[ bananaphone @ 19.03.2017. 08:37 ] @
Ne znam da li ste ispratili pricu oko ideja da svi gradjani imaju minimalni prihod i ako ne rade ono sto smatramo normalnim poslom... Pre 2-3 dana sam procitao interviju sa lokalnim piscem i istoricarem, gde je on izneo interesantnu argumentaciju zasto je to dobro resenje. E sad - ja sa slazem sa vecinom njegovih pogleda na danasnje vreme, samo nisam siguran da je ta plata za sve gradjane, resenje problema, kog interesure moze da procita:

https://www.52-insights.com/ru...asic-income-interview-politic/
[ SlobaBgd @ 19.03.2017. 08:54 ] @
I kakve veze to ima sa Srbijom i državnim poslom?
[ bananaphone @ 19.03.2017. 09:39 ] @
Citat:
SlobaBgd: I kakve veze to ima sa Srbijom i državnim poslom?


Mislio sam da je paralela ocigledna... Primas crkavicu od drzave a ne radis nista...
[ SlobaBgd @ 19.03.2017. 09:51 ] @
A ti znaš (ili misliš da znaš) da se u državnim firmama ne radi ništa? Nisi proveo ni pola sata na radu u nekoj državnoj firmi, zato tako lupaš. Ja jesam i mogu da tvrdim da je situacija bitno drugačija. Naravno, ima institucija gde se baš 'lade jaja, ali to su uglavnom agencije i ministarstva gde rukovodeći i visokostručni kadar 'vata zjala. Ali ni u privatnom sektoru nije praksa da visoki menadžment oznoji košulju u toku radnog vremena (osim kada se pokvari klima).
[ bananaphone @ 19.03.2017. 10:06 ] @
Naravno da znam - i to da li sam proveo neko vreme u drzavnoj firmi je irelevantno (a cisto zbog tvoje provokacije - radio sam neko vreme u drzavnoj firmi, a sa mnogima sam saradjivao), ne moras da budes koka da bi prepoznao mucak :D

Drzavne firme u Srbiji su leglo javasluka i nepotizma, politickog zaposljavanja i ne produktivnosti, to ne znaci da su svi ljudi i sve firme takve, postoji licna inicijativa i kvalitetni ljudi koji pokusavaju da naprave nesto u opstoj atmosferi trulezi, ali u takvim firmama koje zaista nesto i rade, mogao bi da otpustis 2/3 zaposlenih, jer efektivno maksimalno 1/3 nesto radi, a da to se nista ne promeni sto se tice produktivnosti, i da ponovim - ja pricam o proseku.
Poenta je - uglavnom se plata, koja jeste mala, u drzavnim firmama u Srbiji prima za jos manju kolicinu korisnog rada (opet cast izuzetcima)...

I samo da pojasnim, ja nikako nisam protiv drzavnih firmi, i ne daj boze da sam za to da se privatizuju firme poput Telekoma, ali stavljati neki visok nivo radnih navika i drzavne firme u Srbiji u istu recenicu je pomalo smesno...

Sa druge strane mogao bi nesto da kazes i o temi koju sam postavio a ne u prvom postu totalna digresija :D

[ djoka_l @ 19.03.2017. 10:15 ] @
O tome se dosta priča, recimo: https://www.youtube.com/result...ery=ted+universal+basic+income

Dosadašnji eksperimenti sa UBI (unconditional basic income ili universal basic income) su pokazali neke interesantne rezultate, mada svi ukazuju na to da je potrebno još eksperimenata, Recimo, smatralo se da UBI može da smanji mobilnost radne snage, da će ljudi da prestanu da traže posao ako imaju obezbeđen prihod, ali je UBI čak povećao preduzetništvo, povećao broj osoba koji završavaju srednju školu i čak smanjio broj ljudi koji su bili hospitalizovani.

Ono što je još uvek veliki problem je kako obezbediti sredstva da celokupno stanovništvo neke države bude na taj način obezbeđeno, kao i problem ekonomske imigracije.
[ anon142305 @ 19.03.2017. 10:31 ] @
Citat:
SlobaBgd: A ti znaš (ili misliš da znaš) da se u državnim firmama ne radi ništa? Nisi proveo ni pola sata na radu u nekoj državnoj firmi, zato tako lupaš. Ja jesam i mogu da tvrdim da je situacija bitno drugačija.

Reci da me zajebavas?!?

Citat:
bananaphone: Drzavne firme u Srbiji su leglo javasluka i nepotizma, politickog zaposljavanja i ne produktivnosti, to ne znaci da su svi ljudi i sve firme takve, postoji licna inicijativa i kvalitetni ljudi koji pokusavaju da naprave nesto u opstoj atmosferi trulezi, ali u takvim firmama koje zaista nesto i rade, mogao bi da otpustis 2/3 zaposlenih, jer efektivno maksimalno 1/3 nesto radi, a da to se nista ne promeni sto se tice produktivnosti

Tacno tako.

Sto se teme tice
Citat:
djoka_l: ali je UBI čak povećao preduzetništvo

Logicno, jer:

Citat:
Veliki broj ljudi odustaje od preduzetničkih aktivnosti upravo zbog straha od propasti i gubitka koji nastaje ako ih pobedi konkurencija ili ako naprave lošu tržišnu procenu (investiraju u proizvod koji tržištu nije potreban). Takvi ljudi sada imaju manje razloga za strah, jer znaju da ih u slučaju propasti na tržištu očekuje zagarantovani dohodak.

http://www.dusanpavlovic.in.rs...ohodak_i_ekonomski_razvoj.html
[ SlobaBgd @ 19.03.2017. 10:35 ] @
Bananaphone, ja i pišem o temi i o naslovu koji si ti, ne znam iz kog razloga, tako sročio. I dalje ne mogu da se složim da se u državnim firmama (sudstvo, državna putarska preduzeća, bolnice, gradski saobraćaj, mnoga komunalna preduzeća...) ne radi dovoljno. Možda nema dovoljno sredstava ili je loša organizacija i koordinacija, možda je oprema zastarela, ali to nije do zaposlenih već prvenstveno do političkih struktura. I da ponovim, znam o čemu govorim, nisam samo čuo da se u državnim firmama ništa ne radi, pa hajde da opletem po njima.

Ako hoćeš da staviš fokus na inicijativu koja već postoji i u Finskoj, Švajcarskoj..., šta si koji moj stavljao državni posao u Srbiji u naslov? Hteo si da budeš kritičan? Ili dobro zvuči: ne rade ništa i primaju crkavicu. Samo što je to pod a) predubeđenje, i b) netačno.

Inače, o inicijativi mislim sledeće: sasvim je OK da se država ne shvata kao firma u kojoj treba zaslužiti, zaraditi da bi živeo, i da dostojanstvo i ljudski odnos prema građaninu ne treba da zavise od dubine džepa. E sad, koliko će to uspeti u praksi, druga je stvar. Znam da su valjda Švajcarci na referendumu odbili da se kod njih uvede praksa stalnog prihoda, i da su i Danci imali sličnu inicijativu koja nije prošla. Zanimljivo, zemlje sa razvijenom socijalnom politikom ne pristaju na ovakve stvari.

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 19.03.2017. u 11:58 GMT+1]
[ bananaphone @ 19.03.2017. 10:58 ] @
Slobo - dokazujes nedokazivo, ne znam iz kojih razloga i motiva, da li ti je to standardni nastup na forumu da teras svima kontru ili radis u drzavnoj firmi gde se zaista nesto i radi pa te pogadja ovakva prica, ustvari, nije ni bitno.

Evo dacu ti jadan od pozitivnijih primera iz Srbije. Telekom Srbije je firma koja stvarno posluje odlicno, kao drzavna firma, na konkurentnom trzistu, i to ne moze bez ljudi koji znaju svoj posao i koji ga na kraju krajeva rade. Ali Telekom ima 9-10k zaposlenih. VIP i Telenor imaju po ±1k, i to nije da se tih 1k ubija od posla, i Telenor i VIP su onako, firme gde se dosta lade jajca.

Sad me ubedi da Telekom Srbije ne bi radio podjednako dobro sa 1/3 zaposlenih, recimo da ima 3-3.5k umesto 9-10k, sto je i dalje 50% vise zaposlenih, nego sto imaju VIP i Telenor zajedno...

Na kraju krajeva - pa cela Srbija se smeje seriji drzavni posao, koja je bazirana na stereotipu drzavne firme u Srbiji.

Meni je fokus na ovoj inicijativi osnovnih prihoda, koji je u neku ruku i prisutan u zemljama Beneluksa, prakticno socijala je sa svim davanjima maltene visa od tog prvog predloga osnovnih prihoda koji se pominjao u NL.

Problem je u tome sto ce kroz 10-20g predvidja velika kriza, gde ce mnogi poslovi jednostavno nestati, a vlasnici masina koje budu menjale ljude (recimo automobili koji sami voze - menjaju taksiste, ili vozace kamiona) ce postati basnoslovno bogati, pa se pokusava naci model gde ce to suludo bogatstvo da se prelije malo i na raju, da bi se izbegle krize i ratovi u buducnosti. Bar je to neko moje razumevanje osnovne price koja provejava ispod ove inicijative...

[ SlobaBgd @ 19.03.2017. 11:39 ] @
Citat:
Slobo - dokazujes nedokazivo, ne znam iz kojih razloga i motiva, da li ti je to standardni nastup na forumu da teras svima kontru ili radis u drzavnoj firmi gde se zaista nesto i radi pa te pogadja ovakva prica, ustvari, nije ni bitno.

Šta si očekivao, da se svi složimo sa tvrdnjama koje iznosiš? Ne lupam svima kontru, samo onima koji olako iznose procene i prodaju ih kao činjenice. Primer: Telekom o kojem pišeš pokriva i mobilnu i fiksnu mrežu, a ti ga upoređuješ sa VIP-om i Telenorom koji u najvećem broju slučajeva iznakmljuju resurse i usluge baš od Telekoma. Da li se u VIP-u i Telenoru ubijaju od posla ili ne, nije moje da cenim, nisam njihov korisnik, ni akcionar.

A dobar ti je argument serija kojoj se svi smeju. Misliš da se moteli vode kao u seriji Falični pansion? Ili da je pokret otpora bio kao u seriji Alo alo? Smeju se jer se Državni posao dotiče mnogih tema, društvenih, porodičnih, vrednostnih. Da je to samo parodija na rad u državnoj službi, ne bi bila toliko uspešna. I da ponovim - to je parodija.

I sve je ovo i dalje u vezi sa temom, dokle god je naslov takav kakav jeste, i dok tvrdiš da se u državnoj službi ne radi ništa.
[ bananaphone @ 19.03.2017. 11:50 ] @
Vazi...
[ dejanet @ 19.03.2017. 12:37 ] @
Ono sto je sigurno sa startnom platom je da ce kafa u kaficu skociti sa 3 na 8 EUR.
[ anon142305 @ 19.03.2017. 12:43 ] @
Citat:
SlobaBgd: dok tvrdiš da se u državnoj službi ne radi ništa.

Znam dosta ljudi koji rade u javnom sektoru (birokratija) i vecina (oni bliskiji) se cesto sprdaju sa mnom o tome kako nista ne rade,
pa te stvarno ne razumem kako mozes da tvrdis suprotno...?
Ti nisi neki trol ili flejmas (jel se tako kaze?) da namerno udaras kontru za nesto sto je ocigledno.
[ Bradzorf012 @ 19.03.2017. 13:19 ] @
Jedino što je ovde očigledno je pljuvanje, pljuvanje po onima koji nisu "mi" ili "ja". Ne znam kome je to u interesu, ko širi tu priču i propagandu, ali mu očigledno dobro ide.
[ SlobaBgd @ 19.03.2017. 13:25 ] @
Citat:
...koji rade u javnom sektoru (birokratija)

Ja sam mislio da ljudi koji učestvuju u temi znaju o čemu pričaju, ali izgleda da imam prevelika očekivanja. Bar da pročitaju ponešto iz ove teme, gde sam naveo primere koji su suprotni od "ne rade ništa", ali jok...
Dakle, da rezimiram: javni sektor nije samo birokratija. Čak je "birokratija" manji deo javnog sektora. I među službenicima (ili pežorativno birokratijom) ima mnogo sektora, službi i grana koje baš baš rade.
[ Bradzorf012 @ 19.03.2017. 13:42 ] @
@SlobaBgd

Pa izgleda da su ti(nam) očekivanja prevelika. Ne znaju razliku ni između javnog preduzeća i javne ustanove, budžetske firme i one koja prihode ostvaruje na tržištu. Meni nije teško da shvatim bananu, ne živi ovde, a voli da prosipa pamet, ali mi nisu jasni oni koji žive ovde i iznose takve stereotipe.
[ anon142305 @ 19.03.2017. 14:03 ] @
Jao, izvnite molim vas, ocigledno sam pogresio.
Uopste se ne desava da se ovde radna mesta kupuju i nasledjuju, da se stranacki i preko drugih veza zaposljava, jer se tu zapravo mnogo radi, a plate su male, pa zato svi beze odatle.
[ SlobaBgd @ 19.03.2017. 15:33 ] @
I kakve to ima veze sa tim da li se na državnom poslu radi? Ja sam svojevremeno preko veze bio zaposlen u sudu, i dokle god sam bio tamo, radio sam koliko god sam mogao. Ne samo ja, već i 90% drugih službenika, većina sudija, svi iz obezbeđenja ili tehničkog sektora. Ostajalo se prekovremeno radilo se subotom, cimalo se i fizički iako sam bio deo "birokratije". Plus se posao obavljao u najkraćem mogućem vremenu.
[ bananaphone @ 19.03.2017. 19:26 ] @


Procitah ovaj tekst, i to je otprilike osnovna prica koja provejava - kao socijalna jednakost. Ali u principu to vec postoji, socijalni programi su jaki u dobrom delu razvijenih zemalja EU, meni se ipak cini da se spremaju za krizu koja ce nastati sa ekspanzijom robota, kad se velika nezaposlenost nece moci kompenzovati sa izmisljanjem potpuno nepotrebnih poslova (sto rade danas), nego ce davati svakom gradjaninu minimalna primanja...
[ pajapop @ 19.03.2017. 20:22 ] @

Pa nekom ce i to prijati...ne radi nista, seta, zuji okolo, druzi se s prijateljima, vozi biciklu, bavi se rekreativnim sportom a roboti rade za njega ili vec neko ko je dovoljno lud i sposoban...A on od drzave dobije dovoljno za ...za hranu, struju, i osnovne potrepstine. Dal je to vec vidjeno u nekom SF filmu??? Ja bih bio i sa tim zadovoljan. Radim po ceo dan, ne vidim ni "belog dana" i kao nesto zaradjujem, a kad pogledam... imam upravo za te osnovne potrepstine...I usisivac moram da uzmem na "karticu", a kao nesto zaradjujem...
[ Otto23 @ 19.03.2017. 22:49 ] @
My 2c... mislim da je ideja UBI odlicna. Tj. to ce omoguciti ljudima da se organizuju u grupe koje ce pokusavati nesto da urade same... tj. ljudi ce moci da traze sebe i rade ono sto zele, jer znaju da ce imati pokrivene osnovne troskove. Sl. kao kad zivis kod roditelja, pa sve sto zelis mozes da probas, imas vremena da pokusas nesto, naucis nesto novo itd. Takodje, poslodavci ce moci da uzimaju besplatnu radnu snagu na probni rad/obuku... jer ti ljudi dok uce, imaju osnovu od koje mogu da zive. Sve u svemu, smatram da ideja odlicna... samo, naravno, postoji problem investiranja u taj sistem - tj. kako neka ekonomija da izdrzi taj startni period, kad se zapravo ne zna da li ce sve da krene u predvidjenom smeru (tj. da ne bude da svi kupuju jeftinu sinteticku drogu, igraju igre, slusaju muziku i spavaju po ceo dan, dok im drzava placa racune).

Btw. mislim da ce stopa kriminala opasti... jer ce svako moci da nadje nesto cime ce ispuniti dan, cak i da ne zeli nista korisno da radi (jer ce imati od cega da zivi, nece morati da se dovija).
[ bananaphone @ 20.03.2017. 03:52 ] @
Otto23 - sto se poslodavaca tice - tesko da ce moci dobijati besplatnu radnu snagu. Morace da ponude parice koje ce biti dovoljno vece od osnovnih prihoda da zainteresuju ljude, a samim tim nece moci da priuste radna mesta koja se ne isplate 100%... Mozda ce biti vise volontiranja u neprofitnim organizacijama...

BTW - tekst o nepotrebnim poslovima: http://evonomics.com/why-capit...-pointless-jobs-david-graeber/
[ anon142305 @ 20.03.2017. 10:29 ] @
Citat:
SlobaBgd: Ja sam svojevremeno preko veze bio zaposlen u sudu, i dokle god sam bio tamo, radio sam koliko god sam mogao. Ne samo ja, već i 90% drugih službenika, većina sudija, svi iz obezbeđenja ili tehničkog sektora. Ostajalo se prekovremeno radilo se subotom, cimalo se i fizički iako sam bio deo "birokratije". Plus se posao obavljao u najkraćem mogućem vremenu.

Stojeci na jednoj nozi i sa jednom rukom vezanom iza ledja?

Citat:
bananaphone: i to je otprilike osnovna prica koja provejava - kao socijalna jednakost. Ali u principu to vec postoji, socijalni programi su jaki u dobrom delu razvijenih zemalja EU

Iskreno, ja ne vidim sustinsku razliku izmedju socijalne pomoci i zagarantovanog dohotka. Koliko shvatam, socijalna pomoc se isplacuje na najnizem nivou, kako bi se ljudi stimulisali da traze posao, a da ne umru od gladi dok ga traze. Zagarantovani dohodak je suprotnost toga. Plus, primali bi ga svi - i bogati i siromasni, to ne deluje pravedno. Sta znam, meni ovo deluje nekako utopisticki.
[ SlobaBgd @ 20.03.2017. 10:35 ] @
Vidi ovoga, pametuje o radnom učinku i radnim navikama dok u radno vreme piskara po forumu!
[ anon142305 @ 20.03.2017. 10:41 ] @
Mala sala, ne zameri :)
[ djoka_l @ 20.03.2017. 11:31 ] @
Citat:
Iskreno, ja ne vidim sustinsku razliku izmedju socijalne pomoci i zagarantovanog dohotka. Koliko shvatam, socijalna pomoc se isplacuje na najnizem nivou, kako bi se ljudi stimulisali da traze posao, a da ne umru od gladi dok ga traze. Zagarantovani dohodak je suprotnost toga. Plus, primali bi ga svi - i bogati i siromasni, to ne deluje pravedno. Sta znam, meni ovo deluje nekako utopisticki.


Upravo je razlika između UBI i socijalne pomoći u tome što je UBI (unconditional ili universal) zamena za svaku drugu vrstu socijalne pomoći. nema uslova da ga primaš, nema potrebe da nosiš gomilu papira da bi ostvario uslove, nema vremenskog ograničenja (samo dok tražiš posao, ili 6 meseci ili bilo šta drugo).

Ozbiljne zemlje rade eksperimente (Kanada je najdalje odmakla, Holandija, u Švajcarskoj se još uvek diskutuje, Brazil i Indija su takođe dosta uradili). Jedino je, mislim, Kanada imala eksperiment na relativno velikom uzorku (preko 10.000 ljudi).

I dalje je najveći problem odakle to finansirati.
[ Java Beograd @ 20.03.2017. 12:09 ] @
Ima tu mnogo, mnogo dilema.

1. Prva, iako se čini da je zakonska, ustvari je moralna:

OK, moram da plaćam porez, plaćaću ga, jasno mi je, za policajce, vojsku, sudstvo i besplatno školstvo. Ali, ja ne želim da plaćam porez da bi se od tih para plaćao život neradnicima. Ako je tako - onda neću da plaćam. A, ako očigledno ima viška para u državnoj kasi, onda smanjite stopu poreza.



[ bananaphone @ 20.03.2017. 13:36 ] @
@Java - prva stvar koja ti padne na pamet je to. Ali procitaj malo ove tekstove, fora je sto ce roboti da menjaju vecinu placenih poslova, sto ce ostaviti dobar deo populacije jednostavno nezaposlene, pa se postavlja pitanje ekonomije, da li ce vecina biti bez mogucnosti da zaradi za leba a vlasnici robota ce biti bogati kao faraoni itd. Sad se otvara pitanje da li roboti trebaju da placaju porez ili treba uvesti ovaj model sa univerzalnim prihodima ili ili ili. U svakom slucaju ce biti interesantno vreme...
[ ultrachimney @ 20.03.2017. 13:38 ] @
Kad je reč o državinim "firmama" kratko rečeno tu se ništa ne radi.
Znam iz iskustva.
Radio sam u prosveti, zdravstvu, administraciji sve budžetski poslovi.

Kad dodješ na "posao" ostaviš stvari na sto i ajd u šetnju po kafićima.
Ako te baš neko traži na mobilni za minut-dva si "na radnom mestu".
Svaka mu čast ko je izmislio mobilni.

Koliko je duplikata zaposlenih na istom "radnom mestu" je priča za Ginisov rekord.

U školi je laganica izležavanje, dva duža raspusta i ko zna koliko kraćih. Časovi 10 minuta redovno a ako treba može da se "radi" i pola sata (štrajka radi).

Zdravstvo - lele, radi onaj što je dobio otpremninu a platu prima zaposleni na njegovom mestu (a radno mesto je inače ukinuto "zbog racionalizacije").

Sve u svemu budžetski prihodi === lezi lebu da te jedem.


E sad, reč dve o socijali.
Konkretno - ako se govori o Srbiji onda "socijalna pomoć" nije ni socijalna ni pravna kategorija
već je koruptivna činjenica.
Što ste bolje u korupciji sleduje vam više "socijale".

Zato socijalu treba deliti svim punoletnim gradjanima Srbije
a to znači i manje papira i koječega kao što neko već napisa.

[ djoka_l @ 20.03.2017. 14:33 ] @
Java, tvoja izjava da nećeš da plaćaš porez je pomalo bezveze, ne možeš baš da biraš. Druga je stvar odakle bi pare stigle. Pre svega, ti kao pojedinac, bi imao koristi od toga jer bi kao i svi drugi građani imao prava na UBI, pa bi ti se na taj način efektivno smanjio porez (odnosno deo poreza koji već plaćaš bi ti se vratio kroz UBI).

Ideja koja stoji iza UBI proizašla je iz činjenice da je sve veća razlika između najsiromašnijih i najbogatijih. Prektično nestaj srednja klasa. Sa druge strane, poredeći prihode pojedinaca sa prihodima korporacija, činjenica je da korporacije prikazuju nesrazmerno povećanje prihoda u odnosu na pojedince. Glavna "meta" poreza bi bilo povećanje poreza na dobit korporacija.

Po istoj logici - neću da plaćam neradnike - možeš isto tako da kažeš da nećeš da plaćaš bolesnima lečenje, nećeš drugima da praćaš školovanje (ti si tvoju decu odškolovao, što su oni drugi pravili decu ako ne mogu da ih školuju), možeš da kažeš da nećeš da plaćaš policiju jer ti nikada nisi osuđivan, nećeš da plaćaš vojsku ili administraciju.
Ako živiš u uređenom društvu, poštuješ pravila tog društva. Naravno, uvek možeš da glasaš protiv političke opcije koja zagovara UBI (kao što rade Švajcarci), pa to neće proći.
[ Java Beograd @ 20.03.2017. 14:43 ] @
Citat:
djoka_l: Java, tvoja izjava da nećeš da plaćaš porez je pomalo bezveze, ne možeš baš da biraš.
OK, nisam mislio da biram da li ću da plaćam porez, nego da biram vladu (mislim, ono, teoretski, demokratija ovoono ...) koja neće da rasipa moj novac, tj. novac poreskih obveznika.

[ Java Beograd @ 20.03.2017. 14:45 ] @
Citat:
bananaphone:@Java - prva stvar koja ti padne na pamet je to. Ali procitaj malo ove tekstove, fora je sto ce roboti da menjaju vecinu placenih poslova, sto ce ostaviti dobar deo populacije jednostavno nezaposlene, pa se postavlja pitanje ekonomije ...
Već viđeno u devetnaestom veku. Potraži: "ludistički pokret"
[ Bradzorf012 @ 20.03.2017. 14:53 ] @
Ko vam daje pravo, postavljaču topika i vama koji delite njegove stavove, da bezočno lažete, obmanjujete i obezvređujete nečiji rad?
[ dejanet @ 20.03.2017. 15:01 ] @
Java je u pravu.

Porez za ovu glupost -"univerzalni prihod" se ima naplatiti upravo od privrede, pre svega od male privrede koja u normalnim zemljama cini 70%. Sumnjam da se neki veci porez moze naplatiti od korporacija. U stvari koliko razumem korporacije ne placaju ni one bazicne poreze, koje placa ostatak privrede, vec ih sa vremena na vreme opauce, vise kao neki reket i zbog politicke korektnosti.
[ bananaphone @ 20.03.2017. 15:27 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
bananaphone:@Java - prva stvar koja ti padne na pamet je to. Ali procitaj malo ove tekstove, fora je sto ce roboti da menjaju vecinu placenih poslova, sto ce ostaviti dobar deo populacije jednostavno nezaposlene, pa se postavlja pitanje ekonomije ...
Već viđeno u devetnaestom veku. Potraži: "ludistički pokret"


Mislim da nisi bas procitao ova dva linka (a ima ih jos i dosta opsirnijih). Nije fora da se zaustavi napredak, napredak je evidentan i nezaustavljiv, fora je da se izbegne kriza koja ce neminovno nastati zbog velike nezaposlenosti.


Citat:
dejanet: Java je u pravu.

Porez za ovu glupost -"univerzalni prihod" se ima naplatiti upravo od privrede, pre svega od male privrede koja u normalnim zemljama cini 70%. Sumnjam da se neki veci porez moze naplatiti od korporacija. U stvari koliko razumem korporacije ne placaju ni one bazicne poreze, koje placa ostatak privrede, vec ih sa vremena na vreme opauce, vise kao neki reket i zbog politicke korektnosti.


Mala privreda van servisa odumire, odnosno odrzava se vestacki u EU i Americi, korporacije sve preuzimaju, Uber ti je primer jedne takve globalne firme. Napravili su haos sa aplikacijom u svetu, sad zamisli na to da dodas automobile koji sami voze. A pricamo o vrlo uskom segmentu - taksi vozila, a vec si mogao da vidis paljenje automobila i proteste. Sad zamisli sta ce da se desi kad nezaposlenost bude 30% itd.



Citat:
Bradzorf012:
Ko vam daje pravo, postavljaču topika i vama koji delite njegove stavove, da bezočno lažete, obmanjujete i obezvređujete nečiji rad?


Daj skini se vise sa kur*a postavljacu topika, trolu jedan neprevazidjeni. Sta god da sam izneo, rekao ili tvrdio, ti bi se nasao da to izvrnes u neku perverziju da bi mogao da mi kenj*as po glavi i vredjas. Ko tebi daje pravo da svoje komplekse lecis po forumu i prosipas zuc i trulez ovde? Izrasces u veceg trola od studenta, ako vec nisi, on je bar bio duhovit...
[ dejanet @ 20.03.2017. 16:01 ] @
Citat:
bananaphone: Mala privreda van servisa odumire, odnosno odrzava se vestacki u EU i Americi, korporacije sve preuzimaju, Uber ti je primer jedne takve globalne firme. Napravili su haos sa aplikacijom u svetu, sad zamisli na to da dodas automobile koji sami voze. A pricamo o vrlo uskom segmentu - taksi vozila, a vec si mogao da vidis paljenje automobila i proteste. Sad zamisli sta ce da se desi kad nezaposlenost bude 30% itd.

Ne umire samo mala privreda, vec privreda, posto ona cini 70% privrede. Slazem se sa ovim sto si napisao i vazi za sve segmente racunajuci i software koji je sada u mehuru.

Rezultat ce biti 50%+ nezaposlenih, ali se to ne resava sa "univerzalnim prihod"-om, koji ce napraviti pravi haos sa cenama i inflacijom, obezvrediti i onako obezvredjen novac i sl.

Moje neko misljenje, da je mnogo pametnije osloboditi ljude poreza, nego im dati pare iza kojih ne stoji nikakav rad ili roba.
Verovatno treba promeniti paradigmu poslovanja i privrede ili ako gladamo tradicionalno(iz anglosaksnskog ugla) treba otkriti "Novi Svet" za staru dobru pljacku. Medjutim, kako to vise nije moguce, vinuti se u visine u Svemir, pa tamo roksovati resurse.

[ bananaphone @ 20.03.2017. 16:41 ] @
@dejanet - nemam pojma da li je univerzalni prihod resenje, zato sam i otvorio pricu, dosta ekonomista ovde prica o tome kao o realnoj opciji i resenju, mada je i meni u glavi tesko da ceo krug jednog takvog sistema zatvorim. Postoji i moralno objasnjenje zasto je ta prica opravdana, ali ajde da ne palamudimo ovde o moralu, realnost je da se o tom raspravlja, sto znaci da se problem itekako ocekuje...

Stvar je u tome sto ce da sto privreda razbija, ali ne zahvaljujuci ljudima, odnosno sve manje zahvaljujuci ljudima. Poljoprivreda nikad vise nije proizvodila, a nikad manje ljudi u njoj nije ucestvovalo, maltene sve je mehanizovano. Slicno se desava sa ostalim granama privrede, sve veca automatizacija (sto sw sto masine) u proizvodnji bilo cega, jednostavno istiskuje coveka iz delatnosti proizvodnje. Usluzne delatnosti su prenapuhane na zapadu - posto su one cuvari socijalnog mira (kao drzavne firme kod nas), ali i te delatnosti polako preuzimaju roboti.
Klasicne prodavnice se zatvaraju, sve se maltene kupuje online, a online vlada par velikih koncerna - poput amazona, protiv kog male firme gotovo da nemaju sanse... Zanimanje klasicnog prodavca ce uskoro biti jednostavno prevazidjeno, isto ceka vozace, radnici po fabrikama su vec zamenjeni robotima itd... Turisticke agencije u klasicnom smislu nestaju, mislim jasno ti je sta hocu da kazem...

[ Bradzorf012 @ 20.03.2017. 16:58 ] @
Citat:
bananaphone:
Daj skini se vise sa kur*a postavljacu topika, trolu jedan neprevazidjeni. Sta god da sam izneo, rekao ili tvrdio, ti bi se nasao da to izvrnes u neku perverziju da bi mogao da mi kenj*as po glavi i vredjas. Ko tebi daje pravo da svoje komplekse lecis po forumu i prosipas zuc i trulez ovde? Izrasces u veceg trola od studenta, ako vec nisi, on je bar bio duhovit...


Citat:
bananaphone:
Drzavne firme u Srbiji su leglo javasluka i nepotizma, politickog zaposljavanja i ne produktivnosti, to ne znaci da su svi ljudi i sve firme takve, postoji licna inicijativa i kvalitetni ljudi koji pokusavaju da naprave nesto u opstoj atmosferi trulezi, ali u takvim firmama koje zaista nesto i rade, mogao bi da otpustis 2/3 zaposlenih, jer efektivno maksimalno 1/3 nesto radi, a da to se nista ne promeni sto se tice produktivnosti, i da ponovim - ja pricam o proseku.
Poenta je - uglavnom se plata, koja jeste mala, u drzavnim firmama u Srbiji prima za jos manju kolicinu korisnog rada (opet cast izuzetcima)...


Da li su svi holandezi tako fini i kulturni ili samo naturalizovani imaju ovako lep rečnik? Da ne skrećemo mnogo sa teme, pokušaću da ti nacrtam: na osnovu čega tvrdiš, bolje rečeno vređaš na stotine hiljada sudija, tužilaca, policajaca, lekara, oficira, nastavnika, radnika na kopovima i u elektranama,...? Ko ti je dao to pravo? Toliko si precizan, da bi ni manje ni više otpustio 2/3 zaposlenih? Ko si ti? Bog lično?

Osim što si nevaspitan, ti si i nepismen, pa ne ispunjavaš neke bazične kriterijume za rad u državnoj službi. Srbija nije savršena, u njoj mnogo toga ne valja ili nije dobro(o čemu sam često pisao na ovom forumu), ali to što nije dobro, upravo liči na tebe i tvoje istomišljenike. Ne znam da li je u pitanju kiselo grožđe, ali ako jeste, rekao bih ti da ovo nije način da se rešiš svojih frustracija.
[ bananaphone @ 20.03.2017. 17:07 ] @
Sve sto sam rekao u odgovoru na tvoj prethodni tekst - odnosi se i na ovaj poslednji post, ako ti nije bilo jasno, procitaj ponovo.

Recnik je vise nego primeren smradu i frustracijama koje se sire iz tvojih postova. Ne postoje primereniji izrazi u srpskom jeziku koje adekvatnije opisuju to sto ti radis.
[ Bradzorf012 @ 20.03.2017. 17:20 ] @
Dobro, ne zameri što sam radoznao, ali nikako da se razumemo: da li si se za vreme svog boravka i života u Srbiji lečio u domu zdravlja ili na privatnoj klinici, da li si se školovao na državnom ili privatnom univerzitetu? Mislim, čisto onako pitam, voleo bih da znam, u kakvoj su korelaciji tvoji životni izbori i ubeđenja, stavovi koje ovde promovišeš.

P.S. Najblaže rečeno: donošenje ocena o nekim društvenim pojavama, na osnovu jeftinih humorističkih serija je promašaj, totalni. To govori samo o jednoj stvari: ili je tvoj intelekt prilično zaribao, ili si zlonameran. Nema treće.
[ djoka_l @ 20.03.2017. 17:23 ] @
Ja predlažem da pogledate bar jedan video na ovu temu, recimo:



Momak ima neke dobre stavove. Ako vas mrzi da gledate, reći ću vam poentu: ostavimo se moralnih i ideoloških razloga za ili protiv UBI, razgovarajmo o činjenicama.

Malo je slabo obradio mogućnost da će UBI možda povećati cene (kada bi svi imali UBI šta bi sprečilo vlasnike kapitala da podignu rente, pa da se UBI opet prelije najbogatijima).

Dakle, poenta je da treba uraditi eksperimente i onda, na osnovu rezultata, odlučiti šta dalje UBI ili ne...
[ bananaphone @ 20.03.2017. 17:27 ] @
Citat:
Bradzorf012: ....To govori samo o jednoj stvari: ili je tvoj intelekt prilično zaribao, ili si zlonameran. Nema treće.


Uzmes nesto sto sam ja rekao, pa ga izvrnes u nesto sto apsolutno nisam rekao, niti bi ikad rekao, da bi ustvari mogao da me vredjas.

Na to se svodi svaki tvoj post, pa i ovaj poslednji, prema tome odhebi sa glupostima, skini se i meni i mom lecenju, skolovanju, odlasku kod sudije i onom sto ja promovisem, sa one stvari. Dosadan si i predvidljiv, tema te niti interesuje niti si sposoban ista vezano za nju da kazes.

Kao sto rekoh - jedini motiv je lecis svoje frustracije time sto ces mene da vredjas..
[ SlobaBgd @ 20.03.2017. 18:18 ] @
Ko se to nama nadrkao kada mu se skrene pažnja da lupeta i da paušalno procenjuje ko radi a koga treba ostaviti bez posla i bez 'leba!? Banana, ako si izašao sa temom da su u Srbiji pola radno angažovanog stanovništa lenčuge, krivinaši, od zla oca i gore majke, a ti si, tamo daleko, pozvan da nam otvoriš oči i da opljuješ po naciji (osim vas malo koji ste probuđeni i, valjda, vredni), možeš da očekuješ da ti neko odgovori kao Bradzorf012.

A to da ti se bilo ko skine sa k*urca jer diskutuje u temi u kojoj si ti pozvao na diskusiju, je bezobrazluk i nevaspitanje par excellence. Tako vi svesni i dalekovidi reagujete kada vam neko kaže da lupate.

Je l' i ja da ti se skinem, da ti ne drmam kavez?
[ bananaphone @ 20.03.2017. 18:51 ] @
@Sloba - rekao sam mu da mi se skine sa k* sa procenama i vredjanjima mene kao coveka, jer ja i moj zivot sigurno nismo tema ovde.


A sa tobom zaista nemam problem, navikao sam se vec da uskaces sa nesuvislim komentarima bez ikakve veze sa temom, al bar ne mislim da si maliciozan, nego da ti je to zivotni stil :D

Cak i ovaj poslednji post je cirkus nevidjeni, psujes ko kocijas po forumu uzduz i popreko a onda ucis mene bontonu kako da odgovaram tvom drugu trolu :D :D :D


P.S. Ti prijatelju se vredjas kad ja kazem da su drzavne firme recimo leglo nepotizma a na istoj temi ti za sebe kazes da si posao nasao preko veze, pa reci ti meni da li to nije za smeh do suza :D
[ Otto23 @ 20.03.2017. 19:34 ] @
Citat:
Otto23 - sto se poslodavaca tice - tesko da ce moci dobijati besplatnu radnu snagu. Morace da ponude parice koje ce biti dovoljno vece od osnovnih prihoda da zainteresuju ljude, a samim tim nece moci da priuste radna mesta koja se ne isplate 100%... Mozda ce biti vise volontiranja u neprofitnim organizacijama...


Bice vishe ljudi koji ce raditi besplatno za obuku/promenu profesije... tj. moci ce da priuste sebi da negde sticu znanje, rade odredjeni posao, dok ne postanu dovoljno dobri, pa da to preraste u platu (u toj ili nekoj drugoj firmi). A poslodavca sve to vreme nece kostati nista.

Takodje, poslodavac ce moci da ima kavalitetnu radnu snagu za free, ako ponudi procenat (u primamljivom poslu)... recimo, snima film, muzicki album, radi video igru ili advokat vodi spor protiv neke firme... svi ljudi koji prihvate da rade za njega za free... a imaju od cega da zive u medjuvremenu jer su na basic-u -> dobijaju procenat kad se posao realizuje (i ako se realizuje). Sto je mnogo teze izvesti, kad ne postoji basic... jer moras da zivis od necega dok zavrsavas posao koji je na procenat od ucinka/realizacije.

[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 20.03.2017. u 20:52 GMT+1]
[ dejanet @ 20.03.2017. 20:40 ] @
@Otto23:
Imas crowd funding za startup-ove, tj. demokratizaciju ulaganja u ideje, inovacije i proizvode, gde je mnogo toga sto spominjes reseno. Imama utisak da danas ta prica obitava u nekoj vrsti mehura vezana za IT i srodne sektore, a lokalizovana na Ameriku, tj. "Bay Area", tako da nije preterano relevantna za ostatak privrede i sveta. Mozda gresim.

@bananaphone:
Kazes da privreda razbija... Pa ne razbija, trebala bi biti minimalno veca za toliko, da tekuci prihodi od poreza drze dugove drzava na NULI, a kao sto znamo ti dugovi su u trilionima dolara/EUR.


[ Bradzorf012 @ 20.03.2017. 21:07 ] @
Citat:
bananaphone:
@Sloba - rekao sam mu da mi se skine sa k* sa procenama i vredjanjima mene kao coveka, jer ja i moj zivot sigurno nismo tema ovde.

Hm, baš zanimljivo, nasloviš temu tako kako nasloviš, bez ikakvog obrazloženja u uvodnom postu, a kada te neko najnormalnije zamoli da to i obrazložiš, olako odgovoriš rečima:
Citat:
bananaphone:
Mislio sam da je paralela ocigledna... Primas crkavicu od drzave a ne radis nista...

Naravno, to što si milion ljudi nazvao neradnicima ne smatraš uvredom, ali kada ti se najkulturnije skrene pažnja na to, kažeš kako te neko vređa. Izvini, o čemu se ovde radi?
Citat:
bananaphone:
P.S. Ti prijatelju se vredjas kad ja kazem da su drzavne firme recimo leglo nepotizma a na istoj temi ti za sebe kazes da si posao nasao preko veze, pa reci ti meni da li to nije za smeh do suza :D

Veza ne mora da bude samo ono što ti pod tim podrazumevaš, već i preporuka ili poslovni kontakt. Možda smatraš da bi u Srbiji to trebalo biti zabranjeno, ali ne bi bilo loše da i to obrazložiš. Biranim rečima, onako kako samo ti umeš.
[ bananaphone @ 20.03.2017. 21:25 ] @
Citat:
dejanet:
@bananaphone:
Kazes da privreda razbija... Pa ne razbija, trebala bi biti minimalno veca za toliko, da tekuci prihodi od poreza drze dugove drzava na NULI, a kao sto znamo ti dugovi su u trilionima dolara/EUR.


Privreda razbija, ali to ne znaci da sama drzava ubire velik novac od tog, pa veliki segment finansijske industrije je danas napravljen oko izbegavanja poreza. Inace ovde mozes da vidis drzave koje nisu u dugovima:

https://en.wikipedia.org/wiki/...investment_position_per_capita
[ SlobaBgd @ 20.03.2017. 23:39 ] @
Citat:
bananaphone:
... psujes ko kocijas po forumu uzduz i popreko

kaže čovek koji je par poruka ranije izjavio sledeće:
Citat:
bananaphone:
Daj skini se vise sa kur*a ...da mi kenj*as po glavi...

To je valjda čist ekspresionizam?
[ bananaphone @ 21.03.2017. 05:26 ] @
@Sloba - nego pusti ti bonton, ima li tog nepotizma po drzavnim firmama ili to samo prica carsija :D ?

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 21.03.2017. u 07:13 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 21.03.2017. 08:52 ] @
Ima. Kao i u svakoj oblasti, recimo u privatnom sektoru. Koliko zaposlenih je u privatnu firmu primljeno preko javnog, transparentnog konkursa, a koliko preko preporuke (ili kako ti to zoveš - nepotizma)? Na bilo koju poziciju, od noćnog čuvara da savetnika ministra?
[ Shadowed @ 21.03.2017. 09:12 ] @
Citat:
SlobaBgd: Koliko zaposlenih je u privatnu firmu primljeno preko javnog, transparentnog konkursa, a koliko preko preporuke (ili kako ti to zoveš - nepotizma)?

Mora da se salis :)
[ bananaphone @ 21.03.2017. 09:32 ] @
@Slobica - vidis to se zove relativizacija i racionalizacija losih postupaka. Ti relativizujes - tako sto kazes - pa to svi rade, i racionalizujes - tako sto kazes nepotizam je kad neko nekog preporuci. Ti mozes da preporucis bilo koga bilo gde, mozes svoju mamu da preporucis u privatnoj firmi u kojoj radis, ali onda u HR-u izneses svoj sukob interesa, a oni se pobrinu da tvoja mama slucajno ne bude favorizovana u odnosu na druge kandidate i da prodje interiviju kao i svi ostali.

A nepotizam je upravo suprotno - favorizovanje kanditata na osnovu nekih politicko/rodbinsko/prijateljskim veza... Nepotizam postoji svugde, samo se u privatnim firmama meri u promilima, dok je u drzavnim firmama standard, odnosno gotovo je nemoguce da se zaposlis bez "veze". Zasto je tebi trebala veza da se zaposlis, sta tebi fali pa da nisi mogao da dobijes posao na standardnom konkursu? Zato prijatelju sto su tu gde si radio malteni svi zaposleni preko veze, treba ti veza da bi bio cuvar na vratima pobogu...

Reci mi koliki je procenat zaposlenih u drzavnim fimama doslo preko tih veza a koliko u privatnim?

Evo moje iskustvo, u prethodnoj privatnoj firmi, znam za troje ljudi koji su dosli preko veze (odnosno primljeni su zato sto je gazda rekao - primi ih, bez standardnog konkursa i interviju-a), inace radi se o IT firmi. Dvoje je imalo ETF, a treci visu elektro skolu (znaci nisu primljeni - a da nemaju nikakve veze sa poslom), jedan od njih troje je mogao glat da prodje interviju, ovo drugo dvoje - malo teze. Sve troje su na kraju radili to za sto su primljeni, isli na teren, dobijali po dzepu kad bi zabrljali itd. Sanse da neko bude otpusten od njih su bile nikakve realno, ali sve ostalo su imali kao i svi ostali zaposleni (400-500) u toj firmi.

U drzavnoj firmi u kojoj sam radio - dobili su DONACIJU od 1M eura u opremi. Jedini uslov je bio da instaliraju tu opremu u roku od godinu dana. Ja (+ jos troje ljudi koji nisu dosli preko veze) sam primljen kad je isteklo 10 meseci, jer su shvatili da 20 ljudi koje imaju u IT-u apsolutno nisu sposobni da tu opremu otpakuju iz kutija. Direktorka firme je bila is DS-a. Direktor IT-a je bio iz DS-a. Direktorka firme je zaposlila rodjaku u IT-u (zena 50g ne zna da koristi email) da bi spijunirala direktora IT-a, direktor IT-a je doveo dva svoja pulena - koji su ajde bili ± jos i ok, ali preko regularnog konkursa mogli smo naci 10x bolje, 5-6 tehnicara su bili sve do jednog sinovi nekih starih zaposlenih u toj firmi apsolutno ne zainteresovani za IT, stari admini (ko ljudi jos i normalni) su bili iz SPS-a i mrzeli su direktora IT-a i gledali koliko i kako mogu da ga miniraju, zeleli su da zaustave instalaciju opreme - da donacija propadne itd.

Raspad sistema prijatelju, a sve se to placa iz budzeta...

Zaboravih da ti kazem - ova drzavna firma je bila moje iskustvo pre 15g, jedan od drugara radi u firmi koja im odrzava opremu odlazi s'vremena na vreme kad im nesto crkne, sve je i dalje kao pre 15g, ista ekipa + naravno ljudi koje je trenutna vlast zaposlila, cak i sede i idu na rucak - stranacki :D

I da ponovim ja nisam protiv drzavnih firmi, ja sam protiv raspada sistema koji sad imamo u vecini drzavnih firmi.
[ DaliborP @ 21.03.2017. 09:45 ] @
Citat:
djoka_l:
Momak ima neke dobre stavove. Ako vas mrzi da gledate, reći ću vam poentu: ostavimo se moralnih i ideoloških razloga za ili protiv UBI, razgovarajmo o činjenicama.

Malo je slabo obradio mogućnost da će UBI možda povećati cene (kada bi svi imali UBI šta bi sprečilo vlasnike kapitala da podignu rente, pa da se UBI opet prelije najbogatijima).

Dakle, poenta je da treba uraditi eksperimente i onda, na osnovu rezultata, odlučiti šta dalje UBI ili ne...

Meni je ovo jako interesantna tema, samo mi se cini da primena UBI-ja se uveliko razlike od razvoja samo drzave. Nije isto primeniti ovo u Danskoj ili Indiji. U svakom slucaju zanimljivo, kad dodje do gubljenja ogromnog broja poslova, kako ce se drustvo prilagoditi.
Citat:
Bradzorf012:Veza ne mora da bude samo ono što ti pod tim podrazumevaš, već i preporuka ili poslovni kontakt. Možda smatraš da bi u Srbiji to trebalo biti zabranjeno, ali ne bi bilo loše da i to obrazložiš.

Koliko znam, to i jeste zabranjeno, drzavni posao mora biti objavljen na transparentnom konkursu gde sve imaju ista prava na posao. Privatna firma na drugu stranu, ima potpunu slobodu kako da zaposljava ljude.
[ SlobaBgd @ 21.03.2017. 10:13 ] @
Citat:
...drzavni posao mora biti objavljen na transparentnom konkursu...

Naravno. Tako sam i primljen, po konkursu. Neko ko me poznaje je rekao gde treba "ovaj čovek će biti dobar za te poslove", i voila, primiše me, ispunio sam uslove, radio koliko je trebalo, radio vrlo dobro (i velika većina ostalih mojih kolega), kada je došlo vreme da se rastajemo to smo uradili civilizovano.
[ DaliborP @ 21.03.2017. 10:17 ] @
Ako je neko izabrao tebe zato sto te poznaje pritom ignorisuci ostale kandidata onda je prekrsio zakon tako sto je ostalima ukinuo sansu da dobiju taj isti posao. Tj, zaposlio te preko "veze".
[ bananaphone @ 21.03.2017. 10:19 ] @
@Sloba - haha - i kako sad mi da raspravljamo o bilo cemu?

Covek ti kaze transparentni konkurs - ti kazes naravno, i primljen sam preko transparentnog konkursa, samo preko veze :D :D :D

[ SlobaBgd @ 21.03.2017. 12:51 ] @
Dobro, i kakve to veze ima sa "(ili ti u Srbiji - drzavni posao)"? Ili sa mojom tvrdnjom da se u Srbiji uglavnom radi na državnom poslu? Ili ćete sada taj podatak da sam primljen preko veze upotrebiti da dokazujete - šta?
[ djoka_l @ 21.03.2017. 13:00 ] @
Žao mi je što se u ovoj temi više raspravlja o nesrećno izabranom naslovu, nego o UBI. Zbog toga sam izbacio iz replay topica državni posao.

Trebalo bi da znate da je u svetu nekakav prosek ljudi koji dobijaju posao preko poznanstava, direktne preporuke, društvenih mreža itd oko 80% To je notorna činjenica, četvoro od petoro dolazi na novi posao na osnovu prethodnog iskustva, a tek jedan bane na vrata i bude primljen. Naravno, to nije prihvatljiva forma u državnoj službi koja je obavezna da zapošljava na javnom konkursu. Preporuka može da bude samo jedan jezičak koji preteže u izboru kandidata, ako više kandidata ispunjava formalne uslove.
[ SlobaBgd @ 21.03.2017. 13:12 ] @
Pa to, da.
[ DaliborP @ 21.03.2017. 13:18 ] @
Citat:
djoka_l: Žao mi je što se u ovoj temi više raspravlja o nesrećno izabranom naslovu, nego o UBI.

UBI jeste interesantan koncept, i trebao da bude rezultat tehnoloskog napretka, tj cinjenice da mozemo u skorijoj buducnosti poslove prepustiti robotima. Problem je ipak u tome ko treba da ubira plodove tog tehnoloskog napretka i kako to pravilno oporezovati. Tehnoloski napredak i razvoj finansiraju privatne firme, i ulaze novac sa ciljom da povecaju zaradu.

To je veci challange za drzavu, kako predstaviti taj napredak kao nesto od cega treba da prosperira celo drustvo, a ne korporacija. Ako se to uspe, raspodela novca bi trebala biti jednostavna.
[ Java Beograd @ 21.03.2017. 13:24 ] @
Citat:
djoka_l:Trebalo bi da znate da je u svetu nekakav prosek ljudi koji dobijaju posao preko poznanstava, direktne preporuke, društvenih mreža itd oko 80%

Ovde se mešaju (bar) dve stvari:

1. Primiti "preko veze"
Znači primiti nekog ko nema veze sa poslom, neće ni imati, niti poslodavac očekuje da primljeni nešto posebno radi.
Bitno je da moj kum/svastika/pašenog prima platu, a ko još mari za firmu i posao?!
Naravno, idealan oblik zapošljavanja kad je firma društvena a posao državni (imao sam prilike da obijam vrata insitucija u poslednjih par meseci, pa sam se nagledao državnog posla, neka mi niko ništa ne objašnjava - video svojim očima)

2. Primiti po preporuci
Skroz druga priča. Lik je negde zaposlen, ima dobar CV, radio na ozbiljnim projektima, i ja ga predstavljam poslodavcu, koji će ga primiti i dati mu bolju platu nego u bivšoj firmi. Podrazumeva se da će lik još brže da leti sa posla nego što je došao, ako se ispostavi da je CV fake. Idealan oblik zapošljavanja u manjim privatnim firmama.
[ bananaphone @ 21.03.2017. 14:04 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Dobro, i kakve to veze ima sa "(ili ti u Srbiji - drzavni posao)"? Ili sa mojom tvrdnjom da se u Srbiji uglavnom radi na državnom poslu? Ili ćete sada taj podatak da sam primljen preko veze upotrebiti da dokazujete - šta?


Pa meni ne dokazuje nista, odnosno i bez toga mi je sve kristalno jasno bilo, a ako tebi vec nije jasno iz sveg sto je receno, onda verujem ni tebi nista ne dokazuje... Procitaj javin post, to je ukratko i moje vidjenje situacije...

Sustina je bila da se predlaze univerzalni prihod da bi se sacuvao socijalni mir koji moze biti ugrozen velikom nezaposlenoscu uzrokovanom progresom tehnologije.
A socijalni mir u Srbiji cuvaju drzavne firme, odnosno rad u drzavnoj firmi nije ekonomska nego socijalna kategorija, kad bi sve drzavne firme radile kao ekonomska kategorija, 2/3 trenutno zaposlenih bi bilo otpusteno, sto bi napravilo haos u zemlji...

Prema tome, to je paralela koju sam nesrecom napravio u naslovu, a na kraju se cela rasprava vodi oko drzavnih firmi, a retko ko uspeva da zaista i kaze nesto na temu, a i kad kaze, biva progutan unutar kakofonije koju svi pravimo na temu drzavnih firmi...
[ Ivan Dimkovic @ 21.03.2017. 14:23 ] @
UBI ce zahtevati bitnu promenu poreskog sistema, tj. povecanje poreza.

Gotovo sve drzave trenutno trose vise para nego sto ih skupljaju, da bi se svakom gradjanu obezbedio neki garantovani prihod zahteva da se porezi povecaju, nema druge.

Zbog toga je svakako potrebno izvrsiti eksperimente kako bi se videlo kako se univerzalni prihodi odrazavaju na drustvo, pa onda sa tim eksperimentalnim podacima skalirati celu stvar na nivo drzave ako se gradjani slazu posto ce to, na kraju, da kosta te gradjane.

Citat:
DaliborP
To je veci challange za drzavu, kako predstaviti taj napredak kao nesto od cega treba da prosperira celo drustvo, a ne korporacija. Ako se to uspe, raspodela novca bi trebala biti jednostavna.


Meni je ta prica sa "oporezivanjem robota" bizarna.

Mislim, firma mora da pravi pare investitorima inace nema svrhu. OK, drzava udari porez na "robote" (sta je "robot"? Kako se odredjuje koliko "robot" treba da plati poreza? Sta ako se uradi sw. update i robot postane efikasniji, da li ce neki komitet/sertifikaciono telo da dodje i da odlepi jos poreza?), firma taj porez mora ugraditi u cenu proizvoda, dakle na kraju ce taj "porez na robote" platiti kupci robe, nema ko drugi.

Za drzavu je daleko jednostavnije da poveca ili PDV ili porez na prihod firme (sa pojacanim obavezama placanja tj. otezavanjem curenja kapitala) ili na prihod akcionara. Ti metodi ne zahtevaju nikakvo mozganje oko toga sta je robot i kako "ga" oporezivati vec su odavno oprobani i drzave i te kako znaju kako da ih naplate ako hoce.
[ bananaphone @ 21.03.2017. 14:34 ] @
@Ivan - opet prva stvar koja ti prodje kroz glavu - otkud pare, medjutim socijalna izdvajanja u NL su tolika da maltene pokrivaju UBI. Odnosno pare koje se dele po socijalnim kategorijama su vec tolike da bi mogle da pokriju pricu.
[ DaliborP @ 21.03.2017. 14:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Meni je ta prica sa "oporezivanjem robota" bizarna.

Mislim, firma mora da pravi pare investitorima inace nema svrhu. OK, drzava udari porez na "robote" (sta je "robot"? Kako se odredjuje koliko "robot" treba da plati poreza? Sta ako se uradi sw. update i robot postane efikasniji, da li ce neki komitet/sertifikaciono telo da dodje i da odlepi jos poreza?), firma taj porez mora ugraditi u cenu proizvoda, dakle na kraju ce taj "porez na robote" platiti kupci robe, nema ko drugi.

Nije "bizarna" vec je trenutno neizvodljiva jer nema nikakvog nacina da se to sprovede u delo. Ali cinjenica jeste da ce vecina poslova biti zamenjena robotima. Ako imamo vecu nezaposlenost, ne vidim kako ce kupci robe moci da finansiraju te nezaposlene.

Citat:
Za drzavu je daleko jednostavnije da poveca ili PDV ili porez na prihod firme (sa pojacanim obavezama placanja tj. otezavanjem curenja kapitala) ili na prihod akcionara. Ti metodi ne zahtevaju nikakvo mozganje oko toga sta je robot i kako "ga" oporezivati vec su odavno oprobani i drzave i te kako znaju kako da ih naplate ako hoce.

Da, morace da ide kroz porez, ne mora to biti nekakav porez na "robote", ali na neki nacin ce morati da se sprovede taj visak para u sistem. Drzava na kraju krajeva postoji zbog ljudi, a tehnoloski napredak koji te ljude ostavlja bez posla na drugu stranu bi trebalo da unapredi zivot ljudi, a ne obrnuto.
[ Ivan Dimkovic @ 21.03.2017. 15:00 ] @
@DaliborP,

Citat:

Nije "bizarna" vec je trenutno neizvodljiva jer nema nikakvog nacina da se to sprovede u delo. Ali cinjenica jeste da ce vecina poslova biti zamenjena robotima. Ako imamo vecu nezaposlenost, ne vidim kako ce kupci robe moci da finansiraju te nezaposlene.


U tom slucaju drzava ima mogucnost da poveca porez na profit firme i/ili na prihode akcionara.

Oba tipa poreza su:

a) Poznata sa visedecenijskim ili cak negde i visevekovnim iskustvom
b) Ne zahtevaju nikakvu tehnolosku magiju i dodatne troskove nadgledanja nekakvih "robota"

Trenutna situacija gde velike korporacije izbegavaju poreze koriscenjem kojekakvih duplih irsko-holandskih sendvica i sl. se bukvalno moze preko noci resiti ako napredne ekonomije tj. EU/USA/Japan odluce da ta praksa ne bude dozvoljena, posto je najveci % prodaje ostvaren na njihovoj teritoriji i moze biti oporezovano na mestu prodaje ako treba. A takva situacija bi se upravo desila kada bude doslo do neke eventualne nuzde posto ce sve te zemlje biti verovatno slicno zakacene posledicama tehnoloskog napretka.

Ista prica i sa akcionarima, vecina akcionara su institucionalni investitori, vecina trgovine ide preko berze. Razvijene drzave mogu prosto uvesti porez na transakcije na berzi ako treba, kako su berze na teritoriji tih drzava kao korporacija nema da begas ako se bas odluce da razrezu porez.

Citat:
bananaphone
@Ivan - opet prva stvar koja ti prodje kroz glavu - otkud pare, medjutim socijalna izdvajanja u NL su tolika da maltene pokrivaju UBI. Odnosno pare koje se dele po socijalnim kategorijama su vec tolike da bi mogle da pokriju pricu.


Paaa nisam siguran bas, posto univerzalno primanje pokriva celu populaciju, socijala pokriva samo one ugrozene.

Kako si dosao do te kalkulacije da trenutno alocirane pare za socijalu mogu da pokriju univerzalne prihode za sve? Mozda gresim negde ali meni to bas ne zvuci realno osim ako nekima ne smanjis primanja.
[ DaliborP @ 21.03.2017. 15:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
U tom slucaju drzava ima mogucnost da poveca porez na profit firme i/ili na prihode akcionara.

Da, samo treba bas dosta novca da pokupi da bi mogla da podeli UBI svima. To meni ne izgleda izvodljivo ni samo za nezaposlene, a kamoli sve gradjane.
Citat:
Trenutna situacija gde velike korporacije izbegavaju poreze koriscenjem kojekakvih duplih irsko-holandskih sendvica i sl. se bukvalno moze preko noci resiti ako napredne ekonomije tj. EU/USA/Japan odluce da ta praksa ne bude dozvoljena. A takva situacija bi se upravo desila kada bude doslo do neke eventualne nuzde posto ce sve te zemlje biti verovatno slicno zakacene posledicama tehnoloskog napretka.

Naravno da mogu, ali nece :) Ipak te velike firme donose profit drzavi na mnoge druge nacine.
[ Ivan Dimkovic @ 21.03.2017. 15:20 ] @
Donose, ali ako drzave budu dosle u situaciju da im je 50%+ ljudi nezaposleno, ti 'drugi nacini' nece biti veceg prioriteta od prioriteta prikupljanja kinte da se ta populacija prehrani.

Na kraju krajeva, od firmi imas samo onoliko koliko firme prikupe od istih kupaca, mislim firma ne "stvara" novac vec ga samo dobija od kupaca za svoje proizvode/usluge.

Ako ti kupci nisu u stanju da kupe nista od firme, cena proizvoda mora pasti - ako je veca od cene proizvodnje, firma jednostavno nece postojati i to je to. Onda problem moras resavati na neki drugi nacin. Oporezivanje "robota" samo po sebi tu nista ne menja, to je samo nepotrebno komplikovaniji porez koji firma moze platiti samo od svojih prihoda.
[ bananaphone @ 21.03.2017. 15:33 ] @
@Ivan - imas na ted-u ovog lika: https://youtu.be/aIL_Y9g7Tg0 - trebace ti malo toalet papira da bi ga odslusao do kraja, ali generalno prica o osnovama cele ideje, pa mozes da ga koristis kao polaznu tacku + ova dva linka koja sam poslao...

Ne mogu da nadjem orginalni link gde sam citao kalkulaciju sa direktnim troskovima sadasnjeg socijalnog sistema, ali evo ovaj:

http://basicincome.org/news/20...nds-thirty-years-basic-income/

---
Annotation: A basic income of 800 € requires 10 billion € more per year then the present situation, 1,100 € will cost around 30 billion euro more. The present government (Conservatives + Social democrats) have cut the state expenditure with 30 billion € and raised indirect taxes with 16 billion euro’s: in total 56 billion in the last 4 years.
---


[ DaliborP @ 21.03.2017. 15:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Oporezivanje "robota" samo po sebi tu nista ne menja, to je samo nepotrebno komplikovaniji porez koji firma moze platiti samo od svojih prihoda.

Ne znam ko prica o nekakvom oporezivanju "robota", govorim o porezu generalno i kako drzava treba da se transformise da bi se suocila sa potencijalnim skokom nezaposlenosti zbog tehnoloskog napretka. Da li ce to biti bukvalno povecanje poreza, nisam siguran, sigurno ce mnoge firme imati dosta da kazu povodom toga.
[ Bradzorf012 @ 21.03.2017. 16:25 ] @
Citat:
Shadowed
Mora da se salis :)

Možeš li da napišeš nešto sa čim se možda neću složiti, ali da je smisleno i pametno? Ovakav vid komunikacije mi je najblaže rečeno nepristojan, ali to govori više o tebi, nego o temi. Uopšte, teško je voditi normalan razgovor o ozbiljnim temama sa ljudima punim stereotipa i predrasuda, neretko rekao bih punim zlobe, mržnje i potrebe da olako opljunu po svemu što im se ne dopada. Nebitno, iako ti je SlobaBgd odgovorio, odgovoriću ti i ja. Poznajem nekoliko privatnika, vlasnika pečenjara, kamenorezačkih radnji, picerija, auto placeva, automehaničara, jednog vlasnika nekoliko benzinskih pumpi... Na osnovu tog uzorka, mogu da tvrdim, odgovarajući na Slobino pitanje:
Citat:
SlobaBgd
Koliko zaposlenih je u privatnu firmu primljeno preko javnog, transparentnog konkursa, a koliko preko preporuke (ili kako ti to zoveš - nepotizma)?

sledeće: NULA, NIJEDAN. Meni je jasno da ovo možda nije baš reprezentativan uzorak, da se tu radi radnoj snazi koja i nije nešto posebno kvalifikovana, ali odogovor je jasan. Zapošljavaju se najpre rođaci, a zatim prijatelji, kumovi, komšije. Tačka, ende.
Citat:
DaliborP
Koliko znam, to i jeste zabranjeno, drzavni posao mora biti objavljen na transparentnom konkursu gde sve imaju ista prava na posao. Privatna firma na drugu stranu, ima potpunu slobodu kako da zaposljava ljude.

Ne znam da li si naivan ili se samo praviš, ali da ne znaš neke stvari, ne znaš. Ko je pominjao konkurs? Ja nisam, a i da jesam, ne znam gde si video da se sa iznetim ne slažem? Da, tačno je, mora da se oglasi potreba za poslom javno, ali to ne znači da je to dovoljno za nepostojanje nepotizma i korupcije. Da ti nacrtam, na konkurs za lekara u domu zdravlja mogu da se jave i diplomirani fizičari, ali teško da će im bilo ko u tome pomoći, pa da im je veza Bog lično. Shvataš? Direktor može da primi lekara iz svoje opštine, kao što će verovatno i uraditi, jer će biti pritisnut od lokalnih vlasti(koje god da su boje), što je i logično, jer oni dobrim delom finansiraju tu ustanovu. E sad, ako ih ima više, primiće onog ko ima "jaču vezu", ali to nikako ne znači da će moći da na posao primi gore pomenutog fizičara. Da tu ima prostora za korupciju, ima, da su stvari idealne nisu, niko normalan to ne tvrdi, ali da je onako kako su opisali pojedini diskutanti, nije ni izbliza.
Citat:
DaliborP
Ako je neko izabrao tebe zato sto te poznaje pritom ignorisuci ostale kandidata onda je prekrsio zakon tako sto je ostalima ukinuo sansu da dobiju taj isti posao. Tj, zaposlio te preko "veze".

Prekršio zakon?
Citat:
Shadowed
Mora da se salis :)

Da li si nekada u svom životu pročitao neki zakon? Meni se čini da nisi. Da li si nekada možda čuo za diskreciono pravo? Imam utisak da se guraš tamo gde ti nije mesto, tj. želiš da pričaš o nečemu o čemu blage veze nemaš.
Citat:
djoka_I
Žao mi je što se u ovoj temi više raspravlja o nesrećno izabranom naslovu, nego o UBI. Zbog toga sam izbacio iz replay topica državni posao.

Da, tema je više nego zanimiljiva, ali se sam autor topika potrudio da je use*e, kako samo on to ume. Naslov nije izabran nesrećno, već vrlo vešto, perfidno i pokvareno, da kao slučajno opljune i pokaže nam kako u Srbiji ima milion lenjih i neradnika. Nisko, bedno, jadno. Eno mu rodne Hrvatske, pa neka piše o njihovom ustaštvu, proterivanju Srba, korupciji koja je sigurno na nivou Srbije ili tu negde.
[ bananaphone @ 21.03.2017. 16:47 ] @
Bradzorf012 - kad procitam tvoj post osecam se kao da sam ugazio u psece g*vno majke mi. Samo neka patnja izvire iz tebe, kao da su te tukli svaki dan dok si bio mali...

EDIT: Jel ima moderator na ovom madzone-u ili je fora da se citav forum pretvori u jednu vrstu sanatorijuma, gde ce svako moci da svoje narcisoidno-psihopatsko-sadisticke tendencije razvija do nekog novog nivoa?

Uz svu dobru volju i izuzetno cvrst zeludac, jednostavno mi je tesko da se koncentrisem na samu temu - ma sta god to bilo, od siline smrada koji se prosipa na gotovo svakoj temi a nema nikakve veze ni sa temom ni sa bilo kakvim stavom, sem potrebe da se zadovolje sopstvene psihopatske potrebe i nahrani onaj deo licnosti koji u realnom svetu duboko zatrpava i skriva...

Prosto je tesko ispratiti samu temu od kolicine djubreta koje se saliva sa svih strana.

Radi opstanka ovog foruma mislim da bi bilo zdravo da se ukljuci neki moderator i pobrise ovaj proliv i licne prozivke koji konstantno prosipas po forumu...





[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 21.03.2017. u 18:36 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 21.03.2017. 21:53 ] @
Jbg, banana, proliv je počeo od prve poruke u temi i od naslova koji si dao. Posle si sve to malo razmazao svojim neveštim pokušajem da obrazložiš svoju ničim osnovanu tezu. I sve što dalje radiš je da se držiš te teze i da i dalje razmazuješ, a tema i dalje smrdi.

E, sad, to što neki od nas učestvuju u temi i dokazuju da ne znaš o čemu pišeš, ali se toga držiš k'o pitbul automobilske gume, to što i dalje pišemo o temi a ti bi da se ne piše o tome jer se tako ofira površnost u pristupu temi, sve to je trebalo da imaš u vidu kada si otvarao temu.

A ne da pozivaš da neko moderiše temu u kojoj se piše o onome što si ti izneo kao početnu tezu (i stavio u naslov, ej!): da su ljudi u Srbiji lenčuge, pokvareni, koruptivni, loši. Ti bi da te moderatori brane od tvojih gluposti. Deo o ličnim prozivkama je posebna kategorija: uvek se buniš zbog "ličnih prozivki" osim kada ti lično prozivaš, lično propituješ, lično kategorišeš.
[ bananaphone @ 21.03.2017. 22:24 ] @
Joj Slobo nemam volje i sa tobom da se natezem vise, ne znam sto sam i pokusavao... Nisi u stanju da razumes ni sta si sam napisao na ovoj temi, kamoli da razumes i komentarises ono sto sam ja napisao...

Pobogu covece ti verujes i tvrdis, da si dobio posao u drzavnoj firmi zahvaljujuci transparentnom konkursu, ali preko veze, pri tom te ja nisam ni pitao, niti prozivao, niti trazio da iznosis bilo sta od toga, niti me interesuje tvoj licna zivotna situacija. Sam si to izneo kao podatak od vaznosti i ja komentarisem ono sto si izneo kao argument.

I sta ja tu mogu da dokazem, pokazem, prikazem ili komentarisem? Otvori prijatelju recnik, vidi sta je nepotizam, vidi sta je transparentni konkurs, i kako se sve to uklapa u gluposti koje sam iznosis, pa se javi...

Ili lepo nastavi da se hranis prolivom koji prosipa ovaj trol Bradzorf012, tvoj licni izbor.

Tema je i onako propala posto ne verujem da ce iko normalan pokusati da da svoj komentar nakod sveg ovog...
[ SlobaBgd @ 21.03.2017. 22:40 ] @
Drugar, ti i još par "zaštitnika zakonitosti" u matici Srbiji se interesujete za proces zapošljavanja u javnom sektoru, i ja vam, kao pristojan sagovornik odgovaram na pitanja. Da se niste do'vatili tog podatka, ne bismo ni diskutovali o njemu.

Ali slažem se, treba da zakopamo ratne sekire i da se držimo teme: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao).
Da li i dalje ostaješ pri tvrdnji da u Srbiji "primas crkavicu od drzave a ne radis nista"? Jer to je teza sa kojom si otvorio temu i ja iz poštovanja prema postavljaču teme diskutujem o onome što pišeš.
[ bananaphone @ 21.03.2017. 22:53 ] @
Vidis da ne ide prijatelju, potrudim se i pokusam (po 100-ti put kao magarac) da te pomerim iz pozicije iz koje pokusavas da ucestvujes u ovoj raspravi, i nista, ali bukvalno nista, od prethodnog posta nije uslo u tvoju glavu niti promenilo tvoju percepciju i stav, niti ustvari razumes sustinu stvari koje iznosis i o kojima bi samnom da raspravljas...

Kazem ti raspravi najpre sa sobom jesi li se zaposlio preko transparentnog konkursa ili preko veze (hint - medjusobno su iskljucivi), posle ces mozda moci da gradis malo siri stav o opstem stanju u drzavnim firmama, kad steknes osnovno razumevanje svoje licne situacije.


Aj laku noc.
[ SlobaBgd @ 21.03.2017. 23:17 ] @
Ma nemoj ti mene da pomeraš gde ti misliš da treba. Diskutujem na temu koju si ti postavio, i držim se teme. To očekujem i od tebe, ili ću morati da pozovem moderatore da pobrišu offtopic koji se bavi politikom zapošljavanja i mojom malenkošću (da ne govorim da su to lične prozivke, n'est-ce pas ).

Jbg, mislio si da opljuješ kako ti hoćeš, i da ostali ćute što ih pljuješ. Pa kada neko reaguje, ti bi da ga pomeraš. Aha.

Aj laku noć i tebi!
[ ultrachimney @ 22.03.2017. 04:14 ] @
Konkursi za posao u državnoj firmi u Srbiji su "transparentni" do momenta kad direktor odlučuje o izboru kandidata.
Recimo, konkursom je predvidjena odredjena stučna sprema, radno iskustvo, podnose se različiti dokumenti, nekad je predvidjeno testiranje kandidata.
Kad kandidati sve to prodju direktor na stolu ima brdo papira koje "razmatra" i na osnovu kojih može doneti odluku o izboru kandidata.

Tada nastupa "diskreciono pravo" i direktor može izabrati/neizabrati bilo koga bez obzira na to koliko izabrani/neizabrani kandidat ispunjava uslove konkursa, bez obzira koliko je uspešan tokom eventualnog testiranja itd.

Dakle, sve ono brdo papira dokumentacije kandidata ne služi ničemu, ničemu ne služe "provere znanja / testovi sposobnosti", ničemu ne služi radno iskustvo... nego direktor odluku o izboru donosi paušalno.

Da li je to tansparentno?
[ bananaphone @ 22.03.2017. 07:10 ] @
@ultrachimney - pazi mi se smejemo ovim stvarima, koliko je nepotizam usao u sve pore naseg drustva: http://rs.n1info.com/a204205/S...-u-BiH-koji-nije-namesten.html

[ Časlav Ilić @ 22.03.2017. 09:21 ] @
Rasprave u univerzalnom osnovnom dohotku često skrenu u izolovano posmatranje lokalnih efekata (kako to finansirati, koliko će da skoče cene, kako preraspodeliti poreze...), što nikako nije loše, ali gubi iz vida širu sliku. A ona se sastoji iz dva dela: etičkog i energetskog.

Etički deo je već pominjan u temi, tipa „treba li ja da radim za nekoga ko će da sedi“ i slično. Ovaj deo mora da razreši svako u svojoj glavi. Pritom samo predlažem da se manje fokusira na „pravdu“, a više na „kako zamišljam jedan svoj običan dan u svetu u kome bih voleo da živim“.

Ja ga, na primer, zamišljam ovako: izađem u neko doba iz stana, prošetam se do nekog mesta gde se neko vreme bavim nečim što zahteva psihičku usredsređenost, i kad me u tome prilike i ljudi zamore, posle recimo 2 do 6 sati (4 u proseku), prošetam se negde drugde i radim nešto relaksirajuće opet 2 do 6 sati, i na kraju svratim opet negde treće ili se vratim u stan, na još ili relaksirajućih ili zamornih stvari, u zavisnosti od nekih drugih ljudi. Da bih mogao da prošetam gde god želim, treba da ne moram da brinem da će neko da me zvizne po glavi i da ne moram da nosim zaštitno odelo. Da ne bi bilo nikoga ko će da me zvizne po glavi, treba da nema nikoga ko će time više da dobije nego da izgubi, tačnije da svako može da provede dan sličan mome. Da ne bilo potrebe za zaštitnim odelom, vazduh i temperatura moraju da budu u zdravim granicama. Da bih mogao da se relaksirano bavim stvarima, treba da ne brinem hoću li sutra biti gladan, nelečen ili pogođen bombom.

Da li se pri ovakvom danu neko negde u svetu svakodnevno vozi jahtom i avionom a neko nijednim od ta dva, nimalo me ne zanima. Da li neko pritom „radi“ od jutra do sutra a neko ne „radi“ uopšte, nimalo me ne zanima. Kako se definiše „rad“ takođe me ne zanima: da li radi alpinista koji svaki dan planira naredne uspone i ispituje novu opremu? da li radi filozof koji se bavi epistemologijom nauke? da li radi astrofizičar koji proučava evoluciju kosmosa? da li radi slikar, pesnik ili glumac? da li radi fudbaler, košarkaš ili šahista? da li radi menadžer tima, odeljenja ili generalni direktor?

Deluje mi da bi univerzalni dohodak mogao da bude dobar korak ka mom željenom budućem danu.

Energetski deo je takođe već pominjan u temi, ali zamagljeno dnevnoekonomskim okvirima. Radi se o sledećem. Može koliko hoće da se priča o napretku i modernizaciji i osnovnim ljudskim pravima i postindustrijskom razvoju i novim granama privrede i transhumanizmu i koječemu i koječemu, ali je istorijski očigledno sledeće: opstaje i širi se ono društvo i kultura koja je sposobna da potroši najviše energije, medijanski po glavi stanovnika. Migracija uvek ide iz zona gde je manja medijanska potrošnja energije u zone gde je ona veća. (U dnevnoekonomskom okviru ovo se vidi kroz jaku korelaciju sa bruto domaćim proizvodom, kad se izdvoje efekti klimatskih zona.)

Zato je za praktičnu održivost univerzalnog dohotka ključno sledeće pitanje: da li bi univerzalni dohodak uvećao ili umanjio medijansku potrošnju energije po glavi stanovnika, u odnosu na konkurentske pristupe? Odgovor zavisi pre svega od ljudske psihologije, ali pošto još nemamo pojma kako svest funkcioniše da bi takav odgovor mogao da se izračuna, mora da se potraži eksperimentalnim putem.

Nažalost, mislim da su današnji eksperimenti u tom smeru prilično nedovoljni. Na primer, u tekućem eksperimentu u Finskoj univerzalni dohodak dobijaće nasumično izvučeni, ali samo među onima koji već uživaju državnu potporu direktnog novčanog tipa (u dodatak na državnu potporu koju uživaju svi stanovnici, u vidu puteva, škola, bolnica, transporta, energetskog, vodovodnog i telekomunikacionog sistema, i drugog), i samo tokom malog broja godina. Šta će nam pokazati rezultat tog eksperimenta, kakav god da bude? Može li se iz njega zaista predvideti efekat na ostale, znatno mnogobrojnije grupacije stanovništva, pri trajnom dobijanju takvog dohotka, i zaključno, na medijansku energetsku potrošnju društva u celini?

Konačno, ako univerzalni dohodak u jednoj državi zaista i uveća njenu medijansku energetsku potrošnju, šta ćemo ako efekat toga na neke druge države bude obratan, tako da se ukupna medijanska energetska potrošnja sveta umanji? To bi, na primer, upropastilo moj željeni budući dan, time što iako ne bih morao da brinem da ću dobiti po glavi dok se šetkam okolo, morao bih da brinem da li će mi uvaliti pušku u ruke i poslati negde gde se „branimo“ od tih drugih društava na čiji račun trošimo više energije. (Neće biti nekog ko će „profesionalno da nas brani“, jer će vojni biti među prvim od poslova koji će uveliko da ispari pri univerzalnom dohotku.) Ovo je zapravo isto problem „dobijanja po glavi“, samo posmatran u neophodnoj celini.
[ BluesRocker @ 22.03.2017. 10:12 ] @
Teorija da će roboti zameniti ljude ista je kao i da će fabrike oduzeti ljudima posao. Roboti mogu da doprinesu samo da imamo jeftinije proizvode, i ništa više.

Današnje stanje je kao alarmantno da imamo veliku nezaposlenost, ali ako bi se pogledalo malo bolje, ogroman procenat zaposlenih radi po 2 posla jer od jednog ne može da se izdržava. Mnogi rade na crno a prijave se na biro radi zdravstvene knjižice ili markice. Da zanemarimo Švedsku, Švajcarsku i tako te zemlje blagostanja, ali država Srbija ne može da obezbedi adekvatnu platu medicinskoj sestri, pedijatru, učiteljici, vaspitaču, hirurgu, policajcu, vozaču GSP a javlja se ideja da će roboti za nas da rade i izdržavaju gomilu neradnika koji bi u tom slučaju ostvarili san i pijuckali pivo ispred prodavnice o tuđem trošku. Možda kad budemo kao Švedska, Norveška, Švajcarska, u prevodu nikad.
[ R A V E N @ 22.03.2017. 14:59 ] @
Šta ako dođe do inflacije, odnosno tih recimo €1000 za sve, počne da vrijedi €500? Odakle namaknuti dodatnih €500 (€1000)?

Zanimljivo je da ova priča uvijek dolazi iz ljevičarskih krugova. Ja nemam problema s tom idejom, sve dok je ne nameću drugima. A moraju da je nametnu, jer da su išta pokušali zaraditi na način kako funkcioniše zdrava kapitalističke firma, odmah bi napustili svoje lijeve ideje.

Eh, eh ti ljevičari. Jedna stvar je ne imati 8368 kJ na stolu, odnosno to je možda 5 kriški hljeba s maslacem dnevno, a druga stvar je ne imati novca da se putuje na konferenciju u Finsku, da se ljagaju kapitalisti i kapitalizam. Oni se predstavljaju kao prvi slučaj, a ustvari su drugi.

Da parafraziram pokojnog Peter-a Steele-a iz grupe Type O Negative:

"Namagarči me jednom, sram te bilo. Namagarči me me drugi put, zaslužio sam 100 puta gore!"

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 22.03.2017. u 23:08 GMT+1]
[ Bradzorf012 @ 22.03.2017. 16:44 ] @
Neki kažu da hiljadu puta ponovljena laž postaje istina. Pa neće biti, što je najgore, ovde nemamo posla sa lažima, već sa nadobudnim pametovanjem i pljuvanjem. Primitivizam, nekultura, bahatost, sve je to odlika onih koji ovde nešto kao kritikuju, a da ni sami nisu svesni svoje skučenosti i neobaveštenosti. Ono što kritikuju najpre mogu pronaći kod sebe. Nekada se seljak, sa rada u inostranstvu vraćao u svoje selo da napravi najveću kuću ili komšijama pokaže najnoviji mercedes. Danas stvari stoje malo drugačije, danas imamo one koji su otišli malo dalje, pa nam iz belog sveta poručuju kako smo primitivni, glupi, lenji, neradnici. Kako jadno i bedno, kakav praziluk. Nešto kao vrli nam predsednik vlade koji se sada druži sa Blerom, Klintonom, Merkelkom, nema on ništa sa nama seljacima, pa kada se vrati u svoje selo počinje da peni i da viče na građane kako su lenji, kako slabo i loše rade. Tolika briga o srpskom budžetu nije viđena odavno, naročito od onih koji u taj budžet ne uplaćuju ni dinara, niti su korisnici istog. Valjda se plaše da vrli nam predsednik vlade neće imati dovoljno sredstava da otvori još jednu kinesku fabriku plastičnih papuča ili još jedan pogon za motanje kablova u kojima su uslovi rada kao na samim počecima kapitalizma, a plata kao u Centralnoafričkoj republici. Dođu ovde i kažu nam kako se u tzv. javnom sektoru ništa ne radi i kako bi trebalo otpustiti 2/3 zaposlenih, a kako se kod prepoštenih privatnika teško radi i još teže zarađuje bedna plata. Još samo ostaje da nam objasne, u kojoj to civilizovanoj zemlji lekar ili sudija imaju istu platu kao raznosač pica ili radnik koji toči benzin na pumpi. To je ta njihova vizija sveta, njihov modus operandi, jer Bože moj, ova dvojica(lekar ili sudija) na svom radnom mestu ništa ne rade, a i došli su na te pozicije preko veze, pa bi u najmanju ruku bilo pošteno da ne zarađuju više od druge dvojice. Maestralno.

Čisto zabave radi, da vidimo šta to imamo ovde.

Citat:
ultrachimney
Kad je reč o državinim "firmama" kratko rečeno tu se ništa ne radi.

Kratko rečeno, ovo je laž, masna.
Citat:
ultrachimney
Znam iz iskustva.

Hm, dakle radio si u državnim firmama, ali nisi hteo da za nerad dobijaš platu, kakvu takvu, pa si odustao. Pošteno.
Citat:
ultrachimney
Radio sam u prosveti, zdravstvu, administraciji sve budžetski poslovi.

Čekaj malo, jesi li studirao klasičnu filologiju, medicinu ili pravo? Diplomirao si na sva tri fakulteta? Svaka čast, pa to se retko viđa. Ko zna, možda si bio tetkica-čistačica ili kafe kuvarica, pa si mogao ovako lako da se prilagođavaš raznim delatnostima. Ovo je za pohvalu, vredan radnik zlata vredi.
Citat:
ultrachimney
Kad dodješ na "posao" ostaviš stvari na sto i ajd u šetnju po kafićima.
Ako te baš neko traži na mobilni za minut-dva si "na radnom mestu".
Svaka mu čast ko je izmislio mobilni.

Kao tetkica-čistačica ili kafe kuvarica, nisi mogao da zabušavaš sigurno, osim u svojoj bujnoj mašti. Mašta može svašta.
Citat:
ultrachimney
Koliko je duplikata zaposlenih na istom "radnom mestu" je priča za Ginisov rekord.

Ovo je moglo da bude nekad, kada je bilo mnogo više para, a danas kada se svaki dinar pet puta meri i kada mmf mora da zna i koliko je kafa popijeno malo teže. Uostalom, ti kao kafe kuvarica, teško da si bio u poziciji da uvidiš puteve novca i dinamiku trošenja sredstava, tako da je ovo tvoje zapažanje neozbiljno.
Citat:
ultrachimney
U školi je laganica izležavanje, dva duža raspusta i ko zna koliko kraćih. Časovi 10 minuta redovno a ako treba može da se "radi" i pola sata (štrajka radi).

Mislim da se ne varam, ako kažem da kafe kuvarice ili čistačice u školi ne drže nastavu, mada ko zna, svašta je moguće. Voleo bih da znam koja je to škola? Dok ne dobijem odgovor na to pitanje, mogao bih da ti objasnim neke stvari, čisto da ne živiš u zabludi, jer iako ih mali Perica tako zamišlja, one nisu ni približno takve. Raspusta ima i više od dva, ali raspust je za učenike, a ne za nastavno osoblje ili za kafe kuvarice. To prvo. Drugo, časovi traju 45 minuta, a ako u dužem vremenskom periodu zapostavljaš svoje obaveze, možeš popiti prijavu od roditelja za zanemarivanje, a potom i izgubiti, ne samo posao, nego i licencu za rad, pa više od posla u prosveti nema ništa. Tu ti nikakav direktor, Janko ili Marko ne može pomoći. Ne bi me iznenadilo da su tebi časovi ipak trajali desetak minuta, ali tvojom voljom dok si bio još učenik. To se jasno vidi iz načina na koji pristupaš temi i kako obrazlažeš svoje stavove.
Citat:
ultrachimney
Zdravstvo - lele, radi onaj što je dobio otpremninu a platu prima zaposleni na njegovom mestu (a radno mesto je inače ukinuto "zbog racionalizacije").

Kao tetkica-čistačica ili kafe kuvarica teško da si mogao to da znaš, skoro nemoguće.
Citat:
ultrachimney
Sve u svemu budžetski prihodi === lezi lebu da te jedem.

Iz tvoje pozicije posao lekara, nastavnika ili sudije verovatno tako izgleda, ali kako to drugačije da ti kažem, u velikoj si zabludi. Sveznalici je najteže da nauči nešto, pošto on već sve zna.
Citat:
ultrachimney
E sad, reč dve o socijali.
Konkretno - ako se govori o Srbiji onda "socijalna pomoć" nije ni socijalna ni pravna kategorija
već je koruptivna činjenica.
Što ste bolje u korupciji sleduje vam više "socijale".

Zato socijalu treba deliti svim punoletnim gradjanima Srbije
a to znači i manje papira i koječega kao što neko već napisa.

Jedino u čemu se možemo složiti, to je da stvari nisu dobre, to svako ko ne zatvara oči vidi. One međutim, nisu ni približno takve kakvim ih opisuješ. Zašto, već ti je rečeno i objašnjeno.
Citat:
banana
@Slobica - vidis to se zove relativizacija i racionalizacija losih postupaka. Ti relativizujes - tako sto kazes - pa to svi rade, i racionalizujes - tako sto kazes nepotizam je kad neko nekog preporuci. Ti mozes da preporucis bilo koga bilo gde, mozes svoju mamu da preporucis u privatnoj firmi u kojoj radis, ali onda u HR-u izneses svoj sukob interesa, a oni se pobrinu da tvoja mama slucajno ne bude favorizovana u odnosu na druge kandidate i da prodje interiviju kao i svi ostali.

Ovo tvoje tepanje(Sloba, Slobica) bi trebalo da nam pokaže kako si ti ovde učiteljica, a mi đaci, loši đaci. Pa, šta da ti kažem, neće biti baš tako. Nego, kako da ti kažem, nije ovo što SlobaBgd radi relativizacija i racionalizacija, nego je ono što ti radiš spin, spinovanje, a on ti to samo jasno i glasno kaže u lice, bez uvijanja i okolišanja. Da te pitam, kako se oseća osoba kao ti, koja živi u jednoj zločinačkoj državi kao što je Holandija: njihovi vojnici nisu prstom mrdnuli da zaštite civile u Srebrenici, a učestvovali su i u bombardovanju SCG. Dobro, mi smo tu strana u sukobu, pa možemo biti pristrasni, ali hiljade Indonežana pobijenih od strane holandskih vojnika krajem drugog svetskog rata nisu šala. Eto, možda si i ti isti takav kao holandezi, pošto živiš među njima, krvnicima i zločincima. Nije baš korektno i prijatno ovo što sam rekao, je li tako? Pa nije, ali to su činjenice, a ti se sada brani. Eto, to je način na koji ti vidiš razgovor i diskusiju, pljuneš čoveku u lice, a onda se buniš što ti je opalio šamar, umesto da budeš srećan što ti nije polomio kosti.
Citat:
banana
A nepotizam je upravo suprotno - favorizovanje kanditata na osnovu nekih politicko/rodbinsko/prijateljskim veza... Nepotizam postoji svugde, samo se u privatnim firmama meri u promilima, dok je u drzavnim firmama standard, odnosno gotovo je nemoguce da se zaposlis bez "veze". Zasto je tebi trebala veza da se zaposlis, sta tebi fali pa da nisi mogao da dobijes posao na standardnom konkursu? Zato prijatelju sto su tu gde si radio malteni svi zaposleni preko veze, treba ti veza da bi bio cuvar na vratima pobogu...

Olako izrečene teze i stavovi, ničim potkrepljeni, koji nemaju uporište u stvarnosti. Kao što (ni)si primetio, upravo je suprotno: "Veze" o kojima govoriš su daleko zastupljenije u privatnim firmama i mere se u desetinama procenata(rekao bih čak da ponegde teže ka 100), a u državnim mnogo, mnogo manje.
Citat:
banana
Reci mi koliki je procenat zaposlenih u drzavnim fimama doslo preko tih veza a koliko u privatnim?

Reci ti nama, pošto je očigledno da sve znaš. Ti koji živiš u Holandiji već petnaestak godina, koji si u ovoj zemlji proveo jedan deo života, bolje znaš kako je ovde od nas koji smo ovde rođeni i koji tu živimo. Hebote, pa ti si zaista neverovatan.
Citat:
banana
Evo moje iskustvo, u prethodnoj privatnoj firmi, znam za troje ljudi koji su dosli preko veze (odnosno primljeni su zato sto je gazda rekao - primi ih, bez standardnog konkursa i interviju-a), inace radi se o IT firmi. Dvoje je imalo ETF, a treci visu elektro skolu (znaci nisu primljeni - a da nemaju nikakve veze sa poslom), jedan od njih troje je mogao glat da prodje interviju, ovo drugo dvoje - malo teze. Sve troje su na kraju radili to za sto su primljeni, isli na teren, dobijali po dzepu kad bi zabrljali itd. Sanse da neko bude otpusten od njih su bile nikakve realno, ali sve ostalo su imali kao i svi ostali zaposleni (400-500) u toj firmi.

Čekaj, kako sad veze u privatnoj firmi, malo si kontradiktoran?
Citat:
banana
U drzavnoj firmi u kojoj sam radio - dobili su DONACIJU od 1M eura u opremi. Jedini uslov je bio da instaliraju tu opremu u roku od godinu dana. Ja (+ jos troje ljudi koji nisu dosli preko veze) sam primljen kad je isteklo 10 meseci,

Aham, ti nisi primljen preko veze, u državnoj firmi. Opet kontradiktorno, ne samo sama tvrdnja nego i procenti.
Citat:
banana
jer su shvatili da 20 ljudi koje imaju u IT-u apsolutno nisu sposobni da tu opremu otpakuju iz kutija. Direktorka firme je bila is DS-a.

Nisam znao da članovi DS-a nemaju pravo na rad ili pravo da budu birani na funkciju, to mi je vrlo interesantno.
Citat:
banana
Direktor IT-a je bio iz DS-a.

Osim što ne shvatam kakve ovo veze ima sa sirom i vojnom muzikom, shvatio sam da članovi DS-a ne smeju biti birani na funkcije. Nisam baš skoro čitao zakon o radu i ustav, ali se ne sećam ovih odredbi, možda je u međuvremenu došlo do izmena.
Citat:
banana
Direktorka firme je zaposlila rodjaku u IT-u (zena 50g ne zna da koristi email) da bi spijunirala direktora IT-a, direktor IT-a je doveo dva svoja pulena - koji su ajde bili ± jos i ok, ali preko regularnog konkursa mogli smo naci 10x bolje, 5-6 tehnicara su bili sve do jednog sinovi nekih starih zaposlenih u toj firmi apsolutno ne zainteresovani za IT,

Meni ovo liči na siže ze neki jeftin roman, neki scenario za one španske serije.
Citat:
banana
stari admini (ko ljudi jos i normalni) su bili iz SPS-a

Aham, sada shvatam, ako ste administrator i ako ste malo stariji ne smete biti članovi sps-a, da ne kažem sepesea. Ovo mora da je iz istog onog zakona ili ustava koji nisam pročitao.
Citat:
banana
i mrzeli su direktora IT-a i gledali koliko i kako mogu da ga miniraju, zeleli su da zaustave instalaciju opreme - da donacija propadne itd.

Mrzeli su se? Ma daj, pa to je nemoguće, ja sam mislio da u svim firmama zaposleni vole direktora, a i on njih. Meni je ovo neverovatno.
Citat:
banana
Raspad sistema prijatelju, a sve se to placa iz budzeta...

Jedini raspad sistema koji trenutno vidim je u tvojoj glavi.
Citat:
banana
Zaboravih da ti kazem - ova drzavna firma je bila moje iskustvo pre 15g, jedan od drugara radi u firmi koja im odrzava opremu odlazi s'vremena na vreme kad im nesto crkne, sve je i dalje kao pre 15g, ista ekipa + naravno ljudi koje je trenutna vlast zaposlila, cak i sede i idu na rucak - stranacki :D

Vau, stranački ručak, pa to uopšte ne zvuči tako loše. Gde mogu da potpišem?
Citat:
banana
I da ponovim ja nisam protiv drzavnih firmi, ja sam protiv raspada sistema koji sad imamo u vecini drzavnih firmi.

Znamo, ne brini, ti si samo protiv zdravog razuma.
Citat:
banana
Vidis da ne ide prijatelju, potrudim se i pokusam (po 100-ti put kao magarac) da te pomerim iz pozicije iz koje pokusavas da ucestvujes u ovoj raspravi, i nista, ali bukvalno nista, od prethodnog posta nije uslo u tvoju glavu niti promenilo tvoju percepciju i stav, niti ustvari razumes sustinu stvari koje iznosis i o kojima bi samnom da raspravljas...

Sve ovo se u stvari odnosi na tebe samog. Ti prepametni, bogom dan nama neukima nešto objašnjavaš, a mi glupi i bezobrazni ne prihvatamo to. Kako nas samo nije sramota? Evo, ja se stidim.
Citat:
banana
Kazem ti raspravi najpre sa sobom jesi li se zaposlio preko transparentnog konkursa ili preko veze (hint - medjusobno su iskljucivi), posle ces mozda moci da gradis malo siri stav o opstem stanju u drzavnim firmama, kad steknes osnovno razumevanje svoje licne situacije.

Da budemo pošteni, ti u stvari blage veze nemaš o onome o čemu bi da raspravljaš, ali ti se ploča pokvarila, pa vrti li vrti. Ne, pokušaj da shvatiš, te dve stvari nikako nisu isključive, ali ti to ne možeš da shvatiš. Da možeš, znao bi da u tom tzv. javnom sektoru ne možeš dva dana biti portir bez ugovora, ali kao što rekoh, kako sveznalici nešto objasniti?
Nego, ne reče nam, na osnovu koje analize si došao do zaključka da bi trebalo otpustiti 2/3 zaposlenih? Zašto samo 2/3, zašto ne sve? Ma ja bi to po kratkom postupku, otpustio bih sve, šta tu da bagatelišem. Mada, kad malo bolje razmislim, ja bih onu trećinu koju ti ne bi dirao otpustio, a one druge dve pobio. Primaju platu, a ništa ne rade. Sve bi ja to po kratkom postupku, mamu im njihovu neradničku.

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 22.03.2017. u 18:16 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 22.03.2017. u 18:21 GMT+1]
[ DaliborP @ 22.03.2017. 17:32 ] @
Citat:
R A V E N:Zanimljivo je da ova priča uvijek dolazi iz ljevičarskih krugova. Ja nemam problema s tom idejom, sve dok je ne nameću drugima. A moraju da je nametnu, jer da su išta pokušali zaraditi na način kako funkcioniše zdrava kapitalističke firma, odmah bi napustili svoje lijeve ideje.

Da preskocim generalizaciju sa ljevicarima, ali da li bi bio ljubazan da objasnis kako to tacno fukcionise "zdrava kapitalisticka firma"?
[ bananaphone @ 22.03.2017. 19:23 ] @
Citat:
BluesRocker:
Teorija da će roboti zameniti ljude ista je kao i da će fabrike oduzeti ljudima posao. Roboti mogu da doprinesu samo da imamo jeftinije proizvode, i ništa više.

Današnje stanje je kao alarmantno da imamo veliku nezaposlenost, ali ako bi se pogledalo malo bolje, ogroman procenat zaposlenih radi po 2 posla jer od jednog ne može da se izdržava. Mnogi rade na crno a prijave se na biro radi zdravstvene knjižice ili markice. Da zanemarimo Švedsku, Švajcarsku i tako te zemlje blagostanja, ali država Srbija ne može da obezbedi adekvatnu platu medicinskoj sestri, pedijatru, učiteljici, vaspitaču, hirurgu, policajcu, vozaču GSP a javlja se ideja da će roboti za nas da rade i izdržavaju gomilu neradnika koji bi u tom slučaju ostvarili san i pijuckali pivo ispred prodavnice o tuđem trošku. Možda kad budemo kao Švedska, Norveška, Švajcarska, u prevodu nikad.


Pa cuj - konacno ce se situacija u svetu preliti i u Srbiju, i nije ideja da drzava izdrzava gomilu neradnika, nego ce to alarmantno stanje zbog velike nezaposlenosti postati jos alarmantnije, kad broj nezaposlenih jos vise poraste, a ovo resenje je samo jedan od predloga vezan za situaciju oko nezaposlenosti.
[ BluesRocker @ 22.03.2017. 21:45 ] @
Citat:
bananaphone: Pa cuj - konacno ce se situacija u svetu preliti i u Srbiju, i nije ideja da drzava izdrzava gomilu neradnika, nego ce to alarmantno stanje zbog velike nezaposlenosti postati jos alarmantnije, kad broj nezaposlenih jos vise poraste,

Kod nas se broj zaposlenih i proj nezaposlenih smanjuje. Nemamo mi problem sa nezaposlenošću, već što imamo negativan prirodni priraštaj plus veliki broj ljudi emigrira. Kad pogledaš zaposlene, svaki drugi radi 2 posla ili na jednom radi 10-12 sati dnevno plus subote.

Citat:
bananaphone: a ovo resenje je samo jedan od predloga vezan za situaciju oko nezaposlenosti.

Već postoji da ti država plaća ako ostaneš bez posla, zavisi od godina staža. Za tu svrhu svi odvajamo doprinose za nezaposlenost. Univerzalni dohodak nije rešenje za nezaposlenost već pokušaj da se gaje neradnici na tuđoj grbači. Ali kod nas i kad bi to uveli, s obzirom na ekonomsku moć, BDP i ostalo, to bi bila suma od 20€ koja bi bila dovoljna za par gajbi piva i ništa više.
[ bananaphone @ 22.03.2017. 22:16 ] @
Evo prvi random link o problemu nezaposlenosti u Srbiji:

http://www.b92.net/biz/vesti/s...7&dd=16&nav_id=1155758

Pogledaj procente koji se tu pominju...

Problem prirastaja je upravo problem koji nastaje zbog toga sto mladi ne mogu da se osamostale, a koji je opet posledica toga sto mladi ne mogu da nadju posao ili posao od kog mogu da zive, pa rade kako si opisao dva posla 10-12h dnevno, sto im ne ostavlja prostora ni da prave decu, kamoli da ih podizu...

Kad kazem da ce se problemi preliti i u Srbiju, mislim na to da ako se nastavi sa robotizacijom poslova, svetska potraznja za radnom snagom ce opasti, recimo sad se vuce vest o NCR-u, koji je prakticno centar za tehnicku podrsku i koji zaposljava par hiljada ljudi u Srbiji i sad siri kancelariju. Ako se pojavi dovoljno inteligentan AI koji ce moci da odmeni coveka samo delimicno, recimo ucini agenta podrske 20% efikasnijim (a ovo vec postoji), potreba za ljudima ce opasti i NCR ce smanjiti broj zaposlenih.
[ R A V E N @ 22.03.2017. 22:26 ] @
Citat:
Da preskocim generalizaciju sa ljevicarima, ali da li bi bio ljubazan da objasnis kako to tacno fukcionise "zdrava kapitalisticka firma"?


Tako što generira veći prihod od rashoda.

World War 3: u patikama i sa hrđavim AK47-ima mase jurišaju na borbene autonomne mašine optočene titanijumom.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 22.03.2017. u 23:55 GMT+1]
[ R A V E N @ 23.03.2017. 01:29 ] @
Ali ovo je blesava ideja. I ako proradi, ja ću učiniti sve da izbjegnem da mi otmu makar 5 pf. Zar ovo stvarno raspravljamo?

Novac i nematerijalne stvari daješ ljudima koji zaslužuju, a ne tamo nekome.

Mislim na slučaj da mene lokalni sitni kriminalac i propalica maltretira i prijeti jer sam ja stao da vidim što urla na starijeg čovjeka i sad da moj novac ide njegovom smrdavčetu? Ili nekom profesoru koji je malo komunista, pa mu je kalendar s Titom u kancelariji, a ispod stola zastava Islamske Države i Europske Unije. Onda kako se namjesti sve po potrebi. Nema veze što mu od 120 studenata na ispitu prođe 10. Dobiće on istu platu. Treba i toj 10-orici poništiti ispit kad svi to trpe.

Mislim da ima ona italijanska komedija o 2-om Svjetskom Ratu o nekom gradonačelniku-birokratskoj vucibatini, pa kad mu malenu opštinu zauzmu italijanski partizani, on stavi Staljin-ovu sliku, kad je preotmu Nijemci, stavi Hitler-ovu, prošetaju se italijanski fašisti, on stavi Mussolini-jevu, nalete Amerikanci, on greškom umjesto Roosevelt-ove, stavi Hitler-ovu.

A Bill mora da je cuck-oldovan do daske. Mora da mu je Melinda rekla: "Ili ćeš podijelit' 5 milijardi Afrikancima ili ti nema spavanja u spavaćoj sobi na podu. Nastavićeš u kuhinji da spavaš." Mora da i s Cuckenberg-om Priscilla igra emocionalni ping-pong. Sad se i Mark-ova sestra Donna umiješala, hoće da vodi ekonomiju. Nešto mi poznato... književnici, novinari, ljevica...



Citat:
SlobaBgd:Ja sam svojevremeno preko veze bio zaposlen u sudu


Aaaaa, uhvatio sam ja tebe, stari lišče!

Ti si tamo poinstalirao Linux svima, pa ne radiš više jer kad su otvorili optužnicu u .DOC formatu za nekoga tamo ko nije platio porez jer je prodavao vreću sijena nelegalno, dobili su mojibake.




[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 23.03.2017. u 02:44 GMT+1]
[ BluesRocker @ 23.03.2017. 10:15 ] @
Citat:
bananaphone:
Evo prvi random link o problemu nezaposlenosti u Srbiji:

http://www.b92.net/biz/vesti/s...7&dd=16&nav_id=1155758

Pogledaj procente koji se tu pominju...

Problem prirastaja je upravo problem koji nastaje zbog toga sto mladi ne mogu da se osamostale, a koji je opet posledica toga sto mladi ne mogu da nadju posao ili posao od kog mogu da zive, pa rade kako si opisao dva posla 10-12h dnevno, sto im ne ostavlja prostora ni da prave decu, kamoli da ih podizu....

Ja mislim da je za negativni priraštaj veći problem što je mladima teško da nađu sebi partnera za brak i što im je lepo i lagodno kod roditelja bez obaveza. Devojke izbiraju dok im ne otkuca biološki sat i onda sa 37-38 daj šta daš, pa jedva rode i jedno dete. Ranije se brak ugovarao i venčalo se sa 20 godina i nije postojala kontracepcija, pa su mnogi imali 5-10 dece, a živelo se u mnogo težim uslovima nego danas. Danas kad svako sebi planira decu, malo ko planira više od 2 deteta, a mnogi nemaju nijedno.


Citat:
bananaphone:
Kad kazem da ce se problemi preliti i u Srbiju, mislim na to da ako se nastavi sa robotizacijom poslova, svetska potraznja za radnom snagom ce opasti, recimo sad se vuce vest o NCR-u, koji je prakticno centar za tehnicku podrsku i koji zaposljava par hiljada ljudi u Srbiji i sad siri kancelariju. Ako se pojavi dovoljno inteligentan AI koji ce moci da odmeni coveka samo delimicno, recimo ucini agenta podrske 20% efikasnijim (a ovo vec postoji), potreba za ljudima ce opasti i NCR ce smanjiti broj zaposlenih

Isto će se desiti sa obućarima koji 2 nedelje prave jedan par cipela. Čekaj, već se desilo. Kako se za svaku novu tehnologiju za čas nađu destine hilajda ljudi koji će da proizvode, ako su radna mesta fiksna i ako se na svetu ništa ne menja? Ta teorija da će roboti raditi umesto ljudi prošla bi u Severnoj Koreji gde država može da zabrani ljudima sve potrebe osim toplog obroka i uniforme, pa onda kad mašine krenu da proizvode uniforme i ručak, da svi mogu da sede kući i gledaju vođu na TV-u.
[ DaliborP @ 23.03.2017. 10:36 ] @
Citat:
R A V E N:
Citat:
Da preskocim generalizaciju sa ljevicarima, ali da li bi bio ljubazan da objasnis kako to tacno fukcionise "zdrava kapitalisticka firma"?


Tako što generira veći prihod od rashoda.

To se zove profitabilna firma, nema to veze sa uredjenjem. I cek, sad ti hoces da kazes da ako covek radi u nekakvoj profitabilnoj firmi ovakve ideje mu ne padaju na pamet, a usput si takodjer strpao sve te ljude u nekakvu grupu neradnika.

Mnogo demagogije, malo argumenata - prica ti je suplja kao busan lonac.

Citat:
BluesRocker:
Ja mislim da je za negativni priraštaj veći problem što je mladima teško da nađu sebi partnera za brak i što im je lepo i lagodno kod roditelja bez obaveza. Devojke izbiraju dok im ne otkuca biološki sat i onda sa 37-38 daj šta daš, pa jedva rode i jedno dete. Ranije se brak ugovarao i venčalo se sa 20 godina i nije postojala kontracepcija, pa su mnogi imali 5-10 dece, a živelo se u mnogo težim uslovima nego danas. Danas kad svako sebi planira decu, malo ko planira više od 2 deteta, a mnogi nemaju nijedno.

Pre ce biti da nemaju uslova da se osamostale, a to sto zive kod roditelja je samo rezultat toga, koji bio lagodan ili ne je obicno jedina opcija za te ljude. Nemaju gde drugo.

A i valjda ne treba da uporedjujemo takve stvari kako su se nekad zene poradjale u stalama itd, civilizacijski napredak i stepen obrazovanja je unapredio drustvo da ljudi ne prave decu kao na traci. Valjda se drustvo izborilo da se vise ne zivi u tezim uslovima i samim tim planiranje dece je potpuno normalna stvar.
[ bananaphone @ 23.03.2017. 10:51 ] @
Citat:
BluesRocker:
Isto će se desiti sa obućarima koji 2 nedelje prave jedan par cipela. Čekaj, već se desilo. Kako se za svaku novu tehnologiju za čas nađu destine hilajda ljudi koji će da proizvode, ako su radna mesta fiksna i ako se na svetu ništa ne menja? Ta teorija da će roboti raditi umesto ljudi prošla bi u Severnoj Koreji gde država može da zabrani ljudima sve potrebe osim toplog obroka i uniforme, pa onda kad mašine krenu da proizvode uniforme i ručak, da svi mogu da sede kući i gledaju vođu na TV-u.


Mozda si propustio da procitas: http://evonomics.com/why-capit...-pointless-jobs-david-graeber/

Vecina poslova na zapadu ustvari nemaju veze sa proizvodnjom, nego sa uslugama. Recimo kupujes stan, ovde je standard da imas agenta koji trazi stan za tebe (pri tom su svi stanovi u prodaju oglaseni na jednoj online platformi) i pregovara o ceni sa agentom koji zastupa prodavca. Onda imas agenta za kredit, koji ti daje savete u vezi kredita, onda imas savetnika za povrat poreza koji ti pomaze da povratis porez, onda imas procenitelja vrednosti stana koga angazuje banka, ali imas i procenitelja vrednosti stana koga ti angazujes, koji bi trebao da moze da te upozori na probleme i investicije koje ces potencijalno imati u stanu, imas sluzbenika u banci koji naplacuje uslugu procesiranja kredita, i imas savetnika za osiguranje. Preko sveg tog imas beleznika koji belezi prenos vlasnistva stana.

Pri tom imas online platformu za pretragu stanova, imas sve informacije vezane za kredite na stranicama banki, povrat poreza se radi uz pomoc aplikacije, sve informacije iz katastra (ukljucujuci i vrednost nekretnine) mozes online da izvadis itd itd. Da zamenis vecinu ovih poslova treba ti skripta a ne AI...
[ dejanet @ 23.03.2017. 11:22 ] @
Citat:
@bananaphone: Vecina poslova na zapadu ustvari nemaju veze sa proizvodnjom, nego sa uslugama. Recimo...

Tu se robotizacija nigde ne uklapa. Sva proizvodnja, zajedno sa linijama, robotima, CNC masinama, stekerima.. itd je odletela u PRC. Ta klasicna robotizacija i automatizacija ili ti 'Computer Integrated Manufactiring' je moguca kod masovne i visoko-serijske proizvodnje i u stabilnom ekonomskom okruzenju. Kosta puno i trenutno nije primenljiiva u zapadnoj ekonomiji..

Ako pricamo u kontekstu AI, moje skromno misljenje je da se pokusava sa poliranjem starih koncepata, kao sto su neuronske mreze, tj. kopira se Apple, koji nije izmislio nista, vec je prepakovao proizvod u skladu sa vremenom, trzistem i jacim CPU-om. Da li je to dovoljno da bi se proglasila 4-ta tehnoloska revolucija, ne znam.


[ bananaphone @ 23.03.2017. 11:35 ] @
@dejanet - mislim da se brkaju pojmovi ovde. Ne misli se na klasicne robote iz filmova, nego na robotizaciju poput autonomnih automobila.

Naravno ako imas "robota" koji moze da upravlja automobilom i autonomno donosi odluke vezane za voznju, mozes da imas robota koji ce da odradjuje i druge usluzne delatnosti. Ustvari za vecinu pobrojanih usluznih delatnosti ne trebaju ti roboti, vec su dovoljno online servisi.

Sto se tice tehnologije, najcesce se pominje IBM https://en.wikipedia.org/wiki/Watson_(computer) mada sam siguran da i drugi veliki igraci aktivno rade na sopstvenim resenjima...
[ dejanet @ 23.03.2017. 12:34 ] @
@bananaphone

Da, mi pricamo o AI.
Sledeca tehnoloska revolucija ce biti vezana za AI.

Trenutno, AI je u stvari utrenirana neuronska mreza, gde je baza za trening velika baza podataka za konktretnu oblast. Posle taj software sa neuronskom mrezom, mozes da prepakujes u service, software za upravljanje vozilom, masinom, robotom....
Nisam strucnjak, ali ovo je stari koncept, a sada je poceo da daje bolje rezultate zbog vece kolicine podataka za trening i jace CPU snage.

Da se nadovezem, implementacija AI na zapadu ce ici najcesce u uslugama(services), dok ce se u Kini aplicirati u proizvodnji, zbog odmaklog procesa de-industrijalizacije zapada.

Tako da ce rezultat u kontekstu ove price o "univerzalnom prihodu", biti gubitak radnih mesta u uslugama na zapadu, odnosno u proizvodnji u Kini.
[ BluesRocker @ 24.03.2017. 00:05 ] @
Citat:
DaliborP: Pre ce biti da nemaju uslova da se osamostale, a to sto zive kod roditelja je samo rezultat toga, koji bio lagodan ili ne je obicno jedina opcija za te ljude. Nemaju gde drugo.

A i valjda ne treba da uporedjujemo takve stvari kako su se nekad zene poradjale u stalama itd, civilizacijski napredak i stepen obrazovanja je unapredio drustvo da ljudi ne prave decu kao na traci. Valjda se drustvo izborilo da se vise ne zivi u tezim uslovima i samim tim planiranje dece je potpuno normalna stvar.

Jeste sve to normalno, samo kažem za razlog zašto izumiremo kao nacija. Nikad mi nismo živeli u blagostanju pa imali pozitivan priraštaj, već je ranije bio slučaj nepostojanja kontracepcije, a živelo se teže.

Citat:
bananaphone
Vecina poslova na zapadu ustvari nemaju veze sa proizvodnjom, nego sa uslugama. Recimo kupujes stan, ovde je standard da imas agenta koji trazi stan za tebe (pri tom su svi stanovi u prodaju oglaseni na jednoj online platformi) i pregovara o ceni sa agentom koji zastupa prodavca. Onda imas agenta za kredit, koji ti daje savete u vezi kredita, onda imas savetnika za povrat poreza koji ti pomaze da povratis porez, onda imas procenitelja vrednosti stana koga angazuje banka, ali imas i procenitelja vrednosti stana koga ti angazujes, koji bi trebao da moze da te upozori na probleme i investicije koje ces potencijalno imati u stanu, imas sluzbenika u banci koji naplacuje uslugu procesiranja kredita, i imas savetnika za osiguranje. Preko sveg tog imas beleznika koji belezi prenos vlasnistva stana.

Pri tom imas online platformu za pretragu stanova, imas sve informacije vezane za kredite na stranicama banki, povrat poreza se radi uz pomoc aplikacije, sve informacije iz katastra (ukljucujuci i vrednost nekretnine) mozes online da izvadis itd itd. Da zamenis vecinu ovih poslova treba ti skripta a ne AI...

Očigledno da su neki od tih poslova potrebni, inače bi ih zamenila skripta. Skriptu je lako napisati, ali većina ljudi nije sposobna da sama sve reši pa zato angažuje druge ljude. Jednog dana kada ovi poslovi budu nepotrebni, javiće se potreba za drugim poslovima. Makar će uvek postojati potreba za negom starih i bolesnih (što je država bogatija, ljudski vek se produžava i više je starih i dementnih), tako da je besmisleno da neko prima platu od države da ništa ne doprinosi društvu.
[ bananaphone @ 24.03.2017. 02:04 ] @
Citat:
BluesRocker: Očigledno da su neki od tih poslova potrebni, inače bi ih zamenila skripta. Skriptu je lako napisati, ali većina ljudi nije sposobna da sama sve reši pa zato angažuje druge ljude. Jednog dana kada ovi poslovi budu nepotrebni, javiće se potreba za drugim poslovima. Makar će uvek postojati potreba za negom starih i bolesnih (što je država bogatija, ljudski vek se produžava i više je starih i dementnih), tako da je besmisleno da neko prima platu od države da ništa ne doprinosi društvu.


Ocigledno nisi procitao ovaj link koji sam ti poslao - kao polaznu tacku daljnjeg istrazvanja :D
[ Shadowed @ 24.03.2017. 09:21 ] @
Citat:
BluesRocker: Makar će uvek postojati potreba za negom starih i bolesnih (što je država bogatija, ljudski vek se produžava i više je starih i dementnih), tako da je besmisleno da neko prima platu od države da ništa ne doprinosi društvu.

Eno, Japanci prave robote i za to :)
[ BluesRocker @ 24.03.2017. 10:12 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
BluesRocker: Očigledno da su neki od tih poslova potrebni, inače bi ih zamenila skripta. Skriptu je lako napisati, ali većina ljudi nije sposobna da sama sve reši pa zato angažuje druge ljude. Jednog dana kada ovi poslovi budu nepotrebni, javiće se potreba za drugim poslovima. Makar će uvek postojati potreba za negom starih i bolesnih (što je država bogatija, ljudski vek se produžava i više je starih i dementnih), tako da je besmisleno da neko prima platu od države da ništa ne doprinosi društvu.


Ocigledno nisi procitao ovaj link koji sam ti poslao - kao polaznu tacku daljnjeg istrazvanja :D


Sad sam pročitao. Lik je obična komunjara. Polazi od toga šta bi on voleo - da radi 3 sata dnevno, da mu ništa ne manjka, da nema šefa, glazdu, izrabljivača, ... Zamisli da postoje samo proizvodni poslovi, oni se cene, rekao Staljin. Šta će onda policija, kad niko ne mora da krade, ubija, šta će vojska kad su svi narodi prosvetlejni i niko neće preko međe, šta će advokati kad je pravo besmisleno, znamo svi šta se sme, šta se ne sme, šta je čije, ... Šta će marketing, kad lepo odeš kod Baćuške u mesaru i trojica ti služe sveže meso, ne treba za to reklama na TV-u. Ja mu predlažem da se seli u Severnu Koreju i da tamo iznese svoje ideje za opšte blagostanje, pa ako to uspe i mi ostali ćemo za njim.
[ DaliborP @ 24.03.2017. 10:32 ] @
Citat:
BluesRocker: Sad sam pročitao. Lik je obična komunjara. Polazi od toga šta bi on voleo - da radi 3 sata dnevno, da mu ništa ne manjka, da nema šefa, glazdu, izrabljivača, ... Zamisli da postoje samo proizvodni poslovi, oni se cene, rekao Staljin. Šta će onda policija, kad niko ne mora da krade, ubija, šta će vojska kad su svi narodi prosvetlejni i niko neće preko međe, šta će advokati kad je pravo besmisleno, znamo svi šta se sme, šta se ne sme, šta je čije, ... Šta će marketing, kad lepo odeš kod Baćuške u mesaru i trojica ti služe sveže meso, ne treba za to reklama na TV-u. Ja mu predlažem da se seli u Severnu Koreju i da tamo iznese svoje ideje za opšte blagostanje, pa ako to uspe i mi ostali ćemo za njim.

Ili nisi procitao tekst, ili nisi razumeo sta taj tip hoce da kaze. On uopste i ne polazi od toga sta bi on voleo, vec pokusava da predoci drustvo iz neke svoje perspektive, tj svog misljenja.

Nije da sam ja fan te njegove price, ali ne mogu da se slozim sa tvojim vidjenjem, promasio si poentu.
[ Java Beograd @ 24.03.2017. 10:35 ] @
Zamisli Univerzalne Prihode implementirane u Grčkoj! Lezu lebu da te jedem. :)
[ bananaphone @ 24.03.2017. 11:02 ] @
Citat:
BluesRocker: Sad sam pročitao. Lik je obična komunjara. Polazi od toga šta bi on voleo - da radi 3 sata dnevno, da mu ništa ne manjka, da nema šefa, glazdu, izrabljivača, ...


U pravu si, poznato je da Phd iz antropologije izguraju samo ljudi sa losim radnim navikama, i onda se uvale da budu profe na London School of Economics (institucija u zargonu poznata kao "Rockefeller's baby"), da bi mogao da se izlezava i piskara po internetu, tu i tamo sklepa neku knjigu, svi znamo da za te aktivnosti coveku ne treba vise od 3 sata dnevno...
[ ultrachimney @ 24.03.2017. 11:04 ] @
Evo još jedan razlog u prilog tezi da socijala treba da se deli svima, bar kad je reč o Srbiji.

Prošao sam malopre pored lokalnog odbora vladajuće stanke i kad tamo predsednik opštine!!!
Šta predsednik opštine radi u stranačkom lokalu za vreme radnog vremena?

Pogadjate - vata zjale.
On će dobiti platu kao da je obavljao poslove predsednika opštine
iako je u to vreme spremao izborne prevare.

Eto, oni koji se žale da im je puno da kroz porez plaćaju "neradnike"
u stvari 100x više plaćaju lešinare.
[ BluesRocker @ 24.03.2017. 11:49 ] @
Citat:
DaliborP:
Ili nisi procitao tekst, ili nisi razumeo sta taj tip hoce da kaze. On uopste i ne polazi od toga sta bi on voleo, vec pokusava da predoci drustvo iz neke svoje perspektive, tj svog misljenja.

Nije da sam ja fan te njegove price, ali ne mogu da se slozim sa tvojim vidjenjem, promasio si poentu.

OK, kako bi on to izveo da svi radimo po 3 sata dnevno a da nam sve ostane isto? Taj korporacijski advokat koga pominje je završio bačelor na jednom fakultetu pa zatim pravni fakultet koji košta boga oca, pa stažiranje, razgovori za posao, dokazivanje, čitanje tone dosadnih pravnih knjiga i slučajeva iz sudske prakse, otplaćuje studentske kredite, da bi radio "uzaludan posao", ali koji se bolje plaća od zavrtača šrafova u fabrici. Sistem je takav kakav je, što je nešto lakše, više ljudi konkuriše i obara cenu, što treba više rada i znanja i plaćanja školovanja, to se više i plaća. Lepo je pričati teorijski, ali neka kaže kako bi realizovao da svi radimo samo korisne stvari i to malo, a da zarađujemo isto kao do sada. Pošto to neće reći, znači da je samo levičarski trut koji se uvalio da nešto priča mladima za veliku platu, a da ništa na taj način ne proizvodi, nikoga ne leči i slično.
[ bananaphone @ 24.03.2017. 13:20 ] @
Citat:
BluesRocker: OK, kako bi on to izveo da svi radimo po 3 sata dnevno a da nam sve ostane isto?



Evo jedan stari link o part time radu u NL: http://www.economist.com/blogs.../2015/05/economist-explains-12


Zemlje zapadne EU su postale toliko ekonomski bogate, a da pri tom to bogatstvo nije direktna posledica ulozenog rada od strane gradjana, da realne potrebe za 40h radnom nedeljom nema. A i ljudi koji rade 40h nedeljno - uglavnom efektivno ne rade, niti ima potrebe da rade normalnu radnu nedelju.

Inace ovde se 36h racuna u punu radnu nedelju, cisto da znas, u principu se radi 40h, ali je onda svaki drugi petak slobodan, ili se gomilaju slobodni dani pa imas 40 dana odmora godisnje...
[ DaliborP @ 24.03.2017. 14:13 ] @
Citat:
BluesRocker:
Citat:
DaliborP:
Ili nisi procitao tekst, ili nisi razumeo sta taj tip hoce da kaze. On uopste i ne polazi od toga sta bi on voleo, vec pokusava da predoci drustvo iz neke svoje perspektive, tj svog misljenja.

Nije da sam ja fan te njegove price, ali ne mogu da se slozim sa tvojim vidjenjem, promasio si poentu.

OK, kako bi on to izveo da svi radimo po 3 sata dnevno a da nam sve ostane isto?

Ne znam zasto mislis da on treba nesto da izvede? Izneo je jedno misljenje, ima razlicitih, ali ulazi u okvire ove teme o kojoj pricamo.
Citat:
Taj korporacijski advokat koga pominje je završio bačelor na jednom fakultetu pa zatim pravni fakultet koji košta boga oca, pa stažiranje, razgovori za posao, dokazivanje, čitanje tone dosadnih pravnih knjiga i slučajeva iz sudske prakse, otplaćuje studentske kredite, da bi radio "uzaludan posao", ali koji se bolje plaća od zavrtača šrafova u fabrici. Sistem je takav kakav je, što je nešto lakše, više ljudi konkuriše i obara cenu, što treba više rada i znanja i plaćanja školovanja, to se više i plaća.

Kolicina ulozenog truda u obrazovanje cesto nije proporcionalna "korisnom" radu, da, moze biti dosta bolje placen ali ne znaci da je koristan. To je ono sto autor tog teksta i pokusava da kaze. I nije to samo u pravu, ima toga koliko hoces i u IT industriji, menadzemtu, itd.

Citat:
Lepo je pričati teorijski, ali neka kaže kako bi realizovao da svi radimo samo korisne stvari i to malo, a da zarađujemo isto kao do sada. Pošto to neće reći, znači da je samo levičarski trut koji se uvalio da nešto priča mladima za veliku platu, a da ništa na taj način ne proizvodi, nikoga ne leči i slično.

Znaci ako neko iznese ideju ili nekakvu analizu a ne iznese konkretan plan kako istu sprovesti u isti, onda je levicarski trut koji prodaje maglu mladima. Cudno rezonujes, ideja bila dobra ili ne, moze biti zanimljiva za raspravu koju ti vrlo olako nipodastavas deleci stvari na crno i belo.

Ne verujem da iko ima konkretan plan za tako nesto, ali postoji nekakva inicijativa, i kao sto smo videli neke drzave su radile i eksperimente.
[ BluesRocker @ 24.03.2017. 14:19 ] @
@bananaphone

Koliko vidim iz grafikona, uglavnom žene domaćice rade part time, da bi stigle da se pobrinu o deci, spreme kuću, skuvaju ručak, ... Part time uglavnom rade studenti i domaćice. Je l ima primer da oba supružnika rade part time, a da imaju decu, plaćaju kiriju i slično? Kako neko ko radi support ili u prodavnici, u fabrici da zaradi isto sa part time poslom kao sa full-time?
[ BluesRocker @ 24.03.2017. 14:36 ] @
Citat:
DaliborP:
Ne znam zasto mislis da on treba nesto da izvede? Izneo je jedno misljenje, ima razlicitih, ali ulazi u okvire ove teme o kojoj pricamo.

Zato što ako ne može da ponudi rešenje, samo lupa u prazno. Kako misli da odredi čiji rad je koristan, ko koliko treba da radi i slično? Može tržište sve da reguliše, a može i država da uvede komunizam i plansku privredu, nema treće.

Citat:
DaliborP:
Kolicina ulozenog truda u obrazovanje cesto nije proporcionalna "korisnom" radu, da, moze biti dosta bolje placen ali ne znaci da je koristan. To je ono sto autor tog teksta i pokusava da kaze. I nije to samo u pravu, ima toga koliko hoces i u IT industriji, menadzemtu, itd.

Koristan je njemu lično jer mu donosi odličnu platu, koristan je korporaciji koja ga je angažovala da može da se bori na sudu protiv drugih korporacija. Ko si ti da određuješ šta je korisno? Čiji je rad koristan, nekog ko je na ovaj ili onaj način nakupovao hektare zemlje i u nekim kavezima drži prasiće dok se ne utove i onda ih pošalje na klanje? Naravno sve automatizovano, od hranjenja, kupljenja izmeta do klanja.

Citat:
DaliborP:
Znaci ako neko iznese ideju ili nekakvu analizu a ne iznese konkretan plan kako istu sprovesti u isti, onda je levicarski trut koji prodaje maglu mladima. Cudno rezonujes, ideja bila dobra ili ne, moze biti zanimljiva za raspravu koju ti vrlo olako nipodastavas deleci stvari na crno i belo.

Ne verujem da iko ima konkretan plan za tako nesto, ali postoji nekakva inicijativa, i kao sto smo videli neke drzave su radile i eksperimente.

Neka iznosi ideju za svoj slučaj, zadriglog profana koji je ostvario sve u životu i ubira lepu platicu praveći se pametan pred omladinom. Ideja da se malo radi a lepo živi postoji oduvek. Svako je slobodan da dogovori sa poslodavcem da radi koliko hoće. Ako već ima svoj stan i skroman je, može verovatno da živi od part time posla, samo što je obično druga priča kad imaš decu, tada troškovi skaču.
[ bananaphone @ 24.03.2017. 14:44 ] @
Citat:
BluesRocker: @bananaphone

Koliko vidim iz grafikona, uglavnom žene domaćice rade part time, da bi stigle da se pobrinu o deci, spreme kuću, skuvaju ručak, ... Part time uglavnom rade studenti i domaćice. Je l ima primer da oba supružnika rade part time, a da imaju decu, plaćaju kiriju i slično? Kako neko ko radi support ili u prodavnici, u fabrici da zaradi isto sa part time poslom kao sa full-time?


...in the Netherlands 26.8% of men and 76.6% of women work less than 36 hours a week...

Vidi, za pocetak pusti da ti se slegne ovaj podatak, pre nego sto izletis sa zakljucima i pitanjima, ispade da su 3/4 zena koje rade u NL, domacice i studentice... Evo komsije Holandjani, zena radi 3 dana nedeljno (neki dizajn - sta ja znam), muz radi 4 (menadzer), imaju dvoje klinaca, auto, stan i sve ostalo...

Kako radi support i fabrika?

Ajde ti meni reci kako radi bolnica 24/7 a pogledaj oglase za posao: https://www.werkenbijvumc.nl/vacatures/ radna vremena u rasponu od 20 do 36 sati nedeljno. Kako je to moguce?
[ BluesRocker @ 24.03.2017. 15:18 ] @
Citat:
bananaphone: ...in the Netherlands 26.8% of men and 76.6% of women work less than 36 hours a week...

Vidi, za pocetak pusti da ti se slegne ovaj podatak, pre nego sto izletis sa zakljucima i pitanjima, ispade da su 3/4 zena koje rade u NL, domacice i studentice... Evo komsije Holandjani, zena radi 3 dana nedeljno (neki dizajn - sta ja znam), muz radi 4 (menadzer), imaju dvoje klinaca, auto, stan i sve ostalo...

To su 2 plate visokoobrazovanih radnika, a on ako je menadžer sigurno zaradi dosta i za ta 4 dana nedeljno i njegov posao ne trpi, a možda je politika firme takva da će radije da im daju 1 slobodan dan više nego veću platu.


Citat:
bananaphone
Ajde ti meni reci kako radi bolnica 24/7 a pogledaj oglase za posao: https://www.werkenbijvumc.nl/vacatures/ radna vremena u rasponu od 20 do 36 sati nedeljno. Kako je to moguce?

Plaćaju po satu, tvoje je koliko ćeš da radiš i zaradiš. Oni će da zaposle onoliko radnika koliko im treba da pokriju smene i dežurstva. Samo je pitanje da li ti kao radnik želiš da radiš više za više para? Gde ti je granica. Ja sam za punu slobodu da svako radi koliko hoće, ali što su ljudi siromašniji to im više treba para i radiće više sati/poslova.

[ DaliborP @ 24.03.2017. 15:53 ] @
Citat:
BluesRocker:
Zato što ako ne može da ponudi rešenje, samo lupa u prazno. Kako misli da odredi čiji rad je koristan, ko koliko treba da radi i slično? Može tržište sve da reguliše, a može i država da uvede komunizam i plansku privredu, nema treće.

Ako nastupas sa tog stanovista, onda mogu i ja da kazem tebi isti na svaki tvoj komentar - lupas u prazno.
Citat:
Neka iznosi ideju za svoj slučaj, zadriglog profana koji je ostvario sve u životu i ubira lepu platicu praveći se pametan pred omladinom.

Izneo je ideju, takodjer je poredio i svoj posao u ocima drugih... dok si ti uradio sta? Bacio klasican hejt "sta bre meni neki zadrigli profan da prica nesto sa njegove pozicije".

Iskreno i ja se ne slazem sa tom pricom, ima dosta propusta, ali brate ne nastupam sa tvojim nadobudnim stavom, "zadrigli profan" i "komunista"...smesno.

Uostalom lik nije ni bitan, treba pricati o temi, a ne o licnostima.
[ bananaphone @ 24.03.2017. 16:11 ] @
Citat:
BluesRocker:
Plaćaju po satu, tvoje je koliko ćeš da radiš i zaradiš. Oni će da zaposle onoliko radnika koliko im treba da pokriju smene i dežurstva. Samo je pitanje da li ti kao radnik želiš da radiš više za više para? Gde ti je granica. Ja sam za punu slobodu da svako radi koliko hoće, ali što su ljudi siromašniji to im više treba para i radiće više sati/poslova.




Pa vala to je i sustina ove price. Bogatstvo je toliko da mozes da radis tri dana nedeljno i da priustis vrlo pristojan zivot, odnosno standardan 8/5 ljudski rad nije neophodan da bi se zivelo dobro...

Sa druge strane to znaci da ekonomija vec sad ne zavisi 100% od ljudskog rada, a u buducnosti ce zavisiti jos manje i treba traziti resenje, jer se ocekuje dodatni rast ekonomije a jos manja potreba za radom - odnosno bice mnogo nezaposlenih ljudi.
[ BluesRocker @ 24.03.2017. 20:32 ] @
Citat:
bananaphone: Pa vala to je i sustina ove price. Bogatstvo je toliko da mozes da radis tri dana nedeljno i da priustis vrlo pristojan zivot, odnosno standardan 8/5 ljudski rad nije neophodan da bi se zivelo dobro...

Pa ako je tako, a kapitalizam omogućio, ne vidim razlog zašto profesor napada kapitalizam. Ja kad sam pre 20 godina tražio neki prost posao u Americi, nisu hteli ni da mi ponude full time, samo part time. Toga je uvek bilo, samo je problem što sa tim loše plaćenim poslom ne možeš da preživiš ni ako je 8 sati dnevno.

Citat:
bananaphone: Sa druge strane to znaci da ekonomija vec sad ne zavisi 100% od ljudskog rada, a u buducnosti ce zavisiti jos manje i treba traziti resenje, jer se ocekuje dodatni rast ekonomije a jos manja potreba za radom - odnosno bice mnogo nezaposlenih ljudi.

Dokle god ljudski rad bude jeftin, neko će ga kupovati za nešto. Gde je finansijski isplativo, koristiće se roboti, gde nije, ljudska radna snaga. Štos je u tome da što je manje ljudski rad potreban, to mu je cena niža, a što je cena niža, to prostom radniku treba više sati da zaradi dovoljno za život. U prevodu, radiće se više, a ne manje.
[ pajapop @ 24.03.2017. 22:42 ] @
~
[ R A V E N @ 25.03.2017. 04:53 ] @
Citat:
DaliborP:
To se zove profitabilna firma, nema to veze sa uredjenjem. I cek, sad ti hoces da kazes da ako covek radi u nekakvoj profitabilnoj firmi ovakve ideje mu ne padaju na pamet, a usput si takodjer strpao sve te ljude u nekakvu grupu neradnika.

Mnogo demagogije, malo argumenata - prica ti je suplja kao busan


Pogriješio sam što sam generalizirao. Ima i onih kojih imaju ljevičarska uvjerenje, a stvarno su eksploatisani. Ali nastaviti ljevičarskim putem sa nadom da će se im se stanje poboljšati je greška. Treba tražiti drugo rješenje.

Nisam rekao da prosječan ljevičar ne radi. Ali oni hoće da rade do određene granice, a kada im taj rad ne može da generira novac za život kakav žele, desi se ovo:

Run: victim_mode.exe
Loading...


[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 26.03.2017. u 00:11 GMT+1]
[ bananaphone @ 25.03.2017. 09:05 ] @
Citat:
R A V E N: Pogriješio sam što sam generalizirao. Ima i onih kojih imaju ljevičarska uvjerenje, a stvarno su ekploatisani. Ali nastaviti ljevičarskim putem sa nadom da će se im se stanje poboljšati je greška. Treba tražiti drugo rješenje.

Nisam rekao da prosječan ljevičar ne radi. Ali oni hoće da rade do određene granice, a kada im taj rad ne može da generira novac za život kakav žele, desi se ovo:

Run: victim_mode.exe
Loading...



Ne znam da li si cuo sta je pricala ova stara komunjara Milton Friedman:


[ vladd @ 25.03.2017. 10:41 ] @
Problem je sto se mnoge stvari pojednostavljuju, termini postaju siroki i znace nesto a najcesce nista, posto znace kontraverzne stvari.

Ne postoji levica i desnica, to je prevarna podela, ne postoji bazicni kapitalizam i socijalizam, takodje razbacivanje terminima..ne postoji "drzavni" posao kao pezorativni termin primeren sugavom birokrati.

Da li su glumci "drzavni sluzbenici"? Profesori, postari, peraci ulica i mnogi koji se satiru od posla..
Ali ne, birokrate su poturile termin "drzavni posao " svima njima..

Birokratski sljam treba nazvati birokratski sljam, a drzava je ozbiljna stvar sa kojom se neuke, hostaplerske horde birokrata ismevaju, uz manju ili vecu podrsku establismenta..ili okruzenja
Njima ne treba posao, vec proizvodnja papira, da bi opstali, ali se moraju sakriti iza svih drugih koji zaradjuju svoju platicu.

Spomenuti "profiteri", nisu nikakvi "kapitalisti", nego izrabljivacki olos, koji na tudjoj nesreci, ako Drzava dozvoli, satiru i izrabljuju odredjen broj stanovnika.
Ali se tom zlocinu, mora dodeliti poznato i relativno nezno ime, da se besmislenim razlogom prikrije zlocinacki cin..
Sta ce mu profit?...i iteraciji do beskonacno..da postane vladar univerzuma?

Besmisleno je da zatezete odnose, sve te cinjenice su definisane da se opravdaju predatorski potezi i afiniteti, prave namere prikrivene, manje ili vise, sto je manje bitno, posto ne mozemo nesto da uticemo na to, ali svakako ne treba da uzimamo kao primer za nesto normalno, humano...

Nema niko profita, dok neko ne bude odran. Pitanje je samo ko je na kojoj strani, subjekta ili objekta.
[ bananaphone @ 25.03.2017. 13:09 ] @
@vladd - mislim da ti je pogresna postavka. Birokratija ma koliko je mi mrzeli je potrebna drzavi za funkcionisanje, kao i skolstvo ili sudstvo. Problem nije birokratija, nego upravo sto sam ranije rekao - nepotizam, javasluk i politicko zaposljavanje u drzavnim institucijama. Pa posto je ta negativna selekcija najizrazenija u birokratiji, onda je birokratija reprezentativni primer onog sto zovemo "drzavna firma".

Iste probleme koje vidis u birokratiji, mozes u vecem ili manjem obimu da nadjes u svim drzavnim firmama, zavisno od branse ili institucije, tako gde je negativna selekcija suzbijena, imas bolje rezultate (naravno zavisi jos od 100 faktora, tipa finansiranje itd), tamo gde negativna selekcija cveta, imas horor...
[ R A V E N @ 25.03.2017. 15:07 ] @
bananaphone, ako može cliffs? Za slučaj da sam šta pogrešno razumio ili propustio.

Što se tiče teme, možda svima najbogatiji 2% stvarno dadnu to UBI(stvo?), jer ako milioni ostanu bez radnih mjesta i zarade, ko će potrošiti ono što roboti naprave? Ali moraće svi nekako da još dodatno rade i troše, da bi 2% imali profita - nema smisla da im se vraća isto toliko koliko dadnu.
[ R A V E N @ 25.03.2017. 15:21 ] @
Citat:
BluesRocker: Ja mislim da je za negativni priraštaj veći problem što je mladima teško da nađu sebi partnera za brak i što im je lepo i lagodno kod roditelja bez obaveza. Devojke izbiraju dok im ne otkuca biološki sat i onda sa 37-38 daj šta daš, pa jedva rode i jedno dete.


Ma šta će nemalom dijelu žena to da se trude oko skladne veza s realnim partnerom i djece?

Ma daaaaaaaj!

Kad milioni njih mogu emotivno masturbirati kroz televizor i TV serije živeći ne svoj život, nego život likova na panelu.

Tzv. "ženske serije" i filmovi žanra romantične komedije su ništa drugo do pornografija pravljena za žene.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 26.03.2017. u 01:06 GMT+1]
[ bananaphone @ 25.03.2017. 18:42 ] @
Citat:
R A V E N: bananaphone, ako može cliffs? Za slučaj da sam šta pogrešno razumio ili propustio.


Izvini nisam razumeo ovo.

Citat:
R A V E N:
Što se tiče teme, možda svima najbogatiji 2% stvarno dadnu to UBI(stvo?), jer ako milioni ostanu bez radnih mjesta i zarade, ko će potrošiti ono što roboti naprave? Ali moraće svi nekako da još dodatno rade i troše, da bi 2% imali profita - nema smisla da im se vraća isto toliko koliko dadnu.


Pazi ovo ne moze biti razlog, recimo da si ti 2%, a ja sam jedan od ljudi koji ne privredjuju. Ti uzmes 100 maraka i das ih meni, da bi ja za tih 100 maraka kupio nesto sto je tvoj robot napravio (recimo telefon) da bi ti imao profit :D. Nece da moze, profit mozes da dobijes samo ako ja radim i privredjujem.
[ R A V E N @ 25.03.2017. 23:08 ] @
Ima ona neka serija udžbenika u Americi koja se zove Cliff's Notes za ljude koji neće da uče u dubinu, kao što je nešto kao kod nas onaj iz matematike, popularni...? Uglavnom, to ti znači "ukratko".

To sam i rekao gore kad kažem "Ali moraće svi nekako da još dodatno rade i troše...".

[ R A V E N @ 26.03.2017. 00:06 ] @
Da bi se suzbila moć države i imperija kao EU, Rusija i Amerika, jedan od mogućih scenarija je da malene regije jako malenim koracima postupno preotmu političko-ekonomsku moć. Kakve bi bile granice tih regija? Pa treba spojiti ekonomiju i geografiju i naći ekonomski najpogodniju oblast. Npr. komunalne usluge. Zašto stanovnici tih regija ne bi samoorganizovano finansirali neku privatnu kompaniju ili čak i sami uređivali kanale i parkove. Tako bi se suzbile parazitske i neproduktivne državne komunalne kompanije nečim boljim, efikasnijim i bržim.

E sad, ako 15 osoba tako funkcioniše, država ih može lagano uhapsiti i onda ih oljagati uveče preko Dnevnika u 19:30 kao "neprijatelje društva, vjere i slično". Ali ako 15% neke države funkcioniše tako, onda već... Naravno, problem je kad se uhapsi onih prvih 15, ostalih 15 000 se prepadnu i popuste.

Postupno bi se preuzele i druge funkcije države, kao vojska, policija i vatrogasci. Kad imaš sve to pred svojim nosom, onda bi se možda lakše i plaćao novac za to, jer odmah vidiš pozitivan efekt svog novca na svoju neposrednu okolinu.

Jedine institucije vrijedne opšteg finansiranja su one koje bi davale certifikate da su proizvodi kvalitetni i da ne škode zdravlju živih bića. Čak mogu postojati 3 takve međusobno nezavisne institucije da se suzbije korupcija.

Problem bi bili:
(a) mase zombija zavedenih mitovima o "ugroženoj radničkoj klasi" i(li) "neprijateljima naroda"
(b) profesori na univerzitetima koji primaju nemalu platu, bez obzira što im od 120 studenata na ispitu, prođe njih 8. Oni, kao "intelektualci", imaju kod mnogih legitimnost
(c) kulturnjaci, koji svi u pravilu žive od državnog budžeta
(d) policijsko-vojni batinaški aparat
(e) vjerske institucije
(f) elektroenergetske i vodovodne kompanije, jer od njih previše zavisimo
(g) psihološko-masturbaciona udruženja kao što su udruženja "partizana", odnosno ljudi koji su u maju 1945.-e bili spermatozoidi i udruženja veterana ratova od 1990.-2002.
(h) snobizam ljudi da su gospoda ako su diplomirali i magistrirali, pa misle da se svaki drugi posao uvreda za njih

Postupno bi ove ljude trebalo pridobiti za ovu ideju.

Da ne dajem najjednostavniji primjer "sadnje paradajza i paprika za lokalne potrebe", zašto na 45 m2 ne bi postojalo maleno postrojenje za proizvodnju punjivih Ni[MH] baterija koje bi proizvodilo 30-ak takvih baterija dnevno? Pa i ne mora sve biti u novcu, mogu se takve baterije razmijeniti za neki ekvivalentan proizvod u smislu vrijednosti.
[ R A V E N @ 26.03.2017. 04:21 ] @
I još jedna stvar: je li vama pojedinima sa djecom školskog uzrasta drago kada morate plaćati djeci instrukcije iz matematike i fizike, a poneko i iz hemije, engleskog, njemačkog i francuskog jezika?

Meni moji roditelji matematiku nisu znali pokazati, a i da su htjeli da to nauče, pa mene pouče, prođe vrijeme i ja bih opet naredao 4, 5 kečeva. Onako si samo sjedio i zurio u one konstrukcije trapeza i integrale. Kao da ne bi bilo možda bolje da ti roditelji to pokažu ili da sjediš 1 sat pred nekom web aplikacijom koja će te polako provesti kroz to. Možda dobiješ 3.

Ja se sjećam da sam bježao sa historije jer jednostavno si mogao lekciju naučiti kod kuće i nisam vidio nekog smisla. Ne sjećam se ni kako bi čas protekao, ali dobro znam da se počesto samo sjedilo i zurilo po 20 od 45 minuta.

I onda meni neke nakaze smanjuju vladanje zbog toga, nakaze koje sjede po nekakvim polupartizanskim-polu "Fini EU Muslimani™ " kulturnim odborima ove holesterolske burek-države, nakaze kojima plaćaš porez i kad ideš čašu jogurta kupiti.

Sjede po odborima i peru budalama mozak, istim budalama kojima će sutra vjerovatno opet Zastavin M84 prosipati iznutrice po Majevici kao truho paradajz u augustu kad ga tresneš o zid, i to po smrznutom blatu na -20°C, dok će njihova djeca "uspješni umjetnici" otvarati "državna kulturna predstavništva" u Londonu i istim takvim budalama - ugojenim Englezima prodavati "čudo" zvano burek po cijeni £10 komad.

Budale se daju jahati i iskoristiti - hajde sad reci da socijal-darvinizam nije u osnovi društva.

"Kmeeeee, kmeeeeee... Dan Nastavnika i Učitelja... kmeeeee, kmeeeeee... časna profesija koja se ne poštuje u ovom društvu... kmeeeeeeeeeeee, mi ćemo da dignemo štrajk i sindikate, paralisaćemo ovu državu ako nam se ne dignu plate!"

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 26.03.2017. u 05:53 GMT+1]
[ bananaphone @ 26.03.2017. 05:21 ] @
Citat:
R A V E N:
Ima ona neka serija udžbenika u Americi koja se zove Cliff's Notes za ljude koji neće da uče u dubinu, kao što je nešto kao kod nas onaj iz matematike, popularni...? Uglavnom, to ti znači "ukratko". :D

To sam i rekao gore kad kažem "Ali moraće svi nekako da još dodatno rade i troše...". :D



Nema bato Cliff's Notes, kad ni ja ne razumem kako bi to sve izgledalo ni u kratkom ni u dugom obliku :D, ne zna niko da li uopste moze tako da funkcionise.

Jedino sto je 100% jasno je da se ocekuje kriza i velik broj nezaposlenih, a pri tom bi ekonomija trebala da cveta zbog tehnoloskog napretka, pa sad pametne glave vrte kako da je prevazidju, a cini mi se da ni oni nisu 100% sigurni, nego eto prica se i eksperimentise.
[ bananaphone @ 26.03.2017. 08:38 ] @
Citat:
R A V E N:
I još jedna stvar: je li vama pojedinima sa djecom školskog uzrasta drago kada morate plaćati djeci instrukcije iz matematike i fizike, a poneko i iz hemije, engleskog, njemačkog i francuskog jezika?


Valjda je to princip koji bi ti trebao da podrzavas? Onaj ko ima love ce imati i obrazovanje?


Citat:
R A V E N:
Meni moji roditelji matematiku nisu znali pokazati, a i da su htjeli da to nauče, pa mene pouče, prođe vrijeme i ja bih opet naredao 4, 5 kečeva. Onako si samo sjedio i zurio u one konstrukcije trapeza i integrale. Kao da ne bi bilo možda bolje da ti roditelji to pokažu ili da sjediš 1 sat pred nekom web aplikacijom koja će te polako provesti kroz to. Možda dobiješ 3.

Ja se sjećam da sam bježao sa historije jer jednostavno si mogao lekciju naučiti kod kuće i nisam vidio nekog smisla. Ne sjećam se ni kako bi čas protekao, ali dobro znam da se počesto samo sjedilo i zurilo po 20 od 45 minuta.


[ vladd @ 26.03.2017. 19:15 ] @
Citat:
bananaphone:
@vladd - mislim da ti je pogresna postavka. Birokratija ma koliko je mi mrzeli je potrebna drzavi za funkcionisanje, kao i skolstvo ili sudstvo. Problem nije birokratija, nego upravo sto sam ranije rekao - nepotizam, javasluk i politicko zaposljavanje u drzavnim institucijama. Pa posto je ta negativna selekcija najizrazenija u birokratiji, onda je birokratija reprezentativni primer onog sto zovemo "drzavna firma".

Iste probleme koje vidis u birokratiji, mozes u vecem ili manjem obimu da nadjes u svim drzavnim firmama, zavisno od branse ili institucije, tako gde je negativna selekcija suzbijena, imas bolje rezultate (naravno zavisi jos od 100 faktora, tipa finansiranje itd), tamo gde negativna selekcija cveta, imas horor...



Prevelika birokratija je kancer drustva.

Ne kazem da je nepotrebna, ali je opasna kao otrov. Kada je racionalna i funkcionalna, prilagodjena drzavi, od izuzetne je vaznosti.
Ali ako je toliko osiljena da je sama sebi cilj, a mnogi nisu Islandjani da olos oteraju, onda je ona ubica drzave.


Citat:
Može tržište sve da reguliše, a može i država da uvede komunizam i plansku privredu, nema treće.


Trziste kao regulator jednostavno ne postoji, iza trzista se krije batinas, vojni ili ekonomski, koji manipulise trzistem.

Jedino komunizam i planska privreda mogu da naprave drzavni i ekonomski uspeh, bez rata, pljacke, kolonijalizma i gusarenja..
Koliko je realnost pokazala, i bacila sve knjige i teoretisanja od komunizmima, kapitalizmima, profitu...do bla bla o nekakvoj ekonomiji..
Kina je planeti pojasnila sve gluposti kapitalizma...pa kapitalisti beze u socijalizam i cistu, neprskanu, drzavnu regulativu...
Propagatori slobodnog trzista(na njihov nacin), vriste da se artijama ogranici kineska roba

Snazna drzava, sa dobrim raspolaganjem sopstvenim resursima je uspesan subjekat...
Bande pljackasa biju po glavi da se proglase uspesnima..
[ bananaphone @ 27.03.2017. 05:55 ] @
Citat:
vladd: Prevelika birokratija je kancer drustva.


Ma dobro - da, nema oko ovog neke rasprave. Nekad mi je osecaj u Srbiji, da je birokratija namerno slupana, da bi se morala traziti veza, i potplacivati, makar cuvena kafa+cokolada, da se izvadi neki pisljivi dokument... Mada iskreno, u poslednjih 10-tak godina na opstini NBGD i Paliluli, su stvari bile dosta ispeglane...

Citat:
vladd: ... a mnogi nisu Islandjani da olos oteraju...


A za ovo nisam cuo, ako te ne mrzi baci neki link.
[ vladd @ 27.03.2017. 06:57 ] @
http://www.collective-evolutio...ul-icelandic-revolution-quiet/


Naravno da se slabo culo, posto manipulatori kriju to kao zmija noge, a ni Islandjani nemaju zelju da izvoze recepte za normalne ljude.

Ja to pratim od kada su nasi majmuni lupetali da imamo "priliku" za prosperitet u SEKI!!!

BTW, birokratija nije samo opstinska, birokratiju su uveli i u zdravstvo, institucije, pa se auto mora registrovati svake godine, uskoro valjda na sest meseci, pa trista papira i potvrda za policiju, naravno, svaki taksiran, a zasto?
Ustanovili su nenormalno i nelogicno kao standard..
Sta ce meni licna karta, npr, ja znam ko sam...treba njima, pa neka je plate..
Valjda je establismentu vazno da ima popisane gradjane, kada glumi drzavu, ili samo tek treba neki spisak za izborne kradje.
Na gradjaninu je da da podatke, a njihovo da ga "uvezu" u sistem..npr..kao opcija odnosa birokratije i gradjana..


P.S.
Evo malo detaljnije o "finansijskom protestu"..gde su raspustili skupstinu i apsili ministra

https://en.wikipedia.org/wiki/...ndic_financial_crisis_protests
[ Java Beograd @ 27.03.2017. 09:06 ] @
Vidi, Island ima nešto oko 300.000 ljudi. Otrpilike malo više nego Opština Novi Beograd.

Mentalitet je skroz, skroz drugačiji. Domaćinski. Porodični. Ljudi se drže zajedno, neguju prave vrednosti. Ne znam tačne podatke, pa neću da lupetam (može se naći na netu), ali stopa kriminala je na naj naj nižem nivou.
Surova klima je zbližila ljude.

Ti ljudi tamo svoju državu doživljavaju kao svoju proširenu porodicu. I imaju želju i ljubav da je urede kako treba.

Tamo svi jedni drugima u ulici kažu "Dobar dan". Najveća briga je "kako ljudima na ulici pogledati u oči, ako se nedajbože sazna da sam načinio taj-i-taj prekršaj".

Elem, "recepte" društvenih promena odatle, ne možeš translirati nigde drugde, pa ni u Dansku.

A država ima kintu, tope aluminijum iz celog sveta (pošto imaju struje napretek), prodaju ribu - i sasvim lepo žive.

Tamo, među ljudima takvog mentaliteta, takve kulture, istorije i nasleđa ni malo ne bi bilo teško uvesti Univerzalne Prihode.

A Srbija, Rumunija, Grčka, Italija - e, to je druga priča.
[ bananaphone @ 27.03.2017. 09:21 ] @
@vladd - nesporazum, taj deo sam ispratio, mislio sam da su nesto nedavno radili povodom drzavne administracije, mada sto rece Java, ne mozemo da ih uzmemo kao kompletan primer, jednostavno su minijaturni cak i za nas...
[ Bradzorf012 @ 27.03.2017. 19:41 ] @
Citat:
vladd:
...


Problem sa kapitalizmom je taj što je dobit moja, a gubici tvoji. U prevodu, kada je pre desetak godina došlo do kraha tržišta nekretnina i kada je pretila propast velikih banaka u USA(kao najvećem tržištu i najjačoj ekonomiji) država se umešala i novcem poreskih obveznika spašavala one koji su suviše veliki da bi smeli da propadnu. S druge strane, mali čovek, tj. čitavo društvo može da bude u šaci bankstera, ta strana novčića nije u fokusu establišmenta. Nešto slično imamo danas i u Srbiji, a dodatni problem je taj što dobar deo društva, oni koji su uspeli da pokupe mrvice od te pljačke, staje u odbranu iste iako nisu svesni da su i sami pogonsko gorivo.

Uopšte, kapitalizam ne može da postoji kao zatvoren, samodovoljan održiv sistem. Njemu je potrebno pogonsko gorivo u vidu nove, sveže krvi, novih ljudi, novih tržišta koje mora da eksploatiše i da iz njih crpi supstancu, tj. stvara profit.
[ vladd @ 27.03.2017. 19:56 ] @
Slazem se, kao dzeparosu sto treba pun autobus, tako i kapitalizmu trebaju zrtve njihovih mahinacija.

Sto se tice islanda, malo veceg od Novog sada, po broju stanovnika, pedesetak hiljada veceg od Novog Beograda, duplo manjeg od Montenegra(gde su svi nekakav rod, familija ili zaraceni klan) ne bih se slozio da su neprenosive vrednosti.

Oni su koncipirani kao drzava, imaju vladu, ministarstva i medjunarodne ugovore, u tom trenutku duznicke i stetne.

I to su slozno, posteno i domacinski resili..

Sto kod nas tesko dogadja cak i u mikrosredinama sa jednocifrenim brojem hiljada stanovnika...milsim da ima par opstina gde je sistem u daljini slican, na vlasti su pristojni ljudi, ali pritisnuti visim establismentom, a razloge opsteg pada morala i vulgarizovanja domacinskih osobina ne bih da navodim..
[ bananaphone @ 27.03.2017. 20:42 ] @
Citat:
vladd: ... ne bih se slozio da su neprenosive vrednosti...


Citat:
bananaphone: ... ne mozemo da ih uzmemo kao kompletan primer, jednostavno su minijaturni cak i za nas...


Vrednosti su prenosive, ali je implementacija tih vrednosti drasticno drugacija, ako imas veci sistem. Krenes od osnovnih stvari - koji grad/region najvise doprinosi zajednickom budzetu a ko trosi najvise i odmah krene haos, tamo postoji potpuno jedinstvo u svakom smislu, nacionalnom, drustvenom, regionalnom itd. Vrlo je jasno svim gradjanima sta valja a sta ne valja za njih.

Evo ti kod nas primer - krediti u svajcarcima, pogledaj komentare po novinama - gotovo pola gradjana Srbije koji ostavljaju komentare u novinama prakticno likuju sto su dosle strane banke i odrale kozu sa ledja njihovim sugradjanima. Imam osecaj da su gotovo ushiceni i srecni sto je neko od njihovih sunarodnika nahebo :D

Sad zamisli da imas grad od 300.000 stanovnika i da svako zna tih ne znam 200-300 porodica koje su prevarene, kakva bi reakcija naroda bila?
[ dule_ns @ 28.03.2017. 09:25 ] @
Citat:
bananaphone
...
Evo ti kod nas primer - krediti u svajcarcima, pogledaj komentare po novinama - gotovo pola gradjana Srbije koji ostavljaju komentare u novinama prakticno likuju sto su dosle strane banke i odrale kozu sa ledja njihovim sugradjanima. Imam osecaj da su gotovo ushiceni i srecni sto je neko od njihovih sunarodnika nahebo :D
...


Skrećemo sa teme (mada uvek skrećemo sa teme) ali loš ti primer.

Jako je teško očekivati bilo kakvu empatiju od ljudi koji mesečno zarađuju 200 EUR prema nekom ko je uzeo kredit od 150000 CHF. Oni te pare za ceo život neće zaraditi a kamoli potrošiti da kupe stan.
[ Java Beograd @ 28.03.2017. 09:37 ] @
Citat:
vladd:Sto kod nas tesko dogadja cak i u mikrosredinama sa jednocifrenim brojem hiljada stanovnika...
To ti kažem. Drugačiji je mentalitet.
[ bananaphone @ 28.03.2017. 09:51 ] @
Citat:
dule_ns:
Citat:
bananaphone
...
Evo ti kod nas primer - krediti u svajcarcima, pogledaj komentare po novinama - gotovo pola gradjana Srbije koji ostavljaju komentare u novinama prakticno likuju sto su dosle strane banke i odrale kozu sa ledja njihovim sugradjanima. Imam osecaj da su gotovo ushiceni i srecni sto je neko od njihovih sunarodnika nahebo :D
...


Skrećemo sa teme (mada uvek skrećemo sa teme) ali loš ti primer.

Jako je teško očekivati bilo kakvu empatiju od ljudi koji mesečno zarađuju 200 EUR prema nekom ko je uzeo kredit od 150000 CHF. Oni te pare za ceo život neće zaraditi a kamoli potrošiti da kupe stan.



To je fora, znaci ako neko zaradjuje milione, jos cu da budem srecan ako ga nego prikolje, zato sto ja necu nikad zaraditi milione :D

Ne treba empatija, od empatije niko nema nista, nego podrska drustva u primeni zakona, ako postoji nepravda koja pogadja jednu grupu ljudi, recimo invalide, nezaposlene, penzionere, sta ja znam - taksiste, ili ljude koji su jednostavno prevareni ili na neki treci nacin obezpravljeni, onda drustvo treba jedinstveno da deluje da bi se to ispravilo.

Zasto bi ja recimo podrzavao bolesne ljude u ostvarivanju njihovih zakonom garantovanih prava, pa ja nisam bolestan - ko ih sisa :D

Nije mi ideja da raspravljam o kreditima u svajcarcima, oni su nebitni zaista, nego je vladd-u pomenuo banke, pa sam hteo da mu skrenem paznju na to kako ostvarivanje jedinstvenog pogleda ni na prostu stvar, kao prevara sugradjana od strane stranih banaka (u svim ostalim zemljama prepoznata kao prevara i resena na ovaj ili onaj nacin), u nasoj zemlji velik deo nasih sugradjana vidi kao najmanje "tako im i treba" a mnogi i likuju nad tudjom nesrecom... Mislim da bi drugacije bilo da smo zemlja od 300k...

Podeljeni smo oko osnovnih ljudskih nacela, da ne pominjem regionalne, nacionalne, politicke i ostale podele...

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 28.03.2017. u 11:05 GMT+1]
[ bananaphone @ 01.04.2017. 09:38 ] @
Citat:
Bradzorf012:
... proliv ...
Dođu ovde i kažu nam kako se u tzv. javnom sektoru ništa ne radi i kako bi trebalo otpustiti 2/3 zaposlenih, a kako se kod prepoštenih privatnika teško radi i još teže zarađuje bedna plata. Još samo ostaje da nam objasne, u kojoj to civilizovanoj zemlji lekar ili sudija imaju istu platu kao raznosač pica ili radnik koji toči benzin na pumpi. To je ta njihova vizija sveta, njihov modus operandi, jer Bože moj, ova dvojica(lekar ili sudija) na svom radnom mestu ništa ne rade, a i došli su na te pozicije preko veze
... proliv ...




http://www.elitemadzone.org/t495245-2#3749258

Citat:
Bradzorf012:
... proliv ...
Policijac, lekar u ordinaciji, nastavnik, prodavačica u supermarketu koji su neprofesionalni, nestručni, neljubazni, korumpirani,
... proliv ...



[ Bradzorf012 @ 10.04.2017. 21:49 ] @
Žao mi je što ću morati da te razočaram, ali protvivrečnosti u onome što sam napisao nema, pa tako nema mesta ni likovanju. Ako ti ne vidiš da sam napisao "koji", ako ne praviš razliku između dve trećine, svi, neki, ni jedan, mnogi... šta da ti kažem, pročitaj više puta, možda shvatiš.
[ bananaphone @ 12.04.2017. 04:37 ] @
Citat:
Bradzorf012: Žao mi je što ću morati da te razočaram, ali protvivrečnosti u onome što sam napisao nema, pa tako nema mesta ni likovanju. Ako ti ne vidiš da sam napisao "koji", ako ne praviš razliku između dve trećine, svi, neki, ni jedan, mnogi... šta da ti kažem, pročitaj više puta, možda shvatiš.


Hm...

Citat:
Bradzorf012:

... proliv ...

Ako govorimo o Ex SFRJ mislim da grešiš, ta država je bila primer uređenosti za ove otpatke koje imamo danas

... proliv ...

Ako je sistem propao, onda je to jednostavno uzaludno trošenje vremena i nerava. To ti je kao i auto, ako je nov sipaš i voziš, ako je malo stariji povremeno mora neka popravka i ulaganje, a ako je kanta, onda je jeftinije da je baciš. O preporuci da građani postanu špijuni i potkazivači ne bih, meni lično je to odvratno.

... proliv ...

Zašto se onda ljudi žale? Pa zato što je kompletan sistem odraz u ogledalu svih nas, naše stručnosti, radne etike, etičkih principa kojima se rukovodimo, jednom rečju nas samih. Policijac, lekar u ordinaciji, nastavnik, prodavačica u supermarketu koji su neprofesionalni, nestručni, neljubazni, korumpirani, to su naše komšije, rođaci, prijatelji, sve smo to mi.

... proliv ....


BTW - ponovo izvrtanje stvari i prosipanje proliva, ni ja nisam rekao da su 2/3 korumpirani, nestrucni i neljubazni, nego da bi mogao 2/3 zaposlenih da otpustis i da bi firme i dalje radile podjednako efikasno.
[ R A V E N @ 12.04.2017. 12:25 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
R A V E N:
Meni moji roditelji matematiku nisu znali pokazati, a i da su htjeli da to nauče, pa mene pouče, prođe vrijeme i ja bih opet naredao 4, 5 kečeva. Onako si samo sjedio i zurio u one konstrukcije trapeza i integrale. Kao da ne bi bilo možda bolje da ti roditelji to pokažu ili da sjediš 1 sat pred nekom web aplikacijom koja će te polako provesti kroz to. Možda dobiješ 3.

Ja se sjećam da sam bježao sa historije jer jednostavno si mogao lekciju naučiti kod kuće i nisam vidio nekog smisla. Ne sjećam se ni kako bi čas protekao, ali dobro znam da se počesto samo sjedilo i zurilo po 20 od 45 minuta.




Hehe, dobar. Ali da si ti pred dva zla, koje bi radije izabrao:

(a) beskorisno se mučio na času, pa da dobiješ 1
(b) beskorisno ležao kod kuće, pa neka ti upiše 1 preemptively?


Citat:
Java Beograd:
Vidi, Island ima nešto oko 300.000 ljudi. Otrpilike malo više nego Opština Novi Beograd.


Možda je tako na površini ili ako se zakopa malo dublje. Ali osnova svakog ljudskog društva je socijal-darvinizam, kao što su osnova fizikalnog svijeta gravitaciona i elektromagnetna sila, uz možda još par stvari. Uglavnom, rade na tome da i njih ujedine u jedan fenomen.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 12.04.2017. u 14:34 GMT+1]
[ bananaphone @ 12.04.2017. 15:35 ] @
Citat:
R A V E N
Hehe, dobar. Ali da si ti pred dva zla, koje bi radije izabrao:

(a) beskorisno se mučio na času, pa da dobiješ 1
(b) beskorisno ležao kod kuće, pa neka ti upiše 1 preemptively?


Ma znam, samo sam hteo da kazem da ne mozes da krivis bas sve oko sebe (roditelji, skolstvo, sistem itd, i ne mislim na tebe licno, nego generalno), jbg nekad je i do tebe, iz istih ili gorih uslova, neki ljudi izvuku mnogo vise, bez obzira na porazavajuce okolnosti.
Treba covek malo da se okrene prema sebi i sagleda sta moze da uradi na sebi da bi popravio svoju situaciju i da proba da izvuce maksimum iz tog sto mu je dato :)

[ R A V E N @ 12.04.2017. 15:40 ] @
Podijeljena je krivica, ako pratiš nedavne teme, na jednoj sam o tome govorio.
[ bananaphone @ 12.04.2017. 16:46 ] @
Citat:
R A V E N: Podijeljena je krivica, ako pratiš nedavne teme, na jednoj sam o tome govorio.


Nisam ispratio, ali dobro - onda se slazemo...