[ Sceka @ 01.12.2016. 11:30 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=t_FbcHO9zmU

Doduse publika, oni koji su aktivno ucestvovali, je po godinama zivota "deca" pa i nije cudo sto im je kao parirao sa objasnjenjima...

Mene zanima kako to da niko ne vodi racuna da ce taj covek jednog dana biti predavac (formalno ili neformalno).


Pozdrav!
[ perkom @ 01.12.2016. 11:32 ] @
Svako stado ima svog pastira.
[ Java Beograd @ 01.12.2016. 11:54 ] @
Nije lik lud, naravno, nego je rešio da se malo našali sa decom. (ja bar mislim da je nije lud).
U pitanju je igra logike, i lik je, znajući glavne argumente kojima će deca da tvrde da je zemlja sferična, unapred spremio odgovore i "odgovore" i "dokazao" svaku svoju tvrdnju.

Naravno, ima nekoliko prednosti:
1. Priča samo on
2. Dozvoljava da se postavi pitanje, ali ne ulazi u iole ozbiljniju diskusiju
3. Koristi poznate logičke trikove: postavi nekoliko pogrešnih premisa, i onda izvede logičan, tačan zaključak. Onda dozvoli diskusiju oko zaključka (koji je logičan) ali ne i oko premisa.
[ Sceka @ 01.12.2016. 12:06 ] @
Tako je, dobro objasnjeno. Ali poenta je u nedoumici koju stvara kod dece. Bas tom stavkom broj 3.


Pozdrav!
[ sasa022 @ 01.12.2016. 12:37 ] @
@Sceka

Nisam gledao video , ali mozda je coveku cilj da zaintrigira publiku da samostalno razmislja i zakljucuje , a ne da automatski prihvata sve sto se servira
[ Java Beograd @ 01.12.2016. 12:50 ] @
I ja mislim da je to.

Malo je komičan odgovor na pitanje (argument) "fotografije sa svemirskih stanica".
"Fotoaparati nisu idealni, greše, i zato se mnogima ne sviđa fotka sa letovanja, ili fotografija na ličnoj karti, đačkoj knjižici i slično".
"Slikano je širokougaonim objektivom ... "

I onda pređe na sledeće pitanje.
[ anon142305 @ 01.12.2016. 13:02 ] @
Ocekivao sam slicnu temu, samo sam mislio da je zapoceti neko sa ignore liste :)

U svakom slucaju, sto se samog klipa tice, zanimljivi su mi komentari ispod:

Citat:
Covek je profesor i sve ovo je govorio da bi naterao klince da koriste mozak i na kraju je dokazao da je Zemlja okrugla. Uploader je taj koji je za ovce i koji je isekao klip pre kraja.

Citat:
klip je namontiran, poslednja etapa kliopa je izbrisana gde on izlaze kako Zemlja ne moze biti ravna ploca, samo je zeleo da natera klince da koriste svoj mozak.


A na jednom drugom klipu (https://www.youtube.com/watch?v=2E3FFkvfyMs) javio se i sam predavac, koji je u komentarima rekao:

Citat:
Kao što ste dobro primetili nedostaje kraj predavanja. Ono što ste takođe mogli da primetite je da nisam tvrdio da je Zemlja ravna, samo sam pokušavao da ubedim publiku da argumenti da je okrugla moraju da se preispitaju. Konačno sve je ovo bila jedna fina intelektualna provokacija koja je trebalo da malo razdrma male sive ćelije (nepripremnjene) publike kako bi počeli da razmišljaju čak i o stvarima koje nam se čine očiglednim. Naravno da je okrugla i naravno da povampireni ravnozemljaši iznose gomilu gluposti, mada u toj šumi besmisla ima po neki argument o kome vredi razmisliti, čisto kao trening da se pokuša da se ospori. Pozdrav, Božidar
[ Sceka @ 01.12.2016. 13:08 ] @
Da je u pitanju zaintrigiranost i/ili poticaj zainteresovanosti za tematiku ne bi se sluzio klasicnim obmanama/prevarama koje su navedene pod tackom 3. Javinog prvog posta (kao i ovo sto je naveo kao komicno) pri tom ostajuci kao na "cinjenici" da je njegovo vidjenje (koje u stvari ne daje!) konacno i ignorise cinjenice koje su prezentovane, iako na naivno/deciji nacin ali ipak cinjenice.

Umesto da razvija razmisljanje publike bazirano na cinjenicama on prilicno nevesto spinuje sve sto se postavi kao pitanje ili konstatacija - sa redovnim podstapalicama tipa "recimo", "kad bi", "ako bi, na primer... (a primer je njegovo vidjenje necega)" ...


Pozdrav!
[ niki212 @ 01.12.2016. 13:14 ] @
Ali Zemlja jeste ravna

[ Sceka @ 01.12.2016. 13:15 ] @
@IUOP_1 - Video sam samo to sa linka koji sam postavio, nije me zanimalo nista osim njegovog pristupa deci. A pristup je skroz pogresan, ma koliko se pravdao (a pravda se, ako je rekao to iz treceg citata).

Intelektualac njegovog nivoa mora da zna bolje i tacnije kako se potice razmisljanje kod dece ali i uopste. Ono sto je radio na klipu je sprdanje sa decom koja nisu u stanju da provale samo zato sto su deca pa nemaju zivotnog iskustva...


Pozdrav!
[ Shadowed @ 01.12.2016. 13:23 ] @
Citat:
IUOP_1: Ocekivao sam slicnu temu, samo sam mislio da je zapoceti neko sa ignore liste :)

Pa kad je ne azuriras redovno.
[ anon70939 @ 01.12.2016. 13:25 ] @
Nemam vremena da pogledam snimak, sada pogledacu ga kasnije, ali pretpostavljam o cemu se radi, i objasnjenje je bas ovo koje je Java naveo.
Na faksu smo imali predmet "Razvoj naucno-istrazivacke misli", gde su nam se predavanja bukvalno svodila na to. Profesor postavi temu, i mi pokusamo da "dokazemo" da je tako ili nije tako.
A profesor izvrce cinjenice totalno argumentovano i cilj je da uspemo da argumentovano da pobijemo njegove argumente i dokazemo da smo u pravu.
Vrlo lep predmet, i jedva smo cekali takve casove.

Citat:
Java Beograd:
Nije lik lud, naravno, nego je rešio da se malo našali sa decom. (ja bar mislim da je nije lud).
U pitanju je igra logike, i lik je, znajući glavne argumente kojima će deca da tvrde da je zemlja sferična, unapred spremio odgovore i "odgovore" i "dokazao" svaku svoju tvrdnju.

Naravno, ima nekoliko prednosti:
1. Priča samo on
2. Dozvoljava da se postavi pitanje, ali ne ulazi u iole ozbiljniju diskusiju
3. Koristi poznate logičke trikove: postavi nekoliko pogrešnih premisa, i onda izvede logičan, tačan zaključak. Onda dozvoli diskusiju oko zaključka (koji je logičan) ali ne i oko premisa.

[ ssi @ 01.12.2016. 13:51 ] @
Isecen je kraj predavanja gde je objasnjeno o cemu je rec.

Verovatno je kraj izbacen od likova tipa @pisac koji imaju svoj mega-analiticki-um i "dokaze" za sve.

Citat:

U pitanju je igra logike, i lik je, znajući glavne argumente kojima će deca da tvrde da je zemlja sferična, unapred spremio odgovore i "odgovore" i "dokazao" svaku svoju tvrdnju.


Tacno.
[ dusanboss @ 01.12.2016. 14:30 ] @
Kakvo mlaćenje prazne slame oko stvari koja je eksperimentalno dokaziva i koju svaku uz malo sredstava može sam da proveri.

Ne mogu da verujem da u 21. veku postoji veliki broj ljudi koji veruje da je zemlja ravna ploča . :) Ne znam da li je naš pisac medju njima?
[ perkom @ 01.12.2016. 14:33 ] @
Vidim, radiće opet lomača?
[ dusanboss @ 01.12.2016. 14:38 ] @
Citat:
Java Beograd:
I ja mislim da je to.

Malo je komičan odgovor na pitanje (argument) "fotografije sa svemirskih stanica".
"Fotoaparati nisu idealni, greše, i zato se mnogima ne sviđa fotka sa letovanja, ili fotografija na ličnoj karti, đačkoj knjižici i slično".
"Slikano je širokougaonim objektivom ... "

I onda pređe na sledeće pitanje.



Tim predjenjem je totalno oborio dati dokaz. :).
[ plus_minus @ 01.12.2016. 14:46 ] @
Koliko definicija, formula, itd.. postoji za gravitaciju .. ? Čini mi se da ih ima više.

Elem, isečak sa makedonskog tv programa.
Lik koji priča je sve samo ne idiot, ja bih rekao.

[ dusanboss @ 01.12.2016. 15:17 ] @
To što neko nije idiot ne znači da ne priča totalne gluposti i neistine. Neki od teoretičara zavere su izuzetno pametni ljudi ipak to ne znači da je svaka glupost do koje oni dodju na najčudnije moguće načine sklapajući kockice u svojoj glavi istina.

Problem sa "Teorijiom Zavere" nije u drugoj reči (naravno da ljudi ponekad kuju zavere protiv drugih ljudi) već u prvoj. Teorija! Da bi neka teorija postala činjenica, mora biti dokazana eksperimentom koji je moguće ponoviti.

Tu teortičari zavere škripe. Veliku većinu njihovih tvrdrnji nije moguće proveriti. Neke stvarno lepo zvuče i deluju apsolutno moguće, ze neke se ispostavilo da su tačne, ali postoji gomila totalnih gluposti.

[ plus_minus @ 01.12.2016. 15:25 ] @
A jel' po tebi ovo takođe gomila totalnih gluposti? 1.000 dolara košta jedan ovakav balončić sa lepom kamerom. Za meteorloške potrebe, npr.
To je za još uvek dobar deo onog zapadnog sveta, p. dim. Neko ko stuče 10 i kusur hiljada mesečno na račun. Svaki truck driver u americi, može upravo ovakav jedan eksperiment da odradi.



E, a ovo je kako Nasa i ostale `svemirske` agencije prikazuju isto to gore.



[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 01.12.2016. u 16:39 GMT+1]
[ scooolptor @ 01.12.2016. 15:49 ] @
Tesko je poverovati da danas neko ko veruje da je Zemlja ravna nije mentalni bolesnik.
Moze se bukvalno reci da ti ljudi 'ne vide dalje od svog nosa'.
[ plus_minus @ 01.12.2016. 16:18 ] @
Takođe je teško poverovati i da ES mad-zone narkomani na stendbaj-u nisu mentalno oboleli ..
[ anon142305 @ 01.12.2016. 16:35 ] @
Citat:
Sceka:
@IUOP_1 - Video sam samo to sa linka koji sam postavio, nije me zanimalo nista osim njegovog pristupa deci. A pristup je skroz pogresan, ma koliko se pravdao (a pravda se, ako je rekao to iz treceg citata).

Intelektualac njegovog nivoa mora da zna bolje i tacnije kako se potice razmisljanje kod dece ali i uopste. Ono sto je radio na klipu je sprdanje sa decom koja nisu u stanju da provale samo zato sto su deca pa nemaju zivotnog iskustva...


Mogao si onda naslov da prilagodis temi. Ovako, naslov upucuje na nesto deseto u odnosu na ovo o cemu zelis da diskutujes.

Pozdrav!

Citat:
plus_minus:
Elem, isečak sa makedonskog tv programa.
Lik koji priča je sve samo ne idiot, ja bih rekao.

Neko ko smatra da je zemlja ravna, ti mislis da nije idiot??
A sta je, skeptik? Strasno...
[ vladd @ 01.12.2016. 17:12 ] @
Ovaj film uopste nema veze sa oblikom zemlje. Oblik zemlje je opsteprihvacena svakodnevna i naucena tvrdnja(prihvacena i zapamcena od strane autoriteta), bez da se svaki korisnik tvrdnje upustao u analizu opsteprihvacenog znanja ili dokaza.

A zadatak nauke je da ide dalje, ali i da proverava potencijalne greske ili zablude u tvrdnjama. Nije svet sazdan samo od bankara.

Ako neko ima ikakvu nameru da se bavi naukom, ili da otkriva neke naucne horizonte, svakako ne treba da bude sputan postojecim objavama, izjavama ili opsteprihvacenim istinama.

Vec za svaku tvrdnju moraju da imaju jasne i konzistentne dokaze, jer je nauka prosto takva, ako se bavi spoznajom prirodnih zakona, a ne politikantska demokratija, koja ce se priklanjati vecinskom misljenju.

Pride, obaveza nekog ko se bavi naukom je da svaku tvrdnju stavi pod sumnju, da svaki dokaz preispita sa vise aspekata(da nisu slucajno neka matematicka stimovanja ili zanemarivanje nekih bitnih parametara),vise tacaka razlicitih oblasti, koje ce potvrditi ili demantovati doticne dokaze, ili ograniciti njihovu valjanost...na neki prostor, vreme ili talasnu duzinu..npr

I ovo su metode doticnog "sumnjanja" u slabe dokaze, prihvacene tvrdnje, na primeru dileme Zemlja je lopta-disk, gde je nesto opsteprihvaceno, cak i sa labilnim ili nekorektnim dokazima, jednostavno zgodnim, i uglavnom se niko nije bavio, pokucno ili u svakodnevnom zivotu, analizom dokaza..brojkoji se timebavio je daleko zanemarljiv. .

I to je klasicno formiranje pristupa, dovodjenja u pitanje plitkih, povrsnih dokaza i prakticno dokazivanja lose valjanosti povrsnih izrecenih a ne siroko proverenih dokaza.

I to je samo model razmisljanja, a da li je predavac tvrdio da je zemlja ploca, najjasnije se primecuje kada je izveo zakljucak da bi u tom slucaju Sunce bilo nekoliko km u precniku.

Vracajuci proracun uz variranje uslova, prakticno uz drugu pretpostavku...sto je jasno pokazalo neodrzivost "plocaste" hipoteze.

Sjajno metodolosko predavanje.
[ anon70939 @ 01.12.2016. 21:20 ] @
Pogledao snimak, i slazem se da je sjajno predavanje.

Citam komentare YT i cudim se plitkosti, ali OK, to verovatno neka dečica komentarišu.
[ student_apsolvent @ 01.12.2016. 21:52 ] @
@vladd

Nemoj se služiti plagijatima. Ako citiraš tuđe stavove i mišljena onda je kulturno navesti izvor.

Napisano si preuzeo sa druge teme gdje se debatuje o "sposobnosti kritičkog mišljenja", pročitao si moje komentare te ih sad pripisuješ sebi i iznosiš kao svoje stavove.
[ vladd @ 01.12.2016. 22:50 ] @
Ne, ni pogledao doticno "kriticko misljenje".

Jedino od naucenog sam koristio usvojene stavove iz knjige akademika Zorana Popovica, "kako napisati naucni rad".

Inace sam u istrazivackoj laboratoriji poslednjih 25 god, pa mi za tu tematiku nisu neophodna saznanja sa foruma.

P.S.
U filmicu se ne potencira kriticko misljenje, sa filozofske tacke gledista, vec metodologija pristupa odredjenoj hipotezi, ili pojavi, i ucvrscivanju validnosti dokaza.
Unosenje pomeraja, recimo incidenta u eksperiment, ili variranjem nekog uslova, vidi se odredjena dnamika i stabilnost sistema, i to moze da bude pomocni alat pri usmeravanju ideja za proveru cvrstine dokaza. Otvaranjem puta ka drugom aspektu provere validnosti.
[ vladd @ 01.12.2016. 23:03 ] @
Sa posebnog aspekta, ukazuje se na slabu ili varljivu validnost culnih opazanja, sluha i pretezno vida, posto su to kompleksna opazanja, sa previse doobradjivana u mozgu, i pritisnuta mogucim ranijim pogresnim saznanjima ili iskustvima. Ili prosto, opazanja opterecena uvrezenim misljenjima.


I za efekte vidjenog(ili cujnog), treba iznaci jasne prirodne formulacije i desavanja, da ne bi razne opticke ili slusne varke vodile ka pogresnim zakljuccima ili nedoslednim korelacijama pojava..

I potrebne su licne vezbe, koje ce osloboditi razmisljanje od uvrezenih misljenja, usvojenih tvrdnji ili pogresnih pretpostavki, i otvoriti jasnu, gotovo sematsku metodologiju ispitivanja cinjenica.
[ student_apsolvent @ 01.12.2016. 23:12 ] @
Citat:
vladd: Ne, ni pogledao doticno "kriticko misljenje".



Ne znam da li je tako, na temi si ućestvovao.


P.S Nije ni važno, no iz ćiste kolegijalnosti valja reći kad se slažemo ili ne slažemo sa nekim stavom ili iznešenim mišljenjem, i zbog čega to činimo, a ne ćutati kao mufljuz, da bi kasnije identičan stav iznosili kao svoj komentar.
[ dusanboss @ 01.12.2016. 23:24 ] @
vladd na brzinu pročitah kometare ovako pripit i ne shavtih da li ti veruješ da je zemlja ravna ploča?
[ lazovic2 @ 01.12.2016. 23:32 ] @
Zemlja jeste ravna ploča, nama samo izgleda kao lopta zbog zakrivljenosti prostor-vremena.
[ Living Light @ 02.12.2016. 00:20 ] @
Citat:
dusanboss: na brzinu pročitah kometare ovako pripit i ne shavtih da li ti veruješ da je zemlja ravna ploča?

Ti kad napises koment,

...TO obicno srozava nivo price sa 4.95 →→ na →→ 2.19,

-Obratiti paznju na ponasanje:
https://www.youtube.com/watch?

Zar ovi prethodni clanovi Foruma, koji su postavili kometare,
-nisu bili dovoljno jasni, jednoznacni i dovoljno transparentni,

..nego bi Ti da "Edukuješ Stvar" ??!!

..i da (kao pravi Skretničar) temu usmeris na pravi kolosek.
_____________________________________________________

Nego, da Te pitam,

-Jesi li Ti bas-bas dokon,..... u svih 365 dana u godini ?

..onako, drndas "daljinski" po ceo dan,
pa onda postavljas "Ljubicaste Komentare" i jos Ultra-Violetnija pitanja,

moras li tako, da trosis svoj Život ?







[ Braxi @ 02.12.2016. 09:43 ] @
Srbijanska posla. Samo da se tere inat i tupi K.

Ipak ovo uopste nije naivno. pogledajte, ova budala govori u nekoj uglednoj instituciji i okupio je ocigledno inteligentnu decu sa roditeljima a to ce sutra biti profesori ministri .... Cak su ih i roditelji doveli i misle da je to bas pametna stvar.

Takvi ce sutra objasnjavati narodu kako ej EU njesra a Rusija prosperitetna i uredjena zemlja, kako dolar svakog meseca samo sto nije propao, kako su svi narodi nastali od Srba, kako Dunav u inat Englezima tece bas kroz Beograd itd... itd...
[ anon70939 @ 02.12.2016. 09:51 ] @
Neki ljudi samo imaju naviku da troluju, dok su drugi jednostavno plitki da shvate poentu. Ova druga grupa je u zaprepascujuce velikom broju.
Ne vredi ulaziti u diskusiju
[ Braxi @ 02.12.2016. 09:58 ] @
Citat:
CoyoteKG: Neki ljudi samo imaju naviku da troluju, dok su drugi jednostavno plitki da shvate poentu. Ova druga grupa je u zaprepascujuce velikom broju.
Ne vredi ulaziti u diskusiju


hehe manemoj. Ovde na forumu ti i jos par slicnih pacenika pozivate da se banuje neko ko anoniman i u potpuno neformalnoj atmosferi i mestu iznosi misljenje koje vam nije po volji. A budala koja truje dece na javnom mestu u centru Beograda je bezazlen trol.

Uci male Srbijancice da jedu g. kao i stari sto su im.

aj vazi..
[ dusanboss @ 02.12.2016. 10:04 ] @
Ne znam kako se ovo sa ravnom pločom uklapa u velikosrpstvo. Aj da je sve zavera koju plasira NASA pa da razumem, nego i baćuške su otišle u svemir i to pre Amera. Nešto ne znam da su zaključili da zemlja nije okrugla.

Ako neki čovek sumnja u istinitost lopataste zemlje zanima me u šta onda može da veruje u životu i u šta može da bude siguran? To nas onda dovodi na ovaj piščev skepitcizam. Smatram, a verujem da to misle i ljudi koje ima je to posao da je takav oblik ponašanja znak nekog metalnog poremećaja. Bez namere da vredjam bilo koga, ali jasno se može zaključiti da kad čovek krene da veruje u prevelik broj teorija zavera to imlicira neki blaži oblik proremećaja ponašanja, neki pshološki sindrom ili više njih.


[ dusanboss @ 02.12.2016. 10:18 ] @
Citat:
lazovic2:
Zemlja jeste ravna ploča, nama samo izgleda kao lopta zbog zakrivljenosti prostor-vremena.


Čak i da je tako, što nije. Zakrivljenost prostor vremena izazvana zemljinom gravitacijom je znatno manja od one potrebne da bi prava, ravan ili kvadar posmatraču delovali kao krug, valjak i lopta. Ali da uzmemo da je ta terorija tačna. Znači imamo neko trodimenzinlno telo koje se nalazi u zakrviljenom prostor-vremenu i prati datu zakrvljenost. Ne čini li ga to automatski telom čiji je oblik dobilo? Kao kad sipaš vodu u neki sud odrdjenog oblika. Nije bitno kakav je oblik voda imala pre sipanja u sud.
Takodje kada bi zakrivljenost bila tolika vreme bi u orbiti proticalo neuporedivo brže nego na površini zemlje.
[ dusanboss @ 02.12.2016. 10:24 ] @
Living Light kakv ti problem imaš samnom? Atakuješ na mene lično, a ne na moje stavove i to radiš konstantno.

Jel ti opet komšije od gore treskaju decu o pod pa moraš da prenesš frustraciju ovde?
[ Sceka @ 02.12.2016. 11:35 ] @
@vladd - skoro sve je tacno sto si napisao, ali moja namera je bila nesto drugo samo nisam to u naslovu naznacio (to je dobro primetio @IUOP_1, da je pogresan naslov u odnosu na nameru). To sto ti pises je ok za neke zrele razgovore izmedju zrelih ljudi ali nema veze sa "dogadjajem" gde se na neprimeren nacin manipulise decom. Usmeravanje dece (mladih, nezrelih,, neiskusnih...) na razmisljanje i/ili razmisljanje van okvira se radi na drugaciji nacin od spinovanja i upotrebljavanja banalnosti koje svaki zreo covek moze da ponisti u nekoliko reci.


Pozdrav!
[ Windows2 @ 02.12.2016. 16:24 ] @
Citat:
Braxi:
Srbijanska posla. Samo da se tere inat i tupi K.

Ipak ovo uopste nije naivno. pogledajte, ova budala govori u nekoj uglednoj instituciji i okupio je ocigledno inteligentnu decu sa roditeljima a to ce sutra biti profesori ministri .... Cak su ih i roditelji doveli i misle da je to bas pametna stvar.

Takvi ce sutra objasnjavati narodu kako ej EU njesra a Rusija prosperitetna i uredjena zemlja, kako dolar svakog meseca samo sto nije propao, kako su svi narodi nastali od Srba, kako Dunav u inat Englezima tece bas kroz Beograd itd... itd...

Od pocetka si mi delovao kao neko ko nema veze sa izvornim braksijem, vec kao neko ko mu je ukrao identitet. Jeste da licis na braksija ali vise licis na onog drugog cija imena se ne spominju. Mozda sam paranoican ali svakako mi je takav utisak od pocetka.
[ dusanboss @ 02.12.2016. 16:42 ] @
Ovo je baš popularno ovih dana.

http://www.blic.rs/vesti/drust...zemlja-ravna-ploca-evo/p2j8q1h
[ vladd @ 02.12.2016. 16:52 ] @
Citat:
Sceka:
@vladd - skoro sve je tacno sto si napisao, ali moja namera je bila nesto drugo samo nisam to u naslovu naznacio (to je dobro primetio @IUOP_1, da je pogresan naslov u odnosu na nameru). To sto ti pises je ok za neke zrele razgovore izmedju zrelih ljudi ali nema veze sa "dogadjajem" gde se na neprimeren nacin manipulise decom. Usmeravanje dece (mladih, nezrelih,, neiskusnih...) na razmisljanje i/ili razmisljanje van okvira se radi na drugaciji nacin od spinovanja i upotrebljavanja banalnosti koje svaki zreo covek moze da ponisti u nekoliko reci.


Pozdrav!


Doticni performans je na festivalu nauke. A kriticnost, razmisljanje, analitika, uklonjena predubedjenja..to su sve srafici, bolje receno alatici nauke. Deca koja su zainteresovana za nauku treba da budu upoznata sa metodama, sa gimnastikom mozga, razmisljanjem, a ne da imaju zivotni stav starlete..
P.S. @Sceka
Uostalom, pitaj gitaristu, on je prosao kroz celu tu vatru.

@dusanboss.
Nije poenta u mom "verovanju" da li je zemlja "okrugla"(definisati okrugla), vec koliko bih ja dokaza za bilo koju tvrdnju mogao da prezentujem iz fotelje i pred tastaturom a da ne budu "rece mi jedan co'ek" ili pise negde..
Verovanje nije metodologija nauke. Vec prezentovani, provereni dokazi tvrdnji, potkrepljeni merenjima ili bar proverenim matematickim modelom.

Naravno da je "plocasta teorija" besmislica, u ovom veku narocito, ali je to sustinski nebitno...nekada je bila opsteprihvacena teorija medju pametnim svetom. Zato je i koriscena kao primer, kao se iz "ocitih" primera mogu izvesti pogresni zakljucci.

Ono sto je poenta je sagledavanje hipoteze(bez obzira na banalnost primera), bilo koje, analiza, prikupljanje dokaza, analiza dokaza, testiranje varijabli koje ucestvuju u dokazima..i pravljenje teorije.
[ Bradzorf012 @ 02.12.2016. 19:54 ] @
Hoćeš da kažeš naučni metod.

Jedino što mi se u svemu tome ne dopada je taj festival nauke. Još jedna manifestacija koja nauku kao delatnost ljudskog uma svodi na puki folklor, vulgarizuje je i obesmišljava. Postoji festival ove ili one muzike, ali festival nauke je oksimoron, nešto kao drveno gvođe.
[ Sceka @ 02.12.2016. 22:38 ] @
Citat:
vladd:
Doticni performans je na festivalu nauke. A kriticnost, razmisljanje, analitika, uklonjena predubedjenja..to su sve srafici, bolje receno alatici nauke. Deca koja su zainteresovana za nauku treba da budu upoznata sa metodama, sa gimnastikom mozga, razmisljanjem, a ne da imaju zivotni stav starlete..
P.S. @Sceka
Uostalom, pitaj gitaristu, on je prosao kroz celu tu vatru.

Ne sporim. Ali sam nacin je neprimeren, ostavi dete u neznanju jer kaze nesto, u decijem oku je autoritet a ono sto kaze celim stavom potvrdjuje. Dete ne moze da provali nijanse u govoru, ponasanju, mimici... a generalno profesor kao pojam ima tezinu izgovorene reci. Pri tom ne komunicira sa detetom koje pita (postavi pitanje, tezu, primer...) putem dijaloga nego prihvati receno, da neko objanjenje ili cesce pitanjem odgovori i prelazi na sledece i dete i pitanje/pojam. Niti pokazuje metodologiju niti uci prisutne bilo cemu osim sto ih stavlja u dilemu ali ne oko pitanja (sustine o kojoj se prica) nego o "detektovanju" svog ponasanja. To je meni sporno, ta njegova metodologija ako je to uopste.

(pitacu ga ovih dana, 'oce da pazari neko dobro mikrofonsko predpojacalo a pojavio se jedan dobar primerak Focusrite ISA 430MkII... )


Pozdrav!
[ dusanboss @ 02.12.2016. 23:02 ] @
Uopšte čovek na tom predavanju nije uradio ništa vredno pomena. Apsolutno se slažem sa Scekom. Nije pokrenuo kritičko razmišljanje kod dece već ih je zbunio pritom se služeći "prljavim" metodama.

Skoro da nije mogao da uzme lošiji primer od "ravne zemlje". I ako mu je cilj bio da podstrakne decu na razmišljanje i preispitivanje svega, smatram da to nije uradio na pravi način.

Ako kreneš da sumnjaš i prispituješ sve, tu nema kraja. Dodješ u jednom trenutku do "pisac" stadijuma i stanja "mislim, dakle jesam". I ako se slažem da stvari ne treba uzimati zdravo za gotovio ništo moramo da prihvatimo i da verujemo drugim ljudima na reč. Pa na šta bi svet ličio kada bi se svako lično i eksperimentalno uveravao u svako dostignuće nauke?
[ vladd @ 03.12.2016. 09:18 ] @
Citat:
(pitacu ga ovih dana, 'oce da pazari neko dobro mikrofonsko predpojacalo a pojavio se jedan dobar primerak Focusrite ISA 430MkII... )


Piataj, pa reci verziju I ne brinem da li ce uzeti dobar preamp.

Elem
Citat:
Nije pokrenuo kritičko razmišljanje kod dece već ih je zbunio pritom se služeći "prljavim" metodama.


Zamisli sada fudbalera koii pokazuje fudbal, vrhunski, klincima..pa ih dribla "prljavim metodama"... pomera im teziste, skrece paznju i koristi brzinu..

Ne moze kriticko razmisljanje da se "pokrene", vec da se uci i vezba, da ne bi postalo "1000 zasto"
Zato se pokrece interesovanje..

I te finese ne trpe pojednostavljenje, da bi neko-svako razumeo, ispada nebulozno.

Ne dovodi se "sve" u sumnju, vec se preispituje stabilnost i validnost cinjenica koje dokazuju neku tvrdnju.

I to se mora jako ostro i precizno odvojiti od "verovanja" ili "predubedjenja", i jednostavno razmatrati cinjenice.
Pride su nasa cula ogranicena i varljiva, pa u opazanja "ocitih" stvari, treba ukalkulisati i ta ogranicenja.
Inace, da je po vidu i sluhu, nikada ne bi imali radio prenos, npr, ili sta god van frekventnog opsega cula..bilobi samo ori, zidaj i lovi...
[ dusanboss @ 03.12.2016. 09:48 ] @
Citat:
Zamisli sada fudbalera koii pokazuje fudbal, vrhunski, klincima..pa ih dribla "prljavim metodama"... pomera im teziste, skrece paznju i koristi brzinu..


Ako se predavanje uporedi sa ovim primerom onda ok, ima smisla.

Citat:
Pride su nasa cula ogranicena i varljiva, pa u opazanja "ocitih" stvari, treba ukalkulisati i ta ogranicenja.
Inace, da je po vidu i sluhu, nikada ne bi imali radio prenos, npr, ili sta god van frekventnog opsega cula..bilobi samo ori, zidaj i lovi...


Da, ali su svi naši instrumenti samo ekstenzije naših čula. Ne postoji drugi način opažanja sveta mimo pet čula koja imamo.

[ payge @ 03.12.2016. 10:35 ] @
Citat:

(pitacu ga ovih dana, 'oce da pazari neko dobro mikrofonsko predpojacalo a pojavio se jedan dobar primerak Focusrite ISA 430MkII... :) )

Pozdrav!


Ne rece ko'lko je para ta Focusrite ISA 430MkII mikseta?


Hebena vremena nadosla, nuzne su tri stranice lahkog MZ blebetanja za jednu reklamu.
[ vladd @ 03.12.2016. 11:34 ] @
Malo da podignemo nivo diskusije, vredelo bi i 303 stranice.

Klasicno forumsko plitko nadmudrivanje, bukvalno shvatanje, maliciozno detaljisanje je postalo premorno i vec krece da steti zdravlju. vise od duvana

Citat:
Da, ali su svi naši instrumenti samo ekstenzije naših čula. Ne postoji drugi način opažanja sveta mimo pet čula koja imamo.


Nista sporno.Ali u vezi sa filmom, traze se dokazi da je zemlja okrugla. Potezu se predznanja, i opazanja. Jedan momcic spominje koriolisa, sto recimo dokazuje samo kruzno kretanje, ali ne i oblik. Spominje se osmatranje horizonta, sto moze da bude zavarano optickom varkom deformisanja slike u slojevima atmosfere, nije dovoljno cvrst dokaz.

Cvrst dokaz je eksperiment sa stapovima i senkama, koji dovodi do racuna da bi sunce bilo nekoliko km u precniku, na jako malom rastojanju, u predpostavci plocaste zemlje..

Sto odbacuje teoriju(preciznije hipotezu) da je zemlja ploca..

Dokaz je indirektan, nije tudji snimak, tudja izjava(o nestajanju broda sa horionta),prezentovani element dokazivanja, nije opazanje(oko sebe opazamo ravnicu)..poteze proveren racun, proizvodi jasne i velike razlike u razlicitim pretpostavkama i implicira da je teorija plocasto gdiska besmilslena..ostaje loptast oblik, koji podrzava realnu udaljenost sunca... i sve ostale, zajednicke pretpostavke sa drugom hipotezom


Poenta je da to sve nisu losi dokazi, ali su "nestabilni", preuzeti, slabo provereni ili teze proverljivi..u konkretnom trenutku..
Jednostavno, takvi dokazi nisu izdrzali test konzistentnosti, "napadnuti" sa drugih aspekata, obezbedjeni od mogucih nedoslednosti.

To je kaokada se vidi crven dijamant, a ne zna se da je to zbog devijacije resetke, ilizelenzbog molekula nikla, plave oci menja koliina melanina..a ne bozjidar ili sudbinska karma..

Niti tacnost teorije da je zemlja okrugla zavisi od kolicine ili demokratske vecine pristalica, koji graje u tom domenu, kao neka specificna zajednica istomisljenika....

Nema "istomisljenika", vec cinjenice i dokazi...nezavisni od cula i raspolozenja..

I to su vestine naucnog razmisljanja, koje zahteva vrlo veliko, a precizno i konzistentno znanje, ne gomilu haoticnih informacija, vec cvrsto umrezenih cinjenica, potkrepljenih cvrstim dokazima i matematikom..


I kada se proizvodi "sumnja", ona se kontrolisano usmerava na validnost dokaza, a ne (forumski redovan obicaj) na iznosioca hipoteze, i analiziranju karaktera, narusavanju casti i ugleda dobrog djaka i komuniste
Kao da ce to da promeni neki prirodni zakon ili pojavu
[ SlobaBgd @ 03.12.2016. 11:38 ] @
Odličan traktat, vladd.
Šteta što te principe nisi poštovao u onoj mučnoj polemici sa Borom Radarom.
[ vladd @ 03.12.2016. 12:06 ] @
Korisceni su principi, dokazi, ja sam izneo cinjenice za tvrdnje potkrepljene dokazima, dokazao sigurno ko sam i gde sam, a covekje prosto lagao i pleo pricu prepunu izmisljanja. I bilo je navijaca koji su poverovali cak i u "mikrotalasnu konferenciju" ..
Tosto su neki poverovali da neko bez znanja nivoa osnovne skole moze necim slozenim da se bavi...to ne smatram problemom foruma, vec ministarstva prosvete i opstih drustvenih trendova.

Samo se drustvance slatko polarisalo, i zabavljalo, i vise su udovoljavali svojim porivima i strastima, nego racionalnom razmisljanju.

A glupog i pokvarenog je nemoguce naterati na razmisljanje..sto i sam znas kao cinjenicu.

[ eeestablishment @ 03.12.2016. 14:24 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Odličan traktat, vladd.
Šteta što te principe nisi poštovao u onoj mučnoj polemici sa Borom Radarom.


Jel to onaj shto koristi lavore kao merne instrumente ?

[ Sceka @ 03.12.2016. 15:13 ] @
Citat:
payge:
Ne rece ko'lko je para ta Focusrite ISA 430MkII mikseta?


Hebena vremena nadosla, nuzne su tri stranice lahkog MZ blebetanja za jednu reklamu.

Kako sve moze da se interpretira na svaki moguci nacin...

Nije rec o mixeti nego o mikrofonskom predpojacalu. Ne reklamiram nista jer je rec o uredjaju koji je em trenutno prevazidjen model (koliko se secam pojavio se jos 2010 ili ranije) em je namenjen za strasno uzak krug onih koji bi ga uopste koristili/kupili. Toliko uzak krug da na 100 muzicara nema ni jedan koji bi ga kupilo, mozda na 200 jedan ... Ono sto je bitno, ne prodajem ja nego, kako sam napisao, se pojavio jedan primerak koji bi mozda mogao da se kupi.

Nema veze, bitno je da se ima osnova za nesto zlonamerno, makar prekriveno humoristicnom zavesom...

Da budem dosledan odgovanjanju na pitanje pa da odgovorim - oko 2.000€ je nov u radnji.


Pozdrav!
[ Sceka @ 03.12.2016. 15:26 ] @
Citat:
vladd
Poenta je da to sve nisu losi dokazi, ali su "nestabilni", preuzeti, slabo provereni ili teze proverljivi..u konkretnom trenutku..
Jednostavno, takvi dokazi nisu izdrzali test konzistentnosti, "napadnuti" sa drugih aspekata, obezbedjeni od mogucih nedoslednosti.

...

I to su vestine naucnog razmisljanja, koje zahteva vrlo veliko, a precizno i konzistentno znanje, ne gomilu haoticnih informacija, vec cvrsto umrezenih cinjenica, potkrepljenih cvrstim dokazima i matematikom..


I kada se proizvodi "sumnja", ona se kontrolisano usmerava na validnost dokaza, a ne (forumski redovan obicaj) na iznosioca hipoteze, i analiziranju karaktera, narusavanju casti i ugleda dobrog djaka i komuniste:)
Kao da ce to da promeni neki prirodni zakon ili pojavu:)

Pa to je ono sto zameram Nikolicu, fizicaru koji se ne ponasa u skladu sa onim sto jeste.


Pozdrav!
[ vladd @ 03.12.2016. 17:34 ] @
Pa sad.. fizicar je zanimanje, deo tog zanimanja je prezentacija, a prezentacija moze da bude dobra, losa, zabavna, infantilna..
Pa kada osmotris ove dve poslednje verzije....


Citat:
Hebena vremena nadosla, nuzne su tri stranice lahkog MZ blebetanja za jednu reklamu.


Interesantan istrazivacki osvrt na mogucnost, ali detalji pokazuju da je u pitanju promasaj.

Odgovor je vise meni upucen nego za siru publiku, posto ja znam korelaciju doticne tri "promenljive", i Sceke i preampa i gitariste(da ga ne spominjem poimence)..pa i neke skorasnje preteske miksete..
Postoji i cetvrta "promenljiva", koja takodje barata gitarom, a zalila mi se na tezinu doticne sprave, pete "promenljive"..u izrecenoj hipotezi..


[ Sceka @ 03.12.2016. 19:24 ] @
Sve tacno, kao i uvek.

(cekam riplej od gitariste a prvo da pogleda link, kad bude imao vremena jer osim sto je gitarista je i Doktor i roditelj.. i otac i majka jer gospodja Doktor od obaveza... pozdrav za cetvrtu promenljivu! )

End of private.


Pozdrav!
[ 3way @ 03.12.2016. 22:29 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Citam komentare YT i cudim se plitkosti, ali OK, to verovatno neka dečica komentarišu.


Ne.
To ne kometarisu decica.

To komentarisu stvorenja koja su odavno zakonski punoletna, koja imaju pravo glasa, koja to pravo koriste, koja donose razne druge odluke i koja kao takva, kroje tvoju sudbinu....Pa ti onda budi demokrata.
[ dusanboss @ 03.12.2016. 23:56 ] @
Pa ko je taj famozni Scekićev gitarista?
[ vladd @ 04.12.2016. 07:13 ] @
Nebitno, zajednicki poznanik, nema razloga da mu se ime razvlaci po forumu, pogotovo sa pojedinim malicioznim ucesnicima, zeljnim niskih strasti i izivljavanja.
Naravno, ne mislim na tebe dusanboss...
[ Sarastro @ 04.12.2016. 08:33 ] @
Sta je na kraju zakljuceno, jel Zemlja ravna ploca ili nije?
[ payge @ 04.12.2016. 10:28 ] @
Citat:
vladd:
Nebitno, zajednicki poznanik, nema razloga da mu se ime razvlaci po forumu, pogotovo sa pojedinim malicioznim ucesnicima, zeljnim niskih strasti i izivljavanja.
Naravno, ne mislim na tebe dusanboss...


Tako je, public forum nije mesto za pederisanje i promociju licnih poznanstva.

Za lajkovanja, licne oglase ima se fejsbuk, halo oglasi etc...
[ 3way @ 04.12.2016. 13:21 ] @
Citat:
Sarastro:
Sta je na kraju zakljuceno, jel Zemlja ravna ploca ili nije?


Nisam siguran sta je zakljuceno iz takvih napisa, ali sam siguran da se takav i slicni novinari cudom cude kada ih neko isprebija u haustoru...Ovo je benigna stvar, pa sigurno nece zbog ovoga, ali oni to rade sa mnogo ozbiljnijim stvarima....
[ vladd @ 04.12.2016. 15:59 ] @
Slazem se 3way, novinarcici su postali toliko devijantni i histericno zeljni neobicnosti, da od obicne stvari dripackim metodama proizvode spektakularnu vest.

Ali to je tek prvi deo opste bolesti, drugi deo je zahvalna publika ...
[ anon142305 @ 05.12.2016. 08:43 ] @
Intervju sa fizicarem Nikolicem.

Citat:
U celoj ovoj epizodi najviše me je zapanjio odnos nekih medija posle pojavljivanja tekstova i snimka. Odmah su me pozvali da gostujem u nekim popularnim emisijama kolažnog tipa. Kada sam im objasnio o čemu se radi, dobio sam odgovor "Pa, onda nam niste zanimljivi"(!?) Dakle, cirkuske atrakcije, raznorazni čudaci, mogu, ali ako tema nije skandalozna, ne.


"Ravnozemljaši", odustanite - naša planeta nije ploča
[ student_apsolvent @ 06.12.2016. 01:39 ] @
Citat:
payge: Tako je, public forum nije mesto za pederisanje i promociju licnih poznanstva.

Za lajkovanja, licne oglase ima se fejsbuk, halo oglasi etc...



Opet Ćora atakuje na Šćekića, jes mu je ljubomoran do bola, ne može mu oprostiti uspijeh.

Jebbiga, Šćeka je 90-tih bio faca , a Ćora je bio i ostao indijanac. To mu neće oprostiti do kraja života.

Vidim, sad se okomio i na Vladda.
[ dr killer @ 06.12.2016. 15:04 ] @
Možda je Šćeka bio nekad faca
Ali ti si najobičnija konjska kaca
[ dusanboss @ 06.12.2016. 15:28 ] @
Hii hi hi. konjska faca :)



Kakva je Šćekić bio faca? Promakao mi je taj detalj. Jel nešto vezano za muziku?
[ Ixtis @ 08.12.2016. 19:36 ] @
Mene samo jedna stvar kopka oko ovog pitanja okrugla/ravna Zemlja:
- Zašto niko, nikada nije izveo jedan jedini obilazak oko Zemlje u pravcu Sever-Jug (Artik-Antartik)!? Tako nešto bi sve razjasnilo, a i nekim začepilo usta za sva vremena!? (NASA-ine "live" youtube stram-ove mi zaobiđite kao dokaze!)
Znam da su uslovi na Antartiku nehumani, ali... jedan takav prelet bi otklonio sve "nedoumice".

A da ne spominjem zabranu UN-a(iz 1950- i neke) da bilo ko proviri na Antartik dublje od 200/300km? Zabrana važi do 2040-i neke...
[ lazovic2 @ 08.12.2016. 20:49 ] @
Ako zabrana važi do 204? to može da znači samo jednu stvar: BLIŽI SE KRAJ SVETA!
[ 3way @ 08.12.2016. 23:24 ] @
Citat:
Ixtis:
...(NASA-ine "live" youtube stram-ove mi zaobiđite kao dokaze!)...


Ne kaze se tako, nego "Zaobidjite sve ono sto mi se ne svidja da cujem".

Inace, lazes da postoji bilo kakva zabrana setanja po Antarktiku.

[ Ixtis @ 09.12.2016. 00:55 ] @
izvolte pa probaj u sopstvenoj režiji da organizuješ i izvedeš bilo kakvu ekspediciju na Antartiku, ... pametna kur-glavice. Bićeš prvi kome je to pošlo za rukom!

Antarctic Treaty System ends 2048.
[ 3way @ 09.12.2016. 06:36 ] @
Necu biti prvi. Pre mene je bilo dosta njih.

Nego, umesto sto nastavljas da lazes i podmeces, citiraj mi deo u "Antarctic Treaty System" u kom se navodi da je zabranjen pristup na Antarktik. Prvo na engleskom, a onda i na srpskom, ovaj forum prate i ljudi koji ne razumeju engleski.
[ Bradzorf012 @ 09.12.2016. 11:41 ] @
Stvar je vrlo prosta. Kada poraste broj dece sa autizmom ili još gore, dođe do smrtnog ishoda posle primene mmr vakcine i kada se pojave studije o tome, najlakše je pustiti program "teorija zavere", koji će ućutkati protivnike sistema. Ako ni to nije dovoljno, pustiš u etar nebulozu o ravnoj zemlji, a onda opleteš: "kakvi su ovo ludaci, u šta sve veruju".

Naivno.
[ anon142305 @ 09.12.2016. 12:39 ] @
Jedino sto je naivno jeste to sto ne postoji ni jedna teorija zavere, a da oni (klasicne pristalice) ne poveruju u nju.
[ dusanboss @ 09.12.2016. 15:26 ] @
U pravu si IUOP_1. :) Odredjena grupcija teoretičara zavere kad jednom udje u to krene da veruje u apsolutno sve. Nema selektivnog vrerovanja niti odvajanja teorija zavere na one manje moguće i one koje mogu biti realne. Sve se bezpogovorno prihvata. Sve je zavera usmerena protiiv njih, njihovog naroda ili protiv cele ljudske populacije. :)
[ 3way @ 09.12.2016. 15:47 ] @
Najinteresantnije je kada se povede razgovor, pa se ispostavi da veruju u 2 teorije zavere koje se medjusobno iskljucuju :)
[ vladd @ 09.12.2016. 18:39 ] @
Meni je taj nagon za "verovanjem" krajnje zanimljiv.

Cak zanimljiviji od elementarne(i beskonacne) ljudske gluposti.
[ 3way @ 09.12.2016. 21:23 ] @
To, u stvari, nije nagon za verovanjem u nesto, nego u verovanjem protiv "establismenta" ili kako god da teoreticari zavere zovu "njih".
[ vladd @ 09.12.2016. 21:33 ] @
To je drugi problem, sumnja u postenje i korektnost establismenta, ali to nije zanimljivo, cak je cesto puta i opravdano. Tipican, poznat primer aflatoksin, nije bitno sta je otrovno, vec sta je "uredjeno" zakonom..

Najzanimljiviji su oni sto veruju, cak i neznancu, ili ociglednom prevarantu, i protiv zdrave logike, ta kombinacija fascinacije prema ljudima po nekom neobicnom kriterijumu...ili se cudno zovu, ili imaju specifican stav, ili imaju potpuno izvrnutu i povrsnu logiku, i imaju taj neki element "magnetizma" za pritupe ljude..

I ukazuje se neograniceno poverenje(otporno na logiku), izvedeno iz nekakvog "osecaja", "sestog cula" za saglasnost sa gluposcu.
[ 3way @ 09.12.2016. 21:43 ] @
Nisam rekao "sumnja" nego prosto i jednostavno "verovanje protiv". Sama sumnja je nesto sto je ok i, po meni, nesto sto je neophodno. Problem nastaje kada ta sumnja postane patologija ili sta vec....
E u tim slucajevima se javljaju ljudi ciji je 'modus operandi' puko suprotstavljanje...
[ vladd @ 10.12.2016. 06:34 ] @
Naravno, i sumnja mora da bude argumentovana, sa druge strane.

Ali ljudi masovno vole da pojednostavljuju slozene stvari, samo da ne bi napregli koju vijugu, ili iz nezelje ili iz nemoci.
A i razmisljanje se vezba, uci i ucvrscuje mu se validnost.

Pa je sumnja koja je "pala s neba" ili glupa ili patoloska.
A sa druge strane, opravdana sumnja je znak promisljanja i analize situacije, ali prosti ljudi volei tu sumnju da izjednace sa patoloskom..tako im je jednostavnije.
Pa u tom kosmaru radje situacije bacaju u soske, u njima poznate okvire ili klasifikacije, i stavljaju jednakost svemu sto sadrzi rec sumnja.
[ aser @ 14.12.2016. 11:26 ] @
Citat:
Ixtis:
izvolte pa probaj u sopstvenoj režiji da organizuješ i izvedeš bilo kakvu ekspediciju na Antartiku, ... pametna kur-glavice. Bićeš prvi kome je to pošlo za rukom!

Antarctic Treaty System ends 2048.


Pomenuti sporazum se odnosi na zabranu vojnih aktivnosti(doduše u naučno/istraživačke svrhe, nisu), odlaganje nuklearnog otpada, teritorijalne pretenzije itd.
Praktično je polarni krug, do pomenute godine, ničija zemlja pod međunarodnom zaštitom.

Imaju i ameri zakon koji civilima zabranjuje bilo kakvo petljanje sa ekosistemom i pristup istraživačkim stanicama na Antartiku, ali ne i pristup istom, itd.

E sad mene baš zanima da li ti misliš da je neka globalna zavera jedino što sprečava nekoga da malo proputuje ledenom pustinjom sa prosečnom temperaturom u kontinentalnim oblastima od −57*C ?
[ dusanboss @ 14.12.2016. 13:43 ] @
Ixtis šta misliš. šta bi se desilo ukoliko bi neko uspeo da organizuje ekspediciju? Šta bi video kada bi došao do pola?
[ djoka_l @ 14.12.2016. 14:36 ] @
Mali jubilej:

Danas je tačno 105 godina od prve ekspedicije koja je stigla na južni pol. (https://en.wikipedia.org/wiki/Amundsen's_South_Pole_expedition)

14.12.1911. - 14.12.2016.

(Sledeća je stigla 12.1.1912. https://en.wikipedia.org/wiki/Terra_Nova_Expedition)

Od 1956. godine postoji stalna stanica na južnom polu (https://en.wikipedia.org/wiki/...%80%93Scott_South_Pole_Station) u kojoj stalno boravi između 45 i 130 naučnika i tehničara. Naravno, postoji i avionska linija kojom se snabdeva stanica.

Danas postoje i tri komercijalne linije koje prelaze preko Antarktika - Ouklend (Novi Zeland) preko Sidneja (Australija) do Santjaga u Čileu, Sidnej - Santjago i Sidnej - Buenos Ajres (Argentina). Problem sa ovim rutama je što su razdaljine ogromne, pa su potrebni veliki avioni sa puno goriva (i puno putnika), a gustina stanovništva i broj velikih gradova, kao i ekonomske veze među državama koje bi letele preko Antarktika nisu takve da bi bile ekonomski opravdane. (https://en.wikipedia.org/wiki/Polar_route)
[ Ixtis @ 16.12.2016. 14:05 ] @
Citat:
dusanboss:
Ixtis šta misliš. šta bi se desilo ukoliko bi neko uspeo da organizuje ekspediciju? Šta bi video kada bi došao do pola?


Iskreno, nemam pojma. Ne interesuje me toliko vidik sa pola, ali bih voleo da neko obiđe Zemlju u pravcu Artik-Antartik-Artik. Eto...
[ dava @ 16.12.2016. 15:01 ] @
Otkucaj ti u google: antarctic expedition pa pogledaj koliko je ekspedicija bilo. Mislio sam ti ovde paste-ovati, ali ne želim da zatrpavam server ES-a.
[ 3way @ 16.12.2016. 15:52 ] @
Citat:
Ixtis:

Iskreno, nemam pojma. Ne interesuje me toliko vidik sa pola, ali bih voleo da neko obiđe Zemlju u pravcu Artik-Antartik-Artik. Eto...


Pusti vidik.
Gde pise da je zabranjeno ici tamo?
[ Ixtis @ 16.12.2016. 17:17 ] @
Od 1959 samo pojedine, strogo kontrolisane "naučne" ekspedicije mogu da borave na Antartiku i donekle vrše određena "istraživanja" po dubini kontinenta (ali samo do određenih granica). I niko, nikada od njih nije prešao kontinent sa jedne strane na drugu! Niko, nikada ... Da 3way, nema napismeno nikakvih zabrana, ali da li ti samo zbog toga veruješ da one i ne postoje!? U najmanju ruku si naivan.
Neko u ovome vidi Teoriju zavere, neko samo preispituje pozadinu tih odluka... Ništa više.

Kao što se vi ovde pozivate na "izvore" koje ja smatram, u najmanju ruku neobjektivnim, tako i ja zadržavam svoje pravo da iste preispitujem i sumnjam u njihovu verodostojnost. Isto i ja tako mogu da se pozovem na brdo google/youtube linkova koji dovode u sumnju sve ono što nam je poznato u vezi Antartika. Ali, čemu sve to!? Svako od nas može da obavi svoje lično istraživanje i dođe do određenih podataka. E sad, kako će ko da analizira iste i kakve će zaključke iz toga da izvede, zavisi od nas samih!

Meni recimo nije potrebno preveliko "pametovanje" pa da one 24h NASA-ine live strim-ove Zemlje okarakterišem kao polu-profi CGI video, i ništa više od toga. Dakle, ja u tome vidim CGI, 3way u tome vidi dokaz! Svako vidi ono što želi, i donosi zaključke na osnovu svoga znanja, obrazovanja, sklonosti, preispitivanju nekih teorema, koje danas jesu sutra možda nisu. Nismo mi popili svu pamet ovoga sveta. Da ne ulazim u nepotrebno filozofiranje...
Za razliku od 3way-a, ja nikoga ne nazivam lažovom. Meni je to dovoljno da bih zaključio sa kakvom osobom imam posla.
[ 3way @ 16.12.2016. 18:46 ] @
Citat:
Ixtis:
A da ne spominjem zabranu UN-a(iz 1950- i neke) da bilo ko proviri na Antartik dublje od 200/300km? Zabrana važi do 2040-i neke...


Citat:
Ixtis:
Da 3way, nema napismeno nikakvih zabrana,


Citat:
Ixtis:
Za razliku od 3way-a, ja nikoga ne nazivam lažovom. Meni je to dovoljno da bih zaključio sa kakvom osobom imam posla.


Ni ja tebe nisam nazvao lazovom. Samo sam ti rekao da lazes, ne poznajem te dovoljno da bih te tako nazivao.
A da lazes i izmisljas - upravo sam i dokazao.
[ anon142305 @ 16.12.2016. 18:52 ] @
Citat:
Ixtis:Svako od nas može da obavi svoje lično istraživanje i dođe do određenih podataka. E sad, kako će ko da analizira iste i kakve će zaključke iz toga da izvede, zavisi od nas samih!

Ovaj... ako svako obavi svoje istrazivanje, ali koristeci principe naucnog istrazivanja, onda ce, barem kad je ova tema u pitanju, svako doci do istih rezultata.
[ Ixtis @ 16.12.2016. 21:39 ] @
IUOP_1, šta misliš, ako primenimo tvoju logiku i vratimo se nekih 500g unazad, do kakvih bi smo rezultata došli, a koji bi bili zasnovani na principima naučnog istraživanja tog vremena!?
A za recimo 500g u budućnosti ...!? Loša je to logika, a i pogubna sa naučne strane.


3way, jedino što si ti meni ovde pokazao i dokazao jeste tvoja nekultura i nevaspitanje. Ništa više, i ništa manje.
[ 3way @ 16.12.2016. 22:28 ] @
Citat:
IxtisIUOP_1, šta misliš, ako primenimo tvoju logiku i vratimo se nekih 500g unazad, do kakvih bi smo rezultata došli, a koji bi bili zasnovani na principima naučnog istraživanja tog vremena!?
A za recimo 500g u budućnosti ...!? Loša je to logika, a i pogubna sa naučne strane.


Nimalo. i pre 500 godina vazili su principi kao i danas - ako ne mozes da dokazes, ne trabunjaj o tome. Najbolji primer za to je dokazivanje cinjenice da se Zemlja okrece oko Sunca.

Citat:
Ixtis:
3way, jedino što si ti meni ovde pokazao i dokazao jeste tvoja nekultura i nevaspitanje. Ništa više, i ništa manje.



Haha ha :)

Cuj, nekultura....Prvo, ja stvari zovem onako kako ih treba zvati. Drugo, ko te tera da izmisljas i podmeces? E vidis decko - to je nekultura i nevaspitanje. A kad neko izmislja i podmece, kaze se da laze. Sad, da li je to namerno ili jednostavno ni sam ne znas o cemu govoris, to je vec drugo pitanje.
[ anon142305 @ 16.12.2016. 23:09 ] @
Ixtis izgleda malo voli da se zajebava :)
[ vladd @ 17.12.2016. 08:39 ] @
Meni se cini da bi zanimljiva tema bila samo "principi naucnog istrazivanja"

Pre svega slobode, finansija, monopola i sujete, koji dramaticno uticu na doticno istrazivanje.

Pre 500 godina su bili specificno drugaciji, ali podjednako gadni ti problemi.
[ Ixtis @ 08.01.2017. 15:20 ] @
Veličanstveni pogled na Zemlju i Mesec sa Marsa (NASA Mars Reconnaissance Orbiter 20.11.2016) :)


Original NASA-ina fotografija

'Malo' korigovan 'Input Levels'


I kako posle ovakvih NASA-inih "profesionalnih dokaza" verovati u njihovu objektivnost i dobru nameru!?
[ dusanboss @ 08.01.2017. 16:46 ] @
Ne znam šta si očekiva od slika sa Marsa? Nisu Habul poslali da orbitira oko Marsa.
[ Ixtis @ 08.01.2017. 17:52 ] @
Pa u najmanju ruku nisam očekivao montiranu fotografiju iz NASA-ine radionice. Ako tebi ovo liči na autentičnu fotografiju, onda ne znam šta da ti kažem...
Ko se iole razume u obradu fotografija jasno može da zaključi da je ovo klasična montaža!

[ paterson @ 08.01.2017. 18:24 ] @
I šta se na osnovu slika može zaključiti?

Da li su Zemlja i Mesec ravni odn. nisu loptastog oblika?

Drugo, nešto su mi mnogo blizu snimljeni Mesec i Zemlja tj. ima se utisak kao da je snimljeno negde na putu ka Marsu, jer da je stvarno snimljeno sa površine Marsa, videle bi se samo kao dve male svetle tačke.
[ Ixtis @ 08.01.2017. 19:29 ] @
Ja mogu da zaključim to, da im ne mogu verovati. Ništa više!
Kad bez blama mogu da poturaju fotošopirane slike kao original, šta više da mislim!?
[ Sceka @ 08.01.2017. 19:52 ] @
Citat:
Ixtis: Ako tebi ovo liči na autentičnu fotografiju, onda ne znam šta da ti kažem...

Sto bi trebalo da znaci da ti znas kako izgleda autenticna fotografija?

Citat:
Ko se iole razume u obradu fotografija jasno može da zaključi da je ovo klasična montaža!

Po cemu? Po sistemu „ma znas ti nego se pravis blesav a ja necu da objasnjavam”?

(ne komentarisem sliku nego napisano)


Pozdrav!
[ Ixtis @ 08.01.2017. 20:02 ] @
Stručnjaku, prokomentariši fotošopiranu sliku koju sam postavio, pa mi objasni one pravougaonike oko Zemlje i Meseca.
[ anon70939 @ 08.01.2017. 20:38 ] @
Ma da, NASA nas obmanjuje. Ipak je izgleda zemlja ravna
[ Java Beograd @ 08.01.2017. 20:49 ] @
Naravno. Jurij Gagain jeste orbitirao oko planete zemlje, ali je jasno da NASA laže da je zemlja okrugla.

A pošto je Zemlja, jelte, ravna k'o tepsija, sva je verovatnoća da je Mars još ravniji.
[ Sceka @ 08.01.2017. 22:18 ] @
Citat:
Ixtis:
Stručnjaku, prokomentariši fotošopiranu sliku koju sam postavio, pa mi objasni one pravougaonike oko Zemlje i Meseca.


Nisam ja tvrdio nista nego ti - na tebi je da pokazes / dokazes to sto si rekao. Ako mozes. Ja mislim da ne mozes nego eto, samo piskaras 'nako...

(ne komentarisem sliku, i dalje, nego napisano)


Pozdrav!
[ Bradzorf012 @ 08.01.2017. 22:22 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Ma da, NASA nas obmanjuje. Ipak je izgleda zemlja ravna


To što zemlja nije ravna ne znači da nas NASA ne obmanjuje.
[ dusanboss @ 09.01.2017. 07:51 ] @
Citat:
Stručnjaku, prokomentariši fotošopiranu sliku koju sam postavio, pa mi objasni one pravougaonike oko Zemlje i Meseca.


Pa lepo piše da je to kombinacija dve slike pošto je zemlja mnogo sjajnija od meseca tako da je tiško videti ih na jednoj slici. Da su hteli da prave neki foto šop zar ne misliš da su mogli mnogo bolje to da urade?


Evo kako izgleda zemlja iz orbite Saturna.



Ko zna, možda je i ravna ako se gleda ova slika. :)
[ Java Beograd @ 09.01.2017. 08:07 ] @
Meni deluje kao da je ravna.
[ whitie2004 @ 09.01.2017. 09:22 ] @
A normalno da je ravna. Pa sta mislis zasto toliko nuklearnih potencijala se nalazi na podmornicama? Ako dodje do frke protivnike gadjas sa donje strane gde nema satelita, radara, protiv vazdusne odbrane ... :-)
[ Java Beograd @ 09.01.2017. 10:20 ] @
Mudra ideja. Ali, zaboravio si da ako raketu ispališ sa donje strane, onda ona padne dole. I pada, i pada i tako padne na dno svemira. A tamo je čekaju, kao što znamo, crne rupe. I, onda - džaba si ispaljivao rakete.
[ eeestablishment @ 09.01.2017. 12:59 ] @
Citat:
dusanboss:
Citat:
Stručnjaku, prokomentariši fotošopiranu sliku koju sam postavio, pa mi objasni one pravougaonike oko Zemlje i Meseca.


Pa lepo piše da je to kombinacija dve slike pošto je zemlja mnogo sjajnija od meseca tako da je tiško videti ih na jednoj slici. Da su hteli da prave neki foto šop zar ne misliš da su mogli mnogo bolje to da urade?


Evo kako izgleda zemlja iz orbite Saturna.



Ko zna, možda je i ravna ako se gleda ova slika. :)



Ne samo da je ravna nego je i cetvrtasta . . .
[ dava @ 10.01.2017. 09:25 ] @
A nije ni velika koliko se priča dok stane u dva piksela...
[ plus_minus @ 04.03.2017. 17:38 ] @
[ Lavlja_Jazbina @ 25.09.2017. 22:04 ] @
Ugao slike je interesantan,turururu.


[ jovajovic100 @ 29.09.2017. 10:43 ] @
Evo dokaza da je Zemlja ravna

[ anon142305 @ 29.09.2017. 11:44 ] @
[ eeestablishment @ 08.03.2019. 16:10 ] @


https://youtu.be/KWSwMRwFm-E