[ luka1978 @ 04.01.2017. 13:19 ] @
Pozdrav svima,

Molio bi za jednu preporuku/ prijedlog. Naime, roditelji mi se u stanu vec godinama griju na drva. Posto su penzioneri u godinama, to postaje sve komplikovanija metoda grijanja, pa sam im predlagao da se pocnu grijati na struju, tacnije, da kupe sebi Norveske radijatore. Posto nemamo pojma kako funkcionise to sve oko potrosnje i utrosenih kilovata, te broja potrebnih radijatora, ja sam nacrtao semu stana da mi neko da svoj prijedlog. Radi se o stanu od 39m2. Molio bi za sledece odgovore:

1. Koji broj radijatora je potreban da se kupi
2. Kolika snaga da bude po radijatoru
3. Kako da izracunam potrosnju, ako npr. uzmemo za prosijek da grijanje pocinje 15 oktobra pa traje do 15 aprila (6 mjeseci)



Hvala vam
[ Darko Nedeljković @ 04.01.2017. 14:34 ] @
Daj nam potrosnju i vrstu drva, pa cemo ti lako preracunati u kW.
[ luka1978 @ 05.01.2017. 07:12 ] @
E ovako, potrosnja je 9m2 bukovog drveta po sezoni. Zgrada je gradjena 60tih godina, cigla jedinica i fasada, pretpostavljam srednji nivo izolacije. Prozori su pvc.

Dopuna:
Trenutno grijanje/lozenje se inace vrsi od nekih 07.00 casova pa do 19.00 casova. Tako bi od prilike bilo i u ovom slucaju.

[Ovu poruku je menjao luka1978 dana 05.01.2017. u 09:47 GMT+1]
[ eeestablishment @ 05.01.2017. 11:33 ] @
Ako vec razmisljas o struji da uzmes mozda u obzir i AEG peci ?

Pozitivna strana je sto akumuliraju nocu kad je struja 4x jeftinija . . . .

Imam stan sa gotovo istim rasporedom prostorija , jedino je kvadratura veca (60kv) i sasvim lepo ga grejemo sa 3 AEG ( 6kw , 4kw , 4kw ) uz

smesnu sumu novca .

Tebi bi mozda i 3 dvojke zavrsile posao .

PozZz . . .

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 05.01.2017. u 12:44 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 06.01.2017. 14:53 ] @
Verovatno nema dvotarifnu struju, jer bi se inace sigurno sam toga setio.

9 kubika bukovine je oko 22.000 kWh neto toplote. Kad podelish sa 180 dana pa sa 12 sati, dobijes da je prosecna snaga grejanja 10 kw. E, sad, posto je proseca temperatura napolju u toku tih 6 meseci iznosi oko 5 stepeni, dok je unutra 20C, ti hoces da grejanje moze da odrzava tu temperaturu i kad je napolju -10c, onda ti trebaju radijatori snage 20kWh. Ako ce biti ukljuceni 24h dnevno sto je logicnije, onda moze snaga 10 kWh.
[ Darko Nedeljković @ 06.01.2017. 14:56 ] @
Verovatno nema dvotarifnu struju, jer bi se inace sigurno sam toga setio.

9 kubika bukovine je oko 22.000 kWh neto toplote. Kad podelish sa 180 dana pa sa 12 sati, dobijes da je prosecna snaga grejanja 10 kw. E, sad, posto je proseca temperatura napolju u toku tih 6 meseci iznosi oko 5 stepeni, dok je unutra 20C, ti hoces da grejanje moze da odrzava tu temperaturu i kad je napolju -10c, onda ti trebaju radijatori snage 20kWh. Ako ce biti ukljuceni 24h dnevno sto je logicnije, onda moze snaga 10 kWh.
[ luka1978 @ 06.01.2017. 17:08 ] @
Uh, to mi izgleda nekako puno 10KW. Ja sam kontao da ce jedan konvektor od 2.5KW smjesten u kuhinju i jedan od 2.0KW smjesten u dnevnu sobu biti dovoljni?
[ Darko Nedeljković @ 06.01.2017. 18:17 ] @
Pa eto, sam izracunaj - ako bi radili 6 meseci, 24 sata dnevno, to bi bilo 20.000 kWh, sto je isto sto i 4 tone drva, tj. 6 kubika. I jos kubik da je prodavac ukrao, znaci 7, i jos 2 da odu kroz dimnjak, to je otprilike 9. Sve ce to super da radi dok su temperature iznad nule, ali ta snaga moze da nadoknadi toplotu do 15 ili 20 stepeni temperaturne razlike. Kad napolju bude -10, unutra ce biti 5c-10c.
Zato je potrebno povecati to barem duplo, pa onda grejanje ima sanse da odrzi i 30c temperaturne razlike ako radi 24 sata dnevno. Ipak, mnogo je razumnije postaviti 4x vise od toga sto si planirao, kako bi se radijatori ukljucivali i iskljucivali i radili 6-12 sati dnevno. E, sad, ima tu jos jedna stvar - ljudima je nekako svojstveno da stede struju i pomalo trpe hladnocu, ali to isto ne vazi za drva, gde se zagreva na vecu temperaturu i cesce provetrava. Tako kad uporedis drva i struju, redovno vidis da ljudi koji se greju na struju trose manje kwh toplote. Vidjao sam da jedna ista osoba kad se greje na drva greje prostoriju na 30c, jer drva su vec placena i njihova potrosnja se shvata kao besplatna, a struja se stedi kao da je sopstvenim bubregom treba platiti i onda se prostorija greje na 18c.
[ bakara @ 06.01.2017. 21:52 ] @
Stedeli bi oni kada bi sa drvima mogli regulisati temperaturu.
kad ubaci cepanicu on moze samo prozor da otvara kad mu je vruce dok ne izgori, a kad izgori moze samo drugu da ubaci.

U tvojoj racunici ako mu za drva treba 20000kw energije cenim da mu u struji nece trebati ni pola od toga, jer ce imati bolju regulaciju.
E sad to treba preracunati u parama.
[ luka1978 @ 07.01.2017. 07:15 ] @
Citat:
bakara: Stedeli bi oni kada bi sa drvima mogli regulisati temperaturu.
kad ubaci cepanicu on moze samo prozor da otvara kad mu je vruce dok ne izgori, a kad izgori moze samo drugu da ubaci.

U tvojoj racunici ako mu za drva treba 20000kw energije cenim da mu u struji nece trebati ni pola od toga, jer ce imati bolju regulaciju.
E sad to treba preracunati u parama.


Pa u sustini je tako. U kuhinji gdje se nalazi sporet uvijek je prevruce i prozor se mora otvarati, zato sam kontao da kada se postave dva konvektora da bi trebalo biti ujednacenije.
[ veljkoE @ 07.01.2017. 09:57 ] @
posto se grejem na gas, sa pecima, ali pored izolacije i stolarije, ne trosim mnogo (oko 150 kubika u decembru), mozda bi centralno bilo bolje, na drva, vaisman, sa baferom.... elem, imam jedan norveski radijator, glamox, od 1kw, u spavacoj, u potkrovlju, sve od drveta, zidovi su lamperija16mm, kosine su brodski pod 22mm, izolacija izmedju rogova, realno, strujni racun za struju mi je veci za oko 1000 din. radijator radi samo nocu, odrzava oko 16-18 stepeni, pali se oko 9 uvece, a gasi se najkasnije oko 8 ujutro. odlicna stvar, besuman rad i sl...
ali
neki zenini rodjaci su ugradili u stan norveske radijatore, penzioneri, zakljucak: lozili su pec na drva kad je hladno. misljenja sam da norveski mogu da greju sve osim dnevnog boravka . Tu gruni TA pec i norveski, pa kad je napolju ispod nule, upalis TA, a kad je jesen i prolece, norveski ce verovatno sve zagrajati sasvim korektno. nisam siguran da su stedljivi kad je rec o sobnoj temperaturi 23 stepena, a spoljnoj -10, ali i to je samo par dana godisnje

a i kad ga vidis, ne obecava, ali radi jbg
[ luka1978 @ 08.01.2017. 09:44 ] @
Evo jedan zanimljiv proracun za konvektore, sta mislite je li ovo iole realno?

http://www.tesy.com/calculator/hr
[ tvrdoglavi @ 08.01.2017. 19:33 ] @
stavis jednu dobru klimu i resis sve probleme. i grejes se za ispod 100 evra celu zimu.
[ luka1978 @ 09.01.2017. 07:13 ] @
Sve sam iskalkulisao, klima nije u opticaju...
[ tvrdoglavi @ 09.01.2017. 15:36 ] @
bas me zanima kalkulacija (ulaganja i trokova grejanja) ako ti nije problem da podelis sa nama?
[ Darko Nedeljković @ 09.01.2017. 15:43 ] @
tvrdoglavi, ja sam otprilike ukapirao da luka1978 ima besplatnu struju, sad da li se nelegalno povezao ili ima drugi nacin da ne placa manje je bitno. Zato ga ne zanima cena eksploatacije pa bolje da ga time ne smaramo. Da je drugacije, ne bi on uopste razmatrao norveske radijatore.
[ tvrdoglavi @ 09.01.2017. 15:54 ] @
jedino takva matematika ima smisla
[ luka1978 @ 09.01.2017. 17:04 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
tvrdoglavi, ja sam otprilike ukapirao da luka1978 ima besplatnu struju, sad da li se nelegalno povezao ili ima drugi nacin da ne placa manje je bitno. Zato ga ne zanima cena eksploatacije pa bolje da ga time ne smaramo. Da je drugacije, ne bi on uopste razmatrao norveske radijatore.


Nemaju starci besplatnu struju, vec trazim najjednostavniji metod. Klimu standardnu vec imaju ugradili prosle godine i nema sanse da sada pristanu da tu mijenjanju ili ugradjuju jos jednu,. Penzioneri su, nadam se da razumijete da je svaka promjena za njih tektonski poremecaj. TA pec su imali prije 40 godina ne pada im na pamet opet. Mogu mjesecno izdvajati 40-50 eura vise i da prave sebi pretplatu za struju.
[ eeestablishment @ 09.01.2017. 17:42 ] @
Citat:
TA pec su imali prije 40 godina ne pada im na pamet opet.


Zasto ??? recimo razlozi su estetske prirode ( norveski radijatori su lepsi . . . ) ili je ipak ovo u pitanju . . .
Citat:
Verovatno nema dvotarifnu struju, jer bi se inace sigurno sam toga setio. . . . . . . . .



[ tvrdoglavi @ 09.01.2017. 17:54 ] @
Citat:
luka1978:
Citat:
Darko Nedeljković:
tvrdoglavi, ja sam otprilike ukapirao da luka1978 ima besplatnu struju, sad da li se nelegalno povezao ili ima drugi nacin da ne placa manje je bitno. Zato ga ne zanima cena eksploatacije pa bolje da ga time ne smaramo. Da je drugacije, ne bi on uopste razmatrao norveske radijatore.


Nemaju starci besplatnu struju, vec trazim najjednostavniji metod. Klimu standardnu vec imaju ugradili prosle godine i nema sanse da sada pristanu da tu mijenjanju ili ugradjuju jos jednu,. Penzioneri su, nadam se da razumijete da je svaka promjena za njih tektonski poremecaj. TA pec su imali prije 40 godina ne pada im na pamet opet. Mogu mjesecno izdvajati 40-50 eura vise i da prave sebi pretplatu za struju.

cekaj tebi deluje logicno da izdvajaju po 40 eur mesecno i stede umesto da za celu zimo potrose 80 eur?
[ luka1978 @ 09.01.2017. 18:27 ] @
Odosmo daleko od teme. Nema prostora za TA peci, prosto nece. Odmah su mi rekli da nece. Ja sam pitao za Norveske jer sam zaista pretresao sve mogucnosti. Drugo, nemamo mi dvotarifno brojilo pa da imamo jeftinu struju, gdje TA dolazi do izrazaja.
Zato kazem, konvektori su preostali kao jedina mogucnost i trazim preporuke.

Svakako hvala na komentarima
[ veljkoE @ 09.01.2017. 19:39 ] @
Kakva te preporuka konkretno interesuje ? Na sajtu prodavca sve pise. Koliko kw po kvadratu je potrebno za izolovani prostor i to je to. Bitno je da znas da oni ne ugreju prostoriju odmah, oni nisu vreli, već jako topla grejna tela. Njih ne mozes ukljuciti na ON ujutro u 7h i ocekivati da pre 9 bude iole toplo u prostoriji. Moraju konstantno odrzavati temperaturu na nekom nivou, bar 16 stepeni, inace, bice ludilo. I da budes svestan, na jakom minusu, kao ovih dana (-10) , sumnjam da mogu ugrejati na 24 stepena.

sa sajta prodavca:
Citat:
Primera radi: Vi ste radili obračun za osnovno podešavanje (max spolja -15°C, temp unutra 21°), ako je spoljna temperatura -5°C vi naravno možete postići i više od 21°C, ali na -15°C teško ćete imati više od 21°C. Zato je bitno da na osnovu klimatskih karakteristika za područje u kojem živite odaberete pravu veličinu.


Mozda centralno na struju ? Vaillant...

[Ovu poruku je menjao veljkoE dana 09.01.2017. u 20:56 GMT+1]
[ luka1978 @ 09.01.2017. 20:04 ] @
Vec sam pohvatao princip rada. Pa zato i pitam, na kvadraturu navedenu u prvom postu, kontam da bi jedan konvektor od 2.5kw i jedan od 2kw bili dovoljni ili da planiram dva od 2.5kw?
[ veljkoE @ 09.01.2017. 23:30 ] @
Nema radijatora (konvektorskog) preko 2000 W

[Ovu poruku je menjao veljkoE dana 10.01.2017. u 09:38 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 10.01.2017. 00:58 ] @
Pre svega, jesi li odustao od gasenja radijatora i presao na razmatranje iskljucivo grejanja 24 sata na dan? Ta mala snaga mozda moze da odrzi neku temperaturi koju postigne u oktobru, ali ako ujutro krene sa nekog niskog nivoa, do uvece nece stici da zagreje. Drugo sto treba znati, da li sporet na drva ostaje i kupuje se par kubika drva, ili se to izbacuje? Kad je minus kao sada, nece se sa tako malom snagom nagrejati. Treba to da vidis ovih dana, grejanje radi a temperatura pada. Imas ove grejalice od 2kw za po 1000 din pa kupi dve ovih dana i vidi sta ce da urade, nije neki trosak. Znam da se cuju i da neces da ostanu trajno resenje, ali mogao bi ih posle i ostaviti za rezervu kad ta dva ne budu dovoljna ili se jedan pokvari. Cetvrto, da li planiras eksterne termosstate za radijatore? Termostat na samom radijatoru nema mnogo smisla, jer radijator se lako i brzo zagreje na naprimer 60C, a to nije proporcionalno sa temperaturom u prostoriji, pa neko treba non stop da vrti termostat, jer ce kako god da ga ostavis temperatura u prostoriji varirati od 5C do 35 C. Peto, iz aviona se vidi da moras imati najmanje 3 grejna tela, a ako ne bude dovoljno posle dokupi jos. Sesto, instalacije na tim starim kucama sa jednotarifnim brojilima generalno nisu projektovane za grejanje i naknadno sa godinama gube na kvalitetu. Slabe tacke su uticnice, razvodne kutije i spojevi, a ne sami provodnici. Uz malo lose srece eto pozara u najavi. Sedmo, stariji covek bez sporeta na drva... to ti je nekako kao englez bez kisobrana ;-)
[ luka1978 @ 10.01.2017. 07:52 ] @
U kojem smislu gasnjenja? Kontam kada bi im uzeo ta dva konvektora, kada bi se ukljucili u oktobru ne bi se gasili do marta/aprila. Jbga gdje god pogledam pise da bi dva od 2kw bila dovoljna, al opet kontam da bi jedan od njih od 2.5kw ipak bilo bolje rjesenje. Kazem vam, nemam iskustva sa grijanjem na struju, ja imam centralno gradsko pa nema problem, ali oni su u problemu jer vise ne mogu sa drvima da se organizuju. Ako mislite da bi 3 od 2kw bila bolje rjesenje i to je ok. Ova pec na lozenje bi im ostala sa nekih 1-2m3 drva, upravo zbog ovakvih situacija, ako bude bas veliki minus da se upali. I to za instalaciju si u pravu, generalno bi se to trebalo pregledati ali do sada nije bilo nikakvih problema.
[ veljkoE @ 10.01.2017. 08:46 ] @
vidi, konvektorski radijatori se zagreju na 80 stepeni (tako kazu na sajtu prodavca) . ne postoji veci radijator od 2 kw, dakle, snaga radijatora je "nebitna", razlika je samo u velicini panela, pa je samim tim i velicina i snaga samog grejaca veca. jedini problem sa norveskim radijatorima, je sto su poskupi, pa je sistem: da se proba, skup sport.

gledam opet onu tvoju sliku, jel to stan u kuci, ili u nekoj zgradi ?
[ mugi junuzovic @ 10.01.2017. 18:07 ] @
Ima i od 2,5KW .......sa snagom ide i veličina panela.
[ eeestablishment @ 10.01.2017. 18:38 ] @
cena sitnica . . . . . http://rovex-grejanje.com/5000...0-et-glamox-norveski-radijator

mozda zato sto je usteda energije i do 50% ?

http://www.rovex.rs/norveskiradijatori/glamox.html

kako stedi 40% u odnosu na TA - peci ?
[ rajkoplje @ 10.01.2017. 18:42 ] @
>
[ zoxor @ 10.01.2017. 19:11 ] @
Kazu neki da trosi 6 sati a greje 24 sata :-)
[ Darko Nedeljković @ 10.01.2017. 20:23 ] @
On stvarno trosi 6 sati, a greje 24 sata, ali zato tih 24 sata greje snagom 0,5kw.

Ja sam se svojevremeno kao mlad (pre 20 god) upecao pa kupio jedan norveski radijator. Proban je 2 dana i leteo je iz stana - to uopste ne moze da zagreje sobu od 12m2. Ostao mi je utisak da ti norveski radijatori nisu resenje za ozbiljne ljude vec za kojekakve fensere, snobove i ostale gejeve, jer vise sluze za pokazivanje nego za grejanje.

Povrsina mu je bila premala, imao je povrsinu kao 4 radijatorska rebra i matematika otprilike tako pokazuje - jedno rebro oko 120w, 4 rebra oko 0,5 kW prosecnih, 2kW mu je snaga kad bi bio nonstop ukljucen.
Evo, ja sad gledam svoju sobu, 16 kvadrata, 14 rebara, odakle luka1978 izracuna da mu treba 4kW grejnih tela, ali zaboravi da ce termostat iskljuciti norveski radijator 70% vremena, jer on dostigne 80C i iskljuci se, nije ga briga sto u sobi nema ni 8 C!
Zato sam ja gore pominjao da se mora instalirati barem 10-ak kW radojatora, ili se izabrati druga grejna tela koja imaju izduvavanje.
U svakom slucaju 3kom je dobra polazna osnova, pa posle kad se vidi da nije dovoljno da se dokupi jos jedan. A tusu i drva, za yempetature ispod nule pa onda cetvrti mozda sasvim nece trebati.
[ eeestablishment @ 10.01.2017. 21:09 ] @
Jbes grejna tela koja kostaju ko svetog petra kajgana a nisu funkcionalna za temp. ispod nule .

[ veljkoE @ 11.01.2017. 09:04 ] @
ja ugradih jedan, jer ni jedno drugo resenje nisam imao. prvo sto je u kosini prostorija, pa ne moze fasadna pec na gas, drugo- nemam centralno a nemam ni odzak u toj prostoriji. imam jedan uljani radijator (midea cini mi se) koji pri zagrevanju i hladjenju kucka (neka greska u njemu, al jbg, sluzi samo kad rusi iskljuce gas). tako da se sa istim u sobi NE moze spavati. norveski je besuman. efektivan je samo ako radi non stop (bez postavljanja termostata ispod min.). nema sanse da brzo zagreje prostoriju. ima jednu lampicu koja govori kad je aktivan, i jedini sistem kod njega, a da je koristan, je sto konstantno odrzava temperaturu grejnog tela priblizno istom- tako sto konstantno gasi i pali grejac. sad zamisli da u jednoj minuti 10 sekundi greje, a 20 sekundi ne radi, pa sve opet tako. radijator je uvek ugrejan, al realno - ne trosi struju ;) kad je prostorija ugrejana, tad radi jos manje. toliko o ustedi. kw je kw, kako god se okrene, ako je proracunato da je prostoriji potrebno 4 kw energije, verovatno ce i norveski da ugreju tu prostoriju, ali ne tako brzo, pocevsi od nule. i sigurno nece biti stedljivi. samo norveske imati u kuci, mislim da je rizik.
[ Darko Nedeljković @ 11.01.2017. 09:49 ] @
Da, slazem se da je rizik, nego oni plasticni kaloriferi kostaju 1.000 dinara i imaju veliki ventilator koji vrlo brzo zagreje, tako da bih preporucio da luka1978 nabavi 2 takva i stavi negde u orman, ne jedu hleba, pa kad zagusti da vidis kako ce matori odatle da ih izvade
Kad se dodje do dileme da li da mi se grejno telo cuje, ili da mi posle seku promrznute prste, svako se momentalno odlucuje za prvu opciju.

Ja imam takva dva u ormarima zatrpana stvarima i obavezno ih svake zime neko izvuce odatle

Nego, kad smo kod iskustava, da podelim ja sa vama ono sto sam nabavio pred zimu, mislim da za stare osobe nema boljeg poklona, a i meni je vrlo brzo postalo nesto sto cu sigurno uvek da imam - elektricno jastuce. Ono trosi samo 60W (moze i 30W kome je previse) i neocekivano dobro greje za tu snagu. Ja ga nosim sa sobom kad putuejm negde gde je slabo grejanje, stavim pod cebe i za 10 minuta je krevet vreo! Takodjeu kancelariji gde radim mi je malo slabije grejanje, pa sam jedno elektricno jastuce poneo na posao, prebacim ga preko kolena ispod stola i vise za mene nema zime. Primetio sam jos jednu korisnu primenu kad sam imao grip - stavim ga ispod ledja i tako spavam, nakon pola sata kasljanje potpuno prestaje, nijednom se ne nakasljem do jutra! Nego, odlutah od teme, hteo sam reci da kad imas jedno takvo ispod cebeta, onda mozes udobno spavati i u veoma hladnoj prostoriji. Koga zanima, ima za 20 evra na kupujemproadjem.
[ Java Beograd @ 11.01.2017. 10:16 ] @
Električno jastuče je OK, ali brate ovo je premija:

https://www.svezakucu.rs/www/4310/beurer-grejac-za-stopala-fw20

Kupio ja odavno kad sam bio u Rusiji ! (naravno ne ovo isto kao sa slike, već slično)

Naravno, nije ovo za grejanje prostorije, ali sve i kad je samo (na primer) 18 - 19 C u prostoriji, a tebi noge tople, cirkulacija radi - ništa ti ne smeta !
[ dlalic @ 11.01.2017. 10:46 ] @
Ja sam bio vise puta u apartmanima na francuskim Alpima na 2000+ mnv, u zimskim mesecima, i svi do jednog su imali grejanje preko konvektorskih radijatora. Doduse nisu bili "norveski" vec neki "francuski" :)
Sto pobija dva mita:

-konvektorski radijatori su preskupi fenseraj i ne mogu da zagreju
-samo se u Srbiji ljudi greju na struju

Ne morate gledati Rovex... Nije ni on neki "brand" a napumpao je cenu, uz dobar marketing. Imate i no-name za 4-5k. Trenutno 2200W za 4300din u Metrou. Vidjao sam svojevremeno i Bosch u Merkuru za 7-8k (pa na gore u zavisnosti od snage)
[ Java Beograd @ 11.01.2017. 12:15 ] @
Grejanje na radijatore na struju je OK.

Prednosti su mnogobrojne:
- jeftina grejna tela (ako ne računamo precenjenu Rovex kompaniju, njihovu pljačku i mit o savršenim i štedljivim Norveškim)
- jednostavno korišćenje
- nepostojanje ulaganja u instaliranje (kotao, cevi, radijatori ...)
- nepostojanje cene održavanja
- laka i jednostavna zamena dotrajalog grejnog tela
- jednostavno održavanje željene temperature u svakoj prostoriji (prost termostat i gotova stvar)
- .... i td

Mana je cena struje, tj. primoranost da se troši struja po dnevnoj višoj tarifi. Jbg, mana je VELIKA

Pretpostavljam da apartmani u Francuskim alpima svakako imaju neku "industrijsku" ili "poslovnu" tarifu, tj. posebnu cenu koja se po načinu obračuna i tarifiranja razlikuje od one koja vai za građane.



[ dlalic @ 11.01.2017. 12:31 ] @
Verovatno. Uz to imaju i zidove od 60-70cm.

Ima jos par faktora:

-francuzi imaju skoro 80% struje prave iz nuklearki, a to je najjeftinija struja. Imaju 20-tak nuklearki i skoro 60 reaktora
-ekologija. Ta mesta gas nemaju, nafta ne dolazi u obzir, a ni biomasa zbog same kolicine potrebne energije i opet zagadjenja vazduha
[ veljkoE @ 11.01.2017. 12:36 ] @

Ubedjen sam da je taj hotel uradjen po standardima o ustedi energije. Mozda sam bio pre grub da su norveski nedovoljni, jer sam isao logikom da se gase preko noci. Ali ako neko instalira potrebnu kolicinu snage po kvadratu, i odrzava temperaturu domacinski, bez stednje, u smislu gasenja preko noci, tada ce verovatno biti OK. Samo sto nece biti prijatnih (penzionerskih) 28 stepeni u prostoriji
[ luka1978 @ 11.01.2017. 12:54 ] @
Pa ne ocekujemo 28 ali do 23/25 da se izvuce to bi bilo ok, bez gasenja po noci, vec nocni mod. Zato kontam ici sa tri pa vidjeti. Evo moraju sada jos jednu dodatnu paletu drva kupiti, izace ih samo drva za ovu zimu nesto malo preko 400 eura. Ja sam ubijedjen da se za 450 eura mogu grijati i na struju za period od 6 mjeseci. Kod nas kilovat struje kosta oko 0,15 BH maraka.
[ Java Beograd @ 11.01.2017. 13:01 ] @
Ako imaš u vidu da je niža tarifa struje 4 x jeftinija od dnevne dolaziš do sledećeg zaključka:

- Grejanje na struju tip 1 : TA peći i trošenje samo jeftine struje - najjeftiniji oblik grejanja
- Grejanje na struju tip 2 : Radijatori na struju i trošenje uglavnom skupe struje - najskuplji oblik grejanja
- Grejanje na struju tip 3 : Invertor klime i trošenje uglavnom skupe struje - veoma blizu tipa 2, daleko od tipa 1

(važi za Srbiju)
[ luka1978 @ 11.01.2017. 13:04 ] @
Citat:
Java Beograd: Ako imaš u vidu da je niža tarifa struje 4 x jeftinija od dnevne dolaziš do sledećeg zaključka:

- Grejanje na struju tip 1 : TA peći i trošenje samo jeftine struje - najjeftiniji oblik grejanja
- Grejanje na struju tip 2 : Radijatori na struju i trošenje uglavnom skupe struje - najskuplji oblik grejanja
- Grejanje na struju tip 3 : Invertor klime i trošenje uglavnom skupe struje - veoma blizu tipa 2, daleko od tipa 1

(važi za Srbiju)


Naravo, a vec sam ranije obrazlozio zasto ovakva vrsta grijanja jedina preostaje i mislim da je dobro sto ovako razmjenjujemo misljenja.
[ zoxor @ 11.01.2017. 13:53 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ako imaš u vidu da je niža tarifa struje 4 x jeftinija od dnevne dolaziš do sledećeg zaključka:

- Grejanje na struju tip 1 : TA peći i trošenje samo jeftine struje - najjeftiniji oblik grejanja
- Grejanje na struju tip 2 : Radijatori na struju i trošenje uglavnom skupe struje - najskuplji oblik grejanja
- Grejanje na struju tip 3 : Invertor klime i trošenje uglavnom skupe struje - veoma blizu tipa 2, daleko od tipa 1

(važi za Srbiju)

Po mojoj racunici imao bi isti racun da se grejem na TA peci pod uslovom da u svakoj sobi imam dovoljno veliku pec koja moze dovoljno akumulirati za 8 sati a grejati citav dan.
[ eeestablishment @ 11.01.2017. 13:59 ] @
Citat:
Pa ne ocekujemo 28 ali do 23/25 da se izvuce to bi bilo ok


Citat:
Zato kontam ici sa tri pa vidjeti


Uzmi ti 4 u startu ( 2 u dnevnu sobu )

Citat:
Ja sam ubijedjen da se za 450 eura mogu grijati i na struju za period od 6 mjeseci


Ako se ispuni sve gore receno ( temperatura 23c i broj grjenih tela ) budi spreman da ih ozbiljnije dotiras ( ovo ne vazi jedino ako kod vas ne postoji blok tarifa, tj zelena , plava i crvena zona )

http://www.servisinfo.com/cena-struje





[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 11.01.2017. u 21:50 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 11.01.2017. 19:29 ] @
Dakle, ti planiras da grejes stan od 40 m2 sa 1000 kwh mesecno, tj. 33kwh dnevno, a do sad si grejao sa 3000kwh drva mesecno (i mora jos da se dokupi)? Sigurno ovde ima neko ko se greje na struju (mada bi pomogao podatak i za gas ili cg ko ima kalorimetar) pa moze da ti procita potrosnju sa racuna?
Mislim da ce to da izadje barem 50% vise nego sto si planirao, dakle 50kWh dnevno. I to za temperaturu 20C, a ne 23C. I to ce biti jedva 50% energije koju su davala drva. A kosta 800 evra godisnje, po vasim cenama mozda eventualno pretekne za gajbu-dve piva.
[ Java Beograd @ 12.01.2017. 08:28 ] @
Evo moja precizna evidencija od zime 2008/2009. Do 2008 sam živeo u stanu, a onda kupio kuću i grejem se na struju. I svaki račun evidentiram u Excel tabelu

Kuća nema sprat, u prizemlju 100 m2, ne grejem samo ostavu, i spavaću sobu u toku dana, Spavaću samo malo, oko sat vremena otvorim i smlačim. Sve ostalo se greje na 20 C - 21 C. Kuća je izolovana sa 8 cm stiropora, na pojedinim zidovima je i unutrašnja izolacija (GKP + mineralna vuna). Izolovan je pod sa 3 cm stirodura, a i plafon sa 15 cm staklene vune. Ušuškano, koliko sam god umeo i mogao. PVC stolarija.

Evidenciju potrošene struje za grejanje vodim tako što od ukupno potrošenih kilovat sati u zimiskim mesecima oduzmem prosečnu potrošnju kilovat sati iz meseca kad nema grejanja niti se uključuje klima (najčešće je to maj i septembar), Razlika je dakle - grejanje.

Podaci za prosek su izvučeni od zime 2008/2009 do zime 2015/2016

Prosečna ukupna potrošnja struje za grejanje celu sezonu: 6.700 kWh

Prosečna ukupna potrošnja struje za grejanje za oktobar: 570 kWh
Prosečna ukupna potrošnja struje za grejanje za novembar: 960 kWh
Prosečna ukupna potrošnja struje za grejanje za descembar: 1.700 kWh
Prosečna ukupna potrošnja struje za grejanje za januar: 1.600 kWh
Prosečna ukupna potrošnja struje za grejanje za februar: 1.100 kWh
Prosečna ukupna potrošnja struje za grejanje za mart: 770 kWh
[ dlalic @ 12.01.2017. 09:39 ] @
Da li drva ostaju kao rezerva koja bi se mogla po nekada potpaliti?

Ako je odgovor da, onda bi mogao napraviti neki kompromisis komfora i ekonomicnosti. Veci deo grejne sezone bi grejali na struju, a kad su temperature kao ovih dana morali bi loziti. Ovakve situacije su relativno retke i ne ponavljaju se svake godine.

Bez obzira sto ima samo 39kvm, imaju 4 prostorije, 4 prozora. Hajde kuhinja kako tako, ali u kupatilo mora jos jedno grejno telo. Bolje 4 slabija grejna tela nego dva jaca.

U BiH je i nocna tarifa 1/2 pa je i racunica za TA nepovoljnija u odnosu na nas gde je 1/4.
[ veljkoE @ 12.01.2017. 11:13 ] @
Java
Kad kazes na struju, na sta konkretno? TA, centralno, toplotna pumpa, klime ili norveski?
[ Darko Nedeljković @ 12.01.2017. 11:19 ] @
Citat:
dlalic:
Hajde kuhinja kako tako, ali u kupatilo mora jos jedno grejno telo.

Mislim da je bezveze da baca pare na norveski radijator u kupatilu. Ja naprimer kupatilo grejem samo na 7C (kolko da se ne zalede cevi u zidu), plus pred samu upotrebu tusa ukljucim onaj plasticni kineski kalorifer od 10 evra i on zagreje vazduh za 15 minuta
[ luka1978 @ 12.01.2017. 19:10 ] @
Citat:
dlalic:
Da li drva ostaju kao rezerva koja bi se mogla po nekada potpaliti?

Ako je odgovor da, onda bi mogao napraviti neki kompromisis komfora i ekonomicnosti. Veci deo grejne sezone bi grejali na struju, a kad su temperature kao ovih dana morali bi loziti. Ovakve situacije su relativno retke i ne ponavljaju se svake godine.

Bez obzira sto ima samo 39kvm, imaju 4 prostorije, 4 prozora. Hajde kuhinja kako tako, ali u kupatilo mora jos jedno grejno telo. Bolje 4 slabija grejna tela nego dva jaca.

U BiH je i nocna tarifa 1/2 pa je i racunica za TA nepovoljnija u odnosu na nas gde je 1/4.



Sporet ostaje za "Nedajboze". Inace i bez kupatila. Ima grijalica, upalila bi se kada treba na 10 min i zagrije dobro. Ni sada se ne grije kada se lozi.
[ niblerimostar @ 13.01.2017. 21:15 ] @
Citat:
dlalic:
Verovatno. Uz to imaju i zidove od 60-70cm.

Ima jos par faktora:

-francuzi imaju skoro 80% struje prave iz nuklearki, a to je najjeftinija struja. Imaju 20-tak nuklearki i skoro 60 reaktora
-ekologija. Ta mesta gas nemaju, nafta ne dolazi u obzir, a ni biomasa zbog same kolicine potrebne energije i opet zagadjenja vazduha




nisu zidovi deblji od 20 cm i sudeci po tome sto se cuje sve iz susjednih soba nema neke kvalitetne izolacije

i meni su fenomen francuski konvektori u alpama jer predobro griju a o potrosnji stvarno ne znam

a napolju je obavezno po minus 15 preko noci
[ luka1978 @ 31.01.2017. 07:25 ] @
Evo me opet ;-). Nakon diskusije i svega, sada mi ostaje jos izbor radijatora.
Vjerujem da ovdje ima znalaca koji mogu da daju dobre preporuke. Ja sam razgovarao sa distributerom Airelec konvektora i on mi je rekao da su tzv "norveski radijatori" neopravdano skupi te da ovi Airelec konvektori u stavri rade isti posao. Sa druge strane dobijam preporuke za Glamox koji su dosta skuplji ili Nobel, BeHa itd pa sve do nekih Bugarskih Tesy. Vidim da ima i Bosch konvektora...

U sustini, da li je ta razlika u cijeni opravdama, ako poredimo sa konvektore sa mehanickim termosatom, ne digitalnim. Jer ovi Airelec su prihvatljivi sa cijenom, da li su Glamox zaista bolji toliko da kostaju vise od duplo, iako im je i granacija nesto duza.

Hvala
[ zoxor @ 31.01.2017. 12:55 ] @
Bugarski Tesy = Bosch

Imam 3 komada po 500W skoro da nisu ukljucivani ali dobro podnose kupatilo izgledaju isto kao pre 5 godina.

[ luka1978 @ 31.01.2017. 13:08 ] @
Upravo sam ih snimio. Vec su na dobrom snizenju, sa elektronskim termoregulatorom cijena je za 2000W oko 75 eura, a 1500W oko 68 eura. Tri godine garancije...Ima li ko iskustva sa njima?
[ luka1978 @ 02.02.2017. 06:31 ] @
Evo malo se raspitivao, ovi Tesy u stvari rade po Bosch tehnologiji konvektore i ostalu tehniku. Kod njih se proizvodi i Bosch za Evropu.
[ rovaccccc @ 03.02.2017. 18:37 ] @
Citat:
luka1978:U sustini, da li je ta razlika u cijeni opravdama

Zavisi kako gledas na stvari.

Ako te zanima grijanje i potrosnja,onda isplativosti nema jer bi trebalo isto da trose i nobel i glamox i bosch i norveski i ruski i kineski cak i grijalica od 20€ itd

A ako te zanima dizajn,kvalitet izrade,dugotrajnost i slicno onda vjerujem da ima razlike.
[ niblerimostar @ 05.02.2017. 22:35 ] @
Citat:
luka1978: Upravo sam ih snimio. Vec su na dobrom snizenju, sa elektronskim termoregulatorom cijena je za 2000W oko 75 eura, a 1500W oko 68 eura. Tri godine garancije...Ima li ko iskustva sa njima?


ako mislis na tesi neki dan smo kupili jedan od 3 kilovata i dere, obicno stoji na 22 stepena i sobu 13,5 m2 sa visinom od 3,8 m grije samo tako

jos da napomenem da je soba sa dva vanjska zida od sjevera i bez ikakve izolacije

to sam slucajno kupila da probam jer me privuko cijenom od 105 eura a pri tome je digitalni

sto se tice potrosnje znam da je dobar dio grijac ugasen jer vrlo brzo postigne zadanu temperaturu i dugo drzi toplotu a kako mu je termometar na samom vrhu tako se slabije hladi i kasnije ponovo pali ali to neutice na rashladjivanje prostorije
[ rovaccccc @ 06.02.2017. 13:50 ] @
U sobici 13,5 m2 radijator od 3 kw ???

Da nije malo na ovoj skupoci :)
[ veljkoE @ 06.02.2017. 16:07 ] @
norveski radijator iz glamoxa radi tako sto ima necujni termostat koji gasi radijator cim postigne neku svoju temperaturu npr. 80 stepeni, i onda se ponovo pali nakon, recimo, 20 sekundi, kad temperatura radijatora padne na npr. 70 stepeni. realno gledano, radijator radi 40 sekundi, i tako sve dok ne dodje do zadate temperature prostorije, i to je nekih 30% manje nego npr. uljani radijator. koji radi non stop dok ne dodje do zadate temperature prostorije, i tek onda se pali-gasi.

to je osnovna razlika, kako sam ja to shvatio. verovatno je i tu ta razlika u ceni. norveski (kao da) ima 2 termostata, jedan je od grejaca, a drugi je od prostorije.
ovo je samo jedno laicko (nestrucno) zapazanje jedne musterije koja poseduje samo jedan radijator. ja sam zadovoljan njime.

tako da ni bi bilo zgoreg priupitati, na kom principu rade ti tesy ili bosch. da li su uljuceni konstantno do zadate temperature prostorije, ili se pale-gase zarad stednje.
[ zoxor @ 06.02.2017. 16:27 ] @
Kao sto ste rekli laicki.

Nema tu stednje koliko struje toliko toplote!
[ eeestablishment @ 06.02.2017. 17:33 ] @
ne verujem ja njima nista .

mogu oni da se pale i gase koliko hoce , dok ne potrose odredjeni br kw nece vas zagrejati pa boga zovi .

tako je i Bora Radar osmislio boiler ( stedisu ) bas na ovom forumu ali su mu zafalili lavori da patentira uredjaj .,

pozZz . . .

p.s naravno i ovo je laichki
[ luka1978 @ 06.02.2017. 21:44 ] @
Citat:
zoxor:
Kao sto ste rekli laicki.

Nema tu stednje koliko struje toliko toplote!


U sustini je tako. Zavisi od izilovanosti prostorija. Kao sto sam rekao, kod mojih se grije stan ispod i iznad i jedna bocna strana, dok je druga strana prazan stan. Tri prozora su nova, PVC. Vanjski zidovi 30 cm, puna cigla sa obicnom starinskom fasadom.
E sada, na 4 prostorije velicine 35m2, postavio sam 2 Tesy digitalna konvektora, od 2 i 1.5kW.
Javicu detalje potrosnje narednih dana.
[ veljkoE @ 06.02.2017. 23:32 ] @
Tako je, koliko struje - toliko toplote. Kako TA peć? Akumulira "struju" u cigle i zatim greje skoro ceo dan. Isto to radi i norveski, samo sto akumulacija u grejacu traje 10 ili 20 sekundi u rezimu zagrevanja. Malo li je. Procenti jbg.
[ zoxor @ 07.02.2017. 08:38 ] @
Potrosnja elektricne energije za grejanje ISTE prostorije na ISTU temperaturu je manje vise ISTA da li grejali sa

norveskim radijatorom ili sa TA peci. Razlika je u tome sto TA pec odgovarajuce velicine moze da "stedi" ali ne

na potrosnji struje nego moze da koristi mnogo vise struje po jeftinoj tarifi pa je racun za struju manji.
[ eeestablishment @ 07.02.2017. 09:29 ] @
Citat:
veljkoE:
Tako je, koliko struje - toliko toplote. Kako TA peć? Akumulira "struju" u cigle i zatim greje skoro ceo dan. Isto to radi i norveski, samo sto akumulacija u grejacu traje 10 ili 20 sekundi u rezimu zagrevanja. Malo li je. Procenti jbg.


Nisam siguran da sam razumeo ?

Evo moj primer , 3 TA - AEG-peci , ( 6,4 i 2kw ) stan 56kv , samo dva spoljna zida ( i oni sa izolacijom i pvc stolarijom ) . . .

Peci akumuliraju samo nocu ( jeftinija tarifa ), potrosnja po poslednjem obracunu ( decembar ) 1300kw niza tarifa ( i 280 visa tarifa ali u ovom slucaju ona nije bitna )

1300kw x 2,190din ( niza tarifa ) je mnogo manje nego ista ta kolicina kw puta pet puta skuplja dnevna-visa tarifa ( koju trose Norveski radijatori )

Jedino ako postoji neki patent pa bi Norveski radijatori za zagrevanje istog prostora potrosili 5-6puta manje energije ?

pozZz . . .

p.s racunao sam svih 1300kw po 2.190din ( plava zona ) mada ne bi trebalo jer jedan deo struje je sigurno isao i po ceni od 1.460din (zelena zona )

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 07.02.2017. u 10:41 GMT+1]
[ veljkoE @ 07.02.2017. 22:23 ] @
sustina mog opredjenja je bila da norveski radijatori ne rade 100% vremena dok se ne postigne zadata temperatura u prostoriji. već manje, pale se i gase u intervalima koji se mere desetinama sekundi ( u pocetku) kasnije su intervali kad je ugasen- duzi, a ukljucivanje se meri u desetinama sekundi. sistem rada je odlicno zamisljen, ali je prvenstveno za odlicno izolovane objekte, jer jednostavno - namaju snagu da greju kao TA pec, prvo velicina ( u kvadratima). naravno, mozes ceo zid da oblozis sa norveskim, ali jbg, gde je tu isplativost.

potrosnja u kw je korektno poredjenje, dok u dinarima, jbg...
ja se grejem na gas ;)
[ zoxor @ 08.02.2017. 05:18 ] @
I stvarno mislite da sa pali gasi moze da se ustedi?

Moze ako je dobro izolovan objekat?

Pa onda valjda stedi izolacija a ne norveski radijator.

[Ovu poruku je menjao zoxor dana 08.02.2017. u 06:32 GMT+1]
[ rovaccccc @ 08.02.2017. 11:51 ] @
Ako je tako ?

Onda kad krenem autom za njemacku umjesto da vozim u komadu,trebao bih stat svako pola sata ugasit auto napravit pauzu pa nastavit,to valjda donosi ustedu :)
[ tvrdoglavi @ 08.02.2017. 12:15 ] @
to vazi za vozace autobusa, posto imaju gratis hranu i pice kad stanu ;)
[ eeestablishment @ 08.02.2017. 14:44 ] @
Citat:
rovaccccc:
Ako je tako ?

Onda kad krenem autom za njemacku umjesto da vozim u komadu,trebao bih stat svako pola sata ugasit auto napravit pauzu pa nastavit,to valjda donosi ustedu :)


Moze , ali gasi samo na nizbrdici .

Citat:
sustina mog opredjenja je bila da norveski radijatori ne rade 100% vremena dok se ne postigne zadata temperatura u prostoriji. već manje, pale se i gase u intervalima koji se mere desetinama sekundi ( u pocetku) kasnije su intervali kad je ugasen- duzi, a ukljucivanje se meri u desetinama sekundi. sistem rada je odlicno zamisljen . . . . . . . . . .



I dalje ne razumem o kojoj ustedi pricas ?

Da pojednostavimo ,

Imamo recimo 2 ista boilera od istog proizvodjacha (Bora Radar ) . . . .

Istovremeno ukljucimo oba , jedan radi bez prekida a drugi se ( pomocu nekog prekidaca ) non-stop iskljucuje-ukljucuje ( napr. minut radi pa minut ne )

Posle sat vremena ovaj prvi ce potrositi vise struje ali ce imati i srazmerno tome topliju vodu .

Tako i Norveski radijator , gasi se u nekim intervalima ( kazes desetinama sekundi mada je nebitno koliko) ali zato sporije greje okolni prostor .

I kakva je tu usteda ?

PozZz . . .





[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 08.02.2017. u 16:36 GMT+1]
[ rovaccccc @ 08.02.2017. 14:46 ] @
A sta cemo za el radijatore.
Gdje je njima nizbrdica kad ga termostat ugasi pa on ne grije tad :)
[ Java Beograd @ 08.02.2017. 15:20 ] @
Što se Norveških radijatora tiče, tu je firma Rovex koja ih prodaje i reklamira godinama, u startu krenula sa masovnom medijskom reklamnom kampanjom - potpuno lažnom da ovi radijatori troše 50% manje struje.

I kako ono reče Gebels, 100 puta ponovi laž, ljudi će početi da veruju da je to istina. I eto, u prosečnog Srbina se usadila laž da Norveški radijatori zagreju prostoriju sa 50% manje struje. Mašala !

Norveški radijatori, naravno, nemaju nikakve veze sa Norveškom, nego, eto, kao, tamo je 'ladno, i Norvežani se greju isključivo sa svojim, norveškim radijatorima, i ako hoćemo da i nama bude toplo, onda eto rešenja.


[ veljkoE @ 08.02.2017. 18:28 ] @
ja stvarno ne kontam sta nije jasno u onom sto napisah

da napomenem, nemam nikakve veze sa roveksom ...

evo izmisljeni primeri temperatura i vremena, ali sustina je bitna...

ako radijator za centralno grejanje u nekoj kuci, na drva, u prostoriji ima neku temperaturu od npr 80 stepeni - on zagreje prostoriju za 3 sata...

ako ukljucite neku grajalicu od 1 kw, koja je zagrejana na 80 stepeni i potrebno joj je 3 sata da ugreje prostoriju i tada se gasi - potrosila je 3 kw

ako ukljucite norveski radijator od 1 kw, koji je zagrejan na 80 stepeni, ali svojim termostatom konstantno gasi i pali samog sebe u naredna 3 sata i to u intervalima da ne radi 10 sekundi u minuti -
realna "usteda" je 1/6 = 16%

u vreme zagrevanja radijator je konstatno zagrejan, samo se "lampica" pali-gasi

ako nisam bio jasan, jbg, odustajem...

ja sam kupio jedan jer nisam imao bolju varijantu, potkrovlje u kosinama, nemam centralno, ugradjuje se na zid, niske je temperature i besuman je - meni najvaznija osobina (spavaca soba) - i kazu da MALO trosi
[ eeestablishment @ 08.02.2017. 18:59 ] @
kakva realna usteda od 16% ?

Citat:
ako ukljucite neku grajalicu od 1 kw, . . . . . . . . . . . . . potrebno joj je 3 sata da ugreje prostoriju i tada se gasi - potrosila je 3 kw


tokom grejanja kako se kretala temperatura i koliko je na kraju bilo stepeni celzijusa u toj prostoriji ?

Citat:

ako ukljucite norveski radijator od 1 kw, . . . . . . . . . . . . . . . ali svojim termostatom konstantno gasi i pali samog sebe u naredna 3 sata . . . . . .


isto pitanje kao i gore . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ...........................................................?

verovatno pretpostavljamo da su prostorije identicne ( u suprotnom zasto uporedjujemo ) , i evo ja se slazem da ce norveski radijator za isto

vreme potrositi manje kw , ali ce srazmerno tome u toj prostoriji biti hladnije ( mozda bas za tih 16%)

I opet pitam gde je tu usteda ?

pozZz . . .

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 08.02.2017. u 20:12 GMT+1]
[ rovaccccc @ 08.02.2017. 19:09 ] @
Ja ne mogu shvatit da ljudima treba 100 godina da shvate tako prostu stvar.

Svaki grijac radi na principu 1 kwh struje = 1 kwh toplote
Ako jednoj sobi treba 1 kw toplote na sat da bi ostala topla.
Teoretski radjator od 1 kw ako radi non stop odrzavao bi temperaturu.

Ako stavis radijator sa nekim svemirskim elektronskim modernim super preciznim termostatom i malo ga smanjis da bi on gasio pa palio grijac npr 3 minute radi pa 1 minut ne radi..........on jest ustedio 0,25 kwh ili cetvrtinu............ali toj je sobi isporuceno jednu cetvrtinu manje toplote i soba vise nece bit ugrijana.

Termostat samo pali i gasi grijanje.Termostat kad prekine grijac nema grijanja vise.

Ili sam propustio nesto novo u tehnologiji ?

Ako sam dobro razumio spominje se neki termoakumulacioni grijac ???
[ zoxor @ 08.02.2017. 20:38 ] @
Citat:
veljkoE:
ja stvarno ne kontam sta nije jasno u onom sto napisah

da napomenem, nemam nikakve veze sa roveksom ...

evo izmisljeni primeri temperatura i vremena, ali sustina je bitna...

ako radijator za centralno grejanje u nekoj kuci, na drva, u prostoriji ima neku temperaturu od npr 80 stepeni - on zagreje prostoriju za 3 sata...

ako ukljucite neku grajalicu od 1 kw, koja je zagrejana na 80 stepeni i potrebno joj je 3 sata da ugreje prostoriju i tada se gasi - potrosila je 3 kw

ako ukljucite norveski radijator od 1 kw, koji je zagrejan na 80 stepeni, ali svojim termostatom konstantno gasi i pali samog sebe u naredna 3 sata i to u intervalima da ne radi 10 sekundi u minuti -
realna "usteda" je 1/6 = 16%

u vreme zagrevanja radijator je konstatno zagrejan, samo se "lampica" pali-gasi

ako nisam bio jasan, jbg, odustajem...

ja sam kupio jedan jer nisam imao bolju varijantu, potkrovlje u kosinama, nemam centralno, ugradjuje se na zid, niske je temperature i besuman je - meni najvaznija osobina (spavaca soba) - i kazu da MALO trosi :D



U tih 10 sec grejac ne odaje toplotu samo mermerna ploca koja je tu toplotu morala da uzme od grejaca ranije

odnosno po ovom sistemu taj radijator bi morao da radi 1/6 vremena duze da bi isporucio ISTU kolicinu energije.

Izolacija je majka za spavacu sobu. Ugasim u 22h klimu i ujutru u 7h imam 1-1,5C nizu temperaturu u sobi ;-)

[ luka1978 @ 08.02.2017. 20:46 ] @
Auto manje trosi pogonskog goriva pri konstantnoj voznji od 80 km/h u petoj brzini. Teoretski moze se voziti i u trecoj 80 km/h, ali koliko ce trositi?
Zaboravljamo jednu stvar, a to je konstantna temperatura. Moze se 10 sati soba grijati za grijacem ili kvarcnom grijalicom od 2kW konstantno, ali ce biti prevruce. Zato je valjda prednost ovakvih radijatora sto odrzavaju konstantnu temperaturu i minimalno ukljucuju grijac sto ima logike. Danas su cijeli dan kod mojih radila 2 radijatora ukupne snage 3.5 kW na podesenoj temperaturi od 22 stepena. Do sada su se grijali na drva, pa u kuhinji bude prevruce i otvara se prozor, da bi u sobi bilo 22 ili 23 stepena. Testiracemo radijatore 10 dana. Danas smo popisali potrosnju do danas pa cemo provjeriti za 10 dana. Iz toga cemo dobiti presjek troskova i opravdanost ili neopravdanost ovakvog vida grijanja u poredjenju sa drvima.
Mislim da je to jedino realno.
[ veljkoE @ 08.02.2017. 20:59 ] @
evo opet "pretpostavka"

koliko se moze jedno grejno telo, sa aluminijumskim "jezgrom" i limenom "oplatom" ako je zagrejano na 80 stepeni, ohladiti - za 10 sekundi? 5 stepeni? i onda grejes ponovo sa 75 na 80 stepeni... za 50 sekundi - i opet hladis grejac 10 sekundi ...

to je "usteda" . u stvari manje trosi. ne kontam... razumete akumulaciju na TA peci, a ne razumete ovo sa termostatom ;)

inace za 1 kw struje, ne dobijas 1 kw toplote ;)

vec
npr
ako na sat potrosis 1 kw struje i dobijes 10 Q toplote
ovde ces potrositi 840W za 10 Q toplote

Citat:
Toplota ili toplotna energija je fizička veličina koja se obično označava sa Q. Osnovna jedinica za toplotnu energiju u Međunarodnom sistemu jedinica jeste džul


Citat:

U tih 10 sec grejac ne odaje toplotu samo mermerna ploca koja je tu toplotu morala da uzme od grejaca ranije

odnosno po ovom sistemu taj radijator bi morao da radi 1/6 vremena duze da bi isporucio ISTU kolicinu energije.

Izolacija je majka za spavacu sobu. Ugasim u 22h klimu i ujutru u 7h imam 1-1,5C nizu temperaturu u sobi ;-)


vidi logiku...
ne verujes u 10 sekundi odavanja toplote sa zagrejane povrsine, a verujes u 9 casova bez grejanja ... i gubitak od 1.5 stepeni...

pa nije ovaj jadni i napaceni norveski radijator zatrpan u snegu, bre, vec u prostoriji koja ima izloaciju
[ Java Beograd @ 08.02.2017. 21:05 ] @
Citat:
veljkoE:
ako ukljucite norveski radijator od 1 kw, koji je zagrejan na 80 stepeni, ali svojim termostatom konstantno gasi i pali samog sebe u naredna 3 sata i to u intervalima da ne radi 10 sekundi u minuti -
realna "usteda" je 1/6 = 16%


Odlično ! Ali, što da ne radi samo 10 sekundi u minuti ?!

Ajde da mi budemo malo pametniji, pa da smislimo da bude zagrejan na 80 stepeni, ali svojim termostatom konstatno pali i gasi, i to tako da na radi u intervalima od 20 sekundi u minut Ha ! Duplo smo pametniji, uštedećemo duplo struje ! Dakle, umesto 16% - ušteda je 32 % ! Zato što smo mi pametniji, i gasimo ga na 20 sekundi u minut ! Ekstra !

Ali, čekaj malo ! Ajde da smislimo još bolju foru ! Neka se konstatno pali i gasi, i neka bude zagrajan na 80 stepeni, ali tako da ne radi 30 sekundi u minuti ! A ? Ekstra ideja ! Još veća ušteda ! Troši upola struje, jer radi samo upola vremena !

Hej, setih se još bolje fore ! Nećete mi verovati, ali ja sam smislio genijalnu ideju da radijator bude zagrejan na 80 stepeni, ali tako da ne radi 40 sekundi u minuti !

Znam, sad će neko da se seti da radijator bude zagrejan na 80 stepeni, ali da ne radi 58 sekundi u minuti !

Ali, ja ću ipak da izmislim naj, naj izum: da radijator bude zagrejan na 80 stepeni, ali da se konstantno pali i gasi, i to tako da ne radi 59 sekindi u minuti ! I trošiće samo 1/60 ukupne struje. E, to je ušteda, moj baćo !
[ zoxor @ 08.02.2017. 21:16 ] @
Faktor iskoriscenja za grejace je skoro 1

Znaci grejac koji potrosi 1000W struje dace skoro 1000w energije

Molim objasnjenje tog cuda koji za 840W daje 1000W toplotne energije

Za razliku od nekih ja ne verujem nego znam.

Inace tih devet sati se gubi ali jako malo ;-)

@java
ulepsao si mi dan sa onim :-)))
[ rovaccccc @ 08.02.2017. 21:21 ] @
Citat:
luka1978:Moze se 10 sati soba grijati za grijacem ili kvarcnom grijalicom od 2kW konstantno, ali ce biti prevruce. Zato je valjda prednost ovakvih radijatora sto odrzavaju konstantnu temperaturu i minimalno ukljucuju grijac sto ima logike.


Iz cega se moze zakljuciti da skupi radiajtori sa svemirskim termostatima ne stede struju nego cine da soba bude hladnija zar ne.

A zaboravljas da soba ne mora biti pregrijana ni sa jeftinom grijalicom.Jer danas i jeftine grijalice imaju termostate.
Sad cete reci ne valja jeftini termostat.

Onda uzmes zidni termostat koji svi koriste za centralno grijanje,sa kojim nikom nije prevruce.I preko njeg spojis grijalice od 10 € i ne bude ti prevruce.I dzaba si bacio pare na skupe radijatore.

[ rovaccccc @ 08.02.2017. 21:28 ] @
Nabavis nesto ovako.I on neda da soba bude pretopla ni sa najjeftinijim grijalicama.

[ zoxor @ 08.02.2017. 21:32 ] @
Nije u pitanju bacanje para neko ko ima sto ne bi kupio nesto sto lepo, prakticno, pretpostavljam pouzdano

ali manite se bajki o nekim ustedama, toga nema ili je zanemarljivo.
[ luka1978 @ 08.02.2017. 21:53 ] @
Sve ja kontam, ali barem ja ne ocekujem ustedu vec adekvatno pristojnu alternativu za drva, a da nije TA pec. Roditelji mi imaju po 80 godina, zive u stanu. Imaju solidna penzionerska primanja tako da si mogu priustiti veci mjesecni racun za struju tokom 12 mjeseci tako da im se akumulira za trosenje zimi. Instalacija centralnog ili sl u njihovim godinama ne dolazi u obzir.
Zato pokusavam ovako.
[ veljkoE @ 08.02.2017. 22:41 ] @
@ java beograd

Ali, to je moguce. I vrlo sam ozbiljan. Ukljucim radijator, namestim termostat na 22 stepena, i desava se da se i ne upali lampoca, a da temperatura u prostoriju bude čak i veća od zadate. Al u julu...
[ veljkoE @ 08.02.2017. 22:57 ] @
Citat:
zoxor:
Faktor iskoriscenja za grejace je skoro 1

Znaci grejac koji potrosi 1000W struje dace skoro 1000w energije

Molim objasnjenje tog cuda koji za 840W daje 1000W toplotne energije

Za razliku od nekih ja ne verujem nego znam.

Inace tih devet sati se gubi ali jako malo ;-)

@java
ulepsao si mi dan sa onim :-)))

Toplotna energija se ne izrazava u w- vatima.

Znanje ima granice ;) , neznanje nema.
[ rovaccccc @ 08.02.2017. 23:21 ] @
Citat:
veljkoE:
ako na sat potrosis 1 kw struje i dobijes 10 Q toplote
ovde ces potrositi 840W za 10 Q toplote

Ja da sam se prvi sjetio ovoga ...........ja bi sad zastitio patent i pare digao na ovome :)
[ veljkoE @ 08.02.2017. 23:40 ] @
Reklama je čudo :)
[ rovaccccc @ 08.02.2017. 23:51 ] @
Moram priznat da sam cuo raznih teorija o ustedi struje raznim grijacima i termostatima............ali prvi puta mi je da se susrecem sa ovakvom teorijom.......vrh :-)

[ zoxor @ 09.02.2017. 10:07 ] @
Citat:
veljkoE:
Citat:
zoxor:
Faktor iskoriscenja za grejace je skoro 1

Znaci grejac koji potrosi 1000W struje dace skoro 1000w energije

Molim objasnjenje tog cuda koji za 840W daje 1000W toplotne energije

Za razliku od nekih ja ne verujem nego znam.

Inace tih devet sati se gubi ali jako malo ;-)

@java
ulepsao si mi dan sa onim :-)))

Toplotna energija se ne izrazava u w- vatima.

Znanje ima granice ;) , neznanje nema.


Da li moze u kWh?

Grejac od 1000W ako radi sat vremena dace skoro 1kWh toplotne energije ili 3600kJ ako ti se vise svidja.

Tvoj grejac potrosi 840W za sat vremena i po tebi daje istih 1kWh ili 3600kJ toplotne energije.

Ajd majke ti objasni kako je to moguce?
[ veljkoE @ 09.02.2017. 12:31 ] @
Pa smanjivanjem gubitaka ;)
[ rovaccccc @ 09.02.2017. 13:29 ] @
Bitno da se prica o ustedi.
Pa kad se od 100 onih koji procitaju,upeca bar jedan reklama je uspjela :)

Prije mjesec dana jedan moj poznanik trazio nesto za grijanje da ne lozi vise drva.Ja mu objasnio ako mu je potrosnja bitna da ne uzima konvektore.I on to fino saslusa.Trebao jedan dan doci kod mene da vidi klime spojene na watmetre koje trose 4 puta manje od konvektora.

I tako ja cekam kad ce doci,kad on javlja ej uzeo sam konvektore obecali mu ovi iz nobela da to stedi ne cuje se,pali gasi termostat,najnovija tehnologija.

I neki dan na face u objavio racun za struju.I hebe mater i nobelu i atlanticu i konvektoru heheh.

Jbg neko se upeca.
[ eeestablishment @ 09.02.2017. 13:48 ] @
Ovaj batic probao norvezane https://youtu.be/YyB5qdGqGXU

30kvadrata . . . . . . . 1500kw mes.

godina 2015-16 , kako i sam kaze nije bilo dana sa preteranim minusom
[ zoxor @ 09.02.2017. 14:26 ] @
Citat:
veljkoE:
Pa smanjivanjem gubitaka ;)


Kojih bre crnih gubitaka???

To je obicna grejalica kakvih tu gubitaka moze da ima?
[ Java Beograd @ 09.02.2017. 14:35 ] @
Ma zaebava se, vidiš da kači smajlije. Šta se primaš ?!




Bitno je samo shvatiti da energiju ne troši grejno telo, nego energiju troši objekat (stan, kuća). Kad se to shvati, posle je lakše. Ko to ne shvata, zađaba svo objašnjavanje.

Dakle, onoliko energije koliko potroši objekat (kroz zidove, prozore, vrata, ovoono), toliko energije grejno telo treba da izvuče iz električne mreže i preda kao toplotu unutar objekta.
[ eeestablishment @ 09.02.2017. 14:45 ] @
Citat:


Da li moze u kWh?

Grejac od 1000W ako radi sat vremena dace skoro 1kWh toplotne energije ili 3600kJ ako ti se vise svidja.

Tvoj grejac potrosi 840W za sat vremena i po tebi daje istih 1kWh ili 3600kJ toplotne energije.

Ajd majke ti objasni kako je to moguce?


Ne sme da ti kaze .

Evo ovaj siromah otkrio kako je izmislio motor na vodu i odma su ga naftne kompanije skembale u ludnicu


http://www.kurir.rs/zabava/aut...rpali-u-ludnicu-clanak-1822339
[ tvrdoglavi @ 09.02.2017. 16:25 ] @
Citat:
rovaccccc:
Bitno da se prica o ustedi.
Pa kad se od 100 onih koji procitaju,upeca bar jedan reklama je uspjela :)

Prije mjesec dana jedan moj poznanik trazio nesto za grijanje da ne lozi vise drva.Ja mu objasnio ako mu je potrosnja bitna da ne uzima konvektore.I on to fino saslusa.Trebao jedan dan doci kod mene da vidi klime spojene na watmetre koje trose 4 puta manje od konvektora.

I tako ja cekam kad ce doci,kad on javlja ej uzeo sam konvektore obecali mu ovi iz nobela da to stedi ne cuje se,pali gasi termostat,najnovija tehnologija.

I neki dan na face u objavio racun za struju.I hebe mater i nobelu i atlanticu i konvektoru heheh.

Jbg neko se upeca.



somovi i jesu za pecanje, sta je tu cudno
[ zoxor @ 09.02.2017. 16:59 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ma zaebava se, vidiš da kači smajlije. Šta se primaš ?!




Bitno je samo shvatiti da energiju ne troši grejno telo, nego energiju troši objekat (stan, kuća). Kad se to shvati, posle je lakše. Ko to ne shvata, zađaba svo objašnjavanje.

Dakle, onoliko energije koliko potroši objekat (kroz zidove, prozore, vrata, ovoono), toliko energije grejno telo treba da izvuče iz električne mreže i preda kao toplotu unutar objekta.


Ma sad vidim da zaebava ali pre toga bi se zakleo da je mrtav ozbiljan :-)
[ veljkoE @ 09.02.2017. 22:04 ] @


Ko kosmodisk jbg
[ luka1978 @ 17.02.2017. 07:36 ] @
E evo me opet nakon par dana sa par informacija. Ovako, dva konvektora (jedan od 2kW i jedan od 1.5kW) su ugradjeni 08. februara. Tada je ocitana dotadasnja potrosnja. Jutros sam, nakon 10ak dana konstantnog koristenja, bez grijanja na bilo koji drugi energent, ponovo izvrsio ocitavanje brojila. Stanje na brojilu je sledece:

08.02.2017
VT - 56kW
NT - 31kW

17.02.2017
VT - 251kW
NT - 110kW

Ili kada to sve preracunam, okvirno koliko je moguce, konvektori su za ovih 10ak dana potrosili:
VT - 116kW
NT- 48kW



[Ovu poruku je menjao luka1978 dana 17.02.2017. u 11:16 GMT+1]
[ SG kamikaza @ 26.02.2017. 22:34 ] @
Sreca tvoja pa im ih nisi u januaru montirao. Macolom bi ih izlupao.
[ eeestablishment @ 27.02.2017. 12:38 ] @
Ima vremena iduce god . . .
[ mr Jozza @ 13.03.2017. 10:37 ] @
Zar je moguće da se ljudi i dalje "pecaju" na "smanjenu potrošnju i uštedu i do 50%". Lagali nisu, jer je ušteda 0,000001% usled korišćenja preciznijeg termostata, ali je ipak takvo reklamiratanje norveških ili bilo kojih drugih električnih radijatora dovođenje kupaca u zabludu, jer se ljudi mahom upecaju na cifru od 50%, pa očekuju nerealno. Ništa to nije jeftinije od centralnog na struju, u pogledu iskorišćenja energije i efikasnosti.
[ eeestablishment @ 13.03.2017. 15:26 ] @
Kako izracuna i taj minimalni procent ustede ? ( milioniti deo cini mi se )

Po meni usteda je 0,000000%

pozZz . . .