citat:
sklopio obicnim srafcigerom pa cu mozda tako i sada


Kod ovih sada "majstora-stolara"-montera koristi se imbus i ovakav sraf !



I koristi se ovakva burgija.Ne sumljam da znas nego da zavrsim referat..

[ ctrl alt del @ 27.11.2016. 16:43 ] @
Pre desetak dana sam vodjen istim potrebama i sa istim zahtevima kupio womax aku bušilicu/šrafciger sa litijumskom baterijom za 6000 rsd. Prvi utisci su super, videćemo kako će se pokazati na duže staze. Sa ovom baterijom ne bi trebalo da bude problema što se tiče eksploatacije u odnosu na klasične, a i manja je i lakša.
[ botr @ 27.11.2016. 18:10 ] @
Zapnjao ne zapinjao, ona sece krivo. Moras da je drzis krivo, da bi isla pravo, i opet rez ide koso, jednostavno, ne valja. Posluzila je svrsi, ali sam trebao da kupim nesto bolje.

Odlican hobi alat je Parkside, Lidl robna marka, samo sto nasi "uvoznici" deru. Npr.

https://www.kupujemprodajem.co...96-oglas.htm?filter_id=1457338

Ovo kosta 50 evra u Lidlu, imam je, odlicna, stemovala, busila ko zna koliko, i nista, radi :D . Straus je smesna, ima je komsija, naspram ove. Uzeo nesto da stemuje, slabo udara, greje se, smrdi. Ja mu dao moju busilicu i zavrsio posao.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.11.2016. 18:23 ] @
Citat:
Pre desetak dana sam vodjen istim potrebama i sa istim zahtevima kupio womax aku bušilicu/šrafciger sa litijumskom baterijom za 6000 rsd.

Ti sa cenom i nisi kupio neki skart.

Citat:
Zapnjao ne zapinjao, ona sece krivo. Moras da je drzis krivo, da bi isla pravo, i opet rez ide koso, jednostavno, ne valja


Jedna od stvari koja mi ne ide od ruke to je secenje ubodnom,pa sad da se vratim i 25god. unazad,znaci nije bilo bofla i kostalo je

ali meni dzaba.Jednostavno mi neide od ruke bilo pravo ili neki krug.Pricam o debljim materijalima,ovi materjali od 1cm

debljine mi i oproste.Mada smo pricali pre neku godinu i bilo je da se ipak to povremeno neki put zadesi obimno i onda takva

brusilica,busilica itd. zavrsavaju sa gecrk.
[ bakara @ 27.11.2016. 20:15 ] @
Citat:
botr:
Zapnjao ne zapinjao, ona sece krivo. Moras da je drzis krivo, da bi isla pravo, i opet rez ide koso, jednostavno, ne valja.


Ovo je malo cudno, posto kod ubodne ne sece sama "masina" vec testerica, koja ako je losa hoce da se krivi, ali ako kupis neku kvalitetniju trebalo bi da bude kako treba.

problem kod losih ubodnih je zapravo u sistemu montaze testerice koji je los pa ume da ispada (a koliko sam primetio to nisu kopirali od poznatih proizvodjaca), al ne znam da sece ukrivo...

Ja imam bosovu ubodnu, pa i na nju kad namontiram kilavu testericu dobijem krivo secenje

[ Lavlja_Jazbina @ 27.11.2016. 20:28 ] @
Ukrivo koliko sam ja shvatio misli na kosinu secenja a ne na smer.

Ovo nije losa ponuda,za sada.

https://www.limundo.com/kupovi...u-busilica-DEWALT-18V/52117971
[ Java Beograd @ 27.11.2016. 21:15 ] @
De Walt je dobar brend, ali ono je šrafilica sa NiCd baterijom. Najstariji tip, najlošije performance, najbrže crkne. Ne isplati se kupovati bilo šta sa NiCd baterijama.

Kao što reče bakara, mnogo je bolje kupiti šrafilicu na 220 V. A to je i moje lično iskustvo posle kupovanja triju šrafilica na baterije. Realno, ako ne radiš na vrhu dalekovoda, ili na gondoli uspinjače struja ti je uvek dostupna.

I time rešavaš sve probleme sa baterijama, punjenjem, trajanjem, i ispražnjenim baterijama i neupotrebljivom šrafilicom baš onda kad ti zatreba.

I kao što sam mnogo puta već napisao, amaterski alat amaterima, profi alat profesionalcima. Sve ostalo je bacanje para.

Evo jedne jeftine šrafilice koja će svakom amateru da posluži u svakoj prilici:
http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_detaljno.aspx?item=010280020

Uz dve godine garancije, malo li je ?
[ bakara @ 27.11.2016. 21:25 ] @
^^
Ta boja ce da se prlja
[ Lavlja_Jazbina @ 28.11.2016. 08:12 ] @
Citat:
Kao što reče bakara, mnogo je bolje kupiti šrafilicu na 220 V.


Nervira kabal.I ja sam jednu bosovu stavio na auto akumulator.Ali opet kabal.Sto se tice NiCd baterija,mogu da se pakuju.

Nema cipova i pamcenje istrosenosti baterije.Ima na NB firma koja puni sa jacim baterijama i ispadne oko 4k po jednoj patroni.

Ovo sa accu sto sam probao ( trebalo mi je za krov ) ima mnogo duzu autonomiju rada,ali KABAL,sto smara.Za medalju.
[ goat @ 28.11.2016. 09:39 ] @
.. slažem se da kabal smara ali je daleko veće smaranje ručno uvijanje...
ja sam za sitne pare (1000din sa poštarinom) kupio neku polovnu CMI aku bušilicu koja radi na 12V, prikačim je na stari automobilski akku, kabal od 3 metra i vozi Miško ... s njom sam ušrafio bar jedno 1500 vijaka (doduše u radionici), završila mi posao, kada bi to sve ručno uradio...

ako naletim na kućište baterje da joj odgovara napakovaću joj novu baterju ali otom potom....


ubodnu testeru sam nabavio(isto nekih tričavih 2000din); neka marka "GO ON", imam brusilicu 900W istog proizvođača- odlična je, zato sam i ubodnu testeru kupio iste marke.. i testera je 650W a reže super i kada se "legne na nju kao sivonja" ima snage i ne pregreva se , samo dobar list testere i dobar osećaj i završava posao.
[ bakara @ 28.11.2016. 11:44 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
Kao što reče bakara, mnogo je bolje kupiti šrafilicu na 220 V.


Nervira kabal.

Tacno!
Ali ja na to uvek dodam, da jos vise nervira prazna baterija.

Radio sam par godina kao monter.
Kolege uglavnom rade sa accu srafilicama jer je jako tesko prici svuda sa kablom, ali prvo sto uradis kada dodjes na montazu je da ukljucis rezervnu bateriju u struju inace stajes na pola posla.
[ član @ 28.11.2016. 11:50 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:Kod ovih sada "majstora-stolara"-montera koristi se imbus i ovakav sraf!

kad smo kod toga, nesto najlakse za montazu sto sam video je ovako nesto:



skroz lako i prakticno za sklapanje, jedino sto rupe za to nije bas najlakse napraviti u kucnoj radinosti sa ameterskim alatom.

inace, nesto od namestaja koji sam sklapao bio je i sa takvim srafovima kao sto ti kazes, ali sada ne znam kako ce kuhinja biti povezana... porucio sam gotovu kuhinju treba samo da se sklopi. ne bih da zvicim kao neka gastarbajtercina pa da samo kukam, ali u DE su sve usluge stvarno jako skupe i za montazu obicne ugradne kuhinje od 3m, koja verovatno ne bi trajala duze od par sati, su mi trazili skoro 700e! rek'o... sklopicu je sam pa da joj *ebem mater! :) zato mi treba taj alat...

Citat:
Java Beograd:Kao što reče bakara, mnogo je bolje kupiti šrafilicu na 220 V. A to je i moje lično iskustvo posle kupovanja triju šrafilica na baterije. Realno, ako ne radiš na vrhu dalekovoda, ili na gondoli uspinjače struja ti je uvek dostupna.

I time rešavaš sve probleme sa baterijama, punjenjem, trajanjem, i ispražnjenim baterijama i neupotrebljivom šrafilicom baš onda kad ti zatreba.

busilicu obicnu imam, doduse nesto vecu i tezu, pa nije bas prakticna za koriscenje kao srafilica, tako da u sustini ovo i nije los predlog... mozda onda umesto planirane aku- uzmem obicnu busilicu nesto manjih dimenzija, koja ce posle sluziti sigurno cesce nego sto bi koristio ovu sa baterijom. npr. OVA 40e, 5 god. garancije.
[ bakara @ 28.11.2016. 12:28 ] @
Ekscentri jesu zgodni za montazu, ali njih moras zatezati ili rukom ili bas srafilicom koja ima granicnik sile stezanja.
Sa busilicom sa gornjeg linka ces morati da imas dobar osecaj inace ce da ti pokida tu rupu.
[ Lavlja_Jazbina @ 28.11.2016. 15:13 ] @
Iskreno,taj ekscentar pamtim da nije imao taj zvezdasti deo nego je bila proslicovan minus i dotezao se rucno sa ugaonim (G)

minus kljucem.
[ Java Beograd @ 28.11.2016. 19:27 ] @
Citat:
član:busilicu obicnu imam, doduse nesto vecu i tezu, pa nije bas prakticna za koriscenje kao srafilica, tako da u sustini ovo i nije los predlog... mozda onda umesto planirane aku- uzmem obicnu busilicu nesto manjih dimenzija, koja ce posle sluziti sigurno cesce nego sto bi koristio ovu sa baterijom. npr. OVA 40e, 5 god. garancije.

Ne, nije to - to. Bušilica nije i ne može biti šrafilica. Neka te ne buni što na linku koji sam postavio, piše da je "bušilica". To su pisali neuki komercijalisti, koji ne znaju razliku.
Šrafilica je mnogo lakša, znatno manja po snazi, sa znatno manje obrtaja (da ne bi šraf u deliću sekunde "otiš'o u tri lepe") i td. i td. Na primer, obrati pažnju da je konstruisana tako da težište dođe kod rukohvata. Što izuzetno mnogo olakšava horizontalno uštafljivanje, ukoso, na gore i slično. Za manipulaciju jednom rukom. A pogledaj kako je konstruisna Bosch bušilica koju si linkovao. Pomisli samo koliko je teže to držati u jednoj ruci i ušrafiti više stotina šrafova.

Ova koju sam linkovao, na primer, ima i dve mehaničke brzine, za brže i sporije ušrafljivanje, što daje još veći kvalitet u kontroli rada. Da se razumemo, ni najmanje ne preporučujem konkretan model. Očigledno je da je to no-name jeftini kinez. Ali iz sopsvenog dobrog iskustva preporučujem tu vrstu električnog alata.

Kažem, bušilica ne može šrafilica, ali za manje rupe u drvetu i drugim mekim materijalima šrafilica može biti bušilica ! I to odlična.
[ botr @ 28.11.2016. 20:44 ] @
Meni kad su majstori radili kuhinju, puna dva dana su je montirali, i nisu im nestale baterije, i ako su busili istim tim srafilicama, odnosno busilicama. U pitanju je neki De Walt, pojma nemam koji model, ne secam se, moze da srafi, moze da busi, takve srafilice su skupe, ali rade za sve pare. Ja bih radio sa keksevima i srafovima, cini mi se da je to dugotrajnije resenje. Za 700e vredi da se pomucis :)
[ član @ 29.11.2016. 06:30 ] @
Citat:
Java Beograd: Ne, nije to - to. Bušilica nije i ne može biti šrafilica. Neka te ne buni što na linku koji sam postavio, piše da je "bušilica". To su pisali neuki komercijalisti, koji ne znaju razliku.
Šrafilica je mnogo lakša, znatno manja po snazi, sa znatno manje obrtaja (da ne bi šraf u deliću sekunde "otiš'o u tri lepe") i td. i td. a primer, obrati pažnju da je konstruisana tako da težište dođe kod rukohvata. Što izuzetno mnogo olakšava horizontalno uštafljivanje, ukoso, na gore i slično.

broj obrtaja kod ove busilice koju sam linkovao pise da je od 50 o/min. sto je manje od 1 obrtaja u sekundi pa verujem da bi moglo da se primeni za usrafljivanje, ali bi to svakako isprobao u prodavnici... a sto se tazine tice, ima 2,5 kg, dok su srafilice oko 1,5 (ili nesto vise) + baterija sto verovatno zajedno ne dodje na 2,5kg ali ne ni mnogo manje, o tezistu nisam razmisljao ali tu nema diskusije, upravu si!
kako god bilo, jel ima onda nesto sa ovog spiska sto bi preporucio (ti ili ostali) da moze da posluzi za to sto mi treba: da jednokratno kako/tako odradi posao kao srafilica, a kasnije da je koristim kao busilicu?

[ Lavlja_Jazbina @ 29.11.2016. 06:43 ] @
Nisam se opredelio zbog obostranog koriscenja za dalje ali ovo sa granicnikom me odusevljava.Jos ako moze da se demontira,vrh.


[ botr @ 29.11.2016. 09:50 ] @
Koliko vidim, od ovoga sto si okacio, jedino sto moze da sluzi za srafljenje je ovo:

https://www.bauhaus.info/bohrm...rschrauber-6221-ad-/p/22916563
[ bakara @ 29.11.2016. 12:57 ] @
^^
Ovo ce da ti radi posao i za srafljenje i busenje drveta, jedino nije za busenje nikakvog betona, cigle i sl.
Ja bih ovo kupio.

Moze i sa onom busilicom da se srafi, ali moras da imas dobru ruku i osecaj za materijal inace ces samo stetu da napravis.
[ član @ 03.12.2016. 12:52 ] @
prvi deo kupovine obavljen! doduse, tu nije ni bilo nekakve velike dileme...



ostaje mi jos srafilica-busilica i najverovatnije da cu uzeti ovo sto je botr predlozio, jer nesto adekvatnije za sada nisam pronasao.
[ član @ 07.12.2016. 08:14 ] @
evo i stigla i moja "aku srafilica" na struju :) bila na amazonu na nekom popustu pa sam uzeo ovu umesto one iz Bauhausa.



za sada ce posluziti za to zbog cega sam je kupio, a ako mi nekad bude zatrebalo jos nesto od alata od ovog alata mogu samo taj nastavak da kupim. znam da su ti kombo-uredjaju uglavnom sr*nje, ali za amatersku upotrebu mislim da mogu da posluze.
[ Java Beograd @ 07.12.2016. 08:33 ] @
Extra. Oba alata su dobra i lepo će te i dugo služiti.
[ Dabranin @ 17.12.2016. 17:47 ] @
Hoću i ja da kupim bušilicu-odvijač, električnu. Našao sam neku Black Decker, multievo tj. multifunkcionalnu 95 evra. Interesuje me vaše mišljenje kao i pitanje za člana koliko je platio ovu svoju što je kupio preko Amazona?
[ Dabranin @ 21.12.2016. 10:07 ] @
Nisam mogao da otvorim sliku od člana na poslu pa nisam ni vidio koju je bušilicu kupio, ali sam kod kuće ustvrdio da je ista kao i ova što sam ja našao. E sad išao sam i na amazon i našao iste ali samo od 110 V. Pitao bih kako ti izgleda i jesi li je koristio, pošto sad nešto čitam da se neki žale na nju, pošto i nakon pritiska nastavlja da se okreće i zezne ljudima posao?
[ član @ 21.12.2016. 13:33 ] @
evo ovu sam uzeo, 220V naravno:
https://www.amazon.de/dp/B00FF...ref=pe_386171_38075861_TE_item
kada sam ja porucio bila je neki € ispod 60, a nisam jos nista konktetno radio sa njom tako da ne mogu da kazem licne utiske. ako si citao temu od pocetka, ja sam je kupio kao zamenu za srafilicu, ne kao busilicu, pa se nadam da ce bar taj deo posla oko srafljenja da odradi. javim uskoro kako se ponasa u radu kad je budem isprobao...
[ bakara @ 21.12.2016. 14:10 ] @
Stvarno dobro izgleda...a interesantna je i ova fora sa zamenom alata
[ Dabranin @ 21.12.2016. 15:06 ] @
Reci mi, vidim ovdje da piše da ne dostavljaju u Srbiju, kako si taj dio zaobišao i koliko te došla poštarina?
[ bakara @ 21.12.2016. 15:15 ] @
On i nije iz srbije koliko vidim.
[ botr @ 21.12.2016. 19:17 ] @
Za cenu ovih dodatnih alata moze da se kupi pristojan alat npr. 44 evra za ubodnu testeru.
[ član @ 22.12.2016. 06:33 ] @
Citat:
Dabranin: Reci mi, vidim ovdje da piše da ne dostavljaju u Srbiju, kako si taj dio zaobišao i koliko te došla poštarina?

ko sto Bakara rece... u DE je bila isporuka, tako da nije bilo tih problema.

Citat:
botr: Za cenu ovih dodatnih alata moze da se kupi pristojan alat npr. 44 evra za ubodnu testeru.

to je tacno, jer sam onu gore celu ubodnu otprilike platio toliko koliko bi bio samo dodatak za ovaj multi-tool!

[ Java Beograd @ 22.12.2016. 07:41 ] @
Kod dodatnih alata potoji druga problematika: broj obrtaja i snaga motora. Ne može isti elektromotor jednako dobro da pogoni i šrafilicu i glodalicu i cirkularnu testeru.

Na primer:
Ako ćeš da ušrafljuješ (ceo dan) teba ti udoban i lak alat, koji shodno tome mora da ima mali i lagan motor niskih obrtaja. Ako na takav motor nakačiš cirkularnu testeru možeš da sečeš samo karton, i možda lesonit, ali malo teže.


Ovakve kombinacije su možda nekad imale smisla (donekle), kad su alati bili skupi. Naravno, samo za amatere, za profi upotrebu nikako. Setimo se samo Iskrine Klip-Klap linije

Ali, pojavom jeftinih kineskih amaterskih alata, ove "zamene" radnog dela alata gube svaki smisao. Na prmer, za amatera je mnogo bolje kupiti Einhell cirkularnu testeru od 1.200 W za 40 - 50 € nego onaj smešni nastavak, otrpilike iste cene, koji definitivno ništa iole ozbiljnije ne može da seče kad se kao nastavak prispoji na motor od 300 W.

Cena i ostaliih nastavaka prevazilazi cene Einhell alata (kojeg uzimam samo kao primer relativno kvalitetnijeg amaterskog kineskog alata)
[ botr @ 22.12.2016. 18:18 ] @
Ja bas trazim cirkularnu testeru, razmisljam izmedju EInhella, Skila i Bosch-a. Bosch PKS 55 jeste skup 9800 dianra, ali mi se najvise svidja i sigurno je najkvalitetniji od svih. Skil nije mnogo jeftiniji od Boscha, te mi se ne uzima, jer je Bosch definitivno dosta kvalitetniji. Necu nesto cesto da je koristim, iz tog razloga je bolji izbor jeftinija, ali licno volim kvalitet. Jos razmisljam sta cu i kako cu.
[ eeestablishment @ 22.12.2016. 19:10 ] @
Citat:
Einhell alata (kojeg uzimam samo kao primer relativno kvalitetnijeg amaterskog kineskog alata)


Uh . . . . misljenja su podeljena

slabiji alat od gore pomenutog nisam drzao u rukama .

Kolega je svojevremeno uzeo neku zutu seriju citav komplet ( shrafilica - aqu , shlajferica- vibraciona , ubodna , bushilica i rucni oberfrezer ) i svi

alati su vrlo brzo pocrkali a neki od pocetka nisu radili kako treba ( recimi vibraciona shlajferica radi samo u vodoravnom polozaju a ako je

podignete okomito automatski staje . . . . . ) a i bukvalno je cuvao glavu kad se u radu otkinula glava rucne glodalice i zajedno sa alatom

zvrcala po radionici jos minut .

Secam se da je sa ubodnom pokusao da odradi kuhinjsku radnu plocu ( iverica 40mm ) i zavrsilo se samo na pokusaju .

p.s na ubodnoj je pisalo 700 i kusur w . . . . a uradila je samo cetvrtinu kruga ( otvor za sudoperu u radnoj ploci ) pa smo skinuli testerence i

montirali na moju metabo 400watt( ubodnu ) da bi zavrsili posao .upload an image

Izgleda da kinezi malo lazu i na deklaracijama proizvoda ?



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 22.12.2016. u 21:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 22.12.2016. u 21:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 22.12.2016. u 21:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 22.12.2016. u 21:23 GMT+1]
[ Java Beograd @ 22.12.2016. 19:39 ] @
Sasvim logična posledica kad profesionalac kupuje amaterski alat. Čisto bacanje para.

Meni Einhell cirkular lepo služi već desetak godina.
[ bakara @ 22.12.2016. 21:38 ] @
Citat:
Java Beograd: Sasvim logična posledica kad profesionalac kupuje amaterski alat. Čisto bacanje para.

uze mi rec iz usta...

Ali nije ni to ceo problem, jer ja sam i amaterski alat koristio u profi svrhe sasvim normalno, ali ne na grub nacin na koji bi koristio profi alat, vec adekvatno njegovoj konstrukciji.

[ Lavlja_Jazbina @ 22.12.2016. 21:38 ] @
Citat:
botr:
Ja bas trazim cirkularnu testeru,

Koliko W snage?
[ član @ 23.12.2016. 06:08 ] @
Citat:
botr:Skil nije mnogo jeftiniji od Boscha, te mi se ne uzima, jer je Bosch definitivno dosta kvalitetniji.

Skil je isto Boschova marka! ovde u DE je u velikim robnim kucama gde se prodaje i alat sam cesto vidjao Skil odmah do Boscha i ko sto kazes ne razlikuje se puno u ceni, pa ne bi trebalo da je velika razlika u kvalitetu.
[ botr @ 23.12.2016. 10:30 ] @
To jos nisam odredio, bitna mi je pristojna dubina rezanja, da moze kad kad neka daska, letva i slicno da se prereze, one sto rezu plitko, sto bi se reklo samo ivericu, me ne interesuju.

Znam da je Skil Boschov proizvod, ali, imam Skil srafilicu, ne deluje mi nesto kvalitetno, imam utisak da je Bosch dosta kvalitetniji, za malo vise para.

A taj ko je uzeo zutu seriju Einhella za profesionalni rad, nije mnogo bistar. Valjda mu je u samom startu trebalo da bude jasno kakav alat kupuje, tj. za koju namenu. Takodje je poznato da kinezi lazu sto se tice snage. Skoro sam gledao neki test led reflektora na youtube, recimo, kineski deklarisan na 20w, u stvari ima snagu od 13w.
[ vladd @ 23.12.2016. 11:49 ] @
Kao prvo, ubodna testera nije nikakav "profesionalni" alat.
To sto mi sve pojednostavljujemo i delimo u par kategorija, to ne znaci da je i korektno.

Sitan rucni, elektricni alat, zahteva odredjenu paznju pri rukovanju i najcesce ogranicejne na intenzivan rad od 15-20 minuta neprekidno.
Pa mi olako pravimo razlike, ako moze pola sata onda je profi, a ako moze 15 minuta onda je "amaterski".

Jedostavno se kupuje kao i sva ostala roba, bitan je kvalitet izrade, od kucista, spojeva do motora i radnog dela za prihvat alata. I ogranicenje intenzivnog rada, navedeno u uputstvu za rukovanje(ko li to uopste cita?)
I prema tome se kupuju alati, a ne prema boji ili firmi...
[ Java Beograd @ 23.12.2016. 12:31 ] @
Kao i svaki drugi električni alat, tako i ubodna testera može biti profesionalna, i amaterska. Šta to znači: ubodna testera koja je u upotrebi svaki dan ceo dan (16 sati) u nekoj radionici / proizvodnji svakako da treba da bude drugačije napravljena od ubodne testere koji ću ja tri puta godišnje da upotrebim da isečem neku letvu.

Da li postoje samo te dve kategorije ? Naravno da ne. Nije sve crno - belo. Postoji mnogo nijansi.

Negde sam video sliku - poređenje rotora elektromotora za jeftine i za skupe uređaje. (ne mogu sada da nađem tu sliku) Razlika drastična ! I, nebitno je da li je kinesko ili nemačko. Zna i Kinez da napravi odličan rotor, samo onda mora da košta.

Ne pravimo mi "olako" razlike. Razlike postoje, same po sebi. Proizvodi se razlikuju.

Boja ili firma ? Nismo to mi na forumu izmislili.

Firma: Primer: Makita ne pravi jeftin alat. Svaki je precizno do detalja napravljen, perfektnih kućišta, spojeva, najbolji i najizdržljiviji motori, najbolje baterije. Koliko to košta ? Mnogo.
Da li meni lično treba: do detalja perfektna, maksimalno izdržljiva, najbolja na tržištu ubodna testera od 300 € za one dve letve godišnje ? Mislim, da imam para, kupio bih, ali, realno, ne treba mi. Nisam ja stolar, nego sam-svoj-majstor koji voli da majstoriše po dvorištu i garaži.
Zato, ja koji imam ograničen budžet, zarad iseceanja dveju letvi, kupujem jeftin alat (kineski) znatno manje izdržljiv, slabog rotora i slabašnih zupčanika. I šta fali ? Ništa. Alat me lepo služi. :)

Boja: mnogi proizvođači su skapirali potrebe tržišta, i želeći da izađu u susret i jednima i drugima, prave posebne "linije" alata. Dakle, ako Bosh krene da prozvodi samo perfektne i skupe alate, izgubiće amaterski segmet tržišta.
Zato proizodi i profesionalne, skupe alate, koje proizvodi u jednoj boji (plava, na primer) ali i amaterski alat, mnogo jeftiniji, koji je u zelenoj boji.





[ eeestablishment @ 23.12.2016. 13:01 ] @
Citat:
A taj ko je uzeo zutu seriju Einhella za profesionalni rad, nije mnogo bistar. Valjda mu je u samom startu trebalo da bude jasno kakav alat kupuje, tj. za koju namenu.


Da ne bude zabune , chovek je po profesiji mashinovodja a stolarija mu je hobi . ( nije nesto silovao alat jer i nema posla u tom obimu )

Sam kaze da se od tog vremena opametio pa na buvljaku kupuje polovan brendirani alat ( makita , bosch , metabo , dewalt ) i ne retko ga odmah

nosi u servis ali je kasnije prezadovoljan sa njegovim radom .

Ja sam pobornik ideje NOVO JE NOVO tako da bih svima koji se POVREMENO bave sl poslovima preporucio zeleni BOSCH a sva ostala @ovna kao

einhel i sl da zaobidju . ( ovo se posebno odnosi na alate sa velikim brojem obrtaja ( rucna glodalica , fiberka . . . . ) koji vas mogu opasno

povrediti usled nekvalitetne izrade )


pozZz . . .
[ Java Beograd @ 23.12.2016. 13:17 ] @
Polovan brendiran alat na buvljaku je 99% falš. Piše Makita, kao što i ono piše na zidu. A nije. Izguglaj, na primer "fake makita power tools" pa ćeš da vidiš koliki je to biznis.



Što se preporuka tiče, i ja bih svima preporučio da se voze isključivo u novim Mercedesima, Leksusima, BMW-ovima. A onima koji se POVREMENO voze, preporučio bih Audi. Zaobići Reno, Pežo, VW, Seat, Opel, Fiat i ostalo, ko hoće da sačuva glavu u saobraćaju. Može i Hammer 2 i Range Rover.



Pogrešno je misliti da ljudi ne kapiraju šta je dobar alat. Poenta je u količini novca koji neko želi / ima da potroši tj. uloži.
[ Lavlja_Jazbina @ 23.12.2016. 18:20 ] @
Citat:
botr...To jos nisam odredio, bitna mi je pristojna dubina rezanja, da moze kad kad neka daska, letva i slicno da se prereze, one sto rezu plitko, sto bi se reklo samo ivericu, me ne interesuju.


Zato te i pitam.Pozajmio sam neki gerić ( gerić posto vitlam sa njime jednom rukom i pokazujem ti recimo u kom pravcu da ides :). )

i ima 900w.zA GREDICU 5X3cm,moze.Ako iz dva puta hocu da presecem nesto kao 10x10 cm udavi se.

Vidjao sam one polovnjake iz nemacke i ima ih od 1200-1400w.Da li je to dovoljno da hrastovu dasku 30 x 5 cm cvikne bez knedle ?
[ eeestablishment @ 23.12.2016. 19:44 ] @
Citat:
član:
Citat:
botr:Skil nije mnogo jeftiniji od Boscha, te mi se ne uzima, jer je Bosch definitivno dosta kvalitetniji.

Skil je isto Boschova marka! ovde u DE je u velikim robnim kucama gde se prodaje i alat sam cesto vidjao Skil odmah do Boscha i ko sto kazes ne razlikuje se puno u ceni, pa ne bi trebalo da je velika razlika u kvalitetu.



U ovom a i sl slucajevima gde uporedjujete Bosch ( zeleni verovatno ) i druge brendove slabijeg kvaliteta a SLICNE CENE ( kako sami kazete )

opredelite se za Bosch .

pozZz . . .

p.s . . . . Java nisi pomenuo Volvo ? ( mozda zato sto je ovo ipak neka druga tema )

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 23.12.2016. u 20:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 23.12.2016. u 20:58 GMT+1]
[ Dabranin @ 23.12.2016. 20:13 ] @
Ima neki lik iz Novog Sada prodaje na bosansko-hercegovačkom portalu pik.ba (ne znam kršim li pravila, a mogu staviti i cijeli link, ako ste zainteresovani), bosch, makitu, uglavnom sve ove profi marke, ali cijene su mu 50% do 100 % posto jeftinije nego u prodavnici. Ne znam u čemu je fora, sve je novo, profi alat, a cijene skroz prihvatljive, stim da on garatnuje da je sve novo i ispravno, ostale garancije nema. Razmišljam danima o tome.
[ botr @ 23.12.2016. 20:18 ] @
Ima takvih koliko hoces, sve novo i ispravno, samo nije original. Spolja Makita, unutra kinez.

To mi je i problem, nemam toliko isksutva u rezanju, pa ne znam sta je dovoljno za sta, osim sto iz iskustva znam da se jeftiniji alati muce i pored "vece" snage.

Einhell je oko 55 evra, sverc komerc, garancije nema, mada generalno nisam imao problem ni sa kakvim elektricnim alatom u tom smislu, sto ne znaci da necu, Sto je oko 6600-700 dinara, Skill oko 7500-8000, regularno, garantni list, itd. Bosch 9800, svi imaju identicne karakteristike u smislu dubine rezanja, bar na papiru. Bosch ima kutiju za prasinu, sto mi se svidja, mada ajde, nije toliko bitan detalj, na svaki mogu da prikljucim usisivac. Skill i Bosch imaju dobru vodilicu za pracenje linije, od plastike, prozirne, obelezena linija i izbacuje se napred, ispred alata. Womax ima dobru masinu sa laserom trenutno na popustu 9200, mada ja imam losa iskustva s tim laserima, bar kod jeftinijih alata, nisu precizni, mada bi ova green serija Womaxa trebalo da bude dobra.

[Ovu poruku je menjao botr dana 23.12.2016. u 21:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao botr dana 23.12.2016. u 21:44 GMT+1]