[ blagojevic @ 31.03.2017. 03:18 ] @
Situacija je sledeca: "otkacio" sam se sa Sistema centralnog (daljinskog) grejanja. Kroz svaku prostoriju u stanu prolaze vetrikalne cevi za grejanje ostalih stanova. Nosim se mislju da na vertikale postavim aluminijumske profile ili hladnjake, I da nepravim neku vrstu izmenjivaca toplote.
Treba mi neka ideja ili preporuka kako da se ovo izvede a da bude koliko-toliko efikasno.

Pozdrav I unapred hvala,
Aca
[ SlobaBgd @ 31.03.2017. 08:20 ] @
Vala baš!
Kada već plaćaš neki procenat cene jer "cevi greju i tvoj stan", sasvim je OK da se za te pare i greješ.
[ Java Beograd @ 31.03.2017. 18:59 ] @
Nema tu mnogo filozofije: što veća kontaknta površina cevi i izmenjivača toplote, i što veća površina izmenjivača.
E sad, kako će da izgleda, koliko će efikasno da bude - stvarno ne znam.
[ Dexic @ 31.03.2017. 22:47 ] @
Te cevi koje prolaze imaju koliko mogu toplite da daju, i tacka.
Osim ako ne napravis neku toplotnu pumpu, ali svaka cast ako uspes to uraditi isplativo sa metala kao ulazne toplote.
[ bakara @ 31.03.2017. 22:48 ] @
Uperi neki ventilator u njih, to je najefikasnije :)
[ Dexic @ 01.04.2017. 00:10 ] @
Sa nekim disipatorom, kao kuler za procesore, stvarno i jeste dobra ideja.

Taj fazon se koristi za neke radijatore u Srbiji.


Problem je jedino sto ti radijatori su od bakra sa aluminijumskim disipatorom, a on ima radijatore koji su vec disipatori, a ne provodnici toplote ;)
[ Darko Nedeljković @ 01.04.2017. 04:10 ] @
Mislim da ti je najlakse a i estetski najinteresantnije da kupis kotor bakarne cevi i namotas okolo. Time drasticno povecavas dodirnu povrsinu i disipaciju toplote.
[ blagojevic @ 04.04.2017. 22:02 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Mislim da ti je najlakse a i estetski najinteresantnije da kupis kotor bakarne cevi i namotas okolo. Time drasticno povecavas dodirnu povrsinu i disipaciju toplote.


Darko, kako mislis da se to izvede s obzirom da bakarne cevi nisu bas toliko mekane, a da su vertikale na 10-ak cm jedna od druge, i na isto tokliko od zida... Daj mi neko pojasnjenje.

Ja sam mislio da postavim neki rebrasti Al hladnjak kao sa slike, i da se na glodalici izvuce radijus u odnosu na promer cevi, sa malom tolerancijom zbog sto boljeg kontakta. Pri montazi bih stavio termalnu pastu na spoju (cevi bih prethodno ocisti od farbe i ispolirao).


[ vladd @ 15.04.2017. 15:38 ] @
Aluminijum je dva puta slabiji provodnik toplote od bakra. Bakar ima i toliko veci toplotni kapacitet.
Mozda bi bilo bolje da sa savijenim bakarnim limom, ili isprofilisanim prema cevi, preuzmes temperaturu cevi na masu bakra, a onda je sa Al rebrima predajes okolini. Al ima bolju konvekciju.
[ blagojevic @ 15.04.2017. 15:59 ] @
Ako se odlucim za takvo resenje, kako da spojim Al i Cu? Pretpostavljam da nikakva metoda varenja/hartletovanja ne dolazi u obzir, a bitno je da Al i Cu imaju sto vecu i bolju kontaktnu povrsinu.
[ gilopile @ 15.04.2017. 16:37 ] @
Mozda bi bilo najbolje sa CU trakom, recimo debljine 1mm, sirine oko 5 cm, pa lepo omotas da sto bolje prijanja i ostavis kao lepezice sa dve strane, a u sredini par namotaja, onako uzduz slozeno kao kad izoliras trakom. Ne bi bilo lose i skinuti farbu na cevi...
Tako napravis na sto vecoj povrsini i ima da greje ko blesavo :)
Ako imas mogucnost, mozda i zalemiti te lepezice, brener + kalaj ili ispod postaviti silikonsku termalnu pastu. Nisu skupe, a odradjuju posao.
[ Java Beograd @ 15.04.2017. 18:25 ] @
Sve može. Ali, realno, nećeš se ogrejati.
[ Heatinggg @ 07.06.2017. 21:45 ] @
E volio bih vidijet ko se od cijevi ugrijao....
Sve dok se na "neki" nacin ne prikopcas na toplovod nema osjetnog grijanja...
[ blagojevic @ 07.06.2017. 23:57 ] @
Ljudi, pa moramo i malo pozitivno da razmisljamo. Ja polazem nade u ovu ideju Samo da vas podsetim kako je reseno grejanje u autobusima. Slicno, jel da?
[ Dexic @ 08.06.2017. 01:21 ] @
Nije isti metal, aluminijum je u busevima valjda?

Zavisi kakva ti je zgrada, ja sam otkazao CG u Beogradu pre 5 godina, iako su Ventura Pametnjakovic & Co (sada ga je zamenio Infomer Pametnjakovic & Partners) pricali sasvim nebitne stvari kada sam pitao kako da se otkaze :)
I opet je vruce u sred hladnih zima samo od tih cevi koje prolaze kroz stan. Tako da, ja ti drzim fige :)
[ Heatinggg @ 08.06.2017. 17:56 ] @
Samo da napomenem da nije vruce od samih cijevi, nego od okolnih stanova koji se griju...
[ blagojevic @ 08.06.2017. 18:48 ] @
@Dexic:
Pa da, hladnjaci su aluminijumski, isto kao u busevima. Kao na slici koju sam zakacio iznad.

@Heatinggg:
Nadam se da ce biti neke vajde. Zimus, na -19C u stanu je bilo 16C, a u kupatilu oko 20C. Sve to sa losom stolarijom koja duva na sve strane. Kad pritegnem stolariju i namestim izmenjivace na vertikalama, nadam se da ce biti vajde. Da dignem temperaturu za 2C u proseku bicu na konju. Racunam da ce TA peci da sluze samo za dogrevanje od nekoliko stepeni. Usput, TA ce biti preko sklopke i kontaktora vezane tako da se pune samo u jeftinoj tarifi...
[ Dexic @ 08.06.2017. 22:19 ] @
Same cevi u stanovima nisu od aluminijuma, pa i kada dodas aluminijumske dispatore, opet nije isto kao u busevima.


Nemam ideju koliko mozes kroz provodne cevi zagrejati stan, 2*C mi se cini puno.
[ blagojevic @ 09.06.2017. 00:01 ] @
Mislis da cevi zbog toga sto nisu od Al nece moci da prenesu toplotu na hladnjak? Zimus su cevi bile toliko vruce da su jedva mogle da se uhvate rukom. Polazem nade da ce nakon poliranja cevi, izrade kanala sa radijusom i termalne paste dobar deo toplote da se prenese na hladnjak a samim tim i oslobodi preko njega. Sad mi nesto pada na pamet: PC procesori takodje nisu od Al (mislim na gornji metalni deo), ali Al hladnjak sa pastom na spoju ''izvuce'' iz procesora dobar deo toplote. Ne znam, nadam se da ce da upali... Racunao sam nesto, hladnjaci i obrada kod glodaca ce kostati ne vise od 120-130€, pa ako na kraju krajeva i ne bude grejalo nece biti nesto posebno skupa igrarija. Mada, nadam se da ce grejati...
[ whitie2004 @ 09.06.2017. 09:53 ] @
Cuj, ako si stvarno spreman da ulazes te pare, onda nema sumnje - tebi treba toplotna pumpa. Pogledaj susednu temu !!
[ Dexic @ 09.06.2017. 16:11 ] @
Te cevi nisu sigurno od aluminijuma, i ne trebaju biti, vec tebi treba materijal tipa bakar, koji PROVODI toplotu (do hladnjaka), a ti dodajes hladnjak (aluminijum) koji DISIPIRA toplotu.
Fora je sto su cevi dosta dobro izolovane, iako su vruce na dodir, tako da nisu prenosioci toplote koliko tebi treba (2*C).

Sigurno ces na nekoliko godina imati koristi od toga, i vise od 100e. Ali ne verujem da mozes dodati 2*C :(


White, ako samo nocu, na nizoj tarifi, akumulira TA pec, onda mu TP ne sluzi nicemu, a manje je prijatna. Jer je nocna tarifa 3x jeftinija, a TP nece drzati COP 3 u proseku (hoce toplijih zima). Uz to je dodatna investicija, ako vec nema neku za hladjenje.
Ako imas za hladjenje vec, Aco, ondasuper, nju iskoristi.
[ eeestablishment @ 09.06.2017. 17:27 ] @
A da savijes u spiralu ( ima da se kupi u koturu http://www.comodi-bg.com/sr/bakarni-proizvodi/bakarne-cevi )meke bakarne cevi manjeg precnika i to tesno i gusto oko svake vertikale ?

Zatim krajeve tih bakarnih cevi ( lemljenjem ili kako god treba ) povezes sa radijatorom ( sigurno su ti ostali u stanu od c.g ) negde gde je zgodno dodas i pumpu u taj sistem ( malih je dimenzija lako ces je maskirati ( sakriti ) jedino sto joj treba neko napajanje ( ali malo trosi i necujna je ))

Ostaje ti jos samo da u sve to natocis vodu i . . . . . . . . . cekas zimu .

Napravio si ( za jeftine pare ) sopstveni zatvoreni sistem ( kruzni tok ) ,gde voda cirkulise i uz put od vertikala preuzima toplotu a preko radijatora istu emituje u stan .

jedino nisam siguran sta bi zakon rekao na jedan ovakav patent ?



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 09.06.2017. u 18:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 09.06.2017. u 18:41 GMT+1]
[ Dexic @ 09.06.2017. 17:39 ] @
Dodavanje bakra je u sustini bacanje i novca i toplote (sitne, ali bacanje svejedno)
[ blagojevic @ 09.06.2017. 17:54 ] @
@whitie2004: TP jeste najbolje resenje ali ne I najjeftinije, a najjeftinije pokusavam da nadjem. Tako da za nesto preko 100e tesko da moze bolje od ovoga (videcemo da li je I koliko je uopste I efikasno).

@Dex: Nemam je ni za hladjenje.

@eeestablishment: Ideja otpada, prethodni vlasnik stana se "otkacio" sa toplane I prodao radijatore. Car! Da ih ima, verovatno bi mi takav neki izmenjivac pao na pamet.
[ whitie2004 @ 09.06.2017. 18:00 ] @
Citat:
Dexic:
... ako samo nocu, na nizoj tarifi, akumulira TA pec, onda mu TP ne sluzi nicemu, ... TP nece drzati COP 3 u proseku .

Sve je to u redu ako toplotu oduzimas hladnom zimskom vazduhu napolju ili nesto toplijim podzemnim vodama, ali.... ako toplotu oduzimas 70C toploj instalaciji grejanja ....

Zamisli paralelu: imas vreo procesor koji ladis Al / Cu hladnjakom, pa onaj sa ventilatorom za forsirano hladjenje, pa hladjenje vodom i ... skalamerija sa isparivacem, kompresorom i freonom!
[ Dexic @ 09.06.2017. 18:05 ] @
Mislio sam da mislis na obicnu klimu.

Aco, on jeste car. Onako bi placao bezborazne sume za grejanje.
Koliko ti placas grejanje, da li imas fiksni deo? U Beogradu ga ima ako prolaze cevi, zato pitam.
[ blagojevic @ 09.06.2017. 18:29 ] @
Dex, u Nisu je situacija da kada te iskljuce sa grejanja, fizicki pomere radijator od cevi za nekoliko cm, a na cevi stave cepove. Kazem da je car sto meni nije ostavio radijatore, uneo bih i ja da ih prodam Da se on nije iskljucio, ja svakako bih. I da, placa se fiksni deo za ''odrzavanje'' od 530RSD za stan od 55m2. Za te pare, 'fala lepo sto mi greju stan i na 16C
[ Dexic @ 09.06.2017. 18:49 ] @
Blago vama! Ovde je 30% od pausalnog, kada prolaze cevi kroz stan. Da li je to novija zgrada ili stara?
[ blagojevic @ 09.06.2017. 18:53 ] @
Zgrada je iz '78, mada se ovde prica da ce isto da ga dignu na 30% od pausala...