[ jrbobdobbs @ 05.12.2016. 10:01 ] @
U pregovorima sam oko kupovine jedne manje vikendice koja mi se sviđa zbog placa, ali u njoj nije rešena voda. Može da se prikači na tu neku lokalnu vodovodnu mrežu, ali razmišljam o ovome kao o zlatnoj prilici da se osamostalimo od te vrste zavisnosti i nađemo neko ekološkije rešenje - nisam fanatik ali prija mi ideja. A plus taj vodovod zna da presuši leti.

Na tom području nema govora o bunaru - Fruška gora, ništa bez 40m dubine, a naplaćuju bušenje i do 90 EUR/m zbog specifičnosti terena - pesak, stene i šta ti ja znam. Veeelik je to trošak, kao pola placa :)

Dakle ostaje kišnica. Na tom području pada neki godišnji prosek od 600 mm kiše, a krovne površine nemam baš puno - oko 30m2 možda, mada bih postepeno to povećavao. Ali to je opet, lupam, i do 15.000 litara prikupljenih godišnje. Tu tehničku vodu bismo koristili samo za naše "vikend" potrebe, najviše leti, i to za zalivanje (maks 50-100m2 bašte, možda ni toliko) i za puštanje WCa (ne verujem da ću ubediti ženu da pravimo kompostni WC, mada bih ja rado :D), a tuširanje bismo rešili iz te gradskog vode. Barem za sada ne bih mogao da garantujem ispravnost kišnice za tuširanje, plus imamo taj neki azbestni krov, kako se beše zove taj materijal. Kada bi takvo rešenje obezbedilo dovoljno vode, razmislio bih i o izgradnji sistema za prečišćavanje, da može i u te svrhe da se koristi, ali svestan sam da je to već ozbiljnijii trošak.

Obzirom na sve ovo, kontam da bi nam se rezervoar (da li podzemni, da li nadzemni) od nekih 5000 lit napunio tokom proleća i obezbedio možda mesec dana samostalnosti tokom letnjih meseci. Da nije glupavog WCa još i duže..! Imam neku solidnu ideju o tehničkoj izvedbi svega toga.

Zanima me razmišljanje iskusnijih o takvom rešenju - iskustva, plusevi, minusi itd. E da, i nešto nemam predstavu o inicijalnom trošku kupovine te cisterne i njeno ukopavanje kao najveći deo investicije. Ako se približava ceni bušenja bunara onda džaba ga bilo :D Ali ne mogu cene da nađem po netu...

Marko

P.S. Blja, morao sam novi nalog da otvorim, ubi me koji mi je stari login...
[ branko tod @ 27.12.2016. 14:34 ] @
Moja supruga ima kuću - vikendicu prema Grockoj koju su 70desetih pravili njeni. Imali su
bunar koji je presušio posle zemljotresa u Rumuniji. Bušili i oni i komšije i ništa. Onda su
napravili podzemnu cisteru od oko 10 kubika. Koštala je koju hiljadu maraka. Kišnica prvo
ide kroz filtere od kamena, peska i aktivnog uglja. Krov je preko 100 m2, a postoji i hidrofor.
Trebaju i neki prelivi koje oni nisu imali, za odbacivanje prvih količina vode sa krova jer je
to prljava voda. Sve ovo znači da je investivija žestoka i da je pametnije odraditi bušotinu.
Da napomenem da je voda ispitivana, i da je bila dobra za piće. Ja sam par puta dodavao
hlor u cisternu. Sada je prošao vodovod i kuća je zakačena na njega.
[ Shadowed @ 27.12.2016. 14:53 ] @
Cek, neces da se tusiras tom vodom jer ima azbesta ali hoces da zalivas biljke koje ce upijati tu vodu a ti ces ih kasnije jesti?
[ Lavlja_Jazbina @ 06.09.2017. 21:30 ] @
Mislio sam da sam ja postavio temu.:).

Elem, ovo je i moja zamisao posto je ove godine bilo veselo.Pricaju da ce i narednih 10 godina biti ovako.Ja sam hteo

da u zemlji iskopam bazen koji bi kisnicu prikupljao preko gornje povrsine + odvodi od oluka koji bi bili usmereni ka rezervoaru.

Mene zanima koliko voda bez neke izmene (praznjenje rezervoara) moze da stoji a da se ne ubajati,da ne kazem pokvari.

Tu je i zimski period,toljenje snega pa pocetak za bastu u aprilu,mozda maju kako se prolece razvlaci.