[ nikolla_car @ 28.03.2017. 15:23 ] @
Pozdrav svima,
imao sam pre par dana neprijatno iskustvo na sajtu KP. Naleteo sam na prevaranta koji me je zavrnuo za 20000din.
U pitanju je trebalo da bude razmena. Jeste vala naivno ali sada je kasno :)
On i ja smo trebali da posaljemo predmet istog dana ali.... Ja sam poslao a on nije.
Komunicirali smo porukama preko sajta KP, porukama preko watsup-a i culi se tel.
Kada je prijavljena prevara adm sajta KP je blokirala nalog i poslala izjavu o ip adresi i vremenu zadnjeg logovanja. Ip adresa je dinamicka, naravno.
Koriscen je gmail nalog za KP i Watsup, kartica je naravno bacena.
Ono sto mene interesuje je da li se moze uci u trag pociniocu i da li da predajem tuzbu protiv NN lica?
Recano mi je i poslati obrasci od admin KP sajta podnosenje tuzbe.
Gde da idem i kome da se "jadam" i vredi li se uopste zaliti.
Tnx
[ starka @ 28.03.2017. 15:35 ] @
Mene zanima da li na tom sajtu postoji bodovanje...
Ako prodavac ima 0 negativnih i 0 pozitivnih bodova, ne bih kupila ništa
od njega.
Čak i ako nije velika razlika, to znači da je nov i isto ne bih kupila.
Ovo kažem čisto da biste obraćali pažnju za u buduće.
Sajtovi za kupovinu i prodaju koji nemaju bodovanje su neozbiljni.
Tužba, pa ne znam šta i koga vredi tužiti u državi Srbiji, osim ako baš
nemate tačne podatke o osobi, naravno, i sa mestom stanovanja itd.
No, da je prevarant ostavio prave podatke, u to valjda svako normalan
sumnja.
[ nikolla_car @ 28.03.2017. 15:52 ] @
Hahaha!!!
Tragedija. Da ne znam sve to pa i ajde ali posto se odlicno razumem u to a opet ispalo da sam naseo.
Normalno da bodovanje postoji. I naravno da takav ne moze imati puno pozitivnih! Ali i uz sve to ja sam ispao magarac.
Data je adresa, br(koji nije bitan jer se moze kupiti bilo gde) i ocitana lk(za koju sam znao da je lazna a opet sam ....)
Adresa je Zlot, selo pored Bora. Podigao je u Boru normalno, preko puta doma zdravlja(sto bi i ja uradio, insistirao je od kurira da se tamo nadju).
Ono sto mene interesuje je,
da li ostaju tragovi gde je kreiran google(gmail) nalog. Sa kojim podacima? Da li ga on mozda i dalje koristi(moguce je da je nalog i dalje u tel a kartica samo bacena). Jer gmail mora da postoji zbog applikacija. Moze li se taj nalog dalje pratiti?
I moze li se putem IP adrese i vremena odrediti(sto znam da moze) lokacija.
Mozda se na neki nacin onda i pronadje lik. Naravno tu postoji pitanje i volje da se pomakne dupe nekom u tuzilastvu ili ovima zaduzenima za tu vrstu kriminala.
Jer ako niko nista ne preduzima svi bi se bavili int prevarom!!!!
[ gilopile @ 28.03.2017. 16:03 ] @
Ti svi podaci mogu da se nadju, naravno, ali bi to morala policija, a oni prstom nece da mrdnu, jer je suma mala.

To nije individualac, vec je u pitanju cela grupa/ masinerija koja peljesi, tako da je najbolje da zaboravis i pamet u glavu. Nisu oni od jucer i jako dobro poznaju materiju i kako da ne budu otkriveni.

Moze on da napravi hiljadu Gmail-ova, ono sto je sigurno nece od svoje kuce, tako da je jos teze uci u trag.

Trebao si da `ispitas teren`, tipa, ajd da se nadjemo, posto prolazim tuda pa da licno obavimo razmenu...Ako vrda, ovo, ono, necu biti kuci i sl. Zaobidjes i cao.

Limundo, nekad kad si pravio acc, morao si upisati JMBG i zatim na kucnu adresu dobijes papirce sa lozinkom/pinom, tako da moraju svi podaci da se poklapaju, JMBG, ime/prezime i adresa stanovanja...Pa nek onda mulja i krade :)
Sada ce da zrtvuje SIM karticu od 200 din i pravi naloga koliko hoce. LK cak imaju lazne...telefone od 1000din sa kojeg ce da pravi Email i posle ga skrsi zbog IMEI i lociranja...
[ bakara @ 28.03.2017. 16:24 ] @
Nikola ti si stvarno car
[ nikolla_car @ 28.03.2017. 16:29 ] @
Citat:
bakara:
Nikola ti si stvarno car :)


E jesi mi vala rekao.
A ovaj nick name mi odavno i bilo bi vreme da se promeni nekim ozbiljnijim.
Tnx
[ nikolla_car @ 28.03.2017. 16:33 ] @
Citat:
gilopile:
Ti svi podaci mogu da se nadju, naravno, ali bi to morala policija, a oni prstom nece da mrdnu, jer je suma mala.

To nije individualac, vec je u pitanju cela grupa/ masinerija koja peljesi, tako da je najbolje da zaboravis i pamet u glavu. Nisu oni od jucer i jako dobro poznaju materiju i kako da ne budu otkriveni.

Moze on da napravi hiljadu Gmail-ova, ono sto je sigurno nece od svoje kuce, tako da je jos teze uci u trag.

Trebao si da `ispitas teren`, tipa, ajd da se nadjemo, posto prolazim tuda pa da licno obavimo razmenu...Ako vrda, ovo, ono, necu biti kuci i sl. Zaobidjes i cao.

Limundo, nekad kad si pravio acc, morao si upisati JMBG i zatim na kucnu adresu dobijes papirce sa lozinkom/pinom, tako da moraju svi podaci da se poklapaju, JMBG, ime/prezime i adresa stanovanja...Pa nek onda mulja i krade :)
Sada ce da zrtvuje SIM karticu od 200 din i pravi naloga koliko hoce. LK cak imaju lazne...telefone od 1000din sa kojeg ce da pravi Email i posle ga skrsi zbog IMEI i lociranja...


Bravo,
to je bas ono sto me je interesovalo i cemu sam se na zalost slutio.
Mislim da je dalja potera i cimanje nepotrebno. Taj mora da je bas idiot da uradi suprotno od ovoga sta si konstatovao.
[ starka @ 28.03.2017. 16:33 ] @
Da, ipak ste na zemlji, vidite i svoju krivicu, to je dobro bez obzira
na stres.
Niste jedini, ima nas mnogo takvih.
Ja htela da napravim neki blog na WordPressu i kao da to nije moguće
napraviti besplatno, ostavila podatke i naravno, naplatili mi posle
trayal perioda.
Čak me je banka zvala, jer su probali da skinu novac, sve dok nije legao
na karticu.
I sad, ko je meni kriv što ne znam dobro engleski, što nisam prevela, a
mogla sam bez obzira na sve.
Kad sam zahvaljujući engleskom koga ne znam naučila da radim na
računaru, pa, mogla sam i to.
Nema opravdanja, čista moja glupost.
Tako isto i to, ali je negde jaaaaako bitno da prodavac ima puno više
pozitivnih nego negativnih bodova.
Na Kupindu sam imala pozitivno iskustvo i ono što sam tamo kupila, traje
mi i danas.
Najgore je paničiti u takvoj situaciji, jer samos sebi škodimo.
No, raspitati se nije ni loše.
[ gilopile @ 28.03.2017. 16:36 ] @
To ti kazem. Nije vredno truda i zivaca, ali, nazalost je tako. Da zivimo u normalnoj drzavi, ovakve bi hvatali i kaznjavali, ali ovde, jok. Zato ima tih prevaranata koliko volis, isplati im se da kradu kada nemaju od koga/cega da se plase.

Pazi, 20,000 uopste nije mala suma...Sta reci, ja bih negde otisao gde niko ne moze da me vidi i cuje i lepo se isplakao i cao - dovidjenja :D
[ nikolla_car @ 28.03.2017. 16:52 ] @
Da, bas tako Mila. Mislim da u svoj toj mojoj gluposti je najbitnije iskulirati svoj bes i nervozu.
Naravno da je najveca glupost saradjivati sa clanovima sa negativnim i sa minimum 30-50 pozitivnih ocena.
Znao sam i ja sve to ali sam se zaleteo.
Eto ja sam na KP, lim i kupindu jos od 05 02 2013god i nikada nisam imao problema niti sam naseo na gluposti. Imam 40 poz na KP i na limundu 42 poz i 2 neg(od idiota jednu, nznm kako se to ne regulise od strane admina). 1 neg je bila zasluzena odustao sam i rekao coveku iskreno, zasta je on dao negativnu uz komentar da mu je zao i da sam ok clan ali da zbog provizije daje neg(uzgred i nju sam hteo da platim ali ...)
Eto, verovatno sam pao na glavu ili lose ustao tog dana, drugog objasnjenja nema!!!
[ anon70939 @ 28.03.2017. 16:52 ] @
otkud znas da je LK lazna?
Sto ne tuzis osobu cija je LK?
Ta osoba je trebala da pazi na svoju LK, jer je to licni dokument koji se ne daje nikom osim na uvid.

Zato ja pi3dim kad mi po hotelima traze da im ostavim licnu kartu na recepciji... bolidi
[ Darko Nedeljković @ 28.03.2017. 17:03 ] @
Citat:
gilopile:
To ti kazem. Nije vredno truda i zivaca, ali, nazalost je tako. Da zivimo u normalnoj drzavi, ovakve bi hvatali i kaznjavali, ali ovde, jok. Zato ima tih prevaranata koliko volis, isplati im se da kradu kada nemaju od koga/cega da se plase.

Pazi, 20,000 uopste nije mala suma...Sta reci, ja bih negde otisao gde niko ne moze da me vidi i cuje i lepo se isplakao i cao - dovidjenja :D

Ne mogu da se pomirim sa tim nacinom rezonovanja - nek je vrednost i jedan dinar, protiv prevaranta je potrebno preduzeti sve raspolozive mere. Na trud i zivce treba gledati kao ulaganje u opste dobro, u borbu protiv from nala. Na zalost u Srbiji izgleda da ljudima uopste kriminal ne smeta, pa kontaju da ne treba trositi vreme, novac, trud i zivce na borbu protiv istog. Kakvi smo to ljudi postali da sve gledamo kroz dinar - borba protiv kriminala je koncept iza kog treba stati nekim licnim vremenom, novcem, trudom i zivcima. Bez obzira na ishod.
[ gilopile @ 28.03.2017. 17:12 ] @
Naravno da se treba boriti. Zakon treba da se menja pod hitno, a kazne utrostruce, pa da vidim koliko ce se nekom isplatiti da vara i krade. Sada mu ne mozes nista, jer ga zakon stiti i oni to dobro znaju i zato ih ima na svakom koraku.
Pokretacu teme u ovom trenutku su ruke vezane. Gde god da ode povodom ovoga da se zali ili prijavi, vrata su mu zatvorena. A da li on ima vremena, zivaca i novaca da se bavi tudjim poslom, to neka se on zapita.

Pre nekih mesec dana, poznaniku, koji je vojno lice i ima dobre veze u policiji ukrali su telefon vrednosti oko 100eur. Obratio se policiji i u roku od dva dana su mu locirali fon i nasli lopova i vratili mu. Ako nemas vezu, mnozes da se slikas. A vidis kako mogu kad hoce da rade posao.
[ nikolla_car @ 28.03.2017. 17:24 ] @
Citat:
CoyoteKG:
otkud znas da je LK lazna?
Sto ne tuzis osobu cija je LK?
Ta osoba je trebala da pazi na svoju LK, jer je to licni dokument koji se ne daje nikom osim na uvid.

Zato ja pi3dim kad mi po hotelima traze da im ostavim licnu kartu na recepciji... bolidi


LK je bila ocitana. Zasigurno je lazna. Ali podnecu i nju kao dokaz u prilog.
Lako je mogao da je uradi u PS. Meni bi bar trebalo ceo minut za to.
Tuzio bi osobu ali ako je LK lazna, samim tim i podaci nevidim resenje u tome.
I da, niko ne sme da mi trazi lk osim ovlascenih lica i mesta gde se mora dati na uvid(posta itd)
[ nikolla_car @ 28.03.2017. 17:33 ] @
Dragane. Bas takvo razmisljanje o ne cinjenju nicega i dovodi do toga da nadlezne bas briga. Kada nama nije stalo zasto bi i njima.
Znaci nema sanse da ga nebi nasli samo da hoce.
Sajt KP ustupljuje u slucaju prevare podatke o logovanju i naosnovu toga se moze videti lokacija. Bila lokacija kucna ili int caffea saznati se moze. U internet caffeima ima kamera itt.
Lik je definitivno iz kraja. Postoji pracenje poziva, poruka i drugih stvari. Drugu koji je opljackan posle godinu dana su nasli i osudili lopova, svi transkripti poruka i razgovora su bili dokumentovani.
E sada ima i jos jedno pitanje! Zasto kurir nije predao paket na kucnoj adresi? Zar sme po zakonu da svrlja i predaje gde mu je lakse?
[ gilopile @ 28.03.2017. 17:37 ] @
Ma da hoce da ga traze, nasli bi ga za sat vremena, ali nece da se bakcu ako nisi pevaljka ili neki bogatun, a pride zakon je takav da za tu sumu nema krivicog gonjenja.

Kurir moze da isporuci paket uz dogovor sa primaocem gde god hoce. Ne pita se on nista u vezi sa validnoscu paketa ni krajnje adrese. Mora da dobije potpis primaoca da je paket urucen i to je to.
[ nikolla_car @ 28.03.2017. 17:43 ] @
Aha, znaci sto se tice kurira sve je ok. Dobro onda mi to barem jasno.
I za sumu preko 5000 din se pokrece tuzba i zakonom je tako odredjeno.

"Poštovani,

Pošto je iznos veći od 5000 dinara, mislimo da prijavu možete odneti u Tužilaštvo.

Srdačan pozdrav,
Vaš KP tim"
[ gilopile @ 28.03.2017. 17:49 ] @
Ako je tako, onda sibaj u policiju. Znam da je bilo valjda do 14000, pa nesto povecavali, smanjivali...Ako je 5000, onda super.
Ponesi sve sto mozes da dobavis, broj tel sa kojim ste poslednji put komunicirali, gmail, neka ti daju IP sa KP registracije i ako mogu da povade iz svake poruke na KP koju je napisao ( mozda se zaebo, pa napisao od kuce ili kafane u kojoj cesto boravi ), adresnicu sa adresom...
[ anon70939 @ 28.03.2017. 19:07 ] @
Kad si slao poštom, jesi li naveo neku adresu, ime i prezime?
[ nikolla_car @ 28.03.2017. 20:20 ] @
Naravno.
Goran Markovic
Selo Zlot kod Bora
19215 Zlot
0685235716
I za zivo cudo kada sam zvao kurira da proverim za paket, rekao mi je da su za G. Markovica imale dve posiljke ali da je doslo do greske i da je jedna stagnirana i na G. Zelic je ili tako nesto. Isto selo Zlot. Malo mi cudna koincidencija.
Ima ocene od dva lika sa kojima je trgovao. Isto su iz okoline. Zasigurno mora da postoje i adrese kod njih na koje je slato.
[ Darko Nedeljković @ 28.03.2017. 20:42 ] @
Citat:
nikolla_car:

Lako je mogao da je uradi u PS. Meni bi bar trebalo ceo minut za to.
Tuzio bi osobu ali ako je LK lazna, samim tim i podaci nevidim resenje u tome.
I da, niko ne sme da mi trazi lk osim ovlascenih lica i mesta gde se mora dati na uvid(posta itd)

Pa to znachi da nije obichna prevara, nego i falsifikovanje i lazno predstavljanje. Za to se vec ide u corku, u tom slucaju obavezno prijavi.
Nego pobrkao si to sa lk - svako sme da ti trazi, a ti ako hoces pokazes, ako neces zahvalis se na dotadasnjoj saradnji i odes. Izuzev u slucaju organa kojima obavezno pokazes. Medjutim, ako pristanesh da pokazes i time uspostavis neki obligacioni odnos, onda ne smes pokazati tudju i lazno se predstaviti, niti smes pokazati falsifikovanu.
[ nikolla_car @ 28.03.2017. 20:48 ] @
Da, bas to. Nije obicna prevara. Falcifikovanje lk vec prelazi u ozbiljnije delo. A imam i te papire pa se nadam da ce svatiti slucaj malo ozbiljnije.
Tnx for info za ovaj drugi deo. Jeste, svako sme da trazi, :)
[ dusanboss @ 28.03.2017. 21:19 ] @
Darko nije ovo Belorusija pa da smo baš toliko pošteni. Teško da će ga neko goniti za falsifikovanje lične karte online.

Nikola možeš da prijaviš pa ako lik nekad bude pao i kod njega bude pronadjen dati predmet, biće ti vraćen. Teško da će neko bilo šta da uradi povodom tvoje prijave sem da je zavedu što je i razumljivo. Nije to baš tako jednostavno kao što mislite. To što se poneki telefon vrati preko veze je druga stvar i mnogo je jednostavnije. Kada bi se za svaku sitniju kradju bila organizovana akcija, pola Srbije bi moralo da radi u policiji (druga polovina bi krala, što ne znači da ova prva ne bi :))

Tako da ... pamet uglavu eto bar si platio školu. Živo me interesuje šta ste to menjali?
[ anon70939 @ 28.03.2017. 21:24 ] @
telefon se lako nadje jer postoji neki nacin da saznaju lokaciju preko IMEI broja. Nije potrebna veza.
A i to sto je neko vojno lice, ne vidim zasto je pravilo da ima vezu u policiji. Ima podjednako veze kao i neko ko radi u skoli.
[ Otto23 @ 28.03.2017. 21:29 ] @
Obavezno sve prijavi policiji... napisi kuci izjavu, ili otidji direktno u stanicu, i tamo ce sluzbenica sve to zajedno sa tobom da napishe. To uradi, taman znao da ima 0,0001% sanse da se slucaj resi. Jer ako ne uradis, nikad se nista u ovoj zemlji nece popraviti... jer ce politicke jajare idalje da daju ocene kako "policija radi svoj posao", jer je procenat prijava opao toliko i toliko, a broj resenih slucajeva porastao toliko i toliko. A to se upravo dogadja zato sto su ljudi krajnje demotivisani, da u ovoj korumpiranoj i raspaloj zemlji, ulazu bilo kakvu energiju za ostvarivanje svojih prava -> jer opravdano znaju, da ce u 99% slucajva, ako nemaju vezu samo trositi svoje zivce i vreme.

Ovako, znas da od toga nema nista, ali prijavi za svaki slucaj... barem da im us*res statistiku o broju resenih prijava -> pa da mozda neko nesto u buducnosti sakncionishe i promeni u policiji.

...
Ovo mi je pricao poznanik. Njemu isekli nocu katalizator ispod kola. Prodavnica pored ima video nadzor, i dali su mu snimak, gde se vidi kako jedan lik cuva strazu dok drugi sece ispod auta. On okrenuo policiju, rekao u cemu je stvar, pitao kad i da li ce da dodju da uzmu otiske? A policajac mu odgovorio sa druge strane, bukvalno: Decko mnogo gledas Americke filmove. Od toga nema nista. Ako zelis, dodji da prijavis, ali nema nista od toga.

Posle razgovora, kaze on meni: Ja pogledam zenu, a ona mi kaze - Jel' sam ti rekla. I krene da se smeje.

E vidis, posle je on u ovoj raspaloj zemlji, otisao kod automehanicara i ovaj mu zavario cev umesto katalizatora izduvnih gasova... prijavu nije podneo u MUP-u, posto ga je policajac totalno demotivisao (verujem namerno, manje posla za njih).

I tako, sada direkno truje okolinu, lopov nastavlja da se bavi "poslom", policiju boli tuki da se bavi svojim poslom (osim ako neko znacajan ne urgira)... i generalno svi smo na gubitku -> samo je "statistika" odlicna, jer se stopa kriminala "smanjila", a broj resenih slucajeva "povecao".

Zato, prijavljujte obavezno sve... vasih max 30 min, na duge staze, mogu da znace mnogo. Barem ce da se vidi koliki je stepen nerada i neadekvatne zastite gradjanstva od kriminala.




[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 29.03.2017. u 11:32 GMT+1]
[ anon70939 @ 28.03.2017. 21:48 ] @
ako nista drugo, bar mu auto "bolje ide" :D
[ nikolla_car @ 28.03.2017. 22:56 ] @
Citat:
dusanboss:
Darko nije ovo Belorusija pa da smo baš toliko pošteni. Teško da će ga neko goniti za falsifikovanje lične karte online.

Nikola možeš da prijaviš pa ako lik nekad bude pao i kod njega bude pronadjen dati predmet, biće ti vraćen. Teško da će neko bilo šta da uradi povodom tvoje prijave sem da je zavedu što je i razumljivo. Nije to baš tako jednostavno kao što mislite. To što se poneki telefon vrati preko veze je druga stvar i mnogo je jednostavnije. Kada bi se za svaku sitniju kradju bila organizovana akcija, pola Srbije bi moralo da radi u policiji (druga polovina bi krala, što ne znači da ova prva ne bi :))

Tako da ... pamet uglavu eto bar si platio školu. Živo me interesuje šta ste to menjali?



Menjali smo laptop za tel.
Tako je bar bio plan :)
A zamenio sam lapic za vazduh.

Predmet zasigutno nece naci kod njega, to on prodao za 10min garant.

Podnecu tuzbu moralno radi ali necu sa nadati ama bas.
[ nikolla_car @ 28.03.2017. 23:10 ] @
A da, nisam rekao deo price.
Bio sam u policiji, bilo me strah da idem u sud(nekako su ozbiljni) i kada im das takvu tuzbu izgledaju opasno, samo sto te ne izbace zbog nepostovanja njihovog radnog vremena. Znaci, otisao ja u sup i rekao o cemiu se radi. Na prijemnici me poslali kod lika gore. Om me ljubazno docekao i cak pricao na tu temu. Vidi cuda proverio lk i vidrli da je fejk kao sto smo i mislili. Okrenuo je i broj od jednog koji je dao pozitivnu ovom NN licu. Lik mu odgovorio da mu ovaj moj bio sumnjiv i da poslovno nista nisu uradili. Postoji jos jedan koji mu je dao pozitivnu ali njega nije zvao, kaze da ga ne uzbuni i ne uplasi NN lice.
Posto ovi u mupu nisu bas za to, dao mi sajt za elektro bla bla kriminal. Posalji im kaze tuzbu i ostalo. Njih sam vise puta kontaktirao putem maila i nikada mail nije dostavljen njima(send faild).
Eto ostao taj sud za kraj. Kome se ne nadam ali bas uopste. Ali cu kao sto smo kontali podneti tuzbu. Ipak je nereagovanje i zapostavljanje nesto najgore sto se moze uraditi(neuraditi).
[ član @ 29.03.2017. 06:36 ] @
Predlazem ti da registrujes novi nalog na KP (ili jos bolje da pozajmis neciji postojeci nalog da ne bi bio sumljiv), pa da neko naredno vreme trazis po oglasima slicne kombinacije za razmenu ili prodaju koje lice na to na sta si ti naseo. tom liku koji te je prevario verujem da nisi ni prvi ni poslednji, sigurno ce se pojaviti ponovo sa novim oglasima.
[ bananaphone @ 29.03.2017. 07:00 ] @
Citat:
Otto23:

Ovo mi je pricao poznanik. Njemu isekli nocu katalizator ispod kola. Prodavnica pored ima video nadzor, i dali su mu snimak gde se vidi kako jedan lik cuva strazu dok drugi sece ispod auta. On okrenuo policiju, rekao u cemu je stvar, pitao kad i da li ce da dodju da uzmu otiske? A policajac mu odgovorio sa druge strane, bukvalno: Decko mnogo gledas Americke filmove. Od toga nema nista. Ako zelis, dodji da prijavis, ali nema nista od toga.

Posle razgovora, kaze on meni: Ja pogledam zenu, a ona mi kaze: Jel' sam ti rekla. I krene da se smeje.

E vidis, posle je on u ovoj raspaloj zemlji, otisao kod automehanicara i ovaj mu zavario cev umesto katalizatora izduvnih gasova... prijavu nije podneo u MUP-u, posto ga je policajac totalno demotivisao (verujem namerno, manje posla za njih).



Ako ti je za utehu - meni se slicno desilo u NL, komsija na zajednickom parkingu ispred zgrade, izgrebao mi auto i ulubio vrata, kad sam pozvao policiju, reagovali su bukvalno - zasto si nas zvao :D.

Cisto iz principa - nahvatao sam ga, ali od policije nikakve koristi...
[ Java Beograd @ 29.03.2017. 08:05 ] @
Nažalost, praksa krivičnog zakonodavstva u Srbiji je očajna.

- Za teške povrede, opasne po život, za brutalna silovanja i slično dobija se uslovna kazna.
- Višestruki povratnici, lopovi i razbojnici šetaju slobodno sa desetinama i desetinama krivičnih prijava i nikad ne budu procesuirani - slučaji zastrevaju
- Pedofili dobijaju uslovne kazne
- Narko dileri dobijaju nanogice
- Niti jedan očigledan nemar lekara koji je doveo do smrti pacijenta nije osuđen
- i td. i td.

Bezbrojni su primeri kad policija odradi svoj deo posla (ne uvek, ali najčešće) i onda tužilaštvo i sudsvo sve anuliraju. A ako ne - onda Apelacioni pomiluje. Govorim o teškim kriminalcima, brutalnim razbojnicima i ubicama.

Nikola, šta očekuješ od ovakvog sudstva za svojih 160 € ?!

Imaš dva puta:

PRVI:
- Da uzmeš pravdu u svoje ruke, da "pleteš mrežu" (već prema nekim savetima) da hoštaplera uhvatiš, i onda, eventualno g-ovnavom motkom odvališ od batina. (hint: prati oglase, on će sigurno predmet koji si mu poslao da oglasi da prodaje)

DRUGI:
- Zaboravi na sve, opusti se, ne jedi se, pomiri se sa situacijom, idi dalje sa rezonom da ništa nije vredno tvoje nervoze, tvojih živaca, i gubitka zdravlja zarad stresa.
- Što bi rekao Balašević "svakom se desi da ispadne šaran"
- Pamet u glavu sledeći put. Svaka škola se plaća.
- Iz cele priče izlaziš mudriji.

[ nikolla_car @ 29.03.2017. 08:36 ] @
Citat:
član:
Predlazem ti da registrujes novi nalog na KP (ili jos bolje da pozajmis neciji postojeci nalog da ne bi bio sumljiv), pa da neko naredno vreme trazis po oglasima slicne kombinacije za razmenu ili prodaju koje lice na to na sta si ti naseo. tom liku koji te je prevario verujem da nisi ni prvi ni poslednji, sigurno ce se pojaviti ponovo sa novim oglasima.



Neverujem, malo verovatno.
Ali eto da nije bez nista vec to radim.
[ Bradzorf012 @ 30.03.2017. 00:48 ] @
U socijalnim uslovima koji se graniče sa bedom, ovakve stvari nisu retkost. Ljudi su bez posla i bez perspektive, pa se mnogi okreću kriminalu. Ne govorim ovo kao opravdanje, sam sam bio nekoliko puta izložen ovakvim stvarima, a jednom sam i ojađen za nešto manju sumu, doduše malo elegantnije i profesionalnije. Zato bih slične da mi padnu šaka, odrobijao bez griže savesti. Ne znam da li samo ja to primećujem, možda sa mnom nešto nije u redu, ali mi se čini da je u ovom narodu sve više primitivaca, hohštaplera i prevaranata. Toga ima uvek i svuda, ali bi to trebalo da bude margina, međutim to kod nas odavno više nije margina već mejnstrim. Uglavnom, sve više je pravilo da se baš prijatno iznenadim kada naiđem na pristojonog čoveka, koji ti se kulturno obrati, pomogne, zahvali. Materijalna kaljuga u koju smo zapali je velika, ali moralno - duhovno posrnuće je još dublje i mnogo teže izlečivo.

Platio si cenu i naučio jednu životnu lekciju. To ne znači da idući put otvoriš četvoro očiju, već da se opustiš i naučiš da procenjuješ ljude, bez prisile, žurbe, želje da ućariš neki dinar ili olako profitiraš. Ono, kuliraš i samo polako.
[ Darko Nedeljković @ 30.03.2017. 07:28 ] @
Citat:
dusanboss:
Teško da će neko bilo šta da uradi povodom tvoje prijave sem da je zavedu...

Kad je zavedu, ona se u nekoj statistici pojavljuje kao neresen slucaj. Prijavu ne treba da podneses jedino ako volis policiju i vladajucu stranku, pa ti zao da im kvaris sattistiku, u svakom drugom slucaju treba da se vidi svaciji nerad. Ako niko od nas ne podnese prijavu znajuci da policija nista nece uciniti, onda ce u statistici nasa policija biti najbolja na svetu - imace najmnji procenat neresenih prijava i naravno onda sve treba da ostane kako jeste. Sa druge strane, ako upornim podnosenjem prijava pokazemo da je nasa policija jedna od najgorih na svetu, onda ce nego pre ili kasnije da se zamisli sta i kako tu treba da se menja. Ipak, obicno bude - ne moram bas ja od nas milion da podnesem prijavu, podnece 999.999 drugih ljudi i efekat ce biti isti pa kad svi tako razmisljaju niko ne podnese i imamo situaciju kakvu imamo. Svako treba da da svoj doprinos borbi protiv kriminala tako sto podnese prijavu kad je ostecen, dok se ne uspostavi to stanje svesti nismo ni zasluzili bolje. Vidim da ti je Otto23 vec odgovorio, ali posto si se meni obratio - dvared je dvared
[ Darko Nedeljković @ 30.03.2017. 07:36 ] @
Citat:
nikolla_car:
Znaci, otisao ja u sup i rekao o cemiu se radi. Na prijemnici me poslali kod lika gore. Om me ljubazno docekao i cak pricao na tu temu.

Ako sam dobro zakljucio, vi ste samo razgovarali, a sto se mene (a i tog policajca) tice, tog razgovora nije ni bilo, nisi dobio primerak prijave sa delovodnim brojem, dakle prijave nije ni bilo. Sve dopise drzavnim organima treba sacinjavati u 2 primerka i dostavljati na prijavnicu, gde ti jedan odmah vrate overen delovodnim brojem. Sve sto nije proslo pisarnicu, najverovatnije uopste ne postoji.
[ Darko Nedeljković @ 30.03.2017. 07:39 ] @
Citat:
Java Beograd:
(hint: prati oglase, on će sigurno predmet koji si mu poslao da oglasi da prodaje)

Ne verujem - postoji bubanj potom subotom, meka za kradenu tehnicku robu. Ako nadjes svoj laptop, praksa je takva da ce ti ga prodavac ponuditi za pola cene
[ Darko Nedeljković @ 30.03.2017. 07:52 ] @
Citat:
Bradzorf012:
U socijalnim uslovima koji se graniče sa bedom, ovakve stvari nisu retkost. Ljudi su bez posla i bez perspektive, pa se mnogi okreću kriminalu...

Ne znam bas - u Beogradu ima bese 30.000 ludi koje su izradili za stan? Je li i to za zadovoljenje socijalnih potreba? Ja sam sklon dijametralno suprotnom misljenju - sto je covek bogatiji, to je veca verovatnoca da se bavi kriminalnim radnjama.
[ dejanet @ 30.03.2017. 07:56 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Ako sam dobro zakljucio, vi ste samo razgovarali, a sto se mene (a i tog policajca) tice, tog razgovora nije ni bilo, nisi dobio primerak prijave sa delovodnim brojem, dakle prijave nije ni bilo. Sve dopise drzavnim organima treba sacinjavati u 2 primerka i dostavljati na prijavnicu, gde ti jedan odmah vrate overen delovodnim brojem. Sve sto nije proslo pisarnicu, najverovatnije uopste ne postoji.

Upravo tako.
Svuda u svim institucijama, a ne samo u MUP-u, se trude da otkace coveka na nacin da slucaj/predmet/pregled ne postoji u sistemu. Kada nemaju kud, onda namerno sabotiraju sistem, kao u domovima zdravlja.
[ član @ 30.03.2017. 07:58 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
dusanboss:
Teško da će neko bilo šta da uradi povodom tvoje prijave sem da je zavedu...

Prijavu ne treba da podneses jedino ako volis policiju i vladajucu stranku, pa ti zao da im kvaris sattistiku, u svakom drugom slucaju treba da se vidi svaciji nerad.

policiju pretpostavljam da ne voli jer bi mu oduzeli svu džidžu kad bi ga navatali, al vladajucu stranku simpatise to je vise puta istakao ovde na forumu!

inace, bas ce taj lik iz okoline Bora da dolazi 250km na Bubanj potok da proda jedan laptop!
[ Urkelele @ 30.03.2017. 09:13 ] @
A vidi ovako, jedan predlog od mene...

Trstenik nije veliki grad, pretpostavljam da znas nekog ko radi u policiji ili je blizak sa nekim sto radi u policiji. Tu kopiju lk sto imas, daj podatke da ti provere da li je ona vazeca (nije falcifikat). Nesto od toga mora da se slozi, br. lk, jmbg, slika, ime, prezime... stagod. Ako se nesto slozi sa adresom na koju si poslao pali auto i u Bor, ni on nije preko sveta. E onda, tamo u policijsku stanicu, dobar dan, ja sam taj i taj, ovaj i ovaj me je zavrnuo preko interneta, koristio taj i taj br. telefona, IP adresa sa koje se logovao i jos svasta-nesto sto imas. Kazes, ja sumnjam na toga i toga pa jednog policajca pod ruku i na adresu. Mozda i lik iz kurirske sluzbe da ga prepozna. Neki nalog za pretres, nesto, pa da vidimo sta ti tu sve imas. Kada je tu policajac nece moci da vrda.

Msm, mozda zvuci malo glupavo, ali ja bih tako nesto probao.
[ SlobaBgd @ 30.03.2017. 09:28 ] @
Aha, da mimo sudskih organa traži podatke o LK, adresi, IP adresi odakle se logovao na KP (što bi ti kao sistem administrator trebalo da znaš da bez ostalih podataka nije dovoljno za identifikaciju), pa da sa pandurom iz Bora ode čoveku na vrata bez dokaza, bez odluke tužioca ili suda. I da pozove kurira da prepozna građanina, k'o da kuriri sede i čekaju da ih neko angažuje tako volonterski.

Ne da zvuči glupavo nego u svoj toj glupavosti možda i uspe.
[ Urkelele @ 30.03.2017. 09:44 ] @
Zato sam i rekao da sve ovo glupo zvuci, ali to funkcionise u malim sredinama.
Koliko puta je dolazio policajac kod mene u firmu da trazi snimak sa kamera bez icega (cak i pisanog zahteva za dostavljanje materijala). I ja sam na slican nacin nasao zenu koja mi je zakacila auto na parkingu i pobegla. Cak nisu ni pisali prijavu protiv NN lica nego su je prvo pronasli pa tek onda reagovali. Po broju tablica sam nasao lika koji mi je cesto parkirao auto ispred garaze, od tada vise ne.
Tako da... sve je moguce
[ Bradzorf012 @ 30.03.2017. 10:21 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Ne znam bas - u Beogradu ima bese 30.000 ludi koje su izradili za stan? Je li i to za zadovoljenje socijalnih potreba? Ja sam sklon dijametralno suprotnom misljenju - sto je covek bogatiji, to je veca verovatnoca da se bavi kriminalnim radnjama.


Jeste, a čak i da nije, kriminala ipak ima manje u bogatim društvima. Ljudi imaju veće šanse, više mogućnosti. Mi smo ovde imali slučaj, ne tako davno, da su ljudi izbacivani na ulicu iz preduzeća koja su loše ili nikako poslovala. Kada nisu imali gde, okrenuli su se sitnom švercu i preprodaji na raznim buvljacima. Vrli ministar je hteo i to da stavi u okvire zakona, a pre svega ga je zanimalo da im uvede fiskalne kase i naplati porez. Međutim, kada ni to objektivno nisu u stanju da plaćaju, jedina opcija im je kriminal. Država te tera da delaš izvan okvira zakona.
E sad, meni je iz navedenih razloga malo smešno kada vidim pozive da se "ispravlja kriva Drina". Nema od toga ništa, u utakmici pojedinac protiv sistema je jasno unapred ko gubi, a ko dobija. To ti je kao da imaš nevino osuđenog na doživotnu robiju, mnogo takvih, svi su toga svesni i svi ćute, ali se neki žale na hranu i uslove smeštaja. Šta se koji moj žališ na gluposti, nije ti tu mesto. Lične i građanske inicijative imaju smisla u zdravim društvima koja dobro funkcionišu, ne u bananama kao Srbija. Ovo kod nas je bolesno, ali dobro funkcioniše. Zato kao što rekoh pojedinac nema nikakve šanse, prilagodi se ili umri, vegetiraj. Oni koji mogu, pokupe svoje krpice i sreću potraže na nekom drugom mestu, svet možda jeste mali, ali ne toliko da je Srbija jedino mesto na planeti u kom žive ljudi.

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 30.03.2017. u 11:33 GMT+1]
[ vujo032 @ 30.03.2017. 22:10 ] @
Meni, kada su predlagali neku razmenu preko Kup/Prod, i ako bi pristao,
(a to su bile male sume od par hiljada), obavezno bi insistirao, da i ja i on stavimo otkup.
(U tom slučaju najgore što može da mi se desi, da ne podigne paket, i da ja platim 2x poštarinu.)

Pa kako drugačije?
Izvinjavam se,ali, koliko treba da si nepromišljen, da nekome, koga lično ne poznaješ
šalješ bez otkupa?

Kada bi neko hteo da mi uzme robu, a da kasnije plati, ja bi mu ovako odgovorio:
Ima jedna izreka:"U Boga verujem, ostali plaćaju kešom"
E vidiš ja sam ateista!

Amin :)

[ nikolla_car @ 30.03.2017. 23:33 ] @
Ljudi, koliko ja vidim ovde uglavno govorimo o istoj semi i resenjima(neresenjima).
Pocelo se od onog: otpisi ti to nema vajde, nema ko to da radi(nasi pajkani nisu obrazovani a ni voljni) da to rade, cast izuzecima.
Koliko se secam onda je na red dosla tema o moralnoj obavezi, koja je od drustva sa foruma uzgred i od mene podrzana 1000% Jer kako sam, kao i vecina vas rekla i obrazlozila. Jedinke su ipak bitne a zmuranje i odustajanje su odlike slabih.

Ja cu sutrado suda i supa. Za sud sam spremio tuzbu protiv NN lica a isto to cu predociti i supu.
Ponecu i podnecu sva dokumenta vezana za slucaj. Ima tu fine zanimacije. Eto ja bi licno voleo da dobijem ovlascenje za rad na tom slucaju, nasao bi ga 99%.
Znam da su profi ali i najbolji grese.

Imamo IP adrese, vreme i mesto koriscenja istih. Poruke putem sajta, putem tel, culi smo se i licno.
Rejon na kome deluje nije veliki i bla bla.

Za sada samo tuzba, to je jedina pocetna a i kompletna stvar koju ja moram da uradim.

Bili je puno vs ovde koji ste podelili ovo moje neprijatno iskustvo i hvala vam. Sta god da uradim javicu Vam se.

Tenx

Uzgred kada pricasmo o onome "kako brate bre da te prevari" .... Pazi nebuloze:
Photoshop radim zmureci, Vlasniksqm bio 4god servisa za popravku kompjutera i laptopova, rad sa mrezama i instaliranjem video nadzora.Radio sa ljudima ceo zivot i nikada lose procenio iste.

Ali eto, dodje mac na vratanca, zaradivah se telefonu za suprugu, bla bla kada ce meni(deca mi slomila) itt. I bas zato se natakoh. Cuj pameti, seo sam u kola i krenuo da ga zovnem da mu kazem da dolaim do njega, jebes 2000din. Bar bi bili svi ok. Al odustah, krizaljudi kriza.

Javim se za nadalje.
Hvala svima.
[ bananaphone @ 31.03.2017. 06:21 ] @
@vujo032 - slazem se, ja sam uglavnom kupac - i to knjiga na aukcijskim sajtovima, i znas koliko puta mi se desilo da prodavac posalje knjigu ili komplet knjiga od par hiljada dinara, bez otkupa i bez da sam unapred platio.

Valjda ljudi jos ne kradu knjige...
[ Darko Nedeljković @ 31.03.2017. 08:43 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Jeste, a čak i da nije, kriminala ipak ima manje u bogatim društvima.

Ja naravno ne raspolazem nikakvim podacima na osnovu bih mogao nesto da tvrdim, ali generalno javnost ima utisak da je u SFRJ bilo daleko manje kriminala nego u bogatijim drzavama. Mislim da to uveliko zavisi od odnosa javnosti prema kriminalu. Dok ce svaki Nemac da pozove policiju ako te vidi da si podigao haubu na automobilu i sam sebi dolivas ulje u motor, u isto vreme ce svaki Srbin koji vidi nekog da upucava nekog, gledati da se sto pre udalji sa lica mesta kako ga ne bi zakacio neki metak, a za bezbednost drugih i borbu protiv kriminala ga zabole (malo karikiran primer, ali pogadja sustinu). Mi ovde raspravljamo da li treba preduzeti neophodne korake da policija zavede krivicna dela u sistem, ili ne treba tome posvetiti pola sata? Sledeci put nek te neko siluje na ulici, pa razmisljaj istom logikom - kita je vec bila u bulji, to se sad ne moze promeniti, sta imam da ga prijavljujem...
Nego, udaljih se od sustine odgovora - po mojim zapazanjima do ekspanzije tog "socijalnog" kriminala doslo je kada je Srbija pocela sa uvodjenjem zakonodavstva koje stiti ljudska prava prestupnika i kriminalaca i kada je uvela limit do kog je dozvoljeno da se krade. Ako u pricu uvedemo korupciju i privredni kriminal, ja ne mogu da te demantujem, jer zaista je to u nekoj korelaciji sa bogatstvom drzave, ali je sad tesko odgovoriti da je sasvim proporcionalno i tu ni sam ne znam da li mogu da se slozim da je razlog tome sto ljudi imaju manje sanse i manje mogucnosti za legalno poslovanje...

Citat:
E sad, meni je iz navedenih razloga malo smešno kada vidim pozive da se "ispravlja kriva Drina". Nema od toga ništa, u utakmici pojedinac protiv sistema je jasno unapred ko gubi, a ko dobija. To ti je kao da imaš nevino osuđenog na doživotnu robiju, mnogo takvih, svi su toga svesni i svi ćute, ali se neki žale na hranu i uslove smeštaja. Šta se koji moj žališ na gluposti, nije ti tu mesto. Lične i građanske inicijative imaju smisla u zdravim društvima koja dobro funkcionišu, ne u bananama kao Srbija.

Dakle, sudeci po ovome, put ka ozdravljenju ne postoji - drzava je formirala stanje kakvo joj odgovara, a nekoliko miliona pojedinaca tu nista ne mogu da izmene, nego je logicno da se svi prilagodimo - registruejmo po nalog na kp i svi probamo da dodjemo do besplatnog laptopa. Po menni je daleko logicniji algoritam da se izvrsi pritisak na drzavu tako sto je zatrpamo milionima prijava, pa da vidimo sta ce biti - mozda se ispostavi da si u pravu pa da drzava pokaze totalnu kurcobolju prema svemu tome, a mozda neko nekog pritisne da se stanje popravi.
[ Darko Nedeljković @ 31.03.2017. 08:45 ] @
Citat:
član:
inace, bas ce taj lik iz okoline Bora da dolazi 250km na Bubanj potok da proda jedan laptop!

Obicno doteraju pun kombi kojecega i kazu da su upravo stigli iz Nemacke.
[ anon70939 @ 31.03.2017. 09:18 ] @
Mnogo se ti nešto razumeš oko toga :D.

Vrati čoveku laptop!
[ RoRa @ 31.03.2017. 17:19 ] @
Tužba protiv NN lica nije prihvatljiva za sud iz razumljivih razloga. Sud samo presuđuje za ono za šta tužilac tuži, građanina sa imenom prezimenom i adresom stanovanja. Istragom se bavi tužilaštvo u saradnji sa policijom. Prema tome, policiji podnesite pisanu krivičnu prijavu protiv NN lica i priložite sve dokaze o počinjenom krivičnom delu prevare. Kada i ako policija otkrije počinioca tužilaštvo će po službenoj dužnosti podići optužnicu ( zbog počinjenog krivičnog dela) a vas će sud uputiti da pokrenete parnicu ( protiv sada poznatog i osuđenog izvršioca krivičnog dela) radi naknade štete.

Jedna ispravka.
Brojni kupci stanova ( Filmski grad u Beogradu) nisu bili kupci u pravom i pravnom smislu te reči već su bili suinvestitori. Od suda su svi bežali kao đavo od krsta.
[ dusanboss @ 31.03.2017. 18:01 ] @
Upravo. Ne znam da li tužba protiv NN lica uopšte postoji. Postoji krivična prijava.
[ Bradzorf012 @ 31.03.2017. 22:08 ] @
@Darko

Uh, u pravu si, ali samo delom. Čim sam to napisao, prihvatio sam da postoje izuzeci, da korelacija nije nešto velika, ali ipak i dalje smatram da postoji. Ako govorimo o Ex SFRJ mislim da grešiš, ta država je bila primer uređenosti za ove otpatke koje imamo danas, kaskakla je za razvijenim svetom, ali ne toliko. Još jedan ključni argument, socijalna nejednakost je bila neuporedivo manja(to je socijalizam). Što se tiče ovog drugog dela, izvini, ali meni je to totalno bezveze, jer kao što rekoh, tamo gde postoje manje greške u sistemu, lična inicijativa ima neki smisao. Ako je sistem propao, onda je to jednostavno uzaludno trošenje vremena i nerava. To ti je kao i auto, ako je nov sipaš i voziš, ako je malo stariji povremeno mora neka popravka i ulaganje, a ako je kanta, onda je jeftinije da je baciš. O preporuci da građani postanu špijuni i potkazivači ne bih, meni lično je to odvratno.

E sad, šta je problem po meni, kada govoriš o zakonskim rešenjima. Jedan pametan čovek, Žozef de Mestr je rekao da ne možeš sunčani sat koji dobro radi u Milanu preneti u Rim i očekivati da radi isto tako dobro, jednostavno, druga geografska širina i dužina. Nešto slično važi i za zakonska rešenja. Ne mogu zakoni koji važe u anglosaksonskoj(protestantskoj) sredini i tamo dobro funkcionišu da se prosto prepišu kod nas, u jednu sredinu koja je kulturološki poprilično drugačija, koja ima potpuno drugačije istorijsko nasleđe. Još jedan ograničavajući faktor je i ekonomska situacija. Sitan kriminal je proizvod socijalne nesigurnosti i ekonomskog kraha, to su mu glavni, a možda i jedini uzročnici. Zamisli da je u ovoj i ovakvoj Srbiji prosečna plata hiljadu ajvara, a pemzija petstotina, da je nezaposlenost do 5%, na ove troškove života. Siguran sam da takvih pojava ne bi bilo ni približno kao danas.
Put ka ozdravljenu postoji, mada bi se iz onoga što sam napisao dalo zaključiti da smo u situaciji psa koji juri sopstveni rep. Mi smo već na tom putu, tj. postajemo polako deo zapadnog sveta, ali smo sada u fazi u kojoj su oni bili pre recimo stotinak godina, pa je cena koju plaćamo strahovita.

Opet dolazimo na istu priču, da se sve vrti u krug i da rešenja nema, a meni se ipak čini da je rešenje tu i da funkcioniše odlično. Zašto to kažem? Pa evo, javio se postavljač topika, javili se još neki ljudi sa sličnim iskustvima(među kojima sam i sam). Pa čekaj, gde su ovi što se bave tim sitnim prevarama, krađama i sličnim radnjama? Ok, niko od njih se neće javiti na forum da se hvali svojim podvizima, ali ako govoriš o kompletnom funkcionisanju sistema, od obrazovanja, zdravstva, vojske policije, saobaćaja, telekomunikacija, privrede, bankarstva,... meni se čini da imamo sasvim solidna, ako ne i veoma dobra zakonska rešenja. Zašto se onda ljudi žale? Pa zato što je kompletan sistem odraz u ogledalu svih nas, naše stručnosti, radne etike, etičkih principa kojima se rukovodimo, jednom rečju nas samih. Policijac, lekar u ordinaciji, nastavnik, prodavačica u supermarketu koji su neprofesionalni, nestručni, neljubazni, korumpirani, to su naše komšije, rođaci, prijatelji, sve smo to mi. Zato država ne može da pokaže veću brigu, jer ona upravo to i radi, mi smo sve te ljude birali, na ovaj ili onaj način. Ovo uopšte nije teško shvatiti, mada je možda malo teže prihvatiti, ali je činjenica.
[ nikolla_car @ 01.04.2017. 00:16 ] @
Citat:
RoRa:
Tužba protiv NN lica nije prihvatljiva za sud iz razumljivih razloga. Sud samo presuđuje za ono za šta tužilac tuži, građanina sa imenom prezimenom i adresom stanovanja. Istragom se bavi tužilaštvo u saradnji sa policijom. Prema tome, policiji podnesite pisanu krivičnu prijavu protiv NN lica i priložite sve dokaze o počinjenom krivičnom delu prevare. Kada i ako policija otkrije počinioca tužilaštvo će po službenoj dužnosti podići optužnicu ( zbog počinjenog krivičnog dela) a vas će sud uputiti da pokrenete parnicu ( protiv sada poznatog i osuđenog izvršioca krivičnog dela) radi naknade štete.

Jedna ispravka.
Brojni kupci stanova ( Filmski grad u Beogradu) nisu bili kupci u pravom i pravnom smislu te reči već su bili suinvestitori. Od suda su svi bežali kao đavo od krsta.


Da, to je sve ok sto si napisao. Tako je.
[ Otto23 @ 01.04.2017. 00:36 ] @
Citat:
Policijac, lekar u ordinaciji, nastavnik, prodavačica u supermarketu koji su neprofesionalni, nestručni, neljubazni, korumpirani, to su naše komšije, rođaci, prijatelji, sve smo to mi. Zato država ne može da pokaže veću brigu, jer ona upravo to i radi, mi smo sve te ljude birali, na ovaj ili onaj način. Ovo uopšte nije teško shvatiti, mada je možda malo teže prihvatiti, ali je činjenica.


Najveci problem ove drzave, IMHO, je upravo to sto se negativne tendencije ne sankcionishu kako treba - dok se pozitivne ignorisu, tj. ne stimulishu.

Ovde imamo situaciju da su najveci lopovi i kriminalci -> cuveni kontroverzni biznismeni... a oni sto imaju mozga i sto su posteni, zele da rade i zive od svog znanja -> budale koje se nisu snasle, i zato zele da emigriraju... jer im to znanje, na kraju krajeva, nista ne znaci - ovde je bitna tkz. "zivotna skola", "znanje sa asfalta", "koga znas" i "iz koje si partije"...

Primer da drzava moze ako hoce, je recimo slucaj rata (kao drastican primer). U ratu civilni zakoni prestaju da vaze, i pocinje da vazi preki sud, gde od slobodne procene jednog coveka, mozes ekspresno da dobijes metak pred streljackim vodom. Dakle, za kradju (hrane, goriva itd.) mozes i dobijas, metak u glavu, kao primer drugima... jer drzava u tim momentima nema vremena, niti resursa, da se bavi kriminalcima, koji razjedaju ono malo sto ima, a sto je kljucno za vodjenje rata. Zato je uvedena delotvorna kazna, koja ce odvratiti 99% lopova od ideje da im se to isplati.

E sad, fast forward u sadasnjost -> ovde likovi setaju slobodno sa 100 krivicnih prijava... ubice izlaze za nekoliko godina, ako se "dobro vladaju"... ko ima psihijatrijski karton, a recimo je siledzija, pa taj je na konju - jer ne mora da brine oko zatvora... on ce ici na "lecenje", odredjivace mu se "terapija", razgovori sa strucnim licem itd. (u prevodu: trla baba lan... pa sve ispocetka). Najvecim lopovima zastarevaju slucajevi, ili se jednostavno "dogovore", vrate deo para, i onda reda radi, odsede neko vreme u svojoj vili sa nanogicom...

Dakle, drzava i te kako moze da uradi nesto - tako sto ce jasno staviti do znanja sta se isplati, a sta ne (metodama potrebnim za dati mentalitet i nivo kulture). Sta je to, sto je drustveno prihvatljivo ponasanje, a sta to nije, tj. zasta treba da se popije drakonska kazna -> i to tolika, da ti se nekoliko puta ne isplati to sto si uradio. Tako se prenosi jasna poruka drugima. E toga ovde nema, najveci krimosi i lopovi, dobijaju "uslovno" i nekakve "nanogice" -> da puknes od smeha. Cak i maloletnicki delikventi prolaze totalno nekznjeno, a ni osnovne skole nemaju nikakva prava da primene bilo kakve delotvorne kazne.

Znaci, nije problem drustvo, vec je upravo drzava ta, koja jednostavno nije u stanju da adekvatnim zakonima (i njihovom primenom) uspostavi red. Takva drzava zasluzno propada sve vishe i vishe, i na kraju prestaje da postoji. Krene da je razvlaci ko hoce, otima delove, i postavlja svoje placenike i "kadrove", tj. jos vishe razvodnjava samu strukturu zemlje, zakona i kulture... -> zvuci poznato, zar ne?






[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 01.04.2017. u 03:16 GMT+1]
[ ultrachimney @ 01.04.2017. 02:16 ] @
Svakako je i problem društva odnosno većine jer većina dovodi na vlast one koji ne priznaju nikakve zakone.
Ja sam o tome pisao XYZ puta al ajd još jednom.
Tamo gde su kriminalci, hoštapleri, razbojnici, ratni zločinci, ratni profiteri i druga gamad slizani sa "državnim organim" tu zapravo nema ni države ni zakona.

U nakaradnom društvu u kome se "pristaje" na pravila i norme
ali samo do momenta dok se to nakaradno društvo ne mora držati ti istih pravila i normi.
Tako se dobije nakaza od države.

Primer je crvena interpol poternica za trojicom osumnjičenih za nepoštovanje suda.

Pa, u čemu je razlika izmedju jednog politikanta-kurajbera i kriminalaca koje skriva a zajedno dele plen?

Gledano iz tog ugla smešno je i pomisliti da ova "sitna" prevara na Kupujem-kradem ima bilo kakve šanse da dobije pravno zadovoljavajući epilog.
[ botr @ 09.04.2017. 18:10 ] @
Selo Zlot je vlasko, a oni imaju malo drugacija prezimena, Markovic i Zlot ne idu zajedno :) .... Bor je relativno malo mesto, postoji mogucnost da kurir poznaje toga ko je uzeo paket, bar iz vidjenja. Kazi mi kojom kurirskom sluzbom si poslao?

Ja mogu da se raspitam ko trguje polovnim lap-topovima, znam da Cigani to rade, ali oni na pijaci, a osim toga, nema ih u Zlotu, pa bi kurir sigurno zapamtio taj detalj.

@Darko

Evo ja sam u Nemackoj, lik, Nemac, menja ulje ispred kuce, ja pre neki dan dolio. Nije problem da promenis, ako staro ulje predas gde treba, dolijes, probem je ako kapne, onda si naebo. :)
[ dusanboss @ 10.04.2017. 00:26 ] @
Naviko naš čovek (ne ti botr, uopšteno) da pušta ulje na zemlju il u slivnike, pa kad mu Švaba kaže kako to ne može, a on odma pravi galamu kako ga teraju da troši pare kod majstora .

Zanimljivo je čuti dokle nekad ide ta paranoja od evropskih zakona.
[ Binary Mind @ 10.04.2017. 20:21 ] @
Ja preko portala kao što su Limudo/Kupindo ili KP nikad ne kupujem, a da na licu mesta ne vidim šta kupujem, i na licu mesta plaćam, ako se odlučim za kupoviinu. Nikakve druge kombinacije ne dolaze u obzir u ovakvoj sredini... na žalost. Mada i tad postoji verovatnoća za prevaru (doživeo sam jednu, ali je bila u pitanju sitna suma pa me nije mnogo dotaklo.), ali je ona mnogo manja nego kad se kupuje/razmenjuje na neviđeno...
[ nikolla_car @ 10.04.2017. 21:16 ] @
[quote]botr:
Selo Zlot je vlasko, a oni imaju malo drugacija prezimena, Markovic i Zlot ne idu zajedno :) .... Bor je relativno malo mesto, postoji mogucnost da kurir poznaje toga ko je uzeo paket, bar iz vidjenja. Kazi mi kojom kurirskom sluzbom si poslao?

Ja mogu da se raspitam ko trguje polovnim lap-topovima, znam da Cigani to rade, ali oni na pijaci, a osim toga, nema ih u Zlotu, pa bi kurir sigurno zapamtio taj detalj.

@Darko

Evo ja sam u Nemackoj, lik, Nemac, menja ulje ispred kuce, ja pre neki dan dolio. Nije problem da promenis, ako staro ulje predas gde treba, dolijes, probem je ako kapne, onda si naebo.

Pazi sada situaciju.
Otisao u policiju koja naravno nije nadlezna za to jer ne poseduje ni ljude ni opremu za takve stvari(pogotovo ne ljude). Ispricao slucaj jednom mladjem liku, inspektoru. I on se na licu mesta zalozio da pokusa da proveri lk i ostalo sto sam doneo.
Kaze raspitacu se kod kolega iz Bora sta i kako. Dodjoh posle par dana i on rece da je zvao ....
On garant ima pocinioca. Povezali manje vise kocke. Ovi iz Bora imaju jednog koji je eradio i radi takve prevare. Iz Bora je a roditelji mu zive u zlotu i tu jos neke stvari. Ali avaj ..... dobrodosli u Srbiju ..... gde zakon stiti kriminalce i narkomane itt ....
[ nikolla_car @ 10.04.2017. 21:21 ] @
Citat:
Binary Mind:
Ja preko portala kao što su Limudo/Kupindo ili KP nikad ne kupujem, a da na licu mesta ne vidim šta kupujem, i na licu mesta plaćam, ako se odlučim za kupoviinu. Nikakve druge kombinacije ne dolaze u obzir u ovakvoj sredini... na žalost. Mada i tad postoji verovatnoća za prevaru (doživeo sam jednu, ali je bila u pitanju sitna suma pa me nije mnogo dotaklo.), ali je ona mnogo manja nego kad se kupuje/razmenjuje na neviđeno...



E pa nisam ni ja kupovao i pravio trange frange do sada. Evo mi ga sefte!!! :)
Cisto onako da "reknem", pre slanja oprostio sam se sa laptopom, racunao sam da na to da me iznenadi i posalje dogovorenu zamenu.
A za o sto sam ispao nasamaren sam samo ja kriv, ne trazim krivca u njemu, nije me on bio po usima da posaljem laptop.
[ nikolla_car @ 10.04.2017. 21:26 ] @
Citat:
botr:
Selo Zlot je vlasko, a oni imaju malo drugacija prezimena, Markovic i Zlot ne idu zajedno :) .... Bor je relativno malo mesto, postoji mogucnost da kurir poznaje toga ko je uzeo paket, bar iz vidjenja. Kazi mi kojom kurirskom sluzbom si poslao?

Ja mogu da se raspitam ko trguje polovnim lap-topovima, znam da Cigani to rade, ali oni na pijaci, a osim toga, nema ih u Zlotu, pa bi kurir sigurno zapamtio taj detalj.

@Darko

Evo ja sam u Nemackoj, lik, Nemac, menja ulje ispred kuce, ja pre neki dan dolio. Nije problem da promenis, ako staro ulje predas gde treba, dolijes, probem je ako kapne, onda si naebo. :)



Pazi sada situaciju.
Otisao u policiju koja naravno nije nadlezna za to jer ne poseduje ni ljude ni opremu za takve stvari(pogotovo ne ljude). Ispricao slucaj jednom mladjem liku, inspektoru. I on se na licu mesta zalozio da pokusa da proveri lk i ostalo sto sam doneo.
Kaze raspitacu se kod kolega iz Bora sta i kako. Dodjoh posle par dana i on rece da je zvao ....
On garant ima pocinioca. Povezali manje vise kocke. Ovi iz Bora imaju jednog koji je eradio i radi takve prevare. Iz Bora je a roditelji mu zive u zlotu i tu jos neke stvari. Ali avaj ..... dobrodosli u Srbiju ..... gde zakon stiti kriminalce i narkomane itt ....
[ nikolla_car @ 10.04.2017. 21:40 ] @
Ostao sam duzan za odgovor u vezi kurira.
Sluzba se zove Aks, najveci lopovi i prevaranti koji postoje. Oni su i razlog zbog kojeg mi je ovo ovako ispalo.
Sobzirom da smo slali istog dana u isto vreme javio sam se ovima iz aksa da mi jave da li na ime to i to ima paket. Majmuni nisu hteli da mi kazu tu informaciju. Terazili mi br pracenja posiljke. Pa jbm li im majku, kako da im ga dam kada je fiskalni isecak od kurira pola obrisan i nevidljiv. Zvao sam ceo dan, lagali me i setali samo tako.
Tako i sutra. Na kraju zvao lokalne za aks a ne direktno i cura za par min mi sve ispricala. I kada je moj stigao i njegov proverila(da ga nema :) )
Proverila i rekla da je kurir kasnio tada, zvala jurira sa kojim sam i licno razgovarao. Itd itd. Znaci da djubrad mene nije vrtela ko budalu i rekli mi za moju posiljku gde je i sta ja bi znao da li da stagniram ili sta vec(i platim povracaj u najgorem slucaju).
Kontam da ni kurir nije duzan da isporuci robu na adresu(jbt koja nebuloza!!!) Em isporucuje gde stigne em nezna kome(nema lk da proveri ili sta vec!
[ Bradzorf012 @ 10.04.2017. 21:44 ] @
@ultra

Narod, država, društvo, ne može se staviti znak jednakosti između ovih pojmova, ali da narod(društvo) ima državu kakvu zaslužuje, ima. Zato nema mesta žalopojkama i kukanju. Tu državu i njene institucije stvaramo i činimo mi. Meni je najupečatljiviji primer komunalne policije: golobrada dečurlija koja je lepeći plakate uspela da dobije posao, nije joj malo, pa se osile i počnu da iskaljuju sopstveni bes i frustracije na nedužnim građanima, verbalnim i fizičkim nasiljem nad ljudima koji prodaju lubenice.Oni su ti koji su potpuno demokratski uspostavili ovaj sistem, ima ih više, pobedili su, zato nema mesta nikakvom čuđenju.
[ Java Beograd @ 11.04.2017. 07:45 ] @
Citat:
nikolla_car:Sluzba se zove Aks, najveci lopovi i prevaranti koji postoje.
Služba BEX su veći lopovi i prevaranti.
[ botr @ 11.04.2017. 07:59 ] @
Iz neke price od prilike mislim da znam o kome se radi, ali ne znam coveka .... Jedan drug je kupio lap top od nekog lika koji trguje njima, a eto sad znam i kako dolazi do robe. Policija 100% zna o kome se radi, Bor nije veliki grad. Pitao sam te kojom sluzbom si poslao, jer nekoliko njih ima sediste u Boru, medju njima je i AKS, pa je logicno i da je kurir iz Bora, kurir 95% poznaje tog kome je predao posiljku.
[ Tajmija @ 11.04.2017. 08:08 ] @
Nikola, care, razumemo tvoju situaciju, i tvoje frustracije, ali ne možeš sad biti kivan na ceo svet zato što si ti namagarčen.


Znam da očekuješ sad da isteraš pravdu, pa su krivi kuriri, aksovci i njihova sluzba, policija i njihovi sluzbenici koji nemaju pojma, kupujem prodajem sajt i njihovi administratori itd. a znaš da si jedino ti tu kriv nažalost.

Najbolji savet si dobio već u temi: glavu gore, nova lekcija u životu, opeko si se, život ide dalje što je najvažnije, mlad si , zdrav si, sposoban, zaradićeš za telefon i laptop novije generacije.

Petljati se sa kriminalcima, tražiti ih po Boru, Zlotu ti može samo doneti nove probleme, gubiljenje zivaca i para. Ovako, preboliš ga kao da ga je odnela reka, i nastaviš da živiš miran život.
[ anon70939 @ 11.04.2017. 08:52 ] @
Ako si poslao na "poverenje" trebalo je da se već unapred oprostiš od laptopa u slučaju da krene po zlu. Sad bi ti bilo lakše.
Ako je vrednost tog laptopa bila veća nego što možeš da oprostiš, onda jbg nije trebalo da šalješ.

Prevare se dešavaju, ali nije baš tako često da treba da budeš sad kivan na ceo svet.
[ nikolla_car @ 11.04.2017. 14:40 ] @
Vidim ja da tema ode u levom pravcu!
Ispadose svi pametni, pogotovo ovi u zadnjim postovima. Poenta svega je bila podeliti iskustvo prevare(ili ti narodski namagarciti, zeznutii itd).
Biti kivan na nekoga zarad sopstvene greske je meni ne pojmljivo, ko misli ili pomislja da treba biti drugacije, taj ima ozbiljnih problema.
Mene su vise zanimale u ovoj temi tehnicke mogucnosti ove nase Srbije(nebitno znao ja vec za njih ili ne) i kakva im je praksa u vezi ovih krivicnih dela. Jedan clan je lepo objasnio i kakve Srbije!!!
Bla bla bla ....
Da, hocu se "petljati" ne samo sa ljudima iz Bora vec sa bilo kim. "Ponecu motku i petljacu se", jer tako!
Otisao sam i prijavio slucaj(prevaru). Oni koji savijaju glavu neka tako i nastave, zato je i ovako kako je.
Hvala svima sto su podelili svoja razmisljanja i iskustva samnom.

Lopov moze biti svako, iako su lopovi uglavnom pametni ljudi. I ja mogu vratiti istom merom, prevariti nekoga, ostvariti profit bez rada a znati da za to necu(zasigurno necu biti uhvacen ili dokazano osudjen, sto je nemoguce sa ovakvim sistemom i zakonom) ali ...
Biti covek, to je tesko.
[ nikolla_car @ 11.04.2017. 14:50 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Ako si poslao na "poverenje" trebalo je da se već unapred oprostiš od laptopa u slučaju da krene po zlu. Sad bi ti bilo lakše.
Ako je vrednost tog laptopa bila veća nego što možeš da oprostiš, onda jbg nije trebalo da šalješ.

Prevare se dešavaju, ali nije baš tako često da treba da budeš sad kivan na ceo svet.


Procitajte ranije postove. Ne ubacujte sa sa necim sto je vec receno ili sto sam rekao a Vi niste procitali.
Kivan! Kakav ste vi to covek ako ocekujete da tako treba neko da se oseca.

Jedini komentar koji je dat sa moje strane u ovoj temi u vezi sa "kivnoscu" je vezan za kurir sluzbe.
Bila nekom mila-nemila jedna druga ili treca.

Naravno o tome se moze govoriti u novoj temi a ne ovde.
[ anon70939 @ 11.04.2017. 18:11 ] @
aha, ti bi dakle voleo da procitas drugacije postove, da bi se lepo osecao. Onda evo jedan posto da ti pomognem da se lepse osecas.


Ma hebem ti drzavu i Vucica, i njegovo zakonodavstvo, kada neko moze da prevari nekog i da pri tom ne odgovara. Ne samo da ne odgovara, nego i ova Vuciceva policija nece da juri i resava slucajeve jer su manji od 150E.
Pa kradja je kradja, nebitno da li je 10 ili 150E.
Cak i ova Vuciceva kurirska sluzba, AKS. To je verovatno skraceno od AleKSandar. I oni su u dosluhu sa njim i policijom i sudstvom. Ma smem da se kladim da i on ima neki procenat od tvog laptopa, ko zna sta je i ko sve upoetljan.
Nikola, Care, razumem te u potpunosti. Prosto neverovatno!


Je l' ti sad malo lepše i lakše?
[ SlobaBgd @ 11.04.2017. 18:21 ] @
Bravo, Kojote, evo suzu sam pustio! Stvarno umeš da utešiš čoveka! Vidi se da si duševan čovek.
[ Tajmija @ 11.04.2017. 19:11 ] @
Citat:
nikolla_car:
Vidim ja da tema ode u levom pravcu!
Ispadose svi pametni, pogotovo ovi u zadnjim postovima. Poenta svega je bila podeliti iskustvo prevare(ili ti narodski namagarciti, zeznutii itd).
Biti kivan na nekoga zarad sopstvene greske je meni ne pojmljivo, ko misli ili pomislja da treba biti drugacije, taj ima ozbiljnih problema.
Mene su vise zanimale u ovoj temi tehnicke mogucnosti ove nase Srbije(nebitno znao ja vec za njih ili ne) i kakva im je praksa u vezi ovih krivicnih dela. Jedan clan je lepo objasnio i kakve Srbije!!!
Bla bla bla ....
Da, hocu se "petljati" ne samo sa ljudima iz Bora vec sa bilo kim. "Ponecu motku i petljacu se", jer tako!
Otisao sam i prijavio slucaj(prevaru). Oni koji savijaju glavu neka tako i nastave, zato je i ovako kako je.
Hvala svima sto su podelili svoja razmisljanja i iskustva samnom.

Lopov moze biti svako, iako su lopovi uglavnom pametni ljudi. I ja mogu vratiti istom merom, prevariti nekoga, ostvariti profit bez rada a znati da za to necu(zasigurno necu biti uhvacen ili dokazano osudjen, sto je nemoguce sa ovakvim sistemom i zakonom) ali ...
Biti covek, to je tesko.




Ok podelio si sa nama da budemo obazrivi kada šaljemo priličnu skupu robu u neko tamo levo selo, nekom levom koga ne poznajemo, i verujemo čoveku na reč da će poslati...

hvala ti na tome, ali 99% onih koju su ovo pročitali je to već znalo.

Velika je razlika između lopova i prevaranta, znači ovaj nije lopov, nije ti ušao u kuću, ili ti na ulici oteo laptop, već te je prevario. Verovatno ima tu moć ubeđivanja kao i dobri komercijalisti i trgovci, pa je onako slatkorečivo sve to izneo da si poleteo da mu što pre pošalješ laptop.

Nikakva razlika između njega i onih koji reklamiraju preprarate za mršavljanje gde ćeš izgubiti 14dana za 2 nedelje, ljudi se zalete, kupe, i na kraju posle 2 nedelje vide da nisu ništa dobili osim bespotrebnog troška. Da li oni imaju pravo da tuže te trgovce i proizvođače? da li policija i sudstvo ima resursa i vremena da rešava svaki od navedenih slučajeva? Naravno da ne...

Citat:

Mene su vise zanimale u ovoj temi tehnicke mogucnosti ove nase Srbije(nebitno znao ja vec za njih ili ne) i kakva im je praksa u vezi ovih krivicnih dela. Jedan clan je lepo objasnio i kakve Srbije!!!


Nisam pravnik, ali onako logički, pod koje krivično delo ovo spada? Nisi imao nikakav dokaz ni ugovor o zameni dobara, jednostavno se to 'krivično delo' može smatrati da si poslao i poklonio laptop trećem licu. Ono, rekao je majke mi da će da mi da dati telefon ne pije vodu na sudu.



Citat:
Da, hocu se "petljati" ne samo sa ljudima iz Bora vec sa bilo kim. "Ponecu motku i petljacu se", jer tako!
Otisao sam i prijavio slucaj(prevaru). Oni koji savijaju glavu neka tako i nastave, zato je i ovako kako je.


Ok, poštujem tvoje mišljenje, ovo bi sve bilo ok da te je neko opljačkao, tebe niko nije opljačkao.

Scenario je isti kao i šibicari na ulici, igram se, dajem svojevoljno pare, pošteni ljudi, daju duplo ako pogodim, i kad te 'prevare' na sav glas. Lopovi, prevaratni, ukrali su mi pare, gde je policija da me štiti....



Citat:

Lopov moze biti svako, iako su lopovi uglavnom pametni ljudi. I ja mogu vratiti istom merom, prevariti nekoga, ostvariti profit bez rada a znati da za to necu(zasigurno necu biti uhvacen ili dokazano osudjen, sto je nemoguce sa ovakvim sistemom i zakonom) ali ...
Biti covek, to je tesko.



lopov može biti svako, prevarant ne. i ogromna je razlika između te dve grupe.


i grdno se varaš ako misliš da i o ovoj našoj Srbiji može svako biti lopov a da ga ne odgovara za svoje postupke. Ti kvazi lopovi obične secikese se uhvate ad hoc, dok za prevarante treba angažovati čitav tim stručnjaka koji će raditi na slučaju da bi se rasvetlio.
[ nikolla_car @ 11.04.2017. 19:46 ] @
Citat:
CoyoteKG:
aha, ti bi dakle voleo da procitas drugacije postove, da bi se lepo osecao. Onda evo jedan posto da ti pomognem da se lepse osecas.


Ma hebem ti drzavu i Vucica, i njegovo zakonodavstvo, kada neko moze da prevari nekog i da pri tom ne odgovara. Ne samo da ne odgovara, nego i ova Vuciceva policija nece da juri i resava slucajeve jer su manji od 150E.
Pa kradja je kradja, nebitno da li je 10 ili 150E.
Cak i ova Vuciceva kurirska sluzba, AKS. To je verovatno skraceno od AleKSandar. I oni su u dosluhu sa njim i policijom i sudstvom. Ma smem da se kladim da i on ima neki procenat od tvog laptopa, ko zna sta je i ko sve upoetljan.
Nikola, Care, razumem te u potpunosti. Prosto neverovatno!


Je l' ti sad malo lepše i lakše?


Ja tvoj nick nisam komentarisao, nalog mi je otvoren pre boga godina pa ostalo tako. Al' ako ti smeta a ti kazi evo odma sada cu da ga promenim, tebe radi.
Bravo brate Pero Super genije ajde sada trk po sendvic.
Uzgred doticnog coveka niko nije pomwenuo. Razlog zasto si napisao sve one nebuloze je samo tebi poznat i ne zelim da ga znam.
Sve u redu covece, sve je u redu. Tnx
[ nikolla_car @ 11.04.2017. 19:55 ] @
Citat:
Tajmija:
Citat:
nikolla_car:
Vidim ja da tema ode u levom pravcu!
Ispadose svi pametni, pogotovo ovi u zadnjim postovima. Poenta svega je bila podeliti iskustvo prevare(ili ti narodski namagarciti, zeznutii itd).
Biti kivan na nekoga zarad sopstvene greske je meni ne pojmljivo, ko misli ili pomislja da treba biti drugacije, taj ima ozbiljnih problema.
Mene su vise zanimale u ovoj temi tehnicke mogucnosti ove nase Srbije(nebitno znao ja vec za njih ili ne) i kakva im je praksa u vezi ovih krivicnih dela. Jedan clan je lepo objasnio i kakve Srbije!!!
Bla bla bla ....
Da, hocu se "petljati" ne samo sa ljudima iz Bora vec sa bilo kim. "Ponecu motku i petljacu se", jer tako!
Otisao sam i prijavio slucaj(prevaru). Oni koji savijaju glavu neka tako i nastave, zato je i ovako kako je.
Hvala svima sto su podelili svoja razmisljanja i iskustva samnom.

Lopov moze biti svako, iako su lopovi uglavnom pametni ljudi. I ja mogu vratiti istom merom, prevariti nekoga, ostvariti profit bez rada a znati da za to necu(zasigurno necu biti uhvacen ili dokazano osudjen, sto je nemoguce sa ovakvim sistemom i zakonom) ali ...
Biti covek, to je tesko.




Ok podelio si sa nama da budemo obazrivi kada šaljemo priličnu skupu robu u neko tamo levo selo, nekom levom koga ne poznajemo, i verujemo čoveku na reč da će poslati...

hvala ti na tome, ali 99% onih koju su ovo pročitali je to već znalo.

Velika je razlika između lopova i prevaranta, znači ovaj nije lopov, nije ti ušao u kuću, ili ti na ulici oteo laptop, već te je prevario. Verovatno ima tu moć ubeđivanja kao i dobri komercijalisti i trgovci, pa je onako slatkorečivo sve to izneo da si poleteo da mu što pre pošalješ laptop.

Nikakva razlika između njega i onih koji reklamiraju preprarate za mršavljanje gde ćeš izgubiti 14dana za 2 nedelje, ljudi se zalete, kupe, i na kraju posle 2 nedelje vide da nisu ništa dobili osim bespotrebnog troška. Da li oni imaju pravo da tuže te trgovce i proizvođače? da li policija i sudstvo ima resursa i vremena da rešava svaki od navedenih slučajeva? Naravno da ne...

Citat:

Mene su vise zanimale u ovoj temi tehnicke mogucnosti ove nase Srbije(nebitno znao ja vec za njih ili ne) i kakva im je praksa u vezi ovih krivicnih dela. Jedan clan je lepo objasnio i kakve Srbije!!!


Nisam pravnik, ali onako logički, pod koje krivično delo ovo spada? Nisi imao nikakav dokaz ni ugovor o zameni dobara, jednostavno se to 'krivično delo' može smatrati da si poslao i poklonio laptop trećem licu. Ono, rekao je majke mi da će da mi da dati telefon ne pije vodu na sudu.



Citat:
Da, hocu se "petljati" ne samo sa ljudima iz Bora vec sa bilo kim. "Ponecu motku i petljacu se", jer tako!
Otisao sam i prijavio slucaj(prevaru). Oni koji savijaju glavu neka tako i nastave, zato je i ovako kako je.


Ok, poštujem tvoje mišljenje, ovo bi sve bilo ok da te je neko opljačkao, tebe niko nije opljačkao.

Scenario je isti kao i šibicari na ulici, igram se, dajem svojevoljno pare, pošteni ljudi, daju duplo ako pogodim, i kad te 'prevare' na sav glas. Lopovi, prevaratni, ukrali su mi pare, gde je policija da me štiti....



Citat:

Lopov moze biti svako, iako su lopovi uglavnom pametni ljudi. I ja mogu vratiti istom merom, prevariti nekoga, ostvariti profit bez rada a znati da za to necu(zasigurno necu biti uhvacen ili dokazano osudjen, sto je nemoguce sa ovakvim sistemom i zakonom) ali ...
Biti covek, to je tesko.



lopov može biti svako, prevarant ne. i ogromna je razlika između te dve grupe.


i grdno se varaš ako misliš da i o ovoj našoj Srbiji može svako biti lopov a da ga ne odgovara za svoje postupke. Ti kvazi lopovi obične secikese se uhvate ad hoc, dok za prevarante treba angažovati čitav tim stručnjaka koji će raditi na slučaju da bi se rasvetlio.




??? Aaaaaa!!! ???
Odjavljujem se. Hvala
[ gilopile @ 11.04.2017. 19:57 ] @
Tajmija objasnio. Al izgubices 14 dana za dve nedelje :D Upravo to. Gomila tih sra*a se prodaju. Nekakve kreme za bolove, razni preparati za mrsavljenje, a to sve skupa veze sa vezom nema Mene zivkaju svaki dan na fiksni one barabe sto prodaju nekakve jastuke...Onda odes na promociju i izvuku te bajagi na nekoj lutriji i dobijes `nagradu` 2 jastuka ( od 200din ), a kako bi ih dobio, moras da kupis 4 jorgana od po 500eur svaki, bukvalno :D

Sto je najgore, padaju balvani ko nista na te fore. Posle toga, 2 godine ce qurac da primaju, a ne penziju, sve odlazi na te jorgane :D Maheri su sa pravne strane slozili te ugovore da kad potpises, ni Bog jarac te vise ne moze spasiti...


Brate, pogledaj ovog lika. Ne znam, da mi je to cale, bacio bih ga kroz prozor sa sve tim lavorom od 200 din :) 700eur covek da da za ovo njesra, ejjjj, pa sta li ima u toj glavi, Boze me sacuvaj.




Da se ne ljuti nas Nikola, ovo, naravno, nema veze sa tobom i tvojim slucajem :)

P.S. I da, nema odjavljivanja sada. Vrci se na temu!

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 11.04.2017. u 21:08 GMT+1]
[ nikolla_car @ 11.04.2017. 21:32 ] @
Ok Dragane.
Ne begam, :)
Mislio sam da je sve jasno u vezi teme. poceli smo da mlatimo praznu slamu pa sam zato to konstatovao odustajanje.
Inace post ti je na mestu. Gledao sam taj video ranije i vala nisi ni zastranio mnogo u poredjenju samnom i ovim lakovernicima.
Nijanse su u pitanju :)
[ valerijan @ 11.04.2017. 21:44 ] @
gilopile da li imaš nešto slično za rast kose?

p.s. ali alibabin link jer imam samo par crvenih

[ gilopile @ 11.04.2017. 21:56 ] @
Ma nisu bas nijanse, Nidzo man. Ti si jbg naseo na nevidjeno, samo zato sto si verovao coveku. Nisi ti kriv, dobar si ti, ali jbg, neko tu tvoju dobrotu, eto, iskoristio. Od sada pamet u glavu, prevaranti na svakom cosku. Ne veruj nikome i to je to. Cao - zdravo.

Valerijance, imam, druze. Sam miksam razne meleme za rast kose.

Eno ga komsija, pocela da mu raste kosica, pa sav srecan. Samo nije bas jeftino. 200eur teglica od 2gr, taman bude za dva busencica. Za celu glavu izadje oko 1000eur.
Ako se javis i bilo ko u roku od 30 minuta, dajem popust 10% i poklon antistatik cetku za kosu sa LED svetlom.
[ pajapop @ 11.04.2017. 22:15 ] @
.
[ Bradzorf012 @ 11.04.2017. 22:56 ] @
Čekaj, kako prevara, zar mu ga lupa ne povećava?
[ nikolla_car @ 11.04.2017. 23:08 ] @
Dragane lik si! Ulepsa mi dan.
Daj jednu teglu pa nek ide zivot, :)
Eeeee! Al sa popustom.
Kume necu samo sad da kupim, ce dolazim uvek, pusti cenu :)
[ dusanboss @ 12.04.2017. 01:27 ] @
E bre i treba da ih varaju! Ovce su za šišanje. Prevara je kad ti napiše na proizvodu da ima 50% voća, država to overi, a unutra ni 10 %. I slično.

Ovakve stvari, kao ovo za čišćenje nogu. Svaka čast. Neka prodaju ljudi. I ne bi trebalo niko da im zabrani. Ljudsku glupost i treba neko da naplati. Ovako bi samao bili glupi, a nišđta od toga. Barem nek neko zaradi.
[ R A V E N @ 12.04.2017. 02:26 ] @
Citat:
Java Beograd: Nikola, šta očekuješ od ovakvog sudstva za svojih 160 € ?!


Neki beskrvni stranci su davno ovdje dolazili i pričali da je rješenje za korupciju jednostavno to da se državnim službenicima povećaju plate. Više to ne govore. Šta njih spriječava da uz plate primaju i bonus - mito ispod stola?

Citat:
nikolla_car: Normalno da bodovanje postoji. I naravno da takav ne moze imati puno pozitivnih! Ali i uz sve to ja sam ispao magarac.


Na Olx.ba postoje prodavci sa oko 200 pozitivnih dojmova i 0 negativnih i to tako da je svaki pozitivan dojam skoro kopiran od prethodnika - razlika je u 2-3 riječi. I tako je u pravilu. Sumnjam da iko vrši verifikaciju da li je stvarno bilo kupovine. Vjerovatno jedni druge zamole za pisanje pozitivnih dojmova. Pokretač teme je naletio izgleda i na neprofesionalnog dostavljača. Nema predaje robe ako nema istovremene predaje novca.

A što se tiče policije, evo jedne istinite priče: neko je ukrao ulje iz bagera i kad je radnik otišao da prijavi, policajac se otrese na njega: "Da te nisam više vidio da si došao pred policiju u bermudama." Eto za koga se ginulo po Trebeviću i Majevici.
[ ademare @ 12.04.2017. 13:25 ] @
Kako za koga ? Pa za Juku Prazinu , i ostale mafijase , koje sa ulice, koje iz kabineta !

Ako nisi procitao , mislim da bi ti bila interesantna knjiga

DRŽAVNA TAJNA , autor Semir Halilovic , znas vec ko je to . Koji opisuje dogadjaje u Sarajevu iz ratnih godina , ne vezano za protivnicku stranu , nego " unutrasnja dogadjanja" .
[ Tajmija @ 12.04.2017. 16:36 ] @
Citat:
R A V E N: Na Olx.ba postoje prodavci sa oko 200 pozitivnih dojmova i 0 negativnih i to tako da je svaki pozitivan dojam skoro kopiran od prethodnika - razlika je u 2-3 riječi. I tako je u pravilu. Sumnjam da iko vrši verifikaciju da li je stvarno bilo kupovine. Vjerovatno jedni druge zamole za pisanje pozitivnih dojmova. Pokretač teme je naletio izgleda i na neprofesionalnog dostavljača. Nema predaje robe ako nema istovremene predaje novca.



kod ocenjivanja, i nema šta drugo da napišeš osim da je sve prošlo kako treba, u roku, i preporuke. Ne pišu se romani tipa divan momak, duša od čoveka, miiica, kakvu je on meni gitaru prodao, pa ona sama svira...

i da imaju tu razmenu ocenu koju pominješ ( u šta sumnjam ) opet postoje pravila u kupovini preko oglasa, nebitno da li prodavac ima 0 ili 200 pozitivnih ocena.

Takođe, i da je napucao pozitivne ocene da bi prevario nekog, tj. da bi neko naseo na foru da je on pošten, to može uraditi samo jednom, jedna negativna od tog prevarenog znači da taj neće više nikog prevariti.

a priznaćeš da je sve to uzaludno raditi zbog pokušaja prevare, jer se i na sve to treba neko upecati.



Citat:

A što se tiče policije, evo jedne istinite priče: neko je ukrao ulje iz bagera i kad je radnik otišao da prijavi, policajac se otrese na njega: "Da te nisam više vidio da si došao pred policiju u bermudama." Eto za koga se ginulo po Trebeviću i Majevici.



Daleko od toga da branim policiju, službenik je malo preterao, ali mora postojati neka doza pristojnosti kada se obraćaš organima reda, ili kad ideš u neku državnu ustanovu.

Ono, bez majce užego od sunca, u isečenim farmerkama i pijačnim kroks papučama, a znoj se sliva, otići u stanicu i nije baš nešto reprezentativno.



Mene nisu pustili u palatu pravde u bermudama, koje su ispod kolena. Službenik obezbeđenja mi je izašao u susret i dao njihovo radno odelo. Obuko, završio šta sam imao i vratio.
[ R A V E N @ 13.04.2017. 01:52 ] @
Šta misliš, ako se u gradu dogode dvije tuče pijanaca tokom 1 mjeseca, a grad ima stanicu od 30 policajaca - šta oni rade u onom preostalom vremenu? Za šta dobivaju platu?

Meni se desilo da na buvljaku ne zaradim ništa nekih dana. Je li se to kad desilo običnom policajcu?
[ Tajmija @ 13.04.2017. 06:58 ] @
Citat:
R A V E N: Šta misliš, ako se u gradu dogode dvije tuče pijanaca tokom 1 mjeseca, a grad ima stanicu od 30 policajaca - šta oni rade u onom preostalom vremenu? Za šta dobivaju platu?



Kamo sreće da nemaju ni taj jedan slučaj, pa da budu kao policija na Islandu. Kada bi se tako nešto desilo, ja bi im dao od svoje plate extra bonus :) Naravno ovo je brdoviti balkan, pa je tako nešto u rangu naučne fantastike.

A kad već pitaš zašta dobijaju platu.. pa dobijaju iz razloga što su došli na posao, i dežuraju ukoliko se nešto dogodi.

Isto je i sa službenicima obezbeđenja. Svako bi se pitao zbog čega on dobija platu da ceo dan u kućici gleda tv. Dobija jer je ustao u 4h ujutru i došao na posao, i tu je da spreči eventalnu krađu, požar, poplavu...

Ovo sve se retko dešava, ali ozbiljne instititucije ne prepuštaju ništa slučaju.

Imaš i dosta drugih firmi koji imaju dežurne mehaničare, električare, bravare, vozače.. i njima se desi da ceo dan ništa ne rade, ali su tu da reše problem ukoliko proizvodnja stane.




Citat:
Meni se desilo da na buvljaku ne zaradim ništa nekih dana. Je li se to kad desilo običnom policajcu? :D



Objasnio sam već gore. Da si čuvar buvljaka, desilo bi ti se da ne radiš ništa a zaradiš nešto, ovako kao prodavac, uvek radiš nešto, a zarada zavisi od više faktora.


ps. desi se i policajcu, saobraćajcu, kada je loša noć i prolaze sve nova kola pa nema od koga da 'zaradi' :D
[ Darko Nedeljković @ 13.04.2017. 07:45 ] @
Pre svih treba da se zapitamo zbog cega vojska dobija platu. Neki od njih su imali takvu srecu da u toku celokupnog radnog veka imaju 0 dana ratovanja (koji su stupili u vojnu sluzbu posle II svetskog rata a otishli u penziju pre devedesetih).
[ nikolla_car @ 13.04.2017. 09:14 ] @
Citat:
R A V E N:
Citat:
Java Beograd: Nikola, šta očekuješ od ovakvog sudstva za svojih 160 € ?!


Neki beskrvni stranci su davno ovdje dolazili i pričali da je rješenje za korupciju jednostavno to da se državnim službenicima povećaju plate. Više to ne govore. Šta njih spriječava da uz plate primaju i bonus - mito ispod stola?

Citat:
nikolla_car: Normalno da bodovanje postoji. I naravno da takav ne moze imati puno pozitivnih! Ali i uz sve to ja sam ispao magarac.


Na Olx.ba postoje prodavci sa oko 200 pozitivnih dojmova i 0 negativnih i to tako da je svaki pozitivan dojam skoro kopiran od prethodnika - razlika je u 2-3 riječi. I tako je u pravilu. Sumnjam da iko vrši verifikaciju da li je stvarno bilo kupovine. Vjerovatno jedni druge zamole za pisanje pozitivnih dojmova. Pokretač teme je naletio izgleda i na neprofesionalnog dostavljača. Nema predaje robe ako nema istovremene predaje novca.

A što se tiče policije, evo jedne istinite priče: neko je ukrao ulje iz bagera i kad je radnik otišao da prijavi, policajac se otrese na njega: "Da te nisam više vidio da si došao pred policiju u bermudama." Eto za koga se ginulo po Trebeviću i Majevici.



Admini kupindo i limundo timova, i sajta kp(ali mozda malo manje) prate bodovanje i deljenje ocena. Nemogu isti clanovi a dele poz ocene koliko im je volja.. Takvi cinovi se sankcionisu. Prate se svi, kao sto se ruzne reci izbacuju sa stranice.
Nekim ljudima je prodaja putem sajta izvor prihoda i za njih je ocena amin.
Poznajem dosta takvih, ovaj sa kojim sam ja imao kontakt je imao malo pozitinvnih, 4-5 sto jeste vec kolicina ocena kojoj se ne moze verovati.
Komentari i ne mogu da budu drugaciji ili je sve ok ili nije.
[ eeestablishment @ 13.04.2017. 09:29 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Pre svih treba da se zapitamo zbog cega vojska dobija platu. Neki od njih su imali takvu srecu da u toku celokupnog radnog veka imaju 0 dana ratovanja (koji su stupili u vojnu sluzbu posle II svetskog rata a otishli u penziju pre devedesetih).


A zamisli tek vojska u Shvajcarskoj

Nisu ratovali nikada ( kao nesto su neutralni )

Ili mozda i nemaju vojsku ?
[ HoT_Steppa @ 13.04.2017. 14:32 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Pre svih treba da se zapitamo zbog cega vojska dobija platu. Neki od njih su imali takvu srecu da u toku celokupnog radnog veka imaju 0 dana ratovanja (koji su stupili u vojnu sluzbu posle II svetskog rata a otishli u penziju pre devedesetih).


Neverovatno plitko posmatranje pojma vojska, a naročito vezivanje sa pojmom ratovanja.
[ pajapop @ 13.04.2017. 14:44 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
...Pre svih treba da se zapitamo zbog cega vojska dobija platu....


Pazi, napisao si ovaj post pre 6h i 49min..u vreme kad je radno vreme uveliko pocelo..i na primer, u vreme kad ja i mnogi drugi uveliko rade...Ako i ti tad radis, kako visis po forumu ceo dan?...Zasta si pa ti placen?
[ dusanboss @ 13.04.2017. 15:26 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Pre svih treba da se zapitamo zbog cega vojska dobija platu.koji su stupili u .


Stvarno Darko sad si me razočarao. Pa jel znaš koliko vojska ima platu? Eno ih jadni pretestuju non-stop i država ih pušta da to rade zato sto im je bolje to nego da im daju iole normalnu platu. U kojoj normalnoj državi vojska štrajkuje?

Ne razumem kako bi ti platio vojsku? Po učinku? Imaš normu da ubiješ toliko i toliko ljudi, ako ne ispuniš 20% od plate.



Citat:
Darko Nedeljković:
Neki od njih su imali takvu srecu da u toku celokupnog radnog veka imaju 0 dana ratovanja (koji su stupili u vojnu sluzbu posle II svetskog rata a otishli u penziju pre devedesetih).


Vojnici sa kojima sam ja u kontaknu (legionari u glavnom) ne vide to baš kao srećnu okolnost. Ima i takvih, ali većina voli da ode na neku misiju pa i na intervenciju. Doduše tamo je to lepo i organizovano. Pre i naročito posle misije imaš odsustvo lepog trajanja, a plata na misiji ti je 3X uobičajna, tako da kad se vretiš iz Afrike gde si bio nekih 4-5 meseca ti Imaš 20 000 € na računu i skoro mesec dana slobodog vremena. Plus što se obučavaš za akciju godinam i posle nekog vremena počne da smeta to što samo treniraš a nigde ne primenjuješ.

U ostalom mirovna misija pa čaki parvi rat ne garantuje da će vojnik imati direktnu razmenu vatre čak šta više mnogo je veća verovatnoća da neće. Jel misliš da bi u tu trebalo da im se zakine plata? Možda bi trebalo da im se da plata jedino ako poginu ili budu ranjeni?
[ eeestablishment @ 13.04.2017. 20:46 ] @
dusanboss , malo si pomesao stvari .

Pominjes legionare a Nedeljkovic izgleda misli na nasu vojsku u celini .

kada si zadnji put bio u nekoj kasarni ,

licno pratio ili ucestvovao u vojnoj vezbi ,

mozda obisao neko vojno skladiste , institut i sl

da skratim , da li si ti uopste sluzio vojni rok ? ( ako jesi , onda bi trebalo poprilicno da imas uvid u situaciju )


Ti se vezujes za malobrojnu uskospecijalizovanu operativnu jedinicu a sta je sa armijom ostalih koji samo statiraju u tom sistemu ?

Koliko para imamo jos je dobro i da postoji bilo kakav vojni budzet .

Bez obzira na mizerne plate ( kako ti kazes ) nesto ne primecujem da je opalo interesovanje za vojne akademije .

Doduse nas nazovi vojnopolitichki komentator Lazanski to mudro objasnjava porastom patriotizma kod mladih ljudi .

pozZz . . .
[ dusanboss @ 14.04.2017. 02:02 ] @
Ne razumem šta si hteo da kažeš u ovom postu eeestablishment?

Nisam ja pomešao ništa. Ovo za legiju sam se samo nadovezao.

Moja poenta je bila da ja totalno apsurdno vojnike plaćati po učinku i ukidati im plate ukoliko ne idu u rat.
[ pajapop @ 14.04.2017. 10:13 ] @
Citat:
dusanboss:

Moja poenta je bila da ja totalno apsurdno vojnike plaćati po učinku i ukidati im plate ukoliko ne idu u rat.


Da...a zamislite jos apsurdniju situaciju: Ne primaju se novi regruti u legiju stranaca zbog manjka kriznih zarista u svetu koji podrivaju nacionalne interese Francuske......
[ dusanboss @ 14.04.2017. 15:12 ] @
Ne brinem se ja za manjak kriznih žarišta. Plus Francuska želi da povrati svoj utivcaj na Afričkom kontinetu.
[ gilopile @ 14.04.2017. 15:14 ] @
Dusko man, pa ti jos ne ode u legiju? Ono svi ratovi ima da zavrse dok se ti nakanis :D
[ Darko Nedeljković @ 14.04.2017. 18:48 ] @
Pa, nije on ni mislio stvarno da ide, nego da prica o tome i bude faca, a to moze i do penzije, a moze i da promeni pricu.
[ dusanboss @ 15.04.2017. 01:03 ] @
Jeste Darko. To mi je baš bilo prvoo na umu. :) Možda neki ljudi misle da će ispsti face ako pričaju kako su bili u legiji, ja nisam jedan od njih. Čak razmišlam o tome da krijem tu informaciju ukoliko me prime, zbog pogrešnog tumačenja iste.
[ gilopile @ 15.04.2017. 01:08 ] @
Pa slabo si, Dusko nesto krio to za legiju :D Samo sto se u Kuriru nisi pojavio, hehehe

Salim se ja malo, tvoj zivot, tvoj izbor. El tako?
Ma de nisi faca...Bio u legiji, ovo ono, ima ribe same da se lepe. Nekoc bilo i za ove arkanovce, face :)
[ dusanboss @ 15.04.2017. 14:29 ] @
Usreći ćeš se sa devojkama koje navataš na tu foru. I nije mi jasno zašto ljudi odmah lupaju tu paralelu izmedju Arkanove dobrovoljačke garde i Francuske Legije Stranaca.
[ sramota_ @ 16.08.2019. 16:51 ] @
Sajt kupujem prodajem postoji samo da bi zaradjivao iz medjusobnih tužbi korisnika i tom prilikom svesrdno usmerava kupce protiv prodavaca, bez prethodne provere krivice. Ovo je totalno nehuman pristup i jasno je da njihova zarada potice iz sudskih procesa. Tako ošteceni budu još više ošteceni. U slučaju da kupac ošteti robu i javi se za desetak dana, oni staju na njegovu stranu i pružaju mu podršku upućivanjem na tužbu i sud, naravno sve o trošku prodavca.
[ gilopile @ 16.08.2019. 16:57 ] @
Kao i za sve ostalo, sam si odgovoran za svoje postupke. Niko te ne tera da koristis te sajtove. Ne mogu oni da garantuju za svakog ponaosob.
Jbg, na svakom cosku vrebaju prevaranti, lopovi i ostala bagra. Ima ih kao nikad pre.
[ Ajeje Bradzorf @ 18.08.2019. 06:35 ] @
Ovde je neka greška, prevara je moguća samo u državnom sektoru. KP je privatni sektor, tu je sve pošteno i transparentno.