[ SlobaBgd @ 10.04.2017. 15:29 ] @
Sećate li se onog vremena nametnutih i nilim izazvanih sankkcija, kada su preduzetne kommšije prodavale gorivo za automobile u dvolitarskim bocama koka kole, i još su kuvanjem tih boca smanjivali kapacitet?

E meni sada treba da jednoj boci od pola litra kuvanjem smanjim zapreminu toliko da može da stane u istu takvu, ali nekuvanu bocu. Znate li kako se odvija ceo proces kuvanja boce: treba li je napuniti vodom, na koliko se zagreva, koliko dugo se kuva, mora li cela boca da bude u sudu punom vode ili samo jedan deo, koliki je (otprilike) procenat koji kuvana boca izgubi od svojeg kapaciteta?

Edit: korigovan naslov

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 10.04.2017. u 21:13 GMT+1]
[ Java Beograd @ 10.04.2017. 19:55 ] @
Nema ti druge nego da probaš.

Ono šta ja znam, je da se boca nekontrolicano skuplja, tj. deformiše. To sam video kad sam jednom probao da sipam vreo čaj u bocu.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 10.04.2017. u 21:13 GMT+1]
[ 7.scena @ 10.04.2017. 21:02 ] @
Mnogo lakse je da uradis obrnuto, da rasiris flasu nego da je skupis.
Ja bih probao da zagrejem spoljasnju i onda u nju naguram unutrasnju flasu.

Mozda gresim, ali ja bih pokusao tako.

btw. zar je postojala plasticna flasa koka kole od 2l ?
[ SlobaBgd @ 10.04.2017. 21:50 ] @
Ma to sam lupio - možda je flaša bila od 1l ili 1,5l i ne od koka kole nego od pepsija ili fante...

I ja sam na YouTube video da se flaša nekontrolisano deformiše, i smanjuje i uvrće. Ali to je slučaj kada sipaš vruću tečnost u nju. Čini mi se da je bila neka fora da se flaša napuni vodom i tako puna stavi u posudu sa vodom i da se sve zajedno zagreva do ključanja. Koliko dugo - ne znam.

Ovo za zagrevanje flaše da bi se raširila - bojim se da to neće ići. Čini mi se da će se i onda flaša skupiti. Ali svakako vredi probati i na taj način, praksa će pokazati kako stoje stvari. Meni je u ovom slučaju važno da flaša ne bude deformisana već da zasrži oblik ali da se smanji.

Sačekaću još malo, možda se neko javi ko je to radio u ono vreme i ko se seća postupka. Ako se niko ne javi, ostaje mi, kao što rekoste, da probam.