[ Braxi @ 21.02.2017. 09:15 ] @
pre nekih 10 godina se na ovu mogucnost gledalo samo kao teoretski. Naravno u zemljama kao sto je SrbijaTM postojao je uvek jak euroskepticni pa cak i eurofobni trend.

No kako nista ne traje vecno i sve se menja tako je io nekad neverovatna ideja o raspadu EU sada realnost. Po meni, dovoljna je samo pobeda Le Penove za tri meseca i EU je gotova. Istina Le Penovkine sanse nisu bas velike posto ce svi ici protiv nje, ali isto tako one rastu iz dana u dan. Takodje, sokantna pobeda Trumpa razotkrila je svu lazljivost medija i namestanje anketa i dala nadu Le Penovcima da ne odustaju i da su promene zaista moguce.
[ Darko Nedeljković @ 21.02.2017. 11:45 ] @
Citat:
Naravno u zemljama kao sto je SrbijaTM postojao je uvek jak euroskepticni pa cak i eurofobni trend.

Za razliku od________________________________gde nikada nije postojao.
Mislim a si nam duzan ovu informaciju. Ja se licno nigde nisam nagledao jaceg euroskepticizma nego medju stanovnistvom same unije. Hoces neke primere? Nemacka? Polovina stanovnistva je sklona rezonovanju da im je neko silom ukinuo stabilnost i prosperitet nemacke marke i okacio pola Evrope na grbacu. Grcka? Polovina stanovnistva smatra da je EU zlo koje hoce da ih unisti duznickim robstvom. Poljska? Smatra da joj je neko na ledja okacio Grcku, ne kapirajuci zasto treba pomagati drzavi gde je socijalna pomoc veca nego minimalac koji dobija poljski radnik. Prica se da negde postoji neka drzava bez euroskepticizma, ali to za sada nije dokazano. Meni je sa druge strane socioloski fenomen - koliko decenija mozes neku drzavu drzati u stanju eurofanatizma i verovanja da eto samo sto nije pocelo da nam bude do jaja.

Da bi pobedio na izborima potrebno je da imas samo jednu vestinu - da umes da ubedis ljude da ce im u buducnosti biti bolje. Sama ideja EU je dozivela neki svoj vrhunac, sto je i logicno jer ne mozes ljude ubediti da ce im u EU biti bolje nego sto im je u EU. Potrebnna su dva preduslova - prvi da im ponudis nesto sto se razlikuje od trenutnog, a drugo da ih ubedis i da to sto je drugacije znaci i bolji zivot. Meni je interesantno pitanje naprimer da li ce tokom mog zivota postojati primer drzave koja je vise od jednom usla u uniju ili vise od jednom izasla iz nje. Po svemu sudeci tesko, ali jedino iz razloga sto su procedure ulaska/izlaska toliko spore da ja nema sanse da zivim toliko dugo.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 21.02.2017. u 12:57 GMT+1]
[ Braxi @ 21.02.2017. 12:32 ] @
Nemacka je visestruko profitirala od EU, a uvek ima ljudi koji misle da je zemlja ravna...
[ Ivan Dimkovic @ 21.02.2017. 12:36 ] @
Citat:
Darko Nedeljković
ali jedino iz razloga sto su procedure ulaska/izlaska toliko spore da ja nema sanse da zivim toliko dugo.


Lisabonski sporazum je specificirao proceduru izlaska, u teoriji proces mozes zavrsiti za 2 godine ili krace. UK ce verovatno biti prva drzava koja ce testirati taj proces u praksi.

Realno je za ocekivati da ce cela procedura trajati duze iz prostog razloga sto je UK dovoljno bitna da obe strane verovatno posvete duze vremena pregovorima kako bi izvukli maksimum.

Citat:

Poljska? Smatra da joj je neko na ledja okacio Grcku


Taj stav oko Grcke je tipican za gomilu istocnoevropskih EU clanica ali sam po sebi nije u direktnoj korelaciji sa podrskom samoj EU. Na primer, Poljska je drzava trenutno sa najvecim % stanovnistva koje EU gleda pozitivno.

Sa druge strane, Grcka, Francuska... ne bas :-)



Inace, cela stvar sa populistima je mozda i najbolja stvar koja moze da se desi EU i da konacno dovede do formiranja bloka koji je za tesniju integraciju (a koji je ekonomski i kulturno potpuno kompatibilan) i bloka, mozda potpuno nezavisnih drzava, koje su za limitirane integracije.
[ Java Beograd @ 21.02.2017. 12:41 ] @
Aj' kao prvo da vidimo šta je to zapravo EU ?

1. Carinska unija. Jedni drugima ne naplaćuju carinu. Ima zemalja koje nisu u EU, ali imaju bescarinski ugovor sa EU.
2. Monetarna unija. Imaju EUR kao valutu. Ne svi, naravno. Neke zamlje u EU ne koriste EUR kao valutu. Neke zemlje van EU koriste EUR kao valutu.
3. Šengen zona. Ne poklapa se sa EU, ali dobrim delom da. Neke zemlje van EU jesu u šengen zoni, neke zemlje u EU nisu u šengen zoni.
4. Nato. Nisu sve EU zemlje u Nato, ali dobrim delom jesu. Neke zemlje u EU nisu u Nato.
5. EU "core" kako bih ja to nazvao, tj. one zemlje koje garantuju međusoban slobodan protok robe, kapitala i ljudi. Nisam siguran da li je najmlađa EU članica dobila ove privilegije.


Koji je to pojedinačni interes neke od zemalja da se isključe iz nekih od pobrojanih "euro integracija" ?

Dakle, šta će od ovoga da propadne ? Sve pobrojano ? Nema šanse.

Ajd' prvo da sačekamo šta će da se desi sa UK, da vidimo da li će da istupi iz carinske unije, ili će da ostane pridruženi član, što kako sam čuo, košta poprilično.




[ Braxi @ 21.02.2017. 12:56 ] @
cak i sa tog tvog spiska Java, Le Pen ce odmah traziti da izadje iz 2.3.4. a na eventualnom referendumu kao i Engleska iz CELE UNIJE !

[ Ivan Dimkovic @ 21.02.2017. 13:21 ] @
Plus, EU je danas mnogo vise od stavki koje je Java pobrojao.

UK je imala problem sa slobodnim protokom ljudi a Torijevci su odavno imali problem sa obavezom UK da postuje presude ECJ-a.

Ako se desi neka veca kriza a-ka SEKA sa epicentrom u EU sasvim sigurno ce u nekim EU clanicama doci do jakog anti-EU raspolozenja koje moze preci kriticnu masu kao sto se desilo u UK. Bila je dovoljna izbeglicka kriza da verovatno stvar pretegne u UK a cela stvar je negativno uticala na vidjenje EU u gomili drugih drzava. Neko vece s*anje bi bilo sigurno mnogo gadnije.

Citat:
Java Beograd
Koji je to pojedinačni interes neke od zemalja da se isključe iz nekih od pobrojanih "euro integracija" ?


Politicki interes, ako je vreme takvo da politicari vide u tome dobar profit ili gubitak ako se protive.

UK je odlican primer: odjednom su skoro svi politikosi u Engleskoj za Brexit zato sto je politicka cena visoka iako je gomila njih pre referenduma bila protiv, ukljucujuci i samu premijerku.

Stvar moze lako da se desi i drugde. Neka kriza, javnost je visoko polarisana i vecina smatra da gube od EU... eto ti razloga za politicke manevre i akcije koje mozda nisu u dugorocnom interesu drzave ali... koga briga.
[ Otto23 @ 21.02.2017. 14:39 ] @
Citat:
Bila je dovoljna izbeglicka kriza da verovatno stvar pretegne u UK a cela stvar je negativno uticala na vidjenje EU u gomili drugih drzava. Neko vece s*anje bi bilo sigurno mnogo gadnije.


Mislim da je ovde kljucan nacin na koji je EU, tj. birokratsko-politicki deo, administracija, reagovala (ili tacnije nije reagovala). Mislim da se radi o dva sveta, administraciji/politicarima vs zeljama/ocekivanjima obicnih gradjana EU. Tj. guraju se neke neodrzive price od strane administracije i politicara (a pod pritiskom krupnog kapitala), ne obazirujuci se preterano na zelje i volju samog naroda. U fazonu, mi znamo kako treba, a vi ce te to da pratite (evo i "slobodni" mediji kazu da bas tako treba)... e pa, to ce da ih kosta na kraju EU, ako nastave.

Najopasnije je kad ekipa koja vlada, pocne da zivi u nekom svom svetu, da na realnost gleda iz nekog svog umisljenog ugla - mislim da je to slucaj sa EU.
[ Ivan Dimkovic @ 21.02.2017. 15:04 ] @
@Otto23,

Citat:

Tj. guraju se neke neodrzive price od strane administracije i politicara (a pod pritiskom krupnog kapitala), ne obazirujuci se preterano na zelje i volju samog naroda. U fazonu, mi znamo kako treba, a vi ce te to da pratite (evo i "slobodni" mediji kazu da bas tako treba)... e pa, to ce da ih kosta na kraju EU, ako nastave.

Najopasnije je kad ekipa koja vlada, pocne da zivi u nekom svom svetu, da na realnost gleda iz nekog svog umisljenog ugla - mislim da je to slucaj sa EU.


Zvuci kao svaka vlast na ovoj planeti.

Vidi, iako nisi nista stvorio ili tesko radio primas platu od par stotina hiljada EUR (oslobodjenu od poreza), imas garantovanu enormnu penziju i posle politicke karijere neko fino placeno konsultantsko mesto kod nekog od "klijenata" cije interese zastupas, vozi te sofer svaki dan na posao, zivis u lux kuci / gajbi placenoj od poreskih obveznika, cesto u nekoj metropoli daleko od mesta gde si izabran - ti jednostavno zivis u drugom svetu. Da ne pricamo o tome da generalno, da bi dosao dotle, moras da imas karakter krpe, da jako dugo provedes vremena u tudjem anusu kako bi dobio svojih 5 minuta da tebi drugi budu u anusu. Sta ces uraditi kad dobijes tih 5 minuta? Hmm...

Ocekivati od takvih ljudi da se ponasaju bilo kako drugacije i da uzimaju u obzir glasace samo kada je to neophodno za reizbor je naivno.

Mozda ima tu i tamo po nekog postenog, ali sa tim karakternim osobinama obicno neces daleko u politici.

Ono sto skockane drzave cini skockanim drzavama nisu djubrad od politicara sto je prakticno univerzalna karakteristika, vec decenije ili vekovi uredjivanja sistema i institucija koji funkcionisu i ne smetaju drustvu da napreduje.


[ Nebojsa Milanovic @ 21.02.2017. 15:14 ] @
Odličan post, može i da se hipertrofira i tada je vrlo primenljiv na (blago rečeno) polusvet koji je u Srbiji na vlasti.

Ne mislim samo na vrh vlasti, još više mislim na one dole, teško je rečima opisati koji je to sloj ljudi.
[ anon115774 @ 21.02.2017. 15:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Na primer, Poljska je drzava trenutno sa najvecim % stanovnistva koje EU gleda pozitivno.


I u isto vreme zemlja ciji gradjani najvise (zlo)upotrebljavaju sve moguce institucije i sisteme iste te EU.
[ Braxi @ 21.02.2017. 16:17 ] @
Citat:
Informer: I u isto vreme zemlja ciji gradjani najvise (zlo)upotrebljavaju sve moguce institucije i sisteme iste te EU.


znaci logicno je da gleda pozitivno.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Odličan post, može i da se hipertrofira i tada je vrlo primenljiv na (blago rečeno) polusvet koji je u Srbiji na vlasti.

Ne mislim samo na vrh vlasti, još više mislim na one dole, teško je rečima opisati koji je to sloj ljudi.


ja bih ovome dodao par amandmana. Celokupan politicki milje u Srbiji je tako koncipiran da automatski odbija svakog coveka sa iole dostojanstva. Ne govorim o uvlacenju, to je manje vise ocekivano u svim strukturama, vec o tabloiidizaciji gde, se sloboda stampe shvata kao prilika da se vredjaju ljudi itd...

sve u svemu: mala bara puno krokodila
[ Bradzorf012 @ 21.02.2017. 18:55 ] @
EU je suviše ozbiljan projekat, da bi propao tek tako. Neki procesi su uočljivi, ali pitanje je ko može na duži rok da predvidi šta će se i kako događati. Ona kao takva ima nekoliko problema. Ima zajedničko tržište, jedno od najvećih na svetu, ekonomski je jaka, ali je vojni, a naročito politički patuljak. U situaciji između čekića i nakovnja(USA i Rusije) uspešno je balansirala i izvlačila korist u stilu "umiljato jagnje dve majke sisa". Rusi su prozreli igru, a ni USA izborom Trampa izgleda više nije spremna da plaća tuđe račune. Sledeći problem, ovaj put na unutrašnjem planu je taj da se briselske elite i razni komesari(izabrani ili neizabrani, više ni ne znam) ponašaju i deluju otuđeno, tj. rade za sopstveni, a ne u interesu građana. Pitanje je da li EU ide u pravcu stvaranja superdržave(nešto kao sjedinjene države evrope) ili ne i sa tim u vezi mi je zanimljivo da primetim ono što kaže Dimković "Zvuci kao svaka vlast na ovoj planeti." Pošto EU svakako nije država, ovo citirano nije ni približno isto u Rusiji, USA ili Kini(bilo kojoj drugoj državi), jer kada u nekoj državi dođe do problema te vrste, onda kreće nezadovoljstvo i promena vlasti i političkih elita, a u slučaju EU se postavlja pitanje "šta ćemo mi ovde", tj. zahteva se izlazak. Dodatno, ne mogu veliki i bogati, pre svih Nemačka, tražiti da se poštuju svi sporazumi i direktive kada to njima ide u prilog(budžetski deficit, javni dug,...), a istovremeno koristiti rasističko/fašističke fraze u disciplinovanju malih i ne baš tako malih igrača u samoj EU("lenji grci", "korumpirani bugari",...).

Sve u svemu, ako EU političari pokažu da su spremni da stvarno, a ne samo deklarativno rade na idejama koje kao zastupaju, EU ima šansu. U suprotnom, ko zna, jačanje desnice i dezintegracioni, centrifugalni procesi će se verovatno nastaviti.
[ Ivan Dimkovic @ 21.02.2017. 19:12 ] @
Pa ne mozes bas porediti situaciju u USA, Rusiji ili Kini sa EU sto se nezadovoljstva i opcija tice posto su drzavnost i identitet matore stvari koje su generacijama iste tamo (cak i u SSSR Rusi svakako nisu izgubili svoj identitet), dok je EU pripadnost i dalje sekundarna stvar posle nacionalnog identiteta. Tako da je skroz normalno i za ocekivati da u vremenima krize i neizvesnosti ljudi posezu za onim sto im je poznato i sa cim su odrasli.

EU u danasnjoj formi je iz 1993 plus joj je bitno menjan sastav prakticno par puta od tada. 23 godine je nista, vecina ljudi u EU clanicama su odrasli u vreme EEZ plus ni dan danas EU nije ni priblizno integrisana kao USA, pocevsi od jezickih barijera preko kulturnih razlika pa sve do daleko manje mobilnosti ljudi izvan nacionalnih granica.

Sve u svenu, kakvi god EU politicari bili (a bilo bi cudo da su ista manje ljigavi od politicara bilo gde drugo), bice potrebne generacije da EU postane vise integrisana kulturno cak i da sve ide super sve vreme sto je potpuno nerealno.
[ dejanet @ 21.02.2017. 19:32 ] @
Da, tacno je da je vecina politicara korumpirano, ali postoji institut izbora. Medjutim za EU politciku elitu izbori ne postoje, oni se tu valjda delegiraju(nesto kao komunisti za CK KP). Ko ih delegira ? Kako ? Na ciji predlog ?, to je bar meni "black box".
Mrzi me da sada trazim, ali koliko se secam vecina EU glavesina, npr. Solana, Barozo, Karl Bilt.... itd. su u glavnom bili ekstremni levicari i/ili teroristi Crvenih brigada...

Mislim da raspad EU nije najgori scenario...
[ Lavlja_Jazbina @ 21.02.2017. 19:34 ] @
Ajde malo da objasnis grafikon po kome ste "daleko od poljaka".U jednoj zemlji si drzavljanin,u drugoj rabotas.

I jedna i druga su kao obecane destinacije!? Sta tu nije po volji,dobroj manjini,skoro jasu vecinu.

[ Bradzorf012 @ 21.02.2017. 20:37 ] @
@Dimkovic

Hteo sam samo da naglasim da izlazak i otcepljenje nisu ni približno iste stvari. Slažem se, izgradnja kulturnog identiteta je jedan od uslova da integracioni procesi dobiju zamah, ali izgleda da toga nema. Kada farmeri u čitavoj EU ili bilo koja druga društvena grupa budu imali jednake uslove za poslovanje, život i rad, onda će moći da svi složno izađu na ulicu i bore se za svoja prava. To će moći onda kada protok ljudi, robe i kapitala ne bude jednosmeran, ne bude samo od periferije ka centru, tj. kada se stvari iznivelišu. Do tada, imaćemo nacionalne/državne podele, pa će se Grci buniti što im se nameću mere štednje, a Poljaci što moraju da plaćaju grčke "dugove". Naravno da ti procesi ne mogu da se završe u roku od odmah, ali ljudi žele da vide rezultate, ne žele da čekaju.
Ne moraš biti veliki poznavalac stvari, da bi shvatio kako nešto škripi i ne funkcioniše kako bi trebalo. Mislim na neke pojave koje su mi više nego simptomatične, na primer prijem Bugarske i Rumunije, koji je bio politička prevara sa ciljem da se iste otrgnu iz ruske sfere uticaja. Zato me ne iznenađuju vesti koje potvrđuju stav da su u toj EU svi ravnopravni, ali su neki ravnopravniji. Bugari dogovore sa Rusima južni tok, iz EU im kažu da nije po propisima, da se tako izrazim, ali zato severni tok za Nemce jeste po propisima. Bugari dogovore sa Rusima novu nuklearnu elektranu, opet nije po propisima, ali im zato redovno šalju packe u vidu neodobravanja novca iz EU fondova zato što su "korumpirani", mada im ta korumpiranost ne smeta da kupuju bugarska javna preduzeća i pumpaju cene njihovih usluga. Nešto slično je i sa Rumunijom. Nedavno je bila vest kako se mislim u Belgiji žale na rumunske radnike koji im snižavaju cenu rada. Pa mislim, ono u stilu Petra Božovića i "Lepote poroka", "jesi li ti govorio nešto protivu radničkog samoupravljanja?". Ne možeš očekivati da dobiješ na izvolte tržište i jeftinu radnu snagu u toj istoj Rumuniji, a da sa druge strane ne dobiješ hiljade Rumuna u svom dvorištu u potrazi za boljim životom, "ne možeš da se *****, a da ti ne uđe". Tek kada se ti procesi preokrenu, tj. iznivelišu po principu spojenih sudova, stvari će krenuti na bolje. To tada, mrka kapa.
[ Braxi @ 21.02.2017. 20:37 ] @
Citat:
dejanet:
Da, tacno je da je vecina politicara korumpirano, ali postoji institut izbora. Medjutim za EU politciku elitu izbori ne postoje, oni se tu valjda delegiraju(nesto kao komunisti za CK KP). Ko ih delegira ? Kako ? Na ciji predlog ?, to je bar meni "black box".
Mrzi me da sada trazim, ali koliko se secam vecina EU glavesina, npr. Solana, Barozo, Karl Bilt.... itd. su u glavnom bili ekstremni levicari i/ili teroristi Crvenih brigada...

Mislim da raspad EU nije najgori scenario...


EU je demokratija a ne kako ti pokusavas da je predstavis.
[ Java Beograd @ 21.02.2017. 21:08 ] @
Generalno uzavši, britanci su od samog početka bili "samo jednom nogom" u EU. Zato im i neće biti preveliki problem da "izađu" (jer nikad nisu ni ušli).
Verovatno planiraju da, kao Norveška, nastave da participraju u carinskoj uniji, a drugo nikad nisu ni okusili.

Za razliku od Francuza.

Političari, naravno, misle samo na svoju guz icu, na moć i pare koje idu.

Ali, da li će prosečan Francuz danas biti "oduševljen" ako u Španiju ili Nemačku mora sa pasošem. Čik, da vidim ko će to da im predloži. I još, kad dođe u tu Španiju, na letovanje, mora u menjačnicu, da menja Franke za Evre ?

Da li Reno i Sitroen (i ostala francuska industrija) zaista žele da njihovi automobili u celoj evropi koštaju još 10% više - uključujući carinu.

Nacionalizam koji gaji Le Pen liči na onaj Šešeljev. Namenjen najnižem sloju, najprostijem mentalitetu. Koji, uz pivo u bircuzu, posle šljake, razmišlja "ma ko im ]ebe majku, možemo mi bez njih"

[ Ivan Dimkovic @ 21.02.2017. 21:14 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Ajde malo da objasnis grafikon po kome ste "daleko od poljaka".U jednoj zemlji si drzavljanin,u drugoj rabotas.

I jedna i druga su kao obecane destinacije!? Sta tu nije po volji,dobroj manjini,skoro jasu vecinu.



Razlog je isti kao i svuda drugde: ljudi misle da vise placaju nego sto dobijaju. To nije nuzno tacno (u ovom slucaju mislim da nije tacno) ali objektivni fakti i subjektivna percpcija nisu ista stvar niti postoje garancije da budu vezane.
[ Bradzorf012 @ 21.02.2017. 21:14 ] @
@Braxi
EU ne može u ovoj fazi biti "demokratija" čak i da hoće jer kao što rekoh nije država, ne postoje izbori(ispravite me ako grešim) gde stanovnici("državljani") EU kao pojedinci biraju/glasaju. Rusija ili USA jesu federacija/savez država, ali imaju jedinstvenu monetarnu/finansijsku i ekonomsku politiku, što je još važnije jednu vojsku i policiju(jedinstvenu silu), jedinstvenu spoljnu politiku. Zato ne može da se desi da kao u EU Španija i Rumunija ne priznaju Kosovo kao nezavisnu državu, a ostale priznaju. Da ponovim reči/pitanje Henrija Kisindžera koje sam davno citirao na nekoj od tema: "kada hoću da pozovem evropu, koji broj da okrenem?". E to je ono o čemu govorim. Dodatno, da li znaš da je Štefan File, jedan od prethodnih komesara EU(vrlo simptomatičan naziv funkcije) za proširenje, krajem osamdesetih u svojim mlađim danima bio komunistički aparatčik, pa mu u biografiji piše kako je pohađao nekakvu visoku politčku školu u Moskvi? Čovek je izgleda samo promenio dres, ali ne i ubeđenja.
[ Ivan Dimkovic @ 21.02.2017. 21:26 ] @
EU parlament se bira na izborima, dok je evropska komisija punjena od strane vlada clanica (vlade predlazu kandidate a odabira ih EU predsednik koji je izabran vecinom u parlamentu).

Propisi koje predlaze komisija moraju biti odobreni u parlamentu.

Situacije koje pominjes npr. Kosovo su posledica fakta da EU nije federacija, ali to nije nekompatibilno sa demokratskim izborom za ono sta su clanice delegirale na nivo EU.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 21.02.2017. u 22:36 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 21.02.2017. 22:05 ] @
Evo prognoze direktno sa TV - neke tamo godine, u EU su samo Srbija i Hrvatska gde Srbija uporno blokira izlazak Hrvatske
[ Java Beograd @ 22.02.2017. 07:17 ] @
EU je zasnovana na ekonomskim interesima, pre svega.
Glavni i najmoćniji ekonomski interes - ogromno tržište.

Dok god postoje ti interesi - neće se EU "raspasti". Može da promeni neku formu, oblik, ali dok postoji ekonomski interes za ogromnim bescarinskim tržištem, nema raspada.

Ko se još seća Benelux-a ? Kako je i zašto napravljen ? Odgovaralo državama.
[ Braxi @ 22.02.2017. 08:22 ] @
Citat:
Bradzorf012:
@Braxi
EU ne može u ovoj fazi biti "demokratija" čak i da hoće jer kao što rekoh nije država, ne postoje izbori(ispravite me ako grešim) gde stanovnici("državljani") EU kao pojedinci biraju/glasaju. Rusija ili USA jesu federacija/savez država, ali imaju jedinstvenu monetarnu/finansijsku i ekonomsku politiku, što je još važnije jednu vojsku i policiju(jedinstvenu silu), jedinstvenu spoljnu politiku. Zato ne može da se desi da kao u EU Španija i Rumunija ne priznaju Kosovo kao nezavisnu državu, a ostale priznaju. Da ponovim reči/pitanje Henrija Kisindžera koje sam davno citirao na nekoj od tema: "kada hoću da pozovem evropu, koji broj da okrenem?". E to je ono o čemu govorim. Dodatno, da li znaš da je Štefan File, jedan od prethodnih komesara EU(vrlo simptomatičan naziv funkcije) za proširenje, krajem osamdesetih u svojim mlađim danima bio komunistički aparatčik, pa mu u biografiji piše kako je pohađao nekakvu visoku politčku školu u Moskvi? Čovek je izgleda samo promenio dres, ali ne i ubeđenja.


postoje izbori za EU parlament.

Drugo, EU je Unija a ne federacija ili pak sjedinjene drzave.

Koji broj da okrene za Evropu ? Hm, a koji broj da okrene za USA koja je trenutno kao sto vidimo luda kuca dzabe im sva vojska i ekonomija.

Stefan File ? Nesto ne mogu da se setim da je u EU zabranjeno biti (bivsi) komunista ?


[ Braxi @ 22.02.2017. 08:30 ] @
Citat:
Java Beograd:
EU je zasnovana na ekonomskim interesima, pre svega.
Glavni i najmoćniji ekonomski interes - ogromno tržište.

Dok god postoje ti interesi - neće se EU "raspasti". Može da promeni neku formu, oblik, ali dok postoji ekonomski interes za ogromnim bescarinskim tržištem, nema raspada.

Ko se još seća Benelux-a ? Kako je i zašto napravljen ? Odgovaralo državama.


Ti izghleda sedis na usima ?!

Naravno da je zasnoivana na ekonomskim interesima, ali kao sto vidis ekonomija ne funkcioniuse jednako za sve. I zamisli gubitnici globalizacije npr u Engleskoj rekose - NE ! Sad se oni kojima je islo cesu za glavu ali dockan. Trebalo je ranije misliti. Slicno moze da se desi u FRA ili bilo gde.

Zasto mislim da bi pobeda Le Pen bila kraj EU ? Priznajem to je malo smela pretpostavka, ali pogledajte. Le Pen moze da pobedi samo ako pobedi u prvom krugu. To su pokazali regionalni izbori gde je od 13 regija vodila u 9 cini mi se posle prvog kruga, a u svim je usla u 2. krug ali avaj, svi su bili protiv nje. Tako ce biti i sada.

A ako ona ipak pobedi u 1. krugu za sta posotje neke sanse i one rastu iz dana u dan posebno posle Brexita i Trumpa, to znaci da ce ona moci da raspise Frexit i da opet dobije jer je podrzava +50%. Ne kazem da svi koji podrzavaju Le Pen nuzno i jesu za Frexit, ali ima i socijalista i republikanaca koji bi glasali za Frexit mada nisu za Le Pen.

I na kraju. Treba videti geografiju i istoriju EU pa da se skonta koje su sanse EU da opstane bez Francuske.
[ R A V E N @ 26.02.2017. 05:16 ] @
I da onemoćaju moderne imperije koje se natežu oko Evrope (SAD, EU i Rusija) power vacuum će popuniti mini-imperije na regionima.

Npr. ovdje kod nas je sasvim jasno da nemali broj moćnih i uglednih ljudi u Srbiji i običnog stanovništva vidi Srbiju kao regionalnu imperiju u JI Evropi, i to ne samo na području južno od Dunava. E sad, koliko to ona može biti, pitanje je. To se vidi u trivijanim stvarima kada npr. RTS daje vremensku prognozu za Trst. Vjerovatno niko ne smatra da će Trst teritorijalno biti opet dio Srbije (Jugoslavije), ali i današnje imperije funkcionišu po političkom utjecaju, a ne po teritorijalnim pripajanjima.

Slična situacija je mislim i sa Nigerijom u Zapadnoj Africi i Egiptom u Sjevernoj Africi [(i)li Arapskom Svijetu]. Možda i sa Kenijom i JAR-om u Istočnoj i Južnoj Africi.

Stvarno, ovdje godinama paradiraju neki ljudi kao što su Federica Mogherini koji govore plitkoumnosti o poštovanju zakona i ljudskih prava. Iste stvari koje je rekla prethodnih 5 puta i koje će reći slijedećih 5 puta. U međuvremenu ima osiguranu znatnu platu koju ću vjerovatno finansirati ja iz svoga poreza bez obzira prodao ja nešto ili ne.

Neki dan Čeda (Jovanović) kod Aleksandra u emisiji (Nedjeljom u 2) pomenu istraživanje WC-ova u Evropskom Parlamentu ili gdje već, gdje je u skoro svakom nađen trag jačih droga.

Znači, oni šmrkaju bijelo koje im finansiraš ti iz svojih poreza. To add insult to injury, Federica je ljevičarka!!!

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 26.02.2017. u 06:37 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 08.03.2017. 20:57 ] @
Citat:
Nemačka nacija, vodeća u Evropi, očigledno, želi jednu drugačiju Evropsku uniju (EU) i svega sedam odsto Nemaca podržava sadašnju opciju ''dalje ovako, po starom'', pokazuju rezultati aktuelne ankete Instituta TNS-Infratest, prema kojima skoro dve trećine Nemaca smatra da se EU sada nalazi na pogrešnom putu.


da,da.Uvek oni prvi imaju model.

Citat:
Nemci žele jednu novu, drugačiju EU, ali kakvu - to je pitanje, na koje nisu dali jasan odgovor, pošto je pet strategija predsednika Evropske komisije (EK) Žan Klod Junkera naišlo na podeljeno mišljenje u 83-milionskoj nemačkoj državi, odakle je, međutim, jasno izneta želja za referendumom.

Kada je reč o EU i Nemcima koji dominiraju u skoro svim sektorima ujedinjene Evrope, tu je skoro polovina njih za uvođenje referenduma na temu ostanka u EU. Iz nemačkog ugla, EU ne bi trebalo da dalje ide sadašnjim putem i najmanje podrške od svih predloženih strategija EK, svega sedam odsto, dobila je opcija ''dalje ovako, po starom'', dok ni jedna nije dobila jasnu većinu.



Relativno veliku podršku Nemaca dobio je preldog o sveobuhvatnom proširenju saradnje u političkim oblastima i 29 odsto Nemaca to vide kao najbolji put u budućnost EU. Čak ni predlog njihovog kancelara Angele Merkel o EU ''različitih brzina'', našao je podršku kod svega 16 odsto Nemaca.

Anketa, sprovedena tik pred 60. godišnjicu Rimskih sporazuma i posle predloga EK o pet mogućih scenarija razvoja EU bez Velike Britanije, pokazuje jasno da su Nemci nezadovoljni sadašnjim stanjem u EU. Šefovi država ili Vlada zemalja, članica EU raspravljaće krajem sedmice, u petak, o godišnjici Rimskih sporazuma i budućnosti EU, najavljujeno je iz Berlina.

Kada je reč o Junkerovim predlozima, oni bi trebalo da budu osnov za raspravu na martovskom samitu u Rimu, prenose mediji i ukazuju da u prvom slučaju Junkerovih predloga, EU nastavlja po starom, sa planom da se uvede zajednički sistem za azil, pojača vojna saradnja i zajednička spoljna politika, uz ekonomsko jačanje do 2025. godine.



U drugom, zemlje, članice EU, bez političkog jedinstva, idu do jačanja zajedničkog tržišta i zone slobodne trgovine, uz ugroženost evra i sve više nezavisne spoljne politike država EU.

Treći scenario se odnosi na stvaranje podgrupa zemalja koje su spremnije od ostalih da pojačaju integraciju u određenim oblastima, s variranjem u oblasti građanskih prava, četvrti vodi ka fokusiranju sredstava na određene prioritetne oblasi, što bi vodilo ka stvaranju evropske vojske.



Peti scenario predviđa snažnije jedinstvo EU na svim nivoima. EU se nalazi pred obeležavanjem 60. godišnjice rimskih sporazuma, a Nemačka je pre deset godina slavila jubilarnih pola veka EU. Nemačka je, tada, bila na polovini svog predsedavanja EU i slavila 50. godišnjicu potpisivanja ''Rimskih sporazuma'', osnivačkog akta EU i tada je uz ''Berlinsku deklaraciju'' o miru i integraciji, na centralnoj svečanosti u Berlinu bilo i bugarskih pita, grčkkih kolačića, slovenačkih potica i šarenila muzike od Karpata i Mediterana, preko Alpa do Baltika.

Tada je moto bio ''Evropa uspeva zajednički'', a cilj doprinos pokretanju sadržinski novog smera sa zadatkom da se povisi prihvatljivost integracionog procesa. Na centralnom skupu u Berlinu govorilo se o jačanju evropskih integracionih procesa, dovršavanje unutrašnjeg tržišta, razgradnji birokratije, jačanje konkurentnosti...tu su se našle i teme zaštite klime, socijalna dimenzija evropske politike, integraciona politika....

Deset godina kasnije, Nemačka godišnjicu potpisivanja Rimskih sporazuma dočekuje sa novom, evroskeptički raspoloženom partijom, ''Alternativom za Nemačku'', opterećena izbeglicama, uznemirena zbog terorizma i ekstremizma i, sudeći prema ovoj anketi, nespremna da i dalje podržava EU, ovakvu, kakva je ona danas.

Autor: Tanjug.
[ Bradzorf012 @ 11.03.2017. 12:26 ] @
Tema je bila zamrla, pa nisam hteo da se javljam, a sada sam našao i malo vremena.

@Ivan
Citat:
Situacije koje pominjes npr. Kosovo su posledica fakta da EU nije federacija, ali to nije nekompatibilno sa demokratskim izborom za ono sta su clanice delegirale na nivo EU.

Slažem se, ali to i dalje ne menja činjenicu da EU nije država u klasičnom smislu, a primer koji sam naveo dosta govori o slabosti iste. Jasno je da tako nešto ne može da nastane odjednom, pitanje je uopšte da li je i moguće, ali to ne znači da ne bi trebalo težiti ciljevima koji su bar deklarativno ugrađeni u temelje EU. Međutim, u situaciji kada su problemi na vratima, kao što se da videti, svako vuče na svoju stranu, a to ruši i ono što je trenutno postignuto.

@Braxi
Citat:
Stefan File ? Nesto ne mogu da se setim da je u EU zabranjeno biti (bivsi) komunista ?

Naravno da nije zabranjeno, ali komunizam je ono što je na zapadu omraženo i bačeno u blato. Zato je malo čudno da čovek sa takvim pedigreom dospe tako visoko na lestvici. Zašto se u nekim zemljama EU onda prave tako veliki otkloni od komunističke prošlosti, pa čak i zakonski regulišu te stvari. Ovde je jedna druga stvar zanimljiva, a to je, da je taj Štefan File u stvari paradigma prosečnog EU birokrate, koji je spreman da za veću nadoknadu promeni sopstvena uverenja.
Citat:
I na kraju. Treba videti geografiju i istoriju EU pa da se skonta koje su sanse EU da opstane bez Francuske.

Šanse da opstane bez Francuske nisu nula, nego minus beskonačno. Osovina Nemačka - Francuska je kičma EU.

@Java
Citat:

Da li Reno i Sitroen (i ostala francuska industrija) zaista žele da njihovi automobili u celoj evropi koštaju još 10% više - uključujući carinu.

Ako ćemo pošteno, u svemu tome najveći gubitnici bi bili Nemci, jer ako neko ima neviđene koristi od zajedničkog tržišta onda su to oni. Arogancija i neutemeljeno samopouzdanje im ne dozvoljavaju da vide malo dalje.

Sve u svemu, mensečini da je ovde glavni problem taj što se ide na stvaranje zajednice/unije država po vertikali, ali samo u nekoliko uskih segmenata, a i to po pravilu u smeru i na način kako kažu bogati i moćni. Zato me i ne čudi što je EU politički patuljak.

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 12.03.2017. u 12:34 GMT+1]
[ crkomitv @ 12.03.2017. 09:08 ] @
Ne znam šta je problem sa Komunizmom?
Izgleda da se brkaju pojmovi i lenjinizam-staljinizam dovode u ravan sa Komunizmom što ne može biti.
Sa druge strane savremeni "socijalisti" koji glume nekakvu levicu su obične jajare koje se po pravilu uvlače vlasti a o socijalističkim idejama vode brigu koliko i o lanjskom snegu.

Od Korupcije i nepotizama nisu oslobodjene ni kapitalističke države uključujući USA i Englesku
a Korupcija i nepotizam su žile kucavice socijalističkih država uključujući Srbiju i Rusiju.

Dakle, društveni šljam nije odlika ovog ili onog društvenog uredjenja nego je to stvar ljudske pohlepe.

Da li je kapitalizam bolji od komunizma?
Pa recimo bolji je isto onoliko koliko je NATO "bolji" od Srbije 1999.
Imaju silu pa su "bolji".

Da li je kapitalizam vezan za slobodno tržište?
Pa vezan je za slobodno tržište tako što bombarduju i ubijaju redom (uključujući i decu) sve koji imaju tržište koje njima ne odgovara i tako dobijete "slobodno tržište" odnosno mrtve, bogalje, ruševine kao posle atomske...
Dovoljno je samo pogledati Palestinu, Irak, Siriju, ranije Vijetnam, Koreju, Avganistan itd.
Ako im neko ne dopusti da vršljaju kako hoće biće proglašen za teroristu,
izmišljaće se al-kaida, zatim islamska država.
A u budućnosti ćemo videti kakve su nove termine smislili za ljude koji neće da igraju kako im "slobodno tržište" svira projektilima od par tona.

Mogao bih ovako da nabrajam "slobode" do sutra ali imam druga posla.
[ Java Beograd @ 12.03.2017. 19:16 ] @
E, super što imaš druga posla.
[ R A V E N @ 25.03.2017. 21:35 ] @
Sumnjičav sam prema EU ne iz desničarskih, nego iz ekonomskih razloga. Npr. RTV taksa. RTV taksa je u ekonomiji ekvivalent Hello World programa iz računarstva.

Oni tamo iz Brisela mogu poslati €20 miliona da se konačno uspostavi neka služba koja će provesti naplatu RTV takse da bi se finansirao ego nekog pisca ili pišačice. Ne "pišačice" u smislu uriniranja, nego se dobar dio feministkinja uvrijedi ako se ne pomene i ženski rod. Uzgred, većina njih ima visoka obrazovanja iz književnosti. S druge strane, par njih stalno psuju po nastupima. Ko će ga znati? Licemjerje? I onda on/ona promoviše svoje "djelo" kojeg ne čitaš finansirano tvojim novcem na televiziji finansiranoj tvojim novcem koju ne gledaš.

Uglavnom, osnuje se ta agencija i da bi meni naplatili RTV taksu, dolaze oni dvometraši u crnim uniformama i crnim čarapama na glavama da plijene imovinu. Ali onda su i oni u problemu. Šta ako budu morali da čupaju odvodne cijevi od moje WC šolje da bi se to prodalo kao sekundarna sirovina? Ipak, kako će oni to, u tu prljavštinu? I da ja to operem sa NaClO, ipak je tu simbolika najgore prljavštine. Muškarčine su to, ljudine, djeca "prvoboraca, nosioca ratnih odlikovanja, prvobranioca", s koje god strane dolazili. Pa kad su djed i tata sjedili u komandi tamo 1993.-e, sad je on naslijedio. Naslijedio je porodičnu firmu "Policija".

Čudni su ti ljudi, ljevičari, feministkinje, neproduktivni foteljaši iz EU. Govore stalno o oslobađanju od nečega, a malo-malo dolazi sudsko-finansijskopolicijski aparat da porobljava neke "loše momke".

Nedavno je Čeda bio kod Aleksandra u emisiji i odmah na početku se govori o kokainu. I Aleksandar će njemu: "Čeda, patka mu Dače, daj više baci te karte na sto! Šta je istina oko šmrkanja kokaina?". Daleko od toga da sam ljubitelj Čede kao foteljaša, čak naprotiv, ali Čeda učini nešto vrijedno poštovanja. Čeda govoraše istinu. Između ostalog, Čeda reče da je nedavno istraživanje pokazalo prisustvo tragova teških droga u mnogim WC-ima u zgradi, valjda, Evropskog Parlamenta. Ispada da možda Federica šmrka bijelo. I ti/e ljevičari/rke i feministi/kinje konzumiraju uz to možda još šta bijelo po WC-ima. Ionako su im ideje free love i otvorenih brakova simbol oslobođenja.

I sve to finansirano tvojim novcem poreznog obaveznika. Ja stojim na buvljaku dok prodajem i osjećam kao da mi žileti režu jetru od stresa i premorenosti, iako alkohol ne mogu smisliti na 10 m. A ti si došao meni da nabijaš fiskalnu kasu i porez, da bi sutra oni imali za estetske operacije kad im kokain razori tkivo unutar nosa.

Ko si ti, ta uniforma, taj državni grb na tvom rukavu i "država od 1000 godina" da me "disciplinirate" i proglašavate nekim "društvenim neprijateljem"?!


[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 25.03.2017. u 22:55 GMT+1]
[ Bradzorf012 @ 27.03.2017. 19:53 ] @
Koliko su ti oteli do sada?
[ R A V E N @ 08.05.2017. 02:44 ] @
Pa kad sam pitao jednom u Zavodu Zdravstvenog Osiguranja Tuzlanskog Kantona da mi kažu koliko sam novca dao iz svog džepa za dobrovoljno zdravstveno osiguranje, rekli su mi da moram pisati zahtjev?!! Zamisli, to add insult to injury, možda će tražiti i kakvih €2.5 takse.

Ma to ima i veze sa onim što sam pisao o psihijatriji, naime par godina sam imao pogrešnu dijagnozu i davao preko €25 za tablete koje mi nisu trebale. Plaćao sam nečiju doktorsku sujetu i farmaceutsku kompaniju. Da ne pričam o tome ovdje, to nije tema za ovog foruma, jer hoću da pominjem imena i stavljam slike.

Zamisli da dadneš nekome €50 000 da ti za 3 mjecea izgradi kuću kakvu si mu opisao. No nakon 5, a ne 3 mjeseca dobiješ jednokratnu plastičnu čašu napunjenu građevinskim pijeskom. I to je sve.

To je naš zdravstveni javni sistem.

Onda ti pokušavaju uvaliti kakve energizatore od jabuke da dobiješ mentalnu i psihičku snagu - ne na psihijatriji, nego u opštoj medicini.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 08.05.2017. u 05:12 GMT+1]
[ Java Beograd @ 08.05.2017. 07:32 ] @
Citat:
R A V E N: Pa kad sam pitao jednom u Zavodu Zdravstvenog Osiguranja Tuzlanskog Kantona da mi kažu koliko sam novca dao iz svog džepa za dobrovoljno zdravstveno osiguranje, rekli su mi da moram pisati zahtjev?!!

Pa kad te mrzi da sam sabereš 2 i 2 - onda i treba da pišeš zahtev. Takvima bih ja naplatio 1.000,00 € takse.
[ R A V E N @ 08.05.2017. 10:39 ] @
Oni to mogu vjerovatno dobiti za 5 minuta preko računara. A ja sam im sigurno dao barem trećinu od toga, tako da je tvoja apologija države neosnovana - naplatili su oni meni već poveliku taksu.
[ SlobaBgd @ 08.05.2017. 10:55 ] @
Nije njima (iz Zdravstvenog) taj podatak na izvol'te pa da ga izvuku u roku od 5 sekundi ili pet minuta. Verovatno nemaju mnogo takvih zahteva kao što je RAVEN postavio, pa nemaju ni ubrzane i pojednostavljene procedure da do konačne sume dođu. A tek građanin nema uvid u zbir novca koji je po osnovu zdravstvenog osiguranja uplatio državi. Hajde neka neko od nas izračuna koliko je uplatio državi po tom osnovu. Znači ne svakog meseca oko xxx dinara, to je godišnje oko xxx X 12 dinara, pa broj godina puta xxxx dinara je oko... nego tačnu sumu, izraženu u dinarima.

Najveći bezobrazluk u ovom slučaju je što treba da pišeš poseban zahtev da bi imao uvid u to koliko si SVOJIH para dao nekome, a taj neko ti u stvari insistiranjem za zahtevom u stvari otežava da ostvariš pravo da budeš informisan. Ako se traži i neka taksa, tek to je bezobrazluk: RAVEN već plaća zaposlene u Zavodu, a davanje odgovora na njegovo pitanje im je deo posla za koji su, rekoh već, plaćeni.
[ Java Beograd @ 08.05.2017. 12:20 ] @
Svako ko je zaposlen, svakog meseca dobija isplatni list - obračun plate, na kojem piše koliko je tačno njegovih para uplaćeno za PIO, za zdravstvo, za porez i sve ostalo.

Imaš isplatne liste, imaš digitron na mobilnom - saberi. Šta je tu problem ?!
Bacio si isplatne liste ? 'Oćeš da ti ja sabiram ? Onda plati. Šta je tu nejasno ?

Uostalom šta će ti ta informacija ? Da bi nekom mahao ispred nosa uz busanje u grudi: " ja sam toliko i toliko platio ... ". I nizašta više. Jer državna zdravstvena zaštita je jednaka za sve, i ne razlikuje se prema visini uplaćenog osiguranja.
[ SlobaBgd @ 08.05.2017. 14:21 ] @
Ja sa 30 godina upisanog staža svakako nisam čuvao... Čekaj da uzmem mobilni... Gde je digitron... Aha, tu je... 30 X 12, to je 360 isplatnih lista, traka, qraca-palaca. Onaj ko čuva 360 isplatnih lista, ili 360 računa za struju ili telefon, nije baš u vinklu. Zašto? Zato što ti podaci već stoje u nadležnoj ustanovi, i zaposleni su plaćeni, kroz plaćanje zdravstvenog osiguranja, računa za utrošenu struju ili za korišćenje telefona, da te podatke drže, čuvaju, koriste, pa i da ih daju građanima koji ih već plaćaju. Posebno u slučaju ustanove za zdravstveno osiguranje, koja je budžetska ustanova, pa zaposlenima plate obezbeđujemo svi mi.

Zašto neko traži takvu informaciju? Eto hoće mu se, to nije vojna ili državna tajna, to je podatak koji svako ima pravo da traži za sebe. I da ne počneš opet "pa onda neka plati", da ponovim: već plaćam rad zaposlenih u ustanovi, a listing spada u njihov opis posla. Svako traženje da se posebno plati tumačenje propisa ili zakona, ili izdavanje nekog dokumenta, je u svrhu odbijanja (na mala vrata) da se radi posao za koji si plaćen.
[ ademare @ 08.05.2017. 16:08 ] @
Ako u Srbiji radis 30 godina , tek onda , i da ti neko iz nekog kompjutera izvuce za 5 minuta neki iznos dinara , to ti Nista bas ne bi znacilo !

Jer onaj Dinar od pre 30 godina , iz 1987. !! i ovaj danasnji , nemaju nikakvih dodirnih tacaka , po pitanju medjusobnog odnosa Vrednosti !!
[ gajo2 @ 09.05.2017. 22:32 ] @
Ne znam kako to ide u Tuzli, ovde u Budimpesti se ulogujem u svoj nalog i lepo pise koliko sam para ja uplatio, koliko firma i koliko drzava na osnovu nekih olaksica. Znaci nije nemoguce, nego verovatno jos ministrov mali nije naucio kako da programira baze pa nije napisao sajt za to.
[ SlobaBgd @ 09.05.2017. 22:56 ] @
Osim toga, niko nije pitao "koji će ti klinac taj podatak" nego je mađarski sekretar dao nalog mađarskom ministarstvu a ono nekoj firmi, da se napravi odgovarajuća Web aplikacija i da građanin može da dođe do traženih podataka bez opravdavanja i objašnjavanja zašto mu to treba.

Gore od toga što nas Država zaebava je to što građani podržavaju i odobravaju takvo zaebavanje.
[ R A V E N @ 09.07.2017. 10:47 ] @
Zanimljivo je koliko je historijske ironije u ovom konceptu Evropske unije!

Hitler je ratovao da bi dobio svoj Treći reich, pa je izgubio.

Sad imamo Evropsku uniju kao benigni Četvrti reich, odnosno tu se sve okreće oko Njemačke kao osovine. Uvijek vidiš Angelu zajedno sa Francuzom, a gdje je Slovak, Finac, Slovenac, Rumun... ? Obavljaju niže birokratske poslove.

Ovdje se pobuđuje ideja NOR-a u impotentnom pokušaju da se očuva Bosna, a istovremeno "Četvrti" reich usisava mlađe stanovništvo koje, ako novinari nisu provalili, šalje 1.5 ili 1.7 milijarde € i spriječava zemlju da ekonomski kolabira.
[ Java Beograd @ 09.07.2017. 12:09 ] @
Zaboravljaš da je svaka zemlja svojom sopstvenom voljom, eksplicitno iskazanom, ušla u EU.
Zarad jedisntvenog tržišta, i nesmetanog protoka robe i kapitala.

Ko neće - ne mora.
[ vladd @ 09.07.2017. 14:24 ] @
Osim sto se vecina "dobrovoljnih" zemalja uvaljala u dugove nekima, pa im "volja" nije bas prejaka.

Mislim, mogu oni da je isteruju, ali puno kosta
[ rmilić @ 09.07.2017. 15:04 ] @
Citat:
Java Beograd:
Zaboravljaš da je svaka zemlja svojom sopstvenom voljom, eksplicitno iskazanom, ušla u EU.
Zarad jedisntvenog tržišta, i nesmetanog protoka robe i kapitala.

Ko neće - ne mora.

Mislim da je to pogrešna definicija. Radi se o volji političkog vrha zemalja a ne o volji naroda istih!
Kao što u C.Gori nisu održali referendum o ulasku C.Gore u NATO, tako se ne pita narod o ulasku u EU nego ga truju po sistemu "EU nema alternativu" (tamo vas čeka med i mleko).
EU je politički a ne ekonomski projekat. Ranije se to nije videlo toliko a sada je to i laicima jasno.
EU parlament je vrh te prevare. Tamo se ne odlazi i ne bira demokratskom putem nego isključivo "političkim" (poslušnim) putem.
Iza bilo kog funkcionera u EU administraciji ne stoji narod.

[ Braxi @ 09.07.2017. 16:41 ] @
kako rusofili placu za referendumom u CG. Jedva su ga cekali, pa da ga sj.

Rusija je inace cuvena po postovanju demokratije i narodne volje... O da.
[ rmilić @ 09.07.2017. 20:27 ] @
Citat:
Braxi: kako rusofili placu za referendumom u CG. Jedva su ga cekali, pa da ga sj.

Rusija je inace cuvena po postovanju demokratije i narodne volje... O da.

Mogao si, pre nego što si krenuo da pišeš, bar da se informišeš?!
Referendum je oblik neposredne demokratije, tj. oblik neposrednog učešća građana u vršenju državne vlasti i donošenja političkih odluka.

Putem referenduma građani se izjašnjavaju (neposredno i tajno) da li su za ili protiv određenog zakona, akta, političke ili druge odluke koje su već donešene ili se njihovo donošenje planira.

Referendum može biti u oblasti ustava, zakonodavstva, administracije, finansija ili međunarodnog prava i odnosa. Po obaveznosti odluke može biti obavezujući i savetodavni, po vremenu održavanja prethodni ili naknadni, po obaveznosti održavanja obavezni i fakultativni a po dejstvu odluke može biti konstitutivan ili abrogativan.

Referendum je najčešći oblik neposredne demokratije i kao takav je predviđen u velikom broju ustava u svetu. Po učestalom korišćenju referenduma ističe se Švajcarska, kao i skandinavske zemlje.


To je po pitanju referendumna a sada o tvojoj besmislenoj rusofobiji, koja nema bilo kakve veze sa mojim prethodnim postom.
Pozvaću se na Švajcarskog novinara, Gi Metena, koji je napisao knjigu "Rusija-Zapad, hiljadu godina rata".

Na početku knjige on nizom primera ilustruje snagu predrasuda kojima se hrani rusofobija. Čini mi se da je najefektniji primer događaj koji je većina nas zaboravila, iz 2002. godine, kada su se sudarili putnički i kargo avioni (Bashkirian Airlines Flight 2937, a Tupolev Tu-154 passenger jet, and DHL Flight 611, a Boeing 757 cargo jet) na granici Nemačke i Švajcarske. Autor opisuje kako su posle nesreće zapadni mediji svu krivicu pripisali ruskim pilotima, nazvavši ih neukima, neobučenima, pijanicama, ljudima koji ne znaju engleski jezik i koji zbog toga nisu razumeli instrukcije kontrolora letenja. Pojavilo se na stotine medijskih sadržaja posle te tragedije i svi su imali isti stav: ruski piloti su jedini krivci za strašnu nesreću u kojoj je poginulo i mnogo dece. Nakon toga tehnička istraga i crna kutija su pokazale da su ruski piloti reagovali izvanredno, a da se cela nesreća dogodila zbog greške u švajcarskoj kontroli leta. Trebalo je da prođe deset godina da se švajcarske vlasti izvine javnosti, i to prilično nemušto, pa i ruskim pilotima koji su godinama optuživani za nešto za šta nisu bili krivi.






[ vladd @ 09.07.2017. 21:20 ] @
Fobije su gadna stvar, najvise muce nosioca..
[ bananaphone @ 09.07.2017. 21:57 ] @
rmilić - brzo pitanje - lepo si objasnio referendum i kako funkcionise, sad mi reci koja zemlja je u usla u EU (sem UK-a koji je nesto mrsomudio i tada, pa su naknadno odrzali referendum) bez referenduma ili ne daj boze, protiv volje naroda izrazene na referendumu?

Nisam neki veliki ljubitelj EU-a, odnosno ideja ujedinjenja mi se svidja, ali realizacija i ne bas, na kraju krajeva, EU je bila i ostala americki projekt, namenjen stvaranju jedinstvenog fronta prema Rusiji, sva ostala prica je obavijena oko tog osnovnog cilja. Kao sto je i vecina desnicarskih partija u EU (koje sanjaju odcepljenje), anti-americko i pro-rusko orjentisane...

Ali i takva-kakva EU, je bolja od situacije u kojoj se Europa nalazila u poslednjih 200-300-400g, svaki put kad bi izbila neka kriza - imao si rat covece, sa milionima zrtava, sravnjene gradove i unistene ekonomije. Danas u najvecoj krizi se valjala Grcka - u koju smo za vreme krize - isli na more, a ne u rat - i UK gde se ljudi nerviraju - sta ce sa radnim dozvolama...

Kad sve saberes i oduzmes, EU je daleko od idealne unija, ali Srbija bi sigurno samo dobila sa ulaskom u EU...
[ Braxi @ 09.07.2017. 22:14 ] @
rmilic, znamo mi sta je referndum i demokratija ali de nam reci kako u Rusiji stoje sa tim stvarima ?

Koliko ja znam vucicev Srbistan iako bi on svim srcem zeleo da bude kao putinija svetlosnim godinama je demokratskiji od Rusije ! Od Putinove Rusije, pardon.
[ Java Beograd @ 10.07.2017. 07:03 ] @
Citat:
rmilić:Referendum je najčešći oblik neposredne demokratije i kao takav je predviđen u velikom broju ustava u svetu. Po učestalom korišćenju referenduma ističe se Švajcarska, kao i skandinavske zemlje.

Referendum, naravno može biti oblik neposredne demokratije, ali nažalost u 95% slučajeva - on to nije. Nego je samo privid demokratije. Zašto ?
Zato što onaj koji raspisuje referendum: sroči pitanja tako da "DA" ide njemu u korist, pripremi kampanju u medijima, "izbombarduje" narod nedeljama pre referenduma i dobije željeni rezultat.

Počeo sam da tražim na wikipediji razne referendume i referendumska pitanja, pa me mrzi. Imaš i sam ako hoćeš da pogledaš.

Referendum u Švajcarskoj je drugo. Tamo se zakoni ne donose u skupštini, već na referednumu.

Prihvatam da postoji 4% - 5% referenduma koji su pripremljeni potpuno neutralno, bez medijske hajke i jednoumlja.
[ RoRa @ 10.07.2017. 07:36 ] @
Projekat ujedinjene Evrope su uvek "nosili" ljudi sa vizijom. Napoleon je svoj čuveni Krivični zakonik doneo sa ciljem da bude važan deo temelja buduće ujedinjene Evrope. Naravno, sa dominantnom ulogom Francuske. Savremeni projekat ujedinjene Evrope započet je kao Zajednica za ugalj i čelik zatim je sledila Evropska ekonomska zajednica (sa eki-jem kao obračunskom valutom) i najzad Evropska unija. Pre ili kasnije doći će i SED, Sjedinjene Evropske Države. Naše "plakanje" nad zlehudom sudbinom malih naroda u EU i onih van EU je najobičnije kukumavčenje onih koje EU privlači i plaši u isto vreme.
Pravu prirodu referenduma određuju prilike (političke, ekonomske itd) u svakoj zemlji pojedinačno. Nije slučajno da je referendum u Švajcarskoj ili na severu Evrope jedno a u Srbiji (naprimer) nešto sasvim drugo.
[ Java Beograd @ 10.07.2017. 09:17 ] @
^ A imao si Benelux, i tesnu povezanost tih triju zemalja još mnogo pre EEZ. Lepo se dogovorili oko međusobnih carina, granica i svega drugog.
[ bananaphone @ 10.07.2017. 09:25 ] @
@RoRa - zato su Svajcarci i Norvezani - mali narodi, bez vizije buducnosti, ostali van EU, a UK izasla iz EU :D

Nije to bas tako jednostavno...
[ RoRa @ 10.07.2017. 09:31 ] @
Da, nisam se setio Benelux-a.
A danas u našem okruženju na nož se dočekuje predlog o čvršćem EKONOMSKOM povezivanju državica nastalih raspadom SFRJ. Nadam se da je ta odbojnost više vezana za ličnost predlagača nego za samu ideju ekonomskog povezivanja.
[ RoRa @ 10.07.2017. 09:39 ] @
Po mome uverenju, Švajcarci nisu ušli u EU poštujući tradiciju i principe svoje neutralnosti. Međutim, Švajcarci se u svemu ponašaju kao da pripadaju EU. Slično je važilo i za Austriju koja je bila ograničena Državnim ugovorom. Za Norvežane mislim da nisu dovoljno dugo uživali u svojoj samostalnosti jer su relativno skoro postali država milošću Švedske. Za EU je dobro da je UK izašla jer je još De Gol tvrdio da će Britanija u EU biti američki Trojanski konj.
[ Braxi @ 10.07.2017. 11:38 ] @
Svajcarci i Norvezani su zapadne zemlje koje nisu usle u EU, ali to su izuzetci. Dalje to su takodje i male zemlje. Bogate ali male. CH+N zajedno imaju 13 miliona stanovnika kao Bavarska npr. I na kraju te zemlje su se integrisale u EU Schengen i EEA i kao sto znate sa EU pasosem mozete raditi u CH i N !

Naravno kad pitas rusofile i ove iz pokreta Nas/zi oni ce vam reci da je lopov Grujevski pravi covek za Makedoniju i da su protesti neopravdani, a za Djukanoivice vam reci da je to diktator i uredu je da protestuju.

Referendum o NATO u CG bio bi prava stvar, da ga oni probaju srediti lovom i placanjem medija.

Haha kao da ne znamo Ruse kako rade.
[ bananaphone @ 10.07.2017. 14:28 ] @
@RoRa i Braxi, Svica i Norveska mozda jesu male po broju stanovnika, ali su jako bogate (Svica ima GDP kao pola Rusije ili Spanije) i imaju jaku politicku i drustvenu viziju, koje ne ukljucuje EU, tako da je izjava gde samo mali-ksenofobicni narodi, bez vizije, vide sebe van EU nije bas na mestu.

Imate i monetarnu uniju - pa dosta zemalja koje su u EU, ne koriste euro kao zvanicnu valutu, nego stampaju svoje novce, da li je to nedostatak vizije ili jednostavno biranje onog sto se smatra najbolje za narod te zemlje - vreme ce pokazati.

Sto se tice same price oko EU i UK-a - mislim da ste mozda propustili pricu iz 2000-tih http://www.telegraph.co.uk/new...financed-by-US-spy-chiefs.html

EU je oduvek bila americki projekt, i ne treba im trojanski konj u EU, EU je trojanski konj, pri tom setite se izjava americkog predsednika, pred glasanje o odcepljenju, cini mi se da je govorio poprilicno jasno i glasno da Amerika ne podrzava nikakvo odcepljenje :D
[ Braxi @ 10.07.2017. 14:36 ] @
mislim da se americki uticaj na EU ipak mnogo precenjuje.
[ bananaphone @ 10.07.2017. 14:59 ] @
Citat:
Braxi: mislim da se americki uticaj na EU ipak mnogo precenjuje.


Nemoj misliti, nego procitaj ovaj tekst koji sam poslao i probaj malo sam da istrazis, ima dosta matrijala na tu temu na netu...

https://en.wikipedia.org/wiki/American_Committee_on_United_Europe

American Committee on United Europe, ciji su tvorci bili bivsi direktor OSS-a (pretece CIA-e za vreme WW2) Bill Donovan i buduci legendarni direktor CIA-e Allen Dulles, je bio glavni finansijer i promoter svi vaznih institucija koje su bile osnova danasnje EU, od Coal and Steel Community-a, preko Saveta Europe, European Youth itd.

Gurali su pricu o monetarnoj uniji do nivoa da je svaka debata o tome bila onemogucena itd...

A finansijer ACUE su bile Rockefeller i Ford fondacije. Imas i nekoliko ozbiljnijih tekstova na ovu temu, ali dovoljno je i ovo da shvatis kako stvari stoje. I ne bi sad da ispadne da guram neke teorije zavere, ovo je zvanicna istorija, bazirana na zvanicnim dokumentima...

Opet kazem za Srbiju bi bilo bolje da udje u EU i zavrsi ovu epizodu sa razvlacenjem u nekom medju prostoru.
[ DaliborP @ 10.07.2017. 16:19 ] @
Citat:
bananaphone:
A finansijer ACUE su bile Rockefeller i Ford fondacije. Imas i nekoliko ozbiljnijih tekstova na ovu temu, ali dovoljno je i ovo da shvatis kako stvari stoje. I ne bi sad da ispadne da guram neke teorije zavere, ovo je zvanicna istorija, bazirana na zvanicnim dokumentima...

Ispada da u celoj Evropi niko drugi nije donosio ikakve odluke od amerikanaca....i tako 50 godina. Malo si se zaneo, EU je prvenstveno uspeh zblizavanja drzava posle WWII i jedinstvo koje je posle preraslo u ekonomsko trziste. Uticaj Amerike je onoliki koliko mogu sebi da dozvole kao svetska velesila, ali da je bas njihov projekat i nista drugo je prilicno naivno.
[ mjanjic @ 10.07.2017. 17:52 ] @
Pa moraju da naprave sebi rezervnu super-državu, za slučaj da SAD stvarno pukne...
[ Braxi @ 10.07.2017. 17:57 ] @
Citat:
mjanjic: Pa moraju da naprave sebi rezervnu super-državu, za slučaj da SAD stvarno pukne...


dok cekate da pukne SAD i EU, Rusija vam pukla 5-6 puta ! ! !

mnogo ste zlobni zaglupljeni i zaguljeni vi Srbijanski rusofili. Ni zadusne babe vam nisu ravne !
[ bananaphone @ 10.07.2017. 19:19 ] @
Citat:
DaliborP:
Ispada da u celoj Evropi niko drugi nije donosio ikakve odluke od amerikanaca....i tako 50 godina. Malo si se zaneo, EU je prvenstveno uspeh zblizavanja drzava posle WWII i jedinstvo koje je posle preraslo u ekonomsko trziste. Uticaj Amerike je onoliki koliko mogu sebi da dozvole kao svetska velesila, ali da je bas njihov projekat i nista drugo je prilicno naivno.


Nigde to nisam napisao - jel ima iko volje da procita bar naslove u novinama, ako ne moze ceo tekst ili ne daj boze neki oziljniji naucni rad na tu temu, pa da onda diskutujemo o tome sto je napisano, ili ja fazon samo da se iznose misljenja "na osecaj"...

Poslao sam ovo kao odgovor na tvrdnju da je UK bila americki trojanski konj u EU, sto ne moze biti tacno, ako je sama EU bila projekat koji je uveliko planiran i finansiran od strane Amerike...
[ dejanet @ 10.07.2017. 20:30 ] @
Citat:
Braxi:dok cekate da pukne SAD i EU, Rusija vam pukla 5-6 puta ! ! !
mnogo ste zlobni zaglupljeni i zaguljeni vi Srbijanski rusofili. Ni zadusne babe vam nisu ravne !

Vidi Braksi,ja ne zelim da iko pukne, ali dovoljno je da Rusi obore 5 US/EU aviona nad Sirijom ili Ukrajinom i nema vise ni evra ni dolara, a samim tim ni EU a verovatno ni USA.
Radi se o simbolici i trenutku i prelomnoj tacki. Sirijci su oborili pre neki mesec 4 izraelska aviona i nikom nista.
[ mjanjic @ 10.07.2017. 20:39 ] @
Citat:
Braxi:
Citat:
mjanjic: Pa moraju da naprave sebi rezervnu super-državu, za slučaj da SAD stvarno pukne...


dok cekate da pukne SAD i EU, Rusija vam pukla 5-6 puta ! ! !

mnogo ste zlobni zaglupljeni i zaguljeni vi Srbijanski rusofili. Ni zadusne babe vam nisu ravne !

Ko rusofil? Gde se vidi bilo kakav rusofilski stav u mom komentaru?

Ako čitaš o istoriji nekoliko najvećih bankarskih porodica (bez onih priča o teorijama zavere), možeš lepo saznati da su se uvek sklanjali od rata, ali rado davali kredite zaraćenim državama. Tako su, nakon završetka građanskog rata u SAD, ukapirali da im je tamo sigurnije i ekonomija se stabilnije razvija pa je više prilike za dobar biznis, a otud finansirali ratove po Evropi. Dok nije nastao SSSR (da i tu ne uplićemo teorije zavere, možda su ovi sa Zapada hteli da sklone cara i tako oslabe Rusiju, ali im je na kraju ispalo iskontrolisano isto kao sa bin Ladenom), a onda se bauk komunizma osetio i u SAD (hapsili su i ispitivali sve one za koje je postajala čak i najmanja sumnja da su simpatizeri komunizma), pa su potom smišljali kako da naprave branu tom SSSR. Kao rešenje, javila se ideja ujedinjenja Zapadne Evrope (kao što je i SSSR objedinio mnogo država), a to bi bilo i rešenje za okončanje ratova na starom kontinentu.

I da ne idem u "sitna crevca", niti sam rusofil niti nešto volim SAD, kad bi svi na svetu bili kao npr. šveđani ili finci, gde bi nam bio kraj. A sitna raja neka se pali na verbalne sukobe velikih sila, ima koristi od toga kao i navijači dva najveća fudbalska kluba (neki malobrojni pojedinci imaju, kao što je neki vođa navijača Partizana dobio stan i ima radnju knjižicu sa zanimanjem "navijač", tako i neki političari u zemljama te sitne raje dobijaju ko zna kakve privilegije prodajući nacionalne resurse i interese za bagatelu).
[ DaliborP @ 10.07.2017. 22:57 ] @
Citat:
bananaphone:
Nigde to nisam napisao - jel ima iko volje da procita bar naslove u novinama, ako ne moze ceo tekst ili ne daj boze neki oziljniji naucni rad na tu temu, pa da onda diskutujemo o tome sto je napisano, ili ja fazon samo da se iznose misljenja "na osecaj"...

Nisi napisao ali takav je zakljucak. Err, "naucni" rad na tu temu? Nisam znao da odnosi evrope i Amerike spadaju pod nauku, ali ajde, ipak je ovo forum.
Citat:

Poslao sam ovo kao odgovor na tvrdnju da je UK bila americki trojanski konj u EU, sto ne moze biti tacno, ako je sama EU bila projekat koji je uveliko planiran i finansiran od strane Amerike...

Sto opet ne znaci ama bas nista. Istorijska cinjenica koja je vrlo malo uticala na razvoj EU.
[ Bradzorf012 @ 11.07.2017. 00:01 ] @
Finci manje više, uspeli su uprkos lošem nasleđu iz WWII da izgrade dobre odnose sa Rusima. Za Šveđane i Dance se to baš i ne bi moglo reći. Kako je krenula ova kriza i prepucavanje, nekoliko puta sam slušao izjave danskih i švedskih zvaničnika o Rusiji. Izgleda da im pamte svakog ubijenog u poslednjih pet vekova. Paranoja je blaga reč za ono što drma Dance i Šveđane.

Uglavnom, problem evrope danas je to, što je ona vojni, a pre svega politički patuljak. Za artikulaciju onoga što bi se moglo nazvati uticajem u svetu, pored jake ekonomije, visokog standarda i tehnologije, potrebno je još imati snagu da lupiš šakom o sto, kao i politički uticaj(meka moć). Nemačka kao lokomotiva EU je patuljak pod kišobranom USA, a nešto slično važi i za Japan. Dovoljno je pogledati kako im amerikanci lupaju packe u autoindustriji(i jednima i drugima), pa videti da su i jedni i drugi skupo plaćeno roblje. Ni manje, ni više, a to svoj uzrok ima u kraju WWII.
[ Braxi @ 11.07.2017. 00:02 ] @
ovaj banana je izgleda stavio bananu u pogresan telesni otvor.

Prvo tvrdi da je EU americki projekat, a zatim da je Britanija trojanski konj ? Trojanac za sta ? Stvaraju EU pa je ruse preko Britanije. Jel droga i besplatna u Amsterdamu ?!

LOL
[ plus_minus @ 11.07.2017. 00:11 ] @
Šta se ložite na ovog gore, njemu je bre siri dao neki nadimak, garantovano...
[ Braxi @ 11.07.2017. 00:15 ] @
Citat:
mjanjic:
Citat:
Braxi:
Citat:
mjanjic: Pa moraju da naprave sebi rezervnu super-državu, za slučaj da SAD stvarno pukne...


dok cekate da pukne SAD i EU, Rusija vam pukla 5-6 puta ! ! !

mnogo ste zlobni zaglupljeni i zaguljeni vi Srbijanski rusofili. Ni zadusne babe vam nisu ravne !

Ko rusofil? Gde se vidi bilo kakav rusofilski stav u mom komentaru?

Ako čitaš o istoriji nekoliko najvećih bankarskih porodica (bez onih priča o teorijama zavere), možeš lepo saznati da su se uvek sklanjali od rata, ali rado davali kredite zaraćenim državama. Tako su, nakon završetka građanskog rata u SAD, ukapirali da im je tamo sigurnije i ekonomija se stabilnije razvija pa je više prilike za dobar biznis, a otud finansirali ratove po Evropi. Dok nije nastao SSSR (da i tu ne uplićemo teorije zavere, možda su ovi sa Zapada hteli da sklone cara i tako oslabe Rusiju, ali im je na kraju ispalo iskontrolisano isto kao sa bin Ladenom), a onda se bauk komunizma osetio i u SAD (hapsili su i ispitivali sve one za koje je postajala čak i najmanja sumnja da su simpatizeri komunizma), pa su potom smišljali kako da naprave branu tom SSSR. Kao rešenje, javila se ideja ujedinjenja Zapadne Evrope (kao što je i SSSR objedinio mnogo država), a to bi bilo i rešenje za okončanje ratova na starom kontinentu.

I da ne idem u "sitna crevca", niti sam rusofil niti nešto volim SAD, kad bi svi na svetu bili kao npr. šveđani ili finci, gde bi nam bio kraj. A sitna raja neka se pali na verbalne sukobe velikih sila, ima koristi od toga kao i navijači dva najveća fudbalska kluba (neki malobrojni pojedinci imaju, kao što je neki vođa navijača Partizana dobio stan i ima radnju knjižicu sa zanimanjem "navijač", tako i neki političari u zemljama te sitne raje dobijaju ko zna kakve privilegije prodajući nacionalne resurse i interese za bagatelu).


uglavnom Rusija ce biti zadnja na svetu !
[ Bradzorf012 @ 11.07.2017. 00:57 ] @
To će se desiti kada bude jedina na svetu. Tada će biti i "prednja" i "zadnja", prva i poslednja, svejedno. Kako god ti odgovara. Do tada malo teže "zadnja".
[ Windows2 @ 11.07.2017. 02:43 ] @
"Rusofilija" nije bolest, rusofobija jeste.
[ bananaphone @ 11.07.2017. 04:13 ] @
Citat:
Braxi:
Prvo tvrdi da je EU americki projekat, a zatim da je Britanija trojanski konj ? Trojanac za sta ? Stvaraju EU pa je ruse preko Britanije.


Znam da se tema zakomplikovala, pa ajde da ti sad polako objasnim znacenje prethodne diskusije, tako sto cu izvuci par recenica, ko uciteljica u 3-cem razredu osnovne skole:

Konverzacija ide odprilike ovako:

1.
Citat:
RoRa:
...Za EU je dobro da je UK izašla jer je još De Gol tvrdio da će Britanija u EU biti američki Trojanski konj.


2.
Citat:
bananaphone:
...
EU je oduvek bila americki projekt, i ne treba im trojanski konj u EU, EU je trojanski konj, pri tom setite se izjava americkog predsednika, pred glasanje o odcepljenju, cini mi se da je govorio poprilicno jasno i glasno da Amerika ne podrzava nikakvo odcepljenje :D


3.
Citat:
bananaphone:
Poslao sam ovo kao odgovor na tvrdnju da je UK bila americki trojanski konj u EU, sto ne moze biti tacno, ako je sama EU bila projekat koji je uveliko planiran i finansiran od strane Amerike...




Citat:
Braxi:
…..
Jel droga i besplatna u Amsterdamu ?!

LOL


Aaaaahahahahahahahaahahahahahahaaaaahahhah
hahahhahahhahahahahhahahahahahahhahahahha
hahahahahahahhhahahahahahaaaaaahahahahhaha
hahahahaahhahhahahahhahahhhahahahahhahahaaaaa.

KAKO DOBRA FORA TEBRA!!!


Citat:
Braxi:
ovaj banana je izgleda stavio bananu u pogresan telesni otvor.
LOL


Mada je malo bezveze ovo oko guranje stranih predmeta u “pogresne otvore” u telu, meni ne smeta da ti se ti zabavljas sopstvenom mastom i kreativnoscu, samo nemoj da se povredis…


[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 11.07.2017. u 06:30 GMT+1]
[ Braxi @ 11.07.2017. 07:04 ] @
U Rusiji ni ne znaju gde je Srbija. A mi i Rusi smo slicni kao otprilike sto Kit i Panda pripadaju sisarima. Rusi su nam braca, a u Srbiji svaki drugi ne govori sa rodjenim bratom... Pa vi sad vidite da li je rusofilija zdrava odnosno da li je bolest.

Ustvari rusofilija tj usiljena ljubav prema Rusiji je vise plod nase frustracije jer nam ne ide kako bi mi hteli, a Rusija se vidi kao neko ko bi nam mogao pomoci iako istorijski fakti govore da nam je Rusija uglavnom zagorcavala zivot.

Sto se tice bananaphona i njegove teorije praska EU - brate, vidi, ali nisi u pravu.

Ako posotoji ijedna zemlja preko koje Amerikanci mogu da kontrolisu EU to je Nemacka, a ne Britanija. Uostalom Britanija odlazi iz EU. kakav je to trojanac sto bezi od zrtve ? On bi valda trebao da ostane sa zrtvom.

Naravno da Amerikanci spijuniraju uniju jer spijunira svako svakoga koliko god moze, to je tako uvek bilo.
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2017. 08:47 ] @
Citat:
Bradzorf012
Uglavnom, problem evrope danas je to, što je ona vojni, a pre svega politički patuljak. Za artikulaciju onoga što bi se moglo nazvati uticajem u svetu, pored jake ekonomije, visokog standarda i tehnologije, potrebno je još imati snagu da lupiš šakom o sto, kao i politički uticaj(meka moć). Nemačka kao lokomotiva EU je patuljak pod kišobranom USA, a nešto slično važi i za Japan. Dovoljno je pogledati kako im amerikanci lupaju packe u autoindustriji(i jednima i drugima), pa videti da su i jedni i drugi skupo plaćeno roblje. Ni manje, ni više, a to svoj uzrok ima u kraju WWII.


Nisam bas siguran da ti je racunica dobra.

USA "lupa packe" nemackoj auto industriji, OK, ai isto tako i EU "lupa packe" americkoj IT industriji (Microsoft, Intel a sada i Google od pre neku nedelju). Ja bih pre rekao da je tu u pitanju nesto drugo, a ne "lupanje packi" ali dobro, poenta je da ne izgleda uopste jednostrano.

Dalje, oko tog "skupo placenog roblja"... to "skupo placeno roblje" po OECD statistici radi najmanje radnih sati u proseku i to oko 30% manje sati (DE vs. USA, ali ne mora biti DE imas jos oho EU zemalja na dnu liste po broju radnih sati).

To skupo placeno roblje ima i zdravstvenu negu za sve i kao skupo placeni rob nemas opasnost da ce te bankrotirati neophodna operacija.

Isto tako, to skupo placeno roblje ima socijalni sistem koji omogucuje ljudima da prezive ljudski izmedju poslova ili da prezive bez da moraju da nabavljaju sacmaru i otimaju ako nemaju posao duze vremena.

Takodje, to skupo placeno roblje ne mora da se krka xanaxima zato sto zivi u "right to work" okruzenju (citaj: gde sef moze da se useta i da ti trazi da ocistis sto do pauze za rucak) ili oksijima zato sto su u*bali ledja radom a zdravstveni sistem je takav da je najjeftinije dati im narkotik da cute i rade (+ jos malo transfera dobara najskupljoj zdravstvenoj industriji na svetu, jos ako si ostao bez posla... ihaaa, pa ti onda brale imas veeeeliki problem sa placanjem medicinskih troskova).

Standard zivota je isto manje-vise isti, u USA imaju vece nekretnine u proseku iz prostog razloga sto je veca zemlja, ali po ostalim stvarima su tu negde, mozda 10-20% veci zivotni standard ali uz taj luksuz kompenzovan drugim "pogodnostima" tipa realna sansa da te neko izbusi oruzjem, najskuplje zdravstveno na svetu i tako dalje...

Jos ako se uzme u obzir sve ovo gore, nisam siguran da su u USA bas nesto u prednosti u odnosu na zapadnu Evropu i da se ovi drugi mogu nazvati robljem ovih prvih.
[ Braxi @ 11.07.2017. 10:43 ] @
ma sve te price kako Amerika tiranise Evropu dolaze iz ruske kuhinje. Rusija ima preko 100 agencija i organizacija u beogradu koje direktno finansira iako je zabranila strane agenture na svojoj teritoriji.

Pa kako bi inace doslo do putinizacije Srbije pod Vucicem a da on to nije dozvolio.

I sve te price koju vrte brazdorf i milic i jos neki su iz te kuhinje. A ustvari Rusi su odlepili jer ne mogu da prebole raspad istocnog bloka, pa SSSR, a evo Zapad ih sad izbacio iz Ukrajine i sutra ce i iz Belorusije. Ne pomaze nista ni car i najvece cudo, najveci i najmudriji car Putin.

Oni kazu "Nemacka je politicki patuljak" i "slusa Ameriku". Ali gospodo putinasi to vas problem nije !
[ dejanet @ 11.07.2017. 11:42 ] @
Moj je neki utisak da u Beogradu sve organizacije, partije, analiticari (sem par izuzetaka) rade ili za Vucka ili za MI6.
Mislim na desno orjentisane.
[ Bradzorf012 @ 11.07.2017. 12:05 ] @
@Ivan Dimkovic

Priznajem da sam se previše slobodno izrazio, ali neka osnovna nit vodilja je tu. Kao poražene u WWII Nemačku i Japan su USA ekonomski osnažile i postavile na noge. Međutim, cena za to je morala da bude plaćena. Kada malo bolje razmislim, meni je Japan decenijama bio sinonim za ogromnu fabričku halu u kojoj se prave tojote i soni vokmeni za usa. Činjenica da imaju visok standard i jaku ekonomiju ne može da ukloni drugu: na međunarodnoj sceni su patuljak koji mora da sluša šta mu tata kaže. Uostalom, zar nemaju još uvek i jedni i drugi usa vojnike na svojoj teritoriji?

Što se tiče tvoje analize, ona je prilično precizna, ali joj nedostaje jedan detalj. Stvarna(ili možda lažna) opasnost od Rusije, Kine, Irana ili terorizma zahteva da se plati određena cena da bi ta opasnost bila uklonjena ili bar dovoljno daleko. Lako ti je da razvijaš socijalnu državu, ako tata preko bare drži batinu u ruci.


@Braxi

Citat:
ma sve te price kako Amerika tiranise Evropu


Rekao bih da usa ne tiraniše evropu, već je tetoše, pazi je i mazi kao roditelj dete. Kada padne poneka ćuška, to nije ništa neprijateljsko, već roditeljski brižno.

Citat:
ma sve te price kako Amerika tiranise Evropu dolaze iz ruske kuhinje. Rusija ima preko 100 agencija i organizacija u beogradu koje direktno finansira iako je zabranila strane agenture na svojoj teritoriji.

Tako su u mogućnosti.

Citat:
Pa kako bi inace doslo do putinizacije Srbije pod Vucicem a da on to nije dozvolio.


Putinizacija u Srbiji, pa još pod Vučićem!To kod onog Vučića koji kao verno kučence glođe svaku kosku koju mu teta Merkel baci? Nešto si ti tu pomešao.

Citat:
I sve te price koju vrte brazdorf i milic i jos neki su iz te kuhinje. A ustvari Rusi su odlepili jer ne mogu da prebole raspad istocnog bloka, pa SSSR, a evo Zapad ih sad izbacio iz Ukrajine i sutra ce i iz Belorusije. Ne pomaze nista ni car i najvece cudo, najveci i najmudriji car Putin.

Oni kazu "Nemacka je politicki patuljak" i "slusa Ameriku". Ali gospodo putinasi to vas problem nije !


Ako bi bio ljubazan da mi objasniš, koju to priču vrtim?
[ bananaphone @ 11.07.2017. 13:06 ] @
Citat:
Braxi:
Sto se tice bananaphona i njegove teorije praska EU - brate, vidi, ali nisi u pravu.

Ako posotoji ijedna zemlja preko koje Amerikanci mogu da kontrolisu EU to je Nemacka, a ne Britanija. Uostalom Britanija odlazi iz EU. kakav je to trojanac sto bezi od zrtve ? On bi valda trebao da ostane sa zrtvom.

Naravno da Amerikanci spijuniraju uniju jer spijunira svako svakoga koliko god moze, to je tako uvek bilo.


Aman covece ako si lud nisi slep - procitaj sta sam napisao pobogu. Ja sam odgovorio upravo da Britanije NIJE americki trojanski konj. Poslao sam tekstove u ulozi Amerike u stvaranju EU, bas kao argument da Britanije NIJE osovina koju su Ameri koristili ili mozda i koriste danas za kontrolu EU, i pozvao se na izjave americkog predsednika, pred Brexit - koje su bile sve, samo ne blagonaklone na potencijalni britanski izlazak iz EU. Daklem da ponovim - ja se slazem sa tobom da Britanija nije trojanski konj u EU, koji je tu postavila Amerika, jer zasto bi Amerika rusila EU (i NATO) kad je EU Americki projekat?

Britanija je gurana u EU, da bi se dodatno oslabio njen uticaj na bivse kolonije, tako zvani commonwealth, i da bi Amerika preuzela vodecu poziciju u svetu, koju i sad drzi, ali to je neka 10-ta prica...

I ne radi se o spijuniranju, nego o stvaranju zvanicnih institucija, koje su iznedrile EU i monetarnu uniju, sto je, bar po mom shvatanju malo vise od prostog spijuniranja.
[ DaliborP @ 11.07.2017. 14:32 ] @
EU je americki projekat isto koliko je i Amerika evropski projekat jer su je eto napravili evropljani. Isti koncept. Cinjenica da Amerika podrzava EU znaci samo da podrzava stabilnu ujedinjenu Evropu, sto apsolutno nije nista cudno.
[ bananaphone @ 11.07.2017. 17:31 ] @
@DaliborP - odgovaram ti iz pristojnosti, jer mrzim da ignorisem ljude koji pokusavaju da zapocnu neku konverzaiju u mom smeru.

Ja sam izneo neko misljenje i dao par linkova koji su osnova za to sto mislim i iznosim.

Sledeci korak sa tvoje strane je - kazes nisam u pravu.

OK - mozda i nisam, ali na cemu ti baziras svoje misljenje?

Da li su dva prosta linka koja sam poslao netacna? Ili pogresno tumacim - mada nema sta da se tumaci, tekstovi su prosti da prostiji ne mogu biti i veoma direktni, a ja sam samo sazeto preveo sta pise u tim tekstovima, uz malo pojasnjenje glavnih aktera.

Tako da ako hoces daljnju konverzaciju na ovu temu, molim te da ponudis nesto sto opovrgava to sto je napisano u tim tekstovima.

Ovako mi je bezveze, svako moze da misli sta hoce i kako hoce, to je sloboda Interneta, ali da bi nesto bili tacno ili netacno, potrebna je i neka argumentacija.
[ Braxi @ 12.07.2017. 15:25 ] @
Citat:
bananaphone: @DaliborP - odgovaram ti iz pristojnosti, jer mrzim da ignorisem ljude koji pokusavaju da zapocnu neku konverzaiju u mom smeru.

Ja sam izneo neko misljenje i dao par linkova koji su osnova za to sto mislim i iznosim.

Sledeci korak sa tvoje strane je - kazes nisam u pravu.

OK - mozda i nisam, ali na cemu ti baziras svoje misljenje?

Da li su dva prosta linka koja sam poslao netacna? Ili pogresno tumacim - mada nema sta da se tumaci, tekstovi su prosti da prostiji ne mogu biti i veoma direktni, a ja sam samo sazeto preveo sta pise u tim tekstovima, uz malo pojasnjenje glavnih aktera.

Tako da ako hoces daljnju konverzaciju na ovu temu, molim te da ponudis nesto sto opovrgava to sto je napisano u tim tekstovima.

Ovako mi je bezveze, svako moze da misli sta hoce i kako hoce, to je sloboda Interneta, ali da bi nesto bili tacno ili netacno, potrebna je i neka argumentacija.


vidi,

koliki i kakav je uticaj Amerikanaca na EU i kako se sprovodi to je jasno po sebi najstroze cuvana drzavna tajna. Dakle mozemo samo da nagadjamo i da odgonetamo crnu kutiju. jedni misle d aje velim drugi da je mali. Na svaki tekst nekog velikog imena moze se naci kontratekst nekog drugog genija itd itd...

Amerikanci ako imaju mozga a imaju, sigurno je da pokusavaju da ostvare sto je veci moguci uticaj na EU. Prvo jer im je to vazan partner, a zatim i neko koga treba drzati na oko pa i nisanu ako treba jer euro potencijalno moze da ugrozi dolar / a to je za Ameriku objava rata.

Najbolje sad da Amerikanci javnoi obelodane sta rade. Kako da ne.
[ Braxi @ 12.07.2017. 15:28 ] @
i konacno.

Evo primer Rusije i americkih izbora. Rusi su negirali negirali, cak je i Putin lagao, ali malo po malo ... Trumpov mali koji se verovatno malko uqacchio kad je video u sta je upao sad je propevao i dakle bilo je uticaja Rusije.

Naravno u nekim drugim okolnostima Amerikanci bi zataskali sramotu oko izbora, ali eto, ovog puta ima dosta onih koji bi da sklone Trampa i to im je prilika.
[ bananaphone @ 12.07.2017. 17:02 ] @
Citat:
Braxi:
vidi,

koliki i kakav je uticaj Amerikanaca na EU i kako se sprovodi to je jasno po sebi najstroze cuvana drzavna tajna. Dakle mozemo samo da nagadjamo i da odgonetamo crnu kutiju. jedni misle d aje velim drugi da je mali. Na svaki tekst nekog velikog imena moze se naci kontratekst nekog drugog genija itd itd...

Amerikanci ako imaju mozga a imaju, sigurno je da pokusavaju da ostvare sto je veci moguci uticaj na EU. Prvo jer im je to vazan partner, a zatim i neko koga treba drzati na oko pa i nisanu ako treba jer euro potencijalno moze da ugrozi dolar / a to je za Ameriku objava rata.

Najbolje sad da Amerikanci javnoi obelodane sta rade. Kako da ne.



Uopste ne pratis fabulu radnje. Celu knjigu si ovde napisao, a mrzi te da procitas jedan pisljivi novinski clanak.

Upravo se to desilo, radi se o dogadjajima od pre 50-65g i sa dokumenata iz tog vremena, US Nacionalna Arhiva je skinula oznaku "strogo poverljivo" i postali su dostupni javnosti, tj. istrazivacima, jedan od likova koji je istrazivao ta dokumenta, je ispratio ovu pricu.

Dakle radi se o zvanicnim dokumentima i memorandumima, i ako zvuci kao neka teorija zavere, nije, i bar koliko sam ja video, ne postoji demanti, tj dovodjenje u pitanje autenticnosti dokumenta, ili dovodjenje u pitanje tumacenja tih dokumenata od strane istrazivaca...
[ Bradzorf012 @ 13.07.2017. 02:24 ] @
Ako su se Rusi zaista mešali u USA izbore, onda USA nisu ništa drugo nego neka banana republjik, a meni je malo teško da poverujem u to. To "mešanje" nije ništa tako neobično i čudno, verovatno nešto što jedni drugima rade redovno na ovaj ili onaj način. Samo što se o tome ne govori mnogo, bar ne javno, što zbog sopstvene sramote, što zbog nekog fer pleja ili pravila igre. E sad, što se čemerikancima desilo da imaju dve administracije(prethodnu i trenutnu) koje se mrze kao najgori neprijatelji i gde je svaka spremna da puca u sopstvenu nogu ako zna da će onom drugom napraviti makar minimalnu štetu, pa to je problem Amerikanaca, a ne Rusa. Naravno, osim u slučaju da Ameri ne igraju neku dvostruku, trostruku ili ko zna kakvu igru koji ne može prokljuviti ni Bžežinski ili Kisindžer.
[ Braxi @ 13.07.2017. 06:38 ] @
normalno je da se drzave mesaju u tudje stvari. Cak i mala Srbija mesa se u izbore jos manje Crne Gore.

Medjutim rusko mesanje, koje po navodima FBI postoji jos od 1960ih godina, je problem zato sto kao i za vreme Sovjeta podrivanje demokratije na zapadu opet postaje drzavna strategija Rusije.

I jos vaznije, Putin kao diktator radi na unistenju demokratije u svetu. Naravno ne grizu svi njegov mamac jer pametni narodi znaju da demokratija nije idealna, ali joj sigurno ne moze biti alternativa vladavina nekog manijaka ! Negde pak i prolazi. Tako Putin podupira male Putine, zavisno od drzave: Erdogana, Orbana, Vucica... Njegov idealan svet bi bio sastavljen od diktatora-biznismena koji se sami tale medjusobno i nikom nista ne odgovaraju.

Amerika je smrt i najbolji penicilin za diktatore.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2017. 07:21 ] @
Ma Rusi nisu mogli da nameste izbore u Crnoj Gori a sad ce tek u USA ;)
[ bananaphone @ 13.07.2017. 07:38 ] @
Citat:
Braxi: Amerika je smrt i najbolji penicilin za diktatore.


Da da - poznati su po tome kako su sklanjali diktatore i zavodili demokratiju po celoj Juznoj Americi, Iranu a posle i ostatku planete :D

https://en.wikipedia.org/wiki/Banana_republic

https://en.wikipedia.org/wiki/United_Fruit_Company

Posto znam da te mrzi da otvoris link, a i ovaj tekst je poduzi, evo samo jedna recenica o Guatemali:

https://en.wikipedia.org/wiki/1954_Guatemalan_coup_d%27%C3%A9tat

The 1954 Guatemalan coup d'état was a covert operation carried out by the U.S. Central Intelligence Agency (CIA) that deposed the democratically elected Guatemalan President Jacobo Árbenz and ended the Guatemalan Revolution of 1944–1954.


Amerika je jedna imperijalisticka sila, sa spoljnjom politikom nista boljom od politike koju vodi Rusija ili koju je vodila bilo koja bivsa kolonijalna sila.

Unutrasnja politika Amerike je svakako bolja za njene gradjane od unutrasnje politike Rusije, ali to je sasvim druga prica.
[ Braxi @ 13.07.2017. 12:00 ] @
Amerika podrzala Zapadnu Nemacku, Rusija DDR ))))
Amerika podrzala Juznu Koreju, Rusija Sev. Koreju ))))

itd itd...

sto se tice ostatka sveta Rusi su svugde gurali komunizam koji je upropastio sve cega se dodatkao i Amerika je to morala da zaustavi. Nazlost u J. Americi situacija je bila narocito teska jer je tamo alternativa komunizmu, za razliku od Evrope, bila uglavnom krajnja desnica, do bola korumpirana. Mentalitet je tamo takav, nazalost slican Balkanskom. neradnicki, a apetiti ogromni. Nista se tu nije moglo uraditi, ali opet sve zemlje J Amerike koje su odolele komunizmu svetlosnim su godinama ispred Kube.

Venecuela. U Venecueli su skapirali da nevalja komunizam i uspeli su da razviju kakvu takvu elitu koja je imala ideju da kapilarno razvija zemlju od visih ka nizim slojevima. naravno sve to ne ide glatko. Posto su bili antikomunisti Amerika je resila da im pomogne tako sto ce uvoziti naftu od Venecuele. E, a onda je dosao Chavez na krilima najveceg populizma i rasturio sve zivo sto su ljudi planirali i pazljivo vukli poteze decenijama. on je rasturio naftnu industriju Venecuele, namestivsi svoje ljude, neznalice dakako, koji su prebacivali pare iz naftne industrije u budzet. Samim tim srusio je celu ekonomiju, a onda je vnargo umro i otisao u "legendu". I naravno opet su Amerikanci krivi za sve. Itd itd...

Slicno je i onaj zvalavi Kastro 70 godina trubio i pljuvao po Americi i jos ga nije bilo sramota da kaze da revolucija propada zbog Americkih sankcija, a Kubaje imala sankcije samo od Amerike ! Ne kao SRJ od celkog sveta.

Cile. Svi i dan danas oplakuju demokratski izabranog Aljendea. Istina je da je on izabran demokratski (i Hitler je) medjutim po dolasku na vlast on je radio sta je hteo. Nasilno je sprovodio nacionalizaciju i kad mu je parlament i one partije koje su ga dovele na vlast otkazale lojalnost on je sve jedno terao po svom. I na kraju reagovala je vojska i sklonila idiota. Cile je danas najrazvijenija i najsredjenija zemlja J. Amerike u rangu nekih slabijih clanica EU.

xxx

iluzorno je sa ljudima pobud bananaman tj rusofilima kritikovati Rusiju. zato sto oni ne vide balvan u oku Rusije a u Americi vide i najmanju truncicu... Vec i sama rasprava na temu Amerika vs Rusija je apsolutno besmislena jer su to sile razlicitog ranga.


[ payge @ 13.07.2017. 12:08 ] @
Sve je to Bla bla i Fake News u koje samo ti verujes.

Braxi democratico internazionale po svaku cenu da spase svet, u novoj akciji protiv Vladimira Groznog.

Strpljenja malo “demokrate”,
svima ce vam Vlad guzicu isprašiti, samo malo strpljenja, molim i u red, bez guranja.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2017. 12:10 ] @
Pa da Amerika trosi 10 puta vise na naoruzavanje od Rusije ;)
[ Braxi @ 13.07.2017. 12:19 ] @
Citat:
payge:
Sve je to Bla bla i Fake News u koje samo ti verujes.

Braxi democratico internazionale po svaku cenu da spase svet, u novoj akciji protiv Vladimira Groznog.

Strpljenja malo “demokrate”,
svima ce vam Vlad guzicu isprašiti, samo malo strpljenja, molim i u red, bez guranja.


Rusi uskoro nece imati leba da jedu i kao SSSR moli ce za time-out.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2017. 12:25 ] @
Nisam siguran da Rusi nemaju leba da jedu. U Spaniji i Turskoj skoro sve radnje imaju natpise na Ruskom ;) Rusi se razmileli po Evropi i sad kad je Putin udario sankcije Turskoj sta mislis kolko su Turci izgubili para? ;)
[ payge @ 13.07.2017. 12:40 ] @
Citat:
Braxi:

Rusi uskoro nece imati leba da jedu i kao SSSR moli ce za time-out.



Opet si krenuo sa Fake News i lazes a ko laze taj i krade a ko krade taj je c....

Rusi su najveci exporteri leba.
Russia upgraded to top rank in world wheat exports in 2017-18
EU, US downgrades

http://www.agrimoney.com/news/...exports-in-2017-18--10872.html
[ Cube25 @ 13.07.2017. 12:53 ] @
Citat:
sto se tice ostatka sveta Rusi su svugde gurali komunizam koji je upropastio sve cega se dodatkao i Amerika je to morala da zaustavi.


Da, bre, opšte je poznato da Ameri žele da spasu svet... pa makar to, na primer, odnelo i 60 miliona žrtava (u prvom udaru), i značilo otpočinjanje WW3... sa njihovim prvim pucnjem (jer su tada, gotovo, bili dovoljno jaki da sve "preventivno" pobiju). Ali ceo taj plan, i sve to, je ustvari rađeno zbog dobrobiti sveta, a nikako zbog sebičnih interesa da vladaju celim svetom - ne pitajući za cenu i količinu jada koju proizvode.

Jbg, zaj*bala ih tada Rusija, koja je napravila nuklearku... pa su planovi morali da sačekaju drugi momenat - jer nije lepo voditi osvajačke ratove, kad protivnik moze da ti uzvrati... nekako više "nije cool".

Citat:
Operacija "Dropšot": Kako su SAD imale u planu da unište pola Evrope i Kinu

Vlasti SAD su nakon Drugog svetskog rata nameravale da pokrenu plan "Dropšot" i bace 300 nuklearnih i 29.000 konvencionalnih bombi na SSSR i tadašnje zemlje istočnog saveza kako bi ih potpuno uništile, pokazuju podaci iz američkih arhiva.

Amerikanci imali zastrašujuće planove koji se srećom nisu ostvarili
U tim napadima poginulo bi, prema procenama, do 60 miliona ljudi i bilo bi uništeno 85 odsto industrijskog potencijala.

SAD su nakon rata jedine imale nuklearno oružje, koje su i upotrebile u napadima na Hirošimu i Nagasaki.

Truman odobrio dokument o nuklearnom delovanju
U septembru 1948. godine tadašnji američki predsednik Hari Truman odobrio je dokument Saveta za nacionalnu bezbednost o "Politici nuklearnog rata", u kojem piše da bi SAD trebalo da budu spremne na "brzo i efikasno korišćenje svih mogućih sredstava, uključujući nuklearno oružje, u interesu nacionalne bezbednosti".

General Kurtis Le Mej, koji je predvodio "strateško bombardovanje Japana", uključujući nuklearno bombardovanje Hirošime i Nagasakija, predložio je pokretanje kompletnog nuklearnog inventara u SAD protiv 70 sovjetskih gradova i metropola Istočne Evrope u periodu od 30 dana.

Popis ciljeva sadrži 1.200 gradova, od Istočne Nemačke na zapadu do Kine na istoku. Moskva se nalazila na vrhu popisa sa 179 ciljeva, uključujući i Crveni trg, dok je za Lenjingrad planirano 145 bombi.

Moć nuklearnog oružja SAD kretala se između 1,7 i 9 megatona - radi poređenja bomba "Litl boj" (Mali dečak), bačena na Hirošimu 6. avgusta 1945. godine, iznosila je oko 0,013-0,018 megatona.

Istočni Berlin, kao i Varšava i Budimpešta bili su na popisu, zajedno sa drugim gradovima koji se nalaze izvan sovjetskih granica, i imali su 91 označenu metu.

Između 75 i 100, od 300 nuklearnih bombi, trebalo je da sasvim unište svu sovjetsku borbenu avijaciju.

Plan "Kategorija 275", koji se može videti u američkoj Arhivi za nacionalnu bezbednost, predviđao je da će tokom američkog napada poginuti oko 60 miliona ljudi.

Ukoliko bi SSSR odbio da se preda nakon razornog napada, SAD bi nastavile bombardovanje urbanih i industrijskih područja do potpunog uništenja.

Planovi prevazilazili uništenje SSSR-a
Američki planovi išli su i dalje od Rusije. Peking je bio na listi "top 20" sa 23 područja predviđena za uništenje.


Prema knjizi "Operacija Treći svetski rat: Tajni američki plan za rat sa Sovjetskim Savezom" Entonija Braundurantea, jedina prepreka na putu ovog nuklearnog napada bio je - manjak nuklearnih bombi.

Međutim, svi planovi pali su u vodu nakon što je SSSR uspešno testirao svoju nuklearnu bombu 29. avgusta 1949. godine.

Kako se navodi u knjizi, taj događaj je potresao američke političke i vojne krugove, koji su verovali da će njihov nuklearni monopol potrajati mnogo duže.

http://www.vesti-online.com/Ve...u-da-uniste-pola-Evrope-i-Kinu

Američke vrednosti™

Meni je samo žao ljudi, koji su toliko ograničeni, da zaista veruju da ti planovi nisu aktivni i dan danas. Nego, eto, sve ovo što rade po svetu, je zbog "slobode i slobodnog sveta, zapadnih vrednosti"... "uvođenja demokratije", "da narod odlučuje"...


[Ovu poruku je menjao Cube25 dana 13.07.2017. u 14:08 GMT+1]
[ Braxi @ 13.07.2017. 13:08 ] @
otidji na bilo koji portal koji okuplja rusofile i videces da se oni beskrajno raduju svakoj nesreci na zapadu i jedva cekaju nuklearni holokaust u kome bi Rusi zbrisali ceo Zapad !

Iz Rusije ljudi beze. I ljudi i kapital. To vise nije nikakva tajna.
[ Cube25 @ 13.07.2017. 13:12 ] @
Jedno je portal (sa kojekavim likovima), a drugo ozbiljni planovi, tada, najače vojno-ekonomske sile na svetu... spremne da zbriše ostatak sveta i startuje WW3, zbog svojih interesa, i želje da vlada celim svetom.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2017. 13:12 ] @
Nuklearni holokaust ceka svaka budala koja misli da ce to moci da dozivi da posmatra. Da su svesni da tu nema sklonista i da ce eventualno svi da stradaju ne bi tako razmisljali. Mislim na bilo koga ne na jedne ili druge.
[ payge @ 13.07.2017. 13:16 ] @
Citat:
Braxi:
otidji na bilo koji portal koji okuplja rusofile...

Iz Rusije ljudi beze. I ljudi i kapital. To vise nije nikakva tajna.


opet kenj kenj,

Osim toga to sto rade Rusi je demokratski zar ne?

Slobodan protok novce i robe

I sloboda govora, svako ima pravo da kaze sta zeli, npr unistenje Zapada.