[ yowandbm @ 06.12.2016. 15:07 ] @
Trenutno u desktopu imam sistemski SSD SanDisk Extreme i dva WD Green HDD-a. Hteo bih jedan green hdd da zamenim novim većeg kapaciteta ali se dvoumim kojim: plavim, ljubičastim ili crvenim. Ono što mi smeta kod WD Green verzije je jako sporo čitanje/upis koji iznose oko 85 Mb/s. Imam i eksterni hdd USB 3.0 a i fleš koji mogu da upisuju velikim brzinama od oko 140 Mb/s tako da mi je taj WD Green usko grlo (oba green-a). Pored svih ostalih stvari na taj disk mi se skidaju i torenti. E sad zamislite situaciju gde ja obeležim negde između 100GB i 700GB da prebacim na eksterni putem USB 3.0 ulaza! wD Green to radi CEO DAN!!!

Koliko sam na netu gledao realne testove i poređenja, skoro svi WD diskovi (black, blue, red i purple) imaju čitanje/upis oko 150 Mb/s, manje više. To nije ništa specijalno ali je ZNAČAJNO bolje od mog green diska koji bi da zamenim.

Neki su sa varijabilnim brojem obrtaja 5400-7200rpm dok su drugi fiksni 5400rpm ili 7200rpm. Koliko sam uspeo da vidim u realnim uslovima a i u benčmarkovima (crystal disk mark) svi oni imaju od prilike isto čitanje/upis što govori da brzina rpm ne utiče na brzinu prenosa podataka. Takođe red (i možda purple) ima 600,000 load/unload ciklusa dok ostali imaju 300,000.

Da rezimiran, potreban mi je HDD sa kog ću brže moći da prebacim veliku količinu podataka na brzi eksterni USB 3.0 uređaj. Nije sistemski već storage, samo da nije lenj kao green.

Da li se navedeni diskovi još po nečemu razlikuju (osim što je red za NAS, purple za surveillance i tako te gluposti) osim ovoga što sam ja napisao?
[ anon115774 @ 06.12.2016. 15:18 ] @
Da bi dobio neki savet od nas prvo treba da nam kazes na koji nacin tacno planiras da ih koristis?

Na primer, ja se ne secam da mi je ikada trebalo da prebacujem par stotina GB na/sa USB a cak i kada prebacujem ogromnu kolicinu podataka to je uglavnom jednom godisnje ili mozda i redje. Verujem da i ostali ucesnici na forumu imaju slicno iskustvo i zato je jako bitno da objasnis koji su planirani nacini koriscenja jer izgleda da znacajno odstupaju od uobicajenog :)
[ yowandbm @ 06.12.2016. 16:08 ] @
Prenosim velike količine torenta između raznih računara. Neću da bar u mojoj kući to traje više sati, sve sam lepo napisao. Znači na hard se svlače torenti sa neta i sa njega na eksterni, a još se i za storage koristi.
[ anon70939 @ 06.12.2016. 16:23 ] @
Laicki receno, kako ja kapiram crni bi trebalo da je najbrzi, zeleni najstedljiviji jer se valjda stalno gasi... i crveni najpouzdaniji, stvoren za konstatni upis, za RAID i NAS uredjaje.

a i pun je net objasnjenja

evo i jednog linka kad vec pominjes dugine boje :)

https://www.pugetsystems.com/l...erstanding-the-WD-Rainbow-674/
[ yowandbm @ 06.12.2016. 16:35 ] @
E to što si napisao samo to i vrte na netu, a nikakvih detaljnih komparativnih testova nema! Sve sam ja na netu pročešljao zato ovde i pitam za neka lična iskustva. Ispada da lepe različite boje na isti HDD...ne mislim bukvalno, ali shvataš šta hoću da kažem...sva 4 imaju isti read/write (osim zelenog), ko je tu lud?!
[ anon115774 @ 06.12.2016. 22:52 ] @
Citat:
yowandbm:
sve sam lepo napisao.


Nisi.

Fali ti informacija da li to radis jednom godisnje pa ti je ok da to radi duplo brze ili radis jednom dnevno pa ti treba nesto sto puta brze.

Sve u svemu to sto si nasao na net-u je sve tacno. Problem je u tome sto niko vise nece da ulaze u razvoj brzog hdd-a kad je SSD vec izmisljen.
[ Radgosta.6 @ 06.12.2016. 23:11 ] @
Razlika izmedju Green i Red je u firmware-u, inace mehanika je ista. Rotaciona brzina je varijabilna i ide 5400-5900 rpm. Za black diskove ide 7200 rpm. Ako hoces brzinu => black



Sto se tice prenosa 700-1000GB podataka - u slucaju da se radi sekvencijalni prenos tu bi brzine bile ~100 MB/s => 1GB = 10s => 700GB = 7000sec ~ 2h // 1000GB ~ 2.5h

Ukoliko su podaci mali fajlovi onda brzina je daleko manja.


Tako da tvoja situacija od ~24h za kopiranje nije sasvim normalna. Da li ti tih 85MB/s drzi konstantno ili tu ima varijacija?
[ anon115774 @ 07.12.2016. 00:08 ] @
Ja sam shvatio da on ima 85Mb/s.

Tu moze da bude problem i sa usb kontrolerom. Ipak mi je ta brzina premala za hdd.
[ yowandbm @ 07.12.2016. 13:53 ] @
85 Mb/s mi je brzina sekvencionalnog čitanja i upisivanja u CrystalDiskMark-u 5.2.0. I tako je za oba Green HDD-a, od 1TB i 1.5TB. Ne prebacujem ja male fajlove, uglavnom su to torenti - serije i filmovi u bluray fullHD varijanti.

Radgosta.6,
Malo sad karikiram, ne prebacuje se meni bukvalno 24h, ali traje to na primer 2-4h, zavisi koliko prebacujem. Svejedno užasno je sporo.

Informer,
Najcrnje je što ni ta brzina od 85 Mb/s nije realna kada se prebacuju fajlovi već je često i dosta manja..to je 85 Mb/s samo u benčmarku, a realno je sporije.
Znači po CrystalDiskMarku 5.2.0 i interni green i eksterni usb 3.0 (spor jeftin) imaju potencijal za čitanje/upis 85-90 Mb/s, ali realno su dosta sporiji.

Hteo bih da green interni zamenim bržim internim (i većeg kapaciteta). Znam da će sa njega na spori eksterni da prebacuje onoliko brzo koliko mu upis eksternog sporaća dozvoljava (i njega ću u nekom narednom periodu da zamenim), ali bar će na druge eksterne USB 3.0 uređaje koje dobijam da ide brže, pošto dobijam i uređaje koji imaju upis 150+ Mb/s.
[ yowandbm @ 07.12.2016. 13:58 ] @
Citat:
Informer:
Citat:
yowandbm:
sve sam lepo napisao.


Nisi.

Fali ti informacija da li to radis jednom godisnje pa ti je ok da to radi duplo brze ili radis jednom dnevno pa ti treba nesto sto puta brze.

Sve u svemu to sto si nasao na net-u je sve tacno. Problem je u tome sto niko vise nece da ulaze u razvoj brzog hdd-a kad je SSD vec izmisljen.



Radim jednom nedeljno a nekada i češće. Zašto je bitno koliko često radim?! Ja sam izračunao da su meni vreme i živci provedeni čekajući najbitniji. Meni HDD na koje svlačim torente treba da bude minimum 1 TB, a kupiti SSD od 1 TB je ludost, barem u Srbiji, pogotovo što se ovde ne radi o nekim zaradama.

Samo mi treba HDD sa kojeg ću brže moći da kopirtam veliku količinu velikih fajlova. To je sve. Video sam da WD nudi 4 ista HDD-a različitih boja, sa istim seq. read/write i tu sam se razočarao. Zato pitam da li neko može da preporuči neki model HDD-a za koji zna da ima dobre performanse u smislu seq. read/write-a.
[ anon70939 @ 07.12.2016. 15:13 ] @
Citat:
yowandbm: Ja sam izračunao da su meni vreme i živci provedeni čekajući najbitniji.

Jesi li u računicu ubacio i vreme provedeno u zatvoru zbog piraterije? Ako jesi, razumem zbog čega ti je "vreme i živci provedeni čekajući najbitniji"
[ nkrgovic @ 07.12.2016. 15:31 ] @
Cisto tehnicki, najbrzi diskovi su za servere, ta Black serija je (kao i RE) super ako ces da je stavis u rack server, koji ima puno ventilatora i dobro hladjenje, nalazi se u rack-u, u server room-u, sa chillerom. Ako ga stavis u eksternu kutiju, grejace se puno i to ce mu znacajno skratiti radni vek. Red je mnogo bolji za te stvari.... Da hocu disk za rack NAS ja bi uzeo Black, za Desktop - Red. Purple su optimizovani za video, to znaci spor ali STALAN upis i mnogo manje seek-ova, pretpostavljam da je u pitanju softverska optimizacija isto kao green, plus sto, kao Red Pro ima zastitu od vibracija, koja je ziva zgoda ako ces u jedno kuciste da nabijes 10+ diskova koji vibriraju. Ovo nema veze sa onime sto ti radis, pisem zbog svih koji dolaze na forum.

Takodje, nemam pojma moze li to da se radi sa SATA diskovima, ali ako bi disku ogranicio kapacitet na samo pocetni deo i sveo ga na npr. 1/3 kapaciteta, dobio bi short-stroke varijantu u kojoj glava seta mnogo manje i ima gusce pakovane sektore na pocetku diska, sto zna da digne IOPS i transfer i po 50%. Umesto diska od 6TB dobijes npr. 2TB ali osetno brzi. Ovo se radi sa SAS (i SCSI, ako ih neko jos ima) diskovima uz podrsku na kontroleru, nemam blage moze li na SATA, ali mozes da izguglas. Keyword "short stroke formating" .
[ yowandbm @ 07.12.2016. 15:38 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Citat:
yowandbm: Ja sam izračunao da su meni vreme i živci provedeni čekajući najbitniji.

Jesi li u računicu ubacio i vreme provedeno u zatvoru zbog piraterije? Ako jesi, razumem zbog čega ti je "vreme i živci provedeni čekajući najbitniji"


A jesi li ti Fox Mulder? Zašto bi tebe bilo briga čime se ko bavi? Ako nisi u stanju da daš odgovor na postavljeno pitanje, tj. nemaš znanje/iskustvo nemoj da pišeš gluposti ovde. Forumi su puni likova koji pišu tako glupe provokativne postove koji nemaju veze sa temom.

Pretpostavljam da ti nikada nisi skinuo film ili program sa torenta? Da ne bi išao u zatvor zbog piraterije jel da? Tebe i nikoga ne treba da interesuje šta ja skidam, kome prebacujem i koliko često. Ako ne znaš da konstruktivno diskutuješ napusti temu i spamuj neku drugu.
[ vladd @ 07.12.2016. 15:45 ] @
Treba obratiti paznju da je za WD black garancija 5 god, a za ostale dve i redje 3 godine.
[ gilopile @ 07.12.2016. 15:50 ] @
Ma pazari koji god HDD od 1TB i to ti je to. Recimo, uzmes WD 1TB plavca. Svi su tu negde po performansama. Jako je bitno kako je fragmentisan i samo od toga ce zavisiti brzina kopiranja vecih fajlova, poput filmova i sl.
Svi oni idu od 110-140mbps.
Kod kopiranja s diska na disk ce ici ok brzinom.
Pomiri se sa tim da ne moze to u tren da iskopira i to je to.
[ yowandbm @ 07.12.2016. 16:10 ] @
Pročitao sam da su od Novembra prošle godine Green liniju pripojili Blue, tako da više nema novih Green HDD-ova. Taj koji bi da menjam je 1TB, a kupio bih neki od 3TB. Samo me brine da mi taj Blue ne radi isto sa oko 85 Mb/s, onda osim više mesta nisam dobio ništa.

Znam da to svakako dugo traje, ali ako bi bar malu razliku napravio, tipa sa 140 Mb/s kad bi kopirao bilo bi mnogo bolje. Imam još dosta vremena za tu kupovinu, videću kako se kreću cene. Nisam ni gledao Seagate šta nudi, moraću i to.

nkrgovic,

a i ja sam nešto ako bi bio WD kontao da uzmem Red varijantu zbog tih 600,000 load/unload ciklusa, ali opet pišu svi da je to green sa antivibracionom zaštitom pa me to malo odbilo...

Iz mog iskustva sa 2 HDD-a green = ranjeni puž.
[ bananaphone @ 07.12.2016. 16:42 ] @
Skini neki test sw i potvrdi da li dobijas ocekivanu brzinu od postojecih diskova (internih i eksternih)...
[ yowandbm @ 07.12.2016. 16:53 ] @
sw??
[ gilopile @ 07.12.2016. 16:55 ] @
Mislio je na software.
HD tune je ok za tu namenu. Imas tamo transver speed koji ce ti pokazati kojom brzinom ce da kopira fajlove sa particije na particiju/ copy paste na isti disk.
[ yowandbm @ 07.12.2016. 17:36 ] @
A da, mislio sam da misli na neki određeni poznati program za koji ja nisam čuo..

Ja sam sve interne i eksterne testirao u CrystalDiskMarku 5.2.0. x64

Brzine koje sam pisao su iz tog softvera.
[ Radgosta.6 @ 07.12.2016. 18:04 ] @
Dakle test sw ti daje 85 MB/s. To je brzina tog diska u idealnom slucaju.

Ukoliko mozes uradi kopiranje preko Total Commandera i pogledaj koja je brzina kopiranja.

Sto se tice WD Red, ovo su brzine kod mene: 140MB/s u idealnom slucaju, ali kod kopiranja na externi WD, brzina je 100MB/s.
[ tuxserbia @ 07.12.2016. 18:10 ] @
Code:

Model Family:     Western Digital Caviar Green (AF, SATA 6Gb/s)
Device Model:     WDC WD30EZRX-00D8PB0
User Capacity:    3.000.592.982.016 bytes [3,00 TB]
Sector Sizes:     512 bytes logical, 4096 bytes physical
Rotation Rate:    5400 rpm

SMART Attributes Data Structure revision number: 16
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  4 Start_Stop_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       89
  5 Reallocated_Sector_Ct   0x0033   200   200   140    Pre-fail  Always       -       0
  7 Seek_Error_Rate         0x002e   200   200   000    Old_age   Always       -       0
  9 Power_On_Hours          0x0032   072   072   000    Old_age   Always       -       20971
 12 Power_Cycle_Count       0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       83
193 Load_Cycle_Count        0x0032   001   001   000    Old_age   Always       -       853577
194 Temperature_Celsius     0x0022   122   103   000    Old_age   Always       -       28
196 Reallocated_Event_Count 0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0
197 Current_Pending_Sector  0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0
198 Offline_Uncorrectable   0x0030   200   200   000    Old_age   Offline      -       0
199 UDMA_CRC_Error_Count    0x0032   200   200   000    Old_age   Always       -       0


Evo, za malo više od 30 meseci, nabio 850 hiljada. Kad rikne, niko neće da ga čuje, u potkrovlju je. ;-)
[ yowandbm @ 07.12.2016. 18:27 ] @
Preko totalcommandera je sledeća priča: fajl od 14GB prebacuje sa 71Mb/s, dok fajl od 2.5GB prebacuje sa 100Mb/s (sve to na eksterni koji može da upisuje preko 150Mb/s). Tek sam sad u bunilu, otkud on može da gura 100Mb/s ako benchmark kaže 85Mb/s?!

[ yowandbm @ 07.12.2016. 18:34 ] @
tuxserbia,

Ovo mi je analiza jednog HDDa koji neću da menjam http://www.hddstatus.com/hdrepanalysis.php
Ovo je drugi koji bih da zamenim sa većim i bržim http://www.hddstatus.com/hdrepanalysis.php
[ tuxserbia @ 07.12.2016. 19:47 ] @
Isti disk na oba linka ;-)

Vrednosti sam okačio da vidiš da je disk preterao i 300 i 600 iljada, nije to da će odmah nakon toga da lipše. Za brzine, pojma nemam.

Ako je nešto bitno, napravi bar još jednu kopiju i ne uzbuDŽavaj se mnogo ;-)

PS

Imam i RED 2TB, ako hoćeš vrednosti. Malo je radio, jer taj kompjuter baš ne uključujem često. A jeste isti kao i ovaj GREEN. Ne vidim razliku u radu.
[ Otto23 @ 07.12.2016. 21:02 ] @
https://www.ifixit.com/Wiki/Enabling_DMA_Mode_Transfers
Ovo je vec zastarelo (pretpostavljam da ti svi uredjaji, osim mozda DVD-a, podrzavaju DMA po defaultu, ali proveri za svaki slucaj). Takodje, nemoj hard da stavljas na istu granu na kojoj je i DVD drive ili neki drugi sporiji uredjaj. Mozda je resenje da izvuces kabl i povezujes disk direktno (bez USB-a)... tako ces definitivno dobiti maksimum koji moze da se dobije (barem kod kuce).

Mozda te kopiranje gomile malih file-ova usporava. Probaj da koristis winRAR za test. Tj. da koristi opciju STORE (znaci bez kompresije, samo da ubacuje file-ove u arhivu, iskljuci CRC/recovery i proveru/test), zajedno sa 'create new archive for each file'... tako ce od svakog dira koji si selektovao, da napravi novu arhivu, bez kompresije (pretpostavljam da su ti torenti u vecini slucajeva, svaki u svom folderu/dir-u). To je korisno jer se za kreiranje arhive koristi CPU i memorija kompa, pre pisanja na externi medij (usb hdd)... i onda posto se to kreiranje obavlja brze nego sto externi USB disk moze da snimi (posto nema nikakvu kompresiju), onda se snimanje vrshi maksimalnom brzinom (kao da snimas jedan ogroman file, nema gubljenja vremena na bespotrebno komuniciranje oko svakog file-a posebno, udate FAT tabele i sl. operacija).

E da, probaj taj interni hdd (spori) da stavis na posebnu granu kontrolera, skroz samog. (Probaj da zamenis i HDD kabl, moze da se dogodi da je falican. Proveri da li je konektor dobro vezan za plocu i hdd.)



[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 07.12.2016. u 22:33 GMT+1]
[ anon115774 @ 07.12.2016. 22:05 ] @
Citat:
yowandbm:
Preko totalcommandera je sledeća priča: fajl od 14GB prebacuje sa 71Mb/s, dok fajl od 2.5GB prebacuje sa 100Mb/s (sve to na eksterni koji može da upisuje preko 150Mb/s). Tek sam sad u bunilu, otkud on može da gura 100Mb/s ako benchmark kaže 85Mb/s?!



Mislim da je to zato sto ti samo pricas o citanju i pisanju tih diskova a ne obracas paznju da ti diskovi ne rade prepisivanje podataka izmedju sebe direktno vec postoje i drugi elementi koji mogu da uticu na proces kopiranja (ploca, procesor, magistrala...).

I sad mi nista nije jasno ovo sto ti pricas. Jel ti ovde govoris u bitovima ili u bajtovima? Ja jos ne videh diskove sa tako losim performansama o kojima ti pises. 100Mb/s je katastrofa...
[ yowandbm @ 07.12.2016. 23:27 ] @
tuxserbia,
nisu isti linkovi, obrati pažnju na vrednosti i na fitness i overal performance diskova. Program speedfan mi daje linkove kada u njemu kliknem na in-depth analysis za svaki hdd. Ma ništa nije bitno ni hitno...samo bi da se sve malo ubrza.

Otto23,

Konektori su u redu, kao i kablovi proverio sam sve. Što se tiče DVD rom-a to i ne koristim odavno. Poenta je da mi oba green hdd-a rade isto. Probaću sutra to sa winrar-om baš da vidim večeras nisam stigao.

Informer,

moja je greška što pišem Mb/s.....izvinjavam se. Sve vrednosti su u MB/s. Ne znam da li mi je ostali hardver usko grlo ali ne bih rekao (MSI 990FXA-GD65, AMD Phenom II X4 925, 8GB HyperX DDR3 1600, SanDisk Extreme SSD 120GB (radi u AHCI modu) - ništa spektakularno, star je komp.).
[ Nabukodonosor @ 08.12.2016. 11:37 ] @
Aj da pitam ja nesto skroz neveznao za diskove, ali vezano za tvoju situaciju. Zasto jednostavno ne povezes racunare u kucnu mrezu, delis taj Green hard disk sa svim racunarima u kuci i kopiras preko mreze, ili jos bolje ne kopiras uopste nego jednostavno pustas filmove i serije direktno sa tog torrent diska? Mnogo jeftinije i brze.
[ yowandbm @ 11.12.2016. 12:14 ] @
Povezaću ih u mrežu, tj. probaću pošto to nisam nikada radio. Jedino što mi to ne radi posao kod kopiranja na neke eksterne uređaje.
[ Lavlja_Jazbina @ 11.12.2016. 14:39 ] @
Kada smo vec kod boja diskova,uzeo bi ova 4 komada.Ima li neko iskustva,da ih vec ima?!

[ yowandbm @ 05.01.2017. 16:22 ] @
Citat:
Nabukodonosor:
Aj da pitam ja nesto skroz neveznao za diskove, ali vezano za tvoju situaciju. Zasto jednostavno ne povezes racunare u kucnu mrezu, delis taj Green hard disk sa svim racunarima u kuci i kopiras preko mreze, ili jos bolje ne kopiras uopste nego jednostavno pustas filmove i serije direktno sa tog torrent diska? Mnogo jeftinije i brze.


U mreži je kopiranje tuga sporo. Tima 2.5 MB/s. Pročačkao sam strane forume i kažu da je to normalno i očekivano. Pogotovo kada su računari malo udaljeni od rutera.

[ Nabukodonosor @ 05.01.2017. 16:35 ] @
Pa ne znam bas za tih 2.5MB. Evo ja imam gigabitnu mrezu. Kopiranje na stari laptop koji ima 100mbita network karticu je oko 10MB/s.
[ yowandbm @ 05.01.2017. 18:28 ] @
Pa meni je ruter solidno daleko od svih uređaja koji koriste Wi-Fi pa je verovatno to problem. To preko mreže je OK za puštanje sadržaja između računara ali prebacivanje puno GB traje večno. Za ovo prvo ja i koristim kućnu mrežu.
[ Shadowed @ 05.01.2017. 20:32 ] @
Lepo narucis online sve boje koje te zanimaju, isprobas sve i u roku od 14 dana vratis sve koje ti ne odgovaraju.
[ yowandbm @ 05.01.2017. 22:31 ] @
Ovo je najbolji savet ! ;-)