[ mrbakero @ 18.01.2017. 13:52 ] @
Treba mi savet sta da uzmem za grejanje kuce 60 kvadrata budzet je nazalost manji da kazemo do 2000e,ako iskrsne moze i polovno nesto da je dobro pa da znam sta da trazim,inace stolarija je nova a izolacija kuce ce biti 10 cm,na tavanu ce ici 5cm stiropor ili mineralna vuna videcu,soba dnevna sa trpezarijom je 22 kvadrata,spavace po 13,hodnik i manje kupatilo, razmisljao sam o inverter klimi ali onda ne mogu sve sobe da grejem,ili staviti dve manje u spavace i jednu vecu u dnevnu ali onda se kuca hladi dok nisam i wc hladno zimi, tu jer mi je glupo ostaviti upaljenu,i kako bi se ponasale na minus 10, sta da trazim onda kamin pelet ne svidja mi se jer zauzima prostor u ionako maloj prostoriji ili kotao u podrum sta da trazim,sto bi mi najvise odgovaralo ili nesto drugo,uglavnom mi je bitan mesecni racun koji cu placati da bude sto je moguce manji,sta preporucujete i koliki bi bili mesecni troskovi toga sto preporucite el. kotao,kotao na pelet ili inverteri ili nesto trece.Podrum se nalazi ispod dve spavace sobe,a dimnjak je u dnevnoj i trpezariji spojeno
Evo i skice kuce
http://tinypic.com/view.php?pic=ekggok&s=9#.WH9ytrnLJRc
[ član @ 18.01.2017. 14:12 ] @
posto ti je solidna izolacija a manjak prostora imas, mislim da bi ti najprikladnija varijanta za taj budzet bilo centralno grejanje sa el. kotlom! ovaj kalkulator sam vec nekad postavljao na forum, pa mozes neki orijentacioni proracun sam da napravis: http://www.kolikokostagrejanje.rs/
[ test1234 @ 18.01.2017. 14:34 ] @
Ja bih sebi uradio, da sam na tvom mestu, podno grejanje sa toplotnom pumpom.
[ član @ 18.01.2017. 15:03 ] @
Citat:
test1234: Ja bih sebi uradio, da sam na tvom mestu, podno grejanje sa toplotnom pumpom.

sa 2 soma €!??
[ mrbakero @ 18.01.2017. 15:22 ] @
toplotna je preskupa nemam za to,a el. kotao po vama koliki bi mi bil mesecni troskovi sa njim orijentaciono,sta mislite o CENTROMETAL EKO-CK P kotao 25 KW + Pelet Set imam po veoma povoljnoj ceni samo znam da je prejak da nemam problem zbog toga
[ bakara @ 18.01.2017. 15:31 ] @
Taj prostor najjeftinije mozes da grejes sa jednom inverter klimom postavljenom iznad trpezarisjkog stola (na tvojoj slici) da duva prema sobama.

Podno grejanje bi bilo odlicno ali ako je kuca zavrsena nisam siguran koliko je to sad zgodno raditi.

Druga jeftina komotna opcija bi bila panelni radijatori i kotao na pelet, nisam siguran koliko se uklapa u cifru od 2000e
Za tu kvadraturu treba neki najmanji kotao, ali ce ti trebati mesto gde ces da skladistis pelet.
[ mrbakero @ 18.01.2017. 15:41 ] @
nije problem skladistenje imam podrum ispod spavacih soba ,podno ne moze uradjeni podovi,klima jedna ne dolazi u obzir jer mora i decija soba da se greje zbog male bebe a vrata da budu stalno otvorena ne ide,sta mislite o CENTROMETAL EKO-CK P kotao 25 KW + Pelet Set imam za jako dobru cenu ali je jaci da li bih imao problema zbog vece jacine
[ bakara @ 18.01.2017. 15:52 ] @
Jedna dobra klima ce taj prostor da greje bez problema i bez brige, cak i na vecu temperaturu nego sto ti treba.

Ali svakako je komotnije i ravnomernije parno grejanje.

25Kw je sigurno previse, ali najbolje da to konkretno pitanje postavis u adekvatnoj temi gde ima puno ljudi sa tim kotlovima i vrlo je posecena ovde, i izvuces pravi zakljucak.
[ mrbakero @ 18.01.2017. 16:31 ] @
ne bih ako se odlucim jednu klimu jer bi u tom slucaju morao da otvaraam vrata spavacih soba,a imamo malu bebu i spavace moraju da se greju,onda bih uzeo 3 klime,svaka ideja dobrodosla poenta je nizi mesecni troskovi i da kuca cela bude topla
[ gti2 @ 18.01.2017. 17:42 ] @
Nema nizih mesecnih troskova od grejanja klimom (klimama).
Stavi 3 kvalitetne klime i resio si problem.Sve ostalo ce te kostati isto prilikom ugradnje, ali ce na mesecnom nivou biti drasticno skuplje.
[ mrbakero @ 18.01.2017. 18:41 ] @
daikin ili fujitsu sta mislite
[ gti2 @ 18.01.2017. 18:51 ] @
Fujitsu 1x12 i 2x9.
Moja preporuka za model LMCA,nema potrebe za jacim (LUCA) jer je u pitanju mala kvadratura.
Neki bi rekli da bi bile dovoljne i LLCA (najjeftiniji model) i verovatno bi bili u pravu,ali kod klima uvek treba imati viska snage u slucaju vecih minusa.
[ bakara @ 18.01.2017. 19:14 ] @
Mislim da je zaista preterano ici sa 3 klime na 60m2, narocito sto ima jako dobar raspored.

Dve klime je tu puna kapa, narocito kvalitetni modeli!

U ostalom ako se odlucis za klime ugradjuj parcijalno, jednu po jednu, i sve ce ti biti jasno.
[ gti2 @ 18.01.2017. 19:28 ] @
Gledajuci crno-belo, tako je, ALI...
Spavaca soba ponekad zahteva intimu :) sto povlaci sa sobom zatvaranje vrata.
Deca kad porastu, trazice svoju intimu sto opet povlaci zatvaranje vrata,a sa dve klime sva vrata moraju biti otvorena.
Drugi razlog je komfor jer je ujednacenija temperatura kad se greje sa vise mesta, kao i kod radijatorskog sistema.
Treci razlog je rasterecenje uredjaja i (jos) manja potrosnja nego sa dve klime.
[ mrbakero @ 18.01.2017. 19:31 ] @
naravno ne zelim da drzim otvorena vrata od soba da bi bile tople, 3 klime u svakom slucaju,e sad da li ce biti i toalet topao ,bitno je da budu dobre da mogu i na vecim minusima da rade koji model preporucujete
[ gti2 @ 18.01.2017. 19:36 ] @
Napisao sam 3 posta iznad.
Bice toplo i u kupatilu, ali tamo uvek mozes dodati jedno grejno telo (zidna grejalica,mermerni radijator ili susac za peskire sa MEK grejacem) ako je bas neophodno.
[ mrbakero @ 18.01.2017. 20:33 ] @
sta mislite koliki ce biti racuni za 3 klime u fulu zimi
[ zoxor @ 18.01.2017. 20:38 ] @
Po klima u sobi....majka

Kupatilo grejalicu ako ima zimogrozljivih ali sigurno nece biti hladno ni bez.

Nego zasto samo 5cm izolacije gore kad na zidove 10cm.

Stavi bar 20cm i bog da te vidi.

Vuna je jeftina.
[ zoxor @ 18.01.2017. 20:39 ] @
Citat:
mrbakero:
sta mislite koliki ce biti racuni za 3 klime u fulu zimi


Poslusaj savet u vezi izolacije na tavanu grejaces seza 100eur ili manje za zimu.
[ mrbakero @ 18.01.2017. 20:45 ] @
jedno pitanje vezano za norveske radijatore koliko oni trose struje ,ako bih eventualno u spavacu sobu stavio

[Ovu poruku je menjao mrbakero dana 18.01.2017. u 22:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mrbakero dana 19.01.2017. u 23:16 GMT+1]
[ gti2 @ 18.01.2017. 20:48 ] @
Zavisi od trazene temperature.Neko greje na 18, a neko na 24 stepena...
Grubo, do 5000-6000 maksimalno po mom misljenju, ali verovatno i manje.
Imas u temi "koja klima" iskustva ljudi koji se greju samo klimama pa mozes i pribliznije da izracunas na osnovu njihove kvadrature,izolacije objekta i potrosnje kilovata.
[ zoxor @ 18.01.2017. 21:20 ] @
400-500 kW/h decembar ili januar do 600 ili malo vise sa samo 5cm na plafonu naravno sa dobrim uredjajima.

Tu dodaj potrosnju domacinstva i ubaci u kalkulator potrosnje epsa.
[ bakara @ 18.01.2017. 21:48 ] @
Citat:
gti2:
Imas u temi "koja klima" iskustva ljudi koji se greju samo klimama pa mozes i pribliznije da izracunas na osnovu njihove kvadrature,izolacije objekta i potrosnje kilovata.

Dobar savet, samo sto mislim da nema niko ko greje 60 kvadrata sa tri klime :)

Inace na tavan stavi vunu sto deblju, nikako stiropor.
Kroz plafon najvise toplote ode.
[ tvrdoglavi @ 18.01.2017. 22:16 ] @
sa tri ili sa dve slicna je matematika za toliko kvadrata- i ja glasam za tri klime zbog komocije. i uklapas se do 1500 1600 eur a trosices grubo 30 eur u najgorim mesecima.

uz naravno ispostovane preporuke po pitanju izolacije tavana posebno
[ mrbakero @ 22.01.2017. 10:20 ] @
za sada suzen izbor na ove klime za dnevnu i trpezariju fujitsu 12 LU ili LMC,a u spavacim sobama po fujitsu 07 LEC
Evo skice kako bih postavio klime s tim sto je odzak manji nego na slici pa ce klima stajati tacno naspram vrata za dnevnu sobu,sta mislite da je pametno za toalet ukoliko bude hladno a da je ekonomicno



[Ovu poruku je menjao mrbakero dana 22.01.2017. u 12:08 GMT+1]
[ zoxor @ 22.01.2017. 17:33 ] @
Ja kod mene imam elektricne panelne radijatore od 500W ali ih ne koristim drzim otvorena vrata od kupatila i temperatura

je ista kao u ostatku kuce. Za brzo dogrevanje su ipak najbolje IC grejalice ako imas nekog zimogrozljivog kuci.

Samo podebljaj izolaciju na plafonu minimum do 20cm posto ti 5cm nije u srazmeri sa sa izolacijom na zidovima od 10cm

ako uzmemo u obzir da cak i do 40% toplotnih gubitaka mozes imati preko plafona.
[ mrbakero @ 22.01.2017. 20:32 ] @
zasto mislite da je vuna bolja po tavanici od stiropora
[ zoxor @ 22.01.2017. 21:04 ] @
Prvenstveno cena ali moze i stiropor.
Stiropor je vise nego duplo skuplji za istu debljinu.
Tu se postavlja pitanje oko namene tavana da li ce da se gazi ili ne i sa kojim komplikacinama ide resiti taj problem sa vunom ili stiroporom.
[ mrbakero @ 22.01.2017. 21:12 ] @
s obzirom da je tavanica vecim delom pod kosinama gazice se eventualno samo po sredini gde moze da bude kao neka ostava da kazemo
[ bakara @ 22.01.2017. 21:24 ] @
Citat:
mrbakero:
zasto mislite da je vuna bolja po tavanici od stiropora

Zato sto je vuna namenjena za izolaciju tavanskog prostora, a stripor nije.
[ mrbakero @ 27.01.2017. 21:13 ] @
Pao je zbor koje cu invertere uzeti,sad mi treba pomoc oko izbora peci koja ce stajati u dnevnoj kao dopuna inverterima zlu ne trebalo,planirao sam pec na drva odzak vidite gde se nalazi na sredini sobe i uzeo bih neku manjih gabarita jer ce se i malo koristiti,koju preporucujete a da cena nije preterano visoka da ima dobar stepen iskoriscenja toplote naravno dodao bih i stedisu na to, zelja je jedno da ima staklo da deluje kao kamin,ili pak neka pec na gas mada nisam ljubitelj da mi to stoji u sobi
[ bakara @ 27.01.2017. 23:01 ] @
Ti ko da se spremas za ledeno doba... :)

ne treba ti pec pored tri invertera.
[ mrbakero @ 27.01.2017. 23:04 ] @
slazem se da ne treba ali zelim da imam drugu opciju zlu ne trebalo nestanak struje,havarija ,da imam opciju rezervnog grejanja a ne zelim da dajem puno para za pec manju neku sta savetujete

[Ovu poruku je menjao mrbakero dana 28.01.2017. u 11:51 GMT+1]
[ tvrdoglavi @ 28.01.2017. 20:05 ] @
onda je najbolje da izaberese neku koja je estetski lepa, posto nece mnogo raditi bar da izgleda lepo
[ mrbakero @ 28.01.2017. 20:49 ] @
pa ok estetski ali ne bih voleo da uzimam neki krs koji ako budem upalio slabo greje
[ zoxor @ 29.01.2017. 21:07 ] @
Imas te neke "carobnjake" za oko 15000

Neki modeli sasvim solidno izgledaju.

Ali sa dobrom izolacijom se moze dugo bez struje.
[ mrbakero @ 11.02.2017. 19:30 ] @
ima li neko iskustva sa podnim grejanjem elektricnim hteo bih u wc da stavim ima oko 3,5 kvadrata koliko bi kostalo to otprilike,i moze li sam to da se odradi koja je potrosnja ,eventualno za celu kucu razmisljam da li moze da greje i da li bi vise trosilo od klima
[ tvrdoglavi @ 11.02.2017. 19:35 ] @
samo 4 puta vise.
[ mrbakero @ 11.02.2017. 19:43 ] @
a eventualno onda u toalet ako stavim da li bi za tu kvadraturu islo mnogo struje tj trosilo,za tih 3,5 kvadrata i moze li da ugreje samo podno toalet i koliko kosta ta instalacija i mogu li sam da odradim
[ tvrdoglavi @ 11.02.2017. 20:09 ] @
to je nuzno zlo, da imas neki vid grejanja toaleta kad je potrebno jer na 3,5 kvadrata neces stavljati nista ozbiljno. ima na netu da se pronadju i ponudjaci i koliko sam svojevremeno video i uputstvo za samogradnju u koordinaciji sa njima.
[ mrbakero @ 11.02.2017. 20:33 ] @
pretpostavljam da za tu kvadraturu toaleta imaju neke manje grejace moram da se raspitam,i koliko treba vremenski da zagreje
[ tvrdoglavi @ 12.02.2017. 09:25 ] @
ti bas neces da shvatis kako koja vrsta grejnog tela funcionise i cemu sluzi?
podno grejanje je tromo i nema niti brzog zagrevanja niti brzog hladjenja istog, znaci ako se odlucis za komociju da ti uvek bude toplo kupatilo onda stavis grejac, imas mlak pod sto je super jer prija bosim nogama i brzo se susi, i trosi koliko trosi, na tu povrsinu zanemarljivo. stavis na termostatu neku temp koju hoces u kupatilu i sto se ne postigne klimama dodace grejaci.
ako hoces da brzo ugrejes kupatilo pre kupanja onda stavis obicnu zidnu grejalicu od 2kw i zagrejes za par minuta dok se kupas i ugasis, i cao.