[ djalminha @ 09.02.2017. 17:38 ] @
Pade mi na pamet - Kako je moguce da ih niko nije do sada tuzio za ocigledan plagijat hrvatskog kviza Brojke i Slova (Prve dve igre) i Kviskoteka (asocijacije kao i Skocko - plagijat Kviska)?

Kapiram da je nastala u ratno vreme kad nas je bas bilo briga ali i dalje traje.

[ Otto23 @ 09.02.2017. 18:05 ] @
Danas je gotovo sve u vecoj ili manjoj meri plagijat neceg treceg... u najboljem slucaju blago modifikovana kombinacija ili spoj vishe razlicitih stvari. Tako da, ja sam siguran da su i ti hrvatski kvizovi proistekli iz neceg drugog... tako da su i oni plagijat.

Dovoljno je pogledati recimo video igre ili filmove... sve je u manjoj ili vecoj meri plagijat neceg treceg (cak se za video igre to ni nekrije, vec se otvoreno kaze da su dobili inspiracuju od... da je game dinamika slicna tome i tome, itd).
[ djalminha @ 09.02.2017. 18:41 ] @
Da si gledao Kviskoteku svojevremeno znao bi koji je genije bio Lazo Goluza - autor.
Sumnjam da je nesto kopirao. Cak i da jeste...ovi sa RTS nemastoviti pa su i Kviska morali da ukradu, promene malo dizajn i nazovu ga Skocko! Nije sija nego vrat.
[ stopnarkomaniji @ 09.02.2017. 20:47 ] @
A jel to Lazo negde zaštitio autorskim pravom?
[ Otto23 @ 09.02.2017. 21:04 ] @
Zašto Hrvati ne puštaju kokoške po snegu?
- Da im ne ostavljaju tragove od 3 prsta po dvorištu...

...
To je Jugoslovenski kviz... iz Jugoslavije je Hrvatska "preuzela" ime i brend kviza... dok je Srbija napravila drugi vrlo slican. Dakle, ne Hrvatski, vec Jugoslovenski kviz... zemlje gde su nekad ziveli i Srbi i Hrvati... a koja vishe ne postoji.

A, ako cemo da gledamo "u sitna crevca", Jugoslavija je nastavila da postoji, posto se Hrvatska odcepila -> tako da, je Hrvatska "ukrala" u tom momentu Jugoslovenski kviz :) ... cisto pravno gledano.


[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 10.02.2017. u 00:01 GMT+1]
[ djalminha @ 09.02.2017. 23:37 ] @
Hahaha.....odlicna zamena teza. Ako se ne bavis aktivno politikom, razmisli o toj karijeri.
[ Java Beograd @ 10.02.2017. 07:53 ] @
Citat:
djalminha:Pade mi na pamet - Kako je moguce da ih niko nije do sada tuzio za ocigledan plagijat hrvatskog kviza Brojke i Slova (Prve dve igre) i Kviskoteka (asocijacije kao i Skocko - plagijat Kviska)?
To je zato što ne kapiraš šta je plagijat, u zakonskom smislu.

Kao prvo:

Panasoanic nije isto što i Panasonic
SQNY nije isto što i SONY

Figura kviska sa manjim ušima i većim vratom nije figura "kviska". Nego nešto drugo. Skočko, Smeško, štagod. Neko bi se složio da Android (ikonica) liči na kviska ? I onda ?

Očigledan plagijat ? Ova floskula u pravnom smislu ništa ne znači. Liči ?! Možda tebi liči, ali nekome ne liči. I šta ćemo onda ?


Kao drugo:
Ne može se patentom zaštititi sabiranje brojeva i slaganje slova. Nije to proizvod sopstvenog razvoja, sopstvenog dizajna ili intelektulna tvorevina. To je sabiranje, poznato čovečanstvu hiljadama godina.
Ne može se patentom zaštititi ni kviz znanja: postavljanje pitanje na koje učesnici odgovaraju. Ne može se patentom zaštititi ni igra asocijacija. I tako dalje i tako dalje ...

Kviskoteka je mogla biti zaštićena kao autorsko delo, ali samo u celini. A ne da posle kviskoteke niko nikad ne sme da sabira u kviz emisiji ili da odogovara na pitanja opšte kulture.


Lazo Goluža je u jednu celinu uspeo da sakupi nekoliko igara, ali nije to jedini činilac uspeha. Tu je i dobar voditelj, zabavni karakter emisije, publika u studiju, termin emitovanja, primamljive nagrade ... Sve je to zajedno doprinelo uspehu kviza. A naravno da je sabiranja, slagnja slova i odgovaranje na pitanja opše kulture bilo u desetinama i stotinama različitih kvizova pre kviskoteke.

Mnogi su drugi probali da prostim receptiom jednostavnih igara naprave zanimljiv kviz - pa nisu uspeli. Slagalica jeste. Termin emitovanja, krive noge voditeljica u mini suknjama, pokojna Milka Canić i njeno "Dobro veče". Slavoljub Petrović i slično.
[ stopnarkomaniji @ 10.02.2017. 09:19 ] @
Ako je reč o plagijatima pogledajte na kratko RTS 3
i uporedite sa HRT 3.

I kod RTS 3 i kod HRT 3 izmedju emisija idu programske pauze sa kratkim video segmentima.
U tim video segmentima prepoznaćete suštinski iste lajt motive i veoma sličnu koreografiju.

Da li je reč o plagijatima nije mi poznato ali sigurno znam da su se lajt motivi u tim video segmentima prvo pojavili na HRT 3.

Šta je sledeće?
Da po ugledu na HRT 3 i na RTS 3 počnu da se prikazuju
serije Twilight Zone, Shane, Bonanza.

Sa filmovima je počelo...
[ Java Beograd @ 10.02.2017. 10:16 ] @
Ako je reč o plagijatima, pogledajte samo izgled novih televizora LG i uporedite sa novim televizorima marke Philips.

Primetićete suštinski isti dizajn pravougaonog oblika, sa tankim crnim plastičnim okvirom oko ekrana.

Pogledajte: https://www.tehnomanija.rs/televizori

Da li je to plagijat, ne znam, ali jasno je da su plagijatori i VOX i FOX, i Samsung, i Sony i ostali.

Ne znam kako ih ne tuže ?!
[ jablan @ 10.02.2017. 10:23 ] @
Koncept tog kviza je mnogo stariji od "Brojke i slova". Dolazi iz Francuske, zove se "Des chiffres et des lettres" i emituje se od 1965.

https://en.wikipedia.org/wiki/Des_chiffres_et_des_lettres

Slagalica je navedena kao jedna od međunarodnih verzija ovog kviza.
[ payge @ 10.02.2017. 12:39 ] @
Danke Jablan,

to se zove hrvatski kviz o hrvatsko rame... hahhaaa...
pa ni kviz svoj nemaju LOL
[ stopnarkomaniji @ 10.02.2017. 13:03 ] @
Ma jasno je da oni nisu smislili ništa originalno.
Može biti da su i poručili kod istog dizajnera.
Zato "autorske" emisije i špice liče jedna na drugu.

Jedan od "autorskih brendova" RTS-a je Dnevnik.
Ali i to je iranski plagijat.
[ Java Beograd @ 10.02.2017. 13:08 ] @
Misliš na Dnevnik u 19:30 ili onaj u 18:00 ?
[ djalminha @ 10.02.2017. 13:21 ] @
U ovom
http://www.jutarnji.hr/spektakli/ups/zivotna-ispovijest-laze-goluze-svoj-izum-igru-asocijacija-danas-razvijam-za-mobitele/677689/

clanku ranije pomenuti Goluza kaze:
"I za kraj nam je otkrio kako popularnu igru asocijacija iz “Kviskoteke”, koju je svojevremeno uspješno prodao na njemački SAT 1, engleski Yorkshire TV i francuski kanal La Cinquičme"

Eh ti navni Nemci i Englezi. Mogli su se obratiti velikom strucnjaku u oblasti patenata i plagijata


Citat:
Java Beograd
Ne može se patentom zaštititi ni kviz znanja: postavljanje pitanje na koje učesnici odgovaraju. Ne može se patentom zaštititi ni igra asocijacija. I tako dalje i tako dalje ...

Kviskoteka je mogla biti zaštićena kao autorsko delo, ali samo u celini.

[ Java Beograd @ 10.02.2017. 13:37 ] @
Kao što rekoh, ne kapiraš ti šta je plagijat. Zato i ne vredi da se polemiše s tobom.
[ djalminha @ 10.02.2017. 15:21 ] @
Izgleda da ne kapiram pravnu definiciju. (K**nja mi se od pravnika i relativizatora).
Kad kad nesto lici onda lici. Ne, Nikola Neskovic je bas slucajno dobio inspiraciju za Skocka.
Bregovic na primer odlicno zna da pliva u tim "relativnim" vodama. Kako bese ona njegova: "Bolje da lici na nesto, nego da ne lici ni na sta"
[ pajapop @ 10.02.2017. 15:49 ] @

@Djalminha, realno,... ovde je svako normalan i zaboravio na Kviskoteku...I sta tebe konkretno "svrbi" sto ta dva kviza lice...El `ti krivo ili oces da zastitis interese "lepe nihove" (ili tvoje) ili sta???
[ djalminha @ 10.02.2017. 16:45 ] @
Ne, druze onako malo diskutujemo. Ovo je MadZone zar ne ?
Generalno ne volim neinventivne ljude otud inspiracija za temu.
Realno zabole me i za Goluzu i za njihove kvizove. Slagalica je jos i super.
Jezio sam se od kviza tipa Milioner koji je velicao mediokritetsko znanje. Te ponudjeni odgovori, te pozovi prijatelja.....jbt ili znas ili ne znas.

Potera mi je dobar kviz. Pogotovo prvi i treci deo kada se odgovara na rafalna pitanja.
Ovo na RTS-u Lavirint je isto zesca glupost.
[ Nabukodonosor @ 11.02.2017. 13:25 ] @
Citat:
Java Beograd:
Kao što rekoh, ne kapiraš ti šta je plagijat. Zato i ne vredi da se polemiše s tobom.


Pa covek ti je upravo jasno dokazao da nisi u pravu, i da ipak MOZE da se zastiti, ono sto si ti rekao da ne moze. A ti kreces kao dete od 7 godina "ne vredi da se polemiše s tobom". Argumenata bez.....
[ žutokljunac @ 11.02.2017. 19:53 ] @
Citat:
djalminha:
Pade mi na pamet - Kako je moguce da ih niko nije do sada tuzio za ocigledan plagijat hrvatskog kviza Brojke i Slova (Prve dve igre) i Kviskoteka (asocijacije kao i Skocko - plagijat Kviska)?

Kapiram da je nastala u ratno vreme kad nas je bas bilo briga ali i dalje traje.



Nemoj, molim te. To je jedino što rado gledam na TV-u, uz Poteru i Državni Posao. Jedino što nečemu vredi, jer u ovom Pakistanu od države, retko šta je ostalo da nečemu vredi.
[ dr killer @ 12.02.2017. 04:58 ] @
Citat:
djalminha:
Kad kad nesto lici onda lici. "Bolje da lici na nesto, nego da ne lici ni na sta"

I ti licis na komsiju, i to je nesto, bolje nego nista.
[ HoT_Steppa @ 12.02.2017. 07:56 ] @
Citat:
djalminha:
Pade mi na pamet - Kako je moguce da ih niko nije do sada tuzio za ocigledan plagijat hrvatskog kviza Brojke i Slova (Prve dve igre) i Kviskoteka (asocijacije kao i Skocko - plagijat Kviska)?

Kapiram da je nastala u ratno vreme kad nas je bas bilo briga ali i dalje traje.




Kakve su ti misli, takav ti je život.

Imao i ona druga:

Dokon pop i kučiće krsti.
[ pajapop @ 12.02.2017. 10:24 ] @
Citat:
dr killer:
Citat:
djalminha:
Kad kad nesto lici onda lici. "Bolje da lici na nesto, nego da ne lici ni na sta"

I ti licis na komsiju, i to je nesto, bolje nego nista.