[ Tajmija @ 06.01.2017. 17:54 ] @
U moru vesti koji izlaze i ukazuju nam nam na krah našeg drušva, pljačku, otimačinu, bezobrazluk, mi samo pročitamo, promrmljamo sebi i u bradu i nastavimo sa dnevnim obavezama kao da se to dešava na Novom Zelandu, a ne u našem gradu, u našoj državi.

Da li smo navikli da nas političari kradu, sramote, guraju u ponor, pa nam je sve to normalno i ništa neuobičajno?

Da li smo i mi postali bezosećani skotovi pa nas ne dotiče to što država nema para za trudnice, porodilje, majke sa malom decom, a ima za pevaljke na trgu koje mumlaju 3h za 10.000e? a pritom bela kuga uveliko vlada u državi, i to sa velikom procentualnom razlikom.

što ima para za novogodišnju rasvetu, a nema za socijalno ugrožene, skolarce, bolesne?


Primera je milion, i svaki dan se stvori neki novi. Valjda smo navikli pa nas više i ne dotiče.

I to je samo ono što je javno dostupno, šta se dešava iza kulisa javnosti, to možemo samo da pretpostavimo.


Nešto svežije od pre par dana:


Zašto se državi žuri da rasproda "Diposove" stanove i to pod NEMOGUĆIM USLOVIMA



Code:
Državi se očigledno žuri da rasproda takozvane Diposove stanove u kojima u velikom broju žive izbegličke porodice iz Hrvatske i BiH - postavljeni su nemogući uslovi uz vrlo kratke rokove, a sve uoči novogodišnjih i božićnih praznika kada većina institucija ne radi.

Ono što država nije uspela da uradi izmenama Zakona o stanovanju, koji je predviđao brojne olakšice za kupovinu Diposovih nekretnina, sada na čudan način pokušava preko Republičke direkcije za imovinu, koja je usred novogodišnjih praznika odlučila da proda 109 nekretnina.



[red]Za, na primer, jednu izbegličku porodicu, koja kao zakupac 25 godina živi u Ulici Pere Todorovića, to znači da do 6. januara mora da pribavi oko 8.000 evra depozita, pa da se kako zna i ume za dve nedelje snađe za još oko 70.000 evra.[/red]

Na takav oglas ne može da odgovori nijedna dobrostojeća beogradska porodica, koja ne raspolaže gotovinom, a kamoli izbeglice, o kojima bi država ipak morala da brine.



I to nisu jedine nelogičnosti. Ukoliko bi se na kupovinu odlučio bilo koji građanin Srbije, koji ne živi u nekretninama koje su na prodaju, pazario bi ih na neviđeno, jer nije predviđen ni obilazak stanova.

Šta onda stoji u pozadini ovakve odluke i ko je autor oglasa?

Na sajtu Republičke direkcije za imovinu navodi se da je oglas raspisan na osnovu Zaključka Vlade Srbije od 15. decembra, kao i na osnovu odluke direktora Direkcije.

Ministri sa kojima smo kontaktirali nezvanično su nam rekli da o ovom ne znaju ništa, osim onoga što su pročitali u medijima. Ni na sajtu Vlade, ni u Službenom glasniku, gde se navode sve odluke iz Nemanjine 11, nema ni reči o pomenutom zaključku. Ostalo je, dakle, nepoznato šta u njemu stoji i da li budući kupac ima neke pogodnosti o kojima javnost nije obaveštena.

Ni u Direkciji nisu bili rečitiji. Direktor Jovan Vorkapić putem SMS nije želeo da odgovori na naša pitanja, dok nas je njegova saradnica obavestila da ćemo odgovore dobiti sutra.


- Da je metod prodaje kod koje se ona uslovljava otkupom dokumentacije, bez objave fotografija i mogućnosti obilaska, uz depozit na neviđeno, i sve to za vreme praznika, dobar, to bi činili i privatni prodavci. Dakle, može se zaključiti da je cilj ovog oglasa bio što manja konkurencija, pa samim tim i cena, koja će se sliti u budžet, a cilj bi trebalo da bude suprotan - smatra Nenadić.

Zanimljivo je da se stanovi prodaju na licitaciji, zatvorenog tipa. Potencijalni kupci u koverti šalju ponude, koje razmatra posebna komisija i koja će, kako stoji u tekstu oglasa, direktoru Direkcije za imovinu predložiti najpovoljnijeg ponuđača. Ključni kriterijum je visina ponuđene cene.


Za, na primer, jednu izbegličku porodicu, koja kao zakupac 25 godina živi u Ulici Pere Todorovića, to znači da do 6. januara mora da pribavi oko 8.000 evra depozita, pa da se kako zna i ume za dve nedelje snađe za još oko 70.000 evra.


Izvor:Blic.rs


Šta nam to govori?

da se neko 25 godina 'nije setio' da izbacuje izbeglice, i sada odjednom za manje od mesec dana traže izbeglicama da plate punu cenu stana od skoro 80,000e. Pa ko danas ima 80,000e u kesu ? a ulaziti u dužničko ropstvo zvano kredit na tu cifru danas je sve samo ne dobra opcija.

Izgleda da je zafalilo mesta u Beogradu za SNS pulene, pa ovi moraju da izbacuju ni manje ni više nego ugrožene. To najbolje dokazuje tender za koji se iz aviona vidi da je namešten.


Da ironija bude još veća, ti isti koji ih danas izbacuju su ih i gurnuli u rat zarad 'viših intresa' uz pesmu Bore Đorđevića '.... Za ideale ginu budale...'

Zbog njih su postali , udovice, udovci, sirotani, jer im je neko iz porodice poginuo u ratu zarad nečijeg hira, i sada ih još ta ista država za koju su njeni život dali, izbacuje na ulicu, i pravi od njih beskućnike... To im je valjda umesto hvala...


Pogađa li ova nepravda samo mene ili nas ima još ?

da li mi kao građani imamo moć da menjamo nešto? da li treba da se skupimo i pružimo podršku?

nije bitno da li za ovaj slučaj ili neki deseti, bilo ih je mnogo, a nažalost biće ih još...


[ DusanSukovic @ 06.01.2017. 18:21 ] @
Citat:

My mother believed all her life—and said so openly—that Serbs are political morons who are bound to make the wrong choice no matter what.



https://www.theparisreview.org...-of-poetry-no-90-charles-simic


Nema tu pomoci, statistika je neumoljiva - tipicno emigracija godisnje jiz Srbije je bila 30.000 stanovnika, sad je povecana od prosle godine valjda na 50.000 stanovnika, spakuj se i idi - ko je lud a i ko ima toliko energije sa vetrenjacama i "Filozofijom Palanke" da vodi bitku ? Zivot je jedan..


[ vladd @ 06.01.2017. 19:25 ] @
Postoji ona stara prica.."kada su dosli da hapse protestante..ja se nisam bunio....."
[ DusanSukovic @ 06.01.2017. 19:36 ] @
Citat:
vladd: Postoji ona stara prica.."kada su dosli da hapse protestante..ja se nisam bunio....."



To dolazi..:-)
[ bananaphone @ 07.01.2017. 01:31 ] @
http://www.blic.rs/vesti/beogr...move-ni-po-cenu-zivota/tgbb02v

http://www.blic.rs/vesti/drust...e-diplomate-iz-stanova/c8xqg4e

[ dule_ns @ 07.01.2017. 13:37 ] @


Mašiš poentu, i ti i onaj koji je pisao članak (ili nam je nešto prećutao).

Nije ovde problem u izbeglicama, da li plaćaju kiriju i slično - mislim jeste, kako neko može da živi tu i ne plaća kiriju, ali to je deo problema.

Elem, ovde je glavni problem što se to nekome namešta - nema baš mnogo ljudi u Srbiji 80000 EUR u kešu (jer niko za ovo neće dobiti zajam od banke) da kupi stan na "neviđeno".
[ Java Beograd @ 07.01.2017. 13:53 ] @
Šta znači "izbeglica iz Hrvatske" ? Rat u Hrvatskoj je bio polovinom devedesetih. Prošlo je dvadeset i kusur godina.

Ni ja lično tada nisam imao ništa. Ali sam vredno radio, radila i žena, štedili, odricali se ovog i onog i sad, stekli neki imetak, kredit ovo, kredit ono ... Sad imam svoju kuću.

Koliko decenija neko može da bude "izbeglica" i da cucla za dž sa državne sise ?!

[ DusanSukovic @ 07.01.2017. 15:00 ] @
Citat:
Java Beograd: Šta znači "izbeglica iz Hrvatske" ? Rat u Hrvatskoj je bio polovinom devedesetih. Prošlo je dvadeset i kusur godina.

Ni ja lično tada nisam imao ništa. Ali sam vredno radio, radila i žena, štedili, odricali se ovog i onog i sad, stekli neki imetak, kredit ovo, kredit ono ... Sad imam svoju kuću.

Koliko decenija neko može da bude "izbeglica" i da cucla za dž sa državne sise ?!




Da li bi pozeleo da budes izbeglica? YES/NO?
[ DusanSukovic @ 07.01.2017. 15:02 ] @
Citat:
dule_ns:


Mašiš poentu, i ti i onaj koji je pisao članak (ili nam je nešto prećutao).

Nije ovde problem u izbeglicama, da li plaćaju kiriju i slično - mislim jeste, kako neko može da živi tu i ne plaća kiriju, ali to je deo problema.

Elem, ovde je glavni problem što se to nekome namešta - nema baš mnogo ljudi u Srbiji 80000 EUR u kešu (jer niko za ovo neće dobiti zajam od banke) da kupi stan na "neviđeno".



Ova najbolje ilustruje sve:

[ Tajmija @ 07.01.2017. 16:34 ] @
Citat:
DusanSukovichttps://www.theparisreview.org...-of-poetry-no-90-charles-simic


Nema tu pomoci, statistika je neumoljiva - tipicno emigracija godisnje jiz Srbije je bila 30.000 stanovnika, sad je povecana od prosle godine valjda na 50.000 stanovnika, spakuj se i idi - ko je lud a i ko ima toliko energije sa vetrenjacama i "Filozofijom Palanke" da vodi bitku ? Zivot je jedan..



U pravu si, ali ni emigracija nije tako jednostavna kao što većina danas misli. Osim možda u severne ledene delove Kanade ili na obodima Australije.

Mnogi misle, pobegneš iz zemlje i živiš kao 'nemac'. Istina je daleko od toga, živećeš malo bolje nego u Srbiji. Da li se isplati ? verovatno da čim toliki broj ljudi odlazi.


Inače , zanimljiv razgovor koji sam vodio sa jednim Amerikancem kojeg sam sasvim slučajno sreo kod Hrama Svetog Save u Beogradu, kada me je upitao za biblioteku, pričali tako nešto o našim zemljama, i u jednom trenutku sam ga pitao kakva je situacija za emigraraciju u USA, čovek je planuo i veoma burno reagovao.

Zašto želiš da odeš?

Zato što ovde nema budućnosti.


Misliš da tamo teče med i mleko? ostavićeš svoje bližnje, prijatelje koje znaš ceo život, majku, oca, sve svoje uspomene zarad čega?

da bi otišao u USA, gde će te gledati kao stranca, a tako se i ponašati prema tebi, gde ćeš zaraditi neke pare da bi isto kupio 'chinese sh*t' pokazivajući na moju duksericu.


Nikad se ne zna, možda i ja odem iz svoje zemlje u tuđu 'trbuhom za kruhom', ali bih više voleo da odu par onih koji uništavaju moju zemlju.


Citat:
vladd: Postoji ona stara prica.."kada su dosli da hapse protestante..ja se nisam bunio....."



I sada je takva situacija. Svako ko se ne buni, ne buni se, ne iz razloga što misli da je sve savršeno(osim onih koji imaju direktnu korist), već se ne bune iz razloga svoje lične bezbednosti.


to pokazuje našu slabost, gde dozvoljavamo pojedincima da donose odluke koje ne idu nama u korist, a pritom mi ne smemo reagujemo zato što ćemo biti kažnjeni.


trenutnu situaciju najbolje ilustruje slika koji sam postavio gore.


@bananaphone


Istina je da i među građanima ima onih nesavesnih, koji su možda zauzeli stan a da pritom nisu bili toliko ugroženi, dok su zbog njih neki mnogo ugroženiju ostali na ulici. Tu nepravdu treba da rešava država.



[quote]dule_ns: Mašiš poentu, i ti i onaj koji je pisao članak (ili nam je nešto prećutao).

Nije ovde problem u izbeglicama, da li plaćaju kiriju i slično - mislim jeste, kako neko može da živi tu i ne plaća kiriju, ali to je deo problema.

Elem, ovde je glavni problem što se to nekome namešta - nema baš mnogo ljudi u Srbiji 80000 EUR u kešu (jer niko za ovo neće dobiti zajam od banke) da kupi stan na "neviđeno"


Upravo je to najveći problem, a što se plaćanja tiče, kolko vidim većina je uredno plaćala kiriju od 150e mesečno 25god što je ~45.000e. Praktično vrednost celog stana u doba kada su ga dobili na korišćenje 90tih.

Ti što nisu plaćali, su ti isti nesavesni građani koji trebaju biti kažnjeni.


Citat:
Java Beograd: Šta znači "izbeglica iz Hrvatske" ? Rat u Hrvatskoj je bio polovinom devedesetih. Prošlo je dvadeset i kusur godina.

Ni ja lično tada nisam imao ništa. Ali sam vredno radio, radila i žena, štedili, odricali se ovog i onog i sad, stekli neki imetak, kredit ovo, kredit ono ... Sad imam svoju kuću.

Koliko decenija neko može da bude "izbeglica" i da cucla za dž sa državne sise ?!




Razlika je ta što su i oni vredno radili, odricali se, stekli, krediti, i na kraju su sve to morali da napuste zbog rata. Pored toga preživeli su užase rata, migracije i bežanja od bombi. A najgore od svega što im se porodica raspala i izgubili svoje voljene.


Oni uopšte nisu na državnoj sisi, već uredno državi plaćaju kiriju u iznosu jednog celog minimalca.


Živim u Srbiji, i to u Beogradu pa znam koliki su troškovi života u glavnom gradu, i gotovo je nemoguće da se od jedne plate izgura mesec, a ne prištedi za nekretninu.


Znači ako dvoje rade( a verovatno ima i samaca) jedna plata ide na kiriju, druga za tekuće životne troškove oba stanara (hrana, piće, odeća obuća, školstvo itd.)







[ Java Beograd @ 07.01.2017. 17:13 ] @
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
Java Beograd: Šta znači "izbeglica iz Hrvatske" ? Rat u Hrvatskoj je bio polovinom devedesetih. Prošlo je dvadeset i kusur godina.

Ni ja lično tada nisam imao ništa. Ali sam vredno radio, radila i žena, štedili, odricali se ovog i onog i sad, stekli neki imetak, kredit ovo, kredit ono ... Sad imam svoju kuću.

Koliko decenija neko može da bude "izbeglica" i da cucla za dž sa državne sise ?!


Da li bi pozeleo da budes izbeglica? YES/NO?
Naravno da ne. Nije da nemam empatije prema onima koji su osetili užas rata, i prognani su sa svojeg ognjišta.

Poenta je u godinama, tj. decenijama.

OK, teško je, pobegao si, Srbija ti je pomogla. Prošla je godina, dve, nisi se snašao. OK, nema veze, ti si izbeglica. Prošlo je četiri, pet, deset ... Još se nisi zaposlio i nisi sposoban daživiš od svog rada ? Prošlo je petnaest, dvadeset godina ?! Dokle ? Hoće li neko i 2050.god. da ima status izbeglice ?
[ DusanSukovic @ 07.01.2017. 17:48 ] @
Citat:
Java Beograd: Naravno da ne. Nije da nemam empatije prema onima koji su osetili užas rata, i prognani su sa svojeg ognjišta.

Poenta je u godinama, tj. decenijama.

OK, teško je, pobegao si, Srbija ti je pomogla. Prošla je godina, dve, nisi se snašao. OK, nema veze, ti si izbeglica. Prošlo je četiri, pet, deset ... Još se nisi zaposlio i nisi sposoban daživiš od svog rada ? Prošlo je petnaest, dvadeset godina ?! Dokle ? Hoće li neko i 2050.god. da ima status izbeglice ?



Pazi da tako neko jednom ne komentarise tvoj status, zivimo u "interesantnim vremenima", zivot ima dosta iznanadjenja..
[ DaliborP @ 07.01.2017. 20:04 ] @
Citat:
Java Beograd:
OK, teško je, pobegao si, Srbija ti je pomogla. Prošla je godina, dve, nisi se snašao. OK, nema veze, ti si izbeglica. Prošlo je četiri, pet, deset ... Još se nisi zaposlio i nisi sposoban daživiš od svog rada ? Prošlo je petnaest, dvadeset godina ?! Dokle ? Hoće li neko i 2050.god. da ima status izbeglice ?

Lol, Srbija nekom pomogla :-) I da neko ima do danas status izbeglice, pomoc je uvek ista - jedno veliko ništa.

Ne da Srbija nije nikom pomogla, vec i do danas ne zeli da prihvati te ljude kao zrtve rata, u prevodu ne zeli da stekne ikakvu odgovornost niti im ponudi ikakvu odstetu ili pomoc. Ali izbeglice su zato dobre kad treba da se jaca politicka retorika prema hrvatima...
[ Tajmija @ 07.01.2017. 20:49 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
Java Beograd: Šta znači "izbeglica iz Hrvatske" ? Rat u Hrvatskoj je bio polovinom devedesetih. Prošlo je dvadeset i kusur godina.

Ni ja lično tada nisam imao ništa. Ali sam vredno radio, radila i žena, štedili, odricali se ovog i onog i sad, stekli neki imetak, kredit ovo, kredit ono ... Sad imam svoju kuću.

Koliko decenija neko može da bude "izbeglica" i da cucla za dž sa državne sise ?!


Da li bi pozeleo da budes izbeglica? YES/NO?
Naravno da ne. Nije da nemam empatije prema onima koji su osetili užas rata, i prognani su sa svojeg ognjišta.

Poenta je u godinama, tj. decenijama.

OK, teško je, pobegao si, Srbija ti je pomogla. Prošla je godina, dve, nisi se snašao. OK, nema veze, ti si izbeglica. Prošlo je četiri, pet, deset ... Još se nisi zaposlio i nisi sposoban daživiš od svog rada ? Prošlo je petnaest, dvadeset godina ?! Dokle ? Hoće li neko i 2050.god. da ima status izbeglice ?



Hvala državi Srbiji zbog koje je neko morao da napusti svoj dom što mu je izdala stan da plaća 150e mesečno.

Bez ironije, država jeste pomogla nekim delom, naročito u poslednjih 10 godina da tako kažem, kada su cene svega skočile, a njihova kirija ostala ista, plus su povlašćeni za neke komunalije.

Oni se svakako jesu zaposlili i živeli od svog rada, nije im država 25 godina pored izdavanja stana isplaćivala plate, već su se borili i radili kao svi drugi građani, a pritom plaćali toj istoj državi koja im je pomogla.

da li su za 25 godina rada pored izdatka od 45,000e mogli da reše stambeno pitanje ?

u Beogradu teško, osim kredita koji bi jos 20 godina isplaćivali i živeli na hlebu i vodi. Eventualno negde neku kuću u Stepojevcu ili Lisovcu, što i danas ostaje mogućnost jer cu cene nekretnita, pogotovo udaljenije od Beograda tako reći džabe.


Daleko smo otišli u problematiku, a nije mi bila namera, niti je to poenta ove teme.


Jedini je dule_ns shvatio poentu, a to je da bahati pojedinci na sve moguće, legalne a i nelegalne, načine dokopavaju dobara za sebe.



Tako imaš 'javni' konkurs za prodaju stanova gde:


- su postavljeni nemogući uslovi uz vrlo kratke rokove, a sve uoči novogodišnjih i božićnih praznika kada većina institucija ne radi.

- U roku od 10 dana, u periodu kada veliki broj institucija ne radi, zainteresovani moraju da uplate depozit od 10 odsto vrednosti nekretnine, a ukoliko njihova ponuda bude prihvaćena, za 15 dana i ostatak sume.

- Ukoliko bi se na kupovinu odlučio bilo koji građanin Srbije, koji ne živi u nekretninama koje su na prodaju, pazario bi ih na neviđeno, jer nije predviđen ni obilazak stanova.

- Stanovi se prodaju na licitaciji, zatvorenog tipa. Potencijalni kupci u koverti šalju ponude, koje razmatra posebna komisija i koja će, kako stoji u tekstu oglasa, direktoru Direkcije za imovinu predložiti najpovoljnijeg ponuđača. Ključni kriterijum je visina ponuđene cene.


Da li je ovo javni konkurs otvoren za sve građane ? meni tako ne deluje...



a pre toga:



Vlada Srbije imala je nameru da funkcionerima omogući otkup državnih stanova, i to čak na 20 godina bez kamate.
Ta privilegija trebalo je da bude usvojena na jednoj od narednih sednica Skupštine,
ali je, čim je ovaj tekst objavljen u današnjem štampanom izdanju "Blica", iz resornog ministrastva stiglo saopštenje da se taj skandalozni član 153 briše.




Epilog je da će višedecenijski zakupci biti izbačeni na ulicu jer nemaju 80,000€ u kešu, a u njihove stanove će se useliti neko zbog koga je ovaj nemoguć konkurs i otvoren.

Pošto je licitacija zatvorenog tipa, ostaje pitanje da li će ti 'kupci' uopšte platiti tu cifru, ili će ih dobiti na poklon?

Ti i ja sigurno nemamo pravo da to proverimo, to je poverljivo, i tako će i ostati.


Da li je sve ovo 'po zakonu'? da li trebamo da okrenemo glavu, i da kažemo: ne zanima nas, nek' rade šta hoće?

da li stanovi koji su naši očevi zidali i gradili za državu, za dobrobit društva, da prepustimo nekom sa dva dana radnog staža, i debelom stanačkom knjižicom?


Očigledno hoćemo.
[ Living Light @ 07.01.2017. 21:18 ] @
Citat:
Tajmija: Hvala državi Srbiji zbog koje je neko morao da napusti svoj dom ....

Ovo si itekako preBlago rekao/napisao.

Iz Srbije su otisli i idu SVI ONI koji misle da sa 10 prstiju, postenim radom, umeju da STVORE DOM !!!

Ovde su ostali samo oni "Klinci" koji se i dalje, za sitne pare fixaju pod mracnim prozorima,
i zamracenim Gudurama,

i oni koji misle da ce iz Kontejnera nahraniti porodicu,
vadeci PVC flaše, usred noci sa LED Lampama, (da ih Komunalna ne juri).

-----Tu ISTINU neces cuti ni videti na RTS-u u pola 8 !!!

Treba, samo izaci na ulicu, i baciti pogled, kad padne sumrak...


i SVE ce biti jasno...



[ meldonijum @ 07.01.2017. 21:33 ] @
Citat:
Tajmija

Razlika je ta što su i oni vredno radili, odricali se, stekli, krediti, i na kraju su sve to morali da napuste zbog rata. Pored toga preživeli su užase rata, migracije i bežanja od bombi. A najgore od svega što im se porodica raspala i izgubili svoje voljene.

Izabrali su pogrešnu stranu.
Trebali su odmah stati na stranu pobednika i danas bi živeli u svojim stanovima/kućama.

Hebiga, tako se uvek zavši sa pohlepom.
[ DusanSukovic @ 07.01.2017. 21:47 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
Java Beograd:
OK, teško je, pobegao si, Srbija ti je pomogla. Prošla je godina, dve, nisi se snašao. OK, nema veze, ti si izbeglica. Prošlo je četiri, pet, deset ... Još se nisi zaposlio i nisi sposoban daživiš od svog rada ? Prošlo je petnaest, dvadeset godina ?! Dokle ? Hoće li neko i 2050.god. da ima status izbeglice ?

Lol, Srbija nekom pomogla :-) I da neko ima do danas status izbeglice, pomoc je uvek ista - jedno veliko ništa.

Ne da Srbija nije nikom pomogla, vec i do danas ne zeli da prihvati te ljude kao zrtve rata, u prevodu ne zeli da stekne ikakvu odgovornost niti im ponudi ikakvu odstetu ili pomoc. Ali izbeglice su zato dobre kad treba da se jaca politicka retorika prema hrvatima...



Ubilo se od pomoci :-) Da pitamo gospodju Bubu Morinu majku izbeglica sta se sve cinilo za njih? Mozda ona ima detaljnije podatke? Valjda je i Srbija dobila nesto sto naravno nije znala da iskoristi/zabolelo je spolovilo za to a to je par stotina hiljada ljudi i novih poreznih obveznika?
[ bananaphone @ 07.01.2017. 21:59 ] @
@Tamija i dule_ns, ne masim poentu, nego pokusavam da vam pokazem zasto ne postoji masovna pobuna ili solidarnost, cak i medju izbeglicama, prema ovim ljudima.

1. Prvo moram reci da ovo sto pricam je generalno, i uvek i svugde postoje casni izuzetci na koje se ova prica ne odnosi.
2. Ovo sto se desava jeste 100% namestena prica da bi neko te stanove oteo, uopste ne pokusavam to da osporim.
3. Ne sporim da je vasa namera plemenita i postena.
4. Jedna nepravda ne pravda drugu.


U Srbiji (kao i u Hrvatskoj, BiH itd), postoje povlascene strukture, nebitno da li se radi o izbeglicama ili ne. Zivot u tim stanovima, kao i podela placeva, kao i podela gradjevinskom matrijala kao i mnoge druge stvari, su debela povlastica i dobijali su ih samo veoma odabrani, bilo po stranackim strukturama, bivsi funkcioneri, opstinski sluzbenici, panduri, vojnici, sverceri, krimosi i svi oni koji su na naki nacin surovali i podrzavali tadasnju vlast ili bili povezani rodbinsko prijateljskim vezama sa ljudima na vlasti.

Dakle model povlastica koje su dobijale izbeglice 90-tih je bio potpuno isti kao model gradjana Srbije, koji su se obogatili 90-tih u Srbiji, a znamo kako je - CAST IZUZETCIMA - cela ta stvar izgledala. Moram samo da napomenem da se radi o malom procentu povlascenih, u odnosu na citavu masu naroda koji je zavrsio sa izbeglickim statusom u Srbiji. Ovi ostali su dobili - NISTA, pa ni toliko. Pa usr*no drzavljanstvo Srbije mnogi su dobili tek posle 200x, a posle toga su tek mogli da dobiju normalan status i bar se sa nekim pravima izjednace sa gradjanima Srbije.

Argument da su placali kiriju od 150e, 25g - znaci 0, prvo ta kirija ukljucuje deo rezija, drugo mnogi nisu ni to placali, trece ako im to nije odgovaralo, mogli su izaci iz citave price i pridruziti se ostalima koji su komercijalno rentali stanove. Radi se o cistoj povlastici, i kukati na ocigledno povlascene uslove, je cisto licemerstvo.
Sve ostale izbeglice su takodjer placale kiriju (kao i dobar deo lokalnog stanovnistva) - a mnogi i dalje placaju, ali po trzisnim uslovima, tj za 150e + REZIJE, si mogao da iznajmis stan u Kaludjerici, Borci ili Batajnici, a ne u diplomatskom naselju, i nekakvo pravo otkupa ili vlasnistva ne mogu ni da sanjaju ;).


@Java - nemas pojma o cemu pricas. Ne radi se o nikakvom "statusu" koji daje neki povlasceni polozaj nekom ko ima status izbeglice. Polozaj izbeglice je negde izmedju polozaja Roma i lokalnog stanovnistva koje se preselilo iz jednog grada u drugi, pa nekako recimo vredi manje u toj novoj sredini (recimo Cacanin u odnosu na Rodjenog Beogradjanina) i vecini ljudi danas predstavlja geografsku odrednicu a ne nesto sto bi trebalo da mu pomogne u svakodnevnom zivotu... Cuvena recenica - koja treba da predstavlja kompliment "eto ja nikad ne bih rekla za tebe da si izbeglica" ili "da mi je neko govorio da cu se druziti sa Bosancem, ali eto" (inace namam veze sa Bosnom) :DDD
[ Braxi @ 07.01.2017. 23:35 ] @
java,

ti nisi pre 20 godina imao nista u Beogradu, a ja sam u inostranstvo ostisao pa tamo nisam imao nista. Ni kuma ni brata ni ujaka ni tetku...

e ali imao sam mladost. A ti sad sedi pa racunaj da stices tako jos 15 godina pa kad budes imao 60 neko te protera i ti se nadjes u drugom gradu i drzavi...
[ Braxi @ 07.01.2017. 23:39 ] @
Citat:
Tajmija:
U moru vesti koji izlaze i ukazuju nam nam na krah našeg drušva, pljačku, otimačinu, bezobrazluk, mi samo pročitamo, promrmljamo sebi i u bradu i nastavimo sa dnevnim obavezama kao da se to dešava na Novom Zelandu, a ne u našem gradu, u našoj državi.


ne moze se narod promeniti tako lako. Kad bi moglo onda bi svi narodi bili idealni, a to ne postoji.

Ako se rodis u ekstremno glupom narodu kao sto je nazalost nas srpski onda ti preostaje jedino da imigriras i to sto pre to bolje.
[ DusanSukovic @ 07.01.2017. 23:52 ] @
Citat:
Braxi: ne moze se narod promeniti tako lako. Kad bi moglo onda bi svi narodi bili idealni, a to ne postoji.

Ako se rodis u ekstremno glupom narodu kao sto je nazalost nas srpski onda ti preostaje jedino da imigriras i to sto pre to bolje.





nazalost, 100 % istina zadnjih 100 godina :-)
[ DusanSukovic @ 07.01.2017. 23:56 ] @
Citat:
Braxi:
java,

ti nisi pre 20 godina imao nista u Beogradu, a ja sam u inostranstvo ostisao pa tamo nisam imao nista. Ni kuma ni brata ni ujaka ni tetku...

e ali imao sam mladost. A ti sad sedi pa racunaj da stices tako jos 15 godina pa kad budes imao 60 neko te protera i ti se nadjes u drugom gradu i drzavi...



Tako je druze, ispade da su "izbeglice/izelice" iz sporta napustile svoje domove i dosli da prose po Srbiji..


[ Living Light @ 08.01.2017. 00:07 ] @
@Braxi,

""Ako se rodis u ekstremno glupom narodu kao sto je nazalost nas srpski """

Hm, -???
[ DusanSukovic @ 08.01.2017. 03:30 ] @
Citat:
Living Light: @Braxi,

""Ako se rodis u ekstremno glupom narodu kao sto je nazalost nas srpski """

Hm, -???



Robi, "Kakav narod, takva vlast" ? ;-)


[ DusanSukovic @ 08.01.2017. 03:45 ] @
Citat:
Tajmija:
[Inače , zanimljiv razgovor koji sam vodio sa jednim Amerikancem kojeg sam sasvim slučajno sreo kod Hrama Svetog Save u Beogradu, kada me je upitao za biblioteku, pričali tako nešto o našim zemljama, i u jednom trenutku sam ga pitao kakva je situacija za emigraraciju u USA, čovek je planuo i veoma burno reagovao.

Zašto želiš da odeš?

Zato što ovde nema budućnosti.


Misliš da tamo teče med i mleko? ostavićeš svoje bližnje, prijatelje koje znaš ceo život, majku, oca, sve svoje uspomene zarad čega?

da bi otišao u USA, gde će te gledati kao stranca, a tako se i ponašati prema tebi, gde ćeš zaraditi neke pare da bi isto kupio 'chinese sh*t' pokazivajući na moju duksericu.




Taj Amer je neki cudak IMHO, ja nisam video pozitivnijeg sveta od njih, a i utisak mi je ako zelis da zapnes, da radis, mozes daleko da doguras u toj zemlji. Uvek ces naleteti na neku budalu da ima neko tupavo misljenje koje ce te iziritirati. Evo pogledaj u Srbiji tipicno roncanje, a to je ili Romi ili izbeglice. A ni jedni ni drugi uopste nisu toliko veliki problem zemlje kao sto su na primer sukcesivne *veoma* korumpirane vlasti na bilo kojem nivou koje tipicnom coveku tako znaju da isisu energiju da moze da padne u nesvest. Znaci kad zovnes neku instituciju i sve odradis telefonom bez problema za 10 minuta, sokiras se, pomislis da si se teleportovao u Nemacku, jer si navikao na takvu neljubaznost, serunjazu, drskost, ignorantnost,...
[ dr killer @ 08.01.2017. 07:19 ] @
Ko hoce da kupi stogod ima ovde ceo oglas http://www.rdi.gov.rs/oglasi.php#109

Tajmija mnogo ti je los primer sa izbeglicama. Ko za 25 godina nije stogod stvorio i treba da bude izbacen kao kufer. Najbolje da imaju status izbeglice do 2050 (Java reko) kao sto su oni sa spomenicama sisali drzavu, a zadnih 25 godina Srbiju, jer svi sede u Beogradu u stanovima otkupljenim za 100 maraka a njihova deca i unuci prodaju maglu Srbiji.

Bitno je ko ce da pokupuje elitne vile, a ne neke stancice.
[ Braxi @ 08.01.2017. 10:25 ] @
Citat:
dr killer: Ko hoce da kupi stogod ima ovde ceo oglas http://www.rdi.gov.rs/oglasi.php#109

Tajmija mnogo ti je los primer sa izbeglicama. Ko za 25 godina nije stogod stvorio i treba da bude izbacen kao kufer. Najbolje da imaju status izbeglice do 2050 (Java reko) kao sto su oni sa spomenicama sisali drzavu, a zadnih 25 godina Srbiju, jer svi sede u Beogradu u stanovima otkupljenim za 100 maraka a njihova deca i unuci prodaju maglu Srbiji.

Bitno je ko ce da pokupuje elitne vile, a ne neke stancice.


U NS ima kasarna blizu socijalnog (ko je iz NS znace) gde i dan danas za DZ zive vojna lica jos iz titovog i slobovog vremena koji nisu resili onda stambeno pitanje pa im drzava omogucila da zive u kasarni. A to nisu bas svi izbeglice...

Naravno najidealnije bi bilo kad bi smo svi mogli biti BEOGRADZANI i to je stvarno jedina garancija da nas nikad nece niko proterati.

Ja eto ne vidim razliku izmedju Srbina bilo gde da zivi, ali mnogi iz Beograda smatraju da su izbeglice krive za svoju sudbinu, a iz Beograda se vodila politika. Sta bi bilo da je NATO 1999. sravnio Beograd npr kao sto je MOGAO bilo bi "u jbte u jbte" po celoj Srbiji.
[ Sarastro @ 08.01.2017. 10:26 ] @
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
Braxi:
Ako se rodis u ekstremno glupom narodu kao sto je nazalost nas srpski onda ti preostaje jedino da imigriras i to sto pre to bolje.


nazalost, 100 % istina zadnjih 100 godina :-)

Sudeci po vama dvojici - potpuno ste u pravu!
[ Braxi @ 08.01.2017. 10:37 ] @
Citat:
Sarastro: Sudeci po vama dvojici - potpuno ste u pravu!


vazi.

Ne znam za Sukovica ali mene mozete iskljuciti iz evidencije. ne zivim u Srbiji ne glasam, ne ometam sveopsti prosperitet Srbije osim sto ponekad ostavim nesto para tamo. Jedino ponekad dolazim da fekalisem po forumima i da trolujem napaljenkovice.

ali sta cemo sa cinjenicom ko vam je 16 godina posle sveopstek strmeknuca Srbije i srbstva ista ekipa na vlasti. Kako se vratio Putinova salata i sl ? Kad ce slavna Mira Markovic da dodje itd itd...

pa ti sad vidi ko je pametan a ko glup...
[ meldonijum @ 08.01.2017. 10:48 ] @
Citat:
DusanSukovic

Citat:
Braxi:

ne moze se narod promeniti tako lako. Kad bi moglo onda bi svi narodi bili idealni, a to ne postoji.

Ako se rodis u ekstremno glupom narodu kao sto je nazalost nas srpski onda ti preostaje jedino da imigriras i to sto pre to bolje.


nazalost, 100 % istina zadnjih 100 godina :-)

Samo 100 godina?

Traje to malo duže i malo dublje.
Pametni su retkost a budala ima koliko hoćeš. To se vidi po tome koga obožavaju a da ih taj navlačii na istu rudu već 26 godina.
Političari su se "izborili" za demokratiju jer im to garantuje najviše glasova budala.


Citat:
Sarastro

Sudeci po vama dvojici - potpuno ste u pravu!

I ti daješ svoj "skromni" prilog tom trajanju.
[ Sarastro @ 08.01.2017. 11:11 ] @
Citat:
meldonijum: I ti daješ svoj "skromni" prilog tom trajanju.

Pamet, kao i glupoca, jesu individualne osobine. Tvrdnjom o kolektivizaciji sam biras stranu kojoj pripadas.
[ dr killer @ 08.01.2017. 11:26 ] @
Citat:
Braxi:

U NS ima kasarna blizu socijalnog (ko je iz NS znace) gde i dan danas za DZ zive vojna lica jos iz titovog i slobovog vremena koji nisu resili onda stambeno pitanje pa im drzava omogucila da zive u kasarni. A to nisu bas svi izbeglice...

Ja eto ne vidim razliku izmedju Srbina bilo gde da zivi, ali mnogi iz Beograda smatraju da su izbeglice krive za svoju sudbinu, a iz Beograda se vodila politika. Sta bi bilo da je NATO 1999. sravnio Beograd npr kao sto je MOGAO bilo bi "u jbte u jbte" po celoj Srbiji.

Ja zivim u kuci od 90 kvm samosazidanoj ne u Beogradu. Niko mi nije davo stan ili kredit vec sam sam steko pare. Jesi li i ti? Za te magarce sto zive u kasarni nemam nista drugo da kazem osim da su lenje bube. Mada stomines da su iz titovog doba i da su izbeglice. Tako da si ti ustvari u pravu sa "Ako se rodis u ekstremno glupom narodu kao sto je nazalost nas srpski " Problem je samo sto ti drasticno doprinosis tome svojom gluposcu.
[ DusanSukovic @ 08.01.2017. 11:34 ] @
Citat:
Sarastro:
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
Braxi:
Ako se rodis u ekstremno glupom narodu kao sto je nazalost nas srpski onda ti preostaje jedino da imigriras i to sto pre to bolje.


nazalost, 100 % istina zadnjih 100 godina :-)

Sudeci po vama dvojici - potpuno ste u pravu!



Registrujes nickove za jace diskusije? :-)
[ DusanSukovic @ 08.01.2017. 11:40 ] @
Citat:
dr killer:
Ja zivim u kuci od 90 kvm samosazidanoj ne u Beogradu. Niko mi nije davo stan ili kredit vec sam sam steko pare. Jesi li i ti? Za te magarce sto zive u kasarni nemam nista drugo da kazem osim da su lenje bube. Mada stomines da su iz titovog doba i da su izbeglice. Tako da si ti ustvari u pravu sa "Ako se rodis u ekstremno glupom narodu kao sto je nazalost nas srpski " Problem je samo sto ti drasticno doprinosis tome svojom gluposcu.


Prijatelju, Srbija ima jedan od najnizih procenata akademskih gradjana u Evropi, hoces reci da ti poboljsavas taj prosek ?

EDIT: Najgori smo u Evropi, nazalost..

http://www.blic.rs/vesti/tema-...ma-fakultetsku-diplomu/phwjs3v





[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 08.01.2017. u 12:50 GMT+1]
[ Braxi @ 08.01.2017. 12:00 ] @
hteo sam samo da kazem da smo pukli 90tih kao narod a cenu su platili oni na periferiji krajisnici i kosovari. Da smo pukli prtiv Madjara bila bi bezanija iz Vojvodine a protiv Bugara bezali bi iz pirota i vranja. I sto sad jos nekom nabijati na nos da je izbeglica zar mu nije dovoljno sto je sve izgubio ?

i sta da stvori sa 55 godina ko da ga zaposli u bednoj srbiji i ko da mu da kredit kad maksimalno mora zavrsiti otplatu do 65 ?!

[ Tajmija @ 08.01.2017. 12:05 ] @
Citat:
Living Light:
Citat:
Tajmija: Hvala državi Srbiji zbog koje je neko morao da napusti svoj dom ....

Ovo si itekako preBlago rekao/napisao.

Iz Srbije su otisli i idu SVI ONI koji misle da sa 10 prstiju, postenim radom, umeju da STVORE DOM !!!

Ovde su ostali samo oni "Klinci" koji se i dalje, za sitne pare fixaju pod mracnim prozorima,
i zamracenim Gudurama,

i oni koji misle da ce iz Kontejnera nahraniti porodicu,
vadeci PVC flaše, usred noci sa LED Lampama, (da ih Komunalna ne juri).

-----Tu ISTINU neces cuti ni videti na RTS-u u pola 8 !!!

Treba, samo izaci na ulicu, i baciti pogled, kad padne sumrak...


i SVE ce biti jasno...



Pre svega mislio sam na ljude koji su došli u Srbiju proterani sa svojih ognjišta. S obzirom je Srbija nažalost najveći krivac za rat uopšte, a pritom ga je 'izgubila' i nije uspela da zaštiti svoje građane malo dalje od Beograda, najmanje što je mogla je to da im iznajmi stan...

Što se emigracije van Srbije tiče, to je volja pojedinca..


Citat:
meldonijum:
Citat:
Tajmija

Razlika je ta što su i oni vredno radili, odricali se, stekli, krediti, i na kraju su sve to morali da napuste zbog rata. Pored toga preživeli su užase rata, migracije i bežanja od bombi. A najgore od svega što im se porodica raspala i izgubili svoje voljene.

Izabrali su pogrešnu stranu.
Trebali su odmah stati na stranu pobednika i danas bi živeli u svojim stanovima/kućama.

Hebiga, tako se uvek zavši sa pohlepom.



Pa sad :) ne bi da ulazimo daleko u ovo, tako da za ovo nemam komentar



Citat:
bananaphone:
@Tamija i dule_ns, ne masim poentu, nego pokusavam da vam pokazem zasto ne postoji masovna pobuna ili solidarnost, cak i medju izbeglicama, prema ovim ljudima.

1. Prvo moram reci da ovo sto pricam je generalno, i uvek i svugde postoje casni izuzetci na koje se ova prica ne odnosi.
2. Ovo sto se desava jeste 100% namestena prica da bi neko te stanove oteo, uopste ne pokusavam to da osporim.
3. Ne sporim da je vasa namera plemenita i postena.
4. Jedna nepravda ne pravda drugu.


U Srbiji (kao i u Hrvatskoj, BiH itd), postoje povlascene strukture, nebitno da li se radi o izbeglicama ili ne. Zivot u tim stanovima, kao i podela placeva, kao i podela gradjevinskom matrijala kao i mnoge druge stvari, su debela povlastica i dobijali su ih samo veoma odabrani, bilo po stranackim strukturama, bivsi funkcioneri, opstinski sluzbenici, panduri, vojnici, sverceri, krimosi i svi oni koji su na naki nacin surovali i podrzavali tadasnju vlast ili bili povezani rodbinsko prijateljskim vezama sa ljudima na vlasti.

Dakle model povlastica koje su dobijale izbeglice 90-tih je bio potpuno isti kao model gradjana Srbije, koji su se obogatili 90-tih u Srbiji, a znamo kako je - CAST IZUZETCIMA - cela ta stvar izgledala. Moram samo da napomenem da se radi o malom procentu povlascenih, u odnosu na citavu masu naroda koji je zavrsio sa izbeglickim statusom u Srbiji. Ovi ostali su dobili - NISTA, pa ni toliko. Pa usr*no drzavljanstvo Srbije mnogi su dobili tek posle 200x, a posle toga su tek mogli da dobiju normalan status i bar se sa nekim pravima izjednace sa gradjanima Srbije.

Argument da su placali kiriju od 150e, 25g - znaci 0, prvo ta kirija ukljucuje deo rezija, drugo mnogi nisu ni to placali, trece ako im to nije odgovaralo, mogli su izaci iz citave price i pridruziti se ostalima koji su komercijalno rentali stanove. Radi se o cistoj povlastici, i kukati na ocigledno povlascene uslove, je cisto licemerstvo.
Sve ostale izbeglice su takodjer placale kiriju (kao i dobar deo lokalnog stanovnistva) - a mnogi i dalje placaju, ali po trzisnim uslovima, tj za 150e + REZIJE, si mogao da iznajmis stan u Kaludjerici, Borci ili Batajnici, a ne u diplomatskom naselju, i nekakvo pravo otkupa ili vlasnistva ne mogu ni da sanjaju ;).




Ovo je istina, imali su veće privilegije od nekih drugih, ali daleko od toga da su živeli na državnoj sisi i sl.


a za kiriju, ne bih baš rekao da je ništa. Pre 25 godina Banovo Brdo je bilo kao danas Batajnica ili Borča, tako da je u to vreme kirija bila manje više realna, ako izuzmemo deo komunalija, a to što mnogi nisu plaćali je problem države koja nije htela da naplati svoja potraživanja.


Danas kada je kirija skočila na 250-300e za stan takve kvadrature na tom istom Banovom Brdu, možemo reći da su povlašćeni.


Svakako će veći deo tih ljudi završiti kod privatnika, i plaćaće 150e upravo u Borči, Kaluđerici ili Batajnici.

Citat:
Braxi: ne moze se narod promeniti tako lako. Kad bi moglo onda bi svi narodi bili idealni, a to ne postoji.

Ako se rodis u ekstremno glupom narodu kao sto je nazalost nas srpski onda ti preostaje jedino da imigriras i to sto pre to bolje.



i sa ovim, nažalost :), moram da se složim.

Problem je što je veći deo pametnog stanovništva otišao jer nije hteo da svoju energiju troši na Sizifov kamen, već su je jednostavno usmerili za ostvarivanje svojih ličnih ciljeva, i u tome uspeli. Svakako za pohvalu, ali MOŽDA. napominjem možda bi i uspeli da promene svest ovog naroda i državu opšte.


Onda bi u svojoj državi sa odličnom klimom, prirodnim bogatstvima, panonskom ravnicom, imali uređeno društvo, i bolji standard baš kao i u državi gde su 'pobegli'


Citat:
DusanSukovic: Taj Amer je neki cudak IMHO, ja nisam video pozitivnijeg sveta od njih, a i utisak mi je ako zelis da zapnes, da radis, mozes daleko da doguras u toj zemlji. Uvek ces naleteti na neku budalu da ima neko tupavo misljenje koje ce te iziritirati. Evo pogledaj u Srbiji tipicno roncanje, a to je ili Romi ili izbeglice. A ni jedni ni drugi uopste nisu toliko veliki problem zemlje kao sto su na primer sukcesivne *veoma* korumpirane vlasti na bilo kojem nivou koje tipicnom coveku tako znaju da isisu energiju da moze da padne u nesvest. Znaci kad zovnes neku instituciju i sve odradis telefonom bez problema za 10 minuta, sokiras se, pomislis da si se teleportovao u Nemacku, jer si navikao na takvu neljubaznost, serunjazu, drskost, ignorantnost,...



Jedino zbog toga i cenim Ameriku, jer su uvek otvoreni za ljude sa novim idejama koji su voljni da uče i unapređuju društvo na svim poljima.


Tako je i Nikola Tesla uspeo jer su Amerikanci zaintresovani za svaku novu ideju, pa makar ona bila i SF u to vreme, dok su ga naši bukvalno oterali.


A sada se svađamo da li je bio naš il nji'ov. A on je čovek bio Amerikanac realno.


Citat:
dr killer: Ko hoce da kupi stogod ima ovde ceo oglas http://www.rdi.gov.rs/oglasi.php#109

Tajmija mnogo ti je los primer sa izbeglicama. Ko za 25 godina nije stogod stvorio i treba da bude izbacen kao kufer. Najbolje da imaju status izbeglice do 2050 (Java reko) kao sto su oni sa spomenicama sisali drzavu, a zadnih 25 godina Srbiju, jer svi sede u Beogradu u stanovima otkupljenim za 100 maraka a njihova deca i unuci prodaju maglu Srbiji.

Bitno je ko ce da pokupuje elitne vile, a ne neke stancice.



Upravo u tom oglasu stoji ono što je blic sumirao, a ja naveo, a tu nemogući uslovi za kupovinu nekretnine na javno-zatovorenoj licitaciji. U prevodu namešteno za neke određene ljude.


Ok, oni će biti izbačeni, snaćiće se kao što rekoh negde u Borči, ali je veći problem što će umesto njih doći neki stranački trut koji će stan dobiti kao zaslužni stranački aktivista.

I to uopšte nisu stančići, već sasvim pristoji stanovi od 50tak m2 na veoma atraktivnoj lokaciji u kvalitetnoj gradnji(doduše neodržavanoj)

O vilama svakako ne razmišlja prosečan građanin.


Citat:



Braxi: U NS ima kasarna blizu socijalnog (ko je iz NS znace) gde i dan danas za DZ zive vojna lica jos iz titovog i slobovog vremena koji nisu resili onda stambeno pitanje pa im drzava omogucila da zive u kasarni. A to nisu bas svi izbeglice...

Naravno najidealnije bi bilo kad bi smo svi mogli biti BEOGRADZANI i to je stvarno jedina garancija da nas nikad nece niko proterati.

Ja eto ne vidim razliku izmedju Srbina bilo gde da zivi, ali mnogi iz Beograda smatraju da su izbeglice krive za svoju sudbinu, a iz Beograda se vodila politika. Sta bi bilo da je NATO 1999. sravnio Beograd npr kao sto je MOGAO bilo bi "u jbte u jbte" po celoj Srbiji.



Upravo sam hteo da napišem da i u Beogradskom naselju Resnik, postoji isto tako izbegličko naselje, gde eto 25god žive izbeglice i niko ih ne dira.

a zašto? prvo jer je u Resniku, 15km od Centra, drugo jer su to oronule barake, sa po jednom sobom i zajedničim kupatilom. Svakako nije atraktivno da reše stambeno pitanje neko blizak vlasti.

Tako da još jedan dokaz da se izbeglice ne izbacuju jer država rešava njihov status, već zbog atraktivnih stanova.


Boldirano potpisujem.


[ bananaphone @ 08.01.2017. 12:33 ] @
@Tajmija - taj deo Banovog Brda nikad nije bio kao Kaludjerica/Batajnica/Borca, u ovim naseljima si 90-tih isao u gumenim cizmama :D, kad bi se zimi provezao autom, iz auta si od blata, mogao da vidis samo kroz delove koje pokrivaju brisaci, mislim necu sad da ti pisem kilometarska obrazlozenja i konkretne primere, samo ti govorim da nema potrebe da umanjujes to sto su dobili.

Za razliku od ostalih izbeglica, koji su dobili sipak, jedan povlasceni sloj je dobio puno, ekipa koja naseljava ove diplomatske stanove je negde izmedju, ziveli su jako dobro 25g, ali eto zeznula ih je ova vlast pa nisu za 100DM otkupili stanove. Da li mogu da se suzivim sa njima, jbg - ne mogu...
[ DusanSukovic @ 08.01.2017. 12:59 ] @
Citat:
bananaphone: @Tajmija - taj deo Banovog Brda nikad nije bio kao Kaludjerica/Batajnica/Borca, u ovim naseljima si 90-tih isao u gumenim cizmama :D, kad bi se zimi provezao autom, iz auta si od blata, mogao da vidis samo kroz delove koje pokrivaju brisaci, mislim necu sad da ti pisem kilometarska obrazlozenja i konkretne primere, samo ti govorim da nema potrebe da umanjujes to sto su dobili.

Za razliku od ostalih izbeglica, koji su dobili sipak, jedan povlasceni sloj je dobio puno, ekipa koja naseljava ove diplomatske stanove je negde izmedju, ziveli su jako dobro 25g, ali eto zeznula ih je ova vlast pa nisu za 100DM otkupili stanove. Da li mogu da se suzivim sa njima, jbg - ne mogu...


Da li su tvoji otkupili stanove za 100 DEM?
[ bananaphone @ 08.01.2017. 13:08 ] @
@DusanSukovic - kakve to veze ima sa bilo cim sto sam napisao?
[ DusanSukovic @ 08.01.2017. 13:10 ] @
Citat:
bananaphone: @DusanSukovic - kakve to veze ima sa bilo cim sto sam napisao?



Ima? Zasto ne bi "izbeglice" otkupile stan za 100 DEM ako su tvoji na primer otkupili ?
[ bananaphone @ 08.01.2017. 13:46 ] @
@DusanSukovic - masis poentu. Nije problem da neko po nekom kljucu dobije od drzave ili bilo kog bilo sta (bio to ja ili neko treci). Recimo stanovi za mlade akademike, ili stanovi za najugrozenije porodice, ili pomoc izbeglicama itd.

Problem je sto su ti stanovi deljeni po principu po kom je sve 90-tih deljeno, nebitno da li se radi o izbeglicama ili ne. Radi se (opet - cast izuzetcima) o veoma uskom sloju privilegovanih koji su tad dobili stanove po politicko-rodbinskim vezama a ne nekim zaslugama koje je definisalo drustvo, kom su ti stanovi tehnicki pripadali.
[ DusanSukovic @ 08.01.2017. 13:58 ] @
Citat:
bananaphone: @DusanSukovic - masis poentu. Nije problem da neko po nekom kljucu dobije od drzave ili bilo kog bilo sta (bio to ja ili neko treci). Recimo stanovi za mlade akademike, ili stanovi za najugrozenije porodice, ili pomoc izbeglicama itd.

Problem je sto su ti stanovi deljeni po principu po kom je sve 90-tih deljeno, nebitno da li se radi o izbeglicama ili ne. Radi se (opet - cast izuzetcima) o veoma uskom sloju privilegovanih koji su tad dobili stanove po politicko-rodbinskim vezama a ne nekim zaslugama koje je definisalo drustvo, kom su ti stanovi tehnicki pripadali.



Onda se izvinjavam, ali ako mogu da primetim, ta praksa iz 90tih se nastavlja punom parom...
[ bananaphone @ 08.01.2017. 14:29 ] @
Pa nastavlja se, kako da ne - i ovo je primer - izbacuju ove ljude zbog toga da bi neko drugi maznuo te stanove i/ili pare od prodaje, opet po rodbinsko/kumovskim/politickim osnovama...

Ali ja opet ne mogu da se suzivim sa njihovim problemom, posto su i oni deo tog problema od pocetka, ako me razumes...

Sa druge strane sa svojom licemernom kuknjavom o "jadnom izbeglickom zivotu" u diplomatskim stanovima, jos vise iritiraju nazovi-domace stanovnistvo - prema izbeglicama kao celini, od kojih vecina nije dobila ni vrecu brasna od drzave Srbije, kamoli neke vece beneficije...
[ DusanSukovic @ 08.01.2017. 14:53 ] @
Citat:
bananaphone: Pa nastavlja se, kako da ne - i ovo je primer - izbacuju ove ljude zbog toga da bi neko drugi maznuo te stanove i/ili pare od prodaje, opet po rodbinsko/kumovskim/politickim osnovama...

Ali ja opet ne mogu da se suzivim sa njihovim problemom, posto su i oni deo tog problema od pocetka, ako me razumes...

Sa druge strane sa svojom licemernom kuknjavom o "jadnom izbeglickom zivotu" u diplomatskim stanovima, jos vise iritiraju nazovi-domace stanovnistvo - prema izbeglicama kao celini, od kojih vecina nije dobila ni vrecu brasna od drzave Srbije, kamoli neke vece beneficije...


Nije mi jasno zasto im nije dato pravo da i oni regularno otkupe, mislim da i za njih vazi Zakon o Stanovanju, nego ih tako teraju na finjaka?
[ bananaphone @ 08.01.2017. 15:02 ] @
Pa zato sto je vreme za neke nove pulene trenutne vlasti da dobiju te stanove (ili pare ili sta god) - na foru. A pre toga treba izbaciti trenutne stanare - isto na foru :D

Rekao sam vec - uopste ne govorim da je ovo sto se desava posteno ili da tako treba, ili da ce se jedna nepravda ispraviti drugom...
[ Sarastro @ 08.01.2017. 15:52 ] @
Citat:
DusanSukovic: Ima? Zasto ne bi "izbeglice" otkupile stan za 100 DEM ako su tvoji na primer otkupili ?

Gubis iz vida vaznu cinjenicu - stanove po toj ceni mogli su da otkupe samo nosioci stanarskog prava koji su tokom Titove ere dobijali stanove od firme ili kao socijalna kategorija.
Izbeglice su imale svoje stanove u republikama iz kojih su izbegle a stanovi su im kasnije konfiskovani od vlasti novonastalih drzava.
Nosioci stanarskog prava u Srbiji iskoristili su hiperinflaciju i pokupovali stanove po toj ceni, ali cene su bile izrazene u dinarima. Znam ljude koji su platili dvosobni stan nekih 25DM u tadasnjoj dinarskoj protivvrednosti.

Mislim da je ovo dovoljno kao odgovor na tvoje pitanje.
[ DusanSukovic @ 08.01.2017. 16:54 ] @
Citat:
Sarastro: Gubis iz vida vaznu cinjenicu - stanove po toj ceni mogli su da otkupe samo nosioci stanarskog prava koji su tokom Titove ere dobijali stanove od firme ili kao socijalna kategorija.
Izbeglice su imale svoje stanove u republikama iz kojih su izbegle a stanovi su im kasnije konfiskovani od vlasti novonastalih drzava.
Nosioci stanarskog prava u Srbiji iskoristili su hiperinflaciju i pokupovali stanove po toj ceni, ali cene su bile izrazene u dinarima. Znam ljude koji su platili dvosobni stan nekih 25DM u tadasnjoj dinarskoj protivvrednosti.

Mislim da je ovo dovoljno kao odgovor na tvoje pitanje.




Cekaj hoces reci da oni nisu bili u tom stanu nosioci stanarskog prava?
[ Braxi @ 08.01.2017. 17:21 ] @
Citat:
DusanSukovic: Cekaj hoces reci da oni nisu bili u tom stanu nosioci stanarskog prava?


jedno je stanarsko pravo a drugo vlasnistvo nad stanom. Ja znam da su to bili drustveni stanovi i bio je onaj cuveni stos opisan u seriji Vruc Vetar da u jednom momentu neko se doseti i udje u nov stan i onda ga izbacuju 5 godina itd...

a isto tako znam da se tu placao neki zakup kirija sta li. Nije to bas bilo daju ti stan onako za dz.

Ja konkretno znam porodicu koja je u zagrebu na tresnjevci ostavila trosoban stan i pobegla 1991. Taj stan nije bio njihov vec drustveni i posle bnisu imali nikakva prava vec je to dopalo nekog srecnika bliskog vlastima itd itd....

Bilo je tu tumbanja raznih jbga rusila se drzava i pravila ne vaze. Sto se tice otkupa neki su pozurili pa otkupili cak za par hiljada bojeci se da se drzava ne predomisli a neki su pak imali herca pa cekali da inflacija obezvredi....
[ Bradzorf012 @ 08.01.2017. 18:24 ] @
Citat:
Tajmija:
Pre svega mislio sam na ljude koji su došli u Srbiju proterani sa svojih ognjišta. S obzirom je Srbija nažalost najveći krivac za rat uopšte, a pritom ga je 'izgubila' i nije uspela da zaštiti svoje građane malo dalje od Beograda, najmanje što je mogla je to da im iznajmi stan...


Srbija je najveći krivac, naravno. Krivac za sve one koji bi da sopstvenu odgovornost i krivicu prevale na druge, kada im je teško da prihvate sopstvene promašaje i greške najlakše je okriviti Srbiju, a opet kada treba pomoći, onda Srbijo gde si, Srbija je maćeha. Neće da može. Primera ima milion, a svi bi samo da uzmu, da štrpnu bar malo, bar mrvicu, ako već ne može lopatom, od domaćih preko izbeglica, od sirotinje do tajkuna, dok masa poštenih i vrednih ljudi radi na svom boljitku i ne žali se.

Citat:
Tajmija:
Što se emigracije van Srbije tiče, to je volja pojedinca..


Pa znaš kako, neće da može. Kada treba da pomogne, onda je Srbija odgovorna, država "duradi nešto", a ako ja mogu da sebi pomognem, makar na račun društva, zajednice, na račun te iste Srbije, onda je to stvar mog izbora. Nije nego, mnogo dobar račun. Dakle, ako je već Srbija krivac za sva zla ovog sveta, onda budi pošten, pa joj plati tržišnu cenu školovanja, zdravstvene zaštite i svega onoga što si dobio baš zahvaljujući istoj, pa se onda ku**i svojom slobodom i voljom.

Jedan komšija, koji četiri decenije živi u Švajcarskoj pre oko godinu dve otišao u sud da reguliše nasledstvo i prevede imovinu na svoje ime. Žali se kako su aljkavi, kako se stvar otegla, kako u Švajcarskoj to ne bi moglo tako. Rekoh mu onako nezainteresovano, možda mu je mala plata(službeniku u sudu), na šta sam dobio odgovor kao iz topa, ako mu je mala plata neka da otkaz. Nisam mu rekao, a mogao sam: "ne, nego ako je to tebi loša usluga idi tamo gde ima bolje". Upravo u tome je i kvaka 22 i uzrok naše propasti. Otišao si odavde između ostalog i zbog takvih stvari, ok tvoj izbor, snašao si se, svaka čast, ali nemoj soliti pamet nama ostalima kako bi to moglo ovako ili onako. Imao si izbor, mogao si da ostaneš i menjaš stvari na bolje, ti si izabrao nešto drugo, što je sasvim legitimno, ali nemoj se onda praviti pametan.
[ Braxi @ 08.01.2017. 18:54 ] @
Citat:
Bradzorf012: Pa znaš kako, neće da može. Kada treba da pomogne, onda je Srbija odgovorna, država "duradi nešto", a ako ja mogu da sebi pomognem, makar na račun društva, zajednice, na račun te iste Srbije, onda je to stvar mog izbora. Nije nego, mnogo dobar račun. Dakle, ako je već Srbija krivac za sva zla ovog sveta, onda budi pošten, pa joj plati tržišnu cenu školovanja, zdravstvene zaštite i svega onoga što si dobio baš zahvaljujući istoj, pa se onda ku**i svojom slobodom i voljom.

Jedan komšija, koji četiri decenije živi u Švajcarskoj pre oko godinu dve otišao u sud da reguliše nasledstvo i prevede imovinu na svoje ime. Žali se kako su aljkavi, kako se stvar otegla, kako u Švajcarskoj to ne bi moglo tako. Rekoh mu onako nezainteresovano, možda mu je mala plata(službeniku u sudu), na šta sam dobio odgovor kao iz topa, ako mu je mala plata neka da otkaz. Nisam mu rekao, a mogao sam: "ne, nego ako je to tebi loša usluga idi tamo gde ima bolje". Upravo u tome je i kvaka 22 i uzrok naše propasti. Otišao si odavde između ostalog i zbog takvih stvari, ok tvoj izbor, snašao si se, svaka čast, ali nemoj soliti pamet nama ostalima kako bi to moglo ovako ili onako. Imao si izbor, mogao si da ostaneš i menjaš stvari na bolje, ti si izabrao nešto drugo, što je sasvim legitimno, ali nemoj se onda praviti pametan.


analiza ti je malo jednostrana.

Tacno je da drzava ulaze u pojednica, ali valda su njegovi roditelji to gradili pa sto njihovo dete ne bi uzivalo ? Ili sta ako neko zavrsi besplatno fakultet, a ne moze da se zaposli ili bar ne u struci ?

Kako bi ti to resio ? Da mu se oduzme pasos ?!

Ili mozda da vrati skolarinu drzavi ako resi da imigrira ? To bi bilo posteno, ali ajde izvoli ti nateraj da se to desi. Mislim, ti si ostao u drzavi pa uradi ti nesto.
[ Sarastro @ 08.01.2017. 19:12 ] @
Citat:
DusanSukovic:

Cekaj hoces reci da oni nisu bili u tom stanu nosioci stanarskog prava?

Ko oni u kom stanu, budi malo jasniji.
[ Bradzorf012 @ 08.01.2017. 19:14 ] @
Vidi ovaj, ima ona narodna koja kaže "poljubi i ostavi". A može i drugačije, opet narodna, nemoj da pljuješ, pa onda da ližeš.

Što se tiče toga da su roditelji nešto gradili, a njihovo dete uživa, da ne zalazimo u sitna crevca, ima mnogo onih čiji su roditelji takođe ulagali pa nisu studirali ili koristili sve blagodeti tog društva. Takođe, ko ti kaže da sam ja nezadovoljan? Možda sam baš zadovoljan i ništa ne bih menjao i šta ćemo sad?

Poenta mog prethodnog posta je bila sledeća. Preuzmi odgovornost za sebe, najpre kao pojedinac, a zatim i kao društvo. Ne, ovde bi neki da se grebu, a da im ne uđe. Čovek uvek ima izbor, dobar, manje dobar ili možda loš. Kada govorimo o ovim stvarima to ne bi trebalo gubiti iz vida, tako da uvek možeš reći: 1. ne dopada mi se, ćutim trpim, šta da se radi. 2. ne valja, ali ću dati sve od sebe da to promenim. 3. ne dopada mi se, idem ja odavde, nije mi tu mesto.

Da se sad vratim na ono da je Srbija krivac. Srbija je najmanji krivac, jer je jedina želela da se sačuva tadašnja SFRJ i jedina radila na tome. Kada su je dugi razbucali, onda su toj istoj Srbiji ispostavili račun: platite. Bedno.
[ Sarastro @ 08.01.2017. 19:21 ] @
Citat:
Braxi:
Ja konkretno znam porodicu koja je u zagrebu na tresnjevci ostavila trosoban stan i pobegla 1991. Taj stan nije bio njihov vec drustveni i posle bnisu imali nikakva prava vec je to dopalo nekog srecnika bliskog vlastima itd itd....

Nisu samo stanovi u drustvenoj svojini oduzimani, bilo je slucajeva falsifikovane preprodaje vlasnickih stanova kroz uredno katastarsko knjizenje, a kasnije pokretane sudske parnicame ostale su bez epiloga.
[ Braxi @ 08.01.2017. 19:34 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Vidi ovaj, ima ona narodna koja kaže "poljubi i ostavi". A može i drugačije, opet narodna, nemoj da pljuješ, pa onda da ližeš.

Što se tiče toga da su roditelji nešto gradili, a njihovo dete uživa, da ne zalazimo u sitna crevca, ima mnogo onih čiji su roditelji takođe ulagali pa nisu studirali ili koristili sve blagodeti tog društva. Takođe, ko ti kaže da sam ja nezadovoljan? Možda sam baš zadovoljan i ništa ne bih menjao i šta ćemo sad?

Poenta mog prethodnog posta je bila sledeća. Preuzmi odgovornost za sebe, najpre kao pojedinac, a zatim i kao društvo. Ne, ovde bi neki da se grebu, a da im ne uđe. Čovek uvek ima izbor, dobar, manje dobar ili možda loš. Kada govorimo o ovim stvarima to ne bi trebalo gubiti iz vida, tako da uvek možeš reći: 1. ne dopada mi se, ćutim trpim, šta da se radi. 2. ne valja, ali ću dati sve od sebe da to promenim. 3. ne dopada mi se, idem ja odavde, nije mi tu mesto.

Da se sad vratim na ono da je Srbija krivac. Srbija je najmanji krivac, jer je jedina želela da se sačuva tadašnja SFRJ i jedina radila na tome. Kada su je dugi razbucali, onda su toj istoj Srbiji ispostavili račun: platite. Bedno.


o tome ti ja i govorim da smo glup narod. Prvo i prvo da smo bili pametni ne bi ni zavrsili u Jugoslaviji vec bi ziveli normalno u Srbiji ! Sta mi na prvom mestu uopste ima koga da oslobadjamo ?!? Ali ajde da kazemo i nama su drugi veci od nas pomogli da se oslobodimo pa sto ne bi i mi manjima, ali u redu je nekome pomoci a ne na ustrb svojih interesa. Da sad ne ulazim to je jako duga prica....

Sto se tice ko sta duguje Srbiji pojedinacno.

Evo ja sam npr zavrsio fax u Srbiji na budzetu kao punoletan i posle toga otisao iz zemlje. Ja sam spreman da cak i ako se donese zakon da i retroaktivno vratim u budzet taj novac. Cujem da je sad na tom faksu skolarina 100000 puta 4 evo ja bih da vratim Srbiji u budzet 400,000 dinara. Medjutim sa druge strane ja sam sluzio vojni rok 12 za DZ. Svo to vreme naravno bilo mi je uskraceno pravo da radim. pa ako cemo da se raskusuramo ja trazim da mi drzava isplati najmanje 12 plata prosecnih u opstini iz koje sam otisao u vojsku a to bi bilo isto oko 400,000. Tako mislim da smo kvit ja i drzava !
[ Tajmija @ 08.01.2017. 19:57 ] @
Citat:
Bradzorf012:Srbija je najveći krivac, naravno. Krivac za sve one koji bi da sopstvenu odgovornost i krivicu prevale na druge, kada im je teško da prihvate sopstvene promašaje i greške najlakše je okriviti Srbiju, a opet kada treba pomoći, onda Srbijo gde si, Srbija je maćeha. Neće da može. Primera ima milion, a svi bi samo da uzmu, da štrpnu bar malo, bar mrvicu, ako već ne može lopatom, od domaćih preko izbeglica, od sirotinje do tajkuna, dok masa poštenih i vrednih ljudi radi na svom boljitku i ne žali se.



Ja ne odlučujem o budućnosti zemlje, pa isto tako ne mogu da budem kriv za njene neuspehe. A za svoje neuspehe svakako mogu da krivim državu jer nije racionalno trošila novce koji su bili namenjeni za unapređenje kvaliteta života svojih građana.

Tako imamo vesele devedesete kada je sve što je funkcionisalo bilo urušeno, a ljudi se imali samo jedan cilj, da se prehrane(to je bio najveći uspeh) u državi ratova, bezakonja, uličnih gangstera, šverca, bede, sankcija... da li sam ja kriv što je neki megaloman i fašista krenuo u krstaške ratove i unazadio državu i društvo za 20god ?

da li sam ja to mogao da sprečim ? jedino rešenje je bilo da se spakujem i odem kao sav normalan svet, s obzirom da je bilo brdo 'pametnog' sveta podržavalo ideju ubijanja i razaranja zarad .... zarad nečega što ni oni ne znaju ni dan danas...

Šuplje glave pune mržnje...


Da li sam ja kriv što zdrav i prav nisam imao gde da radim ? i ako sam imao pare što nisam imao šta da kupim? što država nije funkcionisala, i što nije bila u stanju da me zaštiti od ulične mafije koje je bilo na svakom ćošku?


Danas je stvar mnogo bolja, ali idalje daleko od dobrog kada svaki dan vidiš kako ti neko uništava državu zbog svoje bahatosti, neznanja i lične koristi iznad društvene, a ti si nemoćan da išta promeniš.

Mogao bi da navedem i danas milion problema zbog kojih njeni građani imaju male šanse da uspeju, ali možda nekom drugom prilikom....




Citat:
 Pa znaš kako, neće da može. Kada treba da pomogne, onda je Srbija odgovorna, država "duradi nešto", a ako ja mogu da sebi pomognem, makar na račun društva, zajednice, na račun te iste Srbije, onda je to stvar mog izbora. Nije nego, mnogo dobar račun. Dakle, ako je već Srbija krivac za sva zla ovog sveta, onda budi pošten, pa joj plati tržišnu cenu školovanja, zdravstvene zaštite i svega onoga što si dobio baš zahvaljujući istoj, pa se onda ku**i svojom slobodom i voljom.




Znaš vrlo dobro da 'nema besplatnog ručka' tako i nema besplatnog školstva, z.zaštite i ostalog. To što ti misliš da je besplatno ustvari nije, nego ne daješ direktno novac pa ti deluje kao da jeste.

Tržišnu cenu za koje školovanje ? Neću biti nezahvalan i reći ću hvala Srbiji, ali isto tako imam milion zamerki na samo skolovanje i zdravstvo. Plus koliko je izmišljenih troškova u toku samog školovanja da ne govorimo. školski čas, ove one novine, obavezni izleti do Avale koštaju ko da se ide na Taru, itd..



Citat:

Jedan komšija, koji četiri decenije živi u Švajcarskoj pre oko godinu dve otišao u sud da reguliše nasledstvo i prevede imovinu na svoje ime. Žali se kako su aljkavi, kako se stvar otegla, kako u Švajcarskoj to ne bi moglo tako. Rekoh mu onako nezainteresovano, možda mu je mala plata(službeniku u sudu), na šta sam dobio odgovor kao iz topa, ako mu je mala plata neka da otkaz. Nisam mu rekao, a mogao sam: "ne, nego ako je to tebi loša usluga idi tamo gde ima bolje". Upravo u tome je i kvaka 22 i uzrok naše propasti. Otišao si odavde između ostalog i zbog takvih stvari, ok tvoj izbor, snašao si se, svaka čast, ali nemoj soliti pamet nama ostalima kako bi to moglo ovako ili onako. Imao si izbor, mogao si da ostaneš i menjaš stvari na bolje, ti si izabrao nešto drugo, što je sasvim legitimno, ali nemoj se onda praviti pametan.



Razlika je što je čovek za 40 godina naišao na jedan problemćić, da je živeo ovde 4 decenije, imao bi 1001 problem.

Sigurno neće napustiti jednu od najbogatijih zemalja zbog malog prolongiranja u sudu. Čovek se samo požalio i iznenadio jer je to verovatno redak slučaj. Kod nas se probijanje rokova u sudu ne pominje, šta više, pominje se kada se neki slučaj reši na vreme jer je to retkost , pa je ono wow.


Mogao si da vidiš da sam ja mišljenja da se ovde stvari mogu popraviti, i da sam pre za to nego za odlazak iz zemlje, ali sam isto tako svestan da je to praktično nemoguće osim možda velike građanske akcije koji građani treba da sprovedu.
[ Braxi @ 08.01.2017. 20:02 ] @
Tajmija,

ipak Srbija se menja. Nije sve sjajno ali menja se. Mozda tebi to u Srbiji ne izgleda tako, ali ja odlazim povremeno u skokovima od par meseci i vidim promene.

Najvaznije je da zemlja ide ka EU, ne zbog sam EU koja se mozda cak i raspadne vec zbog usvajanja normalnih i civilizovanih pravila.
[ Bradzorf012 @ 08.01.2017. 21:11 ] @
@Tajmija

Ne bi bilo loše da shvatiš, kako ja ovde ne donosim vrednosne sudove, tipa ovo je bilo dobro, a ono loše. Govorim o odgovornosti, kako ličnoj tako i kolektivnoj. U svemu tome mnogi se pogube i ne znaju gde udaraju. O tome pričam sve vreme. Verovao ili ne, slažem se ja sa tobom po mnogim stvarima, ali se ne slažem u pristupu. E sad, idemo redom.

Citat:

Ja ne odlučujem o budućnosti zemlje, pa isto tako ne mogu da budem kriv za njene neuspehe. A za svoje neuspehe svakako mogu da krivim državu jer nije racionalno trošila novce koji su bili namenjeni za unapređenje kvaliteta života svojih građana.

Prvo, pa muško. Odlučuješ, samo tako. Odricanje od odgovornosti te ne čini manje odgovornim. Jesi li ti odrasla, zdrava, svesna osoba koja ima poslovnu sposobnost? Jesi. Onda moraš da poneseš deo odgovornosti za ono što se događa u društvu, tvojoj porodici, sredini u kojoj živiš. Taj koncept koji kaže da su uvek neki drugi krivi je za decu, ne za odrasle ljude. Ako država nije racionalno trošila novac, uvek postoji metod i način da se to spreči. Političko organizovanje, protesti, obrazovanje, sopstveni primer, izaberi nešto.
Citat:

Tako imamo vesele devedesete kada je sve što je funkcionisalo bilo urušeno, a ljudi se imali samo jedan cilj, da se prehrane(to je bio najveći uspeh) u državi ratova, bezakonja, uličnih gangstera, šverca, bede, sankcija... da li sam ja kriv što je neki megaloman i fašista krenuo u krstaške ratove i unazadio državu i društvo za 20god ?

Meni se čini da taj Milošević nije pao s Marsa, nego je imao dvotrećinsku većinu, a u pojedinim trenucima i jaču podršku u srpskom biračkom telu. To što mu ti lično nisi dao podršku ne čini te manje odgovornim, jer sva tvoja činjenja ili nečinjenja na kraju sa ostalih sedam miliona građana daju neki rezultat. Dakle, krivica je na onima koji su neposredno donosili odluke, ali je odgovornost svih nas. Dakle, odgovoran si i ti.
Citat:

da li sam ja to mogao da sprečim ?

Kao pojedinac, svakako da nisi mogao. Sad, zato i postoje društvene grupe, pokreti i političke partije da artikulišu volju građana. Očigledno da je volja građana u datom trenutku bila takva kakva je bila.
Citat:

jedino rešenje je bilo da se spakujem i odem kao sav normalan svet, s obzirom da je bilo brdo 'pametnog' sveta podržavalo ideju ubijanja i razaranja zarad .... zarad nečega što ni oni ne znaju ni dan danas...

Šta si uradio da to sprečiš? Tvoja snaga i želja da to sprečiš nije prevagnula, događa se. Imao si izbor, da nastaviš da se boriš ili da se zarad ličnog komfora opredeliš za nešto drugo i ti si se opredelio za to drugo. Ne pada mi na pamet da ovde bilo kome držim predavanja ili kako se to kaže "solim pamet". Tvoje je neprikosnoveno pravo da odlučiš o sopstvenom životu na način na koji si to uradio i ja lično protiv toga nemam ama baš ništa. Imam samo protiv toga, da kada jednom napraviš izbor, onda se stalno osvrćeš i daješ rešenja šta i kako. Nema više nazad, odlučio si se i to je to. Hajde da malo pojednostavim stvari. Ne dopada ti se kako funkcioniše firma u kojoj radiš, uslovi rada, upravljanje, raspodela dohodka/dobiti, bilo šta. Odeš kod šefa i kažeš, meni se ovo ne dopada, dajem otkaz, odlazim. Posle izvesnog vremena, dođeš kod tog istog šefa i kažeš, moglo bi ovo ovako, a ono onako. Pa neće moći, jer kada si bio deo sistema nisi hteo da se zameraš/mučiš, nisi hteo/mogao da ga menjaš iznutra, pa si rešio da odeš. Nema više nazad, pa ako ponovo pokucaš na ta vrata vrlo je verovatno da će te izbaciti naglavačke. Jedino je Srbija ta firma koju je moguće potkradati, čerupati i po njoj sve vreme pljuvati, tražiti od nje kao da ti je domovina, a obrušavati se na nju kao da ti je najgori neprijatelj.
Citat:

Šuplje glave pune mržnje...


Da li sam ja kriv što zdrav i prav nisam imao gde da radim ? i ako sam imao pare što nisam imao šta da kupim? što država nije funkcionisala, i što nije bila u stanju da me zaštiti od ulične mafije koje je bilo na svakom ćošku?

Kao što rekoh, ispade da niko nije kriv, svi smo mi nevinašca, je li tako? Pa neće biti baš tako, a nisi jedini koji nije imao gde da radi. Svi smo mi glasali, davali ili uskraćivli podršku nekom, ne govorim ovde samo o izborima, nego uopšte o stavu, odnosu prema životu. Dakle, tu policiju ili pravosuđe koji bi trebalo da čuvaju javni red i mir ili štite život i imovinu građana, nisu nam ih postavili Japanci, to smo uradili mi. Opet, naša odgovornost.
Citat:

Znaš vrlo dobro da 'nema besplatnog ručka' tako i nema besplatnog školstva, z.zaštite i ostalog. To što ti misliš da je besplatno ustvari nije, nego ne daješ direktno novac pa ti deluje kao da jeste.

Tržišnu cenu za koje školovanje ? Neću biti nezahvalan i reći ću hvala Srbiji, ali isto tako imam milion zamerki na samo skolovanje i zdravstvo. Plus koliko je izmišljenih troškova u toku samog školovanja da ne govorimo. školski čas, ove one novine, obavezni izleti do Avale koštaju ko da se ide na Taru, itd..

Prvo, ja nigde nisam rekao da je bilo besplatno, zato sam i imao pravo da kažem, "plati pa klati". Drugo, ko je pokupio kajmak sa tih "izmišljenih troškova"? Nisi ti, ne kažem da jesi, ali to su neki ljudi tu oko nas, nisu nikakvi gremlini.
Citat:

Razlika je što je čovek za 40 godina naišao na jedan problemćić, da je živeo ovde 4 decenije, imao bi 1001 problem.

Sigurno neće napustiti jednu od najbogatijih zemalja zbog malog prolongiranja u sudu. Čovek se samo požalio i iznenadio jer je to verovatno redak slučaj. Kod nas se probijanje rokova u sudu ne pominje, šta više, pominje se kada se neki slučaj reši na vreme jer je to retkost , pa je ono wow.

Ne, nije se on "samo požalio". Neće on da čeka, on hoće da mu bude sve kao u Švajcarskoj, nije on više kao mi seljaci što to moramo da trpimo, on će nama da kaže kako bi trebalo/moglo da se radi. Pa što onda nisi faco ostao u toj Srbiji da te stvari promeniš, pa ne bi čekao, što si odlazio u Švajcarsku?
Citat:

Mogao si da vidiš da sam ja mišljenja da se ovde stvari mogu popraviti, i da sam pre za to nego za odlazak iz zemlje, ali sam isto tako svestan da je to praktično nemoguće osim možda velike građanske akcije koji građani treba da sprovedu.

To je na sasvim drugom kraju štapa i neka sasvim druga/petnaesta tema.

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 08.01.2017. u 23:11 GMT+1]
[ Sarastro @ 09.01.2017. 00:08 ] @
Treba uvesti limit za duzinu postova na nekih 2-3000 karaktera.
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 10:05 ] @
Citat:
Sarastro:
Citat:
DusanSukovic:

Cekaj hoces reci da oni nisu bili u tom stanu nosioci stanarskog prava?

Ko oni u kom stanu, budi malo jasniji.


Ovi sto ih teraju?
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 10:07 ] @
Citat:
Bradzorf012:

Meni se čini da taj Milošević nije pao s Marsa, nego je imao dvotrećinsku većinu, a u pojedinim trenucima i jaču podršku u srpskom biračkom telu. To što mu ti lično nisi dao podršku ne čini te manje odgovornim, jer sva tvoja činjenja ili nečinjenja na kraju sa ostalih sedam miliona građana daju neki rezultat. Dakle, krivica je na onima koji su neposredno donosili odluke, ali je odgovornost svih nas. Dakle, odgovoran si i ti.


Vozhd, AkA "Lipar" je bio popularan u Srbiji 1989,1990 posle vise nikad, mislim da je regularno dobio samo jedne izbore, ostalo je bila kradja i diktatura njega i njegove zene.

[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 09.01.2017. u 11:18 GMT+1]
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 10:13 ] @
Citat:
Braxi:
Tajmija,

ipak Srbija se menja. Nije sve sjajno ali menja se. Mozda tebi to u Srbiji ne izgleda tako, ali ja odlazim povremeno u skokovima od par meseci i vidim promene.

Najvaznije je da zemlja ide ka EU, ne zbog sam EU koja se mozda cak i raspadne vec zbog usvajanja normalnih i civilizovanih pravila.



Braxi, ogranicen je tu manevar za menjanje, kad je unistena privreda od Vozhda i "Zutim" tranzicijama, negde sam procitao da ovim stopom rasta, cak mozda i visim, treba nam 40 godina da dostignemo zemlje Istocne Evrope, jos malo dok Albanija razradi svojih 450 km obale na Jadranu i silazimo na mesto najsiromasnije zemlje u Evropi, tu nikakva samohvala, sminkanje, laz ne moze da pomogne o "naprednoj" Srbiji..
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 10:16 ] @
Citat:
Braxi:
Evo ja sam npr zavrsio fax u Srbiji na budzetu kao punoletan i posle toga otisao iz zemlje. Ja sam spreman da cak i ako se donese zakon da i retroaktivno vratim u budzet taj novac. Cujem da je sad na tom faksu skolarina 100000 puta 4 evo ja bih da vratim Srbiji u budzet 400,000 dinara. Medjutim sa druge strane ja sam sluzio vojni rok 12 za DZ. Svo to vreme naravno bilo mi je uskraceno pravo da radim. pa ako cemo da se raskusuramo ja trazim da mi drzava isplati najmanje 12 plata prosecnih u opstini iz koje sam otisao u vojsku a to bi bilo isto oko 400,000. Tako mislim da smo kvit ja i drzava !


Nasmejao si me, ali imas point, tih 12 meseci ti se ne racuna ni u radni staz, nego izgubljeno vreme, manje vise..
[ Braxi @ 09.01.2017. 10:58 ] @
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
Braxi:
Tajmija,

ipak Srbija se menja. Nije sve sjajno ali menja se. Mozda tebi to u Srbiji ne izgleda tako, ali ja odlazim povremeno u skokovima od par meseci i vidim promene.

Najvaznije je da zemlja ide ka EU, ne zbog sam EU koja se mozda cak i raspadne vec zbog usvajanja normalnih i civilizovanih pravila.



Braxi, ogranicen je tu manevar za menjanje, kad je unistena privreda od Vozhda i "Zutim" tranzicijama, negde sam procitao da ovim stopom rasta, cak mozda i visim, treba nam 40 godina da dostignemo zemlje Istocne Evrope, jos malo dok Albanija razradi svojih 450 km obale na Jadranu i silazimo na mesto najsiromasnije zemlje u Evropi, tu nikakva samohvala, sminkanje, laz ne moze da pomogne o "naprednoj" Srbiji..


u ala ste vi u Srbiji zapeli za to more. More pa more. U redu nemamo more to je hendikep ali nemaju more ni Ceska Austrija Svica, Luksemburg pa ne vidim da im nesto lose ide.

Tesko ce nas Albanija prestici. Otprilike kao i mi sto cemo Austriju.
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 11:05 ] @
Citat:
Braxi:

Tesko ce nas Albanija prestici. Otprilike kao i mi sto cemo Austriju.


Prestigli su nas svi, sto ne bi i Albanija :D

[ Braxi @ 09.01.2017. 14:12 ] @
Albanija ?

Znas kako Siptari su shvatili da su nula i da su na Balkanu i onda su se bacili na neke unosnije poslove. Mi smo ni tamo ni vamo.
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 14:28 ] @
Citat:
Braxi: Albanija ?

Znas kako Siptari su shvatili da su nula i da su na Balkanu i onda su se bacili na neke unosnije poslove. Mi smo ni tamo ni vamo.



Bar imaju rec u poslu, to je korak od 5 milja kad usporedjujes dealove kod nas, ali idemo u off :)
[ bananaphone @ 09.01.2017. 14:33 ] @
@Braxi - gresis, Albanija je bila crna rupa Europe, ali su u poslednjih 20-30g otisli mnogo na gore (valjda dole vise nisu mogli) - skoro koliko i mi na dole... Mislim da smo sad tu negde ±10% sa platama, s'tim sto je kod njih trend na gore, i zaista imaju more - koje je ogroman resurs koji nisu koristili do sad, samo da ga ne upropaste...

[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 14:40 ] @
Citat:
bananaphone: @Braxi - gresis, Albanija je bila crna rupa Europe, ali su u poslednjih 20-30g otisli mnogo na gore (valjda dole vise nisu mogli) - skoro koliko i mi na dole... Mislim da smo sad tu negde ±10% sa platama, s'tim sto je kod njih trend na gore, i zaista imaju more - koje je ogroman resurs koji nisu koristili do sad, samo da ga ne upropaste...



Albanci u stilu "When you hit rock bottom, there is no place else to go but up" :-) Mozda nam treba Lazanski da sve to pametno izanalizira..;-)

[ Braxi @ 09.01.2017. 14:47 ] @
a sta im to kao more pomaze ? Mislim elaborirajte malo bas me zanima.
[ bananaphone @ 09.01.2017. 14:57 ] @
Pa sta ima da se elaborira - https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Albania#Tourism
...
A significant part of Albania's national income derives from tourism. In 2014, it directly accounted for 6% of GDP, though including indirect contributions pushes the proportion to just over 20%.
...
The increase in foreign visitors has been dramatic. Albania had only 500,000 visitors in 2005, while in 2012 had an estimated 4.2 million – an increase of 740% in only 7 years.
...
[ Sarastro @ 09.01.2017. 15:06 ] @
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
Sarastro:
Citat:
DusanSukovic:

Cekaj hoces reci da oni nisu bili u tom stanu nosioci stanarskog prava?

Ko oni u kom stanu, budi malo jasniji.


Ovi sto ih teraju?

Za njih ne znam ali ovi drugi jesu.
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 15:37 ] @
Citat:
Braxi:
a sta im to kao more pomaze ? Mislim elaborirajte malo bas me zanima.



Pa zahvalno je Jadransko, pomaze dosta Hrvatima i Crnogorcima..:)
[ Braxi @ 09.01.2017. 16:11 ] @
HR i CG ne bi poglo ni da imaju Karibe jer nemaju veze sa turizmom, a od ljubaznosti su operisani. Za Siptare me ne cudi. Oni su slicni po mentolitetu Turcima i grcima onako usluzni i ljubazni.

Samo to je tek jednocifren broj GDP. Ne precenjujte bas taj morski turizam. Srbija ima Beograd a on ide cele godine.
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 16:40 ] @
Citat:
Braxi: HR i CG ne bi poglo ni da imaju Karibe jer nemaju veze sa turizmom, a od ljubaznosti su operisani. Za Siptare me ne cudi. Oni su slicni po mentolitetu Turcima i grcima onako usluzni i ljubazni.

Samo to je tek jednocifren broj GDP. Ne precenjujte bas taj morski turizam. Srbija ima Beograd a on ide cele godine.



Sljiva da se ne lazemo, nikako ne moze da generise 9 milijardi EUR od turizma, pa makar Sinisa Mali licno radio knjigovodstvo uz jos par kreativnih javnih licnosti :-)


Citat:

činjenica je da Hrvatska ove godine očekuje gotovo devet milijardi eura prihoda od turizma.



Sta mislis Braxi, sa cime servisira Republika Hrvatska svoj ogroman vanjski dug, od jake industrije ili investicija Todorica i Peveca?

http://hrvatskidug.com/




http://www.slobodnadalmacija.h...jugoslavensku-hrvatsku-iz-1987








[ vladd @ 09.01.2017. 16:45 ] @
Citat:
u ala ste vi u Srbiji zapeli za to more. More pa more.


Pa zapeli, to je jedini lebac bez motike, za ovu gungulu experata. Nagruvaju se cene i milina. Parice stizu u budzet i direktno i indirektno.
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 16:49 ] @
Citat:
vladd: Pa zapeli, to je jedini lebac bez motike, za ovu gungulu experata. Nagruvaju se cene i milina. Parice stizu u budzet i direktno i indirektno.:)



Druze Vladd, a Vi biste odbili da Vam neko pokloni hotel na Jadranskom moru ili nekom drugom? Jelte ? :D Vama na srcu da zapnete posteno :D
[ bananaphone @ 09.01.2017. 17:08 ] @
Citat:
vladd:
Citat:
u ala ste vi u Srbiji zapeli za to more. More pa more.


Pa zapeli, to je jedini lebac bez motike, za ovu gungulu experata. Nagruvaju se cene i milina. Parice stizu u budzet i direktno i indirektno.:)


Prvo niko nije zapeo, drugo nema potrebe za pljuckanjem i prozivanjem, jednostavno oni imaju jedan resurs koji mi nemamo, i poceli su posle 100g - napokon da ga koriste, tu se cela prica oko mora zavrsava...

Poenta je da se Albanija iz Srbije gleda uvek iz neke pozicije 80-tih godina proslog veka, gde smo za njih bili najmanje Nemacka u svakom pogledu, a sad bogami od toga je ostalo samo neko secanje na bolje dane, niti smo mi sto smo bili, niti je Albanija ostala tu gde je bila...

Sad pogedah bar prema ovoj statistici (ne znam koliko su ovi podaci tacni) prosecna plata im je ista kao i u Srbiji https://en.wikipedia.org/wiki/...pean_countries_by_average_wage a slicna je i nezaposlenost https://en.wikipedia.org/wiki/...in_Europe_by_unemployment_rate (± je ustvari malo bolja situacija u Albaniji)...
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 17:10 ] @
Citat:
bananaphone
Sad pogedah bar prema ovoj statistici (ne znam koliko su ovi podaci tacni) prosecna plata im je ista kao i u Srbiji https://en.wikipedia.org/wiki/...pean_countries_by_average_wage a slicna je i nezaposlenost https://en.wikipedia.org/wiki/...in_Europe_by_unemployment_rate (± je ustvari malo bolja situacija u Albaniji)...




Shhh nemoj to da kazes VD Premijera Srbije :) Znas sta se desava sa donosiocem losih vesti :P
[ Braxi @ 09.01.2017. 18:01 ] @
ja sam jednom izveo misaoni eksperiment sasvim jednostavan zeleci da vidim na sta ja i vecina porodica najvise trosi novac.

I zakljucak je Hrana pa energija elektricna i goriva pa tehnika pa tek onda godisnji odmor. Govorim budzet na nivou godine...

Recimo jedna Holandija i Danska nemaju more za letovanje a sedam puta su bogatije od HR CG AL.... Tako da... placemo sto nemamo more, a Vojvodina nam nije iskoriscena. Da jeste....
[ perkom @ 09.01.2017. 18:07 ] @
Dokle ćemo da trpimo.....?

Bivši ministar policije, Dušan Mihajlović: Čeda Jovanović sarađivao sa mafijom, umešan u ubistvo generala Buhe?!
http://webtribune.rs/progovori...mesan-u-ubistvo-generala-buhe/
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 18:17 ] @
Citat:
Braxi:
ja sam jednom izveo misaoni eksperiment sasvim jednostavan zeleci da vidim na sta ja i vecina porodica najvise trosi novac.

I zakljucak je Hrana pa energija elektricna i goriva pa tehnika pa tek onda godisnji odmor. Govorim budzet na nivou godine...

Recimo jedna Holandija i Danska nemaju more za letovanje a sedam puta su bogatije od HR CG AL.... Tako da... placemo sto nemamo more, a Vojvodina nam nije iskoriscena. Da jeste....



Braxi AFAK Danska ima more za letovanje, do pointa da se Nemci trkaju da kupe vikendicu u istoj :) Klima se opasno menja..
[ bananaphone @ 09.01.2017. 18:33 ] @
@Braxi - ne moras biti bukvalista...
Holandija je strateski smestena iznad Nemacke, i ima izlaz na more, mislis da bi Roterdam bio najveca luka u Europi i druga najveca na svetu - da se Holandija slucajno nalazi iznad Rumunije ili Bugarske, ili da je Rajna izbila na more negde u Belgiji :)? Njen veliki resurs je geografska lokacija. Dansku (kao i Norvesku) je "krenulo" kad su 70-tih otkrili naftu i prirodni gas. Ni jedna od ovih zemalja se ne gadi para od turizma ili bezi od toga da iskoristi svoje prirodne resurse...

Vidi - mi nemamo more - dobro - imamo nesto drugo (recimo strateski polozaj), ili nemamo - nije ni bitno... Pitao si, sto je more bitno, pa bitno je jer je i to prirodni resurs koji donosi dosta novca od turizma i dobro - neko ga ima, neko nema. Mi ga ocigledno nemamo i treba da se okrenemo necem drugom, ali ne mozes reci da je nebitno za Albaniju to sto imaju lepo more, ili sa Norvesku sto imaju naftu, ili za Holandiju sto imaju Rajnu i Severno More itd itd.
[ DusanSukovic @ 09.01.2017. 18:37 ] @
Banana, mi nemam pameti kao drzava, to je veliki problem, pod tu "pamet" ne racunam mudrost na pijac, ili sa komsijom ili kako z*ebati rodjaka, brata, sestru, tu smo masteri..
[ vladd @ 09.01.2017. 19:29 ] @
A pa necemo da se poredimo sa gusarima i kolonizatorima, tu mora da se rinta, kolje ili baca u lance. Puno posla.
[ Braxi @ 09.01.2017. 20:01 ] @
cak i da je Albanija bolja od Srbije ne moze biti izgovor more jer more je 6% gdp STO JE SKORO PA STATISTICKA GRESKA.

to hocu da kazem.
[ bananaphone @ 09.01.2017. 20:36 ] @
@Braxi - kazu da ukupnom GDP-u Albanije, turizam indirektno doprinosi 20%, i 6% je statisticka greska kad pricamo o idealnoj kolicini vode za cappuccino, kad bi Srbija uvecala svoj GDP za 6% - misim da bi sadasnji premjer promenio titulu u Car :D

Anyway - razumeli smo se - ja se nadam. More Albancima nije znacilo nista 1000g, jer ga nisu znali iskoristiti, i dok su sve juzne zemlje eksplatisale svoje more godinama, Albanci su gradili bunkere, sad je dosao neko pametan i shvatio da bi mogli nesto da naprave od tog mora, i super - krenulo je na bolje. Isto je sa Danskom i naftom, dok nije udarila kriza 70-tih, Danci su svirali k*, kad je kriza stisla, krenula su istrazivanja i nasli su naftu. Nafta je bio prirodni potencijal koji je to mogao da sedi jos 1000g, ali sad je iskoristen zahvaljujuci sto je neko stavio prst na celo i naravno trebalo je i malo srece. Ili sa Holandjanima i trgovinom sa Nemackim trzistem.

Sad neko u Srbiji treba da stavi prst na celo, da shvati nasu poziciju u svetu, i da je iskoristi na nacin koji ce biti povoljan za gradjane Srbije. Dzabe svi moguci i nemoguci prirodni ili drustveni resursi - ako oni nisu prepoznati i iskoristeni od strane stanovnistva koje sedi na tim resursima.

Nek neko sad shvati koja je to pozicija Srbije koja ce uliti u GBP 6% - i indirektno 20% (!!!) - i to realizuje - pregazicu svoj princip - i glasati za njega na sledecim izborima.
[ Braxi @ 09.01.2017. 20:52 ] @
Slovenija je bogatija od Hrvatske a ima malecku rivijeru.

Dakle ne tupite !
[ meldonijum @ 09.01.2017. 21:13 ] @
Citat:
Braxi

6% gdp STO JE SKORO PA STATISTICKA GRESKA

Šta ti to znači "statistička greška"?

Ja zaradjujem hvatajući "statističke greške" od 1%.
A kad naletim na 6% priredjujem banket.

Da mogu malo više novaca ne bih se ustručavao ni na 0.1% da investiram.

Samo da podsetim, bankarska kriza iz 2008 je posledica manipulisanja razlikama kamatnih stopa od 0.01%!!!
Na investiranih milijardu imaš dodatnih 100000 profita. Jel to malo?
[ Braxi @ 09.01.2017. 21:25 ] @
da si se ikad bavio ekonomijom, ekonomijom a ne trgovinom na berzi, znao bi pre svega da je GDP dosta tesko tacno izmeriti !
[ meldonijum @ 09.01.2017. 22:03 ] @
Recimo da se GDP u ozbiljnim državama odredjuje sa greškom manjom od 1.5%.

Tu naravno ne računam Srbiju jer nit je država nit je ozbiljna.
[ Braxi @ 09.01.2017. 22:15 ] @
recimo da Albanija jeste ozbiljna drzava ! O da
[ dejanet @ 09.01.2017. 22:30 ] @
Od 2009-te se GDP se racuna po izmenjenoj metodologiji, a i takav je laziran bar za 10% i to sa zaduzivanjem od skoro 15-20 milijardi $ od tada do danas, pa ti vidi brale.
[ meldonijum @ 09.01.2017. 23:17 ] @
Ne sumnjam da se GDP u Srbiji lažira za dnevne potrebe političara na vlasti.
Zato GDP u Srbiji služi samo za jajarenje.

Medjutim, u ozbiljnim državama ekonomske pokazatelje (pa i GDP) koriste privrednici i investitori. Njima su potrebni tačni statistički podaci. Zato se ti podaci pripremaju odgovorno. Naravno svuda ima manipulacija (kao i pomenuti krah 2008).
Bitno je da se investitori mogu osloniti na te stastističke podatke.
Zato se u ozbiljnim državama statistički podaci obradjuju ozbiljno,
I to naravno ima posledice na ekonomiju.

Ovo što se piše za Albaniju je tipično srbijanaska oholost i nadmenost.
U stili "svi su glupavi samo smo mi pametni".
Tako se pričalo i za Rumuniju, Bugarsku... a gde su sada oni a gde je uboga Srbija?

No, ako su Srbijanci toliko pametni kako da im tako loše ide?
Naravno zbog zavere CIA i spodoba iz senke?
Ali opet, kad su popili mozak celog sveta kako CII i spodobama iz senke ta zavera uvek uspeva?

Nekako mi tu nešto ne štima osim ako nije reč o srbijanskoj oholosti i nadmenosti.


@bananaphone je nabacio nekoliko dobrih ideja pa za početak možete o tome razmisliti.
[ vladd @ 10.01.2017. 07:08 ] @
Nemoj da se salis.

Kakve veze ima gdp ili bdp sa investitorima.
Jel' to propagandna ekonomika vlasti?

Investitore zanima samo da im je ulaganje osigurano od izmisljanja propisa, ili monopola nekog tajkuna kojeg je vlast proizvela.
[ meldonijum @ 10.01.2017. 09:18 ] @
Ti se šališ!

[ DusanSukovic @ 10.01.2017. 09:31 ] @
Citat:
bananaphone:
sto je sa Danskom i naftom, dok nije udarila kriza 70-tih, Danci su svirali k*, kad je kriza stisla, krenula su istrazivanja i nasli su naftu. Nafta je bio prirodni potencijal koji je to mogao da sedi jos 1000g, ali sad je iskoristen zahvaljujuci sto je neko stavio prst na celo i


Nisam strucnjak za Pomorsko Pravo i tu problematiku (ali znam da je granica 20 - 24 milja od obale, ostalo su medjunarodne vode) , ali mislim da svi Danski izvori nafte su van granica Danske u severnom Atlantiku, tako da je bas malo diskutabilno koliko je to "danski resurs", a vise sposobnost
istih da ga nadju i iskoriste, mi smo svoju naftu poklonili za sitne pare :D


[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 10.01.2017. u 10:46 GMT+1]
[ bananaphone @ 10.01.2017. 09:58 ] @
http://www.maerskoil.com/Publi...enmark-operational-details.png
[ Bradzorf012 @ 10.01.2017. 10:07 ] @
Citat:
meldonijum:
...
No, ako su Srbijanci toliko pametni kako da im tako loše ide?
...
Nekako mi tu nešto ne štima osim ako nije reč o srbijanskoj oholosti i nadmenosti.


Ko su Srbijanci i gde se na karti sveta nalazi ta Srbijanija? Malo sam slab sa geografijom.
[ član @ 10.01.2017. 10:27 ] @
a gde se nalazi drzava Belgijanija?!

o ovome je na forumu vec 100x bilo diskusije i uvek se nadje neki "Srbijanac" koji se pravi lud i kome smeta sto ga zovu Srbijancem a i sam vrlo dobro zna ko su Srbijanci i gde zive!
[ bananaphone @ 10.01.2017. 10:42 ] @
Iz Srbije brale, iz Krusevca grada :D
[ žutokljunac @ 10.01.2017. 11:11 ] @
Čuj nema Srbijanaca. To kao Žika Ra(d)osavljević ( "D" se piše, ali se ne čita ) ne postoji. A on je Srbijanac, dođoš, iz Majdanpeka. Verovatno nisi znao, ali Žika ne samo da je Srbijanac, već sigurno nikad nisi čuo, ali on je i alkoholičar.

[ vladd @ 10.01.2017. 11:41 ] @



Ja se ne salim, tekst je pun ispraznih gluposti, kako smanjeni gdp znaci vise ne znam cega, a koji raste znaci vecu zaposlenost i profit kompanija i uticaj na berzu?

Prevelika koncentracija praznih reci iskalkulisanih bez veze. Neka teoretska logika koja sa realnoscu nema veze(kao i veci deo ekonomike), nema veze ni sa tokovima novca, a to je jedino sto brine investitore.

Isto bi moglo da se kaze za lepo vreme, sto ga vise ima, to je bolje za investitore, ljudi su srecniji, vise rade, moze malo i platica da im se zakne..

Treba znati selektovati teske gluposti sa interneta.

Investitor kalkuise samo sigurnost investicije, da mu bananameni ne otkinu imovinu glupim propisima, ogranicenjima, iznenadim dodatnim troskovima, a profit kalkulise na odredjeni period.
Ako berza pada, iz kojeg god razloga, padaju vrednosti bez obzira da li je novac investirao ili ga drzi u nekoj rezervi..

To sto je Srbija trenutno za nijansu privlacnija, to je samo zbog razloga da nismo povukli kredite u nivou ostalih zemalja EU, tonemo, ali za nijansu sporije.

U ovom primeru, to moze da bude sitna indicija(ako nema druge resurse infomacija-a tada je vec sustinski propao) za odluku domaceg investitora, kojeg variranje ekonomskog stanja moze da uznemiri po pitanju kolicine dodatnih investicija, a on da investira mora, inace stagnira i propada.
Kako ce da investira, raspodeli investicije, u razvoj(prosirenje delatnosti), u rezerve(infrastrukturu, robu), ili u vrednsne papire.

A investirace gde god dobije uslove garancije bezbednosti kapitala, nevezano za variranje bdp-a, realnog ili nasminkanog.
[ meldonijum @ 10.01.2017. 12:41 ] @
Ok, vladd, vidim da pod malim noktom držiš ekonomiju.
Verovatno toliko i znaš.

Podsećaš me na jednog "lokalnog patriotu" kome su amerikanci običan urton, "samo što ne pukne".
A onda sav se upljuje objašnjavajući kako ti isti AMERIKANCI imaju ko zna kakvu opremu u svojim satelitima, tačno znaju gde je ko, šta radi, koliko ima rudnih bogatstava po Srbiju 1000 kilometara pod Zemljom, svakom Srbinu iz pakosti vire u šupak, itd, itd.

Ako su urton zašto im Srbija i Rusija dozvoljavaju sve te bezobrazluke?

Nego,
Citat:
To sto je Srbija trenutno za nijansu privlacnija

zvuči kao tipična srbijanska oholost i naduvenost.

U odnosu na šta je to "Srbija trenutno za nijansu privlacnija"?
[ vladd @ 10.01.2017. 16:56 ] @
Ma jok, ne drzim ja te vestine pod noktom.:)
To je ionako kao kung fu, ko je jaci taj tlaci, a onda izmisljaju neke kao zakonitosti da se zgazeni ne bi osecao jezivo lose vec samo lose. I da slabiji ne bi kopirao jace, ili bundzijao.

Srbija je prosle godine usla manje u dubiozu nego vecina zemalja eu, i to je taj trenutak i ta nijansica nekakve povoljnosti. Zaduzila se manje nego sto je nudjeno, sto nije nista ekstra dobro, samo je za nijansu manja dubioza. Nesto kao malo manje od najgore..

Tako da spominjanje oholosti nema veze, jedna sitna i prolazna cinjenica.
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 06:20 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Citat:
meldonijum:
...
No, ako su Srbijanci toliko pametni kako da im tako loše ide?
...
Nekako mi tu nešto ne štima osim ako nije reč o srbijanskoj oholosti i nadmenosti.


Ko su Srbijanci i gde se na karti sveta nalazi ta Srbijanija? Malo sam slab sa geografijom.



"Srbijanac" je izraz koji koriste neki nepismeni pripadnici nacija iz nekih bivsih republika SFRJ; obicno u negativnoj konotaciji..
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 06:22 ] @
Citat:
meldonijum:
Ako su urton zašto im Srbija i Rusija dozvoljavaju sve te bezobrazluke?



Kakve nekakve specijalne veze imaju Srbija i Rusija, osim u necijoj glavi?
[ perkom @ 11.01.2017. 06:26 ] @
Citat:
DusanSukovic: Kakve nekakve specijalne veze imaju Srbija i Rusija, osim u necijoj glavi?

Na tvoju veliku žalost postoje!
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 06:34 ] @
Citat:
perkom: Na tvoju veliku žalost postoje!



Ohoho snajperista :-) Sta ima u Rusiji, jel ladno i zapadao sneg?
[ perkom @ 11.01.2017. 06:42 ] @
Citat:
DusanSukovic: Ohoho snajperista :-) Sta ima u Rusiji, jel ladno i zapadao sneg?

Zašto snajperista?
Ja tebi ne kačim epitete a mogao bi bez problema s obzirom na tvoje nebuloze!
Da, u Rusiji je zima, ako nisi znao.
Hladnoća i sneg zavise od regiona. Nadam se da si čuo da se Rusija proteže na 11 vremenskih zona. U zoni u kojoj sam ja, sneg je oko 15 santimetara i temperatura je -6.
Čak i da je više, nikakav problem jer greju sumanuto!
Nema kuće ili stana da nije 25 stepeni unutra!
Još nešto?
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 06:46 ] @
Citat:
perkom: Zašto snajperista?
Ja tebi ne kačim epitete a mogao bi bez problema s obzirom na tvoje nebuloze!
Da, u Rusiji je zima, ako nisi znao.
Hladnoća i sneg zavise od regiona. Nadam se da si čuo da se Rusija proteže na 11 vremenskih zona. U zoni u kojoj sam ja, sneg je oko 15 santimetara i temperatura je -6.
Čak i da je više, nikakav problem jer greju sumanuto!
Nema kuće ili stana da nije 25 stepeni unutra!
Još nešto?



Imas li ti smisao za salu ili radis u Lubjanki?


Brate mogu da te obavestim o Nemackoj malo? U njoj ti brate zivi 500.000 Srba, i vecini nije lose, cak je i bolje IMHO nego u majcici Srbiji. Nemacka se proteze od Baltika na Severu do Austrije na jugu. Hoces jos nesto? Pride odlucila nam je da proda nove helikoptere, naravno po komercijalnoj ceni, a ne stare po ceni novog :D Zli ti Nemci, majku mu, pu...
[ perkom @ 11.01.2017. 06:55 ] @
Citat:
DusanSukovic: Imas li ti smisao za salu ili radis u Lubjanki?


Brate mogu da te obavestim o Nemackoj malo? U njoj ti brate zivi 500.000 Srba, i vecini nije lose, cak je i bolje IMHO nego u majcici Srbiji. Nemacka se proteze od Baltika na Severu do Austrije na jugu. Hoces jos nesto? Pride odlucila nam je da proda nove helikoptere, naravno po komercijalnoj ceni, a ne stare po ceni novog :D Zli ti Nemci, majku mu, pu...

Ne, ne radim u bilo kakvoj Lubjanki? Odakle ti još jedna glupost pade na pamet?
U stvari, šta pokušavaš da kažeš i meni i ostalim forumašima sa ovolikom količinom besmislica?
Da li je mesto i zemlja življenja karakterna osobina ili kvalitet na osnovu koga ti vrednuješ čoveka?
Čemu priča o nemačkoj i helikopterima?
Da li ti u opšte znaš šta želiš da kažeš ili po difoltu pišeš nebuloze?

[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 06:58 ] @
Citat:
perkom: Ne, ne radim u bilo kakvoj Lubjanki? Odakle ti još jedna glupost pade na pamet?
U stvari, šta pokušavaš da kažeš i meni i ostalim forumašima sa ovolikom količinom besmislica?
Da li je mesto i zemlja življenja karakterna osobina ili kvalitet na osnovu koga ti vrednuješ čoveka?
Čemu priča o nemačkoj i helikopterima?
Da li ti u opšte znaš šta želiš da kažeš ili po difoltu pišeš nebuloze?



Po cemu pisem nebuloze, ako ti tvrdis da Rusija i Srbija imaju neke posebne veze, evo da ti ja napisem koje veze imaju Srbija i Nemacka, ne znam po cemu je Rusija toliko specificna u nasem zivotu osim sto nam je donela Komunizam i sto pruza utociste Miri Markovic? Oh da i par puta je glasala u Savetu UN za nas, jaka stvar, mnogo vise je glasala u Savetu UN protiv nas jel tako?



Nego da ne idemo u off, otvori posebnu temu o Srbiji i Rusiji, i njenoj ljubavi za Srbijju - vrlo rado cu te razbucati na tom polju, ko krme mrsnu novinu, jednu si temu vec uspeo da lockujes, ovu neces..

[ perkom @ 11.01.2017. 07:02 ] @
Citat:
DusanSukovic: Po cemu pisem nebuloze, ako ti tvrdis da Rusija i Srbija imaju neke posebne veze, evo da ti ja napisem koje veze imaju Srbija i Nemacka, ne znam po cemu je Rusija toliko specificna u nasem zivotu osim sto nam je donela Komunizam i sto pruza utociste Miri Markovic? Oh da i par puta je glasala u Savetu UN za nas, jaka stvar, mnogo vise je glasala u Savetu UN protiv nas jel tako?

Kakve veze ima sada Nemačka sa mojim odgovorom na tvoju besmislenu tvrdnju:"Kakve nekakve specijalne veze imaju Srbija i Rusija, osim u necijoj glavi?"
Pa nije u glavi nego u stvarnosti.
Ako ti je toliko stalo da budeš u pravu, evo, budi ali ne pravi cirkus od svake teme zato što si ostrašćen?!
Mržnja nije dobra, ubija. neće ti ni galenska medicina pomoći ako nastaviš u ovakvom tempu!
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 07:10 ] @
Imas otvorenu temu, elaboriraj moje "besmislice" :-)
[ perkom @ 11.01.2017. 07:12 ] @
Citat:
DusanSukovic: Imas otvorenu temu, elaboriraj moje "besmislice" :-)

Žao mi je, razočaraću te.
Nisam psihijatar!
Za pomoć se obrati nekoj od specijalizovanih ustanova.
[ meldonijum @ 11.01.2017. 09:34 ] @
Citat:
DusanSukovic

"Srbijanac" je izraz koji koriste neki nepismeni pripadnici nacija iz nekih bivsih republika SFRJ; obicno u negativnoj konotaciji..

Stanovnike Srbije Vuk Karadžić je nazivao Srbijancima.
A taj termin je koristio i Branko Radičević.

Hoćeš da kažeš da su oni nepismeni?


Citat:
DusanSukovic

Kakve nekakve specijalne veze imaju Srbija i Rusija, osim u necijoj glavi?

Te "specijalne veze" su očigledno u tvojoj glavi a ja ih ne pominjem.
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 12:14 ] @
Izraz "Srbijanac" je arhaican i koristio se vecinom danas u negativnom kontekstu. Srpski jezik se kao i vecina jezika razvija konstantno, ne moze biti ono sto je Vuk Karadzic zakljucio, koristio pre 150 godina sveto pismo i danas, ne? Najsmesnije su mi reci engleskog jezika po "Vuku" difolt i slicno..
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 12:16 ] @
Citat:
meldonijum:
Te "specijalne veze" su očigledno u tvojoj glavi a ja ih ne pominjem.



Ne lupetaj svega ti...
[ meldonijum @ 11.01.2017. 13:05 ] @
Citat:
DusanSukovic

Izraz "Srbijanac" je arhaican i koristio se vecinom danas u negativnom kontekstu.

Ti si bruka i sramota za Srbiju!

Citat:
Jelek, anterija i opanci
po tome se znaju
Srbijanci
...
Jelecence tesno
kosuljica tanka
zar ne vidis brale
da sam Srbijanka


[ član @ 11.01.2017. 14:15 ] @
sa izrazom "Srbijanac" moze da se napravi pralela sa primerom deteta koje zbog naocra zovu "Ćora"! sva druga deca ga zovu Ćora, svi ga znaju kao Ćora samo se on ljuti i to nikako da prihvati! tako isto i Srbijanci... mogu oni koji se osecaju pogodjeni ovim nazivom i koji ga smatraju pogrdnim da poricu to koliko hoce, da traze istorijska, lingvisticka, knjizevna ili kakva vec objasnjenja da to nije tako... Ćora ostaje Ćora, kao sto i Srbijanac ostaje Srbijanac, svidjalo se to nekom ili ne! tako je oduvek bilo i bice isto i za 10 i za 50 i za 100 god.!
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 14:35 ] @
Citat:
član: sa izrazom "Srbijanac" moze da se napravi pralela sa primerom deteta koje zbog naocra zovu "Ćora"! sva druga deca ga zovu Ćora, svi ga znaju kao Ćora samo se on ljuti i to nikako da prihvati! tako isto i Srbijanci... mogu oni koji se osecaju pogodjeni ovim nazivom i koji ga smatraju pogrdnim da poricu to koliko hoce, da traze istorijska, lingvisticka, knjizevna ili kakva vec objasnjenja da to nije tako... Ćora ostaje Ćora, kao sto i Srbijanac ostaje Srbijanac, svidjalo se to nekom ili ne! tako je oduvek bilo i bice isto i za 10 i za 50 i za 100 god.!




Dobro, koja je razlika izmedju Srbijanca i Srbina iz Slovenije, kako ces ovog drugog da nazoves?

[ član @ 11.01.2017. 15:22 ] @
bas tako kako si napisao... Srbijanac je Srbin koji zivi u Srbiji, a Srbin u Sloveniji je Srbin u Sloveniji!
nisam ja to izmislio, to je jednostavno tako i cak nema nikakvu negativnu konotaciju kad jedan Hrvat/Bosanac/Slovenac kaze "Srbijanaci" jednostavno misli na Srbe iz Srbije, protiv takvih naziva imaju samo sami Srbijanci, svi drugi koriste te izraze...
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 15:29 ] @
Citat:
član: bas tako kako si napisao... Srbijanac je Srbin koji zivi u Srbiji, a Srbin u Sloveniji je Srbin u Sloveniji!
nisam ja to izmislio, to je jednostavno tako i cak nema nikakvu negativnu konotaciju kad jedan Hrvat/Bosanac/Slovenac kaze "Srbijanaci" jednostavno misli na Srbe iz Srbije, protiv takvih naziva imaju samo sami Srbijanci, svi drugi koriste te izraze...



Ja sam doziveo izraz "Srbijanac" samo u negativnoj konotaciji pa ti pricaj bogu sta hoces..

Ovako ide strofa spevana meni kao klincu:

"Gra' trkljanac,
gra' trkljanac
caca ti je Srbijanac"

Gra - Rec za pasulj preko Drine..

[ vladd @ 11.01.2017. 15:30 ] @
Srbijance i ostale indijance su izmislili neki apismeni srbi iz rasejanja, u elanu busanja ko je veci ili praviji srbin.

U Srbiji zive srbi i ostali narodi, a srbi iz rasejanja su valjda isto srbi :)

Mislim da je suvisno analizirati taj nju primitivz i proizvodnju razlika u okviru jednog naroda.

Po analogiji bi slovenijanci ziveli u Sloveniji, slovenci koji zive recimo u Austriji, bi bili slovenci?
Ili Hrvatijanci iz Hrvatske, a oni koji su manjina recimo u Srbiji su bas hrvati?

Kad primitivci sebi razjasnjavaju ko je odakle i ko je vazniji srb.....UZAS!!!
[ perkom @ 11.01.2017. 15:33 ] @
A kako su Hrvati Hrvati i iz Hrvatske i iz BiH i iz Srbije?
Zašto po istom aršinu Hrvati iz Hrvatske nisu Hrvatijanci, Makedonci iz Makedonije makedonijanci, Albanci iz Albanije albanijanci...?
Samo je bitna srpsko srpska podela i ona se forsira i opravdava?!
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 15:38 ] @
Politicka podela..
[ Bradzorf012 @ 11.01.2017. 16:02 ] @
Citat:
DusanSukovic:
Imas li ti smisao za salu ili radis u Lubjanki?


Ja sam visokopozicionirani operativac NKVD-a i nemam smisla za humor. Izvoli, pitaj šta te zanima.
[ bananaphone @ 11.01.2017. 16:09 ] @
Srbijanac - geografska odrednica - stanovnik Srbije.

Srbin - nacionalna.

Podela - kao i sve ostale je nastala zbog politike, Austoro-Ugarskoj je bilo bitno da politika Srbije - nakon nezavisnosti, ostane na teritoriji Srbije, a ne da se siri na ostale teritorije gde zivi Srpski narod. Pa su zahtevali da se na taj nacin i razgranice interesi - odnosno da se politika Srbije - odnosi na Srbijance a ne sve Srbe, kojih je u to vreme ogroman broj bio u Austro-Ugraskoj... Zato se izraz pojavljuje samo za Srbe a ne za ostale narode bivse YU...

Meni naziv Srbijanac nije pogrdan - sta ima u tome sto si Srbin iz Srbije - pogrdno...

Ali sa druge strane - da li je nesto uvreda - procenjuje onaj na koga se neki izraz odnosi, i ako ljudi ne vole da ih zovu Srbijanci - ja ih ne zovem, ne znam da li bas upadam u cistu definiciju Srbijanca (rodjen sam u HR, ali dobrim delom licnosti i mentaliteta pripadam Srbiji), ali ako neko ima zelju da mene naziva Srbijancem - samo napred, meni zaista ne smeta...
[ perkom @ 11.01.2017. 16:12 ] @
Citat:
bananaphone: Srbijanac - geografska odrednica - stanovnik Srbije.

Srbin - nacionalna.

Napiši te odrednice i za ostale nacije sa prostora bivše SFRJ?
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 16:18 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Citat:
DusanSukovic:
Imas li ti smisao za salu ili radis u Lubjanki?


Ja sam visokopozicionirani operativac NKVD-a i nemam smisla za humor. Izvoli, pitaj šta te zanima.



Da li ste izolovali zgradu Rockwoolom i je li vam toplo i da li je Internet link stabilan ?
[ bananaphone @ 11.01.2017. 16:24 ] @
Citat:
perkom: Napiši te odrednice i za ostale nacije sa prostora bivše SFRJ?


Procitaj obrazlozenje koje sam ti dao. Ne postoji ta odrednica za ostale narode, posto nije bilo ni potrebe da se definise, ostali narodi su bili svi podanici Austo-Ugrarske.

Srbi u Srbiji su prvi dosli do nezavisnosti i poceli da kreiraju sopstvenu politiku na Balkanu iz toga je nastala potreba Austo-Ugrarske, da se narod podeli a politika Srbije jasno definise kao politika gradjana teritorije Srbije a ne svih Srba.
[ perkom @ 11.01.2017. 16:25 ] @
Austrougarska ne postoji čitav vek!
Zašto je podela ostala i koja joj je svrha?
[ Bradzorf012 @ 11.01.2017. 16:30 ] @
@DusanSukovic

Takve kao tebe smo u mogućnosti uvek da izolujemo u samice(u podrumu), prilično hladne i neudobne. Podrazumeva se da ti internet neće biti dostupan, a izolacija, za koju se vidim interesuješ, može biti dugotrajna ili čak doživotna, što zavisi od mnogih okolnosti. Naše usluge nisu nimalo jeftine, ali slučajeve kao što si ti radimo gratis.

Da li te još nešto zanima?
[ perkom @ 11.01.2017. 16:32 ] @
Citat:
Bradzorf012: Takve kao tebe smo u mogućnosti uvek da izolujemo u samice(u podrumu), prilično hladne i neudobne. Podrazumeva se da ti internet neće biti dostupan, a izolacija, za koju se vidim interesuješ, može biti dugotrajna ili čak doživotna, što zavisi od mnogih okolnosti. Naše usluge nisu nimalo jeftine, ali slučajeve kao što si ti radimo gratis.

Da li te još nešto zanima?

Ne hrani trola i bolesnika!
Njega, braksija, ssi i slične samo ignorisati!
Kome je mržnja pokretačka snaga, dobro ne može završiti!
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 16:37 ] @
Citat:
Bradzorf012:
@DusanSukovic

Takve kao tebe smo u mogućnosti uvek da izolujemo u samice(u podrumu), prilično hladne i neudobne. Podrazumeva se da ti internet neće biti dostupan, a izolacija, za koju se vidim interesuješ, može biti dugotrajna ili čak doživotna, što zavisi od mnogih okolnosti. Naše usluge nisu nimalo jeftine, ali slučajeve kao što si ti radimo gratis.

Da li te još nešto zanima?



Slobodno dodjite da me odvedete, cekam Vas..
[ bananaphone @ 11.01.2017. 16:38 ] @
Citat:
perkom:
Austrougarska ne postoji čitav vek!
Zašto je podela ostala i koja joj je svrha?


Da bi ti mlatio praznu slamu po forumu...
Rec je nastala i usvojena je kao deo jezika kojim govorimo, na kraju je evoulirala u nesto sto se danas dozivljava kao uvreda, postoji zato sto se upotrebljava, kad prestane da se upotrebljava - nece vise postojati... To sto postoji rec koja definise delove nekog naroda, nastala ko zna kad, iz ko zna kojih potreba - ne znaci da postoji i nacionalna podela unutar tog naroda... Niti znaci da to sto Hrvati nemaju naziv za recimo Hrvate iz BiH, ne postoji podela unutar tog naroda...
[ DusanSukovic @ 11.01.2017. 16:46 ] @
Citat:
bananaphone: Da bi ti mlatio praznu slamu po forumu...
Rec je nastala i usvojena je kao deo jezika kojim govorimo, na kraju je evoulirala u nesto sto se danas dozivljava kao uvreda, postoji zato sto se upotrebljava, kad prestane da se upotrebljava - nece vise postojati... To sto postoji rec koja definise delove nekog naroda, nastala ko zna kad, iz ko zna kojih potreba - ne znaci da postoji i nacionalna podela unutar tog naroda... Niti znaci da to sto Hrvati nemaju naziv za recimo Hrvate iz BiH, ne postoji podela unutar tog naroda...



Dobro, neko je koristio u istoriji izraz "Hrvacani" - danas svi koriste izraz "Hrvati", ne znam kako je taj arhaizam ostao..
[ Java Beograd @ 11.01.2017. 17:30 ] @
Citat:
perkom:
Citat:
bananaphone: Srbijanac - geografska odrednica - stanovnik Srbije.

Srbin - nacionalna.

Napiši te odrednice i za ostale nacije sa prostora bivše SFRJ?

Pa ne postoje. Zato što je srpski narod najveći, najbrojniji i jedini državotvoran - jedino su Srbi imali državu.

"Drugi" narodi su zapravo samo Slovenci i Hrvati. Ovi koji se danas računaju kao narodi su zapravo izmišljeni za vreme Broza i kasnije.

Gde još imaš Slovenaca osim u Sloveniji ?
[ vladd @ 11.01.2017. 17:43 ] @
U Austriji, Italiji, Hrvatskoj, ono sto sam siguran, za Madjarsku ne znam pouzdano, odnosno licno ne poznajem slovence koji tamo zive, a nisam se nesto ni cimao da se informisem, a nije ni bitno. Ima ih u okruzenju, narocito uz granicu Slovenije.
I nema slovenijanaca, vec samo naziv slovenci..preciznija lokacija-drzava ili cak mesto..slovenac iz Celovca, ili Klagenfurta...po zelji..

Taj krajisko bosanski primitivni termin srbijanci se odomacio nakon 90-ih, negde od balvan revolucije, pre toga su srbe iz Srbije nazivali vlasima, mislim, isti ti hrvati srpskog porekla, bosanci srpskog porekla..

Pre ce biti da je drzava odrednica, a ne narod. Ali bi to neki da izmene u korist licnih afirmacija.
[ bananaphone @ 11.01.2017. 18:19 ] @
@vladd - procitaj moje prethodne postove, mislim da sam bio dovoljno jasan o nastanku i poreklu reci Srbijanac. "Srbijanac" kao rec ima veze sa devedesetim, taman koliko i "Ustasa" ili "Cetnik"...

Vlasi je pogrdan naziv za Srbe - sve Srbe i one u HR i BiH, koji koriste uglavnom Hrvati (da bi se nacionalno distancirali od Srba), tako da je totalna glupost da bi Srbi iz HR recimo zvali Srbe iz Srbije - Vlasima, Srbijanci je do rata bio izraz koji nije bio koristen u pogrdnom smislu, bar ne u drustvu/porodici i okruzenju u kom sam ja ziveo i boravio... Zasto bi neko napisao/otpevao i ponosno slusao pesmu koja jasno peva o Srbijancima, da se radi o nekom pogrdnom nazivu...

90-tih su primitivci od te reci - napravili uvredu...
[ Tajmija @ 11.01.2017. 19:17 ] @
Da ne bude da neki iz EX-YU koriste Srbijanci kao pogrdan naziv :)



Prelepa pesma, nastala u neka dobra stara vremena..


[ Java Beograd @ 12.01.2017. 08:08 ] @
Citat:
vladd:
U Austriji, Italiji, Hrvatskoj, ono sto sam siguran, za Madjarsku ne znam pouzdano, odnosno licno ne poznajem slovence koji tamo zive, a nisam se nesto ni cimao da se informisem, a nije ni bitno. Ima ih u okruzenju, narocito uz granicu Slovenije.
I nema slovenijanaca, vec samo naziv slovenci..preciznija lokacija-drzava ili cak mesto..slovenac iz Celovca, ili Klagenfurta...po zelji..
Čuj ako tako krenemo, Srba ima od Los Anđelesa, preko Hjustona i Čikaga do Njujorka. Da ne pominjem zapadnu Evropu, a ako se krene na istok, zna se - do Tokija.

Elem, nije poenta gde se može naći poneki Slovenac, nego gde su to Slovenci konstitutivan narod (na Balkanu i šire) ? Nigde. A Srbi jesu konstitutivan narod i u Bosni i u Hrvatskoj. Na žalost, lošim vođenjem ratova prethodnih nesposobnih vlasti, i komunjarskim dupelizanjem Brozovog šupka, od 40% Srba u Hrvatskoj, osta neka šaka jada, valjda oko 5%.
[ plus_minus @ 12.01.2017. 08:40 ] @
Ako postoje Srbijanci, onda postoje i:

- Bosnijanci
- Hrvatijanci
- Šiptarijanci
- Albanijanci
- Englezijanci
- Japanijanci
- Amerikanijanci
- Crnogorijanci
- Španijanci
- Italijanci
- Francuzijanci
- Nemcijanci
- Slovenijanci
- Mađarijanci
- Ciganijanci
- Kinezijanci
- Indijanci (to su Indijci)
- Makedonijanci
- Grcijanci
- Ukrajinijanci
- Mongolijanci
- Japanijanci
...
... sa možda, tu i tamo, malim korekcijama .. ruku na srce.
[ član @ 12.01.2017. 09:05 ] @
@plus_minus, zaboravio si Belgijance da pomenes, ali generalno svidja mi se tvoja logika!

znaci, prema tome, ako postoje Nislije onda postoje i:
-Beogradlije
-Novosadlije
-Kragujevaclije
-Cacaklije
-Kikindlije
...

ili ako postoje Sremci, postoje i:
-Banatci
-Backaci
-Macvaci
-Sumadijaci
-Sandzakci
...

ili ako postoji rakija sljivovica, postoje i:
-grozdjevica
-jabukovica
-kajsijevica
-kruskovica
-dudovica
...

moderacija hitno da promeni naslov teme u: Dokle ćemo da trpimo da nas zovu Srbijanci? :)
[ Braxi @ 12.01.2017. 09:08 ] @
o ovome smo vec nekoliko puta raspravljali.

Mi iz Vojvodine smo termin Srbijanac koristili uvek i iskljucivo za stanovnike centralne Srbije. To niko ne smatra pogrdnim nazivom kod nas to je prosto regionalna odrednica. Nekad se za stanovnike centralne Srbije posebno Sumadije koristi kod nas i naziv Gedza ili Gedzovan kao sto se za Bugarina kaze Tuta ili za Madjara nekad Gembesh, Nemac - Svaba, Slovenac Janez.... To je vec na granici pogrdnog.

Medjutim u HR i BIH sam primetio da cak i Srbi koriste naziv Srbijanac za SVE stanovnike Srbije. Tako da tu dolazi do konfuzije.

Moje licno misljenje je da je to podvala Hrvata i oni su to zapravo od skoro mozda nekih 10 godina unazad pcoeli da koriste srbijanska vlada, srbijanski predsednik....

Zasto ? Pa nemoguce je da Hrvati koji su toliko dugo ziveli sa nama ne znaju da rec Srbijanac nikad nije bila odrednica za sve stanovnike Srbije vec samo one iz centralne ili istorijski da kazem stare, kraljevine Srbije. Ja mislim da oni smisljeno provociraju u smislu da je danasnja srpska vlada toboze Srbijanska sto ce reci da nema veze sa Vojvodinom.

[ vladd @ 12.01.2017. 09:11 ] @
Bolje da promenimo naslov u dokle da trpimo politicke muljare da unose podele svake vrste, zarad licnog prosperiteta i porodicne pljacke.
[ RoRa @ 12.01.2017. 09:23 ] @
Moje lično iskustvo iz detinjstva, pedesete godine prošloga veka. Za moju baku sa majčine strane, rodila se, živela i umrla u okolini Bihaća na zapadu Bosne, postojali su Turci (muslimani), Vlasi (Srbi iz okoline), Kauri (Srbi iz Like) i Srbijanci (Srbi iz Srbije). Bio sam iznenađen da se za Ličane koristio turski izraz za nevernika, kaur ili đaur.
Prema tome svet je postojao i pre Broza i besmisleno je sve što ne razumemo ili nam se ne dopada vezivati za ime Josipa Broza.

[Ovu poruku je menjao RoRa dana 12.01.2017. u 17:45 GMT+1]
[ bananaphone @ 12.01.2017. 09:33 ] @
@RoRa - https://youtu.be/dWdVwt2deY4

@Braxi - zato sto je naziv Srbijanci nastao u vreme kad su Vojvodina i njeni stanovnici - bili u Austro-Ugarskoj, i izraz je koristen za stanovnike Srbije - sto Vojvodjani nisu bili...
[ Braxi @ 12.01.2017. 09:54 ] @
treba biti svestan da se u razlicitim krajevima koriste razni nazivi ili pak iste reci oznacavaju razlicite pojmove. Ja sam cuo da se neki Srbijanci uvrede kad im kazes da su Srbijanci.

Slicn ja znam da me neki prijatelji iz BG i ostatka Srbije zovu Lala samo zato sto sam iz Vojvodine. Mada ja nikad ne bih rekao za sebe da sam Lala posto sam ja iz Backe a Banacani su Lale, ali bozemoj sta da se radi. ja shvatam da oni to ne kapiraju.
[ bananaphone @ 12.01.2017. 10:04 ] @
Pa dobro - vidis da je na kraju rec evoulirala u uvredu. Samo ti kazem zasto se izraz u Vojvodini koristi taj izraz za centralnu Srbiju - zato sto je to bila jedina Srbija pre 100+ godina :)
[ vladd @ 12.01.2017. 10:54 ] @
Nije evoluirao u uvredu. Uvek je bio uvreda, i to iskljucivo od strane frustriranih.
[ bananaphone @ 12.01.2017. 11:42 ] @
Izgleda da na ovom forumu, najjaci argument drzi onaj clan ciji post je poslenji na temi :D

@vladd - izneo si svoja saznanja i argumentaciju jasno i precizno da sam ostao bez bilo cega cim bi mogao da opovrgnem tvoju tvrdnju - ostalo je samo da se slozim i kazem svaka cast!
[ vladd @ 12.01.2017. 16:58 ] @
Pa bananaphone, nismo ispred sudije Dzudi, vec na forumu. Kakvi se argumenti trebaju iznositi za misljenje?

Kako je nastalo misljenje, situacije u kojima se neko misljenje potvrdjivalo, ili neki tekst Dzoa Doa na netu kao apsolutamon najjaci argument posle wiki.., znas kako je inostranac je to sve zna, ima standard, treba mu verovati.
[ bananaphone @ 12.01.2017. 17:11 ] @
@vladd - naravno zaboravio sam na najjaci argument ovog foruma - licni napad. Ako diskreditujes coveka - onda je valjda i ono sto on govori - nebitno :D :D :D

Vidi - ovde postoji vise razlicitih misljenja po nekom pitanju. Svako misljenje je formirano na osnovu nekih saznanja, ucenja, utvrdjenih vrednosti itd itd. Svako od nas iznosi svoje misljenje i argumentuje zasto je to njegovo misljenje ispravno - zato valjda diskutujemo...

E sad ja mogu da kazem svoje misljenje - "nebo je zeleno". I ti mozes da se javis i kazes - nije bas tako - ja mislim da je nebo plavo. I sad mozemo da idemo u nedogled, ja sledeci post - zeleno, ti sledeci - bas je plavo!!!, onda ja boldujem tekst - ZELENO, i onda tko poslednji stavi post - pobedio je.

Sad postoji i strategija gde ja kazem - vladd je magarac - onda automatski nije u pravu kad kaze da je nebo plavo.

A mozemo i da iznesemo argumente koji podupiru taj nas stav i misljenje i diskutujemo o njima, dok ne shvatimo koji argumenti su tacni a koji jednostavno ne stoje i na zadovoljstvo svih naucimo nesto... Normalno ovo poslednje je nekako jako tesko ostvarimo na ovom forumu :D
[ meldonijum @ 12.01.2017. 17:36 ] @
I svi ti plavi i zeleni magarci samo zbog Srbijanaca?

Ajde ovako: (1) "Srbija Srbijancima".
A ovako: (2) "Srbija Srbima".

Šta je posledica (1) a šta je posledica (2)?

Ako je (1) onda su Srbijanci svoj na svome u državi Srbiji.

Ako je (2) onda Srbi u traktore i pravac Srbija.


Velikosrpski nacionalizam je od izraza Srbijanac napravio bauka koga su se plašili svi odreda.
Političari su do maksimuma zloupotrebljavali termin "Srbi" da bi svoje promašaja predstavili uspesima.
Počevši od Miloševića, Šešelja i njegovih patronata Vučića i Nikolića velikosrpske ideje su rezultirale ratom u kome su planirali da prigrabe delove teritorija susednih država BiH, Hrvatske, Crne Gore i Makedonije.
Rat sa Crnom Gorom i Makedonijom je teško bilo objasniti pa se Milošević zadovoljio ratom sa Hrvatskom i BiH. Rat sa Slovenijom je izgubljen za par sati pa se Slovenija brzo odlepila od velikosrpskog nacionalizma.

Taj velikosrpski nacionalizam je Srbe koštao milionskih žrtava tako da je nacija verovatno prepolovljena. Uletanje u rat sa Austro-Ugarskom a posle i sa Hitlerom je poprilična glupost.

Dakle, ako Srbi žela harmoničan odnos sa susedima onda će morati da stišaju doboš nacional-šovinizma i velikosrpske ideje da zaborave.

Zato, Srbijanci u Srbiji (uključujući i Vojvodinu) a Srbi i dalje narod koji živi u različitim delovima sveta (uključujući i Srbiju).

To mora jasno da se kaže u svakoj poruci (danas neodgovornih) političara.

U suprotnom i Srbima i Srbijancima će se velikosrpske ideje da se lupaju o tintaru kao i do sada.

A Lale? Pa i to su Srbijanci.
Izraz "Srbijanci" jeste nastao pre nego što je Vojvodina priključena Srbiji. Ali te "Lale" su Srbijanci koji su bežali iz tadašnje Srbije pred Turcima.

Zašto je "Lalama" sada teško da prihvate da su Srbijanci?
[ DusanSukovic @ 12.01.2017. 17:57 ] @
Citat:
Java Beograd:
Pa ne postoje. Zato što je srpski narod najveći, najbrojniji i jedini državotvoran - jedino su Srbi imali državu.


To ne znaci da ne bi mogli da drzavu zgubimo na sledecoj krivini, nista nije zapisano u kamenu. Vidis li koji je tempo iseljavanja iz zemlje? Jednu smo vec izgubilli, a to je Jugoslavija. Pogledaj samo kako su srpski komunisti verno saradjivali u razbijanju granica Srbije, dok recimo Republika Hrvatska je vodila ogorcenu bitku za stenu Prevlaku sa Crnom Gorom, i jos se nateze sa Slovenijom do besvesti za nesto sitno, e tako se brani drzava. Pogledaj tu korumpiranu i lopovsku ekipu kompletnu od politicara u krugu dvojke
njih samo zanimaju oni i kako je njima, vise im ni "Sljiva" - Beograd nije bitan, a kamo li Dimitrovgrad ili Surdulica, ko ih sljivi..
[ bananaphone @ 12.01.2017. 18:36 ] @
@meldonijum - ja sam samo objasnio istorijsko poreklo reci - onoliko koliko sam ja znao, i dao misljenje zasto Srbijanac nije uvreda. Uvreda je samo ako smatras uvredom sto si Srbin iz Srbije - po meni samo sebe degradiras sa takvim stavom.

Ovo sto ti pricas je vec duboka politika...

Bez ulazenja u detalje, vecina naroda u Evropi je ostvarilo u proslosti pravo na nacionalnu drzavu, Srbi bas i nisu - sem u Jugoslaviji - Srbi su u ogromnom procentu ziveli kao robovi (kmetovi, vojska) u drzavama osvajaca. Kad su ostvarili svoju drzavnost, opet je ogroman procenat tih Srba (a u to vreme i Hrvata) zivelo kao robovi Austrougarske, koja nije htela da se odrekne svoje teritorije a bogami i robova, pa su na razne nacine pravili i produbljivali razlike. Recimo Srbi i Srbijanci, katolici i pravoslavci itd itd... Pa Srbe iz RS - u Srbiji zovu Bosanci :)

I ako primitivan, narod u to doba nije bio i glup (za razliku od danasnjeg vremena), i u to vreme su se Srbija i Srbijanci gledali upravo kao svetla tacka Balkana i kao neko tko bi mogao da izbavi i ostale Juzne Slavene od robstva, pa i sam izraz Srbijanac, na kom je inzistirala Austrougarska, nije bio pogrdan i uvredljiv...

Sa druge strane - ako Spanci imaju pravo na nacionalnu drzavu, ili recimo Nemci, ili Italijani, ili Madjari - zasto onda Srbi nemaju. Zasto je Velika Srbija - koja obuhvata teritorije gde vecinskim brojem zive Srbi - sinonim zla?

Normalno to je neka druga tema i neka druga prica, mozda i za neko drugo vreme, posto smo i dalje previse ostrasceni po ovom pitanju.
[ Bradzorf012 @ 12.01.2017. 18:46 ] @
Opet su komunisti krivi za sve. Po stoti put ponavljam pitanje, a odgovora ni od korova: koliko hiljada godina bi trebalo da prođe, pa da konačno Srbi shvate da su za sopstvenu sudbinu sami odgovorni?
[ vladd @ 12.01.2017. 19:37 ] @
Citat:
bananaphone:
@vladd - naravno zaboravio sam na najjaci argument ovog foruma - licni napad. Ako diskreditujes coveka - onda je valjda i ono sto on govori - nebitno

Vidi - ovde postoji vise razlicitih misljenja po nekom pitanju. Svako misljenje je formirano na osnovu nekih saznanja, ucenja, utvrdjenih vrednosti itd itd. Svako od nas iznosi svoje misljenje i argumentuje zasto je to njegovo misljenje ispravno - zato valjda diskutujemo...

E sad ja mogu da kazem svoje misljenje - "nebo je zeleno". I ti mozes da se javis i kazes - nije bas tako - ja mislim da je nebo plavo. I sad mozemo da idemo u nedogled, ja sledeci post - zeleno, ti sledeci - bas je plavo!!!, onda ja boldujem tekst - ZELENO, i onda tko poslednji stavi post - pobedio je.

Sad postoji i strategija gde ja kazem - vladd je magarac - onda automatski nije u pravu kad kaze da je nebo plavo.

A mozemo i da iznesemo argumente koji podupiru taj nas stav i misljenje i diskutujemo o njima, dok ne shvatimo koji argumenti su tacni a koji jednostavno ne stoje i na zadovoljstvo svih naucimo nesto... Normalno ovo poslednje je nekako jako tesko ostvarimo na ovom forumu


Ne, ja izrazito ne volim licno prepucavanje, osim ako bas mora i traje atak. Misljenje iznosim iskljucivo otemi a ne o tudjem misljenju.
Mozda se poneki put osvrnem na to misljenje, ali nikako licno prema korisniku. Besmisleno. Ovde smo, zvrljamo, i sada sta, zeljni smo napada?

Elem, svako ima neko svoje iskustvo, i to je nesporno, ali treba obratiti paznju na moguce uzrokedrugacijeg misljenja, da se vidi u cemu je propust.
I onda se moze reci vladd je ili nije, sta god, magarac ako to neko samo tvrdi, na meni je da se preispitam odakle doticni zna kada i gde sam ispao doticna zivuljka u prenosnom smislu.
Naravno, za takvu tvrdnju je nemoguce sakupiti dokaze, ali se mogu obrazloziti povodi.

I moje iskustvo je da termin srbijanac koriste uglavnom oni zeljni neke razlike generisane frustracijom ili manipulacijom, i recimo jedan deo gradjana po navici, da skrati lociranje(a cemu je bitno lociranje?) ili porekla..onako lakomisleno, kakav nam je svakodnevni govor i ponasanje. Pa se vremenom prihvati i sazivi, kao sa vezom kod lekara, mesara...

I bez obzira kako se to pevalo ili govorilo u vreme tita, ili i pre tita, finalni pecat je dat 90-ih. Kada se vagala velicina srbovanja, kada se srbovanje i srbendovanje naplacivalo, sto u drustvenom polozaju, sto u kesu a ponesto i u zamrzivacima, pa smo izgubili recimo bosance, a dobili neke srbe i neke srbijance..


[ bananaphone @ 12.01.2017. 20:05 ] @
Cisto radi razumevanja - nisam ni u jednom trenutku mislio da tebe nazovem magarcem, nego sam samo dao primer najjaceg aduta ovde, posle prepucavanja bez argumenata, prozivanje na licnom nivou...

Moje iskustvo je da su ljudi prihvatili da je Srbijanac uvreda i da ne koristim tu rec - iz prostog razloga jer ne zelim da vredjam ljude.

Ali isto tako iskustvo mi je da ta rec nije bila uvreda pre rata niti je koristena iz nekih frustracija ili zele da se neko umanji - a to je upravo ono sto ti tvrdis. Moji rodjaci koji bi dosli iz Srbije da nas posete u HR, su bili Srbijanaci, i ne daj boze da je neko mislio nesto lose o njima ili hteo da ih umanji sa tim itd itd - da ne tupim dalje...
[ perkom @ 12.01.2017. 20:15 ] @
Citat:
bananaphone:  Moji rodjaci koji bi dosli iz Srbije da nas posete u HR, su bili Srbijanaci...

Ne, oni su Srbi bez obzira odakle su došli!
Ako svi ostali narodi imaju pravo da pripadaju jednom nacionalnom korpusu, bez obzira gde živeo ili odakle dolazio, zašto je potrebno bilo kome da pravi srpsko srpske podele i da još to uvija u dobru nameru?!
Znači, ne postoje bilo kakvi Srbijanci, postoje jedino Srbi!
[ Sarastro @ 12.01.2017. 20:53 ] @
Kako se zovu Hrvati koji zive u Hrvatskoj a kako oni koji zive u Srbiji?

Kako se zovu Slovenci koji zive u Sloveniji a kako oni koji zive u Hrvatskoj?

I tako dalje pa do Srba valjda neko ukapira o cemu je rec.
[ bananaphone @ 12.01.2017. 20:54 ] @
@perkom - bili su Srbi i bili su Beogradjani, bili su i Srbijanci - ako mozes da verujes - istovremeno, u to vreme ovakva rasprava koju ja vodim sa tobom nije mogla da se desi i kad se otvori druga flasa rakije...

Da pokusam poslednji put - to sto su neki ljudi Beogradjani ili Leskovcani, Bosanci ili Srbijanci (SRBI iz Srbije), Srbi iz NL (u narodu poznatiji kao gastarbajteri), nema veze sa nacionalnim korpusom. Svi ti ljudi su nacionalni Srbi, i nacionalna podela na Srbe i Srbijance je prosto nemoguca kao i podela na Srbe i Beogradjane, ili Srbe i gastarbajtere srpskog porekla itd, posto je jedina nacionalna odrednica - Srbin - a sve ostale su geografske.

Kad to jednom shvatis i kad ti se slegne u glavi, znaces bolje da se postavis i promovises to sto vec hoces da kazes i zastupas...
[ perkom @ 12.01.2017. 21:04 ] @
@bananaphone,

ti nikako da shvatiš?!
Zašto bi samo za Srbe postojala takva geografska odrednica?
Ako za ostale narode važi drugačija odrednica (Hrvat iz BiH ili Srbije) zašto ne bi bila i za Srbe, Srbin iz Srbije?
[ bananaphone @ 12.01.2017. 21:23 ] @
Dao sam ti objasnjenje - cini mi se poprilicno detaljno kako je rec nastala i sa kojim ciljem je instalirana. Bar onoliko koliko ja znam.

Ne zelim ponovo da ulazim u istu pricu. Rec postoji, usla je u upotrebu, ne mozes je izbrisati, niti je mozes zameniti sa reci Srbin, posto Srbin iz CG nije isto sto i Srbijanac, mozes samo da inzistiras na nacionalnom jedinstvu i cinjenici da Srbijanac nije nacionalna nego geografska odrednica - i sa samim tim - sto nema veze sa nacijom - ne moze ni da pravi nacionalnu podelu a samim tim sto oznacava geografsku odrednicu, gubi na znacaju i kod onih koji je koriste u uvredljivom kontekstu, jer kako moze neko da te vredja sa tim sto ti kaze da si Srbin iz Srbije??? Pobogu - naravno da si Srbin iz Srbije i naravno da ako si nacionalno osvescen - a cini mi se da ti poprilicno jesi - to ni u kom kontekstu ne moze biti uvreda.

Kao sto ne mozes naciju da delis na Sumadince, Kosovare, Vojvodjane, Beogradjane, izbeglice, gastarbajtere itd, ne mozes da je delis na Srbe i Srbijance, i ne mozes reci - covek je Srbin - pa ne treba da ga zovemo Sumadinac...

Jedini problem reci Srbijanac, je upravo sto je prerastao u neku vrstu uvrede koju su plasirali drugi narodi prostora bivse Juge, a Srbi su prihvatili to kao uvredu pa se sad koprcaju i hoce na silu da izbace rec iz upotrebe.
[ Radgosta.6 @ 12.01.2017. 21:45 ] @
@bananaphone

Za mene "Srbijanac" ima istu tezinu kao sto afroamerikanca ima naziv "nigger" koji je nastao od "negro".
[ bananaphone @ 12.01.2017. 22:06 ] @
@Radgosta.6 - i za mnoge druge ljude u Srbiji. Sama ta cinjenica ucvrscuje ljude koje zele da je koriste u uvredljivom kontekstu - da je i dalje koriste...

Ja ti samo dajem drugi pogled na stvari, koji mozda jeste a mozda i nije, ali bitno je da sednes i pokusas da pogledas stvari iz drugog ugla i zapitas se ima li osnove da te bas toliko vredja ta rec, i na kraju krajeva sta je uzrok toga sto te toliko pogadja, jel ima realne osnove ili se radi samo o iracionalnim pogledima nastalim u poslednjih 20g...

Nigger - je rec koja u citavoj svojoj istoriji pretstavlja ponizavajuci naziv za ljude crne koze, i mnogo se krvi, suza i nesrece prosulo uz ovu rec, pa su crnci u Americi smogli snage da naprave od sveg polu-zajebanciju sa reci "nigga", i samim tim ublaze sebi celu stvar...
[ Bradzorf012 @ 12.01.2017. 22:11 ] @
@banana
Može da me vređa i naravno da me vređa. Ako ja tebi kažem glupsone, ti ćeš se sa punim pravom uvrediti, bez obzira na moja objašnjenja, kako ti ja tepam, cenim, ovo ono. Nema opravdanja, a da li je uvredljivo ili ne, o tome ne odlučuje onaj koji uvredu upućuje, nego onaj kome je upućena.
[ Radgosta.6 @ 12.01.2017. 22:14 ] @
Cela ta stvar oko izraza "Srbijanci" se lansira od nekih nasih suseda da bi uneli podele medju Srbima. Ne zelim da mirno gledam i prihvatim taj izraz.
[ dejanet @ 12.01.2017. 22:21 ] @
Kosmajac neko sa Kosmaja, Srbijanac neko iz Srbije... hmmmm

Izgleda da ne odredjuje nac. pripadnost vec geografsku....
[ bananaphone @ 12.01.2017. 22:26 ] @
http://www.elitemadzone.org/t494207-6#3727943

Ne mozes coveku reci da je glupson ili magarac i posle objasniti kako je ustvari biti glup - pozitivna stvar za njega ili da je magarac plemenita zivotinja... Nikad i nigde ovo nisu bile neke pozitivne osobine koje bi mogle da se upotrebe u svojstvu komplimenta.

Srbijanac je bila pozitivna osobina do pre 20g i to je razlika u odnosu na sve primere koje dajete. Prihvatili ste da je negativna osobina upravo od onih koji su je instalirali u negativnom kontekstu i to je najveca tuga.

[ Radgosta.6 @ 12.01.2017. 22:27 ] @
I to se potencira. Da su Srbi iz uze Srbije razliciti od Srba iz Vojvodine. Da bi se unele podele. Vi ste drugaciji, vi ste losiji, mi smo bolji i sl...
[ perkom @ 12.01.2017. 22:29 ] @
Citat:
bananaphone: Srbijanac je bila pozitivna osobina do pre 20g i to je razlika u odnosu na sve primere koje dajete. Prihvatili ste da je negativna osobina upravo od onih koji su je instalirali u negativnom kontekstu i to je najveca tuga.

Dokle ćeš da mudrujš i spočitavaš drugima?
Ima ovde puno starijih od tebe , starijih koji znaju šta je bilo i pre 40 a ne samo 20 godina.
[ Bradzorf012 @ 12.01.2017. 22:49 ] @
@banana

Moj je primer bio grub, mrzi me nešto da kuckam, ali...

Nije bitna namera ili dobra volja Žike koji se obraća Peri, bitno je kako to Pera doživljava. Kulture se razlikuju, ono što je poželjno u Kini nije u Saudijskoj Arabiji, a na nešto što je opštepihvaćeno i kod jednih i kod drugih neće se blagonaklono gledati na Grenlandu. Shvataš li poentu? Da li je neki tvoj gest ili postupak upućen meni uvredljiv ili ne, ne odlučuješ ti već ja. Važi i obrnuto, naravno.
[ bananaphone @ 12.01.2017. 23:01 ] @
Procitaj link iz mog prethodnog teksta - odnosno, prvi moj post na ovu temu. Rekao sam upravo to - sto mi ti sad objasnjavas.

@perkom - pa secas li se starino "Srbijanke" iz Valjeva, secas li se pesama koje su ovde kacene, sad mi pade na pamet - da nisi mozda studirao na ETF-u, Secas li se Srbijanke Turajlic :)

[ vladd @ 12.01.2017. 23:10 ] @
Citat:
Rec postoji, usla je u upotrebu, ne mozes je izbrisati, niti je mozes zameniti sa reci Srbin, posto Srbin iz CG nije isto sto i Srbijanac


Upravo sam o tome nakratko vec napomenuo, da taj izraz koriste vrlo povrsni, a pride cak priprosti i dobronamerni ljudi, prakticno iz navike a bez trunke ikakvog promisljanja.

Zato je i uspela manipulacija pokrenuta od manipulatora 90-ih, koji su prakticno nametnuli termin u najvulgarnijem smislu.

Priprost svet nikada ne razmatra sustinu vec povrsno reaguje na desavanja, i sklon je lakom zaboravljanju.

Mislim da tu leze sustinske razlike, ko ce se u koju kategoriju svojim zivotnim principom koriscenja vijuga svrstati, a ne lokacijom rodjenja.. boravka...

Termin srbijanci su isforsirali dotici srbi iz rasejanja, narocito zone bratoubiackih komesanja, da bi sebi dali neku valjda vecu vrednost i nakakav vazniji status velemucenika sputanih u "tudjoj" zemlji..u kojoj su se rado naselili, ako je zemlja zapadna ili samo rodili..pa su sada ko zna gde
Cak su to forsirali i oni koji su se definitivno naselili u Srbiji, ali su poreklom srbi spolja, iako imaju dravljanstvo republike Srbije, ne tretiraju sebe kao "srbijance"..boze moj, pradeda im je iz ..odakle god..

Pa ako je to normalno, e svaka cast na tolikoj normalnosti jedne nacije..
Znaci, Srbi su SVI izvan Srbije koji zele tako da se osecaju, samo su u Srbiji rodjeni srbi- srbijanci

Pa ta logika ne da je pala sa kruske, nego i sa kruske na Marsu

Pozdrav za Luzicke Srbe.
[ Aleksandar Đokić @ 13.01.2017. 01:55 ] @
Citat:
@bananaphone,

ti nikako da shvatiš?!
Zašto bi samo za Srbe postojala takva geografska odrednica?
Ako za ostale narode važi drugačija odrednica (Hrvat iz BiH ili Srbije) zašto ne bi bila i za Srbe, Srbin iz Srbije?


Pa bas zato, da bi bili jedinstveni.
[ bananaphone @ 13.01.2017. 10:27 ] @
@vladd. Evo sta kaze polu-priprosti polu-cobanin Basara na ovu temu: http://www.danas.rs/danasrs/ko...ijanci.881.html?news_id=308634

Sklon sam da se slozim sa njim - mada naravno - kao kompletni priprosti cobanin - nisam sposoban da artikulisem to sto mislim tako dobro kao on :D
[ Sarastro @ 13.01.2017. 12:37 ] @
Citat:
bananaphone:
Nigger - je rec koja u citavoj svojoj istoriji pretstavlja ponizavajuci naziv za ljude crne koze ...

Ne moras ici toliko daleko, imas na nasim prostorima jos primera.

Od vajkada Cigani su se tako zvali, i sami sebe tako zovu, ali zarad politicke korektnosti sada se zvanicno zovu Romi i to je opsteprihvaceno u svim ex-yu republikama.

Isto je sa Siptarima, i maticna drzava im se zove Siptarija ali opet iz politicke korektnosti sada ih zovemo Albanci. Ok, to su oni iz Albanije, a ove sa Kosova - jel mozemo njih i dalje da zovemo Siptari posto je to drugo geografsko podrucje?

Bosnjaci bi po geografskoj odrednici predstavljali muslimane iz Bosne. Naziv koji je stvoren pre nekih 25 godina, do tada su ti muslimani bili ili izvorni Turci ili Srbi i Hrvati preobraceni u islamsku veroispovest. Ali sada ih svi zovemo Bosnjaci. Medjutim, sta je sa muslimanima iz Sandzaka, Crne Gore i ostalih podneblja ex-yu? Zasto njih zovemo isto?

Sta je sa ostalim narodima ex-yu?

Kako se zovu Hrvati koji zive u Hrvatskoj a kako oni koji zive u Srbiji?

Kako se zovu Slovenci koji zive u Sloveniji a kako oni koji zive u Hrvatskoj?

Ali zato Srbijanci - sta koj q hoce, jasno je da se raznim nazivima odredjuje geto, pardon, geo podrucje iz kog isti poticu. Zasto bi oni imali pravo da ih sve zovu Srbima?
[ Braxi @ 13.01.2017. 12:58 ] @
MI SRBI SMO SAMI izmislili termin Srbijanac. Nije to nama niko podvalio. Nije mi jasno zbog cega su neki alergicni na to ? To je samo regionalna odrednica.

U svakoj zemlji imate regione. Hrvatska ? Dalmacija Istra Slavonija Lika Kordun... Slovenija: Stajerci Gorenjci Primorci Koruska....

Recite Bacvanu da je Banacan ili Sremcu da je Bacvan. Ili Nisliji da je Sumadinac. Mislim sta je problem...

Mi u Vojvodini smo uvek vas juzno od Save i Dunava zvali Srbijanci i tako ce i biti bez obzira sta kazu u bosni i Hrvatskoj. To je njihova stvar.
[ Otto23 @ 13.01.2017. 13:28 ] @
Za mene "Srbijanac" nije nikakva geografska odrednica... isto kao sto ni "provincijalac" ili "cobanin" nije nikakva geografska odrednica, vec delom uvreda, za nekog ko npr. nije iz BG-a ili nekog veceg grada. I da totalno je tacno da se taj izraz koristi iskljucivo u terminima gde treba naglasiti da on nije "nash", vec od tamo negde... isto kao sto se koristi "seljacina", "cobanin", "provincijalac"...

Kad mi se neko obrati sa Srbijanac, momentalno me je uvredio... barem sto se mene tice.
[ bananaphone @ 13.01.2017. 13:35 ] @
Ok - odjavljujem se od ove teme, previse vremena i napora potroseno. Ko je hteo - shvatio je, ko nije - nece ni da pisem jos 15 stranica...
[ Braxi @ 13.01.2017. 14:31 ] @
daj ostani, vidis da se tek okuvava. jos samo sto nisu stigli cetnici i partizani.
[ vladd @ 13.01.2017. 14:42 ] @
Nema tu sta da se shvati. Termin srbijanac je uvredljiv, i to na nacionalnoj osnovi,ako cemo politicki, pa jos nekorektno. Pride sto potencira podelu...inace jako neophodnu svakom narodu zarad prosperiteta.

To st neko nekoga zove ovako ili onako, to najvise govori upravo o korisniku, definise nivo primitivizma, povrsnosti i neobrazovanosti.
A posebni primitivnih kojima je nesto neobicno vazno ko je sa koje lokacije, valjda potezu neku arhaicnu mudrost nekih terena, ili prostacku politicku manipulaciju..

Sta tu ima nejasno.
[ meldonijum @ 13.01.2017. 15:32 ] @
Ne znam ni jednog Srbijanca koji se uvredio kad mu kažete da je Srbijanac.
Baš naprotiv i oni sami za sebe kažu da su Srbijanci.
To je bilo oduvek i tako je i danas.

A onaj prdež što se samoproglasio "kraljem svih Srba", šta reći za takve? --> Lajanje na zvezde!

Najveći "kralj svih srba" je bio MARŠAL!

Politički nekorektno je iz Beograda prditi o Srbima
umesto o gradjanima Srbije.
Takvo lajanje se uvek prepozna kao velikosrpski nacional-šovinizam
i povlači konsekvence
koje se po pravilu ogledaju na tintarama Srba van Srbije.
[ Bradzorf012 @ 13.01.2017. 15:41 ] @
Citat:
bananaphone:
Ok - odjavljujem se od ove teme, previse vremena i napora potroseno. Ko je hteo - shvatio je, ko nije - nece ni da pisem jos 15 stranica...


Čobaaneeee, vraaaati seeeee, ovceeee tvoujeeeeeeee, nee moooogu beeez teebeee,
Čoobaneeeee,...

Antonije Pušić
[ bananaphone @ 13.01.2017. 16:10 ] @
Citat:
Bradzorf012: Čobaaneeee, vraaaati seeeee, ovceeee tvoujeeeeeeee, nee moooogu beeez teebeee,
Čoobaneeeee,...

Antonije Pušić


AV AV AV AV AV AV AV AV AV AV AV

Beogradski Sindikat :D
[ Sarastro @ 13.01.2017. 16:59 ] @
Citat:
meldonijum:
Ne znam ni jednog Srbijanca koji se uvredio kad mu kažete da je Srbijanac.
Baš naprotiv i oni sami za sebe kažu da su Srbijanci.
To je bilo oduvek i tako je i danas.

A onaj prdež što se samoproglasio "kraljem svih Srba", šta reći za takve? --> Lajanje na zvezde!

Najveći "kralj svih srba" je bio MARŠAL!

Politički nekorektno je iz Beograda prditi o Srbima
umesto o gradjanima Srbije.
Takvo lajanje se uvek prepozna kao velikosrpski nacional-šovinizam
i povlači konsekvence
koje se po pravilu ogledaju na tintarama Srba van Srbije.

Drmni par meldonijuma, bice ti lakse.
[ MajorFatal @ 13.01.2017. 21:31 ] @
Vi kaki ste vi bi ste se i posvađali, specijalno sam prebacio tastaturu na ćirilicu da skrenem pažnju da u raspravi fali jedna ovaj put ne geografska nego mentalna odrednica: Srbenda!

http://vukajlija.com/srbenda
http://prosecni-srbenda.blogsp.../p/ko-je-prosecni-srbenda.html
http://dnevnadozaprosecnogsrbende.blogspot.rs/
http://prosecni-srbenda.blogspot.com/



Gle promenili mi ćirilicu na latinicu, zlikovci! :)
[ HoT_Steppa @ 13.01.2017. 21:54 ] @
Citat:
meldonijum:
Ne znam ni jednog Srbijanca koji se uvredio kad mu kažete da je Srbijanac.
Baš naprotiv i oni sami za sebe kažu da su Srbijanci.
To je bilo oduvek i tako je i danas.



Slabo ti brale čitaš temu u kojoj učestvuješ. Makar su ti se tri Srbina iz Srbije javila da se osećaju uvređenim ako ih zoveš Srbijancima, uključujući i mene.

Valjda te Srbende van Srbije hoće da kažu da svaki od njih imaju još po jedan pasoš a jedino Srbijanac je jadan jer nema pravo na rezervnu državu. Biće da je to.
[ DusanSukovic @ 13.01.2017. 22:15 ] @
Citat:
meldonijum:
Najveći "kralj svih srba" je bio MARŠAL!



Ti se razumes u istoriju ko Marica u . :-).
[ Living Light @ 13.01.2017. 23:20 ] @
.......da dopunim Maricu,,..............u Krivi Quhhhrac !!!


[ gilopile @ 13.01.2017. 23:22 ] @
E vala neka si dopunio!
[ Living Light @ 13.01.2017. 23:25 ] @
[ Living Light @ 13.01.2017. 23:36 ] @
Marica rad ko ni jedna sa RTS-a , Prve iLi Pinka,

One tamo su samo Hladne Vratolomije Tihe Depresije,

Marica Je Nezaustljiva, Slobodna, Predana, i Sposobna !

--da polomi i savije i ono sto je Nelomljivo
[ DusanSukovic @ 14.01.2017. 08:37 ] @
Citat:
HoT_Steppa:
Citat:
meldonijum:
Ne znam ni jednog Srbijanca koji se uvredio kad mu kažete da je Srbijanac.
Baš naprotiv i oni sami za sebe kažu da su Srbijanci.
To je bilo oduvek i tako je i danas.



Slabo ti brale čitaš temu u kojoj učestvuješ. Makar su ti se tri Srbina iz Srbije javila da se osećaju uvređenim ako ih zoveš Srbijancima, uključujući i mene.

Valjda te Srbende van Srbije hoće da kažu da svaki od njih imaju još po jedan pasoš a jedino Srbijanac je jadan jer nema pravo na rezervnu državu. Biće da je to.



Decko je pripadnik VI Licke Divizije ne zezaj, glavu daje za "Marsala" :-)
[ DusanSukovic @ 14.01.2017. 08:40 ] @
Citat:
Living Light:
Marica rad ko ni jedna sa RTS-a , Prve iLi Pinka,

One tamo su samo Hladne Vratolomije Tihe Depresije,

Marica Je Nezaustljiva, Slobodna, Predana, i Sposobna !

--da polomi i savije i ono sto je Nelomljivo :-)



Postajemo barabe definitvno, ako vec nismo :P
[ dr killer @ 14.01.2017. 08:57 ] @
To je samo ludilo
[ DusanSukovic @ 28.03.2017. 06:59 ] @
Jel se sta promenilo? :-D Jes' je..